loader

Hlavná

Späť

Príznaky a liečba pupočnej kýly po pôrode

Tehotenstvo prináša ženskému telu veľa zmien vrátane reštrukturalizácie všetkých orgánov. Niekedy to môže spôsobiť nepríjemné následky a prerušenie ich práce. Jedným z nich je pupočná kýla po pôrode. Nie je možné ignorovať túto patológiu, musíte sa okamžite poradiť s lekárom, aby nedošlo k zhoršeniu situácie. Ako zistiť výskyt choroby, ako ju následne liečiť, prečítajte si tento článok.

Pupočná prietrž po pôrode

Umbilikálna prietrž je výstupok vnútorných orgánov alebo tkanív brušnej dutiny v oblasti pupka. Počas tehotenstva dochádza k oslabeniu brušných svalov, predlžuje sa pupočníkový kruh. To spôsobuje výskyt pupočnej kýly po pôrode. Medzi svaly pobrušnice sa vytvára diera, ktorá umožňuje, aby ňou prenikali orgány a tkanivá. Toto nielen naruší ich prácu, ale tiež prispieva k objaveniu sa zápalu.

Pôrod s prejavom pupočnej kýly neprináša okamžite určité porušenia a následky. Existuje niekoľko štádií vývoja choroby. Najprv sa periodicky extruduje herniový vak s mäkkou výplňou v dôsledku oslabenia svalov a rozšírenia pupočného prstenca. Taký obrázok môžete pozorovať pri fyzickej námahe, ale v budúcnosti je možné prejav častejšie. Brušná stena začne vyčnievať dokonca aj vtedy, keď žena práve stojí, zatiaľ čo herniálny vak zmizne, keď si ľahne. Toto štádium choroby prechádza bez pocitu nepohodlia, bolesti a iných nepríjemných pocitov. Liečba je v tomto prípade pomerne jednoduchá, hlavnou vecou je včas sa poradiť s odborníkom.

Ak sa nevykonajú potrebné opatrenia na odstránenie choroby, začne sa vyvíjať. V priebehu času sa v hernálnom vaku vytvorí spojivové tkanivo. Postupne dorastá do pobrušnice. Objavená formácia už nie je korigovaná, existuje neustála bolesť. Pri absencii akcie sa pupočníková prietrž pokračuje. V tomto štádiu fungujú črevá, jeho steny prestávajú byť zásobované krvou v dostatočnom množstve. Ďalej sa zvyšuje brušný tlak, v dôsledku čoho je poškodená pupočná kýla, prehlbuje sa bolesť a dochádza tiež k krvácaniu z čreva..

Príznaky pupočnej kýly po pôrode

Výskyt prietrže si nemožno okamžite všimnúť. Dôvodom je absencia zrejmých symptómov choroby. Pupok má mierne vydutie, ktoré sa objavuje iba periodicky. Ženy po pôrode si všimnú znaky a príznaky pupočnej kýly po určitom čase, keď veľkosť kýlovej formácie dosiahne najmenej 2 cm. V zásade herniálny vak rastie na 11 cm, ale je možné ho zväčšiť až na 18 cm.

V dôsledku vývoja pupočnej kýly sa v oblasti pupka začína objavovať bolesť. Pocity bolesti sa zosilňujú počas fyzickej námahy, kýchania, kašľa. Potom sa objavia príznaky ako nevoľnosť, zvracanie a bolesti brucha. Práca tráviaceho traktu je tiež narušená. Progresia prispieva k objaveniu sa zápalu, porušeniu pupočnej kýly, obtiažnosti s defekáciou. Takéto porušenie má vážne následky a je sprevádzané týmito príznakmi:

 • Horúčka a vzdelanie.
 • Ostré bolesti v pupku.
 • Vytvrdnutie herniového vaku predtým naplnené jemne.

Ak sa zistí choroba, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom a riadiť sa jeho odporúčaniami. V pokročilom štádiu sa často vyžaduje chirurgický zákrok, takže sa neodkladajte.

Liečba pupočníkovej hernie počas tehotenstva po pôrode

Čo robiť po pôrode v prípade pupočnej kýly? Najskôr je potrebné určiť štádium choroby a prítomnosť komplikácií. V počiatočnom štádiu je najjednoduchšie zistiť, ako odstrániť pupočníkovú prietrž po pôrode. V tomto prípade je potrebné nasmerovať akcie na posilnenie brušných svalov, odstránenie príčin vzniku choroby.

Takže popôrodná liečba pupočnej kýly spočíva v masáži, cvičebnej terapii. Okrem toho je metódou liečby pupočnej kýly menovanie antispasmodík, ako je napríklad No-Shpa, Papaverin. Táto fáza nepredstavuje žiadne zdravotné riziko, preto sa neodporúča operatívne zasahovať.

Ako liečiť pupok po narodení v neskorších fázach? Ak už brušné orgány začali rásť do herniálneho vaku, sú neustále ostré bolesti, nepohodlie, potom je potrebná operácia na odstránenie novotvarov. Liečebné metódy sú nasledujúce:

 • Gernioplastika, počas ktorej je pupočníkový šijací stroj a jeho steny sú zosilnené.
 • Implantácia, pri ktorej je nainštalovaná chirurgická stena alebo sieťovina na uzavretie pupočného krúžku.

Pri ktorejkoľvek z týchto metód si odstránenie pupočnej kýly po pôrode nevyžaduje dlhé zotavenie, pretože sú minimálne invazívne. Nanajvýš stačí uchýliť sa k pomoci špeciálneho obväzu, ktorý je lepšie vyzdvihnúť u lekára a nosiť až do úplného uzdravenia. Po odstránení patológie pre rehabilitáciu sa často odporúča cvičebná terapia na posilnenie brušných svalov.

Okrem lekárskeho ošetrenia existujú prívrženci tradičnej medicíny. Takéto nástroje doma pomôžu obnoviť svalové tkanivo. Používajú sa v raných štádiách choroby a po operácii na rehabilitáciu čo najskôr. Tinktúry a odvary sa pripravujú zo semien kôstok, kôry a dubových listov, osiky, mladej žihľavy a ďalších užitočných zložiek..

Po narodení sa teda pupočná kýla objavuje veľmi často v dôsledku oslabenia brušných svalov. Túto chorobu môžete určiť pomocou charakteristickej bolesti v pupku a vydutých vnútorných orgánov v oblasti. Včasná liečba nepoškodí zdravie a je veľmi ľahké zbaviť sa tejto choroby. Ak však nekonzultujete lekára včas, možno budete potrebovať operáciu.

Kýla po pôrode

Kýla po pôrode sa vyskytuje s nadmerným vnútrobrušným tlakom na vnútorné spojovacie tkanivá a spôsobuje oddelenie svalov rekta brucha. Tento jav sa nazýva diastáza. Existuje tiež niečo ako prolaps - vyčnievanie vnútorných orgánov alebo ich častí cez prirodzené východy.

Pupočná prietrž má okrem prietrže po pôrode aj tieto príčiny:

 1. Obezita;
 2. Opakované tehotenstvo;
 3. Ascites - prítomnosť tekutiny v brušnej dutine;
 4. Abdominálna chirurgia.
Stav prietrže závisí od jej veľkosti. Prietrž po pôrode má najčastejšie podobu viackomorového vaku, ktorý obsahuje vnútorné orgány - žalúdok alebo črevá..

Známky pupočnej kýly po pôrode

Môžete mať podozrenie na prítomnosť pupočnej kýly videním opuchu alebo mierneho vydutia v blízkosti pupočného otvoru. Nástup choroby je tajný, prietrž vyčnieva pri pri kašli alebo napätí brušných svalov. V pokoji sa prietrž neobjaví a pri ležaní na chrbte nie je určená.

U detí je výskyt prietrže obvykle bezbolestný, ale dospelí môžu pociťovať bolesť a nepohodlie v gastrointestinálnom trakte..

