loader

Hlavná

Hlava

Všetko o pupočníkovej prietrži u dojčiat: príznaky a liečba

Prvé mesiace života dieťaťa sú pre mamu a otca veľmi dôležité a rozhodujúce obdobie. Akákoľvek odchýlka od normy je dôvodom obáv pre rodičov. U novorodencov bývajú často príčinou pupočnej kýly.

Podľa štatistík sa vyskytuje u 20% dlhodobých detí a 30% predčasne narodených detí. Dievčatá trpia touto patológiou 2,5-krát častejšie ako chlapci. Prítomnosť prietrže môže vystrašiť rodičov. Avšak vo väčšine prípadov sa dobre hodí na konzervatívne liečenie..

Z tohto článku sa dozviete

Čo to je

Pupočná prietrž (hernia umbilicalis) je výstup vnútorných orgánov cez defekty brušnej steny pupka. U novorodencov sa vyskytuje v dôsledku abnormalít pri uzavretí pupočného krúžku počas hojenia pupočníkovej rany..

Ako každá kýla, má tri zložky:

 1. herniové brány;
 2. herniálny vak;
 3. hernial content.

V tomto prípade slúži široký alebo zdeformovaný pupočný kruh na výstup z brušných orgánov von. Omentum alebo črevá sa cez ňu vydúvajú a objavujú sa priamo pod kožou, sú zabalené v pobrušnici a priečnej fascii.

Ako to vyzerá na fotografii v skutočnosti:

Umbilická hernia sa u novorodencov vyvinie častejšie v prvých dvoch mesiacoch života dieťaťa a je vrodenou patológiou. Ochorenie sa však môže deklarovať až neskôr (do jedného roka).

Diagnóza choroby v akomkoľvek veku nie je náročná. Vyšetrenie spravidla stačí na stanovenie diagnózy. Na včasné odhalenie komplikácií tohto ochorenia môžu byť niekedy potrebné ultrazvuk, všeobecné klinické testy a ďalšie štúdie.

príčiny

Umbilická prietrž sa u dojčiat objavuje kvôli anatomickým vlastnostiam tejto oblasti. Faktom je, že spodná časť pupočného prstenca je hustejšia ako horná, pretože sa vytvára počas obliterácie krvných ciev a je nahradená silnými spojovacími štruktúrami..

Zhora takmer celý priestor pupočnej šnúry zaberá tukové tkanivo, ktoré sa v procese tvorby jaziev stáva jeho slabým miestom. Porucha spojovacích a svalových vlákien v pupočnej oblasti vedie k narušeniu tvorby normálneho tesného uzavretia pupočného prstenca..

Pre informáciu! Často sa zdedí slabosť určitých anatomických štruktúr. Preto, ak mama alebo otec mali pupočníkovú herniu v detskom veku, potomstvo s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinie rovnakú patológiu.

Embryogenéza tiež hrá veľkú úlohu. Je dokázané, že zneužívanie alkoholu, fajčenie, užívanie niektorých liekov a látok, infekčné choroby počas tehotenstva vedú k nenarodeniu spojivového a svalového tkaniva nenarodeného dieťaťa..

Prítomnosť defektu v pupočnom kruhu nie je vždy prejavom prietrže. S malými veľkosťami herniálnych brán môže patológia trvať tajne po dlhú dobu a sama o sebe zmizne o 2 až 3 roky. Ale to sa zriedka stáva.

Zvyčajne sa hlásia aj malé kýly. Rodičia môžu vidieť výčnelok na prednej brušnej stene vychádzajúci z pupočnej zóny. Stáva sa to so zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Faktory, ktoré vyvolávajú výstup vzdelávania, sú tieto:

 • silné, dlhé, horké plač alebo kašeľ;
 • tráviace poruchy (plynatosť, kolika, zápcha);
 • Vyhodenie malého dieťaťa;
 • skoré prijatie zvislej polohy (dieťa začalo skoro sedieť a chodiť).

Všetky vyššie uvedené dôvody môžu rodičia vylúčiť alebo im zabrániť. Ak dieťa stále veľa plače, mali by ste ho pediatrovi ukázať. Ak sa objaví kašeľ proti kašľu, malo by sa dieťaťu podať špeciálna kvapka alebo sirup. Problémy s trávením sa riešia dodržiavaním diéty dojčiacej matky, ak dieťa pije materské mlieko, a výberom zmesi u detí pri umelom kŕmení..

Známy lekári, najmä Dr. Komarovskij, mnohokrát povedali, že je nemožné ponáhľať, aby si dieťa postavilo na nohy. Dieťa musí sedieť a postaviť sa. U fyzicky nedostatočne rozvinutých detí, ktoré vedú sedavý spôsob života, sa však objavuje šanca prietrže.

Dôležité! Až do veku 9 mesiacov musí človek dôverovať prírode. Všetko sa stane prirodzene. Najprv sa dieťa plazí a posadí, a až potom sa postaví na nohy a urobí prvé kroky. Počas tejto doby sa svaly jeho brucha posilnia a môžu ľahko odolať zvýšenému vnútornému tlaku.

U dojčiat s nedostatkom vitamínu D (krivica) a chorôb charakterizovaných poškodením spojivového tkaniva a svalov celého tela sa zvýši riziko tvorby pupočnej kýly. Týka sa to aj detí narodených pred 37 týždňami, pretože všetky systémy a orgány nie sú úplne formované. Rodičia týchto detí musia byť obzvlášť ostražití.

Doteraz na internete nájdete verziu skutočnosti, že pupočníková prietrž novorodencov sa vyskytuje v dôsledku nesprávneho prerezania pupočníka v nemocnici..

Toto stanovisko je chybné. Technika rezania a úpravy pupočnej šnúry nemôže ovplyvniť anatomické vlastnosti pupočného kruhu.

príznaky

Hlavným príznakom je prítomnosť vzdelania v pupku. V závislosti od veľkosti môže vyzerať ako malý hrbol alebo vydutie. Priemer tejto gule bude vo väčšine prípadov 2-3 cm.

Patologický tuberkulóza sa objaví v situáciách, keď dôjde k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (kričanie, zápcha atď.) A zmizne v pokoji, na lačný žalúdok a počas spánku..

Charakteristika vzdelávania je nasledovná:

 1. vydutie od 5 mm do 5 - 6 cm alebo viac, okrúhle alebo oválne, menej často - nepravidelného tvaru, ktorý vychádza z pupku;
 2. mäkký na dotyk;
 3. bezbolestné;
 4. koža v oblasti pupka sa nemení;
 5. pod formáciou je cítiť široký pupočníkový krúžok, ktorý je herniálnou bránou;
 6. s veľkou veľkosťou kužeľa sa pokožka napína a stáva sa tenšou, v dôsledku čoho je možné pozorovať črevnú motilitu;
 7. ľahko sa čistí vo vnútri s charakteristickým zvukom;
 8. sa vracia so zvyšujúcim sa brušným tlakom.

Mnoho rodičov sa zaujíma o otázky: bolí pupočná kýla, sú s ňou spojené úzkosti a zažívacie problémy dieťaťa, čo ohrozuje jej porušenie, čo sa s ňou stane v budúcnosti.

Lekári sa ubezpečujú, že pri nekomplikovanom priebehu táto patológia nespôsobuje dieťaťu nepríjemnosti. Výnimkou môže byť situácia, keď sa prietrž trčí. Potom sa jej dieťa bude môcť dotknúť rukami a prejaviť o ňu záujem as ňou spojenú úzkosť.

Od babičiek môžete počuť vetu: „Dieťa kričalo prietrž.“ Takéto tvrdenie je nesprávne, rovnako ako skutočnosť, že toto ochorenie spôsobuje črevnú koliku a nadúvanie. Nepriaznivé symptómy sú najčastejšie spojené s nesprávnym kŕmením dieťaťa. Črevá dieťaťa sa spravidla prispôsobujú postupom času a príznaky črevného nepohodlia zmiznú.

