loader

Hlavná

Späť

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice je dlhý proces. Následky operácie ovplyvnia život. Aby sa zabránilo rozvoju novej prietrže, je potrebné začať každý deň ľahkými preventívnymi cvičeniami. Počas rehabilitačného obdobia do šiestich mesiacov je neprijateľné sadnúť si a zaťažovať chrbát. Nízke teploty a prievan bude potrebné vylúčiť. Aby bolo rehabilitačné obdobie úspešnejšie, pacientovi je predpísaná fyzioterapia, lieky, cvičebná terapia.

Rehabilitačné úlohy

Po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže už nie je možné liečbu ukončiť. Uskutočnil sa chirurgický zákrok, ale u pacienta sa môžu vyskytnúť nepríjemné príznaky po dlhú dobu: zhoršenie citlivosti, bolesť. Nervy sú stále podráždené, zápalový proces ešte musí ísť, a preto je na obnovenie pacienta potrebný komplexný zásah.

Rehabilitácia po operácii zahŕňa nasledujúce úlohy:

 • Stabilizujte stav človeka, zbavte sa obmedzení v každodennom živote;
 • Obnoviť normálne fungovanie chrbtice;
 • Eliminujte obmedzenia fyzického stresu;
 • Neutralizujú neurologické príznaky a bolesť.

Dva hlavné ciele: obnoviť výkon pacienta a zabrániť vývoju novej prietrže.

Obdobie rehabilitácie môže trvať až rok, v závislosti od toho, ako ťažké bolo operovanie. Základné procedúry - fyzioterapia, lieky, cvičebná terapia, len relaxácia.

Pravidlá a etapy rehabilitácie

Po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže, zásady, ako sú:

 • Kompetentný výber postupov pre konkrétneho pacienta a riešenie jeho problémov;
 • Je potrebné neustále lekárske sledovanie stavu tela. Zúčastniť sa musí odborník, ktorý operáciu vykonal.

Takisto je potrebné vziať do úvahy také momenty, vek a iné patologické stavy chrbtice, aké pokročilé boli vzdialené prietrže, aký spôsob chirurgického zákroku bol zvolený.

Obdobie vymáhania prechádza týmito fázami:

 1. Prvé dva týždne - musíte zastaviť bolesť pacienta, psychicky ho podporiť. Po operácii môžete chodiť niekoľko dní. Cvičebná terapia po odstránení prietrže je už preukázaná v tomto štádiu, ale je lepšie robiť gymnastiku v náchylnej polohe;
 2. Prvé dva mesiace - musíte pacienta pripraviť na známy život v domácich podmienkach. Celý tento čas sú neprijateľné pohyby s veľkými amplitúdami, krútením chrbta a nakláňaním;
 3. O tri mesiace neskôr - musíte si udržať fyzickú aktivitu, posilniť svaly a zabrániť recidíve. Toto obdobie trvá najmenej jeden rok po operácii, ale musíte venovať pozornosť preventívnym opatreniam a pamätať na svoj problém celý život.

Je neprijateľné sedieť najmenej tri mesiace a najviac šesť mesiacov (v závislosti od lekárskej rady). V tejto polohe je zaťaženie bedrovej chrbtice vysoké..

Nemôžete viesť vozidlo najmenej tri mesiace. V úlohe cestujúceho môžete byť v polosedu alebo ísť spať. Nespúšťajte, neskakujte, nekrútte chrbticu - môžete poraniť stavce a disky.

 • Odporúčame vám prečítať si: korzety na herniu bedrovej chrbtice.

obmedzenia

Najmenej tri mesiace po odstránení prietrže bedrovej chrbtice nesmiete:

 • Dotiahnite fyzicky bez použitia korzetu;
 • Uskutočňujte stretnutia s chiropraktikom alebo masérom;
 • Jazda na bicykli, zapojenie sa do športových hier;
 • Pohybujte sa ostro.

Počas roka po operácii je zakázané:

 • Byť v doprave po dlhú dobu;
 • Robiť gymnastiku, nie dobre sa napínať;
 • Precítiť účinky prechladnutia a prievanu;
 • Korzet s dlhým oblečením;
 • Zdvíhať náklad viac ako osem kilogramov;
 • Dlhodobý pobyt v akejkoľvek polohe.

Hlavným bodom je ochrana ovládanej oblasti pred chladom a akýmkoľvek napätím.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické procedúry majú nasledujúce priaznivé účinky:

 • Bahenné zábaly anestetizujú, potláčajú zápal;
 • Intersticiálna elektrická stimulácia regeneruje nervové bunky, ktoré boli v zovretom stave, obnovuje metabolické procesy v tkanive chrupavky a kostí;
 • Ultrazvukové ošetrenie regeneruje, stimuluje rast a stabilizuje výživu buniek;
 • Magnetická terapia obnovuje pohyblivosť, znižuje riziko opuchy;
 • Vysokofrekvenčná terapia obnovuje svalový tonus svalov a väzov pacienta, odstraňuje bolesti a zápaly;
 • Ionoforéza pomôže zaviesť lieky pod kožu, stimulovať regeneráciu medzistavcových platničiek a zmierniť bolesť;
 • Fonoforéza predstavuje lieky pomocou ultrazvuku. Neutralizuje opuchy a zápaly.

Gymnastika, rané obdobie

Ak si pacient stále nemôže sadnúť v súlade s lekárskymi predpismi, gymnastické cvičenia sa musia vykonávať pri ležaní na chrbte, pokiaľ možno na špeciálnom koberci:

 1. Ohnite nohy v kolennom kĺbe, natiahnite ruky, resp. Doľava a doprava. Zdvihnite panvovú oblasť a podržte ju asi desať sekúnd. Zvýšte čas nábehu s časom na jednu minútu;
 2. Položte jednu ruku na druhú na oblasť hrudníka, ohnite nohy v kolennom kĺbe. Pritlačte bradu k telu. Pri namáhaní pobrušnice nadvihnite telo dopredu a držte ho desať sekúnd. Odpočívajte. Počet opakovaní - zvyšuje sa na 15 v závislosti od stavu pacienta;
 3. Jemne ohnite nohy v kolennom kĺbe a pritlačte ich k hrudnej kosti. Zameriavame sa na napínanie svalov zadku. Opäť hladko uvoľnite svaly zadku a nohy sa nenechajú v prirodzenej polohe až štyridsať sekúnd. Jemne ich vyrovnajte.

Neskôr môžete pokračovať v nasledujúcich cvičeniach:

 1. Vstávame na všetkých štyroch, striedavo zdvíhame opačnú ruku a nohu. Držíme sa od desiatich sekúnd do minúty, vymieňame si ruky a nohy;
 2. Ľahneme si na brucho, položíme ruky na chrbát hlavy. Jediným hladkým pohybom narovnávame ruky a zdvíhame hornú časť tela. Zameriavame sa na bedrové vychýlenie. Neroztrhajte chodidlá z rohože;
 3. Ľahneme si na žalúdok, dlane položíme pod bradu. Nohu mierne nadvihnite, držte ju rovno a jemne ju sklopte dozadu. Zopakujte pohyb s druhou nohou. Udržujte svoju panvovú oblasť v pokoji.

