loader

Hlavná

Liečba

Prečo pupok u novorodenca je vydutý

Čo robiť, ak pupok vyšiel z dieťaťa, chirurg povie po vyšetrení dieťaťa. Najčastejšie sa omrvinky jednoducho sledujú doma, čím sa posilňujú svaly tlače. V priebehu času sa pupok stiahne a riziko komplikácií zmizne.

Anatomické vlastnosti pobrušnice u dojčiat

Po narodení je dieťa odrezané z pupočnej šnúry. Po zaschnutí je upevnená špendlíkom, odpadne. Výsledkom je obrátená jazva alebo pupok. Ak sa na povrchu nevytvorí kôra, ktorá by mala spadnúť včas, existuje patológia vyžadujúca lekársku konzultáciu.

Stáva sa, že v dôsledku svalovej slabosti u novorodenca sa pupok začne vydávať, zatiaľ čo za normálnych okolností je potopený. Je to v poriadku, ak sa pupočníkový krúžok u dieťaťa po narodení zväčší. Toto sa často stáva, že výstupok v priebehu času zmizne.

Prečo majú deti vydutie pupok

Vyčnievajúci pupok nemusí dieťa nijako obťažovať, ale môže tiež spôsobiť nepríjemné príznaky, ktoré je možné odstrániť iba chirurgicky..

Prirodzené príčiny

Stáva sa, že pupočníková šnúra je odrezaná vysoko, takže je príliš dlhá, preto pupok zostáva vypuklý. Potom sa usudzuje, že je to vlastnosť dieťaťa. V tomto prípade to však môže spôsobovať nepríjemnosti, ak pupok trie o plienku, odev, ktorý vedie k podráždeniu a začervenaniu pokožky..

Pruh

Najbežnejším vysvetlením vystrčenia brucha dieťaťa je prietrž. Zvyčajne je vrodená a stáva sa viditeľnou v druhom mesiaci života omrvín. Normálne je po odrezaní pupočníkovej šnúry pupočníkový prstenec stlačený. Ak sa tak nestane alebo sa to neskráti ku koncu, vytvorí sa výčnelok. Je to obzvlášť viditeľné, keď dieťa plače alebo kašle. Akékoľvek napätie vo svaloch brucha vydáva prietrž. Navyše, v obvyklom stave, keď dieťa leží, je pokojné, nemusí sa zradiť.

Tvorba prietrže je spojená s nezrelosťou svalov, oneskorením vývoja dieťaťa v lone. Zvyčajne sa dá odstrániť stlačením, ale neodporúča sa nastaviť ho samostatne. Akékoľvek odchýlky by mal pozorovať lekár, je potrebné konať na základe jeho menovania a rady.

Chirurgovo dieťa

Poznámka! Nie je potrebné myslieť si, že plačúce dieťa, kašeľ vyvoláva vznik prietrže. Môžu iba vylepšiť jej prejavy, nemôžu sa stať hlavnou príčinou choroby.

Pupočníková fistula

Stáva sa, že počas vývoja plodu zostávajú vitellíny a močové cesty otvorené alebo zatvorené, nie však úplne. Potom v pupku zostáva malá diera, ktorá vedie do vnútorných orgánov. Ak sa moč a výkaly dieťaťa cez ňu uvoľnia, hovoria o kompletnej fistule, ktorá sa musí liečiť naliehavo a iba chirurgicky.

Kanály často nemajú čas na prerastanie u predčasne narodených detí. U zdravých detí narodených včas by sa mali úplne uzavrieť. Stáva sa, že fistula sa stáva získanou patológiou, k čomu môže dôjsť pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

 • Kýčovitá prietrž;
 • Poranenie čriev;
 • Nesprávny postup zdravotníckeho personálu pri rezaní pupočníka.

Ako zistiť prítomnosť patológií

Pupok vystrelí u dieťaťa najčastejšie v prítomnosti kýly, menej často u novorodencov je fistula.

Umbilikálnu prietrž možno rozoznať podľa nasledujúcich príznakov:

 • Výstupok sa zvyšuje, keď sa dieťa tlačí. Je to viditeľnejšie, keď dieťa stojí;
 • Časť čreva sa môže nachádzať v herniálnom vaku, potom môže byť počas hmatu cítiť dunenie. Pri veľkej kýle je zrejmý pohyb črevných slučiek;
 • Brušné svaly sa líšia.

Iba chirurg po vyšetrení dokáže presne diagnostikovať patológiu.

Ak má dieťa fistulu, pozorujú sa príznaky:

 • Zápal pupočného kruhu;
 • V pupku je viditeľná rana, ktorá siaha hlboko do brucha. Pretrváva, aj keď je dieťa 4 týždne staré, zvlhne, kôra netvorí;
 • Tummy omrvinky vonia nepríjemne;
 • Pozoruje sa krvavé, hnisavé vypúšťanie. V pupku sa hromadí žltkastá tekutina, možno pozorovať pohyb čriev dieťaťa;
 • Keď sa dieťa začne plakať alebo kašeľ, pupok sa vysunie.

Znaky sú určené závažnosťou choroby. Ak má dieťa horúčku, naliehavo potrebuje lekársku pomoc.

Čo je to nebezpečná fistula a kýla

Patológie spojené s vyčnievaním pupka môžu viesť k vážnym a nebezpečným komplikáciám..

Fistula môže spôsobiť:

 • Ťažká bolesť brucha;
 • zápal pobrušnice;
 • Obštrukcia čriev;
 • Nevoľnosť, vracanie;
 • Všeobecná intoxikácia tela.

Kýla môže vyprovokovať:

 • Nadúvanie, zápcha;
 • Porušenie, ktorého výsledkom je často črevná obštrukcia;
 • Tvorba adhézie;
 • Vypuklé zápaly kože.

Poznámka! Ak sa pupok pupka dieťaťa vydúva, lekár by ho mal pravidelne sledovať. Keď lekár trvá na hospitalizácii dieťaťa, nemal by sa s ním hádať, aby sa nepoškodilo zdravie omrvín..

Kedy navštíviť lekára

Okamžite volajte lekára alebo sanitku, ak sa zistia nasledujúce príznaky:

 • Dieťa má horúčku;
 • Dieťa má silné bolesti, stonanie, tlačenie, plač;
 • Výčnelok sa zväčšil, zmenil farbu na červenú alebo modrú. By mala upozorniť na každú zmenu tónu pokožky v pupku;
 • Dieťa má dlhodobo tráviace ťažkosti, s ktorými nie je možné samé bojovať;
 • Vzhľad výtoku, ak je v pupočnej oblasti rana. To platí najmä pre fistulu, v ktorej môže pohyb čreva neprirodzene ísť. Hnis, krv na povrchu kože sú tiež priamymi indikáciami pre lekársku pomoc.

Metódy liečby patológií

Kýla obvykle odchádza sama o sebe. U niektorých detí zmizne do roka, iné - rozlúčte sa s ňou bližšie k veku piatich rokov. Ak nespôsobí dieťaťu nepríjemnosti, je veselý, veselý a aktívny, nemali by ste si toho všimnúť. Pravidelné návštevy chirurga však zostávajú povinné. Lekári zvyčajne odporúčajú posilnenie brušných svalov..

Čo robiť, keď pupok u novorodencov vydrží, aké opatrenia sú doma prijateľné:

 • Šírka omrvinky na žalúdok pred jedlom;
 • Masírujte brucho;
 • gymnastika.

