loader

Hlavná

Späť

Hlavné cvičenia na natiahnutie chrbtice s prietržom bedrovej chrbtice, zásady cvičebnej terapie, kontraindikácie a potenciálne prínosy

Fyzioterapia je odvetvie medicíny, ktoré skúma účinky rôznych fyzikálnych faktorov na ľudské zdravie. V článku sa zameriame na to, či napínanie chrbtice pomocou prietrže lumbálnej chrbtice pomáha..

Pozor! V medzinárodnej klasifikácii chorôb 10 revízií (ICD-10) je medziobratlová hernia označená kódom M51.2..

Zásady liečby

Liečba závisí od závažnosti ochorenia a anamnézy. Predtým sa najčastejšie používal chirurgický zákrok, ale dnes sa chirurgický zákrok považuje za poslednú mieru liečby.

Používa sa celý rad konzervatívnych liečebných metód, ktoré dávajú pacientovi slobodu od príznakov. Okamžitý chirurgický zákrok sa odporúča iba v závažných prípadoch (syndróm chvosta alebo iné neurologické deficity).

Konzervatívna liečba prolapsu disku spočíva v kombinácii liekov a fyzioterapie. Ortopedickí chirurgovia predpisujú často niekoľko mesiacov fyzioterapie a užívania silných analgetík, ako aj svalových relaxancií, ktoré uvoľňujú svaly na začiatku liečby..

V závislosti od príznakov a intenzity bolesti sa terapia rozširuje o fyzioterapiu, manuálnu terapiu alebo iné postupy. Ďalším prístupom je multimodálna terapia proti bolesti, pri ktorej rôzne lekárske odbory pracujú ruka v ruke. Pri multimodálnej terapii sa predpisujú dva analgetiká, psychoterapeutické alebo neurologické programy.

Súbežne s psychoterapiou sa pacienti učia správne interpretovať bolesť a plánovať svoj každodenný život sami. Klasická aj multimodálna terapia proti bolesti sa vykonáva ambulantne alebo ústavne. Ambulantná liečba je indikovaná, ak nie je dostatok silných liekov proti bolesti a fyzioterapie na odstránenie bolesti..

Pacienti, ktorí sú nútení užívať silné lieky na zmiernenie bolesti alebo dokonca závislí od intravenóznych tekutín, budú musieť zostať v nemocnici. Medzi účinné skupiny liekov používaných pri liečbe bolesti patria kortizón, opioidy, nesteroidné protizápalové lieky, analgetiká, psychotropné látky, lokálne anestetiká..

Fyzioterapia zostáva výlučne podpornou metódou. Fyzioterapeuti úzko spolupracujú s inými zdravotníckymi pracovníkmi. Cieľom fyzioterapeutickej liečby je obnoviť alebo udržať mobilitu pacientov. Používa sa na akútne choroby a na rehabilitáciu po nehodách alebo zraneniach..

Fyzioterapia sa považuje za najúspešnejšiu konzervatívnu liečbu HMD. Pomáha zmierniť príznaky a zabrániť recidíve HMD. V prípade prolapsu disku môže invazívna chirurgia zbytočne viesť k fyzioterapii.

Fyzioterapia je užitočná a nevyhnutná po akútnej fáze HMD, pretože pacienti sa učí venovať pozornosť správnemu držaniu tela, neustále posilňovať chrbtové svaly, a tým zmierňovať stres z stavcov..

Epidurálna infiltrácia (EI) - injekcia zmesi kortizónu a anestetík priamo do miechového kanála. Tento postup sa používa pri herniovaných diskoch v bedrovej chrbtici. EI sa vykonáva až šesťkrát. Účelom infiltrácie je znížiť intenzitu bolesti a zbaviť sa silného zápalu.

Soľný roztok vysycha z kvapkacieho disku. Tento postup pomáha uvoľňovať nervy a odstraňuje nepríjemné pocity. EI sa v niektorých prípadoch vykonáva pod počítačovou tomografickou kontrolou.

Pacienti často dostávajú dve až šesť EI. Nenahrádza operáciu, pretože neopravuje GMD. Postup však môže znemožniť operáciu, ak pacient dosiahne absolútnu slobodu od príznakov choroby. EI sa zvyčajne uskutočňuje, keď iné konzervatívne liečby nedávajú terapeutický účinok. Pacienti často dostávajú EI po úspešnom dokončení operácie na odstránenie bolesti.

