loader

Hlavná

Pažerák

Je možné natiahnuť chrbticu kýlou?

Medzistavcová hernia je ochorenie pohybového aparátu, často spôsobené nesprávnym zaťažením chrbtice. Natiahnutie chrbtice prietrži v počiatočných štádiách choroby pomôže zmierniť príznaky a zabrániť recidíve. Hlavnými metódami liečby sú lieková terapia a chirurgický zákrok.

patogenézy

Bolesť v chrbte a krku je spôsobená prasknutím vláknitého prstenca a vyčnievaním „pulpózneho“ jadra medzi stavcami. Časť jadra vychádza, a tým spôsobuje neznesiteľnú bolesť. Predčasné liečenie môže byť vážnym problémom a môže vyvolať nezvratné následky spojené s poškodením a narušením panvových orgánov, slabosťou končatín a paralýzou. Liečba tohto ochorenia je dlhá a má mnoho možností..

príčiny

 • Sedavý spôsob života.
 • dedičnosť.
 • nadváha.
 • zranenia.
 • Fyzické preťaženie.
 • Nedostatok vitamínu.
 • Zlé návyky.
 • skolióza.
 • osteochondróza.
Späť na obsah

Príznaky choroby

Zovreté nervové korene a miecha tiež vedú k bolesti a závratom. V komplexe sa spravidla objavuje niekoľko symptómov. Trakcia (strečing) je najjednoduchší spôsob liečby prietrže lumbálnej chrbtice. Jedná sa o postup, ktorý umožňuje plynulé rozšírenie stavcovských diskov na špeciálne vyvinutých zariadeniach, ktoré vám umožňujú zmierniť svalové napätie a tým pôsobiť na príčiny bolesti. Povolené je horizontálne a vertikálne napínanie chrbtice.

Druhy roztiahnutia chrbtice s herniou

Suchá trakcia

Podstatou tejto techniky je plynulé natiahnutie chrbtice pod hmotnosť vlastnej telesnej hmotnosti. Jednoduchá imitácia vertikálnej trakcie je vodorovná alebo vodorovná tyč. Postačuje, aby sa pacient na chvíľu zdržal a bol v tejto polohe. Pri výbere horizontálneho suchého napínania sa často používa simulátor gravimínu, čo je pohovka, ktorá opakuje správne ohnutie chrbtice. Povrch pohovky je vyrobený z pohyblivých hladkých rebier, vybavený vibračným efektom a zahrievaním. Zohrievanie pomáha uvoľňovať svaly, vibrácie a cestovanie v smere pohybu rebier smerom k hlave a nohy napínajú chrbticu. Simulátor navyše vytvára účinok masáže zadných svalov. U pacientov s bedrovou kýlou sa odporúča trakcia za sucha.

Podvodná trakcia

Keď sa zadné svaly napínajú pod vodou, uvoľňujú sa, zlepšuje sa krvný obeh, čo pomáha odstraňovať kŕče a znižuje bolesť v poškodenej oblasti. Táto technika sa vykonáva v špeciálnych miestnostiach vybavených bazénmi a vaňami na úpravu vody. Toto je šetrnejšia metóda..

Druhy napínania pod vodou

 • Vertikálne. Používajú sa zábradlia, krúžky, spony na hlavu a potom sa zvážia.
 • horizontálne Používa sa špeciálny štít, v ktorom je hlava pripevnená a telo je voľné v malom uhle. S rastúcim uhlom štítu sa zvyšuje zaťaženie.
Späť na obsah

Vykonávanie wellness aktivít doma

Dodržiavanie diéty, určitých cvičení, zdravého životného štýlu v komplexe vám umožní rozdeliť záťaž na chrbticu, uvoľniť svaly, obnoviť chrupavku a zabrániť zvýšeniu prietrže. Profylaxia spoločnosti Evminov je cenovo dostupný simulátor, ktorý obnovuje, podporuje a posilňuje. Poskytuje vysoké výsledky pri liečení tejto choroby. Triedy sú produktívne a nezaťažujúce. Ak takýto simulátor nemáte doma, môžete použiť podlahu.

Cvičebné pravidlá

Zakrúžkovanie, ohýbanie, „krútenie“ pohybov tela, ostré otrasy, šklbanie, skákanie počas zhoršovania choroby sú zakázané. Vysoká pravdepodobnosť posunu chrbtice.

Cvičenie chrbtice

Počiatočná polohacvičenie
Stoja na všetkých štyrochSúčasne zdvihnite ľavú nohu a pravú ruku. Držte v tejto polohe niekoľko minút. Náhradné cvičenia zdvihnutím pravej nohy a ľavej ruky.
Ak chcete zohnúť a ohnúť chrbticu, mierne nakloňte hlavu.
Zložte si panvu späť a pokúste sa sedieť na pätách.
Ležiaci na chrbteZdvihnite nohy a začnite robiť pohyby, ktoré sa podobajú cyklistike.
Kolená sa zohli, pritlačené k zadku. Omotajte si ruky okolo kolien, pritiahnite si ich k hrudi a pokúste sa dotknúť ich brady.
Zdvihnite nohy nahor a striedavo ich nakláňajte doľava a doprava.
Sedím na kolenáchPanvu nakláňajte striedavo, potom doprava, potom doľava, pričom sa snažíte dotknúť sa podlahy.

