loader

Hlavná

Späť

Štruktúra a funkcie prvého bedrového stavca

Vertebra L1 (1. bedrový stav) je najmenšia a najvyššia z bedrových stavcov. Ako prvý stavec v bedrovej oblasti nesie L1 hmotnosť hornej časti tela a slúži ako prechod medzi hrudnými a bedrovými stavcami..

Stavca L1 sa nachádza v chrbtici v bedrovej oblasti (spodná časť chrbta) pod stavcom T12 a nad L2. Rovnako ako iné bedrové stavce, L1 má veľké, približne valcovité telo alebo centrum, ktoré tvorí väčšinu jeho hmotnosti. Telo bedrových stavcov je oveľa širšie ako sú spodné, konvexné na prednej strane a konkávne na zadnej strane... [Prečítajte si nižšie]

Oblúky stavcov

Jedná sa o tenký kostnatý prsteň pripevnený k zadnej časti tela stavcov. V L1 je o niečo menšia ako jeho telo, ale oveľa silnejšia a silnejšia ako oblúky krčných a hrudných stavcov nad ňou. Rovnako ako u iných stavcov chrbtice, oblúky prvého bedrového kĺbu zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane krehkej miechy a miechových nervov, ktoré prechádzajú dutými stavcami. Podporuje tiež kostné procesy, ktoré siahajú od L1.

Z oblúka sú tri silné nástavce, ktoré slúžia na podporu svalov dolnej časti chrbta a bokov. Na bočných stranách oblúka, šíriacich sa priečne a zozadu, existuje dvojica priečnych procesov. K priečnym procesom je pripojených niekoľko svalov, ktoré stabilizujú chrbticu a zaisťujú držanie tela a flexiu bedra. V porovnaní s inými bedrovými kĺbmi má L1 veľmi krátke, úzke priečne procesy.
Tenký, obdĺžnikový odstredivý proces sa rozprestiera zozadu od oblúka smerom k pokožke chrbta. V L1 je proces naklonený ešte nižšie ako v akomkoľvek inom bedrovom stavci, pripomína pripomínajúci spinálny proces hrudných stavcov. Mnohé svaly, ktoré sa ohýbajú, rozširujú, otáčajú a stabilizujú bedrovú chrbticu, sa pripájajú k spinálnemu procesu.

Nakoniec sa dvojica kĺbových procesov rozprestiera vertikálne od oblúka a poskytuje pripojenie k stavcom nad a druhá dvojica k L2 pod T12. Tieto kĺby hrajú dôležitú úlohu pri stabilizácii chrbtice a poskytujú malú škálu flexibility. Každý proces vytvára zaoblené ploché kĺby s kĺbovým procesom susediaceho stavca, ktorým sa kosti navzájom fixujú, ale umožňuje im kĺzať relatívne k sebe navzájom.

Ľudská chrbtica: štruktúra, číslovanie stavcov a medzistavcových platničiek


Hlavnou časťou axiálnej štruktúry osoby je chrbtica. Je to dôležitá štruktúra v tele, ktorá hrá úlohu kostry, vďaka ktorej môže človek robiť rôzne pohyby - ohýbať, chodiť, sedieť, stáť, otáčať sa. Funkcia chrbtice absorbujúca náraz pomáha pri realizácii tvaru písmena S. Chráni vnútorné orgány pred nadmerným zaťažením a poškodením. Opisujeme, ako je usporiadaná ľudská chrbtica a aké číslovanie stavcov a medzistavcových platničiek akceptujú lekári..

Hlavné komponenty chrbtice

Miecha je komplexný systém. Skladá sa z 32-34 stavcov a 23 medzistavcových platničiek. Stavce idú postupne, spájajú sa navzájom zväzkami. Medzi susednými stavcami je chrupavková výstelka vo forme disku, ktorá tiež spája každú dvojicu susedných stavcov. Táto podložka sa nazýva medzistavcové alebo medzistavcové platničky.

V strede každého stavca je otvor. Pretože stavce sú navzájom spojené, vytvorte chrbticu, a preto diery umiestnené nad sebou vytvárajú druh miechy pre miechu pozostávajúci z nervových vlákien a buniek..

Ľudská chrbtica

Miechový stĺp pozostáva z piatich častí. Ako sú miechy umiestnené na obrázku.

Oddelenie krčka maternice

Zahŕňa sedem stavcov. Svojim tvarom pripomína písmeno „C“ s predným konvexným oblúkom nazývaným krčka lordóza. V bedrovej oblasti je podobný druh lordózy.

Každé stavce má svoje vlastné meno. V krčnej chrbtici sa im prideľujú mená C1-C7 podľa prvého písmena latinského názvu tohto oddelenia..

Obratle C1 a C2 si zaslúžia osobitnú pozornosť - atlas a epistrofia (alebo os). Ich vlastnosti sú v inej štruktúre ako ostatné stavce. Atlas sú dva oblúky spojené bočným zhrubnutím kosti. Otáča sa okolo procesu podobného zubu, ktorý sa nachádza pred epistrofiou. Vďaka tomu môže človek robiť rôzne pohyby hlavy.

Hrudné (hrudné) oddelenie

Neaktívne chrbtice. Pozostáva z 12 stavcov, ktorým sú priradené čísla od T1 do T12. Niekedy sú označené písmenami Th alebo D.