Výčnelok na prednej brušnej stene je kozmetický defekt a mnoho matiek a otcov sa ho snaží akýmkoľvek spôsobom zbaviť. Malo by sa však chápať, že nadmerné úsilie a používanie niektorých ľudových metód môže viesť ku komplikáciám.

Aké je nebezpečenstvo tejto choroby

Rovnako ako akékoľvek iné, pupočná kýla môže byť dôvodom núdzovej operácie. Takáto situácia je podľa lekárov mimoriadne zriedkavá, ale každý rodič musí vedieť, ako vyzerá porušenie prietrže a musí byť schopný rozpoznať jej znaky.

Ako určiť porušenie - nasledujúce príznaky oznámia aj v počiatočnej fáze procesu:

 1. prietrž vyzerá napätá, plná, nehybná, upevnená v pupočnom kruhu, koža nad ňou je riedená, jej farba sa mení;
 2. pri pohmate je tesnenie ostro bolestivé, neaktívne;
 3. dieťa bude kričať od silnej bolesti brucha, môže sa počas záchvatu bolesti krútiť;
 4. objavili sa výrazné dyspeptické poruchy (zvracanie, nadúvanie v dôsledku neprítomnosti plynov atď.);
 5. telesná teplota sa zvýšila, sú prítomné príznaky intoxikácie.

Dôležité! V prípade porušenia prietrže nie je možné pokúsiť sa vytlačiť obsah hernálneho vaku do brušnej dutiny, pretože tieto kroky situáciu len prehĺbia..

Akékoľvek oneskorenie takéhoto klinického obrazu môže byť tragédiou. Koniec koncov, s porušením sú črevné slučky nachádzajúce sa v herniálnom vaku upnuté pupočníkovým krúžkom a do nich prestáva prúdiť potrebné množstvo krvi. Začínajú sa procesy nekrózy tkanív. Výkaly prispievajú k rýchlemu rozvoju zápalového procesu. Môže dôjsť k perforácii prietrže.

K tkanivovej nekróze dochádza rýchlo. Rozsah chirurgického zákroku a prognóza závisia od toho, ako skoro je choré dieťa prijaté do nemocnice. Všetko mŕtve tkanivo (časti orgánov) sa bude musieť odrezať. Ak sa operácia neuskutoční včas, začne sa gangréna.

Aby sa predišlo núdzovým situáciám, rodičia musia herniu starostlivo sledovať. Ak sa postupne zvyšuje, pravidelne sa zle upravuje, jeho výstup je sprevádzaný úzkosťou dieťaťa, nemali by ste čakať na vývoj choroby, musíte sa bezodkladne poradiť s lekárom.

Alarmujúce príznaky sú pretrvávajúca zápcha a prekrvenie plynov, objavenie sa hlienu a krvi vo výkaloch, systematická nevoľnosť a bolesť brucha..

Pri nesprávnej starostlivosti a nedodržiavaní hygienických opatrení môže prietrž komplikovať vývoj infekčného procesu. Veľké formácie často vedú k chronickej zápche (až do koprostázy) a zápalovým ochoreniam čriev.

Domáca liečba

Malé pupočné kýly (do 3 cm) samy odchádzajú, keď dieťa dosiahne vek troch rokov. Lekári tvrdia, že na ich liečenie nie sú potrebné žiadne aktívne kroky.

Avšak s objemovými formáciami na účely prevencie a upokojenia rodičov dávajú pediatri odporúčania na konzervatívnu liečbu..

Malo by byť komplexné, systematické a dlhotrvajúce. Terapeutický plán vyberie lekár. So súhlasom rodinných príslušníkov dieťaťa starostlivo dodržiavajte lekárske pokyny a začína sa proces hojenia.

Populárne metódy na kontrolu pupočnej kýly zahŕňajú:

Bandáž (opasok, korzet)

V kombinácii s progresiou patológie sa používajú špeciálne obväzy BG-101D a iné detské modely. Produkt si nekupujte sami, mal by ho vybrať lekár. Lekár vysvetľuje rodičom, ako používať obväz.

Bandážový pás vám umožňuje spoľahlivo fixovať hernálny vak vo vnútri brušnej dutiny a vyrovnať vnútorný a vonkajší tlak. Vykonáva nasledujúce funkcie:

 1. zabraňuje úniku vnútorných orgánov von;
 2. Má slabý kompresný účinok v pupočnej oblasti;
 3. Je to akýsi korzet pre svaly brušnej steny;
 4. Zabraňuje zovretiu prietrže.

Prístroj sa používa ako nezávislý spôsob liečby, v období pred a po operácii. Navonok produkt vyzerá ako široký pás s upevňovacími prvkami. Je vyrobený z hypoalergénneho materiálu..

Ak však dieťa počas používania má alergickú reakciu, liečba sa zruší. Na komplikovanú prietrž a pri prítomnosti kožných ochorení v mieste fixácie nemôžete nosiť obväz.

O tom, ako dlho bude mať obväzový pás, rozhodne lekár.

Pred prvým použitím musí lekár opraviť pupočníkovú prietrž. Potom to môžu urobiť rodičia. Schéma na obvaz je nasledovná:

 1. dajte dieťa na bruško na pár minút, aby džípy odišli;
 2. starostlivo vyšetrte pokožku dieťaťa na chrbte a bruchu, posúdite stav prietrže - pokožka by mala byť čistá a suchá;
 3. roztiahnite pás na tvrdý povrch;
 4. položte na neho dieťa chrbtom;
 5. starostlivo upravte herniálny obsah a zapnite si pás, uistite sa, že pelot je umiestnený v oblasti pupka (jeden rodič môže pomôcť druhému držaním dieťaťa);
 6. Noste zariadenie najviac 12-16 hodín denne, vzlietnutie v noci.

Spravidla po dvoch mesiacoch nosenia obväzu malé hernie úspešne ustupujú. Tento spôsob liečby je vo väčšine prípadov optimálny a bezpečný..

náplasť

Náplasť z pupočnej kýly sa dá kúpiť v bežnej lekárni. Kontraindikácie pre neho sú rovnaké ako pre obväz. Pred prvým lepením by lekár mal nasmerovať hernálny obsah do brušnej dutiny. Vychováva rodičov.

Potom je možné náplasť odstrániť doma. Ak je však nesprávne prilepené, riziko komplikácií je veľmi vysoké, preto sa odporúča, aby bol náhradný postup zverený špecialistovi..

V sovietskych časoch sa používala obyčajná lepiaca omietka, ktorá často spôsobovala nežiaduce miestne reakcie. Teraz existujú moderné hypoalergénne lieky.

Najobľúbenejšia je náplasť „Porofiks“, ktorá je vyrobená z nepremokavého materiálu, ktorý umožňuje kúpať dieťa bez jeho odstránenia.

Pupok musí byť zapečatený 10 dní a potom vymeniť. Dĺžku kurzu určuje lekár. Ak sa v oblasti prekrytia produktu objavia akékoľvek kožné prejavy, musí sa okamžite odstrániť a liečba sa musí prerušiť..

nahrávanie

Kinesiotape si v poslednom období získala osobitnú popularitu. Používa sa na liečbu mnohých ochorení pohybového aparátu. Lekári pre deti však odporúčajú zdržať sa prilepenia teip kojencom.

Vedecké štúdie potvrdzujúce bezpečnosť a účinnosť tejto metódy sa nevykonali. Je nebezpečné aplikovať teip na pupočnú oblasť.

masáž

Masáž, podobne ako gymnastika, sa v zásade odporúča všetkým dojčatám. Je však potrebné správne masážiť dieťa s pupočníkovou prietržou, inak môže byť účinok negatívny. Aby sa dieťaťu neublížilo, stačí, keď sa matka naučí, ako vykonávať jednoduché činnosti, aby zistila, ako to robí špecialista..

