loader

Hlavná

Žalúdok

Je možné natiahnuť chrbticu kýlou?

Medzistavcová hernia je ochorenie pohybového aparátu, často spôsobené nesprávnym zaťažením chrbtice. Natiahnutie chrbtice prietrži v počiatočných štádiách choroby pomôže zmierniť príznaky a zabrániť recidíve. Hlavnými metódami liečby sú lieková terapia a chirurgický zákrok.

patogenézy

Bolesť v chrbte a krku je spôsobená prasknutím vláknitého prstenca a vyčnievaním „pulpózneho“ jadra medzi stavcami. Časť jadra vychádza, a tým spôsobuje neznesiteľnú bolesť. Predčasné liečenie môže byť vážnym problémom a môže vyvolať nezvratné následky spojené s poškodením a narušením panvových orgánov, slabosťou končatín a paralýzou. Liečba tohto ochorenia je dlhá a má mnoho možností..

príčiny

 • Sedavý spôsob života.
 • dedičnosť.
 • nadváha.
 • zranenia.
 • Fyzické preťaženie.
 • Nedostatok vitamínu.
 • Zlé návyky.
 • skolióza.
 • osteochondróza.
Späť na obsah

Príznaky choroby

Zovreté nervové korene a miecha tiež vedú k bolesti a závratom. V komplexe sa spravidla objavuje niekoľko symptómov. Trakcia (strečing) je najjednoduchší spôsob liečby prietrže lumbálnej chrbtice. Jedná sa o postup, ktorý umožňuje plynulé rozšírenie stavcovských diskov na špeciálne vyvinutých zariadeniach, ktoré vám umožňujú zmierniť svalové napätie a tým pôsobiť na príčiny bolesti. Povolené je horizontálne a vertikálne napínanie chrbtice.

Druhy roztiahnutia chrbtice s herniou

Suchá trakcia

Podstatou tejto techniky je plynulé natiahnutie chrbtice pod hmotnosť vlastnej telesnej hmotnosti. Jednoduchá imitácia vertikálnej trakcie je vodorovná alebo vodorovná tyč. Postačuje, aby sa pacient na chvíľu zdržal a bol v tejto polohe. Pri výbere horizontálneho suchého napínania sa často používa simulátor gravimínu, čo je pohovka, ktorá opakuje správne ohnutie chrbtice. Povrch pohovky je vyrobený z pohyblivých hladkých rebier, vybavený vibračným efektom a zahrievaním. Zohrievanie pomáha uvoľňovať svaly, vibrácie a cestovanie v smere pohybu rebier smerom k hlave a nohy napínajú chrbticu. Simulátor navyše vytvára účinok masáže zadných svalov. U pacientov s bedrovou kýlou sa odporúča trakcia za sucha.

Podvodná trakcia

Keď sa zadné svaly napínajú pod vodou, uvoľňujú sa, zlepšuje sa krvný obeh, čo pomáha odstraňovať kŕče a znižuje bolesť v poškodenej oblasti. Táto technika sa vykonáva v špeciálnych miestnostiach vybavených bazénmi a vaňami na úpravu vody. Toto je šetrnejšia metóda..

Druhy napínania pod vodou

 • Vertikálne. Používajú sa zábradlia, krúžky, spony na hlavu a potom sa zvážia.
 • horizontálne Používa sa špeciálny štít, v ktorom je hlava pripevnená a telo je voľné v malom uhle. S rastúcim uhlom štítu sa zvyšuje zaťaženie.
Späť na obsah

Vykonávanie wellness aktivít doma

Dodržiavanie diéty, určitých cvičení, zdravého životného štýlu v komplexe vám umožní rozdeliť záťaž na chrbticu, uvoľniť svaly, obnoviť chrupavku a zabrániť zvýšeniu prietrže. Profylaxia spoločnosti Evminov je cenovo dostupný simulátor, ktorý obnovuje, podporuje a posilňuje. Poskytuje vysoké výsledky pri liečení tejto choroby. Triedy sú produktívne a nezaťažujúce. Ak takýto simulátor nemáte doma, môžete použiť podlahu.

Cvičebné pravidlá

Zakrúžkovanie, ohýbanie, „krútenie“ pohybov tela, ostré otrasy, šklbanie, skákanie počas zhoršovania choroby sú zakázané. Vysoká pravdepodobnosť posunu chrbtice.

Cvičenie chrbtice

Počiatočná polohacvičenie
Stoja na všetkých štyrochSúčasne zdvihnite ľavú nohu a pravú ruku. Držte v tejto polohe niekoľko minút. Náhradné cvičenia zdvihnutím pravej nohy a ľavej ruky.
Ak chcete zohnúť a ohnúť chrbticu, mierne nakloňte hlavu.
Zložte si panvu späť a pokúste sa sedieť na pätách.
Ležiaci na chrbteZdvihnite nohy a začnite robiť pohyby, ktoré sa podobajú cyklistike.
Kolená sa zohli, pritlačené k zadku. Omotajte si ruky okolo kolien, pritiahnite si ich k hrudi a pokúste sa dotknúť ich brady.
Zdvihnite nohy nahor a striedavo ich nakláňajte doľava a doprava.
Sedím na kolenáchPanvu nakláňajte striedavo, potom doprava, potom doľava, pričom sa snažíte dotknúť sa podlahy.

Cvičenia sa musia začať 5-krát. Každé 2 až 3 dni sa zaťaženie zvyšuje raz, až do 10 opakovaní. V budúcnosti môžete začať s tlačou. Aby ste predišli komplikáciám, mali by ste sa pred fyzickým cvičením natiahnuť chrbticu prietržou, poraďte sa so svojím lekárom. V závislosti od charakteristík lokalizácie bolesti je individuálne zvolené sedenie fyzioterapeutických cvičení. Rozťahovanie (strečing svalov) pomôže normalizovať prácu chrbta a bojovať proti problému stavovej kýly. Natiahnutie je kontraindikované pri zraneniach a akútnych štádiách choroby.

Ako správne natiahnuť chrbticu prietrž

Všetko o spinálnej prietrži

Rozťahovanie pomôže zlepšiť krvný obeh a obnoviť disky.

Miechová kýla je nebezpečná choroba, pokiaľ sa nelieči, vedie k invalidite. Lekári okrem liekov, injekcií, fyzioterapie a akupunktúry odporúčajú natiahnutie chrbtice na prietrž. Pri týchto liečebných postupoch je pozornosť zameraná na strečing. V lekárskej terminológii sa táto metóda nazýva trakcia (napätie miechy). V procese napínania chrbtice sa zväčšuje priestor medzi stavcami, medzistavcové platne sa uvoľňujú kompresiou. Krvný obeh sa zlepší, disky sa začnú zotavovať.

Je povolené vykonať postup doma? Čo je trakcia?

Je možné s týmto ochorením vykonať cvičenia na napínanie chrbtice? Strečing s kýlou bedrovej chrbtice bol vyvinutý už dlhú dobu. Protahovacie cviky nie sú schválené všetkými lekármi, stále sa o tom vedie diskusia a všetci lekári s týmto spôsobom liečby zdaleka nesúhlasia. Mnohé pozitívne hodnotenia týkajúce sa takejto terapie však naznačujú opak. Správnym rozhodnutím je zníženie kompresie nervových zakončení pomocou trakcie. Kapucňa má veľa výhod:

 • odstránenie bolesti;
 • zníženie intradiskálneho tlaku;
 • vertebrálna výživa sa zlepšuje v dôsledku obnovenia krvného obehu;
 • citlivosť nervových vlákien je obnovená;
 • zmiernenie svalového napätia;
 • dochádza k zväčšeniu chrbtice až do asi 4 mm.

