loader

Hlavná

Žalúdok

Zdravé tehotenstvo s medziobratlovou kýlou

Choroby chrbtice zanechávajú stopy po živote ženy, najmä počas tehotenstva. Uskutočniť tehotenstvo s medzistavcovou prietržou a porodiť zdravé dieťa je zodpovednou, ale uskutočniteľnou úlohou..

príčiny

Ľudská chrbtica každý deň prežíva množstvo rôznej sily a zamerania. Náhle pohyby, statické úsilie (zaťaženie), zranenia, fyzická nečinnosť a dlhé sedenie pred počítačom nepriaznivo ovplyvňujú stav chrbtice a môžu spôsobiť rôzne choroby..

Chrbtica pozostáva zo silných prvkov, medzi ktorými majú medzistavcové platne polotekuté jadro a hustý vláknitý prstenec. Vnútri miechového kanála je miecha, nad každým stavcom je pár nervov zodpovedných za ich časť tela.

Vankúšiky diskov počas pohybu, pociťovanie posunov a stlačení, návrat do správnej polohy.

Ale pri nedostatočnej výžive, ktorá sa vyskytuje difúzne, z okolitých tkanív sa disk začína riediť, vysychať a pri zaťažení vyčnívajú jeho jadrá. Ak vláknitý kruh zostáva neporušený, potom je to prvá fáza vývoja prietrže, ktorá sa nazýva výstupok. Je reverzibilný, t. J. Môže byť úplne vyliečený primeranou terapiou a zmenami životného štýlu. Roztrhnutie vonkajšieho obalu a oddelenie časti jadra mimo medzistavcových platničiek - to je vytvorená prietrž. Najčastejšie sú postihnuté krčné a bedrové oblasti, hrudník - oveľa menej často..

príznaky

Príznaky choroby závisia od miesta prietrže a jej veľkosti. Hlavným príznakom bude jasná bolesť v krku alebo chrbte počas pohybov. V rôznych častiach chrbta sa príznaky budú líšiť:

 • Kýla v cervikálnej oblasti bude reagovať s bolesťou v krku a hlave, závratmi, tlakovými rázmi, zníženou citlivosťou a husami v krku a horných končatinách, nepríjemnými pocitmi v ramenných kĺboch..
 • Kýla v hrudníku vyvoláva srdcovú činnosť, dýchavičnosť, pocit stuhnutosti.
 • Bedrová oblasť signalizuje prietrž so zníženou citlivosťou dolných končatín, „husími hrbolčekmi“ v prstoch na nohách, poruchami funkcie panvových orgánov (močový mechúr a črevá), bolesť v dolnej časti brucha..

diagnostika

Intervertebrálnu herniu bude možné identifikovať pomocou moderných diagnostických metód - magnetickej rezonancie (MRI) a počítačového (CT) zobrazovania, ako aj CT myelografie. Vďaka týmto štúdiám môžete vidieť presné umiestnenie prietrže alebo výčnelku, jeho veľkosť, stupeň pretrhnutia krúžku disku. Vykonávanie týchto vyšetrení počas tehotenstva je zakázané.

Jedinou výnimkou: v treťom trimestri je možné mať MRI v prípade akútnej bolesti a štípania nervových koreňov, aby sa zistili ďalšie spôsoby riadenia tehotenstva a spôsoby dodania..

Zhoršenie počas tehotenstva

Bolesť v dolnej časti chrbta sa považuje za bežnú počas tehotenstva, pretože toto oddelenie je vystavené zvýšenému stresu a zmenám. Ale aby ste nevyvolali zhoršenie zdravotného stavu chrbtice počas tehotenstva, musíte venovať pozornosť týmto bolestivým signálom a podniknúť príslušné opatrenia..

Maternica rastie pomaly, jej hmota sa zvyšuje po vývoji plodu, ťažisko sa posúva späť a stavce sa voči sebe navzájom menia a stav svalovo-väzivového aparátu kmeňov chrbtice. So zdravým pohybovým systémom a normálnou hmotnosťou sa telo s týmito preťaženiami vyrovnáva..

Ak však existujú problémy s medzistavcovými platničkami, od druhého trimestra sa budú cítiť možnou exacerbáciou choroby..

Jedným z najjasnejších príznakov patológie disku je bolesť v kostrči a panvových kostiach, ktorá spôsobuje spodné brucho, perineum a konečník..

liečba

Ak sa prietrž počas tehotenstva zhoršila, musí sa liečiť tak, aby sa nepoškodilo zdravie nenarodeného dieťaťa. Tehotné ženy sa musia poradiť nielen s neurológom, ale aj s gynekológom a pôrodníkom, pretože v tomto období nemôžete používať takmer žiadne lieky z kategórie liekov proti bolesti, protizápalových tabliet a mastí. Používajú sa rastlinné krémy s rušivým účinkom, špeciálna masáž, suché teplo do 40 ° C a odpočinok..

Aby sa predišlo zhoršeniu ochorenia počas tehotenstva, je potrebné aktívne sa podieľať na prevencii poruchy, pretože na to existuje veľa prostriedkov..

Jedným z nich je terapeutická gymnastika, ktorá pomôže zmierniť bolesť svalov a kŕče, uvoľniť ich, jemne natiahnuť chrbticu, posilniť svalový korzet a zlepšiť výživu diskov. Triedy by sa mali viesť pod vedením inštruktora v záťažovej terapii, špeciálne zostavy cvičení budú užitočné, ak budete postupovať podľa jeho odporúčaní. Nemôžete sa zaoberať športovými oblasťami, ako je fitnes sám, takéto zaťaženie môže chorobu výrazne zhoršiť.

V neskorších fázach narodenia dieťaťa, približne od polovice druhého trimestra, môže lekár odporučiť špeciálny obväz, ktorého nosenie odstráni časť záťaže z dolnej časti chrbta a podporuje rastúci žalúdok..

Úľavu od bolesti chrbta zabezpečujú postupy ako voda alebo ľahká trakcia na špeciálnej doske. Tieto triedy vedie lekár alebo inštruktor.

Pôrod s kýlou chrbtice

Taktika riadenia práce a spôsob dodania závisia od miesta prietrže, jeho veľkosti a závažnosti choroby. Pôrod je ťažkou prácou pre ženské telo as existujúcou prietržou existuje riziko, že pri pokusoch bude priškrtená kýla nervových zakončení. Porušenie nervov povedie k narušeniu funkcie panvových orgánov, znecitliveniu nôh, bolesti.

Cisársky rez

Lekár zvažuje mieru rizika takýchto komplikácií a môže ponúknuť cisársky rez. Indikácie pre chirurgické dodanie budú:

 • veľká veľkosť herniálneho výčnelku;
 • umiestnenie prietrže, pri ktorej hrozí, že počas rušného obdobia uštipne nervy;
 • silná bolesť počas tehotenstva;
 • komplikovaná pôrodnícka anamnéza: veľký plod, nesprávna prezentácia dieťaťa alebo placenty, úzka panva;
 • vysoký krvný tlak, neskorá gestóza.

Prirodzené narodenie

V priaznivejšej situácii, s miernym priebehom choroby a bez príznakov, sa môže odporučiť prirodzený pôrod. Vymenovanie epidurálnej anestézie pre ženu by sa malo konzultovať s anestéziológom, pretože tomu môže zabrániť herniám v lumbosakrali. Kýla v krčnej a hrudnej chrbtici nie je kontraindikáciou epidurálnej analgézie.

Gravidita po odstránení medzistavcovej prietrže

Po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže sa odporúča venovať 6-12 mesiacom obnovenie zdravia.

Počas tohto obdobia je potrebné správne jesť, cvičiť fyzicky, posilňovať svalový korzet a normalizovať črevá.

Tieto opatrenia pomôžu vydržať dlho očakávané dieťa a udržať si zdravie. Je žiaduce naplánovať tehotenstvo po porade s neurológom a po dôkladnom vyšetrení, pretože by sa mali vylúčiť možné komplikácie po operácii alebo relapsu choroby..

prevencia

Prevencia zostáva najlepším opatrením na zabránenie exacerbáciám medzistavcovej prietrže. Počas tehotenstva postupujte podľa odporúčaní lekárov so zvláštnou starostlivosťou, pretože ide o zdravie dvoch ľudí: matky a dieťaťa. Kýla sama o sebe nepoškodzuje zdravie dieťaťa, ale bolesť spôsobuje hypertonicitu maternice, čo zvyšuje riziko potratu alebo predčasného pôrodu..

Preventívne opatrenia proti hernii u tehotných žien:

 • Spite na ortopedickej matraci s nízkym vankúšom.
 • Počas sedavej práce robte každú hodinu prestávky, aby ste mohli chodiť, natiahnuť sa a vykonávať ľahké cvičenia.
 • Noste pohodlnú obuv s podpätkami nie väčšími ako 3 cm.
 • Fyzikálna terapia, pravidelné kurzy s inštruktorom v záťažovej terapii, bazén posilňuje svaly chrbta a zlepšuje výživu medzistavcových platničiek, zmierňuje kŕče a bolesti chrbtice. Cvičenia s Kegelom sú užitočné aj na posilnenie svalov maternice a hrádze..
 • Pohyby by mali byť hladké, mäkké a presné, aby nepoškodili stavce.
 • Pri čistení a záhradníctve nenoste ťažké vrecia, príliš sa neohýbajte.
 • Dodržiavajte primeraný pitný režim. Soľ v potrave by mala byť obmedzená tak, aby nespôsobovala opuch.
 • Jedzte vyvážené a zdravé jedlo, aby ste nezískali nadváhu. Strava by mala obsahovať mliečne výrobky, chudé mäso a ryby, bylinky, ovocie, orechy, jedlá so želatínou.

Medzistavcová hernia nie je kontraindikáciou počas tehotenstva, ale vyžaduje si pozornosť lekárov a zodpovedný prístup tehotnej ženy..

Taktika na ošetrenie kýly bedrovej chrbtice počas tehotenstva

Kýla bedrovej chrbtice nezasahuje do počatia, ale môže vážne skomplikovať priebeh tehotenstva a pôrodu. K posunu buničitého jadra dochádza aj pri nosení dieťaťa, ale oveľa častejšie sa stáva dôsledkom existujúcej choroby miechy. Bezprostredne po zistení herniálneho výčnelku sa uskutoční konzervatívna terapia. Jednou z jeho úloh je zlepšenie blaha ženy..