Najprv vykonajte kruhové hladiace pohyby brucha (prísne v smere hodinových ručičiek, pozdĺž slučiek hrubého čreva), potom protiľahlé ťahy a potom mravenčenie okolo pupka..

Masáž sa kombinuje s rozložením dieťaťa na brucho a krútením na hlavni. To vám umožní posilniť nielen priame, ale aj šikmé svaly prednej brušnej steny. Masážne procedúry sa zvyčajne vykonávajú večer, po kúpaní, keď je dieťa čo najpohodlnejšie..

Posilnenie postavenia (položenie na žalúdok)

Toto je najjednoduchší a najzreteľnejší spôsob posilnenia brušných svalov. Zakaždým pred kŕmením by malo byť dieťa položené na bruško.

Malo by to byť 10-15 minút. Prirodzene by herniálny obsah mal byť v brušnej dutine..

Cvičebná terapia (gymnastika)

Fyzikálna terapia pre malé deti by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníkov. Hernia komplex cvičení je zameraný na posilnenie a zlepšenie krvného obehu prednej brušnej steny. Tie obsahujú:

 • povzbudzujúce rožky a kolená vo vzduchu;
 • Squat s podporou dospelých
 • lekcia o fitball, atď..

Čím je dieťa staršie, tým rozmanitejšie budú triedy. Cvičebná terapia sa vykonáva iba v fixačných zariadeniach (bandáž, obyčajná náplasť).

Medený nikel

Od pradávna existovala v ľuďoch metóda - pripevniť k pupku päťminútovú mincu (niekedy používajú rubeľ, cent). Moderná medicína dokázala, že táto starodávna metóda je nielen zbytočná, ale aj nebezpečná. Keď sa rodičia uchyľujú k takémuto „ošetreniu“, vystavujú dieťa veľkému riziku pupočnej oftalitídy (zápal pupka) a iným vážnym následkom..

Potrebujem operáciu

Podľa pozorovaní detských chirurgov sú pupočné kýly malej veľkosti náchylné na samoliečenie. U trojročných detí sa tkanivá pupočného prstenca postupne zosilňujú, strácajú svoju elasticitu a defekt sa uzatvára. Ak však choroba do 5 rokov nezmizne, neexistuje šanca na samoliečenie. V tomto prípade chirurgická taktika zahŕňa plánovanú chirurgickú liečbu.

Optimálny vek na operáciu pupočnej kýly je 5–7 rokov. V tomto veku sú tkanivá dieťaťa poddajné a rýchlo sa regenerujú, čím sa vytvára zdravý pupočníkový krúžok. Počas chirurgického zákroku môžu mať dospievajúci určité ťažkosti.

Núdzové operácie sa vykonávajú striktne podľa pokynov. Obrovské kýly, náchylné na komplikácie, sa chirurgovia dohodnú na operácii až po dosiahnutí 6 mesiacov dieťaťa. O operácii rozhoduje vždy lekár.

Aká je operácia

Plánovaná oprava kýly sa vykonáva v nemocnici v celkovej anestézii. Operácia trvá 20-30 minút. Chirurg upravuje herniálny obsah a prišíva herniálne brány, u detí sa nepoužívajú špeciálne siete.

Existuje niekoľko druhov operácií, ktoré sa väčšinou vyznačujú prístupom, ale ich podstata je rovnaká. Podľa Dyakonov-Mayo-Sapezhko predtým používali rovnakú techniku ​​ako dospelí. Možná metóda Lexera alebo špicová prevádzka. V druhom prípade bude mať pooperačná sutúra semi-oválny tvar.

Lexerova metóda

Mayoova metóda

Sapezhková metóda

Stále častejšie sa vykonáva aj laparoskopia, používa sa laser a nové, minimálne invazívne vysoko účinné techniky. Jazva po takýchto zákrokoch je takmer nepostrehnuteľná a pacient môže byť prepustený z nemocnice skôr. Takéto operácie sú však platené.

Pooperačné obdobie

Keď sa dieťa prebudí z anestézie, ale nie skôr ako 12 hodín po operácii, môže mu byť podaná voda. Kvapalina by sa mala piť v malých dúškoch.

O deň neskôr, keď sa objaví črevná pohyblivosť, sa dieťaťu môže ponúknuť vývar (alebo ľahká polievka), bozk, kefír, kompót a pečené jablko. V 2-3 dni sa ponuka rozširuje o cereálie, ovocné pyré a jogurt. Nasledujúci deň dieťa postupne začne kŕmiť obvyklé jedlá.

Ak sa dieťa od prvého dňa aktívne pohybuje a posadáva, na brucho by mal byť nasadený pooperačný obväz. Prvých 24 hodín by dieťa nemalo opustiť posteľ.

V nasledujúcich dvoch dňoch je vylúčený mierny nemocničný režim, tj sú vylúčené skoky, náhle pohyby atď. Obinok sa používa najmenej 2 až 3 týždne. V nej môžete voľne chodiť a pohybovať sa doma.

Po 3-4 týždňoch sa uzdravenie ukončí a dieťa bude môcť začať žiť v obvyklom režime. V budúcnosti je však lepšie zdržať sa nadmernej fyzickej námahy, najmä telesnej výchovy. Po štandardnej oprave kýly u detí sa nevyžaduje špeciálna rehabilitácia.

Alternatívne metódy liečby

Okrem vyššie uvedeného niklu z medi môžu mladí rodičia počuť aj tieto tipy od staršej generácie:

 • dať dieťaťu odvar rebarbory;
 • rozmazať pupočnú zónu v noci maslom a propolisom;
 • pripevniť listy papradia;
 • aplikujte obklady s mliečnou srvátkou;
 • utrite bavlnou navlhčenou v zriedenom octe;
 • iné metódy (sprisahania, homeopatia atď.).

Na internete sú stránky tzv. Liečiteľov, kde podrobne rozprávajú, ako by sa podľa nich mala liečiť pupočná kýla u novorodencov. Poskytujú fotografie vyliečených pacientov. Niekedy sa rodičia, neveriaci lekári, ktorí tvrdia, že prietrž prejde samy, obrátia na šarlatánov. Náklady na ich služby sú vysoké a účinok je nulový.

Malo by byť zrejmé, že populárna fantázia je neobmedzená, a tieto metódy nemajú vedecký základ, a preto by sa im malo vyhnúť. Z dôvodu takýchto pochybných postupov je novorodenec často v nemocnici.

Dôležité! Dôverujte zdraviu svojho dieťaťa iba odborníkom. Akákoľvek metóda liečby musí byť schválená lekárom..

prevencia

Rodičia sa často pýtajú lekárov, prečo sa táto patológia vyskytuje a ako tomu zabrániť. Prevencia by sa mala začať plánovaním tehotenstva. Nastávajúca matka je povinná zabrániť negatívnym účinkom na plod počas tehotenstva.

Ak sa už dieťa narodilo s pupočníkovou prietržou, hlavnou úlohou rodičov je zabrániť progresii choroby. Urobiť to:

 • vylúčiť situácie, keď je dieťa nútené plakať dlho a nahnevane;
 • zbaviť sa zažívacích problémov (odstránenie zápchy, odstránenie plynov, dodržiavanie diéty pre dojčiacu matku atď.);
 • Nevyhadzujte dieťa, nesadajte si, neklaďte na nohy vopred;
 • predchádzať chorobám a včas ich liečiť, ktorých hlavným príznakom je kašeľ;
 • Nezneužívajte príliš tesné prútiky;
 • zabrániť krivici (vezmite vitamín D;
 • od 2 týždňov veku, postupne začnite posilňovať brušné svaly (masáž, plávanie, špeciálne držanie tela a cvičenia).

