loader

Hlavná

Hlava

Akútna a chronická lumbosakrálna radikulitída

Lumbosakrálna ischias je najbežnejšou komplikáciou osteochondrózy s poškodením medzistavcovej platničky L5-S1. Liečba patológie sa vykonáva neurológom alebo stavcom. Títo lekári majú všetky potrebné znalosti na to, aby mohli presne diagnostikovať a vyvinúť individuálny liečebný postup pre každého pacienta..

Ak sa chcete dozvedieť viac o príznakoch a liečbe radiiculitídy lumbosakrálnej chrbtice, pozri článok. Tu sa zaoberáme hlavnými príčinami vývoja tohto ochorenia, metódami jeho včasnej diagnostiky a účinnou liečbou.

Radikulitída v lumbosakrálnej oblasti je komplikáciou degeneratívnej degeneratívnej deštrukcie medzistavcového disku. Skladá sa z hustého vláknitého prstenca, vo vnútri ktorého je vláknité jadro. Toto vzdelanie je určené na ochranu radiálnych nervov, ktoré siahajú od miechy cez foraminálne otvory v stavovcoch. Radikálne nervy sú zodpovedné za inerváciu jednotlivých častí tela. Radikálny nerv L5, ktorý sa rozpadá na samostatné vetvy, poskytuje inerváciu mäkkých tkanív dolných končatín, nôh a nôh. Ak je poškodený, môže sa vyskytnúť hustý edém v oblasti dolných končatín a kolenného kĺbu, bolesť v členkoch, ploché nohy sa postupne vyvíjajú v dôsledku dysfunkcie svalového oblúka chodidla. Radikálny nerv S1 je zodpovedný za inerváciu stehennej a sedacej oblasti. S jej porážkou, bolesťou v krížovej kosti, sa zvyšuje riziko rozvoja deformujúcej sa osteoartrózy bedrového kĺbu, môže dôjsť k aseptickej nekróze hlavy stehennej kosti..

Akútna lumbosakrálna radikulitída sa vyskytuje v dôsledku primárnych degeneratívnych zmien. Vydávajú vláknitý krúžok medzistavcových platničiek a znižujú jeho výšku. V dôsledku neobvyklej fyzickej aktivity môže dôjsť k porušeniu nervových vlákien. To sa zapáli. Objavuje sa silná bolesť, ktorá vyžaruje panvu, slabinu, stehno, dolnú časť nohy a chodidlo.

Chronická lumbosakrálna radikulitída je neustále prítomná matná bolesť v bedrovej oblasti, ktorá vyžaruje do oblasti nôh a trieslovín. Sprevádzajú ich rôzne neurologické prejavy, ako je pocit znecitlivenia v určitých oblastiach, zníženie teploty kože, parestézia, zníženie svalovej sily atď. Je to súbežný stav vyčnievania a pretláčania medzistavcového disku L5-S1.

Otázka, čo je ischias a ako sa dá bezpečne a efektívne liečiť, sa často pýtajú pacienti v kancelárii stavovca alebo neurológa. Radikulitída je komplikácia dlhodobej osteochondrózy. Niekedy to môže byť dôsledok rôznych zranení, rastu tumoru alebo zakrivenia chrbtice.

Pred niekoľkými rokmi sa verilo, že lumbosakrálna radikulitída je veľa starších ľudí, ktorí celý život pracovali v ťažkej práci. V súčasnosti je to skôr mýtus ako realita. Radikulitída lumbosakrálnej chrbtice sa diagnostikuje u pacientov vo veku 20 až 26 rokov. Vo veku 30 rokov malo približne 80% moderného mestského obyvateľstva v anamnéze viac ako 1 prípad radikulitídy.

Ženy sú vo väčšej miere postihnuté patologickými zmenami medzistavcovej platničky L5-S1. Majú primárne degeneratívne procesy, ktoré sa tu začínajú v procese tehotenstva. S rastom plodu dochádza k zmene postoja, stavce bedrových a sakrálnych častí menia svoju polohu, sú posunuté dozadu. V procese pôrodu môže dôjsť k narušeniu integrity okolitého väzu a šľachy. To všetko negatívne ovplyvňuje stav vláknitého kruhu medzistavcových platničiek. V budúcnosti, bez správnej popôrodnej rehabilitácie, je disk zničený, vyvíja sa degeneratívne degeneratívne ochorenie chrbtice (osteochondróza), komplikované protrúziou, extrúziou, herniou disku a radikulitídou..

U mužov sa ischémia lumbosakrálnej chrbtice často vyvíja s ťažkou fyzickou prácou, vášňou pre vzpieranie atď. U silnejšieho pohlavia sa prvé príznaky degenerácie chrupavky miechy objavujú neskôr ako u žien, vo veku 30 - 32 rokov..

Čo je ischias krčnej chrbtice

Na úvod sa pozrime na otázku, čo je ischiascia lumbosakrálnej chrbtice a prečo sa vyvíja. Radikulitída v presnom preklade z latinčiny znamená zápal radiálneho nervu. Prečo sa vyskytuje tento zápal? Z niekoľkých dôvodov:

 • účinok kompresného tlaku stavcov pri súčasnom znížení fyziologickej výšky medzistavcových platničiek (výstupok);
 • nadmerné napätie svalov dolnej časti chrbta s osteochondrózou s kompenzačným účelom;
 • premiestnenie stavcov s oslabením väzivového aparátu a znížením výšky medzistavcových platničiek;
 • rachiocampsis;
 • porušenie postavenia, pri ktorom dochádza k nerovnomernému rozloženiu amortizačného zaťaženia, je obzvlášť nebezpečné meniť hĺbku fyziologických ohybov chrbtice;
 • výstup z buničitého jadra vo forme hernie - jeho proteíny majú dráždivý účinok na okolité tkanivo, nervové vlákno radiálnych nervov, vrátane.

Pri zápale radiálneho nervu sa pozoruje porušenie inervácie tých oddelení, za ktoré je zodpovedný. Syndróm bolesti vyžaruje pozdĺž nervového vlákna, môže dosiahnuť nohu, prednú brušnú stenu, oblasť slabín..

Príčiny diskogénnej alebo vertebrogénnej lumbosakrálnej radikulitídy

Diskogénna lumbosakrálna radikulitída je zápal radiálneho nervu počas deštrukcie alebo zníženia výšky medzistavcových platničiek. Vertebrogenická lumbosakrálna radikulitída je zápal vyvolaný rôznymi degeneratívnymi a zápalovými procesmi, ktoré sa vyskytujú v mieche.

 • Hlavné dôvody vývoja lumbosakrálnej radikulitídy:
 • zakrivenie chrbtice a zhoršené držanie tela;
 • nesprávne nastavenie chodidla (ploché chodidlá alebo chodidlá);
 • poranenia chrbta (kompresné zlomeniny, praskliny v tele a spinálne procesy stavcov, výrony a trhliny tkaniva väziva a šľachy, dislokácia, posunutie atď.);
 • nádory chrbtice a miechy;
 • infekcie, ako je tuberkulóza, kliešťová encefalitída, detská obrna atď.;
 • nadmerná telesná hmotnosť, ktorá vytvára zvýšené zaťaženie chrbta a chrbtice;
 • nedostatok pravidelnej dostatočnej fyzickej námahy na svaly chrbta;
 • ťažká fyzická práca a vášeň pre vzpieranie;
 • deformujúca osteoartróza bedrového, kolenného alebo členkového kĺbu.

Zrejmým dôvodom rozvoja radikulitídy je osteochondróza. Toto degeneratívne degeneratívne ochorenie vedie k tomu, že pacient začína dehydratovať vláknitý kruh medzistavcových platničiek. Stratí svoju pružnosť a schopnosť chrániť nervový nerv. V dôsledku dlhého priebehu osteochondrózy sa objavuje radikulitída ako komplikácia. Často sa mýli s exacerbáciou osteochondrózy a podľa toho sa lieči. Toto je nervózna taktika. Radikulitída by sa mala liečiť okrem osteochondrózy, pretože okrem chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek sú ovplyvnené aj radiálne nervy. Mali by sa tiež obnoviť..

