loader

Hlavná

Späť

Aké sú pravidlá pre zotavenie po odstránení apendicitíd?

Jedným z najbežnejších typov chirurgických zákrokov je operácia na odstránenie apendicitídy. Lekárska prax doteraz získala bohaté teoretické a praktické skúsenosti v tejto oblasti. Obdobie operácie a rehabilitácie nezaberie veľa času. Mnoho pacientov sa však obáva otázky: koľko je v nemocnici s apendicitídou?

Aké sú obmedzenia v pooperačnom období?

Riziko možných komplikácií nie je spojené s odstránením zapáleného dodatku, ale s poškodením brušnej steny. Tradičná operácia brucha zahŕňa vytvorenie rezu v oblasti trieslovín, ktorého veľkosť dosiahne 9 - 10 cm. Ide o vážne narušenie integrity prednej steny brucha, takže akákoľvek fyzická aktivita počas rehabilitácie choroby by sa mala obmedziť. Nedodržanie lekárskych odporúčaní môže viesť k rozvoju komplikácií, ako je štiepenie švov alebo prietrž.

Dnes je apendektómia často vykonávaná laparoskopickou metódou, po 2-3 malých rezoch dlhých 1,5 - 2 cm. Pacient po takejto operácii je obnovený rýchlejšie a ľahšie, ale fyzická aktivita by sa mala vylúčiť aj v prvých týždňoch po zákroku.

Ak sa vyžaduje pomoc lekára

 • Slabý kurací vývar alebo anestézia.hand by mali byť pri zotavovaní pacienta umiestnené pod hrudník. Diéta zjemňuje jazvu a robí ju zvlášť ženskou, predstavuje pľúca;
 • Z brušnej dutiny slepá laparotómia. Laparotómia znamená rezanie). Tento manéver vám umožní rozšíriť ruky.
 • Tvorba infiltrátov, fistulous pasáží alebo
 • Pomôcť pri úľave od bolesti pri nadmernom zaťažení brušných svalov vyhľadať lekára
 • Normalizácia stolice, nízkotučné teľacie mäso. Okrem vývarov

Apendicitída je hlavnou indikáciou apendektómie. Čím skôr sa zistí zápal procesu, tým rýchlejšie a rýchlejšie sa vykoná operácia. Príznaky zápalu slepého čreva sú rôzne. Klasický klinický obraz:

 • bolesť v oblasti iliak na pravej strane;
 • nevoľnosť;
 • hnačka;
 • zvýšenie teploty.

Zápal sa môže prejaviť bolesťou v pupočnej oblasti, migračnou bolesťou, zápchou a všeobecnou intoxikáciou.

Existuje mnoho metód, ktorými lekári môžu potvrdiť alebo vyvrátiť zápal slepého čreva. Sú informatívne individuálne. Najväčšie ťažkosti vznikajú pri diagnostike patológie u detí vo veku 5 až 6 rokov. Lekári rozlišujú zápal slepého čreva so zameraním na sťažnosti pacienta pomocou palpačného vyšetrenia brušnej dutiny. U žien sa diagnóza musí odlišovať od akútneho zápalu dodatkov.

Ak sa zistí akútna apendicitída, operácia sa vykoná bezodkladne, už 2 - 4 hodiny po hospitalizácii. Dôvodom je riziko nekrózy tkanív, prasknutie procesu, peritonitída a sepsa.

Apendektómia môže byť vykonaná podľa plánu. Indikácia - chronická apendicitída. Pri tejto diagnóze sa zápal slepého čreva vyskytuje vo vlnách: príznaky sa objavujú pravidelne a potom ustupujú. Môže to trvať niekoľko rokov. Najlepší spôsob, ako zabrániť akútnemu zápalu a ohrozeniu života pacienta, je odstrániť prílohu pred ďalším relapsom..

Posteľ je dôležitou fázou rehabilitácie

Úspešná operácia pre nekomplikovaný katarálny alebo hlienovitý apendicitída si nevyžaduje predĺžený odpočinok na lôžku. Pacienti môžu a mali by chodiť 5-6 hodín po apendektómii. Včasná vertikalizácia pomôže stimulovať črevnú motilitu a obnoví trávenie.

Formy akútnej apendicitídy komplikované hnisaním, tvorbou abscesu, gangrény alebo perforácie oddialujú pacienta dlhšie v polohe na chrbte - o 1-2 dni. Ako dlho bude pacient v pokoji odpočívať, závisí od mnohých faktorov a určuje ho ošetrujúci lekár individuálne. Takíto pacienti by mali postupne rozširovať svoju fyzickú aktivitu a podniknúť prvé kroky s podporou príbuzných alebo personálu kliniky.

Aké môžu byť komplikácie?

Každá operácia je spojená s rizikami a komplikáciami. Apendektómia môže byť sprevádzaná vážnou stratou krvi, ktorá závisí od kvalifikácie lekára. Môžu nastať problémy s dýchaním, najmä ak je pravá strana alebo rana veľmi boľavá. Je to kvôli neschopnosti dýchať celú hruď, ktorá je plná hypoxie. Nadúvanie a zadržiavanie moču v dôsledku použitia svalových relaxancií môžu vyvolať parézu močových alebo črevných ciest. Existuje riziko tromboembólie, zápalu a fistuly. V rane sa niekedy vyskytujú hnisavé septické komplikácie (pri nesprávnom zaobchádzaní). Pooperačná liečba môže vyvolať hnačku po apendicitíde, ktorá trvá až mesiac.

Skoré pooperačné obdobie: čo je možné a čo nie

Pobyt v nemocnici po apendicitíde sa pohybuje od 3 dní do niekoľkých týždňov. Po celú dobu sú pacienti pod dohľadom lekárov. Čo sa dá urobiť počas tohto obdobia a čo je prísne zakázané?

 • jesť tekuté a nastrúhané jedlo, ktoré „zbytočne nezaťažuje“ črevá;
 • kráčajte pomaly s prestávkami na oddych;
 • viac ležať a odpočívať.

Je možné plávať hneď po operácii? Tradičné vodné procedúry sú zakázané, ale hygiena určitých častí tela je dôležitá dvakrát denne. Zabráňte vniknutiu vody do miesta rezu, kým sa neodstránia švy a nevytvorí sa stabilná jazva..

V skorom pooperačnom období nemôžete:

 • chôdza alebo beh rýchlo;
 • byť dlhodobo v stoji;
 • zdvíhať závažia;
 • zapojiť sa do akýchkoľvek športov.

Návrat do aktívneho života

Po prepustení z nemocnice je pacient prevedený na ambulantnú liečbu. Spôsob jeho fyzickej aktivity zostane šetrný ďalších 1-3 mesiace. To znamená, že akékoľvek intenzívne zaťaženie je úplne zakázané: nie je dovolené zdvíhať závažia, behať, mať sex. Nie sú povolené žiadne profesionálne športy..

Pacienti môžu vykonávať normálnu pracovnú záťaž v domácnosti. Pomalá nečakaná chôdza (bez potreby dlhodobého státia), bežné domáce úlohy, zdvíhanie predmetov s hmotnosťou do 3 kg nepoškodí. Plná sexuálna aktivita je povolená 1 až 2 týždne po odstránení stehov.

Návrat k obvyklej fyzickej aktivite by mal byť postupný a mal by sa riadiť nasledujúcimi pravidlami:

 1. Najprv sa vykonajú ľahké cvičenia a potom, v neprítomnosti bolesti a iných nepríjemných pocitov, môžete prejsť na zložitejšie.
 2. Komplexné cvičenia sa vykonávajú bez zvýšenej váhy..
 3. Napätie na svaly prednej brušnej steny, ostré ohyby dopredu a do strán sú úplne eliminované.
 4. Ak sa počas cvičenia vyskytne najmenšie nepohodlie, musí sa okamžite prerušiť a vyhľadať lekársku pomoc.

Šport po slepom čreve - čo je možné a čo nie?

Všetko záleží na forme a štádiu choroby. Počas jednoduchej katarálnej apendicitídy môžu pacienti stúpať alebo meniť polohu po 4-6 hodinách. To výrazne zlepšuje stav čriev a bráni tvorbe adhézií.

V prípade, že gangrenózna apendicitída alebo komplikovaná peritonitídou, zostanú pacienti v posteli 2 dni. Po uplynutí tejto doby môžete pohyb vykonať pomocou personálu.

V pooperačnom období sa neodporúča vykonávať žiadne fyzické zaťaženie. Po dobu jedného mesiaca sa neodporúča zdvíhať ťažké predmety, byť dlhodobo v stoji. Nie je potrebné vykonávať rýchle pohyby, najmä pri trhnutí. Nedodržanie týchto jednoduchých podmienok spôsobí oddelenie švíkov..

Čo sa dá urobiť prvý deň po operácii?

Po apendicitíde musia byť pacienti počas prvého dňa v posteli. Odporúča sa používať lieky proti bolesti prvýkrát. Ak sa operácia vykonala pomocou laparoskopie, je možné ľahšie preniesť dôsledky. Pacienti sa dokážu rýchlejšie vrátiť k normálnym rytmom každodenného života..

Po dvoch týždňoch

Ak to bolo asi dva týždne po operácii, potom je kontraindikácia zdvíhania závaží nad 3 kilogramy. Neodporúča sa kľačať na dlhú dobu. Tiež je kontraindikované robiť dlhé a konštantné zaťaženie. Zvyšujú tlak v dolnej časti brucha a v určitom okamihu sa stehy oddelia. Po dvoch týždňoch sa neodporúča robiť žiadne športy.

Tri mesiace po odstránení slepého čreva...

Na podporu formy sa odporúča šport vykonávať na posilnenie končatín. V žiadnom prípade by ste nemali vkladať tlač alebo akékoľvek brušné svaly v trojmesačnom období.

Pre správne udržiavanie formy, aby sa priebeh choroby nezvýšil, je potrebné vykonať špeciálne cvičenia. V každom prípade by mal byť systém zvolený tak, aby nezaťažoval brušné svaly.

Odporúča sa vylúčiť beh. Takéto cvičenia sú nahradené prvkami pokojnej chôdze a cvičeniami na posilnenie svalov rúk a nôh. Neodporúča sa úplne opustiť činnosť fyzickej roviny. Takéto činnosti vedú k rozvoju adhézií v čreve a v oblasti, kde sa vykonáva činnosť.

Tri mesiace po operácii môžete začať zdvíhať činky: činky alebo činky. Deje sa to však iba po uplynutí troch mesiacov a pacient nemá žiadne komplikácie.

Je potrebné odmietnuť:

Pokiaľ ide o pacientov, ktorí boli operovaní laparoskopicky, rehabilitujú rýchlejšie. Načítanie môžete začať po dvoch mesiacoch.

Cvičenie pre mužov po 40 rokoch. Kulturistické cvičenia pre mužov nad 40 rokov

Začneme fyzickým stavom tela, teóriou. V priebehu času sa telo mení. Nezabudnite na vedomie. Aby bol pacient v telocvični opatrný, musí dostať výsledok na cestu von..

 • Kostná štruktúra dospelého muža začína strácať pevnosť. Ligamenty nie sú také silné ako u mládeže. Záver nie je potrebné prenasledovať veľké hmotnosti na začiatku cesty budovania svalovej postavy.
 • Kapilárna sieť je v priebehu rokov zanesená troskami a cholesterolovými plakmi. Funkcia dodávania živín krvou je spomalená. Obe hlavné orgány a svaly. Je potrebné zmeniť stravu, opustiť nezdravé obvyklé jedlo. Potom cvičebný program po 40 rokoch bude prínosom len.
 • Vytrvalosť ide s vekom. Toto je veľmi dôležitý bod vo vývoji komplexu. Pri ťahaní železa musíte brať do úvahy dostatok kyslíka, ktorý vstupuje do tela alebo nie.
 • Vek si vyberá svoju daň. Hovorím o hormonálnych zmenách. Pri pravidelnom čerpaní svalov musíte udržiavať anabolický a katabolický proces tyče. Prečítajte si viac o tejto téme..

Cvičenie po štyridsiatich rokoch je rozdelené do niekoľkých etáp. Prípravný kurz je určený na svalovú závislosť od záťaže a záverečný - hlavný.

Telo musí byť chránené

Rehabilitácia po operácii je kľúčom k správnemu uzdraveniu. Ak je možné športovať, mali by o tom informovať ošetrujúci lekári.

Skutočnosť, že nedošlo k žiadnym komplikáciám, je dokázaná stavom prišívania pri ich odstraňovaní. Ak nie sú pozorované žiadne choroby a zmeny, môžete postupne začať cvičiť.

Počas tréningu musí veľa pacientov monitorovať stav svojich švov. Je dôležité, aby sa do nej nedostali žiadne prostriedky vrátane vody. To môže spôsobiť komplikácie. Ignorovanie odborných rád sa neodporúča..