Cvičenia sa musia začať 5-krát. Každé 2 až 3 dni sa zaťaženie zvyšuje raz, až do 10 opakovaní. V budúcnosti môžete začať s tlačou. Aby ste predišli komplikáciám, mali by ste sa pred fyzickým cvičením natiahnuť chrbticu prietržou, poraďte sa so svojím lekárom. V závislosti od charakteristík lokalizácie bolesti je individuálne zvolené sedenie fyzioterapeutických cvičení. Rozťahovanie (strečing svalov) pomôže normalizovať prácu chrbta a bojovať proti problému stavovej kýly. Natiahnutie je kontraindikované pri zraneniach a akútnych štádiách choroby.

Všetko o spinálnej prietrži

Rozťahovanie pomôže zlepšiť krvný obeh a obnoviť disky.

Miechová kýla je nebezpečná choroba, pokiaľ sa nelieči, vedie k invalidite. Lekári okrem liekov, injekcií, fyzioterapie a akupunktúry odporúčajú natiahnutie chrbtice na prietrž. Pri týchto liečebných postupoch je pozornosť zameraná na strečing. V lekárskej terminológii sa táto metóda nazýva trakcia (napätie miechy). V procese napínania chrbtice sa zväčšuje priestor medzi stavcami, medzistavcové platne sa uvoľňujú kompresiou. Krvný obeh sa zlepší, disky sa začnú zotavovať.

Je povolené vykonať postup doma? Čo je trakcia?

Je možné s týmto ochorením vykonať cvičenia na napínanie chrbtice? Strečing s kýlou bedrovej chrbtice bol vyvinutý už dlhú dobu. Protahovacie cviky nie sú schválené všetkými lekármi, stále sa o tom vedie diskusia a všetci lekári s týmto spôsobom liečby zdaleka nesúhlasia. Mnohé pozitívne hodnotenia týkajúce sa takejto terapie však naznačujú opak. Správnym rozhodnutím je zníženie kompresie nervových zakončení pomocou trakcie. Kapucňa má veľa výhod:

 • odstránenie bolesti;
 • zníženie intradiskálneho tlaku;
 • vertebrálna výživa sa zlepšuje v dôsledku obnovenia krvného obehu;
 • citlivosť nervových vlákien je obnovená;
 • zmiernenie svalového napätia;
 • dochádza k zväčšeniu chrbtice až do asi 4 mm.

Ťahové cviky sú povolené doma. To však možno urobiť iba po získaní súhlasu od ošetrujúceho lekára, ako aj po tom, ako je pacient vyškolený fyzioterapeutom a ukáže, ako sa správne natiahnuť. Samostatné podávanie tejto liečebnej metódy je nebezpečné, môže to viesť k komplikáciám..

Pravidlá vykonávania komplexov odbornej prípravy

Keď sa zistí prietrž, mala by sa rozťahovacie cvičenie začať okamžite. Dôsledná a správna implementácia komplexu umožní vyhnúť sa chirurgickému zákroku. Pri použití tejto metódy zaobchádzania je potrebné dodržiavať určité pravidlá:

 1. Nárast zaťaženia je veľmi pomalý. Pri prvom cvičení nemôžete pridať váhu.
 2. Je zakázané vykonávať ostré pohyby, skákať.
 3. Pred tréningovým komplexom by ste sa mali pripraviť, zahriať svaly pomocou cvičení alebo si odpočinúť v kúpeli.
 4. S medzistavcovou prietržou nemôžete zvládnuť hodiny. Cvičenia sa vykonávajú 2–5 minút, zakaždým (ak sa pacient cíti lepšie), čas sa zvyšuje o 3 minúty.
 5. V priemere je povolené vykonávať záťaž 20 minút, aby nedošlo k negatívnemu nárazu a aby nedošlo k preťaženiu chrbtice..
 6. Natiahnutie je prípustné počas obdobia remisie. Ak pacient prešiel akútnym obdobím choroby.
 7. Cvičenie by malo byť pravidelné. Odporúča sa cvičiť každý druhý deň, ak to zdravotný stav umožňuje - denne.
 8. Výskyt záchvatu bolesti znamená ukončenie relácie a odpočinku.

Ak cítite nárast sily, je dôležité zvoliť ten správny režim. Cvičenia by sa mali striedať, nemôžete vykonávať jedno cvičenie počas 2 minút a je tiež zakázané krútiť sa prvýkrát po začiatku zotavenia..

Tréningový komplex na ulici

Vodorovné tyče pre deti sú skvelým spôsobom, ako vyliečiť medzistavcovú prietrž. Ak je doma vodorovný bar, ak nie, choďte na akékoľvek ihrisko. Vertikálne strečing má pozitívny vplyv na zdravie pacienta. Je zakázané vyťahovať sa, vykonávať rôzne triky. Na vodorovnej lište s kýlou chrbtice sa smie zavesiť len ten, ktorý by nemal byť dlho v tejto polohe. Rukoväť ruky môže byť obrátená alebo priama, pretože je pre pacienta pohodlnejšia. Najskôr sa vykoná vertikálne napínanie nie dlhšie ako 10 sekúnd, maximálna doba zavesenia na vodorovnej lište je 30 sekúnd. Keď pacient dosiahne 30 sekúnd, začnite striedavo držať. Predné a zadné uchopenie sú rôzne cvičenia pre dolnú časť chrbta, ale sú užitočné na natiahnutie chrbtice a vytvorenie korzetu..