Klinické príznaky lumbosakrálnej radikulitídy

Medzi prvé príznaky lumbosakrálnej radikulitídy patria miestne a vzdialené prejavy. Medzi miestne značky patrí:

 1. bolesť v oblasti zápalu radikálového nervu (pri premietnutí medzistavcovej platničky L5-S1);
 2. napätie okolitých svalov zadného rámu;
 3. bolesť pri prehmatávaní spinálnych procesov;
 4. tuhosť pohybov;
 5. sčervenanie a horúčka kože v bedrovej oblasti;
 6. opuch okolitého mäkkého tkaniva.

Medzi vzdialené príznaky patria neurologické prejavy kompresie a zápal radikálového nervu:

 1. pocit znecitlivenia pozdĺž postihnutého nervového vlákna;
 2. znížená citlivosť kože;
 3. šírenie bolesti akútneho, páliaceho alebo streleckého charakteru v oblasti slepice, femorálnej oblasti, dolnej končatiny, chodidla;
 4. parestézia (pocit plazenia).

V akútnom období je narušený autonómny nervový systém. U pacienta sa vyvinie zvýšené potenie, celková slabosť, ospalosť, apatia a rýchly srdcový rytmus. Potom je tu pocit svalovej slabosti v dolnej končatine na strane poškodenia radiálneho nervu. Pri absencii úplného motorického alebo senzorického impulzu pozdĺž zapáleného nervu sa môže vyvinúť spastická paralýza dolnej končatiny..

Klinické príznaky lumbosakrálnej radikulitídy u žien môžu byť doplnené bolesťami v dolnej časti brucha, kŕče počas močenia, syndróm hyperaktívneho močového mechúra, zápcha atď..

Pred liečbou lumbosakrálnej radikulitídy

Pred liečbou lumbosakrálnej ischémie je mimoriadne dôležité vykonať kompletnú klinickú diferenciálnu diagnostiku a zistiť príčinu zápalu radikálového nervu. Až do odstránenia príčiny nebude liečba zbytočná. Aj pri úspešnej liečbe bude mať pacient čoskoro recidívu.

Diagnóza začína návštevou neurológa alebo stavovca. Vykonáva vyšetrenie a priraďuje rádiografický obraz. Je možné pozorovať degeneratívne degeneratívne zmeny, posun tela stavcov, zakrivenie chrbtice, rast osteofytov, praskliny a zlomeniny. Ak to nestačí na presnú diagnostiku, potom je potrebné vyšetrenie MRI. Tento obrázok ukazuje skutočný stav všetkých tkanív vrátane chrupavky, väzov, šliach, svalových vlákien. Možno vylúčiť nádory, hernie, deformácie jaziev a infekcie.

Nebezpečenstvo liekov

Drogová liečba lumbosakrálnej radikulitídy je nielen neúčinná, ale tiež predstavuje vážne riziko pre ľudské zdravie. V súčasnosti neexistujú žiadne účinné farmakologické prípravky schopné obnoviť štruktúru poškodeného nervového vlákna. Okrem toho neexistujú žiadne farmakologické látky, ktoré by účinne liečili príčinu radiiculitídy - osteochondrózy.

Typicky je pacientovi predpísaný komplex, ktorý obsahuje svalové relaxanciá, nesteroidné protizápalové lieky, multivitamínové činidlá, chondroprotektory. Z tejto rozmanitosti sa môžu používať iba vitamíny typu B, pretože skutočne môžu mať pozitívny vplyv na stav radiálnych nervov. Všetky ostatné lieky sú čiastočne k ničomu, čiastočne nebezpečné..

Najväčšie nebezpečenstvo je použitie nesteroidných protizápalových liekov s anestetickým účelom. Osoba tak zmierňuje bolesť a naďalej spôsobuje fyzické zaťaženie už poškodeného medzistavcového disku. Tieto lieky nedávajú žiadny terapeutický účinok, naopak, urýchľujú rozklad chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca medzistavcových platničiek..

Svalové relaxanciá zastavujú napätie svalových vlákien. Toto zhoršuje situáciu, pretože napäté svaly kompenzujú nadmerné tlmiace zaťaženie pôsobiace na poškodené disky chrupavky. Priebeh radikulitídy sa zhoršuje.

Chondroprotektory majú potenciál liečivého účinku na tkanivo chrupavky. Aby sa dosiahol pozitívny výsledok, je potrebné ich priamo zaradiť do oblasti patologickej deformácie. Pri intramuskulárnom podaní alebo vo forme tabliet neprenikajú do poškodených oblastí medzistavcových platničiek, pretože narušenie difúznej výživy je hlavnou príčinou osteochondrózy a radikulitídy, ktorá ju komplikuje..

Liečba radikulitídy lumbosakrálnej chrbtice

Liečba radikulitídy lumbosakrálnej chrbtice by mala začať hľadaním a odstraňovať jej príčiny. Najúčinnejšou liečbou pre radikulitídu v lumbosakrálnej oblasti je kombinácia metód manuálnej terapie, trakčnej trakcie, akupunktúry, fyzioterapie a fyzioterapie..

Pri liečbe radikulitídy lumbosakrálnej chrbtice:

 • masáž a osteopatia môžu obnoviť narušenú mikrocirkuláciu lymfatických tekutín a krvi, zlepšiť priepustnosť a elasticitu mäkkých paravertebrálnych tkanív, zmierniť nadmerné napätie svalov;
 • reflexológia začína proces prirodzenej regenerácie poškodených tkanív chrupavky;
 • lekárska gymnastika a kinezioterapia posilňujú svalovú kostru chrbta a dolnej časti chrbta, začínajú proces difúznej výživy medzistavcových platničiek;
 • trakcia trakcia chrbtice umožňuje obnoviť normálnu veľkosť medzistavcových priestorov, eliminovať tlak z radiálnych nervov;
 • fyzioterapia a laserová expozícia urýchľujú proces hojenia.

Priebeh liečby sa vždy rozvíja individuálne. Nemali by ste sa v tejto veci spoliehať na znalosti získané na internete. Vyhľadajte pomoc skúseného vertebroológa alebo neurológa. Lekár vykoná vyšetrenie a vypracuje individuálny liečebný plán..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

radikulitida

Lumbosakrálna radikulitída je definovaná ako skupina príznakov, ktoré sa vyskytujú pri poškodení koreňov miechy. Tento proces je patologický, bolesť dolnej časti chrbta je sekundárna.

Radikulitída v páse je dôsledkom poškodenia tkanív chrbtice. V čase, keď medzistavcové platničky nemôžu prijímať dostatok výživy, sa v ich tkanivách postupne vyskytujú zmeny v dystrofickom type - výčnelok. V tomto procese sú spojivové tkanivové šnúry výrazne oslabené. Aby sa zabránilo posunu stavcov, sú hrany zarastené rastmi kostí - osteofytmi.

Vysunuté disky spolu s tkanivami podráždenými osteofytmi tlačia na nervové zakončenie. Takže v rôznych končatinách tela je bolesť.

Čo to je?

Radikulitída je zápal nervových koreňov vstupujúcich do medzistavcových otvorov. Radikulitída sa objaví náhle a bolesť je taká silná, že si ju nemožno bez predstavenia predstaviť. V 95% prípadov je ischémia následkom osteochondrózy, v zostávajúcich 5% je výsledkom zranení, prietrže, opotrebenia a deformácie chrbtice a medzistavcových platničiek. Rizikom pre túto chorobu sú ľudia, ktorí športujú, ktorí vedú sedavý životný štýl..

Sciatica môže byť akútna - objaví sa náhle v dôsledku traumy alebo nadmerného zaťaženia a po včasnom ošetrení na ňu osoba po dlhú dobu zabudne alebo je chronická. Druhá forma sa vyskytuje v priebehu času, kvôli ignorovaniu choroby.

