loader

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže

Neskorú prietrž v neskorých štádiách je možné liečiť iba chirurgicky. Po jeho odstránení je potrebné vykonať komplex terapeutických opatrení, aby sa dosiahol pozitívny výsledok. Počas rehabilitácie po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže na chrbtici v bedrovej oblasti veľa záleží na pacientovi samotnom a jeho túžbe zotaviť sa.

Ciele liečby

Hlavnými úlohami pooperačnej rehabilitácie sú:

 • zbaviť sa lumbalgie a neurologických reakcií;
 • návrat plnohodnotnej funkcie motora;
 • posilnenie svalového korzetu;
 • primeraná fyzická aktivita.

S týmito úlohami sa musí vyrovnať sám pacient a sú vyzvaní rehabilitológovia, aby mu pomohli..

Obdobia vymáhania

Podmienene je rehabilitácia po operácii rozdelená do troch období:

 • prvý (skoro) - 7-14 dní;
 • druhý (neskoro) - 3-8 týždňov;
 • tretí (oneskorený) - od 8 týždňov a na celý život.

V počiatočnom štádiu dochádza k postupnej regenerácii tkaniva a hojeniu pooperačného švu. V tomto okamihu sa citlivosť postupne začína vracať k pacientovi, bolesť ustupuje. Opuch a zápal počas prvého týždňa môžu stále pretrvávať. Do konca druhého týždňa spravidla prechádzajú takmer úplne.

Rehabilitácia po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže v prvých dvoch týždňoch spočíva v užívaní protizápalových liekov nesteroidnej (nehormonálnej) skupiny na úľavu od bolesti a zápalového procesu a jednoduchých cvičení, ktoré sa v korzete vykonávajú striktne..

V tejto fáze lekár monitoruje citlivosť končatín a fungovanie panvových orgánov. Priradené sú ďalšie snímky a analýzy.

V druhej fáze sa postupne obnovuje funkcia motora a pooperačná šva sa oneskoruje. Ak sú testy správne a pacient sa podľa toho cíti, je predpísaný. Lekár poskytuje liečebný režim a všetky potrebné odporúčania.

Od 8 týždňov sa pacient aktívne zotavuje pomocou série cvičení a iných lekárskych predpisov.

Komplex opatrení na obnovu

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice zahŕňa nasledujúce položky:

 • užívanie liekov;
 • rehabilitácia;
 • lekárska gymnastika (LFK);
 • masážne aplikácie;
 • použitie akupunktúry;
 • prijatie terapeutických kúpeľov;
 • sanatórium.

V ranom období po operácii musí byť pacient sledovaný odborníkmi, ako je neurochirurg, neurológ a lekár na cvičenie..

Používanie liekov

Po operácii chrbtice sa predpisujú tieto lieky:

 • protizápalové nehormonálne lieky;
 • analgetiká a antispasmodiká;
 • svalové relaxanciá;
 • Preparáty pre křupavku;
 • vitamínové a minerálne komplexy.

Na zmiernenie zápalu sa užívajú ibuprofén, nimesil, Movovalis alebo iné lieky z tejto skupiny, ktoré predpisuje lekár..

Z antispasmodík a analgetík je možné predpísať Spazmalgon, Ketarol, No-Shpa atď..

Svalové relaxanciá sú predpísané na uvoľnenie svalového napätia v oblasti, kde bol chirurgický zákrok vykonaný. Táto kategória zahŕňa „Midokalm“, „baklofén“, „Sirdalud“ a ďalšie.

Úlohou chondroprotektorov je obnoviť chrupavku. Najúčinnejšie sú intramuskulárne injekcie "Chondrolon", "Alflutop", "Structum".

Vitamíny a minerály sú určené na obnovu kostného a nervového tkaniva, postihnutých koreňov. Preto sú vápnikové prípravky a vitamíny B obzvlášť užitočné..

Na zvýšenie účinku svalových relaxancií sa predpisujú psychotropné lieky. Okrem toho majú upokojujúci účinok a pomáhajú zmierniť nervové napätie pacienta..

Pri veľkých opuchoch sa diuretiká predpisujú prvé dva týždne po operácii.

fyzioterapia

Rehabilitácia po operácii kýly v bedrovej chrbtici môže zahŕňať nasledujúcu fyzioterapiu:

 • magnetoterapia;
 • fonoforézou;
 • ultrazvuk;
 • EHF terapia;
 • terapia rázovými vlnami;
 • parafínové ošetrenie.

Magnetoterapia má vplyv na choré oblasti s magnetickým poľom. Tento postup umožňuje zmierniť opuch, bolesť, zápal, podporuje rýchle hojenie tkanív a zlepšuje miestny krvný obeh. Okrem toho vám magnetoterapia umožňuje ďalšie uvoľnenie svalov chrbta. Týmto spôsobom sa môže doba liečby významne skrátiť..

Ultrafonoforéza sa vykonáva pomocou liekov, ktoré prenikajú do tkaniva v dôsledku ultrazvukovej vlny. Táto metóda je mikromasáž, ktorá zlepšuje miestny krvný obeh, zmierňuje opuchy, bolesť a začína proces regenerácie. Ultrazvuk má tiež podobný účinok..

Terapia EHF ovplyvňuje postihnutú oblasť vysokofrekvenčnými elektromagnetickými vlnami. Táto metóda umožňuje obnoviť lokálne metabolické procesy a mikrocirkuláciu, ako aj skrátiť dobu liečby liekmi.

Liečba rázovými vlnami pracuje so zvukovou vlnou, ktorá nepolapuje ľudské ucho. Jeho účelom, ako je opísané vyššie, je zotaviť sa z operácie.

Parafínová terapia sa vzťahuje na tepelné procedúry, má na postihnutú oblasť otepľovací účinok. Táto metóda sa môže použiť ako ďalší postup pri jednej z vyššie opísaných metód fyzioterapie..

Masážne ošetrenie

Niekoľko dní po operácii je indikovaná jemná masáž. To vám umožní eliminovať necitlivosť, zvýšiť odrazivosť a zlepšiť miestny krvný obeh. Je dôležité si uvedomiť, že vykonávanie lekárskej manipulácie v lumbosakrálnej oblasti je možné až po 4-6 týždňoch.

Triedy fyzickej terapie

Od prvých dní po operácii by sa mal pacient začať pohybovať a vykonávať jednoduché cvičenia. Preto rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice musí nevyhnutne zahŕňať fyzickú terapiu. Triedy by nemali spôsobovať vážne nepohodlie a spôsobiť silnú bolesť.

Cvičenie po operácii dolnej časti chrbta sa vykonáva prvýkrát pod dohľadom špecialistu na cvičebnú terapiu, ktorý pre každého pacienta rozvíja špeciálnu súpravu cvičení..

Gymnastika po odstránení prietrže umožňuje pacientovi obnoviť motoriku, posilniť svaly chrbta a vrátiť sa k plnohodnotnému životnému štýlu.

Nasledujú ukážkové cvičenia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice:

 1. Ľahnite si na chrbát na podlahu, ohnite kolená a začnite namáhať brušné svaly. Udržujte napätie po dobu piatich sekúnd a potom relaxujte. Pri absencii bolesti je možné cvičenie postupne priviesť až na 1 minútu jedným prístupom. Po nejakom čase je cvičenie komplikované. Urobte to v rovnakej polohe a zdvihnite narovnané nohy 10-15 cm nad povrch. Cvičenie sa tiež začína o niekoľko sekúnd a končí o 1 minútu..
 2. Ľahnite si na chrbát a ohnite kolená, zatiaľ čo ruky by mali byť roztiahnuté do strán. Opierajúc sa o chodidlá, začnite postupne zvyšovať oblasť panvy. Pokúste sa udržať túto pozíciu počas 5 až 10 sekúnd. V priebehu času sa zaťaženie zvyšuje na 1 minútu naraz.
 3. Nasadnite všetky štyri a začnite súčasne napínať pravú a ľavú nohu a potom naopak. Túto pozíciu nechajte 10 - 15 minút. Potom sa časový interval predĺži na minútu.
 4. Z ležiacej polohy na bruchu (ruky pod bradou) začíname striedavo ťahať hore a potom ľavú končatinu, zatiaľ čo panvovú oblasť nevyberáme z podlahy. Držte nohu natiahnutú od niekoľkých sekúnd do minúty.

Uvedené cvičenia sú iba začiatočným liečebným cyklom po operácii bedrovej chrbtice. Ďalej používame proprietárne techniky, ktoré vám umožňujú konsolidovať a zlepšovať výsledok..

Cvičebná terapia po odstránení medzistavcovej prietrže počas rehabilitačného obdobia sa vykonáva výlučne v ortopedickom korzete..

Akupunktúrna liečba

Pri komplexnej terapii je pacientovi často predpisovaný postup, ako je akupunktúra. Vykonáva sa najskôr 4 týždne po operácii. Táto technika má podobný účinok ako fyzioterapia, preto sa neodporúča kombinovať ich.

