loader

Hlavná

Pažerák

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída je časté ochorenie kĺbov. Pre toto ochorenie je charakteristický výskyt zápalového procesu vo vnútri samotnej kĺbovej dutiny. Príznaky reumatoidnej artritídy môžu ovplyvniť zvyšok kĺbu. Sú to chrupavka, epifýza, kĺbové kapsuly, tašky a šľachy.

Reumatoidná artritída postihuje asi 1,9% populácie krajiny. Za zmienku stojí, že najčastejšie ochorú ženy. Možno si niektorí ľudia myslia, že artritída je choroba starších ľudí. Ale to tak nie je. Symptómy reumatoidnej artritídy sa veľmi často objavujú už v mladom veku, okolo 35 rokov. Je to progresívne ochorenie a ak sa liečba nezačne včas, môže dôjsť k zdravotnému postihnutiu.

Čo je reumatoidná artritída?

Reumatoidná artritída je typ artritídy a má chronickú povahu. Tento typ artritídy je odlišný v tom, že môže ovplyvniť kĺby na oboch stranách tela. Toto je charakteristický znak choroby. Ochorenie môže ovplyvniť ďalšie vnútorné kĺby a musí sa brať vážne.

Existuje dostatočný počet definícií choroby a všetko sa scvrkáva na skutočnosť, že choroba má autoimunitnú povahu: môže ovplyvniť malé periférne kĺby..

Kľúčové fakty o reumatoidnej artritíde

- je autoimunitné ochorenie. Nebezpečné ochorenie, ktoré spôsobuje zápal kĺbov. Vo väčšine prípadov trpia ruky a nohy;

- choroba postihuje ľudí akéhokoľvek pohlavia a veku;

- je veľmi ťažké zistiť príčiny reumatoidnej artritídy;

- choroba spôsobuje časté remisie, ktoré sa striedajú s ohniskami a vyblednutím;

- kĺby môžu byť ovplyvnené symetricky;

- rýchlosť vývoja choroby môže postupovať rýchlo a pomaly;

- liečba reumatoidnej artritídy môže byť úspešná, ak sa zotavenie začne ešte pred nástupom chronickej formy;

- veľmi zriedkavo sa môže vyskytnúť spontánna remisia.

Ak klasifikujeme reumatoidnú artritídu, môžeme rozlišovať tieto typy:

 1. Poly-, mono- alebo oligoartritída.
 2. Charakterizované systémovými symptómami.
 3. Artritída s difúznym poškodením spojivového tkaniva sprevádzaná osteoartrózou, ktorá je deformujúcim znakom, ako aj reumatizmom.
 4. Nešpecifické typy reumatoidnej artritídy: juvenilná artritída, syndrómy Feltyho a Stilla.

Príznaky reumatoidnej artritídy

Ochorenie môže mať individuálnu symptomatológiu, ktorá neumožňuje zámenu s iným ochorením..

Jasné príznaky reumatoidnej artritídy:

- výskyt opuchov. Zápal kĺbov je symetrický;

- bolesť kĺbov, ktorá sa v noci a bližšie k ranám môže zhoršiť. V polovici dňa môže bolesť ustupovať a neobťažovať sa až do noci;

- Ak ochorenie progreduje, môže dôjsť k zápalu veľkých kĺbov. Sú to ramenné, lakťové, kolenné a členkové kĺby;

- Ľudia s reumatoidnou artritídou sa ráno vyznačujú stuhnutými kĺbmi. Tuhosť sa môže vyskytnúť niekoľko hodín;

- V ohyboch nôh, rúk alebo lakťov sa vyskytujú podkožné útvary. Jedná sa o reumatoidné uzly, ktorých veľkosť nie je väčšia ako hrach. Sú kozmetickou chybou. Uzly nemusia pacienta obťažovať mnoho rokov, ale objavujú sa a miznú;

- Medzi príznaky patria príznaky intoxikácie. Toto je slabosť, nízka chuť do jedla, horúčka a chudnutie;

- Výrazným obrazom ochorenia kĺbov môže byť trvalá deformácia prstov a rúk. Rukou je ulnárna odchýlka. Kefy sa spolu s prstami vychyľujú smerom von. V tomto prípade je pohyblivosť kĺbu obmedzená. Po určitom čase je narušený krvný obeh, nastáva svalová atrofia a pokožka je bledšia;

- V priebehu progresie reumatoidnej artritídy sa zapáli ešte viac kĺbov. Ťažká bolesť spôsobuje zápal veľkých kĺbov. Existuje pocit ostrého nepohodlia a neexistuje spôsob, ako vykonávať aktívne a plnohodnotné pohyby;

- Pri dlhodobom zápale kĺbov sa vyskytuje Bakerova cysta. Toto je útvar, ktorý sa objavuje v kolennom kĺbe. Nadbytočná tekutina sa hromadí a spôsobuje vážne distenzie kĺbu.

Reumatoidná artritída môže mať tiež príznaky, ako sú:

 • pálenie v očiach;
 • bolesť na hrudníku;
 • potenie nôh a paží, znecitlivenie končatín;
 • zápal slinných žliaz;
 • bolesť pri dlhodobom sedení;
 • chronická únava;
 • časté ohniská choroby;
 • depresie
 • bolesť svalov.

Príčiny reumatoidnej artritídy

Reumatoidná artritída je už dlho známa, ale presné príčiny tohto ochorenia ešte neboli identifikované.

Existuje niekoľko základných predpokladov:

- Autoimunitné ochorenia. Reumatoidná artritída môže byť príčinou všetkých druhov chorôb, ktoré „zamieňajú“ bunky imunitného systému tela. Bunky ničia cudzie telá, ale napádajú zdravé tkanivá. To sa môže stať v dôsledku akejkoľvek infekcie tela. Podľa štatistík sa také negatívne výsledky vyskytujú u ľudí, ktorí mali chrípku, bolesť hrdla alebo SARS;

- Reumatoidná artritída sa môže stať „pokračovaním“ infekčnej artritídy. Okrem toho sa môže vyskytnúť artritída na pozadí ťažkej hypotermie alebo v dôsledku rôznych zranení;

- Existuje verzia, že choroba je spôsobená silným emocionálnym šokom;

- Vedci tvrdia, že artritída sa môže vyvinúť v črevách, keď sa imunitný systém pokúša zničiť patogénne baktérie. Kvôli tomuto boju dochádza k tejto chorobe;

- Genetika môže tiež spôsobiť rozvoj reumatoidnej artritídy;

- Nezohľadňujte rôzne faktory životného prostredia. Spotreba potravín rastlín, fajčenie môže spôsobiť rozvoj reumatoidnej artritídy. Vyplýva to z chorôb v ústnej dutine..

Odborníci tiež tvrdia, že reumatoidná artritída sa môže vyvinúť v dôsledku rôznych vírusov, ktoré vymiznú v čase diagnózy ochorenia. Aj keď nejde o presný liek, stále existuje predpoklad.

Etapy reumatoidnej artritídy

Existuje niekoľko kritérií pre ochorenie, pomocou ktorých je možné určiť štádiá vývoja reumatoidnej artritídy. Najinformatívnejšie sú presne tie štádiá, ktoré možno určiť rôntgenovým žiarením.