Dôvody rozvoja

Radikulitída nie je samostatné ochorenie, ale to sú len následky závažnejších zdravotných problémov. Preto môže jeho vzhľad ovplyvniť veľa faktorov. Radikulitída sa vyskytuje v dôsledku zápalu alebo poškodenia nervových zakončení umiestnených v mieche. Všetky tieto nervové korene sú zodpovedné za správny pohyb a koordináciu celého tela. Ihneď po prerušení práce dôjde k prudkej bolesti, ktorá sa môže stať chronickou.

Existuje veľa dôvodov na výskyt radikulitídy, lekári rozlišujú tie hlavné:

 • sedavý spôsob života;
 • vysoké fyzické zaťaženie chrbtice;
 • medziobratlová kýla;
 • vzhľad rastu kostí na povrchu chrbtice;
 • onkologické choroby;
 • artritída;
 • zmeny chrbtice vyvolávajú choroby vnútorných orgánov, ako je kardiovaskulárny a genitourinárny systém;
 • história stresu;
 • zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • metabolické ochorenie;
 • hormonálna nerovnováha;
 • svalová slabosť;
 • infekčné choroby (chrípka, akútne infekcie dýchacích ciest);
 • nadmerný príjem soli.

Je zrejmé, že existuje veľa príčin radikulitídy, takže je dôležité vynaložiť úsilie, aby sa zabránilo vzniku choroby..

Lumbosakrálna radikulitída

Hlavnými reflexnými syndrómami lumbosakrálneho zápalu miechových koreňov sú lumbago, bedrová ischialgia, syndróm piriformis, ako aj periartróza členka, bedra, kolena..

Vývoj lumbagu je často spôsobený vzpieraním, ostrým alebo nepríjemným pohybom, jeho prvým príznakom je náhla bolesť, ktorú pacienti pociťujú na krátku chvíľu alebo niekoľko minút, bolesť môže mať aj „trhavý“ alebo pulzujúci charakter a zosilňuje sa počas kýchania a kašľa. Lumbago spôsobuje narušenie mobility v bedrovej oblasti. V tomto prípade zostáva citlivosť a reflexy šliach normálne. Pacienta je znepokojený nepohodlie, bolesť, niekedy tento jav trvá niekoľko dní.

Lumbalgia sa vyskytuje na pozadí podchladenia, tras trasenia, dlhé nepohodlné držanie tela, výrazná fyzická námaha. Príznakom lumbalgie bude tupá bolesť, ktorá stúpa so zmenou polohy tela (chôdza, sedenie, ohýbanie). Bolesť môže vyžarovať na nohu alebo zadok. Počas palpácie interspinóznych väzov a spinálnych procesov v postihnutej oblasti je zaznamenaná bolesť. Pri nakláňaní dopredu sa chrbtové svaly pacienta prudko napnú a pri nakláňaní sa bolesť eliminuje. Reflexy z päty a šľachy sú zachované. Proces má často subakútny alebo chronický priebeh.

Pri bedrovej ischialgii sa v kĺboch ​​a zadkoch vyvíja hlboká kompresná bolesť, ktorá vyžaruje z nohy. Bolesť sa môže zvyšovať pri kýchaní, kašľaní, zmene polohy tela. Okrem toho pacienti pociťujú na nohe teplo alebo chlad. Pri palpácii týchto oblastí sa zaznamenáva bolestivá neuroosteofibróza, pri procese hmatu svalového tkaniva sa diagnostikuje tvorba hustej konzistencie, ktorá nemá jasné hranice..

Klinickým príznakom ischias u tejto formy radikalulitídy je bolesť lokalizovaná v sedacieho nervu, ako aj svalová hypotrofia so znížením Achillovho reflexu. Podobné príznaky môžu naznačovať ďalšie ochorenie - neuritídu sedacieho nervu, charakteristickou črtou tohto ochorenia je povaha bolesti, pretože pri ischémii sú ostré, paroxyzmálne, páliace, sprevádzané vynútenou polohou (zvyčajne na strane so zahnutou nohou)..

Príznaky radikulitídy

Z rozsiahleho zoznamu príznakov choroby existujú tri hlavné:

 1. Syndróm bolesti. Tmavé alebo ostré bolesti môžu uvoľňovať rôzne časti tela spojené nervovými vláknami s postihnutou oblasťou chrbtice.
 2. Znížená citlivosť. Poškodenie nervových zakončení spôsobuje čiastočné znecitlivenie, pálenie alebo brnenie v tkanivách.
 3. Svalová slabosť. Fyziologické zmeny v nervovom tkanive vedú k prerušovaným nervovým impulzom, ktoré narúšajú normálne fungovanie svalov až do úplnej atrofie..

Iné príznaky radiiculitídy

 • zmeny chôdze, tuhosť, nedostatok dôvery v pohyby;
 • spontánna flexia kolena, keď sa človek pokúša ľahnúť alebo si sadnúť;
 • znížená citlivosť v oblasti zápalu;
 • pocity mravčenia a pálenia v mäkkých tkanivách v blízkosti postihnutej oblasti;
 • zvýšené potenie;
 • bledú pokožku kože;
 • oslabenie svalových vlákien;
 • zvýšená bolesť v noci;
 • závraty;
 • strata sluchu;
 • poškodenie vizuálneho prístroja;
 • poruchy gastrointestinálneho traktu, genitourinárneho a kardiovaskulárneho systému.

Bolesť s radikalizulitídou má veľmi rozmanité vlastnosti - ide o chronické potiahnutie, bolesti bolesti a syndróm pálenia neznesiteľnej bolesti, vďaka ktorému je pacient prakticky imobilizovaný. Bolesť významne mení svalový tonik krku, chrbta a dolnej časti chrbta. Pacient nedobrovoľne inklinuje k polohe, v ktorej je bolesť minimalizovaná. Osoba sa môže pohybovať v ohnutej polohe, otočiť sa na stranu alebo sa ohnúť.

Lumbosakrálna radikulitída: príznaky

 1. Akútna bolesť v končatinách a dolnej časti chrbta, s ohybmi, zákrutami, drepy a inými dynamickými a statickými zaťaženiami.
 2. Prudké zvýšenie bolesti pri kýchaní, kašľaní a iných nedobrovoľných stresoch v lumbosakral.
 3. Tuhosť pohybov tela a dolných končatín.
 4. Neschopnosť ohýbať prsty na nohách alebo na špičkách chodidla.

Trvanie akútneho obdobia radikulitídy závisí od patológie, ktorá spôsobila zápal koreňa miechy a od správnosti uskutočnených terapeutických opatrení. Priemerná doba trvania príznakov príznakov lumbálnej radikulitídy je 7-10 dní, v súlade s aplikovanými prostriedkami na zmiernenie bolesti chrbta..

diagnostika

Za liečbu radikulitídy je zodpovedný neuropatológ. Ak však priebeh choroby komplikujú zranenia, medzistavcové prietrže alebo má diskogénny charakter, môže si to vyžadovať zásah užších špecialistov, ako sú napríklad:

 • ortopedickí traumatológovia;
 • vertebrologists;
 • neurosurgeons.

Na stanovenie presnej diagnózy je potrebné vykonať lekárske vyšetrenie vrátane niekoľkých postupov:

 • Objasnenie príznakov - stanovenie intenzity a charakteristických rozdielov syndrómu bolesti, jeho trvania, prítomnosti porúch citlivosti.
 • Fyzikálne vyšetrenie - umožňuje nastaviť amplitúdu pohybov a sily svalov v danom časovom okamihu.
 • Neurologické vyšetrenie - kontrolujú sa reflexné reakcie pacienta, aktivita a citlivosť rôznych častí tela.
 • Rádiografia - poskytuje úplný obraz o prebiehajúcich degeneratívnych procesoch.
 • CT, MRI - umožňuje presne určiť mieru kompresného účinku na nervové korene.
 • EMG - vizualizuje povahu a rozsah poškodenia nervových vlákien.