Liečivé kúpele

Cieľom hydroterapie je urýchlenie procesu hojenia a skrátenie obdobia liečby liekmi. Na tento účel sa pacientovi predpisujú tieto typy terapeutických kúpeľov:

Hydroterapiu je možné kombinovať s fyzioterapiou. Vane sa zvyčajne používajú pri liečbe v sanatóriu.

Zoznam kontraindikácií

V skorom období po operácii je pacientovi prísne zakázané vykonávať tieto manipulácie:

 • zaujať polohu pri sedení;
 • hmotnosti zdvihu viac ako 3 kg;
 • berte lieky, ktoré lekár nepredpisuje;
 • používať dlhodobý korzet.

Okrem toho je veľmi dôležité dodržiavať diétnu liečbu, ktorá by mala zahŕňať zdravé potraviny obohatené o vitamíny, minerály a stopové prvky. Zo stravy je potrebné vylúčiť vyprážané, údené, vysoko slané jedlá, sladkosti, sýtené nápoje a ľahké jedlá..

Odporúčame sledovať video:

Podľa všetkých rehabilitačných pravidiel a lekárskych predpisov sa pacient môže vrátiť do normálneho životného štýlu asi po troch mesiacoch.

Funkcie a použitie aplikátora Lyapko

Čo je to výčnelok chrbtového disku?

Ako liečiť radiculitídu dolnej časti chrbta doma

Shishoninove chrbtové cvičenia

Čo robiť, keď je zadná časť dolnej časti chrbta zaseknutá

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice je dlhý proces. Následky operácie ovplyvnia život. Aby sa zabránilo rozvoju novej prietrže, je potrebné začať každý deň ľahkými preventívnymi cvičeniami. Počas rehabilitačného obdobia do šiestich mesiacov je neprijateľné sadnúť si a zaťažovať chrbát. Nízke teploty a prievan bude potrebné vylúčiť. Aby bolo rehabilitačné obdobie úspešnejšie, pacientovi je predpísaná fyzioterapia, lieky, cvičebná terapia.

Rehabilitačné úlohy

Po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže už nie je možné liečbu ukončiť. Uskutočnil sa chirurgický zákrok, ale u pacienta sa môžu vyskytnúť nepríjemné príznaky po dlhú dobu: zhoršenie citlivosti, bolesť. Nervy sú stále podráždené, zápalový proces ešte musí ísť, a preto je na obnovenie pacienta potrebný komplexný zásah.

Rehabilitácia po operácii zahŕňa nasledujúce úlohy:

 • Stabilizujte stav človeka, zbavte sa obmedzení v každodennom živote;
 • Obnoviť normálne fungovanie chrbtice;
 • Eliminujte obmedzenia fyzického stresu;
 • Neutralizujú neurologické príznaky a bolesť.

Dva hlavné ciele: obnoviť výkon pacienta a zabrániť vývoju novej prietrže.

Obdobie rehabilitácie môže trvať až rok, v závislosti od toho, ako ťažké bolo operovanie. Základné procedúry - fyzioterapia, lieky, cvičebná terapia, len relaxácia.

Pravidlá a etapy rehabilitácie

Po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže, zásady, ako sú:

 • Kompetentný výber postupov pre konkrétneho pacienta a riešenie jeho problémov;
 • Je potrebné neustále lekárske sledovanie stavu tela. Zúčastniť sa musí odborník, ktorý operáciu vykonal.

Takisto je potrebné vziať do úvahy také momenty, vek a iné patologické stavy chrbtice, aké pokročilé boli vzdialené prietrže, aký spôsob chirurgického zákroku bol zvolený.

Obdobie vymáhania prechádza týmito fázami:

 1. Prvé dva týždne - musíte zastaviť bolesť pacienta, psychicky ho podporiť. Po operácii môžete chodiť niekoľko dní. Cvičebná terapia po odstránení prietrže je už preukázaná v tomto štádiu, ale je lepšie robiť gymnastiku v náchylnej polohe;
 2. Prvé dva mesiace - musíte pacienta pripraviť na známy život v domácich podmienkach. Celý tento čas sú neprijateľné pohyby s veľkými amplitúdami, krútením chrbta a nakláňaním;
 3. O tri mesiace neskôr - musíte si udržať fyzickú aktivitu, posilniť svaly a zabrániť recidíve. Toto obdobie trvá najmenej jeden rok po operácii, ale musíte venovať pozornosť preventívnym opatreniam a pamätať na svoj problém celý život.

Je neprijateľné sedieť najmenej tri mesiace a najviac šesť mesiacov (v závislosti od lekárskej rady). V tejto polohe je zaťaženie bedrovej chrbtice vysoké..

Nemôžete viesť vozidlo najmenej tri mesiace. V úlohe cestujúceho môžete byť v polosedu alebo ísť spať. Nespúšťajte, neskakujte, nekrútte chrbticu - môžete poraniť stavce a disky.

 • Odporúčame vám prečítať si: korzety na herniu bedrovej chrbtice.

obmedzenia

Najmenej tri mesiace po odstránení prietrže bedrovej chrbtice nesmiete:

 • Dotiahnite fyzicky bez použitia korzetu;
 • Uskutočňujte stretnutia s chiropraktikom alebo masérom;
 • Jazda na bicykli, zapojenie sa do športových hier;
 • Pohybujte sa ostro.

Počas roka po operácii je zakázané:

 • Byť v doprave po dlhú dobu;
 • Robiť gymnastiku, nie dobre sa napínať;
 • Precítiť účinky prechladnutia a prievanu;
 • Korzet s dlhým oblečením;
 • Zdvíhať náklad viac ako osem kilogramov;
 • Dlhodobý pobyt v akejkoľvek polohe.

Hlavným bodom je ochrana ovládanej oblasti pred chladom a akýmkoľvek napätím.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické procedúry majú nasledujúce priaznivé účinky:

 • Bahenné zábaly anestetizujú, potláčajú zápal;
 • Intersticiálna elektrická stimulácia regeneruje nervové bunky, ktoré boli v zovretom stave, obnovuje metabolické procesy v tkanive chrupavky a kostí;
 • Ultrazvukové ošetrenie regeneruje, stimuluje rast a stabilizuje výživu buniek;
 • Magnetická terapia obnovuje pohyblivosť, znižuje riziko opuchy;
 • Vysokofrekvenčná terapia obnovuje svalový tonus svalov a väzov pacienta, odstraňuje bolesti a zápaly;
 • Ionoforéza pomôže zaviesť lieky pod kožu, stimulovať regeneráciu medzistavcových platničiek a zmierniť bolesť;
 • Fonoforéza predstavuje lieky pomocou ultrazvuku. Neutralizuje opuchy a zápaly.

Gymnastika, rané obdobie

Ak si pacient stále nemôže sadnúť v súlade s lekárskymi predpismi, gymnastické cvičenia sa musia vykonávať pri ležaní na chrbte, pokiaľ možno na špeciálnom koberci:

 1. Ohnite nohy v kolennom kĺbe, natiahnite ruky, resp. Doľava a doprava. Zdvihnite panvovú oblasť a podržte ju asi desať sekúnd. Zvýšte čas nábehu s časom na jednu minútu;
 2. Položte jednu ruku na druhú na oblasť hrudníka, ohnite nohy v kolennom kĺbe. Pritlačte bradu k telu. Pri namáhaní pobrušnice nadvihnite telo dopredu a držte ho desať sekúnd. Odpočívajte. Počet opakovaní - zvyšuje sa na 15 v závislosti od stavu pacienta;
 3. Jemne ohnite nohy v kolennom kĺbe a pritlačte ich k hrudnej kosti. Zameriavame sa na napínanie svalov zadku. Opäť hladko uvoľnite svaly zadku a nohy sa nenechajú v prirodzenej polohe až štyridsať sekúnd. Jemne ich vyrovnajte.

Neskôr môžete pokračovať v nasledujúcich cvičeniach:

 1. Vstávame na všetkých štyroch, striedavo zdvíhame opačnú ruku a nohu. Držíme sa od desiatich sekúnd do minúty, vymieňame si ruky a nohy;
 2. Ľahneme si na brucho, položíme ruky na chrbát hlavy. Jediným hladkým pohybom narovnávame ruky a zdvíhame hornú časť tela. Zameriavame sa na bedrové vychýlenie. Neroztrhajte chodidlá z rohože;
 3. Ľahneme si na žalúdok, dlane položíme pod bradu. Nohu mierne nadvihnite, držte ju rovno a jemne ju sklopte dozadu. Zopakujte pohyb s druhou nohou. Udržujte svoju panvovú oblasť v pokoji.

