loader

Hlavná

Žalúdok

Technika a účinnosť masáže pupočnej kýly u novorodencov

Všadeprítomné štatistiky hovoria, že takáto vrodená patológia, ako je pupočná prietrž, sa vyskytuje u 20% novorodencov, predčasne narodených detí po dobu jedného alebo dvoch mesiacov - v každej tretine, t. viac ako 30%, s hlbokou predčasnosťou - vo všetkých (zdroj). V 99% si táto patológia nevyžaduje špeciálnu liečbu a prechádza sama do roka a pol, menej často do veku 5 rokov. Chirurgický zákrok sa zriedka predpisuje, ak je veľkosť výčnelku veľká a neprechádza samostatne až do 5 rokov, ako aj v prípade sprievodných problémov so zdravím brušnej dutiny. Vo väčšine prípadov stačí na to, aby sa vylúčilo vyčnievanie pupka, urobiť pre dieťa správne ošetrenie pupku.

Čo je pupočná kýla u novorodencov?

Pod pupočnou kýlou dojčiat sa rozumie predĺženie pupkového prstenca, ktoré vedie k vyčnievaniu obsahu čreva z brušnej dutiny. Ochorenie môže byť vrodené alebo získané..

Prvý typ sa objaví po páde pupočnej šnúry. Keď plaču alebo tlačí dieťa, knoll sa zväčší. Pri správnom vývoji sa situácia normalizuje pred dosiahnutím veku 1 mesiaca. Prítomnosť svalovej hypotenzie a niektoré ďalšie faktory spôsobujú ešte väčšie zvýšenie krúžku. Získané kýly sa prejavujú od jedného mesiaca do 12 rokov.

Ľudové lieky

Väčšina lekárov uisťuje rodičov, že chirurgický zákrok sa vykonáva v extrémnych prípadoch. Samotné vzdelanie je možné napraviť, ak sa odstránia príčiny nadmerného tlaku na orgány brucha. Metódy tradičnej medicíny v tom pomáhajú:

 • sprisahania sú populárnym liečivom, ktoré je účinné, pretože správne „babičky“ upokojujú dieťa, neplaká a nijako sa netrápi, čo pomáha odstrániť vadu;
 • komprimovať od odvarov z uzlíčka - vziať lyžicu suchej trávy, naliať pohár vriacej vody, nechajte 10 minút;
 • lepenie s náplasťou s aplikáciou medenej mince;
 • nočné obklady studeného octu alebo kyslej kapusty, musíte dieťa liečiť mesiac.

Známky pupočnej kýly u dieťaťa

Príznaky choroby sú v prvom aj v druhom prípade rovnaké. Ako vyzerá pupočná kýla u dieťaťa? Veľkosť vrodenej prietrže sa môže meniť od 1 do 1,5 cm na výšku. Priemer výčnelku je až 2 cm Pri snímaní nie sú zistené svaly. V problémovej oblasti je niekedy pozorovaná zmena farby. Existujú aj prípady, keď pediater urobí diagnózu „pupočnej kýly“, a to iba z dôvodu nedostatku utiahnutého krúžku..

Patológia sa nepovažuje za nebezpečnú. O dieťa sa neobťažuje. Komplikované podmienky sú však mimoriadne zriedkavé. Vyskytujú sa, keď je prietrž stlačená, ak je nemožné ju napraviť, zatiaľ čo sa objavujú opuchy, bolesť a zvracanie. Druhý prípad sa nazýva rušenie steny. V takejto situácii nie sú vonkajšie prejavy viditeľné, ale dieťa pociťuje bolesť spôsobenú stláčaním čreva okrajom krúžku. Ďalším závažným prípadom je prítomnosť prasknutia kože na výčnelku, sprevádzaná silnou bolesťou a krvácaním..

Opísané situácie sú priamym znakom okamžitého odvolania sa k chirurgovi. Lekár obvykle vykonáva jednoduchú operáciu, aby premiestnil kýlu ambulantne a pošle pacienta domov.

Výhody masáže

Ako liečiť pupočníkovú herniu u dieťaťa bez toho, aby sa uchyľovalo k chirurgickým metódam? Masážne procedúry, ktoré posilňujú svaly abs, majú dobrý terapeutický účinok. Masáž tiež pomáha normalizovať fungovanie vnútorných orgánov, zlepšuje tráviaci trakt a zmierňuje bolesť počas koliky. Pravidelné používanie liečebného postupu okrem toho zmierňuje svalové kŕče, stimuluje krvný obeh a zlepšuje imunitu. Je dôležité, aby v tomto prípade došlo k úzkemu kontaktu medzi rodičmi a dieťaťom.

Dôležité! Hlavnou úlohou masáže je prevencia hernií a ich možný rozvoj. Ak choroba pretrváva, určite sa poraďte s chirurgom.

Prečo trpia touto chorobou malé deti?

Príčiny pupočnej kýly môžu byť vrodené aj získané. Jedným z hlavných faktorov je slabosť spojivového tkaniva (napríklad v dôsledku predčasnej zrelosti). Je možná genetická náchylnosť na slabosť svalových vlákien. Príčiny choroby tiež zahŕňajú:

 • predĺžené nahnevaný plač;
 • tráviace problémy (plynatosť, zápcha, kolika);
 • ťažký kašeľ;
 • podvýživa a krivica;
 • patológia peritoneálnej steny.

Liečebné gymnastické cvičenia a masážne procedúry pomáhajú posilňovať svalové tkanivo a eliminujú vyčnievanie prietrže. Každý deň je potrebné vykonávať komplex jednoduchých cvičení. Trvá to trochu času a je to cvičenie svalov brucha dieťaťa.

Je tiež potrebné prijať opatrenia na normalizáciu práce gastrointestinálneho traktu a sledovať pohybovú aktivitu dieťaťa. Počas obdobia liečby pupočnej kýly je dieťa videné chirurgom.

Ako správne masírovať prietrž pupka u novorodencov?

Kontaktovanie skúseného odborníka v oblasti detskej masáže vám pomôže naučiť sa, ako sa zbaviť pupočnej kýly u novorodencov a chlapcov. Rodičia v krátkom čase správne zvládnu všetky triky, jemnosti a nuansy postupu. Domáca masáž z pupočnej kýly by sa mala začať iba vtedy, keď sa rana zahojila. Dôsledne dodržiavajte všetky odporúčania. Uistite sa, že postup je pohodlný a nespôsobuje u dieťaťa negatívne emócie.

Koľko by malo novonarodené dieťa spať až mesiac

Príprava na postup

Masáž sa vykonáva najneskôr pol hodiny pred kŕmením. Pred začiatkom musí byť miestnosť dobre vetraná. Teplota vzduchu v miestnosti by nemala klesnúť pod 24 stupňov. Umyte si ruky a mastnotu krémom a krátko si odrežte nechty. Na výkon budete potrebovať masážny olej alebo špeciálny krém. Pripravte ich vopred a umiestnite ich blízko seba..

Dieťa sa položí na stôl, posteľ alebo pohovku a prikryje ho stredne mäkká pokrývka. Pupok je vopred nastavený a pripevnený pomocou záplaty. Aby sa odstránili negatívne emócie, dieťa musí byť mierne zvlhčené na rukách pomocou stĺpca (aby sa odstránili plyny). Bruško novorodenca a ruky maséra by mali byť teplé. Na zahriatie vystavte exponované telo pokojným trením dlaní a na ne naneste olej. U novorodencov sa používajú iba hypoalergénne masážne výrobky (detská smotana, olivový olej alebo vazelína)..

technika

Masáž z pupočnej kýly u novorodencov sa vykonáva jemným, jemným a ľahkým pohybom v smere hodinových ručičiek. Každý prvok sa opakuje 5 až 10 krát.

Techniky používané doma nie sú ťažké. Aplikujú sa klasické triky s výnimkou hnetenia tlakom.

Masáž brušnej pupočníkovou prietržou u detí do 2 mesiacov veku sa vykonáva týmito pohybmi:

- kruhové hladenie brucha dlaňou;

- proti hladeniu oboma rukami oboma rukami v rôznych smeroch nad / pod pupkom.

Keď je rana úplne utiahnutá, môžete pridať hladenie šikmých svalov sedemkrát na každej strane, ako aj jemné vtieranie špirálou prstami po oboch stranách. Okrem toho sa v oblasti prstenca používa technika hladenia, stláčanie pohybov okolo pupka, ľahká redukcia prietrže ukazovákom, spojenie pupkových hrán a držanie v tejto polohe 3-4 sekundy..

Po dosiahnutí veku 3 - 4 mesiacov sa počet pohybov zvyšuje na desať. Procedúra sa hodí na regeneračnú gymnastiku a telesnú výchovu dojčiat.

Preventívna gymnastika

Ak chcete znížiť riziko vyčnievania pupka, musíte pripojiť preventívne cvičenia. Zameriavajú sa na posilnenie brušných svalov a rozvoj sily u dieťaťa. Komplex možno reprezentovať nasledovne:

- uvedenie do polohy „na bruchu“;

- striedavý ohyb pravej / ľavej nohy ležiaci na bruchu;

- potiahnite kolená do žalúdka;

- opatrný chov mierne ohnutých nôh do strán;

- bicykel alebo imitácia chôdze (beh);

- potiahnutie dlaní z miesta vzadu o niekoľko centimetrov;

- kúpanie v kúpeľni alebo bazéne od veku jedného.

Cvičenie sa vykonáva ráno. Cvičenia môžu byť nasledujúce: hádzanie z hlavne do hlavne, učenie sa plaziť, drep, ako aj ľahké sklony tam a späť a „lietadlo“. Deti sa naozaj páčia na bokoch na fitball.

Odporúčame vám sledovať program Komarovského o vystavení mýtov liečby pupočnej kýly:

Dysbakterióza môže dieťaťu priniesť veľa problémov

kontraindikácie

Existujú situácie, keď je u dojčiat zakázané alebo nežiaduce vykonávať nezávislú masáž pupočnou kýlou, preto je nutná konzultácia s detským lekárom. Nemanipulujte s:

 • vrodené systémové patológie;
 • prítomnosť srdcových patológií;
 • hlboká predčasnosť;
 • prítomnosť rán, škrabancov, odrenín v pupku;
 • horúčka, ťažký kašeľ; nádcha
 • dlhodobá zápcha, hnačka, bolestivé nadúvanie;
 • silné vzrušenie a záchvat hnevu dieťaťa.