Po identifikácii všetkých príznakov lumbálnej radikulitídy je predpísaná liečba, liečba a použitie rôznych moderných terapeutických technológií.

komplikácie

Komplikácie radikulitídy sú zriedkavé, ale s predčasnou diagnózou a liečbou, s predĺženou kompresiou nervových koreňov, narušeným nervovým trofizmom (výživa) a spomaleným krvným obehom sa vyvíja najčastejšie:

 1. Ischémia a infarkt miechy.
 2. Zápal meningov - miechová epiduritída alebo arachnoiditída miechy.
 3. Hemiparéza alebo paraparéza (čiastočná paralýza končatín).
 4. Atrofická paralýza - vyvíja sa v dôsledku dlhodobej kompresie miechového nervu a zhoršenej inervácie končatín..

Liečba radiiculitídy

U dospelých je liečba radikulitídy komplexom lekárskych a fyzioterapeutických postupov zameraných nielen na odstránenie bolesti, ale aj na obnovenie normálneho fungovania stavcov..

Terapia tohto ochorenia by sa mala vykonávať v prostredí priaznivom pre pacienta. Pri liečbe radiiculitídy musí zaistiť mier. Miesto, na ktorom leží, by sa nemalo ohýbať, takže pod neho je umiestnený pevný štít. Pacient by mal obmedziť pohyb miesta chrbtice, kde sa vyskytol zápal koreňa miechy. Za týmto účelom môže lekár odporučiť tvrdý fixný korzet, ale môžete ho nosiť maximálne 3 hodiny denne.

Na zníženie bolesti sú pacientom predpísané nesteroidné protizápalové lieky. Ak sa bolesti vyznačujú zvýšenou intenzitou, lieky proti bolesti sa podávajú intramuskulárne, ak sú slabé, používajú sviečky alebo tabletové formy liekov. V nemocnici, na zastavenie bolesti, môže lekár vykonať novokainovú blokádu poškodeného nervu.

Účinný pri liečení radikalulitídy a miestnych metód, ktoré zahŕňajú použitie korenistej náplasti, protizápalových a otepľovacích mastí s éterickými olejmi, včelieho a hadího jedu.

V stacionárnom alebo ambulantnom prostredí môže byť pacientom predpísaná akupunktúra a fyzioterapia. Po úľave od bolesti je niekedy potrebná chrbtová trakcia. Túto procedúru vykonáva výlučne v nemocnici kvalifikovaný odborník..

Osobitná pozornosť by sa venovala otázke manuálnej terapie, ktorá je veľmi účinná pri liečbe radiikulitídy. Pred vymenovaním manuálnej terapie sú povinné konzultácie s neurológmi a röntgenové vyšetrenie. Manuálne liečenie je kategoricky kontraindikované v prítomnosti veľkej prietrže medzistavcovej platničky, pretože počas postupu je možné jej oddelenie..

Strava a výživa

Výživa pre radikalulitídu by mala byť frakčná, opakovane použiteľná. Stravu tvoria tieto potraviny:

 1. Nízkotučné ryby a mäso
 2. Zelenina a ovocie
 3. Vláknové výrobky
 4. Krúpy - pohánka, ryža, jačmeň
 5. Strukoviny: Fazuľa, hrach.
 6. Počas celého dňa by sa malo konzumovať dostatočné množstvo tekutín.

Neodporúča sa: masť, mastné mäso a ryby, muffiny, sladkosti, údené výrobky. Suché jedlo nie je povolené. Odporúča sa, aby ľudia trpiaci radikulitídou alebo v ohrození viedli aktívny životný štýl..

prevencia

Ako profylaxia radikulitídy sa odporúča vykonávať terapeutické cvičenia (iba nie počas obdobia exacerbácie). To je potrebné na posilnenie svalov, ktoré odstránia nadmerné napätie z chrbtice, vytvoria prirodzený svalový korzet. Priaznivé pre plávanie chrbtice, ale v tomto prípade je potrebné vyhnúť sa podchladeniu a náhlym pohybom. Je vhodné bojovať s nadváhou, ktorá zvyšuje tlak na stavce. Je lepšie robiť ťažkú ​​fyzickú prácu v korzete, snažte sa zdvíhať závažia, nezdržiavať sa dlho v šikmej polohe.

Je tiež dôležité sledovať držanie tela a správnu výživu. Najprv na zníženie množstva soli v strave zvýšte príjem vlákniny (jedzte viac surovej zeleniny, čerstvých šalátov). Je lepšie naparovať, vyhýbať sa mastným, vyprážaným, koreneným. Ak je to možné, mali by sa vylúčiť aj sladké, káva a silný čaj. Užitočný cesnak, citrónová šťava, banány. Niekedy je ischémia zhoršená kvôli nedostatku vitamínu B12 v tele - je vhodné ju pridať a ďalšie výživové doplnky do stravy..

predpoveď

Priaznivá prognóza je možná v prípade včasnej diagnostiky a komplexnej liečby vrátane všetkých možných smerov.

Iba s týmto prístupom je možné očakávať zotavenie bez obáv z recidívy. V prípade ischémie a následkom infarktu miechy nie je možné predpovedať úplné uzdravenie, pretože následky týchto komplikácií sa často stávajú porušením pohybových a zmyslových funkcií tela..

Liečba radikulopatie lumbosakrálnej chrbtice

Radikulopatia v skutočnosti nie je nozologické ochorenie. V medicíne znamená radikulitída alebo radikálový syndróm kombináciu symptómov, ktoré sa vyskytujú pri štípaní, zápale koreňov nervových vlákien miechy. Príznaky radikulitídy sa môžu vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice, ale lumbosakrálna časť je na túto patológiu najcitlivejšia. Koniec koncov, má najväčšiu záťaž na akúkoľvek fyzickú aktivitu.

Príčiny a príznaky patológie

Najčastejšie sa ischias vyskytuje v dôsledku lumbosakrálnej osteochondrózy, ktorá je komplikovaná medzistavcovou prietržou. Exacerbácia sa môže začať po prudkom zvýšení hmotnosti, dlhom pobyte v jednej polohe alebo podchladení.

Príčiny radiiculitídy môžu byť tiež:

 • porušenie postoja - skolióza, kyfóza;
 • poranenia chrbtice alebo mäkkých tkanív obklopujúcich chrbticu;
 • zlomenina stavcov kvôli osteoporóze;
 • novotvary akejkoľvek povahy v oblasti chrbtice;
 • genetická predispozícia;
 • vrodené malformácie chrbtice;
 • starší vek;
 • pretrvávajúca nadmerná fyzická aktivita;
 • sedavý spôsob života, nadváha.

Radikulárny syndróm v lumbosakrálnej chrbtici sa rýchlo vyvíja. Pri akejkoľvek fyzickej aktivite sa príznaky zhoršujú. Všetky príznaky sú kombinované do 3 skupín a naznačujú poškodenie určitých stavcov dolnej časti chrbtice.

 1. Syndróm bolesti. Bolesť pokrýva bedrovú oblasť a prechádza k zadnej časti stehna. Akútna, intenzívna bolesť.
 2. Svalovo-tonický syndróm. Na pozadí bolesti je cítiť kŕč chrbtových svalov. Obmedzená pohyblivosť v dolnej časti chrbta a nôh.
 3. Neurologické príznaky. Strata citlivosti v dolnej časti chrbta. Pohodlie v dolných končatinách - pálenie, necitlivosť, brnenie.

Metódy liečby lumbosakrálnej radikulitídy

Všetky príznaky radikulopatie dolnej časti chrbtice sú akútne. Môžete poskytnúť iba prvú pomoc, ale ak je syndróm bolesti oslabený, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Aby bola liečba účinná, je potrebné najprv zistiť príčinu exacerbácie lumbosakrálnej radikulitídy..

- odpočinok na lôžku, obmedzenie fyzickej aktivity;

- lôžko by malo byť nepružné;

- trakcia - vykonáva sa ležať na naklonenej rovine počas 20 minút 3-krát denne.

Liečba drogami

Cieľom liekovej terapie je eliminácia syndrómu bolesti a normalizácia metabolických procesov v postihnutej oblasti.

Na zmiernenie bolesti sa používajú analgetiká vo forme tabliet - Analgin, Baralgin. Ak je syndróm bolesti taký akútny, že užívanie analgetík neprináša výsledok, lekár môže predpísať blokádu novokainu - anestetickú injekciu priamo do kĺbu. Svalové relaxanciá sa používajú na zníženie svalového kŕče - Midokalm, baklofén.