Gymnastika pre dieťa

Technika vykonávania masáží a cvičení ukazuje chirurga alebo pediatra. Odporúča sa napríklad, aby ste si dieťa položili na chrbát a striedavo si ohýbali nohy a zdvíhali ho do žalúdka.

Poznámka! Správna výživa pomôže predchádzať zvýšenej tvorbe plynov, zápche, čo znamená, že nedovolí zvýšenie vnútrobrušného tlaku, čo zvyšuje výčnelok..

Ak je prietrž stlačená, dieťa má záchvaty bolesti, je potrebný chirurgický zákrok. Podľa svedectva sa vykonáva až do veku piatich rokov. V každom prípade je lepšie to naplánovať pred školou..

Chirurgicky sa lieči aj celá fistula. Konzervatívne metódy pre túto patológiu neexistujú. Ak nie sú kanály úplne otvorené, je predpísaná lieková terapia, rodičia musia neustále monitorovať pupok, dezinfikovať a vysušiť ranu. Akákoľvek liečba by sa mala vykonávať pod dohľadom lekára. Pokiaľ ide o zdravie detí, nemôžete sa riadiť radami priateľov a spoliehať sa na tradičné lieky.

Neplatné tipy

Existuje metóda, ktorá údajne pomáha zbaviť sa vydutia, ale v skutočnosti nemá vedecké dôkazy. Často sa odporúča pripevniť mincu na konvexný pupok. Takéto činnosti môžu poškodiť dieťa tým, že podporujú šírenie baktérií a spôsobujú zápal..

Ak vyčnieva pupok novonarodeného dieťaťa, nemali by ste naň ani dať kapustové listy ani inú zeleninu..

Častejšie sa odporúča nalepiť pupok pomocou bandáže. Ale pokožka pod ňou nebude dýchať, začne sa potiť, objaví sa podráždenie, ktoré dieťaťu určite prinesie nepríjemné pocity..

Ak sa pupok plazí z dieťaťa, malo by sa dieťaťu ukázať lekárovi. Lekár vám povie, prečo sa to stalo a či je potrebná liečba. Nemôžete konať sami, ak je dieťa v bolesti, jeho teplota stúpa a pupok napuča, zapálený.

U pupočníka sa pupočník zväčšuje: príčiny, liečba a následky

Umbilická hernia u novorodencov je výčnelok zväčšeným pupočníkovým krúžkom niektorých vnútorných orgánov (črevné slučky, omentum). U dojčiat a detí prvých rokov života sa často tvorí pupočná prietrž.

Podľa štatistík sa choroba vyskytuje u každého piateho dieťaťa narodeného včas a u každého tretieho predčasne narodeného dieťaťa. U všetkých typov herniálnych výčnelkov u detí predstavuje pupočná šnúra 12-15%.

U dievčat sa pupočná kýla vyskytuje niekoľkokrát častejšie ako u chlapcov.

Hlavným príznakom pupočnej kýly u novorodenca je mierny opuch pupka

Druhy pupočnej kýly u novorodencov

U novorodencov existujú dva typy pupočnej kýly:

 • vrodené alebo embryonálne (pravdivé, nepravdivé);
 • nadobudnutý.

V závislosti od komplikácií sú pupočné kýly nastaviteľné a nenastaviteľné (obmedzené)..

Najnebezpečnejšou komplikáciou embryonálnej pupočnej kýly u novorodencov je prasknutie membrán tvoriacich herniálny vak. Výsledkom je, že infekcia preniká do brušnej dutiny, čo vedie k rozvoju difúznej peritonitídy - smrteľnej choroby..

Príčiny a rizikové faktory

Po narodení dochádza v tele dieťaťa k niekoľkým zmenám, ktoré sa prispôsobujú mimozemskému životu. Najmä potom, čo pupočníková šnúra odpadne, steny pupočného prstenca sa uzavrú a postupne vyhladzujú (infikujú) tkanivom jazvy..

Spodná časť pupočného prstenca sa uzatvára lepšie, pretože má svalovú membránu. V hornej časti nie je žiadna svalová vrstva, a preto sa zatvára oveľa horšie, čo vytvára predpoklady na vytvorenie prietrže. Svaly prednej brušnej steny prispievajú k ďalšiemu uzavretiu pupočného krúžku..

U novonarodených detí je však ich tón stále slabý, takže akékoľvek a ešte výraznejšie zvýšenie vnútrobrušného tlaku (namáhanie, plač, kašeľ, kýchanie) vedie k výstupu cez rozšírený pupočný krúžok do pupočného priestoru pobrušnice, omentum, črevných slučiek..

Tento mechanizmus nakoniec vedie k vzniku pupočnej kýly u novorodencov a detí v prvých rokoch života.

Plač, kašeľ u novorodencov môže vyvolať rozvoj pupočnej kýly kvôli slabému tónu svalov brušnej steny.

 • Predispozičné faktory vzniku pupočnej kýly u novorodencov a dojčiat sú dedičné predispozície (riziko rozvoja choroby u dieťaťa, ktorého rodič trpel týmto ochorením, je viac ako 70%), ako aj chorôb sprevádzaných častým zvýšením vnútrobrušného tlaku:
 • Pri kašľaní a namáhaní prenikajú brušné orgány pupočníkovým krúžkom do pupočného tkaniva a postupne ho stále napínajú..
 • Tvorba pupočnej kýly u novorodencov je tiež náchylná na patologické stavy, ktoré vedú k oslabeniu svalového tonusu prednej brušnej steny:
 • podvýživa;
 • vrodená hypotyreóza;
 • Downov syndróm.

Získané (postnatálne) pupočné kýly sa začínajú tvoriť počas novorodeneckého obdobia, ale klinicky sa zvyčajne začínajú prejavovať o niečo neskôr (od 2 - 3 mesiacov).

Okrem postnatálnych pupočníkových hernií majú novorodenci tiež vrodené (embryonálne) hernie. Iný názov pre tento typ kýly je omphalocele. Predstavujú anomáliu vo vývoji prednej brušnej steny, ktorej dôsledkom je prolaps vnútorných orgánov do pupočnej šnúry. Ochorenie sa vyskytuje s frekvenciou 1 prípad na 3 000 až 4 000 narodených.

Omphalocele alebo embryonálna pupočná kýla - anomálie vývoja prednej brušnej steny

Negatívne faktory, ktoré ovplyvňujú telo tehotnej ženy, môžu u plodu vyvolať vznik embryonálnej pupočnej kýly:

 • vírusové ochorenia (chrípka, hepatitída, osýpky);
 • tehotenské patológie (poruchy placentárneho obehu, ťažká gestóza, anémia, kardiovaskulárne poruchy);
 • fajčenie, vrátane pasívneho;
 • pitie alkoholu;
 • ionizujúce žiarenie;
 • užívanie liekov s teratogénnymi účinkami;
 • žijú v oblasti so zlými environmentálnymi podmienkami.

Tvorba embryonálnej hernie je spojená s genetickými poruchami, pretože táto odchýlka je súčasťou geneticky determinovaných chorôb, ako sú napríklad Edwardsove a Patauove syndrómy, ako aj komplexu OEIS [O - omphalocele, E - ektopia močového mechúra (t. J. Jeho umiestnenie vonku a nie vo vnútri brušnej dutiny), I - fúzia konečníka, S - defekty miechy].

