loader

Hlavná

Žalúdok

Odporúčania pre pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok na odstránenie herniovaného disku

Odporúčania pre pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok na odstránenie herniovaného disku

Rehabilitačný proces trvá 3 mesiace až 1 rok po operácii v závislosti od zložitosti. Po 6 mesiacoch sa pacientom odporúča, aby pokračovali v triedach rehabilitačného zariadenia pod dohľadom lekára alebo inštruktora fyzioterapie, aby sa predišlo recidíve herniovaného disku, pre ktorý sa vyberie individuálny súbor cvičení na vytvorenie svalového korzetu a zlepšenie krvného obehu v problémových oblastiach..

Obdobie zotavenia je pod dohľadom neurológa, ktorý predpisuje priebeh liekovej terapie, odporúča konzultáciu s inými odborníkmi o účinnejšej liečbe.

Obdobie predčasnej rehabilitácie (od 1 do 3 mesiacov).

 1. Nesadajte si 3-6 týždňov po operácii (v závislosti od závažnosti operácie).
 2. Nerobte ostré a hlboké pohyby v chrbtici, ohýbajte sa dopredu, do strán, krútiace pohyby v bedrovej chrbtici 1-2 mesiace po operácii.
 3. Neveďte vozidlo ani neobsluhujte vozidlo, kým sedíte 2-3 mesiace po operácii (môžete jazdiť ako ležiaci spolujazdec so sklopeným sedadlom)..
 4. Nezdvíhajte viac ako 3-5 kilogramov po dobu 3 mesiacov.
 5. Do 3 mesiacov po operácii by ste nemali jazdiť na bicykli, zapájať sa do hry (futbal, volejbal, basketbal, tenis atď.).
 6. Pravidelne vykladajte chrbticu (počas dňa si ľahnite 20-30 minút).
 7. Nosenie pooperačného korzetu nie viac ako 3 hodiny denne.
 8. Po celú dobu rehabilitácie je vhodné nefajčiť ani nepiť alkohol. Intímny život nie je kontraindikovaný.

Ihneď ako má pacient k dispozícii chodiť, mal by sa poradiť s lekárom fyzioterapie o časovom rozvrhu a komplexe fyzioterapeutických cvičení, ktoré závisia od objemu a charakteru chirurgického zákroku, ako aj od pooperačných komplikácií. Mesiac po nekomplikovanej operácii sa triedy v telocvični (nie v telocvični!) Zobrazujú pod dohľadom lekára fyzioterapie bez mŕtvej váhy. Užitočné brušné plávanie.

Jeden mesiac po operácii môžete v nekomplikovaných prípadoch začať pracovať (o otázke načasovania a konkrétnej vykonanej práce sa rozhodne vždy individuálne s ošetrujúcim lekárom).

Neskorá rehabilitácia (3-6 mesiacov).

 1. Neodporúča sa zdvíhať viac ako 5 - 8 kilogramov, najmä bez zahrievania a zahrievania chrbtových svalov, vysokých skokov, dlhých ciest autom..
 2. Ak idete vonku za nepriaznivého počasia: vietor, dážď, nízka teplota, je vhodné nosiť v bedrovej oblasti otepľovací pás..
 3. Nosenie korzetu, zvlášť dlhého, sa neodporúča, aby sa zabránilo atrofii dlhých chrbtových svalov.

Počas tohto obdobia je možné starostlivo začať s tvorbou svalového korzetu pod dohľadom lekára fyzioterapie, cvičením na posilnenie svalov chrbta.

Po 6 mesiacoch a najmenej 2-krát ročne sa odporúča absolvovať kurz masáže, fyzioterapie a jemnej manuálnej terapie vo všetkých častiach chrbtice..

Zdravý životný štýl, odvykanie od fajčenia, pravidelné cvičenie v telocvični, plávanie, sauna, obmedzovanie vzpierania výrazne znižuje riziko vzniku herniovaných diskov.

Aby ste predišli bolesti chrbta, mali by ste sa vyhnúť: stresu, podchladeniu, predĺženej monotónnej práci v nútenej polohe, zdvíhaniu hmotnosti, náhlym pohybom za studena, nevyhrievaným svalom, vzniku nadmernej telesnej hmotnosti..

Okrem toho v ktoromkoľvek štádiu rehabilitácie môže byť akupunktúra a fyzioterapia zahrnutá do komplexu rehabilitačných opatrení..

Odporúčaná súprava cvičení (jeden mesiac po operácii)

 • Najprv urobte 1 až 5 opakovaní cvičení dvakrát denne, až 10 opakovaní každého cvičenia dvakrát denne..
 • Cvičte plynulo a pomaly, bez náhlych pohybov. Ak počas výkonu cítite nepohodlie alebo bolesť, nerobte toto cvičenie chvíľu. Ak takéto pocity pretrvávajú, mali by ste sa poradiť s lekárom.
 • Intenzita zaťaženia závisí od vašej pohody. Akonáhle sa objaví bolesť, znížte intenzitu cvičenia.

Cvičenie 1. Ľahnite si na chrbát. Pomaly ohýbajte nohy na kolenách a pritláčajte ich na hrudník, cítite napätie v svaloch svalu. Uvoľnite svaly svalu. Nechajte svoje nohy zohnuté po dobu 45-60 sekúnd, potom ich pomaly narovnajte.

Cvičenie 2. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolenách, ruky na podlahe v rôznych smeroch. Zdvihnite umývadlo nad podlahu a podržte ho 10-15 sekúnd. Ponechajte retenčný čas na 60 sekúnd.

Cvičenie 3. Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavu, nohy ohnuté na kolenách. Otočte nohy striedavo najprv doprava, potom doľava a dotknite sa kolena na podlahe; horná časť tela zostáva vodorovná. Držte nohy na 60 sekúnd.

Cvičenie 4. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená, prekrížte ruky na hrudi a pritlačte si bradu k hrudníku. Napínanie brušných svalov, ohýbanie vpred a držanie v tejto polohe po dobu 10 sekúnd, potom relaxácia. Opakujte 10 až 15 krát a postupne zvyšujte počet opakovaní.

Cvičenie 5. Východisková poloha na rukách a nohách ohnutých v kolenách. Súčasne vodorovne roztiahnite ľavú nohu a pravé rameno a zaistite v tejto polohe 10 až 60 sekúnd. Opakujte zdvihnutím pravej ruky a ľavej nohy.

Cvičenie 6. Východisková poloha: ležiace na bruchu, ramená ohnuté v lakťových kĺboch, ležiace blízko hlavy. Narovnajte ruky, zdvihnite hornú časť tela a hlavu nahor, ohýbajte sa v bedrovej oblasti a boky držte mimo podlahy. V tejto polohe držte 10 sekúnd. Posaďte sa na zem a relaxujte.

Cvičenie 7. Východisková poloha ležiaca na bruchu, ruky pod bradou. Pomaly, nízko, zdvihnite svoju rovnú nohu bez toho, aby ste zdvihli panvu z podlahy. Pomaly sklopte nohu a opakujte s druhou nohou..

Cvičenie 8. Východisková poloha: stojte na jednej nohe, druhá, narovnaná, položená na stoličku. Nakloňte sa dopredu, ohnite nohu ležiacu na stoličke v kolene a držte ju v tejto polohe 30 - 45 sekúnd. Narovnať a vrátiť sa do východiskovej polohy.

