loader

Hlavná

Hlava

Ako liečiť rakovinu žalúdka

Žalúdok je jedným z hlavných orgánov tráviaceho systému a rakovina ho postihuje pomerne často. Toto ochorenie sa vyznačuje pomalým vývojom a nemusí sa prejavovať mnoho rokov. Včasné zmeny zriedka spôsobujú akékoľvek príznaky, čo sťažuje diagnostikovanie patológie.

Čo je to rakovina žalúdka?

Rakovina žalúdka je zhubný nádor pochádzajúci z epitelu sliznice. Najčastejšie diagnostikovaná adenokarcinóm, menej často - lymfóm, skvamocelulárny karcinóm, leiomyosarkóm, karcinoid a adenoakantóm. Toto ochorenie sa vyznačuje rýchlou metastázou do regionálnych lymfatických uzlín, pľúc a pečene, ako aj klíčením (inváziou) stenami žalúdka do susedných orgánov - pankreasu a čriev..

príčiny

Presná etiológia choroby ešte nebola stanovená. Odborníci tvrdia, že jedným z hlavných faktorov je prítomnosť Helicobacter pylori. V neposlednom rade hrá fajčenie, operácia v žalúdku v minulosti a genetická predispozícia. Okrem toho sa u ľudí trpiacich chronickou gastritídou zvyšuje riziko vzniku rakoviny žalúdka, najmä jeho atrofická forma, peptický vred a adenóm žalúdka..

príznaky

V 1. štádiu je choroba asymptomatická. Klinický obraz sa začína postupne objavovať v 2. a 3. štádiu, keď nádor rastie do submukóznej vrstvy a hlbšie. V prvých štádiách rakoviny žalúdka sú pozorované nasledujúce príznaky:

 • žalúdočné ťažkosti a dyspepsia;
 • ťažkosť v žalúdku a nadúvanie po jedle;
 • nevoľnosť až zvracanie;
 • slabá chuť do jedla;
 • averzia k jedlu z mäsa;
 • pálenie záhy.

V treťom a štvrtom štádiu, keď nádor vyklíči všetky vrstvy žalúdka, sa objaví syndróm skorého saturácie, čo naznačuje zníženie rozšíriteľnosti stien tohto orgánu. Ďalej sa spájajú ďalšie príznaky vrátane príznakov intoxikácie rakovinou:

 • asténia (celková slabosť, únava),
 • náhly úbytok na váhe,
 • anémia,
 • žltnutie pokožky a očí,
 • ascites.

Pri endofytických formách rakoviny sa pocit plnosti žalúdka objaví aj po užití malého množstva potravy. Pri nádore v oblasti srdcovej činnosti pacienta je dysfágia problémom - porušením prehltnutia. Ak sa novotvary nachádzajú v pylorickom oddelení, evakuácia obsahu žalúdka sa preruší a objaví sa zvracanie. V terminálnych štádiách pacienta je silná bolesť v epigastrii znepokojujúca. S ulceráciou a rozpadom nádoru dochádza k žalúdočnému krvácaniu. Ich hlavnými príznakmi sú výkaly z farby kávovej usadeniny (melena) a zvracanie krvi. Povaha bolesti závisí od toho, v ktorom orgáne nádor rastie. Ak je postihnutý pankreas, bude opasok s inváziou bránice - podobne ako angina pectoris. Ak novotvar ovplyvňuje črevá, objavuje sa okrem bolesti brucha aj plynatosť a zápcha.

Diagnóza choroby

Základom diagnózy je histologické vyšetrenie novotvaru. Avšak pre jeho identifikáciu, veľkosť a lokalizáciu sa vykonáva gastroskopia. Môžete si tiež vizualizovať nádor pomocou kontrastnej rádiografie a metastázy v pľúcach a léziách lymfatických uzlín mediastínu možno zistiť pomocou rádiografie pľúc. Aby sa objasnil výskyt patologického procesu, pacientovi sa predpíše ultrazvuk brušných orgánov, MSCT alebo PET. Okrem toho sa vykonávajú krvné testy, pri ktorých sa pri rakovine žalúdka detegujú špecifické markery rakoviny CA72.4, CEA a CA19.9. V stolici sa zistí skrytá krv.

Liečebné vlastnosti

Keď už hovoríme o tom, ako vyliečiť rakovinu, je potrebné vedieť, že dnes sa na tieto účely používajú rôzne metódy. Vo väčšine prípadov sa proti rakovine žalúdka bojuje kombináciou niekoľkých metód..

 • Chirurgický zákrok. Najbežnejšia metóda zahŕňajúca odstránenie časti žalúdka (resekcia) alebo celého orgánu ako celku (gastrekómia). Môžu sa tiež odstrániť regionálne lymfatické uzliny, veľký a malý omentum, chvost pankreasu, slezina, časť pažeráka, segment pečene, ľavá oblička s nadobličkami, miesto bránice, priečne hrubé črevo. Všetko záleží na konkrétnej klinickej situácii..
 • chemoterapia. Tento spôsob liečby zahrnuje použitie liekov (cytostatiká), ktoré inhibujú rast zhubných nádorov a ničia abnormálne bunky. Znižujú tak veľkosť nádoru. Najčastejšie sa však chemoterapia predpisuje po operácii, aby sa zničili zvyšné rakovinové bunky a zabránilo sa recidíve choroby..
 • Liečenie ožiarením. Počas procedúry sa používajú röntgenové lúče, ktoré ovplyvňujú rakovinové bunky. Ožarovanie postihnutých orgánov a tkanív je potrebné na zastavenie rastu nádoru. Toto sa deje potlačením aktivity atypických buniek. Pred operáciou sa často uskutočňujú relácie ožarovania, aby sa nádor zmenšil na operatívnu veľkosť..

Všetci pacienti, u ktorých bola diagnostikovaná rakovina žalúdka, by mali byť navyše kompletne nakŕmení. Ich telo potrebuje na boj s touto chorobou veľké množstvo bielkovín, vitamínov a stopových prvkov. Príbuzní by však mali byť pripravení čeliť určitým ťažkostiam. Ľudia s rakovinou často trpia apatiou a depresiou. Môžu odmietnuť jesť. V takýchto prípadoch sa odporúča uchýliť sa k parenterálnemu podávaniu výživných roztokov.

Liečba rakoviny žalúdka za posledné desaťročie prešla významnými zmenami, ktoré umožnili viacerým pacientom žiť lepšie a dlhšie. Prevádzkové prístupy sa zmenili. Možné boli minimálne invazívne operácie na konzerváciu orgánov. Až donedávna sa chemoterapia s touto lokalizáciou malígneho novotvaru považovala za takmer zbytočnú, ale klinické štúdie preukázali, že môžu zabrániť recidíve a spôsobiť nefunkčnosť procesu..

Aké operácie robia s rakovinou žalúdka

Pri rakovine žalúdka môže iba chirurgický zákrok poskytnúť nádej na úplné vyliečenie, ale aj v 2-3. Štádiu je nevyhnutne doplnený preventívnymi chemoterapeutickými kurzami. Väčšina pacientov podstúpi resekcie rôznych veľkostí a modifikácií. Štandardný prístup vyžaduje, aby sa laparoskopia vykonávala spočiatku, aby sa vyhodnotilo množstvo vnútorných orgánov zapojených do nádorového procesu pomocou endoskopického zariadenia..

Dnes s minimálnym zhubným poškodením, ktoré nepresahuje sliznicu, sa vykonávajú endoskopické zásahy, ktoré chránia orgán, ale súčasne radikálne odstraňujú zhubný nádor. Po takejto chirurgickej pomoci pacienti žijú tak dlho, ako po veľkej resekcii, ale nepociťujú denné nepríjemnosti spôsobené znížením objemu žalúdka..

Pri rozsiahlom zhubnom procese, spočiatku sa vylučuje technická možnosť odstránenia nádorového konglomerátu, predoperačná alebo neoadjuvantná chemoterapia. Po 3 cykloch je opäť diskutovaná otázka chirurgického zákroku a často sa operácia vykonáva s úplným odstránením žalúdka - gastrekómiou. Pokiaľ ide o high-tech prístup, počas chirurgického zákroku je možné vykonať intrakavitálnu chemoterapiu a nainštalovať špeciálne zariadenie - port pre pokračujúcu liekovú terapiu v pooperačnom období..

Keď nemôžete urobiť operáciu

Chirurgická liečba je kontraindikovaná v prípade metastáz v iných orgánoch a pri rozširovaní zhubných buniek pozdĺž pobrušnice, čo sa často prejavuje ascitom - výpotkom v brušnej dutine. Zásah sa však nevylučuje pri samostatných metastázach do pľúc alebo pečene, keď naraz môžete odstrániť žalúdok postihnutý rakovinou a resekovať všetky sekundárne nádory. Rovnakým spôsobom je chirurgická liečba rakoviny metastázami vaječníkov relatívne kontraindikovaná. Ak je technicky možné odstrániť všetky novotvary, neodmietnu to. Pri pôvodne nefunkčnom nádore si komplikácie lokálneho progresu procesu - krvácanie alebo perforácia - vyžadujú chirurgickú korekciu.

Komplikácie a vedľajšie účinky liečby

Komplikácie tohto ochorenia môžu byť spôsobené aktívnym rastom nádoru a môžu sa vyvinúť v dôsledku protinádorovej liečby..

 • anémia. Dôvodom je časté krvácanie z ciev poškodenej steny žalúdka.
 • Otrava rakovinou. Otrava tela produktmi rozpadu nádoru.
 • Celková dystrofia. Dôsledok straty chuti do jedla a zvýšeného príjmu živín bunkami zhubného nádoru.
 • Radiačné pálenie, radiačná dermatitída, radiačná choroba. Dôsledky dlhodobej rádioterapie.
 • Vedľajšie účinky chemoterapie. Celková slabosť, nevoľnosť a zvracanie, hnačka, plešatosť, suchá koža, krehkosť a deformácia nechtov, dermatitída a ekzém..