Periradikulárna terapia (skratka: PRT) je postup podobný EI. Ako súčasť PRT je pacient vstreknutý priamo do nervového koreňa. Podaná zmes však pozostáva z lokálneho anestetika a protizápalového činidla. Podráždený nervový koreň sa upokojuje a príznaky zmiznú. PRT je vhodný pre pacientov s ožarujúcimi bolesťami končatín, pretože injekcia eliminuje pocity lokálne aj systémovo. Pre lepšiu viditeľnosť sa injekcia podáva pod kontrolou počítačovej tomografie.

preťahovanie

Natiahnutie chrbtice prietrže doma môže zhoršiť priebeh choroby v akútnej fáze. Je prísne zakázané vykonávať akékoľvek fyzické úkony v akútnom období! Program cvičení na napínanie chrbta je kvalifikovaný odborník. Rozťahovanie rôznych častí chrbta môže mať za následok zranenie a zhoršenie, ak je nedbanlivo vykonané.

Namiesto gymnastiky, náročných horizontálnych barových cvičení alebo iného silového tréningu sa odporúča vodný aerobik. Počas rehabilitačného obdobia sa pacientom zobrazuje kúpanie v bazéne. Vykonávanie strečing bez inštruktora je prísne kontraindikované. Vykonávanie zložitých cvičení v chrbtovej kolóne (hrudná alebo krčná chrbtica) vyžaduje určitú úroveň tréningu. Nadmerné rozťahovanie môže poškodiť väzivo. Vynikajúce výsledky sa dajú dosiahnuť pod prísnym dohľadom fyzioterapeuta, ktorý monitoruje priebeh a poradie výcviku.

Dôležité! Je kategoricky nemožné robiť zložité cvičenia samostatne (strečing, napínanie spodnej časti chrbta) na doske, kresle alebo pomocou rôznych prístrojov s GMD. Výcvik je povolený iba s trénerom, ktorý získal príslušnú kvalifikáciu. Pred vykonaním cvičenia sa odporúča konzultovať so svojím lekárom možné následky a varovania..

Všetko o spinálnej prietrži

Rozťahovanie pomôže zlepšiť krvný obeh a obnoviť disky.

Miechová kýla je nebezpečná choroba, pokiaľ sa nelieči, vedie k invalidite. Lekári okrem liekov, injekcií, fyzioterapie a akupunktúry odporúčajú natiahnutie chrbtice na prietrž. Pri týchto liečebných postupoch je pozornosť zameraná na strečing. V lekárskej terminológii sa táto metóda nazýva trakcia (napätie miechy). V procese napínania chrbtice sa zväčšuje priestor medzi stavcami, medzistavcové platne sa uvoľňujú kompresiou. Krvný obeh sa zlepší, disky sa začnú zotavovať.

Je povolené vykonať postup doma? Čo je trakcia?

Je možné s týmto ochorením vykonať cvičenia na napínanie chrbtice? Strečing s kýlou bedrovej chrbtice bol vyvinutý už dlhú dobu. Protahovacie cviky nie sú schválené všetkými lekármi, stále sa o tom vedie diskusia a všetci lekári s týmto spôsobom liečby zdaleka nesúhlasia. Mnohé pozitívne hodnotenia týkajúce sa takejto terapie však naznačujú opak. Správnym rozhodnutím je zníženie kompresie nervových zakončení pomocou trakcie. Kapucňa má veľa výhod:

 • odstránenie bolesti;
 • zníženie intradiskálneho tlaku;
 • vertebrálna výživa sa zlepšuje v dôsledku obnovenia krvného obehu;
 • citlivosť nervových vlákien je obnovená;
 • zmiernenie svalového napätia;
 • dochádza k zväčšeniu chrbtice až do asi 4 mm.

Ťahové cviky sú povolené doma. To však možno urobiť iba po získaní súhlasu od ošetrujúceho lekára, ako aj po tom, ako je pacient vyškolený fyzioterapeutom a ukáže, ako sa správne natiahnuť. Samostatné podávanie tejto liečebnej metódy je nebezpečné, môže to viesť k komplikáciám..