Ak existujú časové obmedzenia, mali by ste počkať, kým sa dieťa úplne uzdraví a nebude zdravé. Pri systémových kontraindikáciách môže masáž s pupočnou kýlou u dieťaťa vykonávať iba profesionálny pediatrický masér a po dôkladnom vyšetrení všetkými odborníkmi..

Lekári tvrdia, že pupočná kýla u novorodencov nie je chorobou, ale dočasnou chybou v netvorenom organizme, vo väčšine prípadov sama o sebe vymizne. Pravidelná masáž a kladenie dieťaťa na bruško pomôže posilniť brušné svaly a urýchliť hojenie pupočníka. Okrem toho musíte použiť herniovú náplasť a špeciálny obväz pre deti, ktoré už sedí a začínajú chodiť.

Umbilická hernia záplata u novorodencov

Lekárske náplasti sa používajú nielen na preventívne a terapeutické účely, ale aj na redukciu širokého prstenca pupku. Tieto prostriedky sa vyvíjajú s ohľadom na citlivosť detskej pokožky. Vyrábajú sa z prírodných surovín bez použitia materiálov a lepidiel, ktoré spôsobujú alergické reakcie. Náplasti sú bezpečne pripevnené a ľahko odstrániteľné vo vode. Majú vysoký stupeň priepustnosti vzduchu, neobsahujú latex. Najznámejšie sú Porofiks a Omnifiks Elastik. Na uzatváranie rán by sa nemali používať bežné fixačné lepidlá. Lepidlo obsiahnuté v ich zložení môže spôsobiť alergiu na jemnú pokožku dieťaťa..

Ako zapečatiť pupok herniou u novorodencov? Najprv je prietrž stlačená trochu dovnútra. Jedna časť výrobku je navinutá do druhej pomocou typu pásu, po ktorom je utiahnutá a upevnená. Dokonca ani aktívne pohyby nespôsobia dieťaťu nepríjemné emócie. Produkt sa ponechá jeden deň. Najlepšie je nalepiť sa po kúpaní alebo hygienických postupoch, aby ste odišli cez noc. Náplasť sa ľahko odstráni, procedúra nespôsobuje bolesť. Dĺžka liečby závisí od stavu dieťaťa, ale nie viac ako desať dní.

výcvik

V miestnosti, kde sa masíruje novorodenca, by mala byť teplota vzduchu pohodlná, aby sa dieťa mohlo uvoľniť (23 - 25 stupňov). Odporúčajú dobré vetranie miestnosti. Pred masážou je potrebné brucho zahriať teplou plienkou, vopred žehliť žehličkou. Masážny terapeut by mal mať teplé ruky - studené prsty spôsobujú dieťaťu nepríjemné pocity.

Masáž prietržom neposkytuje špeciálne podmienky. Robí sa to na jednoduchom prebaľovacom stole alebo v postieľke. Je tiež dovolené masírovať brucho na lone rodičov. Nie je potrebné používať oleje, pretože pokožka detí je veľmi tenká a citlivá, môžu sa vyskytnúť alergie na rôzne umelé zložky. Detskí lekári často trvajú na tom, aby boli ruky masážnej osoby úplne suché, ale niekedy sú ošetrené práškovým mastencom. Pri masáži brucha u malých detí sa nevyžaduje nadmerné pošmyknutie.

Pred začatím postupu sa musí dieťa držať niekoľko minút v zvislej polohe - vzduch prijímaný počas kŕmenia spôsobí nepríjemné pocity. Jeho odstránenie eliminuje výskyt nepohodlia a bolesti, ako aj regurgitáciu pri masáži brucha..

Obvaz pri pupkovej kýle

Konvexný pupok u novorodenca sa stále lieči obväzmi. Odporúčajú ich používať staršie deti. Výrobok je vyrobený z mäkkej hypoalergénnej látky. Možnosť zovretia je vylúčená z dôvodu prítomnosti špeciálnych vložiek. Opasky posilňujú svaly brušných stien a pomáhajú prietrži pri postupnom napínaní. Pupočníkové obväzy sa vyberajú podľa veľkosti pásu. Výrobok sa nosí po celý deň, najmä keď je dieťa nezbedné. Počas bdelosti sa obväz na krátky čas odstráni, aby sa pokožka okolo pupka vmasírovala. Pri pravidelnom používaní hernie pásu choroba zmizne o niekoľko mesiacov..

Efektové stanovenie


Cvičenie indexového prehľadávania

Po masáži je potrebné vykonať niekoľko užitočných akcií. Ihneď po hladení dieťaťa sa obliecť, ale nemôžete ho vziať do chladnej miestnosti najmenej 10 minút. Nechajte ho ľahnúť si a hrať sa. Kŕmte dieťa 20-30 minút po masáži.

Vo vyššom veku, keď je indikovaná gymnastika, môže byť vykonaná okamžite po zákroku:

 1. Dieťa sa striedavo položí na ľavú a pravú stranu.
 2. Zdvihnite dieťa, sklopte ho dozadu a podoprite hrudník.
 3. Podoprite pod chrbtom a zdvíhajte do vzduchu.
 4. Prevalte sa od brucha dozadu.
 5. Vlak lezie na môj žalúdok.
 6. Nasaďte ich na detský fitball chrbtom.

Ak je dieťa staršie ako 6 mesiacov, pridajte drepy, sklon s podporou a dvíhajte nohy.

prevencia

Slabý pupočníkový kruh u novorodencov je patológia, ktorá sa vyskytuje u predčasne narodených detí, ako aj u tých, ktorí sú náchylní na zápchu alebo majú neelastické brušné svaly. Pravdepodobnosť vzniku choroby u zdravého dieťaťa je minimalizovaná. Posilnenie svalov si vyžaduje nielen telesnú výchovu, ale aj terapeutickú masáž.

Pozitívny výsledok masáže neprichádza okamžite. To sa stane viditeľným po niekoľkých mesiacoch pravidelných tried. Pomocou masáže môžete zosilniť steny pupka a abs. Zotavenie príde oveľa rýchlejšie, bez potreby chirurgického zákroku. Ak chcete vykonať operáciu alebo nie, rozhodne iba ošetrujúci lekár.

  Súvisiace príspevky
 • Aké druhy Clubfoot sú u detí a ako ich liečiť
 • Torticollis u dieťaťa a ako sa ho zbaviť
 • Čo robiť s otitis media u dieťaťa?

Odborný názor

Ak chcete zachrániť mladé matky pred strachom a poverami, pomôže vám video s účasťou slávneho detského lekára Komarovského. Po zahojení kože pupka sa na mieste krvných ciev vytvorí dutina, ktorá, keď dieťa plače, je vyplnená časťou jeho čriev. V priebehu času je črevo schopné vytlačiť pupočníkový krúžok, čoho výsledkom je kýla. Pupok je zasunutý dovnútra iba o 2-3 roky, u malých detí pripomína ružovú púčik vyčnievajúci nad kožu.

Nezamieňajte si to s prietržou, pretože sa choroba prejavuje vo forme mäkkého balóna, ktorý je ľahko pociťovateľný. Komarovsky si je istý, že kýla sama o sebe neohrozuje zdravie detí a neobťažuje dieťa, a neprofesionálne odporúčania priateľov a babičiek môžu novorodencovi ublížiť:

 1. Elastický obväz. Takéto opatrenie nebude mať žiadny účinok na prevenciu tejto choroby. Nezávislá redukcia a fixácia prietrže - priama cesta k operačnému stolu.
 2. Mince. Vloženie mince skryje prietrž dovnútra, ale kontaminovaný povrch pravdepodobne spôsobí infekciu. Táto technika má viac nevýhod ako pozitívne aspekty.

Pri upevňovaní kýly náplasťou je potrebné postupovať podľa pokynov lekára, aby nedošlo k podráždeniu pokožky dieťaťa. Ak jedna metóda neprináša výsledky, musíte sa najskôr poradiť s lekárom a sami túto chorobu neliečiť.

Výhody masáže pupočnej kýly u novorodencov a ako to správne robiť

Umbilická hernia je pomerne častá patológia u novorodencov. Príčinou môže byť nesprávny alebo neúplný nadmerný rast pupka, ktorý má za následok herniálny výčnelok.

Môže ovplyvniť rôzne vnútorné orgány brušnej dutiny. Podobná patológia sa diagnostikuje u dojčiat takmer bezprostredne po narodení..

V tomto veku je detské telo stále veľmi pružné a masážou sa môžete zbaviť pupočnej kýly.

Pomáha deťom?

Terapia pupočnej kýly u dospelých je možná iba chirurgicky, ale u detí mladších ako 5 rokov ju možno odstrániť nechirurgickými metódami. Ak sa pri stlačení opraví herniálny výčnelok, je to dobré znamenie, to znamená, že existuje možnosť liečby masážou, cvičením a správnou výživou..

Aby sa dosiahol požadovaný výsledok, musí sa masáž vykonávať od okamihu, keď sa objaví prietrž, až kým úplne nezmizne. Lekári odporúčajú kombinovať masáž s cvičením. Pri vrodenej prietrži je vhodné začať s masážou čo najskôr - od 2 týždňov života dieťaťa.

Výhody a nevýhody

Takáto terapeutická masáž slúži aj ako regeneračná metóda pre dojčatá. Najmä sa posilnia svaly brušnej dutiny. Podmienka sa postupne normalizuje a recidívy sa v budúcnosti nebudú prejavovať.

Antiherniálna masáž tiež pomáha so zápchou, ktorá sa často vyskytuje u detí s touto diagnózou. Zavádza sa črevná peristatika a trávenie sa normalizuje. Tým sa zníži počet zápch a kolika čreva. Liečebné cvičenia sa najčastejšie predpisujú spolu s masážou.