Neskoré cvičenie

Pacient by si mal vždy pamätať na problém medzistavcovej prietrže a nedovoliť jej nový vývoj v bedrovej oblasti. Na tento účel je vhodné každý deň pracovať na vašej chrbtici:

 1. Zatlačte správnou technikou - chrbát by mal byť rovný. Netlačíme na opotrebenie, nie viac ako 15 opakovaní v sade. Keď robíme cvičenie, znižujeme sa inšpiráciou, povstávame výdychom;
 2. Klasický „bicykel“. Rozsah opakovaní na priblíženie je od desiatich do sto, v závislosti od toho, koľko času uplynulo od odstránenia bedrovej prietrže;
 3. drepy Pohyby by mali byť také veľké, ako by ste prešli a sadli si na lavičku. Hlboké drepanie je neprijateľné. Tiež dosť na 15 opakovaní.

Tento jednoduchý komplex, ktorý sa vykonáva ráno, pomôže udržať chrbticu a svaly podporujúce ju v dobrom stave po celý deň..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže

Chirurgická liečba prietrže je indikovaná približne v 10% prípadov, keď konzervatívna terapia neprináša výsledok a pacient naďalej vykazuje výrazné príznaky. Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže bedrovej, krčnej alebo hrudnej chrbtice si vyžaduje dobre zvolený súbor opatrení na obnovenie mobility. V takom prípade bude lehota na zotavenie jednoduchšia a bude trvať kratšie. Primeraný rehabilitačný kurz je kľúčovým faktorom úspešného uzdravenia pacienta..

V nemocnici Yusupov si odborníci vyberajú individuálny plán rehabilitácie pre pacientov po odstránení kýly. Rehabilitačný kurz v nemocnici Yusupov prispieva k rýchlemu uzdraveniu a návratu do plného života.

Medzistavcová kýla: chirurgia a rehabilitácia

Rehabilitačný kurz je predpísaný 1-1,5 mesiaca po operácii. Rehabilitácia po odstránení oddelenej prietrže začína neskôr, pretože odstránenie komplikovanej prietrže vyžaduje dlhšie obdobie na obnovenie integrity tkaniva. Rehabilitácia sa začína po konzultácii s ošetrujúcim lekárom a operovaným chirurgom. Proces zotavovania prebieha pod dohľadom ortopedického chirurga, traumatológa a neurológa. Lekári spoločne vypracujú liečebný plán, ktorý bude potrebné dodržiavať počas celého obdobia rehabilitácie. Liečebný proces bude zahŕňať denné procedúry, ktoré podporujú hojenie a obnovu funkcií miechy..

Hlavnými cieľmi rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže sú:

 • posilnenie svalov chrbtice;
 • obnovenie pohyblivosti stavcov;
 • normalizácia metabolických procesov v prevádzkovanej oblasti.

V počiatočnej fáze bude pacientovi predpísaná fyzická terapia a masáže. Intenzita záťaže sa bude postupne zvyšovať, aby sa nepreťažovala chrbtica. V budúcnosti sa používajú rôzne typy fyzioterapie a dávkovaná chrbtová trakcia..

Zotavenie po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže

Dôsledky prietrže medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice ovplyvnia ľudský stav po dlhú dobu. Odstránenie prietrže nie je posledným krokom v liečbe pacienta. Po operácii, asi ďalší rok, sa človek podrobuje rehabilitácii, aby obnovil normálne fungovanie chrbtice. Na prevenciu recidívy patológie a rozvoj novej prietrže bude potrebné celý život robiť špeciálne cvičenia..

Rehabilitácia po operácii medzistavcovej prietrže zahŕňa:

 • užívanie liekov;
 • rehabilitácia;
 • fyzioterapeutické cvičenia.

Druh procedúry predpisuje striktne ošetrujúci lekár v závislosti od rozsahu operácie a stavu osoby. Rehabilitačný kurz možno podmienečne rozdeliť do troch období:

 • elementárne. Toto obdobie zahŕňa prvé 2 až 3 týždne po operácii. Po operácii môžete chodiť o niekoľko dní neskôr a dávkovať. Zvyšok času by ste mali ležať. V tomto okamihu je už možné vykonávať ľahké gymnastické cvičenia, ale prednostne tiež ležať;
 • middle. 1-2 mesiace po operácii je pacientovi predpísaná fyzioterapia, súbor fyzických cvičení. Pripravuje sa pacient na vykonávanie známych činností v domácnosti;
 • neskoro. Je potrebné pokračovať v udržiavaní fyzickej aktivity, posilňovaní svalov chrbta. Po ukončení hlavného rehabilitačného kurzu bude potrebné pokračovať v preventívnych opatreniach..

Účinná obnova miechy tiež znamená určité obmedzenia. Prvých šesť mesiacov je pacient s operovanou kýlou zakázané:

 • sedieť;
 • nakloňte chrbát;
 • vykonávať akúkoľvek činnosť bez podporného korzetu;
 • zapojiť sa do akéhokoľvek športu okrem fyzickej terapie;
 • pohybovať sa ostro;
 • zdvíhajte bremeno do 4 kg.

Je veľmi dôležité chrániť telo pred podchladením a nadmerným zaťažením (fyzickým a emocionálnym). Ak je to potrebné, na odstránenie depresie by ste mali použiť pomoc psychológa.

Hernia krčných medzistavcových platničiek: dôsledky a rehabilitácia

Rehabilitácia po medziobratlovej kýle krčnej chrbtice si vyžaduje osobitnú pozornosť, pretože akýkoľvek chirurgický zákrok v tejto oblasti môže mať vážne následky:

 • poškodenie meningov;
 • infekcie
 • zhoršená reč, dýchanie;
 • poranenie pažeráka.

V pooperačnom období je pacientovi zakázané vstávať, vykonávať náhle pohyby. Dlho nemôžete sedieť ani preto, aby ste sa vyhli ďalším komplikáciám. Pacient musí byť veľmi pozorný k svojmu stavu a pri prvých príznakoch zhoršenia (akútna bolesť, necitlivosť, závraty) okamžite vyhľadať lekára..

Cervikálna rehabilitácia bude zahŕňať:

 • na sebe ortopedický korzet, krčný golier;
 • masáže;
 • rehabilitácia;
 • fyzioterapia.

Herniated Disc: Cvičenie

Cvičenie kýly chrbtice prispieva k liečbe patológie a prevencie. Terapeutická gymnastika pomáha posilňovať svaly chrbta, normalizuje krvný obeh v chrbtici a zlepšuje pohyblivosť stavcov. Fyzioterapeutické cvičenia sú určené pre pacientov v rehabilitačnom procese a pre ľudí, u ktorých existuje riziko rozvoja prietrže (sedavá práca, sedavý spôsob života, pravidelná ťažká fyzická práca)..

Cvičebnú terapiu kýly Schmorl pri lumbálnej chrbtici vykonáva odborník v závislosti od stavu pacienta, stupňa poškodenia tkaniva. Cvičenia budú zahŕňať otočenie chrbta, ohnutie a roztiahnutie rúk a zdvihnutie panvy. Cvičebná terapia pre Schmorlovu herniu hrudnej chrbtice zahŕňa cvičenia na štúdium tejto oblasti. Zložitosť a intenzita cviku by sa mala zvoliť individuálne a ak máte vážne ťažkosti, pacient by mal informovať lekára.

Medzistavcová prietrž: zotavenie bez chirurgického zákroku v Moskve

Chirurgický zákrok pri prietrži chrbtice je extrémnym opatrením, keď sú iné manipulácie neúčinné. Liečba kýly by sa mala vykonávať včas, aby sa dosiahol významný progres patológie, čím sa zabráni chirurgickému zákroku. Ak máte bolesti chrbta a iné príznaky prietrže v Moskve, môžete sa obrátiť na nemocnicu Yusupov. Vykonáva sa tu kvalitná liečba kýly chrbtice, ako aj rehabilitácia pacientov po operácii. Obdobie rehabilitácie po operácii medzistavcových prietrží je individuálne a závisí od stavu pacienta a rozsahu samotného zákroku. V priemere trvá rehabilitácia od šiestich mesiacov do roka.

V nemocnici v Jusupove sú zamestnaní skúsení lekári (ortopédovia, neurológovia, fyzioterapeuti, rehabilitační terapeuti), ktorí zostavujú liečebný plán pre každého pacienta individuálne. Spoločná práca špecialistov nám umožňuje dosahovať lepšie výsledky v liečbe medzistavcovej prietrže a jej prevencii.

Môžete si dohodnúť schôdzku, objasniť informácie o práci rehabilitačného centra a ďalšie zaujímavé otázky zavolaním do nemocnice Jusupov.

Aká je rehabilitácia po operácii kýly?

Rehabilitácia po operácii bedrovej chrbtice pri prietrži je často zaujímavá pre pacientov trpiacich funkčnými poruchami chrbtice. Každý, kto sa podrobil takémuto zákroku, by mal pamätať na to, že rehabilitácia po odstránení prietrže chrbtice je veľmi časovo náročná a zdĺhavá. Ako sa to stane, aké obmedzenia existujú v živote pacientov, čo môžu a nemôžu urobiť?