Nesteroidné protizápalové lieky vo forme mastí a tabliet zmierňujú zápal a majú mierny analgetický účinok - Diclofenac, Deep Relief. Používajú sa iba podľa predpisu lekára, pretože majú množstvo vedľajších účinkov. Vo zvlášť akútnych prípadoch môžu byť tieto lieky predpísané ako intraartikulárne injekcie. Pri radikulitíde sa široko používajú masti, ktoré majú otepľovací účinok, napríklad Finalgon.

fyzioterapia

V kombinácii s liekmi sa zvyčajne používajú fyzioterapeutické postupy:

 • Elektroforéza - umožňuje rýchle dodanie lieku priamo na miesto zápalu. Pri radiálnom syndróme dolnej časti chrbta sa elektroforéza vykonáva s novokainom, virapinovou masťou;
 • diadynamické prúdy - elektródy sú inštalované pozdĺž celého postihnutého nervu. Procedúra má analgetický účinok, stimuluje krvný obeh;
 • ultrafialové žiarenie - používa sa na dolnú časť chrbta a podľa potreby na dolných končatinách. Účinok otepľovania zmierňuje zápal a postupne zmierňuje bolesť.

masáž

Pri lumbosakrálnej radikulopatii je masáž jednou z požadovaných metód liečby. Vykonáva sa však po odstránení akútnej bolesti. Procedúra podporuje prirodzenú relaxáciu spazmodických svalov, obnovu krvného obehu, normalizáciu metabolických procesov v zapálenej oblasti. Masážny kurz sa odporúča opakovať každých 6 mesiacov ako profylaxia proti inej exacerbácii patológie..

Chirurgický zákrok

Obdobie exacerbácie radikulitídy trvá od 2 hodín do 3 týždňov. Ak však konzervatívna liečba nie je výsledkom do 4 mesiacov, ide o chirurgický zákrok. Chirurgický zákrok je mimoriadne zriedkavý, vyžaduje to vážne indikácie:

 • akútna bolesť obmedzujúca pohyblivosť počas 4 mesiacov, ktorú nemožno zastaviť liekmi proti bolesti;
 • neurologické syndrómy v dolných končatinách a nedostatok kontroly nad činmi defekácie a močenia.

Ľudové lieky

Predtým, ako sa začnete liečiť ľudovými liekmi nezávisle, musíte sa podrobiť vyšetreniam, aby ste zistili príčinu radiikulitídy. Pretože ak je rudikalopatia infekčná, nekonvenčné metódy málo prispejú. Hlavná liečba by mala byť zameraná na príčinu choroby. Vo všeobecnosti sú tradičné medicínske metódy celkom účinné, prispievajú k odstráneniu zápalu, bolesti v tkanivách, normalizujú metabolické procesy..

Zloženie pre obklady a brúsenie:

 • ½ roztoku chrenovej šťavy a vody;
 • teplá soľ s niekoľkými kvapkami propolisu v vrecku na vreckovky;
 • med, bavlnená tkanina a horčičná omietka. Kompresia sa udržuje až do bolesti.

Infúzie na perorálne podanie:

 • odvar z koreňov petržlenu;
 • odvar z trávy - kôra vŕby, oreganová tráva, listy podstavca.

fyzioterapia

Komplex cvičebnej terapie je jednou z najúčinnejších metód liečby lumbosakrálnej radikulopatie. Cvičenia však môžete vykonať až po zastavení syndrómu akútnej bolesti. Gymnastika s radikalulitídou sa líši od bežných cvičení, na chrbticu nie je prakticky žiadna dynamická záťaž. Za predpokladu, že prebiehajúce relapsy sú minimalizované.

Účinnosť terapeutických cvičení:

 • zníženie tlaku na nervové zakončenie;
 • obnovenie krvného obehu;
 • obnova vzdialenosti medzi stavcami;
 • posilnenie bedrových svalov.

Radikulopatia lumbosakrálnej chrbtice je ochorenie vyskytujúce sa vo forme exacerbácií s akútnou bolesťou. Najväčšiu účinnosť pri liečení tejto patológie je možné dosiahnuť kombináciou všetkých metód liečby, ale iba pod dohľadom lekára..

Príčiny, príznaky a liečba lumbosakrálnej radikulitídy

Čo je bedrová ischémia?

Lumbosakrálna radikulitída je ochorenie, ktoré ovplyvňuje periférny nervový systém. S touto patológiou, kompresiou a zápalom koreňov miechových nervov v lumbosakrálnej chrbtici.

Toto ochorenie je dosť bežné. Podľa štatistík je v rôznej miere postihnutých asi 10% dospelej populácie. Do rizikovej skupiny patria ľudia v produktívnom veku od 35 do 50 rokov. Hlavnou príčinou choroby sú degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici (osteochondróza)..

Pri lumbosakrálnej radikulitíde je zvyčajne charakteristický chronický priebeh s pravidelnými exacerbáciami rôzneho trvania. Vývoj choroby je vyvolaný nájdením a prácou v zlých klimatických podmienkach a výraznou fyzickou námahou na chrbticu.

Príčiny lumbosakrálnej radikulitídy

Lumbosakrálna radikulitída je komplex symptómov, ktoré sa vyskytujú pri podráždení alebo stlačení koreňov miechy. Nejde o nezávislé ochorenie, ale o patologický proces sekundárneho charakteru.

Doteraz sa verilo, že príčinou radikulitídy je infekcia. V súčasnosti je väčšina odborníkov toho názoru, že je to jeden z dôsledkov vývoja osteochondrózy (degeneratívne zmeny vyskytujúce sa na medzistavcových platničkách)..

Keď medzistavcové platničky chrbtice dostávajú nedostatočnú výživu, v ich tkanivách sa začínajú vyskytovať kvalitatívne a štrukturálne zmeny nezápalového charakteru. Vláknitý krúžok obklopujúci vláknité jadro disku zasychá a kondenzuje, v ňom sa tvoria trhliny. Ako sa degeneratívny proces vyvíja, jadro disku spolu s vláknitým prstencom vyčnieva do medzistavcového kanálika (vyčnievanie disku) alebo sa vláknitý kruh rozbije a objaví sa jadro (herniácia medzistavcového disku).

Výška medzistavcových platničiek je znížená, väzivový aparát je oslabený. Aby sa kompenzovala nadmerná pohyblivosť a zabránilo sa možnému posunu stavcov, na okrajoch stavcov rastú kostnaté výčnelky nazývané osteofyty..

Výsledkom je, že vydutie alebo vypadnutie diskov spolu s mäkkými tkanivami, ktoré sú zranené osteofytmi, vyvíjajú tlak na úzko umiestnené nervové zakončenie miechy, čo spôsobuje charakteristický syndróm bolesti. Progresia osteochondrózy môže viesť k komplikáciám, ako je stenóza (zúženie) miechového kanála. Tento proces môže tiež zachytávať foraminárne kanály. Zväzky nervových vlákien opúšťajú miechový kanál cez priechodné otvory medzi stavcami a sú odosielané do dolných končatín a vnútorných orgánov. Ich stlačenie spôsobuje charakteristické príznaky štípania sedacieho nervu.

Okrem toho sa vývoj lumbosakrálnej radikulitídy môže spustiť:

Nádory periférneho nervového systému;

Iné choroby, ako je artritída alebo spondylolistéza;

Zápalový proces v paravertebrálnych mäkkých tkanivách;

Poruchy metabolizmu (usadeniny vápenatých solí, vyvolávajúce tvorbu osteofytov);

Pravidelne zvýšené zaťaženie chrbtice;

Ďalší útok na radikalulitídu môže byť spôsobený:

Ostré alebo nepríjemné pohyby bedrovej chrbtice.

Preto sú príčiny lumbosakrálnej radikulitídy polyetiologickej povahy.