Príznaky pupočnej kýly u novorodencov

Klinický obraz embryonálnych a postnatálnych hernií je odlišný. Vrodená pupočná hernia u novorodencov sa zistí okamžite po narodení dieťaťa. Sú pravdivé a nepravdivé..

Falošné kýly prirodzene predstavujú abláciu brušných orgánov, t. J. Ich prolaps.

Pri vyšetrení novorodenca v tomto prípade sa zistí pečeň, slučky čreva, voľne ležiace na povrchu brucha..

Pri pravých embryonálnych pupočníkových herniách u novorodencov sa počas vyšetrenia nachádzajú vnútorné orgány umiestnené mimo brušnej dutiny, ktoré sú zvonka zakryté priesvitným tenkým filmom. Tento film je krehký, ľahko sa roztrhne. V tomto prípade vyjdú brušné orgány.

Embryonálna pupočná kýla u novorodencov je takmer vždy kombinovaná s ďalšími vývojovými abnormalitami:

 • Meckelova divertritída;
 • atrézia konečníka;
 • vrodená obštrukcia čreva;
 • Urachusova cysta
 • rozštiepenie hrudnej kosti;
 • nedostatok pevného poschodia;
 • krátka pera;
 • abnormality vývoja bránice;
 • ektopia močového mechúra;
 • vrodené srdcové defekty a hlavné krvné cievy;
 • malformácia ochlpenia.

Hlavným príznakom pupočnej kýly u novorodencov, ktorá sa tvorí v postnatálnom období, je výskyt mierneho opuchu v oblasti pupka, ktorý má oválny alebo okrúhly tvar. Na pozadí zvýšeného vnútrobrušného tlaku sa tento opuch zväčšuje a v pokoji sa zmenšuje.

Získané (postnatálne) pupočné kýly sa začínajú tvoriť počas novorodeneckého obdobia, ale klinicky sa zvyčajne začínajú prejavovať o niečo neskôr (od 2 - 3 mesiacov).

Získaná pupočná kýla u dojčiat a detí prvých rokov života u nich zvyčajne nespôsobuje nepohodlie. Ale niekedy, najčastejšie na pozadí progresie choroby a dosiahnutia herniálneho výčnelku značnej veľkosti, môže dieťa zažiť kŕče brucha, nevoľnosť, zápchu. Novorodenec je nepokojný - často plače, odmieta prsník, zle spí.

Postnatálna pupočná hernia je jasne viditeľná, keď dieťa plače

Porušenie pupočnej kýly u novorodencov je mimoriadne zriedkavé. Ak súčasne dôjde ku kompresii črevného úseku, potom je herniálny výstupok ostro bolestivý a nekontrolovateľný. Okrem toho má dieťa príznaky a príznaky akútneho brucha:

 • opakované opakované vracanie;
 • oneskorené vypúšťanie plynu a stolice;
 • kŕče brucha.

Dieťa neprestajne plače, ťahá nohy k bruchu.

 1. Vrodené patológie a genialita: 5 slávnych savantov
 2. 8 normálne podmienky novorodenca podobné patológii
 3. 7 mýtov neskoro tehotenstva

diagnostika

Diagnóza pupočnej kýly u novorodencov a detí prvých rokov života nie je náročná. Počas hmatu brucha sa určí rozšírený pupočníkový krúžok. Zdvihnutím hlavy a tela novorodenca si môžete všimnúť divergenciu svalu brucha a hernia..

U všetkých typov herniálnych výčnelkov u detí predstavuje pupočná šnúra 12 - 15%. U dievčat sa pupočná kýla vyskytuje niekoľkokrát častejšie ako u chlapcov.

Ak existujú indikácie na chirurgickú liečbu pupočnej kýly u novorodencov, vykoná sa niekoľko inštrumentálnych štúdií:

 • herniografia (röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku so zavedením kontrastného činidla);
 • rádiografia gastrointestinálneho traktu pomocou síranu bárnatého;
 • prehľadová röntgenová snímka brušnej dutiny;
 • Ultrazvuk brucha a panvy.

Omphalocele je diagnostikovaný vo fáze vývoja plodu

Vo väčšine prípadov je embryonálna pupočná hernia diagnostikovaná vo fáze vnútromaternicového vývoja dieťaťa počas plánovaného ultrazvukového vyšetrenia..

Liečba pupočnej kýly u novorodencov

Postnatálne pupočné kýly u novorodencov sa vo väčšine prípadov prenášajú nezávisle, aby sa dostali k dieťaťu vo veku 6 - 7 rokov, preto je v tomto prípade opodstatnená taktika vyčkávania. Na posilnenie brušných svalov sa odporúča dieťa častejšie ukladať na žalúdok. Masáž prednej brušnej steny, ktorá sa pravidelne vykonáva s pupočnou kýlou novorodenca, tiež urýchľuje proces hojenia..

V niektorých prípadoch môže lekár predpísať obväz z pupočnej kýly u novorodencov alebo sťahovací adhezívny obväz..

Keď dieťa vyrastie, kúpanie v bazéne, cvičenia na fyzioterapiu pomôžu posilniť svaly prednej brušnej steny..

Pri pupočnej kýle môže byť novorodenec predpísaný na nosenie špeciálneho obväzu

Indikácie pre operáciu pupočnej kýly u novorodenca sú:

 • porušenie prietrže;
 • tráviace poruchy;
 • významný výčnelok prietrže.

Počas chirurgického zákroku chirurg vracia vnútorné orgány do brušnej dutiny, excituje herniálny vak a potom vykonáva plastickú chirurgiu (šitie a posilnenie) zväčšeného pupočného prstenca. Operácia trvá 30-40 minút. V dobrom stave bude dieťa prepustené z nemocnice ráno nasledujúceho dňa.

Plánovaná oprava kýly vykonaná podľa indikácií je zriedka sprevádzaná komplikáciami. Obdobie rehabilitácie je krátke.

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly u novorodencov, odumretá časť čreva sa odstráni (resekuje) a následne sa obnoví jej integrita (metóda end-to-end alebo end-to-side). Potom začnú excitovať herniálny vak a plastikujú herniálny portál (pupočný krúžok).

Odstránenie pupočnej kýly u novorodencov sa uskutočňuje so štípaním, veľkými poruchami trávenia a poruchami trávenia

Pri embryonálnej pupočnej kýle novorodencov spočíva liečba v chirurgickom zákroku, ktorý sa vykonáva v prvý deň života dieťaťa..

Možné následky a komplikácie

Najnebezpečnejšou komplikáciou embryonálnej pupočnej kýly u novorodencov je prasknutie membrán tvoriacich herniálny vak. Výsledkom je, že infekcia preniká do brušnej dutiny, čo vedie k rozvoju difúznej peritonitídy - smrteľnej choroby..

Porušenie postnatálnej pupočnej hernie u novorodencov je sprevádzané nekrózou črevného traktu a rozvojom mechanickej črevnej obštrukcie, ktorá je zase komplikovaná difúznou peritonitídou..

predpoveď

Prognóza embryonálnych pupočníkových hernií u novorodencov, najmä ak sú kombinované s inými abnormalitami vývoja vnútorných orgánov, je nepriaznivá - 60 - 70% prípadov je smrteľných, a to aj pri včasnom ošetrení..

Priaznivé pupočné kýly u novorodencov prebiehajú priaznivo. Spravidla nedávajú deťom nepríjemné pocity a prenášajú sa samy o sebe, keď dieťa starne.