10 rehabilitačných metód po odstránení bedrovej prietrže (operácia miechy): štádiá, cvičenia, komplikácie, následky

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Rehabilitácia po odstránení bedrovej prietrže je pomerne dlhý proces. Medzistavcová kýla sa vyskytuje hlavne u ľudí po 30 rokoch. Kýla bedrovej chrbtice je oveľa bežnejšia ako hrudník alebo krčka maternice. Chirurgický zákrok na liečenie tohto ochorenia nie je potrebný tak často. Napriek tomu lekári predpisujú tento postup svojim pacientom. Preto je veľmi dôležité vedieť, ako rehabilitácia pokračuje po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice.

Rehabilitačné obdobie zahŕňa cvičebnú terapiu - liečebné cvičenia, fyzioterapeutické procedúry a liečbu drogami. Súčasťou rehabilitačného kurzu sú aj tri regeneračné fázy, ktoré sa podrobne preskúmajú..

Cvičebná terapia po odstránení medzistavcovej prietrže

Vertebrálny stĺp pozostáva z stavcov a medzistavcových platničiek, ktoré majú dosť krehkú štruktúru. Preto je potrebné zodpovedne pristupovať ku všetkým odporúčaniam ošetrujúceho lekára, aby sa chrbát udržal zdravý.

Stalo sa tak, že pacienti, ktorí podstúpili operáciu, sa domnievajú, že sa úplne zotavili a choroba sa k nim nevráti. V skutočnosti je všetko také, že ak nebudete dodržiavať všetky odporúčania lekára, môže sa znova objaviť medzistavcová prietrž. Aby sa predišlo relapsom a obnovili sa motorické funkcie, mal by byť proces obnovy tela správne organizovaný.

Po operácii potrebuje pacient nielen pokoj a zníženú fyzickú aktivitu. Po operácii môže bolesť úplne zmiznúť alebo môže zostať mierna bolesť v oblasti rezu, ktorú možno ľahko odstrániť pomocou liekov proti bolesti. Ak počas tohto obdobia neberiete predpísané lieky alebo nenarušujete režim, je to správna cesta, ako sa objaví nová prietrž.

Rehabilitácia je dlhý proces. Koľko to vydrží, závisí od závažnosti ochorenia a od úsilia pacienta. Iba integrovaný prístup k obnove tela prinesie maximálny účinok.

V článku sa dozvieme podrobne všetky štádiá a rysy po odstránení kýly chrbtice, ako aj zhodnotíme skutočných pacientov..

Komplikácie po operácii

Chirurgia nejde vždy dokonale, čo môže viesť k rôznym komplikáciám. Aké následky sa môžu vyskytnúť (pah-pah-pah) pri odstraňovaní medzistavcovej prietrže?

Pri anestézii:

 • pri použití anestézie - deformácia pažeráka alebo priedušnice;
 • alergický na zložky, ktoré tvoria anestéziu.

Počas operácie:

 • nekontrolované zníženie krvného tlaku;
 • zástava srdca alebo dýchacích ciest;
 • prasknutie výstelky miechy, čo môže viesť k trvalým migrénam;
 • infekcia mozgovomiechového moku a mozgomiechového moku;
 • poškodenie opakujúceho sa nervu, ktoré môže viesť k ťažkostiam s dýchaním a strate hlasu. Nezávisle sa zotaví po niekoľkých mesiacoch;
 • pravdepodobnosť poškodenia nervových koreňov;
 • náhodné poranenie miechy, ktoré môže viesť k ochrnutiu, neurologickým chorobám a iným chorobám;
 • poškodenie artikulárnej artérie, najmä v oblasti prietrže L4-S1, kde sa choroba vyskytuje najčastejšie. To vedie k ochrnutiu a inkontinencii moču..

Správnou prevádzkou a rehabilitáciou komplikácií po operácii sa môžete úplne vyhnúť

Po prevádzke:

 • vertebrálna osteomyelitída - hnisavé útvary, ktoré ovplyvňujú funkciu stavcov. To vedie k zlomenine chrbtice;
 • toxické otravy vnútorných orgánov;
 • spinálna stenóza s kompresiou miechy a nervových koreňov. V tomto prípade je indikovaný opakovaný chirurgický zákrok;
  Čo je to spinálna stenóza?
 • relaps choroby je znovuobjavenie novej prietrže v oblasti operácie. Môže sa to stať rok po vykonaní postupu pri hernii disku;
 • premiestnenie stavcov so poškodením medzistavcových platničiek a následkom toho - výskyt výčnelkov alebo prietrže.

Pamätať! Chirurgické odstránenie medzistavcovej prietrže nevedie k zdravotnému postihnutiu. Ak spĺňate všetky požiadavky lekárov, veľmi rýchlo sa vráti k normálu..

Chirurgia nie je jediný spôsob, ako odstrániť prietrž. Existujú aj iné spôsoby liečby tohto ochorenia chrbtice. Preto by sa mal chirurgický zákrok vykonať v prípade, že do šiestich mesiacov nebude mať úžitok z iných druhov liečby.

Rehabilitačné úlohy

Po operácii môže mať pacient ešte dlho nepríjemné pocity: znížená citlivosť, zápalové procesy, bolesť. Rehabilitačné obdobie by sa malo vrátiť, aby sa vrátil predchádzajúci životný štýl pacienta a zahŕňa:

 1. normalizácia chrbtice;
 2. odstránenie bolesti;
 3. obnovenie integrity pohybového aparátu;
 4. posilnenie svalového korzetu;
 5. obnova celého tela a návrat k starému životnému štýlu.

Rehabilitácia je zameraná na rýchlejšie uzdravenie pacienta a jeho návrat do jeho predchádzajúceho životného štýlu.

Najdôležitejšie ciele: obnova normálneho fungovania a zníženie rizika novej prietrže.

Obdobie rehabilitácie môže trvať až 12 mesiacov v závislosti od komplikácií a stupňa ochorenia..

Je tiež veľmi dôležité posilniť svalový korzet, ktorý zahŕňa hlboké svaly chrbta, brucha a bedrovej kosti. Ak sú svaly slabé, potom je ťažké udržať telo v normálnom stave. To vedie k prietrži..

Schéma svalového korzetu

Aby sa maximalizovala účinnosť rehabilitačného obdobia, sú potrebné odporúčania všetkých príslušných odborníkov: chirurga, neurológa, vertebológa, rehabilitačného špecialistu a ďalších lekárov..

Aký je dôvod výberu druhu rehabilitácie:

 • druh chirurgického zákroku;
 • vlastnosti tela pacienta;
 • Vek;
 • závažnosť choroby;
 • pooperačné komplikácie.