Na vodorovných pruhoch je užitočné vykonať cvičebný kútik. Za týmto účelom zdvihnite nohy pod uhlom 90 stupňov, potom nižšie. Na začiatku bude pre obeť ťažké vykonať toto cvičenie, preto sa odporúča zdvihnúť končatiny v ohnutom stave. Cvičenie je potrebné vykonávať pomaly, bez trhania, inak vzniknú komplikácie. Začnite s 1 opakovaním.

Triedy so špeciálnou tabuľou

Trakciu za sucha späť možno vykonať v nemocnici alebo doma. Tento spôsob liečby zahŕňa použitie špeciálnej tabule. Rozšírenie môže byť horizontálne alebo vertikálne. Doska je pre takúto chorobu vhodnejšia ako vodorovná lišta, pretože môžete nastaviť uhol. Schéma suchého napínania prietrž s kýlou

 • inštalácia zariadenia pod uhlom 30 stupňov;
 • ľahnite si na povrch a uchopte okraje dosky rukami;
 • trvanie postupu je 5 minút, potom je možné čas predĺžiť na 20 minút.

Toto cvičenie je dobré, pretože natiahnutie chrbtice s prietržami je úplne bezpečné. Ak pacient pociťuje bolesť chrbta, môže kedykoľvek prestať s napínaním. Pri hernii chrbta v sakrálnej sekcii je potrebné zdvihnúť ohnuté nohy a vykonať krútenie rôznymi smermi. Je dovolené narovnať rovné nohy v uhle 90 stupňov. Je veľmi užitočné cvičiť na bicykli iba pomaly. Tieto cviky sú užitočné pri miechovej kýle v bedrovej a krížovej oblasti. Ak je postihnutá cervikálna lézia, cviky sú trochu iné, o tom sa dozviete v ďalšej časti článku..

Vertikálna kapota: ako sa vykonáva?

Je veľmi dôležité, aby chrbát cvičil pravidelne, nemali by ste sa pokúšať robiť všetky cvičenia naraz, ak boli bolesti naposledy a pacientovi cvičenie chýbalo. Krčný región vyžaduje trochu odlišný prístup. Každý nesprávny pohyb spôsobí komplikácie. Možné následky nezávislej realizácie komplexu bez vedomia lekára: čiastočná alebo úplná paralýza. S kýlami v krčnej chrbtici Dr. Bubnovsky odporúča vertikálne strečing. Správna trakcia krčnej chrbtice a súčasne bedrovej časti:

 • pacient je položený na doske, nohy sú pripevnené špeciálnymi remienkami;
 • potom sa obeť pomaly začne zdvíhať hore nohami, aby nedošlo k prudkému prúdeniu krvi do hlavy a závratom;
 • potom, čo je pacient úplne znížený, môžete vykonať niektoré cviky.

V prípade krčnej chrbtice s vertikálnym natiahnutím chrbtice je užitočné urobiť zákruty hlavy. Hlavu môže otočiť iba lekár a môže dôjsť k charakteristickému kŕču. Bubnovsky odporúča robiť tlač v tejto polohe, čo ďalej pomôže napnúť svaly krku a chrbta. Bubnovsky neodporúča vykonávať napínanie chrbtice s kýlami na horizontálnej lište, ak je pacient starší ako 40 rokov. Tvrdí, že tabuľa Evminov je najlepším spôsobom, ako sa zbaviť prietrže. V 90% prípadov táto metóda liečby pomáha. Tiež pre krčnú chrbticu použite Glissonovu slučku, ktorá je fixovaná suchým zipsom v týlnej časti. V tomto prípade je pacient vo vodorovnej polohe, pánty sú pripevnené k ťažnej páke. Rozťahovanie môže byť diferencované alebo symetrické.

Kontraindikácie tejto terapie

Ak má pacient prietrž chrbtice, potom je pre natiahnutie dôležitá absencia kontraindikácií. Je zakázané vykonávať postup pri silnej bolesti, ani nepomôže, ak je choroba v poslednom štádiu vývoja. Je dôležité dodržiavať odporúčanie ošetrujúceho lekára, ak povedal, že operácii sa nedá vyhnúť, bude potrebná operácia. Nespoliehajte sa iba na svoj názor a vedomosti, vaše zdravie môže utrpieť.

Technika liečby je kontraindikovaná v prípade zhubných nádorov a metastáz v chrbtici, zápalových procesov, zlomenín a modrín chrbtice. Neodporúča sa vykonávať napínanie miechy za prítomnosti diagnózy „osteochondrózy“..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Cvičenie chrbtice pre lumbálnu prietrž

Herniatia medzistavcových platničiek je premiestnenie buničitého jadra, ktoré, ako sa vyvíja patológia, je doplnené pretrhnutím vláknitého kruhu. Ochorenie sa vyskytuje rovnako v krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtici. V takýchto prípadoch je predpísaná komplexná terapia, ktorá zahŕňa cvičebnú terapiu.

Účinnosť strie a kontraindikácie

Rozťahovanie chrbtice sa môže vykonávať doma alebo v nemocnici pod dohľadom odborníka. Ciele cvičebnej terapie pri prietrži miechy:

 • udržiavať flexibilitu a mobilitu postihnutej oblasti;
 • zabrániť progresii patologických zmien;
 • znížiť závažnosť klinických prejavov vrátane bolesti.

Ľudská chrbtica sa skladá z kostných štruktúr: stavcov, chrupavky, medzistavcových platničiek, svalov, ktoré prispievajú k flexii a predĺženiu chrbta. Svalové väzy sú neustále pod napätím, preto je potrebné im odpočinúť.