Pravidlá vykonávania komplexov odbornej prípravy

Keď sa zistí prietrž, mala by sa rozťahovacie cvičenie začať okamžite. Dôsledná a správna implementácia komplexu umožní vyhnúť sa chirurgickému zákroku. Pri použití tejto metódy zaobchádzania je potrebné dodržiavať určité pravidlá:

 1. Nárast zaťaženia je veľmi pomalý. Pri prvom cvičení nemôžete pridať váhu.
 2. Je zakázané vykonávať ostré pohyby, skákať.
 3. Pred tréningovým komplexom by ste sa mali pripraviť, zahriať svaly pomocou cvičení alebo si odpočinúť v kúpeli.
 4. S medzistavcovou prietržou nemôžete zvládnuť hodiny. Cvičenia sa vykonávajú 2–5 minút, zakaždým (ak sa pacient cíti lepšie), čas sa zvyšuje o 3 minúty.
 5. V priemere je povolené vykonávať záťaž 20 minút, aby nedošlo k negatívnemu nárazu a aby nedošlo k preťaženiu chrbtice..
 6. Natiahnutie je prípustné počas obdobia remisie. Ak pacient prešiel akútnym obdobím choroby.
 7. Cvičenie by malo byť pravidelné. Odporúča sa cvičiť každý druhý deň, ak to zdravotný stav umožňuje - denne.
 8. Výskyt záchvatu bolesti znamená ukončenie relácie a odpočinku.

Ak cítite nárast sily, je dôležité zvoliť ten správny režim. Cvičenia by sa mali striedať, nemôžete vykonávať jedno cvičenie počas 2 minút a je tiež zakázané krútiť sa prvýkrát po začiatku zotavenia..

Tréningový komplex na ulici

Vodorovné tyče pre deti sú skvelým spôsobom, ako vyliečiť medzistavcovú prietrž. Ak je doma vodorovný bar, ak nie, choďte na akékoľvek ihrisko. Vertikálne strečing má pozitívny vplyv na zdravie pacienta. Je zakázané vyťahovať sa, vykonávať rôzne triky. Na vodorovnej lište s kýlou chrbtice sa smie zavesiť len ten, ktorý by nemal byť dlho v tejto polohe. Rukoväť ruky môže byť obrátená alebo priama, pretože je pre pacienta pohodlnejšia. Najskôr sa vykoná vertikálne napínanie nie dlhšie ako 10 sekúnd, maximálna doba zavesenia na vodorovnej lište je 30 sekúnd. Keď pacient dosiahne 30 sekúnd, začnite striedavo držať. Predné a zadné uchopenie sú rôzne cvičenia pre dolnú časť chrbta, ale sú užitočné na natiahnutie chrbtice a vytvorenie korzetu..

Na vodorovných pruhoch je užitočné vykonať cvičebný kútik. Za týmto účelom zdvihnite nohy pod uhlom 90 stupňov, potom nižšie. Na začiatku bude pre obeť ťažké vykonať toto cvičenie, preto sa odporúča zdvihnúť končatiny v ohnutom stave. Cvičenie je potrebné vykonávať pomaly, bez trhania, inak vzniknú komplikácie. Začnite s 1 opakovaním.

Triedy so špeciálnou tabuľou

Trakciu za sucha späť možno vykonať v nemocnici alebo doma. Tento spôsob liečby zahŕňa použitie špeciálnej tabule. Rozšírenie môže byť horizontálne alebo vertikálne. Doska je pre takúto chorobu vhodnejšia ako vodorovná lišta, pretože môžete nastaviť uhol. Schéma suchého napínania prietrž s kýlou

 • inštalácia zariadenia pod uhlom 30 stupňov;
 • ľahnite si na povrch a uchopte okraje dosky rukami;
 • trvanie postupu je 5 minút, potom je možné čas predĺžiť na 20 minút.

Toto cvičenie je dobré, pretože natiahnutie chrbtice s prietržami je úplne bezpečné. Ak pacient pociťuje bolesť chrbta, môže kedykoľvek prestať s napínaním. Pri hernii chrbta v sakrálnej sekcii je potrebné zdvihnúť ohnuté nohy a vykonať krútenie rôznymi smermi. Je dovolené narovnať rovné nohy v uhle 90 stupňov. Je veľmi užitočné cvičiť na bicykli iba pomaly. Tieto cviky sú užitočné pri miechovej kýle v bedrovej a krížovej oblasti. Ak je postihnutá cervikálna lézia, cviky sú trochu iné, o tom sa dozviete v ďalšej časti článku..

Vertikálna kapota: ako sa vykonáva?