Plánovaná oprava kýly vykonaná podľa indikácií je zriedka sprevádzaná komplikáciami. Obdobie rehabilitácie je krátke. Pri urgentných chirurgických zákrokoch spojených s porušením pupočnej kýly u novorodencov sa prognóza zhoršuje.

Po extrakcii ochorenia sa zriedkavo vyskytujú relapsy..

prevencia

Aby sa zabránilo tvorbe pupočnej kýly u novorodencov, je potrebné vykonávať činnosti zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny dieťaťa:

 • masáže;
 • triedy fyzickej terapie;
 • časté ležanie na bruchu;
 • plávanie.

Je veľmi dôležité včas liečiť choroby, ktoré sú sprevádzané zvýšeným vnútrobrušným tlakom (bronchiolitída, pneumónia, zápcha alebo hnačka)..

Prevencia embryových hernií spočíva v opatreniach, ktoré zabezpečujú normálny priebeh tehotenstva (správna výživa, dobrý odpočinok, odmietnutie zlých návykov, zdravé prostredie, prevencia vírusovej infekcie). V prípade zaťaženého dedičstva sa párom odporúča genetické poradenstvo vo fáze plánovania tehotenstva.

Video z YouTube na tému článku:

Pupočná prietrž u novorodencov: hlavné príznaky a liečba

Niekedy môžete počuť od mladých matiek: „moje brucho so žiarovkou zaznievalo, neviem, čo mám robiť“.

Pupok s cibuľkou nie je nič viac ako pupočná kýla. A tento jav nie je medzi novorodencami taký zriedkavý. Asi 20% z nich v určitom stupni čelí takým nešťastiam.

Neboj sa.

Ak bola liečebná taktika vybraná správne, liečba bola pravidelná a konzistentná, pupočná prietrž, ako dieťa starne, prechádza bez následkov a nevyžaduje chirurgický zásah.

Rovnako ako pri každej prietrži sa vyskytuje ako dôsledok vystupovania časti vnútorných orgánov (v tomto prípade čreva) do pupočného kruhu..

príznaky

 1. zväčšený priemer pupočného obvodu (pupočníkový krúžok);
 2. výstupok rôznych veľkostí (od hrachu po zemiaky) na prednej stene brušnej dutiny v pupočnom kruhu; často sa prejavujú počas plaču;
 3. farba pokožky na výčnelku prírodná, zdravá;
 4. pri stlačení prstom kýla ľahko prechádza do pobrušnice s charakteristickým škrípavým zvukom;
 5. počas palpácie sa dieťa necíti dobre.

Pozor! Ak kýlová prietrž nie je vtlačená do pobrušnice, má hustú štruktúru a sčervenanie povrchu, existuje podozrenie na zovretie. Medzi ďalšie pravdepodobné príznaky štípania patrí zvracanie a bolesť. V takom prípade okamžite zavolajte sanitku, pretože existuje riziko nekrózy tkaniva.

Príčiny pupočnej kýly

Hlavný a hlavný dôvod: slabý vývoj spojivového tkaniva. Nedostatočná masa spojivového tkaniva je prirodzeným stavom aj pre zdravé novonarodené deti, takže najmenší posun v krehkej rovnováhe tela dieťaťa je dostatočný a patológia je evidentná.

Aké faktory môžu vyvolať jeho vzhľad?

 • Dieťa sa narodilo predčasne alebo s nízkou hmotnosťou. U týchto detí je zvlášť výrazná insuficiencia spojivového tkaniva, takže slabé pobrušnice sa ľahko prepichnú vnútrobrušným tlakom..
 • Slabé svaly pupočníka. Po vyhojení rany nie sú schopní uzavrieť pupočný otvor vytvorením normálneho pupku.
 • Krivica. Charakteristické príznaky choroby, ako je svalová slabosť a nadúvanie, môžu spôsobiť pupočníkovú prietrž.
 • Patológia brušnej steny, napríklad zlyhanie steny alebo nedostatočné rozvinutie svalov, šľachy.
 • Pravidelné zvyšovanie tlaku v bruchu. Dôvodom môžu byť tráviace problémy (zápcha, tvorba plynu) alebo silný výkrik.
 • Genetická predispozícia. Je to relatívny faktor, avšak podľa štatistík sa predispozícia dieťaťa k rozvoju pupočnej kýly výrazne zvyšuje, ak aspoň jeden z rodičov mal rovnakú patológiu..

Liečba pupočníkovej hernie

 1. Posilnenie držania tela
 2. Cvičebná terapia
 3. masáž
 4. Podporné príslušenstvo
 5. Chirurgický zákrok

Ak pupočná kýla nespôsobí dieťaťu nepríjemnosti, liečba prietrže sa vykonáva konzervatívne. Vo veľkej väčšine prípadov je to úspešné. Pod vplyvom masáží a liečebných cvičení sa posilňujú svaly pobrušnice, zvyšuje sa mobilita dieťaťa a problém nakoniec zmizne sám..

Takéto liečenie je však relevantné iba v ranom veku. Vo veku 3 rokov štruktúra spojivového tkaniva pupočného prstenca stráca detskú stuhnutosť a následne schopnosť samoopraviť.

Preto je také dôležité začať čo najskôr. Konzervatívne metódy sa pri porušovaní kýly nepoužívajú.

V takejto akútnej situácii môže byť jediným riešením iba chirurgický zákrok..

Posilnenie držania tela

Používa sa najmä spôsob kladenia žalúdka. Toto riešenie je vo svojom vyhotovení jednoduché, čo vám umožňuje súčasne predchádzať a opravovať malé abnormality v brušnej dutine, vrátane pupočnej kýly.

Zakaždým, keď sa dieťa nakŕmi, je dieťa položené na brucho. 10 až 15 minút stačí na to, aby sa prispelo k postupnému posilňovaniu brušných svalov. Rovnaká metóda sa môže použiť ako profylaktická látka, ak existuje náchylnosť na túto chorobu.

Cvičenia fyzioterapie s pupočnou kýlou sú zamerané na obnovu zdravého krvného obehu a posilnenie svalov v pobrušnici.

V prípade dojčiat, najmä novorodencov, je rozsah takýchto cvičení vzhľadom na obmedzené schopnosti malého pacienta malý. Systematické triedy však môžu dosiahnuť dobré výsledky. Áno, deti aj v takom ranom veku musia v doslovnom slova zmysle „pumpovať tlač“.

Triedy cvičebnej terapie sa najlepšie vykonávajú pod dohľadom odborníkov, ktorí si môžu vybrať najvhodnejší komplex a monitorovať jeho kompetentnú implementáciu..

Triedy zvyčajne zahŕňajú:

 • použitie špeciálnej gule na masáž;
 • Drepy (s podporou dospelých)
 • povzbudzovať prevrátenie;
 • povzbudzovanie kolien vo vzduchu so zvislou polohou tela dieťaťa.

O niečo neskôr je komplex zarastený zložitejšími cvičeniami v súlade s úrovňou fyzického rozvoja dieťaťa.

Pozor! Terapeutické sedenia sa vykonávajú iba s korigovanou prietržou s prítomnosťou podporného príslušenstva - obväzu alebo náplasti.

masáž

Rovnako ako fyzioterapeutické cvičenia, aj masáž je zameraná na posilnenie brušných svalov a zlepšenie krvného obehu v tejto oblasti..