Neskoré cvičenie

Pacient by si mal vždy pamätať na problém medzistavcovej prietrže a nedovoliť jej nový vývoj v bedrovej oblasti. Na tento účel je vhodné každý deň pracovať na vašej chrbtici:

 1. Zatlačte správnou technikou - chrbát by mal byť rovný. Netlačíme na opotrebenie, nie viac ako 15 opakovaní v sade. Keď robíme cvičenie, znižujeme sa inšpiráciou, povstávame výdychom;
 2. Klasický „bicykel“. Rozsah opakovaní na priblíženie je od desiatich do sto, v závislosti od toho, koľko času uplynulo od odstránenia bedrovej prietrže;
 3. drepy Pohyby by mali byť také veľké, ako by ste prešli a sadli si na lavičku. Hlboké drepanie je neprijateľné. Tiež dosť na 15 opakovaní.

Tento jednoduchý komplex, ktorý sa vykonáva ráno, pomôže udržať chrbticu a svaly podporujúce ju v dobrom stave po celý deň..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Rehabilitácia po operácii bedrovej chrbtice, prietrž

Rehabilitácia po operácii bedrovej chrbtice, prietrž

Mnohí veria, že chirurgická liečba medzistavcovej prietrže rieši všetky problémy s chrbtom a zabudne, že rehabilitácia nie je o nič menej dôležitá etapa, ale ak vynecháte jej čas, operácia neprinesie správne výsledky. Rehabilitácia po odstránení kýly je systematické, denné cvičenie a postup zameraný na obnovenie stratených funkcií tela a návrat k normálnemu životnému štýlu..

Rehabilitácia po protetike bedrového kĺbu je dôležitou súčasťou liečby zameranej na obnovenie funkcií dolnej končatiny. Hlavnou vecou v tomto období je obmedzenie neprijateľnej fyzickej aktivity a realizácia komplexu liečebných cvičení.

Zásady rehabilitácie

Obdobie rehabilitácie po operácii na odstránenie časti medzistavcových platničiek je rozdelené do 3 období:

 • skoro - prvé 2 týždne po operácii;
 • neskoro - 2-8 týždňov;
 • oneskorené - 2-6 mesiacov.

Každá z nich má svoju vlastnú taktiku rehabilitačných opatrení týkajúcich sa charakteristík fungovania tela. Akákoľvek operácia je pre neho stresom. V počiatočných fázach po odstránení medzistavcovej prietrže je pacient adaptovaný. Tento proces môže trvať až 1 mesiac. Účelom tohto rehabilitačného obdobia je zabrániť komplikáciám, ktoré sa vyskytnú po operácii..

V neskorých a oneskorených obdobiach sa veľká pozornosť venuje stavu pohybového aparátu: chrbtice a chrbta. Hlavnými úlohami sú maximalizovať, pokiaľ je to možné, fyzickú aktivitu v dôsledku cvičebnej terapie, aby sa vytvoril správny motorický stereotyp.

Konečné ciele rehabilitácie po operácii:

 • vývoj svalového korzetu chrbta, podpora jeho normálneho tónu;
 • prevencia bolesti av prípade jej výskytu - odstránenie;
 • prevencia recidívy prietrže;
 • úplné obnovenie obvyklej fyzickej aktivity;
 • dobré vzdelanie v oblasti životného štýlu a zdravé návyky.

To je možné dosiahnuť iba pri vedomom prístupe a ochote pacienta venovať každý deň svojmu zdraviu. Rehabilitácia je zdĺhavý a namáhavý proces, ktorý si vyžaduje obetavosť.

Ďalšou súčasťou úspechu je dobre navrhnutý rehabilitačný program založený na hladkom a dávkovacom zvýšení fyzickej aktivity..

V penzióne Tula Grandfather sú vytvorené všetky podmienky na zotavenie po komplexnej operácii chrbtice. Posteľ je určená pre pacienta s minimálnym diskomfortom: sú inštalované lekárske postele, sestry pomáhajú prevrátiť sa a postaviť sa, robiť obväzy, injekcie proti bolesti. Penzión má pokročilou lekársku základňu a lekárov, ktorí denne pracujú s pacientmi s poruchami funkcie pohybového aparátu. Preto je každý hosť vybraný v jeho prípade najefektívnejším rehabilitačným programom.

Všeobecné rehabilitačné opatrenia

Vstávanie z postele je povolené druhý deň po operácii. Pri chôdzi musíte sledovať správne držanie tela, aby záťaž chrbtice bola rovnomerne rozložená a svaly neboli nadmerne zaťažené. Polohu tela môžete opraviť jednoduchým cvičením: choďte na stenu a postavte sa tak, aby sa dotýkala len zadnej časti hlavy, ramien, chrbtovej kosti a pätiek - bude to správna poloha tela..

Nemali by ste sa okamžite vrátiť k svojej obvyklej fyzickej aktivite. Včasná rehabilitácia po odstránení stavovej kýly znamená zákazy:

 • počas prvých 5-7 dní by celková dĺžka prechádzok nemala byť dlhšia ako 4 hodiny, zvyšok času, pozorovanie odpočinku;
 • do 7-10 dní po operácii je dovolené sedieť až 30 minút, potom musíte zmeniť polohu tela (ľahnúť si alebo vstať);
 • prvý mesiac nemôžete robiť ostré zákruty tela, silne sa nakloňte dopredu alebo dozadu;
 • Je zakázané zdvíhať a prenášať závažia (nad 5 kg)..

Pri chôdzi musí byť chrbtica upevnená polotuhým korzetom. Musíte ju nosiť celý prvý mesiac rehabilitácie. Ortopedický dizajn podporuje svaly, upravuje držanie tela a obmedzuje pohyby v bedrových a sakrálnych oblastiach. Ak je korzet zvolený správne, nepociťuje nepohodlie, ťažká stuhnutosť ani ťažkosti s dýchaním.

V prvých dňoch neurochirurgovia odporúčajú chôdzu po barle a zároveň pohybujú pažou a nohou na jednej strane tela

Pri chôdzi musí byť chrbtica upevnená polotuhým korzetom. Musíte ju nosiť celý prvý mesiac rehabilitácie. Ortopedický dizajn podporuje svaly, upravuje držanie tela a obmedzuje pohyby v bedrových a sakrálnych oblastiach. Ak je korzet zvolený správne, nepociťuje nepohodlie, ťažká stuhnutosť ani ťažkosti s dýchaním.

Prvých 7 až 10 dní po chirurgickom zákroku v lumbosakrálnej oblasti sa môže vyskytnúť bolesť spôsobujúca nohu. Toto je normálny jav spôsobený kompresiou nervových vlákien edematóznymi tkanivami. Po vyliečení pooperačných rán bolesť sama osebe zmizne. Ak narúša každodenný život, po porade so svojím lekárom môžete užívať lieky proti bolesti a protizápalové lieky.