Ale nie všetko je také ružové a bez oblačnosti. Hlavnou podmienkou masáže je bezpečnosť. Ak neviete, ako masírovat kýlu u novorodenca, je lepšie nerobiť to. Pretože existuje riziko zhoršenia situácie. Pri prudkom stlačení a stlačení dieťa pociťuje bolesť, nielen poškodenie kože, ale aj svalov.

Na takúto masáž sú kontraindikácie:

 • Prítomnosť infekčných alebo systémových patológií.
 • Prítomnosť rán, odrenín alebo kožných vyrážok v pupku.
 • teplo.

Inak sa masáž kýly novorodencov vždy považuje za najúčinnejší spôsob liečby tejto choroby..

Deti s herniou, ktoré sú už staršie ako 10 - 12 mesiacov, by sa mali pri ležaní pohybovať, chodiť, plaziť sa, krčiť sa, triasť rukami a nohami.

Ako na to?

Všetky masážne techniky sú zamerané na posilnenie brušných svalov. Po niekoľkých stretnutiach si všimnete, že vydutie je sotva viditeľné. Masáž umbilikálnou prietržou sa používa priamo na túto chorobu a na prevenciu.

Je potrebné pripomenúť, že nič by nemalo dieťaťu spôsobovať nepohodlie. Preto v tomto prípade existujú pravidlá:

 • Miestnosť, v ktorej sa novorodenec nachádza, by mala byť teplá. Ruky maséra by tiež nemali byť studené..
 • Masáž sa vykonáva pol hodiny pred kŕmením niekoľkokrát denne.
 • Priemerný počet procedúr za deň - 2-krát.
 • Povrch, na ktorom bude dieťa ležať, by mal byť tvrdý, ale nie tvrdý.
 • Dieťa by sa počas procedúry nemalo báť a všetky pohyby by nemali spôsobovať nepohodlie.

Prípravná fáza (zahrievanie dieťaťa)

Túto fázu vykonávajú tieto činnosti:

 1. Najprv si dieťa položí na brucho, takže by si mal ľahnúť 2-3 minúty.
 2. Potom je dieťa úplne vyzlečené, vrátane plienky.
 3. Musíte otočiť dieťa na chrbát a najprv iba pohladiť brucho.
 4. Potom ukazovacím prstom potiahnite pupok 5-7 krát v smere hodinových ručičiek.

Všetky pohyby sa musia vykonávať s istotou, ale súčasne bez zhonu. Priemerná doba zahrievania - 3 minúty.

Pokyny krok za krokom

Masáž sa vykonáva v tomto poradí:

 1. Okolo pupka sa vytvára zdvih v smere hodinových ručičiek.
 2. Šikmé svaly brucha sú zovreté dlaňami a pohyby sú vedené k pupku, aby sa navzájom stretávali.
 3. Rovnaké akcie, iba jedna dlaň je nad pupkom, druhá dole. Nastávajúce pohyby vo forme ľahkého brúsenia.
 4. Koža okolo pupku je ľahko zovretá v kruhu.
 5. Bočné svaly brucha sú trené doštičkami indexu a prostrednými prstami a postupne smerujú k jeho stredu. Potom sa vykonajú špirálové pohyby.
 6. Pohyb hrudníka sa robí miernym stlačením žalúdka. Je to potrebné, aby sa svaly, aj keď odolávajú tlaku, stali elastickými. Pri pravidelnej masáži sa svaly posilnia a kýla postupne prechádza..
 7. Na záver je prietrž stlačená. To sa robí pomocou ukazováka ľahko, bez vynaloženia ďalšieho úsilia. Kýla preniká dovnútra. Takéto manipulácie sa vykonávajú niekoľkokrát. Ich priemerný počet je 20.

Všetky činnosti maséra, tj brnenie, trenie a štípanie, sa striedajú s hladením okolo pupočného krúžku. Pomôže to dieťaťu uvoľniť sa, bez toho, aby mu to znova dovolilo..

Čo robiť potom?

Masáž končí ľahkým hladením dieťaťa okolo pupočného výčnelku a narovnaním nôh. Potom môžete znova položiť dieťa na bruško a otočiť ho z jednej strany na druhú. Všetky tieto pohyby pomáhajú posilňovať brušné svaly..

Po tom, čo je dieťa oblečené, keď je dobre zahriate, nemôže ho okamžite okamžite vychladnúť z miestnosti. Nechajte ho trochu ležať a hrať sa s hračkami. Je tiež nemožné kŕmiť okamžite, je potrebné, aby to trvalo 20-30 minút po masáži.

Tipy pre rodičov

 • Pred masážou sa dieťa postará o jeho dobrú náladu. Nemal by plakať ani byť nervózny, nič by ho nemalo vyrušovať.
 • Okrem emocionálnej nálady dieťaťa je potrebné dbať na teplotu v miestnosti.
 • Pred masážou si dôkladne umyte a osušte ruky, aby ste ich udržali v teple a suchu..
 • Masáž sa vykonáva najmenej dvakrát denne, 30 minút pred kŕmením. Nezáleží na dennej dobe.

Pri takýchto pravidelných manipuláciách sa hojenie pupočného prstenca zrýchli a svaly brušnej dutiny sa posilnia..

Liečebný proces je možné urýchliť nezávisle, masážou a častým ukladaním dieťaťa na bruško. Najčastejšie sú tieto činnosti dostatočné. Ďalšími opatreniami na urýchlenie hojenia pupočnej kýly sú náplasť a obväz.

Zaujímavé video

Pozrite si video o masáži pupočníkovou kýlou u detí:

Masáž s pupočnou kýlou u novorodencov doma

Umbilická hernia sa u novorodenca objavuje ako dôsledok slabosti svalov, častej zápchy alebo rozhnevaného plaču, ako aj vývojových defektov - dysplázie. V takom mladom veku nemožno použiť radikálne prostriedky nápravy. Nie sú vždy potrebné, pretože patológia často sama osebe zmizne. S tým však potrebuje pomoc, pri použití gymnastiky a špeciálnej masáže s pupočnou kýlou u dieťaťa.

Indikácie a prínosy masážnych pohybov

Technika liečby je ukázaná všetkým deťom po hojení rán v dôsledku smrti pupočníka. Masáž vám umožní dosiahnuť tieto účinky:

 • spevňuje svaly prednej brušnej steny;
 • aktivuje krvný obeh;
 • zmierňuje svalové kŕče z chrbta, krku, brucha a iných častí tela;
 • normalizuje funkciu čriev;
 • eliminuje časté koliky;
 • zlepšuje spánok dieťaťa;
 • zvyšuje imunitu dieťaťa.

Počas konania sa medzi novorodencom a jeho rodičom vytvorí úzky vzťah. Pri posilňovaní tohto spojenia je užitočný akýkoľvek telesný kontakt. Hlavným účelom masáže je prevencia zovretia a komplikácií pupočnej kýly, pretože žiadne iné metódy nemôžu mať rovnaký silný účinok..

Možné kontraindikácie

Nie všetkým deťom je ukázaná masáž pupočnou kýlou. Niektoré choroby môžu byť významným obmedzením:

 • akútne stavy, horúčka a horúčka;
 • závažné kožné lézie, vrátane hnisavých procesov a infekcií;
 • akútna nefritída a hepatitída;
 • atrofia svalového tkaniva a vnútorných orgánov;
 • vrodené srdcové chyby;
 • krivica, diatéza, hemofília;
 • vysoké riziko zovretia, veľkého vyčnievania a výstupu orgánov do herniálneho vaku.

Je zakázané vykonávať masáž, ak má dieťa pupočnú ranu.

Pravidlá pre prípravu postupu

Aby masáž doma s pupočnou kýlou bola užitočná pre novorodenca, musí sa vykonať správne:

 1. Pupočná prietrž sa opravuje a fixuje pomocou bandáže alebo obväzu. Toto by sa malo robiť veľmi opatrne, iba po konzultácii s lekárom.
 2. Masážny povrch by mal byť rovný, hladký a pevný..
 3. Všetky manipulácie sa vykonávajú iba v smere hodinových ručičiek - je to nevyhnutné pre normálne trávenie a prevenciu zápchy.
 4. Oblasť pupka je spracovaná ukazovákom, zvyšok je masírovaný palcami a dlaňami.
 5. Tesne pred masážou sa dieťa položí na žalúdok na 2-3 minúty.
 6. Potom sa z dieťaťa odstránia všetky veci vrátane plienky..

Je možné masírovať brucho z pupočnej kýly u novorodenca najskôr 2 týždne po narodení. Umbilikálna fossa by mala byť suchá, zahojená. Vykonajte postup, ktorý pediatri odporúčajú 30 minút pred jedlom. Nemalo by to byť príliš dlhé.

Nemôžete masírovať žalúdok dieťaťa, ak má horúčku, plače alebo je nezbedný. Musíte sa tiež postarať o vhodné vonkajšie podmienky: miestnosť by mala byť teplá, ale nie horúca - približne 24 stupňov.

Nechty osoby, ktorá vykonáva zákrok, by sa mali orezať, krúžky odstrániť a pokožka zjemniť detským antialergickým krémom alebo olejom. Procedúru môžete opakovať až 3-krát denne alebo podľa svedectva lekára.

Užitočné tipy pre rodičov

Stačí položiť dieťa na flanelovú handru - nie je tak tuhá ako obyčajná handrička, dostatočne teplá. Ak má dieťa zlú náladu, nie je to dôvod na odmietnutie postupu. Niekedy stačí 10 až 15 minút taktilného kontaktu, aby sa dieťa upokojilo a pripravilo sa na masáž.

Pred kontaktom s dieťaťom si musíte dôkladne umyť ruky do lakťových kĺbov. Dĺžku masáže upravuje špecialista, nie však menej ako 4-5 minút.

Techniky domácej masáže

Existuje niekoľko spôsobov, ako ovplyvniť pupočnú kýlu novorodenca:

 • Liečebný postup. Masáž je predpísaná za účelom efektívnej liečby, prvé procedúry sa uskutočňujú s odborníkom, ktorý vykazuje taktiku a techniky pre interakciu s dieťaťom s pupočnou kýlou. Terapeutická masáž sa používa aj na gastrointestinálne patológie. Môže sa používať u detí vo veku od 2 mesiacov.
 • Preventívny postup. Restoratívna technika je užitočná pre všetkých novorodencov, vrátane prevencie pupočnej kýly. Rodičia vykonávajú takúto masáž doma. Pri prvom zákroku sa odporúča konzultovať masážneho terapeuta.