Je lepšie, ak počiatočné masáže bude vykonávať špecializovaný fyzioterapeut. Následne môže jedného z rodičov naučiť základy masážneho komplexu a po trochu precvičení môže byť liečba vykonaná už doma.

Približný masážny komplex

 1. Začnite kruhovými ťahmi najskôr v smere hodinových ručičiek, potom proti smeru hodinových ručičiek (10-krát). Toto dieťa upokojí a pripraví ho na masáž..
 2. Pokračujte v stimulácii aktívnych bodov nachádzajúcich sa okolo pupka. Prstami vyvíjajte rýchly tlak na pupočnú oblasť. Stres spôsobený tlakom zvyšuje svalový tonus a vyvoláva spontánne zníženie pupočnej kýly. Ak chcete efekt vylepšiť (ale nie okamžite), môžete pridať efekt rolovania: podložky palca a ukazováka stlačia, zatiaľ čo ostatné prsty sa posúvajú okolo pupka.
 3. Aby sme posilnili pupočný prsteň pritlačením palca a ukazováka, prechádzame okolo pupka.
 4. Komplex končí upokojujúcimi ťahmi.

Doma sa takáto masáž vykonáva 2-3 krát denne, bezprostredne pred kŕmením.

Podporné príslušenstvo

Patria sem náplasti a obväzy. Používajú sa hlavne s významnými veľkosťami pupočného krúžku a majú podporný a lisovací (pásový) účinok.

Oprava je cenovo dostupnejšie riešenie; predpísané lekárom na terapeutické opatrenia a na zabránenie štípania. Je lepšie používať ho pod dohľadom pediatra, pretože v niektorých prípadoch môže spôsobiť podráždenie jemnej pokožky dieťaťa..

Bandáž je základnejšie zariadenie. Navrhnuté na dlhodobé nosenie a vybavené odsadením. Je to elastický základný pás s obmedzovačom vankúšov umiestneným na vnútornej ploche. Je zbavený negatívnych účinkov náplasti a spoľahlivo zabraňuje ďalšiemu rozvoju pupočnej kýly.

Chirurgický zákrok

Ako sme už uviedli, konzervatívne opatrenia na liečbu pupočnej kýly strácajú po 3 rokoch svoj význam. Nahradí sa chirurgický zákrok..

Avšak hlavnou indikáciou operácie je štípanie. Prostredníctvom rezu chirurg uvoľní zovretú časť čreva a potom zošije priamo pupočníkový prstenec sám.

Zvyčajne to stačí na úspešné vyriešenie problému pupočnej kýly..

Zväčšenie pupočníka u dospelých a detí: príčiny, príznaky, liečba a prognóza

Divergencia pupočného prstenca je stav spôsobený zmenou polohy svalových vlákien. Patológia môže byť prvým príznakom pupočnej kýly, ale nie vždy k nej vedie..

Predĺženie s výstupkom už naznačuje vznik tohto ochorenia.

Podľa ICD 10 je kód pupočnej kýly K42, ale rozšírenie pupočného kruhu ako nezávislé ochorenie nemá taký kód.

Príčiny pupočnej kýly u detí a dospelých

Príčiny zväčšenia krúžku a tvorby prietrže u dojčiat a dospelých sú rôzne. U detí sú hlavnými faktormi spôsobujúcimi patológiu:

 • Nesprávny vývoj prednej brušnej steny alebo nedostatočný rozvoj vlákien. Rôzne príčiny tohto stavu, vrátane infekcií u žien, neustáleho vystavenia matky toxickým látkam alebo nadmerného stresu počas tehotenstva.
 • Vysoký tlak vo vnútri pobrušnice. V tomto prípade sa prietrž nepovažuje za vrodenú patológiu, ktorá sa vytvára v prvom roku života (najčastejšie niekoľko týždňov po narodení) v dôsledku intenzívneho, častého plaču a kriku..
 • Slabosť pupočného krúžku a dysplázia spojivového tkaniva. Sú to vrodené patológie, ktoré sa môžu vyskytnúť neskôr ako rok po narodení.

U dospelých je divergencia pupočného prstenca a tvorba prietrže spôsobená mnohými dôvodmi:

 • silné narodenie a tehotenstvo;
 • viacnásobné dieťa;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • operácie lokalizované v pobrušnici;
 • trauma do brucha a prednej brušnej steny;
 • adhézie a zjazvenie tkaniva;
 • dlhodobý kašeľ;
 • zápcha a napätie pri pohybe čriev;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • ascites (často sa vyskytuje pri cirhóze);
 • obezita alebo náhla strata hmotnosti 10 kilogramov alebo viac;
 • znížený svalový tonus kvôli nedostatku pohybu.

Existujú faktory, ktoré vedú k nadmernej divergencii pupočného krúžku, po ktorom nasleduje hernia. Podobné porušenia sa pozorujú u žien, ktoré otehotneli neskôr ako 35 - 40 rokov. Niektoré povolania, napríklad hranie dychových nástrojov, môžu túto chorobu vyprovokovať..

Väčšina príčin nesúladu a pupočnej kýly sú spojené s poruchou svalového tonusu v pobrušnici. U dospelých a detí môžu byť vrodené alebo získané. A choroba sa môže vyvinúť v každom veku.

Príznaky vzniku prietrže

Iba lekár môže určiť nezrovnalosť v prsteňoch u novorodencov alebo dospelých. Nie vždy je patológia sprevádzaná symptómom, ako je strata pupka.

Normálny pupočníkový krúžok má pomerne vysokú hustotu. Je úzky a ak tam vložíte prst, okamžite prilieha k stene bez toho, aby prenikol do brušnej dutiny. S vývojom patologických procesov sa prsteň stáva oveľa širším a tón pupka klesá. Špička ukazováka ním ľahko prechádza. Pupočná prietrž je sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť - nevyskytuje sa vo všetkých prípadoch, ale ak sa zdá, môže dať pupku, dolnej časti chrbta a pozdĺž chrbtice;
 • k výčnelku vždy dochádza pri prietrži, ale môže chýbať, ak sa krúžok práve začal rozširovať;
 • v prvých stupňoch je vysúvacie vrecko ľahko vložené a má mäkkú konzistenciu;
 • veľkosť prietrže závisí od trvania ochorenia.

Ak je vak poškodený, objavia sa akútne príznaky: problémy so stolicou, silná bolesť v pupku, vysoká horúčka, nevoľnosť a slabosť, strata chuti do jedla. Komplikácie sa môžu začať po porušení..

Diagnóza choroby

Chirurg môže rozpoznať pupočníkovú prietrž pri prvom vyšetrení, ako aj zistiť prítomnosť predĺženia pupočného krúžku. Pacient nemôže diagnostikovať tieto patológie sám.

Ultrazvukové, röntgenové a laboratórne testy sú nevyhnutné na vylúčenie skrytých komplikácií, zápalových a infekčných procesov. Najčastejšie sa predpisujú na podozrenie na komplikácie..

Komplikácie pupočnej kýly

Komplikácie pupočného výčnelku začínajú iba s predĺženým priebehom patológie. Primárnym dôsledkom je štipková kýla, v dôsledku ktorej sa vyvíjajú nepriaznivé symptómy a zhoršuje sa pohoda pacienta. U dospelých je priestupok pomerne zriedkavý, čo je výrazne pred ním, pokiaľ ide o trieslovinové a femorálne kýly. V dôsledku stlačenia vaku herniovou bránou sa vytvorí nekróza tkanív, ktoré spadli do tejto formácie..