Príznaky ako:

 • Vracanie alebo nevoľnosť;
 • Bolesť v žalúdku;
 • Významný prietrž hernie.
Oneskorenie v diagnostike a liečbe prietrže môže viesť k problémom, ktoré je ťažké liečiť..
Pri fyzikálnych vyšetreniach je diagnostikovaná pupočná kýla po pôrode. Hlavnou metódou výskumu je palpácia (palpácia). Ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov a röntgenových lúčov poskytuje presnejší obraz o priebehu tohto ochorenia.

Liečenie po pôrode

Pupočná prietrž sa podmienečne delí na nastaviteľné a nenastaviteľné. Ak nie je možné zníženie, uskutoční sa chirurgický zákrok, najmä ak sa prietrž zväčšuje a spôsobuje silnú bolesť. Koprostáza môže byť bolestivá komplikácia - hromadenie výkalov v tenkom alebo hrubom čreve.

Pri včasnej diagnóze sa spravidla nevyžaduje chirurgický zákrok, liečba sa vykonáva konzervatívnym spôsobom. Predpísané sú spazmolytiká - ne-shpa a papaverín. Pri diagnostikovaní odstrániteľnej prietrže, ktorá nepredstavuje zdravotné riziko a je asymptomatická, lekári nevykonávajú operatívne riešenie problému..

Ak sa však operácia vyžaduje, vykonáva sa hernioplastikou - prietrž sa posilňuje prišívaním pupočného krúžku. Niekedy sa používajú implantáty. Medzery v brušnej stene sú zosilnené susednými tkanivami alebo špeciálnou sieťou, čím sa pomocou brušnej steny posilňuje..

Telo sa po takejto operácii veľmi rýchlo obnoví a relapsy po operácii sa prakticky nepozorujú.

prevencia

Z preventívnych dôvodov je potrebné vykonávať tréning svalov brušných a panvových svalov, aby nedošlo k vyčnievaniu prietrže. Správna výživa tiež pomôže vyhnúť sa tomuto problému. Po celú dobu tehotenstva a osem týždňov po pôrode sa odporúča vyhnúť sa nadmernému stresu a stresu a tiež je potrebné nosiť fixačný obväz..

Pupočná prietrž po pôrode

Takéto ochorenie spôsobuje ženám úzkosť a nepohodlie. Zdá sa, že len nedávno sa ukončil ťažký a pomerne zdĺhavý proces nosenia dieťaťa a potom sa objavil nový problém. Kýla v popôrodnom období, najmä pri narodení veľkých detí, je bežným javom, ktorý si vyžaduje osobitnú pozornosť. Včasný prístup k lekárovi a potrebné opatrenia odstránia chorobu alebo ju zneškodnia. Dozvieme sa o tom podrobne.

Stručne o chorobe

Umbilikálna prietrž sa vyznačuje vyčnievaním tkaniva brušnej dutiny alebo orgánov, ktoré sú v nej umiestnené, v pupku. Výskyt patológie je založený na oslabení svalov pobrušnice a predĺžení pupočného prstenca počas tehotenstva a v čase pôrodu. Tlaky brucha pod tlakom vstupujú do vytvorenej diery..

Samotný priebeh tehotenstva a pôrodu sú kombináciou okolností, ktoré vyvolávajú nástup tejto choroby. Jeho vývoj prebieha postupne. Spočiatku herniálny vak s mäkkou náplňou začína pravidelne vypadávať cez zväčšený krúžok. Stáva sa to spontánne alebo s akoukoľvek ďalšou fyzickou námahou. Postupom času sa tento proces stáva trvalým, k vyčnievaniu vaku dochádza vtedy, keď žena jednoducho stojí a keď ľahne, potom zmizne sama. V tejto fáze formovania prietrže jej profesionálna redukcia nespôsobuje obavy a problémy.

S ďalším rozvojom choroby sa v hernálnom vaku vytvorí spojovacie tkanivo a vyčnievajúce tkanivo sa spojí so stenami tohto vaku. V dôsledku toho sa pupočná kýla stáva nekontrolovateľnou. Vývoj patológie môže viesť k množstvu závažných ochorení.

Pupočná prietrž u žien, ktoré porodili

Po pôrode sa v ženskom tele môže vyskytnúť niekoľko komplikácií, z ktorých jednou je pupočná kýla. To sa deje preto, že počas tehotenstva je brušná stena napnutá, jej svaly sa oslabujú. Dochádza k rozťahovaniu pupočného prstenca, cez ktorý peritoneálne tkanivá prenikajú pod určitým tlakom, a v dôsledku toho sa po pôrode vytvára pupočná prietrž..

príčiny

Príčiny pupočnej kýly sú:

 • napínanie a oslabovanie svalov prednej brušnej dutiny;
 • napínanie a oslabovanie svalov pupočníka;
 • zvýšenie tlaku v bruchu.

Všetky tieto dôvody často súvisia s nosením dieťaťa a samotným procesom pôrodu. Priťažujúce faktory vzhľadu kýly po pôrode sú:

 • pôrod cisárskym rezom;
 • komplikované narodenie;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • nesúci veľký plod;
 • častá zápcha počas tehotenstva;
 • nadváhou;
 • genetická predispozícia k hernii;
 • fyziologické vlastnosti;
 • niekoľko tehotenstiev nasledujúcich po sebe;
 • polyhydramnios počas tehotenstva;
 • fyzické cvičenie;
 • tekutina v bruchu (ascites).

S každým ďalším tehotenstvom sa zvyšuje riziko pupočnej kýly.

príznaky

K vývoju pupočnej kýly po pôrode dochádza postupne. V prvej fáze je príznakom pupočnej kýly pravidelný výskyt vydutia v pupku. Stáva sa to po vykonaní fyzickej práce, ale po určitom čase môže vydutie zmiznúť. V tomto prípade sa choroba prejavuje iba vizuálne, nie sú žiadne bolesti.

Ďalším krokom je pravidelnejší výčnelok herniálneho vaku. Stáva sa to však iba vtedy, keď je žena vo zvislej polohe. Aby ste narovnali hernálny vak, môžete rukou jemne pritlačiť na vydutie, zatiaľ čo žena nepociťuje nepohodlie a bolesť. V horizontálnej polohe dochádza k samovoľnému zmenšeniu herniového vaku bez akýchkoľvek pomocných akcií.

V tretej etape vývoja patológie dochádza k tvorbe adhézií herniálneho vaku s pupkovými tkanivami. V niektorých prípadoch môžu byť adhézie rozdelené do niekoľkých sekcií a samotný hernálny vak. To znemožňuje, aby peritoneálne tkanivá vystupovali do brušnej dutiny. Môže sa objaviť bolesť a nepohodlie v pupku. V tomto prípade sa začína fáza nebezpečnejšej, neriadenej prietrže..

Nebude možné samostatne korigovať vydutie, ktoré sa vyskytuje v pupku. Táto etapa je nebezpečná v tom, že sa zvyšuje riziko porušenia prietrže. S týmto, pupočníkovým prstencom, dochádza k nasledujúcim príznakom:

 • v oblasti pupka je cítiť prudkú bolesť;
 • môže zvýšiť telesnú teplotu;
 • herniálny vak tvrdne;
 • lokálna teplota stúpa v oblasti herniálneho vaku.

V ktoromkoľvek štádiu vývoja patológie, pri vykonávaní náhlych pohybov alebo zdvíhaní nadmerných hmotností, môže dôjsť k porušeniu prietrže. Ale v tretej fáze je toto riziko obzvlášť veľké.

liečba

Pôrodná hernia sa dá liečiť dvoma spôsobmi:

Ak sa patológia zistí v skorom štádiu chirurgického zákroku, dá sa tomu zabrániť. Liečba spočíva v predpisovaní antispasmodických liekov (napríklad No-Shpa, Papaverin). Postup premiestnenia pri vyčnievaní herniálneho vaku sa uskutočňuje nezávisle.

Ak sa prietrž stane nekontrolovateľnou, jej liečenie je možné iba pomocou chirurgického zákroku. Operácia na posilnenie prietrže bránkou prišívaním na niektorých miestach pupočného kruhu sa nazýva hernioplastika..

V niektorých prípadoch sa implantáty môžu umiestniť počas operácie. V tomto prípade je hernálny vak šitý a jeho brány sú uzavreté špeciálnou sieťovou protézou v brušnej dutine..