V dôsledku zníženia imunity je rakovina často sprevádzaná infekciou. Navyše, pretože telo nemá dostatok sily na to, aby s ním bojovalo, postupuje dosť tvrdo.

Profylaktická chemoterapia rakoviny žalúdka

Chirurgický zákrok nenahrádzajú preventívne alebo adjuvantné chemoterapeutické kurzy iba v 1. štádiu, v zostávajúcich štádiách mesiac po operácii sa začína šesťmesačný cyklus cytostatík podľa štandardného režimu XELOX - jedná sa o 6 - 8 cyklov. Ak sa chemoterapia uskutočňovala pred chirurgickým štádiom, potom aj mesiac po zákroku, keď sa stav pacienta a krvný obraz vrátia do normálu, bude to pokračovať a spravidla sa uskutoční 3 až 4 cykly. Tento model liekovej liečby sa nazýva perioperačná chemoterapia..

Chemoterapia pre pokročilú rakovinu

Pri rakovine žalúdka sa používa asi tucet liekov na chemoterapiu. Špecialisti vyvinuli štandardné režimy, ich účinnosť je takmer rovnaká, ale nepriaznivé reakcie sa líšia. Začínajú s režimom, ktorý spôsobuje minimálny počet komplikácií. Kombinácia troch liekov je výhodná, ale v prípade vážneho stavu pacienta alebo prítomnosti sprievodných chronických ochorení začnú liečbu jednou alebo dvoma cytostatikami a so zlepšením pohody sa následne prepnú na optimálne trojzložkové liečebné cykly. Je povinné, aby bol fluóruracil zaradený do schémy a výsledky jeho intravenóznej dennej infúzie boli lepšie ako účinok krátkej injekcie do žily. Fluorouracil doplnený o „látku zvyšujúcu účinok“ - leukovorín.

Ak nie je možné odstrániť zhubný nádor, liečba sa začína chemoterapiou podľa režimu XELOX. Ak pri mikroskopii vzorky nádoru odobratej počas biopsie bunky vykazujú známky rezistencie na liečivo, HER2 gén, potom je cieľové liečivo Herceptin dodatočne predpísané.

Trvanie terapie je určené výsledkom. Ak je možné po 6 až 8 cykloch dosiahnuť stabilizáciu, prerušia liečbu, až kým sa nezistia príznaky obnovenia rastu rakoviny. S progresiou procesu na pozadí prebiehajúcej chemoterapie sa pridáva cielené liečivo bevacizumab. V USA je chemoterapia často kombinovaná s ožarovaním. Výsledky takejto schémy sú lepšie, ale jej tolerancia je veľmi ťažká..

Ako diagnostikovať včasné štádium rakoviny žalúdka

Vo väčšine prípadov je diagnóza urobená celkom neskoro, keď nádor vyrastie a metastázuje. Je veľmi ťažké liečiť takýchto pacientov a prognóza nie je vždy priaznivá. Preto čím skôr pacient vyhľadá pomoc od lekárskeho zariadenia, tým pravdepodobnejšie bude mať úspešné uzdravenie.

Typicky je rakovina žalúdka zistená náhodou počas vyšetrenia z úplne iného dôvodu. Aby sa nezmeškali počiatočné štádium choroby, keď existuje stále šanca na úplné uzdravenie, mali by sa starí ľudia, ako aj ohrození ľudia pravidelne podrobovať preventívnemu vyšetreniu. Existuje veľa skríningových programov, ale každý z nich nevyhnutne zahŕňa gastroskopiu. Okrem nej možno do vyšetrenia zahrnúť aj röntgenovú snímku, CT, PET a v prípade podozrenia na rakovinu - diagnostická laparoskopia a biopsia. Služba Lekári online vám pomôže vybrať odborníka, ktorý vyšetrí a lieči pacientov s podozrením na rakovinu žalúdka. Okrem toho s nami veľa kliník spolupracuje, kde môžete vždy absolvovať preventívny skríning, ktorého program je zostavený individuálne pre každého pacienta..

Ako liečiť rakovinu žalúdka ľudovými liekmi

Príjemný čas! Moje meno je Halisat Suleymanova - som fytoterapeut. O 28 rokoch sa liečila rakovinou maternice bylinkami (viac o mojej skúsenosti s liečením a dôvod, prečo som sa stal bylinkárom, si prečítať tu: Môj príbeh). Pred liečbou ľudovými metódami opísanými na internete sa, prosím, poraďte s odborníkom a so svojím lekárom! To ušetrí váš čas a peniaze, pretože choroby sú rôzne, byliny a metódy liečby sú rôzne, ale vyskytujú sa aj sprievodné choroby, kontraindikácie, komplikácie a tak ďalej. Zatiaľ nie je čo pridať, ale ak potrebujete pomoc pri výbere bylín a liečebných metód, nájdete ma tu na kontaktoch:

ZÁUJEMNÝ FAKT: Liečba rakoviny doma

Príčiny rakoviny žalúdka

Špecialisti nie sú pripravení pomenovať presnú príčinu alebo príčinu tejto choroby. Skutočnosť je taká, že v modernom svete existuje obrovské množstvo skrytých hrozieb, ktoré zohrávajú úlohu v onkológii. Je jednoducho nemožné poznať ich všetkých a vyhnúť sa im, a časť s nimi nie je potvrdená. Preto je možné citovať iba najpravdepodobnejšie príčiny rakoviny žalúdka. Medzi nimi:

 • Nadmerné používanie alkoholu a cigariet. Takéto nápoje samotné dráždia žalúdočnú sliznicu a vyvolávajú patologické procesy. Fajčenie, konkrétne jeho vplyv na onkológiu, je tiež dokázané. Zoznam látok obsiahnutých v cigaretovom dyme neprechádza ľudským telom. Na minútu obsahuje polovicu periodickej tabuľky. Zvýšením počtu fajčených cigariet za deň sa osoba odsudzuje na niekoľko chorôb. Najhoršie je, že ľudia, ktorí sú vedľa fajčiara, sa dobrovoľne nestávajú účastníkmi „používania“ cigaretového dymu.
 • Jesť potraviny s vysokým obsahom nepotrebných látok. Veľmi rozsiahla téma. Patria sem napríklad rýchle občerstvenie, komplexné tuky, umelé korenie atď. Osobitná pozornosť by sa mala venovať geneticky modifikovaným potravinám alebo zelenine s vysokým obsahom pesticídov, dusičnanov, dusitanov. Prienik do štruktúry bunky spôsobuje porušenie jej génového materiálu. V dôsledku toho sa bunka nemôže normálne rozmnožovať alebo vôbec zomrieť.
 • Gastrointestinálna infekcia Mnohí počuli meno Helicobacter pylori. Toto je názov baktérie, ktorá vyvoláva vývoj gastritídy a peptického vredu. Podľa súčasného názoru sa tieto choroby v niektorých prípadoch stávajú príčinou ich premeny na rakovinu žalúdka. Táto baktéria je schopná bezpečne existovať v kyslom prostredí ľudského žalúdka. Dlhotrvajúci vred „pripravuje“ prostredie na množenie rakovinových buniek.
 • Dlhodobé používanie niektorých liekov. Patria sem antibiotiká, protizápalové lieky atď. Sú to provokatéri žalúdočného vredu a výsledkom je otvorená cesta k vzniku rakoviny..
 • Radiácie. Dôsledky katastrofy v prípade núdze stále prebiehajú. Radiačné žiarenie mutuje bunky a rakovina postupuje ešte rýchlejšie. Samotné veľké dávky žiarenia vedú k smrti tela.

Rakovina žalúdka je dosť zákerná. Môže byť maskovaný na dlhú dobu pod rovnakým vredom alebo inými chorobami. Jeho včasná detekcia je veľmi komplikovaná.

Použitie ľudových liekov v liečbe

Tradičná medicína, podobne ako vo väčšine prípadov, pri rakovine žalúdka odporúča užívať prírodné jedy. Podľa recenzií liečených pacientov je to účinné. Hlavným cieľom je zabíjať abnormálne množiace sa abnormálne bunky bez ovplyvnenia zdravých buniek. Rovnako ako u každého jedu je tu dôležité dávkovanie. Vo veľkých dávkach je možná prirodzená smrť zdravých buniek pôsobením jedu na ne. Správne použitie poskytne pozitívny výsledok..

Silným a užitočným ľudovým liekom na rakovinu žalúdka sú tinktúry aconitu, kvetenstvo zemiakov, lastovičník. Všetky z nich majú prírodné toxíny, ktoré pri správnom prístupe môžu, ak nie zničiť, zastaviť vývoj choroby. Výsledkom je pozitívny výsledok..

Celandínna aplikácia

Pri liečení rakoviny žalúdka ľudovými liekmi dostala vnútrozemská terapia najúčinnejšie recenzie. Úradná medicína nepripisuje túto rastlinu zaručeným liekom, ale nepopiera jej pozitívny účinok. Mnoho onkológov odporúča ako doplnok k hlavnej liečbe užívať lastovičku v tej či onej podobe. Celandine má nasledujúce vlastnosti:

 • prírodné anestetikum. Rastlina má vo svojom arzenáli súbor alkaloidov, ktoré pôsobia ako lieky proti bolesti pri silnej bolesti, ktorá sprevádza rakovinu. Celandín dokáže zmierniť bolesť, aj keď narkotiká stratili svoju silu;
 • pôsobí ako inhibítor rastu rakovinových buniek. Helidonín spomaľuje ich množenie a zastavuje ich účinok na organizmus.