Etapy reumatoidnej artritídy:

 1. Prvým stupňom reumatoidnej artritídy je to, že môžete vidieť prvé príznaky rednutia kosti. To možno považovať za jediný prejav na obrázku. Niekedy vidíte na kostnom tkanive svetlé miesta - sú to cysty. Ak sú spoločné priestory veľmi úzke, choroba postupuje do ďalšej fázy. Prvá fáza reumatoidnej artritídy sa môže vyskytnúť takmer v každom veku.
 2. Druhou fázou reumatoidnej artritídy je to, že kĺbová kosť sama začína byť ovplyvnená. Kĺbmi zápästia a lakťov trpia spravidla prvé. Svaly okolo kĺbu začínajú atrofovať. Objavujú sa bolesti a bolesti.
 3. Tretie štádium reumatoidnej artritídy zahrnuje ťažkú ​​atrofiu svalov okolo kĺbov. Kĺb už podlieha vážnym deformáciám. Soli, ktoré sa začali ukladať v prvej etape, sa stali viditeľnejšími. Vklady môžu mať rôzne tvary a veľkosti..
 4. Reumatoidná artritída štvrtého stupňa je miera, v ktorej sú poruchy kostí vysoko viditeľné. Osteoporóza sa môže zaznamenávať na röntgenových lúčoch. Existuje erózia, ktorá má mnohonásobný charakter. Spoj je úplne zdeformovaný. Mäkké tkanivá a svaly sú silne atrofované. V tomto štádiu reumatoidnej artritídy sú postihnuté všetky končatiny a je pozorovaná silná pretrvávajúca bolesť..

Existujú štyri fázy vývoja reumatoidnej artritídy:

- prvá etapa vývoja choroby je charakterizovaná neprítomnosťou akýchkoľvek viditeľných symptómov. Pacient vykonáva všetky pohyby nezávisle a ich stav nie je narušený;

- v druhej fáze môže človek zostať funkčný, ale každodenné činnosti sa už vykonávajú s ťažkosťami. Športové aktivity sa stávajú ťažkými;

- tretia etapa choroby charakterizuje obmedzenie práce osoby. Stále môže slúžiť;

- vo štvrtej etape osoba už nie je schopná vykonávať žiadny druh činnosti.

Liečba reumatoidnej artritídy

Ako a ako liečiť reumatoidnú artritídu? Pri liečbe tohto ochorenia sú určité ťažkosti. Ide o to, že liečba reumatoidnej artritídy môže byť zameraná iba na prevenciu objavujúcich sa symptómov choroby.

Toto všetko je spôsobené skutočnosťou, že skutočné príčiny choroby ešte neboli objasnené. Samotnú chorobu nie je možné úplne odstrániť..

Pozitívny účinok liečby závisí od toho, ako skoro sa začali liečebné postupy. V súčasnosti sa pri liečbe reumatoidnej artritídy stanovujú tieto ciele:

- odstránenie alebo zníženie príznakov choroby;

- ochrana tkanív pred zničením a deformáciou kĺbu;

- dosiahnutie stabilného pozitívneho stavu pacienta;

- zlepšenie zdravotného stavu pacienta;

- predĺženie života.

Pri liečbe artritídy sa používajú tieto metódy:

- špeciálna strava pre reumatoidnú artritídu;

- liečba a rehabilitácia v sanatóriu.

Je potrebné si uvedomiť, že ak reumatoidná artritída nie je charakterizovaná rýchlym a agresívnym priebehom, potom je celkom možné vyrovnať sa s touto chorobou, premeniť ju na chronickú formu a naďalej žiť celý život, čo nakoniec nebude mať za následok zdravotné postihnutie..

Prevencia reumatoidnej artritídy

Prevencia reumatoidnej artritídy je eliminácia alebo prevencia primárnych faktorov choroby. Môžu to byť vírusy, infekcie, stres, všetky druhy zlých návykov, ako aj podchladenie. Okrem toho nezabudnite na dedičný faktor.

Reumatoidná artritída je chronické a nevyliečiteľné ochorenie. Asi 20% pacientov má spánkovú formu reumatoidnej artritídy, a to neovplyvňuje ich životný štýl. Ak sa liečba začne včas, môže sa doba remisie významne predĺžiť. Ak však existujú nepriaznivé faktory, liečba bude veľmi ťažká.
(11 hodnotení, priemer: 5.00 z 5)

Autor materiálu: Menzhinsky S.M

Reumatoidná artritída: príznaky, liečba a diagnostika u dospelých

Podľa štatistík 0,5 až 1% svetovej populácie trpí reumatoidnou artritídou. Ochorenie v 70% prípadov vedie k postihnutiam rôznej závažnosti. Včasný prístup k lekárovi pomáha zlepšovať kvalitu života pacientov so znižovaním závažnosti klinických príznakov.

príčiny

Etiopatogenéza zodpovedajúceho ochorenia je vo fáze aktívnej štúdie. Lekári nepoznajú presnú príčinu reumatoidnej artritídy. Ochorenie je v tomto štádiu umiestnené ako multifaktoriálna patológia u ľudí s genetickou predispozíciou.

Možné rizikové faktory pre reumatoidnú polyartritídu:

 • Dedičná predispozícia.
 • Vplyv vírusových častíc (rodiny paramyxo-, herpes a retrovírusov).
 • hypotermia.
 • Nadmerné vystavenie slnečnému žiareniu.
 • Chronický stres.
 • Hormonálna nerovnováha.
 • Intoxikácie, vedľajšie účinky liekov.

Podľa štatistík pacienti po 40 rokoch tradične trpia RA. Ženy ochorejú 3-5 krát častejšie ako muži. Detská forma choroby je dôvodom na pridelenie dieťaťa so zdravotným postihnutím.

Patogenéza reumatoidnej artritídy je založená na autoimunitnej reakcii. Bunky určené na ochranu ľudského tela po pôsobení provokujúcich faktorov začnú fungovať neprimerane. K rozpoznávaniu tkanív vlastného tela ako cudzinca dôjde. Výsledkom je tvorba imunokomplexov, ktoré sa usadzujú hlavne v kĺboch, čo spôsobuje lokálny zápal s obmedzenou funkčnou aktivitou postihnutých štruktúr..

Liečba reumatoidnej artritídy je zameraná na minimalizáciu príznakov problému s inhibíciou patologického procesu v dôsledku chýbajúcej príčiny choroby..

príznaky

V počiatočných fázach sú príznaky mierne. Klinika rastie postupne (mesiace), čo časom oneskoruje skutočnosť, že pacient navštívil lekára. Prvým príznakom reumatoidnej artritídy je mierna stuhnutosť kĺbov horných končatín (príznak „tesných rukavíc“). Progresia ochorenia je sprevádzaná paralelným výskytom ďalších symptómov..

Príznaky reumatoidnej artritídy:

 • Bolesť v postihnutých kĺboch.
 • Lokálne zvýšenie teploty.
 • opuch.
 • Zníženie voľného pohybu.
 • slabosť.
 • Bolesť svalov.
 • Strata chuti do jedla, nevoľnosť, poruchy stolice.
 • Dysfunkcia slzných a slinných žliaz, sprevádzaná znížením ich sekrečnej aktivity.


RA sa môže vyskytnúť proti iným podobným chorobám. Kombinácia patológie s akútnou reumatickou horúčkou (reumatizmus) bude sprevádzaná paralelným stiahnutím srdca. Pacient sa sťažuje na nepohodlie v hrudníku, pocit poruchy funkcie príslušného orgánu.

Kombinácia RA s osteoartrózou vedie k doplneniu symptómov reumatoidnej artritídy so prejavmi lézií kostrového systému. Osteoporóza sa môže vyvíjať so zvýšeným rizikom patologických fraktúr..

Príznaky reumatoidnej artritídy u žien môžu navyše zahŕňať hormonálne zmeny. Výsledkom je nadmerná alebo nízka menštruácia, bolesť na hrudníku a podobne..

Hlavným problémom RA, ktorý sťažuje diagnostiku reumatoidnej artritídy u dospelých a detí, je nedostatok špeciálnych znakov charakteristických iba pre túto chorobu. Výnimkou môžu byť iba neskoré komplikácie sprevádzané závažnou deformáciou končatín typu „labuťový krk“ alebo „plutvy mroží“..