Hlavné typy rehabilitačných postupov:

 • fyzioterapeutické procedúry;
 • nosenie korzetu a bandáže;

Pravidlá a etapy rehabilitácie

Fázy zotavenia po operácii medzistavcových prietrží:

 1. O 7-14 dní neskôr. Počas tohto obdobia je potrebné odstrániť príznaky bolesti, poskytnúť psychologickú podporu. Môžete vstať z postele a chodiť 2-3 dni po zákroku. Vstávanie z postele je povolené iba s podporným korzetom. Musí sa používať najmenej 2 mesiace, 3-6 hodín denne, napríklad pri cvičení a chôdzi, a odstraňovať v noci. Pacientovi je pridelené druhé vyšetrenie, ako aj liečba liekom. Terapeutické gymnastiky sa môžu začať, ale prednostne v polohe na chrbte. Bez pevného korzetu je zakázané vstávať aj na toaletu. Náhodné pohyby môžu spôsobiť zápal, opuch a bolesť. Bolesť nôh po operácii sa môže objaviť ešte niekoľko týždňov, čo samo zmizne.
  Podporte korzet po operácii
 2. O 2 mesiace neskôr. Príprava pacienta na predchádzajúci životný štýl. Počas tohto obdobia sa nesmiete otáčať a nakláňať, ani sedieť.
 3. 3 mesiace po operácii. V tomto štádiu je povinné vykonávať cvičebnú terapiu, aby sa posilnili svaly a zabránilo sa vzniku kýly. Toto obdobie trvá až jeden rok, ale prevencia recidívy choroby by mala byť celoživotná. Pravdepodobnosť opakovania útoku je 5 - 10%. Jedným z hlavných dôvodov recidívy je negramotný chirurg, zlá rehabilitácia a porušovanie dôležitých pravidiel pacientmi.

Kedy si môžem sadnúť po odstránení prietrže bedrovej chrbtice? Priemerný zákaz sedenia je medzi 4 a 6 týždňami. Musíte sa naučiť, ako to robiť dobre..

Zásady obdobia vymáhania:

 • správne vymenovanie rehabilitačných postupov na rýchle uzdravenie;
 • starostlivé lekárske monitorovanie zdravia pacienta s povinnou účasťou chirurga, ktorý vykonal operáciu chrbtice.

Tabuľka: etapy, časové harmonogramy a funkcie


štádiumtermínVlastnosti
Prvá (včasná rehabilitačná liečba)1-14 dní
 • Vertikalizácia - obmedzuje polohu pacienta pri ležaní. Potrebné hneď nasledujúci deň.
 • Denné tiché prechádzky 15 minút denne.
 • Použitie antimikrobiálnych látok.
 • Užívanie nesteroidných protizápalových liekov, ako aj sedatív.
 • Antibakteriálne ošetrenie stehu.
 • Liečebný a ochranný režim: prepustenie z práce, tiché prostredie, odpočinok na lôžku.
 • Nosiť korzet až 6 hodín denne.
 • Denné šetrné ošetrenie v posteli.
druhý15-60 dní
 • Posilnené fyzioterapeutické cvičenia v polohe na chrbte.
 • Využitie fyzioterapeutických procedúr: elektroforéza, magnetoterapia a iné.
 • Častejšie prechádzky po 30 minútach.
 • Použitie pásu alebo goliera pri fyzickej námahe.
 • Použitie liekov proti bolesti - ak je to potrebné.
Tretí (návrat k starému spôsobu života)60 dní - do úplného zotavenia
 • Cvičebná terapia, plávanie, cvičenie na simulátoroch - denne.
 • Masážne a manuálne terapie.
 • Sanatórium (bahenné kúpele, balneoterapia a iné).

obmedzenia

V pooperačnom období do troch mesiacov po operácii je prísne zakázané:

 1. zaujať polohu. Pri šoférovaní v automobiloch musíte zaujať ležiace alebo poloosi. Je to kvôli dodatočnému zaťaženiu na spodnej časti chrbta. Vedenie vozidla je povolené iba po troch mesiacoch od prevádzky;
 2. vzpieranie nad 2-3 kg;
  Po operácii nevyťahujte ťažké predmety po dobu 3 mesiacov.
 3. pohybovať sa bez podporného korzetu. Môže sa nosiť maximálne tri hodiny denne;
 4. ostré pohyby chrbta, krútenie, otáčanie, skákanie. To môže viesť k zraneniam stavcov a diskov;
 5. rôzne fyzické cvičenia bez konzultácie s lekárom;
 6. užívanie liekov proti bolesti, ktoré nie sú schválené ošetrujúcim lekárom, aj keď sa vyskytla silná bolesť. V takom prípade sa oplatí ísť do ordinácie;
 7. manuálne terapeutické sedenia;
 8. odvykanie od fajčenia, alkoholu a iných zlých návykov;
 9. kontrola hmotnosti.

Je dôležité chrániť miesto, kde sa operácia vykonala, pred fyzickou námahou a podchladením.

V období od troch mesiacov do roka musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. na dlhú dobu je v rovnakej polohe;
 2. pred fyzickou námahou je potrebné otepľovanie svalov;
 3. trasenie a dlhé cesty v doprave sú zakázané;
 4. Nezdvíhajte závažie od 5 do 10 kg. Maximálnu hmotnosť by mal určiť lekár;
 5. je zakázané podchladzovať telo;
 6. je potrebné niekoľkokrát denne zaujať vodorovnú polohu po dobu 20 minút.

Počas celého života musíte dodržiavať všetky odporúčania, ktoré vám dá lekár, aby ste zabránili výskytu nových medzistavcových prietrží.

Účinná rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže

Medzi hlavné typy rehabilitačných procedúr patrí fyzioterapia, lieky, masáže, sanatórium, akupunktúra, cvičebná terapia.

fyzioterapia

Existuje veľa metód fyzioterapeutickej expozície. Ošetrujúci lekár ich môže predpísať kedykoľvek v období zotavenia. Účelom týchto procedúr je odstránenie bolesti, opuchu, svalových kŕčov, normalizácia krvného obehu.

 1. Elektroforéza alebo ionoforéza. Táto rehabilitačná metóda je určená na zvýšenie prieniku liečiv do hlbokých tkanív. Pomocou elektroforézy a ionoforézy sa môžete zbaviť bolesti a výrazne skrátiť dobu rehabilitácie..
 2. Bahenné zábaly. Rozpúšťajú ústa, znižujú bolesť a zápal.
  Bahenné zábaly na kýlu chrbtice
 3. Terapia UHF. Vystavenie ľudského tela elektromagnetickým poľom. Zároveň sa zlepšuje krvný obeh, zvyšuje sa svalový tonus, bunky sa začínajú regenerovať aktívnejšie. Procedúra má tiež analgetický a protizápalový účinok..
 4. Elektrická intersticiálna stimulácia. Zlepšuje výživu kostí a chrupaviek. Vylepšená regenerácia postihnutých nervových koreňov.
  Elektrická intersticiálna hernia
 5. Fonoforézou. Ide o kombinovanú fyzioterapeutickú metódu, pomocou ktorej sa pod vplyvom ultrazvukových vĺn zavádzajú terapeutické lieky. Má podobný účinok ako masáž, ale nemá mechanický účinok. Ultrazvuková terapia zmierňuje opuchy a zápaly..
 6. Magnetická terapia. Technika regenerácie je založená na vystavení magnetickému nízkofrekvenčnému poľu. Súčasne sa rýchlo obnoví normálne fungovanie pohybového aparátu, zlepšujú sa metabolické procesy, zmierňuje bolesť a zápal..

Liečba drogami

Ihneď po operácii sa môže objaviť bolesť v dôsledku zvyškových účinkov hernie disku. Na zvládnutie bolesti a obnovenie tela sa odporúča užívať rôzne lieky.

