loader

Hlavná

Žalúdok

Bedrová hernia - prevádzka

Osteochondróza, tvrdá fyzická práca a zmeny súvisiace s vekom často vedú k tvorbe medzistavcových bedrových kýly. Najčastejšie sa vyskytujú na úrovni L3-L4, L4-L5 a L5-S1, pretože práve táto časť má najväčšie zaťaženie. Ako choroba postupuje, nevyhnutne sa vyskytujú bolesti rôznej intenzity, ako na chrbte, tak aj na nohách. Často osobu neustále pripravujú o pracovnú kapacitu a mier.

Ale bolesť nie je najnebezpečnejším spoločníkom hernie. Vďaka svojej osobitnej polohe alebo veľkej veľkosti je možné rozvíjať nielen znecitlivenie končatín a ich paralýzu, ale aj poruchy v zásobovaní krvi chvostom koní (pokračovanie miechy v bedrovej chrbtici), ktoré môže spôsobiť paralýzu nôh aj u mladých ľudí. Preto je dôležité vykonať komplexnú liečbu tejto choroby av prípade potreby rozhodnúť o odstránení bedrovej prietrže..

Pretože formácia je v priamom kontakte s miechou, operácii by mali veriť iba vysokokvalifikovaní odborníci v oblasti chirurgie miechy. Tým sa zníži riziko komplikácií a významne sa zvýši účinnosť liečby. Niektorí z najlepších stavcov v hlavnom meste sú pripravení vás priviesť na „kliniku SL“, poskytnúť podrobné rady a v prípade potreby vykonať cenovo dostupnú kýlu na odstránenie bedrovej chrbtice..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Operácia odstránenia prietrže bedrovej časti sa vykonáva presne podľa indikácie. Je to extrémne opatrenie a je potrebné iba pri absencii pozitívnych zmien stavu pacienta na pozadí dlhého priebehu konzervatívnej liečby, ktorá je sprevádzaná:

 • silná bolesť spôsobená neustále sa zvyšujúcim tlakom na nervové zakončenie;
 • strata kontroly nad vyprázdňovaním močového mechúra a čriev, erektilná dysfunkcia u mužov, ktorá je vyvolaná porušením cauda equina inervujúceho panvové orgány;
 • znížená citlivosť končatín až do parézy alebo ochrnutia;
 • zvýšenie tvorby prietrže až do 7 mm alebo viac.

Sekvestrované kýly sa operujú v naliehavom prípade, komplikujú sa silnou bolesťou, antalgickým držaním tela, vývojom neurologických komplikácií (slabosť v dolnej časti tela), zhoršenou funkciou panvových orgánov, t. J.

Je nesmierne dôležité ignorovať bolesť a nebáť sa operácie, pretože moderné metódy majú minimálne riziko komplikácií a vysokú účinnosť. Ak sa lumbálna prietrž neodstráni včas, stlačenie nervových koreňov môže mať nezvratné následky a zdravotné postihnutie..

Druhy operácií

V arzenáli spinálnych chirurgov existuje mnoho spôsobov, ako odstrániť hernálnu masu. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, a čo je najdôležitejšie, indikácie a kontraindikácie. Iba kompetentný neurochirurg môže brať do úvahy všetky nuansy a zvoliť najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu metódu odstránenia prietrže.

Samozrejme ani jediná metóda, ani najmodernejšia, neposkytuje 100% záruku úplného zotavenia. Pravdepodobnosť zlyhania alebo recidívy je však tak nízka, že ani nemá zmysel o tom diskutovať. Tieto riziká však môžete minimalizovať kontaktovaním neurochirurgov, ortopedických traumatológov s rozsiahlymi skúsenosťami a hlbokými znalosťami v oblasti chirurgie chrbtice..

Endoskopická chirurgia

Endoskopická chirurgia je jedným z najnovších pokrokov v medicíne. S ich pomocou je možné eliminovať najzávažnejšie porušenia s ľahkým poškodením okolitých tkanív. Operácia sa vykonáva v celkovej alebo lokálnej spinálnej anestézii pomocou endoskopov vybavených miniatúrnou kamerou a osvetľovacím zariadením. Obraz z kamery sa prenáša na monitor, čo umožňuje chirurgovi presne kontrolovať každý pohyb.

Endoskop sa zavedie do tela pacienta prepichnutím, ktorého veľkosť sa môže meniť od 0,5 do 1 cm. Typ prístupu je určený umiestnením hernálnej hmoty. Napríklad endoskopická hernia diskov L4-L5 napravo sa vykonáva pomocou posterolaterálneho prístupu.

Resekcia sa vykonáva pomocou špeciálneho nástroja, ktorý sa vedie cez dutinu endoskopu k patologickému výčnelku. Odstraňuje sa postupne v malom množstve a umožňuje vám uložiť medzistavcové platničky.

Indikácie pre endoskopickú chirurgiu sú:

 • veľkosť prietrže lumbálnej oblasti najmenej 7 mm;
 • výskyt porúch v činnosti močového mechúra a čriev, ktorý je sprevádzaný nedobrovoľným oddeľovaním moču a výkalov;
 • silná svalová slabosť na jednej alebo oboch nohách, zmeny chôdze;
 • Syndróm pretrvávajúcej bolesti;
 • Porušenie kvality života.

Použitím endoskopického zariadenia sa odstráni aj oddelená prietrž. V takýchto situáciách by sa mala operácia vykonať čo najskôr, pretože prasknutie vláknitého prstenca a vypustenie želatínového obsahu disku do miechy sú spojené so závažnými komplikáciami..

Microdisectomy

Táto operácia na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice znamená zavedenie mikrochirurgických nástrojov pomocou rezu do 2 cm. Kontrola postupu sa vykonáva pomocou špeciálneho zväčšenia alebo mikroskopu, čo vedie k dvojnásobnému až desaťnásobnému zvýšeniu.

Mikrodisektómia sa vykonáva v celkovej alebo spinálnej anestézii a je alternatívou k protetike disku, zanecháva menšie jazvy, riziká komplikácií sú veľmi nízke, doba rehabilitácie je kratšia a ľahšie tolerovateľná. S jeho pomocou sa vykonáva nielen odstránenie prietrží lumbálnej chrbtice, ale aj ďalšie stavce. Pri chirurgii je predovšetkým nevyhnutné odstrániť prietrž chrbtice L5-S1 s ťažkou laterálnou hypertrofiou žltého väziva stavcov..

Chirurgický zákrok netrvá dlhšie ako pol hodiny. To vám umožní úspešne odstrániť oddelené formácie a obsahujúce kalcifikácie, vyriešiť problém laterálnej (laterálnej) stenózy miechového kanála a eliminovať výčnelky veľkých rozmerov.

Klasická discektómia

Otvorená operácia chrbtice od začiatku 20. storočia vám umožňuje odstrániť celú medzistavcovú platňu av prípade potreby aj časti stavcov. Dnes sa používa úplná discektómia v prípade nestability chrbtice s opätovným výskytom herniovaných diskov a stenózy miechového kanála, pretože ide o otvorenú metódu liečby hernie. S pohyblivosťou medzi stavcami sú nútení chirurgovia nútení používať ho, najmä na laminektómiu a umiestnenie implantátu.

Chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou zadného prístupu a zahŕňa rez do 5 až 10 cm dlhý a vyžaduje si celkovú anestéziu. Počas neho chirurg opatrne rozťahuje svaly, ak je to potrebné, odstráni väzivo a získa prístup k herniálnemu výčnelku. Odstránia sa všetky patologicky zmenené medzistavcové platničky. Na jeho miesto sa dá nainštalovať implantát vyrobený z umelých materiálov. Celková dĺžka operácie je asi 2 až 3 hodiny.

Laserové odstránenie

Laserové odstránenie bedrovej prietrže je nová mikrochirurgická technológia, ktorej výhodou je rýchla rehabilitácia, takmer úplná absencia komplikácií a prepustenie z kliniky do 2 hodín po zákroku..

Podstata metódy spočíva v tom, že sa v lokálnej anestézii zavedie punkcia kože a mäkkých tkanív pomocou ihlového vodiča alebo kanyly. Chirurg sleduje smer svojho pohybu cez monitor zosilňovača obrazu. Po dosiahnutí buničitého jadra zmeneného disku sa vláknom zavedie cez jeho dutinu, čím sa produkujú laserové impulzy.

Miechový chirurg ju privedie do stredu jadra a vráti sa do bodu vstupu do vláknitého prstenca. Potom otočí svetlovod o malý uhol a zopakuje postup. Teda v dôsledku tepelného účinku laserovej energie sa v jadre buničiny tvoria 2 až 6 úderov, čo vyvoláva zníženie veľkosti herniálnej formácie a zlepšenie pohody pacienta. U približne polovice pacientov dochádza k okamžitému zníženiu intenzity bolesti..

Laserová operácia na odstránenie bedrovej prietrže trvá asi štvrtinu hodiny. To sa však prejavuje iba pri malých výčnelkoch a neprítomnosti sprievodných chorôb. Potom nie je prakticky žiadne nepohodlie v obsluhovanej oblasti a obmedzenia v období zotavovania sa týkajú najmä schopnosti sedieť a zdvíhať ťažké predmety..

Laserové odstránenie bedrovej prietrže má niekoľko nevýhod. Po prvé, poskytuje dobrý výsledok iba v 80% prípadov. Po druhé, z nedbanlivého prístupu k rehabilitácii a následnému životnému štýlu vedie k relapsu choroby na 1 až 3 roky. Po tretie, náklady na odstránenie lumbálnej prietrže hernie sú dosť vysoké.

Nukleoplastika studenej plazmy

Toto je najnovšia technika na zníženie veľkosti prietrže pomocou studenej plazmy. Technicky sa operácia odstránenia lumbálnej prietrže chrbtice vykonáva rovnakým spôsobom ako laserové odparovanie, ale elektróda produkujúca oblak studenej plazmy pôsobí ako zdroj tepelnej energie..

Na rozdiel od laserových pulzov jej teplota nepresahuje 50 ° C, čo vám umožňuje úplne eliminovať riziko popálenia vláknitého prstenca a nervov alebo krvných ciev. Okrem toho sa môže opakovať, čo nie je typické pre laserové operácie..

Nukleoplastika chladnej plazmy je najbezpečnejšou a najjednoduchšou mikrochirurgickou operáciou, aká je dnes známa. Neurochirurgovia „SL Clinic“ sa používajú na jej vedenie. Naše ukazovatele úspechu postupu sa snažia na maximum, čo dokazuje vysokú profesionalitu našich lekárov.

Hydroplastics

Odstránenie prietrže bedrovej chrbtice touto metódou tiež patrí k počtu mikrochirurgických perkutánnych techník a je najbezpečnejšou a najúčinnejšou metódou všetkých minimálne invazívnych metód na odstránenie prietrží disku. Hydroplastika spočíva v znížení veľkosti výčnelku v dôsledku zriedenia časti buničitého jadra soľným roztokom a následného odsatia vytvorenej hmoty. Nevyžaduje si ani komplexnú a dlhú rehabilitáciu, prakticky nevyvoláva komplikácie a má vynikajúci účinok..

Po hydroplastike zostáva na koži nepatrná punkcia, ktorá sa vylieči bez tvorby jaziev. Môže sa vykonať s kýlami do veľkosti 0,7 mm.

Vlastnosti prípravy

Na klinike SL je pacientom k dispozícii celý rad diagnostických postupov, čo umožňuje presné vyhodnotenie zdravotného stavu a predpovedanie možných rizík každého typu chirurgického zákroku. V rámci predoperačného vyšetrenia sú pacienti predpisovaní:

 • UAC a OAM;
 • biochemický krvný test;
 • testy na syfilis, infekciu HIV, hepatitídu A a B;
 • coagulogram;
 • fluorografická;
 • EKG;
 • MRI

Pri výbere metódy chirurgického zákroku sa osobitná pozornosť venuje výsledkom MRI. Je ukázané absolútne všetkým pacientom v rámci predoperačnej prípravy, ale jeho mimoriadne dôležitými výsledkami sú, ak je to potrebné, odstránenie hernie disku L5-S1. Obrázok MRI je tiež doplnený rádiografiou bedrovej chrbtice pri priamej a laterálnej projekcii, aby sa stanovila hladina ilium..

Dôvodom je skutočnosť, že tieto stavce majú často zväčšené fazetové kĺby a vysoké ilium. Pre spinálneho chirurga môžu byť významnou prekážkou, najmä ak sa plánuje odstránenie medzistavcovej prietrže L5-S1 perkutánnou nukleoplastikou alebo endoskopiou. Preto, ak sa zistia hypertrofické procesy stavcov, pri konzultácii sa diskutuje o odstránení prietrže chrbtice a rozhodnutie o spôsobe odstránenia prietrže disku sa vyberie v závislosti od ľudskej anatómie..

Výsledky analýz a inštrumentálne diagnostické metódy hodnotí terapeut. Na ich základe podáva záver o možnosti chirurgického zákroku a neprítomnosti kontraindikácií. Ak sa počas vyšetrenia zistia abnormality, ktoré by mohli počas procedúry spôsobiť nežiaduce komplikácie, pacientovi sa poskytne príslušná liečba pre danú situáciu a plánovaná operácia sa odloží. Ak sa zistia závažné kontraindikácie, pacientovi sa odporúca iná metóda na liecbu medzistavcovej hernie.

Ak je vyšetrenie pozitívne 2 týždne pred stanoveným dátumom, mali by ste prestať užívať antikoagulanciá. Možnosť použitia iných liekov by sa mala prediskutovať s terapeutom.

Rehabilitácia

Operácia odstránenia medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice neprinesie významný výsledok, ak pacient nedodrží odporúčania odborníkov. Trvanie a charakteristika obdobia zotavenia priamo závisia od typu vykonaného chirurgického zákroku a od celkového stavu ľudského zdravia. V niektorých prípadoch sa môžu pacienti okamžite vrátiť k denným povinnostiam a robiť si ľahké domáce práce.

Po otvorenej discektómii sú pacienti nútení zostať v nemocnici najmenej týždeň a prvý deň sú neustále v polohe na chrbte. Následne sa môžu opatrne vstať a chodiť, dĺžka chôdze závisí od celkového zdravotného stavu pacienta.