Svaly však nemôžu vždy relaxovať, dokonca ani v noci. Spánok v nepohodlnej polohe, na nesprávnom vankúši pomáha chrbtici zaujať nesprávnu anatomickú polohu, ktorá spôsobuje napätie vo svalových štruktúrach.

Pri stálom vystavení faktorom sa zvyšuje riziko vzniku príbuzných chorôb vrátane výčnelkov a herniovaných diskov. Na prevenciu zmien a liečbu pretrvávajúcej choroby lekár predpisuje športový komplex na napínanie chrbtice.

Cvičenia na napínanie chrbta a chrbtice prietržou majú určité kontraindikácie, v ktorých výkone sú neprijateľné. Inak ďalšie zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú osobitnú liečbu.

Obmedzenia týkajúce sa napínania chrbta a vykonávania gymnastiky v prítomnosti kýly medzi stavcami:

 • závažný priebeh choroby (v neskorších štádiách), prítomnosť oddelenej prietrže s prolapsom buničitého jadra;
 • príznaky silnej bolesti akútnej a paroxyzmálnej povahy;
 • prítomnosť nádoru podobnej formy v miechovom kanáli, tuberkulózna spondylitída;
 • zápalový proces v mieche, napríklad arachnoiditída;
 • osteoporóza ako komplikácia prietrže;
 • nadváha alebo obezita;
 • anamnéza zlomeniny alebo silné modriny chrbtice.

V kombinácii s napínaním krku, hrudníka alebo dolnej časti chrbta sa musia použiť iné konzervatívne metódy, ktoré len zvyšujú terapeutický účinok fyzioterapie..

Typy trakcie a vlastnosti

Na dosiahnutie maximálneho terapeutického účinku musíte správne natiahnuť chrbticu podľa nasledujúcich odporúčaní:

 • vykonávať cvičenia každý deň bez prerušenia;
 • gymnastika sa najlepšie vykonáva popoludní, optimálne večer;
 • Pred vykonaním hlavného komplexu fyzickej kultúry sa odporúča zahriať prípravou svalov a kostí;
 • je zakázané vykonávať ostro cvičenie, s trhnutím musíte pristupovať k pohybom čo najhladšie;
 • v počiatočnej fáze robte ľahké cvičenia, postupne zvyšujte amplitúdu.

Gymnastika pre trakciu vyžaduje korekciu dýchania: musíte dýchať hlboko a rovnomerne.

Rozlišujte medzi suchou kapucňou a podvodnou trakciou miechy. V prvom prípade sa liečebný postup vykonáva pod vplyvom vlastnej váhy osoby. Je dovolené zaujať vertikálnu a horizontálnu polohu. Môžu sa použiť ďalšie atribúty, ktoré zvyšujú terapeutický účinok..

Natiahnutie chrbtice kýlou bedrovej alebo inej oblasti sa vykonáva od 5 minút do niekoľkých hodín. Všetko záleží na charakteristikách vývoja primárnej choroby, napríklad v akej forme sa vyskytuje - v období exacerbácie alebo remisie. Na dosiahnutie maximálneho terapeutického účinku je potrebných 15 až 18 procedúr.

Nie je možné natiahnuť chrbticu s herniou vo vode. Ak chcete vykonať terapeutickú udalosť, musíte navštíviť fyzioterapeutickú miestnosť, ktorá je vybavená špeciálnym bazénom.

Trakcia pod vodou môže byť vertikálna a horizontálna. Osoba zaujíma stojaci alebo ležiaci postoj v bazéne s termálnou vodou. Podľa väčšiny fyzioterapeutov je vo vzpriamenej polohe veľké zaťaženie chrbtice a keďže svaly sú už touto chorobou oslabené, je to nežiaduce. Preto je pri ležaní pacienta preferovaná trakcia pod vodou.

Trakčné cvičenia

Pomocou nasledujúcich cvičení môžete natiahnuť chrbticu pomocou suchej metódy:

 • Nohy sú od seba vzdialené od šírky ramien, spodná časť chrbta je plochá, hlava je znížená, snaží sa ohýbať v oblasti hrudníka, chrbát smeruje nahor, pričom sa uvoľňujú svaly a nie sa napína. Po návrate do pôvodnej polohy držte v maximálnom bode 10 - 15 sekúnd, opakujte až 10 krát.
 • Šírka ramien je od seba vzdialená, ruky zdvihnuté nahor, snažte sa prsty dosiahnuť až k stropu, pričom nohu nevyberajte z podpery. Opakujte až 10 krát.
 • Stehná od seba oddelené, ramená položené dozadu a zamknuté v zámku, zmena polohy rúk zhora nadol, vykonávanie 5-7 opakovaní.
 • Nohy sú od seba vzdialené od šírky ramien, ramená sú položené za chrbtom v úrovni prsnej oblasti, ruky sú navzájom spojené dlaňami, berú ramená a lakte dozadu a držia sa v maximálnom bode 10 sekúnd. Opakujte až 10 krát.
 • Svaly ramena od seba vzdialené, sklonené dozadu, zatiaľ čo sa snažíte dosiahnuť rukami k zemi, svaly by sa mali uvoľniť. Opakujte až 10 - 15 krát.
 • Sedieť na zadku s rovnými nohami položenými pred vami, robiť rovné chrbty a snažiť sa dotýkať hrudníka končatinami. Opakujte cvičenie 10-15 krát.
 • Nohy sú posadené na zadku a sú ohnuté v kolenných kĺboch, zovreté pažami a robia bubny s telom dozadu a dopredu. Opakujte pohyb až 15 krát.