 1. Na odstránenie príznakov bolesti sú predpisované NSAID (nesteroidné protizápalové lieky). Názvy liekov: Ortofen, Diclofenac, Ibuprofen, Nurofen, Movalis, Nise, Meloxicam, atď..
 2. Na zlepšenie krvného obehu v tkanivách a obnovenie energie diskov sa predpisujú Actovegin, Cavinton, Picamilon, kyselina nikotínová atď..
 3. Chondroprotektory sú predpísané na urýchlenie regenerácie tkaniva chrupavky: Arthra, Alflutop, Teraflex, Don atď..
  Arthra - chondroprotektor
 4. Na odstránenie svalových kŕčov sa používajú svalové relaxanciá: Sirdalud, Baklosan, Midokalm.
 5. Poškodené nervové korene po operácii sa musia čo najskôr obnoviť, ako aj normalizovať fungovanie nervových vlákien. Na tento účel sa predpisujú vitamíny B: Milgamma, Combilipen, Neuromultivit atď..
  Milgamma

Dobrý článok na pokračovanie:

masáž

Masáž sa zvyčajne predpisuje dva mesiace po prepustení z kliniky. Postupy by mali byť šetrné a mali by zlepšovať prietok krvi v tkanivách chrbta. Bude to užitočné najmä pri necitlivosti a slabosti..

Sanatórium

Niekoľko mesiacov po chirurgickom zákroku môže pacient ísť do bahna alebo do minerálnych kúpeľov. Toto je považované za najlepšiu možnosť úplného zotavenia po operácii. V stredisku sa vykonávajú tieto postupy:

 • rehabilitácia;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • správna výživa;
 • mechanoterapia - liečba pomocou rôznych mechanických zariadení;
  Mechanoterapia po operácii kýly
 • helioterapia - solárna terapia;
 • peloidná terapia - liečba terapeutickým bahnom;
 • thalassoterapia - pozitívny vplyv na telo morského podnebia a kúpanie v mori.

Pri riadnej rehabilitácii, ktorá sa vykonáva najmenej šesť mesiacov, sa úplne zachováva účinok operácie a vracia sa osoba do svojho predchádzajúceho životného štýlu.

diéta

Správna výživa po operácii hrá dôležitú úlohu. V prvých dňoch po zákroku by malo jedlo obsahovať veľa vlákniny a telo by ho ľahko absorbovalo. Problémy s črevami by sa nemali dovoliť, aby nedošlo k ďalšiemu zaťaženiu brušných svalov.

Neskôr sa odporúča redukovať vysoko kalorické potraviny, aby nedošlo k priberaniu na váhe. Obezita vedie k nadmernému spinálnemu stresu.

Liečivé kúpele

Odporúča sa tiež užívať rôzne terapeutické kúpele..

 1. Sirovodík a sulfidové kúpele. Obnovte poškodené tkanivá, normalizujte krvný obeh, uvoľnite svaly, znížte zápalové procesy.
 2. Terpentínové kúpele. Posilnite opravu tkaniva, rozpustite ústa.
 3. Radónové kúpele. Normalizujte nervosvalové vedenie, ako aj zvýšite krvný obeh.
  Radónové kúpele v sanatóriu
 4. Bylinné kúpele. Odstráňte napätie a bolesť svalov chrbta.

Úprava vody

Tento typ rehabilitačnej liečby má celkový relaxačný účinok na organizmus. Nezabudnite, že po operácii nemôžete byť vo vode po dlhú dobu (nie viac ako pol hodiny).

Veľmi užitočné je aj krátke pridávanie studenej vody, pretože sa zlepšuje fungovanie svalov a nervových zakončení..

akupunktúra

Táto metóda je založená na aktivácii biologicky aktívnych miest pomocou tenkých ihiel. Akupunktúru je možné použiť mesiac po operácii na odstránenie prietrže chrbtice, keď sa všetko uzdraví. Neodporúča sa používať túto metódu s postupmi, ktoré majú elektrický účinok, ako je elektroforéza.

Použitie tepla a chladu

Expozícia rôznym teplotám na tele môže byť súčasťou rehabilitačného liečebného programu..

 1. Aplikácie parafínu. Pri použití tejto metódy je chrbtica ovplyvnená vysokými teplotami, čo vedie k eliminácii svalových kŕčov a zápalových procesov, zlepšuje krvný a lymfatický obeh a zlepšuje nervový systém..
  Parafínové zábaly
 2. Ak je vystavený chladu, používa sa ľad. Môže sa použiť okamžite po operácii so súhlasom lekára. Ľad obmedzuje krvné cievy, a preto dochádza k poklesu prietoku krvi. Zmierňuje bolesť, odstraňuje svalové kŕče a zápaly.

Dôležitosť fyzioterapie

Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

Tento druh rehabilitácie by sa mal vykonať čo najskôr po operácii. Priebeh cvičebnej terapie volí ošetrujúci lekár individuálne. Fyzikálna terapia je zameraná na posilnenie svalového korzetu, zlepšenie krvného obehu, obnovenie mobility a návrat k predchádzajúcemu životnému štýlu.

Pri výkone restoratívnej gymnastiky musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

 • pohyby by mali byť plynulé, bez náhlych akcií;
 • ak sa objaví bolesť a nepohodlie, cvičenia by sa mali zastaviť;
 • pri stálej bolesti, ktorá sa objavuje pri cvičebnej terapii, by ste sa mali poradiť s lekárom.

Cvičebná terapia by sa mala stať zvykom a mala by sa stať súčasťou života pacienta. Je potrebné angažovať sa neustále a je to lepšie - denne. Inak sa objaví relaps, ktorý povedie k novej operácii a novým komplikáciám..

V prvých 5-10 dňoch po operácii sa môžete venovať chôdzi v obmedzenom množstve s prestávkami na oddych..

Cvičebná terapia miechy

Cvičebná terapia v počiatočnom období

Kým je pacientovi zakázané sedieť, mala by sa gymnastika vykonávať na špeciálnom koberci.

 • Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená a roztiahnite ruky na obe strany. Ďalej musíte zdvihnúť panvu a v tejto polohe na 10 - 15 sekúnd zdvíhať. Časom by sa mala dĺžka panvovej oblasti predĺžiť na 1 minútu. Počet opakovaní - 10-15 krát.
 • Ruky položte priečne na hruď, nohy by sa mali ohýbať na kolenách. Nakloňte hlavu nadol a pritlačte bradu čo najviac k hrudníku. Dotiahnite lis, nadvihnite telo tela dopredu a nechajte ho stáť 10 sekúnd. Potom sa vráťte do východiskovej polohy a telo uvoľnite. Opakujte 10-15 krát.
 • Ležiaci na chrbte, pomaly ohýbajte kolená a pritláčajte ich k hrudníku. Pritiahnite svalové svaly. Pomaly uvoľnite svaly zadku, ale nohy nechajte 30 sekúnd v rovnakej polohe a potom ich hladko narovnajte..
 • Ľahnite si na brucho, položte ruky pod bradu. Potom narovnanú nohu pomaly zdvihnite, nie vysoko, a rovnako hladko ju spustite. Panvová oblasť by mala byť nehybná.

