loader

Hlavná

Pažerák

Patológia vláknitého prstenca - príčina medzistavcovej prietrže

Medzi stavcami sa nachádza medzistavcový disk, v jeho strede je vláknité jadro, ktoré vykonáva odpisovú funkciu v dôsledku vertikálneho dopadu zaťaženia na chrbticu. Jadro má pomerne elastickú štruktúru, ale vláknitý kruh hrá úlohu jadrového fixatívu.

Herniatický disk

Vláknitý prsteň sa skladá z veľkého počtu vrstiev a vlákien, veľmi odolných.

V dôsledku výsledkov patologického fungovania celého organizmu sa mení chemické zloženie živín a fyzikálne vlastnosti samotného disku a dysfunkcia kruhovej periférnej výplne obsiahnutej vo vláknach. pri chondroblastoch klesá elasticita spojivového tkaniva, ktoré slúži na zakrytie spojivového tkaniva na povrchu chrupavky. Dochádza k inervácii kombinovaných buniek miechy.

V samotnom disku klesá schopnosť zadržiavať vodu (v normálnej prirodzenej polohe disku sa tlak vyskytuje v dôsledku vody vo vnútri jadra a je fixovaný priľahlou časťou k vnútornému krúžku) v dôsledku zníženia hladiny proteinglikanov, t.j. znižuje sa hydrofilnosť (obsah vody do značnej miery závisí od zaťaženia disku), čím sa zníži jej hlavná funkcia, schopnosť znížiť ostré zaťaženie a chrániť tkanivá pred mechanickým nadmerným zaťažením.

So zvyšujúcim sa tlakom vo vnútri disku sa vláknitý krúžok zlomí.

Poškodené diskové bunky môžu spôsobiť autoimunitný zápal.

Prečo sa vyskytujú medzistavcové prietrže??

Obzvlášť dôležitým bodom pri zvažovaní možnosti výskytu medzistavcovej prietrže spôsobenej prasknutím vláknitého prstenca je zlyhanie saturácie energie v bunkách. Udržiavanie rovnováhy všetkých zložiek disku umožňuje jeho odbornú existenciu rôznych procesov, vrátane enzymatických, a ako výsledok umožňuje funkciu možnosti samoliečenia po ukončení zaťaženia. Mechanické schopnosti do veľkej miery závisia od správneho pomeru procesu anabolickej syntézy a molekulárnej premennej energetického metabolizmu.

Proces štiepenia na disku je ovplyvňovaný správnym zaťažením (mechanickým), začína proces saturácie disku kyslíkom.

Vzhľadom na to, že výživa sa vyskytuje nepriamo, nie priamo, v dôsledku vzdialeného umiestnenia krvných ciev (asi 8 mm), je potrebné pôsobiť mechanicky..

Je tiež dôležité zabrániť toxickému poškodeniu tkaniva disku, aby sa zabránilo jeho deštrukcii zvýšením kvantitatívneho obsahu laktátu, ktorý sa vytvára v dôsledku zníženia prítomnosti požadovanej koncentrácie kyslíka v disku. Kyselina, zvyšujúca sa koncentrácia, je pre tkanivo toxická.

To sa deje preto, že je jeho eliminácia ťažká a medzibunkové látky začínajú strácať svoje viskozitné vlastnosti a zadržiavajú vodu v takom pomere, aby sa zachovala väzbová funkcia požadovaného množstva vody a aby sa neobjavil nedostatok glukózy..

Preto je pre fungovanie disku s mnohými biochemickými procesmi potrebný konštantný vzťah.

Medzistavcová hernia: prasknutie s prolapsom fragmentu disku

Degeneratívne deformujúce procesy a poranenia miechy vedú k rozvoju nebezpečných patológií. Najčastejším ochorením je medziobratlová hernia, ktorá sa vyskytuje u pacientov všetkých vekových skupín..

Nebezpečenstvo spočíva v zúžení miechového kanálu a stlačení miechy a nervových procesov, čo môže spôsobiť roztrhnutie medzistavcovej prietrže a postihnutie.

Vývoj patologického procesu

Ľudská chrbtica pozostáva z mnohých dôležitých fragmentov, segmentov a štruktúr. Nervové korene a miecha sú umiestnené v kanáli naplnenom vlákninou a mozgomiechovou tekutinou. Pri zraneniach a v dôsledku zmien súvisiacich s vekom sa vyvíjajú patologické ochorenia miechy.

Nebezpečné fázy vzniku patológie:

 1. Degeneratívny proces - zníženie hrúbky disku v dôsledku dehydratácie buničitého jadra.
 2. Výstupok disku spojený s narušením integrity vonkajších vlákien vláknitého prstenca.
 3. Zničenie medzistavcových platničiek, výstup želatínovej látky za vláknitú membránu, ktorá sa nazýva prietrž.
 4. Sekvencia - pozdĺžne väzivá, ktoré zadržiavajú buničinové jadro, sa odlomia, fragment „vypadne“ a pohybuje sa v miechovom kanáli.

Roztrhnutie medzistavcovej prietrže znamená, že vlákna vláknitého prstenca sú roztrhané a výčnelok želatínovej látky je nasmerovaný do miechového kanála - do strany, k prednej alebo zadnej stene, do medzistavcového otvoru..

Najväčšie nebezpečenstvo je dorzálna deštrukcia - na zadnú stenu kanála so zvyšujúcim sa tlakom na miechu. Pri absencii liečby vedie patológia k narušeniu pohybového aparátu, štiepeniu koreňov a postihnutiu.

Klinický obraz

Obratle sú od seba oddelené elastickými úlomkami - diskami, ktoré sa skladajú z mäkkého chrupavkového tkaniva a pôsobia ako tlmiče chrbtice. Každá z nich je obklopená vláknitým prsteňom..

V prípade podvýživy tkanív v dôsledku starnutia, poranenia alebo sprievodných chorôb sa látka extruduje do duralového vaku s alebo bez zachovania spojenia s jadrom. Ruptúra ​​prietrže chrbtice - ide o porušenie štruktúry disku.

Pre pacienta je toto ochorenie asymptomatické s predným alebo bočným výčnelkom alebo so silnou bolesťou so zadným výčnelkom..

krčnej

Bolesti hlavy, závraty, hučanie v ušiach z dôvodu nedostatočného prísunu kyslíka, slabosť, nespavosť, brnenie v pleciach, podráždenosť a depresia, únava a vysoký krvný tlak.

Ruptúra ​​prietrže chrbtice v krčnej oblasti pri stlačení miechy a koreňov môže spôsobiť znecitlivenie, zníženú citlivosť a paralýzu..

Hrudné oddelenie

Bolesť v oblasti lopatiek vyžarujúcich z hrude, dolnej časti chrbta a krku, v niektorých prípadoch do brucha a pobrušnice. Patológia sa zriedka lokalizuje v hrudníku..

Môže byť sprevádzaná skoliózou alebo kyphosoliózou, zníženou citlivosťou horných končatín, dýchavičnosťou. Pocity bolesti sú viditeľné pri predĺženom pobyte v jednej polohe, pri kašľaní a kýchaní.

bedrový

Pravidelná a silná bolesť. So zvýšenou fyzickou námahou je kríž (lumbago).