Jedným z hlavných dôvodov rozvoja osteochondrózy a následnej tvorby hernií je zvýšené zaťaženie chrbtice v dôsledku nadváhy. Preto komplexný rehabilitačný program po odstránení bedrovej prietrže zahŕňa aj postupné znižovanie telesnej hmotnosti. Zbavením sa nadváhy sa vyhnete nielen problémom s chrbticou, ale aj s kĺbmi, kardiovaskulárnymi a endokrinnými systémami..

Pacientom s vysokou hmotnosťou sa odporúča frakčná výživa so zníženým obsahom kalórií. Strava, ktorú tvoria stravovatelia v penzióne Tula Děda, obsahuje všetky potrebné živiny a vitamíny, takže pri chudnutí človek nepociťuje pocit hladu alebo stresu..

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže

Chirurgická liečba prietrže je indikovaná približne v 10% prípadov, keď konzervatívna terapia neprináša výsledok a pacient naďalej vykazuje výrazné príznaky. Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže bedrovej, krčnej alebo hrudnej chrbtice si vyžaduje dobre zvolený súbor opatrení na obnovenie mobility. V takom prípade bude lehota na zotavenie jednoduchšia a bude trvať kratšie. Primeraný rehabilitačný kurz je kľúčovým faktorom úspešného uzdravenia pacienta..

V nemocnici Yusupov si odborníci vyberajú individuálny plán rehabilitácie pre pacientov po odstránení kýly. Rehabilitačný kurz v nemocnici Yusupov prispieva k rýchlemu uzdraveniu a návratu do plného života.

Medzistavcová kýla: chirurgia a rehabilitácia

Rehabilitačný kurz je predpísaný 1-1,5 mesiaca po operácii. Rehabilitácia po odstránení oddelenej prietrže začína neskôr, pretože odstránenie komplikovanej prietrže vyžaduje dlhšie obdobie na obnovenie integrity tkaniva. Rehabilitácia sa začína po konzultácii s ošetrujúcim lekárom a operovaným chirurgom. Proces zotavovania prebieha pod dohľadom ortopedického chirurga, traumatológa a neurológa. Lekári spoločne vypracujú liečebný plán, ktorý bude potrebné dodržiavať počas celého obdobia rehabilitácie. Liečebný proces bude zahŕňať denné procedúry, ktoré podporujú hojenie a obnovu funkcií miechy..

Hlavnými cieľmi rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže sú:

 • posilnenie svalov chrbtice;
 • obnovenie pohyblivosti stavcov;
 • normalizácia metabolických procesov v prevádzkovanej oblasti.

V počiatočnej fáze bude pacientovi predpísaná fyzická terapia a masáže. Intenzita záťaže sa bude postupne zvyšovať, aby sa nepreťažovala chrbtica. V budúcnosti sa používajú rôzne typy fyzioterapie a dávkovaná chrbtová trakcia..

Zotavenie po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže

Dôsledky prietrže medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice ovplyvnia ľudský stav po dlhú dobu. Odstránenie prietrže nie je posledným krokom v liečbe pacienta. Po operácii, asi ďalší rok, sa človek podrobuje rehabilitácii, aby obnovil normálne fungovanie chrbtice. Na prevenciu recidívy patológie a rozvoj novej prietrže bude potrebné celý život robiť špeciálne cvičenia..

Rehabilitácia po operácii medzistavcovej prietrže zahŕňa:

 • užívanie liekov;
 • rehabilitácia;
 • fyzioterapeutické cvičenia.

Druh procedúry predpisuje striktne ošetrujúci lekár v závislosti od rozsahu operácie a stavu osoby. Rehabilitačný kurz možno podmienečne rozdeliť do troch období:

 • elementárne. Toto obdobie zahŕňa prvé 2 až 3 týždne po operácii. Po operácii môžete chodiť o niekoľko dní neskôr a dávkovať. Zvyšok času by ste mali ležať. V tomto okamihu je už možné vykonávať ľahké gymnastické cvičenia, ale prednostne tiež ležať;
 • middle. 1-2 mesiace po operácii je pacientovi predpísaná fyzioterapia, súbor fyzických cvičení. Pripravuje sa pacient na vykonávanie známych činností v domácnosti;
 • neskoro. Je potrebné pokračovať v udržiavaní fyzickej aktivity, posilňovaní svalov chrbta. Po ukončení hlavného rehabilitačného kurzu bude potrebné pokračovať v preventívnych opatreniach..

Účinná obnova miechy tiež znamená určité obmedzenia. Prvých šesť mesiacov je pacient s operovanou kýlou zakázané:

 • sedieť;
 • nakloňte chrbát;
 • vykonávať akúkoľvek činnosť bez podporného korzetu;
 • zapojiť sa do akéhokoľvek športu okrem fyzickej terapie;
 • pohybovať sa ostro;
 • zdvíhajte bremeno do 4 kg.

Je veľmi dôležité chrániť telo pred podchladením a nadmerným zaťažením (fyzickým a emocionálnym). Ak je to potrebné, na odstránenie depresie by ste mali použiť pomoc psychológa.

Hernia krčných medzistavcových platničiek: dôsledky a rehabilitácia

Rehabilitácia po medziobratlovej kýle krčnej chrbtice si vyžaduje osobitnú pozornosť, pretože akýkoľvek chirurgický zákrok v tejto oblasti môže mať vážne následky:

 • poškodenie meningov;
 • infekcie
 • zhoršená reč, dýchanie;
 • poranenie pažeráka.

V pooperačnom období je pacientovi zakázané vstávať, vykonávať náhle pohyby. Dlho nemôžete sedieť ani preto, aby ste sa vyhli ďalším komplikáciám. Pacient musí byť veľmi pozorný k svojmu stavu a pri prvých príznakoch zhoršenia (akútna bolesť, necitlivosť, závraty) okamžite vyhľadať lekára..

Cervikálna rehabilitácia bude zahŕňať:

 • na sebe ortopedický korzet, krčný golier;
 • masáže;
 • rehabilitácia;
 • fyzioterapia.

Herniated Disc: Cvičenie

Cvičenie kýly chrbtice prispieva k liečbe patológie a prevencie. Terapeutická gymnastika pomáha posilňovať svaly chrbta, normalizuje krvný obeh v chrbtici a zlepšuje pohyblivosť stavcov. Fyzioterapeutické cvičenia sú určené pre pacientov v rehabilitačnom procese a pre ľudí, u ktorých existuje riziko rozvoja prietrže (sedavá práca, sedavý spôsob života, pravidelná ťažká fyzická práca)..

Cvičebnú terapiu kýly Schmorl pri lumbálnej chrbtici vykonáva odborník v závislosti od stavu pacienta, stupňa poškodenia tkaniva. Cvičenia budú zahŕňať otočenie chrbta, ohnutie a roztiahnutie rúk a zdvihnutie panvy. Cvičebná terapia pre Schmorlovu herniu hrudnej chrbtice zahŕňa cvičenia na štúdium tejto oblasti. Zložitosť a intenzita cviku by sa mala zvoliť individuálne a ak máte vážne ťažkosti, pacient by mal informovať lekára.

