loader

Hlavná

Hlava

Ako určiť pupočníkovú prietrž: príznaky u dieťaťa vo veku 2-4 rokov a detí vo veku 5-7 rokov

Hernia pupka u detí sa určuje, keď je viditeľný výčnelok brušnej steny oválny alebo okrúhly. Pri namáhaní sa formácia výrazne zvyšuje av niektorých prípadoch spôsobuje bolesť dieťaťa. Ako sa choroba vyvíja, dochádza k posunu vnútorných orgánov ak čiastočnému výstupu pupočníkovým krúžkom. Taktika liečby sa vyberá v závislosti od závažnosti vystupovania a rizika komplikácií. Niekedy stačí vykonať niekoľko masáží svalov brušnej steny a na pupok položiť pevnú bandáž. Menej často sa uchýlili k chirurgickému zákroku na vylúčenie porušenia.

Príčiny a typy pupočnej kýly

Podľa lekárskych štatistík je pupočná kýla diagnostikovaná u 20% dlhodobých detí a u viac ako 30% predčasne narodených detí. V celkovom objeme herniových formácií je pupočník asi 15% a častejšie sa vyskytuje u dievčat mladších ako 10 rokov. Spravidla je možné v počiatočných štádiách vývoja choroby zistiť herniu a úplne ju odstrániť. V najvyspelejších prípadoch lekári čelia štipnutiu, čo vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

Bežnou príčinou výskytu a vývoja pupočnej kýly je prirodzená slabosť svalového tkaniva brušnej steny dojčiat a otvorený pupočný kruh, ktorého hojenie trvá niekoľko týždňov. U novorodencov, ktorí nemajú zdravotné problémy, sa pupočníkový krúžok uzavrie okamžite po páde pupočníka a zostávajúca diera sa zarastie spojivovým tkanivom. Súčasne sa spodná časť krúžku sťahuje lepšie a rýchlejšie a horná časť bez svalovej membrány zostáva otvorená dlhšie. Zvýšenie vnútrobrušného tlaku s dlhodobým plačom, defektmi a vývojom chorôb vnútorných orgánov, zvýšená tvorba plynu prispieva k čiastočnej „strate“ pobrušnice a čriev do voľného priestoru pupočného kruhu..

Ďalším dobrým dôvodom na diagnostiku pupočnej kýly u dieťaťa s vysokou presnosťou je prítomnosť kýly u jedného alebo oboch rodičov. Dedičský faktor dáva až 70% pravdepodobnosť výskytu vzdelania v pupočnej oblasti. Neustále sledovanie pediatrom vám umožňuje rýchlo identifikovať a napraviť problém včas, bez čakania na rast zhutnenia a štiepenie vnútorných orgánov..

Medzi faktory ovplyvňujúce tvorbu a rýchly rozvoj pupočnej kýly patria choroby vnútorných orgánov spojené so zvýšením vnútorného tlaku v brušnej dutine: zápcha, bronchitída, čierny kašeľ, úplavica, zápal pľúc a dysbióza. Kašeľ a časté napínanie svalov brušnej steny prispieva k rozširovaniu zarasteného pupočného prstenca a výraznému vyčnievaniu svalového tkaniva, cez ktoré črevá a omentum čiastočne „vypadávajú“ do prstenca. Medzi dôvody objavenia prietrže patria aj genetické a vrodené choroby, ktoré spôsobili slabosť svalov pobrušnice: Downov syndróm, krivica, hypotrofia, ascites, hypotyreóza.

Podľa času vzniku a vývoja odborníci rozlišujú medzi embryonálnymi a postantálnymi kýlami. Dobre preštudované vlastnosti každého typu umožňujú detským lekárom vykonať presnú diagnózu a zvoliť optimálny priebeh liečby.

 • Embryonálna prietrž alebo prietrž pupočnej šnúry sa tvorí v raných štádiách vývoja plodu v dôsledku prirodzeného nedostatočného rozvoja peritoneálnych svalov. Ochorenie je pomerne zriedkavé - približne tri prípady na 10 000 novorodencov. Často sprevádzané vážnymi vrodenými chorobami a genetickými poruchami - poruchy bránice, poruchy srdca, črevná obštrukcia, štiepenie hrudnej kosti, atrézia konečníka, cysty orgánov vylučovacieho systému, nedostatočné rozvinutie panvových orgánov atď..
 • Postnatálna pupočná hernia sa zvyčajne diagnostikuje v prvom roku života dieťaťa. Ich hlavným príznakom je zreteľný výčnelok v pupku, ktorý sa zvyšuje ešte viac pri kašli alebo plaču. V náchylnej polohe nie je pozorovaná tvorba a je detegovaná iba palpáciou kvôli určitému utiahnutiu tkaniva. Ďalšími sprievodnými príznakmi sú bolesť, pigmentácia kože atď. - môžu úplne chýbať.

Pri zanedbávaní postnatálneho ochorenia sa deti sťažujú na nevoľnosť, zápchu, bolesť brucha, bolesť pupka.

Aké je nebezpečenstvo pupočnej kýly pre deti

Špecialisti v oblasti pediatrie sa zhodujú v potrebe liečby pupočnej kýly u malých detí. Bez toho, aby to malo za následok bolesť dieťaťa alebo hmatateľné ťažkosti, sa vzdelanie neustále zväčšuje, najmä ak je sprevádzané závažnými chorobami tráviaceho traktu a vylučovacieho systému. Ak sú svaly pupočného prstenca pevne stlačené, pri stlačení fragmentov čreva a spôsobení silnej bolesti existuje riziko zovretia. Výsledkom je črevná obštrukcia, ktorá je pre telo dieťaťa mimoriadne nebezpečná. Nie je možné korigovať umbilikálnu prietrž a vylúčiť jej výskyt v budúcnosti, preto sa uchýlili k pohotovostnej operácii. Jeho účinnosť závisí od stupňa zanedbania choroby..

Príznaky a príznaky

Prvú diagnózu pupočnej kýly môže urobiť novorodenec vyšetrujúci novorodenca. Na brušnej stene tela dieťaťa voľným okom sú cez kožu viditeľné črevné steny a pečeň. Pri komplikovaných pôrodoch alebo so zhoršujúcim sa stavom dieťaťa v prvých hodinách života je vysoká pravdepodobnosť prasknutia pupočnej kýly s následným vstupom črevného obsahu do brušnej dutiny. Infekcia a hnisanie spôsobujú peritonitídu s následnou smrťou. Embryonálna pupočná kýla u novorodenca môže spôsobiť sepsu alebo zápal pľúc, čo je pre deti mimoriadne nebezpečné..

Kýla pupočnej šnúry sa vyskytuje v dôsledku oneskoreného vývoja peritoneálnych tkanív v treťom mesiaci vývoja plodu. Formácia je pokrytá hustou škrupinou z troch vrstiev embryového tkaniva. Ako sa vyvíja, pečať prechádza do pupočnej šnúry a dosahuje niekoľko centimetrov.

Jednou z častých a závažných komplikácií prietrže pupočnej šnúry je prasknutie zhutňovacej membrány nasledované prolapsom vnútorných orgánov do brušnej dutiny a rozvojom peritonitídy. V prvých hodinách života novorodenca je možné ju vylúčiť neodkladným chirurgickým zákrokom. Ušetrite život dieťaťa v 50 - 80% prípadov.