Povaha problému

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Mnoho žien berie plánovanie tehotenstva vážne. V prítomnosti chronických patológií sa snažia dosiahnuť stabilnú remisiu. To vám umožní vyhnúť sa užívaniu farmakologických prípravkov so závažnými vedľajšími účinkami počas tehotenstva. Vo väčšine prípadov tento prístup prispieva k správnemu priebehu tehotenstva a bezporuchovému pôrodu. Existujú však chronické, pomalé patológie chrbtice, ktoré zatiaľ nie sú úplne liečiteľné. Iba prevencia pomáha predchádzať ich zhoršovaniu, dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní.

Počas tehotenstva môže z prírodných fyziologických dôvodov nastať kresba alebo bolesť dolnej časti chrbta. Výrazne komplikujú život nastávajúcej matke, ktorá je nútená tráviť čas v posteli namiesto užitočnej prechádzky na čerstvom vzduchu. A zväčšenie veľkosti herniového výčnelku vedie k niekoľkonásobnému zvýšeniu intenzity bolesti až do výskytu "lumbago"..

Príčiny hernie počas tehotenstva

Po dobu 9 mesiacov, telo zažije značné zaťaženie, zvyšuje sa s každým trimestrom. Postupne sa zvyšuje objem maternice a hmotnosť dieťaťa. Na prípravu pôrodného kanála sa produkujú hormóny. Ak žena pred tehotenstvom nemala silný svalový korzet, bedrové medzistavcové platničky nevydržia záťaž. Najskôr dôjde k výčnelku a potom sa vláknitý kruh rozbije a pulpózne jadro prúdi.

Prietrž sa obvykle vytvára na pozadí problémov s dolnou časťou chrbta, ktorá u žien už existuje. Hlavným faktorom vyvolávajúcim premiestnenie diskov je osteochondróza. V dôsledku výrazného poškodenia chrupavkových štruktúr nie je vláknitý kruh schopný držať vláknité jadro vo svojich hraniciach. Vytvára sa predpoklad rozvoja:

Osteochondróza sa vyvíja asymptomaticky, takže nastávajúca matka nevyhľadá lekársku pomoc. A počas tehotenstva, pod vplyvom mnohých faktorov, rýchlo postupuje, vyvoláva výčnelok a potom bedrovú prietrž.

symptomatológie

V počiatočnom štádiu tvorby herniálneho výčnelku nie sú žiadne príznaky. Potom je v dolnej časti chrbta nepohodlie, častejšie po intenzívnej fyzickej námahe. V priebehu času je nahradená epizodickou bolesťou spojenou s kompresiou prietrže miechových koreňov. Ak neexistuje lekársky zásah, závažnosť symptómov sa zvyšuje. Bolesť dolnej časti chrbta sa stáva konštantnou, nezmizne ani v pokoji.

Prietrž, ktorá sa vytvára pri narodení dieťaťa, sa môže klinicky prejaviť oveľa skôr. Bolestivosť pociťuje akékoľvek statické alebo dynamické zaťaženie komplikované zvýšeným svalovým tonom.

Cervikálna kýla

Bolesť v zadnej časti krku nie je najnebezpečnejším znakom posunu medzistavcových platničiek. Keď sa zväčšuje herniálny výčnelok, zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku syndrómu vertebrálnej artérie. Vyskytujú sa závraty, bolesti hlavy a zhoršená koordinácia pohybov. Dôvodom príznakov špecifických pre patológiu chrbtice je nedostatok kyslíka a živín v rôznych častiach mozgu. V priebehu času sa klinický obraz doplňuje znížením zrakovej ostrosti a sluchu, torticollis.

Kýla hrudnej chrbtice

Prietrž sa v oblasti hrudných stavcov zriedka tvorí kvôli zvýšenej stabilite a silnému prichyteniu k rebrám. Ak sa napriek tomu posunutie diskov stalo, objavia sa príznaky, ktoré veľmi sťažujú diagnostiku. Bolesť je lokalizovaná nielen v strednej časti chrbta, ale šíri sa aj do vnútorných orgánov. Pacient s hrudnou kýlou často nehľadá pomoc od vertebroológa alebo neurológa, ale od gastroenterológa, nefroológa, kardiológa. Sťažuje sa na bolesť v srdci, obličkách, pečeni, žalúdku. Takáto klinika sa vysvetľuje spoločnou inerváciou hrudných stavcov a vnútorných orgánov..

Bedrová hernia

Charakteristickým klinickým prejavom bedrovej prietrže je „bolesť chrbta“ alebo bedrovej kôry. Jediným nepríjemným pohybom (otáčaním, nakláňaním) dochádza k prudkej bolesti. Je tak silný, že sa človek bojí narovnať a doslova zamrzne. Čím je patológia rýchlejšia, tým častejšie sa vyskytujú príznaky bedrovej kosti. Aby sa minimalizovala pravdepodobnosť ich výskytu, pacient sa úmyselne vyhýba ohýbaniu alebo otáčaniu, zaujme nútenú polohu tela. A to už vedie k porušeniu držania tela a chôdze.

Priebeh choroby počas tehotenstva

Výčnelok lokalizovaný v krčnej alebo hrudnej oblasti nekomplikuje priebeh tehotenstva, rovnako ako premiestnenie bedrových diskov. Táto časť chrbtice preberá hlavnú záťaž v dôsledku zvýšenia hmotnosti plodu. Okrem toho maternica stláča panvové orgány a citlivé nervové zakončenia, ktoré ich inervujú. To vedie k urýchlenej deštrukcii chrupavky, strate stability diskov a stavcov.

Tehotenské trimestreZnaky vývoja a príznaky prietrže lumbálnej medzistavcovej platničky
PrvýV skorých štádiách tehotenstva sa hladina progesterónu v tele začína zvyšovať, čo zvyšuje krvný obeh v bedrovej oblasti. Na pozadí hormonálnych fluktuácií dochádza k opuchu, ktorý stláča korene miechy. Výsledkom ich porušenia je bolesť, ktorú mnohé ženy berú na stav, ktorý je prirodzený pre tehotenstvo
druhýV tomto období je pozorovaná exacerbácia patológie. Veľkosť maternice je už výrazne zvýšená a hormonálne pozadie prechádza ešte väčšími zmenami. Obzvlášť silnú bolesť majú ženy s viacnásobným tehotenstvom alebo s veľkým dieťaťom
tretinaV neskorších fázach stúpa hladina relaxínu, hormónu produkovaného pri príprave pôrodného kanálu, v krvi. Uvoľňuje väzivový aparát na uľahčenie narodenia dieťaťa. Zároveň však relaxín ovplyvňuje aj štruktúry spojivového tkaniva nachádzajúce sa v bedrovej oblasti, čo spôsobuje ešte väčší výčnelok vláknitého prstenca.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Diagnostické metódy

Najinformatívnejšou metódou na diagnostiku posunu bedrových diskov je MR. Výsledné obrázky jasne vizualizujú všetky poškodené štruktúry: medzistavcové platničky, stavce, mäkké tkanivá, korene miechy, krvné cievy. Pomocou MRI je možné určiť lokalizáciu výčnelku, vyhodnotiť jeho tvar a veľkosť. Štúdia tiež odhaľuje typické príznaky lumbálnej osteochondrózy, ktorá v tejto časti vyvolala vznik hernie..

Gravidita nie je kontraindikáciou pre MRI. Nezistili sa žiadne prípady negatívnych účinkov magnetického poľa na vývoj plodu. Počas diagnostického postupu je však možné zvýšiť teplotu plodovej vody. Preto sa MR nevykonáva v 1. trimestri, keď sú položené orgány všetkých životne dôležitých embryonálnych systémov.

V počiatočnom štádiu narodenia dieťaťa sa táto diagnostická metóda používa iba zo zdravotných dôvodov. Posunutie diskov sa zvyčajne zisťuje počas bezpečného ultrazvukového vyšetrenia, pričom sa berú do úvahy výsledky všeobecných klinických testov.

Povolené ošetrenie

Počas tehotenstva tehotné ženy, ktoré sa bojia o zdravie dieťaťa, odmietajú užívať akékoľvek farmakologické prípravky. Posun diskov chrbtice je však sprevádzaný takými intenzívnymi symptómami, že použitie liekov proti bolesti je nevyhnutné. Psychická pohoda ženy nie je o nič dôležitejšia pre správny vývoj plodu ako fyzický. Ak trpí bolesťou a neustále čaká na svoj nový vzhľad, môže sa to stať spúšťačom objavenia sa iných patológií..

Nedávno boli syntetizované nové, bezpečnejšie lieky. Lekári ich predpisujú počas tehotenstva v najnižších možných dávkach. Výrazne znížená a frekvencia prijímania. Dodržiavanie dávkovacieho režimu určeného neurológom úplne vylučuje akékoľvek poškodenie dieťaťa. Zníženie farmakologického zaťaženia tela a intenzity syndrómu bolesti umožňuje vykonávanie lekárskych odporúčaní:

 • nosenie prenatálnych obväzov, stabilizovanie diskov, zabránenie ich posunutiu;
 • denné prechádzky na čerstvom vzduchu, cvičenia fyzioterapie alebo gymnastika;
 • chôdza v pohodlnej nízkej podpätku s podrážkami tlmiacimi nárazy;
 • zmena polohy tela každú pol hodinu, najmä ak sa vyskytne nepríjemný pocit.

Ak je to potrebné, lekár môže predpísať nastávajúce materské fondy so sedatívnym účinkom vo forme tabliet alebo sirupov. Nemôžete ich nahradiť infúziami alebo odvarmi liečivých rastlín. Takmer všetky „neškodné byliny“ sú počas tehotenstva prísne zakázané kvôli vysokej pravdepodobnosti alergickej reakcie.

Miechová prietrž a pôrod

Počas pôrodu je bedrová chrbtica vystavená značnému stresu. Pod ich vplyvom môžu mať dokonca aj úplne zdravé ženy problémy s chrbtom. A za prítomnosti herniálneho výčnelku, najmä veľkého, sa pravdepodobnosť výskytu komplikácií okamžite zvyšuje, keď dieťa prechádza pôrodným kanálom. Pri pokusoch existuje riziko porušenia koreňov miechy, ktoré sa klinicky prejavuje zhoršenou funkciou panvových orgánov, akútnou bolesťou piercingu, zníženou citlivosťou nôh.