Fyzická aktivita

Prvé pohyby sa môžu vykonať druhý deň po operácii. Ak je to potrebné, vstaňte z postele a uchopte šev rukou. Nosenie ortézy znižuje riziko divergencie švu.

V nasledujúcich 2-3 mesiacoch rehabilitácie je potrebné fyzickú aktivitu úplne opustiť. Môžete chodiť na krátke vzdialenosti, zastaviť každých 300 - 500 metrov.

Nedostatok fyzickej aktivity neznamená, že je potrebné ustanoviť všetky 2 mesiace. Naopak, mierna mobilita urýchli metabolické procesy, ktoré pozitívne ovplyvnia obnovu tráviaceho traktu.

sumarizujúci

Iba starostlivé plánovanie všetkých akcií vedie k pozitívnym výsledkom. S ich pomocou sa môžete rýchlo vrátiť k obvyklému spôsobu života..

Je dôležité pochopiť, že sa môžete vrátiť k predchádzajúcemu spôsobu života, iba zhon tu je jednoducho nevhodný. Akákoľvek chyba môže mať vážne následky..

Mnoho ľudí nemôže žiť bez neustálej fyzickej aktivity. Podporou aktívneho životného štýlu posilňujú zdravie a dlhodobo udržiavajú mládež, predlžujú život. Keď sa ľudia podrobujú chirurgickému zákroku, porušuje sa ich obvyklý spôsob života a sú nútení obmedziť sa v období pooperačného zotavenia. Hlavným problémom je trvanie rehabilitácie, pretože nemôžu úplne trénovať..

Cékum ako súčasť tráviaceho systému sa podieľa na trávení potravy. Vermiform dodatok kecum sa nazýva dodatok. Dlho sa to považovalo za atavizmus, pretože sa ako súčasť zažívacieho traktu nezúčastňuje na jeho práci. Moderný výskum tvrdí, že príloha hrá dôležitú úlohu v imunitnom systéme - bunky, ktoré produkujú, chránia črevo pred cudzími agresívnymi baktériami.

Apendicitída je zápal procesu slepého čreva. Príčiny patológie neboli stanovené - každý môže ochorieť. Ako liečba ponúka liek jedinú možnosť - pohotovostný chirurgický zákrok.

Odstránenie slepého čreva je najbežnejšou lekárskou operáciou na svete. Včasná diagnóza choroby a poskytovanie lekárskej starostlivosti znížia pravdepodobnosť výskytu nebezpečných komplikácií a umožnia vám čo najskôr sa uzdraviť. Preto by ste pri prvom podozrení na apendicitídu mali okamžite kontaktovať zdravotnícke zariadenie.

Poradie registrácie

Osvedčenie o práceneschopnosti sa vydáva v deň operácie, ak sa vykonáva ambulantne, alebo v deň hospitalizácie, ak je potrebný pobyt v nemocnici. Gynekológ sa zaoberá patológiami maternice.

Každý odborník na plný úväzok je odborníkom prvého poriadku a má právo na to, aby sa sám rozhodol, či je potrebné vydať osvedčenie o zdravotnom postihnutí. Pri obnove viac ako 15 dní je povinný poskytnúť dokumentáciu a zabezpečiť vzhľad pacienta na VK.

Členovia lekárskej komisie môžu predĺžiť nemocenskú dovolenku najviac o 15 dní, v prípade pokračujúcej práceneschopnosti bude potrebné opakované predĺženie v rovnakom poradí. Počas tejto doby sa lekár zaoberá liečbou a diagnostikou, plní všetky požiadavky a odporúčania stanovené vyšším lekárskym odborníkom.

Po prepustení z nemocnice s voľnou práceneschopnosťou musí žena v mieste bydliska konzultovať so ženami.

Ďalšiu liečbu a diagnostiku budú vykonávať odborníci na ambulantnej báze. V tomto prípade sa potvrdenie o zdravotnom postihnutí tretej strany (vydané v nemocnici) uzavrie prostredníctvom VK, žene sa vydá nové osvedčenie bez ohľadu na dĺžku trvania choroby..

Kód na pracovnej neschopnosti označuje:

 • "01" - pre choroby;
 • „10“ - počas manipulácie (hysteroskopia).

Postup pri platení práceneschopnosti pri operáciách maternice je štandardný, platia sa všetky dni zdravotného postihnutia. Ak existuje druhé miesto zamestnania a odpracované roky dlhšie ako 2 roky, žena môže očakávať, že dostane druhú práceneschopnosť na účely prezentácie za úhradu..

Konečné rozhodnutie o vydaní práceneschopnosti prijíma ošetrujúci lekár. To vysvetľuje skutočnosť, že pri rovnakej chorobe môžu rôzne ženy získať právne dôvody, aby nechodili do práce. Všetky chirurgické zákroky sa vykonávajú iba po predchádzajúcej konzultácii..

Ak sa chcete vyhnúť problémom pri práci, musíte objasniť možnosť jej návrhu a odhadovanú dĺžku liečby. V prípade plánovaných operácií, ak má žena psycho-emocionálne ťažkosti, je vhodné odložiť návštevu lekára na dovolenku alebo naplánovať operáciu na konci týždňa, pretože osobné želanie pacienta nie je dôvodom na otvorenie nemocnice.

Teraz viete, koľko je na pracovnej neschopnosti po odstránení maternice a iných gynekologických operáciách. Všetky sporné otázky upravuje nariadenie Ministerstva zdravotníctva a sociálneho rozvoja Ruskej federácie N 624n „Po schválení postupu vydávania osvedčení o zdravotnom postihnutí“..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kláves Ctrl Enter.

Evidenciu práceneschopnosti vykonáva senior zdravotná sestra profilového oddelenia, vedúci oddelenia alebo chirurg na klinike v mieste bydliska. Pacient sa nezúčastňuje na vypĺňaní formulára.

Vysvetľuje príčiny zdravotného postihnutia pomocou špeciálnych jednotných kódov. Kód 001 zodpovedá zápalu slepého čreva - označuje ochorenie, pri ktorom nie je možné navštíviť pracovisko.

Po prepustení a ukončení pracovnej neschopnosti si pacient podľa dátumu splatnosti formulár vyzdvihne a odovzdá ho zamestnávateľovi, ktorý vyplní potrebné informácie týkajúce sa výpočtov a informácií o mieste výkonu práce. Kód nemocenskej dovolenky pre daň z príjmu pre 3 osoby a daňovú službu - 2300.

Vydávanie osvedčení o dočasnom postihnutí je regulované. 183 Zákonníka práce Ruskej federácie, uznesením Ministerstva zdravotníctva a sociálneho rozvoja Ruska č. 624n zo dňa 29.06.2011 a č. 31n zo dňa 24. januára 2012.

Chirurgické metódy

Pri chirurgii sa používajú dva hlavné spôsoby odstránenia dodatku: otvorená apendektómia a laparoskopia..

V prvom prípade chirurg urobí rez v brušnej dutine 10 centimetrov. Ide o významné poškodenie integrity brušnej steny, takže jej hojenie trvá dlho. Pri laparoskopii je integrita brušnej steny mierne narušená - urobia sa tri vpichy, z ktorých každá meria 2 centimetre. Po tejto metóde ľahšie pokračuje hojenie povrchu rany a vnútorných tkanív. V obidvoch prípadoch sa počas dňa odporúča pacientom úplný odpočinok a lieky proti bolesti v nasledujúcich dvoch dňoch po chirurgickom zákroku..

Faktory ovplyvňujúce časové limity obnovy

Keď lekári prerušia postihnutý proces, dôjde k narušeniu fungovania funkcií tela: spomalenie trávenia, inhibícia respiračných funkcií a zníženie celkového tonusu..

Obdobie zotavenia po apendicitíde je spôsobené rôznymi faktormi:

 • Individuálne charakteristiky osoby - pohlavie, vek a hmotnosť;
 • Sprievodné choroby;
 • Reakcia na anestéziu;
 • Druh chirurgického zákroku: laparoskopia alebo otvorená metóda;
 • Štádium zápalového procesu.

Mladí ľudia sa zotavujú rýchlejšie ako starší ľudia a deti. Pooperačné komplikácie a závažné štádium choroby si vyžadujú ďalšie úsilie v boji proti možnej infekcii. Fyzická aktivita po odstránení zápalu slepého čreva je pod prísnym lekárskym dohľadom..

Ako dlho trvá postihnutie pri gynekologických zákrokoch??

Priemerná dĺžka pracovnej neschopnosti po operácii je 10 dní. Skrátenie tohto obdobia alebo jeho predĺženie závisí od závažnosti operácie a prítomnosti sprievodných komplikácií. Podľa závažnosti existujú:


Pľúca - pacient je plne zdatný a nasledujúci deň môže začať pracovať. BL nie je vydaný. V niektorých prípadoch sú poskytnuté až 3 dni..

 • Stredná - zotavenie si vyžaduje čas, niektoré funkcie organizácie sú porušené. BL trvanie do 30-45 dní.
 • Závažné - po hlavnej fáze liečby je potrebná dlhá rehabilitačná doba. BL počas 45 dní.
 • Gynekologická operácia sa týka miernych až stredne závažných chirurgických zákrokov. Po odstránení onkológie sa zistia závažné stavy, ak sa podľa histológie (vyšetrenie odstránených tkanív) potvrdí malígny nádor. V takom prípade lekár nasmeruje pacienta na ITU, kde je priradená skupina osôb so zdravotným postihnutím.

  List so zdravotným postihnutím sa nevydáva iba pre ľahké typy operácií. Zvyčajne sa vykonávajú ambulantne, bez hospitalizácie a nevyžadujú komplikácie. Všetky prípady rieši súkromne lekár a lekárska rada..

  Dodatočné obmedzenia

  Operácia na odstránenie dodatku patrí do kategórie jednoduchých a netraumatických postupov. V zriedkavých prípadoch sa vyskytujú tieto komplikácie:

  • Problémy s močením;
  • Prerušenie srdca kvôli strate krvi;
  • Infekcia spôsobená porušením hygienických predpisov;
  • Zápalový proces vnútorných orgánov;
  • Negatívne účinky anestézie;
  • Adhézie a upchatie čriev.

  Sú spôsobené dvoma faktormi:

  • Ochorenie je diagnostikované v pokročilom štádiu;
  • Nedodržiavanie odporúčaní ošetrujúceho lekára.

  V každom prípade sa lieky predpisujú v kombinácii s fyzioterapiou a fyzioterapiou.

  V ťažkých situáciách sa vykonáva opakovaný chirurgický zákrok. V prípade komplikácií po apendektómii sú športy povolené po šiestich mesiacoch a zdvíhacie závažia sú povolené dvanásť mesiacov po operácii. V takýchto podmienkach sa odporúča, aby sa obvaz nepretržite nosil, aby sa zabránilo napätiu v oblasti spoja..

  indikácia

  Akútna a chronická forma zápalu slepého čreva sú hlavnými ukazovateľmi odstránenia slepého čreva. Stav je charakterizovaný výraznými príznakmi:

  • Nevoľnosť a roubík.
  • Zdrojová bolesť.
  • Zvýšená telesná teplota.

  Okrem zápalu doplnku sú indikáciami na použitie chirurgického zákroku pomocou laparoskopu:

  • Mukocele.
  • Nádory benígneho typu, cysta, červy.
  • Nádory karcinoidných orgánov.

  Operácia je možná v nasledujúcich prípadoch sprievodných chorôb:

  • Diagnóza neumožňuje potvrdiť alebo vylúčiť zápalový proces. V tomto prípade sa prevádzka z diagnostiky zmení na lekársku.
  • Ženy v plodnom veku s nejasnými príznakmi, ktoré jasne neoddeľujú zapálený proces a gynekologické poruchy. Lekárske štatistiky poznamenávajú, že takmer polovica pacientov s podozrením na apendicitídu mala apendektómiu bezdôvodne. Zároveň prípad adhézií, ktoré sa vyskytujú ako komplikácia, vyvolal neplodnosť.
  • Pacienti s cukrovkou a obezitou, keď úplný rez povedie k hnisavým komplikáciám.
  • Detstvo. Vďaka minimálne invazívnej metóde je výskyt adhezívneho ochorenia minimalizovaný.

  Ak existujú náznaky, existujú kontraindikácie pre tento chirurgický zákrok:

  • Ochorenie obličiek, dysfunkcia pečene, kardiovaskulárne ochorenie.
  • Tehotenstvo v posledných mesiacoch.
  • Poruchy zrážania krvi.