Diagnostické a liečebné metódy

Pediatri uskutočňujú predbežnú diagnózu pri prvých preventívnych vyšetreniach. Z vizuálneho hľadiska a po prehmatnutí brušnej steny je možné jasne definovať patológiu pupočného kruhu, divergenciu vlákien svalového tkaniva peritonea a zhustenie tkanív v oblasti vyčnievania. Pri kašľaní alebo plaču sa formácia výrazne zvyšuje. Ak vývoj ochorenia spôsobí lekárom strach, odporúča sa uchýliť sa k chirurgickému zákroku. Na objasnenie lokalizácie vzdelávania a výberu optimálneho spôsobu prevádzky sa dodatočne vykonáva:

 • ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov;
 • Rentgenografie;
 • herniography.

Je možné rozpoznať pupočníkovú herniu u nenarodeného dieťaťa v štádiu ultrazvukového vyšetrenia plodu v druhom a treťom trimestri gravidity. Osobitná pozornosť sa venuje presnej diagnóze lokalizácie a príčinám vzhľadu vzdelávania. Jeho príznaky sú podobné rozštiepeniu brušnej steny plodu, ktoré nie je tvorbou kýly a vyžaduje odlišný prístup k liečbe..

Keď sa u malého dieťaťa objaví hernia, lekári častejšie používajú taktiku čakania a videnia. Vo väčšine prípadov je výstupok upravený nezávisle alebo vďaka fyzioterapeutickým metódam liečby. Odporúčaná masáž, pohybová terapia, časté kladenie dieťaťa na žalúdok, plávanie. Nosenie obväzu tiež prispieva k zníženiu prietrže.

Ako rýchlo zvládnuť pupočníkovú prietrž u detí

U detí sa pupočná kýla nazýva okrúhly výčnelok črevných slučiek a väčšie omentum cez prednú stenu pobrušnice kvôli slabosti svalov pupočníka. Tento stav sa nazýva - pupočná kýla. Vďaka ľahkému tlaku sa táto vydutina ľahko dostane dovnútra. Ochorenie často vymizne samo od seba, ale niekedy je potrebná liečba alebo dokonca odstránenie pupočnej kýly u detí..

Príčiny nevoľnosti

Umbilická hernia sa u novorodencov vyskytuje v dôsledku skutočnosti, že pupočníkový krúžok sa nezatvára úplne. Vnútorné orgány vyčnievajú cez zvyšný otvor.

Za rizikový faktor vzniku hrčiek sa považuje zvýšený vnútrobrušný tlak. To sa nazýva:

 • Časté plačanie dieťaťa;
 • krivica;
 • kašeľ;
 • Poruchy nervového systému;
 • Nadmerná tvorba plynu
 • Časté zápchy.

Kýla sa často vyskytuje u detí do jedného roka s intoleranciou laktózy. Kvôli neschopnosti úplne stráviť mlieko v čreve, dochádza k fermentačným procesom, ktoré spôsobujú nadúvanie a zápchu.

Ochorenie sa môže vyskytnúť aj u jednoročného dieťaťa - potom, čo dieťa začne chodiť. Je to dôsledok príliš skorých pokusov zaujať vzpriamenú pozíciu..

Podľa lekárov hrá úlohu aj dedičný faktor. Ak by mama alebo otec mali túto poruchu, bude zdedený potomkom s pravdepodobnosťou 70%.

Hlavné príznaky choroby

Podľa štatistík sa táto chyba vyskytuje u každého piateho dieťaťa narodeného včas a u tretiny predčasne narodených detí. Zvyčajne môžete identifikovať pupočnú kýlu v prvom mesiaci po narodení. Výstupok sa zaznamená po krátkom čase po páde pupočnej šnúry. Ako vyzerá pupočná kýla u detí? Navonok pripomína mäkkú guľu. Avšak vydutie na pupku nemusí nutne znamenať chorobu. Podobná anatomická štruktúra orgánu je celkom možná..

Hlavné príznaky pupočnej kýly u detí:

 1. Pod vyčnievajúcim pupkom je cítiť pečať a „hernálna brána“.
 2. Konvexná oblasť „bobtná“ s plačom, kašľom a napätím.
 3. Možno zvýšenie vyčnievajúcej časti počas procesu pestovania omrvín.
 4. Takéto deti netolerujú žiadne zmeny počasia..

Bolestivé pocity s touto chybou nie sú zvyčajne viditeľné: porušenie alebo roztrhnutie kýly u detí je zriedkavé. V týchto prípadoch je potrebný urgentný chirurgický zákrok..

Ako presne určiť chorobu? Poraďte sa s pediatrom alebo pediatrickým chirurgom. Príznaky a liečba môže predpísať iba lekár..

Ako liečiť pupočníkovú prietrž

Približne okolo 6 rokov sa väčšina týchto prietrží uzdravuje. Pravdepodobnosť vymiznutia choroby je vysoká, ak defekt v pupočnom kruhu nepresiahne jeden a pol centimetra. Preto lekári v diagnostike „pupočnej kýly“ u dojčeného dieťaťa odporúčajú čakať s chirurgickým zákrokom. Existuje veľká šanca, že pomôžu konzervatívne metódy zamerané na posilnenie peritoneálnej steny. Tie obsahujú:

 • masáže;
 • , Ktorým sa na bruško;
 • fyzioterapia.

Po nastavení vyčnievajúcej časti tiež použite aplikáciu náplasti alebo obväzu.

Masáž a gymnastika s pupočnou kýlou u dieťaťa

Lekárska gymnastika by sa mala vykonávať pod vedením skúseného inštruktora, pretože nadmerné úsilie môže viesť k svalovému napätiu a zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. A to situáciu ešte zhorší..

Pokiaľ ide o masáže, niektoré metódy na spevnenie stien pobrušnice je možné použiť doma.

Dieťa staršie ako 1 mesiac hladí bruško v smere hodinových ručičiek a potom ho položí späť na 7-8 minút. Musíte ju zdvihnúť veľmi jemne, dlaňou, bez nadmerného tlaku.

Malá kýla u mesačne narodeného dieťaťa môže odísť sama o sebe, ak je pravidelne položená na prebaľovací pult na brucho štvrť hodiny pred kŕmením. V tomto okamihu jemne zdvihnite chrbát, nohy a ruky dieťaťa.

Ďalšie typy peritoneálnej posilňovacej masáže nájdete na internete vo forme pokynov na postupy pri pupočnej kýle u detí s fotografiou alebo videom. Je však lepšie vopred sa poradiť s odborníkmi v oblasti medicíny, aby sa omrvinky nezhoršovali.

Liečba bez chirurgického zákroku obväzmi a obväzmi

Ako liečiť chorobu pomocou fixačných materiálov. Zvážte vlastnosti týchto terapeutických techník, výhody a nevýhody:

metódaAko jeCharakteristické rysy
Bandáž okolo bruchaOkolo brucha je prilepený široký pruh náplasti (4 cm), takže konce sú umiestnené na spodnej časti chrbta. Pred lepením sa pupočníková kýla u dieťaťa opraví a nad krúžkom sa vytvoria dva pozdĺžne záhyby svalového tkaniva..Disponuje iba lekárom. Tri cykly v trvaní 10 dní zvyčajne vedú k úplnému uzdraveniu. Nevýhodou tejto techniky je to, že široká bandážová pomoc môže poškodiť pokožku omrvinky.
Posilnenie pupočnej oblasti pomocou náplastiPri pupku je nalepená lepiaca omietka. Záhyby sa netvoria.Liečba sa uskutočňuje niekoľko týždňov. Náplasť sa musí vymeniť každé dva dni, ale rodičia to môžu urobiť sami. Metóda sa považuje za šetrnejšiu ako predchádzajúca..
Nosiť obväzDieťa sa po premiestnení konvexity oblieka na elastický pás z hypoalergénneho materiálu. Špeciálny vankúš fixuje prietrž pri dieťati a bráni jej vypadnutiu.Ráno, večer si obliecť lekársku bandáž - vzlietnuť. Zvyčajne sa predpisuje po hojení pupočnej rany..