O prirodzenom pôrode alebo o cisárskom reze rozhoduje tandem špecialistov - gynekológov, neurológov, stavcov, pôrodníkov, anestéziológov. Zohľadňujú celkový zdravotný stav ženy, umiestnenie prietrže, jej vzhľad a veľkosť.

Cisársky rez

Cisársky rez je operácia, pri ktorej je novorodenec odstránený rezom v maternici. Jeho držanie je plánované, čo úplne eliminuje akékoľvek zaťaženie bedrových diskov a stavcov. Absolútnymi indikáciami cisárskeho rezu sú veľké výčnelky, lokalizácia lumbosakrál, vysoké riziko kompresie koreňov miechy a (alebo) krvných ciev. Operácia sa tiež uskutoční, ak sa zistí rýchly progres patológie. Žena je tiež pripravená na chirurgický zákrok na prietrž komplikovanú závažnými neurogénnymi príznakmi, napríklad so znížením reflexov a citlivosti..

V niektorých prípadoch je indikáciou cisárskeho rezu bedrová osteochondróza s 2 alebo 3 stupňami závažnosti. Vždy predchádza vzniku prietrže a vyznačuje sa špecifickými príznakmi. S lumbosakrálnou osteochondrózou môžu nervové zakončenie stlačiť nielen disky, ale aj osteofyty (rast kostí)..

Prirodzené narodenie

Pri diagnostike malého herniálneho výčnelku môže žena prirodzene porodiť. Predná alebo anterolaterálna forma posunutia medzistavcových platničiek sa obvykle nestane kontraindikáciou. V niektorých prípadoch je prirodzený pôrod po niekoľkých inštrumentálnych a laboratórnych štúdiách povolený aj pri priemernej veľkosti kýly. Najmä ak nastávajúca matka nezískala veľa nadváhy počas tehotenstva a bolesť dolnej časti chrbta sa pozorovala pomerne zriedka..

Gravidita po odstránení medzistavcovej prietrže

Ak je konzervatívna liečba neúčinná, vykoná sa operácia na odstránenie herniového výčnelku. Dĺžka rehabilitačného obdobia závisí od typu chirurgického zákroku. V priemere trvá 5 až 10 mesiacov, kým sa úplne obnoví funkčná činnosť chrbtice. Potom lekár vyšetrí pacienta a vydá odporúčania týkajúce sa plánovania tehotenstva. Pri nosení dieťaťa je potrebné posilniť svalovú časť chrbta, aby sa zabránilo tvorbe novej prietrže. V tomto pomáhajú denné cvičenia fyzickej terapie, joga, plávanie, masážne procedúry..

Preventívne opatrenia

Vo väčšine prípadov je dislokácia disku komplikáciou osteochondrózy. Včasná liečba všetkých artikulárnych patológií, neprítomnosť zvýšenej fyzickej námahy a udržiavanie aktívneho životného štýlu pomáhajú zabrániť jej rozvoju. Z stravy je potrebné vylúčiť potraviny s vysokým obsahom tukov (údené mäso, polotovary), soľ a korenie. Uprednostňuje sa čerstvá zelenina a ovocie, polievky, chudé mäso. A na odstránenie škodlivých minerálnych solí, toxínov a toxínov z tela lekári odporúčajú vypiť najmenej 2 litre čistej stojatej vody denne.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Aký vplyv má bedrová medzistavcová prietrž na tehotenstvo?

Ako hernia ovplyvňuje početí?

Aby bolo možné otehotnieť a mať dieťa, musí byť ženské telo zdravé. Platí to nielen pre vnútorné choroby, ale predovšetkým pre chrbát a chrbticu. Pretože práve v tejto oblasti klesá maximálne zaťaženie pri ložisku. Na pozadí zmeneného krvného obehu dochádza k redistribúcii živín v prospech vyvíjajúceho sa plodu, zvýšenému zaťaženiu, dystrofickým stavcom.

Priebeh kýly počas tehotenstva sa môže vyskytnúť s komplikáciami. Preto je potrebné pripraviť sa na koncepciu vopred. 2-3 mesiace pred počatím musíte:

 • získať konzultácie s úzkymi odborníkmi;
 • vykonávať röntgenové lúče a MRI, pretože počas gravidity sú tieto metódy kontraindikované;
 • liečiť chronickú patológiu;
 • normalizovať denný režim;
 • absolvujte liečebnú masáž;
 • manuálna korekcia;
 • ísť plávať alebo ľahká chôdza;
 • diverzifikovať stravu.

Dôraz sa kladie na cvičenia zamerané na posilnenie pravých svalov chrbta, vytvorenie korzetu, pretože to pomôže zvládnuť testy..

Video "Príznaky bedrovej medzistavcovej prietrže"

V tomto videu sa dozviete viac o príznakoch bedrovej medzistavcovej prietrže a cvičeniach na jej liečbu..

Kýla počas tehotenstva

Gravidita s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice je nepriaznivý stav, ktorý si vyžaduje osobitný dohľad a špecializovaný dozor stavcov. Zvýšené zaťaženie chrbtice, ktoré žena neustále prežíva, zvyšuje riziko posunu buničitého jadra disku. Ako sa plod vyvíja a veľkosť maternice rastie, prietrž vytvára vážne prekážky fyziologickému pôsobeniu dieťaťa..

Vážny problém, napríklad prietrž, sa dá správne prekonať, ak sa včas riadime odporúčaniami ošetrujúceho lekára. Iba v tomto prípade je možné vyhnúť sa ďalším komplikáciám, ako je sekvestrácia.

Tehotenstvo na pozadí herniového výčnelku má niekoľko funkcií:

 • počas obdobia, keď bude mať budúceho dediča, sa výrazne zvyšuje zaťaženie bedrovej oblasti, ktoré predstavuje hlavné ťažisko. Rastúca maternica tlačí nielen na vnútorné orgány brucha a panvy, ale aj na spodnú časť chrbta. To vedie k častejším záchvatom bolesti, bolesti v dolnej časti chrbta. V dôsledku narušenia nervových zakončení sa vyvíja radikulárny syndróm;
 • Prebieha syntéza hormónu progesterónu, ktorá prispieva k zachovaniu tehotenstva. Z tohto dôvodu prudko stúpa krvný obeh v dolnej časti tela. Namiesto prietrže sa zvyšujú zápalové prejavy, vyvíja sa opuch. Herniová formácia ďalej narúša nervové kmene;
 • ako rastie maternica, tlak v brušnej dutine stúpa. Vyskytuje sa výrazná kompresia koreňov. Príznaky pokračujú. A ak v 1. trimestri tehotná žena pociťuje nepohodlie, potom v 2. a 3. období záchvaty bolesti, lumbago pripojiť;
 • pôsobením hormonálneho relaxínu, ktorý sa v neskorších štádiách intenzívne vytvára, sa svalová a väzivová štruktúra panvy uvoľnia, výsledkom je oslabenie korzetu zo svalov v bedrovej oblasti. To má negatívny vplyv na chrbticu s vadou vo forme hernie;
 • Osobitná situácia nastávajúcich matiek je sprevádzaná vytvorením „držania tela tehotných žien“, ktoré sa vyznačuje ešte väčším vychýlením. Pre zdravý chrbtový stĺpec je to fyziologický stav, ale v prípade prietrže je riziko sekvestrácie a pretrhnutia jadra významne zvýšené;
 • poškodené stavce nedostávajú výživné látky, minerály, pretože všetko sa buduje na tele dieťaťa. Z tohto dôvodu sa deštruktívne procesy zvyšujú, deformácia sa zosilňuje, stav kýly sa nevyhnutne zhoršuje.

Vplyv na proces narodenia

Každý predstaviteľ čestného pohlavia s patológiou chrbtice sa obáva, ako bude prebiehať medzistavcová prietrž a tehotenstvo: čo by sa malo brať počas pôrodu, či je možné rodiť sám alebo bude vyžadovať cisársky rez?.

V počiatočných fázach je povolený prirodzený pôrod. Neurochirurgovia s medziobratlovou kýlou II., III. A IV. Stupňa odporúčajú chirurgickú pôrodníctvo, a to aj pri kompenzovanom a nekomplikovanom procese. Zníži sa tým zaťaženie chrbtice a zabráni sa tým komplikáciám..

Výber práce počas výčnelku závisí od veľkosti a vždy sa rozhoduje individuálne. Na prvých stupňoch výčnelku sa vykonáva vertikálna práca v epidurálnej anestézii..

Ako znížiť riziká

Proces počatia a tehotenstva by sa mal vždy pristupovať s maximálnou zodpovednosťou. To, ako bude tehotenstvo prebiehať normálne alebo nepriaznivo, závisí od ženy a od podmienok, ktoré pre ňu vznikli.

Tehotné ženy s medzistavcovou prietržou by sa mali čo najviac chrániť pred akýmkoľvek zaťažením a vytvárať tak priaznivé prostredie. Preto budú účinné nasledujúce odporúčania:

 1. Ak sa v problémovej oblasti vyskytne nepríjemný pocit, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.
 2. So sedavou prácou prerušte raz za hodinu a trochu choďte. Urobte ľahké cvičenie.
 3. Je potrebné nosiť obväz, rovnomerne rozdelí váhu a pomôže uvoľniť chrbticu.
 4. Do stravy sa zavádza veľa čerstvej zeleniny a ovocia, čerstvo vylisované šťavy, smoothies, sadenice.
 5. Je vhodné nestáť dlho.
 6. Všetky náklady, náhle pohyby a zákruty obmedzujú chrbticu.
 7. V posledných mesiacoch musíte ľahšie ležať na chrbte a viac na svojej strane.
 8. Je lepšie spať na latexe alebo na inteligentných ortopedických matracoch, pomôže to skutočne uvoľniť napätie od svalov a dá chrbtici fyziologický postoj..
 9. Pod dohľadom lekára vykonávajú ľahkú súpravu cvičení na napnutie chrbtice a posilnenie svalového korzetu.

Je možné porodiť prietrž chrbtice??

Prečo môžete otehotnieť a porodiť bedrovou kýlou

Pri čakaní na dieťa sa každá žena šialene obáva o život a zdravie malej hrudky pod srdcom, takže tehotenstvo s kýlou bedrovej chrbtice je plné strachu..