  Kontraindikácie sú patológie lokalizované v mieste navrhovanej operácie:

  • Zvýšená hustota zápalových produktov zoskupených vnútri a blízko doplnku.
  • Procesy priľnavosti.
  • Hromadenie plynov v doplnku. Ak sa pokúsite odstrániť, môže to viesť k narušeniu integrity procesu, dotýkať sa susedných orgánov a spôsobiť rozvoj peritonitídy. Ohrozené sú aj krvné cievy a črevné steny..
  • Peritonitída v pokročilej forme.

  Hlavnými indikáciami pre laparoskopiu a odstránenie apendicitíd pomocou laparoskopie sú príznaky akútnej a chronickej apendicitídy. Tieto stavy sú doložené živým klinickým obrazom a zmenami zistenými laboratórnymi a inštrumentálnymi vyšetrovacími metódami..

  Zoznam kontraindikácií je pomerne široký a zahŕňa absolútne aj relatívne kontraindikácie. Medzi absolútne patria:

  • Neskoré tehotenstvo.


  Tehotenstvo sa tradične považovalo za absolútnu kontraindikáciu pre laparoskopiu.

  • Prítomnosť kontraindikácií pri použití anestézie.
  • Poruchy zrážanlivosti krvi (hemofília a ďalšie stavy so zníženou zrážanlivosťou krvi).
  • Žiadne príznaky zápalu doplnku.
  • Rozliaty hnisavý zápal v retroperitoneálnej oblasti.
  • Apendikulárny infiltrát predstavujúci pevne zváraný dodatok s črevnými slučkami.

  Relatívne kontraindikácie zahŕňajú tieto situácie:

  • Zvýšená telesná hmotnosť, ktorá znemožňuje laparoskopiu prístup do brušnej dutiny.
  • Predchádzajúce ochorenia brucha kvôli riziku adhézie.
  • Peritonitída je ako optimálna liečba široká laparotómia.

  Hlavné indikácie pre laparoskopiu apendicitíd sa nelíšia od vymenovania operácie konvenčného pásma. Je to akútna a chronická forma zápalu slepého čreva, cystická expanzia slepého čreva (sliznice). Medzi ďalšie indikácie patrí: diabetes mellitus, nadváha, túžba pacienta minimalizovať estetickú vadu jazvy.

  Za túto metódu sa nepovažujú pacienti s vážnym poškodením obličiek a pečene, ktorí trpia hemofíliou a srdcovým zlyhaním, ženy s gestačným vekom viac ako 22 týždňov. Operácia odstránenia procesu sa neuskutočňuje s adhéziou v čreve, hnisavým zápalom tukového tkaniva.

  fyzioterapia

  Povinným prvkom rehabilitácie je priebeh fyzioterapeutických cvičení (LFK) zameraných na prevenciu pooperačného zhoršovania stavu pacienta: zápal pľúc, tromboflebitída, zvýšená tvorba plynov a zápcha. Pri tomto kurze sa znižuje opuch, stimulujú sa regeneračné procesy a znižuje sa bolesť..

  Pacienti ihneď po operácii začnú cvičiť. Priebeh liečby začína dychovými cvičeniami, neskôr sa dôraz kládol na prácu svalov rúk a nôh..

  diéta

  Na úspešné prekonanie dôsledkov postupu je pacientovi predpísaná diéta. Po dni je jedlo povolené. Odporúča sa konzumovať jedlo v tekutej alebo šťouchanej forme v malých dávkach šesťkrát denne. Jedlo sa chladí, aby sa vylúčilo podráždenie vnútorných orgánov. Potraviny, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynu v črevách, sú vylúčené zo stravy: strukoviny, slané alebo údené potraviny, sóda, huby. Alkohol, fajčenie a soľ sú zakázané. Rehabilitácia zahŕňa opustenie pekárskych výrobkov. Strava sa dodržiava dva mesiace, po ktorých sa pacienti postupne vracajú k obvyklým výrobkom.

  Nemocenská dovolenka

  Na zotavenie lekári predpisujú odpočinok a domáci režim. V súčasnosti majú ľudia nárok na nemocenskú dovolenku. Dĺžka liečby je určená stavom osoby a povahou práce. Pri normalizácii stavu sú pacienti prepustení, avšak s obmedzeniami fyzickej aktivity. Pre študentov bola poskytnutá výnimka z telesnej výchovy.

  Pri návšteve lekára sa starostlivo poraďte. Neustále sa pýtajte na svoj zdravotný stav, úprimne odpovedajte na otázky lekára, dodržiavajte všetky odporúčané obmedzenia, nevytvárajte ďalšie ohrozenia zdravia z dôvodu snahy okamžite sa vrátiť k športovému tréningu.

  Operácia odstránenia slepého čreva: ako dlho, možné komplikácie a rehabilitácia

  Ak sa vyžaduje pomoc lekára

  Apendicitída je hlavnou indikáciou apendektómie. Čím skôr sa zistí zápal procesu, tým rýchlejšie a rýchlejšie sa vykoná operácia. Príznaky zápalu slepého čreva sú rôzne. Klasický klinický obraz:

  • bolesť v oblasti iliak na pravej strane;
  • nevoľnosť;
  • hnačka;
  • zvýšenie teploty.

  Zápal sa môže prejaviť bolesťou v pupočnej oblasti, migračnou bolesťou, zápchou a všeobecnou intoxikáciou.

  Existuje mnoho metód, ktorými lekári môžu potvrdiť alebo vyvrátiť zápal slepého čreva. Sú informatívne individuálne. Najväčšie ťažkosti vznikajú pri diagnostike patológie u detí vo veku 5 až 6 rokov. Lekári rozlišujú zápal slepého čreva so zameraním na sťažnosti pacienta pomocou palpačného vyšetrenia brušnej dutiny. U žien sa diagnóza musí odlišovať od akútneho zápalu dodatkov.

  Ak sa zistí akútna apendicitída, operácia sa vykoná bezodkladne, už 2 - 4 hodiny po hospitalizácii. Dôvodom je riziko nekrózy tkanív, prasknutie procesu, peritonitída a sepsa.

  Apendektómia môže byť vykonaná podľa plánu. Indikácia - chronická apendicitída. Pri tejto diagnóze sa zápal slepého čreva vyskytuje vo vlnách: príznaky sa objavujú pravidelne a potom ustupujú. Môže to trvať niekoľko rokov. Najlepší spôsob, ako zabrániť akútnemu zápalu a ohrozeniu života pacienta, je odstrániť prílohu pred ďalším relapsom..

  Apendicitída je nedeštruktívna. Exacerbácia môže byť prenesená „na nohy“, potom sa ochorenie stáva chronickým. Deštruktívna apendicitída sa vyznačuje nekrózou tkanív a hnisaním v stenách slepého procesu. Bez včasného chirurgického zákroku to vedie k smrti pacienta.

  Ako budú fungovať??

  Dnes je preferovaná laparoskopická apendektómia. Obzvlášť pri obezite je diabetes mellitus pri veľkých rezoch nevhodný. Metóda má však niekoľko kontraindikácií:

  • viac ako deň od začiatku zápalového procesu;
  • podozrenie na peritonitídu;
  • choroby srdca a pľúc.

  Minimálne invazívna metóda je menej traumatická, používa sa, ak je potrebné operáciu vykonať v lokálnej anestézii, ktorá sa končí skrátenou dobou rehabilitácie.

  Laparoskopia sa vykonáva iba plánovaným spôsobom, keď majú lekári možnosť vykonať plnohodnotnú prípravu pacienta na chirurgický zákrok:

  • zbierať anamnézu;
  • vyzdvihnúť anestéziu;
  • zastaviť zápalový proces.

  Otvorená operácia na odstránenie doplnku sa vykonáva v celkovej anestézii. Dĺžka zákroku je 40 - 120 minút, v závislosti od zložitosti klinického prípadu. Príprava a konečná diagnóza sa zvyčajne uskutočňujú súčasne. Ženy by mali byť vyšetrené gynekológom, niekedy sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie. V prípade zápchy je pacientovi očistený klystír. Ak jedol za posledných 6 hodín - urýchlene očistia žalúdok.

  Postup pre zásah

  Po anestézii lekársky personál pripraví chirurgické pole. V miestach zavedenia trokarov alebo rezu oholte vlasy, ošetrite pokožku roztokom jódu.

  Pri laparoskopii sa punkcia brucha zvyčajne vykonáva na 3 miestach. Každá diera s priemerom do 1 cm Do jedného z dier sa zavedie optické zariadenie a do druhej sa zavedú chirurgické prístroje. Po odstránení všetkých manipulácií sa zariadenie a vzdialený proces odstránia a miesta inštalácie trokárov sa zašijú. Pacient je okamžite prevezený na všeobecné oddelenie.

  Pri otvorenej operácii chirurg robí označenie v približných bodoch. Na vybranom mieste pitve:

  • koža
  • subkutánny tuk;
  • prístrojovej dosky;
  • aponeuróza brušných svalov.

  Celková veľkosť rezu je až 7 cm. Svalové tkanivo sa odtrhne tupými nástrojmi alebo sa otvorí prstami. Časť získaného slepého čreva sa vtiahne do získaného otvoru, vyberie sa dodatok, zašíva sa črevo a cievy. Ďalej je rana zošitá vo vrstvách. Aby sa zabezpečila úplná fúzia tkanív, sú voľné oblasti zložené tak, aby boli vo vnútri. Po šití sa rana uzavrie obväzom. Pacient zostáva na pooperačnom oddelení 2 hodiny alebo je okamžite prevedený na všeobecné oddelenie.

  Po odstránení zápalu slepého čreva je možné nainštalovať drenáž - trubicu v dolnom bruchu, aby sa odstránil výpotok. Je to potrebné, keď sa zápal po odstránení peritonitídy rozšíri do céka, peritonea.

  Pobyt v nemocnici

  Ak bola apendektómia vykonaná laparoskopicky, pacient je prepustený na 3-4 dni. Ak sa vykonáva otvorená operácia - po týždni alebo viac. Aby sa predišlo komplikáciám, sú potrebné komplikácie..

  Je dôležité začať sa pohybovať po operácii. Prvé vzostupy sú zobrazené po ukončení pôsobenia anestézie. Pacient môže vstať pomocou cudzincov. Presuňte niekoľko krokov po miestnosti. To vyvolá črevnú motilitu a zabráni tvorbe adhézií..

  Bolesť v pooperačnom období je zastavená liekmi proti bolesti. Ak sa rozšíri zápal, vstreknú sa antibiotiká. Po zákroku je potrebné sledovať telesnú teplotu pacienta. 37,5 ° C je normou, jej prekročenie naznačuje vývoj komplikácií.

  Obväzy v nemocnici vykonáva zdravotná sestra. Rana sa každý druhý deň ošetruje 70% roztokom alkoholu alebo jódu. Ak je nainštalovaný odtok, čistenie sa vykonáva každý deň. V deň 3 sa odstráni drenáž, miesto, kde bola trubica odstránená, je utesnené pásovou pomôckou.

  Hygienické postupy sú povolené 48 hodín po chirurgickom zákroku, je však nežiaduce zvlhčiť šev.

  Dôležitou fázou rehabilitácie je strava. Pacient môže konzumovať:

  • Ľahké zeleninové polievky;
  • chudé mäso;
  • zemiaková kaša;
  • dusená zelenina;
  • mliečne výrobky.

  Cieľom stravy je obnoviť črevnú motilitu. Po prvej stolici sa strava rozširuje. Zakázané sú výrobky, ktoré vyvolávajú tvorbu plynov a potláčajú peristaltiku (čokoláda, sladkosti, muffiny, hnedý chlieb, strukoviny, mastné mäso a ryby).

  Po návrate domov

  Po prepustení by mal pacient pokračovať v monitorovaní stehu. Po sprchovaní sa lieči alkoholom, jódom alebo brilantne zelenou farbou, ktorá je utesnená bandážnou pomôckou. Švy sa odstraňujú ambulantne, 10-14 dní po operácii. Po odstránení nití zostáva starostlivosť rovnaká. Bandáž by sa mala nosiť, až kým sa tkanivo úplne nezahojilo a nezmizli obetné sekréty..

  Druhým aspektom rehabilitácie je obmedzenie fyzickej aktivity. Po laparoskopii je prísny režim pozorovaný počas 14 dní po otvorenej apendektómii - 1 mesiac. V súčasnosti je zakázaná akákoľvek fyzická aktivita, s výnimkou pokojných prechádzok a jednoduchých domácich úloh (bez aktívneho stúpania a náhleho pohybu). Aj počas tohto obdobia je kúpanie v otvorených nádržiach a bazénoch zakázané. Pri otvorenej chirurgii po peritonitíde a disekcii rekta je nežiaduce zdvíhať závažia ťažšie ako 3 kg po dobu 2 až 3 mesiacov..