Ďalším spôsobom liečby pupočnej kýly v ranom štádiu vývoja je posilnenie brušných svalov pomocou ľudových prostriedkov. Tento spôsob liečby sa môže kombinovať s liekom. V tomto prípade bude terapia účinnejšia..

Existuje mnoho receptov na alternatívne ošetrenie kýly po pôrode. Tie obsahujú:

 • obklady z dubových listov a kôry;
 • žihľavy;
 • odvar z osiky;
 • tinktúra kostných semien;
 • teplá soľ zahreje pupok a zmierňuje bolesť.

Ak sa prvé príznaky pupočnej kýly objavia po pôrode, je potrebné dodržiavať liečbu, ktorú lekár predpíše. Samoliečba môže mať vážne negatívne následky..

prevencia

Ak sa budete riadiť nasledujúcimi pravidlami, môžete sa vyhnúť pupočnej prietrži alebo zastaviť jej vývoj.

 • obmedziť fyzickú aktivitu po pôrode;
 • pred a po pôrode je nevyhnutné nosiť špeciálny obväz;
 • vykonávať špeciálne gymnastické cvičenia zamerané na posilnenie svalového tkaniva brucha;
 • sledovať stravu;
 • nechápem závažnosť.

Ak ste sa stále nemohli vyhnúť rozvoju pupočnej kýly, nebojte sa operácie odstrániť. Takýto zásah sa nepovažuje za zložitý, rehabilitácia po ňom prebieha pomerne rýchlo. Percento výskytu patologických stavov a relapsov po takýchto operáciách je veľmi nízke..

Stále je však lepšie čakať na vývoj patológie a chirurgického zákroku. Je potrebné dodržiavať pravidlá prevencie, uistiť sa, že pupok nevyčnieva a postarať sa o seba. Najmä po takej významnej udalosti v živote každej ženy, ako je pôrod.

Pupočná prietrž po pôrode: liečba, chirurgický zákrok, príznaky, čo treba robiť, ako odstrániť, ako to vyzerá

Tehotenstvo je skvelý čas v živote ženy, ale toto obdobie môže byť zatienené zdravotnými problémami. Jedným z týchto problémov je napínanie pupka. Umbilikálna prietrž nie je veľmi zreteľná pri narodení dieťaťa, ale po narodení sa stáva výraznejšou. Je dôležité poznať príznaky, príčiny, metódy liečby a preventívne opatrenia..

Pupočná prietrž - čo to je?

Pupočná prietrž - konvexná formácia v oblasti pupka, pozostávajúca z herniálneho vaku a brány. Vak je súčasťou deformovaného pobrušnice a je naplnený omentom, slučkami tenkého čreva..

Brány sú tvorené defektmi vo vnútri pupočného kruhu. Napätím alebo tlakom peritoneum, ako aj okraje susediacich orgánov prenikajú roztiahnutými časťami pupočného prstenca. Výsledkom je charakteristický výčnelok pupka, ktorý pociťuje bolesť. Na fotografii je zreteľne znázornená pupočná kýla po pôrode.

diastáza

Na pozadí diastázy sa môže vyvinúť pupočná kýla po tehotenstve - divergencia brušných svalov počas tehotenstva. S rastom maternice dochádza k divergencii vlákien, ktoré spájajú svaly rectus abdominis.

Pupková prietrž po tehotenstve sa môže vyvinúť na pozadí diastázy - divergencia brušných svalov počas tehotenstva.

Po pôrode sa biela línia brucha a svalu konečníka postupne vracajú do predchádzajúceho stavu. Pri diastáze sa tento proces spomaľuje alebo sa vôbec nevyskytuje, čo môže vyvolať výskyt pupočnej kýly.

Príznaky a prejavy patológie po pôrode

Príznaky ochorenia závisia od jeho štádia. Kýla po pôrode môžu byť diagnostikované nasledujúcimi príznakmi:

 • Prvým príznakom je mierny výčnelok v oblasti pupka s kašľom, smiechom, kýchaním. Keď žena stojí, pupok sa dá odstrániť prstami späť a vo vodorovnej polohe sa vydutie samo o sebe zmizne.
 • S progresiou choroby sa pozoruje zväčšené vydutie, ktoré je vždy prítomné, bez ohľadu na polohu tela. Výčnelok sa stáva konštantným v dôsledku skutočnosti, že vo vnútri herniálneho vaku sa vyskytuje proliferácia spojivového tkaniva, ktoré pletie črevné slučky. V dôsledku toho sa časti vnútorných orgánov nemôžu vrhnúť späť na svoje miesto. Toto štádium choroby je sprevádzané bolesťou, ktorá sa zhoršuje hmatom. Možné poruchy tráviaceho traktu.
 • Poranenie pupočnej kýly je nebezpečná situácia, ktorá si vyžaduje neodkladné kroky. Ak nastane tento stav, herniálna vak odumrie, intoxikácia celým organizmom, vyvíja sa peritonitída.

Ľahko sa rozoznáva uškrtená prietrž podľa nasledujúcich príznakov:

 • ostrá bolesť v oblasti pupka po alebo počas fyzickej práce, cvičenia;
 • bolesť zosilňuje búšenie srdca, nezmizne po podaní analgetík;
 • herniálny vak je na dotyk horúci;
 • v pupku je počuť dunenie čreva;
 • zvracanie, nevoľnosť;
 • hnačka;
 • horúčka.

Stručne o chorobe

Umbilická hernia je výstupok peritoneálneho tkaniva alebo orgánov v ňom umiestnených, v oblasti pupka. Mechanizmus tejto patológie je založený na oslabení svalov brušnej oblasti a predĺžení pupočného krúžku počas tehotenstva a počas pôrodu. Peritoneálne tkanivá sa pod určitým tlakom ponáhľajú do vytvorenej diery. Tehotenstvo a pôrod predstavujú kombináciu okolností, ktoré často vedú k pupočníkovej prietrži.

Dozvedieť sa viac: Injekcie Aloe pre spinálnu prietrž

Vývoj patológie prebieha postupne. Najdôležitejšie je, že cez príliš rozšírený krúžok sa začína pravidelná extrúzia herniálneho vaku s mäkkou náplňou, ku ktorej môže dochádzať spontánne, keď sa objaví ďalšia fyzická aktivita. Postupne sa tento proces stáva pravidelným a k vyčnievaniu dochádza jednoducho po zaujatí stojacej polohy, ale pri ležaní zmizne. V tejto fáze tvorby prietrže jej zníženie nespôsobuje žiadne problémy..

Ďalší vývoj ochorenia vedie k tvorbe spojivového tkaniva v herniálnom vaku a fúzii vyčnievajúceho tkaniva so stenami vaku. V dôsledku toho sa už formácia nemôže voľne ustupovať, čo vedie k nekontrolovateľnej prietrži. Táto fáza je už sprevádzaná bolesťou.

Postup patológie môže viesť k vážnym komplikáciám. Nastávajúce procesy narušujú prísun krvi do črevných múrov a k tomu by sa mala pridať charakteristická chronická zápcha počas tehotenstva. Výsledkom je spomalenie črevnej motility, zvýšenie vnútrobrušného tlaku a črevný prepad, čo vytvára riziko zovretia prietrže. Tento jav možno pripísať nebezpečným komplikáciám a je sprevádzaný silnými ostrými bolesťami..

Umbilikálna prietrž sa vyznačuje vyčnievaním tkaniva brušnej dutiny alebo orgánov, ktoré sú v nej umiestnené, v pupku. Výskyt patológie je založený na oslabení svalov pobrušnice a predĺžení pupočného prstenca počas tehotenstva a v čase pôrodu. Tlaky brucha pod tlakom vstupujú do vytvorenej diery..

Samotný priebeh tehotenstva a pôrodu sú kombináciou okolností, ktoré vyvolávajú nástup tejto choroby. Jeho vývoj prebieha postupne. Spočiatku herniálny vak s mäkkou náplňou začína pravidelne vypadávať cez zväčšený krúžok. Stáva sa to spontánne alebo s akoukoľvek ďalšou fyzickou námahou. Postupom času sa tento proces stáva trvalým, k vyčnievaniu vaku dochádza vtedy, keď žena jednoducho stojí a keď ľahne, potom zmizne sama. V tejto fáze formovania prietrže jej profesionálna redukcia nespôsobuje obavy a problémy.