V počiatočnej fáze rehabilitácie by mala byť fyzická aktivita obmedzená. Priebeh liečebných cvičení by mal v ideálnom prípade zvoliť kompetentný odborník. Je nežiaduce vykonávať cvičenia sami.

LFK v neskorom období

Táto sada cvikov je schopná udržiavať svaly chrbtice a chrbta v dobrom stave..

 • Kľučky. Toto cvičenie sa musí vykonať priamo dozadu. Pri spúšťaní tela musí byť vzduch vdychovaný a výdych musí stúpať. Opakujte 15 krát.
 • Cvičný bicykel. Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy a vykonávajte rotačné pohyby simulujúce jazdu na bicykli. Musíte začať s 10 opakovaniami a nakoniec zvýšiť na 150. Zaťaženie sa musí regulovať zvýšením zdvihu nôh.
 • drepy Na dokončenie tohto cvičenia si musíte predstaviť, že sedíte na stoličke. Po operácii na spodnej časti chrbta sú hlboké drepy zakázané. Počet drepov 10-15 krát.

Pri vykonávaní týchto cvičení ráno bude chrbtica pripravená na rôzne každodenné činnosti. Pamätajte aj na odporúčania lekára..

Počas tohto obdobia sa odporúča plávať a cvičiť vo vode. Neskočte ani neskakujte z veže. Je vhodné, aby voda v bazéne nebola chladná.

Prečítajte si dobrý článok:

Video: skutočný prehľad operácie - vyparovanie medzistavcových platničiek metódou studenej plazmy

Odpovede na otázky

Plánovanie tehotenstva a chirurgia

Aby sa zabránilo opakovaniu útoku, neodporúča sa naplánovať tehotenstvo v prvom roku po operácii, aby sa odstránila prietrž na chrbtici. Posilnenie chrbtice a chrbtových svalov.

Bude zdravotné postihnutie dať?

V mnohých prípadoch nie je zdravotné postihnutie dané. Výnimkou je skutočnosť, že po úplnej rehabilitácii pacienta sa jeho stav nezlepšil. Potom zvolia osobitnú komisiu, ktorá rozhodne o pridelení skupiny. Vo všeobecnosti sa štatút zdravotného postihnutia udeľuje dočasne až do 6 mesiacov. Iba ošetrujúci lekár bude schopný dať presnú odpoveď, je to dokonca stojí za to počítať so zdravotne postihnutou skupinou.

Koľko je práceneschopnosť po operácii?

Pacienti bez komplikácií as úspešnou rehabilitačnou práceneschopnosťou ihneď po uzdravení. To je približne 2 - 3 mesiace, po ktorých môže pacient ísť do práce.

Ako dlho trvá rehabilitačný kurz?

V mnohých prípadoch to netrvá dlhšie ako tri mesiace, po uplynutí ktorých sa človek môže vrátiť do svojho predchádzajúceho životného štýlu.

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice v základných prípadoch netrvá dlhšie ako 3 mesiace

Čo musíte povedať svojmu lekárovi po operácii?

Asi po týždni sa šev odstráni. Po 10 dňoch sa incízia, ktorej dĺžka je od 2 do 5 cm, dobre uzdravuje, opuch a zápal. Ak je stav pacienta dobrý, po odstránení stehu je pacient prepustený z nemocnice.

Niektorí pacienti môžu byť leniví a nemusia dodržiavať všetky lekárske predpisy vrátane vykonávania terapeutických cvičení. Ak má pacient pred plánovaným vyšetrením, ktoré sa stane po 1,5 a 3 mesiacoch, tieto príznaky, musíte čo najskôr navštíviť svojho lekára:

 • existujú problémy s močením;
 • znecitlivenie končatín;
 • bolesť nôh, paží, žalúdka a chrbta;
 • zvýšená telesná teplota;
 • vo svaloch chrbta sa objavujú kŕče;
 • rana zapálená v mieste rezu.

Ako sa umyť po operácii?

Je povolené kúpať sa vo vani a saune iba šesť mesiacov po operácii a 3 dni po operácii sa vydať na teplú sprchu.

Čo robiť, keď dôjde k recidíve?

Ak sa druhý útok objaví v dôsledku rôznych faktorov, či už zanedbania odporúčaní pacienta alebo výskytu komplikácií, je predpísaná ďalšia operácia. S tým existuje šanca na úplné odstránenie medzistavcových platničiek a ich nahradenie implantátmi.

Ako zabrániť recidíve?

Počas prvého roku po operácii je riziko recidívy prietrže veľmi vysoké. Fyzická aktivita, ku ktorej pacient prišiel 2-3 mesiace po operácii, vrátane lekárskych cvičení, sa musí udržiavať najmenej 12 mesiacov.

Ak sa nezaoberáte pohybovou terapiou, môžu sa vyskytnúť hroty, kvôli ktorým musíte znova ležať na operačnom stole. Silné adhézie v 3,5% všetkých prípadov môžu doslova blokovať nervové korene v mieche.

Skutočné recenzie pacientov, ktorí podstúpili operáciu kýly v chrbtici

Podľa štatistík sa po operácii prietrže v bedrovej chrbtici môže vyskytnúť bolesť v jednej z nôh, ako aj v mieste incízie. Citlivosť dolných končatín (najmä chodidiel) sa môže tiež znížiť. Ak sa syndrómy bolesti neobjavili v dôsledku komplikácií, potom samy zmiznú o 14 dní. V takom prípade pomôžu lieky NSAID a silnejšie lieky proti bolesti..

Andrey, 45 rokov

Na jeseň som mal prvé príznaky prietrže a po 2 mesiacoch som začal veľmi ťahať nohu, veľmi mi to bolelo, počínajúc od zadku až po spodnú nohu. Napriek veľkému príjmu liekov proti bolesti a injekcií spal maximálne jednu hodinu denne. Chcel som navštíviť lekára - bola predpísaná MRI.

Po vyšetrení bola identifikovaná jedna veľká prietrž. Ponúkli na operáciu. O mesiac neskôr si ľahol na operačný stôl a odstránil prietrž 10 mm L5-S1. Dajte tiež transpedikulárnu fixáciu chrbtice (TPF). Stav po operácii bol dobrý, bolesť v nohe okamžite zmizla. Nemusel som sedieť 3 mesiace a nosiť korzet. Po ďalšom mesiaci som sa dostal za volant auta. Niekedy sú malé bolesti chrbta. Necitlivosť v nohe sa objaví iba pri bolesti chrbtice.

Michail, 47 rokov

Mal som 12 mm prietrž s kompresiou nervových koreňov. Keď mi bola diagnostikovaná, začala som sa liečiť chiropraktikom. Po každom stretnutí som sa, samozrejme, cítil lepšie, ale s následnými útokmi bolesti začali relácie trvať oveľa dlhšie.