Princípy a hlavné ciele rehabilitácie

Miechová prietrž sa dá liečiť konzervatívnym spôsobom iba v skorých štádiách. Nie všetci pacienti však idú k lekárovi len vtedy, keď sa dá ochorenie najľahšie odstrániť. Ak sa chirurgický zákrok neuskutoční včas, pacient očakáva ochrnutie. Moderné lekárske technológie minimalizujú následky prietrže kýly a výrazne uľahčujú dobu zotavenia.

Človek by si mal pamätať, že chirurgický zákrok je iba prvým krokom k obnoveniu funkcií postihnutého orgánu. Ďalej očakáva dlhú rehabilitáciu po odstránení medzistavcovej prietrže a veľa z toho závisí od pacienta, jeho trpezlivosti, odhodlania, odhodlania. Prečo sa teda vykonáva rehabilitácia po operácii prietrže? Jeho hlavné úlohy sú:

 1. Zbaviť sa bolesti.
 2. Eliminácia zvyškových následkov operácie vo forme neurologických porúch.
 3. Stabilizácia chrbtice a obnovenie všetkých ukazovateľov výkonnosti tohto tela, funkcií pohybového aparátu, narušených chorobou a samotnou operáciou. Je tiež dôležité obnoviť pohyblivosť rúk a nôh a normálne fungovanie kĺbov..
 4. Posilnenie svalov.
 5. Stanovenie potrebných objemov fyzickej námahy potrebnej na normálne fungovanie pohybového aparátu a neprítomnosť nepríjemných pocitov.

Pacient nemôže vyriešiť všetky tieto problémy sám. To znamená, že rehabilitáciu po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice by mali vykonávať skúsení odborníci..

Čo je súčasťou komplexu rehabilitačných opatrení?

Aby bol rehabilitačný proces po operácii na odstránenie kýly chrbtice úspešný, musí obsahovať nasledujúce povinné opatrenia:

 1. Lekársky dohľad. Všetky rehabilitačné akcie by mali koordinovať lekári, v prvom rade rehabilitológ, chirurg a neuropatológ. Ak sa vyskytnú komplikácie, budete sa musieť poradiť s inými skúsenými odborníkmi.
 2. Užívanie liekov. Obdobie zotavenia by malo byť pre pacienta čo najpohodlnejšie, preto by mal užívať lieky proti bolesti, ktoré vylučujú výskyt závažných bolestivých symptómov. Je tiež potrebné vziať prostriedky na rýchle hojenie pooperačných rán..
 3. Fyzioterapeutické postupy sú užitočné na profylaktické a terapeutické účinky po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže.
 4. Fyzioterapeutické cvičenia sa vykonávajú na rýchle obnovenie pohyblivosti a svalovej sily. Každú skupinu cvičení vyberá rehabilitológ s prihliadnutím na vlastnosti ľudského tela.
 5. Kúpeľná liečba. Tento komplex zahŕňa kúpele, ošetrenie bahna atď..

Čo sa nedá urobiť po operácii?

Čas na odstránenie medzistavcovej prietrže po chirurgickom zákroku sa podmienečne delí na 3 časti: skorý (do 2 týždňov), neskoro (do konca druhého mesiaca) a oneskorený (do konca života). V prvom období je život pacienta spojený s určitými obmedzeniami a zákazmi. Pacientom podstupujúcim chirurgický zákrok sa zakazuje najmä:

 1. Siet. Navyše počas pohybu. V prípade prepravy musí byť pacient pod dohľadom špecialistov. O tom, koľko nemôžete po operácii sedieť, rozhoduje iba lekár a pacient v tejto veci nemôže urobiť nezávislé rozhodnutie.
 2. Zdvíhať závažia. Najväčšia prípustná hmotnosť na zdvihnutie pacienta je 3 kilogramy. Počas zdvíhania by mali byť ruky ohnuté v lakťoch. Ostré pohyby nesmú byť povolené. Ak potrebujete niečo vziať z podlahy, je zakázané nakláňať telo. Potrebujete sa prikrčiť, chrbát je plochý.
 3. Nenoste korzet (obmedzuje pohyb chrbtice a podopiera ho).
 4. Noste korzet na dlhú dobu (chrbtica by mala spočívať a dobu nosenia by mal určiť lekár)..
 5. Predpíšte si lieky. Toto by mal robiť iba odborník. Navyše, niektoré lieky môžu mať nežiaduce interakcie a dokonca môžu viesť k infarktu..
 6. Priraďte si masáž a iné fyzioterapeutické procedúry. Robí to iba lekár..
 7. V počiatočnom období je potrebné upraviť výkon. To by mal robiť odborník na výživu. Je nevyhnutné, aby do tela vniklo dostatočné množstvo esenciálnych aminokyselín. Nachádzajú sa v živočíšnych výrobkoch. Zlé návyky sú úplne odstránené a káva, veľmi silný čaj a polotovary sú tiež obmedzené.

Čo je zakázané v neskorom období rehabilitácie?

Neskorá rehabilitácia má ďalšie obmedzenia. Pacient ich musí pozorne sledovať, pretože operácia odstránenia prietrže je veľmi závažným zásahom do tela. Osobe je zakázané:

 1. Na dlhú dobu v rovnakej polohe. To spôsobí problémy jednotkám, ktoré ešte nie sú úplne vytvorené..
 2. Spustite zaťaženie skôr, ako sa svaly zahrejú. Musíte trénovať s rozcvičkou.
 3. Jazda v doprave. Zostať v nej musí byť obmedzené, pretože trasenie obsluhovanej chrbtice je veľmi škodlivé.
 4. Zdvíhajte závažia väčšie ako 5 kg.
 5. Noste korzet menej ako 4 hodiny denne. Ale dlhšie nosenie je tiež nežiaduce.
 6. Po každých 4 hodinách vstávania alebo práce si ľahnite aspoň na 20 minút. Táto poloha pomôže chrbtici relaxovať..

Drogová terapia

Drogová terapia je jednou z najdôležitejších zložiek rehabilitačného obdobia. To vám umožní rýchlo obnoviť funkčnosť chrbtice. Pacientovi sa zvyčajne predpisujú také lieky:

 • nesteroidné protizápalové lieky (výhodný je Nimesil, Movalis);
 • lieky na obnovu krvného obehu (tablety Picamilon a kyselina nikotínová);
 • chondroprotektory sa používajú na zlepšenie pohybu kĺbov a zníženie bolesti;
 • na zlepšenie fungovania imunitného systému by sa mali používať imunostimulanty, ktoré sú po takom závažnom chirurgickom zákroku oslabené;
 • multivitamíny sú potrebné na celkové posilnenie tela a aktiváciu jeho ochranných schopností.

Fyzioterapeutické opatrenia

Po operácii je každému pacientovi predpísaný súbor fyzioterapeutických procedúr. Vyberá ich individuálne rehabilitológ. Je zakázané meniť priebeh liečby a postup pri odovzdávaní zákrokov sami. Komplex fyzioterapeutickej liečby zahŕňa:

 • laserová terapia (urýchľuje hojenie pooperačného švu);
 • ultrazvukové ošetrenie (potrebné na zníženie rizika zápalového procesu v tele a rýchle zotavenie chrbtice);
 • elektroforéza;
 • fonoforéza (takéto postupy pomáhajú predpisovaným liekom rýchlejšie prenikať do miechového tkaniva);
 • použitie terapeutického bahna;
 • EHF;
 • stimulácia operovaných tkanív slabým elektrickým prúdom;
 • terapia magnetickým poľom (umožňuje vám zlepšiť metabolické procesy v tele a urýchliť regeneráciu);
 • vodoliečba.

Každý lekár si zvolí pre svojho pacienta iba tie postupy, ktoré potrebuje v danom okamihu. Takmer každý pacient dostáva kúpele. Spravidla sa vyberajú tieto typy kúpeľných procedúr:

 • kúpele s terpentínom (zmiernenie zápalového procesu a zmiernenie bolesti);
 • kúpele so sírovodíkom obnovujú pohyb kĺbov a pomáhajú vykonávať aktívne pohyby v kĺboch;
 • kúpele s radónom zvyšujú nervové vedenie;
 • liečivé bylinné kúpele upokojujú, bránia stresu.

Všeobecné princípy fyzioterapie

Cvičebnú terapiu predpisuje lekár okamžite po operácii. Úlohy fyzioterapeutických cvičení sú:

 • skôr obnovujú svalový tonus;
 • zvýšiť pevnosť väzov a kĺbov, čo prispeje k dobrej výdrži chrbtice;
 • urýchliť normálny prietok krvi v chrbtici, čo pomôže zabrániť adhézii.