S ďalším rozvojom choroby sa v hernálnom vaku vytvorí spojovacie tkanivo a vyčnievajúce tkanivo sa spojí so stenami tohto vaku. V dôsledku toho sa pupočná kýla stáva nekontrolovateľnou. Vývoj patológie môže viesť k množstvu závažných ochorení.

Príčiny patológie

S rozširovaním pupočného kruhu, napínaním a oslabovaním svalov, výskytom nadmerného tlaku vo vnútri brušnej dutiny sa môže vytvárať prietrž. Obdobie tehotenstva a pôrodný proces prispievajú k kombinovaným účinkom vyššie uvedených faktorov. A abnormálne predchádzajúce pôrody, pôrod s komplikáciami vrátane cisárskeho rezu, viacnásobné tehotenstvo a narodenie veľkého dieťaťa môžu urýchliť rozvoj patológie. Príčinou patológie môže byť okrem toho akumulácia tekutiny v brušnej dutine, obezita ženy pri pôrode a genetická predispozícia..

Príčiny pupočnej kýly po pôrode

Natiahnutie pupka po pôrode môže byť spôsobené rôznymi dôvodmi. Tie obsahujú:

 • fyziologická hypotenzia brušných svalov;
 • výrazné napínanie tkanív pupočného krúžku;
 • zvýšený vnútromaternicový tlak.

Predpoklady pre rozvoj tohto stavu môžu byť:

 • polyhydramnios;
 • viacpočetné tehotenstvo alebo veľký plod;
 • neúspešný cisársky rez alebo komplikácie po narodení;
 • brušná chirurgia pred tehotenstvom;
 • dlhodobý kašeľ;
 • patológia spojivového tkaniva;
 • zápcha;
 • nadváhou;
 • nedostatok základnej fyzickej zdatnosti, ktorá vedie k svalovej slabosti.

Dedičná predispozícia môže byť tiež príčinou pupočnej kýly. Ženy, ktoré sú geneticky náchylné na vznik tohto ochorenia, by mali pred počatím sledovať telesnú hmotnosť a posilňovať svoj korzet.

príčiny

Počas celého obdobia nosenia dieťaťa je ženské telo vystavené množstvu rôznych zaťažení. Vrodená anatomická vlastnosť pupku alebo slabosť svalov brušnej steny vyvolávajú vzhľad herniálneho vaku. Na tomto pozadí sa u mnohých nastávajúcich matiek vytvorí výbežok ešte pred pôrodom. Ženy, ktoré sú počas tehotenstva vystavené riziku pupočnej kýly, by mali očakávať výskyt po pôrode. Medzi ďalšie dôvody, ktoré môžu vyprovokovať rozvoj tejto patológie, patria:

 • nesprávne pokusy;
 • ťažký a dlhodobý pôrod;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • zápcha
 • divergencia vlákien, ktoré spájajú svaly rekta abdominis;
 • nadmerná fyzická aktivita (vzpieranie);
 • genetická predispozícia k hernii;
 • nahromadenie tekutiny v brušnej dutine.

Čo robiť, keď je pupok napnutý?

Metódy liečby pupočnej kýly po pôrode závisia od stupňa ochorenia, prítomnosti komplikácií a závažnosti symptómov. V prvých štádiách ochorenia možno upustiť od konzervatívnej liečby formou cvičení, respiračnej gymnastiky, masáže. Zložité prietrže sprevádzané bolesťou a inými príznakmi sa chirurgicky odstránia. O metóde opravy hernie rozhoduje ošetrujúci lekár.

Konzervatívne zaobchádzanie

Nechirurgická liečba je možná iba s korigovateľnými prietržami. Hlavný dôraz v týchto prípadoch je na posilnenie svalov, zlepšenie funkcie brušných orgánov a zabránenie zápchy..

Konzervatívne metódy na ošetrenie prietrže pri pupku zahŕňajú:

 • Cvičebná terapia na tréning určitých svalov;
 • nosiť obväz;
 • individuálne navrhnutý masážny kurz;
 • užívanie antispasmodík;
 • laxatíva.

Hlavným opatrením na posilnenie svalov je cvičebná terapia. Súbor možných cvičení pre pupočníkovú prietrž:

 1. Stojte rovno a uvoľnite si svaly ramenného pletenca. Nakloňte sa a siahajte po dlaniach po podlahu.
 2. Postavte sa rovno, ruky od seba. Sklopte kryt doľava, potom doprava. Opakujte 5 krát.
 3. Ľahnite si na chrbát, nohy k sebe. Ohnite kolená a nakláňajte ich striedavo doľava a doprava. Opakujte - 6 krát.
 4. Vstaň rovno. Ohnite pravú nohu na koleno. Robte kruhové pohyby chodidiel 10-krát v smere hodinových ručičiek. Po - 10 krát proti smeru hodinových ručičiek. Opakujte cvičenie na ľavej nohe.
 5. Do 15 drepov s podporou alebo bez podpory.
 6. Ľahnite si na podlahu. Zdvihnite a spustite panvu a chrbát, pričom musíte spočívať na nohách a lopatkách. Opakujte 9 krát.

Okrem cvičebnej terapie sa môžu praktikovať aj dýchacie techniky. Jednoduchý a účinný spôsob, ako posilniť svaly pobrušnice, je svižná chôdza.

Chirurgický zákrok

Ak je pupok veľmi napnutý a zostane v tomto stave v akejkoľvek polohe tela, je potrebné vykonať operáciu. Odstránenie prietrže sa nazýva hernioplastika. V súčasnosti existujú dva typy kýly:

 1. laparotómia Pri tomto spôsobe chirurgického odstránenia prietrže sa urobí rez v brušnej dutine. Potom je prietrž tkaniva po prietrži, oddelenie vrecka, brána. Chirurg otvorí tašku a preskúma jej obsah. Ak sú v ňom zovreté časti vnútorných orgánov, lekár ich uvoľní, odreže odumreté tkanivo a ušije živé orgány a vtiahne ich späť do pobrušnice. Hernálny vak je odstránený. Potom sa plast vyrobí tak, že sa pacientove vlastné tkanivá stiahnú alebo sa šije implantát zo syntetickej siete. Druhá možnosť je najbežnejšia. Plastická chirurgia sa vykonáva na posilnenie pupočného krúžku a na zabránenie recidívy.
 2. Laparoskopia je najvyspelejšou metódou na odrezanie prietrže. Týmto spôsobom sa v pobrušnici vytvorí niekoľko malých vpichov, do ktorých sa vkladajú lekárske nástroje a kamera. Hernálny vak je odstránený prepichnutím. Výhodou laparoskopie je krátka doba rehabilitácie, minimálne riziko relapsu.

Terapeutické metódy na prietrž

Bandáž prsnej prietrže bráni progresii patológie

Výber liečby pupočnej kýly závisí od príznakov a prítomnosti komplikácií. V počiatočných fázach je choroba liečená konzervatívnymi metódami a špeciálnou telesnou výchovou, ktorá posilňuje svalový korzet. V pokročilých prípadoch lekár predpíše operáciu.

Konzervatívne metódy sa používajú na korekciu prietrže, ktorú je možné opraviť. Liečba je zameraná na posilnenie svalového korzetu pomocou cvičebnej terapie a masáže. Lekár určuje príčinu vzniku herniálneho vaku, pričom venuje pozornosť prevencii zápchy a obnoveniu vnútorných orgánov. Na odstránenie nepohodlia spôsobeného pupočníkovou prietržou pomáhajú antispasmodiká (No-Shpa) a preháňadlá (Normolact, Dufalac)..