Medzistavcová prietrž: zotavenie bez chirurgického zákroku v Moskve

Chirurgický zákrok pri prietrži chrbtice je extrémnym opatrením, keď sú iné manipulácie neúčinné. Liečba kýly by sa mala vykonávať včas, aby sa dosiahol významný progres patológie, čím sa zabráni chirurgickému zákroku. Ak máte bolesti chrbta a iné príznaky prietrže v Moskve, môžete sa obrátiť na nemocnicu Yusupov. Vykonáva sa tu kvalitná liečba kýly chrbtice, ako aj rehabilitácia pacientov po operácii. Obdobie rehabilitácie po operácii medzistavcových prietrží je individuálne a závisí od stavu pacienta a rozsahu samotného zákroku. V priemere trvá rehabilitácia od šiestich mesiacov do roka.

V nemocnici v Jusupove sú zamestnaní skúsení lekári (ortopédovia, neurológovia, fyzioterapeuti, rehabilitační terapeuti), ktorí zostavujú liečebný plán pre každého pacienta individuálne. Spoločná práca špecialistov nám umožňuje dosahovať lepšie výsledky v liečbe medzistavcovej prietrže a jej prevencii.

Môžete si dohodnúť schôdzku, objasniť informácie o práci rehabilitačného centra a ďalšie zaujímavé otázky zavolaním do nemocnice Jusupov.

Funkcie rehabilitácie po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže

Rehabilitácia po operácii prietrže lumbálnej chrbtice je rad postupov na obnovenie ľudskej mobility, hojenie pooperačných rán a odstránenie možných komplikácií. Budúce zdravie pacienta, schopnosť starostlivosti o seba a udržanie plnohodnotného životného štýlu závisia od správneho výberu rehabilitačných opatrení..

Rehabilitačný koncept

Rehabilitácia je komplex lekárskych, pedagogických a preventívnych opatrení, ktorých účelom je obnoviť alebo kompenzovať funkcie, ktoré sú v tele poškodené v dôsledku choroby alebo zranenia. Rozdiel medzi rehabilitáciou a liečbou spočíva v tom, že sa nevykonáva pri akútnom priebehu choroby, to znamená, že sa používa na obnovu tela počas nástupu remisie, po operáciách. Úspech obdobia zotavenia závisí tak od správne zvolených rehabilitačných opatrení, od spôsobilosti zdravotníckeho personálu, ako aj od úsilia samotného pacienta..

Prečo potrebujete obdobie na zotavenie

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže dolnej časti chrbta zahŕňa tieto úlohy:

 1. Definovanie jasného rámca pre fyzickú aktivitu pacienta.
 2. Zmierniť a úplne odstrániť bolesť.
 3. Normalizácia fyzikálnych parametrov u pacienta.
 4. Stabilizácia biochemických parametrov tela.
 5. Obnova motorickej činnosti, spoločný rozvoj.
 6. Svalový tón.
 7. Eliminácia neuralgických symptómov.
 8. Prevencia relapsu.

Úsilie pacienta počas obdobia zotavenia a zodpovedný prístup k jeho zdraviu nie sú o nič menej dôležité ako kvalifikovaný výber rehabilitačných techník a ich použitie..

Čo sa nedá urobiť

Pacientom sa odporúča ľahnúť si do 2 týždňov po odstránení prietrže dolnej časti chrbta, pretože v sede sa zvyšuje zaťaženie chrbtice, čo môže spôsobiť recidívu choroby. Verejná doprava by sa mala opustiť, a to najmä na začiatku rehabilitácie, prísne sa zakazuje beh, zápas, skákanie, cyklistika a iné intenzívne športy. Nemôžete byť dlho v statickej polohe. Akákoľvek fyzická aktivita sa najlepšie vykonáva v podpornom obväze. S výhradou všetkých zákazov počas rehabilitačného obdobia sa šanca na úspešné zotavenie po operácii výrazne zvyšuje.

Rehabilitačné fázy

Nasledujúce etapy sa týkajú rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice:

 1. Včasné zotavenie - začína od okamihu, keď chirurgický zákrok na odstránenie prietrže trvá 7 až 14 dní. Úsilie zdravotníckeho personálu nemocnice je zamerané na odstránenie bolesti a opuchu pacienta a na zabránenie skorým pooperačným komplikáciám.
 2. Neskoré zotavenie - môže trvať až 2 mesiace. V tomto štádiu je obnovenie svalovej aktivity, schopnosť starostlivosti o seba, psychologické prispôsobenie.
 3. Následná rehabilitácia trvá celý život, úsilie pacienta je zamerané na postupné obnovenie funkcií pohybového aparátu, prevenciu recidívy a zvýšenie svalového tonusu..

Počas obdobia zotavenia je dôležité riadiť sa všetkými pokynmi lekára, aby ste sa zamerali na prevenciu poranenia chrbtice. Vďaka tomu je možné úplne normalizovať motorické funkcie, návrat do plného života.

Hlavné metódy

Rehabilitačné metódy po vyrezaní kýly chrbtice, ich intenzita a trvanie závisí od týchto faktorov:

 • chirurgická technika;
 • sprievodné choroby;
 • prítomnosť komplikácií;
 • vek pacienta.

Existujú všeobecné zásady rehabilitačného programu. Medzi ne patrí odpočinok na lôžku s úplným vylúčením záťaže chrbtice počas obdobia skorej rehabilitácie, zavedenie fyzickej aktivity na obnovenie mobility chrbtice, použitie fyzioterapie a niektoré ďalšie metódy.

Pokyny pre rehabilitačný program:

 1. Drogová terapia.
 2. fyzioterapia.
 3. fyzioterapia.
 4. diéta.
 5. Pobyt v sanatóriu a rehabilitačnom centre.

Opísané metódy rehabilitácie nie sú samostatnými typmi rehabilitačných programov, ale jediným komplexom na zlepšenie zdravotného stavu, obnovenie pohybových funkcií tela..

Drogová terapia

Počas rehabilitačného obdobia po odstránení medzistavcovej prietrže dostávajú všetci pacienti predpísané lieky. Cieľom liekovej terapie je eliminácia syndrómu bolesti, prevencia infekcie pooperačných rán, obnovenie chrupavky, zníženie opuchov a ďalších prejavov počas rehabilitácie..

Skupiny liekov sú opísané v tabuľke:

Skupina liekovPôsobenie drogNázov lieku
Nesteroidné protizápalové liekyEliminujte zápalové procesy, majú analgetický účinokdiclofenac
Ketorol
Diclac
analgetikumZmiernite kŕče a bolestiaspirín
Movalis
ketotifén
Svalové relaxanciáUvoľnite svalové napätie, jemne odstráňte bolesť
Methacarbamol
tolperizón
tizanidín
Chondroprotektívne činidláPoužíva sa na obnovu chrupavkyArthro
Aflutop
antidepresívaNormalizujte emocionálne pozadie pacientasertralín
Insidon
sedatívaZmierniť psychický stres, normalizovať spánokPersen
Fitosed
Novo-PASSIT ®

Neskorá rehabilitácia po operácii na odstránenie kýly dolnej časti chrbta nevyhnutne zahŕňa metódy fyzioterapie.