Ťahové cviky sú povolené doma. To však možno urobiť iba po získaní súhlasu od ošetrujúceho lekára, ako aj po tom, ako je pacient vyškolený fyzioterapeutom a ukáže, ako sa správne natiahnuť. Samostatné podávanie tejto liečebnej metódy je nebezpečné, môže to viesť k komplikáciám..

Pravidlá vykonávania komplexov odbornej prípravy

Keď sa zistí prietrž, mala by sa rozťahovacie cvičenie začať okamžite. Dôsledná a správna implementácia komplexu umožní vyhnúť sa chirurgickému zákroku. Pri použití tejto metódy zaobchádzania je potrebné dodržiavať určité pravidlá:

 1. Nárast zaťaženia je veľmi pomalý. Pri prvom cvičení nemôžete pridať váhu.
 2. Je zakázané vykonávať ostré pohyby, skákať.
 3. Pred tréningovým komplexom by ste sa mali pripraviť, zahriať svaly pomocou cvičení alebo si odpočinúť v kúpeli.
 4. S medzistavcovou prietržou nemôžete zvládnuť hodiny. Cvičenia sa vykonávajú 2–5 minút, zakaždým (ak sa pacient cíti lepšie), čas sa zvyšuje o 3 minúty.
 5. V priemere je povolené vykonávať záťaž 20 minút, aby nedošlo k negatívnemu nárazu a aby nedošlo k preťaženiu chrbtice..
 6. Natiahnutie je prípustné počas obdobia remisie. Ak pacient prešiel akútnym obdobím choroby.
 7. Cvičenie by malo byť pravidelné. Odporúča sa cvičiť každý druhý deň, ak to zdravotný stav umožňuje - denne.
 8. Výskyt záchvatu bolesti znamená ukončenie relácie a odpočinku.

Ak cítite nárast sily, je dôležité zvoliť ten správny režim. Cvičenia by sa mali striedať, nemôžete vykonávať jedno cvičenie počas 2 minút a je tiež zakázané krútiť sa prvýkrát po začiatku zotavenia..

Tréningový komplex na ulici

Vodorovné tyče pre deti sú skvelým spôsobom, ako vyliečiť medzistavcovú prietrž. Ak je doma vodorovný bar, ak nie, choďte na akékoľvek ihrisko. Vertikálne strečing má pozitívny vplyv na zdravie pacienta. Je zakázané vyťahovať sa, vykonávať rôzne triky. Na vodorovnej lište s kýlou chrbtice sa smie zavesiť len ten, ktorý by nemal byť dlho v tejto polohe. Rukoväť ruky môže byť obrátená alebo priama, pretože je pre pacienta pohodlnejšia. Najskôr sa vykoná vertikálne napínanie nie dlhšie ako 10 sekúnd, maximálna doba zavesenia na vodorovnej lište je 30 sekúnd. Keď pacient dosiahne 30 sekúnd, začnite striedavo držať. Predné a zadné uchopenie sú rôzne cvičenia pre dolnú časť chrbta, ale sú užitočné na natiahnutie chrbtice a vytvorenie korzetu..

Na vodorovných pruhoch je užitočné vykonať cvičebný kútik. Za týmto účelom zdvihnite nohy pod uhlom 90 stupňov, potom nižšie. Na začiatku bude pre obeť ťažké vykonať toto cvičenie, preto sa odporúča zdvihnúť končatiny v ohnutom stave. Cvičenie je potrebné vykonávať pomaly, bez trhania, inak vzniknú komplikácie. Začnite s 1 opakovaním.

Triedy so špeciálnou tabuľou

Trakciu za sucha späť možno vykonať v nemocnici alebo doma. Tento spôsob liečby zahŕňa použitie špeciálnej tabule. Rozšírenie môže byť horizontálne alebo vertikálne. Doska je pre takúto chorobu vhodnejšia ako vodorovná lišta, pretože môžete nastaviť uhol. Schéma suchého napínania prietrž s kýlou

 • inštalácia zariadenia pod uhlom 30 stupňov;
 • ľahnite si na povrch a uchopte okraje dosky rukami;
 • trvanie postupu je 5 minút, potom je možné čas predĺžiť na 20 minút.

Toto cvičenie je dobré, pretože natiahnutie chrbtice s prietržami je úplne bezpečné. Ak pacient pociťuje bolesť chrbta, môže kedykoľvek prestať s napínaním. Pri hernii chrbta v sakrálnej sekcii je potrebné zdvihnúť ohnuté nohy a vykonať krútenie rôznymi smermi. Je dovolené narovnať rovné nohy v uhle 90 stupňov. Je veľmi užitočné cvičiť na bicykli iba pomaly. Tieto cviky sú užitočné pri miechovej kýle v bedrovej a krížovej oblasti. Ak je postihnutá cervikálna lézia, cviky sú trochu iné, o tom sa dozviete v ďalšej časti článku..

Vertikálna kapota: ako sa vykonáva?

Je veľmi dôležité, aby chrbát cvičil pravidelne, nemali by ste sa pokúšať robiť všetky cvičenia naraz, ak boli bolesti naposledy a pacientovi cvičenie chýbalo. Krčný región vyžaduje trochu odlišný prístup. Každý nesprávny pohyb spôsobí komplikácie. Možné následky nezávislej realizácie komplexu bez vedomia lekára: čiastočná alebo úplná paralýza. S kýlami v krčnej chrbtici Dr. Bubnovsky odporúča vertikálne strečing. Správna trakcia krčnej chrbtice a súčasne bedrovej časti:

 • pacient je položený na doske, nohy sú pripevnené špeciálnymi remienkami;
 • potom sa obeť pomaly začne zdvíhať hore nohami, aby nedošlo k prudkému prúdeniu krvi do hlavy a závratom;
 • potom, čo je pacient úplne znížený, môžete vykonať niektoré cviky.

V prípade krčnej chrbtice s vertikálnym natiahnutím chrbtice je užitočné urobiť zákruty hlavy. Hlavu môže otočiť iba lekár a môže dôjsť k charakteristickému kŕču. Bubnovsky odporúča robiť tlač v tejto polohe, čo ďalej pomôže napnúť svaly krku a chrbta. Bubnovsky neodporúča vykonávať napínanie chrbtice s kýlami na horizontálnej lište, ak je pacient starší ako 40 rokov. Tvrdí, že tabuľa Evminov je najlepším spôsobom, ako sa zbaviť prietrže. V 90% prípadov táto metóda liečby pomáha. Tiež pre krčnú chrbticu použite Glissonovu slučku, ktorá je fixovaná suchým zipsom v týlnej časti. V tomto prípade je pacient vo vodorovnej polohe, pánty sú pripevnené k ťažnej páke. Rozťahovanie môže byť diferencované alebo symetrické.

V žiadnom prípade neliečte sami. Ak vám lekár predpísal fyzickú terapiu, nemali by ste to robiť doma.

Účinné natiahnutie chrbtice s prietržou doma

Medzistavcová hernia je časté ochorenie, ktoré sa musí zbaviť komplexnej liečby. Môže zahŕňať liekovú terapiu, chirurgický zákrok, fyzioterapeutické cvičenia. Účinnou pomocnou metódou je natiahnutie chrbtice s herniou doma, pri ktorej sa používajú rôzne metódy.