Jemnejšie zásahy, najmä mikrodiscektómia, endoskopické a transdermálne operácie, nie sú spojené s poklesom zvyčajného rytmu života. Po nich môžu pacienti takmer okamžite chodiť a opustiť kliniku o deň alebo skôr.

Pri liečbe bedrovej chrbtice v SL Clinic sa nestretnete s obmedzeniami dĺžky sedenia a zdvíhania ťažkých predmetov. Takže po nukleoplastike môžete vstať, chodiť, sedieť bez obmedzení a po endoskopickej operácii môžete aktivovať nasledujúci deň. V každom prípade teda pacienti dostávajú odporúčania individuálne.

Ortopedický korzet je predpísaný pre dlhodobé zaťaženie po operácii. Je určený na zníženie zaťaženia chrbtice. So súhlasom lekára musíte začať s liečebnou terapiou. Je lepšie, ak sa prvé stretnutia uskutočňujú pod dohľadom úzkeho špecialistu, ktorý dokáže správne vypočítať záťaž a zvýšiť ju, keď sa telo zotaví..

Operácia na odstránenie bedrovej medzistavcovej prietrže núti pacientov starať sa o svoje zdravie, znižovať nadváhu, vyhýbať sa zdvíhaniu ťažkých predmetov a porozumieť jednej jednoduchej pravde - vaše zdravie je vo vašich rukách.

Aby sa predišlo recidíve, odporúča sa:

 • zbaviť sa nadváhy;
 • dodržiavať správnu výživu;
 • pravidelne sa zapájať;
 • vykonávať výcvik na posilnenie svalového korzetu;
 • pravidelne sa podrobujú kúpeľnej liečbe.

Vo väčšine prípadov sa výsledky chirurgického zákroku hodnotia po 2 týždňoch. Následné vyšetrenie miechového chirurga sa plánuje mesiac po prepustení z nemocnice.

Náklady na odstránenie prietrže (chirurgia) v Moskve

Na klinike SL sa medzistavcové prietrže liečia v súlade s európskymi normami. V prítomnosti indikácií vykonávame všetky možné typy chirurgických zákrokov a diagnostiku chorôb chrbtice pomocou moderného vybavenia najnovších generácií. Naši pacienti môžu vždy získať radu od najlepších vertebroológov av obzvlášť ťažkých prípadoch - komplexný názor na konzultáciu s lekármi.

Na našej klinike máte k dispozícii všetky typy perkutánnej nukleoplastiky. Starostlivo zvážime výber chirurgickej liečby pre každého pacienta. Preto nevykonávame studenú plazmu, laserovú nukleoplastiku alebo hydroplastickú hmotu bez výnimky. Chápeme, že operácia tohto druhu prinesie výrazný výsledok iba vtedy, ak sú splnené všetky podmienky na jej vykonanie, t. J. Ak existuje prietrž určitej veľkosti, nedochádza k žiadnym iným závažným porušeniam atď. Preto k takýmto postupom starostlivo pristupujeme k výberu pacientov..

Ak vám z nejakého dôvodu nevyhovuje transdermálne odstránenie prietrže H4 alebo iných diskov, navrhne sa iná technika chirurgického ošetrenia, ktorá poskytne najlepší účinok a bude zobrazená v konkrétnej situácii..

Náklady na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice sú od 98 000 rubľov, ak sa jedná o mikrochirurgickú metódu odstránenia, od 140 000 rubľov, ak ide o nukleoplastiku (pomocou punkcie), a závisí od:
- metóda odstránenia (otvorená, mikrochirurgická, endoskopická, nukleoplastika)
- spoločnosti výrobcu implantátov (ak používajú otvorenú metódu);
- Kliniky (kde bude operácia vykonaná) a učebňa.
- Analýzy pred operáciou (ak sa vyšetrenie uskutoční s nami)
Cena zahŕňa:
- príchod na kliniku pred a po operácii;
- implantáty alebo spotrebný materiál pre nukleoplastiku.
- Operácia;
- anestézia;
- Pooperačné pozorovanie.
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.
- Vyšetrenia pred operáciou (ak si u nás prenajmete)
Všetky klinické služby a ceny sú uvedené v cenníku.

Naši chrbticoví lekári plynule ovládajú všetky moderné techniky vykonávania operácií na chrbtici a môžu vykonávať odstránenie kýly L3-L4, L4-L5, L5-S1 a akýchkoľvek ďalších segmentov. Veľké praktické skúsenosti lekárov a najnovšie vybavenie nenechávajú žiadnu šancu na chybu. Preto sa naši pacienti nielen vracajú do plného života bez bolesti, ale privádzajú svojich príbuzných a priateľov na kliniku SL, aby mohli oceniť všetky výhody modernej medicíny a najmä vertebroológov..

Rozmery prietrže lumbálnej chrbtice na chirurgický zákrok

Chirurgia na odstránenie medzistavcovej prietrže: metódy a správanie, indikácie, rehabilitácia po

Ľudia trpiaci chorobami chrbta sa zaujímajú o otázku, do akej veľkosti si vyžaduje prietrž chrbtice. V posledných rokoch sa ľudia čoraz častejšie stretávajú s chorobami chrbtice. Dôvodom je sedavý, sedavý životný štýl, dlhá jazda v aute, nedostatok fyzickej námahy, problémy s držaním tela od detstva, skolióza..

Kýla chrbtice je ochorenie, pri ktorom je v dôsledku premiestnenia miechy narušené nervové zakončenie, ktoré spôsobuje syndróm silnej bolesti. Je miechová kýla nebezpečná? Áno, pri absencii kompetentnej liečby v budúcnosti je možná dokonca ochrnutie končatín alebo dolnej časti tela. Aby sa tomu zabránilo, v prípade absolútnych indikácií pre pacienta sa musí vykonať operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže.

Cervikálna prietrž je o niečo menej bežná ako bedrová prietrž. Medzi jej príznaky patria:

 • bolesti hlavy;
 • problémy s pamäťou
 • skoky v krvnom tlaku;
 • závrat
 • bolesť končatín.

V prípade kýly v cervikálnej oblasti je narušená dodávka krvi pacientovi do mozgu, čo môže v budúcnosti spôsobiť mozgovú príhodu. Preto, ak existuje podozrenie na prítomnosť výčnelkov v krčnej chrbtici, je potrebné navštíviť špecialistov a začať liečbu čo najskôr.

S veľkosťou 2 mm zahŕňa cervikálny výstupok ošetrenie, ktoré kombinuje lieky, masáže a sadu špeciálnych cvičení. Ak sú jeho rozmery 3 - 4 mm, musí sa s liečbou začať čo najskôr, aby sa zabránilo ďalšiemu zvýšeniu. Maximálna veľkosť výčnelku, pri ktorej je povolená konzervatívna liečba, je 5–6 mm. Ak jeho veľkosť presahuje 6 mm, pacient musí podstúpiť operáciu.

Kýla chrbtice je ochorenie, pri ktorom je v dôsledku posunu miechy narušené nervové zakončenie, ktoré spôsobuje silnú bolesť.