Cvičenia by sa mali vykonávať v prvých dňoch po operácii. To všetko sa, samozrejme, uskutočňuje iba pod dohľadom lekára a podľa nasledujúcich zásad:

 • všetky cvičenia by sa mali vykonávať pomaly, aby sa zabránilo nadmernému zaťaženiu;
 • ak existuje bolesť, musíte okamžite znížiť záťaž alebo zastaviť cvičenie, ak pokračuje;
 • ak pri výkone gymnastických cvičení došlo k nepríjemnostiam, malo by sa to oznámiť lekárovi.

Na čom bude rehabilitačný program závisieť?

Program rehabilitácie bude závisieť od rôznych faktorov. Určite sa musí vykonať v každom prípade, pretože bez restoratívnych opatrení môže osoba zostať zdravotne postihnutá. Kýla bedrovej chrbtice, operácia, jej následky - je to veľmi vážne, a ak sa choroba nevylieči včas, hrozí s mimoriadne nepriaznivou vývojovou možnosťou až do úplnej imobilizácie..

Výber metód vymáhania však bude závisieť od týchto faktorov:

 • druh operácie (to znamená, že je otvorený alebo ide o minimálne invazívny zákrok laserovým chirurgickým zákrokom);
 • vek osoby;
 • zdravotný stav;
 • trvanie vývoja tejto patológie;
 • hernie komplikácie.

Počas prvých dní choroby je indikovaný odpočinok na lôžku. Počas tohto obdobia je zakázané dokonca sedieť v posteli. Od okamihu odstránenia opuchu koreňov miechy sa však človek musí začať pohybovať.

Prognóza pooperačného zotavenia je oveľa horšia, ak je pacient dlhodobo v imobilizovanom stave (imobilizácia).

Funkcie masáže a ďalšie procedúry

Fyzioterapia sa zvyčajne predpisuje 2 týždne po operácii, to znamená už v neskorom pooperačnom období. Jedným z takýchto postupov je masáž. Malo by sa to urobiť už v prvých dňoch, keď sa obnovia korene nervov miechy. Mal by byť čo najjemnejší..

Správne zvolená masážna technika znižuje pravdepodobnosť znecitlivenia, zlepšuje vedenie nervov a zabraňuje slabosti končatín..

Akupunktúra je predpísaná ešte neskôr - asi mesiac po operácii. Nedá sa odporučiť absolútne všetkým pacientom. Procedúru vykonávajú iba kvalifikovaní odborníci a iba podľa pokynov lekára..

Po operácii sa môžu vyskytnúť komplikácie?

Každý závažný zásah má určité komplikácie. Môžu byť takéto:

 • komplikácie po anestézii (napríklad alergické reakcie na anestetiká);
 • zníženie krvného tlaku;
 • zástava srdca a dýchacích ciest;
 • trauma na membráne miechy (pravdepodobne vývoj meningitídy, chronická bolesť, fistula);
 • poškodenie opakujúceho sa nervu (spravidla sa obnoví jeho funkcia, trvá však niekoľko mesiacov);
 • poškodenie nervového koreňa;
 • infekcia mozgovomiechového moku (veľmi zriedkavé);
 • vývoj epidurálneho hematómu;
 • recidíva prietrže;
 • nestabilita stavcov (v tomto prípade je predpísaná nová operácia);
 • zúženie miechového kanála.

Operácia stavcovej prietrže nespôsobuje zdravotné postihnutie. Je však nevyhnutné dodržiavať pooperačné rehabilitačné opatrenia. Musia sa vykonávať starostlivo a dôsledne podľa pokynov lekára. Samoliečba je prísne zakázaná. Všetky prípady zlého zdravotného stavu je potrebné nahlásiť lekárovi. Vyberie ďalšie rehabilitačné opatrenia, ktoré zlepšia jej výsledok..

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Čo zahŕňa intenzívna rehabilitácia??

Telesná výchova v pooperačnom období je povinná. Pacient je prepustený z nemocnice po približne mesiaci, ak sa operácia vykonala otvorenou metódou, a po približne 2 týždňoch, ak sa uskutočnila pomocou endoskopie. V obidvoch prípadoch sa však vyžaduje nielen nabíjanie, ale aj komplexné opatrenia na obnovenie mobility chrbtice.

Vo fáze skorého zotavenia sa vykonávajú tieto rehabilitačné cvičenia:

 1. Jemne ohýbajte nohy v polohe na chrbte. V takom prípade by ste sa mali pokúsiť pritlačiť si kolená k hrudníku. V tejto polohe musíte zostať asi 45 sekúnd a potom sa pomaly vráťte na svoju predchádzajúcu pozíciu.
 2. V polohe na chrbte roztiahnite ruky. Dolné končatiny sa ohýbajú na kolenách. V tejto polohe sa pokúste zdvihnúť panvu. Najprv sa musíte pokúsiť udržať túto pozíciu asi 10 sekúnd, potom sa tento čas postupne zvyšujte.
 3. Otočte nohy (na chrbte), zatiaľ čo končatiny sú ohnuté na kolenách.
 4. V polohe spočívajúcej na kolenách a pažiach je potrebné súčasne protiahnuť končatiny v horizontálnej polohe. Skúste ich udržať v tejto polohe najmenej 5 sekúnd. Potom si musíte vymeniť ruky a nohy.
 5. V polohe na bruchu je potrebné zdvihnúť rovnú spodnú končatinu nahor a panva nevypadne z podlahy. Ďalej, bez zdvíhania panvy je potrebné znížiť dolnú končatinu.

Pooperačné komplikácie

Pri prísnom dodržiavaní odporúčaní lekára a sledovaní jeho stavu často nevznikajú negatívne následky. V jednotlivých prípadoch však môže pacient po operácii dôjsť k takýmto porušeniam:

 • problémy s kardiovaskulárnym a respiračným systémom v dôsledku vplyvu anestézie;
 • infekcia rany počas chirurgického zákroku;
 • poškodenie nervových vlákien, krvných ciev;
 • tvorba hematómov;
 • nestabilita stavcov;
 • zúženie miechového kanála.

PREDSEDNÍCTVO JAPONSKÉHO DOKUMENTA PRE JOINTSOVO DANIU CENU RADY, KTORÁ SA NEBEZPEČÍ

„Ak nemáte príležitosť sa dohodnúť na stretnutí s inteligentným lekárom: neurológom, ortopédom alebo reumatológom, odporúčame vám, aby ste sa okamžite riadili odporúčaniami Dr. Yoshinori Osumiho..

A vy môžete 100% liečiť svoje bolesti chrbta a kĺbov - a to za pár dní. ““

Zaujímavý článok, čítajte nevyhnutne »

Chirurgia nejde vždy dokonale, čo môže viesť k rôznym komplikáciám. Aké následky sa môžu vyskytnúť (pah-pah-pah) pri odstraňovaní medzistavcovej prietrže?

 • pri použití anestézie - deformácia pažeráka alebo priedušnice;
 • alergický na zložky, ktoré tvoria anestéziu.
 • nekontrolované zníženie krvného tlaku;
 • zástava srdca alebo dýchacích ciest;
 • prasknutie výstelky miechy, čo môže viesť k trvalým migrénam;
 • infekcia mozgovomiechového moku a mozgomiechového moku;
 • poškodenie opakujúceho sa nervu, ktoré môže viesť k ťažkostiam s dýchaním a strate hlasu. Nezávisle sa zotaví po niekoľkých mesiacoch;
 • pravdepodobnosť poškodenia nervových koreňov;
 • náhodné poranenie miechy, ktoré môže viesť k ochrnutiu, neurologickým chorobám a iným chorobám;
 • poškodenie artikulárnej artérie, najmä v oblasti prietrže L4-S1, kde sa choroba vyskytuje najčastejšie. To vedie k ochrnutiu a inkontinencii moču..

Správnou prevádzkou a rehabilitáciou komplikácií po operácii sa môžete úplne vyhnúť

 • vertebrálna osteomyelitída - hnisavé útvary, ktoré ovplyvňujú funkciu stavcov. To vedie k zlomenine chrbtice;
 • toxické otravy vnútorných orgánov;
 • spinálna stenóza s kompresiou miechy a nervových koreňov. V tomto prípade je indikovaný opakovaný chirurgický zákrok, čo je spinálna stenóza
 • relaps choroby je znovuobjavenie novej prietrže v oblasti operácie. Môže sa to stať rok po vykonaní postupu pri hernii disku;
 • premiestnenie stavcov so poškodením medzistavcových platničiek a následkom toho - výskyt výčnelkov alebo prietrže.

Chirurgia nie je jediný spôsob, ako odstrániť prietrž. Existujú aj iné spôsoby liečby tohto ochorenia chrbtice. Preto by sa mal chirurgický zákrok vykonať v prípade, že do šiestich mesiacov nebude mať úžitok z iných druhov liečby.

Skvelý článok na tému: Top 8 najlepších typov operácie bedrovej prietrže

fyzioterapia

 • eliminovať opuchy;
 • zlepšiť krvný obeh;
 • zmierniť kŕče;
 • znížiť opuch.