Označenia postupu

Najčastejšie sú indikáciami trakčnej chrbtice choroby spojené s patológiami pohybového aparátu.

 • kýly a výčnelky chrbtice;
 • cervikálnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy;
 • zakrivenie chrbtice rôznych etiológií;
 • posttraumatické následky;
 • spondylarthrosis;
 • neurovaskulárna kompresia.

O tom, či sa má použiť miecha chrbtice, v každom jednotlivom prípade však musí rozhodnúť lekár.

Podstata metodiky

Hlavným príznakom patológie je bolesť chrbtice spôsobená kompresiou nervových koreňov v miestach tvorby prietrže. Na zmiernenie stavu pacienta v zdravotných aj domácich podmienkach sa používa trakcia - sila svalov tela.

Toto natiahnutie chrbtice prietrži vám umožní oslobodiť svalový korzet od kŕče, čo vedie k:

 • odstránenie nepohodlia a bolesti v miechových diskoch;
 • zlepšiť krvný obeh;
 • obnova inervácie v postihnutých oblastiach;
 • zastavenie degeneratívneho dystrofického procesu v oblasti tvorby prietrže.

V závislosti od charakteristík choroby sa môže použiť napínanie za sucha alebo pod vodou, horizontálne, vertikálne alebo šikmé. Trakcia chrbtice u pacienta môže byť uskutočnená jednou alebo viacerými metódami.

Je však dôležité pamätať na to, že táto metóda je pri komplexnej liečbe pomocná a nemôže nahradiť úplnú konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu. Je obzvlášť účinný na samom začiatku choroby pri absencii akútnych príznakov..

Musíte vedieť, že iba lekár môže predpísať úsek po povinnom hardwarovom vyšetrení chrbtice. Samoliečba je neprijateľná, pretože môže mať nepriaznivé alebo dokonca nebezpečné následky..

Spôsoby, ako natiahnuť chrbticu doma

Na roztiahnutie chrbtice domu môžete použiť rôzne jednoduché zariadenia: domácu vodorovnú lištu, švédsku stenu, šikmú dosku.

Lekár môže odporučiť zakúpenie komplexnejšieho simulátora - inverzného stola.

Okrem toho je pri plnom zaťažení chrbtice potrebné vykonať špeciálny gymnastický komplex.

Švédska stena

Počas cvikov na švédskej stene sa chrbtica rozťahuje pod telesnú hmotnosť. Simulátor je potrebné zavesiť tak, aby bremeno dopadalo iba na ruky, t. nohy sa musia ohýbať. Cvičte, aby ste vykonávali 10-15 sekúnd, čím sa predlžuje doba trvania. V rovnakej polohe sa odporúča pomaly vytiahnuť nohy ohnuté na kolenách k hrudníku a natiahnuť spodnú časť chrbta. Panvu môžete tiež otočiť doprava a doľava a viesť k bokom uzavretých nôh.

Pri dobrom zdraví je užitočné pripájať váhy k dolným koncom (nie však viac ako 30% z polovice telesnej hmotnosti). Malé činky, fľaše na vodu, sáčky s pieskom to zvládnu..

Odporúča sa tiež krátko zavesiť hore nohami a chytiť nohy na priečky steny. Na tento účel sa často používajú špeciálne slučky..

Odborníci odporúčajú začať cvičiť na švédskej stene po posilnení svalového korzetu pomocou gymnastiky na podlahe..

Inverzná tabuľka

Inverzné stoly sú špeciálne zariadenia na vykonávanie cvičení zameraných na zmiernenie bolesti počas medziobratlovej kýly. Majú iný dizajn a umožňujú vám robiť gymnastiku v polohe nahor alebo nadol.

Správna tabuľka dokáže zmeniť uhol svojej roviny na 180 °.

Preto sa odporúča používať na prevenciu chorôb pohybového aparátu.

Simulátor by mal vybrať lekár alebo školiteľ v súlade s výškou, hmotnosťou, postavou pacienta a individuálnymi charakteristikami choroby..

Gymnastický komplex

Okrem tried na švédskej stene alebo horizontálnej lišty na napínanie chrbtice môžete vykonávať aj denné sady terapeutických cvičení.

 1. Cvičte „Bicykel“ 2-3 minúty. S dobrým zdravím môžete robiť 2 až 3 prístupy.
 2. Počiatočná poloha tela leží na chrbte na podlahe. Pomaly zdvihnite hlavu tak vysoko, ako je to možné, snažte sa napnúť svaly krku a chrbta. Pózujte na 10 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte 5-7 krát.
 3. V rovnakej polohe zdvihnite pravú alebo ľavú nohu spolu s hlavou pod uhlom 45 °, napnite svaly dolnej časti chrbta, udržujte končatinu na váhe 10-15 sekúnd a potom ju postupne spustite. Opakujte trikrát pre každú nohu..
 4. V polohe na chrbte pomaly natiahnite nohy ohnuté na kolenách k hrudníku a natiahnite dolnú časť chrbta. Ruky sú zamknuté v zámku za hlavou. Opakujte 5-6 krát.
 5. Sediaci na podlahu, zarovnajte chrbát a pomaly sklopte hlavu dozadu a dopredu a do strán. Vykonajte 10-krát v každom smere.
 6. Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky pred seba. Zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu súčasne, potom ľavú ruku a pravú nohu, snažte sa ohýbať čo najviac. Opakujte päťkrát pre každú ruku.
 7. Nasadnite všetky štyri ruky s dôrazom na natiahnuté ruky a pomaly ohnite chrbticu nahor, pričom hlavu sklopte nadol. Zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Potom zdvihol hlavu hore, ohnite sa v dolnej časti chrbta na maximum. Opakujte 5-7 krát.

Počas tréningu by ste sa mali vyvarovať ostrých zametacích pohybov a nemalo by sa dovoliť prepätiu a bolesti. Pred nabíjaním musíte pomaly zahriať chrbtové svaly.

Po dokončení je potrebné úplne uvoľniť svaly tela, potom, čo ste ležali na hladkom a rovnom povrchu. V počiatočných fázach by gymnastický čas nemal prekročiť 10 minút. Ako trénujete, počet opakovaní a trvanie hodiny sa môžu zvýšiť.

kontraindikácie

Napriek tomu, že spinálna trakcia priaznivo ovplyvňuje stav pohybového ústrojenstva, má tento postup kontraindikácie.

 • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • hypertenzia 2 a 3 stupne;
 • onkológia;
 • poruchy činnosti dýchacieho systému;
 • infekčné choroby;
 • spinálna nestabilita;
 • sekvestrovaná prietrž
 • pruh;
 • tehotenstvo.

Kontraindikácie sa môžu vyskytnúť, ak sa po 2 - 3 pokusných trajektóriách objaví zhoršenie stavu: ďalší syndróm bolesti, nepohodlie v chrbtici. V takom prípade by sa triedy mali zastaviť a vyhľadať lekára.

Postup sa odporúča zrušiť aj v prípade, že po 5-7 postupoch nedôjde k zlepšeniu.

recenzia

Michail, 43 rokov: „Po tvrdej práci mi trpí bedrová prietrž. Zaoberal sa rôznymi systémami, ale triedy na švédskej stene veľa pomohli. Každý deň si zavesil ruky, zdvihol sa a hojdal tlačou na zavesenie. Postupom času začali kravaty pripájať činky na nohy. Jeho stav sa zlepšil, držanie tela, abs sa objavil, jeho chrbát sa prakticky nepoškodil. “.