Špeciálne náplasti a obväzy je možné kúpiť v lekárňach a obchodoch pre deti.

Niektorí rodičia praktizujú liečbu pupočnej kýly u detí s ľudovými liekmi. Patria sem aplikácie rôznych obkladov, medených mincí do problémovej oblasti a dokonca aj čítanie sprisahaní. Bohužiaľ, alternatívna liečba môže zhoršiť situáciu a viesť k poškodeniu jemnej pokožky dieťaťa, infekcii a komplikáciám. A neprofesionálne smerovanie k porušovaniu - potom bude určite potrebná chirurgická liečba. Nesprávne zníženie prietrže môže spôsobiť jej porušenie. Dojčenská kýla sa má liečiť iba pod lekárskym dohľadom..

Potreba chirurgického zákroku

Čo robiť, ak u detí vo veku 6 rokov táto vada sama nezmizla? Môže byť potrebná operácia na odstránenie pupočnej kýly. V staršom veku to možno urobiť iba v prípade porušenia alebo medzery.

Chirurgia je dôležitá pre dievčatá vo veku 5 až 6 rokov, aby v dospelosti neexistovali problémy s pôrodom.

U chlapcov sa obvykle nepoškodená kýla používa na kozmetické účely. Zásah je tiež potrebný, ak je obsah prietrže spojený adhéziou z vnútorného povrchu pobrušnice.

Prevádzka dieťaťa je dobre tolerovaná. Samotný proces trvá asi štvrtinu hodiny v celkovej anestézii. Po operácii sú stehy prakticky neviditeľné. Rehabilitačné obdobie trvá v priemere 10 dní. Fyzická aktivita po operácii však nie je žiaduci mesiac.

Prevencia ochorenia

Aby sa predišlo nepríjemnej chybe, je potrebné podľa možnosti eliminovať všetky rizikové faktory. Liečba a prevencia tohto ochorenia u detí zahŕňa prevenciu nadbytočného plynu a zápchy. Dojčenie je veľmi dôležité. Ale aby omrvinky netrpeli plynom a zápchou, matka bude musieť vylúčiť z potravy plnotučné mlieko, strukoviny, orechy, párky. Celozrnné obilniny, zelenina, mliečne výrobky sú užitočné. Pre umelcov si vyberte tú správnu zmes, ktorá nespôsobuje problémy so stolicami.

Okrem správnej výživy môže lekár odporučiť aj špeciálne liečivá: Espumisan, Sub-simplex, Plantex a ďalšie. Pripomienky rodičov hovoria, že od zápchy, ktorá vedie k nadmernému namáhaniu, Dufolac, glycerínové čapíky a mikrokryštalické mikrokryštály pomáhajú dobre.

Pre dojčatá trpiace neznášanlivosťou laktózy môže pediater odporučiť ďalší doplnok laktázového enzýmu.

Aj keď má vaše dieťa túto nepríjemnú chybu, nemali by ste sa báť. Správny liečebný kurz predpísaný pediatrom a pokojná mikroklíma v rodine pomôžu rýchlo zvládnuť chorobu..

Pamätajte, že správnu diagnózu môže urobiť iba lekár, neliečte sa bez toho, aby ste sa poradili a diagnostikovali kvalifikovaným lekárom. byť zdravý!

Kompletný prehľad pupočnej kýly u detí: príznaky, liečba, prevencia

Umbilická hernia u detí je vyčnievanie vnútorných orgánov pod kožou okrúhleho alebo oválneho tvaru v oblasti pupka dieťaťa. Ochorenie sa vyskytuje u každého piateho dieťaťa.

Deti s touto patológiou sú nepokojnejšie ako zdravé deti, pretože bežné problémy s kojencami (kolika, nadúvanie) v dôsledku kýly spôsobujú viac utrpenia.

Samotný výčnelok orgánov nepredstavuje hrozbu a nemusí dieťa ani obťažovať. Nebezpečenstvo pupočnej kýly spočíva v tom, že do tohto výčnelku sa môžu dostať úlomky pobrušnice, omentum, črevných slučiek a narušenia. Našťastie k tomu nedochádza tak často, ale existuje pravdepodobnosť, že takýto vývoj udalostí nastane..

Počas prvého roku života dieťaťa je možné spontánne vymiznutie pupočnej kýly. Ako rastie a vyvíja sa, najmä ak sa rodičia zapájajú do fyzických cvičení a tvrdnúce s dieťaťom, svaly jeho brušnej steny sa posilňujú, pupočníkový krúžok sa stáva hustejším, jeho priemer sa zmenšuje.

Pri menej optimistickom priebehu ochorenia môže výčnelok dosiahnuť priemer 5 cm, hoci obvykle nepresahuje 1 cm.

Zvýšenie príznakov a progresívne zväčšenie prietrže je indikáciou chirurgickej liečby. Vykonáva sa, keď je dieťa 2-3 roky..

Mnoho rodičov sa bojí slova „operácia“, ale ak chirurg trvá na jeho vykonaní, malo by sa tak urobiť. Metódy chirurgického zákroku sú rozpracované do najmenších detailov, v každom prípade sa uplatňujú s prihliadnutím na individuálne charakteristiky dieťaťa..

Hneď nasledujúci deň po zákroku môže dieťa vstať a jesť tekuté jedlo a za pár týždňov sa samotná operácia stane iba spomienkou. Po operácii nie sú pozorované žiadne jazvy a relapsy choroby. V 95% prípadov ide o intervenciu bez komplikácií.

Príčiny a predispozičné faktory

Okamžitou príčinou pupočnej kýly je slabosť anatomického tkaniva v pupočnej dutine.

Ale v prítomnosti provokujúcich okamihov sa choroba vyvíja častejšie. to:

 • nezrelosť;
 • nízka pôrodná hmotnosť;
 • dedičnosť (choroba sa najčastejšie vyskytuje u detí, ktorých rodičia mali v detstve pupočníkovú prietrž);
 • stavy, ktoré vyvolávajú zvýšenie tlaku v brušnej dutine dieťaťa (prudký plač, zápcha, kašeľ, plynatosť);
 • choroby, pri ktorých klesá svalový tonus (krivica, podvýživa);
 • pupočná kýla u dievčat je častejšia ako u chlapcov;
 • niekedy sa pupočníkový výčnelok objaví potom, čo dieťa začne chodiť, najmä ak sa to stalo dosť skoro (pretože jeho svaly ešte nie sú dostatočne posilnené).

Medzi rodičmi existuje názor, že pupočná prietrž sa vyskytuje u detí v dôsledku „nesprávneho obviazania pupočníka“, ale toto tvrdenie nie je dôvodné; Technika upínania šnúry nijako nerozširuje pupočníkový krúžok.

Príznaky choroby. Ako sa správa dieťa s pupočnou kýlou?

U malých detí je pupočná hernia zvyčajne viditeľná voľným okom. V skutočnosti - hlavným príznakom je výčnelok v pupku, pripomínajúci loptu. Jemným tlakom na herniálny výstupok sa ľahko vsunie do brušnej dutiny. Ak je rozšírenie svalového prstenca malé, potom je pupočná kýla u dieťaťa zrejmá iba pri určitom namáhaní (počas plaču, smiechu alebo kašľa)..