Röntgenové príznaky reumatoidnej artritídy závisia od štádia patologického procesu. Obrázky ukazujú pokles medzery medzi kosťami, progresiu osteoporózy a tvorbu erózneho povrchu. V neskorších fázach procesu sa formujú osteofyty a dochádza k deformácii kĺbov..

klasifikácia

Klasifikácia reumatoidnej artritídy je založená na rôznych kritériách. V závislosti od štádia klinických prejavov existujú:

 • Veľmi skoro. Ochorenie sa vyvíja za menej ako šesť mesiacov.
 • Včasná reumatoidná artritída (6 - 12 mesiacov).
 • Rozšírená forma choroby (12 - 24 mesiacov).
 • Neskorá alebo chronická reumatoidná artritída (viac ako dva roky).

Činnosť patologického procesu je klasifikovaná ako nízka, stredná, vysoká a remisia, keď príznaky pacienta nenarušujú.

V závislosti od imunologických čŕt priebehu môže byť ochorenie séropozitívne (biomarkery sú prítomné v krvi) alebo séronegatívne.

Klasifikácia reumatoidnej artritídy v závislosti od röntgenových zmien kĺbov:

 • Stupeň alebo stupeň. V kĺbovom priestore sa mierne prejavujú známky osteoporózy.
 • II. Etapa. V kostiach sa tvoria cystické dutiny, progreduje osteoporóza. Reumatoidná artritída 2. stupňa si vyžaduje osobitnú pozornosť lekára a pacienta, aby sa zabránilo zhoršeniu stavu človeka..
 • III. Etapa. Postupné zmenšovanie spoločného priestoru. Došlo k deformácii postihnutých štruktúr. Tretie röntgenové štádium reumatoidnej artritídy je spojené s výskytom ireverzibilných zmien v kĺbe..
 • Fáza IV Kĺbová medzera v röntgenových lúčoch je takmer neviditeľná. Tvorba osteofytov. Spoje úplne strácajú funkciu.


Rádiologické štádiá reumatoidnej artritídy sa vyvíjajú postupne. Avšak s vysokou aktivitou patologického procesu a nedostatočnou adekvátnou liečbou môže dôjsť k zhoršeniu kĺbov o niekoľko mesiacov..

Ktorý lekár lieči reumatoidnú artritídu?

Liečba reumatoidnej artritídy je osudom reumatológa. Pri prvej návšteve pacienta u všeobecného lekára alebo u rodinného lekára by mal pacient pacienta odporučiť špecialistovi.

diagnostika

Nešpecifické príznaky reumatoidnej artritídy neumožňujú stanovenie presnej diagnózy. Vyžaduje si to pomocné inštrumentálne a laboratórne vyšetrenia..

Diagnóza reumatoidnej artritídy vyžaduje nasledujúce postupy:

 • Všeobecná a biochemická analýza krvi. Osobitná pozornosť sa venuje ESR, C-reaktívnemu proteínu, reumatoidnému faktoru.
 • Stanovenie množstva peptidu obsahujúceho citrulín.
 • Preprava antigénov HLA-DR4.
 • X-ray postihnutých kĺbov s definíciou zodpovedajúcej fázy procesu.

Na získanie ďalších diagnostických príznakov môže lekár podľa vlastného uváženia použiť ďalšie vyšetrovacie metódy. Charakteristickým znakom symptómov reumatoidnej polyartritídy je symetria a systematický charakter patologického procesu. Nasledujúce exacerbácie choroby sú sprevádzané stiahnutím nových kĺbov.

liečba

Liečba reumatoidnej artritídy je dlhý a náročný proces, ktorý nezaručuje úplné uzdravenie. Aktuálna a včasná terapia pomáha minimalizovať klinický obraz so zlepšením kvality života pacienta.

Moderná liečba reumatoidnej polyartritídy zahŕňa použitie nasledujúcich skupín liekov:

 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) Lieky znižujú závažnosť patologického procesu, znižujú bolesť. Často sa predpisujú analgetiká alebo lieky proti bolesti pri reumatoidnej artritíde. Vzhľadom na negatívny vplyv na gastrointestinálny trakt sa odporúča používať selektívne formy vhodných liekov. Príklady: Celecoxib, Meloxicam.
 • Glukokortikoidy: skupina liekov s výrazným protizápalovým účinkom. Lieky prispievajú k hmatateľnému, ale dočasnému zlepšeniu stavu pacienta. V praxi sa používajú rôzne formy prednizónu, hydrokortizónu a dexametazónu..
 • Základné antireumatické lieky. Metotrexát je antimetabolit, ktorý inhibuje delenie buniek. Závažnosť autoimunitnej reakcie klesá, čo stabilizuje stav pacienta.
 • Biologické prípravky. Znakom modernej liečby reumatoidnej artritídy je možnosť použitia liekov vytvorených na základe monoklonálnych protilátok. Prostriedky preukazujú výraznú účinnosť a môžu transformovať RA na predĺženú remisiu. Hlavnou nevýhodou tohto spôsobu liečby je cena. Humira, Remicade alebo Enbrel si môže dovoliť iba 5 až 7% pacientov.

Účinná liečba reumatoidnej artritídy sa neobmedzuje iba na lieky. Dôležitým miestom pri uzdravovaní pacienta je fyzioterapia a fyzioterapia.

komplikácie

Prognóza reumatoidnej artritídy závisí od aktuálnosti vyhľadania pomoci a výberu adekvátnej liečby. Vďaka rýchlej reakcii lekárov je možné ochorenie spomaliť celé roky, čo zaručuje pacientovi normálny život. Inak osoba čelí mnohým komplikáciám.

Možné následky reumatoidnej artritídy:

 • Patológia zrakového aparátu podľa typu syndrómu suchého oka.
 • Srdcová patológia (peri-, myokarditída).
 • Anémia, leukopénia - zníženie počtu červených a bielych krviniek.
 • Choroby pľúc a pleurálnej dutiny.
 • Porucha funkcie obličiek. Jednou z najnebezpečnejších komplikácií ochorenia, ktoré zhoršuje prognózu reumatoidnej artritídy, je akútna alebo chronická nedostatočnosť príslušného orgánu..

Nie je možné úplne chrániť osobu pred týmito komplikáciami. Hlavnou vecou je monitorovať fungovanie všetkých orgánov a systémov súbežne s použitím potrebných liekov a postupov.

prevencia

Primárna prevencia reumatoidnej artritídy je zameraná na prevenciu rozvoja choroby. Odporúča sa viesť zdravý životný štýl, cvičiť, dobre jesť a vyhnúť sa spúšťacím faktorom.

Sekundárna prevencia reumatoidnej artritídy je zameraná na zlepšenie kvality života pacientov s týmto ochorením. Súbor opatrení zahŕňa pravidelné lekárske prehliadky v súlade so všetkými jeho odporúčaniami..

Aj keď etiológia reumatoidnej artritídy nie je známa, moderná medicína má množstvo vysoko účinných liekov. V závislosti od klinických charakteristík stavu pacienta je možné zvoliť najlepšiu možnosť zotavenia, ktorá prispieva k zlepšeniu kvality ľudského života. Hlavná vec je včas navštíviť lekára.

Reumatoidná artritída - príznaky a liečba

Čo je reumatoidná artritída? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. IV Semizarovej, reumatológa so skúsenosťami 32 rokov..

Definícia choroby. Príčiny choroby

Reumatoidná artritída je chronické zápalové ochorenie spojivového tkaniva, ktoré sa vyznačuje poškodením kĺbov a systémovým poškodením vnútorných orgánov..

Ochorenie najčastejšie postihuje kĺby, ale môže postihnúť aj iné systémy (pľúca, srdce a nervový systém). Poškodenie kĺbov nastáva v dôsledku chronického zápalu synoviálnej membrány - vnútorná vrstva lemuje kĺbový vak.

Ako choroba postupuje, dochádza k erózii kosti a deformácii kĺbov. Ochorenie má autoimunitný charakter, čo znamená, že sa v tele vytvárajú protilátky proti vlastným tkanivám. V dôsledku dlhodobého vystavenia týmto protilátkam dochádza k deštrukcii tkaniva a zápalu..