Pri fyzioterapii sa používajú rôzne postupy, najmä ultrazvuk, vystavenie laserom, ionoforéza s liekmi, rázové prúdy a oveľa viac. Všetky fyzioterapeutické procedúry sa vykonávajú až po vymenovaní lekára..

Najobľúbenejšie metódy fyzického vplyvu na oblasť chirurgického zákroku sú:

 • elektroforéza alebo ionoforéza, používajú sa na zlepšenie penetračných vlastností liekov a na zmiernenie bolesti;
 • blato, ktoré podporuje resorpciu pooperačných jaziev a znižuje zápalové procesy;
 • ultrazvuková technika pomáha posilňovať výživu buniek, vďaka ktorej začína ich rýchly intenzívny rast;
 • UHF pomáha zlepšovať prietok krvi a zvyšuje aktivitu svalového tkaniva a väzov;
 • elektrická stimulácia tkanivových buniek pomáha liečiť bolesť a obnovuje nervové zakončenie;
 • zavedenie liekov pomocou ultrazvuku (fonoforéza) bráni rozvoju zápalového procesu a opuchu v oblasti zásahu.

Význam pooperačnej rehabilitácie

Hlavnou črtou rehabilitácie je jej individuálne trvanie, ktoré závisí od typu operácie, vekovej kategórie, veľkosti kýly. Pacient by mal byť pravidelne vyšetrený odborníkom, ktorý ho pred operáciou ošetril, ktorý operáciu vykonal a ktorý sa špecializuje na pooperačnú rehabilitáciu.

Hlavné úlohy vykonávané správnym pooperačným vymáhaním sú tieto:

 • Tvorba správneho držania tela a korzetu svalov;
 • Reštrukturalizácia životného štýlu s ohľadom na zmenu výšky chrbtice;
 • Prevencia recidívy;
 • Zbaviť sa bolesti a vrátiť sa k normálnemu životnému štýlu.

Dĺžka rehabilitácie môže byť niekoľko mesiacov alebo rok.

Je rozdelená do nasledujúcich etáp:

Počiatočné obdobieTrvá 1 - 2 týždneZahŕňa to veľké množstvo obmedzení. Priebeh liečby drogami stále pokračuje. Pacient musí v súčasnosti podstúpiť sériu vyšetrení. O niekoľko dní je povolená chôdza, pre ktorú sa odporúča používať pevný ortopedický korzet.
Neskoré obdobiePrichádza v treťom týždni a trvá asi dva mesiaceZačiatok sa považuje za okamih, keď sa pacient prestane sťažovať na bolesť. Úlohou v tejto fáze je obnoviť pohyblivosť chrbta, posilniť svalový korzet a úplne sa zbaviť bolesti.
Odložené obdobieTrvá život pacientaZačína sa v priemere od ôsmeho týždňa po zákroku

Bolesť nôh po operácii

Predtým, ako to začnete, uistite sa, že podložky nie sú podceňované. Ako správne držať pózu, aké vychýlenie chrbtice si udržať, ako sa postaviť a tak ďalej, to všetko sa naučíte včas. Najprv je dovolené sedieť iba na okraji stoličky, zatiaľ čo kolená by mali byť pod bedrovými kĺbmi. Je potrebné sedieť a vstávať a oprieť sa rukami o kolená alebo lakťové opierky stoličky.

Počas rehabilitácie, najmä v počiatočnom štádiu, môžu zvyšné javy, ktoré boli v predoperačnom období, pretrvávať určitý čas. Najbežnejšou z nich je bolesť nôh. Skutočnosť, že bolesť v nohách alebo necitlivosť je stále prítomná, nie je prekvapujúca, vysvetlíme prečo. Po dlhú dobu boli nervové štruktúry v kontakte s herniou, ktorá na ne pritláčala a podráždila.

Áno, takýto výsledok, žiaľ, nie je vylúčený. Pravdepodobnosť komplikácie, ako je relaps, sa nedá považovať za zanedbateľnú, pohybuje sa od 5% do 10%. A žiaden chirurg vám nedá záruky, že v budúcnosti nebude druhá exacerbácia, či už na rovnakom disku alebo na akomkoľvek inom, a to ani pri dokonale vykonanej operácii..

Nie je ťažké podozrenie na takúto komplikáciu, najmä u ľudí, ktorí sú oboznámení s klinickým obrazom kýly. Okrem bolesti, straty citlivosti a znížených pohybových funkcií končatín môže byť človek narušený aj poruchami panvových orgánov. Niektorí sa sťažujú, že moč uniká v dôsledku narušenej inervácie močového mechúra, ktorá je riadená nervami miechy..

Nesnažte sa problém vyriešiť komplikáciami, s odkazom na osteopatov a iných netradičných liečiteľov, môžete stav zhoršiť až nezvratnosťou. Aj keď osteopatia má určité uznanie pri liečbe neurogénnych syndrómov pochádzajúcich zo chrbtice, v našej krajine, úprimne povedané, táto oblasť medicíny nie je vôbec zvládnutá..

Ale amatéri a šarlatáni v Rusku, ktorí ponúkajú nekvalitné osteopatické sedenia, sú obrovské

Teraz však nejde o to, že je dôležité pochopiť, že následky po operácii sú vždy vážne a nebezpečné, pretože môžu rýchlo zmeniť osobu na osobu so zdravotným postihnutím. Preto by ich diagnostiku a liečbu mali vykonávať neurochirurgovia a neurológovia!

Preto je hospitalizácia v nemocnici ukončená, teraz je pacient povinný zotavovať sa v ambulancii alebo v rehabilitačnom stredisku. Ale pretože niektorí pacienti nepovažujú za potrebné vykonávať všetky rehabilitačné opatrenia pod dohľadom vysokokvalifikovaných rehabilitačných terapeutov a inštruktorov v záťažovej terapii, čo je veľmi zlé, mnohí z nich majú rôzne druhy excesov v jednej alebo druhej fáze, čo by sa malo naliehavo oznámiť špecialistovi. Bez čakania na plánované vyšetrenie, ktoré by bolo možné naplánovať po 6 a 12 týždňoch, všetko nechajte a choďte k neurochirurgovi, ak máte:

 • popáleniny, pečenie, popáleniny;
 • zhoršené močenie;
 • znížená sila dolnej končatiny;
 • bolesť brucha;
 • noha, ruka začala bolieť;
 • horúčka sa zvýšila;
 • náhle bolesť v chrbte a zosilnenie;
 • kŕče zadných svalov;
 • opuchnutá alebo vytekajúca pooperačná rana.

Moderné mikrochirurgické taktiky vo všeobecnosti umožňujú prenos chirurgickej liečby s maximálnou bezpečnosťou a minimálnymi intra- a pooperačnými rizikami. Rovnako ako po každom chirurgickom zákroku však existuje pravdepodobnosť výskytu negatívnych reakcií. V klinickej praxi sa zriedkavo vyskytujú následky, ako napríklad:

 • povrchová a hlboká infekcia rany;
 • hnisavý zápal miechy (epiduritída);
 • sekundárna spinálna stenóza;
 • osteomyelitída, spondylitída;
 • progresia osteochondrózy;
 • zjazvenie jaziev v rámci chirurgického prístupu;
 • porušenie funkcií panvových orgánov;
 • svalová slabosť nôh, ramien;
 • opakovaná medzistavcová prietrž.

A ak niektoré z týchto problémov možno odstrániť pomocou intenzívnej konzervatívnej liečby, potom je relaps indikáciou pre ďalšiu operáciu, môže byť potrebné disk úplne odstrániť a nainštalovať stabilizačné systémy..

Funkcie masáže a ďalšie procedúry

Človek by si mal pamätať, že chirurgický zákrok je iba prvým krokom k obnoveniu funkcií postihnutého orgánu. Ďalej očakáva dlhú rehabilitáciu po odstránení medzistavcovej prietrže a veľa z toho závisí od pacienta, jeho trpezlivosti, odhodlania, odhodlania. Prečo sa teda vykonáva rehabilitácia po operácii prietrže? Jeho hlavné úlohy sú:

Zbaviť sa bolesti. Eliminácia zvyškových následkov operácie vo forme neurologických porúch. Stabilizácia chrbtice a obnovenie všetkých ukazovateľov výkonnosti tohto tela, funkcií pohybového aparátu, narušených chorobou a samotnou operáciou

Je tiež dôležité obnoviť pohyblivosť rúk a nôh a normálne fungovanie kĺbov. Posilnenie svalov

Stanovenie potrebných objemov fyzickej námahy potrebnej na normálne fungovanie pohybového aparátu a neprítomnosť nepríjemných pocitov.

Bezprostredne po operácii sa počas prvých 7 dní uskutoční ľahká masáž nohy, ktorá je na strane poškodeného ochorenia. Tento postup je potrebný, ak sa objavia príznaky poškodenia nervových koreňov: slabosť, znížená citlivosť, znížená reflexná aktivita.