Hernálny výčnelok lumbálnej oblasti počas prasknutia disku je sprevádzaný podráždením sedacieho nervu, mravčením, znecitlivením prstov na nohách, oslabením svalov, zníženou pohyblivosťou a príznakmi poruchy autonómneho systému (edém, zmena vlhkosti kože)..

 • ischias;
 • ischias;
 • porušenie močenia, pohybu čriev, potencie;
 • paralýza a paréza dolných končatín.

Hlavným príznakom medzistavcovej prietrže s prasknutím disku je bolesť rôznej intenzity a frekvencie. Bolesť môže byť akútna, pálivá, boľavá, chronická a nestabilná - závisí od miesta patológie.

Nebezpečenstvo sekvestrácie

Sekvencia - prasknutie pozdĺžnych väzov so stratou fragmentu buničitého jadra disku v miechovom kanáli. Dôsledky choroby môžu byť rôzne v závislosti od veľkosti výčnelku a miesta patológie:

 • Medzi šiestym a siedmym stavcom krčnej chrbtice vedie sekvestrácia buničitého jadra k prerušeniu zásobovania tela krvou, kyslíkom a živinami. Prejavuje sa častými bolesťami hlavy.
 • Sekvencia bedrovej oblasti sa často lokalizuje medzi štvrtým a piatym stavcom. Najnebezpečnejšími dôsledkami patológie sú ochrnutie dolných končatín, potreba chirurgického zákroku.
 • Pri prasknutí miechy a vytvorení sekvestrácie v lumbosakrálnej oblasti v oblasti L5-S1 sa pozoruje syndróm chvosta koní v dôsledku kompresie nervových koreňov..

Sklamajúca prognóza - v 80% prípadov vedie sekvestrovaná prietrž k invalidite. Fragment disku voľne sa pohybujúci v miechovom kanáli spôsobuje stlačenie miechy a dráždi nervové procesy.

Patológia je sprevádzaná opuchom a zápalom tkanív v dôsledku zníženia imunity. Ruptúra ​​vertebrálnej hernie musí byť odstránená, aby nedošlo k atrofii svalov, zníženej pohyblivosti a úplnému zdravotnému postihnutiu..

Toto ochorenie môžete vyliečiť pomocou konzervatívnych metód alebo chirurgického zákroku. Lekárska metóda v kombinácii s fyzioterapeutickými postupmi a ortopedickými metódami sa používa vtedy, keď na klinickom obraze choroby nie je vyjadrená bolesť a ruptúra ​​vertebrálnej hernie nestlačí tvrdú škrupinu miechy..

Keď dôjde k vypadnutiu buničitého jadra so závažnými neurologickými príznakmi, je predpísaná operácia - chemonukleolýza so zavedením liečiva na rozpustenie prietrže, laminektómia s odstránením fragmentu stavcovej štruktúry, mikrodisektómia s odstránením deformovanej chrupavky.

Ak chcete získať viac podobných informácií od Alexandry Boniny, pozri nižšie uvedené odkazy.

Ďalšie užitočné informácie:

V mojich sociálnych sieťach sledujete ďalšie užitočné materiály:

Odmietnutie zodpovednosti

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Budem veľmi vďačný, ak kliknete na jedno z tlačidiel
a zdieľajte tento materiál so svojimi priateľmi :)

Hernia disku L4 - L5

Najčastejším problémom chrbtice je medzistavcová prietrž, najčastejšie trpí bedrová oblasť a najmä jej posledné segmenty. Pri zdvíhaní závaží pripisuje maximálne zaťaženie on.

Bedrová chrbtica.

Medzistavcový disk tvorený vláknitou membránou a buničinovým jadrom je umiestnený medzi stavcami, pričom počas pohybu vykonáva hlavne funkciu tlmiča nárazov. V priebehu rokov je pod vplyvom rôznych faktorov zdeformovaný. Výsledkom je vysunutie časti pulpózneho jadra do miechového kanálika a pretrhnutie vláknitej membrány, ktorá ju drží späť. Toto a prvé vedie k tvorbe výčnelkov a potom kýly medziobratlovej platničky.

Štruktúra medzistavcových platničiek.

Približne 45% lumbálnych hernií sa nachádza na úrovni L4 - L5. Častejšie iba prietrž lumbosakrálneho L5 - S1.

Príčiny a príznaky prietrže L4-L5

Stavce bedrovej chrbtice sú väčšie ako ostatné a ich priemer presahuje výšku. Je to spôsobené skutočnosťou, že stavce skupiny L a najmä segment L4 - L5 tvoria leví podiel na zaťaženiach, ktoré sa vyskytli počas dňa. Iba svalový korzet pomáha udržiavať chrbticu..

Ale s najmenším narušením výživy tkanív medzistavcovej platničky, zmenou jej štruktúry alebo oslabením chrbtových svalov sa tlak na ňu zvyšuje priamo úmerne so závažnosťou existujúcich zmien. To vedie k tvorbe výčnelkov, hernii medziobratlovej platničky L4 - L5.

MRI sken hernie disku L4-L5.

Hlavnou príčinou vývoja choroby je osteochondróza. Môže tiež spôsobiť zranenia, obezitu, deformácie chrbtice atď..

 • pravidelná alebo neustála bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa zhoršuje chôdzou, otáčaním tela, vyprázdňovaním alebo jedením;
 • ožarovanie bolesti na bočných povrchoch stehna a dolnej končatiny;
 • zníženie intenzity bolesti v stojacej polohe;
 • opuchy členkov;
 • akútna bolesť v dolnej časti chrbta pri zdvíhaní rovnej nohy v polohe na chrbte a jej okamžité odstránenie, keď je rovnaká noha ohnutá v kolene;
 • zvýšené potenie, suchá pokožka;
 • celková slabosť, závraty.
Prejavy osteochondrózy.

Môžu sa vyskytnúť aj ďalšie sprievodné kýly L4 - L5. Ich povaha závisí od typu vytvoreného výčnelku..

Hernia L5 - L4 v lumbosakrálnej oblasti je najnebezpečnejšia zo všetkých. Hlavným nebezpečenstvom jeho vzniku je výskyt kompresie nervu L5, ktorý je zodpovedný za inerváciu panvových orgánov a dolných končatín v oblasti dolných končatín. Môže k tomu dôjsť:

 • znížená citlivosť;
 • zníženie možného rozsahu pohybu;
 • paréza alebo paralýza s postupnou svalovou atrofiou;
 • nedobrovoľné močenie a / alebo vyprázdnenie;
 • erektilná dysfunkcia.

V závislosti od typu výčnelku môže utrpieť iba jedna noha alebo oboje.

Ale v prípade modernej medicíny nie je liečenie medzistavcovej prietrže L4 - L5 zložité. V miernych prípadoch sa problém môže riešiť konzervatívnymi metódami, ale v pokročilých situáciách alebo pri tvorbe hernií určitých typov nie je možné eliminovať riziko komplikácií a príčiny bolesti bez operácie na odstránenie prietrže..