Je miechová kýla nebezpečná? Áno, pri absencii kompetentnej liečby v budúcnosti je možná dokonca ochrnutie končatín alebo dolnej časti tela.

Aby sa tomu zabránilo, v prípade absolútnych indikácií pre pacienta sa musí vykonať operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže.

Náš chrbtový stĺp je výsledkom vývoja miliárd rokov. Jedná sa o komplexný dizajn, ktorý poskytuje podpornú funkciu a značnú mobilitu..

Každý segment obsahuje určitý počet stavcov (každý z nich má svoju vlastnú veľkosť) a medzi nimi sú medzistavcové platničky, ktoré v chrbtici pôsobia ako kĺby.

Kýla chrbtice sa môže tvoriť v ktoromkoľvek z jej oddelení. Častejšie ako iné, je postihnutá dolná časť chrbta (až 90% všetkých prípadov), potom krk. V prietrži v hrudnej oblasti sa vytvára menej často. Bedra sú náchylnejšie na fyzickú námahu ako zvyšok chrbta..

Pri ich pôsobení dochádza k deformácii medzistavcových platničiek. Ich výčnelok za prirodzené hranice sa nazýva výčnelok a považuje sa za normálny, ak prechádza so zánikom záťaže. Keď zmeny pretrvávajú a vyvíjajú sa, môžeme hovoriť o patológii.

Liečba miechy priamo závisí od jej veľkosti a závažnosti ochorenia.

Herniovaná platňa alebo vertebrálna hernia je choroba, pri ktorej dochádza k výčnelku medzistavcových platničiek. Dôsledkom môže byť bolesť (spôsobená kompresiou nervových koreňov), rôzne neurologické poruchy a

Podľa miesta lézie sa rozlišuje prietrž medzistavcovej platničky krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice..

Liečba prietrže medzistavcovej platničky môže byť konzervatívna alebo chirurgická, pri výbere spôsobu liečby lekári zvyčajne venujú pozornosť veľkosti prietrže.

Na určenie veľkosti prietrže disku sa používajú rôzne typy vyšetrení - rádiografia, počítačová tomografia a magnetická rezonancia.

Keďže kýla samotná je objemovým útvarom, odborníci používajú tri veľkosti, avšak najdôležitejší ukazovateľ je veľkosť výčnelku (výčnelok)..

V prípade kýly krčka disku je malá veľkosť výstupku 1 až 2 mm, veľká veľkosť výstupku je 5 až 6 mm. Pri hernii disku hrudnej a bedrovej chrbtice sa používajú tieto ukazovatele: malá veľkosť výčnelku - 1-5 mm, priemerná veľkosť výčnelku - 6-8 mm, veľká veľkosť výčnelku - viac ako 9 mm.

Podľa väčšiny odborníkov je konzervatívna liečba indikovaná pre hernie malej a strednej veľkosti, zatiaľ čo v prítomnosti veľkých hernií potrebuje pacient chirurgický zákrok.

Okrem toho vážne neurologické poruchy (močová a fekálna inkontinencia) spojené s herniovanými diskami sú absolútnou indikáciou chirurgického zákroku..

Medzistavcová hernia je jednou z komplexných a závažných chorôb miechy, pri ktorej dochádza k premiestneniu poškodenej medzistavcovej platničky a jej vyčnievaniu za jej hranice..

Hlavným nebezpečenstvom prietrže je pravdepodobnosť zúženia miechy, čo má za následok silné a dlhotrvajúce stlačenie výstelky miechy a procesov (nervové korene)..

Tento proces spôsobuje opuchy a zápaly okolitých tkanív: na prvom mieste je pocit nepohodlia a rýchlej únavy a potom začne pacient pociťovať bolesť v mieste, kde nervové zakončenia prechádzajú av oblasti, kde sa vyskytuje vertebrálna hernia.

V závislosti od stupňa vzniku a veľkosti sa predpisujú konzervatívne a chirurgické metódy liečby. Na diagnostikovanie ochorenia stavcovej hernie sa najčastejšie vykonáva magnetická rezonancia postihnutého disku..

· Prolaps - prietrž sa pohybuje od 2 do 3 mm; · Výčnelok - posunutie medzistavcovej prietrže o 5 - 15 mm; Extrúzia - úplný prolaps medzistavcových platničiek.

· 1-5 mm - malý výstupok; 6-8 mm - kýla strednej veľkosti; · 9 - 12 mm - veľká medzistavcová prietrž; Viac ako 12 mm - odlúčená prietrž alebo prolaps (veľký prolaps).

Podľa odborníkov je nutný okamžitý chirurgický zákrok s veľkosťou výčnelkov 9 - 12 mm alebo viac, iba ak sa vyskytnú príznaky kompresie prvkov chvosta a miechy koňa..

· 1 - 2 mm - malá veľkosť výčnelku; 3-4 mm - priemerná veľkosť výčnelku; 5-6 mm - veľká medziobratlová kýla; 6-7 mm alebo viac - výstupok veľmi veľkej veľkosti.

Chirurgia krčnej chrbtice je indikovaná u ľudí, ktorých výčnelok je 6 - 7 mm alebo viac, v iných prípadoch postačuje ambulantná liečba.

Účelom chirurgického zákroku je eliminácia kompresie štruktúr miechy medzistavcovej prietrže veľkej veľkosti a tiež malá v prítomnosti spinálnej stenózy..

Je potrebné poznamenať, že včasné vyhľadanie pomoci kvalifikovanými odborníkmi a správne predpísaná liečba pomôžu vyrovnať sa s touto chorobou v 95% prípadov.

Starostlivosť o vaše telo môže byť príčinou chorôb, ktoré úplne menia náš život k horšiemu..

Príroda vytvorila univerzálny mechanizmus chrbtice, fungovanie celého organizmu závisí od funkcií ktorých.

Chrbtica udržuje naše telo vo zvislej polohe.

Pri chôdzi a skákaní poskytuje tlmenie, zmierňuje zaťaženie miechy a mozgu, podporuje pružnosť a pohyblivosť tela.

 • Tvorba medzistavcových prietrží, tak dokonalým mechanizmom, ako je chrbtica, vzniká z mnohých dôvodov:
 • komplikácie osteochondrózy;
 • vzpieranie, fyzická aktivita, tlak na chrbticu;
 • pád na chrbát, silná rana na chrbticu alebo modrina;
 • metabolická porucha, obezita;
 • zlý prísun krvi do miechových tkanív spôsobený sedavým životným štýlom;
 • degeneratívne zmeny súvisiace s vekom;
 • ženy po 40 rokoch, ľudia s výškou nad 170 cm;
 • dedičné a vrodené patológie.

Miecha má 7 krčných stavcov, 12 hrudníka, 5 bedrových, 5 sakrálnych a 3 alebo 4 coccygeal. Disky sa nachádzajú medzi stavcami. Disk je vláknitý prsteň s viacvrstvovou lamelárnou štruktúrou, vo vnútri ktorého je želé podobné vláknité jadro. Mäkké tkanivá: svaly, väzivá, šľachy pomáhajú udržiavať tento dizajn.