Ak sa k problému priblížite a pripravíte sa na tehotenstvo vopred, môžete sa vyhnúť zbytočným problémom a komplikáciám.

Klinický obraz

Narodenie nového života spôsobuje vážne fyziologické zmeny v tele ženy spojené s nosením dieťaťa. Všetky systémy a orgány sú vystavené ďalšiemu zaťaženiu, najmä chrbtice. Často dochádza k exacerbácii chronických chorôb, preto si tehotenstvo s prietržom bedrovej chrbtice vyžaduje lekársku starostlivosť. Porodníci-gynekológovia aj neuropatológovia sa domnievajú, že prietrž a kňazstvo sú kompatibilné. Okrem toho je počas remisie indikovaný prirodzený pôrod. Je však potrebné naplánovať počatie počas tehotenstva, dodržiavať určité pravidlá.

Kýla chrbtice bedrovej a tehotenstva si bude vyžadovať konzultáciu s úzkymi odborníkmi: neurológom, neurochirurgom, ortopédom, vertebroológom. Pomôžu žene pripraviť telo na počatie, zmierniť stav počas tehotenstva, poradiť, ako sa vyhnúť exacerbácii a minimalizovať pravdepodobnosť pôrodných komplikácií. Keď má žena chronické choroby, musí si naplánovať tehotenstvo a pripraviť sa na ňu.

Chcel by som sa tiež odvolať na ženy, ktoré kombinujú tehotenstvo a medzistavcové prietrhy lumbálnej chrbtice - na fórach nehľadajte odpovede na svoje otázky. Ak vás niečo trápi, existujú silné bolesti chrbta alebo sú mučené pochybnosťami, či je možné rodiť prirodzene, poraďte sa s lekárom. Ochorenie u každého pokračuje individuálne a iba váš lekár bude schopný správne posúdiť váš stav.

Bedrová hernia neovplyvňuje tvorbu a vývoj plodu.

Mechanizmus rozvoja

Rast brucha a zmena ťažiska spôsobená charakteristickým držaním tela tehotných žien zvyšuje zaťaženie stavcov. Výsledkom je, že existujúca patológia disku pokračuje. Okrem toho zmena hormonálneho pozadia počas tehotenstva priamo ovplyvňuje prietrž. V skorých štádiách zvýšená sekrécia progesterónu zvyšuje krvný obeh v malých cievach a môže prispievať k opuchu nervových koreňov..

Bližšie k dodaniu vedie produkcia relaxínu k uvoľneniu svalov a väzov, spôsobuje oslabenie svalového korzetu okolo chrbtice a zvýšenie zaťaženia stavcov. Tiež po siedmom mesiaci začína aktívny rast maternice, ktorý prilieha k chrbtici so zadnou stenou a jej tlakom na herniálny výčnelok, môže spôsobiť porušenie nervových koreňov..

Bedrová hernia a tehotenstvo spolu úzko súvisia. Niesť dieťa negatívne ovplyvňuje existujúcu patológiu disku a spôsobuje zhoršenie choroby. Ale! Priebeh choroby je prísne individuálny a závisí od veľkosti prietrže, jej umiestnenia, fyzického stavu tehotnej ženy a jej správania..

Najčastejšia exacerbácia medzistavcovej prietrže sa vyskytuje v treťom trimestri.

Liečba prietrže

Keďže kýla a tehotenstvo sú neoddeliteľne spojené, nie je možné vykonať úplné liečenie tohto ochorenia. Fyzioterapia, masáže a veľa liekov sú kontraindikované. Počas obdobia exacerbácie je úsilie lekárov zamerané na zníženie bolesti a zníženie rizika možných komplikácií.

Liečba herniálneho výčnelku počas tehotenstva zahŕňa tieto oblasti:

 1. Užívanie liekov proti bolesti (non-shp, nurofen, riabal), ktoré nie sú škodlivé pre plod.
 2. Užívanie sedatív. Je povolené užívať infúziu hlohu, materskej vody, perzskej, Novopassitu, valeriánu v tabletách.
 3. Nosiť špeciálny korzetový obväz pre tehotné ženy s chorobami chrbtice.
 4. Maximálne zníženie zaťaženia chrbta.
 5. Trakcia chrbtice.
 6. Liečebné cvičenia.

Možné komplikácie počas pôrodu

To má negatívny vplyv na prietrž bedrovej chrbtice tak na priebeh tehotenstva, ako aj na pôrod. Je nebezpečné rodiť nezávisle, keď sa choroba začína a existujú komplikácie. Vďaka svojmu účinku na nervové korene môže herniálny výčnelok priamo ovplyvniť pôrodu a narušiť fungovanie svalov maternice a perinea..

Najčastejšie sa to prejavuje vo forme slabej práce. Svalové vlákna, ktoré sa zle zmenšujú a sú neusporiadané, nemôžu viesť k úplným a produktívnym pokusom. Žena tlačí násilím, ale nie efektívne, v dôsledku čoho sa dieťa pomaly pohybuje po pôrodnom kanáli. Takéto oneskorenie môže spôsobiť, že plodová voda vstúpi do dýchacích ciest dieťaťa a zbaví kyslíka. Je to veľmi nebezpečné pre mozog a môže to mať vážne následky..

Ďalšou komplikáciou počas pokusov môže byť štipka prietrže a výsledné jasné neurologické príznaky, ktoré sa prejavujú znecitlivením nôh a neznesiteľnou bolesťou v dolnej časti chrbta. Ak je žena v takom stave, už nemôže existovať žiadna pracovná činnosť. V dôsledku toho sa dieťa môže uviaznuť v pôrodnom kanáli. Pre ženu môžu byť krívanie a narušenie panvových orgánov následkami porušenia predpisov.

Keď sa dieťa objaví, ženy, ktoré pracujú s herniálnym výčnelkom, môžu mať maternicové krvácanie. Kýla spôsobuje poruchu nervových vlákien a zlú kontrakciu maternice. Cievky sa nemôžu zúžiť a stúpa strata krvi. Keď žena s chronickými chorobami vstúpi na pôrodnicu, komplikácie pri narodení môžu zabiť dva životy.

O spôsobe narodenia rozhoduje lekár, nie samotná žena, jej príbuzní, priatelia a poradcovia na fórach..

Cisársky rez alebo prirodzený pôrod

Rozhodnutie je, či je možné rodiť prirodzeným spôsobom, alebo ak potrebujete urobiť cisársky rez, lekár berie na základe stavu ženy..

Absolútna indikácia cisárskeho rezu je jedným z týchto kritérií:

 • veľká prietrž;
 • vysoké riziko porušenia;
 • umiestnenie patológie v dolných častiach chrbtice;
 • rýchlo progresívne neurologické príznaky;
 • kombinácia niekoľkých patológií.

Nevyhnutné podmienky pre prirodzený pôrod:

 • malá bedrová prietrž;
 • výstupok netlačí na nervové korene;
 • žena je úplne vyšetrená;
 • žiadne príznaky exacerbácie;
 • žena prísne monitoruje hmotnosť a pravidelne vykonáva gymnastiku.

Plánovanie tehotenstva

Pokiaľ ide o bolesť chrbta, je nepravdepodobná presná diagnóza počas tehotenstva: MRI a röntgenové lúče nie je možné vykonať a bez týchto štúdií môžete iba špekulovať o príčinách bolesti. Preto zvyčajne žena vie o prítomnosti herniálneho výčnelku alebo výčnelkov, a to buď v tehotenstve alebo v prípade plánovaného pôrodu..

Poznanie diagnózy vám umožní pripraviť sa na tehotenstvo, chrániť sa pred zbytočným stresom a prípadne ovplyvniť manažment pôrodu. Plánovaná koncepcia a príprava na tehotenstvo v prítomnosti prietrže pomôže predchádzať komplikáciám a dať šancu na prirodzené narodenie..

Plánovanie tehotenstva zahŕňa:

 • konzultácie so špecializovanými odborníkmi (neurológ, ortopéd, neurochirurg);
 • MRI
 • pravidelné cvičenia na posilnenie svalov chrbta;
 • vylúčenie silného zaťaženia chrbtice;
 • nosiť obväz, ktorý môže významne znížiť riziko porušenia nervových koreňov;
 • diéta, ak je to potrebné, úprava hmotnosti;
 • prechádzky na čerstvom vzduchu;
 • dobrý odpočinok a vyvážená výživa.

Jóga a plávanie sú optimálnymi športovými aktivitami vo fáze plánovania aj počas tehotenstva..

Keď sa dieťa objavilo

Mnohí po pôrode robia chybu, že si myslia, že všetky riziká sú pozadu: neexistuje brucho, pôrod bol úspešný. V skutočnosti, len s výskytom dieťaťa, začínajú veľké záťaže na spodnej časti chrbta - dieťa musí byť kŕmené, zavalené, kúpané a prakticky nie je čas si ľahnúť.

Je potrebné zdieľať domáce práce s členmi rodiny a žena by sa mala snažiť menej zaťažovať jej chrbát. Aby ste to dosiahli, počas kŕmenia dieťaťa musíte sedieť vzpriamene, nie sa nakláňať dopredu a nie ohýbať, s podporou pod spodnou časťou chrbta. Na prechádzky sa odporúča nosiť polotuhý korzet.

Na čistenie používajte mop a vysávač s dlhou teleskopickou rukoväťou. Potrebujete žehliť oblečenie s priamym chrbtom, nemôžete sa ohnúť nad kúpeľňou alebo detskou postieľkou. Postieľka a kúpeľ by mali byť vysoké.

Podobné videá

Medzistavcová prietrž bedrového kĺbu nie je prekážkou pri narodení dieťaťa. S ňou môžete otehotnieť a porodiť, musíte to urobiť iba úmyselne a nie spontánne. Je potrebné si ju vopred preveriť a pripraviť si chrbát na nadchádzajúce náklady. Počas tehotenstva by ste mali robiť gymnastiku každý deň, plávať, nosiť obväz. Ak sa vyskytne bolesť, choďte k lekárovi a riaďte sa všetkými jeho odporúčaniami, a nie ľahnite si, bojte sa pohybovať a dúfajte, že to prejde samo. Hlavnou vecou nie je nechať situáciu náhodou a vyrovnať sa s chrbtom.