Na ošetrenie sa používa vodný alebo alkoholový roztok celandínu. Prvý sa nedá dlho skladovať, pretože užitočné látky strácajú svoj účinok. Varte, aby ste mohli stáť priamo na začiatku každého dňa a jesť pol hodiny pred každým jedlom. Alkoholické tinktúry sa pripravujú na dva týždne, pretože roztok potrebuje čas na usadenie. Vodka použitá v prípravku by sa mala zvoliť zodpovedne. Vezmite 10 dní, 100 ml naraz, 5 krát denne.

Pri profylaktickej onkologickej terapii sa používa odvar 1 polievková lyžica rastliny na pohár vody. Malo by to byť na pokraji varu, variť nie dlhšie ako 15 minút. Takéto ľudové liečivá na liečenie kricoidného karcinómu žalúdka vykazujú pozitívny trend a môžu zvyšovať účinnosť rádioterapie alebo chemikálií..

Použitie aconite

Aconite má toxické vlastnosti, preto sa odporúča starostlivo skontrolovať zloženie tinktúry. Na jeho prípravu použite:

 • 100 g koreňa aconitu (predtým sušeného);
 • horúca prevarená voda;
 • alkohol alebo vodka.

Koreň sa namočí v horúcej pripravenej vode po dobu 1 hodiny. Potom sú korene jemne nasekané, ponorené do vody (v ktorej sa usadili) a naplnené alkoholom po dobu najmenej 20 dní.

Hotovú tinktúru užite 1krát denne, 1 kvapku na pohár teplej vody pred jedlom. Každý deň sa dávka zvyšuje a keď dosiahne 20 kvapiek, zníži sa späť na 1 kvapku. Je dôležité prestať brať s vdychovaním.

Použitie kvetov zemiakov

Zemiakové kvety sa zbierajú v čase kvitnutia, dobre vysušené. Ďalej pripravte:

 • pol litra vriacej vody;
 • termosky;
 • sklenený tovar.

Nalejte lyžicu suchého kvetenstva zemiakov do vriacej vody a nechajte ho vylúhovať v termoske asi 3 hodiny. Potom sa musí tinktúra prefiltrovať a naliať do pohára. Infúziu zemiakov užite trikrát denne pred jedlom. Jedna dávka je 150 gramov a trvanie liečby je 14 dní. Potom dajte telu odpočinok na 1 týždeň. Celá liečba trvá 6 mesiacov.

Liečba všetkých onkologických ochorení závisí od ich včasnej diagnózy. Kombinácia lieku a alternatívneho prístupu povedie k väčšej účinnosti ako pri liečbe rakoviny žalúdka doma..

Okrem toho môže nadmerná samoliečba situáciu len zhoršiť. Koniec koncov, detekcia choroby vopred, prijatie nevyhnutného liečebného režimu povedie k oveľa pozitívnejším výsledkom ako liečba rakoviny žalúdka v štádiu 4 pomocou ľudových prostriedkov, keď už je čas stratený a výsledok je jasný. Správna taktika, včasná detekcia, kombinácia s prírodnými liekmi - kľúč k úspešnému koncu.

Ako sa lieči rakovina žalúdka a ktoré metódy sú najúčinnejšie?

Rakovina žalúdka je agresívne ochorenie, ktoré neodpúšťa chyby v diagnostike a liečbe. Lekári hovoria: malígne novotvary žalúdka sa každý rok zisťujú u rastúceho počtu ľudí a často u mladých ľudí. Po vypočutí desivej diagnózy sa pacient môže upokojiť a rozpoznať situáciu ako beznádejnú. Ale v žiadnom prípade nie je možné zúfalstvo: predpoveď závisí od vašej činnosti a viery v úspešný výsledok choroby.

Diagnóza - rakovina žalúdka: je nevyhnutne potrebná liečba!

Rakovina žalúdka je malígna degenerácia buniek sliznice tohto orgánu. Vo väčšine prípadov je v takomto prípade ľudské telo schopné v počiatočných štádiách samostatne zničiť „chybu“, ale ak z nejakého dôvodu imunitný systém nereaguje na patologický proces, nádor začne rásť do hĺbky a hĺbky, zachytáva nové a nové orgány a narušuje ich prácu..

Od okamihu nástupu choroby do jej terminálneho štádia môže uplynúť len niekoľko rokov - preto je dôležité včas odhaliť ochorenie a pokračovať v jeho liečbe. 70% pacientov, u ktorých je diagnostikovaná rakovina žalúdka v prvom štádiu, sa úplne uzdraví a ak pacient prichádza k lekárovi už s rozvinutým nádorom, tento ukazovateľ klesne na 1–5%.

Nie všetky typy rakoviny žalúdka majú rovnakú prognózu. Je to determinované histologickými vlastnosťami nádoru - niektoré typy malígnych buniek rastú pomaly a zriedka poskytujú metastázy (nové ložiská choroby v iných orgánoch). Napríklad polypoidná rakovina žalúdka rastie pomerne pomaly a úspešne lieči. Objasnenie typu ochorenia je možné iba po genetickej analýze nádoru.

Kto má častejšie rakovinu žalúdka? Vývoj tohto ochorenia závisí od mnohých faktorov, a nie všetky z nich sú lekárom známe. Zistilo sa, že rakovina žalúdka je štatisticky častejšie diagnostikovaná u ľudí so žalúdočným vredom (vrátane tých, ktorí po krvácaní podstúpili resekciu orgánov). Rizikové faktory by okrem toho mali zahŕňať výživové chyby, zneužívanie alkoholu, fajčenie a dedičnú predispozíciu: ak sa niektorý z vašich starších príbuzných už poradil s onkológom o nádoroch gastrointestinálneho traktu, buďte opatrní.

V Rusku je rakovina žalúdka druhou najbežnejšou (po rakovine pľúc). Súčasne túto okolnosť nemožno vysvetliť zlými okolitými podmienkami, nedostatkom kvalitnej lekárskej starostlivosti alebo zlými životnými podmienkami pre našich spoluobčanov: podobná situácia sa pozoruje v rozvinutých krajinách ako Japonsko, Nórsko a Spojené kráľovstvo. Ďalšia vec je, že tí istí Japonci sú mimoriadne zodpovední za včasnú diagnostiku rakoviny, takže pravidelne podstupujú skríning (preventívne vyšetrenie) žalúdka.

V našej krajine je, bohužiaľ, rakovina žalúdka takmer vždy detekovaná v 3. alebo 4. etape, keď šetriaca liečba nefunguje. Ak nádor už dávno zasiahol telo, nemôžete to odložiť, pretože každý zmeškaný deň znižuje pravdepodobnosť priaznivej prognózy života. Preto máte akékoľvek podozrenie na onkológiu - musíte okamžite ísť do nemocnice.

Etapy rakoviny žalúdka

Od samého okamihu jeho výskytu možno nádor žalúdka pripísať jednému z piatich štádií, z ktorých každé je charakterizované určitými symptómami a prognózou. Lekári používajú túto klasifikáciu na výber účinnej liečby, ktorá zničí rakovinu alebo aspoň zlepší kvalitu života pacienta.

 • Nulové štádium - takzvaná „rakovina na mieste“ (in situ). Nádor je malá tenká oblasť zmenených buniek na hornej časti žalúdočnej sliznice. Choroba sa dá zistiť iba dôkladným skríningovým vyšetrením. Pri adekvátnej liečbe sa prežitie pacienta blíži k 100%.
 • Fáza 1 - nádorové bunky rastú do sliznice žalúdka v rôznych hĺbkach. Najbližšie lymfatické uzliny sú zapojené do patologického procesu 1-2 (malígne bunky sa tam dostávajú s krvným obehom a tvoria novú kolóniu). 80% pacientov s karcinómom žalúdka 1. fázy žilo dlhšie ako 5 rokov.
 • Fáza 2 sa počíta od okamihu, keď nádor rastie do svalovej vrstvy žalúdka alebo keď sa rakovinové bunky nachádzajú v 3 alebo viacerých lymfatických uzlinách. Počas tohto obdobia sa objavia prvé príznaky: zažívacie ťažkosti a bolesti brucha, pálenie záhy, atď. Približne polovica pacientov s rakovinou žalúdka 2. stupňa, ktorí sa začali liečiť včas, sa zotavuje.
 • Rakovina žalúdka 3. fázy znamená buď rozsiahly rast nádoru, ktorý sa šíri do susedných orgánov a tkanív brušnej dutiny, alebo detekcia rakovinových buniek vo veľkom počte lymfatických uzlín. Pacient s touto diagnózou môže vykazovať prejavy pokročilého karcinómu žalúdka. Prognóza pre 3. stupeň je nepriaznivá: aj pri použití moderných liečebných metód sa zotavuje iba jeden zo štyroch pacientov.
 • Štádium 4 nemusí nevyhnutne znamenať významnú veľkosť nádoru alebo vážne poškodenie lymfatických uzlín. Je automaticky vystavený všetkým pacientom, ktorým bola diagnostikovaná najmenej jedna metastáza. Napríklad to môže byť malý sekundárny nádor v pečeni, vaječníku alebo pľúcach. Iba 5% z týchto pacientov má šancu žiť dlhšie ako 5 rokov..

Diagnóza choroby

Na určenie štádia rakoviny žalúdka a na predpísanie najúčinnejšej kombinácie terapeutických opatrení sa pacient postupne podrobuje niekoľkým diagnostickým vyšetreniam a absolvuje laboratórne testy. V tomto zmysle hrá kľúčovú úlohu technické vybavenie onkologickej kliniky, na ktorej pacient išiel: moderné metódy radiačnej diagnostiky (ako je pozitrónová emisná tomografia) umožňujú oveľa presnejšie ako konvenčná rádiografia, ultrazvuk alebo CT na určenie šírenia nádoru a tiež na vyhodnotenie účinku nádoru. liečba.