Cieľom fyzioterapie je zníženie bolesti, opuchu, rýchleho hojenia po operácii, odstránenie hematómov, zvýšenie svalového tonusu chrbta, obnovenie chrupavky chrbtice..

 1. Elektroforéza - technika, ktorá zvyšuje účinok liekov na poškodené tkanivá a chrupavky.
 2. Masáž - posilňuje ochranné funkcie tela, zvyšuje prietok krvi a svalový tonus.
 3. Laserové a ultrazvukové ošetrenie - eliminuje bolesť, kŕče, zlepšuje celkovú pohodu pacienta.
 4. Bahenná terapia - saturuje poškodenie tkanív užitočnými minerálmi, čo prispieva k rýchlejšiemu hojeniu rán po operácii.
 5. Magnetoterapia - normalizuje metabolické funkcie, znižuje zápalový proces, odstraňuje bolesti.

Osobitná pozornosť sa venuje masáži. Procedúra je predpísaná niekoľko mesiacov po vyrezaní kýly. Medzi ciele masáže patrí zahrievanie svalov, zlepšenie krvného obehu, lymfatická drenáž. Zároveň sú zakázané energetické techniky, manuálna terapia, trakcia chrbtice.

fyzioterapia

Gymnastika je potrebná na obnovenie pohybovej aktivity osoby po odstránení kýly lumbosakrálnej chrbtice (v segmente L5-S1). Fyzikálna terapia pomáha obnoviť schopnosť starostlivosti o seba, posilňuje svaly bedrovej oblasti. Cvičenia sa vyberajú osobitne pre každého pacienta, berúc do úvahy anamnézu a celkovú pohodu pacienta. Zároveň je zakázaná sila, ostré cvičenia, krútenie. Nesprávne použitie terapeutickej fyzickej kultúry iba zhoršuje situáciu, vedie k rozvoju relapsov a komplikácií.

Samostatným typom lekárskej gymnastiky je kinezioterapia - obmedzená fyzická aktivita vykonávaná pod prísnym dohľadom lekára pomocou špeciálnych simulátorov..

Odporúčania týkajúce sa telesnej výchovy

Na dosiahnutie optimálneho terapeutického účinku by ste mali dodržiavať pravidlá vykonávania terapeutických cvičení:

 1. Súbor cvičení, ktoré je možné vykonávať doma, vyvíja školiteľ.
 2. Výučba by sa mala konať pomalým tempom, pri nabíjaní je dôležité sledovať vaše dýchanie, zdravie.
 3. Ak sa vyskytne bolesť, musíte o tom informovať trénera..
 4. Cvičenia na bolesť alebo nepohodlie sa posudzujú alebo úplne vylučujú.
 5. Terapeutické cvičenia sa vykonávajú pravidelne, triedy by nemali spôsobiť únavu.

Frekvenciu tréningu určuje lekár. Je zakázané nezávisle zvyšovať zaťaženie, používať nové cvičenia a čas na zvyšovanie odporúčaného zaťaženia.

Funkcie stravovania

Po excízii prietrže chrbtice je dôležité dodržiavať zásady výživy:

 1. Vylúčte z jedla mastné, korenené, údené, slané jedlá a odmietajte ostré korenie.
 2. Alkohol a nápoje obsahujúce vysoké množstvá kofeínu sú zakázané.
 3. Fixačné a plynotvorné výrobky by sa mali zlikvidovať..
 4. Výživa pacienta by mala byť nasýtená veľkým množstvom vitamínov, minerálov.
 5. Z nápojov sa uprednostňujú bylinné čaje, kompoty, džúsy, brusnicová šťava je veľmi užitočná.
 6. Osobitný význam sa prikladá prírodným chondroprotektorom. Strava nevyhnutne zahŕňa želé, želé, želé mäso, ryby s nízkym obsahom tuku, zeleninu, mliečne výrobky a výrobky z kyslého mlieka.

Jedlo sa užíva v zlomkoch, v malých porciách - podľa odporúčania dietológa. Varené jedlá varia, dusia alebo varia. Jedzte teplé jedlo v deň prípravy. Príjem výrobkov po uvedenom dátume exspirácie nie je povolený.

Výhody kúpeľnej liečby

Liečba v sanatóriách sa nevykonáva v skorých štádiách rehabilitácie, pretože zmena klimatických podmienok môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie pacienta. V neskorých fázach regenerácie v sanatóriách sa používajú tieto činnosti:

 • diétna terapia;
 • hydraulické postupy;
 • použitie terapeutického bahna a hliny;
 • akupunktúra;
 • masáže;
 • parafínové kúpele;
 • svalová elektrická stimulácia.

Výhodou rehabilitácie sanatória po odstránení kýly chrbtice je schopnosť používať širšiu škálu postupov pod dohľadom kvalifikovaných pracovníkov..

Rehabilitácia je nevyhnutným prvkom liečby po excízii vertebrálnej kýly. Neprijatie rehabilitačných opatrení negatívne ovplyvňuje zdravie pacienta, vyvoláva relapsy a iné nežiaduce následky.

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže

Podľa štatistík je prietrž bedrovej chrbtice najčastejšie nájdená, a predovšetkým zo všetkých, hrudná kýla. Napriek skutočnosti, že na liečenie tejto patológie nie je vždy potrebný chirurgický zákrok, mnoho operácií sa napriek tomu vykonáva. Preto je potrebné poznať proces rehabilitácie v pooperačnom období..
Degeneratívne degeneratívne choroby chrbtice sú dnes jednou z hlavných príčin bolesti pacientov.
Osteochondróza je založená na znížení obsahu tekutín v medzistavcovej platničke, znížení jej hrúbky a zahrnutí kostí, svalov a nervového tkaniva do patologického procesu..
S progresiou choroby sa vláknitý prstenec obklopujúci vláknité jadro disku zlomí. Potom časť jadra vyjde von a vytvorí takzvanú prietrž (uzol) medzistavcových platničiek..
Chirurgický zákrok eliminuje príčinu symptómov pacienta a vedie ho k lekárovi. Vymazanie týchto znakov však nerieši všetky problémy. Je potrebné eliminovať následky základnej choroby. To je presne to, na čo sú zamerané rehabilitačné techniky. Je dôležité vrátiť pacienta do aktívneho domáceho a pracovného života.
Pooperačné obdobie je rozdelené do nasledujúcich etáp:

 • 1-14 dní - skoré pooperačné obdobie.
 • 14–32 týždňov - neskoré pooperačné obdobie.
 • Od 2 mesiacov po operácii a neskôr - oneskorené pooperačné obdobie.

Po operácii je potrebné vykonať komplexy fyzioterapie, ktoré pomôžu posilniť svalový korzet a zabrániť recidíve.