Masáž sa aplikuje na bedrovú chrbticu najskôr 30 až 45 dní po operácii. Závisí to od toho, ako rýchlo prechádza proces hojenia rán v oblasti zásahu. V tejto fáze zotavovania sa neodporúča ponáhľať s masážou

Uvedená metóda sa začne aplikovať ihneď po operácii. Počas prvých 10 dní sa odporúča pešia vzdialenosť, ktorá je presne vymedzená. Potom je potrebný odpočinok po dobu najmenej 30 minút. Okrem toho by sa mali vykonávať špeciálne cvičenia, ktoré pomôžu zmenšiť svalový systém a zlepšiť činnosť dýchacieho systému. Tento špeciálny komplex leží.

Potom by sa mali vykonávať gymnastické cvičenia, ktoré si vyžadujú aktívny pohyb v polohe na chrbte a na bruchu. Je potrebné sa zapojiť do takejto gymnastiky pred uplynutím jedného mesiaca. Potom by ste sa mali zúčastniť liečebného kurzu v hale. Po 45 až 60 dňoch pooperačného obdobia odborníci odporúčajú navštíviť bazén.

Cvičenie kýly chrbtice prispieva k liečbe patológie a prevencie. Terapeutická gymnastika pomáha posilňovať svaly chrbta, normalizuje krvný obeh v chrbtici a zlepšuje pohyblivosť stavcov. Fyzioterapeutické cvičenia sú určené pre pacientov v rehabilitačnom procese a pre ľudí, u ktorých existuje riziko rozvoja prietrže (sedavá práca, sedavý spôsob života, pravidelná ťažká fyzická práca)..

Cvičebnú terapiu kýly Schmorl pri lumbálnej chrbtici vykonáva odborník v závislosti od stavu pacienta, stupňa poškodenia tkaniva. Cvičenia budú zahŕňať otočenie chrbta, ohnutie a roztiahnutie rúk a zdvihnutie panvy. Cvičebná terapia pre Schmorlovu herniu hrudnej chrbtice zahŕňa cvičenia na štúdium tejto oblasti. Zložitosť a intenzita cviku by sa mala zvoliť individuálne a ak máte vážne ťažkosti, pacient by mal informovať lekára.

Masáž je súčasťou terapeutického komplexu najskôr 2 mesiace po prepustení z nemocnice a samotný typ masážnej procedúry musí byť šetrný, zahrieva svaly a zlepšuje prekrvenie chrbta. Masáž by mala vykonávať iba vysoko kvalifikovaná špecialista.

Počas masáže sú energetické techniky kontraindikované, pretože manuálna terapia nebude mať žiadny úžitok, ale môžu vzniknúť skôr zlé následky.

ADRESA HLAVNÉHO LEKÁRA:

Pri vyšetrení pacienta lekári často venujú pozornosť iba kostiam, väzom a kĺbom. Zároveň sa nehovorí nič o svaloch, ktorých kontrakčné funkcie zohrávajú v ľudskom živote významnú úlohu

Svalová slabosť vedie k rednutiu, deformácii kostí.

Bohužiaľ, bežné spôsoby liečby iba zhoršujú situáciu, čo vedie k ešte väčšej bolesti, atrofii svalov a zhoršeniu kvality života pacientov..

Účinnú liečbu si nemožno predstaviť bez opravy svalov. Unikátna metóda kinezoterapie je terapeutický účinok, ktorý zahŕňa predovšetkým svalovú aktivitu počas metodického vykonávania súboru cvičení na špeciálnych simulátoroch..

Všetky cvičenia vykonávajú pacienti, ktorí sedia alebo ležia, takže na kĺboch ​​a obehovom systéme nie je nadmerné zaťaženie a naši inštruktorskí metodológovia upravujú techniku ​​pohybu a monitorujú správnosť pôsobenia.

Pamätajte, že choroby chrbtice a kĺbov nie sú vety, ak si to pacient želá a správny prístup k liečbe, všetko sa dá opraviť!

Komplikácie operácie

Rovnako ako každá iná operácia, chirurgická liečba prietrže je spojená s určitým rizikom komplikácií. Zoberme si niektoré z nich..

 • Poškodenie priedušnice alebo pažeráka laryngoskopom, ak je intubované na anestéziu.
 • Alergické reakcie na anestetické roztoky.
 • Záchrana dýchacích ciest a srdca, nekontrolovaný pokles krvného tlaku.
 • Ruptúra ​​duralovej membrány miechy mozgomiešnou tekutinou (príčina chronických bolestí hlavy), infekcia mozgovomiechového moku s rozvojom meningitídy a tiež (s hnisavou meningitídou) tvorba fistuly duralného vaku s výskytom hnisavých hmôt v okolitých tkanivách. Sepse a smrť.
 • Poškodenie pažeráka, priedušnice alebo cievneho zväzku v cervikálnej oblasti.
 • Porucha opakujúceho sa nervu. Jeho funkcia je obnovená nezávisle po 2-3 mesiacoch po operácii.
 • Riziko poškodenia nervových koreňov.
 • Cerebrospinálna tekutina (menej ako 1%).
 • Priečna myelitída je výsledkom neúmyselného chirurgického poškodenia alebo infekcie miechy. Prejavy závisia od výšky lézie, preto sa môžu vyskytnúť paréza, paralýza, závažné neurologické poruchy.
 • Poškodenie Adamkevichovej artérie v prípade anatomických znakov jej umiestnenia u pacienta počas chirurgického zákroku v oblasti L4-S1, kde sa najčastejšie tvoria hernie. Dôsledkom je nižšia ochrnutie a inkontinencia.
 • Epidurálny hematóm sa vytvára v dôsledku poškodenia cievy počas operácie a akumulácie krvi v epidurálnom tukovom tkanive. S predčasnými opatreniami prijatými na diagnostiku a liečbu sa vyskytuje hnisavá periduritída. Potom sa môže dostať do jazvy s lepivou epiduritídou, ktorá sa v závislosti od lokalizácie procesu prejavuje rôznymi neurologickými príznakmi: paréza, paralýza, bolesť, zhoršená senzorická a motorická funkcia, inkontinencia, poruchy genitourinárnej sféry atď..
 • Toxické poškodenie mozgu, obličiek, pečene a srdca.
 • Osteomyelitída stavcov je purulentná lézia hubovitého tkaniva po chirurgickom zákroku, ktorá sa šíri do okolitých tkanív so stratou podpornej funkcie stavcov. Výsledkom je deštrukcia (zlomenina) chrbtice. U oslabených pacientov je možné zovšeobecnenie procesu s vývojom sepsy..
 • Pooperačná stenóza miechy v dôsledku aktívneho rastu spojivového tkaniva v oblasti operácie. Spojivové tkanivo stláča duralový vak a spomaľuje tok mozgomiechového moku. Následne sa to premieta do úplného zastavenia jeho cirkulácie, t.j. stavu vyžadujúceho okamžitú opätovnú operáciu. Okrem toho spojivové tkanivo priamo komprimuje miechu a jej korene, čo je tiež indikáciou pre opakovaný chirurgický zákrok.
 • Relaps hernie disku je dlhodobou komplikáciou operácie. Reformácia prietrže v oblasti operácie vykonaná pred viac ako rokom.
 • Nestabilita stavcov s tvorbou spondylolistézy. Počas operácie je potrebné odstrániť kostný oblúk stavcov, čo znižuje podpornú funkciu chrbtice. Po operácii je možné premiestniť takýto stavec dozadu alebo dopredu v porovnaní s inými stavcami s traumou na medzistavcový disk, pričom sa vytvorí výčnelok a prietrž.

Je dôležité pochopiť, že prietrž medzistavcových platničiek a chirurgická liečba tohto ochorenia nespôsobujú zdravotne postihnutú osobu. Správnou liečbou a implementáciou všetkých odporúčaní multidisciplinárneho lekárskeho tímu dôjde v pomerne krátkom čase k návratu k obvyklému životnému štýlu..
Je však tiež potrebné vedieť, že chirurgický zákrok nie je jediný spôsob, ako eliminovať herniu disku

Existujú metódy nechirurgickej liečby. Je preto vhodné uchýliť sa k chirurgickému zákroku iba v prípadoch, keď iné typy liečby z nejakého dôvodu nie sú vhodné pre konkrétneho pacienta..

Televízny kanál „Rusko-1“, program „Na najdôležitejšiu vec“. Bubnovsky hovorí o cvičeniach na herniu chrbtice:

Dôležitosť fyzioterapie

Obdobie zotavenia po odstránení kýly chrbtice trvá v priemere šesť mesiacov, ale po 3 mesiacoch sa pacient vráti do normálneho života a ide na trvalé pracovisko. V prvých mesiacoch po operácii spočíva rehabilitácia v praktizovaní štandardných pohybov. Ak chodíte veľa, obnovte všetky systémy a funkcie tela oveľa rýchlejšie..