Prevalencia v dospelej populácii je 0,5 - 2% (u žien [1]. Prevalencia žien a mužov je 2 - 3: 1. Ovplyvnené sú všetky vekové skupiny vrátane detí a starších osôb. Vrchol nástupu ochorenia 30 - 55 rokov.

Príčiny reumatoidnej artritídy nie sú známe..

Predispozičné faktory:

 • Infekcie (vírus Epstein-Barrovej, parvovírus B19 atď.).
 • Genetické faktory, histokompatibilný antigénový nosič HLA-DR4.
 • Fajčenie, zneužívanie kávy, vysoký index telesnej hmotnosti, stres.
 • Kontakt s minerálnymi olejmi (motorovými alebo hydraulickými). V experimente [13] sa ukázalo, že tieto oleje majú artritogénne (tj spôsobujúce zápal kĺbov) vlastnosti..
 • Pohlavné hormóny a reprodukčné faktory (tehotenstvo, pôrod atď.).

Príznaky reumatoidnej artritídy

Počas reumatoidnej artritídy sa rozlišuje prodromálne obdobie, ktoré sa vytvára niekoľko týždňov a / alebo mesiacov pred vývojom typického symptomatického komplexu spojeného s reumatoidnou artritídou. Prejavuje sa ako celková slabosť, nevoľnosť, bolesť svalov a kĺbov, znížená chuť do jedla, nízka teplota (od 37,1 do 38 ° C) [1] [2] [8].

Debut reumatoidnej artritídy sa môže klinicky prejaviť rôznymi spôsobmi:

 • nešpecifické príznaky s miernym kĺbovým prejavom (stredná bolesť kĺbov);
 • akútna polyartritída (bolesť, opuch dvoch alebo troch kĺbov, obmedzenie rozsahu pohybu v nich) s prevládajúcim poškodením kĺbov rúk, nôh, silná ranná stuhnutosť;
 • akútna polyartritída so systémovými prejavmi: horúčka (teplota od 38 do 39 ° C); lymfadenopatia (zväčšené lymfatické uzliny; môže sa zväčšiť až na veľkosť orecha); hepatosplenomegália (zväčšená pečeň a slezina) [1].

Počiatočné štádium RA sa vyznačuje poškodením druhého a tretieho proximálneho interhalangálneho a metakarpofalangálneho kĺbu, ako aj pozitívnym symptómom stlačenia ruky alebo nohy (ostré stlačenie ruky alebo nohy spôsobuje ostrú bolesť) na úrovni metakarpafalangeálnych a metatarzálnych falošných kĺbov. Typickým symptómom RA je konfigurácia v tvare vretena (zmena tvaru kĺbu, napríklad vo forme labuťového krku alebo gombíkovej dierky) proximálnych stykových spojov rúk..

Jedným z prvých a najcharakteristickejších príznakov je ranná stuhnutosť (pacient nemôže ohnúť a narovnať kĺby, akoby mal ruky v tesných rukaviciach). Závažnosť stuhnutosti je jasne spojená so zápalovou aktivitou. Pri vysokej aktivite zápalového procesu trvá mnoho hodín, ale ráno je obzvlášť výrazný a po fyzickej aktivite vždy klesá..

V rozvinutých a konečných štádiách choroby sa vyskytuje typická deštrukcia, deformácia a ankylóza RA (kĺbová rana, nedostatok pohybu v nej).

 • ulnárna odchýlka metakarpofalangálnych kĺbov (prsty sa odchyľujú od lakťa vo forme mrožových plutiev) zvyčajne po 1-5 rokoch od začiatku choroby;
 • poškodenie prstov rúk typu "gombíkovej dierky" (flexia v proximálnom kĺbovom kĺbe) alebo "krk labute" (pretiahnutie v proximálnom kĺbovom kĺbe);
 • deformácia kefy podľa typu "lorgnet" [1] [5].

Kolenné kĺby: flexia a valgus (kolená sa zmenšujú dovnútra), deformácia, Bakerova cysta (popliteálna alebo kolenná cysta).

Labky: subluxácia hláv metatarsophalangálnych kĺbov, laterálna odchýlka (odchýlka palca od ostatných prstov), ​​deformácia palca..

Krčná chrbtica: subluxácie v oblasti atlantoaxiálneho kĺbu, niekedy komplikované kompresiou miechy alebo stavcovej artérie.

Cricoid-arytenoidný kĺb: zdrsnenie hlasu, dýchavičnosť, dysfágia (pacient nemôže prehltnúť), opakujúca sa bronchitída.

Ligamentózne aparáty a synoviálne vaky: tenosynovitída (zápal šľachových membrán) v oblasti zápästia a zápästia; burzitída (zápal v synoviálnom vaku), často v lakťovom kĺbe; synoviálna cysta na zadnej strane kolenného kĺbu (Bakerova cysta).

RA sa vyznačuje celým radom extraartikulárnych a systémových prejavov.

Ústavné príznaky: generalizovaná slabosť, nevoľnosť, strata hmotnosti do vyčerpania (hmotnosť menej ako 40 kg), horúčka nízkej kvality.

Na polymorfnom obrázku reumatoidnej artritídy je poškodenie srdca zriedkavé. Srdcové príznaky môžu byť spôsobené priamo zápalovým procesom v srdci a komplikáciou RA - aterosklerózy. Pri tejto chorobe je možná účasť na patologickom procese myokardu (najhrubší sval srdca), perikardu (vonkajšia škrupina srdca), endokardu (vnútorná škrupina srdca), aorty a koronárnych tepien srdca. Nachádzajú sa choroby, ako je perikarditída (zápal vonkajšej výstelky srdca), granulomatózne lézie srdcových chlopní (veľmi zriedkavé), skorý vývoj aterosklerózy a zápal koronárnych tepien [1] [6]..

V RA sa často vyskytuje poškodenie pľúc. Prejavuje sa:

 • zápal pohrudnice (zápal pohrudnice);
 • intersticiálne pľúcne lézie (zápal a narušenie štruktúry alveolárnych stien, pľúcnych kapilár);
 • obliterujúca (obštrukčná) bronchiolitída (pretrvávajúce, progresívne blokovanie malých priedušiek);
 • reumatoidné uzliny v pľúcach (Kaplanov syndróm).

Najzávažnejším prejavom poškodenia pľúc je fibrózna alveolitída, ktorá je spôsobená samotným ochorením a používaním niektorých základných protizápalových liekov, menovite metotrexátu, prípravkov zlata a D-penicilamínu [1] [6] [7]. Fibrózna alveolitída sa prejavuje ako neproduktívny kašeľ (suchý, bez spúta), výdychová dýchavičnosť (ťažkosti s vydýchnutím) a sivá cyanóza. Vedie to k zvýšenému tlaku v pľúcnej artérii a rozvoju pľúcneho srdca (zvýšenie pravého srdca). Na röntgenovom snímke sa určí zosilnenie pľúcneho obrazca, jav fenoménu „plástov“ (deštruktívna zmena v pľúcach, ktorá sa vyznačuje obsahom mnohých cystických vzdušných priestorov so silnými stenami)..

Syndróm kože má mnoho prejavov. Typickým extraartikulárnym príznakom sú reumatoidné uzly (kostné útvary na kĺboch, veľkosť hrášku alebo vlašského orecha), ktoré sa najčastejšie nachádzajú na pokožke extensora lakťového kĺbu, s atypickým usporiadaním sa môžu objaviť na Achillovej šľache, rohovke a šliach..

Za vývoj kožných prejavov reumatoidnej artritídy sa považuje aj vývoj rôznych patológií:

 • kožná vaskulitída (zápal krvných ciev kože) od ulceróznych nekrotických zmien po zhrubnutie a hypotrofiu kože;
 • digitálna (digitálna) arteritída (zápal a deštrukcia podkožných ciev), zriedka s gangrénou prstov;
 • mikroinfarkty v oblasti nechtového lôžka (poruchy obehového systému, upchatie cievy mikrotrombom a výskyt čiernych bodiek na prstoch),
 • reticularis (retikulárna asfyxia alebo Livedo reticularis) - jemný modrý vzor vo forme čipky [8].