Zoznam stretnutí pri pupkovej kýle zahŕňa nosenie špeciálnej bandáže. Takéto zariadenia bránia zväčšeniu prietrže a rôznym dôsledkom jej porušenia. Bandáž sa nosí niekoľko hodín denne a pred spaním sa odstráni. Ak sa korzet nenosí správne, problém sa môže prehĺbiť, preto môžete pupok obnoviť pomocou špeciálneho zariadenia až po konzultácii s lekárom. Ak nie je možné liečiť kýlu konzervatívnymi prostriedkami, je predpísaná operácia.

operácie

Pred a po gombíku brucha

Ak prietrž nie je vedená, chirurgicky sa odstráni. V takýchto situáciách sa brušné tkanivá nemôžu zotaviť samy o sebe. Účinným spôsobom liečby brušných hernií je laparoskopická hernioplastika. Operácia sa vykonáva bez použitia skalpelu..

Po odstránení prietrže zavádza lekár endoskopické nástroje pomocou malých vpichov do kože. Potom odstráni orgány, ktoré spadli do herniálneho vaku späť do brušnej dutiny. Na oslabenú oblasť (brána prietrže) sa aplikuje chirurgická sieť, ktorá znižuje napätie a tlak v pacientových vlastných tkanivách. Implantát je fixovaný na niekoľkých miestach pomocou herniostaplera. Po operácii črevo nespadá cez bránu prietrže a gastrointestinálny trakt funguje normálne.

Operácia gombíka brucha sa vykonáva v celkovej anestézii. Medzi výhody modernej metódy patrí neprítomnosť švov, krátka doba zotavenia a bezbolestnosť postupu. Táto technika má však niekoľko kontraindikácií:

 • akútny priebeh chorôb rôzneho pôvodu;
 • zhoršenie chronických ochorení;
 • choroby pľúc
 • poruchy kardiovaskulárneho systému.

cvičenie

Aby sa predišlo komplikáciám pupočnej kýly a posilnilo sa svalové korzet, pomáhajú špeciálne cvičenia z fyzioterapeutických cvičení. Vykonávajú sa podľa neprítomnosti srdcových problémov a korekcie záťaže..

Cvičenie od lekárskej gymnastiky je povolené len po konzultácii s chirurgom. Hlavné sú:

 • Postavte sa rovno, uvoľnite si ramenný opasok a nakloňte sa čo najviac dopredu rukami k podlahe.
 • V stojacej polohe pomaly nakláňajte doprava a potom doľava s rukami od seba.
 • Ľahnite si na chrbát na rovný povrch. Pripojte nohy, ohnite nohy a kolená robte vpravo a vľavo.
 • Uchopte zadnú časť kresla rukami a pomaly posúvajte pravú nohu dozadu a do strany (15-krát). Cvičenie zopakujte ľavou nohou. Potom vykonajte 15 rotačných pohybov s nohou ohnutou v kolene.
 • Držiac podporu, vykonaj 20 drepov.
 • V polohe na chrbte zdvíhajte a spúšťajte panvu.
 • Ľahnite si na tvrdý povrch, vezmite si do rúk činky a roztiahnite ich. Zdvíhanie a spúšťanie lastúr.

Niektoré ženy nechcú lekárovi po pôrode ukázať lekárske tlačidlo, ale s včasnou konzultáciou môžete zistiť príčinu zmien a vrátiť žalúdok do pôvodného vzhľadu..

Klinický obraz

Najzreteľnejším príznakom pupočnej kýly je výskyt charakteristického hrče v pupku. Na začiatku si žena z dôvodu dlhého obdobia tehotenstva nevšimne ani mierne výčnelky spojovacích tkanív brucha. Toto ochorenie sa však vyvíja rýchlo, zvyšuje sa hernálny vak. V závislosti od zanedbania choroby sa jej veľkosť pohybuje od 2 do 18 cm. Existujú ďalšie zjavné príznaky choroby:

 • Znakom, ktorý nemožno jednoducho prehliadnuť, je bolesť. Bolestivé pocity v priebehu času sa prehlbujú a intenzívnejšie, najmä pri fyzickej námahe, pohyboch čriev, kýchaní a kašľaní..
 • Nepohodlie v gastrointestinálnom trakte. Okrem toho v posledných fázach má veľkosť plodu silný vplyv na bránicu, čo spôsobuje nepohodlie tehotnej žene a zvyšuje vnútrobrušný tlak. Ženy sa spravidla vždy javia, že ich črevá sú plné, defekácia je narušená a plynatosť sa vyvíja..

Ak ignorujete počiatočné príznaky choroby, môže to viesť k rozvoju komplikácií. Najčastejšie sa diagnostikujú tieto patológie:

 • porušenie nielen prietrže, ale aj priľahlých svalov a spojovacích vlákien;
 • smrť (nekróza) pupočného tkaniva v dôsledku zhoršeného toku krvi v tejto oblasti;
 • coprostáza - choroba sprevádzaná narušením pohybu čriev alebo normálnym pohybom stolice;
 • zápal brucha.

Najnebezpečnejšou komplikáciou je nekróza. Dôsledky tohto stavu môžu byť nepredvídateľné. Vyžaduje sa nákladné komplexné ošetrenie.

Na včasnú identifikáciu problému je potrebné sa oboznámiť s klinickým obrazom nekrózy:

 • herniálny vak je na dotyk veľmi horúci;
 • syndrómy ostrej bolesti v pupku, ktoré sa objavia náhle;
 • stvrdnutie obsahu herniálneho vaku;
 • rýchly nárast teploty, ktorý je takmer nemožné znížiť;
 • uvoľnená stolica.
 • výrazné príznaky intoxikácie - závraty, slabosť a nevoľnosť;
 • násilné grganie.

Keď sa objavia prvé príznaky tohto nebezpečného stavu, žena potrebuje okamžitú hospitalizáciu a chirurgický zákrok.

Patologická diagnostika

Diagnostické opatrenia sa vyberajú na základe závažnosti choroby. Ak po narodení dieťaťa pupočná kýla okamžite dosiahne veľkú veľkosť, je postačujúce, aby lekár ženu vyšetril. Palpáciou je možné určiť, či vyčnievajúce orgány sú upravené do brušnej dutiny.

Niekedy sa vyžaduje podrobnejšia diagnóza, potom sa odporúča podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie alebo röntgenové vyšetrenie. Prvý spôsob je výhodnejší, pretože je menej škodlivý pre oslabený organizmus..

Liečba pupočnej kýly u žien po pôrode

Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť pupočníkovú prietrž po tehotenstve. Zvolený liečebný priebeh závisí od stavu a veľkosti pacienta, od charakteristík pupočnej kýly.

Konzervatívne metódy liečby sa používajú iba na opravu opravených vriec. Hlavným cieľom terapie je prirodzené posilnenie svalov pomocou masáží a terapeutických cvičení. Identifikuje sa a eliminuje sa aj hlavná príčina tvorby prietrže. Osobitná pozornosť sa venuje obnove fungovania vnútorných orgánov a systémov, prevencii zápchy a normalizácii pohybu výkalov v čreve..

Ak je diagnostikovaná nekontrolovateľná kýla, bude potrebný chirurgický zákrok. S vývojom medicíny tento postup prestal zahŕňať resekciu dutiny a je úplne bezpečný.

Odstránenie patológie sa uskutoční laparoskopickou hernioplastikou bez použitia lekárskeho skalpelu. Procedúra sa vykonáva v celkovej anestézii, rehabilitačná doba je spravidla 2 - 4 dni.

Zásady liečby

Liečba poporodnej hernie sa vykonáva v závislosti od štádia patológie, závažnosti lézie a prítomnosti komplikujúcich faktorov. V počiatočnom štádiu ochorenia sa spravidla nevyžaduje špeciálna liečba a vykonávajú sa preventívne opatrenia týkajúce sa posilnenia svalov (cvičebná terapia, masáž), odstránenia provokačných príčin. Terapia je zameraná na normalizáciu fungovania gastrointestinálneho systému, odstránenie zápchy a hromadenia výkalov v hrubom čreve..

Najbežnejšie metódy chirurgickej liečby sú:

Gernioplastika je spevnenie stien a zníženie otvorenia pupočného krúžku prišitím.

Implantácia sa vykonáva inštaláciou steny alebo oka na uzavretie pupočného krúžku.