Druhy kýly

V závislosti od toho, ktorá oblasť výbežku miechy je zameraná, sa rozlišujú rôzne typy kýly.

chrbtovej

Predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, pretože sa nachádzajú v priemere miechy a po dosiahnutí určitej veľkosti ho môžu zraniť a spôsobiť zodpovedajúce poruchy. Dorsálna hernia je sprevádzaná znížením až do úplnej straty citlivosti dolných končatín, svalovej slabosti, straty kontroly nad močením a defekáciou a zhoršením účinnosti. Príznaky sa prejavujú rýchlo a pri vysokej rýchlosti získavajú intenzitu..

Foraminal

Tvorí sa pred miechovým kanálom v oblasti foraminálnych otvorov, ktorý je sprevádzaný bolesťou iba v oblasti jeho umiestnenia a pocitom mierneho brnenia pri kašľaní, smiechu, kýchaní atď..

Predsadená prietrž - vyznačená žltou čiarou.

Paramedianní

Sú umiestnené na ľavej alebo pravej strane spodného alebo horného povrchu vláknitého prstenca, ktorý je plný kompresie nervových vlákien. To vedie k silnej bolesti v postihnutej oblasti, ktorá môže dať späť zadok na zodpovedajúcej strane, chrbte trstiny a dolnej končatine. Jedným z prvých príznakov paramediánskej kýly je často pocit znecitlivenia nohy. Zo strany lézie reflexy šľachy rýchlo vyblednú, zmeny chôdze.

medián

Výstupok sa vytvára smerom k priestoru medzi stavcami L4 - L5. Jeho tvorba je často asymptomatická, ale nie je vylúčená možnosť kompresie nervových koreňov a premiestnenia zdravých častí medzistavcových platničiek. To môže spôsobiť paralýzu dolných končatín a zhoršenú funkciu panvových orgánov. Stredná kýla L4 - L5 sa často vyskytuje u športovcov.

Medián (medián) hernie disku.

difúznu

Vyznačujú sa poškodením celého vláknitého prstenca, ktorý je rovnomerne napnutý a v dôsledku kýly zaberá celý priestor miechového kanála. Predpokladom pre jeho rozvoj je pokročilá osteochondróza.

Vzhľadom na zvláštnosti miesta sa zadné hernie L4 - L5 častejšie ako predné zhlukujú, t. J. Po prasknutí vláknitého prstenca vplyvom tlaku zo susedných stavcov sa časť pulpózneho jadra oddeľuje od disku a jeho migrácia pozdĺž miechového kanála.

Toto je sprevádzané výrazným zápalovým procesom, do ktorého sú zapojené svaly, šľachy, väzy, nervy atď. Klinický obraz sa môže líšiť, čo komplikuje diagnostiku bez použitia inštrumentálnych metód..

diagnostika

Dôležitou diagnostickou úlohou nie je len identifikácia prietrže, ale aj určenie jej typu a veľkosti. Taktika ďalšieho liečenia priamo závisí od týchto faktorov..

Prvým stupňom diagnózy je vyšetrenie stavca alebo neurológa. Lekár zhromažďuje anamnézu a môže urobiť predbežnú diagnózu. Na potvrdenie sú priradené inštrumentálne výskumné metódy.

Najkomplexnejšie informácie môžu poskytnúť MRI. Medzi ďalšie použité diagnostické metódy patria laboratórne vyšetrenia, CT snímky a röntgenové snímky miechy..

Konzervatívne liečby

Liečba hernie disku L4 - L5 bez chirurgického zákroku je možná s veľkosťou v priemere do 8 mm. Taktika terapie sa vyvíja pre každého pacienta individuálne a je do značnej miery určená veľkosťou výčnelku v čase liečby. Hlavným cieľom konzervatívnej liečby je však vo všetkých prípadoch zníženie záťaže v tomto segmente stavcov, ktorý sa dosahuje vďaka prísnemu dodržiavaniu pokoja počas niekoľkých dní..

Preto pri hernii s veľkosťou L4 - L5 do 5 mm je zvyčajne postačujúci pravidelný výkon špeciálnej sady cvičení a niekedy aj trakčných terapií. Ak jeho hodnota presahuje 5 mm, ale nedosiahla 8 mm, bude sa vyžadovať rozsiahlejší súbor opatrení vrátane:

Manuálna terapia.

 • liečba drogami;
 • Cvičebná terapia;
 • masáže;
 • fyzioterapia.

Hospitalizácia s prísnym dodržiavaním pokoja na lôžku je predmetom pacientov so syndrómom akútnej bolesti s herniou do 12 mm.

V rámci liekovej terapie sú pacienti predpisovaní:

 • NSA;
 • svalové relaxanciá;
 • glukokortikoidy;
 • vitamíny
 • chondroprotektory (nemajú silné dôkazy o účinnosti).

Mnoho pacientov má počas prvých mesiacov konštantné nosenie ortopedického korzetu, aby sa znížilo zaťaženie medzistavcovej platničky L4 - L5. V budúcnosti by sa malo nosiť pri ťažkých fyzických prácach, najmä v súvislosti s potrebou zdvíhania závaží.

Bedrový polotuhý korzet.

Po odstránení akútnych bolestí je liečba doplnená fyzioterapeutickými sedeniami, napríklad ultrafialovým žiarením alebo elektroforézou, ako aj masážou a fyzioterapiou. Je to manuálna terapia a cvičebná terapia, ktorá hrá jednu z najdôležitejších úloh pri konzervatívnej liečbe kýly L4 - L5..

Správny účinok na zadné svaly vám umožňuje odstrániť nadmerné napätie niektorých, zatiaľ čo iné naopak vyvolávajú tón. To eliminuje patologickú nerovnováhu a pravidelné školenie pomáha vytvárať spoľahlivú podporu chrbtice..

Komplex pohybovej terapie sa vyvíja individuálne s prihliadnutím na úroveň fyzickej prípravy pacienta a typ medzistavcovej prietrže L4 - L5. Zvyčajne to zahŕňa brušné cvičenia, kliky a zákruty zo sedu. Prvé triedy sa odporúčajú vykonávať pod dohľadom odborníka a neskôr každý deň doma. Zároveň je potrebné vyhnúť sa náhlym pohybom, a ak je toto cvičenie sprevádzané bolesťou, mali by ste okamžite prestať a vyhľadať stavovcovú konzultáciu..

Pacientom sa niekedy odporúča doplniť liečbu alternatívnymi metódami:

 • akupunktúra;
 • trakčná trakcia;
 • osteopatia;
 • kinezioterapia;
 • terapia ozónom;
 • hirudotherapy.

Takéto postupy však môžu byť prospešné iba vtedy, ak ich vykoná kvalifikovaný odborník..

Chirurgia s herniou L4-L5

V prípade, že konzervatívna terapia nemá účinok dlhšie ako 1 až 3 mesiace, je indikovaný chirurgický zákrok na herníciu disku. Bez pomoci neurochirurgov nebude tiež možné, ak choroba vyvolá vývoj syndrómu konského chvosta. Okrem toho s výčnelkom 12 mm alebo viac sa vykonáva núdzová operácia.