Všeobecné zásady rehabilitačného procesu

 • Počas pooperačného obdobia je dôležité byť podľa indikácií pod dohľadom chirurga, neurológa, rehabilitológa a ďalších úzkoprofilových špecialistov..
 • Kýla medzistavcovej platničky dáva pacientovi vážne ťažkosti z dôvodu silnej bolesti a obmedzenej pohyblivosti. Po operácii sa človek cíti bezmocný a je vpravený do určitého rámca (podľa pravidiel, harmonogramu špecializovaných vyšetrení, užívania liekov atď.), Preto je možný rozvoj depresívneho stavu. V tejto situácii sa nemôžete obísť bez pomoci terapeuta.
 • Po operácii musíte použiť špeciálny korzet. Bude to vynikajúca prevencia relapsu..
 • Vymenovanie fyzioterapie, masáže a fyzioterapie.
 • Gymnastika sa vykonáva od prvého dňa po operácii. Komplex liečebných cvičení sa vyberá individuálne a vykonáva sa pod vedením inštruktora alebo lekára.
 • Hlavné princípy fyzioterapie v pooperačnom období - pravidelnosť a plynulé zvýšenie záťaže.
 • Je kontraindikované zdvíhať jednou rukou viac ako 2 až 3 kg po operácii po dobu 3 mesiacov.
 • Predĺžené sedenie je potrebné obmedziť na 3 mesiace po operácii.
 • Vyhnite sa vonkajším hrám s ostrými balistickými pohybmi..
 • Odporúča sa opustiť alkohol a tabak počas celého obdobia rehabilitácie..

Hernia krčka maternice

Po operácii sa v gymnastike zameriavajú hlavne na dychové cvičenia.
V prvej fáze rehabilitácie je potrebné obmedziť zákruty a náklony hlavy.
Po povolení ošetrujúceho lekára môžete zaujať polopoloh s povinným nasadením goliera Shants. Počas tohto obdobia sa k dychovým cvičeniam pridávajú cviky na hornom ramennom páse. Ruky by nemali byť zdvihnuté nad úrovňou ramien. Pri rotácii ramenami by sa mali dlane spustiť a pritlačiť k telu.
V ďalšej fáze sú do súboru cvikov pridané pohyby nôh.
Prestať používať ortózu (Shantsov golier) až po kontrolnom röntgenovom vyšetrení.

Hernia hrudného disku

Po operácii je gymnastika zameraná na prevenciu komplikácií vnútorných orgánov. Prvým krokom sú dychové cvičenia..
V prípade absencie kontraindikácií sa pacientovi môže takmer okamžite po operácii prevrátiť na brucho. Cvičenie v tejto pozícii je možné vykonať o niekoľko dní.
Po získaní súhlasu od ošetrujúceho lekára je potrebné postaviť sa a chodiť, ale nezabudnite si nasadiť fixačnú ortózu..
Týždeň po operácii môžu byť do terapeutického gymnastického komplexu pridané statické cvičenia, t. J. Udržanie určitého svalu v redukovanom stave počas niekoľkých sekúnd.
Pohyby sa postupne zavádzajú do stojacej polohy, ako aj s odporom, závažiami a doplnkovým vybavením.
Akékoľvek cvičenia sa musia vykonávať s odborným inštruktorom a pod dohľadom lekára fyzioterapie alebo rehabilitológa.

Bedrová hernia

Sedaciu polohu je potrebné opustiť na obdobie 3 až 6 mesiacov. Vedenie vozidla je kontraindikované počas prvých 3 mesiacov po operácii. Ako cestujúci v aute môžete jazdiť iba v polosedu alebo v ľahu.
Je potrebné použiť upevňovaciu vzperu.
Môžete začať chôdzu v neprítomnosti kontraindikácií od prvého dňa po operácii.
Odpočinok na bruchu by mal byť 20-30 minút niekoľkokrát denne.
Po chirurgickom zákroku trvajúcom 1-2 mesiace sú absolútne kontraindikované pohyby s vysokou amplitúdou, ako aj krútenie chrbtice a ohýbanie..
V počiatočných dňoch je potrebné vykonávať gymnastiku v polohe na chrbte, pričom treba venovať pozornosť správnemu rytmu dýchania. Všetky pohyby sa musia vykonávať pomaly. Počet opakovaní sa zvyšuje postupne. Gymnastika sa vykonáva denne. Počas tréningu by nemala byť spôsobená bolesť, t.j. rozsah pohybu by mal byť až do bolesti.

Cvičenie krútenia chrbtice, ako aj beh a skákanie sú úplne vylúčené.

fyzioterapia

2 týždne po operácii je predpísaná elektroterapia (SMT, DDT, elektroforéza lidázy), laserová terapia a ultrazvuková terapia, ako aj hydrofortizónová ultrafonoforéza. Realizovaný kurz, ktorý pozostáva z denných sedení s celkom do 15 hodín.

Opakované kurzy fyzioterapie sa odporúčajú každých šesť mesiacov na udržanie telesného tkaniva, zlepšenie mikrocirkulácie a oxygenácie, zvýšenie trofizmu a urýchlenie reparatívnych procesov..

masáž

Jemná masáž končatín na postihnutej strane sa vykonáva v prvých dňoch po chirurgickom zákroku v prítomnosti radikulárneho syndrómu, ktorý sa prejavuje zníženou citlivosťou, zníženými reflexmi a zvýšenou slabosťou končatín..

akupunktúra

Je celkom možné zaviesť reflexológiu do komplexnej liečby mesiac po chirurgickej liečbe podľa indikácie.

Komplikácie operácie

Rovnako ako každá iná operácia, chirurgická liečba prietrže je spojená s určitým rizikom komplikácií. Zoberme si niektoré z nich..

anestézia:

 • Poškodenie priedušnice alebo pažeráka laryngoskopom, ak je intubované na anestéziu.
 • Alergické reakcie na anestetické roztoky.

prevádzka:

 • Záchrana dýchacích ciest a srdca, nekontrolovaný pokles krvného tlaku.
 • Ruptúra ​​duralovej membrány miechy mozgomiešnou tekutinou (príčina chronických bolestí hlavy), infekcia mozgovomiechového moku s rozvojom meningitídy a tiež (s hnisavou meningitídou) tvorba fistuly duralného vaku s výskytom hnisavých hmôt v okolitých tkanivách. Sepse a smrť.
 • Poškodenie pažeráka, priedušnice alebo cievneho zväzku v cervikálnej oblasti.
 • Porucha opakujúceho sa nervu. Jeho funkcia je obnovená nezávisle po 2-3 mesiacoch po operácii.
 • Riziko poškodenia nervových koreňov.
 • Cerebrospinálna tekutina (menej ako 1%).
 • Priečna myelitída je výsledkom neúmyselného chirurgického poškodenia alebo infekcie miechy. Prejavy závisia od výšky lézie, preto sa môžu vyskytnúť paréza, paralýza, závažné neurologické poruchy.
 • Poškodenie Adamkevichovej artérie v prípade anatomických znakov jej umiestnenia u pacienta počas chirurgického zákroku v oblasti L4-S1, kde sa najčastejšie tvoria hernie. Dôsledkom je nižšia ochrnutie a inkontinencia.
 • Epidurálny hematóm sa vytvára v dôsledku poškodenia cievy počas operácie a akumulácie krvi v epidurálnom tukovom tkanive. S predčasnými opatreniami prijatými na diagnostiku a liečbu sa vyskytuje hnisavá periduritída. Potom sa môže dostať do jazvy s lepivou epiduritídou, ktorá sa v závislosti od lokalizácie procesu prejavuje rôznymi neurologickými príznakmi: paréza, paralýza, bolesť, zhoršená senzorická a motorická funkcia, inkontinencia, poruchy genitourinárnej sféry atď..