Kýla sa môžu tvoriť vo všetkých častiach chrbtice

Miechová mobilita závisí od stavu vláknitého prstenca a jadra. Tieto prvky chrbtice vytvárajú potrebný tlak medzi stavcami a poskytujú tlmenie počas pohybu.

Medzistavcová prietrž je výsledkom prasknutia vláknitého prstenca. V tomto prípade je jadro poškodené a posunuté. Vytvára sa výstupok. Obrazne povedané si predstavte nafukovací loptu, ktorý je stlačený na oboch stranách.

Pre presnú diagnostiku medzistavcových hernií existuje klasifikácia podľa miesta lokalizácie, príčin vzniku, veľkosti. Zohľadňujú sa anatomické vlastnosti, smer straty, stav vyčnievajúcich tkanív. Klasifikácia vám umožňuje vyhodnotiť patológiu a zvoliť si správnu liečbu.

Kýly sa delia na primárne a sekundárne:

 • Kýla u ľudí so zdravou chrbticou sa považujú za primárnu. Vzniká ako dôsledok mechanického namáhania alebo počas ťažkej fyzickej námahy.
 • Sekundárne kýly sa tvoria v dôsledku degeneratívnych zmien v chrupavke stavcov, mäkkých tkanív, vysychania a deformácie miechy..

Je miechová kýla nebezpečná? Áno, pri absencii kompetentnej liečby v budúcnosti je možná dokonca ochrnutie končatín alebo dolnej časti tela.

Aby sa tomu zabránilo, v prípade absolútnych indikácií pre pacienta sa musí vykonať operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže.

Kýla chrbtice je výčnelok buničitého jadra (stredná časť medzistavcových platničiek) prostredníctvom zoslabenia okolitého vláknitého prstenca. V bedrovej a sakrálnej chrbtovej kýle medzistavcových platničiek sa vyskytujú častejšie ako v horných častiach, pretože spodná časť chrbtice má najväčšie zaťaženie..

 1. krčnej.
 2. Prsník.
 3. bedrový.
 4. krížový.
 5. kokcygeální.
 • Genetická predispozícia.
 • Vek pacienta (vo veku nad 40 - 45 rokov).
 • Trvalé mechanické zaťaženie vo zvislej polohe (orthostáza).
 • Zmena metabolických procesov (zhoršenie dodávky krvi, zníženie obsahu tekutín v želatínovom jadre atď.).
 • zranenia.
 • Sedavý spôsob života.

Ak je potrebný chirurgický zákrok?

Kýla stláča korene miechových nervov, ktoré sú sprevádzané bolesťou, stratou citlivosti v končatinách, zhoršenými funkciami vnútorných orgánov, ktoré sú inervované stlačenými nervami. Ak zlyhali konzervatívne metódy liečby, vykoná sa operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice.

V posledných rokoch sa ľudia čoraz častejšie stretávajú s chorobami chrbtice.

Dôvodom je sedavý, sedavý životný štýl, dlhá jazda v aute, nedostatok fyzickej námahy, problémy s držaním tela od detstva, skolióza..

Je to nepríjemné nebezpečné ochorenie, ktoré si vyžaduje chirurgické ošetrenie, v opačnom prípade môže ochorenie postupovať a spôsobiť vážne poškodenie ľudského zdravia a pohody..

Medzistavcová hernia sa vyskytuje, keď je pulpózne jadro medzistavcového disku posunuté trhlinou vláknitého prstenca..

V závislosti od toho, ktorá časť chrbtice je lokalizovaná prietrž hernia, sa vyskytujú tieto príznaky: bolesti hlavy, znížená citlivosť horných alebo dolných končatín, znížená pohyblivosť v oblasti postihnutého disku. V niektorých prípadoch sa vyskytuje paréza končatín..

Kýlu intervertebrálneho disku je možné liečiť konzervatívne (pomocou liekov, fyzioterapie, masáže a cvičenia) alebo chirurgicky..

Indikácie pre operáciu odstránenia prietrže: syndróm predĺženého bolesti, ktorý nie je prístupný konzervatívnej terapii, veľký herniálny výčnelok, ktorý stláča nervové zakončenie a

Jedná sa o komplexný dizajn, ktorý poskytuje podpornú funkciu a značnú mobilitu..

K vydutiu dochádza spravidla na chrbte a bokoch, čo vedie k stlačeniu nervových koreňov alebo miechy s rozvojom pretrvávajúcich neurologických príznakov: bolesť, zhoršený pohyb, citlivosť, problémy s pohybom čriev a močenie..

Medzistavcová prietrž sa vyskytuje vo veľkej väčšine prípadov v bedrovej chrbtici, menej často v krčku a veľmi zriedka v hrudníku..

Medzistavcová kýla je pomerne častý jav, ktorý sa často vyskytuje spravidla bez príznakov. Existuje tiež mnoho spôsobov nechirurgickej liečby disk prietrže (ktorá samozrejme neodstraňuje prietrž, ale je celkom účinná a zmierňuje príznaky na dlhú dobu)..

Predpokladá sa, že iba v 10% prípadov medzistavcovej prietrže sa ponúka chirurgický zákrok. Operácia chrbtice je vždy veľkým rizikom a málokto zaručuje..

Chrbtica je komplexná štruktúra, každá morfologická zložka je veľmi dôležitá a odstránenie disku prirodzene porušuje biomechaniku a základné funkcie chrbtice.

Preto sa v prípade tejto patológie chirurgický zákrok ponúka iba vtedy, keď žiadne iné metódy nedokážu odstrániť príznaky, ktoré trápia pacienta. Navyše medzi lekármi stále neexistuje zhoda, pokiaľ ide o indikácie pre takúto operáciu.

Konštantný a nerovnomerný tlak pulpózneho jadra na ňu spôsobuje vznik mikrotrhlín a prípadne, ak sa nelieči, nevyhnutne vedie k prasknutiu..

Takýto patologický proces možno rozdeliť do niekoľkých etáp:

 • Počiatočné degeneratívne zmeny na medzistavcovej platničke.
 • Výčnelok (výčnelok).
 • Kýla (prolaps alebo pokles).
 • Sekvestrácia (separácia fragmentu buničitého jadra).

Kýla môže vyčnievať smerom von (najbezpečnejšia možnosť), do miechy alebo do strany (obe podmienky sú nebezpečné). Závažnosť choroby je určená nielen smerom vyčnievania, ale aj jej veľkosťou.

Pre každú časť chrbtice má veľkosť výslednej patológie svoj vlastný význam.

Ak je výčnelok 1 - 3 mm pre bedrovú chrbticu pravdepodobnejšie považovaný za výčnelok, potom je pre krčok už plnohodnotnou medzistavcovou prietržou a pomerne veľkou a nebezpečnou.

 • Od 1 do 5 mm - malý výstupok. V krčnej oblasti do 2 mm, v hrudnej a lumbosakrálnej do 5.
 • Od 6 do 8 mm - stredný výčnelok. Ak je lokalizácia v cervikálnej oblasti, potom je možné považovať jej veľkosť za 5 až 6 mm a za strednú 2 až 4 mm. Pre hrudník a bedrovej oblasti maximálne 8 mm.
 • Od 9 do 12 mm - veľká medzistavcová prietrž. Hrudky tejto veľkosti sú charakteristické pre hrudník alebo bedru.
 • Od 12 mm a viac - veľký výhřez alebo sekvestrácia.