Takéto deti sú nepokojnejšie ako ich rovesníci bez patológie. Neexistuje žiadne dieťa, ktoré nie je mučené kolikou kvôli nadúvaniu. Avšak deti s pupočnou kýlou na ne trpia vážnejšie a tiež ostrejšie reagujú na meniace sa počasie.

Niekedy sa u kojencov s prietržou vyskytuje zvracanie, zmena citlivosti v oblasti herniového vaku, zmena farby a hustoty. Môžu to byť príznaky nebezpečnej komplikácie - porušenie pupočnej kýly - a to je príležitosť na okamžitú návštevu detského chirurga.

Liečebné metódy

Táto patológia sa u detí lieči chirurgicky aj bez nej. Ošetrovacia taktika sa vyberie po spoločnej konzultácii s malým pacientom s miestnym pediatrom a pediatrickým chirurgom.

Ktorým metódam sa vyhnete chirurgickému zákroku?

Monitorovanie dieťaťa a ošetrenie pupočnej kýly doma

Tri metódy liečby kýly doma:

1. Gymnastika a brušná masáž

10 minút pred kŕmením položte dieťa na brucho na tvrdý povrch pokrytý teplou plienkou. Začína aktívne pohybovať telom, ramenami a nohami a súčasne znižuje tlak v bruchu v dôsledku zvýšeného vypúšťania plynov. Predná brušná stena dieťaťa sa posilní systematickým opakovaním týchto účinkov 2 - 3-krát každý deň.

Operáciu brucha je najlepšie začať vo veku dvoch mesiacov: najprv s inštruktorom masáže na detskej klinike, ktorý vás naučí správnemu postupu, a potom túto masáž vykonáva mama alebo otec sám..

2. Použitie fixačnej náplasti

Náplasť sa prilepí 10 dní, aby sa v pupku vytvoril záhyb. Tri cykly takého lepenia zvyčajne vedú k vymiznutiu pupočnej kýly u dieťaťa.

Náplasť by mala byť hypoalergénna a nemala by dráždiť jemnú pokožku dieťaťa..

Kombinácia tejto metódy s terapeutickými cvičeniami a masážami vedie k stabilnejším výsledkom..

Návod na použitie Náplasť Porofix. Ak chcete opraviť opravu, musíte:
1) Je dobré očistiť a vysušiť pokožku okolo pupka.
2) Oprava pripevnite k ľavej a pravej strane pupka.
3) Vložte náplasť „a“ do oka náplasti „b“.
4) Utiahnite náplasť.
5) Zablokujte túto polohu.

3. Ľudové metódy

Mnohí rodičia sa snažia praktizovať tradičné metódy liečby: na oblasť pupka aplikujú medený nikel, koláč ovsenej kaše, kúsok gázy zvlhčený kapustovou šťavou, atď. Najčastejšie sú pozitívne preskúmania týchto metód boja proti pupočnej kýši, je však potrebné brať ohľad na významné nuansy. : Akýkoľvek objekt umiestnený na prietrži vyžaduje fixáciu. A je možné niečo bezpečne pripevniť na dieťa iba pomocou lepiacej náplasti!

operácie

Ak priemer pupočného krúžku nepresiahne 1,5 cm, potom sa chirurgickej liečbe možno vyhnúť v 99% prípadov. Ak rodičia aktívne používajú všetky metódy odporúčané lekárom na konzervatívnu liečbu, prietrž vymizne vo veku 2 až 3 roky, maximálne 5 rokov.

Pri pupočníkovom krúžku s priemerom 2 cm alebo väčším sa operácii nedá vyhnúť. Deti sa zvyčajne prevádzkujú, keď dosiahnu vek troch rokov. V každom prípade by sa táto operácia mala vykonať skôr, ako dieťa chodí do školy..

Operácia je dvoch typov.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

1. Gernioplastika sa vykonáva s rozsiahlymi kýlami, ako aj s ich porušením.

2. Klasická operácia zašívania pupočného krúžku sa vykonáva, ak je prietrž malá, neporušuje a ľahko sa opravuje.

Gernioplastika je dvoch typov:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Ak je prietrž veľká, ale dá sa ľahko opraviť a nezaťažovať, potom sa počas operácie po jej premiestnení umiestni na oblasť brány prietrže špeciálna „náplasť“ vyrobená zo syntetického materiálu, ktorá je dobre kompatibilná s tkanivami ľudského tela. Navonok sa podobá tylovej záclone.

Hernálny otvor je bezpečne uzavretý, v priebehu času sieť rastie do vlastných tkanív dieťaťa a stáva sa od nich neoddeliteľným. Je to záruka, že sa prietrž nebude opakovať.

Najmenej traumatická metóda na odstránenie pupočnej kýly, pri ktorej lekár vykonáva iba tri malé (5 mm) rezy pomocou špeciálnych ultra tenkých chirurgických nástrojov..

Pri takomto zásahu je rehabilitačné obdobie minimálne. Drobní pacienti sa zvyčajne už druhý alebo tretí deň vracajú domov.

Niekedy sa vykonáva núdzová operácia z dôvodu porušenia prietrže a zhoršenia stavu dieťaťa (dieťa plače, má silné nadúvanie, nesmerovanie hernálneho vaku a zmenu jeho farby a hustoty, nevoľnosti a zvracania)..

Takáto operácia trvá dlhšie a pooperačná doba sa predlžuje, pretože samotný zásah je komplikovanejší: je potrebné odstrániť priestupok, obnoviť krvný obeh v zadržanom orgáne a odstrániť adhézie (pečate z pojivového tkaniva). A až po týchto akciách začnú korigovať hernial foramen. Zvyčajne sa v tomto prípade nezaobíde bez implantátov, pretože jednoduché šitie brány prietrže povedie k vzniku nových adhézií a bolestivosti v oblasti jazvy..

Preto by rodičia nemali zanedbávať rady lekára. Je lepšie vykonať operáciu plánovaným spôsobom bez toho, aby to ohrozilo zdravie vášho dieťaťa.

Prevencia rozvoja pupočnej kýly u dieťaťa

Správna starostlivosť o dieťa a vykonávanie preventívnych opatrení môžu zabrániť výskytu pupočnej kýly, aj keď sú svaly pupočného prstenca slabé a stále existuje určité riziko prietrže.

Lekár, ktorý pozoruje dieťa, zvyčajne dáva rodičom tieto tipy (týkajú sa hlavne výživy matky a dieťaťa):

 • Pokúste sa dojčiť čo najdlhšie: bude to prevencia zápchy, nadúvania, intestinálnej dysbiózy..
 • Dojčiaca matka nemôže jesť potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť v malom: plnotučné mlieko, strukoviny, hrozno, kapusta, pečivo a iné sladkosti, údené mäso, orechy, sódy.
 • Ak je materské mlieko nedostatočné alebo chýba, je potrebné, aby lekár vybral formu pre umelé kŕmenie. Pupočná prietrž v detstve sa často vyvíja s vrodenou intoleranciou laktózy.
 • Chráňte svoje dieťa pred prechladnutím, nenechajte ho plakať dlhú dobu, pretože kašeľ a plač vyvolávajú zvýšenie vnútrobrušného tlaku, a preto zhoršujú príznaky kýly.

Pupočná prietrž u detí: fotografie, liečba a príznaky u detí od 1 do 7 rokov

"No, povedal som ti, že bude kričať prietrž!" - zavrčal na vystrašenú matku novo razenú babičku. Výčnelok v pupku dieťaťa vyzerá strašidelne a vedie k hrozným myšlienkam - je to naozaj taká strúhanka, ktorá sa dostane k stolu chirurgovi? V skutočnosti sa nemusíte obávať. Jedná sa o pupočníkovú prietrž a jej liečba bez chirurgického zákroku je veľmi reálny a najpravdepodobnejší scenár, je však možná aj chirurgická liečba..