Takéto operácie možno pripísať minimálne invazívnym technológiám a nevyžadujú si dlhé rehabilitačné obdobie. Po operácii sa odporúča nosiť ortopedické prádlo. Okrem toho je potrebné vykonávať cvičebnú terapiu na posilnenie svalového systému.

Pôrodná pupočná kýla sa považuje za častú a spravidla sa pri stálom sledovaní a prevencii procesu nevyžaduje osobitná liečba. O potrebe a liečebnom režime by sa však mal rozhodnúť chirurg po vykonaní potrebných diagnostických testov. Malo by sa pamätať na to, že pokročilá forma ochorenia môže spôsobiť veľmi vážne komplikácie, keď sa objaví otázka núdzového chirurgického zákroku..

Možné komplikácie a dôsledky

Liečba pupočnej kýly by sa mala vykonávať bez zlyhania. Ak žena nie je za akýchkoľvek okolností schopná vykonať chirurgický zákrok, je predpísaná konzervatívna terapia, ktorá minimalizuje pravdepodobnosť komplikácií.
Neliečené ochorenie spôsobuje rozvoj koprostázy, črevných porúch, nekrózy a peritonitídy.

S rozvojom nekrózy sú najčastejšie postihnuté slučky čreva, žalúdka a omentum. V prípade porušenia sa vyžaduje operácia, pretože predčasné ošetrenie môže spôsobiť úder do rany na zdravie organizmu, ktorý sa po tehotenstve nestane krehkým alebo môže spôsobiť smrť..

Kto by nemal robiť umbilikoplastiku

Chirurgická korekcia defektov v pupočnej oblasti sa nevykonáva, ak má osoba také kontraindikácie, ako sú:

 • vek do 18 rokov;
 • obdobie tehotenstva a dojčenia;
 • sklon vytvárať keloidné jazvy;
 • krvné choroby, ktoré sú sprevádzané porušením koagulačnej funkcie krvi;
 • závažné varianty priebehu cukrovky;
 • akútne patológie a chronické ochorenia v akútnom štádiu;
 • infekčné choroby;
 • onkologické nádory;
 • precitlivenosť na lieky od mnohých antibakteriálnych látok a anestetík.

Preventívne opatrenia

Hlavné preventívne opatrenia sa obmedzujú na pravidelné športy, najmä na technické vykonávanie cvičení brušných svalov, udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti a zdravú výživu..

Je potrebné zdržať sa nadmerného zaťaženia, zdvíhania bremien. Počas tehotenstva sa odporúča nosiť špeciálny obväz. Ak máte ťažkosti s pohybmi čriev, nemôžete tlačiť, stačí vziať preháňadlá.

Aby sa zabránilo tvorbe pupočnej kýly alebo spomaleniu / zastaveniu jej vývoja, umožňuje dodržiavanie nasledujúcich jednoduchých pravidiel:

 • Po narodení znížte svoju fyzickú aktivitu na absolútne minimum.
 • Starostlivo sledujte svoju stravu. Strava by mala byť obohatená o vitamíny, minerály, makro a mikroelementy a vylúčiť nezdravé jedlo.
 • Pravidelne vykonávajte špeciálne fyzické cvičenia zamerané na posilnenie brušných svalov. Ak neexistujú žiadne kontraindikácie, môžete si drepnúť a robiť hojdačky.

Lekár by mal zvoliť súbor cvičení s prihliadnutím na charakteristiky priebehu tehotenstva a individuálne vlastnosti tela.

Pooperačné obdobie

Aby ste predišli komplikáciám a skrátili proces zotavenia, je dôležité po operácii dodržiavať všetky lekárske odporúčania.

Žena musí dodržiavať špeciálnu diétu. Prvý deň po operácii vypite iba vodu. Potom zadajte tekuté a ľahko stráviteľné jedlo. Je potrebné sledovať pravidelné pohyby čriev. Zápcha môže spôsobiť nezrovnalosti v pooperačných stehoch alebo opätovnom objavení sa herniálneho vaku.

Ak žena podstúpila strečový plast, potom je potrebné nosiť špeciálny obväz po dobu 3-6 mesiacov. Pri použití mriežky - 1 mesiac.

Všetky fyzické aktivity sú obmedzené najmenej na 1 rok.

Pupočná prietrž po pôrode: príznaky, štádiá, liečba

O návrate do predchádzajúcej podoby po pôrode je to, o čom snívajú všetky mladé matky. A ak sa budete snažiť: jesť zdravé jedlo, športovať a starať sa o seba v každom smere, potom je to uskutočniteľná úloha. Ale čo robiť s pupkom, ktorý teraz vyzerá úplne inak ako predtým. Pupok po pôrode bol roztiahnutý, stal sa konvexný, zväčšený vo veľkosti. Každá tretia žena pociťuje tento problém po tehotenstve. Môže to byť len kozmetická vada, ktorú zvládnete sami. Alebo pupočnej kýly po pôrode. Toto je už nebezpečná patológia a vyžaduje chirurgické ošetrenie..

„Hlavnou vecou je včas rozpoznať problém a poradiť sa s lekárom. Umbilikálna prietrž v počiatočnom štádiu môže byť liečená konzervatívnymi metódami. “

Prečo pupok dieťaťa stmavol

V tomto článku nájdete informácie o správnej starostlivosti o pupok u novorodenca, ako aj o tom, prečo môže náhle zmeniť jeho farbu a stmavnúť..

Informácie budú užitočné pre rodičov dieťaťa aj pre tehotné ženy, ktoré čakajú na narodenie svojho dieťaťa, v budúcnosti pomôžu predchádzať chybám pri starostlivosti o dieťa a predchádzať možným zdravotným problémom malého muža..

Počas 9 mesiacov tehotenstva je dieťa spojené s matkou pomocou pupočnej šnúry, ktorá sa pohybuje ďalej od placenty. Cez pupočnú šnúru dostane embryo všetky užitočné živiny potrebné pre jeho vývoj a rast. V čase narodenia dieťaťa je toto jedinečné spojenie zničené.

Z toho, čo zostane po odrezaní pupočníka, sa vytvorí budúci pupok. Roztrhnutie pupočníka je stlačené špeciálnou svorkou, aby sa zabránilo krvácaniu.

Vo zvyšku pupočnej šnúry nie sú žiadne nervové zakončenie, takže táto časť tela nemôže spôsobiť bolesť dieťaťa..

Zvyčajne zostávajúci kúsok pupočníkovej šnúry vyschne dosť rýchlo (pretože prietok krvi je blokovaný svorkou) a stmavne. Po páde zostane na jeho mieste malá rana a malý kúsok pupočnej kože.

Počas následného hojenia sa rana uzavrie a známa je tvorba pupku.

Tento kúsok kože (v skutočnosti pravidelná jazva) má tendenciu byť vtiahnutý späť do žalúdka. Stáva sa, že pupok sa môže trochu vydutie. V prípade, že sa pupok dieťaťa najskôr vtiahne do brucha a potom spadne, je potrebné poradiť sa s lekárom, pretože to môže naznačovať prítomnosť pupočnej kýly.

Vypuklý a roztiahnutý pupok po pôrode

V posledných týždňoch tehotenstva sa pupok často plazí zo svojho „fossa“. Rastúca maternica pritláča svaly prednej brušnej steny. Koža pod vplyvom relaxačných hormónov tehotenstva sa tiahne. V dôsledku toho žena po narodení zistí, že pupok trčí. Nad ním visí „kapucňa“ kože..

Obnovenie postavy trvá v priemere 6 - 9 mesiacov. V priebehu času sa svaly a koža odrazia. Mierne vypuklý pupok a koža nad ním však môžu zostať navždy. Závisí to od mnohých faktorov: náchylnosť na strie, tréning brušných svalov, kvalita výživy.