Toto je to, čo Dr. Komarovsky odporúča o pupočníkovej prietrži:

Aby sa predišlo komplikáciám, mali by sa vykonávať denné hygienické postupy a včas by sa mali zistiť najmenšie zmeny v oblasti pupka. Všetky informácie by ste mali získať od svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti..

často kladené otázky

Môže hernia prejsť bez chirurgického zákroku?

Áno, pupočná kýla novorodencov sa spravidla nezávisle vylieči do 3 rokov.

Môže sa prietrž objaviť rok po narodení?

Pupočná kýla novorodencov sa zvyčajne prejavuje v prvých dvoch mesiacoch života, ale v ojedinelých prípadoch sa môže objaviť aj u jednoročného dieťaťa..

Môže kýla prasknúť?

Umbilikálna prietrž novorodenca nemôže prasknúť. Jeho perforácia je možná pri tkanivovej nekróze alebo traume.

Čo robiť, ak pupok trčí a nie je kýla?

Ak pupok vyjde, nehádajte dôvod, musíte dieťaťu alebo detskému chirurgovi ukázať dieťa..

POZOR! * pri kopírovaní materiálov článku nezabudnite uviesť aktívny odkaz na zdroj: https://razvitie-vospitanie.ru/zdorovie/pupochnaya_gryzha_u_novorojdennix.html

Ak sa vám článok páčil, a nechajte svoj komentár nižšie. Váš názor je pre nás dôležitý.!

Čo je rozšírený pupočníkový prsteň

Takáto patológia, ako je zväčšený pupočníkový krúžok, do 5 rokov, sa spravidla úspešne lieči masážou brušnej steny. Ak masáž nevedie k zániku pupočnej prietrže, musíte vykonať operáciu. Rovnakým spôsobom sa operácia používa na liečbu pupočnej kýly u detí starších ako 5 rokov a dospelých.

Prečo sa pupočníkový krúžok u detí môže rozširovať

Medzi ľuďmi, ktorí nie sú v medicíne, sa všeobecne verí, že výskyt pupočnej kýly nejakým spôsobom závisí od spôsobu spracovania pupočnej šnúry - iba mýtu..

Niekoľko dní po narodení pupočníková šnúra, ktorá spája plod s placentou, u dojčiat zmizne. Pupočníkový krúžok pevne zatvára, zarastený spojivovým tkanivom. Tento proces však nejaký čas trvá. Ak z nejakého dôvodu vzrastie intraperitoneálny tlak v tele dieťaťa skôr, ako sa pupočníkový krúžok pevne uzavrie, môže sa vytvoriť kýla. Je to hlavne kvôli genetickej predispozícii - takzvanej „dedičnej slabosti peritoneálnej fascie“. Ak jeden z rodičov dieťaťa mal pupočníkovú prietrž v detstve, potom má tiež veľmi vysokú pravdepodobnosť (podľa lekárskych štatistík takmer 70%) takejto patológie.

Umbilikálna prietrž sa tiež môže vyvinúť v dôsledku zvýšenej tvorby plynu v črevách, častého a ťažkého plaču, zápchy a mnohých ďalších dôvodov..

Ak si všimnete nejakú chybu pupočníkového krúžku u dieťaťa, ukážte to chirurgovi. 10 minút pred kŕmením dieťaťa položte brucho na rovný tvrdý povrch.

Z akých dôvodov môže byť u dospelých pupočná kýla

V dospelosti sa môže vyskytnúť pupočná kýla. Je to kvôli nadváhe, veľkej fyzickej námahe, zraneniam, pooperačné jazvy brucha. Preto sa niektorým ľuďom odporúča, aby po operácii nosili obväz..

Umbilikálna prietrž môže byť tiež spôsobená určitými chorobami, sprevádzanými silným dlhotrvajúcim kašľom alebo hromadením tekutiny v brušnej dutine - napríklad ascites (dropsy).

U žien sa pupočná kýla vyskytuje oveľa častejšie ako u mužov. Je to kvôli anatomickým a fyziologickým rozdielom ženského tela. Tehotenstvo hrá obzvlášť dôležitú úlohu pri tvorbe pupočnej kýly, najmä v neskorších fázach, keď sa prudko zvyšuje tlak v bruchu, oslabujú sa svaly prednej brušnej steny a pupočníkový prstenec je veľmi napnutý..

Zväčšenie pupočníka u dieťaťa

Pupočná prietrž alebo predĺženie pupočného prstenca?

Umbilická krúžková hypotenzia u novorodencov: príčiny, príznaky, metódy liečby

Rozdiel medzi pupočnou kýlou a predĺžením pupočného kruhu

Je potrebné rozlišovať medzi často zamieňanými pojmami: „pupočná kýla“ a „hypotonický pupočný kruh“ alebo predĺženie pupočného kruhu.

Foto 1 ukazuje klasickú prietrž u dospelých. Toto je svalový výčnelok, ktorý sa môže vytvoriť z niekoľkých dôvodov, vrátane:

 • závažné choroby, ktoré narušujú tkanivový chirurgický výkon a svalový tonus;
 • slabosť a nedostatočná hustota brušnej fascie;
 • prekrývanie pupočného prstenca s brušnou fasciou a tak ďalej.

Kýla vytvára nepríjemné pocity a spôsobuje riziká pre ľudské zdravie, môže sa vyliečiť iba chirurgickým zákrokom.

V každodennej praxi sa rozšírenie pupočného krúžku u dojčiat pre jednoduchosť nazýva aj kýla (foto 2). Aj keď v skutočnosti to vzniká z iných dôvodov - zvyčajne z dôvodu predčasnosti alebo z dôvodu, že keď už pupočníkový pupok spadol, pupočníkový kruh sa zatvára pomalšie, ako je potrebné. Na rozdiel od skutočnej kýly sa takáto vydutina lieči bez chirurgického zákroku - na tento účel sa používajú obväzy, masáže cvičením a špeciálne cvičenia. Dieťa by malo byť tiež položené na rovný tvrdý povrch v súlade s odporúčaniami lekára.

Aká nebezpečná je „pupočná kýla“ u novorodencov?

Najdôležitejšou vecou pre rodičov nie je zostať v tme a preháňať rozsah problému. Takzvaná kýla u novorodencov sa neobjavuje tak zriedka, zatiaľ čo u dievčat sa vyskytuje častejšie ako u chlapcov. Ohrozené sú deti narodené predčasne, ako aj deti, ktorých pôrodná hmotnosť bola menšia ako tri kilogramy.

Ak má dieťa predĺženie pupočného krúžku, nie je to dôvod na paniku! A ešte viac to neznamená, že bude potrebná operácia. Vo veľkej väčšine prípadov stačí použiť spoľahlivé a účinné umbilikálne doštičky „Rupfix“ od spoločnosti Arilis, ktoré už pomohli mnohým deťom zbaviť sa tzv. Kýly, a tiež sa riadiť ďalšími odporúčaniami lekára..

Mýty o pupočnej kýle u novorodencov

Napriek rozvoju medicíny a vzdelávacej činnosti lekárov mnohým rodičom stále dominujú mýty a predsudky. Niektorí sú si teda istí, že zvýšenie vnútrobrušného tlaku je údajne schopné u dieťaťa vyvolať kýlu, a preto nazývajú kašeľ, krik, plač, zvracanie a nadúvanie ako nebezpečný jav..

Toto všetko nemá nič spoločné s realitou. V skutočnosti sa rozšírenie pupočného prstenca môže objaviť iba s anatomickou predispozíciou alebo s narušeným vývojom brušnej fascie, ktorá je zvyčajne diagnostikovaná v prvých týždňoch po narodení dieťaťa. Tieto dôvody sa zase netýkajú faktorov, ktoré vyvolávajú skutočnú pupočníkovú prietrž (vážne ochorenie atď.).