Ďalšou komplikáciou, ktorá nastane bez ohľadu na porušenie, je sekundárna infekcia. Pokrýva časť orgánu, ktorý spadol do herniálneho vaku. U pacientov, pri ktorých hernia zahŕňa črevné slučky, sa vyskytuje následok, ako je koprostáza..

Dlhodobý priebeh ochorenia spôsobuje bolesti, šok, niekedy aj črevnú obštrukciu a peritonitídu. Najpokročilejšie štádiá môžu viesť k kóme, tento dôsledok je však veľmi zriedkavý..

Nedostatok včasnej diagnostiky a adekvátnej liečby je hlavným faktorom pri výskyte komplikácií prietrže. Ak pacient pociťoval bolestivé brnenie v pupočníku alebo sa vyskytlo podozrenie na zväčšenie pupočníka, musí sa poradiť s chirurgom alebo terapeutom..

Liečebné metódy

U detí od narodenia do 1 roka sa používajú taktiky liečenia, ktoré sa očakávajú v aktívnom veku a ktoré zahŕňajú:

 • neustále sledovanie pupku;
 • použitie podporných obväzov;
 • prevádzka v prípade neúčinného obmedzenia.

U dospelých a starších detí je jedinou metódou účinnej liečby pupočnej kýly chirurgia. S pomocou alokuje chirurg herniálny vak a vracia jeho obsah späť do brušnej dutiny. Potom je nainštalovaná špeciálna sieť, ktorá obmedzuje prietržovú bránu. Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii v závislosti od zložitosti stavu pacienta..

Rehabilitačné obdobie je 6 mesiacov, v prvých týždňoch je nutné dodržiavať pokojný odpočinok.

Ak prietrže prebieha u novorodenca súbežne s viacerými malformáciami, prognóza bude nepriaznivá. Včasný chirurgický zákrok alebo obmedzujúca terapia pomáhajú eliminovať prietrž bez hnačky. Dospelí dobre tolerujú operáciu, pri absencii sprievodných komplikácií je riziko relapsu nepravdepodobné.

Prevencia rozšírenia krúžku a prietrže

Aby sa zabránilo roztiahnutiu pupočného krúžku u dieťaťa, matka by mala byť zodpovedná za priebeh tehotenstva, riadiť sa odporúčaniami lekára a odmietať používať nebezpečné látky alebo žiť v oblasti s vysokým rizikom chemickej otravy. Ihneď po narodení je dieťaťu predpísaná gymnastika a masáž, aby sa zabránilo rozšíreniu pupočného krúžku.

U dospelých možno metódam prevencie pripísať tieto body:

 • je potrebné venovať sa miernym športom a jesť správne, aby došlo k normálnemu tráveniu;
 • počas tehotenstva nosia podporný obväz a vykonávajú preventívne cvičenia, aby nedošlo k rozporom po narodení dieťaťa;
 • hmotnosť monitora; obezita nie je povolená;
 • v prípade chorôb, ktoré spôsobujú kašeľ, sa všetky infekcie okamžite začnú liečiť.

Aby sa predišlo recidíve po operácii, pacient musí dodržiavať všetky odporúčania lekára.

Pupočná prietrž, ktorá sa často vytvára po rozšírení krúžku, je liečiteľná. Pokročilý priebeh choroby však môže viesť k komplikáciám. Ak navštívite lekára a dodržujete jeho odporúčania, môžete sa vyhnúť nepríjemným následkom.

Pupočná prietrž alebo predĺženie pupočného prstenca?

Je potrebné rozlišovať medzi často zamieňanými pojmami: „pupočná kýla“ a „hypotonický pupočný kruh“ alebo predĺženie pupočného kruhu.

Foto 1 ukazuje klasickú prietrž u dospelých. Toto je svalový výčnelok, ktorý sa môže vytvoriť z niekoľkých dôvodov, vrátane:

 • závažné choroby, ktoré narušujú tkanivový chirurgický výkon a svalový tonus;
 • slabosť a nedostatočná hustota brušnej fascie;
 • prekrývanie pupočného prstenca s brušnou fasciou a tak ďalej.

Kýla vytvára nepríjemné pocity a spôsobuje riziká pre ľudské zdravie, môže sa vyliečiť iba chirurgickým zákrokom.

V každodennej praxi sa rozšírenie pupočného krúžku u dojčiat pre jednoduchosť nazýva aj kýla (foto 2).

Aj keď v skutočnosti to vzniká z iných dôvodov - zvyčajne z dôvodu predčasnosti alebo z dôvodu, že keď už pupočníkový pupok spadol, pupočníkový kruh sa zatvára pomalšie, ako je potrebné.

Na rozdiel od skutočnej kýly sa takáto vydutina lieči bez chirurgického zákroku - na tento účel sa používajú obväzy, masáže cvičením a špeciálne cvičenia. Dieťa by malo byť tiež položené na rovný tvrdý povrch v súlade s odporúčaniami lekára.

Aká nebezpečná je „pupočná kýla“ u novorodencov?

Najdôležitejšou vecou pre rodičov nie je zostať v tme a preháňať rozsah problému. Takzvaná kýla u novorodencov sa neobjavuje tak zriedka, zatiaľ čo u dievčat sa vyskytuje častejšie ako u chlapcov. Ohrozené sú deti narodené predčasne, ako aj deti, ktorých pôrodná hmotnosť bola menšia ako tri kilogramy.

Ak má dieťa predĺženie pupočného krúžku, nie je to dôvod na paniku! A ešte viac to neznamená, že je potrebná operácia.

Vo veľkej väčšine prípadov stačí použiť spoľahlivé a účinné umbilikálne doštičky „Rupfix“ od spoločnosti Arilis, ktoré už pomohli mnohým deťom zbaviť sa tzv. Kýly, a tiež sa riadiť ďalšími odporúčaniami lekára..

Mýty o pupočnej kýle u novorodencov

Napriek rozvoju medicíny a vzdelávacej činnosti lekárov mnohým rodičom stále dominujú mýty a predsudky. Niektorí sú si teda istí, že zvýšenie vnútrobrušného tlaku je údajne schopné u dieťaťa vyvolať kýlu, a preto nazývajú kašeľ, krik, plač, zvracanie a nadúvanie ako nebezpečný jav..

Toto všetko nemá nič spoločné s realitou..

V skutočnosti sa rozšírenie pupočného prstenca môže objaviť iba s anatomickou predispozíciou alebo s narušeným vývojom brušnej fascie, ktorá je zvyčajne diagnostikovaná v prvých týždňoch po narodení dieťaťa. Tieto dôvody sa zase netýkajú faktorov, ktoré vyvolávajú skutočnú pupočníkovú prietrž (vážne ochorenie atď.).

Pokiaľ ide o kričanie a plač, sú to iba dôsledky, nie ich príčina. S vývojom hypotenzie pupočného krúžku má dieťa vážne nepríjemné pocity, ktoré spôsobujú jeho plač. Ak chcete tento problém vyriešiť, musíte ho vyriešiť pod vedením a dohľadom pediatra alebo perinatológa.