Lézie periférneho nervového systému sa vysvetľujú kompresiou nervových kmeňov alebo ich vaskulárnych lézií. Reumatoidná artritída je charakterizovaná kompresnými neuropatiami: syndróm karpálneho tunela (predĺžená bolesť, znecitlivenie prstov ruky), dechtový kanál (bolesť v kĺbe členku, pocit plazenia na ramene), atď., regionálna svalová atrofia. Možné je tiež poškodenie periférnych nervov, ktoré sa prejavuje zmyslovými alebo zmyslovo-motorickými poruchami.

Pri reumatoidnej artritíde má veľký význam poškodenie svalov: atrofia interosseóznych svalov ruky, tenor (zväčšenie palca), hypotenor (elevácia malíčka). Atrofia svalov, ktoré sú umiestnené blízko postihnutých kĺbov, je typická, napríklad atrofia interosseóznych svalov rúk, svalov dolnej tretiny stehna v prípade závažnej artritídy kolenných kĺbov. Amyotropia (nedostatok svalu) môže byť prejavom reumatoidnej vaskulitídy, neuropatie, napríklad pri syndróme karpálneho alebo ulnárneho kanála, dlhodobom používaní glukokortikoidov, obmedzení svalovej aktivity [1] [2] [8].

Patológia oka je jedným z charakteristických prejavov reumatoidnej artritídy. Často sa vyskytuje episkleritída (zápal tkanív oka), ktorý je veľmi zriedkavo sprevádzaný závažným priebehom alebo následkom perforácie skleromalacie (zmäkčenie tkaniva) s tvorbou dier v rohovke a enuklúziou (odstránenie jadra)..

Pri skleritíde (zápal skléry oka) a sklerokeratitíde (zápal skléry a rohovky oka) sa prejavuje silná bolesť a začervenanie skléry. Syndróm suchého oka, ktorý je dôsledkom hromadenia lymfocytov v slzných žľazách a zvyčajne sa posudzuje v rámci Sjogrenovho syndrómu, je tiež charakteristický pre toto ochorenie..

Patológia obličiek sa prejavuje difúznou glomerulonefritídou (poškodenie glomerulárneho aparátu obličiek), rozšírenou amyloidózou (nahromadenie amyloidového proteínu) s prevažujúcim poškodením obličiek alebo nefropatiou liečiva (poškodenie tkaniva a glomerulárneho aparátu obličiek). To je spôsobené použitím nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), napríklad diklofenaku alebo kombinovaných analgetík s fenacetínom, čo vedie k rozvoju intersticiálnej nefritídy (zápal v intersticiálnom tkanive obličiek)..

Krvný systém reaguje na autoimunitné zápalové procesy vyvíjaním anémie, trombocytózy (zvýšenie počtu krvných doštičiek), neutropénie (zníženie počtu neutrofilov). Možné sú aj sekundárne komplikácie súvisiace s drogami:

 • v reakcii na užívanie cytostatík vo forme pancytopénie (zníženie hladiny všetkých typov krviniek);
 • na pozadí vysokých dávok glukokortikosteroidov vo forme leukemoidnej reakcie (zvýšenie celkového počtu leukocytov).

Makrofágový systém často reaguje na aktívny zápalový proces vývojom lymfadenopatie (zväčšené lymfatické uzliny), splenomegálie (zväčšená slezina), tvorbou špeciálnej formy reumatoidnej artritídy vo forme Feltyho syndrómu [2] [7]..

Poškodenie gastrointestinálneho traktu (GIT) môže predstavovať sekundárna amyloidóza, autoimunitná hepatitída, ale najčastejšie sa zistí erózne poškodenie v dôsledku NSAID alebo glukokortikosteroidov..

U pacientov s vysokou aktivitou reumatoidnej artritídy sa môže vyvinúť vaskulitída:

 • digitálna arteritída;
 • hmatateľná purpura (hemoragická vyrážka),
 • retikulárna asfyxia (purpurová sieťová vaskulárna schéma na koži);
 • periférna polyneuropatia;
 • viscerálna arteritída: koronaryitída (zápalové poškodenie stien krvných ciev, ktoré živia myokard), mezenterická trombóza (zablokovanie krvných ciev tkaniva, cez ktoré je črevo pripojené k brušnej stene), infarkt čreva, akútna pneumonitída, alveolitída);
 • Raynaudov syndróm (necitlivosť a bolesť prstov).

Endokrinné prejavy - v dôsledku autoimunitnej povahy choroby sa môže súčasne vyvinúť autoimunitná tyroiditída (chronické ochorenie štítnej žľazy, pri ktorom dochádza k postupnej deštrukcii buniek), Sjogrenov syndróm.

Zriedkavé sú aj špeciálne klinické formy priebehu reumatoidnej artritídy:

Feltyho syndróm je charakterizovaný nasledujúcim komplexom príznakov: neutropénia, splenomegália, hepatomegália, ťažké poškodenie kĺbov, extraartikulárne prejavy (vaskulitída, neuropatia, pľúcna fibróza, Sjogrenov syndróm), hyperpigmentácia kože dolných končatín, vysoké riziko infekčných komplikácií. Tento syndróm sa vyvíja u pacientov s dlhým priebehom RA..

Stále choroba u dospelých - opakujúca sa horúčka, artritída, makulopapulárna vyrážka, vysoká laboratórna aktivita. Rovnako je to u mužov aj žien. Tento syndróm je charakterizovaný oslabujúcou horúčkou, ktorá často dosahuje teploty nad 41 ° C. Horúčka pretrváva a paradoxne reaguje na prebiehajúcu liečbu. Poškodenie kĺbov je charakterizované benígnym priebehom. Pri Stillovom syndróme sa pozoruje leukocytóza s posunom vzorca doľava, zvýšenie aktivity pečeňových enzýmov, anémia, dysproteinémia (posun v zložení bielkovín v krvnej plazme), zrýchlenie sedimentácie erytrocytov (ESR), zvýšenie bielkovín reagujúcich na C, ktoré odrážajú akútne zápalové procesy v tele, hyperferritinémia ( zvýšené množstvo feritínu v krvi) [1] [8].

Patogenéza reumatoidnej artritídy

Normálne má synoviálna membrána hrúbku iba niekoľkých buniek, produkuje synoviálnu tekutinu, ktorá maže a vyživuje kĺb. Mechanizmus vývoja reumatoidnej artritídy môže byť predstavený nasledujúcim spôsobom.

 1. Reumatoidná artritída spôsobuje, že imunitné bunky útočia na zdravú synoviálnu membránu. Vyvíja sa subsynoviálny edém, v synoviálnej membráne sa akumulujú lymfocyty, polymorfné jadrové leukocyty, monocyty a plazmatické bunky.
 2. V tomto prípade imunitné bunky vylučujú ochranné proteíny - cytokíny, ktoré vyvolávajú proliferáciu krvných ciev synoviálnej membrány..
 3. Zvýšený prietok krvi vedie k nadmernému rastu tkanív. Synoviálne bunky sa množia rýchlo, čo vedie k zhrubnutiu synoviálneho tkaniva. Toto patologicky zahustené tkanivo sa nazýva pannus..
 4. Pannusove bunky vylučujú proteolytické enzýmy, ktoré ničia chrupavku.
 5. Zároveň sa pod vplyvom hyperprodukcie prozápalových cytokínov (TNF-alfa, atď.) Aktivujú osteoklasty (kostné bunky, ktoré ničia starú štruktúru), čo vedie k poškodeniu kostí. V budúcnosti sa kostné tkanivo ničí vznikom erózie.
 6. K eróznym zmenám na kosti tiež dochádza v dôsledku aktivácie fibroblastov (hlavných buniek voľného spojivového tkaniva), ktoré začínajú produkovať enzýmy, ktoré môžu ničiť kĺbovú chrupavku [1] [2]..
 7. Postup choroby vedie k tomu, že sa pannus premení na zrelé vláknité tkanivo, čo vedie k fúzii kĺbových povrchov..