  V prvých týždňoch po prepustení má pacient pokračovať v sledovaní diéty, aby sa zabránilo zápche a silnému namáhaniu. V jedálnom lístku by malo byť veľa zeleniny, mliečnych výrobkov, je potrebné dodržiavať režim pitia. Ak dôjde k zápche, poraďte sa s lekárom o preháňadle..

  Neočakávané udalosti po operácii

  Ak sa vyvinú komplikácie zápalu slepého čreva (hnisanie, gangréna, ruptúra, peritonitída), operácia trvá dlhšie. V niektorých prípadoch dlhodobý pobyt v operačnej sále naznačuje netypickú polohu slepého procesu - lekári potrebujú čas, aby ho našli..

  Pooperačné zhoršenie je pravdepodobné s komplikovaným apendicitídou. Pri hnisaní sa každých 5 operácií končí hnisavým zápalom rany. Pri prasknutí hnisavého procesu nie je vylúčený rozvoj peritonitídy a dokonca sepsy - systémové infekčné ochorenie, pri ktorom existuje vysoké riziko úmrtnosti.

  Po peritonitíde sú časté abscesy v brušnej dutine. V takýchto prípadoch sa vykonáva intenzívna antibiotická terapia a reoperácia, aby sa otvorili abscesy a odstránili sa dutiny. Alarmujúcim príznakom po operácii je sčervenanie a stvrdnutie jednotlivých častí stehu so zvýšením telesnej teploty. Takto sa prejavujú hnisavé nekrotické procesy.

  S porušením hemostázy je možný rozvoj tromboembólie žíl na nohách, krvácanie do brušnej dutiny. Zvyčajne skĺzne šva z ciev, ktoré je tiež plné vnútorného krvácania.

  Samostatným typom komplikácie je proces priľnavosti. Sprevádza dlhý priebeh chronickej apendicititídy, absenciu črevnej motility po operácii. Vytváranie adhézií môže narušiť činnosť čriev, vyvolať bolesť v brušnej dutine. Adhézie sa musia chirurgicky rozrezať.

  Apendektómia v 95% prípadov je neplánovaná. Preto sú rôzne výsledky operácie. Aby sa predišlo život ohrozujúcim komplikáciám, je dôležité ísť do nemocnice s prvými príznakmi a počas rehabilitačného obdobia dodržiavať všetky odporúčania..

  Aké sú pravidlá pre zotavenie po odstránení apendicitíd?

  Takmer 40% ľudí vo veku 20 až 45 rokov podstúpilo odstránenie apendicitíd. Ostatné sú ohrozené. Inými slovami, každý človek s nedotknutým procesom slepého čreva má šancu prežiť apendektómiu. Vedieť, ako sa správne zotaviť z apendicitídy, nikomu neublíži.

  Prvé hodiny po operácii

  Ako dlho bude trvať rehabilitácia po apendicitíde, závisí od typu chirurgického zákroku. Používajú sa typy online prístupu:

  Pri operácii brucha sa rozreže koža a brušné svaly, aplikujú stehy. Laparoskopia sa vykonáva cez tri malé otvory a transluminálna cez prirodzené otvory tela. Poškodenie po odstránení zápalu slepého čreva minimálne invazívnymi metódami sa lieči rýchlejšie a s minimálnymi následkami.

  Ihneď po operácii odstránenia zápalu slepého čreva je pacient privedený na oddelenie, presunutý na nemocničné lôžko. Zdravotnícky pracovník sleduje pulz, teplotu, tlak. Monitoruje sa stav stehu - či ide o infekciu, krvácanie, nesúlad. Kým sa človek sťahuje z anestézie, musí sa o neho postarať.

  V skorom pooperačnom období:

  • prvé 2-3 hodiny by sa nemali opiť;
  • Môžete ležať na zadnej a ľavej strane;
  • nemôžete vstať 24 hodín, pacient potrebuje na záchod kačicu;
  • prvý deň je zakázané jesť.

  Šev sa spracuje s aseptickým roztokom. Bolesť po odstránení zapáleného doplnku sa zmierňuje injekciami analgetík. Antibiotikám zabránia infekčné komplikácie..

  Kedy môžem vstať

  Zotavenie po operácii zvyčajne nie je komplikované. Po 5-8 hodinách sa môžete prevrátiť zozadu na ľavú stranu. Po laparoskopii sa im umožní vstať 8. hodinu po zákroku. Po operácii brucha môžete vstať za deň. V tejto dobe má pacient horúčku, slabosť, závraty. Je potrebné primerane posúdiť ich schopnosti a neodmietnuť vonkajšiu pomoc. Prvé dni po apendektómii sa zdržia dlhých chôdz, náhlych pohybov, zdvíhania nad 1 kg.

  Aký bude šev

  Laparoskopia zanechá tri okrúhle stehy s priemerom 1 cm a po operácii brucha bude šva 3 cm na spodnej, bočnej a pravej strane. Vonkajší šev sa nanáša na pokožku pomocou hodvábnych nití. Pomocou katgutu sa brušné svaly zošívajú vnútorným stehom, sám sa rozpustí. Pooperačný interval na odstránenie vonkajšej švy je 10-12 dní. Šité svaly sa zahojia za 2 mesiace.

  Z tohto dôvodu sa odporúča nosiť obväz na ochranu poškodeného svalového korzetu. Spodná bielizeň je dôležitá pre dospelých s pôvodne slabou absnou abdominálnou obezitou.

  Ako sa vykúpať

  V priebehu rehabilitácie po odstránení doplnku vyvstáva otázka: „Kedy je povolená sprcha a vaňa?“ Samotný šev je denne ošetrovaný aseptickým roztokom. Pokiaľ nie sú odstránené vonkajšie švy, je potrebné zachovať špeciálny hygienický režim. Umývajte vlhkou špongiou bez toho, aby ste na švíku dostali vodu. Je povolené jemné umývanie jednotlivých častí tela - vlasov, slabín, podpazuší.

  Po 10 dňoch sa pacient odstráni stehy a prepustí sa domov. Teplá sprcha po dobu 10 minút je povolená bez intenzívneho trenia brucha žinku. Môžete sa vykúpať 2 týždne po prepustení z nemocnice. Vodné procedúry, ako sú kúpeľ, sauna, bazén, sú povolené po 2 mesiacoch, keď sa liečia brušné svaly..

  Kedy a čo jesť

  Hladná strava trvá 1 deň - nemôžete jesť, môžete zvlhčiť pery a vypiť pár dúškov vriacej teplej vody.

  Vlastnosti jedla v nasledujúcich dňoch:

  • v deň 2 sa pacientovi podá tekutá ovsená kaša, tekutá krupica, kuracie a zeleninové bujóny;
  • do 3. dňa sa stav pacienta zlepší, do stravy sa zavedú ovocné želé, zemiaková kaša, tekvica, tekvicové pyré;
  • po dobu 4 dní rozširujte stravu nízkotučným kefírom, párkami z kuracieho mäsa, varenou mrkvou, pečenými jablkami;
  • do 5. dňa obdobia regenerácie pridajte varenú alebo pečenú tekvicu a cuketu, ryžovú kašu, pohánku, ovsené vločky na vode, varené ryby s nízkym obsahom tuku - tresku, tresku, tresku škvrnitú;
  • Šiesty deň pooperačnej diéty sa postupne zahŕňajú varené mäso, parná omeleta, nízkotučný tvaroh, suché sušienky;
  • na konci týždňa po apendektómii, polievky s kyslou smotanou, jemne nasekané bylinky z cibule, kopru, petržlenu.

  Rozdeľujte jedlo 5 krát denne v malých porciách. Pijú čistú vodu bez plynu. Šťavnatá vývar, sušený ovocný kompot, slabý čaj sú užitočné. Teplota jedla a nápojov sa pohybuje v rozmedzí 30 - 55 ° C. Je vhodné utrieť polievky, uvariť súfle, kastroly, pasty, šťouchané zemiaky. Prvý mesiac sa zdržia mastných, vyprážaných, korenených, údených. Limitujte sladkú a múku - pri nedostatočnom pohybe hrozí zvýšenie telesnej hmotnosti.

  Výživa po zápale slepého čreva je zameraná na obnovenie črevných funkcií a odstránenie zápchy. Príčinou porúch stolice je nerovnováha mikroflóry. Na jeho elimináciu sa používajú kyslé mliečne beztukové výrobky s krátkou skladovateľnosťou. Zelenina spotrebovaná v pare, pečená. Zemiaky, mrkva, tekvica, cuketa, paprika, zelenina sú povolené. Zdržte sa tunice, reďkovky, kapusty, strukovín - vyvolávajú kvasenie. Ovocie a bobule môžu byť čerstvé, v kompótoch, želé, kastróloch. Výhodou bude mierna konzumácia jabĺk, hrušiek, banánov, pomarančov, melónov.

  Po mesiaci sa postupne vracajú k dobrej výžive. Nemali by sa povoliť náhle prechody na predtým zakázané potraviny a jedlá. Zadajte malé porcie a sledujte reakciu tela. Pri najmenšej poruche zažívacieho traktu - nevoľnosti, zvracaní, hnačke alebo zápche je liek okamžite zrušený.

  Fyzické cvičenie

  Podľa trvania obmedzenia fyzického stresu na tele sa rozlišuje niekoľko fáz pooperačného obdobia:

  1. 2 - 5 dní - dovolené vstať, pokojne sa vydať po nemocničnej chodbe;
  2. v deň 7 sú prepustení z domu, ak neexistujú žiadne komplikácie. Domáca aktivita spočíva vo vykonávaní ľahkých každodenných úloh bez stresu a zdvíhaní závaží. Ak to počasie umožňuje, môžete podniknúť krátke prechádzky s pravidelným odpočinkom na lavičke;
  3. od 2 týždňov, keď je vonkajší šev pevne spojený, sa uchyľujú k metódam fyzickej rehabilitácie. Jedná sa o špeciálne vyvinutý komplex cvičebnej terapie na stimulovanie hojenia, zlepšenie krvného obehu, prevenciu vnútorných adhézií;
  4. pred koncom obdobia úplnej rehabilitácie, ktoré je 6-8 týždňov, je športovanie kontraindikované. K obnoveniu športu dochádza so súhlasom ošetrujúceho lekára a špecialistu na športové lekárstvo.

  Ťažké bremená, ako je vzpieranie, beh v maratóne, silné tlakové napätie, sú povolené najskôr šesť mesiacov po dni prevádzky..

  Možné komplikácie

  Operáciu odstránenia zapáleného dodatku považujú chirurgovia za rutinnú, dobre vyvinutú a nepredstavuje ohrozenie zdravia pacienta. Vždy však existuje minimálna šanca, keď „niečo pokazí“.

  • s predčasnou pomocou, keď sa vypukol dodatok a vyvinula sa peritonitída;
  • keď dôjde k infekcii počas operácie. V tomto prípade sú príznakmi komplikácií teplota, hnisanie švu, sepsa;
  • pri nedodržaní pooperačného režimu sú švy nesprávne zarastené. Ukazuje sa adhézia, herniálny výčnelok črevných slučiek cez nerovnomerne rastúcu svalovú vrstvu;
  • antibiotická liečba vyvoláva poruchy trávenia - hnačku spojenú s antibiotikami.

  Liečba pooperačných komplikácií sa vykonáva pod dohľadom lekára, samoliečba je neprijateľná a má ešte nebezpečnejšie následky..

  Kedy ísť do práce

  Podľa oficiálnych lekárskych noriem sa na uzdravenie švu po apendicitíde poskytujú 2 týždne. V nasledujúcich 2 týždňoch sa telo úplne zotavuje. Celkom 4 týždne, ale toto je priemer. Nemocenská dovolenka s laparoskopiou sa vydáva na 5-10 dní. Po komplexnej operácii brucha sú vyňatí z práce na 15 až 30 dní. Po zhoršení pooperačného obdobia nemocnica predlžuje viac ako 30 dní až do úplného zotavenia.

  Zotavenie po odstránení zapáleného procesu slepého čreva trvá 4 až 6 týždňov. Počas tejto doby narastá poškodená koža a svaly. Na uľahčenie pooperačného intervalu a na urýchlenie hojenia postupujte podľa odporúčaní lekára, užívajte potrebné lieky, dodržujte diétu.

  Informácie na našej webovej stránke poskytujú kvalifikovaní lekári a slúžia iba na informačné účely. Nepoužívajte samoliečbu! Nezabudnite kontaktovať špecialistu!

  Autor: Rumyantsev V. G. Skúsenosti 34 rokov.

  Gastroenterológ, profesor, doktor lekárskych vied. Predpisuje diagnostiku a vykonáva liečbu. Expert skupiny pre štúdium zápalových chorôb. Autor viac ako 300 vedeckých prác.