Veľkosť prietrže nie je vždy prvoradá. Smer vydutia je oveľa dôležitejší. Ak prietrž vyčnieva do miechy, potom predstavuje nebezpečenstvo aj najmenší (1-3 mm). Stlačenie miechy môže spôsobiť silnú bolesť a viesť k ochrnutiu..

Medziobratlovú herniu môžete liečiť rôznymi spôsobmi - konzervatívne alebo rýchlo, všetko záleží na veľkosti.

Patológia krčnej chrbtice sa považuje za najťažšie liečiteľnú z dôvodu malej veľkosti tejto časti chrbtice, malej veľkosti stavcov a diskov, ktoré ich oddeľujú. Najčastejšie sa však pacienti sťažujú nie na krk, ale na lumbosakrálnu oblasť. Tu sú formácie do 15 mm.

Pri určovaní taktiky liečenia patológie majú veľký význam hernie krčnej chrbtice.

Preto sa pred začatím liečby uskutočňuje niekoľko štúdií zameraných na určenie lokalizácie ochorenia a objemu výbežku..

Liečba patológie sa uskutočňuje pomocou konzervatívnych metód, ale ak terapia neprináša pozitívny výsledok, musí sa prietrž odstrániť chirurgicky.

Určenie veľkosti prietrže chrbtice sa vykonáva hardwarovým vyšetrením a ovplyvňuje výber metodiky liečby.

Kýlu medzistavcových platničiek je možné liečiť konzervatívne (pomocou liekov, fyzioterapie, masáže a cvičenia) alebo chirurgicky. Indikácie pre operáciu odstránenia prietrže: syndróm predĺženého bolesti, ktorý nie je prístupný konzervatívnej terapii, veľký herniálny výčnelok, ktorý stláča nervové zakončenie a

Medzistavcová prietrž môže byť lokalizovaná v rôznych častiach chrbtice. Najbežnejšia takáto prietrž je v lumbosakrálnej chrbtici. V tomto prípade môže byť bolesť chrbta, spodnej časti chrbta, bedier, nôh, nôh, zadku. Môžu sa vyskytnúť poruchy čriev, močový mechúr, muži môžu mať problémy s potenciou.

Menej častá je medzistavcová prietrž v krčnej chrbtici. Môžu sa objaviť bolesti hlavy, bolesti rúk a ramien, časté závraty a zhoršené funkcie pamäti. Pri medziobratlovej kýle hrudnej oblasti sa môže objaviť bolesť aj v hrudnej oblasti, v medzikapulárnej oblasti, môže sa objaviť skolióza.

Medzistavcová kýla sa spravidla objavuje z nepohodlného pracoviska a nevhodného postavenia pri výkone profesionálnych povinností vodičov, chirurgov, zváračov atď. Poruchy medzistavcových platničiek často vznikajú pri pravidelnom zdvíhaní hmotnosti. Riziká medzistavcovej prietrže tiež pociťujú tí, ktorí sú zranení chrbtice v dôsledku neúspešného pádu, rôznych zlomenín.

Bedrová medziobratlová hernia 3 mm si vyžaduje ambulantnú liečbu, domácu liečbu, ktorá zahŕňa trakciu chrbtice, terapeutické cvičenia.

Vertebrálna hernia bedrovej oblasti 6 mm sa považuje za strednú, a preto si vyžaduje ďalšie závažnejšie ambulantné ošetrenie pomocou ďalších metód. Manuálna terapia, fyzioterapeutická liečba (masáž, ultrazvuk, trakcia miechy), fyzioterapeutické cvičenia. Na otázku, či je potrebný chirurgický zákrok na liečbu medzistavcovej prietrže bedrovej oblasti 6 - 7 mm, lekári tvrdia, že nie je potrebný žiadny chirurgický zákrok..

Pri medzistavcovej prietrži lumbálnej veľkosti 12 mm je však potrebný chirurgický zásah, ak sa objavia príznaky kompresie miechy a keď sa objavia prvky chvosta koňa..

Na základe výsledkov takéhoto vyšetrenia lekár rozhodne o optimálnej metóde liečby pacienta.

Predpokladá sa, že výčnelky v bedrovej oblasti a oddeleniach do veľkosti 12 mm sú predmetom konzervatívnej liečby a pacient má šancu vyhnúť sa chirurgickému zákroku. A pri krčnej prietrži je už kritická veľkosť 7 mm, v takom prípade je pravdepodobnosť, že sa použije operatívna metóda liečby, vysoká.

Indikácie pre chirurgický zákrok nie sú obmedzené iba veľkosťou prietrže, ale tiež závisia od toho, či sú poškodené miechy alebo nervové zakončenie. Chirurgický zákrok je tiež zameraný na prípady, keď dlhodobá liečba pomocou rôznych techník neprináša osobe úľavu a syndróm bolesti sa neznižuje..

Existujú rôzne metódy konzervatívnej liečby, ktoré pomáhajú účinne vyrovnať sa so symptómami tohto ochorenia a bránia jeho opätovnému výskytu..

Spravidla je možné vyliečiť 95% pacientov bez použitia chirurgického zákroku. Pri výbere medzi týmito dvoma spôsobmi liečby lekári vyhodnotia taký dôležitý faktor, ako je veľkosť prietrže.

Za týmto účelom sa používajú rôzne typy vyšetrení:

 • MRI
 • röntgenový
 • CT sken.
 • Veľkosť prietrže, ktorá je určujúcim faktorom pri rozhodovaní o operácii, závisí od chrbtice, v ktorej sa nachádza..

Predpokladá sa, že výstupok v bedrových a hrudných oblastiach do veľkosti 12 mm je predmetom konzervatívnej liečby a pacient má šancu vyhnúť sa chirurgickému zákroku. A pri krčnej prietrži je už kritická veľkosť 7 mm, v takom prípade je pravdepodobnosť, že sa použije operatívna metóda liečby, vysoká.

Táto operácia má pomerne vysokú mieru komplikácií (približne 80% prípadov). Ďalším znakom tejto operácie je to, že pacient bude mať dlhú rehabilitačnú dobu, ktorá môže trvať niekoľko rokov.

Účinná liečba medzistavcových prietrží bez chirurgického zákroku

· Prolaps - prietrž sa pohybuje od 2 do 3 mm; · Výčnelok - posunutie medzistavcovej prietrže o 5 - 15 mm; Extrúzia - úplný prolaps medzistavcových platničiek.

· 1-5 mm - malý výstupok; 6-8 mm - kýla strednej veľkosti; · 9 - 12 mm - veľká medzistavcová prietrž; Viac ako 12 mm - odlúčená prietrž alebo prolaps (veľký prolaps).