Pokiaľ ide o kričanie a plač, sú to iba dôsledky, nie ich príčina. S vývojom hypotenzie pupočného krúžku má dieťa vážne nepríjemné pocity, ktoré spôsobujú jeho plač. Ak chcete tento problém vyriešiť, musíte ho vyriešiť pod vedením a dohľadom pediatra alebo perinatológa.

Ako a kedy deti objavia zväčšenie pupočného krúžku u detí

Umbilikálny prsteň je anatomicky slabým miestom každého dieťaťa. U niektorých detí sa svaly dostatočne rýchlo zatvárajú, u iných sa to nevyskytuje, čo vedie k miernemu výčnelku v pupku. Viditeľné voľným okom je jasne viditeľné, navyše sa dieťa v tomto prípade bude zriedka cítiť dobre. Našťastie je tento problém veľmi jednoduchý..

Zistiť rozšírenie pupočného krúžku u dieťaťa počas vizuálnej prehliadky môžu rodičia alebo lekári. Zvyčajne sa akékoľvek abnormality zistia počas prvých týždňov alebo mesiacov po narodení dieťaťa. Pomerne zriedkavo sa vyskytujú prípady, keď sa u dieťaťa vyskytne problém už vo veku jedného roka alebo dokonca jedného a pol roka. Je ťažké nevšimnúť si výsledný výčnelok, najmä keď dieťa sedí alebo stojí, keď plače alebo z iných dôvodov namáhajúcich žalúdok..

Malo by sa pamätať na to, že v ranom veku nie je vyčnievanie v oblasti pupka prietrže: je dočasne nasadený, je potrebné iba jemne pritlačiť prsty. Ak sa však u dieťaťa vo veku troch alebo viacerých rokov náhle vyvinie svalové vydutie, ktoré predtým neexistovalo, - pravdepodobne to je začiatok vývoja skutočnej pupočnej kýly. Dôvody sa môžu líšiť a líšia sa od dôvodov, ktoré u novorodencov vyvolávajú konvexný tvar pupka. Staršiemu dieťaťu by sa určite malo lekárovi ukázať - s najväčšou pravdepodobnosťou potvrdí pravú pupočnú kýlu a bude potrebný chirurgický zákrok..

Musím navštíviť lekára?

Áno, mali by ste kontaktovať špecialistu! Rodičia dieťaťa nie sú profesionálni lekári a nemôžu presne určiť diagnózu. Môže to urobiť iba pediatrický chirurg. Bude stačiť, aby rodičia informovali, že u dieťaťa našli výčnelok podobný hernii. Možné ďalšie príznaky - horúčka, zmena farby kože, poruchy stolice.

V žiadnom prípade nemôžete odložiť návštevu lekára! Čím skôr nahlásite problém, tým ľahšie bude odstránené, čím sa vyhnete rizikám a komplikáciám. Podľa štatistík je asi dve tretiny prípadov vylúčených výlučne konzervatívnymi metódami, to znamená bez chirurgického zákroku. Excízia pri hernii a plastickej chirurgii je nevyhnutná iba vo vážnych prípadoch, ako aj vo veku piatich rokov. Ale bez ohľadu na vek je potrebná diagnostika.

Môže sa situácia normalizovať bez liečby?

U niektorých detí je odchýlka vo vývoji pupočného krúžku od normy menšia ako sedem milimetrov, zatiaľ čo výstupok je veľmi malý alebo úplne neviditeľný. V tomto prípade lekár stanoví diagnózu „predĺženia pupočného krúžku“. Niekedy sa odovzdáva samostatne - to je to, v čo rodičia detí dúfali, keď liek ešte nebol vyvinutý.

Ale dnes existujú spôsoby, ako vyriešiť problém so zárukou a nezanedbávať ich:

 • Dieťa by sa malo lekárovi pravidelne ukazovať.
 • Cievne sviečky „Rupfix“ opravia problémové svaly a bezbolestne ich postupne vrátia do svojej normálnej polohy. Vďaka nedostatočným alergénovým vlastnostiam sa platne môžu nosiť veľmi dlho.
 • Predpísaná je liečebná masáž, ktorá sa môže vykonávať ako v klinickej, tak aj v domácej..
 • Špeciálne gymnastické cvičenia pre novorodencov, pravidelné ukladanie dieťaťa na žalúdok na tvrdý povrch - ďalšie opatrenia na zbavenie sa hypotonicity pupočného krúžku.
 • Vďaka integrovanému prístupu sa môžete spoľahnúť na rýchle odstránenie problému. Nosenie pupočníkových dosiek Arylis bude hrať kľúčovú úlohu, pretože budú mať pozitívny účinok.

Spoločnosť Arilis sa etablovala medzi rodičmi. Podľa mnohých recenzií za posledných desať až dvadsať prvých dní môžete vidieť významné zlepšenia. Dosky Rupfix nespôsobujú nepohodlie, nespôsobujú alergie, zároveň veľmi dobre držia a výrazne prekračujú akékoľvek lekárske obväzy vo svojich vlastnostiach. Vďaka použitiu takýchto doštičiek môžete výrazne urýchliť proces odstraňovania tzv. Pupočnej kýly u novorodencov..

Čo je rozšírený pupočníkový prsteň

Divergencia pupočného prstenca je stav spôsobený zmenou polohy svalových vlákien. Patológia môže byť prvým príznakom pupočnej kýly, ale nie vždy k nej vedie. Predĺženie s výstupkom už naznačuje vznik tohto ochorenia. Podľa ICD 10 je kód pupočnej kýly K42, ale rozšírenie pupočného kruhu ako nezávislé ochorenie nemá taký kód.

Príčiny pupočnej kýly u detí a dospelých

Príčiny zväčšenia krúžku a tvorby prietrže u dojčiat a dospelých sú rôzne. U detí sú hlavnými faktormi spôsobujúcimi patológiu:

 • Nesprávny vývoj prednej brušnej steny alebo nedostatočný rozvoj vlákien. Rôzne príčiny tohto stavu, vrátane infekcií u žien, neustáleho vystavenia matky toxickým látkam alebo nadmerného stresu počas tehotenstva.
 • Vysoký tlak vo vnútri pobrušnice. V tomto prípade sa prietrž nepovažuje za vrodenú patológiu, ktorá sa vytvára v prvom roku života (najčastejšie niekoľko týždňov po narodení) v dôsledku intenzívneho, častého plaču a kriku..
 • Slabosť pupočného krúžku a dysplázia spojivového tkaniva. Sú to vrodené patológie, ktoré sa môžu vyskytnúť neskôr ako rok po narodení.

U dospelých je divergencia pupočného prstenca a tvorba prietrže spôsobená mnohými dôvodmi:

 • silné narodenie a tehotenstvo;
 • viacnásobné dieťa;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • operácie lokalizované v pobrušnici;
 • trauma do brucha a prednej brušnej steny;
 • adhézie a zjazvenie tkaniva;
 • dlhodobý kašeľ;
 • zápcha a napätie pri pohybe čriev;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • ascites (často sa vyskytuje pri cirhóze);
 • obezita alebo náhla strata hmotnosti 10 kilogramov alebo viac;
 • znížený svalový tonus kvôli nedostatku pohybu.

Existujú faktory, ktoré vedú k nadmernej divergencii pupočného krúžku, po ktorom nasleduje hernia. Podobné porušenia sa pozorujú u žien, ktoré otehotneli neskôr ako 35 - 40 rokov. Niektoré povolania, napríklad hranie dychových nástrojov, môžu túto chorobu vyprovokovať..

Väčšina príčin nesúladu a pupočnej kýly sú spojené s poruchou svalového tonusu v pobrušnici. U dospelých a detí môžu byť vrodené alebo získané. A choroba sa môže vyvinúť v každom veku.