Klasifikácia a fázy vývoja reumatoidnej artritídy

Klasifikácia ICD-X

 • M05 - séropozitívna reumatoidná artritída.
 • M06 - Iná reumatoidná artritída.
 • M05.0 - Feltyho syndróm.
 • M06.1 - Stillova choroba u dospelých.
 • M06.9 - Reumatoidná artritída, nešpecifikovaná.

Pracovná klasifikácia reumatoidnej artritídy (návrh 2002)

Séropozitívna reumatoidná artritída (M 05).

 • Polyartritída (M05).
 • Reumatoidná vaskulitída (M 05.2) (digitálna arteritída, chronické kožné vredy, Raynaudov syndróm atď.).
 • Reumatoidné uzly (M 05.3).
 • Polyneuropatia (M 05.3).
 • Reumatoidná choroba pľúc (M 05.1) (alveolitída, reumatoidné pľúca).
 • Feltyho syndróm (M 05.1).

Seronegatívna reumatoidná artritída (M 06.0).

 • Polyartritída (M 06.0).
 • Syndróm dospelých dospelých (M 06.1) [14].

Po dlhú dobu sa v roku 1987 používali kritériá na stanovenie spoľahlivej diagnózy RA..

Revidované diagnostické kritériá pre RA (ARA 1987):

 • Ranná stuhnutosť (najmenej 1 hodina).
 • Artritída troch alebo viacerých kĺbových zón.
 • Artritída kĺbov rúk.
 • Symetrická artritída.
 • Reumatoidné uzly.
 • Reumatoidný faktor.
 • Röntgenové zmeny.

Spoľahlivá diagnóza RA je stanovená za prítomnosti štyroch zo siedmich vyššie uvedených kritérií a prvé štyri musia existovať najmenej šesť týždňov..

V súčasnosti sa dokázala možnosť zmeny negatívnej prognózy RA v prípade skorého začiatku patogénnej základnej terapie. Preto boli metódy na včasnú diagnostiku RA dlhodobo vyvíjané. Asociácia amerických a európskych reumatológov prijala v roku 2010 kritériá na včasnú diagnostiku RA, v ktorých sú klinické a laboratórne ukazovatele vyjadrené v bodoch. Pri celkovej hodnote viac ako 6 bodov je možné stanoviť spoľahlivú diagnózu včasného štádia RA, čo naznačuje možnosť zahájenia patogenetickej liečby základnými liekmi [1] [2] [6]..

A. Poškodenie kĺbovbody
1 veľký kĺb0
2 - 10 veľkých kĺbov1
1-3 malé kĺby2
4-10 malých kĺbov3
Viac ako 10 kĺbov4
B. Sérologický test
Negatívny RF ADC0
Slabé + testy na RF a ADC1
Vysoko + testy na Ruskej federácii a na ATsP2
C. Značky akútnej fázy zápalu
Normálny CRP a ESR0
Abnormálne ESR a CRP1
D. Trvanie symptómov
Menej ako 6 týždňov0
Viac ako 6 týždňov1

Prítomnosť 6 z 10 bodov naznačuje špecifickú RA.

V roku 2007 Asociácia reumatológov Ruska prijala novú klasifikáciu Arménskej republiky, ktorá obsahuje niekoľko oddielov.

Hlavná diagnóza:

 1. Séropozitívna reumatoidná artritída (M05.8).
 2. Seronegatívna reumatoidná artritída (M06.0).
 3. Špeciálne klinické formy reumatoidnej artritídy:
 4. Feltyho syndróm (M05.0);
 5. Stillova choroba u dospelých (M06.1).
 6. Pravdepodobná reumatoidná artritída (M05.9, M06.4, M06.9).

Klinická fáza:

 1. Veľmi skorá fáza: trvá menej ako 6 mesiacov.
 2. Raná fáza: trvá od 6 mesiacov do jedného roka.
 3. Rozšírené štádium: trvá viac ako rok v prítomnosti typických symptómov reumatoidnej artritídy.
 4. Neskoré štádium: trvá 2 roky alebo viac, pokračuje s vážnym poškodením malých (rádiologické štádium III-IV) a veľkých kĺbov, výskyt komplikácií.

Činnosť ochorenia:

Mimoriadne (systémové) prejavy:

 1. Reumatoidné uzly.
 2. Kožná vaskulitída (ulcerózna nekrotická vaskulitída, infarkty nechtového lôžka, digitálna arteritída, živá angiitída).
 3. Vaskulitída iných orgánov.
 4. Neuropatia (mononeuritída, polyneuropatia).
 5. Pleurisy (suchý, výpotok), perikarditída (suchý, výpotok).
 6. Sjogrenov syndróm.
 7. Poškodenie očí (skleritída, episkskleritída, vaskulitída sietnice).

Prístrojová charakteristika:

 1. Prítomnosť erózie (pomocou rádiografie, prípadne MRI, ultrazvuk):
 2. neerozivní;
 3. erozívnej.
 4. Röntgenové štádium (podľa Steinbroker, modifikácia):
 5. I - periartikulárna osteoporóza.
 6. II - osteoporóza + zúženie kĺbového priestoru, je možná jedna erózia.
 7. III - príznaky predchádzajúcej fázy + viacnásobná erózia + subluxácia v kĺboch.
 8. IV - príznaky predchádzajúceho štádia + kostná ankylóza.

Ďalšou imunologickou charakteristikou sú protilátky proti cyklickému citrulinovanému peptidu (ADC). Citrulínový peptid je proteín, ktorý sa vytvára v dôsledku metabolických procesov v tele. Zvyčajne sa citrulín z tela úplne vylučuje. S rozvojom RA sa koncentrácia CCP zvyšuje, imunitný systém ho vníma ako cudzí a začína proti nemu vytvárať protilátky..

 • ATsPP - prítomný (+);
 • ADC - žiadne (-).

Funkčná trieda:

 • Ja - pacient vykonáva všetky tri dôležité funkcie: starostlivosť o seba, profesionálne a neprofesionálne povinnosti.
 • II - pacient je obmedzený iba na neprofesionálne činnosti (všetky prvky voľného času, rekreácie, zábavy, športu).
 • III - neprofesionálna a odborná činnosť je obmedzená (práca a štúdium, upratovanie), ale možnosť samoobsluhy je zachovaná.
 • V - stratil všetky tri životne dôležité funkcie, dokonca aj možnosť samoobsluhy [14].

Komplikácie reumatoidnej artritídy

 • Amyloidóza obličiek je možná s predĺženým priebehom reumatoidnej artritídy. Prejavuje sa opuchom, zvýšeným krvným tlakom, veľkým množstvom bielkovín v testoch moču. To znamená, že sa denne stráca 3 až 20 g proteínu. Diagnózu možno potvrdiť biopsiou obličiek..
 • Osteonekróza je nekróza kostného miesta spôsobená narušením krvného zásobovania. V zasiahnutom kĺbe je silná bolesť, čo obmedzuje rozsah pohybu v ňom. Na potvrdenie diagnózy je potrebné urobiť rádiografiu, počítačovú tomografiu kĺbu.
 • Sekundárna osteoartritída - objavenie sa bolesti kĺbov, pri pohybe v nej kŕč, môže dôjsť k opuchom. Na potvrdenie diagnózy je röntgen kĺbu.
 • Syndróm tunela je neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje dlhotrvajúcou bolesťou a znecitlivením prstov. Príčinou choroby je stlačenie stredného nervu medzi kosťami, priečny väzba v karpáli a šľachy zápästných svalov.
 • Kardiovaskulárne prejavy - pacienti s reumatoidnou artritídou sa vyznačujú skorým vývojom aterosklerózy. Preto je mozgová mozgová príhoda a infarkt možné [12].
 • Liečivé iatrogénne (toxické a alergické) sú patologické stavy spôsobené lekárskym zásahom. To znamená, že pod vplyvom lekárskych vplyvov sa u pacienta môžu vyskytnúť nové choroby alebo komplikácie alebo zhoršenie existujúcej choroby..