A teraz sa tým podrobnejšie zaoberajme. S každým sa budeme zaoberať v poriadku.

Kýla u dieťaťa: čo to je a prečo vzniká?

Pamätáte si, ako okamžite porodila pôrodná asistentka jeho pupočnú šnúru ihneď po narodení dieťaťa? Na jej mieste bol pahýľ - krátky kúsok, ktorý sám po niekoľkých dňoch zmizol. Vychádza z pupočného kruhu obklopeného svalmi brušnej steny. Ako správne spracovať pupok, sme už opísali v predchádzajúcom článku.

Tieto svaly u väčšiny novorodencov sú dostatočne silné, aby zabránili vypuknutiu črevných slučiek a iných vnútorných orgánov aj pri častom a silnom plaču..

Nie každý má však také šťastie: u niektorých detí je brušná stena od narodenia slabá a nezabráni pupočníkovému krúžku, aby sa pri námahe nadmerne rozťahoval..

Riziková skupina pre rozvoj prietrže zahŕňa:

 • Predčasne narodené deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Ako organizovať starostlivosť o predčasne narodené dieťa doma, prečítajte si samostatný článok.
 • Celodenné bábätká, ktorých hmotnosť je znížená kvôli tehotenským problémom u matky alebo abnormalitám ich vnútromaternicového vývoja.
 • Deti s krivicou. Ako spoznať krivicu u dojčiat podrobnejšie tu.

Dievčatá majú častejšie herniu ako chlapci. Normálny pupočníkový krúžok je úzky - jeho priemer nepresahuje 10 mm. Pri poruchách svalov brušnej steny sa rozširuje a oslabuje a prechádza cez časti čreva..

Takto sa tvorí kýla: pupočný kruh sa stáva jeho bránou a slabé peritoneálne tkanivá sa stávajú herniálnym vakom, kde padajú časti vnútorných orgánov..

Vyzerá to ako malý tubercle v pupku, čo je zvlášť zreteľné, keď je dieťa napnuté, keď kričí, snaží sa vytlačiť stolicu pri pohybe čriev a kašeľ. Existujú tiež proboscisové hernie, ktoré majú vzhľad slona.

Pupočná prietrž u detí: príznaky a metódy liečby

Môžete určiť, či má dieťa herniu, sami: na to stačí zvisle nadvihnúť počas plaču alebo kašľa. V oblasti pupka sa objaví malý zaoblený výčnelok centimetra a pol alebo viac alebo viac - to je hlavný príznak kýly.

Ak vrátite dieťa do vodorovnej polohy, výstupok zmizne: pri dostatočne veľkom priemere brány prietrže sa nastavuje nezávisle. Úzke brány nie vždy dodávajú hernii na návrat do pôvodného stavu - a to je veľmi nebezpečné z dôvodu pravdepodobnosti jej čiastočného porušenia..

Nenasýtená prietrž

Výčnelok, ktorý je korigovaný sám o sebe alebo ľahkým dotykom prsta, neubližuje, dieťa sa obáva iba častého nadúvania. Poznamenáva sa tiež, že takéto deti sú meteorologické: keď sa mení počasie, stávajú sa náladovými alebo naopak letargickými, spávajú dlhšie ako obvykle.

Najčastejšie, ak veľkosť prietrže nepresiahne jeden a pol centimetra, zmizne do veku jedného roka a liečba sa tu nevyžaduje, pokiaľ:

 • špeciálna posilňovacia gymnastika,
 • masáž.

Obťažovanie a trhanie sú dve hlavné nebezpečenstvá

Čiastočne obmedzenú prietrž nie je možné žiadnym spôsobom opraviť. Zároveň sa upozorňuje na:

 • Nepokojné správanie dieťaťa, ak jemne zatlačíte na žalúdok okolo pupka. To ho bolí - reaguje hlasným krikom, tlačí nohy na brucho.
 • Napätie a nadúvanie.
 • Zvýšte vyčnievanie stresu.
 • Nevoľnosť, vracanie.
 • Sčervenenie, drsnosť a opuch tkanív okolo pupka.

Najzávažnejšou komplikáciou je prasknutie herniálneho vaku, pri ktorom vyjde jeho obsah. Stáva sa to veľmi zriedka, ale stále stojí za to upozorniť mladé matky na takýto vývoj udalostí..

Aj keď výčnelok v pupku neobťažuje dieťa, nezabudnite to ukázať chirurgovi.

Chirurgovia nie sú takí krvilační a chamtiví, ako si mnohí myslia. Je nepravdepodobné, že lekár okamžite vezme skalpel, diagnostikuje obvyklú pupočnú kýlu u dieťaťa od 1 roka, liečba bude predpísaná, s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi šetrná.

Aj keď sa verí, že nekomplikované výčnelky prechádzajú samy osebe, vždy existuje riziko, že sa začnú zväčšovať a dokonca sa budú porušovať. Aby sa tomu zabránilo, sú potrebné osobitné opatrenia, o ktorých sa bude diskutovať ďalej..

Všetky termíny uplynuli - hernia neodišla...

Druhý rok išiel k dieťaťu, ale vyčnievajúci pupok zostal. Pri pupočnej kýle u dieťaťa vo veku 2 rokov sa liečba chirurgom stále nevyžaduje, ak:

 • nezvyšuje sa veľkosť;
 • Neubližuje sa a zasadzuje sa;
 • nespôsobuje poruchy trávenia, celkový stav dieťaťa.

Výnimkou je už zmienená sínusová kýla. Skoro sa už nikdy neuzdravia, preto už za rok, maximálne dve, bude musieť byť dieťa prevádzkované: nie je možné „humánne“ možnosti.

S malou prietržou, ktorá nemá tendenciu k rastu a porušovaniu, môžete žiť pokojne a ďalej, obmedzená iba na vykonávanie lekárskych rád o posilňovaní brušnej steny. Ďalšou vecou sú veľké výčnelky: s veľkou (viac ako 1,5 cm) pupočnou kýlou u detí vo veku 3 rokov môže byť liečba iba chirurgická.

To isté platí pre staršie deti. Lekári tvrdia, že ak prietrž nezmizla do troch rokov, je pravdepodobnosť jej vymiznutia aj pri pravidelnom konzervatívnom ošetrení extrémne nízka..

Bez ohľadu na to, ako je dieťa ľúto, s veľkou pupočnou kýlou u detí vo veku 5 rokov a starších sa môže ponúknuť iba radikálna liečba. Posledný termín je päť rokov: už nemôžete čakať.

Ako sa zvyčajne lieči kýla??

Táto patológia je veľmi častá - diagnostikuje sa u asi 15 percent detí. Metódy liečby pupočnej kýly u detí sú veľmi rozmanité - od použitia ľudových prostriedkov po najpokročilejšie chirurgické operácie..

Ľudové lieky

V priebehu storočí zhromaždili ľudia celý arzenál prostriedkov na boj proti pupočnej kýle. Liečba ľudovými liekmi u detí s touto patológiou zahŕňa mnoho receptov - často neobvyklého obsahu a pochybných z hľadiska účinnosti.

Tu sú hlavné spôsoby:

 • sprisahanie u liečiteľov;
 • aplikovanie starých medených mincí do oblasti pupka;
 • ílové obklady;
 • aplikácie z odvarov dubovej kôry.