 • syndróm predĺženej a silnej bolesti, ktorý nie je prístupný konzervatívnej analgézii;
 • nedostatok účinku po 1,5 mesiaci kvalitného priebehu konvenčnej liečby (fyzikálne metódy, farmakoterapia);
 • kritické porušenie nervových koreňov a spinálnej stenózy;
 • sekvestrovaná medziobratlová hernia krčnej chrbtice (je potrebný neodkladný zásah!);
 • progresívne zníženie motorických funkcií horných alebo dolných končatín, ramenného pletenca vrátane parézie rúk alebo nôh;
 • vaskulárne poruchy, pri ktorých je osobitné nebezpečenstvo spôsobené závažnými poruchami obehového systému mozgu, ktoré môžu kedykoľvek spôsobiť mŕtvicu aj u mladých ľudí.

Čo je táto vada?

Medzistavcová kýla je lézia chrbtice, sprevádzaná prasknutím vláknitého prstenca (väzivového aparátu stavca) a uvoľňovaním mäkkých štruktúr cez vytvorený otvor. Dôvody jeho výskytu sú degeneratívne-dystrofické zmeny v kostre, ktoré zahŕňajú porušenie elasticity a sily stavcových väzov, traumu, zvýšenie telesnej hmotnosti, potrebu dlhého času v nútenej polohe (povaha práce, životný štýl), náhle pohyby pozdĺž osi skrútenia, zhoršené držanie tela (kyphosis)., lordóza, skolióza). Samostatné genetické predpoklady spôsobené génovými mutáciami.

Posun stavcov zviera nervové korene a spôsobuje znecitlivenie končatín.

Klinický obraz určuje typ hernie. Medzi príznaky patrí chronická, nepretržitá bolesť krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice, ktorá sa týka streleckej, šijacej alebo boľavej povahy. V počiatočných fázach sa končatinám spôsobuje bolesť, takže diferenciálna diagnostika je náročná.

Formy a príznaky choroby

Hernia disku L4 má niekoľko foriem prejavu a každý má svoje vlastné príznaky.

Existujú tiež príznaky charakteristické pre akýkoľvek typ prietrže:

 • zvýšená bolesť pri pohybe, pohybe čriev, jedení;
 • pokojná bolesť v stojacej polohe;
 • autonómne poruchy (zvýšené potenie, zvýšená suchá koža, opuchy členkov);
 • silná bolesť v dolnej časti chrbta, keď sa snaží ležať na chrbte, aby sa zdvihla rovná noha, a okamžitá útlm bolesti, keď sa ohýba koleno zdvihnutej nohy.
Názov a popispríznaky
Foraminálna prietrž - pretrhnutie vláknitého prstenca je nasmerované na prednú časť chrbtice.
 • Bolesť iba v mieste prietrže.
 • Mierne brnenie s kontrakciou brušných svalov (kašeľ, kýchanie, smiech).
Záchranná hernia - herniálny výstupok vyčnieva z ľavej alebo pravej strany a vytlačí korene miechy..

 • Ťažká bolesť v postihnutej oblasti, siahajúca až po zadok na postihnutej strane.
 • Bolesť sa rýchlo šíri na dolnú časť nohy a zadnú časť stehna.
 • Pocit znecitlivenia nôh.
Dorsálna prietrž - na zadnej strane dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca. Hernálny výstupok je nasmerovaný späť do miechy.

Toto je najnebezpečnejší typ hernie disku L4 L5 kvôli jeho tesnej blízkosti miechy. Nielenže komprimuje a poškodzuje telo miechy, ale tiež spôsobuje mnoho ťažkostí pri liečbe

 • Bolestivosť nôh.
 • Svalová slabosť.
 • Neschopnosť kontrolovať pohyby čriev a močenie.
 • Sexuálna dysfunkcia.
Medová kýla (Schmorlova kýla) - kýla sa objavuje vo vnútri stavcov.

asymptomatická.

Rozmery prietrže bedrovej a krčnej chrbtice na chirurgický zákrok

 • Podľa odborníkov je prietrž krčnej chrbtice možné účinne odstrániť iba radikálnou chirurgickou metódou. Áno, cenou takéhoto zásahu je často odňatie chrbtice jednej z biologických štruktúr (celého krčka maternice). Ale s modernými neurochirurgickými technológiami je funkčnosť operovaného oddelenia a chrbtice ako celku bezpečne udržiavaná inštaláciou inovatívnych stabilizačných systémov a jedinečných diskových implantátov. Účinnosť kompletnej chirurgickej liečby je 94% - 100%. Riziko opakovaného návratu patológie nie je väčšie ako 5%, ale podlieha dokonalému odstráneniu.
 • Taktika vpichu, ako je napríklad odparovanie jadra laserom, hoci má z hľadiska následkov nižší stupeň nebezpečenstva, ich účinnosť je oveľa nižšia ako účinnosť overených plnohodnotných operácií. Laserové techniky v 20% - 25% prípadov nedávajú efekt alebo nevedú k skorým opakovaným relapsom. U väčšiny ľudí, ktorí podstúpili laserovú nukleoplastiku, sa po krátkom čase opäť vytvorí hernia na rovnakom mieste, čo je dôvodom na opätovnú operáciu, z ktorých väčšina sa už vykonáva podľa mikrochirurgických a endoskopických technológií..

Informatívne! Horná časť chrbtice je vysoko náchylná na výskyt degenerácií a zranení, ktoré sa menia na zložitý problém v podobe deformácií disku, pretože táto zóna sa vyznačuje hypermobilitou a slabo rozvinutým svalovým systémom..

Najbežnejšia je prietrž v bedrovej chrbtici. Zvyčajne sa prejavuje:

 • silná bolesť v nohách;
 • znecitlivenie končatín;
 • problémy v genitourinárnom systéme;
 • črevné poruchy.

Pri hernii bedrovej chrbtice s veľkosťou najviac 3 mm, ambulantnej alebo domácej liečbe sa predpokladá terapeutická gymnastika. Zahŕňa súbor špeciálnych cvičení zameraných na posilnenie svalového korzetu. S ich pomocou môžu byť oslabené svaly tónované a naopak uvoľnené.

Výčnelok s veľkosťou 6 - 7 mm sa považuje za stredne veľký a vyžaduje zložitejšiu ambulantnú liečbu. Ale chirurgia v tomto prípade nie je potrebná.

Ak výstupok dosiahne veľkosť 12 mm alebo viac, zvyčajne sa vyžaduje chirurgický zákrok. Najmä ak dôjde k porušeniu nervových koreňov, ktoré sa nazýva cop. Po stlačení sa u pacienta môže vyvinúť ochrnutie dolného tela. V tomto prípade je operácia odstránenia prietrže chrbtice jedinou možnosťou, ako si pacient zachová alebo obnoví svoju motorickú aktivitu..

95% medzistavcových lumbálnych hernií je na úrovni 15-sl a 14-l5, t. Asi 4% pripadá na úroveň l3-l4 a 1% na iné lokalizácie.

Najčastejšie dochádza ku kompresii nervového koreňa v prítomnosti hernie l5-s1. Toto sa tiež vyskytuje pri hernii v oblasti 14-l5. Je to kvôli anatomickým vlastnostiam lumbosakrálneho segmentu.

V segmente krčka maternice padá hlavné zaťaženie na spodnú časť. Hernie sa preto častejšie vyskytujú medzi c5-c6 a c6-c7.