Podvodná trakcia chrbtice sa vykonáva takto:

 • pacient musí zaujať horizontálnu polohu v špeciálnom bazéne;
 • horný trup je pevný a na panvu je pripevnené bremeno.

Pri prvých 2 postupoch nie je náklad pripevnený k telu, aby sa skontrolovala vytrvalosť chrbta. Počas tretieho zasadnutia sa pozastaví bremeno s hmotnosťou najviac 2 kg. V priebehu času sa hmotnosť zvyšuje. Maximálna povolená hmotnosť pre ženy je 10 kg, pre mužov - 18 kg. Na konci liečby sa hmotnosť postupne zníži na pôvodnú hodnotu.

Koľko hmotnosti bude záťaž potrebovať, sa určuje s prihliadnutím na charakteristiky primárnej choroby. V prípade slabosti a bolesti chrbta sa pre ďalší postup vyberie hmotnosť s nižšou hmotnosťou.

Po každej liečebnej udalosti sa pacientovi odporúča, aby si po dobu 1 hodiny stanovil polohu na tvrdom gauči. Ďalej fixácia chrbtice korzetom alebo opaskom a odpočinok po dobu jednej a pol hodiny.

Triedy na vodorovnej lište

Triedy na vodorovnej lište sú rovnako účinné pri napínaní chrbtice. Cvičenia sa vykonávajú počas liečby prietrže a v rehabilitačnej fáze po operácii.

Výhody školenia na horizontálnej lište:

 • rýchle zotavenie poškodených kostných štruktúr a krvných ciev;
 • posilnenie svalového korzetu, zlepšenie krvného obehu;
 • normalizácia všeobecného zdravia;
 • zlepšenie flexibility a pružnosti chrbtice;
 • urýchlenie procesu odstraňovania solí z kostí.

Na vodorovnej lište vykonajte nasledujúce cvičenia:

 • pravidelné videnie: uchopte vodorovnú lištu rukami, uvoľnite nohy z podpery, zaveste tak dlho, kým sú vaše ruky unavené alebo máte v chrbte nepohodlie;
 • zavesenie s otočením panvy do strán, zdvíhanie a spúšťanie dolných končatín, ohýbanie kolenných kĺbov;
 • zavesenie s vyťahovaním, počnúc 1-2 krát, dosahujúce až 8 krát.

Početné recenzie potvrdzujú, že po cvičeniach na horizontálnej lište sa zmierni bolesť chrbta, bolesti svalov a iné nepríjemné pocity zmiznú.

Fyzioterapeutický komplex by mal predpísať iba lekár v prítomnosti kýly medziobratlového priestoru, pretože existujú kontraindikácie na liečbu.

Natiahnutie chrbtice s herniou

Liečba patológií chrbtice, napríklad prietrže, je úspešná iba pri použití komplexnej terapie. Natiahnutie chrbtice prietrži môže zastaviť súčasný degeneratívny proces a zabrániť jeho výskytu v budúcnosti. Niektorí lekári sú opatrní pri tejto metóde liečby a veria, že strečing poškodzuje iba chrbticu, ale v skutočnosti to všetko závisí od individuálnych charakteristík choroby pacienta..

Indikácie a prínosy postupu

Trakcia chrbtice - napínanie chrbtových svalov pod vplyvom sily. Ako sila sa najčastejšie používa hmotnosť vlastného tela alebo mechanická sila špeciálneho zariadenia. Lekári odporúčajú strečing pre degeneratívne-dystrofické ochorenia chrbtice. Prejavujú sa riedením kostí a chrupaviek stavcov, preto vyčnieva prietrž hernia, ktorá dráždi nervové zakončenie a stlačí miechu. Rozťahovanie svalov chrbtice obnovuje zovreté nervy a zakončenie, znižuje tlak vo vnútri medzistavcových platničiek a odstraňuje bolesť. Po priebehu procedúr sa chrbtica predlžuje o 3 až 4 mm, čo znižuje stratu prietrže. Nasledujúce choroby sú indikáciami pre trakčný systém:

 • medziobratlová kýla;
 • poranenia miechy;
 • radiculitis;
 • zovretý nerv;
 • kyfóza;
 • lordóza;
 • skolióza.

Nie je možné vykonať natiahnutie prietrže chrbtice v akútnej forme sprevádzanej silnou bolesťou, alebo keď je choroba v poslednom štádiu.

Všeobecné princípy natiahnutia miechy

Pred naťahovaním sa musíte poradiť s lekárom. Je vhodné odobrať röntgen lumbálnej chrbtice, kde sa častejšie vyskytuje prietrž. Nezúčastňujte sa na samoliečbe a naťahovaní bez súhlasu lekára, pretože to môže situáciu zhoršiť. Pri rozťahovaní by ste si mali svoje telo pozorne načúvať: ak počas pohybu dôjde k silnej bolesti, je lepšie vylúčiť ho z komplexu a nechať iba cvičenia, ktoré nespôsobujú nepohodlie. Pohyby by mali byť hladké a trhané a malo by sa zabrániť pohybom chrbta. Je vhodné udržiavať vysokú frekvenciu tréningov - až 3 - 3-krát denne: všetky cvičenia môžete rozdeliť do zodpovedajúceho počtu skupín a robiť každé v rôznom čase..

Technika vykonávania

Natiahnutie chrbtice prietrž je niekoľko druhov. V závislosti od spôsobu vedenia je suchá trakcia izolovaná na brvne, na špeciálnej doske a vyrovnávaní vody v špeciálnom bazéne v lekárskom zariadení. Poloha tela každého druhu môže byť vodorovná alebo zvislá.