Príznaky vzniku prietrže

Iba lekár môže určiť nezrovnalosť v prsteňoch u novorodencov alebo dospelých. Nie vždy je patológia sprevádzaná symptómom, ako je strata pupka.

Normálny pupočníkový krúžok má pomerne vysokú hustotu. Je úzky a ak tam vložíte prst, okamžite prilieha k stene bez toho, aby prenikol do brušnej dutiny. S vývojom patologických procesov sa prsteň stáva oveľa širším a tón pupka klesá. Špička ukazováka ním ľahko prechádza. Pupočná prietrž je sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť - nevyskytuje sa vo všetkých prípadoch, ale ak sa zdá, môže dať pupku, dolnej časti chrbta a pozdĺž chrbtice;
 • k výčnelku vždy dochádza pri prietrži, ale môže chýbať, ak sa krúžok práve začal rozširovať;
 • v prvých stupňoch je vysúvacie vrecko ľahko vložené a má mäkkú konzistenciu;
 • veľkosť prietrže závisí od trvania ochorenia.

Ak je vak poškodený, objavia sa akútne príznaky: problémy so stolicou, silná bolesť v pupku, vysoká horúčka, nevoľnosť a slabosť, strata chuti do jedla. Komplikácie sa môžu začať po porušení..

Diagnóza choroby

Chirurg môže rozpoznať pupočníkovú prietrž pri prvom vyšetrení, ako aj zistiť prítomnosť predĺženia pupočného krúžku. Pacient nemôže diagnostikovať tieto patológie sám.

Ultrazvukové, röntgenové a laboratórne testy sú nevyhnutné na vylúčenie skrytých komplikácií, zápalových a infekčných procesov. Najčastejšie sa predpisujú na podozrenie na komplikácie..

Komplikácie pupočnej kýly

Komplikácie pupočného výčnelku začínajú iba s predĺženým priebehom patológie. Primárnym dôsledkom je štipková kýla, v dôsledku ktorej sa vyvíjajú nepriaznivé symptómy a zhoršuje sa pohoda pacienta. U dospelých je priestupok pomerne zriedkavý, čo je výrazne pred ním, pokiaľ ide o trieslovinové a femorálne kýly. V dôsledku stlačenia vaku herniovou bránou sa vytvorí nekróza tkanív, ktoré spadli do tejto formácie..

Ďalšou komplikáciou, ktorá nastane bez ohľadu na porušenie, je sekundárna infekcia. Pokrýva časť orgánu, ktorý spadol do herniálneho vaku. U pacientov, pri ktorých hernia zahŕňa črevné slučky, sa vyskytuje následok, ako je koprostáza..

Dlhodobý priebeh ochorenia spôsobuje bolesti, šok, niekedy aj črevnú obštrukciu a peritonitídu. Najpokročilejšie štádiá môžu viesť k kóme, tento dôsledok je však veľmi zriedkavý..

Nedostatok včasnej diagnostiky a adekvátnej liečby je hlavným faktorom pri výskyte komplikácií prietrže. Ak pacient pociťoval bolestivé brnenie v pupočníku alebo sa vyskytlo podozrenie na zväčšenie pupočníka, musí sa poradiť s chirurgom alebo terapeutom..

Liečebné metódy

U detí od narodenia do 1 roka sa používajú taktiky liečenia, ktoré sa očakávajú v aktívnom veku a ktoré zahŕňajú:

 • neustále sledovanie pupku;
 • použitie podporných obväzov;
 • prevádzka v prípade neúčinného obmedzenia.

U dospelých a starších detí je jedinou metódou účinnej liečby pupočnej kýly chirurgia. S pomocou alokuje chirurg herniálny vak a vracia jeho obsah späť do brušnej dutiny. Potom je nainštalovaná špeciálna sieť, ktorá obmedzuje prietržovú bránu. Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii v závislosti od zložitosti stavu pacienta..

Rehabilitačné obdobie je 6 mesiacov, v prvých týždňoch je nutné dodržiavať pokojný odpočinok.

Ak prietrže prebieha u novorodenca súbežne s viacerými malformáciami, prognóza bude nepriaznivá. Včasný chirurgický zákrok alebo obmedzujúca terapia pomáhajú eliminovať prietrž bez hnačky. Dospelí dobre tolerujú operáciu, pri absencii sprievodných komplikácií je riziko relapsu nepravdepodobné.

Prevencia rozšírenia krúžku a prietrže

Aby sa zabránilo roztiahnutiu pupočného krúžku u dieťaťa, matka by mala byť zodpovedná za priebeh tehotenstva, riadiť sa odporúčaniami lekára a odmietať používať nebezpečné látky alebo žiť v oblasti s vysokým rizikom chemickej otravy. Ihneď po narodení je dieťaťu predpísaná gymnastika a masáž, aby sa zabránilo rozšíreniu pupočného krúžku.

U dospelých možno metódam prevencie pripísať tieto body:

 • je potrebné venovať sa miernym športom a jesť správne, aby došlo k normálnemu tráveniu;
 • počas tehotenstva nosia podporný obväz a vykonávajú preventívne cvičenia, aby nedošlo k rozporom po narodení dieťaťa;
 • hmotnosť monitora; obezita nie je povolená;
 • v prípade chorôb, ktoré spôsobujú kašeľ, sa všetky infekcie okamžite začnú liečiť.

Aby sa predišlo recidíve po operácii, pacient musí dodržiavať všetky odporúčania lekára.

Pupočná prietrž, ktorá sa často vytvára po rozšírení krúžku, je liečiteľná. Pokročilý priebeh choroby však môže viesť k komplikáciám. Ak navštívite lekára a dodržujete jeho odporúčania, môžete sa vyhnúť nepríjemným následkom.

Nesmie sa zamieňať s herniou: pupočníkovým krúžkom a prečo sa zväčšuje u novorodencov?

Pupok je najslabším bodom na prednej brušnej stene. Mnoho rodičov vie, že deti majú v tejto oblasti často problémy..

Najčastejšie sa u detí vyskytuje zlé hojenie rán. Niektorí rodičia si všimli, že pupočníkový krúžok sa u novorodenca zväčšuje.

Môže to byť norma alebo hovoriť o začiatku vývoja závažnej patológie..

Možné príčiny

Ak sa pupočníkový prstenec rozšíri u novorodencov, rodičia sa čudujú, prečo má ich dieťa taký stav. Dôvody sa môžu líšiť..
Nasledovné môže zvyčajne viesť k zväčšeniu pupočného krúžku:

 • slabosť spojivového tkaniva umiestneného v pupku;
 • svalová hypotenzia;
 • zmena tkaniva pod vplyvom zápalového procesu;
 • individuálny znak.

Zväčšenie pupočníka u dieťaťa môže byť dôsledkom ťažkého tehotenstva, zlej dedičnosti.

Rôzne choroby môžu viesť k zníženiu stavu tkanív a svalového tonusu. Ak je pupočníkový prstenec zväčšený u novorodenca, obráťte sa na lekára. Príčinu tohto stavu môže určiť iba odborník. Zvyčajne sa akékoľvek abnormality zistia počas prvých 1 až 4 týždňov života dieťaťa.

Rozdiel od pupočnej kýly

Zväčšený pupočníkový kruh je stav, pri ktorom je pozorovaná zmena polohy svalových vlákien. Môže to byť prvý príznak pupočnej kýly..

Ako však niektorí myslia, nejde o identické koncepty. Sú to dva samostatné patologické stavy. Zväčšenie pupočníka nastáva kvôli svalovej hypotenzii. Kýla sa vyvíja v dôsledku vnútrobrušného tlaku a vyznačuje sa vydutím vnútorných orgánov pupkom..