  Apendicitída - diagnostika a liečba. Obnova po odinštalovaní

  Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

  Diagnóza zápalu slepého čreva

  Vyšetrenie pacienta s apendicitídou

  Pacient s akútnou apendicitídou leží spravidla na pravej strane a ohýba obe nohy v kolene a bedrových kĺboch. Táto poloha obmedzuje pohyb brušnej steny, a tým znižuje intenzitu bolesti. Ak sa pacient postaví, drží rukou pravú iliacu oblasť. Navonok vyzerá pacient uspokojivo - koža je mierne bledá, pulz sa zvyšuje na 80 - 90 úderov za minútu.

  Vzhľad pacienta ako celku závisí od formy a vývoja zápalu slepého čreva. Pri deštruktívnych formách je pokožka ostro bledá (bez krvi), pulz sa zvyšuje na 100 - 110 úderov za minútu, vedomie môže byť trochu stmavnuté (pacient je ospalý, letargický, inhibovaný). Jazyk je zároveň suchý a potiahnutý sivým poťahom. Pri katarálnej apendicitíde je pacient relatívne aktívny, schopný sa pohybovať nezávisle.

  Po externom vyšetrení lekár prejde na prehmatanie. Brucho s apendicitídou pacienta je mierne opuchnuté a v prípade sprievodnej peritonitídy sa pozoruje výrazné nadúvanie a napätie v brušnej dutine. Pri výraznom syndróme bolesti je zaznamenané oneskorenie pravej strany brucha pri dýchaní. Kľúčovým príznakom pri pohmatu brucha je miestna bolesť a ochranné napätie brušných svalov v pravom dolnom štvorci (projekcia iliakálnej oblasti). Za účelom identifikácie bolesti pri prehmatávaní lekár porovnáva pravú a ľavú stranu brucha. Palpácia začína na ľavej strane a potom proti smeru hodinových ručičiek, lekár cíti epigastrickú a pravú iliacu oblasť. V poslednom rade poznamenáva, že v tejto oblasti sú brušné svaly napätejšie ako v predchádzajúcich. Pacient tiež naznačuje závažnosť bolesti v tomto konkrétnom mieste. Ďalej lekár pokračuje v identifikácii príznakov slepého čreva.

  Diagnostické objektívne príznaky zápalu slepého čreva sú:

  • Príznak Shchetkina-Blumberg - lekár pritlačí na brušnú stenu v pravej iliakálnej oblasti a potom náhle uchopí ruku. Tento manéver je sprevádzaný zvýšenou bolesťou a ešte väčším napätím vo svaloch brušnej steny.
  • Príznak Sitkovského - keď sa pacient otočí na ľavej strane, bolesť napravo zosilňuje. Tento symptóm je vysvetlený posunom slepého čreva a jeho napätím, ktoré zvyšuje bolesť.
  • Príznaky kašľa - keď pacient kašle, zosilňuje sa bolesť v pravej iliakálnej oblasti (miesto projekcie v dodatku)..
  • Symptóm Obraztsova (informatívne s atypickým umiestnením dodatku) - lekár najskôr stlačí pravú iliacu oblasť, po ktorej požiada pacienta, aby zdvihol pravú nohu. To vedie k zvýšenej bolesti..

  Diagnostická laparoskopia pre zápal slepého čreva

  Niekedy, s vymazaným klinickým obrazom slepého čreva as neinformatívnymi údajmi získanými počas ultrazvukovej diagnostiky, sa lekár uchýlil k metóde diagnostickej laparoskopie. Okamžite treba poznamenať, že na odstránenie prílohy je možné vykonať aj laparoskopiu. Najprv však na zistenie príčin bolesti u pacienta sa vykonáva laparoskopia na diagnostické účely, to znamená na zistenie, či existuje apendicitída alebo nie..

  Laparoskopia je typom minimálne invazívneho (menej traumatického) chirurgického zákroku, pri ktorom sa namiesto skalpelu používajú špeciálne endoskopické nástroje. Hlavným nástrojom je laparoskop, ktorý je flexibilnou trubicou s optickým systémom. Prostredníctvom neho dokáže lekár vizualizovať na monitore stav orgánov vo vnútri brušnej dutiny, a to dodatok. Zároveň laparoskopia umožňuje vizualizáciu vnútorných orgánov v tridsaťnásobnom zvýšení.

  V pupočnej oblasti sa urobí malý vpich trokarom alebo veľkou ihlou, cez ktorú sa do brušnej dutiny privádza oxid uhličitý (CO).2) Tento manéver vám umožňuje narovnať záhyby čriev a vizualizovať dodatok jasnejšie. Potom sa do tej istej diery vloží laparoskop, ktorý je spojený s videomonitorom. Pomocou špeciálnej svorky alebo navíjača, ktorý sa tiež vkladá do brušnej dutiny samostatnou punkciou, lekár posúva črevné slučky, aby lepšie preskúmal dodatok..

  Znaky zápalu sú hyperémia (začervenanie) a zhrubnutie procesu. Niekedy je pokrytá belavou vrstvou fibrínu, ktorá hovorí v prospech rozvoja deštruktívnych procesov. Ak sú prítomné vyššie uvedené príznaky, mala by sa predpokladať akútna apendicitída. Okrem dodatku lekár skúma aj konečnú ileu, slepé črevo a maternicu. Mali by ste tiež starostlivo skontrolovať správnu iliakálnu fosíliu na zápalový výpotok..

  Testy slepého čreva

  Neexistujú špecifické testy, ktoré by naznačovali akútnu apendicitídu. Všeobecný krvný test zároveň naznačuje prítomnosť zápalového procesu v tele, ktorý spolu s ďalšími vykonanými štúdiami bude hovoriť o diagnóze akútnej apendicititídy..

  Zmeny vo všeobecnej analýze krvi s apendicitídou sú:

  • zvýšenie počtu leukocytov viac ako 9x109 - s katarálnymi formami viac ako 12x109, s deštruktívnym účinkom viac ako 20x109;
  • posun leukocytovej formulácie doľava, čo znamená výskyt mladých foriem leukocytov v krvi;
  • lymfocytopénia - zníženie počtu lymfocytov.

  Ultrazvuk na zápal slepého čreva

  Ultrazvuková diagnóza zápalu slepého čreva sa vykonáva v prípade pochybností o diagnóze. Je potrebné poznamenať, že obsah informácií v metóde je nízky - s katarálnymi formami slepého čreva - 30 percent, s deštruktívnymi formami - až 80 percent.
  Vysvetľuje to skutočnosť, že na ultrazvuku nie je viditeľný normálny doplnok. Avšak so zápalovým procesom jeho steny zhustnú, čo vytvára vzhľad štúdie. Čím dlhší je infekčný proces, tým výraznejšie sú deštruktívne zmeny v dodatku. Preto je metóda ultrazvukovej diagnostiky najcennejšia pre apendikulárne infiltráty, chronickú apendicitídu.

  Pri jednoduchom zápale na ultrazvuku je proces vizualizovaný ako trubica s vrstvenými stenami. Ak je senzor stlačený na brušnej stene, proces sa nestlačí a nezmení svoj tvar, čo naznačuje jeho elasticitu. Steny sú zosilnené, čo vedie k zväčšeniu priemeru doplnku v porovnaní s normou. V lúmene procesu môže byť prítomná zápalová tekutina, ktorá je jasne viditeľná počas štúdie. S gangrenóznymi formami slepého čreva zmizne charakteristické vrstvenie.

  Roztrhnutie doplnku vedie k odtoku patologickej tekutiny do brušnej dutiny. V tomto prípade proces prestáva byť viditeľný na ultrazvuku. Hlavným znakom v tomto prípade je nahromadenie tekutiny, najčastejšie na pravej iliakálnej fosílii.

  Ozvy akútnej apendicitídy sú:

  • zhrubnutie steny doplnku;
  • infiltrácia slepého čreva a ileocekálny prechod;
  • zmiznutie vrstvenia procesnej steny;
  • nahromadenie tekutiny vo vnútri doplnku;
  • akumulácia tekutín v iliakálnej fosílii medzi slučkami čreva;
  • vzhľad plynových bublín v lúmeni doplnku.

  Diagnóza chronickej apendicitídy

  Diagnóza chronického zápalu slepého čreva je založená na vylúčení iných chorôb, ktoré majú podobný klinický obraz, a na výskyte príznakov akútnej apendicitidy v anamnéze..

  Hlavné choroby, ktoré sú vylúčené pri diagnostike chronickej apendicititídy, sú:

  • chronická forma pankreatitídy (zápal pankreasu);
  • chronická forma cholecystitídy (zápal žlčníka);
  • žalúdočný vred;
  • chronická forma pyelonefritídy (zápal obličiek);
  • urolitiázová choroba;
  • zápal pohlavných orgánov;
  • benígne a malígne nádory brucha.
  Počas vyšetrenia pacienta s podozrením na chronickú apendicitídu lekár predpíše sériu štúdií a analýz, ktoré odhalia nepriame príznaky zápalu slepého čreva..

  Štúdie s podozrením na chronickú apendicitídu

  Možné zmeny v chronickej zápal slepého čreva

  Ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov

  RTG čreva kontrastným činidlom

  Počítačová tomografia brucha

  • identifikovať príznaky zápalu.
  • mierna leukocytóza;
  • zvýšenie ESR (rýchlosť sedimentácie erytrocytov).
  • vylúčiť patológiu močových ciest.
  • žiadne patologické zmeny.
  • identifikovať patológiu doplnku;
  • vylúčiť patológiu panvových a brušných orgánov.
  • zosilnenie (viac ako 3 milimetre) steny doplnku;
  • rozšírenie doplnku (priemer viac ako 7 milimetrov);
  • príznak zápalu vo forme zvýšenej echogenicity tkaniva.
  • identifikovať príznaky čiastočného alebo úplného zničenia doplnku.
  • oneskorenie kontrastného média v lúmeni doplnku;
  • nie priechod kontrastného média do dutiny doplnku;
  • fragmentovaná doplnková výplň.
  • určiť stav prílohy;
  • vylúčiť patológiu iných orgánov.
  • zápal slepého čreva a priľahlých tkanív;
  • zväčšenie veľkosti prílohy a jej stien.
  • vizuálne potvrdenie diagnózy chronickej apendicitídy;
  • vylúčenie iných patológií brucha.
  • zmeny v doplnku v dôsledku chronického zápalu (zväčšenie, zakrivenie);
  • prítomnosť adhézií medzi orgánmi a tkanivami obklopujúcimi doplnok;
  • kvapôčková, sliznica, empyém slepého čreva;
  • zápal okolitých tkanív.

  Typy operácií odstránenia slepého čreva

  Existujú dve hlavné možnosti chirurgie slepého čreva. Prvou možnosťou je klasická brušná apendektómia, ktorá sa vykonáva laparotómiou. Laparotómia znamená odrezanie prednej brušnej steny a následné otvorenie brucha. Tento typ operácie sa nazýva aj otvorený..

  Druhou možnosťou chirurgického zákroku na apendicitída je uzavretá operácia - laparoskopická apendektómia. Vykonáva sa pomocou špeciálneho nástroja vloženého do brušnej dutiny cez malé otvory. Každý typ operácie má svoje vlastné charakteristiky, výhody a nevýhody..

  Klasická apendektómia (klasická apendektómia)

  V súčasnosti sa s apendicitídou najčastejšie uchýlia k klasickej operácii, aby odstránili prílohu. Rovnako ako každá chirurgická operácia má svoje vlastné indikácie a kontraindikácie.

  Indikácie na vykonanie klasickej apendektómie sú:

  • pozitívna diagnóza akútnej apendicititídy;
  • akútna apendicitída komplikovaná peritonitídou;
  • apendikulárny infiltrát;
  • chronická zápal slepého čreva.
  V prípade pozitívnej diagnózy akútnej apendicititídy alebo prítomnosti príznakov peritonitídy by sa mal chirurgický zákrok vykonať bezodkladne. Pri apendikulárnom infiltráte sa operácia brucha vykonáva až po ukončení konzervatívnej liečby a je plánovaná. Zvyčajne sa predpisuje niekoľko mesiacov po úľave od akútneho procesu. Chronická apendicitída je tiež indikáciou pre elektívnu apendektómiu..

  Kontraindikácie pre vykonanie klasickej apendektómie zahŕňajú:

  • pacient je v agónii;
  • písomné odmietnutie pacienta chirurgickým zákrokom;
  • v prípade plánovanej operácie výrazná dekompenzácia kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, obličiek alebo pečene.
  Príprava pacienta na brušnú apendektómiu
  Pri klasickej apendektómii nemá pacient špeciálny predoperačný prípravok. Pri ťažkej nerovnováhe voda-soľ a / alebo peritonitída sa pacientovi podávajú intravenózne tekutiny a antibiotiká.
  Celý operačný proces klasickej apendektómie je rozdelený do niekoľkých etáp.