Príznaky bedrovej radiculitídy

Bežné príznaky lumbosakrálnej radikulitídy zahŕňajú:

Syndróm bolesti s rôznou intenzitou a lokalizáciou, ktorý sa zhoršuje náhlymi pohybmi dolnej časti tela, počas pádov, zdvíhania závaží a iných fyzických námah na spodnej časti chrbta;

Zvýšená bolesť počas kašľa, kýchania, svalového napätia v bruchu;

Obmedzenie pohybov pri nakláňaní tela do strán, dopredu a dozadu;

Poruchy pohybu, napríklad neschopnosť stáť na prstoch alebo ohnúť prsty na nohách.

V závislosti od úrovne lézie môže byť bolesť lokalizovaná v rôznych častiach tela: v bedrových a gluteálnych oblastiach, zadnom a prednom povrchu stehna, svaloch dolnej končatiny a lýtka. Bolesť môže tiež ovplyvniť obe strany tela. Vysvetľuje to povaha vystupovania medzistavcových platničiek (stredná alebo bočná).

V prípade poškodenia nervových zakončení umiestnených pod bedrovými diskami I-II dochádza k bedrovej a sedacej streche, bolesti, ktorá prechádza pozdĺž zadných a bočných povrchov stehna. Pri poškodení nervov bedrových diskov IV-V bolesť padá na prednú časť dolnej časti nohy, lýtkové svaly, vonkajší členok a pätu; dochádza k porušeniu flexie chodidla a palca na nohách.

Akútna perióda radikulitídy trvá priemerne 2 až 3 týždne. Na jeho diagnostiku sa používa aj nasledujúci súbor špecifických symptómov.:

Príznak ankylozujúcej spondylitídy - pri pohybe z polohy na chrbte do polohy na sedenie dochádza k reflexnej flexii nohy zo strany lézie;

Symptóm Lasega - bolesť v bedrovej, gluteálnej oblasti a na zadnom povrchu nohy sa prudko zvyšuje, zatiaľ čo narovnaná noha sa zdvíha v polohe na chrbte;

Príznak Dejerín - bolesť sa zvyšuje počas kašľa a kýchania;

Príznaková kapota - na strane lézie je záhyb pod sedadlom vyhladený;

Príznak Neri - bolesť v dolnej časti tela sa zvyšuje s ostrým ohnutím hlavy dopredu.

Vonkajšie zmeny v tele sú tiež charakteristické pre radikalulitídu v dôsledku osteochondrózy: narovnanie bedrovej lordózy, zvýšená kyfóza, skolióza s vydutím smerom k lézii. Pri patológii disku medzi bedrovými a krížovými stavcami I. sa môže skolióza vyvinúť so zakrivenou zdravou stranou.

Príčinou infekcie nervových koreňov lumbosakralu môžu byť akútne (chrípka, malária) alebo chronické (brucelóza) infekcie. Bolesť zosilňuje, keď je telo naklonené dopredu a nezvyšuje sa počas stresu na chrbticu. Možné sú vegetatívne poruchy. V tomto prípade, keď zápalový proces ustupuje, bolesť sa relatívne rýchlo zastaví. Žiadne rôntgenové abnormality.

Liečba lumbosakrálnej radikulitídy

Liečba choroby sa vykonáva v závislosti od príčinných faktorov a jej štádia (akútne alebo chronické)..

Konzervatívne liečenie je komplexné a zahŕňa:

Posteľ na lôžku (v akútnom období);

Nosiť korzet na znehybnenie chrbtice;

Použitie liekov, ktoré zmierňujú zápal (vo forme injekcií, tabliet, topických látok);

Použitie svalových relaxancií eliminujúcich svalové kŕče v bedrovej oblasti;

Fyzioterapeutické postupy, ktoré majú analgetické a preventívne účinky;

Trakcia chrbtice;

Cvičenie zamerané na posilnenie svalov a tvorbu svalového korzetu podporujúceho chrbticu.

Lieky na lumbálnu radikulitídu

Najúčinnejšie lieky dodnes zostávajú liekmi zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov. Zastavujú zápal a zmierňujú opuchy. NSAID však majú množstvo kontraindikácií, majú negatívny vplyv na zažívací trakt a pri dlhodobom používaní sa neodporúčajú..

Pri prudkom exacerbácii sa tablety Diclofenac, Ibuprofen a Ortofen užijú v budúcnosti, po zmiernení bolesti, je lepšie používať masti a krémy, ktoré sa aplikujú na miesta lokalizácie bolesti. Medzi ne patrí Finalgon, Apizartron, Diclofenac, Nise, Indometacin. Masť založená na hadom jedu Viprosal sa osvedčila. Poskytuje lokálne dráždivé účinky, zlepšuje krvný obeh v postihnutej oblasti.

Injekcie a blokády sú predpísané pre veľmi silnú bolesť. Liečbu však nevyliečia, ale iba zmierňujú príznaky. Ako anestetiká sa používajú novokain, lidokaín, trimecaín. V závislosti od priebehu ochorenia sa umiestňujú chondroprotektory alebo milgamma.

Zo svalových relaxancií sa používajú Midokalm, Baksolan a Sirdalud. Majú však tiež veľa vedľajších účinkov a mali by sa použiť jedenkrát..

Fyzioterapia bedrovej radikály

V subakútnom štádiu sa spolu s liečbou liekmi uskutočňuje ultrafialové ožarovanie dolnej časti chrbta a nôh pozdĺž postihnutého nervu..

Elektroforéza sa často používa pri rôznych liekoch: roztok novokainu, zmes roztokov fenolu, dikainu a adrenalínu a masti virapínu. Vykonáva sa tiež elektroforéza s bahnovým extraktom. S infekčnou radikalulitídou - so salicylátmi, roztokom medi, lítia.

V akútnom štádiu s diskogénnou radikulitídou je predpísaná pulzná ultrazvuková terapia, pri ktorej sa ako kontaktná látka môže použiť zmes analgetík. Keď sa príznaky zhoršujú, používa sa ultrazvuk v pulznom aj kontinuálnom režime. Pri infekčnej povahe radikulitídy je účinná kombinácia ultrazvuku s kúpeľmi sírovodíka a chloridu sodného..

Diadynamické prúdy sa ukázali dobre, v ktorých sú malé elektródy nainštalované na výstupných oblastiach koreňov nervov a pozdĺž postihnutého nervu..

Pri výraznej infekčnej lézii je fyzioterapia doplnená injekciami antibiotík alebo urotropínu (intravenózne)..

Pri lumbálnej radikulitíde spôsobenej osteochondrózou je veľmi dôležitá trakcia na naklonenej rovine. Môže sa vykonať na jednoduchom lôžku, ktorého hlava je zvýšená o 10 - 15 cm. Telo pacienta je upevnené súčasne s hlavou. Trakcia môže byť krátkodobá (2-3 krát denne počas 10 minút) a dlhá (až 2 týždne), v závislosti od individuálnej tolerancie.

Chirurgický zákrok

Indikácie chirurgického zákroku sú (v kombinácii):

Syndróm bolesti, ktorý nie je prístupný konzervatívnej liečbe počas 3 až 4 mesiacov;

Závažné neurologické príznaky;

Známky degeneratívnych-dystrofických zmien na diskoch na röntgenovom snímke.

Zmeny v mozgovomiechovom moku;

Poruchy panvových orgánov.

Radikulitída

Fyzioterapeutické cvičenia sú dôležitou súčasťou liečby. Pri prevencii relapsu je potrebné s ňou zaobchádzať pod dohľadom lekára v chronickom štádiu choroby av subakútnych obdobiach..

Pred začatím vyučovania je potrebné vyhodnotiť stav chrbtice, skontrolovať chôdzu a zistiť toleranciu trakcie a pohybu, ktoré zhoršujú bolesť. Pri diskogénnej radikulitíde je trakcia chrbta nevyhnutnou súčasťou terapeutických cvičení a vykonáva sa na začiatku a na konci komplexu..

Hlavné cvičenia komplexu:

Pasívne a aktívne cviky nôh ležiace na chrbte.

V úvodnom období sa hlavný dôraz kladie na relaxačné zručnosti: svaly rúk, nôh a tela sa uvoľňujú v stave pokoja a pri vykonávaní základných pohybov..