U všetkých novonarodených detí sa tiež nemôžu použiť všetky masážne techniky. Existujú určité indikácie a obmedzenia..

Masáže v rôznom veku

Čím je dieťa staršie, tým viac sa mení expozícia jeho žalúdka a pupočnej zóny:

 • Až 3 mesiace. Vysoký svalový tonus rúk a nôh je zameraný na relaxáciu, celková masáž trvá až 10 minút každý deň.
 • 3 až 4 mesiace. Postupne sa zavádzajú cvičenia na posilnenie svalov, je veľmi dôležité vypracovať oblasť rúk a nôh spolu s masážou pupku..
 • Od 6 mesiacov. Do tejto doby sa dieťa aktívne otočí a posadí sa. Masáž by sa mala vykonávať na chrbte, prednej brušnej stene. Môžete použiť liečebnú techniku.
 • Od 9 mesiacov. Dieťa skúsi prvé kroky, toto je najnebezpečnejšie obdobie z hľadiska výskytu prietrže kvôli zvýšenému zaťaženiu. Je dôležité kombinovať masáž s gymnastikou a zamerať sa na relaxačné techniky.
 • Od 9 do 12 mesiacov. Triedy sa prevádzajú do hernej formy, pretože na jednej pozícii sa už dieťa nudí.

Na správnu masáž pupočnej kýly u dieťaťa vo veku 1 a viac rokov je potrebné zvládnuť základné techniky.

Účinné techniky masáže svalov

Pri vykonávaní postupu by rodičia mali používať kombináciu nasledujúcich pohybov:

 • Hladiť. Začína sa tým účinný postup, masáž sa ukončí aj hladením. Vykonajte ich ľahkými pohybmi dlaní z pupka do lymfatických uzlín..
 • Miesenie. Vytvárajú stredné, ukazovacie a prstencové prsty, progresívne kruhové pohyby, ktoré zlepšujú prietok lymfy a zmierňujú opuchy. Týmto spôsobom môžete masírovať všetky časti tela..
 • Vibrácie. Vykonávajú sa častým, ale ľahkým poklepaním prstov, nedá sa robiť príliš hlboko, prenikajúcimi údermi.
 • Po rozotrení. Pomáha ohriať svaly a normalizuje výživu tkanív. Brúsenie v smere hodinových ručičiek vykonávajte bez silného tlaku.

Pri používaní týchto pohybov musia rodičia dodržiavať určitú techniku..

Technika krok za krokom

Po zahriatí, ktoré trvá 3 minúty, pokračujte v masáži.

 1. Pohyby okolo pupka v smere hodinových ručičiek.
 2. Obvod šikmých svalov s dlaňami a pohyb z nich do pupka.
 3. Dlane nad a pod pupkom sa pohybujú smerom k sebe.
 4. Zovretie kože okolo pupočnej zóny v kruhu.
 5. Postupným pohybom do stredu trite bočné svaly končekov prstov.
 6. Špirála trie pozdĺž šikmých svalov.
 7. Na žalúdok nasmerujte tlak 1-2 prstami.
 8. Ľahké odsadenie prietrže, ak je vyčnievajúce. Nie je možné vynaložiť ďalšie úsilie. Vykonajte 20 odsadení.

Ak dieťa počas masáže začne plakať a šklbať, nebudete môcť pokračovať v procedúre.

Efektové stanovenie

Po masáži je potrebné vykonať niekoľko užitočných akcií. Ihneď po hladení dieťaťa sa obliecť, ale nemôžete ho vziať do chladnej miestnosti najmenej 10 minút. Nechajte ho ľahnúť si a hrať sa. Kŕmte dieťa 20-30 minút po masáži.

Vo vyššom veku, keď je indikovaná gymnastika, môže byť vykonaná okamžite po zákroku:

 1. Dieťa sa striedavo položí na ľavú a pravú stranu.
 2. Zdvihnite dieťa, sklopte ho dozadu a podoprite hrudník.
 3. Podoprite pod chrbtom a zdvíhajte do vzduchu.
 4. Prevalte sa od brucha dozadu.
 5. Vlak lezie na môj žalúdok.
 6. Nasaďte ich na detský fitball chrbtom.

Ak je dieťa staršie ako 6 mesiacov, pridajte drepy, sklon s podporou a dvíhajte nohy.

Výhody a nevýhody masážnej techniky

Masáž má posilňujúci a preventívny účinok, má pozitívny vplyv na trávenie. Ak však rodičia techniku ​​vykonávajú nesprávne, príliš náhle, môže to viesť k bolesti a poškodeniu svalov. Neexistujú žiadne ďalšie nevýhody tejto technológie.

Detská masáž s pupočníkovou prietržou je účinná a užitočná, ak sa pozorujú indikácie a kontraindikácie. Prísne vykonávanie odporúčaní lekára a veľmi presné kroky s vhodnou prípravou pomôžu dosiahnuť požadovaný výsledok..

Masáž s pupočnou kýlou u novorodencov: ako to urobiť správne

Všadeprítomné štatistiky hovoria, že takáto vrodená patológia, ako je pupočná prietrž, sa vyskytuje u 20% novorodencov, predčasne narodených detí po dobu jedného alebo dvoch mesiacov - v každej tretine, t. viac ako 30%, s hlbokou predčasnosťou - všetko (zdroj).

V 99% si táto patológia nevyžaduje špeciálnu liečbu a prechádza sama do roka a pol, menej často do veku 5 rokov. Chirurgický zákrok sa zriedkavo predpisuje, ak je veľkosť výčnelku veľká a neprechádza samotným až 5 rokov, ako aj pri súčasných problémoch so zdravím brušnej dutiny..

Vo väčšine prípadov stačí na to, aby sa vylúčilo vyčnievanie pupka, urobiť pre dieťa správne ošetrenie pupku.

Podrobne o pupočníkovej prietrži, príčinách a nebezpečenstvách

Umbilická hernia je predĺženie pupočného prstenca, z ktorého do nej vyčnieva obsah brušnej dutiny (čreva). Tieto kýly sú dvoch typov: vrodené a získané.

Vrodená sa prejavuje v prvých týždňoch po narodení, potom, čo pupočníková šupina spadne. Na pupku sa objaví kopec, výstupok sa zvyšuje, keď dieťa intenzívne plače, tlačí alebo sa pohybuje. Pri správnom vývoji dieťaťa sa pupočníkový prúžok pritiahne dokopy až na mesiac. Pri svalovej hypotenzii sa tak nestane a niektoré faktory prispievajú k jej ešte väčšiemu rozťahovaniu:

 • nezrelosť;
 • nesprávne umiestnenie kolagénu vo vláknach spojivového tkaniva pupočného kruhu a okolitých svalov;
 • genetická predispozícia;
 • patológia vývoja pobrušnice;
 • oslabenie tela v dôsledku iných vrodených chorôb;
 • kvôli ťažkej toxikóze počas tehotenstva (u detí, ktorých matky trpeli toxikózou, je patológia častejšia).
 • Vrodená prietrž je vo väčšine prípadov hrachová do výšky 1 cm a priemeru do 2 cm, prietrž s prietržou väčšou ako 1,5 cm sa považuje za ohrozujúci, rovnako ako pri tvorbe veľkého priečneho alebo zvislého záhybu kože..
 • Získané kýly u detí sa môžu objaviť v akomkoľvek veku - od jedného mesiaca do 10 - 12 rokov. Hlavné dôvody:
 • silný výkrik, vč. keď plače;
 • napätý kašeľ;
 • pravidelná zápcha, nadúvanie, plynatosť;
 • choroby brušnej dutiny;
 • krivica;
 • hypertonicita brušných svalov;
 • množstvo komplexných genetických patológií.

Príznaky oboch typov prietrže u novorodencov sú rovnaké:

 • výstupok pupka, ktorý sa zvyšuje počas plaču alebo fyzického stresu;
 • chýbajúce svaly okolo pri hmatu;
 • zriedka - zmena farby problémovej oblasti.

Stáva sa, že nejestvuje žiadny vizuálny výčnelok, ale počas vyšetrenia pediatr (alebo chirurg) urobí diagnózu - prietrž kvôli neprítomnosti hustého pupočného krúžku..

Táto patológia nespôsobuje dieťaťu žiadne nepríjemné pocity, komplikácie sú mimoriadne zriedkavé. Môžu byť:

 • prietržená prietrž, ktorá sa prejavuje sčervenaním alebo sivosťou, opuchom a silnou bolesťou, zvracaním, výčnelkom, sa nedá napraviť;
 • parietálne štipnutie, keď je časť čreva stlačená okrajom krúžku vo vnútri, nie sú žiadne vonkajšie prejavy, ale dieťa je veľmi nepokojné kvôli bolesti, môže odmietnuť jesť;
 • prasknutie kože pri prietrži sprevádza krvácanie a silné bolesti.

Komplikácie pupočnej kýly: zápal a štípanie

V týchto prípadoch je nutná okamžitá konzultácia s chirurgom a podľa možnosti zníženie patológie. Ovládanie je jednoduché a dieťa je prepustené z domu v ten istý deň.

Ak existujú veľké hernie pre deti, ktoré si už sadnú, vstanú a začnú chodiť samy, pediater môže odporučiť deťom anti-herniový obväz. Nedovoľuje zväčšiť vydutie pri pohybe.

Ale vo väčšine prípadov nie sú potrebné žiadne ďalšie manipulácie, svalový tonus sa obnovuje masážou pupočníkovej kýly u novorodencov.

Výhody kýly masáže u dojčiat

Masáž okolo pupka u novorodenca bude užitočná bez prietrže. Posilňuje svaly tlače, podporuje rozvoj vnútorných orgánov, stabilizuje ich prácu, zmierňuje stav počas koliky a zápchy..