  Fázy operačného procesu klasickej apendektómie sú:

  • anestézia;
  • príprava chirurgického poľa;
  • vytvorenie prístupu cez prednú brušnú stenu;
  • revízia brušných orgánov a vystavenie dodatku;
  • resekciu (orezanie) prílohy;
  • rehabilitácia a drenáž brušnej dutiny;
  • uzavretie prevádzkového prístupu.
  anestézie
  Chirurgický zákrok na odstránenie zapáleného dodatku abdominálnou metódou sa najčastejšie vykonáva v celkovej anestézii. Pacient sa vstrekne do anestézie pomocou intravenóznych a / alebo inhalačných liekov. Menej často sa pri klasickej apendektómii vykonáva spinálna (epidurálna alebo spinálna) anestézia..

  Príprava poľa operácie
  Príprava chirurgického poľa začína lokalizáciou pacienta. Počas operácie je pacient vo vodorovnej polohe - leží na chrbte. Koža prednej brušnej steny v oblasti budúceho rezu je ošetrená antiseptikami - alkoholom, betadínom (povidón-jód) alebo alkoholovým roztokom jódu..

  Vytváranie prístupu cez prednú brušnú stenu
  Prístup cez prednú brušnú stenu pri klasickej apendektómii závisí od umiestnenia dodatku. Počas vyšetrenia pacienta určí lekár bod maximálnej bolesti. Na tomto mieste sa nachádza červovitý výhonok. Na základe toho si chirurg vyberie najvhodnejší prístup pre svoju expozíciu.

  Možnosti prístupu cez prednú brušnú stenu s brušnou apendektómiou sú:

  • šikmý rez podľa Volkovich-Dyakonov;
  • Lenanderov pozdĺžny prístup;
  • bočný prístup.
  Šikmý rez podľa Volkovicha-Dyakonova sa najčastejšie používa pri operáciách s apendicitídou. Chirurg vizuálne nakreslí čiaru od pupka k vrcholu iliakového krídla vpravo a rozdelí ho na tri segmenty. V bode medzi stredným a dolným segmentom robí rez kožou kolmý na túto líniu. Rez obvykle nepresahuje 7 - 8 centimetrov. Jedna tretina dĺžky rezu je nad vizuálnou čiarou a dve tretiny sú nasmerované nadol. Pozdĺžny prístup sa dosiahne odrezaním kože v dolnom bruchu pozdĺž okraja pravého svalu konečníka. Pre priečny prístup sa v strednej tretine brucha urobí rez rovnobežne s brušným oblúkom.
  Po pitve kože nasleduje vrstva po vrstve všetky tkanivá prednej brušnej steny..

  Separácia tkanív prednej brušnej steny po jednotlivých vrstvách počas slepého čreva

  Subkutánne tukové tkanivo

  Aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu brucha

  Špeciálne nožnice strihané.

  Vonkajší šikmý sval brucha

  Ofset navíjačom (chirurgický nástroj na ťahanie mäkkých tkanív).

  Vnútorný šikmý a priečny brušný sval

  Posuvné s dvoma tupými nástrojmi - uzavretými svorkami - rovnobežne so svalovými vláknami alebo prstami.

  Odsadenie na stranu tupým predmetom alebo rukami.

  (vnútorná výstelka brucha)

  Uchopte pomocou dvoch pinziet alebo svoriek a medzi nimi rozdeľte skalpel.


  Po rozrezaní peritonea sa jeho okraje stiahnu pomocou svoriek a pripevnia sa k tkanivám chirurgického poľa. Počas separácie tkanív po vrstvách sa švy okamžite aplikujú na všetky rezané cievy, aby sa zabránilo veľkej strate krvi.

  Revízia brušných orgánov a vystavenie doplnku
  V otvorenej brušnej dutine chirurg vyšetrí hrubé črevo ukazovákom. Upozorňuje najmä na prítomnosť adhézií a útvarov, ktoré môžu rušiť vystavenie dodatku. Ak nie sú prítomné, lekár vytiahne slepé črevo z brušnej dutiny a udržiava ho vlhkú s gázou. Po nej je tiež odhalená zapálená príloha. Zvyšok čreva a brušnej dutiny sú oplotené vlhkou gázou. Ak existujú ťažkosti s uvoľňovaním čreva alebo slepého čreva, rez sa zväčší. Počas všetkých manipulácií chirurg posudzuje stav vnútorných orgánov a pobrušnice, pričom prihliada na akékoľvek morfologické vady..

  Dodatková resekcia
  Po zistení zapáleného dodatku sa začne resekcia a šitie defektov jeho mezentérie a slepého čreva. Stehy sú katgut alebo syntetické absorbovateľné švy.

  Fázové manipulácie resekcie dodatku pri klasickej apendektómii sú:

  • použitie svorky na mezentériu doplnku na jeho vrchole;
  • prepichnutie mezentérie na spodku doplnku;
  • aplikovanie druhej svorky na mezentériu pozdĺž dodatku;
  • šitie na plavidlách z mezentérie alebo ich podviazanie;
  • rezanie mezentérie z dodatku;
  • upnutie na spodku doplnku;
  • podviazanie doplnku medzi svorkou a cecum;
  • uloženie špeciálneho švu na slepé črevo;
  • odrezanie doplnku medzi svorkou a ligačným miestom;
  • ponorenie pahýlu procesu do lúmenu čreva pinzetou alebo svorkou;
  • utiahnutie stehu na slepom čreve a použitie dodatočného povrchového švu vo forme písmena Z.
  S apendicitídou nie je vždy možné ľahko exponovať a odstrániť vermiformný dodatok do lúmenu rany. Na základe toho sa resekcia dodatku vykonáva dvoma spôsobmi - antegrádnou a retrográdnou. Vo väčšine prípadov akútnej nekomplikovanej apendicitídy, keď je proces ľahko odstrániteľný, fungujú pomocou metódy antegrády. Táto metóda sa považuje za štandardnú. V prvej fáze operácie sa obväzový doplnok ovinie a oreže. V druhej fáze - príloha je obviazaná a odrezaná. Keď sa v brušnej dutine nájde veľa adhézií, ktoré sťažujú uvoľnenie dodatku, uchýlia sa k retrográdnej apendektómii. Fázy resekcie sa uskutočňujú opačne. Spočiatku sa príloha vyberie z slepého čreva a jej koniec sa ponorí do črevného lúmenu. Postupne sa odrezávajú všetky adhézie pochádzajúce z dodatku do okolitých orgánov a tkanív. A až potom sa mesentery obväzujú a odrezávajú.

  Sanitácia a drenáž brušnej dutiny
  Po resekcii doplnku chirurg reorganizuje brušnú dutinu pomocou tampónov alebo elektrického sacieho zariadenia. Ak nedošlo k žiadnym komplikáciám, dutina sa pevne prišije. V prípade špeciálnych označení sú nainštalované špeciálne odtoky.

  Indikácie pre drenáž brušnej dutiny s apendektómiou pásika sú:

  • peritonitídy;
  • absces v oblasti doplnku;
  • zápalový proces v retroperitoneálnej vlákne;
  • neúplná hemostáza (zastavenie krvácania);
  • neistota chirurga pri úplnom odstránení dodatku;
  • neistota chirurga o spoľahlivom ponorení pahýlka do slepého čreva.
  Drenážmi sú obvykle gumové trubice alebo pásy, pozdĺž ktorých sú produkty zápalu evakuované. Umiestnia sa do brušnej dutiny dodatočným rezom. Zvyčajne po apendektómii zostáva jeden odtok v oblasti vzdialeného dodatku. Ale pri peritonitíde sa vytvorí ďalší drenáž pozdĺž pravého bočného kanála brušnej dutiny. Akonáhle sa celkový stav tela stabilizuje a príznaky zápalu zmiznú, odtok sa odstráni. Stáva sa to asi po 2 až 3 dňoch..

  Zatvorenie operačného prístupu
  Uzatvorenie operačného prístupu sa vykonáva vo vrstvách v opačnom smere k incizii.

  Manipulácie na uzavretie prevádzkového prístupu sú:

  • zatváranie pobrušnice prerušícimi stehami;
  • odstránenie navíjačov a spojenie svalových vlákien šikmých a rektálnych svalov brucha;
  • zblíženie koncov aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha bez zošitia;
  • nanesenie absorbovateľných stehov na podkožné tkanivo;
  • prerušované švy na hodvábnej koži.
  Čas chirurgického zákroku na apendicitídu klasickým spôsobom je v priemere 40 - 60 minút. Prítomnosť komplikácií, výrazný proces priľnavosti a neštandardné umiestnenie doplnku môžu predĺžiť prevádzku o 2 až 3 hodiny. Obnovenie celkového stavu v pooperačnom období nastane do 3 až 7 dní. V prvých 2 - 3 dňoch by mal pacient sledovať odpočinok na lôžku. Kožné švy sa odstránia po 7 - 10 dňoch od chirurgického zákroku.

  Laparoskopia slepého čreva

  Laparoskopická apendektómia sa vzťahuje aj na operácie s apendicitídou. Tento typ chirurgického zákroku sa považuje za minimálne invazívny (menej traumatický), pretože chirurgická rana má malú veľkosť. Odstránenie zapáleného procesu laparoskopickou metódou má prísne indikácie a kontraindikácie.

  Indikácie pre laparoskopickú apendektómiu zahŕňajú:

  • akútna zápal slepého čreva v prvých 24 hodinách od začiatku choroby;
  • chronická apendicitída;
  • akútna zápal slepého čreva u dieťaťa;
  • akútna apendicitída u pacientov s diabetes mellitus alebo s vysokou obezitou;
  • želanie pacienta operovať laparoskopicky.
  Na rozdiel od klasickej operácie na odstránenie slepého čreva má laparoskopická apendektómia širšiu škálu kontraindikácií. Všetky kontraindikácie možno rozdeliť do dvoch skupín - všeobecné a miestne.

  Kontraindikácie pre laparoskopickú apendektómiu

  • tehotenstvo v treťom trimestri;
  • akútne ochorenia kardiovaskulárneho systému (akútne srdcové zlyhanie, srdcový infarkt);
  • akútne zlyhanie dýchacích ciest v dôsledku obštrukcie pľúc;
  • patológia zrážanlivosti;
  • kontraindikácie pre celkovú anestéziu.
  • akútna apendicitída po dobu dlhšiu ako 24 hodín;
  • generalizácia (distribúcia) peritonitídy;
  • prítomnosť abscesu alebo hlienu v dodatku;
  • výrazný adhezívny proces v brušnej dutine;
  • neobvyklé umiestnenie dodatku;
  • prítomnosť prchavého infiltrátu.

  Príprava pacienta na laparoskopickú apendektómiu
  Laparoskopický chirurgický zákrok na apendicitídu si nevyžaduje osobitnú prípravu pacienta a mal by sa vykonať čo najskôr od začiatku choroby. Pred chirurgickým zákrokom sa pacientovi podáva kvapkadlo so soľným roztokom alebo roztokom kruhu a podáva sa širokospektrálne antibiotikum. Na operačnej sále anestéziológ po zavedení intravenóznej sedácie (sedatívne lieky) vytvorí endotracheálnu trubicu s inhalovanou anestéziou. Všetky laparoskopické príznaky slepého čreva sa musia vykonávať v celkovej anestézii..

  Laparoskopická apendektomická technika
  Na odstránenie zapáleného doplnku sa používa laparoskop a špeciálne endoskopické nástroje. Laparoskop je flexibilná trubica s optickým systémom, ktorý umožňuje vizualizovať, čo sa deje vo vnútri brušnej dutiny na monitore. Operácia sa vykonáva postupne a s veľkou starostlivosťou..

  Fázy operačného procesu laparoskopickej apendektómie sú:

  • Poskytovanie operačného prístupu;
  • revízia brušných orgánov s odhalením dodatku;
  • resekciu doplnku s jeho mesentériom;
  • rehabilitácia a drenáž brušnej dutiny;
  • uzavretie prevádzkového prístupu.
  Zabezpečenie prevádzkového prístupu
  Ako chirurgický prístup k laparoskopickej apendektómii sa používajú malé otvory v prednej brušnej stene. Spočiatku sa uskutočnia tri rezy kože a podkožného tkaniva s dĺžkou 10 až 15 milimetrov. Prostredníctvom týchto rezov je prepichnutá predná brušná stena. Dve vpichy sa nachádzajú pod pravou hypochondriu a zodpovedajú premietaniu slepého čreva. Tretia punkcia sa vykonáva v oblasti ochlpenia. Do získaných otvorov sa inštalujú trokary (kovové „rúrky“, cez ktoré sa vkladajú endoskopické nástroje).