Zdravé tehotenstvo s medziobratlovou kýlou

Choroby chrbtice zanechávajú stopy po živote ženy, najmä počas tehotenstva. Uskutočniť tehotenstvo s medzistavcovou prietržou a porodiť zdravé dieťa je zodpovednou, ale uskutočniteľnou úlohou..

príčiny

Ľudská chrbtica každý deň prežíva množstvo rôznej sily a zamerania. Náhle pohyby, statické úsilie (zaťaženie), zranenia, fyzická nečinnosť a dlhé sedenie pred počítačom nepriaznivo ovplyvňujú stav chrbtice a môžu spôsobiť rôzne choroby..

Chrbtica pozostáva zo silných prvkov, medzi ktorými majú medzistavcové platne polotekuté jadro a hustý vláknitý prstenec. Vnútri miechového kanála je miecha, nad každým stavcom je pár nervov zodpovedných za ich časť tela.

Vankúšiky diskov počas pohybu, pociťovanie posunov a stlačení, návrat do správnej polohy.

Ale pri nedostatočnej výžive, ktorá sa vyskytuje difúzne, z okolitých tkanív sa disk začína riediť, vysychať a pri zaťažení vyčnívajú jeho jadrá. Ak vláknitý kruh zostáva neporušený, potom je to prvá fáza vývoja prietrže, ktorá sa nazýva výstupok. Je reverzibilný, t. J. Môže byť úplne vyliečený primeranou terapiou a zmenami životného štýlu. Roztrhnutie vonkajšieho obalu a oddelenie časti jadra mimo medzistavcových platničiek - to je vytvorená prietrž. Najčastejšie sú postihnuté krčné a bedrové oblasti, hrudník - oveľa menej často..

príznaky

Príznaky choroby závisia od miesta prietrže a jej veľkosti. Hlavným príznakom bude jasná bolesť v krku alebo chrbte počas pohybov. V rôznych častiach chrbta sa príznaky budú líšiť:

 • Kýla v cervikálnej oblasti bude reagovať s bolesťou v krku a hlave, závratmi, tlakovými rázmi, zníženou citlivosťou a husami v krku a horných končatinách, nepríjemnými pocitmi v ramenných kĺboch..
 • Kýla v hrudníku vyvoláva srdcovú činnosť, dýchavičnosť, pocit stuhnutosti.
 • Bedrová oblasť signalizuje prietrž so zníženou citlivosťou dolných končatín, „husími hrbolčekmi“ v prstoch na nohách, poruchami funkcie panvových orgánov (močový mechúr a črevá), bolesť v dolnej časti brucha..

diagnostika

Intervertebrálnu herniu bude možné identifikovať pomocou moderných diagnostických metód - magnetickej rezonancie (MRI) a počítačového (CT) zobrazovania, ako aj CT myelografie. Vďaka týmto štúdiám môžete vidieť presné umiestnenie prietrže alebo výčnelku, jeho veľkosť, stupeň pretrhnutia krúžku disku. Vykonávanie týchto vyšetrení počas tehotenstva je zakázané.

Jedinou výnimkou: v treťom trimestri je možné mať MRI v prípade akútnej bolesti a štípania nervových koreňov, aby sa zistili ďalšie spôsoby riadenia tehotenstva a spôsoby dodania..

Zhoršenie počas tehotenstva

Bolesť v dolnej časti chrbta sa považuje za bežnú počas tehotenstva, pretože toto oddelenie je vystavené zvýšenému stresu a zmenám. Ale aby ste nevyvolali zhoršenie zdravotného stavu chrbtice počas tehotenstva, musíte venovať pozornosť týmto bolestivým signálom a podniknúť príslušné opatrenia..

Maternica rastie pomaly, jej hmota sa zvyšuje po vývoji plodu, ťažisko sa posúva späť a stavce sa voči sebe navzájom menia a stav svalovo-väzivového aparátu kmeňov chrbtice. So zdravým pohybovým systémom a normálnou hmotnosťou sa telo s týmito preťaženiami vyrovnáva..

Ak však existujú problémy s medzistavcovými platničkami, od druhého trimestra sa budú cítiť možnou exacerbáciou choroby..

Jedným z najjasnejších príznakov patológie disku je bolesť v kostrči a panvových kostiach, ktorá spôsobuje spodné brucho, perineum a konečník..

liečba

Ak sa prietrž počas tehotenstva zhoršila, musí sa liečiť tak, aby sa nepoškodilo zdravie nenarodeného dieťaťa. Tehotné ženy sa musia poradiť nielen s neurológom, ale aj s gynekológom a pôrodníkom, pretože v tomto období nemôžete používať takmer žiadne lieky z kategórie liekov proti bolesti, protizápalových tabliet a mastí. Používajú sa rastlinné krémy s rušivým účinkom, špeciálna masáž, suché teplo do 40 ° C a odpočinok..

Aby sa predišlo zhoršeniu ochorenia počas tehotenstva, je potrebné aktívne sa podieľať na prevencii poruchy, pretože na to existuje veľa prostriedkov..

Jedným z nich je terapeutická gymnastika, ktorá pomôže zmierniť bolesť svalov a kŕče, uvoľniť ich, jemne natiahnuť chrbticu, posilniť svalový korzet a zlepšiť výživu diskov. Triedy by sa mali viesť pod vedením inštruktora v záťažovej terapii, špeciálne zostavy cvičení budú užitočné, ak budete postupovať podľa jeho odporúčaní. Nemôžete sa zaoberať športovými oblasťami, ako je fitnes sám, takéto zaťaženie môže chorobu výrazne zhoršiť.

V neskorších fázach narodenia dieťaťa, približne od polovice druhého trimestra, môže lekár odporučiť špeciálny obväz, ktorého nosenie odstráni časť záťaže z dolnej časti chrbta a podporuje rastúci žalúdok..

Úľavu od bolesti chrbta zabezpečujú postupy ako voda alebo ľahká trakcia na špeciálnej doske. Tieto triedy vedie lekár alebo inštruktor.

Pôrod s kýlou chrbtice

Taktika riadenia práce a spôsob dodania závisia od miesta prietrže, jeho veľkosti a závažnosti choroby. Pôrod je ťažkou prácou pre ženské telo as existujúcou prietržou existuje riziko, že pri pokusoch bude priškrtená kýla nervových zakončení. Porušenie nervov povedie k narušeniu funkcie panvových orgánov, znecitliveniu nôh, bolesti.

Cisársky rez

Lekár zvažuje mieru rizika takýchto komplikácií a môže ponúknuť cisársky rez. Indikácie pre chirurgické dodanie budú:

 • veľká veľkosť herniálneho výčnelku;
 • umiestnenie prietrže, pri ktorej hrozí, že počas rušného obdobia uštipne nervy;
 • silná bolesť počas tehotenstva;
 • komplikovaná pôrodnícka anamnéza: veľký plod, nesprávna prezentácia dieťaťa alebo placenty, úzka panva;
 • vysoký krvný tlak, neskorá gestóza.

Prirodzené narodenie

V priaznivejšej situácii, s miernym priebehom choroby a bez príznakov, sa môže odporučiť prirodzený pôrod. Vymenovanie epidurálnej anestézie pre ženu by sa malo konzultovať s anestéziológom, pretože tomu môže zabrániť herniám v lumbosakrali. Kýla v krčnej a hrudnej chrbtici nie je kontraindikáciou epidurálnej analgézie.

Gravidita po odstránení medzistavcovej prietrže

Po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže sa odporúča venovať 6-12 mesiacom obnovenie zdravia.

Počas tohto obdobia je potrebné správne jesť, cvičiť fyzicky, posilňovať svalový korzet a normalizovať črevá.

Tieto opatrenia pomôžu vydržať dlho očakávané dieťa a udržať si zdravie. Je žiaduce naplánovať tehotenstvo po porade s neurológom a po dôkladnom vyšetrení, pretože by sa mali vylúčiť možné komplikácie po operácii alebo relapsu choroby..

prevencia

Prevencia zostáva najlepším opatrením na zabránenie exacerbáciám medzistavcovej prietrže. Počas tehotenstva postupujte podľa odporúčaní lekárov so zvláštnou starostlivosťou, pretože ide o zdravie dvoch ľudí: matky a dieťaťa. Kýla sama o sebe nepoškodzuje zdravie dieťaťa, ale bolesť spôsobuje hypertonicitu maternice, čo zvyšuje riziko potratu alebo predčasného pôrodu..

Preventívne opatrenia proti hernii u tehotných žien:

 • Spite na ortopedickej matraci s nízkym vankúšom.
 • Počas sedavej práce robte každú hodinu prestávky, aby ste mohli chodiť, natiahnuť sa a vykonávať ľahké cvičenia.
 • Noste pohodlnú obuv s podpätkami nie väčšími ako 3 cm.
 • Fyzikálna terapia, pravidelné kurzy s inštruktorom v záťažovej terapii, bazén posilňuje svaly chrbta a zlepšuje výživu medzistavcových platničiek, zmierňuje kŕče a bolesti chrbtice. Cvičenia s Kegelom sú užitočné aj na posilnenie svalov maternice a hrádze..
 • Pohyby by mali byť hladké, mäkké a presné, aby nepoškodili stavce.
 • Pri čistení a záhradníctve nenoste ťažké vrecia, príliš sa neohýbajte.
 • Dodržiavajte primeraný pitný režim. Soľ v potrave by mala byť obmedzená tak, aby nespôsobovala opuch.
 • Jedzte vyvážené a zdravé jedlo, aby ste nezískali nadváhu. Strava by mala obsahovať mliečne výrobky, chudé mäso a ryby, bylinky, ovocie, orechy, jedlá so želatínou.

Medzistavcová hernia nie je kontraindikáciou počas tehotenstva, ale vyžaduje si pozornosť lekárov a zodpovedný prístup tehotnej ženy..

Tehotenstvo a medzistavcová prietrž

Obdobie tehotenstva často spôsobuje rozvoj alebo zhoršenie zdravotných problémov chrbtice.

Kýla, ktorá nebola vyliečená pred tehotenstvom alebo sa už vyskytla v období narodenia dieťaťa, by sa nemala ignorovať.

Liečba je nevyhnutná, pretože s rastom plodu sa tlak na chrbticu iba zvyšuje a to môže mať vážne následky. Môže byť ohrozené zdravie a dokonca aj život pestovaných omrvín..