Medzi najbežnejšie metódy diagnostikovania rakoviny žalúdka patria:

 • Fibrogastroduodenoskopia (FGDS) - štúdia žalúdočnej sliznice pomocou videokamery na konci flexibilnej sondy, ktorá sa pacientovi podáva ústami. Toto je najlepší spôsob, ako získať screening na rakovinu žalúdka..
 • Röntgenové vyšetrenie - pacient vypije špeciálne diagnostické riešenie, po ktorom vytvorí rôntgenové vyšetrenie žalúdka. Roztok vyplní orgán, čo naznačuje abnormálne zúženie alebo výklenky v obvode charakteristickom pre patológiu nádoru.
 • Ultrazvuk sa používa na detekciu nádorových metastáz a na vyhodnotenie stavu lymfatických uzlín najbližšie k žalúdku..
 • Štúdia nádorových markerov v krvi - v prítomnosti rakoviny v krvi pacienta sa zisťujú špecifické látky, ktoré potvrdzujú prítomnosť patologického procesu.
 • Biopsia je odstránenie malej oblasti zmeneného tkaniva na následné vyšetrenie pod mikroskopom. Toto je najspoľahlivejší spôsob potvrdenia alebo vyvrátenia diagnózy..
 • CT, MRI, PET sú špičkové metódy radiačnej diagnostiky, ktoré pomáhajú posúdiť rozsah šírenia nádoru, nájsť vzdialené metastázy v tele a naplánovať optimálnu liečebnú stratégiu..

Liečba rakoviny žalúdka

chirurgia

Je to dôležitý krok v boji proti rakovine žalúdka. Počas operácie chirurgovia odoberú časť žalúdka alebo celý orgán (v závislosti od šírenia nádoru) a odrežú najbližšie lymfatické uzliny. Takýto radikálny prístup bráni opätovnému rastu nádoru. Ak sa odstráni celý žalúdok, chirurgovia vytvoria niečo ako umelý žalúdok, ktorý spája pažerák s črevá.

Operácia sa vykonáva až po úplnej diagnóze všetkých častí tela pomocou PET alebo CT (čo je menej informatívne). Výsledky výskumu umožňujú onkológovi posúdiť stupeň šírenia choroby v tele (vrátane zisťovania prítomnosti metastáz), čo znamená robiť informované rozhodnutie o vhodnosti operácie..

chemoterapia

Používa sa ako doplnková liečba rakoviny žalúdka. Lieky, ktoré majú škodlivý vplyv na nádor, sa niekedy predpisujú krátko pred chirurgickým zákrokom, čo zmenšuje veľkosť nádoru, a teda znižuje mieru zásahu. Chemoterapia sa vykonáva aj potom, ako chirurgi vykonali svoju prácu - zabíjať rakovinové bunky, ktoré by mohli zostať v lymfatických uzlinách. Táto metóda je, žiaľ, veľmi agresívna vo vzťahu k ľudskému telu: veľa pacientov má pri užívaní drog veľkú slabosť, nevoľnosť, vypadávanie vlasov a iné zdravotné problémy..

rádioterapia

Podstatou tejto metódy je deštrukcia nádorových buniek ožarovaním. Rádioterapia je tiež doplnkom k vyššie uvedeným metódam. Onkológovia používajú sústredené röntgenové lúče na minimalizovanie účinkov ionizujúceho žiarenia na zdravé orgány a tkanivá, nie sú však vylúčené vedľajšie účinky liečby, ktoré sa niekedy prejavujú v dlhodobom horizonte. Napríklad radiačné ochorenie srdca.

Hormonálna terapia

Používa sa na nádory citlivé na účinky určitých biologicky aktívnych látok. Pomáha pacientom s rakovinou žalúdka..

Cielená terapia

Užívanie jedinečných liekov zameraných na rakovinu bez ovplyvnenia iných telesných tkanív (ako je to v prípade chemoterapie). V súčasnosti prebiehajú klinické skúšky na zvýšenie účinnosti cielených liekov pri rakovine žalúdka..

Paliatívnej starostlivosti

Je predpísaný v situáciách, keď neexistuje nádej na úplné zničenie nádoru. Pamätajte, že pri správnej lekárskej stratégii môže človek s rakovinou konečných žalúdkov žiť niekoľko rokov a tieto roky môžu byť v jeho živote najšťastnejšie. Preto lekári robia všetko pre to, aby sa vyhli poruchám trávenia, bolesti, vyčerpaniu a iným prejavom choroby. V niektorých prípadoch môže byť rast nádoru spomalený tak, že predpokladaná dĺžka života pacienta (najmä staršieho) prekračuje všetky očakávané dátumy.

Rakovina žalúdka je ťažkým testom v živote pacienta a jeho rodinných príslušníkov. Ale vzdať sa je veľká chyba. Medicína sa rýchlo rozvíja smerom k pomoci pacientom s rakovinou a so správnym stupňom vytrvalosti a statočnosti sa mnohí pacienti vyrovnávajú so strašnou diagnózou a získavajú status zdravého človeka..

Rakovina žalúdka

Liečba rakoviny žalúdka, pod vedením doktora lekárskych vied, profesora Agapova Michail Andreevicha, na univerzitnej klinike ISTC MSU Lomonosov

 • príčiny
 • Video: Profesor Michail A. Agapov o liečbe rakoviny žalúdka
 • Video: Zhubný nádor žalúdka, ktorý sa môže vyskytnúť bez príznakov
 • Video: Anémia pri rakovine žalúdka. Aká je príčina anémie?
 • Video: Dva nádory v žalúdku: ako lekár vidí endoskopickú diagnózu?
 • Video: Laparoskopická gastrekómia
 • Ako sa prejavuje rakovina žalúdka?
 • Príznaky najcharakteristickejšie pre túto chorobu
  • Znaky a príznaky v pokročilom štádiu
 • Diagnóza rakoviny žalúdka
 • liečba
  • Fáza 1
  • 2 štádium
  • 3 etapa
  • 4. etapa
  • Koľko ľudí žije s rakovinou žalúdka bez chirurgického zákroku a je možné vyliečiť rakovinu žalúdka?
  • Alternatívne spôsoby liečby
  • Chemoterapia rakoviny žalúdka
  • Použitie cielenej chemoterapie
 • Diéta na rakovinu žalúdka
 • Rakovina žalúdka
 • Prevencia rakoviny žalúdka
 • Často kladené otázky
 • Lekári

príčiny

Rakovina žalúdka je zhubný nádor, ktorý sa vyvíja zo zmenených buniek žalúdočnej sliznice..

Žalúdok je orgán, ktorý je každý deň, mnohokrát vystavený agresívnym účinkom kyseliny chlorovodíkovej, produkovanej vlastnými bunkami tela. Príroda poskytuje niekoľko úrovní „ochrany“ pred vystavením kyseliny žalúdočnej sliznici. Často však človek úmyselne podkopáva obranné mechanizmy.

Tu sú faktory, ktoré znižujú účinnosť ochranných vlastností žalúdočnej sliznice:

 1. "Nezdravé jedlo. Horké, slané alebo veľmi kyslé jedlá, konzervačné látky, káva, sýtené nápoje, príliš horúce alebo príliš studené jedlá, káva, alkohol. To všetko dráždi sliznicu, čo spôsobuje zvýšenú produkciu HCl (kyselina chlorovodíková), jej predĺžené zadržiavanie v žalúdku a výskyt mikrodoškvrniek tenkej vnútornej membrány. Nepriamo sa stáva spúšťacím mechanizmom tvorby rakoviny žalúdka, jeho príčinou.
 2. Nikotín. Fajčenie tabaku výrazne zhoršuje stav a spôsobuje podráždenie žalúdočnej sliznice a vazospazmu v orgáne. Vaskulárny spazmus narušuje prísun krvi a regeneráciu (regeneráciu) poškodených buniek v žalúdku.
 3. Nekontrolované lieky majú ďalší deštruktívny účinok. Sú to bežne používané NSAID, glukokortikosteroidy, niektoré antibiotiká, kyselina acetylsalicylová.

Mikroorganizmus odolný voči kyseline chlorovodíkovej v žalúdku, Helicobacter pylory, preniká do mikroskopických defektov. Je spoľahlivo preukázané, že táto baktéria je jednou z príčin vredov, erózie a rakoviny žalúdka. Odhaduje sa, že asi 70% obyvateľov sveta je infikovaných H. pylory. Vredy, erózia žalúdka sú chronické zápalové procesy, ktoré často vedú k onkologickej degenerácii buniek.

Na našej klinike sa liečba uskutočňuje v ktoromkoľvek štádiu choroby. Používajú sa moderné metódy neoadjuvantnej a pooperačnej chemorádioterapie, cielená chemoterapia..

Video: Profesor Michail A. Agapov o liečbe rakoviny žalúdka

Zhubný nádor žalúdka, ktorý môže prebiehať bez príznakov

Anémia pri rakovine žalúdka. Aká je príčina anémie?

Dva nádory v žalúdku: lekár vidí endoskopickú diagnózu?

Video: Laparoskopická gastrekómia

Ako sa prejavuje rakovina žalúdka?