Chirurgický zákrok je určený na rýchle odstránenie tlaku na nervové korene alebo miechu, čo eliminuje riziko komplikácií a bolesti. Jeho taktika sa určuje individuálne na základe typu kýly L4 - L5 a jej veľkosti.

Dnes je možné operáciu medzistavcovej prietrže L4 - L5 vykonať jedným z nasledujúcich spôsobov:

 • nucleoplasty;
 • microdiscetomy;
 • odstránenie endoskopickej prietrže.

V prípade potreby sa vzdialený medzistavcový disk L4 - L5 nahradí špeciálnymi implantátmi alebo sa dosiahne spondylóza, t. J. Fúzia stavcov.

Nucleoplasty

Nukleoplastika je metóda punkcie pri odstraňovaní prietrže L4 - L5 do veľkosti 7 mm. Toto je najmenej traumatická operácia. Zahŕňa to vyriešenie problému zničením časti jadra buničiny pod kontrolou elektronicko-optického meniča pomocou:

 • laser;
 • studená plazma;
 • rádiové vlny;
 • tlak tekutiny (hydroplasty).

Najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu techniku ​​rozpoznáva hydroplastika SpineGet. Táto technika spočíva v deštrukcii časti buničitého jadra fyziologickým roztokom, ktorý sa privádza do medziobratlovej platničky L4 - L5 pomocou špeciálnej tenkej kanyly. Súčasne je riedka časť jadra okamžite nasávaná špeciálnou vetvou zariadenia a odstránená z tela. Výsledkom je odstránenie nepohodlia a bolesti..

Na rozdiel od laserovej nukleoplastiky nie je hydroplastika spojená s rizikom nadmerného zahrievania tkanív a poškodenia krvných ciev alebo nervov. Táto technika poskytuje vysokú presnosť kontroly hĺbky expozície a objemu odstráneného tkaniva.

Microdisectomy

Mikrodisektómia je minimálne invazívna operácia, pri ktorej sa odstráni medziobratlová hernia L4 - L5 rezom nepresahujúcim 3 - 4 cm, a ak je to potrebné, inštalácia špeciálnych implantátov. Má širokú škálu indikácií, vrátane tejto operácie sa vykonáva so sekvestrovanými kýlami.

Endoskopická chirurgia

Táto taktika spočíva v odstránení prietrže L4 - L5 prepichnutím mäkkých tkanív, cez ktoré sa vkladá špeciálne endoskopické zariadenie. Pretože na konci endoskopu je kamera, operačný chirurg môže monitorovať každý jeho pohyb cez monitor.

Endoskopická hernia disku.

Endoskopická prietrž hernie sa vykonáva na jej mieste vo foraminálnych otvoroch a na iných úzkych miestach miechového kanála. Predstavuje nízky počet intraoperačných rizík a minimalizuje pravdepodobnosť poškodenia nervových zakončení. Ale rovnako ako nukleoplastika sa nedá vždy vykonať.

Protetika medzistavcových platničiek

Protetika sa používa na prejav syndrómu konského chvosta alebo častého relapsu prietrže, to znamená v prípadoch, keď si medzistavcové platničky vyžadujú odstránenie alebo po operácii existuje vysoké riziko vzniku spinálnej nestability. Moderné implantáty a kovové štruktúry dokážu úplne nahradiť postihnutý disk pri zachovaní celého objemu jeho funkcií alebo obnoviť integritu vláknitého prstenca..

Disková protéza M6.

Absolútna biologická kompatibilita a vysoká odolnosť proti opotrebeniu sa vyznačujú endoprotézami M6, čo sú umelé disky. Umožňujú vymeniť vzdialenú jednotku alebo viac.

Ak sa po operácii kýly vyskytne veľký defekt vo vláknitom krúžku, môže sa použiť barikový implantát. Je to mriežka, ktorá nahradí chýbajúcu časť plášťa disku a zabraňuje úniku buničitého jadra do miechového kanála po operácii..

Na stabilizáciu stavcov v normálnej polohe sa môže tiež použiť transpedikulárna fixačná technika. Pomocou kovových konštrukcií a skrutiek sú stavce v oblasti vzdialeného disku bezpečne pripevnené a kombinované do jedného systému..

Rehabilitácia

Po operácii začína rehabilitačné obdobie. Jeho závažnosť a trvanie závisí od typu operácie uskutočnenej pri prietrži. Preto sa môžu pacienti po nukleoplastike v ten istý deň vrátiť k obvyklým životným podmienkam a opustiť iba ťažkú ​​fyzickú prácu a sklon. Po endoskopickom odstránení a mikrodiscektómii je rehabilitácia zložitejšia a vyžaduje nemocničný pobyt asi týždeň.

15-ročný pacient s herníciou disku L4-L5: vľavo

Po prepustení pacient dostane podrobné odporúčania. Počas rehabilitačného obdobia sú indikované liekové terapie, nosenie ortopedického korzetu, cvičebná terapia a fyzioterapia. Pacientom sa niekedy odporúčajú manuálne terapie, kinezioterapia, plávanie, joga.

Pacient vo veku 15 rokov deň po odstránení hernie disku L4-L5.

Medzistavcové platničky: štruktúra a funkcie

Lumbago komplikácie 2490

Vyskytla sa akútna bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá obmedzuje pohyb a neumožňuje sa ohýbať a narovnať sa - to sú príznaky problémov v oblasti medzistavcových platničiek. Ruptúra ​​vláknitého prstenca je ohromnou komplikáciou osteochondrózy, ktorá prebieha bez liečby. Degeneratívne dystrofické zmeny vyskytujúce sa v chrupavkových tkanivách medzistavcových platničiek nakoniec vedú k ich úplnému zničeniu. Stratia svoje fyziologické funkcie. Pacient môže byť imobilizovaný (paralyzovaný).

Roztrhnutie vláknitého disku je porušením integrity vonkajšieho obalu, v dôsledku čoho buničité jadro začne prekĺzavať cez trhlinu. Aby sme pochopili, čo je to prasknutie vláknitého prstenca disku, odporúčame vám oboznámiť sa s anatómiou tejto štrukturálnej časti chrbtice. Štruktúra chrbtice je teda veľmi zložitá. Skladá sa z stavcov s spinálnymi a klenutými procesmi, medzistavcových platničiek, dlhých a krátkych väzov, svalových vlákien, spojivového tkaniva. Celá táto štruktúra má určitú mobilitu a flexibilitu. Rovnomerné rozdelenie vyvíjaného odpisového zaťaženia a ochrana radikálnych stavcov vystupujúcich cez foraminálne diery sa uskutočňuje chrupavkovým medzistavcovým diskom..