Je veľmi dôležité, aby chrbát cvičil pravidelne, nemali by ste sa pokúšať robiť všetky cvičenia naraz, ak boli bolesti naposledy a pacientovi cvičenie chýbalo. Krčný región vyžaduje trochu odlišný prístup. Každý nesprávny pohyb spôsobí komplikácie. Možné následky nezávislej realizácie komplexu bez vedomia lekára: čiastočná alebo úplná paralýza. S kýlami v krčnej chrbtici Dr. Bubnovsky odporúča vertikálne strečing. Správna trakcia krčnej chrbtice a súčasne bedrovej časti:

 • pacient je položený na doske, nohy sú pripevnené špeciálnymi remienkami;
 • potom sa obeť pomaly začne zdvíhať hore nohami, aby nedošlo k prudkému prúdeniu krvi do hlavy a závratom;
 • potom, čo je pacient úplne znížený, môžete vykonať niektoré cviky.

V prípade krčnej chrbtice s vertikálnym natiahnutím chrbtice je užitočné urobiť zákruty hlavy. Hlavu môže otočiť iba lekár a môže dôjsť k charakteristickému kŕču. Bubnovsky odporúča robiť tlač v tejto polohe, čo ďalej pomôže napnúť svaly krku a chrbta. Bubnovsky neodporúča vykonávať napínanie chrbtice s kýlami na horizontálnej lište, ak je pacient starší ako 40 rokov. Tvrdí, že tabuľa Evminov je najlepším spôsobom, ako sa zbaviť prietrže. V 90% prípadov táto metóda liečby pomáha. Tiež pre krčnú chrbticu použite Glissonovu slučku, ktorá je fixovaná suchým zipsom v týlnej časti. V tomto prípade je pacient vo vodorovnej polohe, pánty sú pripevnené k ťažnej páke. Rozťahovanie môže byť diferencované alebo symetrické.

Kontraindikácie tejto terapie

Ak má pacient prietrž chrbtice, potom je pre natiahnutie dôležitá absencia kontraindikácií. Je zakázané vykonávať postup pri silnej bolesti, ani nepomôže, ak je choroba v poslednom štádiu vývoja. Je dôležité dodržiavať odporúčanie ošetrujúceho lekára, ak povedal, že operácii sa nedá vyhnúť, bude potrebná operácia. Nespoliehajte sa iba na svoj názor a vedomosti, vaše zdravie môže utrpieť.

Technika liečby je kontraindikovaná v prípade zhubných nádorov a metastáz v chrbtici, zápalových procesov, zlomenín a modrín chrbtice. Neodporúča sa vykonávať napínanie miechy za prítomnosti diagnózy „osteochondrózy“..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Metódy spinálnej strečovej kýly

Je možné natiahnuť chrbticu kýlou?

Medzistavcová hernia je ochorenie pohybového aparátu, často spôsobené nesprávnym zaťažením chrbtice. Natiahnutie chrbtice prietrži v počiatočných štádiách choroby pomôže zmierniť príznaky a zabrániť recidíve. Hlavnými metódami liečby sú lieková terapia a chirurgický zákrok.

patogenézy

Bolesť v chrbte a krku je spôsobená prasknutím vláknitého prstenca a vyčnievaním „pulpózneho“ jadra medzi stavcami. Časť jadra vychádza, a tým spôsobuje neznesiteľnú bolesť. Predčasné liečenie môže byť vážnym problémom a môže vyvolať nezvratné následky spojené s poškodením a narušením panvových orgánov, slabosťou končatín a paralýzou. Liečba tohto ochorenia je dlhá a má mnoho možností..

príčiny

 • Sedavý spôsob života.
 • dedičnosť.
 • nadváha.
 • zranenia.
 • Fyzické preťaženie.
 • Nedostatok vitamínu.
 • Zlé návyky.
 • skolióza.
 • osteochondróza.

Späť na obsah

Príznaky choroby

Zovreté nervové korene a miecha tiež vedú k bolesti a závratom. V komplexe sa spravidla objavuje niekoľko symptómov. Trakcia (strečing) je najjednoduchší spôsob liečby prietrže lumbálnej chrbtice. Jedná sa o postup, ktorý umožňuje plynulé rozšírenie stavcovských diskov na špeciálne vyvinutých zariadeniach, ktoré vám umožňujú zmierniť svalové napätie a tým pôsobiť na príčiny bolesti. Povolené je horizontálne a vertikálne napínanie chrbtice.