Prvé príznaky choroby sú veľmi nešpecifické a môžu sa veľmi podobať prejavom peptického vredu, gastritídy. Príznaky rakoviny žalúdka sa môžu vyskytnúť aj pri veľkom nádore - všetko záleží na umiestnení nádorového uzla. Ak sa novotvary nachádzajú na výstupe zo žalúdka (v pylorickej sekcii) alebo v sekcii pažeráka (antrum), môžu sa prvé príznaky rakoviny žalúdka objaviť skôr ako na iných miestach. V takýchto prípadoch rakoviny žalúdka budú príznaky a prejavy spojené s oneskorením priechodu potravy, ťažkosťami pri evakuácii obsahu zo žalúdka - je to zvracanie, nevoľnosť, bolesť v prepadnutom žalúdku, pálenie záhy v dôsledku regurgitácie (spätného liatia) kyslého obsahu do pažeráka..

Príznaky najcharakteristickejšie pre túto chorobu

Príznaky rakoviny žalúdka v skorých štádiách sú zahrnuté v tzv komplex symptómov „malých príznakov“:

 1. Pohodlie, nadúvanie po jedle.
 2. Pocit rýchleho nasýtenia, pretekania žalúdka.
 3. Neopodstatnená strata chuti do jedla.
 4. Zmeny alebo zhoršenie chuti môžu byť tiež skorými príznakmi rakoviny žalúdka..
 5. Tmavé bolesti v epigastriu, častejšie pocity jedenia po jedle, sa často vyskytujú pri rakovine žalúdka ako príznakoch, prvých príznakoch.

Príznaky rakoviny žalúdka, prvé príznaky u žien a príznaky rakoviny žalúdka, prvé príznaky u mužov sa nelíšia. Oveľa dôležitejším faktorom určujúcim kliniku rakoviny žalúdka je prítomnosť predisponujúcich chorôb - chronická atrofická gastritída (CAH), polypy žalúdka a vredy. Rakovina žalúdka - ako určiť výskyt choroby na pozadí uvedených ochorení? Jediným istým spôsobom, ako rozpoznať rakovinu žalúdka v skorých štádiách, je vykonať endoskopické vyšetrenie (FGDS) s biopsiou. Štúdia pomôže určiť, či sú príznaky príznakom rakoviny žalúdka u žien alebo mužov, alebo či sú podobné rakovine žalúdka, psychosomatické (psychosomatické) príčiny môžu byť podobné malígnym novotvarom..

Znaky a príznaky v pokročilom štádiu

Príznaky rakoviny žalúdka u mužov a žien spôsobené veľkým nádorom, ktorý ovplyvňuje celkový stav tela:

 1. Zvracanie pri rakovine žalúdka je často spôsobené buď intoxikáciou (otravou organizmom) z produktov rozpadu nádoru alebo závažnými problémami pri prenose obsahu žalúdka do čriev (reflexné kontrakcie začínajú v preplnenom orgáne a jedlo sa „tlačí“ späť).
 2. Zvracanie krvou (vyskytuje sa pri ničení nádoru).
 3. Bolesť pri rakovine žalúdka v neskorom štádiu môže zhoršiť alebo zachovať svoju predchádzajúcu intenzitu..
 4. Chudnutie, vyčerpanie.
 5. nevoľnosť.
 6. anémia.
 7. Zvýšenie objemu brucha poskytuje metastázy pre rakovinu žalúdka v pobrušnici. Metastatické rakovinové nádory narušujú reabsorpciu (reabsorpcia tekutiny v brušnej dutine).

Iné prejavy spôsobené sekundárnymi nádormi (metastázy). Ako identifikovať príznaky rakoviny žalúdka spôsobené metastázami - záleží na ich umiestnení. Najčastejšie sa metastázy nachádzajú v lymfatických uzlinách (pararektálne, axilárne, supraklavikulárne), v pečeni, pľúcach, vaječníku, obličkách..

Fotografia rakoviny žalúdka

Rakovina žalúdka, prvé príznaky - koľko ľudí žije potom, čo sa objavia. Prognóza je vo všetkých prípadoch veľmi individuálna, pretože vždy má rozhodujúci význam stupeň diferenciácie rakovinových buniek a stupeň šírenia nádoru..

Diagnóza rakoviny žalúdka

Ako diagnostikovať včasné štádium rakoviny žalúdka? Správnou odpoveďou je včasné konzultovanie s lekárom a vykonanie predpísaných vyšetrení. U pacientov s H. pylory, s CAH a zaťažených dedičnosťou existujú štandardy pre gastroskopiu. A tiež pre ľudí bez predispozície k chorobám. Okrem toho (vrátane na detekciu metastáz) sa môžu použiť:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • CT
 • laparoskopia;
 • krvný test na nádorové markery (CA72.4, CA19.9, CEA).

Podľa histologických typov nádoru sa rozlišuje adenokarcinóm (glandulárny nádor) a rakovina žalúdka žalúdka. Menej bežná klasifikácia berie do úvahy difúzny typ rakoviny žalúdka a čreva..

liečba

Je liečená rakovina žalúdka? - Áno. Úspešnosť liečby je iná, štádium ochorenia má prvoradý význam. Chirurgia je jediný spôsob, ako účinne liečiť túto chorobu.

Fáza 1

Nádor môže rásť do svalovej vrstvy, mať v regionálnych uzloch 1-2 metastázy. Typ operácie závisí od umiestnenia rakovinového uzla.

 • medzisúčetová gastrektómia;
 • gastrektómia - žalúdok je úplne odstránený.

Objem disekcie lymfatických uzlín (odstránenie lymfatických uzlín) závisí od počtu zavedených metastáz a umiestnenia nádoru. Endoskopická intervencia pomáha iba v počiatočných fázach procesu, keď sa rakovinové bunky nachádzajú vo sliznici. Takáto operácia rakoviny žalúdka v Moskve sa vykonáva pomerne rýchlo a nazýva sa endoskopická resekcia sliznice alebo endoskopická submukózna disekcia (v závislosti od hĺbky lézie). Operácia rakoviny žalúdka sa môže líšiť v cene, záleží na niekoľkých faktoroch.

2 štádium

Nádor vyrastie svalovú vrstvu. Metastáza v lymfatických uzlinách - do 7. Operácia voľby spočíva v tom, ako liečiť rakovinu žalúdka 2 polievkové lyžice: gastrektomia s disekciou lymfatických uzlín. V závislosti od zapojenia susedných orgánov (pankreasu, pečene, čriev, bránice atď.) Sa resekujú alebo úplne odstránia..

Fotografie z karcinómu žalúdka 2. fázy počas gastroskopie.

Ošetrenie štádií 1 - 2 (podľa indikácie) je možné pomocou lasera. Laserová deštrukcia nádoru je indikovaná v počiatočných štádiách rakoviny. Alebo nefunkční pacienti s malými nádormi po zavedení špecifického makrodrugu. Táto metóda sa nazýva fotodynamická terapia (PDT).

3 etapa

Druh liečby rakoviny žalúdka je chirurgický zákrok, pretože v 2. etape a v závislosti od postihnutia blízkych orgánov (pankreasu, pečene, čriev, bránice atď.) Sa resekujú alebo úplne odstránia..

4. etapa

Nanešťastie je rakovina žalúdka 4. stupňa v Rusku diagnostikovaná u mnohých pacientov s novo zavedenou diagnózou. Nádor v tomto štádiu rakoviny žalúdka môže mať akúkoľvek veľkosť a počet regionálnych metastáz. Jeho rozdiel od novotvaru stupňa 3 v prítomnosti vzdialených metastáz je od 1 alebo viac. Je možné vykonávať radikálne aj paliatívne operácie (zmierniť intenzívnu bolesť, obštrukciu, znížiť počet nádorových buniek a intoxikáciu tela).

Odstránenie žalúdka pri rakovine, dĺžka života (alebo v odbornom jazyku - päťročné prežitie) priamo závisí od štádia nádoru a počtu metastáz. Táto rakovina žalúdka a prognóza jej prežitia je podobná ako u iných rakovinových ochorení. Ak sa ochorenie nelieči, odmietnutie pacienta z intenzívnej liečby výrazne skracuje jeho život a robí poslednú etapu života bolestivejšou..

Resekcia rukávov žalúdka - fotografia

Koľko ľudí žije s rakovinou žalúdka bez chirurgického zákroku a je možné vyliečiť rakovinu žalúdka?

Neexistuje žiadna štandardná odpoveď - všetko opäť závisí od typu nádoru. Čím je štádium rakoviny menšie, tým vyššia je prognóza prežitia pacienta po dobu 5 rokov. Napríklad v štádiu 1 po liečbe je ukazovateľ viac ako 80% a v štádiu 4 - iba približne 5%..

Alternatívne spôsoby liečby

Liečba rakoviny žalúdka ľudovými liekmi vedie k strate nevyhnutného času, zhoršuje sa prognóza rakoviny žalúdka a znižuje sa pravdepodobnosť zotavenia pacientov. Neexistuje žiadny spoľahlivý dôkaz o účinnosti liečby rakoviny žalúdka rastlinnými prípravkami a inými metódami z arzenálu alternatívnej medicíny..

Dnes sa často uchyľujú k laparoskopickému zásahu, keď sa používa miniatúrna videokamera a špecializovaná sada nástrojov, ktorých zavedenie do brušnej dutiny sa vykonáva niekoľkými veľmi malými rezmi na koži. Celý obraz chirurgického poľa sa odráža na monitore a chirurg môže kontrolovať zrozumiteľnosť pohybov počas operácie. Laparoskopická technika v jej účinnosti v nádorových procesoch bez komplikácií metastázami nie je v žiadnom prípade horšia ako otvorená operácia, ale existujú aj výhody, ako je minimálna bolesť a rýchle zotavenie pacienta..

V neskorých štádiách ochorenia sa nevyhnutne vyžaduje komplexná liečba - chirurgická operácia spolu s ožarovaním a chemoterapiou.

Radiačná terapia sa používa na zníženie objemu nádoru pred chirurgickým ošetrením. Po operácii sa používa na zničenie rakovinových buniek zostávajúcich v chirurgickom poli..