Poďme hovoriť o zásadách ich konania, očakávanom účinku, výhodách a nevýhodách. Ich najdôležitejšou výhodou je samozrejme pochúťka. A čo terapeutický účinok?

Spiknutie liečiteľov

Staroveká semi-magická akcia, ktorá je založená na sile modlitby. S tým môžete súvisieť s veľkou dôverou, ale musíte poznať skutočné dôvody „úspechu“ sprisahania: v skutočnosti dobrí liečitelia s veľkými životnými skúsenosťami a pozoruhodnými znalosťami v medicíne sú si dobre vedomí toho, že do roku prejde všetko samo. No, nebude to fungovať - ​​aká je požiadavka od babičky?

Pripevnenie starých medených mincí

Metóda, ktorú je veľmi ťažké implementovať. Samotné mince majú nedostatok a sú veľmi drahé. Zmyslom liečby je stála (až jeden a pol mesiaca) nosenie niklu pripevneného k pupku. Predpokladá sa, že ióny medi majú priaznivý vplyv na stav pupočných svalov a prispievajú k zotaveniu dieťaťa..

Aké je hlavné zameranie tejto liečby? Ukazuje sa, že nosenie niklu samo o sebe nestačí: dieťa musí byť každý deň niekoľkokrát otočené na bruchu po dobu piatich minút. Každý detský fyzioterapeut vám povie, že takéto cvičenie bez medených mincí má veľmi dobrý účinok, pretože posilňuje svaly brucha. Mince s tým pravdepodobne nemajú nič spoločné, takže nepreplácajte za numizmatické rarity - je lepšie ukázať dieťaťu dobrému masérovi..

Clay obklady

Tiež považovaný za dobrý nástroj. Tu potrebujete obyčajnú červenú hlinku. Z dvoch polievkových lyžíc materiálu a vody sa hnetie hustý koláč, zohreje sa na 38 stupňov, zabalí sa do gázy a každú noc sa aplikuje na pupok. Stačia tri týždne: predpokladá sa, že v tomto období kýla úplne zmizne.

Môžete to skúsiť, ak máte trpezlivosť a schválite lekára: je celkom možné, že je úplne nemožné zahriať oblasť pupka vo vašom prípade..

Žiadosti odvar z dubovej kôry

Dlhoročný astringent, ktorý tradičná medicína odporúča aj na liečbu detských pupočníkových kýiel. Dve polievkové lyžice lekárskej kôry sa varia v pohári vriacej vody a trvajú štyri hodiny. Vývar je navlhčený gázovým tampónom, pokrytý stlačeným papierom, izolovaný a udržiavaný dve hodiny. Opakujte každú noc - a ako hovoria liečitelia, všetko prebehne za mesiac.

Vyzerá to pochybne a u dieťaťa môže mokrý obklad spôsobiť podráždenie a plač.

Fyzioterapia a strava

Toto sú skutočne pozoruhodné metódy: špeciálna gymnastika, masáže a správna výživa - to je to, čo je identifikované u dieťaťa, ktoré má pupočníkovú prietrž.

Ako už bolo uvedené, príčinou vydutia hrudného vaku je slabosť brušných svalov. Aby sa kýla schovala, je potrebné ju posilniť. Tu je niekoľko trikov, ktoré mama môže hrať niekoľkokrát denne.

 1. Hladiť. Ľahký dotyk dlane v smere od rebier dolu a v smere hodinových ručičiek spôsobuje reflexné kontrakcie brušných svalov, ktoré pri pravidelnom vykonávaní pomáhajú posilňovať ich.
 2. "Swipe." Mäkké „zametanie“ pohybov dlaní matky po žalúdku dáva rovnaký účinok - reflexné kontrakcie a posilnenie svalov. Urob to častejšie!
 3. Šíri sa na žalúdok. A to je najdôležitejšia technika, ktorá je užitočná pre absolútne všetky deti, a to pre tých, ktorí majú herniu aj pre tých, ktorí ju nemajú. Iba otočením dieťaťa na bruško asi päť minút je skvelý spôsob, ako nielen posilniť brušné svaly, ale aj znížiť tlak plynov v črevách a zlepšiť ich priechod. Je to tiež len zábavné a zábavné!

Fyzioterapeutické cvičenia sa môžu používať s veľkou starostlivosťou a u starších detí za predpokladu, že nehrozí ich porušenie. U detí vo veku 6 rokov poskytuje dobré výsledky s malou pupočníkovou prietržou, ale liečba sa môže začať až po schválení chirurgom a nemusí sa vykonávať cvičenia pre tlač..

diéta

Dosahujte pravidelné a ľahké pohyby čriev: zápcha a napínanie pri pohybe čriev výrazne oslabujú svaly okolo pupka a vyvolávajú nielen rast prietrže, ale aj možnosť jej zovretia.

Ak vek dovolí dieťaťu, dajte mu viac:

 • varené a dusené zeleninové šťavy;
 • dusené ovocie;
 • polo viskózne obilniny;
 • polievky na slabom vývare;
 • mliečne jedlá.

Starším deťom môže byť poskytnutá surová zelenina a ovocie..

Chirurgické ošetrenie: nebojte sa chirurgického zákroku!

Nebojte sa chirurgického zákroku, moderná chirurgická liečba pupočnej kýly u detí je úplne bezpečná, ale navždy ju chráni pred škaredým výčnelkom a možnými komplikáciami..

Laparoskopická hernioplastika je ideálnym spôsobom, ako odstrániť pupočníkovú herniu u detí vo veku 7 rokov. Liečba je veľmi šetrná a účinná a prepustenie z nemocnice je možné za pár dní.

Chirurg robí niekoľko malých rezov okolo pupka. Prostredníctvom nich predstavuje endoskop - miniatúrnu kameru, ktorá monitoruje priebeh operácie prostredníctvom monitora. Samotná operácia sa vykonáva pomocou špeciálnych mikro-nástrojov, po ktorých sa implantát umiestni na miesto odstránenej prietrže nepretahovacou metódou - sieťou, ktorá drží svaly okolo pupka a zabraňuje vyčnievaniu vnútorných orgánov..

Dôležité: v čase operácie by malo byť dieťa zdravé - bez prechladnutia, z akéhokoľvek dôvodu teplota. Kŕmiť môžete iba večer 10-12 hodín pred začiatkom, nie je možné piť dve hodiny pred tým, ako sa dostane na operačnú sálu. Tieto opatrenia sú povinné: hernioplastika sa vykonáva v celkovej anestézii..

Lekári často radia zapečatiť pupok dieťaťa počas formovania prietrže, ako to urobiť správne, pozri tu:

konečne

Strihanie alebo rezanie: táto takmer Hamletovská otázka trápi všetkých rodičov, ktorých deti majú pupočníkovú herniu. Naša rada bude stručná - nespoliehajte sa iba na názor skúsených babičiek, ľudových liekov a dokonca aj na fyzioterapeutické metódy. Starostlivo sledujte stav prietrže a pohodu dieťaťa, udržiavajte kontakt s lekármi. A ak hovoria strih, neváhajte chvíľu!

Pupočná prietrž u detí

Umbilická hernia u detí je varianta hernie prednej brušnej steny, pri ktorej k rozšíreniu vnútorných orgánov dochádza prostredníctvom rozšíreného pupočného krúžku. Umbilická kýla u detí je veľmi častá. Ochorenie sa diagnostikuje u 30 - 35% predčasne narodených detí a u 20% detí narodených včas. V štruktúre celkového počtu kýly u detí (biela čiara brucha, ventrálnej, femorálnej, ingvinálnej) tvorí pupočná šnúra 12–15%. Toto ochorenie sa najčastejšie diagnostikuje u dievčat mladších ako 10 rokov..