Tento stav predchádza rozšírenie zvonenia, ale nie vždy k nemu vedie. Kýla sa lieči operatívne. Rozšírenie pupka môže byť eliminované bez chirurgického zákroku.

Je to pre dieťa nebezpečné?

Ak chcete odpovedať na otázku, či je rozšírenie pupočného krúžku pre dieťa nebezpečné, musíte pochopiť, čo spôsobuje tento stav. Malo by sa pamätať na to, že telo každého dieťaťa je individuálne. Preto sa svaly v pupku môžu uzatvárať rôznymi rýchlosťami. Ak sa pupok rozšíri u novorodencov, nemali by ste paniku. Po chvíli budú svaly tónovať a stav sa normalizuje..
Ak sa pupočníkový krúžok rozšíril na 3-4-ročné dieťa, určite by ste sa mali poradiť s lekárom. S najväčšou pravdepodobnosťou je to začiatok vývoja prietrže.

Patológia môže viesť k takým negatívnym dôsledkom:

 • porušenie vnútorných orgánov. To negatívne ovplyvňuje prísun krvi, môže viesť k smrti tkanív;
 • rozvoj črevnej obštrukcie. Je to život ohrozujúce..

Čo robiť s hypotenziou pupočníka?

Prvá vec, ktorú by mali rodičia, ktorí si všimli zväčšené brucho vo svojom dieťati, je ukázať pediatrovi. Možno bude potrebné skontrolovať príčinu tohto stavu. Je dôležité vynaložiť všetko úsilie a zabrániť vzniku prietrže. Na tento účel je potrebné posilniť svaly brušnej steny.

Pri hypotenzii pupočníka sú účinné nasledujúce opatrenia:

 • vedenie masážneho kurzu. Manuálna terapia vám umožňuje normalizovať krvný obeh a posilniť svaly tlače. Masáž by sa mala vykonávať správne a veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu dieťaťa. Preto je lepšie kontaktovať skúsených odborníkov. Typicky sa tieto techniky používajú: hladenie, lisovanie, šklbanie;
 • použitie podporných nástrojov. Takéto zariadenia zahŕňajú obväz a náplasti. Používajú sa na silné rozšírenie pupočného kruhu. Majú podporný a naliehavý účinok. Náplasť je lacný nástroj na zabránenie zovretia vnútorných orgánov. Je lepšie používať ho pod dohľadom lekára. V niektorých prípadoch náplasť spôsobuje podráždenie epidermálneho čísla. Bandáž je navrhnutá pre dlhodobé nosenie. Má vzhľad elastického pásu s obmedzovačom vankúšov. Nevyvoláva podráždenie pokožky;
 • použitie výstužných pozícií. Používa sa metóda ukladania omrvín na žalúdok. Táto metóda pomáha predchádzať rozvoju prietrže, eliminovať drobné porušenia v brušnej dutine. Pred každým kŕmením položte dieťa na žalúdok. Na zabránenie nebezpečným podmienkam stačí minúta pobytu v tejto polohe. Táto metóda sa odporúča najmä pre deti s predispozíciou na vývoj prietrže;
 • vedenie fyzickej terapie. Používajú sa špeciálne cvičenia, ktoré posilňujú svaly brušnej steny a zlepšujú krvný obeh. Novorodenci majú obmedzené fyzické schopnosti. Preto je pre nich gymnastický komplex malý. Môžete dosiahnuť pozitívne zmeny v systematickom vedení tried.

Ak sa u dieťaťa vyvinie prietrž, konzervatívne metódy liečby neprinášajú požadovaný výsledok, potom sa podrobí chirurgickému zákroku. Chirurgický zákrok je indikovaný od troch rokov. Prostredníctvom incízie lekár uvoľní zovreté miesto, upraví orgány. Potom sa aplikujú stehy.

Táto metóda vo väčšine prípadov úspešne rieši problém pupočnej kýly. Komarovsky poznamenáva, že rozšírenie pupočného krúžku je pomerne častým problémom u dojčiat. Dá sa to eliminovať integrovaným prístupom..

Podobné videá

Komarovsky o pupočníkovej prietrži:

Rozširovanie pupočného prstenca je teda najčastejšie kvôli svalovej slabosti. Vo väčšine prípadov svalovina v priebehu času nezávisle príde na tón, pupok sa zmenšuje v priemere. Hypotón je nebezpečný v tom, že dieťa môže mať prietrž, uškrtenie, upchatie čriev.

Aby sa zabránilo výskytu takýchto stavov, rodičom sa odporúča zaobchádzať s dieťaťom: viesť fyzickú terapiu, šíriť ju do žalúdka, zúčastňovať sa masážnych sedení s dieťaťom.

Pupočná prietrž novorodencov: starostlivosť, prevencia, liečba

PRIZNAKY UMNÁLNEHO HERNIA V NOVINÁCH

Normálne je v čase narodenia dieťaťa pupočníkový prsteň úzka diera, ktorá umožňuje iba cievy, cez ktoré bol malý muž pripojený k placente v brušnej dutine svojej matky, to znamená pupočnej šnúry. Po narodení dieťaťa je jeho pupočníková šnúra podviazaná a jej zvyšok zmizne, pupočníkový krúžok sa zatvára, zjazvuje sa. Toto sa samozrejme nestane okamžite, zvyčajne to trvá niekoľko týždňov.
Ak je pupočníkový krúžok v čase narodenia väčší, ako by mal byť, potom so zvýšeným vnútrobrušným tlakom (plač, kričanie, plyn) môže časťou črevnej slučky vyjsť, čo bude rušiť uzdravenie pupočného prstenca. Toto je pupočná kýla. Dieťa, ktoré má diagnostikovanú pupočníkovú prietrž, sa rodí s už rozšíreným pupočníkovým krúžkom. Nie je možné predpovedať, kto bude mať normálnu veľkosť a kto ju má zväčšenú, preto neexistujú žiadne konkrétne opatrenia na prevenciu pupočnej kýly. Ako už bolo spomenuté, utiahnutie pupočného kruhu si vyžaduje čas. Ak sa však proces hojenia pokazí, výčnelok v pupkovej oblasti do konca prvého roku života zaznamená dokonca aj neskúsená matka. Okrem toho je nepravdepodobné, že by kojenecká sestra alebo okresný pediater, ktorý dieťa sleduje, neprišli o kýlu. To znamená, že malý pacient bude registrovaný u chirurga na svojej klinike.

UTTERIÁLNE ZAOBCHÁDZANIE S HERNIA

Nie je to tak dávno, čo sa dalo počuť odporúčanie položiť kruhy pevného materiálu na kýlu a pevne ich obinúť. Dnes sa na takúto metódu už neprihlasuje, pretože nie je účinná: ani horná časť vnútorného orgánu, zatlačená krúžkom hore, neumožňuje liečiť pupočníkový kruh. Kompetentný lekár nasmeruje prietrž dovnútra, spojí kožu v blízkosti pupka do pozdĺžneho alebo priečneho záhybu a zafixuje ju pomocou pásovej pomôcky. Tento druh vylisovaného obväzu neumožní vnútorným orgánom „vytrhnúť sa“ a pomôže utiahnúť pupočný prsteň. Náplasť sa nanáša desať dní..

V prvý deň sa dieťa zvyčajne neaplikuje s náplasťou a počas ďalších dní môžete všetky hygienické procedúry vykonávať obvyklým spôsobom, kúpať dieťa. Po uvedených desiatich dňoch by mal lekár vyšetriť dieťa, odstrániť náplasť a skontrolovať stav pupka. V súlade s výsledkom sa určuje ďalšie ošetrenie. Je možné, že po niekoľkých „sedeniach“ s náplasťou bude pupočníkový krúžok utiahnutý.