Endoskopické laserové ožarovanie metastatického zamerania (karcinomatóza) na peritoneum. fotografie.

Chemoterapia rakoviny žalúdka

Metóda je založená na vymenovaní liekov toxických pre rakovinové bunky. Chemoterapia rakoviny žalúdka sa môže vykonávať pred chirurgickým zákrokom (neoadjuvantné), ako aj po chirurgickom zákroku (adjuvans). V prvom prípade pomáha znižovať objem nádoru a postihnutie lymfatických uzlín, v druhom - ničiť rakovinové bunky, ktoré zostali v tele. Ak sa zistí rakovina žalúdka 4. stupňa, chirurgický zákrok sa nevykonáva (s výnimkou prípadov cytoreduktívnych zákrokov alebo chirurgického zákroku zo zdravotných dôvodov) a metódou voľby je chemoterapia, ktorá pomáha predĺžiť život pacienta s rakovinou žalúdka..

Použitie cielenej chemoterapie

V modernej chemoterapeutickej praxi existuje osobitná línia liečby malígnych novotvarov, ktorá vyžaduje vymenovanie cielených liekov. Základom ich špecifického pôsobenia je cielená deštrukcia oblastí nádorových buniek nazývaná receptory alebo pozastavenie ich ďalšieho rastu. Predtým, ako lekár tieto lieky vymenuje, je potrebná genetická štúdia miesta nádoru. Tento postup sa vykonáva na presné pochopenie toho, či cielená terapia dosiahne požadovaného výsledku u konkrétneho pacienta. Moderná cielená terapia sa často používa v spojení s inými chemoterapeutikami..

Diéta na rakovinu žalúdka

Výživa pri rakovine žalúdka má 4 hlavné ciele: chrániť vnútorný obal žalúdka pred mechanickým, tepelným a chemickým poškodením.

 1. Na splnenie týchto podmienok je potrebné brať rozdrvené, šťouchané jedlo, najmä konzistenciu podobnú pyré. Je potrebné zdržať sa hrubej vlákniny, pevných zložiek v jedlách. Technológia varenia eliminuje vyprážanie a pečenie výrobkov až do vzniku tvrdej kôry.
 2. Musíte jesť pomaly, žuvajte jedlo opatrne.
 3. Nemali by sa povoliť prudké teplotné účinky na žalúdok. Jedlo by malo byť teplé. Studené nápoje, jedlá, ako aj teplé jedlá - sú zakázané.
 4. Nepreťažujte chorý orgán objemom. Jedlo je potrebné frakčne, v malých dávkach, ale často - až 6-krát denne.
 5. Jedlo po odstránení žalúdka pri rakovine: ponuka vylučuje korenené, slané, korenené jedlá, mastné mäso a alkoholické nápoje - spôsobujú zvýšenú sekréciu tráviacich štiav a vedú k podráždeniu sliznice..

Odstránením žalúdka pri rakovine sa dá dôsledkom gastrektómie zabrániť alebo sa dá výrazne znížiť, ak budete dodržiavať dietetické odporúčania. Pacientom sa odporúča spravidla užívať ďalšie slabé roztoky kyseliny citrónovej alebo chlorovodíkovej, aby sa kompenzovala neprítomnosť žalúdočnej kyseliny. Po operácii sa pravidelne monitorujú aj hemoglobín a sérové ​​železo.

Rakovina žalúdka

C 16 - označenie rakoviny žalúdka v mcb. Ďalej boli priradené čísla podsekcií pre rôzne lokalizácie rakoviny žalúdka - od C 16,0 do C 16,4

Prevencia rakoviny žalúdka

Predispozičné faktory, zlé návyky, môžu u niektorých ľudí spôsobiť rakovinu žalúdka av žiadnom prípade neovplyvniť zdravie ostatných. Nie je možné predpovedať, kto presne patrí do ktorej kategórie. Vzhľadom na rýchlosť vývoja ochorenia a jeho vysokú úmrtnosť je vhodné v mladom veku postarať sa o zníženie rizika onkologických chorôb vrátane rakoviny žalúdka..

Zoznam opatrení na zníženie rizík je univerzálny, prekonaný, ale zároveň efektívny a jednoduchý:

 • jesť správne, vyvážené. Jedzte viac ovocia, zeleniny, čerstvých rýb a potravín s vysokým obsahom vlákniny;
 • vylúčiť z potravy výrobky škodlivé vo všetkých ohľadoch, ktoré zahŕňajú veľké množstvo konzervačných látok a syntetických potravinárskych prísad;
 • zbaviť sa zvyku fajčenia;
 • nezneužívajte alkohol;
 • veľa sa pohybuj a sleduj svoju váhu;
 • ak sa vyskytnú príznaky choroby, včas sa poraďte s dobrým lekárom;
 • podstúpiť preventívne vyšetrenia, najmä pri vysokom riziku rakoviny - nad 60 rokov.

Liečba rakoviny žalúdka

Pri výbere taktiky na liečenie rakoviny žalúdka sú založené na prevalencii procesu v čase diagnózy a závažnosti stavu pacienta. Aplikujte chirurgické ošetrenie, ožarovanie a chemoterapiu.

Hlavná liečba, „zlatý štandard“, zostáva chirurgická. Faktom je, že rakovina žalúdka sa vyznačuje rozsiahlou a skorou metastázou a následná prognóza závisí od úspechu radikálnej operácie. Je to adekvátne odstránenie postihnutého žalúdka spolu s oblasťami regionálnych lymfatických metastáz (lymfadenektómia), ktoré umožňujú pochopiť rozsah šírenia rakoviny do okolitých tkanív..

Analýza a vyšetrenie pred liečbou

Pred začatím liečby rakoviny žalúdka musí lekár určiť štádium a ďalšie charakteristiky nádoru, posúdiť zdravotný stav pacienta, pretože to závisí od toho, či bude telo tolerovať určité typy liečby. Niektoré štúdie a analýzy v tom pomáhajú..

V prvom rade musí lekár hovoriť s pacientom a získať informácie o jeho životnom štýle, povolaní, minulých a chronických ochoreniach. Pomáha to identifikovať rizikové faktory. Je dôležité vyhodnotiť dedičnosť: považuje sa za zaťažené, ak bola rakovina žalúdka diagnostikovaná u blízkych príbuzných (sestry, bratia, rodičia, starí rodičia, prírodné deti)..

Ak mala rodina niekoľko chorých príbuzných, môžete mať podozrenie, že rakovina žalúdka súvisí s genetickými poruchami. V takom prípade je pacient požiadaný o konzultáciu s genetikom, ktorý predpíše špeciálne testy..

Nasleduje vyšetrenie: lekár počúva srdce a pľúca, cíti podkožné lymfatické uzliny, brucho, odhaduje veľkosť vnútorných orgánov. Zistené abnormality môžu byť spojené s rakovinou alebo komorbiditami..

Vyšetrenie pred liečbou môže zahŕňať nasledujúce štúdie a testy:

 • Všeobecná analýza krvi. Spočítajte počet bielych krviniek, červených krviniek, krvných doštičiek. Ich pokles môže byť spôsobený zhubným nádorom alebo inými patológiami..
 • Chémia krvi. Stanovenie obsahu proteínov, hormónov, enzýmov, lipidov, glukózy a elektrolytov v krvi pomáha pri hodnotení stavu pečene, kostí a ďalších orgánov..
 • Počítačová tomografia so zvýraznením kontrastu. Fotografujte hrudník, brucho, panvu. Kontrastná látka sa podáva intravenózne alebo sa podáva nápoj. Zašpiní potrebné štruktúry tak, aby boli lepšie viditeľné na obrázkoch. CT s kontrastom pomáha objasniť štádium rakoviny.
 • Pozitónová emisná tomografia (PET). Pomáha identifikovať metastázy, ktoré nie sú viditeľné počas CT. Podstatou štúdie je, že sa do tela zavádza špeciálny bezpečný rádioaktívny cukor. Akumuluje sa v nádorových bunkách, pretože aktívne spotrebúva energiu a robí ich viditeľnými na fotografiách zhotovených pomocou špeciálneho vybavenia.
 • Esophagogastroscopy. Endoskop vkladá endoskop do pažeráka a žalúdka - tenkú pružnú trubicu s videokamerou na konci - a skúma sliznicu. Počas gastroskopie je možné vykonať biopsiu - získať fragment podozrivého tkaniva a poslať ho do laboratória na cytologické, histologické vyšetrenie.
 • Endoskopický ultrazvuk. Spolu s endoskopom sa do žalúdka vkladá miniatúrna ultrazvuková sonda. Pomáha to zistiť šírenie nádoru do blízkych lymfatických uzlín, pečene a ďalších susedných orgánov. Endoskop môže lekár vložiť tenkú ihlu do lymfatických uzlín alebo susedných orgánov a získať nádorový fragment na vyšetrenie.
 • Diagnostická laparoskopia. Procedúra sa vykonáva na operačnej sále v celkovej anestézii. Do brušnej dutiny sa pomocou malého vpichu - laparoskopu - zavedie špeciálny nástroj, ktorý vám umožní vyšetriť vnútorné orgány a peritoneum, ktoré ich zakrýva. Laparoskopia sa odporúča v prípadoch, keď nádor narástol za prvú vrstvu steny žalúdka, počas iných štúdií sa nenašli vzdialené metastázy a je možná liečba chemorádioterapiou a chirurgickým zákrokom. Počas laparoskopie môže chirurg získať výtery z pobrušnice a poslať ich do laboratória.
 • Biopsia metastáz. Ak sa počas vyšetrenia zistia metastázy pripomínajúce metastázy, mala by sa vykonať biopsia na preukázanie alebo vylúčenie prítomnosti rakovinových buniek..
 • Molekulárne genetické testovanie. Bunkový povrch obsahuje proteín HER2 receptora. Jeho štruktúra je kódovaná dvoma kópiami toho istého génu. Rakovinové bunky môžu na svojom povrchu obsahovať viac kópií génu alebo veľa proteínu HER2 - to ich robí rýchlejšie. Takéto nádory sa nazývajú pozitívne na HER2. Existujú cielené lieky, ktoré môžu tento proteín blokovať. Aby sa zistilo, či majú byť predpísané, vykonávajú sa špeciálne testy. Odporúčajú sa pre metastatickú rakovinu..