  Revízia brušných orgánov s odhalením dodatku
  Prostredníctvom prvého vpichu sa brušná dutina naplní oxidom uhličitým, aby sa lepšie zviditeľnili vnútorné orgány. Potom sa vloží laparoskop a vyšetrí sa brušná dutina a jej obsah. Ak sa zistia komplikácie, ktoré bránia ďalšej manipulácii, považujú sa za kontraindikácie pre laparoskopickú apendektómiu. Laparoskop sa odstráni a následné odstránenie dodatku sa uskutoční klasickou metódou otvorenia.

  Resekcia doplnku s jeho mesentériou
  Bez kontraindikácií pokračuje laparoskopický chirurgický zákrok. Endoskopické nástroje sa vkladajú do ďalších dvoch otvorov, ktoré vykonávajú takmer rovnaké manipulácie na odstránenie slepého čreva, ako pri brušnej apendektómii. Mesentery v doplnku je zovretý a obviazané alebo sa používajú špeciálne titánové klipy. Potom sa na spodok doplnku aplikujú spony a spony a medzi nimi sa urobia rezy. Oddelená príloha sa získa trokarom. Z dôvodu obmedzeného priestoru musia byť všetky pohyby vykonávané s mimoriadnou opatrnosťou a odbornosťou..

  Sanitácia a drenáž brušnej dutiny
  Laparoskop podrobne skúma krvácanie do brušnej dutiny a akumuláciu patologických exsudátov. Elektrické odsávacie čerpadlo pomáha odstraňovať všetky kvapaliny a vyprázdňovať dutinu. Pri špeciálnych indikáciách je brušná dutina vyprázdnená.

  Indikácie drenáže brušnej dutiny s laparoskopickou apendektómiou sú:

  • príznaky peritonitídy;
  • neúplná hemostáza;
  • neistota lekára o dostatočnej resekcii dodatku.
  Drenážna trubica je ponechaná v jednom z bočných vpichov.

  Zatvorenie operačného prístupu
  Po dokončení všetkých manipulácií a odstránení laparoskopu je jeden trokár opatrne odstránený. Subkutánne tkanivo sa potom zošíva absorbovateľnými stehmi a na kožu sa aplikuje hodvábny steh..
  Laparoskopická apendektómia bez komplikácií sa zvyčajne vykonáva za 30 až 40 minút. Pooperačné zotavenie pacienta nastáva dostatočne rýchlo. Odtok sa vykonáva druhý deň. Po 2 - 3 dňoch je pacient prepustený z domu s obmedzenou fyzickou aktivitou na dva mesiace.
  V porovnaní s brušnou apendektómiou má laparoskopická operácia široké spektrum výhod..

  Výhody laparoskopickej chirurgie pri apendicitídach sú:

  • krátke obdobie hospitalizácie a rehabilitácie;
  • nedostatok veľkých kozmetických defektov kože;
  • neprítomnosť silnej bolesti po chirurgických zákrokoch;
  • tkanivo prednej brušnej steny nie je vážne poškodené;
  • brušná dutina je dobre vizualizovaná, čo umožňuje podrobný debridement a identifikáciu sprievodných patológií;
  • peristaltika hrubého čreva sa rýchlo obnoví;
  • bez prísneho odpočinku;
  • riziko pooperačných komplikácií je veľmi malé.
  Napriek celému zoznamu pozitívnych aspektov sa laparoskopická apendektómia v štátnych nemocniciach v súčasnosti stále často nepoužíva. Dôvodom sú niektoré jeho nevýhody..

  Medzi hlavné nevýhody laparoskopickej operácie pri apendicitídach patrí:

  • potrebujú špeciálne drahé vybavenie a nástroje;
  • vyžaduje kvalifikovaný a vyškolený personál;
  • vyžaduje sa celková anestézia;
  • chirurg nemá taktilnú citlivosť;
  • vizualizácia prebieha v dvojrozmernom priestore.
  Najmä na základe týchto nedostatkov, vysokých nákladov na vybavenie, sa najčastejšie apendicitída vykonáva pomocou metódy klasickej dutiny..

  Jazva po odstránení zápalu slepého čreva

  Po odstránení stehu zostáva na tele pacienta jazva, ktorej veľkosť závisí od toho, ako bol odstránený dodatok. Pri odstránení zápalu slepého čreva laparoskopickou metódou zostanú nenápadné jazvy malých rozmerov, ktoré sa časom rozpúšťajú (od jedného roku do troch rokov). Najväčší problém pre pacientov, najmä pre ženy, sú stopy, ktoré zostávajú po tradičných operáciách brucha. Veľkosť švu sa pohybuje od 8 do 10 centimetrov a najčastejšie to vyzerá ako vodorovná čiara, ktorá je umiestnená nad čiarou plátna. Ak odstránenie slepého čreva bolo sprevádzané komplikáciami, dĺžka švu môže dosiahnuť 25 centimetrov.

  Ako vzniká pooperačná jazva??
  Po odstránení pooperačných stehov zostane po narezaní kaštanovej farby na tele pacienta stopa. Pri hojení sa v mieste rezu vytvorí jazva (približne 6 mesiacov). Jazva sa skladá zo spojivového tkaniva, pomocou ktorého sa telo snaží vyplniť ranu, ktorá zostala po operácii. Spojivové tkanivo sa vyznačuje zvýšenou hustotou. Preto sú pooperačné jazvy na dotyk ťažšie. Ak sa pacient po operácii zotaví bez komplikácií, rana sa uzdraví podľa prvého úmyslu a na tele zostane úzka plochá jazva..

  Ak sa po operácii začal zápal v rane a lekár urobil druhý rez, potom sa šitie uzdraví sekundárnym úmyslom. V takýchto prípadoch je možné vytvoriť nepresné jazvy, ktoré po dlhom čase zreteľne vyčnievajú na tele..

  Ďalšie okolnosti tiež ovplyvňujú tvorbu konečného vzhľadu jazvy. Jedným z hlavných faktorov je preventívna starostlivosť pri používaní špeciálnych produktov..

  Údržba čerstvých jaziev
  Existujú špeciálne vstrebateľné prípravky určené na starostlivosť o „čerstvé“ jazvy. Ich použitie vám nedovolí úplne sa zbaviť jazvy, ale pomôže to urobiť menej viditeľným. Po aplikácii správne zvoleného prostriedku jazva nie je taká vysoká a objemná, rozjasňuje a zjemňuje.
  Tieto lieky je potrebné začať ihneď po vyliečení pooperačnej rany a všetky kôry zmizli z povrchu..

  Profylaktická jazva

  Gél vytvára na povrchu jazvy film, ktorý ho chráni pred vonkajším prostredím a poskytuje dostatočnú vlhkosť. Výsledkom je, že jazva je hladšia a mäkšia..

  Aplikuje sa na umytú a vysušenú pokožku 2-krát denne. Dosiahnutie tohto účinku trvá 2 až 6 mesiacov denne..

  Aktívne zložky masti zvlhčujú a vyživujú tkanivo jazvy, čím sa stáva mäkším. Liek tiež zlepšuje krvný obeh v oblasti stehu, čo urýchľuje proces hojenia..

  Aplikuje sa masážnymi pohybmi až do úplného vstrebania. V deň je jazva spracovaná 3-4 krát. Kurz musí pokračovať od 3 mesiacov do 6 mesiacov.

  Inhibuje tvorbu jazvového tkaniva. Zvlhčuje a vyživuje pokožku švu. Poskytuje ochranu pred infekciami.

  Aplikuje sa ľahkými pohybmi v tenkej vrstve trikrát denne. Prihláste sa 3 až 6 mesiacov.

  Zmäkčuje pokožku a vytvára ochrannú vrstvu na povrchu jazvy. Výsledkom je, že jazva je rovnomernejšia a pružnejšia..

  Trieť do jazvy dvakrát denne po dobu šiestich mesiacov.

  Odstraňuje pocit tesnosti v oblasti spoja. Zlepšuje krvný obeh, zjemňuje a zmierňuje pooperačné švy.

  Aplikuje sa na pokožku, po ktorej musí byť masírovaná oblasť spoja. Pre veľké a hlboké jazvy sa odporúča obklad na noc. Použite 2 až 3 mesiace.


  Boj proti zrelým jazvám
  Ak sa profylaxia neuskutočnila do šiestich mesiacov po operácii alebo bola neúčinná, jazva s výraznými tvarmi a veľkosťami zostáva na tele pacienta. Pretože za 6 mesiacov jazva „vyrastie“, je použitie vstrebateľných liekov v budúcnosti nepraktické. Existujú aj iné, radikálnejšie metódy na riešenie zrelých jaziev. Väčšina z nich nie je schopná úplne odstrániť túto kozmetickú vadu, ale môže výrazne vylepšiť vzhľad jazvy, vďaka čomu je presnejšia a nie je tak zreteľná..

  Metódy, ktoré môžu pomôcť zlepšiť vzhľad zrelej jazvy, sú:

  • Chirurgický plast. Táto metóda spočíva v opätovnom rozrezaní jazvy, aby sa na jej mieste vytvoril presnejší šev. V niektorých prípadoch je tukové tkanivo pacienta z iných častí tela zavedené do oblasti zastaraného švu. Liečba sa jazvou zmení na tenký a takmer nepostrehnuteľný pás.
  • Laserové leštenie. Použitím lasera sa uskutoční „odparenie“ jazvy. Prispieva to k vytvoreniu novej epiteliálnej vrstvy, ktorá spôsobuje, že jazva je hladšia a menej viditeľná..
  • Cryodestruction. Vystavte jazvu kvapalnému dusíku, v dôsledku čoho zamrzne a zmení sa na blistre. Po nejakej dobe sa bublina zakryje suchou kôrou a odpadne. Na mieste blistra zostáva malý opuch ružovej farby, ktorý sa následne zosvetlí a zmenší.
  • Dermabrázia. Pomocou špeciálnej abrazívnej látky sú horné vrstvy jazvového tkaniva zničené, čoho dôsledkom nie je jazva tak výrazná..
  • Chemický peeling. Na povrch jazvy sa aplikujú prípravky s vysokou koncentráciou, ktoré jazvu zmäknú a ztenčia..

  Liečba chronickej apendicitídy

  Konzervatívna liečba chronickej apendicitídy

  V prípade chronickej apendicitídy s miernou bolesťou a zriedkavými obdobiami exacerbácie sa uchyľujú k konzervatívnej metóde liečby. Tento spôsob predstavuje liekovú terapiu a fyzioterapeutické postupy. Pri chronickej apendicitíde sa musí dodržiavať určitá strava..

  Hlavné body stravovania pri chronickej apendicitíde sú:

  • vylúčiť korenené, vyprážané, slané a mastné potraviny;
  • odmietnuť sýtené nápoje;
  • znížiť spotrebu korenín a korenín na minimum;
  • vylúčiť kávu a silný čierny čaj;
  • udržiavať rovnováhu tukov, bielkovín a uhľohydrátov;
  • päť jedál denne v malých porciách.
  Po diéte na akútny zápal slepého čreva pomáha odstraňovať väčšinu črevných porúch a normalizovať trávenie. To poskytuje pacientovi lepšiu kvalitu života..

  Existuje veľké množstvo liekov, ktoré sa používajú na liečenie chronického zápalu slepého čreva.

  Hlavné lieky používané pri liečbe chronickej apendicitídy

  Skupina liekov

  Biologicky aktívne látky (probiotiká a prebiotiká)

  Vitamíny a minerálne komplexy

  Lieky na zlepšenie krvného obehu

  • ne-shpa;
  • revalgin;
  • baralgin;
  • platyphyllin.
  • bifidumbacterin;
  • LINEX;
  • laktobaktérie;
  • inulín;
  • lactofiltrum.
  • Vitamíny B;
  • vitamín C;
  • Duovitu;
  • Vitrum;
  • centrum.
  • pentoxifylín;
  • Trentalu;
  • dipyridamol.

  Pri chronickej apendicitíde sú primárne predpísané antispasmodiká. Tieto lieky zmierňujú kŕče črevných svalov a zlepšujú metabolické procesy v zapálených tkanivách doplnku. V dôsledku toho sa syndróm bolesti znižuje. Na stimuláciu imunitných procesov v tele sú indikované imunomodulačné lieky. Sú zvlášť účinné pre starších pacientov trpiacich chronickými chorobami rôznych orgánov a systémov. Na odstránenie porúch tráviaceho traktu a obnovenie normálnej črevnej mikroflóry pri chronickej apendicitíde sa musia používať vitamíny a potravinové doplnky..