Ak chcete vrátiť tonus abs svaly a posilniť pupočníkový prsteň pomôže tieto tipy:

 • Dýchacie cviky Dýchacie brucho posilňuje brušné svaly. Jedná sa o cenovo dostupné cvičenie, ktoré sa môže vykonať okamžite po narodení, keď je zakázaná zvyšná fyzická aktivita. Nadýchnite sa hlboko cez nos, vydýchnite ústami po dlhú dobu. Keď vdychujete, predstavte si, že vo vnútri brucha je guľa a my ju nafúkneme. Na výdych vyfúknite tento balón.
 • Navel masáž Masáž pokožky okolo pupka ľahkými krúživými pohybmi. Je to možné pomocou kozmetického oleja.
 • Bandáž V prvých dňoch po narodení môžete nosiť obväz. Podporuje svaly prednej brušnej steny v správnej polohe. Avšak nosenie obväzov sa neodporúča dlhšie ako 2 hodiny denne. Svalová korzet potrebuje záťaž.
 • Posilnenie brušných svalov Po prirodzenom pôrode môžete začať hrať športy hneď po prejdení lochie. („Kedy si môžem stiahnuť tlač po pôrode“) Po cisárskej sekcii sa odporúča počkať 6 až 9 mesiacov. Výučbu môžete začať iba po konzultácii s lekárom. („Kedy si môžem stiahnuť tlač po cisárskom reze“) Prvých 2 až 3 mesiace po pôrode, keď prebieha obdobie na zotavenie, je lepšie obmedziť akúkoľvek fyzickú aktivitu.

Pupok je takmer normálny, ale brucho je stále veľké

Ihneď po narodení má brucho ženy veľkosť piateho mesiaca tehotenstva. Odskočí do jedného mesiaca. V niektorých prípadoch to trvá 1,5 - 2 mesiace. Zároveň by ste však mali nosiť obväz a dodržiavať správnu stravu.

Aby ste ešte viac nestratili, postupne schudli, nemali by ste jesť vo veľkých množstvách, vylúčte vyprážané a mastné potraviny. Áno, musíte zabudnúť na svoje obľúbené vyprážané zemiaky o 8. hodine večer, žiadne hranolky, rýchle občerstvenie.

Varené jedlo by sa malo variť v pare, variť, piecť. Je dôležité zahrnúť do stravy všetky druhy zeleniny (ale menej zemiakov), mliečne výrobky, ovocie, mäso, obilniny, zeleň (ale nie obilniny v mlieku as cukrom, maslom)..

Čierny pupok

Ďalším problémom je čierny pupok po pôrode. Tmavá pokožka okolo pupka nie je nič iné ako popôrodná pigmentácia. Hormonálne zmeny po tehotenstve vyvolávajú zvýšenú pigmentáciu. Z toho istého dôvodu sa na žalúdku objaví zvislý pás. Zmizne asi šesť mesiacov po narodení, rovnako ako stmavnutie pupočnej oblasti.

Ak konvexný pupok vadí iba ako kozmetická vada a neprináša ďalšie nepohodlie, potom sa s týmto problémom môžete vyrovnať po zoradení postavy. Pomáha tréning brušných svalov a postupy na obnovenie tonusu pleti.

Ak po pôrode žena pociťuje bolesť v pupku, problém musí byť ostražitý. Možno je príčinou popôrodná pupočná kýla.

Pupočná prietrž po pôrode

Umbilická hernia u žien po pôrode je pomerne častou komplikáciou. Ohrozené sú ženy s viacnásobným tehotenstvom; ktoré majú obzvlášť veľké ovocie; ako aj ženy po cisárskom reze. Na nasledujúcej fotografii sú znázornené fázy vydutého pupku.

príčiny

Umbilická hernia sa vyskytuje v dôsledku preťaženia brušných svalov v dôsledku tlaku plodu na brušnú stenu. V dôsledku slabosti svalov pupočníka sa jeho otvorenie rozširuje. Je to kvôli genetickej predispozícii alebo fyziologickým vlastnostiam pupočníkovej kruhovej štruktúry.

V niektorých prípadoch môže byť zápcha, ktorá je počas tehotenstva, najmä v posledných mesiacoch často znepokojujúca, záťažou na roztiahnutie pupočníka..

Ako sa prejavuje

Kýla sa tvorí postupne. V počiatočnom štádiu choroby sa pri fyzickej námahe vyskytuje periodický výčnelok herniálneho uzla. Po odpočinku sa pupok vracia na svoje miesto.

V druhej fáze uzlík vypadáva častejšie. K tomu dochádza aj vo zvislej polohe av pokojnom stave. V tejto fáze môže byť pupok ustúpený bez bolesti.

V poslednom štádiu choroby dochádza k fúzii medzi tkanivami pupočného prstenca a herniálnym uzlom. Pri zatláčaní a stláčaní dochádza k bolesti. Bolesť sa tiež vyskytuje pri fyzickej námahe..

Kýla je nebezpečná, pretože môže spôsobiť stlačenie svalového tkaniva alebo preniknutie do pupočného prstenca čreva. Keď črevo vstúpi do kruhu, atrofia črevného tkaniva bez kyslíka. Porušenie sa najčastejšie vyskytuje pri fyzickej námahe. Prejavuje sa ako akútna bolesť v pupku. Toto je veľmi nebezpečný stav a vyžaduje chirurgické ošetrenie..

Ako liečiť

Metódy liečby kýly závisia od toho, či je alebo nie je nastaviteľná. V prvom štádiu choroby, kedy sa môže prietrž odstrániť samostatne, nie je nutná chirurgia. Antispasmodiká sú predpísané. V tomto prípade je potrebné podrobiť sa pravidelnému vyšetreniu chirurgom a ubezpečiť sa, že vývoj choroby nejde..

Ak sa pozoruje bolesť, nájdu sa adhézie medzi tkanivami pupočného prstenca a herniálnym uzlom, potom sa uskutoční hernioplastika. Umbilikálna oblasť je šitá na niekoľkých miestach. V niektorých prípadoch sa implantáty používajú na posilnenie svalovej steny..

Otázka liečby kýly po pôrode je položená najskôr 6 mesiacov. Dôvodom je skutočnosť, že obnovenie tela po pôrode trvá najmenej šesť mesiacov.

Pozrite si video „Ako rozlíšiť pupočníkovú prietrž od diastázy?“

Vďaka moderným metódam liečby pupočnej kýly sa telo po operácii rýchlo zotavuje a relapsy sú zriedkavé.

Konzervatívna terapia

Pooperačné hernie sa vždy riešia chirurgickou metódou, ale umbilikálne hernie, ktoré vznikajú v pooperačnom období v dôsledku oslabenia svalového prstenca, sa môžu v niektorých prípadoch liečiť konzervatívne. Takéto techniky sa používajú iba pod podmienkou, že prietrž sa dá ľahko opraviť. Liečba spravidla zahŕňa iba podávanie antispasmodických liekov. V takom prípade by sa žena mala pravidelne ukazovať lekárovi, aby mohla vyhodnotiť účinnosť liečby. Výskyt bolesti, nepohodlia, vonkajších zmien vyžaduje okamžitú konzultáciu a úpravu liečebného plánu až do operácie.

Prvýkrát po operácii sú predpísané antispasmodiká

Výsledok choroby a účinnosť liečby do veľkej miery závisia od toho, kedy sa začala.

Preto je dôležité pri prvých príznakoch odchýlok okamžite vyhľadať lekára. Pozitívnu dynamiku je možné dosiahnuť za predpokladu, že procesy lepenia ešte nezačali a prietrž sa ľahko vloží do vaku

Pri vymenovaní je dôležité starostlivo dodržiavať pokyny lekára, pretože pravdepodobnosť komplikácií závisí od toho.

Pupočná kýla u dospelých - chirurgické prehľady, príznaky a liečba

Metódy vykonávania operácie na odstránenie pupočnej kýly: laparoskopické, otvorené, hernioplastika, laserové odstránenie. ⭐️⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ Trvanie operácie, rehabilitácia a možné komplikácie. Predpovede a recenzie pacientov

Prečítajte si naše odborné poradenstvo

Príznaky pupočnej kýly sú:

 • zahusťovanie alebo vyčnievanie v pupku;
 • rozšírenie pupočného krúžku;
 • bolesť uprostred brucha pri fyzickej námahe, kašeľ;
 • nevoľnosť.

Ochorenie sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku u mužov aj u žien. Umbilická prietrž sa však častejšie vyskytuje u dojčiat a ľudí starších ako 40 rokov.