Druhy roztiahnutia chrbtice s herniou

Suchá trakcia

Podstatou tejto techniky je plynulé natiahnutie chrbtice pod hmotnosť vlastnej telesnej hmotnosti. Jednoduchá imitácia vertikálnej trakcie je vodorovná alebo vodorovná tyč. Postačuje, aby sa pacient na chvíľu zdržal a bol v tejto polohe. Pri výbere horizontálneho suchého napínania sa často používa simulátor gravimínu, čo je pohovka, ktorá opakuje správne ohnutie chrbtice. Povrch pohovky je vyrobený z pohyblivých hladkých rebier, vybavený vibračným efektom a zahrievaním. Zohrievanie pomáha uvoľňovať svaly, vibrácie a cestovanie v smere pohybu rebier smerom k hlave a nohy napínajú chrbticu. Simulátor navyše vytvára účinok masáže zadných svalov. U pacientov s bedrovou kýlou sa odporúča trakcia za sucha.

Podvodná trakcia

Keď sa zadné svaly napínajú pod vodou, uvoľňujú sa, zlepšuje sa krvný obeh, čo pomáha odstraňovať kŕče a znižuje bolesť v poškodenej oblasti. Táto technika sa vykonáva v špeciálnych miestnostiach vybavených bazénmi a vaňami na úpravu vody. Toto je šetrnejšia metóda..

Druhy napínania pod vodou

 • Vertikálne. Používajú sa zábradlia, krúžky, spony na hlavu a potom sa zvážia.
 • horizontálne Používa sa špeciálny štít, v ktorom je hlava pripevnená a telo je voľné v malom uhle. S rastúcim uhlom štítu sa zvyšuje zaťaženie.

Späť na obsah

Vykonávanie wellness aktivít doma

Dodržiavanie diéty, určitých cvičení, zdravého životného štýlu v komplexe vám umožní rozdeliť záťaž na chrbticu, uvoľniť svaly, obnoviť chrupavku a zabrániť zvýšeniu prietrže. Profylaxia spoločnosti Evminov je cenovo dostupný simulátor, ktorý obnovuje, podporuje a posilňuje. Poskytuje vysoké výsledky pri liečení tejto choroby. Triedy sú produktívne a nezaťažujúce. Ak takýto simulátor nemáte doma, môžete použiť podlahu.

Cvičebné pravidlá

Zakrúžkovanie, ohýbanie, „krútenie“ pohybov tela, ostré otrasy, šklbanie, skákanie počas zhoršovania choroby sú zakázané. Vysoká pravdepodobnosť posunu chrbtice.

Cvičenie chrbtice

Počiatočná polohacvičenieStoja na všetkých štyrochSúčasne zdvihnite ľavú nohu a pravú ruku. Držte v tejto polohe niekoľko minút. Náhradné cvičenia zdvihnutím pravej nohy a ľavej ruky.Ak chcete zohnúť a ohnúť chrbticu, mierne nakloňte hlavu.Zložte si panvu späť a pokúste sa sedieť na pätách.Ležiaci na chrbteZdvihnite nohy a začnite robiť pohyby, ktoré sa podobajú cyklistike.Kolená sa zohli, pritlačené k zadku. Omotajte si ruky okolo kolien, pritiahnite si ich k hrudi a pokúste sa dotknúť ich brady.Zdvihnite nohy nahor a striedavo ich nakláňajte doľava a doprava.Sedím na kolenáchPanvu nakláňajte striedavo, potom doprava, potom doľava, pričom sa snažíte dotknúť sa podlahy.

Cvičenia sa musia začať 5-krát. Každé 2 až 3 dni sa zaťaženie zvyšuje raz, až do 10 opakovaní. V budúcnosti môžete začať s tlačou. Aby ste predišli komplikáciám, mali by ste sa pred fyzickým cvičením natiahnuť chrbticu prietržou, poraďte sa so svojím lekárom. V závislosti od charakteristík lokalizácie bolesti je individuálne zvolené sedenie fyzioterapeutických cvičení. Rozťahovanie (strečing svalov) pomôže normalizovať prácu chrbta a bojovať proti problému stavovej kýly. Natiahnutie je kontraindikované pri zraneniach a akútnych štádiách choroby.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

U detí sa pupočná kýla nazýva okrúhly výčnelok črevných slučiek a väčšie omentum cez prednú stenu pobrušnice kvôli slabosti svalov pupočníka. Tento stav sa nazýva - pupočná kýla.
Miechová hernia sa chirurgicky odstraňuje. Samotná operácia predstavuje nebezpečenstvo pre ľudí a často vyvoláva množstvo nežiaducich následkov. Preto lekári po vykonaných krokoch odporúčajú dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, aby všetko úsilie chirurgov nebolo zbytočné.
Osteochondróza je diagnostikovaná takmer u každého, kto vedie sedavý životný štýl, má sedavú prácu a trávi veľa času za volantom.