Ako a kedy deti objavia zväčšenie pupočného krúžku u detí

Umbilikálny prsteň je anatomicky slabým miestom každého dieťaťa. U niektorých detí sa svaly dostatočne rýchlo zatvárajú, u iných sa to nevyskytuje, čo vedie k miernemu výčnelku v pupku. Viditeľné voľným okom je jasne viditeľné, navyše sa dieťa v tomto prípade bude zriedka cítiť dobre. Našťastie je tento problém veľmi jednoduchý..

Zistiť rozšírenie pupočného krúžku u dieťaťa počas vizuálnej prehliadky môžu rodičia alebo lekári. Zvyčajne sa akékoľvek abnormality zistia počas prvých týždňov alebo mesiacov po narodení dieťaťa.

Pomerne zriedkavo, ale stále existujú prípady, keď sa u dieťaťa vyskytne problém už vo veku jedného roka alebo dokonca jedného a pol roka.

Je ťažké nevšimnúť si výsledný výčnelok, najmä keď dieťa sedí alebo stojí, keď plače alebo z iných dôvodov namáhajúcich žalúdok..

Malo by sa pamätať na to, že v ranom veku nie je vyčnievanie v pupku prietrže: je dočasne nastavený, stačí len jemne stlačiť prsty.

Ak sa však u dieťaťa vo veku troch alebo viacerých rokov náhle vyvinie svalové vydutie, ktoré predtým neexistovalo, - pravdepodobne to je začiatok vývoja skutočnej pupočnej kýly. Dôvody sa môžu líšiť a líšia sa od dôvodov, ktoré u novorodencov vyvolávajú konvexný tvar pupka.

Staršiemu dieťaťu by sa určite malo lekárovi ukázať - s najväčšou pravdepodobnosťou potvrdí pravú pupočnú kýlu a bude potrebný chirurgický zákrok..

Musím navštíviť lekára?

Áno, mali by ste kontaktovať špecialistu! Rodičia dieťaťa nie sú profesionálni lekári a nemôžu presne určiť diagnózu. Môže to urobiť iba pediatrický chirurg. Bude stačiť, aby rodičia informovali, že u dieťaťa našli výčnelok podobný hernii. Možné ďalšie príznaky - horúčka, zmena farby kože, poruchy stolice.

V žiadnom prípade nemôžete odložiť návštevu lekára! Čím skôr nahlásite problém, tým ľahšie bude odstránené, čím sa vyhnete rizikám a komplikáciám.

Podľa štatistík je asi dve tretiny prípadov vylúčených výlučne konzervatívnymi prostriedkami, to znamená bez chirurgického zákroku.

Excízia pri hernii a plastickej chirurgii je nevyhnutná iba vo vážnych prípadoch, ako aj vo veku piatich rokov. Ale bez ohľadu na vek je potrebná diagnostika.

Môže sa situácia normalizovať bez liečby?

U niektorých detí je odchýlka vo vývoji pupočného krúžku od normy menšia ako sedem milimetrov, zatiaľ čo výstupok je veľmi malý alebo úplne neviditeľný. V tomto prípade lekár stanoví diagnózu „predĺženia pupočného krúžku“. Niekedy sa odovzdáva samostatne - to je to, v čo rodičia detí dúfali, keď liek ešte nebol vyvinutý.

Ale dnes existujú spôsoby, ako vyriešiť problém so zárukou a nezanedbávať ich:

 • Dieťa by sa malo lekárovi pravidelne ukazovať.
 • Cievne sviečky „Rupfix“ opravia problémové svaly a bezbolestne ich postupne vrátia do svojej normálnej polohy. Vďaka nedostatočným alergénovým vlastnostiam sa platne môžu nosiť veľmi dlho.
 • Predpísaná je liečebná masáž, ktorá sa môže vykonávať ako v klinickej, tak aj v domácej..
 • Špeciálne gymnastické cvičenia pre novorodencov, pravidelné ukladanie dieťaťa na žalúdok na tvrdý povrch - ďalšie opatrenia na zbavenie sa hypotonicity pupočného krúžku.
 • Vďaka integrovanému prístupu sa môžete spoľahnúť na rýchle odstránenie problému. Nosenie pupočníkových dosiek Arylis bude hrať kľúčovú úlohu, pretože budú mať pozitívny účinok.

Spoločnosť Arilis sa etablovala medzi rodičmi. Podľa mnohých recenzií za pouhých desať až dvadsať prvých dní môžete vidieť významné zlepšenia.

Dosky Rupfix nespôsobujú nepohodlie, nespôsobujú alergie, zároveň veľmi dobre držia a výrazne prekračujú akékoľvek lekárske obväzy vo svojich vlastnostiach.

Vďaka použitiu takýchto doštičiek môžete výrazne urýchliť proces odstraňovania tzv. Pupočnej kýly u novorodencov..

Pupočníkový krúžok sa u novorodenca zväčšuje

Publikované dňa: 16/01/2019 Autor: adminKomplet: 0

Čo je pupočná kýla?

Umbilická hernia novorodencov sa nazýva aj predĺženie pupočného prstenca - je to mierny výčnelok v pupku, ktorý je výsledkom slabosti svalov a fascie prednej brušnej steny v kombinácii so zvýšeným vnútrobrušným tlakom..

_ Dôvody slabosti svalu a fascie:

 • nezrelosť;
 • Deti s hmotnosťou menej ako 3 kg;
 • Anatomická predispozícia;
 • Oslabenie tela spôsobené dlhodobým ochorením alebo zlou výživou.

Príčiny zvýšeného brušného tlaku:

 • Silný plač a kričanie;
 • kašeľ;
 • zvracanie
 • koľkých
 • Gastrointestinálne poruchy.

Aká je pravdepodobnosť rozvoja pupočnej kýly?

Detská pupočná kýla (pupočná prietrž) - pravdepodobnosť pupočnej kýly môže dosiahnuť 10% - 20%. Vo väčšine prípadov rodičia čelia problému pupočníkovej prietrže v prvých mesiacoch života dieťaťa. Existujú však prípady vývoja pupočnej kýly v staršom veku: pol roka, rok alebo dokonca dva alebo tri.

Výskyt pupočnej prietrže u detí starších ako 5 rokov sa nevzťahuje na pupočníkovú prietrhu novorodencov, pretože má iné príčiny a metódy liečby..

Prečo majú deti pupočníkovú prietrž?

Umbilikálny krúžok novorodencov je typickým anatomicky slabým miestom novorodencov. Z tohto dôvodu sa u detí objaví pupočná kýla.

Aký je hlavný príznak objavenia sa pupočnej kýly?

Ak si všimnete výčnelok v pupočnej oblasti, ktorý sa zvyšuje s napätím, plačom alebo plačom, je to pravdepodobne pupočná kýla - musíte sa obrátiť na pediatrického chirurga.

Pupočná kýla u dojčiat a detí do troch rokov fotografia:

Ako liečiť pupočníkovú prietrž (predĺženie pupočného krúžku) u detí?

Najracionálnejšie sú aktívne kroky rodičov zamerané na odstránenie pupočnej kýly, len čo sa objaví a potvrdí lekárskym vyšetrením, ktoré zahŕňa:

 • Pred každým kŕmením na niekoľko minút položte dieťa na tvrdý povrch s bruškom;
 • Obnovte anatomickú normu pomocou náplasti na 10 až 20 dní; (Najlepším riešením pre patch je Porofiks);
 • Terapeutická masáž: špecialista vedie masážny kurz a po absolvovaní kurzu vám ukáže masážnu techniku, ktorú musíte vykonať sami;
 • Posilnenie gymnastiky - lekár alebo masážny terapeut vám o tom povie;
 • Dynamický dohľad u detského chirurga.