Irina, 55 rokov: „Cvičením sa zbavím kýly. Jednoduchá gymnastika môže zmierniť bolesť a uvoľniť svaly chrbta. Často som naťahovacie cvičenia dvakrát denne, po pár minútach úľavy. “.

Ako urobiť strečing chrbtice s prietržou doma?

Trakcia (strečing, strečing, strečing) chrbtice je relatívne nová metóda konzervatívnej liečby medzistavcovej prietrže, ale napriek tomu je často súčasťou komplexu fyzioterapeutických cvičení v mnohých zdravotníckych zariadeniach zapojených do eliminácie porúch pohybového aparátu. Na roztiahnutie chrbtice priniesli požadovaný výsledok lekári odporúčajú vykonať ju pod dohľadom odborníka na klinike. Mnoho pacientov to však uprednostňuje doma..

Je dôležité pristupovať k trakcii chrbtice počas kýly doma tak zodpovedne, ako je to možné, pri vykonávaní tohto postupu v súlade so všetkými potrebnými pravidlami, inak namiesto očakávaných prínosov môžu také cvičenia spôsobiť veľké poškodenie pohybového aparátu..

Trakcia (strečing, strečing, strečing) chrbtice je relatívne nová metóda konzervatívnej liečby medzistavcových prietrží.

Označenia postupu

Trakčná metóda sa odporúča na použitie pri nekomplikovanej hernii a pri výskyte závažných príznakov poruchy miechy. Tie obsahujú:

 • bolesť chrbta a končatín, ktorá sa nedá liečiť;
 • znížená citlivosť nôh, znížená citlivosť, pocit brnenia v dolných končatinách;
 • obmedzenie motorickej aktivity;
 • svalové kŕče.

Záchvaty zadných svalov môžu byť indikáciou pre napínanie.

Podstata metodiky

Hlavným cieľom napínania miechy v prietrži je zväčšenie priestoru medzi stavcami a zníženie tlaku na medzistavcové platničky. To vám umožní obmedziť vyčnievanie prietrže, zmierniť bolesť chrbta a nôh, odstrániť kŕče svalového korzetu, zmierniť stres na chrbtici. Vďaka tomuto postupu sa zlepšuje krvný obeh v mieche a okolitých tkanivách, čo má priaznivý vplyv na stav stavcových platničiek, zabraňuje progresii ochorenia a pomáha obnoviť pohybovú aktivitu..

Spôsoby, ako natiahnuť chrbticu doma

Existujú 2 typy chrbtovej trakcie - suchá a podvodná. Doma môžete vykonávať iba tie postupy, ktoré sa týkajú prvého typu, pretože trakcia vo vodnom prostredí je sprevádzaná technickými problémami a vyžaduje si špeciálne vybavenie..

Natiahnutie za sucha môže byť vertikálne (visiace na vodorovnej lište, švédskej stene) a horizontálne (na inverznom stole).

Samostatne, strečing sa vykonáva pomocou špeciálnych gymnastických cvičení..

Švédska stena

Pri vertikálnom rozťahovaní pomocou švédskej steny musí pacient chytiť hornú tyč a zavesiť na natiahnuté ruky. Je dovolené, aby sa nohy nedotýkali podlahy, ale v počiatočných fázach liečby lekári odporúčajú, aby sa tomu zabránilo, aby sa nespôsobilo ďalšie zaťaženie chrbtice..

Natiahnutie chrbtice počas cvičenia je spôsobené vlastnou hmotnosťou. Nie sú potrebné žiadne ďalšie pohyby.

Táto metóda sa odporúča aplikovať na prietrž hrudníka a bedier, pretože záťaž chrbtice sa mení iba v týchto oblastiach. V prípade porušenia práce krčnej chrbtice tento postup neprináša výsledky.

Dĺžka cvičenia je stanovená individuálne a môžete ju meniť hore alebo dole iba po dohode so svojím lekárom.

Inverzná tabuľka

Inverzný stôl - simulátor vyrobený vo forme dosky so sklonom, ktorý je vybavený úchytkami a okrúhlymi svorkami pre ľahké použitie. Pri praktizovaní tohto zariadenia pacient položí chrbtom na povrch dosky hore alebo dole hlavou. Súčasne sa drží na simulátore pripevnením zápästia alebo chodidiel (v závislosti od polohy tela). Natiahnutie chrbtice sa vyskytuje aj pod vplyvom vlastnej hmotnosti, takýto simulátor je možné vyrobiť doma a používať samostatne, po konzultácii s odborníkom..

Gymnastický komplex

Na roztiahnutie chrbtice môžete vykonať nasledujúce cvičenia:

 1. Posaďte sa na podlahu, nohy od seba. Pri natiahnutí rúk vykonajte plynulé ohyby vpred na pravú a ľavú nohu.
 2. Sediaci na podlahe, pritiahnite nohy k hrudníku, uchopte svoje kolená rukami. Zablokujte polohu na 15 sekúnd, uvoľnite sa.
 3. Posaďte sa na svoje dolné končatiny a podpätky umiestnite pod zadok. Pomaly siahajte rukami dopredu, bez toho, aby ste zdvihli päty z bokov, zostaňte v tejto polohe 15-20 sekúnd, plynulo sa vráťte do východiskovej polohy.
 4. Ľahnite si na chrbát, uchopte svoje pravé koleno rukami a pomaly ťahajte nohu k hrudníku, potom ju položte a opakujte cvičenie s ľavou nohou.

Ak chcete natiahnuť chrbticu, musíte si ľahnúť na chrbát, uchopte svoje pravé koleno rukami a pomaly ťahajte nohu k hrudníku..

Prvé cvičenia fyzioterapie sa najlepšie vykonávajú pod dohľadom inštruktora, ktorý vysvetlí, ako vykonávať trakciu a vyberie najvhodnejšie cvičenia..

kontraindikácie

Liečba miechy sa nevykonáva u pacientov starších ako 60 rokov s hmotnosťou nad 100 kg. Natiahnutie chrbtice sa neodporúča ani v prípade nasledujúcich patológií:

 • poranenia miechy;
 • spondylarthrosis;
 • nádor miechy;
 • tuberkulózna spondylitída;
 • neskoré štádiá medzistavcovej prietrže, vyznačujúce sa prolapsom buničitého jadra z medzistavcového priestoru;
 • akútne choroby brušnej dutiny;
 • zápalové procesy v chrbtici;
 • osteoporóza;
 • tuberkulózna spondylitída;
 • obezita;
 • ischemická choroba srdca sprevádzaná respiračným zlyhaním;
 • vegetovaskulárna dystónia;
 • vysoký tlak.

recenzia

Oleg, 33 rokov, mesto Elabuga

Otec má prietrž, ukladá sa iba cvičením na inverznom stole (kúpenom špeciálne na natiahnutie chrbtice). Po vyučovaní chodí normálne a netrpí bolesťou.

Olga, 40 rokov, Samara

Jej manžel mal pri lumbálnej oblasti prietrž, jeho chrbát bolel neustále, nemohol normálne chodiť ani spať, kým sa nezačalo liečiť. Pil pilulky, rozmazal si spodnú časť chrbta krémami a zavesil na vodorovnú tyč. Potom lekár predpísal úsek na inverznom stole. Po 10 postupoch bol výsledok už viditeľný. Aby manžel nechodil zakaždým do nemocnice, urobil si podobný simulátor a teraz pravidelne cvičí doma. Kýla sa začala oveľa menej obťažovať.