Pri pupočnej kýle u dieťaťa vykonáva masáž tieto úlohy:

 • zlepšuje krvný obeh v pupočnej zóne;
 • posilňuje konečník a šikmé svaly brucha, obnovuje ich tón;
 • nasmeruje kolagénové vlákna do správnej polohy;
 • zmierňuje svalové kŕče;
 • prispieva k normalizácii čriev;
 • zmierňuje stres v bruchu.

Ďalšou výhodou masáže bábätiek doma s pupočnou kýlou u novorodencov bude nadviazanie emocionálneho kontaktu medzi rodičom a dieťaťom..

Príprava na masáž

Masáž môžete začať po konzultácii s detským lekárom. Telo dieťaťa je veľmi zraniteľné a neopatrné pohyby môžu situáciu zhoršiť. Je vhodné zveriť prvé sedenie detskému špecialistovi a naučiť sa všetky jemnosti.

Mali by sa dodržiavať tieto pravidlá:

 • masáž novorodencov by sa mala vykonávať 30 minút pred kŕmením, niekoľkokrát denne, najmenej dvakrát;
 • možnosť je možná a 45 minút po jedle, ak je dieťa hore, nemôžete sa konkrétne zobudiť na postup;
 • teplota v miestnosti by mala byť 25-26 ° C;
 • miestnosť je potrebné vetrať vopred;
 • ruky by mali byť čisté, bez ostrých nechtov, pred zákrokom namazané detskou smotanou, olivovým alebo tekutým parafínom (vonné oleje a krémy až do 6 mesiacov by sa nemali používať);
 • dieťa sa musí vyzliecť a musí mať po ruce vyhrievanú flanelovú plienku;
 • ruky by mali byť tiež teplé;
 • postup začína skutočnosťou, že výstupok nad pupkom by sa mal starostlivo nastaviť a zapečatiť špeciálnou herniálnou náplasťou.
 1. Ak dieťa plače, musí byť najprv upokojené a má ho v ruke plienka.
 2. Prípravy na postup zahŕňajú aj akcie v tomto poradí:
 1. Laying na niekoľko minút na bruško, zároveň musíte jemne mŕtvica chrbta.
 2. Inštalácia so stĺpikom na nohách - takže plyny budú rýchlejšie unikať.
 3. Zvracajte dieťa niekoľkokrát zo strany na stranu a pomocou kýly vykonajte 5-6 pohybov užitočnej gymnastiky: cvičte na bicykli, zdvíhajte nohy a pritláčajte ich na bruško..

Prípravná fáza trvá 3 - 4 minúty. Potom pokračujte priamo v masáži z pupočnej kýly pre novorodencov.

Základné pohyby

Všetky pohyby by mali byť jemné, jemné a jemné. Masáž sa vykonáva s úplnou výnimkou tlaku, výčapu a intenzívneho hnetenia.

Používajú sa tieto techniky:

V prvých mesiacoch života sa každá dávka opakuje 4-5 krát, po 3 mesiacoch - 7-10 krát. Celkové trvanie postupu by nemalo presiahnuť 6 - 7 minút.

Masáž pupočnej kýly novorodencov sa vykonáva podľa tohto algoritmu:

 1. V smere hodinových ručičiek sa hladí okolo pupka.
 2. Potom sa trú šikmé svaly brušnej dutiny: najprv sa dlane položia na pravo-ľavú stranu a pohybujú sa smerom k nim, potom nad a pod pupkom a tiež vykonávajú prichádzajúce pohyby..
 3. Tretia etapa - ľahké brnenie pupočnej zóny, ktoré stimuluje svaly k sťahovaniu a robí ich elastickými.
 4. Ľahké ťahy - opäť kruhové a prichádzajúce.
 5. Akupresúra okolo pupka sa vykonáva vo forme mierneho tlaku prstov smerom k pupku, musíte sa tiež pohybovať v smere hodinových ručičiek.
 6. Dokončovacie triky - kruhové hladenie.

Masáž pupočnej zóny u dieťaťa s kýlou novorodenca zahŕňa ďalšie dve povinné manipulácie:

 • zníženie prietrže ľahkým tlakom;
 • pritiahnutím pupočného krúžku do stredu prstami.

Na konci sedenia masér urobí niekoľko relaxačných úderov a ľahkým vyrovnaním nôh uvoľní napätie vo svaloch. Užitočné bude aj hojdanie dieťaťa zo strany na stranu na bruchu a niekoľko čerpaní dozadu a späť na obe strany. Posilňuje svalový korzet..

Akcie po masáži

Po skončení relácie je dieťa uvoľnené a veľmi horúce. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je nosiť ju, aby nedošlo k podchladeniu.

 • Ak dieťa zdriemne, nechajte ho odpočívať a spať a ak je hore, musí mu byť dovolené hrať sa s hračkami v ľahu..
 • zakazuje:
 • utrite vlhkou plienkou a umyte dieťa;
 • zdvíhajte sa zvisle a nútte robiť cvičenia po masáži;
 • piť a nakŕmiť dieťa skôr ako za 20-30 minút.

Po masáži sú deti v dobrej nálade, sú spokojné s úzkou komunikáciou so svojimi rodičmi a len tak relaxujú alebo si hrajú samy s radosťou.

kontraindikácie

Existujú situácie, keď je u dojčiat zakázané alebo nežiaduce vykonávať nezávislú masáž pupočnou kýlou, preto je nutná konzultácia s detským lekárom. Nemanipulujte s:

 • vrodené systémové patológie;
 • prítomnosť srdcových patológií;
 • hlboká predčasnosť;
 • prítomnosť rán, škrabancov, odrenín v pupku;
 • horúčka, ťažký kašeľ; nádcha
 • dlhodobá zápcha, hnačka, bolestivé nadúvanie;
 • silné vzrušenie a záchvat hnevu dieťaťa.

Ak existujú časové obmedzenia, mali by ste počkať, kým sa dieťa úplne uzdraví a nebude zdravé. Pri systémových kontraindikáciách môže masáž s pupočnou kýlou u dieťaťa vykonávať iba profesionálny pediatrický masér a po dôkladnom vyšetrení všetkými odborníkmi..

Lekári tvrdia, že pupočná kýla u novorodencov nie je chorobou, ale dočasnou chybou organizmu, ktorý sa ešte nevytvoril, vo väčšine prípadov sám zmizne.

Pravidelná masáž a kladenie dieťaťa na bruško pomôže posilniť svaly brucha a urýchliť hojenie pupočného krúžku..

Okrem toho musíte použiť herniovú náplasť a špeciálny obväz pre deti, ktoré už sedí a začínajú chodiť.

Technika a účinnosť masáže pupočnej kýly u novorodencov Odkaz na hlavnú publikáciu

Ako masírovať brucho pupočnou kýlou u novorodencov, dojčiat, detí od jedného roku a dospelých

Umbilická hernia sa u novorodenca objavuje ako dôsledok slabosti svalov, častej zápchy alebo nahnevaného plaču, ako aj vývojových defektov - dysplázie..

V takom mladom veku nemožno použiť radikálne prostriedky nápravy. Nie sú vždy potrebné, pretože patológia často sama osebe zmizne.

S tým však potrebuje pomoc, pri použití gymnastiky a špeciálnej masáže s pupočnou kýlou u dieťaťa.

Indikácie a prínosy masážnych pohybov

Technika liečby je ukázaná všetkým deťom po hojení rán v dôsledku smrti pupočníka. Masáž vám umožní dosiahnuť tieto účinky:

 • spevňuje svaly prednej brušnej steny;
 • aktivuje krvný obeh;
 • zmierňuje svalové kŕče z chrbta, krku, brucha a iných častí tela;
 • normalizuje funkciu čriev;
 • eliminuje časté koliky;
 • zlepšuje spánok dieťaťa;
 • zvyšuje imunitu dieťaťa.

Počas konania sa medzi novorodencom a jeho rodičom vytvorí úzky vzťah. Pri posilňovaní tohto spojenia je užitočný akýkoľvek telesný kontakt. Hlavným účelom masáže je prevencia zovretia a komplikácií pupočnej kýly, pretože žiadne iné metódy nemôžu mať rovnaký silný účinok..

Možné kontraindikácie

Diatréza je jednou z kontraindikácií pri masáži.

Nie všetkým deťom je ukázaná masáž pupočnou kýlou. Niektoré choroby môžu byť významným obmedzením:

 • akútne stavy, horúčka a horúčka;
 • závažné kožné lézie, vrátane hnisavých procesov a infekcií;
 • akútna nefritída a hepatitída;
 • atrofia svalového tkaniva a vnútorných orgánov;
 • vrodené srdcové chyby;
 • krivica, diatéza, hemofília;
 • vysoké riziko zovretia, veľkého vyčnievania a výstupu orgánov do herniálneho vaku.

Je zakázané vykonávať masáž, ak má dieťa pupočnú ranu.

Pravidlá pre prípravu postupu

Fixácia pupočnej kýly s omietkou

Aby masáž doma s pupočnou kýlou bola užitočná pre novorodenca, musí sa vykonať správne:

 1. Pupočná prietrž sa opravuje a fixuje pomocou bandáže alebo obväzu. Toto by sa malo robiť veľmi opatrne, iba po konzultácii s lekárom.
 2. Masážny povrch by mal byť rovný, hladký a pevný..
 3. Všetky manipulácie sa vykonávajú iba v smere hodinových ručičiek - je to nevyhnutné pre normálne trávenie a prevenciu zápchy.
 4. Oblasť pupka je spracovaná ukazovákom, zvyšok je masírovaný palcami a dlaňami.
 5. Tesne pred masážou sa dieťa položí na žalúdok na 2-3 minúty.
 6. Potom sa z dieťaťa odstránia všetky veci vrátane plienky..

Spustite masáž otočením dieťaťa na chrbát. Mäkké a ľahké hladké bruško. Trvajú najmenej 3-4 minúty. Potom 5-7 krát potiahnite prst okolo pupka.

Je možné masírovať brucho z pupočnej kýly u novorodenca najskôr 2 týždne po narodení. Umbilikálna fossa by mala byť suchá, zahojená. Vykonajte postup, ktorý pediatri odporúčajú 30 minút pred jedlom. Nemalo by to byť príliš dlhé.