Ich charakteristické anatomické vlastnosti:

 • zopakovať tvar tých stavcov, ktoré zdieľajú;
 • pozostávajú z vonkajšieho plášťa (vláknitý kruh) a vnútorného želatínového telesa (vláknité jadro);
 • nemajú vlastnú obehovú sieť a prijímajú jedlo a tekutinu iba v procese difúznej výmeny so svalovými vláknami, ktoré ich obklopujú;
 • keď sú stlačené, uvoľňujú tekutinu a keď sú expandované, absorbujú ju späť;
 • zodpovedá za rozdelenie odpisového zaťaženia z akéhokoľvek pohybu osoby;
 • chýba medzi prvým a druhým krčným stavcom;
 • takmer úplne atrofoval v sakrálnej chrbtici.

Roztrhnutie vláknitého kruhu medzistavcového disku bez výstupu buničitého jadra je extrúzia. Toto štádium priebehu osteochondrózy nevyhnutne vedie k vzniku medzistavcovej prietrže. Včasné zahájenie liečby môže zastaviť proces ďalšieho ničenia chrupavky.

Fázy roztrhnutia vláknitého prstenca počas degeneratívnych-dystrofických zmien v chrupavkovom tkanive sú nasledujúce:

 • primárna dehydratácia vláknitého prstenca s predĺženou absenciou difúznej výživy (napríklad ak sú svaly staticky namáhané alebo nie sú dlhodobo fyzicky aktívne);
 • praskanie dehydratovaného povrchu vláknitého kruhu;
 • usadzovanie vápenatých solí na ňom, aby sa vylúčili krakovacie procesy - v dôsledku toho vláknitý kruh čiastočne stráca schopnosť absorbovať tekutinu počas rozptýlenej výživy;
 • dochádza k zníženiu elasticity chrupavky;
 • začne brať tekutinu z vnútornej strany buničitého jadra;
 • pri významnom poklese jeho hmotnosti sa vyvinie stupeň vyčnievania (výška medzistavcovej platničky sa znižuje a zväčšuje sa plocha, ktorú zaberá);
 • pri nadmernej fyzickej námahe (napríklad počas zdvihu) sa vláknitý prstenec pretrhne.

Ak je miesto pretrhnutia blízko väziva, potom nedochádza k prolapsu buničitého jadra. Ak v blízkosti nie je fixatívny väz, okamžite sa vytvorí medzistavcová prietrž. V obidvoch prípadoch si pacient vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Ak sa liečba nezačne, môže dôjsť k sekvestrácii prietrže. Súčasne sa časť buničitého jadra oddelí a začne sa voľne pohybovať po chrbtici, čím dráždi okolité tkanivo. Ešte väčšie nebezpečenstvo je sekvestrácia prietrže do dutiny miechy.

Zostaviť [upraviť]

Medzistavcové platničky sa líšia veľkosťou v závislosti od ich zaťaženia, zväčšujúc sa zhora nadol a dosahujúcimi výšku 11 mm v bedrovej oblasti. Disky pozostávajú z želatínového jadra (lat. Nucleus pulposus), čo je gélová hmota, a z hustého vláknitého vláknitého prstenca (lat. Annulus fibrosus), ktorý ho obklopuje. Disky nad a pod sú pokryté tenkou vrstvou bielej vláknitej chrupavky, ktorá sa podieľa na ich výžive z ciev tela stavcov. [1] [2]

Disky krčnej chrbtice [upraviť]

Potreba zvýšiť pohyblivosť hlavy medzi lebkou a stavcami I, II viedla k tvorbe silných a pohyblivých kĺbov (pozri atlantooccipitálny kĺb, stredný atlantisal kĺb)..

Na obrázku 2 (spodný) medzistavcový disk

zobrazené (zhora nadol):

 • spinálny proces stavcov (Spinous process),
 • kanál naplnený tukovým tkanivom (Foramen vyplnený tukovým tkanivom),
 • meningy (meningy),
 • sivá hmota mozgu (sivá hmota),
 • biela hmota mozgu (Biela hmota),
 • zadná chrbtica (chrbtový koreň),
 • ventrálny koreň (ventrálny koreň),
 • spinálny nerv (spinálny nerv),
 • artikulárny dolný proces (stavce) (dolný artikulárny proces),
 • kĺbový nadriadený proces (stavce) (nadradený kĺbový proces),
 • zadný tuber z priečnych procesov krčných stavcov (Zadný tuber z priečneho procesu),
 • predný tuberkulóza priečnych procesov krčných stavcov (predná tuberkulóza priečneho procesu),
 • medzistavcové foramen (Foramen transversarium),
 • telo stavcov (Corpus vertebrae),
 • buničinové jadro (Nucleus pulposus),
 • vláknitý prsteň (Annulus fibrosus).

Príčiny a príznaky metabolických porúch

Medzistavcová prietrž je prasknutie vláknitého prstenca miechy, ku ktorému dochádza pri nerovnomerne veľkých zaťaženiach stavcov. Najčastejšie sa táto patológia vyskytuje v bedrovej chrbtici kvôli jej pohyblivosti. Najnebezpečnejším je herniovaný disk L5-S1.
Na tomto mieste chrbtice sa najväčšie zaťaženie chrbtice vyskytuje pri chôdzi a iných pohyboch, ako aj pri stoje v horizontálnej polohe..

Obsah článku: Príznaky Odrody Ošetrovacie metódy

Za normálnych podmienok sú medzistavcové platničky oválne a nachádzajú sa medzi stavcami. V jeho strede je jadro, okolo ktorého je vláknitý prsteň. Úlohou diskov je zabezpečiť znehodnotenie a flexibilitu chrbtice. Pri nadmernom zaťažení miechy sa vláknitý prstenec stáva tenším, v dôsledku ktorého jadro v priebehu času vyčnieva. Toto je prietrž.

Táto patológia najčastejšie postihuje ľudí v produktívnom veku (25-50 rokov). Je veľmi dôležité diagnostikovať a začať s liečením medziobratlovej kýly L5-S1 včas, pretože to môže viesť k invalidite.

Kýla sa môžu objaviť z rôznych dôvodov. Prednosť sa však stále dáva osteochondróze, pretože pri tejto chorobe dochádza k degeneratívno-dystrofickým zmenám v chrbtici, čo vedie k deštrukcii vláknitého prstenca. Existujú aj iné dôvody..

Hlavné príčiny prietrže:

 • osteochondrosis;
 • skolióza;
 • vrodené patológie bedrovej chrbtice;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • osteoporóza;
 • reumatoidná artritída;
 • nedostatočná výživa medzistavcových platničiek;
 • zranenia a poškodenie chrbtice (nie nevyhnutne v tejto oblasti);
 • obezita;
 • metabolické ochorenie.

Rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť rozvoja medzistavcovej prietrže, sú:

 • nadmerná fyzická aktivita alebo jej úplná neprítomnosť;
 • práca spojená s častým stúpaním a zdvíhaním;
 • nadváhou;
 • zlé návyky;
 • dlhodobý pobyt v sede;
 • porušenie postoja;
 • nepravidelná výživa;
 • zranenia
 • podchladenie;
 • nedostatok vody.