Tamara, 39 rokov, Tver

Počul som to veľa s herniou pomôcť roztiahnuť chrbticu. Tiež som sa rozhodol skúsiť, ale po 10 lekciách tried sa to zhoršilo.

Trakcia chrbtice s herniou: čo to je a ako sa vykonáva?

Miechová trakcia sa považuje za jednu z najúčinnejších metód nechirurgickej liečby..

Procedúra zväčšuje priestor medzi stavcami, čo pomáha zmierňovať bolesť a znižuje tlak na nervy.

V procese napínania sa svalové vlákna predlžujú a uvoľňujú..

Zrýchlený krvný obeh a metabolizmus v chrbtici a tkanivách chrbta.

Napriek mnohým výhodám trakcie a dobrým prehľadom pacientov existuje použitie tejto techniky rad obmedzení..

Čo je to chrbtová trakcia??

Podstatou tejto techniky je natiahnutie chrbtice pod zaťaženie, ktoré je vytvorené vlastnou hmotnosťou alebo dodatočným zaťažením. Cieľom trakcie je odstránenie svalových kŕčov a obnovenie normálnej polohy vysídlených stavcov.

Princíp takého zaobchádzania je známy už dlhú dobu a prešiel mnohými zmenami, ktoré znížili negatívne následky. Pri použití tejto metódy môžu vzniknúť problémy, pretože intenzívne napínanie niekedy spôsobuje zlomeniny svalov, silnú divergenciu stavcov a zvýšenie prietrže. Moderné hardvérové ​​technológie vám však umožňujú prísne kontrolovať záťaž, čo výrazne znižuje riziko negatívnych následkov.

Aký je účinok tejto techniky? Zaťaženie smerujúce pozdĺž chrbtice zväčšuje medzeru medzi stavcami, čo vedie k eliminácii zovretých nervových koreňov. V dôsledku toho sa odstráni syndróm bolesti, obnoví sa krvný obeh a metabolické procesy. Stlačený disk sa postupne uvoľní a zaujme normálnu polohu. To sa nestane, ak už došlo k nezvratnej deformácii..

Dôležitou podmienkou úspešného výsledku kreslenia je postupné zvyšovanie expozície. Samotný proces pozostáva z niekoľkých postupov vykonávaných s pomalým zvyšovaním zaťaženia. Komplex opatrení zahŕňa rôzne manipulácie, ktoré sa vykonávajú, keď sa natiahne určitá časť chrbtice. Prirodzene, kukly rôznych zón sú výrazne odlišné.

Indikácie a kontraindikácie na použitie

Pri medzistavcovej prietrži sa odporúča trakcia miechy, ak:

 • Bolesť je mierna.
 • Medzistavcová kýla komprimuje krvné cievy.
 • X-ray ukazuje zakrivenie chrbtice.
 • Neexistujú žiadne stiesnené oblasti, svalový korzet je veľmi slabý.

Samostatné zaobchádzanie s touto metódou je mimoriadne nebezpečné, môže sa vyprovokovať celý rad nenapraviteľných dôsledkov. Dokonca ani v zdravotníckom zariadení, pod dohľadom lekárov, nie je možné úplne vylúčiť riziko tohto postupu. Preto sa pri rozhodovaní o natiahnutí musíte starostlivo analyzovať všetky okolnosti.

Musíte vedieť, že na natiahnutie chrbtice existujú kontraindikácie. Tie obsahujú:

 • V chrbtici sú silné bolesti.
 • Exacerbácia osteochondrózy.
 • Zhubný nádor v mieche.
 • Problémy so srdcom.
 • V prípade ochorení pečene a obličiek.
 • Poranenie miechy.

Okrem toho sa postup neodporúča starším pacientom a pri nadmernej hmotnosti. Natiahnutie chrbtice v tomto prípade vedie k zvýšenej deformácii stavcov a zvýšeniu prietrže.

Výhody a nevýhody

O pozitívnej spätnej väzbe pacientov na chrbticu nie je jednoznačný názor.

Niektorí lekári sa domnievajú, že táto metóda vám umožňuje:Iní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti tvrdia, že táto technika je úplne neúčinná, pretože:

 • Vyvarujte sa lekárskeho ošetrenia a chirurgického zákroku.
 • Dosiahnuť odstránenie bolesti.
 • Znížte svalové napätie.
 • Znížte vnútorné napätie v pohonoch.
 • Odstráňte opuchy a dekompresiu nervových zakončení.
 • Veľké riziko relapsu.
 • V niektorých oddeleniach sa niekedy vyskytuje mikrotrauma.
 • Zvyšuje sa opuch.
 • Zintenzívňujú sa zápalové procesy.

Ak však postup vykonáva skúsený inštruktor, riziko je minimálne.

Video: „Správna trakcia chrbtice s herniou“

Typy trakcie

Existujú rôzne spôsoby, ako napnúť chrbticu. Druh trakcie sa vyberá individuálne.

Kliniky majú v zásade vybavenie iba na suchý typ extrakcie miechy. Pre postup existujú špeciálne simulátory s držiakmi. Popruhy a káble sú pripevnené k pacientovi a hladko napínajú telo rôznymi smermi.

Napätie je slabé, ale stále pomáha znižovať napätie svalov a zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami. Potrebné zaťaženie, ktoré je pripevnené k ťažným káblom, má svoju vlastnú špecifickú hmotnosť. Pred zákrokom je použitý simulátor nastavený s prihliadnutím na diagnózu a svedectvo lekára.

Trvanie procedúry nie je dlhšie ako 1 hodina. Pacient sa niekedy cíti nepohodlne, ale bez bolesti.

Trakciu za sucha v mieche vykonávajú kvalifikovaní odborníci, ktorí predtým študovali stav pacienta a jeho individuálne vlastnosti. Táto metóda v kombinácii s inými metódami liečby bude najúčinnejšia, aj keď dôjde k výraznej strate pohyblivosti stavcov. Mimochodom, používajú túto metódu iba v nemocnici.

horizontálne

Pri tomto type trakcie sa postup vykonáva na naklonenej rovine. Jedna z metód zahŕňa ošetrenie na štíte alebo gauči, zdvihnutom o 25 stupňov na strane, kde je hlava umiestnená. Pacient je fixovaný mäkkými krúžkami, ktoré sú navlečené do podpazušia. Relácia trvá od 20 minút do 1 hodiny. Všeobecný liečebný cyklus trvá 20 hodín.

Iný spôsob pohonu sa vykonáva v horizontálnej polohe. Pacient leží na bruchu a stôl stúpa v nohách. Na členkových kĺboch ​​sú pripevnené slučky. Trvanie procedúry nie je dlhšie ako 30 minút. Prebieha 15 relácií.

Táto metóda sa zvyčajne používa na lumbálnu prietrž, je však zakázaná pre srdcové choroby. Táto trakcia sa odporúča pre mladých ľudí..

vertikálne

Existuje niekoľko techník. Obzvlášť populárna je metóda Yumashev a Popelyansky, ktorá sa používa na krčnú prietrž. Postup sa robí na špeciálnej stoličke pomocou Glissonovej slučky.