Ak je dieťa nezbedné a plače, nemažte ho

Nemôžete masírovať žalúdok dieťaťa, ak má horúčku, plače alebo je nezbedný. Musíte sa tiež postarať o vhodné vonkajšie podmienky: miestnosť by mala byť teplá, ale nie horúca - približne 24 stupňov.

Nechty osoby, ktorá vykonáva zákrok, by sa mali orezať, krúžky odstrániť a pokožka zjemniť detským antialergickým krémom alebo olejom. Procedúru môžete opakovať až 3-krát denne alebo podľa svedectva lekára.

Užitočné tipy pre rodičov

Stačí položiť dieťa na flanelovú handru - nie je tak tuhá ako obyčajná handrička, dostatočne teplá. Ak má dieťa zlú náladu, nie je to dôvod na odmietnutie postupu. Niekedy stačí 10 až 15 minút taktilného kontaktu, aby sa dieťa upokojilo a pripravilo sa na masáž.

Pred kontaktom s dieťaťom si musíte dôkladne umyť ruky do lakťových kĺbov. Dĺžku masáže upravuje špecialista, nie však menej ako 4-5 minút.

Techniky domácej masáže

Existuje niekoľko spôsobov, ako ovplyvniť pupočnú kýlu novorodenca:

 • Liečebný postup. Masáž je predpísaná za účelom efektívnej liečby, prvé procedúry sa uskutočňujú s odborníkom, ktorý vykazuje taktiku a techniky pre interakciu s dieťaťom s pupočnou kýlou. Terapeutická masáž sa používa aj na gastrointestinálne patológie. Môže sa používať u detí vo veku od 2 mesiacov.
 • Preventívny postup. Restoratívna technika je užitočná pre všetkých novorodencov, vrátane prevencie pupočnej kýly. Rodičia vykonávajú takúto masáž doma. Pri prvom zákroku sa odporúča konzultovať masážneho terapeuta.
 • Korekčná technika. Používa sa po odstránení patológie s cieľom konsolidovať dosiahnuté výsledky. Pri vykonávaní operácie sa často predpisuje nápravná masáž deťom od 3 do 5 rokov. Veľmi účinná korekčná technika v prípade odchýlok v tráviacom procese.

Preventívna masáž

U všetkých novonarodených detí sa tiež nemôžu použiť všetky masážne techniky. Existujú určité indikácie a obmedzenia..

Masáže v rôznom veku

Masáž do 3 mesiacov netrvá dlhšie ako 10 minút

Čím je dieťa staršie, tým viac sa mení expozícia jeho žalúdka a pupočnej zóny:

 • Až 3 mesiace. Vysoký svalový tonus rúk a nôh je zameraný na relaxáciu, celková masáž trvá až 10 minút každý deň.
 • 3 až 4 mesiace. Postupne sa zavádzajú cvičenia na posilnenie svalov, je veľmi dôležité vypracovať oblasť rúk a nôh spolu s masážou pupku..
 • Od 6 mesiacov. Do tejto doby sa dieťa aktívne otočí a posadí sa. Masáž by sa mala vykonávať na chrbte, prednej brušnej stene. Môžete použiť liečebnú techniku.
 • Od 9 mesiacov. Dieťa skúsi prvé kroky, toto je najnebezpečnejšie obdobie z hľadiska výskytu prietrže kvôli zvýšenému zaťaženiu. Je dôležité kombinovať masáž s gymnastikou a zamerať sa na relaxačné techniky.
 • Od 9 do 12 mesiacov. Triedy sa prevádzajú do hernej formy, pretože na jednej pozícii sa už dieťa nudí.

Na správnu masáž pupočnej kýly u dieťaťa vo veku 1 a viac rokov je potrebné zvládnuť základné techniky.

Účinné techniky masáže svalov

Pri vykonávaní postupu by rodičia mali používať kombináciu nasledujúcich pohybov:

 • Hladiť. Začína sa tým účinný postup, masáž sa ukončí aj hladením. Vykonajte ich ľahkými pohybmi dlaní z pupka do lymfatických uzlín..
 • Miesenie. Vytvárajú stredné, ukazovacie a prstencové prsty, progresívne kruhové pohyby, ktoré zlepšujú prietok lymfy a zmierňujú opuchy. Týmto spôsobom môžete masírovať všetky časti tela..
 • Vibrácie. Vykonávajú sa častým, ale ľahkým poklepaním prstov, nedá sa robiť príliš hlboko, prenikajúcimi údermi.
 • Po rozotrení. Pomáha ohriať svaly a normalizuje výživu tkanív. Brúsenie v smere hodinových ručičiek vykonávajte bez silného tlaku.

Pri používaní týchto pohybov musia rodičia dodržiavať určitú techniku..

Technika krok za krokom

Po zahriatí, ktoré trvá 3 minúty, pokračujte v masáži.

 1. Pohyby okolo pupka v smere hodinových ručičiek.
 2. Obvod šikmých svalov s dlaňami a pohyb z nich do pupka.
 3. Dlane nad a pod pupkom sa pohybujú smerom k sebe.
 4. Zovretie kože okolo pupočnej zóny v kruhu.
 5. Postupným pohybom do stredu trite bočné svaly končekov prstov.
 6. Špirála trie pozdĺž šikmých svalov.
 7. Na žalúdok nasmerujte tlak 1-2 prstami.
 8. Ľahké odsadenie prietrže, ak je vyčnievajúce. Nie je možné vynaložiť ďalšie úsilie. Vykonajte 20 odsadení.

Ak dieťa počas masáže začne plakať a šklbať, nebudete môcť pokračovať v procedúre.

Efektové stanovenie

Cvičenie indexového prehľadávania

Po masáži je potrebné vykonať niekoľko užitočných akcií. Ihneď po hladení dieťaťa sa obliecť, ale nemôžete ho vziať do chladnej miestnosti najmenej 10 minút. Nechajte ho ľahnúť si a hrať sa. Kŕmte dieťa 20-30 minút po masáži.

Vo vyššom veku, keď je indikovaná gymnastika, môže byť vykonaná okamžite po zákroku:

 1. Dieťa sa striedavo položí na ľavú a pravú stranu.
 2. Zdvihnite dieťa, sklopte ho dozadu a podoprite hrudník.
 3. Podoprite pod chrbtom a zdvíhajte do vzduchu.
 4. Prevalte sa od brucha dozadu.
 5. Vlak lezie na môj žalúdok.
 6. Nasaďte ich na detský fitball chrbtom.

Ak je dieťa staršie ako 6 mesiacov, pridajte drepy, sklon s podporou a dvíhajte nohy.

Výhody a nevýhody masážnej techniky

Masáž má posilňujúci a preventívny účinok, má pozitívny vplyv na trávenie. Ak však rodičia techniku ​​vykonávajú nesprávne, príliš náhle, môže to viesť k bolesti a poškodeniu svalov. Neexistujú žiadne ďalšie nevýhody tejto technológie.

Detská masáž s pupočníkovou prietržou je účinná a užitočná, ak sa pozorujú indikácie a kontraindikácie. Prísne vykonávanie odporúčaní lekára a veľmi presné kroky s vhodnou prípravou pomôžu dosiahnuť požadovaný výsledok..

Masáž s pupočnou kýlou u novorodencov doma

Umbilická hernia u novorodencov je pre rodičov veľmi desivá, najmä ak je výčnelok obrovský. Mama a otec sú zdesení, keď premýšľajú o tom, ako ísť k chirurgovi, nadchádzajúcej operácii. V skutočnosti existuje niekoľko konzervatívnych spôsobov liečby defektu. Jedná sa o špeciálnu masáž a gymnastiku..

Ako liečiť pupočníkovú prietrhu u novorodencov bez chirurgického zákroku, ktoré masážne techniky a cvičenia je potrebné využívať čo najefektívnejšie, sa dozviete z nášho článku.

Príčiny pupočnej kýly

Vrodený alebo získaný výčnelok pupka u detí vyvoláva nasledujúce faktory:

 • Nezrelosť. Spojivové tkanivo nemá čas dozrieť, takže 3 z 10 predčasne narodených a ľahkých detí majú také vrodené ochorenie.
 • Genetická predispozícia. U detí s takouto históriou sú pupočníkové vlákna slabé.
 • Patológia vývoja pobrušnice. Brušná stena sa mení.
 • Krivica. V dôsledku získanej choroby sa tón svalov pobrušnice znižuje.
 • Časté nahnevaný plač. Počas záchvatu hnevu alebo dlhodobého plaču dieťa zdôrazňuje brušné svaly, tkanivo sa zlomí.
 • Ťažkosti pri práci zažívacieho traktu. Kýla vyvoláva ťažkú ​​koliku, zvýšenú plynatosť, chronickú zápchu.

U dieťaťa nie je možné nechať pupočníkovú prietrž bez pozornosti. Liečba sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: konzervatívnym a operatívnym. Chirurgický zákrok je indikovaný u detí starších ako 3 roky s vydutím väčším ako 2 cm. Ak je prietrž malá, dieťa sa neobťažuje, odporúča sa používať konzervatívne metódy liečby. Jedná sa o masáž pupka novorodenca z kýly a gymnastiky.

Na vedomie! Okrem masáže a cvičenia je vhodné plávať aj v bazéne, rozprestrieť dieťa na bruchu. Lekár môže aplikovať náplasť na vydutie, ktoré drží obväz. Tieto metódy sú tiež konzervatívne a sú povolené pre veľmi malé deti..

Výhody masáže

Masáže majú nepochybne liečivý účinok. Hladením a brúsením môžete dosiahnuť tieto pozitívne výsledky:

 • Posilnite brušné svaly.
 • Normalizujte funkciu čriev zlepšením peristaltiky.
 • Uvoľnite svalové kŕče v tele.
 • Stimulujte krvný obeh.
 • Normalizujte nepokojný spánok dieťaťa.
 • Znížte záchvaty koliky.
 • Zmierniť dieťa, zvýšiť celkovú imunitu.
 • Nadviazať emocionálny kontakt medzi rodičmi a deťmi.