Cvičenie priečok

Pravidelne môžete vykonávať vodorovnú lištu aj doma. Najprv je dovolené visieť nie dlhšie ako 20-30 sekúnd a postupne predlžovať trvanie, nezabudnite koordinovať všetky zmeny s lekárom pre cvičebnú terapiu. Aby sa táto úloha skomplikovala, pri zavesení na vodorovnú lištu sa môžete pokúsiť zdvihnúť nohy paralelne s podlahou, niekedy sú nohy ohnuté na kolenách, ak je príliš ťažké zdvihnúť priame čiary. Pokročilá úroveň - výťahy, ktoré vyrovnávajú chrbticu a posilňujú svaly chrbta. Najprv je vhodné umiestniť stoličku pod nohy, aby sa cvičenie nevykonávalo v plnej amplitúde a aby sa nepoškodilo..

Strečing na tabuli

Takéto vybavenie nájdete v telocvični alebo si ho kúpite doma v športovom obchode. Jeho výhodou je možnosť prispôsobiť si uhol sklonu. Pre väčšie pohodlie sú také cvičebné stroje vybavené slučkami na ruky. Na napínanie vertebrálnej hernie by sa doska mala umiestniť pod uhlom maximálne 40 °, ľahnúť si, uchopiť slučky rukami a zavesiť. V prvom štádiu by nemal čas zavesenia trvať dlhšie ako 5 minút a pri posilňovaní svalov a väzov by sa mal predlžovať až na 20 minút. Aby sa táto úloha skomplikovala, zdvíhajú sa bicykle alebo nohy v pravom uhle..

Iné metódy

Za dobrý spôsob posilnenia svalov abs, chrbtice, rúk, zlepšenia držania tela sa považuje stojan na ponožkách a na lakťoch - bar. Čas stojana začína od 20 sekúnd a pridáva sa ďalších 5 sekúnd denne. Tyčinku môžete skomplikovať zdvihnutím jednej nohy alebo paže do vzduchu. Užitočné kurzy jogy, ktoré tiež napínajú svaly a kĺby, zvyšujú prietok krvi a liečia telo.

Po rozťahovaní je vhodné zavesiť na podlahu a odpočívať iba 1-2 minúty. Vykládka svalov je uľahčená chôdzou po všetkých štyroch. Natiahnutie chrbtice prietrž nie je všeliekom, ktorý úplne zmierni chorobu. Pri správnej implementácii a dodržiavaní pravidiel pomôže strečingová a cvičebná terapia zastaviť progresiu prietrže a zbaviť sa bolestivých symptómov..

Ako natiahnuť chrbticu s herniou doma?

Natiahnutie chrbtice kýlou doma je celkom možné. Medzistavcová prietrž je komplexné ochorenie, ktoré sa ťažko zbavuje..

V súčasnosti existujú dve hlavné metódy, ktoré pomáhajú eliminovať chorobu:

 • chirurgický zásah;
 • liečenie.

Podľa odborníkov je však potrebné bojovať proti hernii komplexným spôsobom, preto je extrakcia miechy jednou z metód, ktorá sa dnes používa.

Zvážte, aké sú výhody a nevýhody strečingu a ako sa liečiť doma.

Podstata zaobchádzania a význam postupu

Predĺženie chrbtice v lekárskom jazyku sa nazýva trakcia - silné napínanie svalov tela.

V dôsledku patologických zmien, ktoré sa vyskytujú v chrbtici, si môžete všimnúť určitý výčnelok prietrže. Vytvára nielen tlak na miechu, ale tiež dráždi nervy. V tomto ohľade majú pacienti nepohodlie a silnú bolesť..

Aby sa zbavil tlaku, je potrebné napnúť väzy a svaly umiestnené okolo chrbtice. Táto metóda:

 • zmierňuje bolesť;
 • zlepšuje prísun krvi;
 • obnovuje nervové siete.

V tomto prípade je chrbtica predĺžená približne o 4 mm.

Za akých podmienok sú cvičenia

Ošetrenie sa môže vykonávať doma, v telocvični alebo na ulici, na vodorovných pruhoch. Aby sa nepoškodili chrbtica a okolité svaly, je možné napínanie vykonávať v rôznych sanatóriách v bazéne..

Ak chcete začať cvičiť doma, musíte sa vždy poradiť s odborníkom. Skúsený lekár vám pomôže zostaviť rozvrh hodín a poskytne ďalšie tipy, ako sa rýchlejšie zbaviť choroby.

Na klinike sa spravidla vykonáva röntgen chrbtice, ako aj úplná diagnostika tela na infekcie, iné choroby a zápaly v chrbte..

Ku každej lekcii sa musí pristupovať zvlášť opatrne. V žiadnom prípade nerobte ostré pohyby, trhané miesta a zametanie.

Cvičenie priečok

Na dosiahnutie efektu napínania sú vynikajúce aj triedy na vodorovnej lište alebo priečke, ktoré môžu byť inštalované doma. Na to, ako sa zbaviť choroby, postačuje 1-2 prístupy denne. Neskakujte prudko a nestúpajte na priečku, aby ste ešte viac nepoškodili chrbticu. Vodorovná tyč by mala byť umiestnená dostatočne nízko, vo vzdialenosti ramien vystretých smerom nahor.