Kýla nie je kontraindikáciou tehotenstva a pôrodu. Tento zdravotný problém by však mala neustále sledovať nastávajúca matka aj jej špecialista.

Čo je medzistavcová prietrž

Medzistavcové platničky majú prstencový tvar. Jeho vonkajšia časť pozostáva z mnohých vrstiev chrupavky a v medicíne sa nazýva vláknitý prsteň. Vnútornú časť predstavuje želatínový obsah - jadro medzistavcových platničiek.

Pri silnom tlaku na disk alebo pri vyschnutí v dôsledku akejkoľvek choroby môže dôjsť k prasknutiu vláknitého prstenca. Zároveň jeho vnútorný obsah - jadro, čiastočne alebo úplne tečie do miechového kanála. Toto sa nazýva medziobratlová kýla.

Medzistavcová kýla môže mať niekoľko fáz vývoja:

výhreztáto etapa sa vyznačuje vyčnievaním disku o nie viac ako 3 mm za jeho anatomickými hranicami.výčnelokTáto etapa sa vyznačuje vyčnievaním disku zo 4 mm na 15 mm za jeho anatomickými hranicami. V tomto prípade nie je pozorované prasknutie vláknitého prstenca.vytlačovanietáto etapa sa vyznačuje prasknutím vláknitého prstenca a únikom vnútorného jadra disku smerom von.

Príčinou rozvoja herniového výčnelku môže byť progresívna osteochondróza, nemerané a pravidelné zaťaženie chrbtice, nevyvážená strava, sedavý životný štýl a vášeň pre aktívne športy..

Hernia plánovanie tehotenstva

Ak žena už mala herniu pred otehotnením, počas obdobia nosenia dieťaťa je dôležité podstúpiť potrebné vyšetrenie a určiť štádium vývoja prietrže. Odporúča sa konzultácia s neurochirurgom, neurológom a ortopédom..

V pokročilom štádiu kýly je k dispozícii návšteva farmaceutického špecialistu, ktorý poskytne rady o možnosti použitia akýchkoľvek liekov na zmiernenie stavu budúcej matky so silnou bolesťou chrbta spôsobenou vývojom prietrže..

V prvom trimestri tehotenstva sa prietrž stáva príčinou vývoja edému nervových zakončení a ich kompresie. Dôvodom je zvýšenie množstva progesterónu v tele, čo prispieva k zvýšeniu prietoku krvi v kapilároch..

V druhom trimestri gravidity rozširujúci sa plod a rastúca maternica prispievajú k viacnásobnému zvýšeniu tlaku na chrbticu. To vedie k zvýšenej kompresii miechových nervov medzistavcovej prietrže. Výčnelok disku sa výrazne zvyšuje.

V poslednom trimestri tehotenstva sa množstvo uvoľneného hormónu relaxínu zvýšilo v tele ženy. To vedie k relaxácii svalového korzetu podporujúceho dolnú časť chrbtice..

Poznámka! Na určenie lokalizácie prietrže a jej štádia vývoja sa často vyžaduje diagnostická metóda, ako je MRI. Ale počas tehotenstva mnoho odborníkov kategoricky odporúča vylúčiť MRI, minimálne do posledného trimestra tehotenstva. Existuje názor, že MRI môže nepriaznivo ovplyvniť stav plodu. Počas tehotenstva by ste mali uprednostniť diagnostiku ultrazvukom.

V neskorších fázach môže konštantná bolesť v bedrovej oblasti spôsobiť zvýšenie tonusu maternice. Tento stav by mali monitorovať odborníci, preto najlepším riešením by bola hospitalizácia nastávajúcej matky na gynekologickom oddelení alebo v nemocnici (v závislosti od dĺžky tehotenstva) kvôli zachovaniu. Zvýšený maternicový tonus môže po dlhú dobu spôsobiť spontánny potrat alebo nástup predčasného pôrodu.

Použitie MRI na diagnostické účely je povolené iba v prípadoch, keď je žena v poslednom trimestri tehotenstva a bolesť, ktorá sa vyskytuje v dôsledku rozvoja prietrže, je taká silná, že je neznesiteľná..

Video: „Ako sa lieči spinálna hernia u tehotných žien?“

Odstránenie následkov a príznakov prietrže chrbtice počas tehotenstva: cvičenia, gymnastika, masáž

Pri liečbe kýly počas tehotenstva sa neodporúča lekárske ošetrenie, pretože mnoho liekov môže nepriaznivo ovplyvniť malé telo, ktoré sa vyvíja vo vnútri nastávajúcej matky..

Pozor! Počas tehotenstva nie je vždy možné vyliečiť medzistavcovú prietrž, vždy je však možné zmierniť stav ženy a zmierniť priebeh tehotenstva pod dohľadom kvalifikovaného odborníka..

Hlavné metódy na zmiernenie symptómov sprevádzajúcich prietrž a prispievanie k liečbe tohto ochorenia u tehotných žien sú:

 1. Suchá (niekedy vodná) trakcia - žena je umiestnená na rovine umiestnenej v miernom svahu (obvykle 30 stupňov). Trakcia chrbtice sa vyskytuje pod vlastnou hmotnosťou ženy. Táto metóda umožňuje vrátiť chrbticu a všetky jej komponenty do správnej anatomickej polohy.
 2. Terapeutická gymnastika a telesná výchova - používa sa iba pod dohľadom kompetentného odborníka na cvičebnú terapiu. Všetky cvičenia by nemali mať náhle pohyby, ich vykonávanie by malo byť sprevádzané prerušením. Náhle šklbanie, poskakovanie, šklbanie atď. Nie sú povolené..
 3. Plávanie - pravidelná návšteva bazéna pomáha posilňovať svalnatý korzet, ktorý podporuje chrbticu. Plávanie tiež pomáha navrátiť medzistavcové platničky a samotné stavce do ich normálnej anatomickej polohy..
 4. Pilates - šetriace cvičenia pre tehotné ženy sú navrhnuté tak, aby posilňovali svaly, obnovovali pohybový aparát, prispievali k úplnému uvoľneniu nastávajúcej matky a k významnému zlepšeniu jej pohody.
 5. Prenatálna bandáž - určite sa odporúča používať ju už od druhého trimestra gravidity, keď sa zvyšuje plod a následne aj maternica, čo vedie k zvýšeniu záťaže na chrbticu.

Novým matkám možno predpísať aj použitie ortopedického korzetu, ak je to potrebné, goliera. Noste ortopedickú obuv. Použitie týchto metód počas tehotenstva s prietržou tiež pomáha znižovať zaťaženie chrbtice.

Poznámka! Počas tehotenstva sa na liečbu kýly nemôžu použiť všetky fyzioterapeutické postupy, ktoré by mohla predpísať špecialista v normálnej situácii. Tiež tehotné ženy sú kontraindikované masáže zamerané na liečbu medzistavcovej prietrže.

Video: „Odstránenie bolesti chrbta u tehotných žien“

Pôrod s prietržom chrbtice a metódami pôrodu

Konzultácie s gynekológom, ortopédom, neurochirurgom a neuropatológom v prítomnosti hernie u tehotnej ženy sú veľmi dôležité pred pôrodom. Toto ochorenie sa môže nevhodne prejaviť pri pokusoch o prirodzené pôrod. Výskyt stlačenia miechových nervov a ich koreňov nie je vylúčený.

Jeho znaky sú:

 • pocity „husacích hrčiek“;
 • znecitlivenie dolných končatín;
 • silná bolesť v bedrovej oblasti.

Samy s herniou sa ženám odporúča rodiť v prípadoch, keď novotvar nie je veľký a riziko zovretia je malé. Prirodzené narodenie je stále oveľa lepšie ako operácia.

Dodanie cisárskym rezom sa používa v extrémnych prípadoch, keď je prirodzený pôrod vysoký, tj.:

 • s veľkými medziobratlovými kýlami;
 • herniálny výčnelok má neúspešné miesto - nasmerovaný na spodnú alebo bočnú stranu miechového kanála;
 • počas tehotenstva žena preukázala zhoršenie neurologických príznakov v dôsledku vývoja herniálneho výčnelku;
 • iné s patológiou, ktoré spolu s ochorením chrbtice môžu nepriaznivo ovplyvniť stav matky alebo nenarodeného dieťaťa.

Chirurgia je vždy extrémnym meradlom dodávky. Ak sa odborníci po konzultácii dohodnú, že žena je schopná rodiť prirodzene, nebudú sa uchýliť k chirurgickému zákroku.

záver

Kýla chrbtice nie je prekážkou tehotenstva a pôrodu. Núti však nastávajúcu matku, aby sa viac venovala stavu svojho zdravia. Je dôležité starostlivo počúvať všetky odporúčania odborníkov počas tehotenstva a vyhýbať sa ich.

Ak plánujete otehotnieť, musíte vopred prijať všetky potrebné diagnostické opatrenia, ktoré pomôžu určiť veľkosť štádia vývoja herniového výčnelku, jeho veľkosť a umiestnenie. Je dôležité poradiť sa s vyššie uvedenými špecialistami pred tehotenstvom a určiť si, čo vás čaká počas obdobia nosenia dieťaťa s prietržou, a tiež začať podnikať aktívne opatrenia na prípravu tela a jeho hlavnej osi - chrbtice, na také vážne zaťaženie..

Rovnako dôležité je sledovať vašu diétu herniou - vyvážená a obohatená o vitamíny a všetka nevyhnutná strava mikroelementov pomôže urýchliť obnovu a posilnenie celého chrbtového stĺpca..

Tehotenstvo a medzistavcová prietrž

Obdobie tehotenstva často spôsobuje rozvoj alebo zhoršenie zdravotných problémov chrbtice.

Kýla, ktorá nebola vyliečená pred tehotenstvom alebo sa už vyskytla v období narodenia dieťaťa, by sa nemala ignorovať.

Liečba je nevyhnutná, pretože s rastom plodu sa tlak na chrbticu iba zvyšuje a to môže mať vážne následky. Môže byť ohrozené zdravie a dokonca aj život pestovaných omrvín..

Kýla nie je kontraindikáciou tehotenstva a pôrodu. Tento zdravotný problém by však mala neustále sledovať nastávajúca matka aj jej špecialista.