Najčastejšou príčinou výčnelku v krčnej chrbtici je „Butt“ poranenie (rýchle ohnutie a roztiahnutie hlavy), nezvyčajné pri dopravných nehodách..

Čo sú spinálne prietrže: klasifikácia a opis choroby

Ďalšia skutočnosť

Vnútri chrbtice. Posunutie jadra disku nepresahuje za miechový kanál.

zadné Nasmerované do miechového kanála. Je to spôsobené porušením funkcií panvy a končatín. Môže sa vyskytnúť syndróm chvosta koňa (chvost koňa je koreňmi bedrových, kostrových, kostrčových nervov miechy zhromaždených vo zväzku) s poškodením nervových koreňov.

Medián alebo medián. Vyskytuje sa na akejkoľvek úrovni chrbtice. Niekedy dosahuje veľké rozmery a ovplyvňuje nervové zakončenie a miechu.

Blízko uprostred. Nasmerované do miechového kanála. Na kanál existuje tlak z jednej alebo z oboch strán.

Posterolaterál (chrbtový-letálny). Najbežnejšie a nepriaznivejšie druhy. Podľa umiestnenia sú ľavostranné, pravostranné, anterolaterálne, posterolaterálne.

Kýly posterolaterálnej majú podsekcie:

 • Foraminal. Výčnelok, pri ktorom nastáva kompresia nervových zakončení prechádzajúcich medzistavcovým foramenom.
 • Extraforaminal. Prelom vo vláknitom kruhu s poškodením oblasti krvných ciev a nervových koreňov. Zle diagnostikovaná.
 • Side. Najnepriaznivejšie pre krčnú chrbticu. V dôsledku vyčnievania tkanív dochádza k poškodeniu nervov alebo k upnutiu tepny.

Predná (ventrálna). Prolaps disku cez prednú stenu chrbtice. Je zriedkavý, nemá komplikácie.

Hernia (uzol) Schmorl. Vypuklý výčnelok do horného alebo dolného tela chrupavky stavca. Uzol Schmorl sa vyznačuje znížením výšky tela chrupavky a disku, rozvojom osteochondrózy a degeneratívnymi zmenami v chrbtici..

Dôsledky a možné komplikácie

Chirurgický zásah pri prietrži chrbtice nie je vždy taký, ako si to pacient želá. Môže to byť spôsobené mnohými faktormi: nedodržiavaním odporúčaní na rehabilitáciu, zdravotnými chybami a neskúsenosťou personálu, zavedenými infekciami, individuálnymi charakteristikami tela a skrytými chronickými chorobami..

Medzi najvýznamnejšie komplikácie operácie patrí:

 • neefektívnosť vykonaného postupu - z nevysvetlených dôvodov operácia nezbavila akútnych príznakov a nevyriešila problémy pacienta;
 • depresívne neurotické poruchy spôsobené komplexnou rehabilitáciou a poškodením miechy;
 • alergie, ťažká anestézia, zhoršenie chorôb v dôsledku nej alebo implantovaných systémov;
 • zvýšená bolesť, zvýšené príznaky;
 • porušenie biomechanických funkcií chrbtice, zvýšené obmedzenia mobility, nestabilita stavcov;
 • smrť v dôsledku akútnych stavov spojených s anestéziou, ale to sa stáva vo veľmi zriedkavých prípadoch.

Aby sa zvýšila účinnosť operácie a predišlo komplikáciám, musí si pacient pamätať niektoré pravidlá a indikácie. Najdôležitejšou z nich je spoľahlivosť diagnózy a relevantnosť potreby takéhoto komplexného zásahu.

Hrudná kýla

V prípade vyčnievania v hrudnej chrbtici pacienta sa môže v niektorých prípadoch vyvinúť bolesť na hrudi, medzi lopatkami. Výčnelok v tejto časti chrbtice s veľkosťou 1–5 mm sa považuje za malý, 5–6 mm - stredný, 9–12 mm - veľký, viac ako 12 mm - stavca vypadne.

Okamžitý chirurgický zákrok je indikovaný v prípade kýly s veľkosťou najmenej 12 mm, ak existujú príznaky porušenia miechy. Ak nie sú prítomné, je potrebné vybrať zo súboru dostupných liečebných metód tie, ktoré sú vhodné pre konkrétneho pacienta a budú pre neho účinné..

Teraz existuje veľa kliník, ktoré na to ponúkajú rôzne techniky. Medzi nimi:

 • akupunktúra;
 • manuálna terapia;
 • kurzy homeopatických liekov na bolesť chrbta podľa čínskeho systému;
 • hirudotherapy;
 • laserová terapia.

Hlavnou vecou je výber správnej metódy liečby na základe stavu pacienta, jeho veku a klinického obrazu choroby ako celku..

Na dosiahnutie pozitívneho účinku pri liečbe medzistavcovej prietrže je hlavnou vecou začatie liečby okamžite po jej objavení, a to bezodkladne. Terapeutická gymnastika sa musí robiť stále, aby sa zabránilo vzniku nových ohnísk a aby sa posilnil tonus svalov v chrbte.

Je potrebné si uvedomiť, že ak po operácii a období zotavenia nevykonáte súbor cvičení za chrbát, potom je vaša šanca na recidívu choroby veľmi vysoká..

Aká medzistavcová prietrž sa považuje za veľkú

Aby sme pochopili možné príčiny narušenia štruktúry disku, je potrebné pochopiť, ako to funguje.

V samom strede disku je takzvané želatínové jadro a po jeho obvode je vláknitý kruh, ktorého hustota je omnoho vyššia ako hustota jadra, pretože stredná časť disku pozostáva z viac ako 80% vody. S vekom sa toto percento znižuje, v dôsledku čoho sa v chrbtici vyvíjajú degeneratívne procesy.

Medzistavcové platničky poskytujú výšku chrbtice a čiastočne určujú rast osoby.

Disky tiež pôsobia ako zvláštne tlmiče nárazov. Pri zvislom zaťažení, zákrutách alebo sklonoch mení želatínové jadro a vláknitý prstenec svoju konfiguráciu, čím zmierňujú zaťaženie kostnej časti chrbtice..

Rôzne segmenty chrbtice zažívajú rôzne zaťaženia. V tejto súvislosti sú „najviac postihnuté“ krčné a bedrové regióny. V týchto segmentoch dochádza k najčastejším degeneratívnym procesom a v dôsledku toho kýly medzistavcových platničiek.

Samotná otázka zakázaná na predstavenie, pre ktorú Ernst prepustil Malachov!

Kíby a chrupavky sa zahojia za 14 dní obvyklým...

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci ústavu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby každodenným užívaním...

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bežne sa vyskytuje pupočná kýla počas tehotenstva. Ochorenie je spojené s mnohými faktormi, ktoré sa vyskytujú pri narodení dieťaťa. Kýly sa častejšie vyskytujú v druhej polovici citlivého obdobia, sú tiež spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku v dôsledku zvýšenia veľkosti maternice.

Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu.
Dôsledky prietrže
Pri kýle disku sú možné komplikácie vo forme narušenia funkcií panvovej oblasti a dolných končatín.Ak nechceme liečiť výskyt herniovej prolamy neúmyselne a nezaobchádzať sa s ňou včas, môže mať kýla vážne následky.