Ak nosenie náplasti do dvoch mesiacov neprináša hmatateľné výsledky, odporúča sa ju odmietnuť. Brušné svaly dieťaťa sú už silné, koža sa stala dostatočne elastickou a náplasť ju môže príliš natahovať a spôsobiť podráždenie..

MIMOŽASNÁ HERNÁ MASÁŽ

V tejto fáze, v arzenáli lekárov a rodičov - masáže a gymnastika. Áno, áno, ten. Mami, ktoré menia detské plienky, môžu masírovať pupočníkový krúžok najskôr v smere hodinových ručičiek, potom proti smeru hodinových ručičiek. Masíruje sa pupočníkový kruh, a nie celé brucho, inak môže dôjsť k narušeniu trávenia dieťaťa..

A keď dieťa začne držať hlavu, môže byť a malo by byť položené na bruško. Všetky batoľatá sú položené na bruchu, ale ak má vaše dieťa pupočníkovú prietrž, uistite sa, že povrch, na ktorom musí ležať, je pevný. Takéto jednoduché cvičenia posilňujú svaly malej brušnice a môžu prispievať k samoťahovaniu pupočného krúžku.

Oprava pomocou bandáže, masáže a pokládky na bruško sú konzervatívne metódy liečby. Lekári sa snažia uchýliť k anestézii a skalpu až do veku 3 až 5 rokov, pretože každá operácia predstavuje pre telo dieťaťa stres. A predsa hlavnou indikáciou chirurgického zákroku nie je vek dieťaťa, ale stav pupočnej kýly.

Ak kýla spôsobuje znepokojenie, spôsobuje nepohodlie dieťaťa alebo existuje riziko komplikácií, môžu sa používať aj v jemnom veku 3–6 mesiacov. Ak je prietrž malá, nezabráni dieťaťu rásť a rozvíjať sa, je pravdepodobné, že samo zmizne. Kýlu môžete pozorovať na dlhú dobu. Ak však do 5 rokov nenastane žiadny pokrok smerom k „samo-likvidácii“, dieťa podstúpi operáciu a tu je dôvod, prečo: prietrhy sú u detí zriedkavé, ale u dospelých je oveľa bežnejšia. Ak nemáte kýlu a nepracujete s ňou, zabudnite na ňu, napríklad až do dospelosti, potom sa z nej môže stať závažná plastická chirurgia v dospelosti. Pre deti je ľahšie ovládať prietrž.

Zostáva dodať, že neexistujú žiadne všeobecné schémy liečby akýchkoľvek chorôb vrátane pupočnej kýly. Iba pozorujúci špecialista vie, ako často by mala matka priviesť svoje dieťa na vyšetrenie chirurgom. Na základe svojich pozorovaní rozhoduje o tom, kedy vykonať operáciu pupočnej kýly a či je vôbec potrebná operácia.

Deti a ich problémy

05.01.2019 admin Komentáre Žiadne komentáre

Pupočná kýla - vyčnievanie rôznych orgánov z brušnej dutiny rozšíreným pupočníkovým krúžkom.

Príčina pupočnej kýly

Kýla sa vyskytuje v dôsledku porúch „elastického skeletu“ pupku, ktorý pozostáva zo šliach a svalov.

Príčiny pupočnej kýly:

 • dedičná predispozícia k svalovej slabosti prednej brušnej steny
 • predčasnosť, ťažké tehotenstvo
 • vrodené chyby spojivového tkaniva
 • zvýšený tlak v bruchu v dôsledku neustálej úzkosti, nadúvania, častej zápchy

Klinické prejavy

Umbilikálna prietrž sa prejavuje výstupkom guľatého alebo oválneho tvaru rôznych veľkostí. V pokojnom stave a v polohe na chrbte je herniálny výčnelok ľahko vložený do brušnej dutiny a potom je pupočníkový prstenec dobre zbitý..

Vo väčšine prípadov nespôsobuje pupočná prietrž dieťaťu bolesť. V zriedkavých prípadoch s malou dierou s pevnými hranami je dôvod na obavy dieťaťa.

Mali by ste zvážiť aj možnosť štipnutia pupočnej kýly, napriek tomu, že v detstve je zriedkavá. Porušenie je charakterizované štyrmi znakmi:

 • ostrá bolesť prietrže alebo v celom bruchu
 • hernia ireducibilita
 • napätie a bolestivosť herniového výčnelku
 • nedostatok prenosu impulzov proti kašľu
 • Obmedzená pupočná kýla je indikáciou pre pohotovostný chirurgický zákrok

Vo významnom počte prípadov sa u malých detí pozoruje samoliečenie počas rastu (o 2 až 3, niekedy 5 až 6 rokov). Je to kvôli vývoju brucha. Neskôr sa pupočníkový krúžok spravidla nezatvára, nie je potrebné sa spoliehať na samoliečenie a je potrebný chirurgický zákrok..

Zásah sa vykonáva malým rezom v pupku, doba operácie je približne 10 - 15 minút, kozmetické švy nezanechávajú stopy na koži. Na rozdiel od tradičných metód nemusíte odstraňovať stehy, prakticky neexistuje žiadna bolesť, dieťa sa vráti do svojho normálneho života v ten istý deň.

Biela línia prietrže

Kýla bielej línie brucha je vyčnievanie vnútorných orgánov cez malé defekty aponeurózy (šľachová doska, pomocou ktorej sú svaly fixované), umiestnené blízko stredovej línie, medzi pupkom a xiphoidným procesom..

Kýly sa často nachádzajú priamo nad pupkom, nazývajú sa paraumbilické kýly.

Ubilný krúžok je pri týchto druhoch kýly úplne uzavretý.

Na rozdiel od pupočnej kýly sa prietrže bielej línie vyskytujú hlavne u starších detí. Hrudný výčnelok má rôzne veľkosti.

Klinické prejavy

Vo väčšine prípadov nespôsobuje prítomnosť paraumbilikálnej prietrže alebo prietrže bielej línie brucha bolesti dieťaťa. V niektorých prípadoch sa však pacienti sťažujú na bolesť v oblasti výčnelku, môže to byť spôsobené kompresiou nervov parietálneho pobrušnice alebo uškrtením prietrže. Porušenie kýly bielej línie brucha je indikáciou pre urgentný chirurgický zákrok

Paraumbilické kýly, rovnako ako kýly bielej línie brucha, nemajú sklon spontánne sa uzatvárať, takže je možná iba chirurgická liečba..

Operácia sa vykonáva pomocou malého rezu, aplikujú sa kozmetické intradermálne stehy a pooperačná jazva je takmer neviditeľná..

Zákrok sa vykonáva v anestézii masky, trvanie operácie je asi 20 minút.

Použitie moderných technológií, aplikácia kozmetických intradermálnych švov, drobné traumy tkanív umožňujú dieťaťu vrátiť sa do normálneho života v krátkom čase..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Po infekčnom alebo chemickom poškodení pečene sa jej zdravé bunky menia na jazvu, to znamená, že sa nahradia spojivovým tkanivom a dochádza k cirhóze. Výsledkom je, že telo prestáva normálne fungovať a narúša normálny metabolický proces.
Najčastejšie príčiny bolesti krkuTakmer každý človek v živote čelí nepohodliu v krčnej chrbtici. Ak nedochádza k fyzickým deformáciám alebo degeneratívnym léziám na hrebeni, potom sú nepríjemné pocity zvyčajne spojené s poklesom tlaku, meteorologickou citlivosťou, hypertermiou počas akútnych vírusových infekcií dýchacích ciest (v dôsledku bolesti svalov), nervovým a fyzickým preťažením, emocionálnym stresom..
Otázka od Violetty Menshovej:Povedz mi, je možné liečiť fibroidy maternice pomocou propolisu? Snažil som sa to mnohokrát, ale nebol tam žiadny výsledok.