Toto ošetrenie trvalo 2 roky. Potom došlo k veľmi silnému útoku, ktorý som nemohol ani vstať. O týždeň neskôr som mal operáciu na odstránenie kýly. Bolesť zmizla hneď nasledujúci deň. V nemocnici mi predpísali cvičebnú terapiu, aby som mohol študovať doma. Tipy z mojej skúsenosti:

 • Ak máte neustále bolesti v bedrovej oblasti, zaregistrujte sa a urobte MRI. Nepočúvajte terapeuta, ktorý bude hovoriť o osteochondróze a napchať vás tabletkami.
 • Ak je na obrázku zistená hernia, nestrácajte čas, ale dohodnite si stretnutie s neurochirurgom.
 • Ak konzervatívna liečba (zvyčajne nie viac ako 10 dní, ktorá zahŕňa kvapkadlá, tablety, injekcie) nie je jednoduchšia, okamžite vykonajte operáciu. Pretože ak nervové korene zomrú, potom je to koniec.
 • Po operácii určite choďte dlhšie, aby ste obnovili chrupavku medzi stavcami.
 • Po dvoch mesiacoch, keď sa vláknitý prsteň uzdraví, musíme začať cvičiť na obnovenie chrbtice, nie skôr.

Hlavnou vecou nie je zúfalstvo - osud nám posiela presne tie testy, ktoré môžeme prejsť!

Maria, 38 rokov

Mám medziobratlovú kýlu s priemerom 12 mm. Nemohla ju nájsť dlho, bolo predpísaných veľa rôznych testov a liečebných režimov, ale zhoršilo sa to. V dôsledku toho som išiel na MRI, kde mi bola diagnostikovaná kýla.

Naliehavá operácia bola predpísaná, pretože prietrž kýly a kompresia sa začala v oblasti kostrče - tzv. Konského chvosta. Každý ma začal odrádzať, pretože to môže byť vážne. Ale rozhodol som sa, pretože bolesti boli veľmi hrozné. Operácia sa mi uskutočnila v meste Perm. Neurochirurg bol veľmi prekvapený, ako som s touto bolesťou dokázal tak veľa žiť. Odstránenie kýly bolo úspešné. O tri dni neskôr som bol schopný chodiť ao týždeň neskôr boli prepustení z kliniky.

Veľa som kráčal - moje nohy už viac krívali, necitlivosť prešla, vôbec neexistovala bolesť. O dva mesiace neskôr som už mohol sedieť a chodiť do práce. Vápnik som bral tri mesiace, ak vzniknú syndrómy bolesti - snažil som sa ich ignorovať. O pár rokov neskôr sa u môjho manžela objavila presne rovnaká prietrž - bežali sme k chirurgovi na operáciu. Položili ho na nohy - a manžel znova pracuje. Niekedy má bolesti, ale cvičebná terapia im pomáha vyrovnať sa s nimi. Ak má niekto záujem, meno neurochirurga je Engaus Alexander Mikhailovich.

Jeanne, 40 rokov

Mám 40 rokov, objavil som dve veľké spinálne kýly s priemerom 0,55 mm. Táto operácia sa rozhodla uskutočniť na klinike Wooridul v Soule v Južnej Kórei. Vyšetrenie bolo ukončené o jeden deň, ďalší deň po operácii endoskopom.

Anestézia je veľmi dobrá, okamžite od neho odišla. Štyri hodiny po operácii nasadili podporný korzet a mohli chodiť. Bol som, mierne povedané, s veľkým prekvapením, že už po zákroku už nedošlo k akútnej bolesti. Po týždni ma prepustili, dali mi veľa liekov. O mesiac neskôr zložila korzet a začala cvičiť cvičením, aby posilnila svoje svaly. Neodporúča sa vyvíjať dlhodobý tlak na spodnú časť chrbta, napríklad aby si sadol.

Pred operáciou ma bolela dolná časť chrbta, celá ľavá noha bola znecitlivená. A teraz všetky tieto príznaky zmizli, môžem stáť mnoho hodín v rade (a po operácii uplynul len mesiac). Čo ti môžem povedať - nevyber si lacnú kliniku, ale kvalitnú kliniku.

Marat, 37 rokov

Mám 37 rokov, bolesti chrbtice ma vyčerpávajú už desať rokov. Robil MRI sám - a bola zistená veľká prietrž 0,70 mm. Šiel k mnohým lekárom - peniaze zbytočne hodil. Išiel som k chiropraktikovi, samozrejme, zmiernil akútne bolesti, urobil liečebnú masáž, upravil stavce.

V priebehu rokov sa bolesť zosilňovala, bolesť sa začala prejavovať na ľavej nohe. S potenciou boli malé problémy. Stalo sa tak, že manuálny operátor ochorel. Požiadal ma, aby som sa obrátil na iného špecialistu, ktorý ma okamžite poslal roztiahnuť chrbticu. Pamätajte si, že v žiadnom prípade to nie je kýla! Po zákroku som nemohol vstať z postele. Žiadne lieky nepomohli zmierniť bolesť. Ihneď po tejto nešťastnej trakcii som dostal operáciu. Potom som mohol vstať až druhý deň. Moje pohyby boli, samozrejme, obmedzené, bolo hrozné sa ohnúť, hoci všetky bolesti zmizli. Je zakázané sedieť šesť mesiacov, takže buď stojím alebo klamem. Nepijem lieky proti bolesti vôbec, necitlivosť v nohách je preč.

Odporúčania, ktoré som dostal po operácii: pravidelne robte liečebné cvičenia, jedzte správne, aby ste sa vyhli zápche. Je zakázané sedieť, je tiež nemožné vziať si studený kúpeľ a horúci kúpeľ - inak prietrže vyjde na to isté miesto. Vzdajte sa sódy.

Hovoril som s pacientmi, s ktorými tento lekár vykonal túto operáciu - takmer každý nemal po mnoho rokov žiadne problémy, čo je najdôležitejšie dodržiavať všetky odporúčania lekára. Je pravda, že bol jeden pacient, ktorý podstúpil 13 operácií za 11 rokov, a to všetko preto, že jednoducho nedodržal odporúčania špecialistu. Preto premýšľajte o tom, či stojí za to hľadať nejaké metódy v alternatívnej medicíne, ako vykonať operáciu, a potom sa riaďte všetkými odporúčaniami lekára, aby ste zabránili recidíve prietrže.

Marina, 30 rokov

Mám 30 rokov. Zistil som, že mám 2 hernie v L4-L5. Mnohé roky ma liečili rôznymi spôsobmi - manuálna terapia, masáže, injekcie, parafínová terapia, laserová liečba a iné. To všetko je nezmysel! Prietrž sa ešte zväčšila o 3 mm!

Rozhodol som sa o operácii, pretože som nemohol normálne chodiť - všetci som bol sklonený na jednu stranu. Kýla bola dokonale odrezaná. Lekár dokonca ukázal, ako vyzerá medzistavcová prietrž - ružové šľachovité mäso...

Po operácii sa niekedy objaví bolesť. Rehabilitácia je veľmi dôležitá! Začala sa posadiť iba 3 mesiace po operácii. LFK len klamú. Potom musíte ísť kúpať v bazéne, jesť želé výrobky, napríklad, aspic. Všetko zdravie a verte v seba! Operácia nie je také hrozné, verte mi!

Zhrnúť. Aktívna rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže je veľmi dôležitý a dlhý proces, ktorý by sa mal liečiť zodpovedne. Zabráni sa tak recidíve choroby a pacientovi sa vráti predchádzajúci životný štýl..

Skvelé články na pokračovanie:

Závery a závery

O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

 • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
 • stlačený sedací nerv;
 • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
 • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
 • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
 • impotencia a neplodnosť.

Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

Zoznam odkazov

 1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
 2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
 3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
 4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
 5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
 6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

Komentáre
_________________________________

elena

Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

Rehabilitácia po operácii bedrovej chrbtice: prietrž, liečba

Rehabilitácia po operácii prietrže lumbálnej chrbtice trvá veľa času. Dôsledky operácie sa prejavia po celý život. Aby ste zabránili vzniku novej prietrže, budete musieť denne vykonávať fyzické cvičenia.

Počas rehabilitačného procesu, šesť mesiacov po operácii, nemôžete vystaviť chrbát fyzickej aktivite. Je vhodné vyhnúť sa prievanu a chladu. Na úspešnú rehabilitáciu sú pacientom predpísané lieky, fyzioterapia, fyzioterapeutické cvičenia.

Aký je účel rehabilitácie?

Po odstránení medzistavcovej prietrže sa pacient ešte úplne nezotavil. Bolestivé príznaky sa môžu prejaviť na dlhú dobu. Dráždivosť nervov sa stále pozoruje, zápal sa musí ešte odstrániť, preto je akceptovaný zoznam postupov regenerácie..

Rehabilitácia po operácii plní nasledujúce ciele:

 • Zlepšenie stavu pacienta, zvýšenie možnosti starostlivosti v každodennom živote.
 • Stabilizujte fungovanie chrbtice.
 • Znížte limit zaťaženia.
 • Neutralizujte príznaky neurologickej bolesti.

Výkon pacienta by sa mal obnoviť, má sa predísť opätovnému vytvoreniu prietrže. Rehabilitácia môže trvať až rok, berúc do úvahy zložitosť operácie. Medzi hlavné postupy patrí: fyzioterapia, cvičebná terapia, pravidelný odpočinok.

Rehabilitačné pravidlá

Po operácii musíte postupovať podľa týchto pravidiel. Po prvé, výber vhodných postupov pre pacienta, aby sa odstránili jeho problémy. Po druhé, je potrebný pravidelný lekársky dohľad nad telom. Chirurg musí konať.

Je potrebné vziať do úvahy vekovú kategóriu pacienta a ďalšie poruchy pohybového ústrojenstva, stav prietrže v čase jeho odstránenia, výber vhodného chirurgického zákroku..

Počas obnovy sa vykonávajú nasledujúce fázy:

 • Prvých 14 dní sú odstránené príznaky bolesti, je poskytnutá podpora psychológa. Chôdza sa ukazuje 3-4 dni po operácii. V tomto štádiu sa vykonáva cvičebná terapia po odstránení prietrže. Pri ležaní je vhodné robiť gymnastiku.
 • Prvých 60 dní sa pacient pripravuje na každodenný život doma. Počas tohto obdobia sú pohyby so zvýšenou amplitúdou neprístupné, chrbát je skrútený, sú naklonené.
 • Po 90 dňoch sa udržuje fyzická aktivita, posilňuje sa svalové tkanivo a vykonáva sa prevencia. Tento čas trvá rok po operácii.

Je neprijateľné viesť vozidlo po dobu 3 mesiacov. Cestujúci smie byť v polosedu alebo vodorovne. Je neprijateľné skákať, behať, otáčať chrbticu. Stavce a disky sú vždy poranené.

Možnosti opravy prietrže

Dnes sa metódy na odstránenie prietrže prejavujú v smere maximálneho povoleného zníženia chirurgických zranení. Klasická metóda laminektómie sa používa zriedka, stále častejšie sa používajú metódy endoskopie a mikrochirurgickej eliminácie. Takéto metódy zabraňujú zraneniu po chirurgickom zákroku, pacient sa zotavuje oveľa rýchlejšie..

Mikrochirurgia sa vykonáva pomocou mikroskopu. Zranenie po chirurgickom zákroku je v porovnaní s endoskopiou mierne zhoršené, veľkosť kýly nie je obmedzená.

Intenzívne zotavenie

Rehabilitácia je potrebná na prispôsobenie pacienta po operácii normálnemu životu. Toto obdobie trvá od 3 do 12 mesiacov. Počas tohto obdobia zápal zmizne, jazvy sa uzdravia a motorická aktivita sa obnoví. V špeciálnych obchodoch sa kupuje korzet, ktorý vám umožňuje eliminovať nadmerné zaťaženie zozadu, vyžaduje neustále používanie.

Tipy pre lekárov:

 • Obmedzte trvanie pozície.
 • Môžete napnúť svoje svaly a poskytnúť chrbtici malú fyzickú aktivitu..
 • Obmedzte pohyb vo vozidlách.
 • Nemôžete niesť gravitáciu.
 • Zabráňte podchladeniu boľavého miesta.
 • Korzet musí používať obmedzené časové obdobie.
 • Chrbtica potrebuje odpočinok.

Po operácii hernia nebude vyžadovať hospitalizáciu. Rehabilitácia zahŕňa:

 • Lieky na zmiernenie zápalu, zníženie bolesti, posilnenie kostí.
 • Fyzioterapia pomáha normalizovať prietok krvi, zmierňuje bolesť.
 • Cvičebná terapia. Komplexy dolnej časti chrbta, hrudnej alebo krčnej oblasti sa výrazne líšia.
 • Kinezoterapia, vodné procedúry pomáhajú zmierniť napätie z chrbtice.
 • Návšteva rehabilitačných zariadení alebo sanatórií.

Obmedzenia vyplývajú z prvého obdobia rehabilitácie. V tejto dobe je veľa vecí zakázaných, zvyšok je povolený. V ranom období lekári zakazovali šport, fyzioterapeutické cvičenia. V prvých týždňoch je potrebných menej pohybu na urýchlenie regenerácie.

Nezabudnite použiť korzet. Po operácii je pacient povinný používať korzet počas 2 týždňov na fixáciu chrbta v správnej polohe. Vykonajte magnetoterapiu sami. V prvých týždňoch rehabilitácie sa masážne procedúry nevykonávajú. Samoliečba môže mať negatívne následky..

Korzet používajte po celý deň. Použitie korzetu príliš dlho znamená nebezpečenstvo pre pohybový aparát. Lekári odporúčajú nosiť ho maximálne 3-4 hodiny denne. To zaisťuje vhodné zaťaženie chrbtice. Ak korzet nosíte neustále, dochádza k poškodeniu v mieste odstránenia prietrže alebo je proces hojenia narušený.

Nie je možné prenášať gravitáciu, maximálne prípustné zaťaženie je 2 kg. Je neprijateľné nakláňať telo, predmety sa musia zdvíhať zo sedu. Najlepšia voľba je vziať vec z rúk inej osoby. Je nežiaduce brať liek bez predpisovania špecialistov. Ak neexistuje istota, že liek pomôže, je lepšie prestať s jeho používaním. Lekári neodporúčajú fajčenie ani pitie alkoholu..

Neskoré obdobie

Rehabilitačné obdobie je jednou z najvýznamnejších liečebných metód. Ak to budete brať vážne, môžete výrazne zlepšiť svoje zdravie. Po obnovení výkonu je oneskorená fáza, ktorá trvá celý život. Lekári kontrolujú proces posilňovania svalového korzetu. Cvičenia na posilnenie svalového tkaniva sú aktívnejšie.