V hlavnom období sa pridávajú ťahové cvičenia. Každé cvičenie by malo skončiť uvoľnením svalov celého tela. Užitočné na vašich ramenách na horizontálnej lište alebo na gymnastickej stene po dobu 30 - 60 sekúnd.

Keď bolesť ustupuje, do cvičení môžete zahrnúť silové cvičenia (s predmetmi alebo keď váha vášho tela hrá úlohu váženia).

Nápravné cvičenia na správne držanie tela sa môžu vykonať až po úplnom zastavení bolesti.

Malý školiaci komplex je uvedený v nasledujúcom videu:

vzdelanie: V roku 2005 sa uskutočnila stáž na 1. Sechenovskej prvej lekárskej univerzite v Moskve a získal diplom z neurológie. V roku 2009 absolvovala školu so špecializáciou „Nervové choroby“.

Lumbálna ischémia: príznaky, ako liečiť lumbosakrálnu ischias

Ako sa vyvinie bedrová ischémia

Bedrová chrbtica pozostáva z 5 stavcov. Medzi nimi sú elastické „vankúšiky“ - medzistavcové platničky. 8 párov miechových nervov odchádza od medzistavcových platničiek.

V prípade metabolických porúch v chrbtici sa medzistavcové platničky stenčia, stávajú sa krehkými, ich výška sa znižuje. Pri vkladaní na spodnú časť chrbta nemusia disky vydržať a prasknúť. V tomto prípade polotekuté jadro medzistavcového disku vstupuje do miechového kanálika a stlačuje nervové korene. Je tu lumbosakrálna ischias.

Ďalšou príčinou stlačenia nervových koreňov sú osteofyty. Sú to výrastky kostí na stavcoch. Tvoria sa, keď sa výška medzistavcových platničiek znižuje. Osteophytes štipka nervové korene spôsobujúce bolesť dolnej časti chrbta.

Príznaky bedrovej radiculitídy

Rozlišujú sa tieto príznaky lumbosakrálnej radikulitídy:

 • ostrá pálivá bolesť v dolnej časti chrbta;
 • bolesť je spôsobená stehnami a zadkami, zhoršenými kašľom, kýchaním, pohybom, fyzickou aktivitou, zmenou polohy v noci;
 • horúčka, zimnica;
 • bolesť brucha;
 • silné napätie a stuhnutosť svalov chrbta a nôh;
 • bolesť pozdĺž vonkajšieho okraja celej nohy po prsty na nohách.

Počas útoku na lumbálnu radikulitídu človek sotva stojí alebo sedí a hľadá miesto, kde necíti bolesť. V pokročilých prípadoch pacient atrofuje svaly bedier, dolných končatín, zadku.

Čo je to nebezpečná bedrová ischémia

Choroba sa rýchlo stáva chronickou. V tomto prípade akýkoľvek neopatrný pohyb, infekcia, podchladenie alebo stres vyvolá útok na radikalulitídu.

Lumbosakrálna ischias často vedie k ischias - zápalu sedacieho nervu. Potom sa silná bolesť v nohe spojí s bolesťou chrbta. Je takmer nemožné chodiť.

Je nebezpečné, keď sa choroby vyvíjajú a vedú k bedrovej radikulitíde. Pri súčasnom stlačení nervových koreňov a krvných ciev sa môže objaviť ischémia miechy. Pri infekčnom poškodení miechy sa vyskytuje neuritída a myelitída.

Medzistavcová prietrž v bedrovej oblasti bez liečby vedie k paralýze nôh a nôh, narušuje funkciu panvových orgánov.

Recenzie liečby

Vyjadrujem vďaku Vladimírovi Ivanovičovi za úprimnosť pri vedení konzultácie.

diagnostika

Ak je bolesť chrbta sprevádzaná pálením a nezmizne niekoľko dní, okamžite sa obráťte na odborníka. Lekár našej kliniky v Petrohrade s vami pohovor a vykoná vyšetrenie. Pomocou komplexného vyšetrenia urobí presnú diagnózu. Používame nasledujúce diagnostické metódy:

Príznaky a liečba lumbosakrálnej radikulitídy

Čo je to ischias a ako to liečiť - častá otázka v kancelárii neurológa. Radikulitída je dôsledkom osteochondrózy, oveľa menej často je výsledkom rôznych zranení, kýly a deformácií miechy. Bedrová ischémia je najbežnejšia, pretože práve na tejto časti chrbtice, ktorá je ťažiskom tela, je veľké množstvo záťaží..

Predpokladá sa, že starší ľudia trpia radiikulitídou, ale v posledných rokoch bola diagnostikovaná u ľudí stredného veku. Najčastejšie príznaky sakrálnej radikulitídy u žien po 30 rokoch, u mužov po 35 rokoch. Príčiny radikulitídy sú najrôznejšie. Choroba sa vyskytuje v dôsledku sedavého životného štýlu, rôznych druhov stresu, sedavej práce.

Sciatica - čo to je?

Lumbosakrálna radikulitída je definovaná ako skupina príznakov, ktoré sa vyskytujú pri poškodení koreňov miechy. Tento proces je patologický, bolesť dolnej časti chrbta je sekundárna. Radikulitída v páse je dôsledkom poškodenia tkanív chrbtice. V čase, keď medzistavcové platničky nemôžu prijímať dostatok výživy, sa v ich tkanivách postupne vyskytujú zmeny v dystrofickom type - výčnelok. V tomto procese sú spojivové tkanivové šnúry výrazne oslabené..

Aby sa zabránilo posunu stavcov, sú hrany zarastené rastmi kostí - osteofytmi. Vysunuté disky spolu s tkanivami podráždenými osteofytmi tlačia na nervové zakončenie. Takže v rôznych končatinách tela je bolesť.

 • Odporúčame vám prečítať si: ako liečiť osteofyty bedrovej chrbtice.

známky

Lumbosakrálna radikulitída sa veľmi často zamieňa s chorobami iného druhu - kŕčové žily, ploché nohy, choroby vnútorných orgánov. Charakteristické príznaky radikalulitídy:

 • Náhly výskyt bolesti, jej spontánne zastavenie. V nasledujúcich časoch sa pocit bolesti zhoršuje;
 • Intenzívne zosilnenie bolesti pri zdvíhaní narovnaných nôh pri ležaní na chrbte;
 • Instinktívne ohyby nôh, keď sa pacient snaží vstať a sadnúť si;
 • Akútna bolesť pri ohýbaní hlavy dopredu;
 • Neschopnosť byť neustále na jednom mieste.

príčiny

Aby sme pochopili, ako liečiť ischias, je potrebné zistiť jej príčiny. Keďže sakrálna radikulitída je súborom príznakov, existuje mnoho príčin jej výskytu:

 • Poranenie stavcov;
 • Ochorenie, napríklad artritída;
 • Osteochondróza. V 95 prípadoch zo 100 sú príčinami výskytu choroby jej prejavy;
 • Osteofyty - kostnaté výčnelky, ktoré sú výsledkom tlaku na sedací nerv.
 • Veľké zaťaženie bedrovej oblasti, ako aj podchladenie;
 • Nečinnosť v dôsledku sedavého životného štýlu;
 • Tehotenstvo - výrazné prejavy môžu nastať v treťom trimestri, keď dôjde k posunu ťažiska kvôli prudkému nárastu telesnej hmotnosti;
 • ischias;
 • Stres, podvýživa, prechladnutie.

Konštantné záchvaty radikulitídy sú najčastejšie spôsobené:

 • triaška;
 • Nadmerné fyzické cvičenie
 • podchladenie;
 • Ostrý pohyb driekovej chrbtice.

príznaky

Príznaky radikulitídy sú veľmi rôznorodé. Bolesť v sakrálnej oblasti môže dať do nohy, dochádza k porušeniu citlivosti končatín, pálenia, znecitlivenia. Príznaky skupiny lekárov.