Medzi komplikácie patrí rakovina gastrointestinálneho traktu, osteoporóza, Sikkiho syndróm, Feltyho syndróm, lymfóm atď. [12].

Diagnóza reumatoidnej artritídy

Laboratórne testy odporúčané na vyšetrenie pacientov s podozrením na reumatoidnú artritídu [2]:

 1. Kompletný krvný obraz s počtom krvných doštičiek.
 2. Biochemická analýza krvi (celkový proteín, albumín, globulínové frakcie, celkový bilirubín, močovina, kreatinín, elektrolyty, vápnik, cholesterol, spektrum krvných lipidov, C-reaktívny proteín, reumatoidný faktor).
 3. Štúdium hladiny protilátok proti cyklickému citrulínovému peptidu (ADC).
 4. Analýza moču, stanovenie bielkovín v moči.
 5. Štúdium sérových imunoglobulínov

Včasná diagnóza zahŕňa vyšetrenie úrovne ADC:

 • ADC - nevyhnutne vykonávané na včasnú diagnostiku reumatoidnej artritídy, pretože je citlivejším a špecifickejším sérologickým markerom včasnej reumatoidnej artritídy ako reumatoidný faktor (RF). (RF - proteíny, ktoré sú produkované ľudským imunitným systémom a útočia na svoje vlastné bunky a omylom ich vnímajú ako cudzie.)
 • ADC sa zistili u 40 - 50% pacientov s reumatoidnou artritídou s negatívnou RF.
 • ATsPP "+" je indikáciou pre začatie antireumatickej liečby v ranom štádiu (menej ako šesť mesiacov), čo vám umožňuje účinne inhibovať progresívne poškodenie kĺbov.
 • ADCP "+" je významný pre diferenciálnu diagnostiku a predikciu priebehu reumatoidnej artritídy.

Prístrojové diagnostické metódy odporúčané na vyšetrenie pacientov s podozrením na reumatoidnú artritídu:

 • spoločná rádiografia
 • Ultrazvuk kĺbov;
 • MRI kĺbov;
 • artroskopia;
 • diagnostická punkcia kĺbov: imunologické, cytologické vyšetrenie, bakteriálna inokulácia synoviálnej tekutiny.

Diferenčná diagnóza by sa mala robiť s týmito chorobami: osteoartritída, systémový lupus erythematodes, dna, psoriatická artritída, ankylozujúca spondylitída, reaktívna artritída, bakteriálna endokarditída, septická artritída, vírusová artritída, systémová sklerodermia, idiopatická zápalová choroba myopatie, amytoidné amytopatie, amidopatie amyloidné,, sarkoidóza, opakujúca sa polychondritída, fibromyalgia.

Liečba reumatoidnej artritídy

Ciele: zmierniť alebo vylúčiť príznaky artritídy a mimokĺbových prejavov, kontrolovať zápalovú aktivitu, zabrániť progresii osteoartikulárnej deštrukcie, udržať a výrazne zlepšiť kvalitu života, zvýšiť priemernú dĺžku života v populácii [3] [5] [10].

Treat to Target (T2T) - liečba na dosiahnutie cieľa (odporúčania EULAR)

Všeobecné odporúčania:

 1. Eliminácia stresu.
 2. Vylúčenie nadmerného vystavenia slnečnému žiareniu. Intenzívne slnko tiež vyvoláva vývoj reumatických chorôb.
 3. Aktívne liečenie sprievodných infekcií, v prípade potreby očkovanie.
 4. Prevencia aterosklerózy: jesť potraviny s nízkym obsahom tuku, cholesterolu a s vysokým obsahom polynenasýtených mastných kyselín, prestať fajčiť, regulovať telesnú hmotnosť, cvičiť, užívať kyselinu listovú.
 5. Prevencia osteoporózy: potraviny s vysokým obsahom vápnika, príjem vitamínu D, predpisovanie bisfosfonátov je možné.

Liečba drogami

Základná liečba reumatoidnej artritídy

BPVP - základné protizápalové lieky (synonymá: základné lieky, antireumatické lieky modifikujúce ochorenie, pomaly pôsobiace lieky) - hlavná zložka liečby RA, ak nie sú kontraindikácie, mali by sa predpísať každému pacientovi s touto diagnózou. Obzvlášť dôležité je vymenovanie NSAID bezprostredne po stanovení diagnózy v skorom štádiu, keď existuje obmedzené časové obdobie (niekoľko mesiacov) na dosiahnutie najlepších dlhodobých výsledkov - tzv. „Terapeutické okno“ [9] [10]..

Metotrexát je jedným z hlavných liekov na liečbu RA. Cytotoxické liečivo zo skupiny antimetabolitov. Štruktúra je analógom kyseliny listovej. Ak nie sú zrejmé kontraindikácie, každému pacientovi s RA by sa mala predpísať liečba metotrexátom..

Metotrexát je liekom voľby pre aktívnu reumatoidnú artritídu, a to ako v ranom, tak aj v rozvinutom a neskorom štádiu. Tento liek má značnú terapeutickú šírku a možnosť individuálneho výberu dávky, účinné dávky sú v rozmedzí 15-30 mg / týždeň, v priemere - 20 mg / týždeň.

Metotrexát je pomerne bezpečný, vyžaduje minimálne laboratórne monitorovanie (úplný krvný obraz a transaminázu), odporúča sa predpísať kyselinu listovú 3-5 mg / deň v dňoch bez podania lieku [5] [11]. Aplikujte perorálne, subkutánne a intramuskulárne.

Hlavné nežiaduce účinky: M-erozívna stomatitída, erozívna gastritída, dyspepsia, hemoragická enterokolitída, hepatocelulárny syndróm, nefrotoxicita, obštrukčná nefropatia kyseliny močovej.

Leflunomid („Arava“) - protizápalový, imunomodulačný, antiproliferatívny účinok. Špeciálne upravené na liečbu RA.

Nežiaduce účinky: gastrointestinálna toxicita, toxicita pre pečeň, kožná vyrážka, alopécia, cytopénia, fibrózna alveolitída, strata hmotnosti, horúčka, toxicita pre obličky - počas ich vývoja sa vyžaduje 8 g cholestyramínu trikrát denne počas 11 dní [5] [5] [ 10] [11].

Biologická terapia RA

Zavedenie GBI (biologické produkty genetického inžinierstva) bolo hlavným prielomom v liečbe reumatických chorôb. HIPB sú umelé protilátky (proteíny zo skupiny imunoglobulínov). S príchodom biologických prípravkov bolo možné dosiahnuť dlhodobú a stabilnú remisiu u pacientov s reumatoidnou artritídou. V súčasnosti sú ISIS rozdelené do skupín podľa mechanizmu ich činnosti:

 • lieky zamerané na potlačenie produkcie TNF-alfa (tumor nekrotický faktor): infliximab, etanercept, adalimumab, certolizumab pegol, golimumab [1] [5] [8].
 • imunoglobulínové inhibítory: IL-1, IL-6, IL-17, IL12 23.
 • abatacept - rozpustný proteín zameraný na potlačenie kostimulácie T-buniek,
 • lieky, ktoré blokujú účinok B buniek (rituximab a belimumab), sa používajú na reumatoidnú artritídu a systémový lupus erythematodes.

V súčasnosti sa pri liečbe seronegatívnej spondylitídy vrátane psoriatickej artritídy široko používa ustekinumab (blokátor IL-12 23) a secukinumab (inhibítor IL-17) [8] [9].