Príčiny a rizikové faktory

U novorodencov sa pupočníkový kruh po páde pupočníka uzavrie a postupne sa spojí (obliteruje) s väzivovým tkanivom. Spodná časť pupočného kruhu, ktorá obsahuje pupočníkové tepny a močový kanálik, je zvyčajne lepšie stiahnutá. Horná časť obsahujúca pupočníkovú žilu sa mierne sťahuje, pretože nemá svalovú membránu.

V procese posilňovania pupočného krúžku zohrávajú dôležitú úlohu svaly prednej brušnej steny, ktoré prispievajú k jeho ďalšiemu zúženiu. Pri slabom tóne brušných svalov až do úplného vymiznutia pupočného krúžku pomáha zvýšenie vnútroabdominálneho tlaku počas kašľa, kýchania alebo namáhania opúšťať slučky čreva, omentum a peritoneum do pupočného priestoru. Teda k tvorbe pupočnej kýly u detí dochádza kvôli slabosti peritoneálnej fascie s neúplnou infekciou pupočného prstenca. V herniálnom vaku s pupočnou kýlou u detí obvykle vstupujú slučky tenkého čreva a omentum..

Jedným z hlavných rizikových faktorov rozvoja pupočnej kýly u detí je dedičná predispozícia. Je známe, že ak jeden z rodičov mal patológiu, pravdepodobnosť výskytu u dieťaťa je 70%..

Medzi rizikové faktory tvorby herniálneho výčnelku u dieťaťa patria choroby a stavy, pri ktorých stúpa vnútro-brušný tlak, pretože namáhanie a kašeľ vedú k zvýšeniu výbežku pobrušnice a ešte väčšiemu rozšíreniu pupočného krúžku..

Tieto podmienky zahŕňajú:

Podľa štatistík sa pupočná kýla najčastejšie pozoruje u predčasne narodených detí, ako aj u detí trpiacich chorobami, pri ktorých dochádza k poklesu svalového tonusu prednej brušnej steny:

Druhy chorôb

V závislosti od času vzniku a vlastností anatomickej štruktúry existujú:

 • hernie pupočnej šnúry alebo embryonálne (pravdivé a nepravdivé);
 • postnatálna pupočná kýla.

Prognóza embryonálnych pupočníkových hernií, najmä v kombinácii s inými malformáciami, je nepriaznivá. Pravdepodobnosť úmrtia pri tejto patológii je 30-60%.

Príznaky pupočnej kýly u detí

Každá forma ochorenia má svoje vlastné klinické príznaky, ako aj indikácie pre chirurgický zákrok.

Plodová pupočná kýla

Embryonálne pupočné kýly, pravé aj nepravdivé, sa tvoria v období vývoja plodu.

Falošná embryonálna prietrž je udalosť (prolaps) brušných orgánov, ktorá je výsledkom nedostatočného rozvoja prednej brušnej steny. Tento typ pupočnej kýly je veľmi zriedkavý, približne 2 - 3 prípady na 7 000 novorodencov.

Falošné embryonálne pupočné kýly u detí sa zvyčajne kombinujú s inými malformáciami:

 • atrézia konečníka;
 • Urachusova cysta
 • Meckel's diverticulum;
 • vrodená črevná obštrukcia;
 • rozštiepená tvár („rozštiepená patra“, „rozštiepená pera“);
 • ektopia močového mechúra;
 • nesprávny vývoj ochlpenia;
 • vrodené srdcové chyby;
 • defekty vo vývoji bránice;
 • štiepenie hrudnej kosti.

Pri vyšetrení novorodenca sa pečeň a slučky tenkého čreva nachádzajú mimo brušnej dutiny a sú pokryté tenkou priesvitnou membránou. V čase prechodu plodu cez pôrodný kanál matky alebo v prvých hodinách života novorodenca sa táto membrána môže pretrhnúť a potom sa vypne črevná slučka..

Skutočná embryonálna pupočná hernia (omphalocele alebo embryonálna hernia u detí) sa vytvára ako výsledok abnormálneho vývoja pobrušnice v dvanástom týždni fetálneho vývoja. Vyskytujú sa s frekvenciou 1 prípadu na 4 000 narodených.

Herniový vak zárodočnej kýly má tri vrstvy tvorené pobrušnicou, vazelínovým želé a amniónom. Výstupok môže mať rôzne veľkosti, od priemeru 1 až 2 cm do 10 cm alebo viac. Germinálne kýly obvykle obsahujú časť pečene a črevných slučiek vo vrecku. S plačom a napínaním dieťaťa sa výstupok zreteľne zvyšuje.

Postnatálna pupočná kýla u detí

K vzniku postnatálnych pupočníkových hernií dochádza po narodení a klinicky sa zvyčajne začínajú objavovať po 2 až 3 mesiacoch života dieťaťa..

Hlavným príznakom pupočnej kýly u detí je výskyt mierneho opuchu pupka, ktorý je oválny alebo zaoblený. Pri plaču a napínaní dieťaťa sa tento opuch zvyšuje.

Priaznivá postnatálna pupočná kýla pokračuje. Spravidla nespôsobujú deťom nepríjemné pocity a vo väčšine prípadov prechádzajú nezávisle do staršieho predškolského veku..

U väčšiny detí pupočná kýla nespôsobuje žiadne nepohodlie a úzkosť. Len s progresiou choroby a dosiahnutím významného výčnelku prietrže u dieťaťa sa môže vyskytnúť bolesť v pupočnej oblasti, zápcha, nevoľnosť, kŕče v bruchu..

Umbilické kýly u detí sú porušované pomerne zriedka. Ak dôjde k uškrteniu (porušeniu, stlačeniu) črevnej oblasti, stane sa herniálny výbežok nenapraviteľný. V tomto prípade sa vyvinie symptomatický komplex akútneho brucha:

 • silná kŕčová bolesť brucha;
 • oneskorená stolica a plyn;
 • silná nevoľnosť a opakované vracanie;
 • ochranné napätie svalov prednej brušnej steny (doskové brucho);
 • pozitívny príznak Shchetkin - Blumberg.

diagnostika

Diagnóza pupočnej kýly u detí zvyčajne nespôsobuje ťažkosti. Na palpácii prednej brušnej steny sa stanoví rozšírený pupočný kruh. Ak zdvihnete hlavu a trup dieťaťa, stane sa zreteľný herniálny výčnelok a oblasť divergencie svalu rekta abdominis..

Umbilická kýla u detí je veľmi častá. Ochorenie sa diagnostikuje u 30 - 35% predčasne narodených detí a u 20% detí narodených včas.

Ak vznikne otázka o potrebe chirurgického odstránenia pupočnej kýly u detí, potom sa uskutoční niekoľko inštrumentálnych štúdií:

 • herniografia (röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku so zavedením kontrastného činidla);
 • rádiografia gastrointestinálneho traktu pomocou síranu bárnatého;
 • prehľadová röntgenová snímka brušnej dutiny;
 • Ultrazvuk brucha a panvy.

Diagnóza embryonálnych pupočníkových hernií sa vo väčšine prípadov vykonáva v prenatálnom období počas ultrazvukového vyšetrenia plodu..

Liečba pupočnej kýly u detí

Postnatálne pupočné kýly u detí sú náchylné k samoliečeniu, takže v tomto prípade sú predpokladané taktiky opodstatnené. Na posilnenie svalov brušnej tlače sa odporúča častejšie rozmiestniť dieťa na bruchu, plávať v bazéne, cvičenia fyzioterapie, masáže..