Čo je medzistavcová prietrž

Medzistavcové platničky majú prstencový tvar. Jeho vonkajšia časť pozostáva z mnohých vrstiev chrupavky a v medicíne sa nazýva vláknitý prsteň. Vnútornú časť predstavuje želatínový obsah - jadro medzistavcových platničiek.

Pri silnom tlaku na disk alebo pri vyschnutí v dôsledku akejkoľvek choroby môže dôjsť k prasknutiu vláknitého prstenca. Zároveň jeho vnútorný obsah - jadro, čiastočne alebo úplne tečie do miechového kanála. Toto sa nazýva medziobratlová kýla.

Medzistavcová kýla môže mať niekoľko fáz vývoja:

výhreztáto etapa sa vyznačuje vyčnievaním disku o nie viac ako 3 mm za jeho anatomickými hranicami.výčnelokTáto etapa sa vyznačuje vyčnievaním disku zo 4 mm na 15 mm za jeho anatomickými hranicami. V tomto prípade nie je pozorované prasknutie vláknitého prstenca.vytlačovanietáto etapa sa vyznačuje prasknutím vláknitého prstenca a únikom vnútorného jadra disku smerom von.

Príčinou rozvoja herniového výčnelku môže byť progresívna osteochondróza, nemerané a pravidelné zaťaženie chrbtice, nevyvážená strava, sedavý životný štýl a vášeň pre aktívne športy..

Hernia plánovanie tehotenstva

Ak žena už mala herniu pred otehotnením, počas obdobia nosenia dieťaťa je dôležité podstúpiť potrebné vyšetrenie a určiť štádium vývoja prietrže. Odporúča sa konzultácia s neurochirurgom, neurológom a ortopédom..

V pokročilom štádiu kýly je k dispozícii návšteva farmaceutického špecialistu, ktorý poskytne rady o možnosti použitia akýchkoľvek liekov na zmiernenie stavu budúcej matky so silnou bolesťou chrbta spôsobenou vývojom prietrže..

V prvom trimestri tehotenstva sa prietrž stáva príčinou vývoja edému nervových zakončení a ich kompresie. Dôvodom je zvýšenie množstva progesterónu v tele, čo prispieva k zvýšeniu prietoku krvi v kapilároch..

V druhom trimestri gravidity rozširujúci sa plod a rastúca maternica prispievajú k viacnásobnému zvýšeniu tlaku na chrbticu. To vedie k zvýšenej kompresii miechových nervov medzistavcovej prietrže. Výčnelok disku sa výrazne zvyšuje.

V poslednom trimestri tehotenstva sa množstvo uvoľneného hormónu relaxínu zvýšilo v tele ženy. To vedie k relaxácii svalového korzetu podporujúceho dolnú časť chrbtice..

Poznámka! Na určenie lokalizácie prietrže a jej štádia vývoja sa často vyžaduje diagnostická metóda, ako je MRI. Ale počas tehotenstva mnoho odborníkov kategoricky odporúča vylúčiť MRI, minimálne do posledného trimestra tehotenstva. Existuje názor, že MRI môže nepriaznivo ovplyvniť stav plodu. Počas tehotenstva by ste mali uprednostniť diagnostiku ultrazvukom.

V neskorších fázach môže konštantná bolesť v bedrovej oblasti spôsobiť zvýšenie tonusu maternice. Tento stav by mali monitorovať odborníci, preto najlepším riešením by bola hospitalizácia nastávajúcej matky na gynekologickom oddelení alebo v nemocnici (v závislosti od dĺžky tehotenstva) kvôli zachovaniu. Zvýšený maternicový tonus môže po dlhú dobu spôsobiť spontánny potrat alebo nástup predčasného pôrodu.

Použitie MRI na diagnostické účely je povolené iba v prípadoch, keď je žena v poslednom trimestri tehotenstva a bolesť, ktorá sa vyskytuje v dôsledku rozvoja prietrže, je taká silná, že je neznesiteľná..

Video: „Ako sa lieči spinálna hernia u tehotných žien?“

Odstránenie následkov a príznakov prietrže chrbtice počas tehotenstva: cvičenia, gymnastika, masáž

Pri liečbe kýly počas tehotenstva sa neodporúča lekárske ošetrenie, pretože mnoho liekov môže nepriaznivo ovplyvniť malé telo, ktoré sa vyvíja vo vnútri nastávajúcej matky..

Pozor! Počas tehotenstva nie je vždy možné vyliečiť medzistavcovú prietrž, vždy je však možné zmierniť stav ženy a zmierniť priebeh tehotenstva pod dohľadom kvalifikovaného odborníka..

Hlavné metódy na zmiernenie symptómov sprevádzajúcich prietrž a prispievanie k liečbe tohto ochorenia u tehotných žien sú:

 1. Suchá (niekedy vodná) trakcia - žena je umiestnená na rovine umiestnenej v miernom svahu (obvykle 30 stupňov). Trakcia chrbtice sa vyskytuje pod vlastnou hmotnosťou ženy. Táto metóda umožňuje vrátiť chrbticu a všetky jej komponenty do správnej anatomickej polohy.
 2. Terapeutická gymnastika a telesná výchova - používa sa iba pod dohľadom kompetentného odborníka na cvičebnú terapiu. Všetky cvičenia by nemali mať náhle pohyby, ich vykonávanie by malo byť sprevádzané prerušením. Náhle šklbanie, poskakovanie, šklbanie atď. Nie sú povolené..
 3. Plávanie - pravidelná návšteva bazéna pomáha posilňovať svalnatý korzet, ktorý podporuje chrbticu. Plávanie tiež pomáha navrátiť medzistavcové platničky a samotné stavce do ich normálnej anatomickej polohy..
 4. Pilates - šetriace cvičenia pre tehotné ženy sú navrhnuté tak, aby posilňovali svaly, obnovovali pohybový aparát, prispievali k úplnému uvoľneniu nastávajúcej matky a k významnému zlepšeniu jej pohody.
 5. Prenatálna bandáž - určite sa odporúča používať ju už od druhého trimestra gravidity, keď sa zvyšuje plod a následne aj maternica, čo vedie k zvýšeniu záťaže na chrbticu.

Novým matkám možno predpísať aj použitie ortopedického korzetu, ak je to potrebné, goliera. Noste ortopedickú obuv. Použitie týchto metód počas tehotenstva s prietržou tiež pomáha znižovať zaťaženie chrbtice.

Poznámka! Počas tehotenstva sa na liečbu kýly nemôžu použiť všetky fyzioterapeutické postupy, ktoré by mohla predpísať špecialista v normálnej situácii. Tiež tehotné ženy sú kontraindikované masáže zamerané na liečbu medzistavcovej prietrže.

Video: „Odstránenie bolesti chrbta u tehotných žien“

Pôrod s prietržom chrbtice a metódami pôrodu

Konzultácie s gynekológom, ortopédom, neurochirurgom a neuropatológom v prítomnosti hernie u tehotnej ženy sú veľmi dôležité pred pôrodom. Toto ochorenie sa môže nevhodne prejaviť pri pokusoch o prirodzené pôrod. Výskyt stlačenia miechových nervov a ich koreňov nie je vylúčený.

Jeho znaky sú:

 • pocity „husacích hrčiek“;
 • znecitlivenie dolných končatín;
 • silná bolesť v bedrovej oblasti.

Samy s herniou sa ženám odporúča rodiť v prípadoch, keď novotvar nie je veľký a riziko zovretia je malé. Prirodzené narodenie je stále oveľa lepšie ako operácia.

Dodanie cisárskym rezom sa používa v extrémnych prípadoch, keď je prirodzený pôrod vysoký, tj.:

 • s veľkými medziobratlovými kýlami;
 • herniálny výčnelok má neúspešné miesto - nasmerovaný na spodnú alebo bočnú stranu miechového kanála;
 • počas tehotenstva žena preukázala zhoršenie neurologických príznakov v dôsledku vývoja herniálneho výčnelku;
 • iné s patológiou, ktoré spolu s ochorením chrbtice môžu nepriaznivo ovplyvniť stav matky alebo nenarodeného dieťaťa.

Chirurgia je vždy extrémnym meradlom dodávky. Ak sa odborníci po konzultácii dohodnú, že žena je schopná rodiť prirodzene, nebudú sa uchýliť k chirurgickému zákroku.

záver

Kýla chrbtice nie je prekážkou tehotenstva a pôrodu. Núti však nastávajúcu matku, aby sa viac venovala stavu svojho zdravia. Je dôležité starostlivo počúvať všetky odporúčania odborníkov počas tehotenstva a vyhýbať sa ich.

Ak plánujete otehotnieť, musíte vopred prijať všetky potrebné diagnostické opatrenia, ktoré pomôžu určiť veľkosť štádia vývoja herniového výčnelku, jeho veľkosť a umiestnenie. Je dôležité poradiť sa s vyššie uvedenými špecialistami pred tehotenstvom a určiť si, čo vás čaká počas obdobia nosenia dieťaťa s prietržou, a tiež začať podnikať aktívne opatrenia na prípravu tela a jeho hlavnej osi - chrbtice, na také vážne zaťaženie..

Rovnako dôležité je sledovať vašu diétu herniou - vyvážená a obohatená o vitamíny a všetka nevyhnutná strava mikroelementov pomôže urýchliť obnovu a posilnenie celého chrbtového stĺpca..

Tehotenstvo s herniou bedrovej chrbtice

Medzistavcová kýla a gravidita sú javy, ktoré sa navzájom nevylučujú. Počas tehotenstva prechádza telo ženy nielen rôznymi zmenami v hormonálnom prostredí, ale aj zvýšenou záťažou na všetky systémy a orgány. S rastom a vývojom plodu sa na chrbticu kladie osobitná záťaž.

O tejto chorobe

Pri medzistavcovej prietrži bedrovej kosti predstavuje tehotenstvo významné riziko exacerbácií choroby. A hoci s úspešným tehotenstvom sa všetky problémy dajú prekonať podľa odporúčaní lekára, predtým, ako sa ocitnete v zaujímavej pozícii, musíte starostlivo naplánovať všetko.

Stáva sa, že pri kýze medzistavcových platničiek sa u ženy vyvinie počas tehotenstva, ale vo väčšine prípadov sa tento jav pozoruje, ak tehotná žena už predtým mala osteochondrózu. Zákernosť osteochondrózy je, že po dlhú dobu sa nemusí cítiť a žena sa často dozvie o jej chorobe, keď je tehotná.