 1. Aby ste sa zbavili prietrže, je dokonalé zavesenie na vodorovnú lištu. Ak chcete úlohu dokončiť, uchopte lištu dopredu alebo dozadu a striedavo s metódou vašej polohy. Byť v tejto polohe by malo byť od 10 do 30 sekúnd.
 2. Ďalším cvičením je roh. Pri zavesení opatrne zdvihnite nohy o 90 stupňov. Ak je táto metóda pre vás ťažká, môžete si kolená ohnúť. Okrem toho, že táto úloha pomáha narovnať chrbticu, môžete sa stať majiteľom vynikajúcich abs, pretože sú zapojené brušné svaly..
 3. Vyťahovanie je jedným z najúčinnejších cvičení. Prvé cvičenie so stolicami. Týmto spôsobom sa chrbtica natiahne s malou oporou na nohách. Plné cvičenia budú možné až po roku. Svaly sa natahujú veľmi dlho, takže výsledky nebudú okamžite viditeľné.

Výcvik na interaktívnej tabuli

Napínanie chrbtice pomocou dosky má menšie zaťaženie ako triedy na vodorovných tyčiach. Súčasne je úroveň sklonu celkom jednoducho nastaviteľná.

Takýto simulátor si môžete kúpiť v športovom obchode zakúpením produktu s rukoväťami alebo špeciálnymi slučkami na ruky.

 1. Stroj umiestnite pod uhlom 30–35 °. Ľahnite si na chrbát a uchopte pánty rukami. Počas niekoľkých prvých cvičení zostaňte v tejto polohe dlhšie ako 5 minút. V budúcnosti sa čas môže predĺžiť na 20 alebo viac minút. Narovnanie chrbtice nastáva automaticky, pretože gravitačná sila pôsobí na svaly.
 2. Aby ste zvýšili záťaž na chrbte, ohnite nohy pod hrudník a otočte panvu doľava a doprava. Nebuď príliš horlivý, aby si nepoškodil svaly ešte viac.
 3. Okrem toho, keď ste na palube, môžete vykonať predtým opísané cvičenie „rohu“, ako aj bicykel.

Je potrebné mať na pamäti, že čím väčší je sklon dosky, tým väčšie je zaťaženie tela.

Ostatné cvičenia na napínanie chrbtice

Jednou z najbežnejších metód korekcie držania tela je bar. Pacient by sa mal opierať o ruky ohnuté v uhle 45 ° a o nohy na nohách, aby bol v tejto polohe asi 30 sekúnd. Tyčinka pomáha nielen obnovovať svaly chrbta, ale tiež vytvára priame držanie tela.

V súčasnosti sú kurzy jogy celkom bežné. Málokto vie, že súbor cvičení, ktoré sa vykonávajú počas tréningu, tiež pomáha narovnať chrbticu..

Jóga pomáha napínať kĺby, po ktorých sa zlepšuje ich pohyblivosť. Táto východná terapia pomáha normalizovať prietok krvi, zvyšuje svalový tonus, robí ich silnejšími a zdravšími..

Na to, aby si telo po tréningu oddýchlo, je potrebné dokončiť úlohy na relaxáciu. Ľahnite si na chrbát na tvrdý povrch, napríklad na podlahu, pokúste sa ho dotknúť všetkými svaly a zostaňte v tejto polohe 1-2 minúty. Na relaxáciu môžete využiť dosku. Ľahnite si na brucho, ruky visiace dole a relaxujte.

Chôdza po všetkých štyroch cvičeniach, rovnako ako iné cvičenia, tiež pomáha pri relaxácii zadných svalov..

Nezabudnite dodržať niekoľko bezpečnostných opatrení. Ako je uvedené vyššie, všetky cvičenia by sa mali vykonávať pomaly a hladko. Pred rozťahovaním nezabudnite zahriať svaly, aby ste dosiahli plodnejšie výsledky. Musíte to robiť každý deň bez toho, aby vám chýba cvičenie. Ak cvičenia stále nemôžete dokončiť, nesnažte sa vyrovnať stratený čas a ťažko zaťažujte svoje telo.

K dnešnému dňu neexistuje zhoda v tom, či je užitočné natiahnuť svaly chrbtice. Niektorí odborníci tvrdia, že triedy môžu situáciu zhoršiť, zatiaľ čo iní naopak zastávajú tento názor..

V žiadnom prípade neliečte sami. Ak vám lekár predpísal fyzickú terapiu, nemali by ste to robiť doma.

Metódy spinálnej strečovej kýly

Je možné natiahnuť chrbticu kýlou?

Medzistavcová hernia je ochorenie pohybového aparátu, často spôsobené nesprávnym zaťažením chrbtice. Natiahnutie chrbtice prietrži v počiatočných štádiách choroby pomôže zmierniť príznaky a zabrániť recidíve. Hlavnými metódami liečby sú lieková terapia a chirurgický zákrok.

patogenézy

Bolesť v chrbte a krku je spôsobená prasknutím vláknitého prstenca a vyčnievaním „pulpózneho“ jadra medzi stavcami. Časť jadra vychádza, a tým spôsobuje neznesiteľnú bolesť. Predčasné liečenie môže byť vážnym problémom a môže vyvolať nezvratné následky spojené s poškodením a narušením panvových orgánov, slabosťou končatín a paralýzou. Liečba tohto ochorenia je dlhá a má mnoho možností..

príčiny

 • Sedavý spôsob života.
 • dedičnosť.
 • nadváha.
 • zranenia.
 • Fyzické preťaženie.
 • Nedostatok vitamínu.
 • Zlé návyky.
 • skolióza.
 • osteochondróza.