Najskôr sa hernia disku L5-S1 cíti v bolesti. Vzniká v dôsledku stlačenia a podráždenia nervových vlákien a môže byť v závislosti od stupňa podráždenia akútna, bolesť alebo ťahanie. Pri tejto prietrži je bolesť lokalizovaná v dolnej časti chrbta a môže sa šíriť do dolných končatín. Zosilnenie bolesti nastáva počas ohybov, sklonov a akýchkoľvek iných pohybov.

Okrem syndrómu bolesti sú charakteristické pre medzistavcové prietrhy aj neurologické príznaky. V dôsledku narušenia inervácie sa vyskytujú rôzne poruchy senzorickej, motorickej a autonómnej funkcie:

 • pálenie a znecitlivenie tkanív;
 • svalová slabosť;
 • zvýšené potenie;
 • zníženie citlivosti;
 • reflexy šliach.

Okrem vyššie uvedených príznakov sa pri kýle vyvíja svalové napätie, ktoré sa prejavuje miernym opuchom a sprísnením tkanív. S priebehom choroby fyziologický ohyb dolnej časti chrbta postupne mizne. Život a celkový stav pacientov je komplikovaný kvôli ťažkostiam pri uskutočňovaní jednoduchých pohybov v bedrovej oblasti.

V obzvlášť ťažkých prípadoch dochádza k kompresii miechy, ktorá spôsobuje vážne narušenie vnútorných orgánov, ako aj ochrnutie a parézu..

Závažnosť symptómov úplne závisí od veľkosti a umiestnenia prietrže. Čím je menšia, tým menej výrazné príznaky sa ľahšie liečia.

Vláknité jadro môže vyčnievať rôznymi smermi. Podľa toho sa rozlišuje niekoľko druhov kýly, ktoré majú svoje vlastné vlastnosti:

 1. Liečebná kýla je veľmi nebezpečná forma, v ktorej jadro vyčnieva na jednej zo strán (vľavo alebo vpravo) a porušuje samotnú miechu. Charakteristika: poruchy močenia a defekácie, akútna bolesť a necitlivosť v perineu.
 2. Dorsálna alebo zadná prietrž - výstupok do oblasti priechodu miechových nervov. Tento druh sa vyznačuje: zvýšenou bolesťou pri kýchaní, zhoršenou chôdzou, zníženou citlivosťou nôh a znížením objemu svalov..
 3. Mediál sa nazýva kýla, ktorá je jasne umiestnená v strede a je nasmerovaná do miechového kanála. Vyznačuje sa: bolesťou pokrývajúcou dolnú časť chrbta a dolných končatín, problémy s močením, poškodené nohy.
 4. Kruhová prietrž sa vyskytuje, keď sa výčnelok jadra šíri po obvode miechového kanála. Príznaky: silná bolesť, ktorá nezmizne počas odpočinku, zhoršená funkcia nôh, znecitlivenie av závažných prípadoch ochrnutie a nedostatočná kontrola nad pohybmi čriev a močením..
 5. Sekundovaná prietrž je najzávažnejším typom patológie. S tým dôjde k úplnému pretrhnutiu vláknitého prstenca a prolapsu jadra do miechového kanála. To spôsobuje stlačenie nervových vlákien a miechy samotnej. Môže vyvolať syndróm chvosta koní. Charakteristika: veľmi silná a silná bolesť, znecitlivenie končatín, nedostatočná kontrola nad pohybmi čriev a močenie, paralýza.

Na diagnostikovanie kýly sa okrem pohovoru a vyšetrenia pacienta vykonávajú aj inštrumentálne metódy výskumu. Najkompletnejší obraz o patológii je daný počítačovou tomografiou a magnetickou rezonanciou. Okrem toho môže byť na vyhodnotenie stavu mäkkých tkanív priradená ultrazvuková oblasť.

liečba

Liečba medzistavcovej prietrže L5-S1 môže byť konzervatívna, ak sa zistí včas, alebo chirurgická, keď sa vyskytnú komplikácie. Taktika liečby sa vyberá podľa charakteristík patológie a závažnosti jej príznakov. Ak nedochádza k významným zmenám v činnosti vnútorných orgánov a dolných končatín, liečba sa začína konzervatívnymi metódami.

Hlavnou príčinou výčnelku je prítomnosť degeneratívnych-dystrofických zmien v mieche. Zároveň tkaniva začínajú mať nedostatok živín a metabolizmus v nich sa spomaľuje.

Zvyčajne to sú:

Prítomnosť degeneratívnych-dystrofických zmien v týchto tkanivách môže byť spojená s:

 • nedostatok krvi;
 • vaskulárna patológia;
 • porušenie inervácie;
 • genetické aspekty;
 • metabolické poruchy v tele;
 • narušené fungovanie endokrinných žliaz;
 • nedostatočný príjem živín v tele.

Narušenie zásobovania krvou, inervácia spomaľuje metabolizmus v tkanivách medzistavcových platničiek. Nedostatok kyslíka a živín vedie k strate vody bunkami a akumulácii nedostatočne oxidovaných metabolických produktov v nich. To spôsobuje, že tkanivá sú menej elastické a elastické, čo je zase príčinou vydúvania buničitého jadra medzistavcových platničiek do lúmenu miechového kanála..

Samotné vláknité jadro je celkom elastické. Zachováva si tvar vďaka vláknitému krúžku, ktorý ho dobre fixuje a bráni mu v pohybe do miechového kanála. Strata elasticity vedie k tomu, že vláknitý prstenec prestane pevne fixovať buničinové jadro a začne s ním presúvať..

Keď sa proces zhoršuje, buničité jadro sa stále viac dostáva do lúmenu miechového kanálika, čím sa predlžuje vláknitý prstenec. To vedie k napätiu a rednutiu vláknitého tkaniva. Dystrofické javy sa zhoršujú a vo vláknitom kruhu sa môžu objaviť defekty.

Medzistavcové výčnelky L4 L5 - najbežnejšie v oblasti stavcov.

Výskyt tejto patológie je charakterizovaný výskytom nasledujúcich príznakov:

 • výskyt nepohodlia alebo bolesti počas alebo po cvičení;
 • výskyt stálej bolesti s nízkou intenzitou v dolnej časti chrbta;
 • zhoršenie bolesti na jeseň a na jar;
 • bolesť v bedrovej chrbtici, keď trávi niekoľko hodín v nepohodlnej polohe (sedenie v autobuse, dlhá práca);
 • výskyt bolesti v dolných končatinách;
 • pocit tesnosti stehenných svalov;
 • výskyt nepríjemného pocitu a bolesti pri intenzívnom kašľaní.

Symptómy sa objavujú v závislosti od štádia ochorenia. Takže v počiatočnom štádiu tvorby výčnelku môže človek pociťovať bolesť bedrovej chrbtice iba pri ťažkej fyzickej námahe alebo po nej..

S časom vzniku výbežkov sa spájajú ďalšie príznaky, ako je bolesť pri dlhodobom pobyte v jednej polohe, nepohodlie v dolných končatinách a bolesť pri minimálnej fyzickej námahe, napríklad pri otáčaní a nakláňaní tela..