Na vedomie! Hlavnou úlohou masáže pupočnej kýly u novorodencov je prevencia zvierania a ďalší rozvoj choroby. Ak nechirurgické metódy nepomáhajú, vydutie rastie a neupravuje sa, je nemožné odmietnuť pomoc chirurga.

výcvik

Osobitnú pozornosť je potrebné venovať prípravným postupom. Manipuláciu začnite podľa týchto odporúčaní:

 1. Umyte si ruky, odstráňte dlhé nechty, natrite si krémom.
 2. Ak je v miestnosti horúco, alebo vetrejte na 25 ° C.
 3. Položte handričku na stôl, tvrdú posteľ alebo pohovku, na stredne mäkkú deku.
 4. Masážny olej alebo olejový krém položte vedľa stola. Tento nástroj bude musieť byť niekoľkokrát pridaný do rúk a tela dieťaťa, takže ich odstránenie nemá cenu.
 5. Pokojné dieťa, ak plače. Choďte s ním po miestnosti, rozprávajte sa a bozkajte, aby ste zlepšili svoju emocionálnu náladu..
 6. Držte dieťa v stĺpci, aby unikli plyny.
 7. Pred začiatkom masáže zahrejte ruky a brucho dieťaťa pomocou flanelovej plienky vyžehlenej horúcou žehličkou.
 8. Vyzliecť novonarodené dieťa.
 9. Položte dieťa na masážny stôl, upravte pupok, ak je to možné, a pripevnite ho pomocou pásovej pomôcky.
 10. Zohrejte telo dieťaťa údermi a trením dlaňami.
 11. Dajte si na ruky trochu oleja. Môžete začať postup.

Na vedomie! Na masáž novorodencov používajte hypoalergénnu kozmetiku. Jedná sa o detský krém, vazelínu, olivový olej. Obchodné oleje, dokonca aj od známych spoločností (Johnson Baby, Eared Nanny, Our Mother a ďalšie), obsahujú vonné látky a vonné látky, ktoré nie sú bezpečné pre citlivú pokožku. Používajte ich po šiestich mesiacoch.

Masážne techniky

Masáž s pupočnou kýlou u novorodencov sa môže robiť doma. To je úplne nekomplikované. Môžete si vziať niekoľko lekcií od profesionála alebo sa samostatne naučiť techniku ​​masírovania brucha pupočnou kýlou.

Prsia by sa nemali hnetať do tela s námahou, pohyby by mali byť ľahké, jemné. Komplex masážnych techník a trvanie zákroku závisí od veku dieťaťa.

Nasledujúce typy pohybov sú vhodné pre novorodencov vo veku do 1 až 2 mesiacov:

 • Hladiť. V prvých týždňoch po narodení stačí biť brucho dieťaťa dlaňou ruky bez stlačenia. Pohybujte sa v smere hodinových ručičiek okolo pupka.
 • Počítadlo hladenia. Žalúdočné brucho oboma rukami, pohybujúce sa v opačných smeroch nad pupkom a dole.

Keď sa pupočníková rana úplne rozrastie, pridajte k tejto sérii pohybov niekoľko ďalších masážnych techník:

 • Vibračný pohyb. Jedná sa o brnenie brušných svalov okolo pupka a zo strán..
 • Tlak. Položte tri prsty na brucho nad gombík brucha a stlačte. Držte ruky na 1-3 sekundy a potom uvoľnite. Opatrne zatlačte celé telo okolo pupka. Pred vykonaním tohto postupu sa prietrž musí opraviť a zapečatiť omietkou..

Po 4 mesiacoch rozšírte svoju škálu techník o nasledujúce masážne metódy:

 • Hladenie šikmých svalov. Pohybujte sa v kruhu zo strán alebo z bokov do pupočnej rany. Opakujte najmenej 7 krát.
 • Po rozotrení. Žalúdok sa bublá s malým úsilím končekmi prstov a pohybuje sa v špirále zo strán na strednú časť.
 • Hladenie pupočného krúžku. Ťahajte pokožku prstami.
 • Zvieranie. Popadnite kožu prstami pri pupku, pohybujte sa v kruhu.
 • Premiestnenie prietrže. Pritlačte ukazovákom priamo na výstupok.
 • Spojenie okrajov pupka. Najprv je potrebné kýlu opraviť, potom uchopiť kožu okolo pupka a zavrieť ju. Držte polohu na niekoľko sekúnd.

Opakujte masážne techniky počas novorodeneckého obdobia 3 až 5 krát, po 3 až 4 mesiacoch opakujte 7 až 10 opakovaní. Hnetenie je užitočné a správne kombinované s gymnastikou, telesnou výchovou pre deti.

Dôležité! Masáž herniou, všeobecné posilňovacie postupy nie je možné vykonať ihneď po jedle a na lačný žalúdok. Nakŕmte svoje dieťa 30–40 minút pred začiatkom liečby. Po masáži sa neodporúča okamžite jesť, počkajte 30 minút.

Odporúčame vám tiež sledovať tieto krátke videá, ktoré jasne ukazujú, ako masírovať prietrž:

Bojíte sa sami masírovať svoje dieťa?

Preventívne cvičenia. gymnastika

Špeciálne preventívne cvičenia pomáhajú znižovať riziko pupočnej kýly u zdravého dieťaťa:

 • ktorým sa na brucho;
 • ohýbanie nôh v polohe na chrbte;
 • ťahanie kolien do žalúdka;
 • chov ohnutých nôh po stranách;
 • bicykel. Musíte otáčať imaginárnymi pedálmi po dobu 10-15 sekúnd;
 • napodobňovanie behu, chôdze. Opatrne usporiadajte nohy dieťaťa. Mal by ležať na tvrdom povrchu;
 • vytiahnutie rúčok. Položte dieťa na chrbát, držte ruky v dlaniach a jemne ho pritiahnite k sebe. Nemusíte sedieť dieťa, môže odtrhnúť iba pár centimetrov od stola;
 • plávanie. Začnite bezplatné hodiny so šesťmesačným dieťaťom vo vani, s jednoročným dieťaťom môžete chodiť do spoločných tried pod dohľadom trénera v bazéne.

Súbor preventívnych cvičení je zameraný na posilnenie svalov brušnej dutiny, rozvoj sily a vytrvalosti. Naučte svoje dieťa športovať od útleho veku, potom vyrastie zdravo.

Deti s diagnostikovanou pupočnou prietržou majú prospech z gymnastiky. Telesnú výchovu robte ráno alebo cez deň. Pred spaním sa gymnastika neodporúča, hry v prírode môžu u dieťaťa vyvolať nespavosť. Zahrňte do svojej hodiny telesnej výchovy nasledujúce cvičenia:

 • Naučíme dieťa plaziť sa. Položte dieťa na brucho. Dajte si dlaň pod päty, nechajte dieťa oprieť sa o ňu a pokúsiť sa odtlačiť. Môžete mu pomôcť ohnúť jeho kolená.
 • Rozpory. Otočte dieťa z brucha na bok a potom na chrbát.
 • drepy Držte dieťa pod pažami, pomôžte si sadnúť. Cvičenie rozvíja rôzne svalové skupiny: na nohách, chrbte a žalúdku.
 • Svahy. Priblížte sa k roku. Dieťa položte na podlahu, držte ho za natiahnuté ruky a nakláňajte ho dopredu a dozadu.
 • V lietadle. Efektívne cvičenie na nácvik svalov pobrušnice. Vezmite dieťa do náručí, uchopte hrudník a zdvihnite ho v horizontálnej polohe hore. Dieťa inštinktívne napína nohy a napína brušné svaly.
 • Cvičenie s dieťaťom na fitball. Dajte bruško svojmu dieťaťu na športový loptu a otáčajte ho zo strany na stranu. Dieťa vám povie, koľko času potrebujete na pokračovanie vo výkone. Deti sa zvyčajne tejto úlohe veľmi páčia, upokojujú sa a dostávajú sa späť.

kontraindikácie

Gymnastika a masáž pupočnou prietržou sú povolené, ak je dieťa zdravé, má dobrú náladu, dieťa pozitívne reaguje na dotyk žalúdka. Je potrebné zakázať akúkoľvek manipuláciu s pupočníkovou a domácou metódou protrúznej terapie v nasledujúcich situáciách:

 • Pupočníková rana sa nelieči u novorodencov.
 • Krv sa uvoľňuje z pupku, hlienu, rana sa zvlhčuje, vonia to. Pri takýchto príznakoch zápalu, patológiách sa poraďte s lekárom.
 • Dieťa má horúčku, príznaky nachladnutia.
 • Plyny neunikajú dlhšie ako jeden deň, žalúdok je opuchnutý, dieťa je mučené silnou kolikou.
 • Krv sa vylučuje z konečníka.
 • Asymetrické brucho.
 • Počas masáže sa svaly žalúdka aktívne sťahujú..
 • Dieťa je slabé, bledé, letargické, letargické.
 • Okolo pupka sa vytvorilo okrúhle miesto, modrina a opuch.
 • Na koži je vyrážka, žihľavka.

Ak chcete začať alebo pokračovať v liečbe, musíte počkať na úplné uzdravenie pleti. Ak vyrážka vyvolá použitý masážny olej, votrite ho mastencom alebo suchou dlaňou..

 • Kýla je zapálená, napučiava, zviera sa.
 • Dieťa má infekčné choroby akejkoľvek etiológie.
 • Dieťa reaguje nevhodne na dotyk, hnetenie tela: plače, dopadá. Tento scenár sa v prvých postupoch považuje za normu. Po 2 až 3 dňoch si dieťa pri zvyčajných zdravotných problémoch zvykne na masáž.