V súvislosti s aktívnym rastom a vývojom dieťaťa, podľa odporúčaní lekára a použitím náplastí Porofiks, môžete vidieť výsledok už v 10 - 20. Deň liečby a pravidelné masáže a gymnastické cvičenia umožnia výsledok opraviť!

Zanechať komentár

 • Porofix (Porofix)
 • Metódy liečby pupočnej kýly u detí

Pupočná prietrž novorodencov

Umbilikálna kýla u dieťaťa je vrodená porucha pupočného kruhu, cez ktorú môže vytečať obsah brušnej dutiny, ale nebojí sa: vo väčšine prípadov je pupočná kýla slučkou čreva a lekári sa s týmto javom úspešne vyrovnávajú..

PRÍZNAKY UCHNICKÉHO HERNIA V NOVÝCH NOVINÁCH pupočníkový prsteň je zvyčajne v čase narodenia dieťaťa úzkou dierou, ktorá umožňuje iba cievy, cez ktoré bol tento malý muž pripojený k placente v matkinom brušku, to znamená pupočnej šnúry. Po narodení dieťaťa je jeho pupočníková šnúra podviazaná a jej zvyšok zmizne, pupočníkový krúžok sa zatvára, zjazvuje sa. Toto sa samozrejme nestane okamžite, zvyčajne to trvá niekoľko týždňov. Ak je pupočníkový krúžok v čase narodenia väčší, ako by mal byť, potom so zvýšeným vnútrobrušným tlakom (plač, kričanie, plyn) môže časťou črevnej slučky vyjsť, čo bude rušiť uzdravenie pupočného prstenca. Toto je pupočná kýla. Dieťa, ktoré má diagnostikovanú pupočníkovú prietrž, sa rodí s už rozšíreným pupočníkovým krúžkom. Nie je možné predpovedať, kto bude mať normálnu veľkosť a kto ju má zväčšenú, preto neexistujú žiadne konkrétne opatrenia na prevenciu pupočnej kýly. Ako už bolo spomenuté, utiahnutie pupočného kruhu si vyžaduje čas. Ak sa však proces hojenia pokazí, výčnelok v pupkovej oblasti do konca prvého roku života zaznamená dokonca aj neskúsená matka. Okrem toho je nepravdepodobné, že by kojenecká sestra alebo okresný pediater, ktorý dieťa sleduje, neprišli o kýlu. To znamená, že malý pacient bude registrovaný u chirurga na svojej klinike.

Nie je to tak dávno, čo sa dalo počuť odporúčanie položiť kruhy pevného materiálu na kýlu a pevne ich obinúť.

Dnes sa na takúto metódu už neprihlasuje, pretože nie je účinná: ani vyčnievajúca časť vnútorného orgánu, zatlačená krúžkom hore, neumožňuje liečiť pupočníkový kruh..

Kompetentný lekár nasmeruje prietrž dovnútra, spojí kožu v blízkosti pupka do pozdĺžneho alebo priečneho záhybu a zafixuje ju pomocou pásovej pomôcky. Tento druh vylisovaného obväzu neumožní vnútorným orgánom „vytrhnúť sa“ a pomôže utiahnúť pupočný prsteň. Náplasť sa nanáša desať dní..

V prvý deň sa dieťa zvyčajne neaplikuje s náplasťou a počas ďalších dní môžete všetky hygienické procedúry vykonávať obvyklým spôsobom, kúpať dieťa. Po uvedených desiatich dňoch by mal lekár vyšetriť dieťa, odstrániť náplasť a skontrolovať stav pupka. V súlade s výsledkom sa určuje ďalšie ošetrenie. Je možné, že po niekoľkých „sedeniach“ s náplasťou bude pupočníkový krúžok utiahnutý. Ak nosenie náplasti do dvoch mesiacov neprináša hmatateľné výsledky, odporúča sa ju odmietnuť. Brušné svaly dieťaťa sú už silné, koža sa stala dostatočne elastickou a náplasť ju môže príliš natahovať a spôsobiť podráždenie..

V tejto fáze, v arzenáli lekárov a rodičov - masáže a gymnastika. Áno, áno, ten. Mami, ktoré menia detské plienky, môžu masírovať pupočníkový krúžok najskôr v smere hodinových ručičiek, potom proti smeru hodinových ručičiek. Masíruje sa pupočníkový kruh, a nie celé brucho, inak môže dôjsť k narušeniu trávenia dieťaťa..

A keď dieťa začne držať hlavu, môže byť a malo by byť položené na bruško. Všetky batoľatá sú položené na bruchu, ale ak má vaše dieťa pupočníkovú prietrž, uistite sa, že povrch, na ktorom musí ležať, je pevný. Takéto jednoduché cvičenia posilňujú svaly malej brušnice a môžu prispievať k samoťahovaniu pupočného krúžku.

Oprava pomocou bandáže, masáže a pokládky na bruško sú konzervatívne metódy liečby. Lekári sa snažia uchýliť k anestézii a skalpu až do veku 3 až 5 rokov, pretože každá operácia predstavuje pre telo dieťaťa stres. A predsa hlavnou indikáciou chirurgického zákroku nie je vek dieťaťa, ale stav pupočnej kýly. Ak kýla spôsobuje znepokojenie, spôsobuje nepohodlie dieťaťa alebo existuje riziko komplikácií, môžu sa používať aj v jemnom veku 3–6 mesiacov. Ak je prietrž malá, nezabráni dieťaťu rásť a rozvíjať sa, je pravdepodobné, že samo zmizne. Kýlu môžete pozorovať na dlhú dobu. Ak však do 5 rokov nenastane žiadny pokrok smerom k „samo-likvidácii“, dieťa podstúpi operáciu a tu je dôvod, prečo: prietrhy sú u detí zriedkavé, ale u dospelých je oveľa bežnejšia. Ak nemáte kýlu a nepracujete s ňou, zabudnite na ňu, napríklad až do dospelosti, potom sa z nej môže stať závažná plastická chirurgia v dospelosti. Pre deti je prevádzka kýly o niečo jednoduchšia. Zostáva dodať, že neexistujú žiadne všeobecné schémy liečby akýchkoľvek chorôb vrátane pupočnej kýly. Iba pozorujúci špecialista vie, ako často by mala matka priviesť svoje dieťa na vyšetrenie chirurgom. Na základe svojich pozorovaní rozhoduje o tom, kedy vykonať operáciu pupočnej kýly a či je vôbec potrebná operácia.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako zistiť kýlu chrbtice? Otázka, na ktorú je možné odpovedať v kritickej situácii, je osoba čakajúca na postihnutie alebo zdravý život. Včasná diagnóza medzistavcovej prietrže je jedným z najdôležitejších predpokladov úspešnej liečby.
Lumbosakrálna radikulitída je definovaná ako skupina príznakov, ktoré sa vyskytujú pri poškodení koreňov miechy. Tento proces je patologický, bolesť dolnej časti chrbta je sekundárna.Radikulitída v páse je dôsledkom poškodenia tkanív chrbtice.
Pri sledovaní filmu alebo akejkoľvek športovej udalosti si niekedy všimneme, že niekto jasný vyniká od ostatných kvôli jeho veľkosti a predovšetkým rastu.