Vedľajšie účinky. Biologické prípravky majú okrem pozitívnych vlastností aj negatívne:

 • Znížená antiinfekčná a (potenciálne) protinádorová imunita. Nežiaduce nežiaduce reakcie (NDP), ktoré sú spoločné pre všetkých antagonistov TNF-alfa, sú zvýšenie náchylnosti na infekcie vrátane možnosti exacerbácie histoplazmózy (plesňové ochorenie) a hepatitídy B. Existuje riziko vzniku demyenizačných chorôb, lupusového syndrómu (liekový lupus), ku ktorému dochádza v dôsledku užívania liekov. ), zhubné nádory, tromboembolizmus (zablokovanie krvných ciev trombusom), reakcie z precitlivenosti. Medzi najbežnejšie NDS patrí nazofaryngitída (zápal sliznice nosohltanu), infekcie močových ciest a horných dýchacích ciest, bolesť brucha, hnačka, výskyt ANF (antinukleárny faktor, ktorý naznačuje prítomnosť alebo neprítomnosť autoimunitného ochorenia) a protilátky proti dvojreťazcovej DNA. Obzvlášť zvyšuje náchylnosť tela na tuberkulózu. Pri použití antagonistov TNF-alfa môže tuberkulóza poskytnúť atypický klinický obraz. S týmto vedomím by sa mali všetci pacienti pred začatím liečby HIBP vyšetriť na prítomnosť aktívnej aj latentnej tuberkulózy: test Mantoux, test Diaskin [3] [6].
 • Riziko alergických reakcií a imunogenicity, t. J. Reakcia vášho vlastného imunitného systému na GBI, ktoré obsahujú cudzie myšie proteíny. Neutralizujúce protilátky proti GBI produkované počas tohto znižujú účinnosť liečby a prispievajú k vývoju reakcií na infúziu / po injekcii. Najčastejšie sú tieto protilátky tvorené proti infliximabu obsahujúcemu viac myšej zložky ako humanizované anti-TNF-alfa lieky. Frekvencia ich výskytu v RA je od 7 do 53%, v závislosti od dávky. Podávanie infliximabu v kombinácii s metotrexátom znižuje pravdepodobnosť tvorby protilátok. Pri liečbe etanerceptu a adalimumabobu sa protilátky zisťujú menej často (5 - 17%). Pri použití adalimumabu v kombinácii s metotrexátom je výskyt protilátok minimálny a je približne 1% [1] [4] [6].

Pôsobenie antagonistov TNF alfa spôsobuje malé, ale dlhotrvajúce zvýšenie HDL cholesterolu (tzv. „Dobrý“ cholesterol). Ktoré môžu mať priaznivý vplyv na kardiovaskulárne riziká u pacientov s chronickou artritídou. Zníženie frekvencie kardiovaskulárnej patológie a mortality v skupine pacientov s RA liečených anti-TNF-alfa liečivami sa preukázalo v porovnaní s pacientmi v komplexnej terapii, pri ktorej sa táto skupina liekov nepoužila. Na druhej strane treba mať na pamäti, že u pacientov s RA s kongestívnym zlyhaním srdca by sa antagonisti TNF-alfa mali používať s mimoriadnou opatrnosťou. Pretože môžu viesť k dekompenzácii krvného obehu a zvýšeniu úmrtnosti. Závažné chronické zlyhanie srdca je kontraindikáciou pre vymenovanie IIHP [4] [9]..

Trieda malých molekúl

Tofacitinib ("Yakvinus") je nová skupina liekov na liečbu RA. Môže sa používať ako monoterapia, tak v kombinácii s metotrexátom alebo inými NSAID, bez ohľadu na príjem potravy [4] [6]..

Symptomatická terapia

NSAID sú nesteroidné protizápalové lieky. Ich znakom je rýchly nástup terapeutického účinku, aktívne potlačenie bolesti a zápalu (diklofenak, nimesil, níza, arcoxia atď.).

GCS - glukokortikosteroidy. Uplatňuje sa v týchto prípadoch:

 • s maximálnou aktivitou zápalového procesu;
 • s intenzívnou bolesťou a nezastavením NSAID;
 • s generalizovanou artritídou s exsudatívnymi prejavmi;
 • so systémovými prejavmi RA;
 • ako súčasť mostíkovej terapie (Metipred, prednison, Polcortolone)

Lokálna GCS terapia - intraartikulárna a periartikulárna: betametazón dipropionát-diprospán; acetonid triamcinolónu (Kenalog); hydrokortizonacetát.

Nedrogová liečba

Napriek skutočnosti, že lieková terapia je hlavnou zložkou liečby RA, nedrogové metódy zohrávajú dôležitú úlohu pri dosahovaní úplného terapeutického účinku. Účelom rehabilitačných opatrení je obnoviť narušené alebo stratené schopnosti pacienta a prispôsobiť sa chronickému ochoreniu [3]..

Fyzioterapeutické cvičenia a ergoterapia (špeciálne cvičenia simulujúce pohyby v procese vlastnej starostlivosti zamerané na obnovenie pohybových schopností) sú užitočné pre pacientov s RA.

Fyzioterapia a balneoterapia sú užitočné pre pacientov s nízkou zápalovou aktivitou, môžu významne zmierniť príznaky a zlepšiť pohyblivosť [3]..

Prognóza. prevencia

predpoveď

Miera úmrtnosti u pacientov s RA sa zvyšuje: priemerná dĺžka života sa znižuje o 8 - 15 rokov. Približne 40% pacientov do troch rokov je postihnutých. U približne 80% sa v priebehu 20 rokov vyvinie stredne ťažké a ťažké postihnutie a v 25% prípadov sú potrebné rozsiahle kĺbové protézy..

Nepriaznivé prognózne faktory: žena, pozitívna RF, lézia metatarsofalangálnych kĺbov na začiatku ochorenia.

RA je drahé ochorenie. Je to tak z dôvodu nákladov na lekárske ošetrenie, ako aj zníženia pracovnej kapacity pacienta až do jeho úplnej straty. Priame a nepriame náklady sú obzvlášť vysoké pri zlyhaní liečby [5] [7]. Moderné liečebné metódy, najmä kombinovaná terapia s aktívnymi syntetickými a biologickými protizápalovými liekmi, však môžu znížiť krátkodobé a dlhodobé náklady na liečbu závažnej RA. Tieto údaje by sa mali zohľadniť pri zvažovaní konkrétneho liečebného plánu pacienta..

prevencia

Etiológia RA nie je známa, primárna profylaxia sa nevykonáva [1]. Bez skríningu.

Reumatoidná artritída je závažné ochorenie, ktoré mení život človeka. Mnoho pacientov upadá do beznádeje a myslí si, že to bude vždy také ťažké. Ale to tak nie je. Je dôležité, aby ste sa liečili, vykonávali lekárske predpisy a neobávali sa informácií o svojej chorobe. Musíte byť schopní relaxovať, dodržiavať režim, nehanbiť sa zdieľať svoje emócie, obavy, pocity, postrehy. Vždy musíme pamätať na to, že pokoj v duši, vnútorný mier a pozitívny prístup sú najlepšími spojencami v boji proti tejto chorobe [3]..

Je dôležité mať na pamäti, že predbežné výsledky naznačujú identifikáciu imunologických porúch (zvýšenie titrov Ruskej federácie, anti-CB a CRP) niekoľko mesiacov alebo rokov pred objavením sa klinických príznakov RA [1]..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová prietrž sa doteraz stala jednou z najbežnejších chorôb u ľudí v mladom a starom veku. Vyznačuje sa posunom v pulpóznom jadre stavcových diskov, v dôsledku čoho dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca.
Vertebrálny stĺpec kostrového rámu pozostáva z mnohých stavcov a medzistavcových platničiek, ktoré poskytujú tlmiace vlastnosti chrbtice. Herniovaný disk je abnormálny neurologický stav.
Čas čítania: min.Liečba maternicových fibroidov pomocou propolisovej tinktúryPoužitie propolisu na maternicové krčka maternice a jej telové myómy je otázkou, na ktorú by som sa chcel podrobnejšie venovať, pretože táto látka si skutočne zaslúži osobitnú pozornosť v lekárskej praxi všeobecne, presne tak ako v gynekologickom priemysle..