Ktorí lekári sa podieľajú na liečbe rakoviny žalúdka??

S tímom pacientov pracuje tím špecialistov, medzi ktoré môžu patriť: onkológ, onkológ, chemoterapeut, špecialista na radiačnú terapiu, špecialista na udržiavaciu terapiu, odborník na výživu, patológ (skúma tkanivá získané počas biopsie v laboratóriu), gastroenterológ. Pred začatím liečby lekári dávajú pacientovi niekoľko odporúčaní. Odborník na výživu vytvorí optimálnu stravu. Ak pacient fajčí, dôležitým stavom je vzdanie sa zlého návyku.

Kandidát lekárskych vied hovorí o výbere správnej lekárskej taktiky. Pylev Andrey Lvovich

Endoskopická chirurgia

Karcinóm žalúdka v skorých štádiách (keď nerastie hlboko do steny orgánu), ako aj ďalšie patologické formácie (napríklad polypy), je možné endoskopicky odstrániť. Pre operáciu existujú dve možnosti:

 • Endoskopická resekcia sliznice;
 • Endoskopická submukózna pitva.

Na Európskej onkologickej klinike endoskopické operácie vykonáva MUDr. Michail Burdyukov, PhD., Chirurg, endoskop, jeden z popredných lekárov endoskopov v Rusku..

Chirurgická liečba rakoviny žalúdka

Chirurgia je hlavnou liečbou rakoviny žalúdka. Počas operácie sa odstráni nádor a 4 cm zdravého tkaniva okolo neho. Odstránenie časti žalúdka sa nazýva resekcia alebo medzisúčetová gastrektómia, celý orgán ako celok - celková gastrektómia. Ak nádor rastie do susedných tkanív, odstránia sa v jednom bloku žalúdkom. Existujú dva typy medzisúčtu gastrektómia:

 • proximálne - odstránenie hornej časti žalúdka;
 • distálne - odstránenie spodnej časti žalúdka.

Ak sa rakovinové bunky rozšírili do blízkych lymfatických uzlín, sú tiež odstránené, táto operácia sa nazýva disekcia lymfatických uzlín. Odporúča sa odstrániť najmenej 15 lymfatických uzlín. V závislosti od stupňa šírenia rakoviny existujú dva typy lymfadenektómie:

D1 - odstráňte lymfatické uzliny, ktoré sú vedľa žalúdka;

D2 - odstráňte lymfatické uzliny v blízkosti žalúdka, blízkych tepien a sleziny.

Gastroedómiu je možné vykonávať otvorene (rezom) alebo laparoskopicky. Robotická chirurgia sa tiež používa, ale vyžaduje špeciálne vybavenie a vyškolených chirurgov z kliniky. Operácia zvyčajne trvá 2 - 3 hodiny, po ktorých by mal byť pacient v nemocnici jeden týždeň.

Po odstránení žalúdka sa môžu vyskytnúť komplikácie, ako sú nevoľnosť, vracanie, hnačka, strata hmotnosti, zhoršená absorpcia určitých vitamínov. Závažnosť ich závažnosti sa u rôznych pacientov líši..

Chemoterapia rakoviny žalúdka

Chemoterapeutické lieky pôsobia na aktívne delenie buniek, poškodzujú ich DNA alebo iným spôsobom narušujú reprodukciu. Pri rakovine žalúdka sa môže použiť monoterapia jedným liekom, ako aj kombinovaná liečba s použitím dvoch alebo viacerých liekov. Liek sa obvykle podáva intravenózne, niekedy perorálne (napr. Kapecitabín)..

Chemoterapeutické lieky napádajú nielen rakovinové bunky, ale aj zdravé bunky, takže často spôsobujú vedľajšie účinky. Nemôžu byť podávané dlhodobo nepretržite, chemoterapia rakoviny žalúdka sa vykonáva v cykloch. Po ďalšej injekcii liekov sa telo dostane niekoľko dní na „odpočinok“. Obvykle sú cykly 14, 21 alebo 28 dní.

Pri rakovine žalúdka sa najčastejšie používajú lieky na chemoterapiu, ako sú kapecitabín, karboplatina, cisplatina, docetaxel, epirubicín, 5-fluóruracil, irinotekan, oxaliplatina, paclitaxel..

Počas operácie je možné vykonať hypertermickú intraoperačnú intraperitoneálnu chemoterapiu (podávanie liekov priamo do brušnej dutiny) alebo včasnú pooperačnú intraperitoneálnu techniku.

Faktom je, že bunky rakoviny žalúdka sú slabo citlivé na väčšinu liekov na chemoterapiu. Citlivosť rakovinových buniek sa zvyšuje s predhriatím liekov na chemoterapiu alebo lokálnym zahriatím nádoru (mikrovlnná hypertermia). S endoskopickou endoskopiou (endoskopická peri- a intratumorálna chemoterapia) je možná kombinácia tradičných chirurgických metód s endoskopickým podávaním liečiva priamo do a okolo nádoru. Intraperitoneálna chemoterapia v porovnaní s konvenčnou intravenóznou chemoterapiou významne zvyšuje koncentráciu liekov v oblastiach s potenciálnymi metastázami. Je tiež možné zaviesť chemoterapiu pomocou špeciálneho katétra priamo do ciev zásobujúcich nádor..

Uskutočnené štúdie, ktoré porovnávali výsledky chemoterapie a symptomatickej liečby, preukázali, že lieková terapia zvyšuje priemernú dĺžku života pacientov s metastázami z 3 - 5 na 10 - 12 mesiacov. Na základe výsledkov týchto štúdií boli vyvinuté medzinárodné odporúčania pre použitie rôznych chemoterapeutických režimov (tzv. Protokoly). Účinnosť chemoterapie zvyšuje ďalšie použitie modifikátorov. Použitie takejto terapie musí nevyhnutne sprevádzať sledovanie hlavných laboratórnych vitálnych funkcií, imunogramov av prípade potreby je predpísaná vhodná medikácia „sprievodnej liečby“..

Cielená terapia

Moderné technológie umožnili vedcom dozvedieť sa viac o molekulárno-genetických charakteristikách zhubných nádorov, čo viedlo k objaveniu cielených liekov. Na rozdiel od liekov na chemoterapiu, ktoré útočia na všetky rýchlo sa množiace bunky, má každý cielený liek špecifický cieľ - molekulu, ktorá je potrebná na množenie a prežitie rakovinových buniek..

Pri rakovine žalúdka, ktorá má určité molekulárne genetické vlastnosti, sa používajú dva typy cielených liekov:

 • Blokátory VEGF. Rakovinové bunky produkujú veľké množstvo tejto látky, aby stimulovali rast nových krvných ciev a prijímali viac kyslíka, živín. Skupina blokátorov VEGF zahrnuje liečivo ramicirum;
 • Blokátory HER2. Jedná sa o proteínový receptor na povrchu buniek, so zvýšenou aktivitou, pri ktorej sa rakovinové bunky rýchlejšie množia rýchlejšie a správajú sa agresívnejšie. Zástupca blokátorov HER2 - cielený liek trastuzumab.

Liečenie ožiarením

Radiačná terapia rakoviny žalúdka sa zvyčajne kombinuje s chemoterapiou, liečbou nazývanou chemoradioterapia. Ak chcete zvoliť typ a dávku žiarenia, počet postupov pomáha počítačovej tomografii. Správne „nasmerovanie“ lúčov do oblasti nádoru pomáha značeniu pomocou značky na koži alebo špeciálnymi značkami zavedenými do nádorového tkaniva..

Procedúra zvyčajne trvá 10 minút, 3 hodiny pred tým, ako jete. Nasledovné moderné druhy radiačnej terapie pre rakovinu žalúdka sú:

 • 3D-konformná ožarovacia terapia je metóda, pri ktorej tvar ožarovaného objemu vďaka objemovému plánovaniu čo najviac zodpovedá tvaru nádoru a prakticky neovplyvňuje zdravé tkanivá;
 • Intenzívne modulovaná rádioterapia sa používa v prípadoch, keď ožarovanie ovplyvňuje životne dôležité orgány: pečeň, pľúca, srdce. V tomto prípade je hlavný lúč rozdelený na samostatné lúče, ktoré môžu mať rôznu intenzitu.

Komplikácie rakoviny žalúdka

Pri rakovine žalúdka existujú situácie, ktoré si vyžadujú povinný chirurgický zákrok, bez ohľadu na fázu procesu a vykonávanej liečby, pretože predstavujú nebezpečenstvo pre život pacienta.

Perforácia (perforácia) žalúdka je vzhľad priechodného otvoru v jeho stene, cez ktorý môže žalúdočná šťava a jedlo preniknúť priamo do brušnej dutiny a spôsobiť závažný zápal. Prejavom toho je najčastejšie silná „dýka“. Brucho sa stáva napätým a bolestivým. Môže sa vyskytnúť nevoľnosť alebo zvracanie, výrazné sucho v ústach. Osoba potrebuje neodkladnú pomoc, bez ktorej môže zomrieť. Predtým, ako dorazí sanitka, musíte ísť spať a na brucho si položiť teplejšie ľadové pole. V žiadnom prípade nemusíte užívať lieky proti bolesti pred lekárskym vyšetrením - to zmierni bolesť a môže lekára priviesť k nesprávnemu posúdeniu situácie..