Symptóm bolesti je diferencovaný. Bolesť sa stáva: nudná aj akútna; lokálne ovplyvňujú rôzne častice tela; nepretržité alebo dočasné. Už samotná prítomnosť bolesti znamená, že škodlivé účinky sa vykonávajú vo vzťahu k tkanivám medzistavcových platničiek. Dôležitým ukazovateľom je zhoršenie príznakov bolesti v noci, s kašľom, prudkým naklonením hlavy a zastavením bolesti v stacionárnom stave..

 • Príznak narušenej citlivosti

Precitlivenosť vyvolaná porušením vysielania nervového impulzu, ktorá má za následok znecitlivenie, brnenie a pálenie..

 • Príznak slabosti svalov

Porušenie prirodzeného fungovania svalov, najčastejšie spôsobené prerušením nervových impulzov. Pri dlhodobej poruche sa vyskytuje atrofia svalu, stehien a dokonca aj dolnej končatiny. Pri lumbosakrálnej radikulitíde sú príznaky také, že človek trpí nadmerným potením a jeho tvár zbledne. Ak máte rovnaké príznaky a liečbu ako sakrálna radikulitída, musíte začať s liečbou.

Ako liečiť ischias

Na obnovenie rozsahu pohybu chrbtice potrebuje ľudské telo miernu fyzickú aktivitu. Táto metóda nielen zastavuje proces vertebrálnej degenerácie, ale tiež zlepšuje pružnosť svalov. Pacienti často cítia úľavu v dôsledku gymnastických cvičení. Ak gymnastika nepomôže, odporúča sa liečiť lumbosakrálnu radikulitídu výberom iného prístupu. Je možné liečiť bedrovú ischémiu niekoľkými spôsobmi?

Lekári nezakazujú kombináciu terapií, ak sú pre pacienta prínosom. Bez ohľadu na to, koľko metód existuje, všetci dávajú odpoveď na otázku, ako rýchlo liečiť ischias.

Nechirurgické metódy

Existuje viacrozmerná terapia na zmiernenie bolesti pri tomto ochorení, ktorá pomáha navždy zabudnúť na to, čo robiť s radikulitídou. Napríklad, ak máte akútnu ischias, potom v jej počiatočnej fáze sa odporúča použiť teplú vyhrievaciu podložku alebo ľadové balíčky. Musia sa aplikovať na boľavé miesto asi 20 minút. Niekto bude mať viac z prechladnutia, niekto - teplo. Na dosiahnutie tohto účinku je lepšie ich striedať. Ale pamätajte - toto je len rušivá terapia na zmiernenie akútnej bolesti. Zdroj choroby nie je možné vyliečiť..

liečenie

Liečba lumbálnej radikulitídy sa vykonáva nesteroidnými antiflogistikami. Zabezpečujú odstránenie opuchov a lokalizáciu zápalu. Tieto lieky sa však vyznačujú vedľajšími účinkami, ktoré pri dlhodobom užívaní nemajú najlepší účinok na telo pacienta. Ak je bolesť chrbta výrazne zhoršená a dá sa nohe, odporúča sa užívať ibuprofén, ortofén a diklofenak rýchlejšie. Zbavte sa bolesti a následne na miesta jej reliéfu naneste liečebné masti, krémy. Niektoré z najlepších liekov, ktoré majú priaznivé hodnotenie, sú Finalgon, Nise, Indometacín, Viprosal.

Ak pacient trpí silnými bolesťami, je potrebné mu predpísať injekcie. Ako anestetikum uprednostňujte novokain, ľudokain.

fyzioterapia

V kombinácii s užívaním liekov sa odporúča ožarovať bedrovú radikulitídu a ošetriť nohy ultrafialovým svetlom. Prvých 5 dní sa aplikuje hydrokortizón a potom sa použije lidokaín.

V akútnom štádiu lumbosakrálnej radikulitídy sa liečba vykonáva pomocou ultrazvukového ošetrenia radiiculitídy s impulzívnym režimom. Ak sa ischémia objavila v dôsledku osteochondrózy, dôležitým aspektom je natiahnutie do šikmej roviny. Rozťahovanie sa vykonáva aj na bežnom lôžku s mierne vyvýšenou čelnou doskou 15 až 20 cm. Telo by malo byť upevnené na úrovni čelnej strany..

Existuje krátkodobé (dvakrát denne po dobu 10 minút) a dlhodobé rozťahovanie (2 týždne). Jedným z najužitočnejších postupov je masáž sakrálnej chrbtice (odporúča sa 15 až 20 sedení), reflexológia ihly (10 až 20 sedení), viacúčelové gymnastické cvičenie (2 až 3 mesiace)..

Chirurgické ošetrenie

Ak sa zdravie pacienta nezlepší do 3 až 4 mesiacov, ošetrujúci lekár ponúkne liečbu radiikulitídy chirurgickým zákrokom. Operácia sa vykoná, ak:

 • Zjavné neurologické príznaky;
 • Degeneratívne zmeny na diskoch;
 • Explicitné poruchy motorického zariadenia.

Existuje niekoľko typov chirurgických zákrokov. Pri malej otvorenej operácii sa odstráni jeden medzistavcový disk, ktorý tlačí na sedací nerv. Ak sa zistí stenóza miechy a pacient má ťažkú ​​toleranciu k najjednoduchším fyzickým činnostiam, predpíše sa laminektómia. Počas tejto operácie sa odoberie kosť, v ktorej je nerv stlačený.

Pacienti sa vyhýbajú chirurgickému zákroku v nádeji, že samotná ischias sa vylieči. Ale v okamihu, keď pacient stratí kontrolu nad močením alebo je pre neho ťažké pohybovať sa, je vykonaná nútená operácia.

Liečebná strava

Aby sa znížilo zaťaženie chrbtice, pacient by sa mal zbaviť nadbytočných kilogramov a starostlivo monitorovať správnu výživu. Ak to chcete urobiť, musíte:

 • Obmedziť príjem soli;
 • Do správnej výživy pridajte obohatené potraviny (ovocie, zelenina, čerstvo vylisované šťavy);
 • Konzumujte veľa mliečnych výrobkov (večer večer pridajte kefír do stravy);
 • Odmieta omáčky, konzervované jedlá; vylúčiť údené, vyprážané, korenené, mastné oleje;
 • Pridajte do jedla druhy tukov s nízkym obsahom tukov a jesť čerstvé ryby;
 • Užívanie alkoholu, kávy a silného čaju je prísne zakázané.

Pri tejto chorobe je užitočné použiť:

 • Sušené ovocné kompóty. Ak namiesto cukru pridáte med, prínosy sa zdvojnásobia. Nechajte to variť večer. A ráno si počas raňajok vychutnáte tento nápoj;
 • Nektár z jabĺk a zeleru. Vyrába sa v rovnakých pomeroch, odporúča sa piť dvakrát denne;
 • Citrónová šťava. Zriediť vodou a ochutiť medom. Na prípravu tinktúry budete potrebovať 11 citrónov, ktoré sa pomelú mlynčekom na mäso a 1 liter medu. Na konci prípravy sa liek vloží do chladničky a jedna polievková lyžica sa konzumuje trikrát denne pred jedlom..

Viac informácií o účinkoch príznakov a liečbe radiiculitídy povie odborníkom: terapeut, neurológ.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Liečba rakoviny prostaty, rovnako ako akákoľvek onkológia, zahŕňa odstránenie rakovinových buniek, ktoré sa dosahuje chirurgickým zákrokom alebo vystavením ionizujúcemu žiareniu a rôznym chemoterapeutickým liekom v kombinácii s chirurgickým zákrokom alebo vo forme nezávislých metód..
Inguinálna kýla je patologický výstup častí vnútorných orgánov za jej prirodzenú polohu prostredníctvom oslabených väzov v svalovej stene. Toto ochorenie je často sprevádzané mnohými komplikáciami a jediným spôsobom liečby, ktorý dokáže napraviť situáciu, je operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže..
Začnime samozrejme teóriou)Bandáž je lekárskym doplnkom, bez ktorého je ťažké si predstaviť pooperačné obdobie. Vysoko kvalitný obväz z osvedčených materiálov účinne zmierňuje zaťaženie častí tela, tkanív, bez toho, aby došlo k stlačeniu vnútorných orgánov..