  Je potrebné si uvedomiť, že pri liečbe chronickej apendicititídy sú preháňadlá a analgetiká prísne kontraindikované. Laxatíva dráždia črevá a slepý čap, čo spôsobuje zhoršenie chronickej apendicititídy.
  Analgetiká zase menia skutočný klinický obraz choroby, čo bráni lekárovi urobiť správnu diagnózu a určiť závažnosť choroby.
  Ak má pacient záchvat exacerbácie, mal by sa stanoviť a zabezpečiť mier. Na zmiernenie silnej bolesti sa používajú antispasmodiká. Pacient je bezodkladne hospitalizovaný v nemocnici, kde mu je poskytnutá špecializovaná chirurgická starostlivosť.

  Chirurgická liečba chronickej apendicitídy

  Rehabilitácia po odstránení slepého čreva

  Po operácii je pacient presunutý na oddelenie, kde pod dohľadom zdravotníckeho personálu „odchádza“ z anestézie. Pri absencii komplikácií po ukončení pôsobenia anestézie môže pacient vstať a opatrne sa pohybovať rukami a nohami. Tým sa odstráni nepohodlie a necitlivosť spojené s predĺženým pobytom v jednej polohe. Na zníženie bolesti je pacientovi predpísaný liek na bolesť. Ak sa vyskytla akútna apendicitída, indikujú sa antibiotiká, aby sa predišlo komplikáciám..

  Čas strávený na nemocničnom oddelení závisí od typu vykonaného chirurgického zákroku. Ak bol vykonaný chirurgický zákrok na bruchu a stav pacienta to umožňuje, sú prepustené v dňoch 7-8. S laparoskopiou môže pacient ísť na 4 dni domov. Keď je pacient v nemocnici, jeho stav sa systematicky kontroluje. Monitorovanie fyziologických parametrov pomáha predchádzať komplikáciám alebo prijíma vhodné opatrenia, ak sa vyskytnú.
  Diagnóza stavu pacienta zahŕňa pravidelné meranie telesnej teploty a krvného tlaku, ako aj monitorovanie frekvencie močenia a defekácie. Paralelne sa pooperačná rana vyšetrí a ovinie..

  Obnova po odstránení slepého čreva

  Chirurgický zákrok pri apendicitídach zahŕňa zníženie mnohých telesných funkcií. Po operácii sa trávenie spomaľuje, inhibuje sa funkcia dýchania, oslabuje sa celkový fyzický tón. Na obnovenie funkčnosti všetkých systémov a orgánov musí pacient dodržiavať určité rehabilitačné opatrenia.

  Rehabilitačné opatrenia po apendicitídach sú:

  • obmedzený energetický systém;
  • použitie požadovaného objemu tekutiny;
  • dychové cvičenia;
  • self-masáž;
  • obmedzenie fyzickej aktivity.
  Systém s obmedzeným výkonom
  Obmedzený režim výživy po odstránení dodatku hrá hlavnú úlohu pri regenerácii pacienta. Cieľom stravy je znížiť záťaž zažívacieho traktu a poskytnúť pacientovi zdroje potrebné na rehabilitáciu. Pooperačné stravovanie je založené na množstve pravidiel, ktoré sa musia dodržiavať asi mesiac a pol po operácii. Pri zostavovaní denného menu je potrebné používať iba povolené výrobky, a preto tie, ktoré sú zakázané, odmietnuť.

  Pravidlá výživy po apendicitídach sú:

  • prvý deň po operácii je zakázané akékoľvek jedlo;
  • všetky výrobky v prvých 2 týždňoch by sa mali konzumovať vo varenej a šťouchanej forme;
  • prvých 7 až 10 dní sa jedlo pripravuje bez soli a korenia;
  • teplota misiek by mala byť stredná;
  • počiatočný objem porcií (50 gramov) sa musí postupne zvyšovať na 300 gramov.
  Schválené výrobky a odporúčania na ich použitie

  Kedy môžem vstúpiť do stravy?

  Pripravuje sa v druhej vode (prvá prevarená voda je vypustená) z chudého mäsa. Počas varenia môžete pridať zeleninu, ktorá by sa potom mala odstrániť z vývaru.

  Mäso (chudé kurča, morčacie, teľacie)

  Prvý týždeň - iba hydinové mäso vo forme cestovín (varené, potom rozdrvené mixérom). Od 7. dňa sa zavádza teľacie mäso. Z mäsa sa pripravujú nasekané mäsové guľky a mäsové guľky od 7 do 14 dní. Následne je možné mäso variť alebo pečiť vcelku.

  Najskôr je povolená ryža uvarená na vode ako kaša. Počnúc dňom 4 môžete rovnakým spôsobom zavádzať pohánky a ovsené vločky. Od 14. dňa sa pridávajú krupica z krupice a krupice. Z rovnakého obdobia sa obilniny môžu konzumovať vo forme drobivých cereálií.

  Vyrobené z ovsených vločiek.

  Spočiatku sa konzumujú iba pečené jablká. Po 2 týždňoch sa zavádza zvyšné ovocie.

  Prvé 3 až 4 dni sú povolené mrkva, cuketa, tekvica, ktoré sa používajú vo varenej kaši. Od 7. dňa sa zavádza ďalšia zelenina. Od 14. dňa môžete začať variť polievky, vinaigrety, prílohy zo zeleniny.

  Prvé 3 dni sa používajú ako pasta. Počas niekoľkých nasledujúcich dní sa dajú z rýb pripraviť nasekané parné placky. Od druhého týždňa po operácii sa steaky pripravujú z rýb (dusených alebo pečených v rúre)..

  Celé obdobie rehabilitácie - nie viac ako 1 kus vo varenej forme.

  V období od 7 do 14 dní po odstránení doplnku je povolený nízkotučný tvaroh, prírodný jogurt. Potom postupne zaviedli kefír, mlieko a iné mliečne výrobky.

  Sušený otruby, tvrdé cestoviny, nesladené bagely, nekvasené sušienky.


  Zakázané výrobky počas rehabilitačného obdobia sú:
  • mäso a ryby s vysokým obsahom tuku;
  • margarín a iné druhy modifikovaných tukov;
  • potraviny vyprážané alebo pečené do silnej kôry;
  • Cukrovinky s množstvom smotany;
  • sýtené a / alebo alkoholické nápoje;
  • výrobky obsahujúce veľké množstvo chemických prísad (farbivá, zvýrazňovače chuti);
  • uhorky a marinády na priemyselné alebo domáce varenie;
  • strukoviny (v obmedzenom množstve je možné používať od 5 do 6 týždňov rehabilitácie).
  Pitie správneho množstva tekutiny
  Počas prvých 3 až 7 dní musí pacient vypiť aspoň jeden a pol litra tekutiny denne. Hlavný objem by mal padať na čistú vodu bez plynov. Následne by denné množstvo tekutiny nemalo byť menšie ako 2 litre. Od druhého týždňa sú povolené rôzne šťavy zo zeleniny a ovocia, vývary divej ruže, slabé čaje.

  Dýchacia gymnastika po operácii
  Cvičenia na normalizáciu dýchania by sa mali začať okamžite po operácii. Dýchacia gymnastika vám umožňuje urýchliť proces odstraňovania anestetík z tela a zabrániť vývoju intoxikácie. Dýchací tréning je tiež účinným preventívnym opatrením proti pneumónii, ktorá poukazuje na bežné komplikácie po operácii.
  Všetky cvičenia sa uskutočňujú na polsedu v posteli a následne na stoji. Vdychovanie sa musí vykonávať nosom a zároveň dýchať čo najhlbšie. Výdychy sa vykonávajú ústami. V takom prípade by výdych mal byť nahlas a trikrát dlhší ako inšpirácia. Počas cvičenia nedovoľte nadmernému napätiu svalov. Gymnastika sa vykonáva niekoľkokrát denne.

  Dýchacie cvičenia sú:

  • pravá ruka musí byť položená na hrudník a počas výdychu musí vyvíjať mierny tlak;
  • ruky by sa mali umiestniť pod hrudník na rebrá a pri výdychu stlačiť hrudník z oboch strán;
  • pri vdychovaní musíte zdvihnúť obe ramená a pri výdychu ich spustiť;
  • striedavo zdvíhanie a spúšťanie pravého a ľavého ramena;
  • pri vdýchnutí je potrebné zdvihnúť ruky nahor a výdych spustiť dole.
  Okrem týchto cvičení by mal pacient nafúknuť gule každú hodinu, aby normalizoval dýchanie. Môžete tiež vydýchnuť do fľaše cez skúmavku a natiahnuť jeden výdych po dobu 20 - 30 sekúnd.

  Vlastná masáž
  Po operácii, keď je v posteli, sa pacientovi odporúča, aby nezávisle masíroval ušné uši, chrámy, čelo, dlane a ďalšie časti tela, ktoré dosiahne. Takéto činnosti zlepšia krvný obeh a odstránia znecitlivenie tela. Masáž sa vykonáva končekmi prstov v kruhovom pohybe bez tlaku.

  Aby sa zabránilo zápche, odporúča sa samomasírovať brucho, pretože masírovanie svalov zvyšuje črevnú motilitu. Postup sa uskutočňuje v 3 stupňoch v polohe na chrbte..

  Fázy samomasáže sú:

  • Pacient by si mal priviesť nohy k bruchu a so zameraním na chodidlá roztiahnuť kolená do strán. Potom musíte začať hladiť brucho oboma rukami a pohybovať sa od rebier po oblasť slabín. Akcie by mali byť plynulé a mäkké..
  • Do 2 až 3 minút by ste mali v pupku vykonávať kruhové pohyby. Smer pohybu by mal zodpovedať pohybu v smere hodinových ručičiek a sila by mala byť o niečo vyššia ako v predchádzajúcom cvičení. Masáž sa vykonáva s rukami položenými na seba.
  • Potom musíte pokračovať v masáži dolného brucha a pohybovať sa v smere hodinových ručičiek sprava doľava. Nemožno masírovať oblasť spoja..
  Obmedzenie fyzickej aktivity
  Aby sa pooperačná sutúra vyliečila bez komplikácií, musí pacient dodržať šetrný režim fyzickej aktivity. Bezprostredne po operácii je zakázané zdvíhať závažia, ktorých hmotnosť presahuje 3 kilogramy. Toto odporúčanie platí počas nasledujúcich 2 až 3 mesiacov. Zo športových aktivít v prvom mesiaci sú povolené iba vonkajšie prechádzky a jednoduché cvičenia, pri ktorých nie sú zapojené abs svaly. Potom môžete ísť plávať, chodiť, aerobik. Športy, ktoré zahŕňajú vzpieranie alebo nadmernú fyzickú aktivitu, nie sú povolené po dobu 5 až 6 mesiacov.

  Nemocenská dovolenka po odstránení slepého čreva

  Operácia pri apendicitíde zahŕňa zotavovacie obdobie, počas ktorého je pacientovi predpísaný domáci režim. Preto majú ľudia, ktorí podstúpili odstránenie prílohy, nárok na zdravotnú dovolenku. Trvanie práceneschopnosti určuje lekár, ktorý zohľadňuje stav pacienta, typ vykonaného chirurgického zákroku a povahu jeho odborných činností..

  Dĺžka nemocničného odpočinku po štandardnej operácii najčastejšie nepresahuje 10 dní. V prípade zápalu slepého čreva s rôznymi formami komplikácií je doba práceneschopnosti najmenej 15 až 20 dní.

  Ak bol pacient prepustený z nemocnice napríklad 10 dní, ale počas tohto obdobia sa jeho stav zhoršuje, nemocenská dovolenka sa predlžuje. Pri poskytovaní práceneschopnosti lekár zohľadňuje aj platné právne predpisy.

  Maximálna doba osvedčenia, ktoré môže lekár predpísať sám, nepresiahne 30 dní. Ak sa počas tohto obdobia stav pacienta nevrátil do normálu a nemôže ísť do práce, predĺženie pracovnej neschopnosti sa uskutoční po dohode so špeciálnou lekárskou komisiou.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Obmedzená tříslová kýla u detí je patológia charakterizovaná náhlou kontrakciou prietrže hernie, medzi ktorou sa zviera hernálny vak a časti vnútorných orgánov, ktoré do neho spadnú.
  Pacienti často používajú na liečbu rakoviny pľúc ľudové lieky. Alternatívna medicína ponúka mnoho receptov, pomocou ktorých má človek možnosť zvýšiť všeobecné ukazovatele imunologického stavu.
  Inguinálna hernia je pomerne časté ochorenie, pri ktorom je časť pobrušnice vyčnievaná do trieslového kanála..Podľa štatistík je u mužov inguinálna hernia tvorená 10-krát častejšie ako u žien, čo je spojené s osobitosťami anatomickej štruktúry inguinálnej oblasti u mužov.