Dráždivý účinok na nádorové tkanivo žalúdočnej šťavy alebo rozpad nádoru spôsobuje krvácanie z nádoru, častejšie sa vyskytuje pri rozsiahlej lézii žalúdočnej steny. Znaky tejto komplikácie môžu byť rastúca slabosť, závraty, až strata vedomia, zvracanie krvi alebo „kávové usadeniny“ - táto charakteristická forma prijíma krv pod vplyvom žalúdočnej šťavy. Pri krvácaní je veľmi často potrebné vyprázdniť moč, zatiaľ čo stolica je čierna a môže byť polotekutá alebo tekutá dechtová látka (tzv. Melena). Potrebná je okamžitá hospitalizácia na chirurgickom oddelení. V očakávaní sanitky sa môžu prijať vyššie uvedené opatrenia.

V nemocnici sa zvyčajne začínajú snažiť zastaviť krvácanie pomocou hemostatických činidiel a rôznych metód vystavenia priamo oblasti krvácajúcej cievy (kauterizácia laserom, elektrický prúd, štiepenie drogami atď.). Tieto opatrenia by sa však nemali uplatňovať príliš dlho s neefektívnosťou. Alternatívou by mala byť pohotovostná chirurgia.

Stenóza žalúdka

Keď nádor dosiahne veľkú veľkosť a blokuje lúmen žalúdka, nastáva stenóza. Prejavy závisia od umiestnenia nádoru v žalúdku:

 • pocit ťažkostí s prehĺtaním jedla (spočiatku iba tuhé a potom polotekuté a tekuté);
 • ak sú postihnuté všetky časti žalúdka - pocit rýchleho nasýtenia jedlom;
 • neustále ťažkosti v žalúdku a pocit neustáleho pretečenia;
 • zvracanie jedla deň predtým, niekedy aj pred viac ako 24 hodinami.

Stenóza sa vyvíja postupne a ponecháva čas na primerané kroky. Ak nie je možné vykonať operáciu na odstránenie nádoru, používajú sa malé chirurgické postupy na odstránenie iba bolestivých príznakov a na obnovenie možnosti príjmu potravy. Najčastejšie sa vykonáva gastroenterostómia (superponovaná gastroenterostómia), t.j. zavedenie anastomózy medzi žalúdok a jejunum.

Pri nefunkčnej rakovine sa vykonáva jedna z druhov paliatívnych chirurgických zákrokov, aby sa zmenšil objem nádoru a vytvorila priechodnosť zažívacieho traktu a aby sa pacientovi poskytla výživa. Endoskopické stentovanie - inštalácia špeciálnych stentových zariadení - vám umožňuje poskytovať neporovnateľne vyššiu kvalitu života pacientom s inoperabilnými nádormi. Na obnovenie priechodnosti gastrointestinálneho traktu na našej klinike je možné použiť zrážanie plazmy argónom pomocou laserového systému. Táto metóda umožňuje nielen pevne obnoviť lúmen anastomózy, ale tiež udržať dosiahnutú priechodnosť žalúdka ambulantne a zároveň minimalizovať riziko život ohrozujúcich komplikácií..

Ako sa lieči rakovina žalúdka v rôznych štádiách?

Pri rakovine žalúdka v skorých štádiách, keď nádor nerastie za sliznicu a v regionálnych lymfatických uzlinách nie sú metastázy, sa uchyťte k endoskopickej chirurgii alebo gastrekómii. Je dôležité, aby sa lekár ubezpečil, že pacient bude schopný podstúpiť operáciu - nemalo by dôjsť k vážnemu porušeniu zo strany srdca, pľúc, vážnemu vyčerpaniu. Vzorka nádoru odstránená pri endoskopickej chirurgii sa pošle do laboratória. Ak sa po vyšetrení rakovinových buniek pod mikroskopom zistí zvýšené riziko šírenia nádoru (bunky sú zle diferencované, úplne stratia svoje normálne vlastnosti), môže byť predpísaná gastrekómia.

Ak sa z laboratória získal výsledok „pozitívneho okraja resekcie“, znamená to, že rakovinové bunky sa našli na okrajoch odstráneného tkaniva, čo znamená, že niektoré z nich mohli zostať v žalúdku. Aby sa zničili a zabránilo sa recidíve, je predpísaný priebeh ožarovania.

Pri rakovine žalúdka v štádiu 2, 3, ktorá sa rozrástla za sliznicu a rozšírila sa do regionálnych lymfatických uzlín, ale nedokázala poskytnúť vzdialené metastázy, je hlavnou liečebnou metódou gastrekómia. Pred operáciou a po nej sa často uskutočňuje chemoterapia. Ak je operácia kontraindikovaná z dôvodu veľkej veľkosti nádoru, v niektorých prípadoch priebeh chemoterapie pomáha v jej redukcii a pôsobení na pacienta..

Ak po chirurgickom zákroku podľa biopsie existuje zvýšené riziko recidívy a šírenia rakoviny, je predpísaný priebeh chemoradioterapie..

V prípadoch kontraindikácie chirurgického zákroku sa hlavnou liečebnou metódou stáva chemorádioterapia..

Pri metastatickom karcinóme (štádium 4) žalúdka sa chemoterapia stáva hlavnou liečebnou metódou. Ako liečivá prvej línie sa najčastejšie používajú tieto kombinácie: 5-fluóruracil + cisplatina, 5-fluóruracil + oxaliplatina, 5-fluóruracil + kapecitabín. Iné kombinácie chemoterapie sa používajú menej často. Ak pacient nereaguje na liečbu liekmi prvej línie dobre, používajú sa lieky druhej línie: ramicirumab, irinotecan, paclitaxel, docetaxel, ramicirumab + paclitaxel, menej často iné.

Takáto liečba sa nazýva paliatívna: aj keď je prognóza nepriaznivá, pomáha inhibovať rast a šírenie nádoru, zmenšuje jeho veľkosť, predlžuje život pacienta.

Súčasne sa vykonáva boj proti symptómom spôsobeným nádorom a hlavná liečba: Krvácanie žalúdka sa eliminuje pomocou endoskopickej chirurgie..

Niekedy sa používa embolizácia (zavedenie mikrosfér, ktoré blokujú lúmen krvácajúcich ciev), blokátory iónovej pumpy (podľa niektorých správ tieto lieky, ktoré potláčajú produkciu kyseliny chlorovodíkovej, pomáhajú bojovať proti krvácaniu žalúdka).

Bojujú proti bolesti pomocou chemoterapie a liekov proti bolesti. Ak nádor vedie k obštrukcii žalúdka alebo čriev, vykoná sa stentovanie. Stent je dutý rám s kovovou stenou zo sieťoviny. Inštaluje sa na mieste zúženia, čím sa obnovuje lúmen orgánu.

Európska onkologická klinika má pre Rusko jedinečnú jednotku paliatívnej starostlivosti. Vieme, ako pomôcť s akoukoľvek fázou rakoviny, používame najmodernejšie technológie a originálne lieky s preukázanou účinnosťou.

Liečba rakoviny žalúdka ľudovými liečivami, liečivými rastlinami, magnetickými poľami

Účinnosť ľudových prostriedkov a postupov fyzioterapie pri rakovine žalúdka sa v rámci rozsiahleho vedeckého výskumu nepreukázala. Mylná predstava o použití paliny, struny, lastovičky, je spôsobená použitím rastlinných materiálov ako základu pre lieky. Je však potrebné si uvedomiť, že moderná chemoterapia je produktom kvalitnej chemickej technológie. Preto doma nie je možné vytvoriť liečivo, ktoré poskytuje stabilnú a terapeutickú terapeutickú koncentráciu požadovanej látky v krvi, buď pomocou tinktúry vodky s eleuterokokom alebo koreňom rebríčka, alebo pomocou odvary a infúzie. Okrem toho sa rastliny, ktoré dokonca rastú na rovnakom svahu, budú líšiť v obsahu liečivej látky v nich a súčasne obsahujú veľa, v najlepšom prípade nepotrebné a dokonca škodlivé látky..

Existuje veľa prípadov, keď použitie „ľudových liekov“ súbežne s chemoterapiou interferovalo s liečbou kvôli interakcii s drogami. Ošetrenie všetkými druhmi „polí“, ktoré berú najrôznejšie jedy, vrátane peroxidu vodíka a kerozínu a dokonca aj somárového moču, nemôže nič iné ako ublížiť.

Na Európskej onkologickej klinike dodržiavame princípy medicíny založenej na dôkazoch. Preto žiadame našich pacientov, ktorí majú radi všetky druhy ľudových prostriedkov vrátane čarodejníctva a čarodejníctva, aby ich nenahrádzali chirurgickou liečbou, chemoterapiou a ožarovaním, aby nebolo príliš neskoro..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Meckelov divertikulum zistené počas operácie bez ohľadu na to, či je príčinou choroby alebo náhodným nálezom, musí byť odstránené.Možnosti odstránenia divertikla Meckel:
Osteochondróza je choroba, ktorá postihuje medzistavcové chrupavky. Je ťažké zameniť príznaky lumbálnej osteochondrózy s niečím a liečba tejto patológie by sa mala začať čo najskôr.
Rýchlosť progresie cirhózy pečene závisí od jej príčiny a primeranosti liečby, takže posledné štádium ochorenia sa nemusí objaviť. Ak je účinok etiologického faktora eliminovaný, fungovanie zvyšných hepatocytov je obnovené lekárskymi opatreniami, potom je možné zmierniť príznaky a zlepšiť prognózu..