Na stoličke je pripevnený zvislý stĺpik s dĺžkou asi 190 cm, na ktorom je pripevnená ďalšia tyč vo forme vahadla (dĺžka asi 50 cm). Na konci tejto lišty sa nachádzajú bloky s káblom, ktorý sa na ne zavesí a ktorý sa pripája k slučke a zaťaženiu. Mierne ohnutie krku spôsobuje napätie.

Aby sa krk neohýbal namiesto slučky Glisson, používa sa na chrbát hlavy špeciálny hustý látkový držiak a slučka na čeľusť. Hmotnosť bremena sa postupne zvyšuje.

Scuba

Tento typ trakcie je novou technikou na liečenie a prevenciu patologických stavov miechy. Ale vďaka svojej jednoduchosti a účinnosti získal veľkú popularitu..

Úspech vodnej trakcie spočíva v tom, že teplá voda a ľahké zaťaženie uvoľňujú svaly, urýchľujú prietok krvi a zväčšujú plochu medzi stavcami. Táto trakcia sa najčastejšie používa na liečbu prietrže. Úplne odstrániť tento svalový blok nebude fungovať bez použitia mechanických účinkov. Lieky sú bezmocné a podvodná kapota odvádza vynikajúcu prácu..

Existuje ďalší mechanizmus liečivých účinkov trakcie. Keď sa stavce natiahnu v oblasti disku, dôjde k vákuovému efektu a podľa fyzikálnych zákonov to spôsobí, že sa hernálny výstupok vtiahne späť na disk. Po priebehov výronov sa medzistavcová prietrž výrazne zníži.

Pohon vody sa vykonáva dvoma spôsobmi: vertikálne a horizontálne.

Pri zvislej kapote sa postupuje v bazéne s hĺbkou asi 2,5 metra. Pacient je pripevnený pomocou popruhov k špeciálnemu vertikálnemu stojanu a spustený pozdĺž krku do vody. Ak je to potrebné, ďalšie nohy sa zavesia na nohy.

Horizontálna trakcia sa vykonáva v špeciálnych vaniach na tienidle, ktoré je umiestnené pod vodou pod uhlom (čím väčší je, tým intenzívnejšie je zaťaženie). Hlava pacienta je pripevnená k hornej časti štítu, zatiaľ čo nohy sú voľné.

Pre podvodnú trakciu existujú dva režimy:

 1. Kontinuálne. Trakcia sa vyskytuje počas celej relácie.
 2. Variabilné. Rozťahovanie sa strieda s relaxáciou podľa daného programu.

Schéma postupu

Teplota vody nie je vyššia ako 35 stupňov. Po prvé, pacient jednoducho stojí vo vode asi 5 minút, aby sa upokojil a uvoľnil svaly. Potom je pacient pripevnený na rám alebo štít. Prvé postupy sa vykonávajú bez ďalšieho zaťaženia. Relácia trvá asi 6 minút.

Časom sa pri každom novom postupe zaťaženie zvyšuje o 2 kg a je vo vode 1 minútu. U mužov je maximálna záťaž zvýšená na 18 kg a u žien do 10 kg. V polovici trate začne bremeno klesať a pozorovať opačné poradie. Celý kurz pozostáva z 12 lekcií.

Po zákroku musíte byť 5 minút vo vode. Potom z vody postupne stúpajte. Po roztiahnutí je potrebné ležať asi 1 hodinu na tvrdom povrchu a potom sa môžete postaviť. Je potrebné poznamenať, že je potrebné fixovať chrbticu korzetom alebo elastickým obväzom.

Vlastná trakcia doma

Prietrž bedrovej chrbtice môžete natiahnuť chrbticu doma. Pred začatím nezávislej liečby je však potrebné poradiť sa so špecialistom, ktorý určí stav tela a vypracuje súbor cvičení.

V byte môžete zavesiť vodorovný pruh v byte a zavesiť na ňom viackrát za deň.

Špeciálny gymnastický komplex pomôže napnúť väzivo chrbtice a rozšíriť stavce:

 1. Poloha, ležiaca na podlahe, ruky sú umiestnené pozdĺž tela. Kolená by sa mali ťahať striedavo k brade, každá noha vykonáva 10 pohybov..
 2. Ľahnite si na podlahu. Pritiahnite nohy k zadku. Omotajte si ruky okolo kolien a nakloňte k nim hlavu. Pose opraviť. Vykonajú sa najmenej 3 opakovania..
 3. Stojaci postoj. Zdvihnite ruky a vytiahnite každú z nich do maximálnej výšky. Do 10 opakovaní.

Počas gymnastiky nie je povolená bolesť. Počet opakovaní by sa nemal prekročiť.

Je vhodné robiť to každý deň. Účinok bude zrejmý po 3 týždňoch tréningu..

Video: „Podvodná chrbtová trakcia“

zachrániť

Napriek protichodným názorom sa trakčná terapia často používa na liečbu patologických stavov chrbtice. Hlavnou vecou nie je poškodiť a vyhnúť sa komplikáciám, ale kvôli tomu musíte najskôr vyhľadať lekára. Po znalosti klinického obrazu patológie si odborník vyberie vhodnú techniku ​​chrbtovej trakcie.

Trakcia chrbtice má niekoľko spôsobov: horizontálna, vertikálna a podvodná.

Na všetky sedenia by mal dohliadať lekár alebo zdravotná sestra. Je potrebné neustále monitorovať pohodu pacienta a vyberať záťaž zodpovedajúcu závažnosti ochorenia.

Natiahneme chrbticu kýlou - všetky klady a zápory

Medzistavcová hernia je časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku osteochondrózy alebo iných ochorení chrbtice..

Pri prietrži sa pozoruje výstup jadra medzistavcového disku cez vláknitý prstenec - pozoruje sa plášť.

Príznaky medzistavcovej prietrže sú bolesť v končatine (s poškodením bedrovej chrbtice), bolesť v srdci, v paži (s prietržou medzi hrudnými stavcami)..

Existuje niekoľko možností liečby tohto ochorenia, možno dokonca chirurgická liečba medzistavcovej prietrže. Zriedka sa k tomu uchýlia, pretože výsledok operácie nie vždy splní očakávania: je možný relaps.

Medzistavcová hernia dobre reaguje na pretrvávajúcu konzervatívnu liečbu. Bežnou ortopedickou liečbou tohto ochorenia je miecha.

Čo je to chrbtová trakcia??

Podstatou metódy spinálnej trakcie je zväčšenie medzistavcových priestorov napínaním väzov a svalov chrbtice.

Trakčná alebo trakčná terapia spočíva v postupnom napínaní väzivovo-svalového aparátu obklopujúceho chrbticu.

V závislosti od typu terapie dochádza k trakcii pomocou ďalších zariadení alebo podľa vlastnej hmotnosti pacienta.

Pri absolvovaní trakčnej dráhy je možné vazy predĺžiť až na 4 milimetre.

Z tohto dôvodu sa medzistavcové priestory rozširujú, tlak na medzistavcovej platni sa znižuje, symptómy medzistavcovej prietrže sa znižujú, bráni sa objaveniu prietrže v inej časti chrbtice..

Po natiahnutí sa do svalov a väzov dostane viac krvi, zlepšuje sa bunková výživa a hladovanie kyslíkom zmizne. To vedie k zlepšeniu, spomaľuje vývoj ochorenia.

Pri spinálnej trakcii je potrebné prietrže?

Na fotografii sú znázornené dve chrbtice: jedna ako zdravá osoba a druhá s medzistavcovou prietržou

Trakcia chrbtice s medzistavcovou prietržou odstraňuje bolesť, posilňuje svaly a väzivo chrbtice.