Keď sa miesto rezu uzdraví a každý krok nereaguje s bolesťou, môžete začať s čerpaním chrbta. Aj keď nemôžete vstať, môžete urobiť jednoduché cvičenia.

Ľahnite si na chrbát a vankúš vyberte z hlavy. Zdvihnite striedavo rovné nohy do výšky 20 - 30 cm, chodidlá by sa mali skrátiť, nie je potrebné ťahať prst. Jedným z najúčinnejších cvičení na obnovu svalovej kostry chrbtice je plazenie sa na všetkých štyroch. Toto cvičenie sa môže vykonať 2-3 týždne po operácii. Uistite sa, že chrbát sa neohýba, mal by byť rovnako plochý ako doska. Prechádzanie po podlahe.

Šesť mesiacov po operácii môžete začať s návštevou bazéna. Plávanie je ďalším účinným spôsobom, ako obnoviť zdravie chrbtice..

Dikul: „Kričím na teba! Ak vaše kolená, spodná časť chrbta a kĺbov bolia, použite tento cenovo dostupný liek v noci... »Viac informácií»

Pri výkone restoratívnej gymnastiky musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

 • pohyby by mali byť plynulé, bez náhlych akcií;
 • ak sa objaví bolesť a nepohodlie, cvičenia by sa mali zastaviť;
 • pri stálej bolesti, ktorá sa objavuje pri cvičebnej terapii, by ste sa mali poradiť s lekárom.

Cvičebná terapia by sa mala stať zvykom a mala by sa stať súčasťou života pacienta. Je potrebné angažovať sa neustále a je to lepšie - denne. Inak sa objaví relaps, ktorý povedie k novej operácii a novým komplikáciám..

Cvičebná terapia miechy

Cvičebná terapia v počiatočnom období

Kým je pacientovi zakázané sedieť, mala by sa gymnastika vykonávať na špeciálnom koberci.

 • Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená a roztiahnite ruky na obe strany. Ďalej musíte zdvihnúť panvu a v tejto polohe na 10 - 15 sekúnd zdvíhať. Časom by sa mala dĺžka panvovej oblasti predĺžiť na 1 minútu. Počet opakovaní - 10-15 krát.
 • Ruky položte priečne na hruď, nohy by sa mali ohýbať na kolenách. Nakloňte hlavu nadol a pritlačte bradu čo najviac k hrudníku. Dotiahnite lis, nadvihnite telo tela dopredu a nechajte ho stáť 10 sekúnd. Potom sa vráťte do východiskovej polohy a telo uvoľnite. Opakujte 10-15 krát.
 • Ležiaci na chrbte, pomaly ohýbajte kolená a pritláčajte ich k hrudníku. Pritiahnite svalové svaly. Pomaly uvoľnite svaly zadku, ale nohy nechajte 30 sekúnd v rovnakej polohe a potom ich hladko narovnajte..
 • Ľahnite si na brucho, položte ruky pod bradu. Potom narovnanú nohu pomaly zdvihnite, nie vysoko, a rovnako hladko ju spustite. Panvová oblasť by mala byť nehybná.

V počiatočnej fáze rehabilitácie by mala byť fyzická aktivita obmedzená. Priebeh liečebných cvičení by mal v ideálnom prípade zvoliť kompetentný odborník. Je nežiaduce vykonávať cvičenia sami.

Táto sada cvikov je schopná udržiavať svaly chrbtice a chrbta v dobrom stave..

 • Kľučky. Toto cvičenie sa musí vykonať priamo dozadu. Pri spúšťaní tela musí byť vzduch vdychovaný a výdych musí stúpať. Opakujte 15 krát.
 • Cvičný bicykel. Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy a vykonávajte rotačné pohyby simulujúce jazdu na bicykli. Musíte začať s 10 opakovaniami a nakoniec zvýšiť na 150. Zaťaženie sa musí regulovať zvýšením zdvihu nôh.
 • drepy Na dokončenie tohto cvičenia si musíte predstaviť, že sedíte na stoličke. Po operácii na spodnej časti chrbta sú hlboké drepy zakázané. Počet drepov 10-15 krát.

Počas tohto obdobia sa odporúča plávať a cvičiť vo vode. Neskočte ani neskakujte z veže. Je vhodné, aby voda v bazéne nebola chladná.

TOP 50 cvikov na kýlu bedrovej chrbtice: čo môžu a nemôžu byť super efektívne cviky

Príprava na operáciu

Aby sa operácia uskutočnila bez negatívnych následkov a aby bola doba zotavenia rýchla, je potrebné sa na operáciu pripraviť. Lekári odporúčajú viesť hodiny fyzickej terapie ešte pred umiestnením do nemocnice. Čím silnejšie je chrbát pacienta, tým ľahšie sa uzdraví. Cvičenia na chrbte sa vykonávajú bez dodatočnej váhy..

Pacientovi sú predpísané lieky na riedenie krvi. Zabraňujú poruchám obehového systému a krvným zrazeninám. Pred operáciou sa vykonajú všeobecné a podrobné biochemické testy krvi a moču. Týmto spôsobom sú vylúčené sprievodné ochorenia, zápalové procesy, akútne stavy.

Ak chcete zmierniť bolesť chrbta, musíte pred operáciou sedieť čo najmenej. Po zákroku je sedenie vo všeobecnosti zakázané na niekoľko mesiacov. Poloha kolena pomáha pri odstraňovaní bolesti. V ňom je záťaž na chrbticu rovnomerne rozložená a prietrž netlačí na susedné stavce, nekomprimuje nervové zakončenie..

Korzet po odstránení kýly: úloha, načasovanie nosenia

Predpokladom každého, kto podstúpil operáciu, je korzet. Na začiatok sa zameriame na to, koľko budete potrebovať na ortopedické zariadenie. Podľa pooperačných štandardov je potrebné ich uplatňovať najmenej 2 mesiace, 3-6 hodín denne.

Dajte na korzet pre telesnú výchovu, domáce práce, prechádzky. Výlety v doprave a automobile sú teraz kontraindikované, ale ak takáto potreba nastane, v čase cesty musíte byť v korzete. Podporný produkt odstráňte zakaždým pred nočným spánkom a denným odpočinkom, preto si najskôr musíte ľahnúť a potom vybrať korzet.

Ortopedické zariadenie musí byť polotuhé. Vykonáva fixnú a podpornú úlohu, poskytuje spoľahlivú podporu a vykladanie z chrbtice. Vďaka tomu sa ovládaná oblasť zotaví rýchlejšie, pretože bude čo najviac chránená pred preťažením a neprijateľnými ostrými pohybmi motora. Korzet navyše pomáha znižovať bolesť..

Bolesť nôh po operácii

Počas rehabilitácie, najmä v počiatočnom štádiu, môžu zvyšné javy, ktoré boli v predoperačnom období, pretrvávať určitý čas. Najbežnejšou z nich je bolesť nôh. Skutočnosť, že bolesť v nohách alebo necitlivosť je stále prítomná, nie je prekvapujúca, vysvetlíme prečo. Po dlhú dobu boli nervové štruktúry v kontakte s herniou, ktorá ich tlačila a dráždila. Po dekompresii sa postihnuté nervy nemôžu okamžite zotaviť, akonáhle sa odstránia patologické stimuly. To je dôvod, prečo dolná časť nohy stále bolí alebo napríklad narúša stehno, znecitlivenie a slabosť nôh..

Obnovenie citlivosti koreňa problému a normálneho vedenia nervov môže trvať dlhšie ako jeden týždeň. V každom prípade by sa však mal v blízkej budúcnosti dosiahnuť pokrok. Ak nedôjde k zlepšeniu, bolesť a parestézia majú tendenciu zosilňovať sa alebo na pozadí úplného blahobytu, noha sa náhle začne bolieť a znecitlivená - to sú alarmujúce príznaky, ktoré často naznačujú vývoj komplikácií alebo relaps choroby. Neváhajte a opýtajte sa svojho lekára, opýtajte sa, prečo bolí noha bolesť a či je to vo vašom prípade normálne, nakoniec je to vo vašom záujme. Čím skôr bude diagnostikovaný negatívny faktor, tým väčšia je pravdepodobnosť pozitívnej prognózy.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Membrána je hlavný dýchací sval človeka. Ak sa v nej nachádza otvor alebo riedenie a cez ňu orgány brušnej dutiny prenikajú alebo vyčnievajú do hrudnej dutiny (menej často - naopak), jedná sa o diafragmatickú prietrž.
Autor článku: Nadezhda NikolaevnaK dnešnému dňu existuje veľké množstvo metód rekonštrukčných zásahov pre plastickú chirurgiu kýly brucha. Sú podmienečne rozdelené do piatich hlavných skupín:
Jednou z najbežnejších a najnebezpečnejších chorôb chrbtice je osteochondróza. Riziko ich výskytu existuje u 80% obyvateľstva.