Kýla sa najčastejšie začína objavovať v neskorších fázach nosenia dieťaťa, pretože disky dlhodobo vydržia veľmi veľkú záťaž. V dôsledku toho sú zničené av dôsledku toho aj posledná fáza prietrže.

Mechanizmus účinku prietrže počas tehotenstva

Poškodenie medzistavcových platničiek ovplyvňuje okolité tkanivo a dráždi ich. Počas tehotenstva je zadná stena maternice umiestnená v tesnej blízkosti chrbtice a podľa toho tiež dostáva svoj podiel expozície.

Ak sa vyvinie tlak na korene nervov, impulzy, ktoré nimi prechádzajú, sa začnú vykonávať nepravidelne a prerušovane. Niektoré nervové vlákna prenášajú signály do svalov panvových a pohlavných orgánov, v dôsledku čoho sú cievy zúžené a zúžené, t. J. Výživa dieťaťa sa zhoršuje.

Tehotenstvo s kýlou chrbtice komplikuje neustála bolesť, ktorá núti ženu znižovať aktivitu. V súlade s tým sa tiež zhoršuje tón všetkých systémov a orgánov, čo môže ovplyvniť vývoj a rast plodu. Okrem toho bolesť vyčerpáva nervový systém tehotnej ženy, ktorá je už v ťažkej situácii v dôsledku rastúcich hormónov a môže sa vyvinúť depresívny stav..

Dieťa sa cíti dobre, v akej nálade je jeho matka, a dlhodobé nervové preťaženie ovplyvní jeho stav. Komplikácie sa môžu vyskytnúť aj pri narodení hernie: choroba zníži počet pokusov a môže sa vyžadovať cisársky rez..

Dôvody rozvoja

K vývoju prietrže počas tehotenstva spravidla prispievajú tieto faktory:

 1. Žena sa veľmi nepohybuje, pretože aktívny pohyb je obzvlášť dôležitý v počiatočných fázach nosenia dieťaťa.
 2. Strava tehotnej ženy pozostáva z nezdravého jedla, ktoré vedie k intoxikačným procesom, ktoré podnecujú vývoj choroby..
 3. Počas tehotenstva je chrbtica vystavená ďalšiemu silnému zaťaženiu, napríklad ak je žena ťažšia alebo sa aktívne zapája do športu.

Tieto faktory ovplyvnia nielen stav nastávajúcej matky, ale aj priebeh tehotenstva a samotný pôrod. Preto sa musia brať do úvahy a odstrániť..

Ak sa prietrže objavila pred tehotenstvom?

Žena, ktorá pozná túto diagnózu, by mala túto chorobu liečiť čo najviac pred počatím. Musíte kontaktovať prenatálnu kliniku a informovať o želaní mať dieťa. Lekár odporučí pacienta špecializovaným odborníkom, aby zhromaždili anamnézu na plánovanie tehotenstva.

Ortopéd predpíše MRI, aby mal presnú predstavu o veľkosti a lokalizácii herniovej hmoty. V prípade potreby sa môže navrhnúť chirurgický zákrok..

Ak má žena malú prietrž, môže sa upustiť od konzervatívnej liečby. Ak je dynamika pozitívna, nebudú existovať kontraindikácie pre tehotenstvo a pôrod, ale počas celého obdobia nosenia dieťaťa bude žena pod lekárskym dohľadom.

Ak sa počas tehotenstva vyskytuje prietrž?

Gravidita a prietrž bedrovej chrbtice, ako už bolo uvedené, nie sú neobvyklé. Okrem toho by sa všetky terapeutické opatrenia mali predpisovať s ohľadom na jeho postavenie. Tehotenstvo je kontraindikáciou pre použitie silných liekov proti bolesti a protizápalových liekov.

Masáže, fyzioterapia a ďalšie účinné techniky môžu poškodiť zdravie matky aj nenarodeného dieťaťa.

Pri kompetentnom prístupe však môže existovať kýla chrbtice a tehotenstvo. Tehotné ženy sú predpisované alternatívne metódy liečby a bezpečné lieky, ktoré, bohužiaľ, nebudú fungovať rýchlo, takže nemôžete okamžite zmierniť bolesť a príznaky.

Prietrž bedrovej chrbtice, ktorá sa prejavila v posledných štádiách tehotenstva, nie je vôbec čas na liečbu, navyše je záťaž chrbtice už príliš veľká a ďalej sa bude zvyšovať. V takom prípade sú predpísané všetky možné a maximálne bezpečné postupy, ktoré môžu situáciu aspoň čiastočne zmierniť..

Príznaky hernie počas tehotenstva

Vertebrálnu herniu u žien v polohe stanovte pomocou nasledujúcich príznakov:

 • tehotná žena má neustále bolesti chrbta;
 • bolesť nastáva prudko a zosilňuje sa pohybom;
 • pri pohľade na chrbticu nájde lekár ložiská bolesti;
 • niekedy je možné vidieť herniu vizuálne.

Diagnostika u tehotných žien je pomerne náročná, pretože v tomto prípade sú možnosti obmedzené. Ak sa prietrž cítila v prvom trimestri tehotenstva, môžete urobiť ultrazvuk a krvný test. MRI sa používa neskôr, a to iba v prípade, že prietrž predstavuje nebezpečenstvo pre dieťa.

Pôrod s kýlou chrbtice

Je možné rodiť prirodzene prietrž chrbtice? Toto je komplexný a vysoko individuálny problém..

Pôrod je proces, ktorý si vyžaduje obrovské fyzické úsilie ženy. Prirodzený pôrod je pokus, pri ktorom je riziko porušenia prietrže veľmi vysoké. Pri porušení, znecitlivení dolných končatín, poškodení panvových orgánov sa môže vyskytnúť silná bolesť.

Jednoznačné rozhodnutie o cisárskom reze môže urobiť iba gynekológ a bezprostredne pred pôrodom je potrebná ortopedická konzultácia..

V súčasnosti lekári obhajujú konzervatívnu liečbu, to znamená, že sa snažia uchýliť k chirurgickému zákroku iba v extrémnych prípadoch, to platí aj pre pôrod. V ktorých prípadoch je nežiaduce rodiť prietrž prirodzeným spôsobom? Cisársky rez sa vykonáva, ak:

 • veľkosť vzdelania je veľká;
 • Lokalizácia prietrže je neúspešná: je umiestnená v dolnej časti a je posunutá dozadu alebo do strán,
 • existuje vysoké riziko porušenia;
 • počas tehotenstva dochádza k rýchlemu progresu neurologických príznakov;
 • žena v práci má ďalšie problémy, ktoré v kombinácii s prietržou sú kontraindikáciou prirodzeného pôrodu.

V iných prípadoch je dovolené rodiť samy..

Preventívne opatrenia

Aj keď tehotenstvo prebieha normálne a neexistujú žiadne nebezpečné a alarmujúce príznaky, počas k tehotenstva nie je možné vylúčiť kýlu. Ako viete, je vždy jednoduchšie predchádzať chorobe ako liečiť. Preto je prevencia prietrže počas tehotenstva nevyhnutná pre všetky ženy:

 1. Je potrebné sa aktívne pohybovať, najmä ak má žena sedavú prácu. Odporúča sa krátke prestávky a prechádzka.
 2. Správna výživa nie je novinkou, avšak počas obdobia nosenia dieťaťa o strave je lepšie to zistiť od špecialistu.
 3. Je užitočné pre všetkých, aby sa zapojili do telesnej výchovy, a ešte viac pre tehotné ženy. Existuje široká škála cvičení zameraných na tehotné ženy. Ak sa žena bojí zapojiť do telesnej výchovy a bojí sa poškodenia dieťaťa, môžete pod jeho vedením nájsť špecialistu a zapojiť sa do individuálneho programu..

Je vhodné chodiť viac, dýchať čerstvý vzduch a pamätať na to, že prietrž chrbtice nie je kontraindikáciou pri narodení dieťaťa. So starostlivou pozornosťou na vaše zdravie a implementáciu všetkých odporúčaní lekára všetko ide dobre.

Miechová kýla a tehotenstvo

Odporúčané príspevky

Pripojte sa k našim diskusiám!

Ak chcete zanechať komentár, musíte byť používateľom.

Vytvoriť účet

Zaregistrujte sa a získajte účet. Je to jednoduché!

Vstúpiť

Už zaregistrované? Prihláste sa tu.

Prebieha prehliadanie 0 členov

Túto stránku neuvidia žiadni používatelia..

Najlepšie na webe

Ichthyolové čapíky v gynekológii

Wobenzym zvyšuje pravdepodobnosť počatia

Gynekologická masáž - fantastický efekt?

Populárne témy

Zaslal: ㋛ ⓂⓘⓒⓒⓘⒸ Ⓒⓜⓐ ツ ⓁⓘⓀ ㋛
Vytvorené pred 21 hodinami

Zaslal: Nelly S
Vytvorené pred 19 hodinami

Zaslal: Tarakashka
Vytvorené pred 14 hodinami

Zaslal: c-pot
Vytvorené pred 12 hodinami

Zaslal: Елена123 //
Vytvorené pred 6 hodinami

Zaslal: MiloslavaMir
Vytvorené pred 18 hodinami

Autor: MashulyaSashina
Vytvorené pred 22 hodinami

Zaslal: Lyubov8
Vytvorené pred 22 hodinami

Zaslal: Настя @@@@
Vytvorené pred 6 hodinami

Zaslal: Полярный_Песец
Vytvorené pred 5 hodinami

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Liečebné a rekreačné plávanie je typ fyzickej kultúry, pri ktorej dochádza k súčasnému účinku vody a dynamických pohybov na ľudský organizmus..
Intuinálna hernia u detí je výčnelok cez trieslovinový kanál vaginálneho procesu pobrušnice, ktorý vytvára herniálny vak, ktorý obsahuje niektoré vnútorné orgány (herniálny obsah).
Liečba patológie, ako je napríklad radikalulitída, vyžaduje integrovaný prístup. Lekár môže predpísať rôzne lieky na radikalulitídu: tablety, injekcie alebo masti.
Lieky vo forme tabliet však zaujímajú vedúce postavenie, pretože pri užívaní nespôsobujú problémy.