Lekári odporúčajú trakčnú terapiu, keď:

 1. je prítomný syndróm miernej bolesti;
 2. rádiologicky preukázané zakrivenie chrbtice;
 3. je pozorovaná kompresia krvných ciev medzistavcovej prietrže;
 4. svalová slabosť sa dokázala, ale boli vylúčené kŕčové oblasti.

Všetky klady a zápory

Moderný ortopedický svet bol rozdelený do dvoch táborov: stúpenci a odporcovia chrbtovej trakcie v prípade medzistavcových prietrží. Každý z táborov pracuje s odlišnými údajmi a poskytuje presvedčivé argumenty o jeho nevine..

Pre ľahšie vnímanie bola zostavená tabuľka, ktorá uvádza hlavné argumenty pre a proti trakčnej terapii na základe odborných posudkov..

Argumenty týkajúce saArgumenty proti
1. Trakcia zmierňuje tlak na miechové nervy a krvné cievy, čím zmierňuje stav pacientaFyzikálne účinky na chrbticu sú kontraindikované pri silnej bolesti
2. Keď sa napína, zväčšuje sa vzdialenosť medzi stavcami, čím sa zabráni ďalšiemu výstupu prietrže z medzistavcových priestorovExistujú dôkazy o tom, že trakcia spôsobila zvýšenie medzistavcovej prietrže a urýchlila rozvoj osteochondrózy
3. Posilnenie svalového korzetu chrbtice vytvára dodatočnú ochranu postihnutých oblastíVýsledok trakčnej terapie nie je možné stanoviť
4. Výživa a metabolizmus v štruktúrach chrbticeTrakcia miechy má množstvo kontraindikácií, niekedy v rozpore s indikáciami
5. Chrbtica sa vracia do svojej prirodzenej polohy.Trakcia je nekonvenčné liečenie

Druhy postupov

Trakcia chrbtice má niekoľko možností na vedenie. Každý špecialista má svoje vlastné preferencie na základe osobných skúseností. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody..

Typ trakčnej terapie sa vyberá individuálne.

Existujú tri hlavné typy terapie:

 1. Horizontálna trakcia
 2. vertikálne
 3. Podvodná trakcia

Fotogaléria:

Horizontálne predĺženie chrbtice

Vyskytuje sa na vodorovnom stole pre trakčnú terapiu. Predtým sa chrbtové svaly zohrievali pomocou masáže a vyhrievacej podložky, po ktorej sa pacient položil na stôl, zafixovali sa ramená a nohy..

Pod vplyvom nákladu s hmotnosťou do 10 kg sa chrbtica natiahne a zväčšia sa medziobratlové priestory.

Užitočné video:

Po relácii by mal pacient kráčať v špecializovanom korzete určenom na udržanie polohy chrbtice.

Priebeh liečby zahŕňa až 20 sedení, ich trvanie je individuálne.

Trakcia chrbtice

Základom vertikálnej trakcie je vlastná hmotnosť osoby. Klasika vertikálnej metódy liečby je zavesená na vodorovnej lište, občas sa na nohy naviaže nevýznamné zaťaženie..

Podvodná trakcia chrbtice

Na rozdiel od suchých metód, ak si postup vyžaduje iba kanceláriu a stôl, na podvodnú trakciu je potrebné závažnejšie zariadenie - vaňa alebo bazén.

Pacient je upevnený na trakčnom stole a ponorený do vody k krku. Uhol sklonu je možné zmeniť - z takmer horizontálneho na vertikálny. Teplota vody zostáva na 37 stupňov - fyziologická pre človeka.

Súvisiace video:

Ako natiahnuť chrbticu doma?

Trakcia chrbtice doma vykazuje dobré výsledky, najmä pri bedrových chorobách.

Pred začatím samostatnej trakčnej terapie sa musíte poradiť so špecialistom, aby ste zistili zdravotný stav, komplex cvičení a trvanie relácie..

Je vhodné zavesiť vodorovnú lištu doma, na ktorú by ste mohli visieť 1-5 minút denne.

Vyvinul sa tiež gymnastický komplex zameraný na zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami a výronom chrbtice:

 1. Ľahnite si na zem a položte ruky na trup. Vykonajte alternatívne vytiahnutie kolien k brade. Každá noha musí byť vykonaná 7-10 pohybov.
 2. Ležiaci na podlahe ohnite čo najviac kolená a chodidlá položte čo najbližšie k zadkom. Nakloňte hlavu dopredu, uchopte ruky okolo kolien a zaistite ich v tejto polohe. Minimálne 3 opakovania.
 3. Postavte sa na rovný povrch, šírka ramien nôh od seba. Zdvihnite ruky nahor, striedavo jednou rukou potiahnite druhú tak vysoko, ako je to možné. 10 opakovaní na rameno.

Musíte to robiť každý deň a vyhnúť sa tréningu po jedle. Účinok liečby sa očakáva v priebehu 2-3 týždňov pravidelnej telesnej výchovy..

recenzia

Aleksey, 37 rokov: Ako komplikácia osteochondrózy vo veku 30 rokov sa v bedrovej oblasti vyskytla prietrž. Na súkromnej klinike sa vykonali postupy na natiahnutie chrbtice, lekár odporučil. Prešiel som 21 sedeniami, na začiatku som sa začal cítiť lepšie, ale potom všetko pokračovalo. Na rôntgenovom žiarení neboli zaznamenané žiadne zmeny.

Marina, 41 rokov: Bola som liečená na pokročilú bedrovú osteochondrózu a kýlu. Boli tam pilulky, masti, obklady, domáca gymnastika, strava a vitamíny. Keď bola prietrž preč, na prevenciu a konsolidáciu výsledku sa odporučilo, aby si doma zavesili na vodorovnú lištu a gymnastiku natiahla chrbticu. Urobil som 2 týždne, každý deň chodím na horizontálnu lištu. Uspokojivý stav.

Peter, 40 rokov: Keď mi bola diagnostikovaná medziobratlová kýla, išiel som k doktorovi so žiadosťou o smer naťahovania chrbtice. Lekár odmietol s argumentom, že postupy by iba zhoršili stav a znemožnili úplné uzdravenie. Povedal, že reklama už bola mnohokrát zvádzaná a výsledky boli zlé.

Kýla chrbtice

V lekárskej terminológii znamená trakcia rozťahovanie chrbtice. Tento postup sa považuje za bežný, ale nie všetci odborníci v tejto oblasti majú sklon reagovať pozitívne na trakciu.

Aká dôležitá a nevyhnutná je trakcia chrbtice? Na túto otázku je určite ťažké odpovedať. V prípade potreby je potrebná. V dnešnom modernom svete existujú dva názory na výhody a poškodenia tohto spôsobu liečby medzistavcovej prietrže. Jedna skupina lekárov tvrdí, že na odstránenie napätia na stavcoch je potrebná trakcia a upnutie poškodeného disku. Druhá skupina je kategoricky vyladená, pretože je poškodený disk zapálený, čo znamená, že sa ho v žiadnom prípade nemôžete dotknúť. Preto nie je možné definitívne odpovedať na otázku, či je možné vykonať extrakciu chrbtice s prietržovou kýlou.

A predsa existujú situácie, keď sa extrakcia chrbtice prietrži používa ako jedna z metód liečby patológie. A veľa pacientov súhlasí s takouto liečbou.