Späť na obsah

Príznaky choroby

Zovreté nervové korene a miecha tiež vedú k bolesti a závratom. V komplexe sa spravidla objavuje niekoľko symptómov. Trakcia (strečing) je najjednoduchší spôsob liečby prietrže lumbálnej chrbtice. Jedná sa o postup, ktorý umožňuje plynulé rozšírenie stavcovských diskov na špeciálne vyvinutých zariadeniach, ktoré vám umožňujú zmierniť svalové napätie a tým pôsobiť na príčiny bolesti. Povolené je horizontálne a vertikálne napínanie chrbtice.

Druhy roztiahnutia chrbtice s herniou

Suchá trakcia

Podstatou tejto techniky je plynulé natiahnutie chrbtice pod hmotnosť vlastnej telesnej hmotnosti. Jednoduchá imitácia vertikálnej trakcie je vodorovná alebo vodorovná tyč. Postačuje, aby sa pacient na chvíľu zdržal a bol v tejto polohe. Pri výbere horizontálneho suchého napínania sa často používa simulátor gravimínu, čo je pohovka, ktorá opakuje správne ohnutie chrbtice. Povrch pohovky je vyrobený z pohyblivých hladkých rebier, vybavený vibračným efektom a zahrievaním. Zohrievanie pomáha uvoľňovať svaly, vibrácie a cestovanie v smere pohybu rebier smerom k hlave a nohy napínajú chrbticu. Simulátor navyše vytvára účinok masáže zadných svalov. U pacientov s bedrovou kýlou sa odporúča trakcia za sucha.

Podvodná trakcia

Keď sa zadné svaly napínajú pod vodou, uvoľňujú sa, zlepšuje sa krvný obeh, čo pomáha odstraňovať kŕče a znižuje bolesť v poškodenej oblasti. Táto technika sa vykonáva v špeciálnych miestnostiach vybavených bazénmi a vaňami na úpravu vody. Toto je šetrnejšia metóda..

Druhy napínania pod vodou

 • Vertikálne. Používajú sa zábradlia, krúžky, spony na hlavu a potom sa zvážia.
 • horizontálne Používa sa špeciálny štít, v ktorom je hlava pripevnená a telo je voľné v malom uhle. S rastúcim uhlom štítu sa zvyšuje zaťaženie.

Späť na obsah

Vykonávanie wellness aktivít doma

Dodržiavanie diéty, určitých cvičení, zdravého životného štýlu v komplexe vám umožní rozdeliť záťaž na chrbticu, uvoľniť svaly, obnoviť chrupavku a zabrániť zvýšeniu prietrže. Profylaxia spoločnosti Evminov je cenovo dostupný simulátor, ktorý obnovuje, podporuje a posilňuje. Poskytuje vysoké výsledky pri liečení tejto choroby. Triedy sú produktívne a nezaťažujúce. Ak takýto simulátor nemáte doma, môžete použiť podlahu.

Cvičebné pravidlá

Zakrúžkovanie, ohýbanie, „krútenie“ pohybov tela, ostré otrasy, šklbanie, skákanie počas zhoršovania choroby sú zakázané. Vysoká pravdepodobnosť posunu chrbtice.

Cvičenie chrbtice

Počiatočná polohacvičenieStoja na všetkých štyrochSúčasne zdvihnite ľavú nohu a pravú ruku. Držte v tejto polohe niekoľko minút. Náhradné cvičenia zdvihnutím pravej nohy a ľavej ruky.Ak chcete zohnúť a ohnúť chrbticu, mierne nakloňte hlavu.Zložte si panvu späť a pokúste sa sedieť na pätách.Ležiaci na chrbteZdvihnite nohy a začnite robiť pohyby, ktoré sa podobajú cyklistike.Kolená sa zohli, pritlačené k zadku. Omotajte si ruky okolo kolien, pritiahnite si ich k hrudi a pokúste sa dotknúť ich brady.Zdvihnite nohy nahor a striedavo ich nakláňajte doľava a doprava.Sedím na kolenáchPanvu nakláňajte striedavo, potom doprava, potom doľava, pričom sa snažíte dotknúť sa podlahy.

Cvičenia sa musia začať 5-krát. Každé 2 až 3 dni sa zaťaženie zvyšuje raz, až do 10 opakovaní. V budúcnosti môžete začať s tlačou. Aby ste predišli komplikáciám, mali by ste sa pred fyzickým cvičením natiahnuť chrbticu prietržou, poraďte sa so svojím lekárom. V závislosti od charakteristík lokalizácie bolesti je individuálne zvolené sedenie fyzioterapeutických cvičení. Rozťahovanie (strečing svalov) pomôže normalizovať prácu chrbta a bojovať proti problému stavovej kýly. Natiahnutie je kontraindikované pri zraneniach a akútnych štádiách choroby.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Čo je cirhóza pečene?Cirhóza pečene je rozsiahla lézia orgánov, pri ktorej dochádza k odumretiu tkaniva a k postupnému nahradeniu vláknitými vláknami.
Chronický priebeh je charakteristický pre degeneratívne-dystrofické ochorenia kĺbov. Pri ich dlhodobej terapii je dôležitá účinnosť liekov a bezpečnosť ich používania.
Zdá sa, že máte dostatok spánku a nehrešíte nijakými excesmi, a tašky pod očami sa stávajú čoraz ťažšie skryť aj pomocou moderných prostriedkov?