Predisponuje k výskytu prietrže u dospelých, slabosti spojivového tkaniva, brušných svalov. Môže sa vyskytnúť vydutie so zvýšenou fyzickou námahou, vzpieraním na váhe, chronickými chorobami sprevádzanými kašľom. Nadváha, zápcha, tehotenstvo, ascites (hromadenie tekutín v brušnej dutine) tiež prispievajú k tvorbe prietrže.

Umbilická hernia u dojčiat môže byť vrodená (kvôli abnormálnej tvorbe orgánov v lone) alebo môže byť získaná. K tomu dochádza s častým zvýšením tlaku vo vnútri pobrušnice v dôsledku plaču, pomalého prerastania pupočného krúžku. V niektorých prípadoch je prietrž korigovaná u kojencov bez chirurgického zákroku - pomocou masáže.

Počiatočné vyšetrenie prietrže je vizuálne vyšetrenie pacienta praktickým lekárom. Inšpekcia a prehmatanie sa vykonávajú v horizontálnej a vertikálnej polohe. Ak sa zistí prietrž, lekár predpíše ďalšie vyšetrenia:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • Herniografia - diagnóza pomocou kontrastného média zavedeného do pobrušnice;
 • FGDS (pri štúdiu komplexu chorôb gastrointestinálneho traktu);
 • Počítačová tomografia.

Na objasnenie tvaru a veľkosti prietrže je postačujúca ultrazvuková diagnóza. Na podrobnejší výskum a identifikáciu sprievodných chorôb sa však používajú ďalšie metódy..

Existuje niekoľko kontraindikácií pre operáciu pupočnej kýly u dospelých a detí. Preto je potrebné vykonať vyšetrenia vopred, ktorých výsledky môžu spôsobiť, že lekár odloží alebo zruší zákrok. Príprava na odstránenie pupočnej kýly pred chirurgickým zákrokom zahŕňa tieto testy:

 • EKG;
 • všeobecná analýza krvi;
 • Analýza moču;
 • coagulogram;
 • fluorografická;
 • testy na HIV, hepatitída, syfilis.

Kontraindikácie operácie na odstránenie pupočnej kýly sú:

 • závažné kardiovaskulárne ochorenie, nedávny srdcový infarkt alebo mozgová príhoda;
 • tehotenstva, najmä 2-3 trimestra;
 • pokročilý vek - od 80 rokov a viac;
 • cirhóza pečene;
 • zlyhanie obličiek;
 • diabetes;
 • kŕčové žily pažeráka;
 • infekčné choroby v akútnom štádiu;
 • porucha krvácania.

Gernioplastika sa považuje za jednoduchú operáciu, najmä pri malej prietrži. Ale v núdzových prípadoch, keď je hernálny vak stlačený alebo zarastený, chirurgický zákrok spravidla ide dobre a úspešne pre pacienta..

Odstránenie pupočnej kýly u dospelých a detí sa môže uskutočniť tradičnou metódou (pomocou tkanivového napätia, bez použitia implantátu) alebo zavedením endoprotézy. Implantát je sieťka, ktorá posilňuje oslabenú časť pobrušnice a podporuje jej prerastanie novým tkanivom. Endoprotézy sú vyrobené z rôznych materiálov. Niektoré z nich sa časom rozpúšťajú a zanechávajú svoje vlastné zarastené tkanivá. Ostatné zostávajú na svojom mieste av prípade potreby sa dajú odstrániť. Endoprotézna chirurgia znižuje riziko relapsu posilnením brušnej steny.

Laparoskopická metóda

Asi pred 25 rokmi bolo možné použiť šetrnú metódu na odstránenie pupočnej kýly - laparoskopické. Teraz je to hlavný a najbezpečnejší spôsob liečby kýly. Operácia sa vykonáva pomocou malých rezov, v ktorých je umiestnená kamera, v ostatných - chirurgických nástrojov. Vďaka nízkej invazívnosti sa znižuje riziko adhézií, znižuje sa pooperačná perióda. Stehy po laparoskopii sú takmer neviditeľné. Laparoskopická operácia pupočnej kýly u žien sa vykonáva v intermenštruačnom období. S laparoskopiou sú možné tak metódy napínania, ako je uzavretie hernálnej brány, ako aj inštalácia sieťového implantátu.

Jednorázová laparoskopia alebo metóda SILS s jednoduchým vpichom sa používa pomerne nedávno a rýchlo získala sympatie lekárov aj pacientov. V súčasnosti ide o najvyspelejšiu a najúčinnejšiu metódu bez komplikácií, ktorá prispieva k rýchlej rehabilitácii pacienta a je ideálna kozmeticky.

Postup na prípravu pacienta na chirurgický zákrok

Pred vykonaním operácie bude musieť pacient podstúpiť niekoľko procedúr nevyhnutných pre diagnostiku. Dôvodom sú niektoré kontraindikácie pre chirurgický zákrok:

 • Konzultácie s plastickým chirurgom;
 • Komplexné vyšetrenie patológií, ktoré bránia chirurgickému zákroku;
 • Testovanie na zistenie možných vírusov alebo vysokých hladín cukru;
 • Diskutuje sa o pláne činnosti a výsledku, na ktorý sa pacient spolieha..

Operačný systém

Samotná operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii, je potrebné, aby pacient nebol alergický na možné anestetiká. Časom to všetko trvá 20 minút až hodinu. Všetko záleží na prípade a ako silná je deformácia pupka. Ak je operácia úspešná, pacient sa môže vrátiť za pár hodín domov. Hospitalizácia je voliteľná. Personál monitoruje pacienta v prvých hodinách po plastickej chirurgii, a ak je všetko v poriadku, ide domov.

Rehabilitačné podmienky

Liečebné obdobie stehu je od 7 do 14 dní. Po celú dobu rehabilitácie je potrebné dodržiavať prísny režim:

 • Strava s obmedzením bez sladkých jedál na rýchle hojenie;
 • Je zakázané ísť do sauny alebo horúcim kúpeľom, aby sa zabránilo stagnácii tekutín v pupočnej oblasti a možnému zápalu v dôsledku vysokých teplôt. Ako vodné procedúry si môžete vziať chladnú sprchu, ale nie príliš dlho;
 • Nemôžete si dať ohrievaciu podložku ani dlho sedieť pri krbe;
 • Rovnako je zakázaná masáž pooperačnej oblasti;
 • Namaľujte pupok alebo pupočnú oblasť krémmi alebo liečivými masťami. Je potrebné riadiť sa iba odporúčaniami lekára a používať predpísané lieky;
 • Vyhnite sa vzpieraniu asi šesť mesiacov, aby sa pupok znova nedeformoval;
 • Po operácii, najmenej po roku, sa stále neodporúča opaľovať sa na slnku alebo v soláriu, môžu sa vytvárať vekové škvrny, ktoré vášmu žalúdku nepridajú krásu;
 • Chirurgovia odporúčajú nosenie kompresného prádla niekoľko mesiacov. Pomôže to znížiť opuch a stimulovať hojenie..

Vysoká hladina cukru v krvi spomaľuje hojenie tkanív, takže akýkoľvek plast je pre diabetikov prísne kontraindikovaný. Švy samotné sa po 8 až 10 dňoch úplne odstránia. Otok a modriny ustúpia po niekoľkých mesiacoch.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla medziobratlovej platničky je choroba, pri ktorej je pulpózne jadro premiestnené na pozadí prasknutia vláknitého prstenca. Najčastejšie sa toto ochorenie vyvíja s osteochondrózou chrbtice.
Umbilická hernia u mužov: príčiny, príznaky, možné komplikácie. Metódy liečby pupočnej kýly u mužovAutor: rodinný lekár Evgeny KorunskyPupočná prietrž je patológia, pri ktorej dochádza k silnému vyčnievaniu pobrušnice cez pupočníkový krúžok.
Klasifikácia dekompenzácií. Príznaky a liečbaPo nejakú dobu sa telo stále vyrovná so zvýšenou alebo zmenenou záťažou - napríklad sa zvyšuje srdcový sval alebo obličky vylučujú viac tekutín.