Pooperačné obdobie:

 • Toxické poškodenie mozgu, obličiek, pečene a srdca.
 • Osteomyelitída stavcov je purulentná lézia hubovitého tkaniva po chirurgickom zákroku, ktorá sa šíri do okolitých tkanív so stratou podpornej funkcie stavcov. Výsledkom je deštrukcia (zlomenina) chrbtice. U oslabených pacientov je možné zovšeobecnenie procesu s vývojom sepsy..
 • Pooperačná stenóza miechy v dôsledku aktívneho rastu spojivového tkaniva v oblasti operácie. Spojivové tkanivo stláča duralový vak a spomaľuje tok mozgomiechového moku. Následne sa to premieta do úplného zastavenia jeho cirkulácie, t.j. stavu vyžadujúceho okamžitú opätovnú operáciu. Okrem toho spojivové tkanivo priamo komprimuje miechu a jej korene, čo je tiež indikáciou pre opakovaný chirurgický zákrok.
 • Relaps hernie disku je dlhodobou komplikáciou operácie. Reformácia prietrže v oblasti operácie vykonaná pred viac ako rokom.
 • Nestabilita stavcov s tvorbou spondylolistézy. Počas operácie je potrebné odstrániť kostný oblúk stavcov, čo znižuje podpornú funkciu chrbtice. Po operácii je možné premiestniť takýto stavec dozadu alebo dopredu v porovnaní s inými stavcami s traumou na medzistavcový disk, pričom sa vytvorí výčnelok a prietrž.

Je dôležité pochopiť, že prietrž medzistavcových platničiek a chirurgická liečba tohto ochorenia nespôsobujú zdravotne postihnutú osobu. Správnou liečbou a implementáciou všetkých odporúčaní multidisciplinárneho lekárskeho tímu dôjde v pomerne krátkom čase k návratu k obvyklému životnému štýlu..
Je však tiež potrebné vedieť, že chirurgický zákrok nie je jediný spôsob, ako eliminovať herniu disku. Existujú metódy nechirurgickej liečby. Je preto vhodné uchýliť sa k chirurgickému zákroku iba v prípadoch, keď iné typy liečby z nejakého dôvodu nie sú vhodné pre konkrétneho pacienta..

Televízny kanál „Rusko-1“, program „Na najdôležitejšiu vec“. Bubnovsky hovorí o cvičeniach na herniu chrbtice:

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže

Neskorú prietrž v neskorých štádiách je možné liečiť iba chirurgicky. Po jeho odstránení je potrebné vykonať komplex terapeutických opatrení, aby sa dosiahol pozitívny výsledok. Počas rehabilitácie po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže na chrbtici v bedrovej oblasti veľa záleží na pacientovi samotnom a jeho túžbe zotaviť sa.

Ciele liečby

Hlavnými úlohami pooperačnej rehabilitácie sú:

 • zbaviť sa lumbalgie a neurologických reakcií;
 • návrat plnohodnotnej funkcie motora;
 • posilnenie svalového korzetu;
 • primeraná fyzická aktivita.

S týmito úlohami sa musí vyrovnať sám pacient a sú vyzvaní rehabilitológovia, aby mu pomohli..

Obdobia vymáhania

Podmienene je rehabilitácia po operácii rozdelená do troch období:

 • prvý (skoro) - 7-14 dní;
 • druhý (neskoro) - 3-8 týždňov;
 • tretí (oneskorený) - od 8 týždňov a na celý život.

V počiatočnom štádiu dochádza k postupnej regenerácii tkaniva a hojeniu pooperačného švu. V tomto okamihu sa citlivosť postupne začína vracať k pacientovi, bolesť ustupuje. Opuch a zápal počas prvého týždňa môžu stále pretrvávať. Do konca druhého týždňa spravidla prechádzajú takmer úplne.

Rehabilitácia po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže v prvých dvoch týždňoch spočíva v užívaní protizápalových liekov nesteroidnej (nehormonálnej) skupiny na úľavu od bolesti a zápalového procesu a jednoduchých cvičení, ktoré sa v korzete vykonávajú striktne..

V tejto fáze lekár monitoruje citlivosť končatín a fungovanie panvových orgánov. Priradené sú ďalšie snímky a analýzy.

V druhej fáze sa postupne obnovuje funkcia motora a pooperačná šva sa oneskoruje. Ak sú testy správne a pacient sa podľa toho cíti, je predpísaný. Lekár poskytuje liečebný režim a všetky potrebné odporúčania.

Od 8 týždňov sa pacient aktívne zotavuje pomocou série cvičení a iných lekárskych predpisov.

Komplex opatrení na obnovu

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice zahŕňa nasledujúce položky:

 • užívanie liekov;
 • rehabilitácia;
 • lekárska gymnastika (LFK);
 • masážne aplikácie;
 • použitie akupunktúry;
 • prijatie terapeutických kúpeľov;
 • sanatórium.

V ranom období po operácii musí byť pacient sledovaný odborníkmi, ako je neurochirurg, neurológ a lekár na cvičenie..

Používanie liekov

Po operácii chrbtice sa predpisujú tieto lieky:

 • protizápalové nehormonálne lieky;
 • analgetiká a antispasmodiká;
 • svalové relaxanciá;
 • Preparáty pre křupavku;
 • vitamínové a minerálne komplexy.

Na zmiernenie zápalu sa užívajú ibuprofén, nimesil, Movovalis alebo iné lieky z tejto skupiny, ktoré predpisuje lekár..

Z antispasmodík a analgetík je možné predpísať Spazmalgon, Ketarol, No-Shpa atď..

Svalové relaxanciá sú predpísané na uvoľnenie svalového napätia v oblasti, kde bol chirurgický zákrok vykonaný. Táto kategória zahŕňa „Midokalm“, „baklofén“, „Sirdalud“ a ďalšie.

Úlohou chondroprotektorov je obnoviť chrupavku. Najúčinnejšie sú intramuskulárne injekcie "Chondrolon", "Alflutop", "Structum".

Vitamíny a minerály sú určené na obnovu kostného a nervového tkaniva, postihnutých koreňov. Preto sú vápnikové prípravky a vitamíny B obzvlášť užitočné..

Na zvýšenie účinku svalových relaxancií sa predpisujú psychotropné lieky. Okrem toho majú upokojujúci účinok a pomáhajú zmierniť nervové napätie pacienta..

Pri veľkých opuchoch sa diuretiká predpisujú prvé dva týždne po operácii.

fyzioterapia

Rehabilitácia po operácii kýly v bedrovej chrbtici môže zahŕňať nasledujúcu fyzioterapiu:

 • magnetoterapia;
 • fonoforézou;
 • ultrazvuk;
 • EHF terapia;
 • terapia rázovými vlnami;
 • parafínové ošetrenie.