Bolesť a kríza v chrbte v priebehu času môžu viesť k hrozným následkom - miestnemu alebo úplnému obmedzeniu pohybov až po postihnutie.

Ľudia, ktorí sa učia trpkou skúsenosťou liečiť svoje chrbát a kĺby, používajú prírodný liek, ktorý odporúčajú ortopedi...

Rovnako ako všetky typy buniek, aj diskové bunky potrebujú živiny, ako je glukóza a kyslík, aby zostali aktívne a zdravé. Dostávajú výživu z kostného tkaniva stavcov, do ktorého prenikajú krvné cievy končiace tesne nad hyalinnou chrupavkou a nedosahujúce jadro..

Želé podobné jadro je umiestnené vo vzdialenosti 8 mm od kapilárnej vrstvy a živiny pochádzajú z kapilár cez chrupavkové tkanivo. Produkty rozkladu sa odstraňujú v opačnom poradí a rovnakou rýchlosťou. Kvôli nedostatku krvných ciev sú dôležité živiny rozptýlené.

Sedavý spôsob života a nezdravá strava narušujú metabolické procesy v chrbtici.

Z dôvodu narušenia difúznych procesov sa normálny príjem živín pre medziobratlové telieska zastaví. Začínajú sa ireverzibilné deštruktívne procesy, ktoré sa zvyčajne vyskytujú asymptomaticky, pretože konečná chrupavková doštička, podobne ako iná hyalínová chrupavka, je úplne anestetizovaná..

 • Chronické alebo zápalové ochorenia vedúce k zhoršeniu krvného obehu v tele alebo konkrétne v chrbtici.
 • Choroby, ktoré negatívne ovplyvňujú priechodnosť kapilár, ktoré živia medzistavcové bunky.
 • Patologické procesy, ktoré bránia prístupu živín do buničitého jadra a odstraňovaniu produktov rozpadu.

Patológia krčných obratlovcov [upraviť]

Patológia krčných stavcov
Kýla medziobratlovej platničky je sama osebe ochorenie, ktoré sa nazýva, je považované za veľmi populárne a bežné, najmä u mužov stredného veku. Pravidelná štatistika sa sleduje aj u predstaviteľov profesií, ktorých práca súvisí s prácou v neobvyklom a neprirodzenom postavení. Napríklad sú to ľudia, ktorí trávia veľa času za volantom, ľudia, ktorých práca je spojená s počítačmi, keď musia dlho sedieť pri monitore..

Mali by ste však vedieť, že existujú rôzne miesta na vytvorenie prietrže medziobratlovej platničky. Od toho sa bude líšiť nielen symptomatológia, ale aj spôsob liečby takéhoto ochorenia.

Príroda veľmi rozmarná sa považuje za kýlu krčnej chrbtice. Vyskytuje sa trochu menej často ako bedrová prietrž, vyžaduje si však viac pozornosti a citlivejšiu liečbu..

Príčiny prietrže [upraviť]

Hernia disku
Krk je prekážkou v ľudskom tele. Je prirodzene dosť silný, pretože každý deň musí krk čeliť mnohým zaťaženiam. Aj keď nie je človek odlíšený zvýšenou aktivitou, denná norma zaťaženia krku sa neznižuje. Telo najskôr chráni krk pred rôznymi zraneniami, musí byť hypermobilný. Po druhé, krk má zvýšenú aktivitu a dodáva telu dostatok krvi a kyslíka na normálne fungovanie mozgu a tela ako celku..

Krkom blízko chrbtice prechádza veľa krvných ciev, kanálikov a väzov. To všetko pomáha zásobovať mozog esenciálnymi látkami..

Ak je na krku a chrbtici stále zaťaženie, nepravidelné a stále sa zvyšuje, môže sa vytvoriť prietrž medziobratlového disku krčnej chrbtice. K tomu dochádza, keď medzistavcové platničky trpia častejšie ako zvyšné časti, keď sa zvyšuje zaťaženie..

Za najbežnejší spad krčnej chrbtice sa považuje kýla stavcov C5-C6 a C6-C7. Kýly a výčnelky však existujú aj v iných oblastiach: C2-C3, C3-C4, C4-C5.

Anatómia chrbtice je navrhnutá tak, aby medzistavcové platničky samy osebe nedokázali poskytnúť potrebné množstvo krvi a živín. Preto čerpajú všetky potrebné prvky z blízkych textílií.

Ak osoba po celý život nepreukáže mimoriadnu fyzickú aktivitu, nejedie sa dobre, nesie váhu, sedí dlhú dobu pri počítači alebo riadi vozidlo, tieto časti chrbtice vrátane stavcov začínajú trpieť nedostatkom potrebných látok. Takže na začiatku je strata vody a výsledkom je, že stavce strácajú svoju amortizačnú schopnosť. To vedie k tomu, že stavce sa začínajú posúvať a držať sa navzájom - vytvára sa takzvaný výčnelok..

Kýla na krku - výčnelok - je stav, keď sa vytvorí trhlina, ktorá je charakterizovaná ako potenciálna kýla medziobratlového disku. Prejavuje sa ako syndróm bolesti, ale nie je dostatočne silný, aby vyzval osobu, aby okamžite konzultovala lekára. V tomto bode sa mnohí rozhodnú problém ignorovať. To vedie k tomu, že so zvýšenou bolesťou je prietrž medzistavcovej platničky krčnej chrbtice..

Ak sa vyskytne prietrž krčnej chrbtice, na medzistavcovej platničke dôjde k prasknutiu. Vláknité jadro vypadne smerom von (pozri obr. 1).

Kýla krčnej chrbtice sa považuje za skutočný problém, pretože vypadnutie z akejkoľvek veľkosti alebo dokonca štádium vyčnievania môže významne ovplyvniť fungovanie krvných ciev a väzov, ktoré vo veľkom objeme prechádzajú okolo krku. Toto ochorenie sa stáva obzvlášť komplexným v štádiu vývoja osteochondrózy.

Vláknitý krúžok medzistavcových platničiek

Aby ste pochopili potenciálne príčiny degeneratívnych dystrofických zmien v chrupavke chrbtice, musíte sa oboznámiť aspoň so základnými informáciami o anatómii a fyziológii. Vertebrálny stĺpec je dutá trubica pozostávajúca z jednotlivých stavcových telies spolu s klenutými procesmi, ktoré tvoria vnútorný miechový kanál.

Medzi stavcami sú umiestnené medzistavcové platničky. Sú zodpovedné za rovnomerné rozloženie odpisového zaťaženia počas pohybov a statickú polohu tela. Medzistavcové platničky tiež poskytujú spoľahlivú ochranu radiálnych nervov siahajúcich od miechy cez bočné foraminálne otvory v stavcoch pred tlakom z ich strany..

Medzistavcové platničky sa skladajú z hustej chrupavkovej membrány (vláknitý kruh) a vnútorného želatínového telesa (buničité jadro). Táto štruktúra úplne nemá svoju vlastnú obehovú sieť. Potraviny sa vyrábajú výlučne difúznou metódou. Na tento účel existujú:

 • uzamykacie platne, povrch vláknitého prstenca a telo stavca sú rozdelené
 • paravertebrálne svaly obklopujúce chrbticu;
 • malé kapiláry prepichujúce spojivové tkanivo okolo vláknitého prstenca medzistavcových platničiek.