V niektorých prípadoch môže lekár predpísať konzervatívnu liečbu pozostávajúcu z obvazu alebo aplikovania adhezívneho obväzu, ktorý zaisťuje mechanické uzavretie defektu pupočníka a tým bráni jeho ďalšiemu rozšíreniu..

Postnatálne pupočné kýly pri svojom prechode asi o sedem rokov, tj v čase, keď je brušná stena dieťaťa dostatočne silná a pupočníkový kruh je úplne uzavretý spojivovými tkanivovými vláknami.

Indikácie pre operáciu pupočnej kýly u detí sú:

 • zachovanie herniálneho výčnelku u detí starších ako 10 rokov;
 • porušenie prietrže;
 • tráviace poruchy;
 • významný výčnelok prietrže.

Počas operácie chirurg vracia abnormálne vnútorné orgány do brušnej dutiny, excituje herniálny vak a potom vykonáva plastickú chirurgiu (šitie a zosilňovanie) oblasti herniovej brány, t.j. zväčšeného pupočného krúžku. Operácia zvyčajne trvá 30-40 minút. V dobrom stave bude dieťa prepustené z nemocnice hneď nasledujúci deň..

Keď je u detí porušená pupočná kýla, resekuje sa (odstráni) nekrotická časť čreva s následnou obnovou jej integrity (anastomóza metódou end-to-end alebo end-to-side). Potom je vyrezaný hernálny vak a prietrž hernia je plastická, v prípade potreby sa vyprázdni brušná dutina..

Pri embryonálnej prietrži je chirurgický zákrok indikovaný v prvých hodinách alebo dňoch života novorodenca.

Možné následky a komplikácie

Najnebezpečnejšou komplikáciou hernie embryonálnej pupočnej šnúry je prasknutie membrán tvoriacich herniálny vak. V dôsledku toho infekcia preniká do brušnej dutiny, čo vedie k rozvoju difúznej peritonitídy.

Porušenie postnatálnej pupočnej kýly u detí je sprevádzané nekrózou črevného traktu a rozvojom mechanickej črevnej obštrukcie..

predpoveď

Prognóza embryonálnych pupočníkových hernií, najmä v kombinácii s inými malformáciami, je nepriaznivá. Pravdepodobnosť úmrtia pri tejto patológii je 30-60%.

Priaznivá postnatálna pupočná kýla pokračuje. Spravidla nespôsobujú deťom nepohodlie a vo väčšine prípadov nezávisle odchádzajú do staršieho predškolského veku. Pri značnej veľkosti prietrže sa vykonáva prietrž. Po liečbe je relaps pupočnej kýly u detí mimoriadne zriedkavý.

prevencia

Aby sa zabránilo tvorbe pupočnej kýly u detí, odporúčajú sa opatrenia zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny (položenie na žalúdok, cvičebná terapia, masáž, plávanie). Okrem toho je potrebné včas identifikovať a aktívne liečiť choroby, pri ktorých dochádza k oslabeniu svalov prednej brušnej steny alebo k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (krivica, zápal pľúc, čierny kašeľ)..

Video z YouTube na tému článku:

Vzdelanie: promoval na Štátnom lekárskom ústave v Taškente s titulom lekárskej starostlivosti v roku 1991. Opakovane absolvoval pokročilé školiace kurzy.

Pracovná skúsenosť: anesteziologicko-resuscitátor mestského materského komplexu, resuscitátor hemodialyzačného oddelenia.

Informácie sa zhromažďujú a poskytujú iba na informačné účely. Navštívte svojho lekára pri prvých príznakoch choroby. Samoliečba je zdraviu nebezpečná.!

Ľudská krv „preteká“ cez cievy pod obrovským tlakom a, ak je narušená jej integrita, môže strieľať až do 10 metrov.

V snahe dostať pacienta von, lekári často zachádzajú príliš ďaleko. Napríklad napríklad určitý Charles Jensen v období od roku 1954 do roku 1994. prežil viac ako 900 operácií odstránenia nádoru.

74-ročný austrálsky rezident James Harrison sa stal darcom krvi asi 1 000-krát. Má zriedkavý krvný typ, ktorého protilátky pomáhajú novorodencom so závažnou anémiou prežiť. Austrálčan tak zachránil asi dva milióny detí.

Ak sa usmievate iba dvakrát denne, môžete znížiť krvný tlak a znížiť riziko infarktu a mozgovej príhody.

Počas prevádzky trávi náš mozog množstvo energie rovnajúce sa 10-wattovej žiarovke. Takže obraz žiarovky nad hlavou v čase objavenia sa zaujímavej myšlienky nie je tak ďaleko od pravdy.

Osoba užívajúca antidepresíva bude vo väčšine prípadov opäť trpieť depresiou. Ak sa človek vyrovná s depresiou sám, má šancu na tento stav navždy zabudnúť..

Americkí vedci uskutočnili experimenty na myšiach a dospeli k záveru, že šťava z melónu z vodnej hladiny bráni rozvoju aterosklerózy krvných ciev. Jedna skupina myší vypila čistú vodu a druhá šťavu z melónu. Výsledkom bolo, že cievy druhej skupiny boli bez cholesterolových plakov.

Pri pravidelnej návšteve solária sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože o 60%.

Priemerná dĺžka života ľavákov je menšia ako u pravákov.

Viac ako 500 miliónov dolárov ročne sa vynakladá na alergické lieky v Spojených štátoch amerických. Stále si myslíte, že nájde spôsob, ako konečne poraziť alergie?

Vzdelaný človek je menej náchylný na ochorenia mozgu. Intelektuálna aktivita prispieva k tvorbe ďalšieho tkaniva na kompenzáciu choroby.

Aby sme povedali aj najkratšie a najjednoduchšie slová, používame 72 svalov.

Najvyššia telesná teplota bola zaznamenaná v Willie Jones (USA), ktorý bol prijatý do nemocnice s teplotou 46,5 ° C..

V našom čreve sa rodia, žijú a umierajú milióny baktérií. Vidia sa iba pri veľkom zväčšení, ale ak sa spoja, zapadnú do bežného šálky kávy.

Podľa mnohých vedcov sú vitamínové komplexy pre človeka prakticky zbytočné.

Komplex SibXP je kompozícia pozostávajúca z ihličnatej pasty CGNC a šťavy z jedle z buniek. Technológia výroby tohto chutného a zdravého jedla.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Intuinálna hernia u dieťaťa je slabým miestom vo svalovom tkanive v ingvinálnej oblasti, čo umožňuje vnútorným orgánom brucha ísť von. V tomto článku sa budeme snažiť zaoberať príčinami vzhľadu, liečebnými metódami, zistiť, aké komplikácie a vlastnosti vzniku a priebehu ochorenia môžu byť u chlapcov a dievčat..
Vo fáze rehabilitácie sa po znížení veľkosti medzistavcových prietrží a dosiahnutí stabilnej remisie v terapii používajú ľudové prostriedky. Používanie alkoholovej tinktúry, bylinkových čajov a domácich mastí sa stáva vynikajúcou prevenciou bolestivých relapsov.
Kýla krčnej chrbtice je veľmi nebezpečná, s nástupom prvých príznakov by sa liečba mala začať okamžiteKýla v krčnej chrbtici je nebezpečná pre zdravie pacienta, a preto ak sa v tejto chrbtici vytvorí choroba, liečba by sa mala začať okamžite.
1. S inštaláciou oka2. Spôsob laparoskopie