Ošetrujúci lekár predpisuje túto techniku ​​výlučne v počiatočnom štádiu vývoja choroby. Ak ochorenie prechádza do závažnejšej formy, potom sa táto metóda, pretože liečba je zakázaná, nebude ani posudzovaná.

Na aké choroby je kapucňa vhodná?

Okrem kýly vykonajú odborníci kapotu aj v týchto prípadoch:

 • osteochondróza;
 • Nepohodlie v chrbte;
 • Časté bolesti hlavy - migrény;
 • Úzkosť, poruchy spánku;
 • Choroby horných a dolných končatín.

Problémy s chrbticou sa veľmi často vyskytujú v dôsledku sedavého životného štýlu. Neustála sedavá práca nepriaznivo vplýva na stavce, pretože na nich padá veľká záťaž, keď je osoba príliš dlhá a veľa sedí..

Výsledok extrakcie miechy s herniou

 • Kapucňa umožňuje zmierniť stres na stavcoch, ktoré zvierajú prietrž.
 • Hood zmierňuje bolesť.
 • Keď sa mäkké tkanivá chrbtice natiahnu, značne sa zlepší krvný obeh a väzivo a svaly sa bohato zásobia kyslíkom, napätie sa odstráni.
 • Kapucňa dokáže vyrovnať držanie tela a svalový korzet zlepšuje tón. To všetko má priaznivý vplyv na stav miechy a zabráni sa rozvoju a rastu prietrže..

Je dôležité vedieť, že popri pozitívnom výsledku z trakcie môže dôjsť aj k negatívnemu výsledku. Súhlasom s týmto postupom by ste mali najprv získať podrobné informácie od ošetrujúceho lekára o zvažovanej metóde liečby vrátane jej kladov a záporov..

Spôsoby extrakcie

V lekárskej praxi existujú dva spôsoby extrakcie. Prvou metódou je suchá technika. Druhou metódou je vodná technika. A prvá a druhá metóda sú veľmi aktívne a použiteľné..

Pre suché kukly sa používajú špeciálne stoly vrátane vertikálnych stolov. Povrch stola je tvrdý pomocou upevňovacích popruhov a káblov. Pásy a káble postupne, pomaly, pomaly napínajú svalový korzet a v skutočnosti chrbticu.

Trvanie postupu nie je dlhšie ako hodinu. Počas procedúry by sa pacient nemal cítiť nepohodlie.

Pokiaľ ide o napäťovú silu, lekár tento zákrok sleduje počas zákroku.

Technika vody spočíva v napínaní a vystavení vode. Táto metóda zmierňuje stres nervových zakončení a zvyšuje medzistavcovú vzdialenosť.

Zvyčajne sa kapucňa odporúča v kombinácii s terapeutickými masážami a liečebnými cvičeniami. Je to komplex, ktorý zvyšuje šance na úspech. Nezabudnite na lieky. Je to potrebné v kombinácii s inými metódami liečby..

kontraindikácie

Ako už bolo uvedené, existuje zoznam stavov a chorôb, ktoré vylučujú možnosť liečby trakciou. Tie obsahujú:

 • Závažná forma choroby s pretrvávajúcimi bolesťami hlavy;
 • Tuberkulózna spondylitída;
 • Nádor miechy;
 • Osteochondróza v neskorých štádiách vývoja;
 • artritída;
 • Osteoporóza je vážna a nebezpečná patológia;
 • Stupeň prietrže, keď sa objaví prolaps buničitého jadra - oddelená prietrž;
 • Poranenia chrbtice (modriny, zlomeniny);
 • nadváhou;
 • Kryt je kontraindikovaný u ľudí starších ako šesťdesiat rokov;
 • tehotenstva;
 • hypertenzia;
 • Ochorenie srdca.

Mnoho lekárov tiež neodporúča túto liečbu na skoliózu, pretože toto ochorenie je zakrivením chrbtice a môže vyvolať rôzne patológie a funkčné poruchy. Tiež by sa malo vyhnúť pacientom, ktorí predtým prekonali zlomeniny stavcov..

Ak sa pacientovi počas procedúry náhle objavila nečakaná bolesť alebo iné nepríjemné pocity, natiahnutie sa musí okamžite zastaviť, aby sa predišlo nežiaducim dôsledkom.

Pomáha extrakt s kýlou chrbtice? Áno, pomáha pri správnom prístupe a používa sa na liečbu rôznych pacientov. Počas napínania a po ňom by ste mali byť pozorní na svoje zdravie a rôzne pocity.

Ak sa pacient necíti dobre alebo je choroba v akútnom štádiu, použitie extraktu je vylúčené. Tento postup je tiež zbytočný v situáciách, keď nie je možné upustiť od operácie a chirurgický zákrok sa považuje za poslednú a jedinú možnosť, ako sa zbaviť choroby..

Vodná trakcia chrbtice

Pohon vody sa vykonáva výlučne na špecializovanej klinike. Ako sa vykonáva vodná trakcia? Pacient je v špeciálnom kúpeli v náchylnej polohe. Povrch s miernym sklonom. Telo pacienta je upevnené pomocou špeciálnych remienkov. Keď je k dispozícii náklad, pôsobí mechanickým tlakom..

Chrbtica je natiahnutá pomaly, jemne, hladko. Ako poznamenávajú odborníci a pacienti, extrakt vo vode sa uskutočňuje bez silnej bolesti, s minimálnym rizikom pre zdravie pacienta..

Pri tomto postupe sa často odporúča ošetrujúcim lekárom praktizovať terapeutické kúpanie. Kombinácia vodného a terapeutického kúpania vykazuje vynikajúce výsledky..

Extrakcia chrbtice doma

Trakcia miechy sa môže vykonávať doma, ak, samozrejme, nehovoríme o vážnom priebehu choroby, ak neexistuje obdobie exacerbácie a ak ošetrujúci lekár dal povolenie.

Doma môžete samostatne urobiť výpis na vodorovnej lište alebo použiť švédsku stenu, inverzný stôl, špeciálny simulátor trakcie.

Okrem toho existujú špeciálne cvičenia, pomocou ktorých je možné natiahnuť chrbticu. Lekár ich vyberie individuálne, pretože každá časť chrbtice má svoje vlastné cvičenia.

Pri vykonávaní cvičení je potrebné pamätať na to, že je potrebné vykonávať ich pomaly, jemne a bez ostrých pohybov. Dýchanie je pokojné a hlboké..

Aby som to zhrnul, je potrebné znovu zdôrazniť, že extrakcia chrbtice prietrži by sa nemala považovať za nezávislú metódu liečby patológie, ale za pomocnú metódu, ktorá môže dať pozitívny výsledok spolu s inými konzervatívnymi metódami liečby. K chrbtovej trakcii by sa malo pristupovať až po súhlase ošetrujúceho lekára a samozrejme po dôkladnej diagnóze tela pacienta ako celku..

Prečítajte Si O Druhy Kýl


Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek.
Bubnovsky je známy profesor, ktorý vyvinul metodiku na zlepšenie stavu pacientov s ochorením kĺbov. Liečba osteochondrózy metódou Bubnovsky je založená na výkone špeciálnych cvičení doma aj v špecializovaných telocvičniach.
Kýla bedrovej chrbtice je vyčnievanie strednej časti medzistavcového disku (buničitého jadra) na stranu a späť za medzeru medzi dvoma stavcami. Kýly sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej chrbtici a pri sedení, chôdzi a zdvíhaní závaží sa vyskytujú maximálne zaťaženia.