Vláknitý krúžok medzistavcových platničiek má vysoký stupeň vytrvalosti, ale iba vtedy, ak je v jeho štruktúre dostatočné množstvo tekutiny. Dáva mu elasticitu a plasticitu. Hlavné jedlo na medzistavcovej platničke prichádza difúznou výmenou s koncovou doskou. Je to doslova škvrnité s malými krvnými cievami, odkiaľ jedlo vstupuje aj do kostného tkaniva stavca.

Ak je na chrbtici nadmerné fyzické a odpisové zaťaženie (nadmerná váha, tvrdá práca, zdvíhanie hmotnosti, zhoršené držanie tela, atď.), Začína sa na uzatváracích doskách proces sklerotizácie krvných ciev na pozadí konštantnej kompresie. To vedie k tomu, že prestávajú vykonávať difúznu výživu vláknitého prstenca.

V menšej miere tekutina a živiny vstupujú do chrupavky miechy z okolitých paravertebrálnych svalov. Keď sa svaly sťahujú, uvoľňujú určité množstvo tekutiny obohatenej o kyslík, živiny a glukózu. Počas expanzie medzistavcové platničky absorbujú túto tekutinu a po stlačení uvoľňujú ďalšiu, ktorá je nasýtená metabolitmi, oxidom uhličitým a metabolickými produktmi. Táto tekutina je čiastočne absorbovaná svalmi a je nasmerovaná do žilového kanála, ale väčšina vstupuje do lymfatického systému na čistenie a deaktiváciu metabolitov..

Vláknité krúžky chrbtice sú vonkajšie membrány, ktoré sú zodpovedné za rovnováhu tekutín v celej štruktúre disku. Cez ňu tekutina vstupuje do tkaniva buničitého jadra. Toto želatínové teleso, ktoré je určené na udržanie fyziologickej výšky medzistavcových platničiek a rovnomerne rozdeľuje tlmiace zaťaženie.

Prerušenie procesu difúznej výživy je hlavnou príčinou poškodenia vláknitého prstenca. Medzistavcový disk si zvyčajne udržuje svoju integritu a rýchlo sa zotavuje, dokonca aj pri extrémnom fyzickom namáhaní. Výnimkou sú rany (strelná strela a nôž). Taktiež so zníženou zlomeninou stavca môže byť narušená integrita vláknitého kruhu medzistavcových platničiek. Vo všetkých ostatných situáciách je poškodenie dôsledkom dlhodobej osteochondrózy (degeneratívne degeneratívne zmeny v chrupavkových tkanivách medzistavcových platničiek)..

Možné príčiny, ktoré môžu viesť k degeneratívnemu dystrofickému poškodeniu a narušeniu integrity vláknitého prstenca medzistavcových platničiek, sú:

 • metabolické poruchy v ľudskom tele, napríklad diabetes mellitus a rozvoj diabetickej angiopatie;
 • nadmerná telesná hmotnosť, ktorá spôsobuje ďalšie odpisy a fyzické zaťaženie blokovacích dosiek a medzistavcových platničiek, v dôsledku čoho sa rýchlo zrútia a podrobia skleroterapii;
 • udržiavanie sedavého sedavého životného štýlu, v ktorom prakticky neexistujú pravidelné a dostatočne intenzívne fyzické cvičenia na svalovom chrbte;
 • nesprávna výživa, pri ktorej v strave prevládajú rýchle uhľohydráty a je pozorovaný nedostatok vitamínov a minerálov;
 • porušenie postavenia a zakrivenia chrbtice - sú vytvorené predpoklady na nerovnomerné rozdelenie odpisovej záťaže na telo stavcov;
 • nesprávne umiestnenie chodidla vo forme plochých nôh alebo nôh;
 • nesprávna organizácia spánku a pracoviska;
 • zmeny ľudského tela súvisiace s vekom (faktor má negatívny účinok pri dosiahnutí veku 45 rokov a viac);
 • silná fyzická práca spojená s presunom a zdvíhaním tovaru alebo s predĺženým statickým napätím svalov chrbtovej a golierovej oblasti;
 • fajčenie a pitie alkoholu - hemodynamika sa mení a v chrbtici sa neustále vyvoláva ischémia tkaniva.

Počas liečby by sa mali vylúčiť tieto a mnohé ďalšie príčiny deštrukcie chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Počas úvodného vyšetrenia pacienta na klinike manuálnej terapie mu lekár dáva individuálne praktické odporúčania, ktoré umožňujú vytvorenie priaznivých podmienok na obnovenie integrity chrupavkových tkanív miechy..

Aké sú typy výčnelkov L4 L5?

Existuje niekoľko typov výčnelkov medzistavcovej platničky L4 L5.

Tie obsahujú:

 1. Kruhové - sú najbežnejšie. Pri tomto type výčnelku dochádza k rovnomernému vydutiu buničitého jadra v horizontálnej rovine. V tomto prípade existuje jasná neurologická symptomatológia, ktorá je charakterizovaná výskytom bolesti v bedrovej oblasti, dolných končatinách, a tiež je narušená citlivosť dolných končatín..
 2. Dorsálny výčnelok je menej častý a je charakterizovaný prevládajúcim výčnelkom medzistavcovej platničky do lúmenu miechového kanála. V rozpore s integritou vláknitého jadra môže tento konkrétny druh viesť k najzávažnejším následkom.
 3. Zadný difúzny výstupok je tiež charakterizovaný výstupkom do lúmenu miechového kanálika rovnomerne po celej dĺžke zadného povrchu vláknitého prstenca. Takýto výčnelok často naznačuje účasť 50% tkanív medzistavcovej platničky na patologickom procese..
 4. Centrálny výčnelok (známy tiež ako Schmorlova kýla) sa vyznačuje vyčnievaním strednej časti medzistavcovej platničky do tela stavca umiestneného pod alebo nad ňou..

Čo je to dorzálny výčnelok miechy, čítajte tu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Výsledné poškodenie chrbta môže vyvolať prasknutie medzistavcovej platničky, ktoré je sprevádzané silnou bolesťou a radiálnym syndrómom, ktoré je spojené s kompresiou nervu. Neurologické symptómy pacienta závisia od miesta poškodeného segmentu a môžu spôsobiť paralýzu končatín.
Umbilická hernia je patologický výčnelok brušných orgánov cez pupočníkový krúžok, ktorý sa môže stratiť alebo významne zmenšiť s horizontálnou polohou tela. Toto ochorenie u dospelých sa vyskytuje u 6–10% populácie a na rozdiel od mužov je častejšie u žien.
Pravdepodobne neexistuje taká osoba, ktorá aspoň raz v živote nezažila bolesti chrbta. S vekom sa tento príznak stáva takmer nevyhnutným spoločníkom, s ktorým sa musíte zmieriť alebo neustále užívať lieky proti bolesti..