Nezabudnite si pozrieť video z televíznej relácie Dr. Komarovského o mýtoch spojených s pupočnou kýlou u novorodencov:

Užitočné tipy pre rodičov

Masáž, aj keď veľmi jemná a presná, by mala byť pre dieťa bezpečná a bezbolestná. Ak chcete, aby postup mal úžitok a pomohol rýchlejšie zvládnuť pupočníkovú prietrž, použite niekoľko tipov a trikov:

 1. Ak sa dieťa necíti dobre alebo je pokazené, postup zrušte.
 2. Počas hnetenia by sa mala úsmev a spievať, omrvinka by sa mala cítiť bezpečne.
 3. Masírujte najmenej 2-krát denne.
 4. Predtým, ako sa prvýkrát dotknete tela dieťaťa, nezabudnite si zahriať ruky. Ľadové prsty dieťa vystrašia, v budúcnosti ho nebude masírovať..
 5. Robte gymnastiku a trite ju na pružnom a rovnom povrchu. Ak neexistuje prebaľovací pult, tvrdý matrac, pohovka.
 6. Začnite a ukončite procedúru hladením, môžete dieťa jemne štekliť.
 7. Nezameriavajte sa iba na pupok a kýlu, masírujte všetky časti tela malého pacienta.
 8. Počas masáže pravidelne upravujte polohu dieťaťa, otočte sa z brucha dozadu.
 9. Jeden postup netrvá dlhšie ako 15–20 minút pre novorodenca, 30 minút pre deti staršie ako šesť mesiacov.
 10. Po terapeutických manipuláciách dajte dieťaťu drink, môžete sa nakŕmiť za pol hodiny.

Masáže, gymnastika s pupočnou kýlou u detí, cvičebná terapia sú najúčinnejšími metódami uzatvárania výčnelkov. Ak rodičia venujú dostatočnú pozornosť a čas takým konzervatívnym liečebným metódam, prietrž bude pri 90–95% prípadov vyliečená.

POZOR! * pri kopírovaní materiálov článku nezabudnite uviesť aktívny odkaz na zdroj: https://razvitie-vospitanie.ru/zdorovie/massazh_pri_pupochnoj_gryzhe_u_novorozhdennih.html

Ak sa vám článok páčil, a nechajte svoj komentár nižšie. Váš názor je pre nás dôležitý.!

Masáž s pupočnou kýlou u novorodencov okolo jej prsteňa: pomáha a ako robiť postup pre dieťa?

Umbilická hernia je pomerne častá patológia u novorodencov. Príčinou môže byť nesprávny alebo neúplný nadmerný rast pupka, ktorý má za následok herniálny výčnelok.

Môže ovplyvniť rôzne vnútorné orgány brušnej dutiny. Podobná patológia sa diagnostikuje u dojčiat takmer bezprostredne po narodení..

V tomto veku je detské telo stále veľmi pružné a masážou sa môžete zbaviť pupočnej kýly.

Pomáha deťom?

Terapia pupočnej kýly u dospelých je možná iba chirurgicky, ale u detí mladších ako 5 rokov ju možno odstrániť nechirurgickými metódami. Ak sa pri stlačení opraví herniálny výčnelok, je to dobré znamenie, to znamená, že existuje možnosť liečby masážou, cvičením a správnou výživou..

Aby sa dosiahol požadovaný výsledok, musí sa masáž vykonávať od okamihu, keď sa objaví prietrž, až kým úplne nezmizne. Lekári odporúčajú kombinovať masáž s cvičením. Pri vrodenej prietrži je vhodné začať s masážou čo najskôr - od 2 týždňov života dieťaťa.

Dôležité! Masáž je indikovaná iba v prípade ľahkého odstránenia defektov, po ukončení relácie by mala byť prietrž fixovaná špeciálnou náplasťou proti prietrži. Spočiatku všetky manipulácie vykonáva a ukazuje špeciálne vyškolená osoba, až potom môžete sami vykonať masáž.

Takáto terapeutická masáž slúži aj ako regeneračná metóda pre dojčatá. Najmä sa posilnia svaly brušnej dutiny. Podmienka sa postupne normalizuje a recidívy sa v budúcnosti nebudú prejavovať.

Antiherniálna masáž tiež pomáha so zápchou, ktorá sa často vyskytuje u detí s touto diagnózou. Zavádza sa črevná peristatika a trávenie sa normalizuje. Tým sa zníži počet zápch a kolika čreva. Liečebné cvičenia sa najčastejšie predpisujú spolu s masážou.

Ale nie všetko je také ružové a bez oblačnosti. Hlavnou podmienkou masáže je bezpečnosť. Ak neviete, ako masírovat kýlu u novorodenca, je lepšie nerobiť to. Pretože existuje riziko zhoršenia situácie. Pri prudkom stlačení a stlačení dieťa pociťuje bolesť, nielen poškodenie kože, ale aj svalov.

Na takúto masáž sú kontraindikácie:

 • Prítomnosť infekčných alebo systémových patológií.
 • Prítomnosť rán, odrenín alebo kožných vyrážok v pupku.
 • teplo.

Inak sa masáž kýly novorodencov vždy považuje za najúčinnejší spôsob liečby tejto choroby..

Deti s herniou, ktoré sú už staršie ako 10 - 12 mesiacov, by sa mali pri ležaní pohybovať, chodiť, plaziť sa, krčiť sa, triasť rukami a nohami.

Ako na to?

Všetky masážne techniky sú zamerané na posilnenie brušných svalov. Po niekoľkých stretnutiach si všimnete, že vydutie je sotva viditeľné. Masáž umbilikálnou prietržou sa používa priamo na túto chorobu a na prevenciu.

Je potrebné pripomenúť, že nič by nemalo dieťaťu spôsobovať nepohodlie. Preto v tomto prípade existujú pravidlá:

 • Miestnosť, v ktorej sa novorodenec nachádza, by mala byť teplá. Ruky maséra by tiež nemali byť studené..
 • Masáž sa vykonáva pol hodiny pred kŕmením niekoľkokrát denne.
 • Priemerný počet procedúr za deň - 2-krát.
 • Povrch, na ktorom bude dieťa ležať, by mal byť tvrdý, ale nie tvrdý.
 • Dieťa by sa počas procedúry nemalo báť a všetky pohyby by nemali spôsobovať nepohodlie.

Referencie. Hlavným cieľom masážnych a liečebných cvičení pri prietrži novorodenca je posilnenie konečníka a šikmých svalov brucha..

Túto fázu vykonávajú tieto činnosti:

 1. Najprv si dieťa položí na brucho, takže by si mal ľahnúť 2-3 minúty.
 2. Potom je dieťa úplne vyzlečené, vrátane plienky.
 3. Musíte otočiť dieťa na chrbát a najprv iba pohladiť brucho.
 4. Potom ukazovacím prstom potiahnite pupok 5-7 krát v smere hodinových ručičiek.

Všetky pohyby sa musia vykonávať s istotou, ale súčasne bez zhonu. Priemerná doba zahrievania - 3 minúty.

Pokyny krok za krokom

Masáž sa vykonáva v tomto poradí:

 1. Okolo pupka sa vytvára zdvih v smere hodinových ručičiek.
 2. Šikmé svaly brucha sú zovreté dlaňami a pohyby sú vedené k pupku, aby sa navzájom stretávali.
 3. Rovnaké akcie, iba jedna dlaň je nad pupkom, druhá dole. Nastávajúce pohyby vo forme ľahkého brúsenia.
 4. Koža okolo pupku je ľahko zovretá v kruhu.
 5. Bočné svaly brucha sú trené doštičkami indexu a prostrednými prstami a postupne smerujú k jeho stredu. Potom sa vykonajú špirálové pohyby.
 6. Pohyb hrudníka sa robí miernym stlačením žalúdka. Je to potrebné, aby sa svaly, aj keď odolávajú tlaku, stali elastickými. Pri pravidelnej masáži sa svaly posilnia a kýla postupne prechádza..
 7. Na záver je prietrž stlačená. To sa robí pomocou ukazováka ľahko, bez vynaloženia ďalšieho úsilia. Kýla preniká dovnútra. Takéto manipulácie sa vykonávajú niekoľkokrát. Ich priemerný počet je 20.

Všetky činnosti maséra, tj brnenie, trenie a štípanie, sa striedajú s hladením okolo pupočného krúžku. Pomôže to dieťaťu uvoľniť sa, bez toho, aby mu to znova dovolilo..

Čo robiť potom?

Po tom, čo je dieťa oblečené, keď je dobre zahriate, nemôže ho okamžite okamžite vychladnúť z miestnosti. Nechajte ho trochu ležať a hrať sa s hračkami. Je tiež nemožné kŕmiť okamžite, je potrebné, aby to trvalo 20-30 minút po masáži.

Tipy pre rodičov

 • Pred masážou sa dieťa postará o jeho dobrú náladu. Nemal by plakať ani byť nervózny, nič by ho nemalo vyrušovať.
 • Okrem emocionálnej nálady dieťaťa je potrebné dbať na teplotu v miestnosti.
 • Pred masážou si dôkladne umyte a osušte ruky, aby ste ich udržali v teple a suchu..
 • Masáž sa vykonáva najmenej dvakrát denne, 30 minút pred kŕmením. Nezáleží na dennej dobe.

Pri takýchto pravidelných manipuláciách sa hojenie pupočného prstenca zrýchli a svaly brušnej dutiny sa posilnia..

Mnoho lekárov tvrdí, že pupočná kýla u novorodencov nie je choroba. Tento stav nazývajú špeciálnou chybou v tele dieťaťa. Za určitých podmienok táto vada zmizne aj bez lekárskeho zákroku o 1-3 roky.

Liečebný proces je možné urýchliť nezávisle, masážou a častým ukladaním dieťaťa na bruško. Najčastejšie sú tieto činnosti dostatočné. Ďalšími opatreniami na urýchlenie hojenia pupočnej kýly sú náplasť a obväz.

Pozrite sa na video, ako správne masírovať pupočníkovú herniu u novorodencov:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Dekompenzovaná cirhóza pečene je nebezpečný patologický stav, ktorý vedie k zjazveniu orgánu s úplnou náhradou zdravých tkanív. Tento proces vedie k deštrukcii štruktúry, ktorá negatívne ovplyvňuje funkčné vlastnosti.

Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek.
Lumbosakrálna osteochondróza je chronická patológia sprevádzaná postupným ničením stavcov a medzistavcových platničiek. Pri absencii lekárskeho zásahu choroba postupuje rýchlo, môže spôsobiť zdravotné postihnutie, viesť k zdravotnému postihnutiu.