Na konci obdobia lekári odporúčajú:

 • Nenoste veci ťažšie ako 5 kg.
 • Nezaberajte dlhé miesto na sedenie ani vo zvislej polohe.
 • Neskakujte prudko, neskakujte.
 • Vyvarujte sa chladu, zahrievajte spodnú časť chrbta.
 • Korzet sa nosí menej.
 • Posilnite chrbtové svaly.
 • Postupujte podľa pokynov týkajúcich sa výživy, aktivity a relaxácie.

Pravidelné obdobie

Pri pravidelnom rehabilitačnom období je počet obmedzení minimálny. Lekári odporúčajú vykonávať pravidelné cvičenia v terapeutickej gymnastike aj roky po operácii. Po zvyšok svojho života nie je dovolené prepravovať ťažké bremená, budete musieť dodržiavať stravu, vyhnúť sa náhlym pohybom. Venujte väčšiu pozornosť svojmu vlastnému muskuloskeletálnemu systému, podrobte sa vyšetreniu pri najmenšom znepokojení.

Pooperačné komplikácie

Chirurgický zákrok sa nie vždy vykonáva dokonale, v dôsledku toho vznikajú komplikácie. Pri anestézii:

 • Pri podávaní anestézie nastávajú zmeny v pažeráku alebo priedušnici.
 • Alergia na anestetiká.

Počas operácie indikátor krvného tlaku klesá. Srdce prestane biť, nastanú problémy s dýchaním. Poškodenie miechy, z tohto dôvodu existuje chronická migréna. Infekcia vstupuje do mozgomiechového moku.

Deformácia opakujúceho sa nervu spôsobuje stratu hlasu a dýchacie ťažkosti. O niekoľko mesiacov neskôr sa nerv zotaví sám. Vysoká pravdepodobnosť deformácie nervových koreňov. Miecha je poškodená, ochrnutie, neurologické poruchy, vyskytujú sa ďalšie patológie.

Adamkevichova tepna je poškodená v oblasti prietrže, kde sa najčastejšie zisťuje patológia. To spôsobuje ochrnutie a problémy s ovládaním močového mechúra..

 • Osteomyelitída - vredy, ktoré ovplyvňujú činnosť stavcov. V dôsledku toho sa môže zlomiť chrbtica.
 • Stenóza. Sťahovanie miechy, vyžaduje sa opätovné otvorenie.
 • Recidácia prietrže v mieste chirurgického zákroku môže nastať jeden rok po odstránení prietrže disku.
 • Diskové stavce a medzistavcové platničky menia svoju polohu, čo má za následok prietrž alebo výčnelok.

Okamžité vylúčenie nespôsobuje zdravotné postihnutie. Ak budete postupovať podľa odporúčaní odborníkov, obnovenie normálneho životného štýlu sa uskutoční v blízkej budúcnosti.

Pravidlá používania korzetu

Po operácii musí každý použiť korzet. Najprv musíte zistiť, ako dlho sa ortopedické zariadenie používa. V súlade s pooperačnými normami musíte korzet používať 2 mesiace, 3 až 6 hodín denne.

Prístroj sa dočasne uvedie do činnosti pred cvičením na cvičenie, prechádzkami, domácimi prácami. Je zakázané používať vozidlá a autá, ak je to potrebné, musíte nosiť korzet. Pravidelne pred nočným spánkom je toto zariadenie vylúčené. Najprv pacient zaujme horizontálnu polohu a potom sa zbaví zariadenia.

Korzet musí byť polotuhý, musí plniť podpornú funkciu, odoberať bremeno z chrbtice. Obsluhovaná oblasť sa pravdepodobne zotaví, pretože poskytuje maximálnu ochranu pred preťažením a ľahkými hladkými pohybmi. Korzet pomáha zmierňovať príznaky bolesti.

Keď si môžete sadnúť?

Kedy sa posadiť a kedy to nie je možné, rozhodne iba skúsený lekár. Vzhľadom na zložitosť postupu môže zákaz sedenia držať 4 až 6 týždňov. Ďalej je pacient naučený správne sedieť. Spočiatku sa nechal posadiť, čím sa znížil tlak na kostru.

Kolená by mali byť spočiatku umiestnené na okraji stoličky a mali by byť umiestnené pod bedrovými kĺbmi. Pri zmene polohy musíte držadlá držať rukami.

Ak bolí noha

Reziduálne príznaky môžu pretrvávať dlho po operácii. Najčastejšie majú pacienti bolesti v nohách. Niet divu, že bolesť nohy alebo znecitlivenie nastáva. Štruktúry dlho pôsobili s herniou, ktorá tlačila na nervové zakončenie. Ak sú nervy postihnuté, ich okamžitému uzdraveniu bráni eliminácia patologických stimulov. Z tohto dôvodu bolesť v dolnej a dolnej končatine.

Obnovenie citlivosti trvá niekoľko týždňov. Neexistujú situácie, keď by bolesť nemohla byť úplne zastavená. Ak nie je pozorované žiadne zlepšenie, bolesť a parastézia sa zhoršujú. Niekedy pri normálnom zdraví dochádza k bolesti nôh. To môže naznačovať komplikáciu alebo relaps patológie..

Musíte komunikovať častejšie s lekárom, opýtať sa ho na príznak. To môže byť v záujme pacienta. Načasovanie identifikácie negatívneho faktora určuje šance na jeho úspešné odstránenie..

fyzioterapia

Rehabilitácia po operácii zahŕňa vykonávanie fyzioterapeutických procedúr:

 • Bahenný zábal na bolesť a zápal.
 • Elektrická stimulácia umožňuje obnoviť fungovanie nervového tkaniva po kompresii, stimuluje metabolizmus v kostiach a chrupavkách.
 • Ultrazvuk vám umožňuje obnoviť a stimulovať rýchlu výživu tkanív..
 • Magnetoterapia umožňuje obnoviť pohyblivosť, znížiť opuch a jeho negatívne účinky, zastaviť bolesť a zápal. Táto vyšetrovacia technika vám umožňuje aktivovať metabolizmus.
 • Rehabilitácia po operácii vyžaduje použitie terapie EHF. Táto technika sa používa na zlepšenie svalového tonusu a väzov, stimuláciu krvného obehu. Bolesť a zápal sú pomocou týchto postupov chytro odstránené..
 • Ionoforéza podporuje hĺbkové prenikanie liečiv cez pokožku. Účinný na obnovenie ošetrenej oblasti a zmiernenie príznakov bolesti.
 • Fonoforéza vám umožňuje zavádzať lieky do tela pomocou ultrazvuku. Na odstránenie opuchov a zápalov sa používa mechanický efekt..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Životný štýl moderného človeka vyvoláva časté ochorenie osteoartikulárneho systému, konkrétne cervikálnu osteochondrózu. Odstránenie zápalu krčnej chrbtice vyžaduje veľa času a implementáciu rôznych lekárskych techník - masáže, hardvérové ​​postupy, lieky, gymnastika.
To, čo muži jednoducho nechodia, aby zvyšovali svoju mužskú silu a dávali ženám potešenie. Existujú rôzne spôsoby, ako predĺžiť potešenie z postele. Najobľúbenejším postupom je doposiaľ ťahanie šourka a penisu.
Rozsiahle prijatie diagnostických metód, ako je echokardiografia v praktickom lekárstve, významne zvýšilo frekvenciu detekcie rôznych srdcových abnormalít, medzi ktorými je najčastejšia prolaps mitrálnej chlopne (MVP).