Magnetoterapia má vplyv na choré oblasti s magnetickým poľom. Tento postup umožňuje zmierniť opuch, bolesť, zápal, podporuje rýchle hojenie tkanív a zlepšuje miestny krvný obeh. Okrem toho vám magnetoterapia umožňuje ďalšie uvoľnenie svalov chrbta. Týmto spôsobom sa môže doba liečby významne skrátiť..

Ultrafonoforéza sa vykonáva pomocou liekov, ktoré prenikajú do tkaniva v dôsledku ultrazvukovej vlny. Táto metóda je mikromasáž, ktorá zlepšuje miestny krvný obeh, zmierňuje opuchy, bolesť a začína proces regenerácie. Ultrazvuk má tiež podobný účinok..

Terapia EHF ovplyvňuje postihnutú oblasť vysokofrekvenčnými elektromagnetickými vlnami. Táto metóda umožňuje obnoviť lokálne metabolické procesy a mikrocirkuláciu, ako aj skrátiť dobu liečby liekmi.

Liečba rázovými vlnami pracuje so zvukovou vlnou, ktorá nepolapuje ľudské ucho. Jeho účelom, ako je opísané vyššie, je zotaviť sa z operácie.

Parafínová terapia sa vzťahuje na tepelné procedúry, má na postihnutú oblasť otepľovací účinok. Táto metóda sa môže použiť ako ďalší postup pri jednej z vyššie opísaných metód fyzioterapie..

Masážne ošetrenie

Niekoľko dní po operácii je indikovaná jemná masáž. To vám umožní eliminovať necitlivosť, zvýšiť odrazivosť a zlepšiť miestny krvný obeh. Je dôležité si uvedomiť, že vykonávanie lekárskej manipulácie v lumbosakrálnej oblasti je možné až po 4-6 týždňoch.

Triedy fyzickej terapie

Od prvých dní po operácii by sa mal pacient začať pohybovať a vykonávať jednoduché cvičenia. Preto rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice musí nevyhnutne zahŕňať fyzickú terapiu. Triedy by nemali spôsobovať vážne nepohodlie a spôsobiť silnú bolesť.

Cvičenie po operácii dolnej časti chrbta sa vykonáva prvýkrát pod dohľadom špecialistu na cvičebnú terapiu, ktorý pre každého pacienta rozvíja špeciálnu súpravu cvičení..

Gymnastika po odstránení prietrže umožňuje pacientovi obnoviť motoriku, posilniť svaly chrbta a vrátiť sa k plnohodnotnému životnému štýlu.

Nasledujú ukážkové cvičenia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice:

 1. Ľahnite si na chrbát na podlahu, ohnite kolená a začnite namáhať brušné svaly. Udržujte napätie po dobu piatich sekúnd a potom relaxujte. Pri absencii bolesti je možné cvičenie postupne priviesť až na 1 minútu jedným prístupom. Po nejakom čase je cvičenie komplikované. Urobte to v rovnakej polohe a zdvihnite narovnané nohy 10-15 cm nad povrch. Cvičenie sa tiež začína o niekoľko sekúnd a končí o 1 minútu..
 2. Ľahnite si na chrbát a ohnite kolená, zatiaľ čo ruky by mali byť roztiahnuté do strán. Opierajúc sa o chodidlá, začnite postupne zvyšovať oblasť panvy. Pokúste sa udržať túto pozíciu počas 5 až 10 sekúnd. V priebehu času sa zaťaženie zvyšuje na 1 minútu naraz.
 3. Nasadnite všetky štyri a začnite súčasne napínať pravú a ľavú nohu a potom naopak. Túto pozíciu nechajte 10 - 15 minút. Potom sa časový interval predĺži na minútu.
 4. Z ležiacej polohy na bruchu (ruky pod bradou) začíname striedavo ťahať hore a potom ľavú končatinu, zatiaľ čo panvovú oblasť nevyberáme z podlahy. Držte nohu natiahnutú od niekoľkých sekúnd do minúty.

Uvedené cvičenia sú iba začiatočným liečebným cyklom po operácii bedrovej chrbtice. Ďalej používame proprietárne techniky, ktoré vám umožňujú konsolidovať a zlepšovať výsledok..

Cvičebná terapia po odstránení medzistavcovej prietrže počas rehabilitačného obdobia sa vykonáva výlučne v ortopedickom korzete..

Akupunktúrna liečba

Pri komplexnej terapii je pacientovi často predpisovaný postup, ako je akupunktúra. Vykonáva sa najskôr 4 týždne po operácii. Táto technika má podobný účinok ako fyzioterapia, preto sa neodporúča kombinovať ich.

Liečivé kúpele

Cieľom hydroterapie je urýchlenie procesu hojenia a skrátenie obdobia liečby liekmi. Na tento účel sa pacientovi predpisujú tieto typy terapeutických kúpeľov:

Hydroterapiu je možné kombinovať s fyzioterapiou. Vane sa zvyčajne používajú pri liečbe v sanatóriu.

Zoznam kontraindikácií

V skorom období po operácii je pacientovi prísne zakázané vykonávať tieto manipulácie:

 • zaujať polohu pri sedení;
 • hmotnosti zdvihu viac ako 3 kg;
 • berte lieky, ktoré lekár nepredpisuje;
 • používať dlhodobý korzet.

Okrem toho je veľmi dôležité dodržiavať diétnu liečbu, ktorá by mala zahŕňať zdravé potraviny obohatené o vitamíny, minerály a stopové prvky. Zo stravy je potrebné vylúčiť vyprážané, údené, vysoko slané jedlá, sladkosti, sýtené nápoje a ľahké jedlá..

Odporúčame sledovať video:

Podľa všetkých rehabilitačných pravidiel a lekárskych predpisov sa pacient môže vrátiť do normálneho životného štýlu asi po troch mesiacoch.

Funkcie a použitie aplikátora Lyapko

Čo je to výčnelok chrbtového disku?

Ako liečiť radiculitídu dolnej časti chrbta doma

Shishoninove chrbtové cvičenia

Čo robiť, keď je zadná časť dolnej časti chrbta zaseknutá

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Výčnelok disku l5 s1 prináša chorým veľa problémov. Je charakterizovaná asymptomatickou počiatočnou fázou a vývojom nebezpečných komplikácií. Neexistuje špecifický vek pre túto chorobu.
Bolesť s myómom do značnej miery závisí od miesta vzniku nádoru a od toho, v akom štádiu sa toto ochorenie dosiahlo. Samotný myóm je hormonálne závislá formácia benígnej povahy, schopná dosiahnuť pomerne veľkú veľkosť, avšak napriek tomu nepredstavuje vážne zdravotné riziko.
Droga Karipain je účinné a vysoko kvalitné liečivo, ktoré je zaradené do kategórie šetrných farmakologických prípravkov. Enzýmy prítomné vo svojom zložení zlepšujú pohybové vlastnosti a urýchľujú hojenie tkanív pohybového aparátu..