Stavce hrudnej oblasti sú umiestnené v tvare písmena C, konvexne dozadu. Toto fyziologické ohýbanie chrbtice sa nazýva „kyfóza“..

Táto chrbtica sa podieľa na tvorbe zadnej steny hrudníka. Rebrá sú pripevnené k priečnym procesom stavcov hrudnej oblasti pomocou kĺbov a pred nimi sa pripevňujú k hrudnej kosti, pričom tvoria pevný rám..

bedrový

Má mierne predné zahnutie. Vykonáva spojivovú funkciu medzi hrudnou oblasťou a krížovou kosti. Stavce tohto oddelenia sú najväčšie, pretože čelia veľkým zaťaženiam spôsobeným tlakom vyvíjaným na hornú časť tela.

Bedrová oblasť sa obvykle skladá z 5 stavcov. Tieto stavce sa nazývajú L1-L5.

  Existujú však dva typy abnormálneho vývoja drieku:

 • Fenomén, keď je prvý sakrálny stavec oddelený od krížovej kosti a má formu bedrového stavca, sa nazýva lumbarizácia. V tomto prípade je v bedrovej oblasti 6 stavcov.
 • Existuje tiež taká anomália, ako je sakralizácia, keď sa piaty bedrový stavca prirovná k prvému sakrálnemu a čiastočne alebo úplne sa spojí s krížovou kosťou, zatiaľ čo v bedrovej oblasti zostávajú iba štyri stavce. V tejto situácii je narušená pohyblivosť chrbtice v bedrovej oblasti a na stavce, medzistavcové platničky a kĺby sa kladú zvýšené zaťaženia, čo prispieva k ich skorému opotrebovaniu..
 • Sakrálne oddelenie (sacrum)

  Podpera hornej časti chrbtice. Skladá sa z 5 fúzovaných stavcov S1-S5, ktoré majú jedno spoločné meno - krížovú kosti. Kôra je nehybná, telá jej stavcov sú výraznejšie v porovnaní so zvyškom a procesy sú menej výrazné. Výkon a veľkosť stavcov sa znižuje z prvej na piatu.

  Tvar sakrálnej oblasti je podobný trojuholníku. Nachádza sa na spodnej časti chrbtice a krížová kosť ho ako klin spája s kosťami panvy..

  Coccygeal department (coccyx)

  Kondenzovaná kosť zo stavcov 4-5 (Co1-Co5). Zvláštnosťou stavcov chvostovej kosti je to, že nemajú bočné procesy. V ženskej kostre sa stavce vyznačujú určitou pohyblivosťou, ktorá uľahčuje proces rozmnožovania.

  Tvar kostrče pripomína pyramídu, základňa sa otočila. V skutočnosti je chvostová kosť zvyškom zmiznutého chvosta.

  Štruktúra ľudskej chrbtice, číslovanie diskov, stavcov, PDS

  Medzistavcové platničky

  Disky pozostávajú z vláknitého kruhu a želatínového jadra. Medzistavcové platničky sa oddelia od kostného tkaniva stavcov pomocou tenkej hyalínovej chrupavky. Medzistavcové platničky spolu s väzmi spájajú chrbticu do jedného celku. Spoločne tvoria 1/4 výšky celého chrbtového stĺpca.

  Ich hlavnými funkciami sú podpora a tlmenie nárazov. Keď sa chrbtica pohybuje, kotúče pod tlakom stavcov menia svoj tvar, čo umožňuje stavcom bezpečne sa približovať alebo sa od seba vzdialiť. Medzistavcové platničky teda absorbujú chvenie a chvenie, ktoré sa vyskytujú nielen na chrbtici, ale aj na mieche a mozgu.

   Výška sa líši v závislosti od umiestnenia disku:

 • v krčnej oblasti dosahuje 5 až 6 mm,
 • v hrudi - 3 - 5 mm,
 • av bedrovej oblasti - 10 mm.
 • Ako už bolo spomenuté na začiatku, telo má 23 medzistavcových platničiek. Spojujú jednotlivé stavce spolu, s výnimkou prvých dvoch krčných chrbtíc (atlas a epistrofia), fúzovaných stavcov sakrálneho a kostrčového.

  Segmenty stavcov

  Keďže choroby chrbtice môžu ovplyvniť nielen kostné štruktúry - stavce, ale aj medzistavcové platničky, cievy, väzivo, nervové korene siahajúce od miechy cez medzistavcové (foraminálne) otvory, paravertebrálne svaly, je potrebné, aby odborníci a pacienti jasne opísali lokalizáciu patológie. spinálne štruktúry na predstavenie takého druhu ako segment stavovca (PDS).


  Segment stavca obsahuje 2 susedné stavce a 1 medzistavcový disk medzi nimi.

   Náš chrbtový stĺp sa skladá z 24 segmentov stavcov:

  Ako prebieha číslovanie?

  Číslovanie segmentov stavcov a podľa toho aj ich medzistavcových platničiek začína v najvyššom bode krčnej chrbtice a končí na hranici bedrovej k sakrálnej premene..

  Označenie segmentov stavcov je vytvorené z názvov susedných stavcov, ktoré tvoria tento segment. Najprv sa označí horná stavca, potom sa spojovníkom zapíše číslo dolného stavca.

   Napríklad:

 • segment stavca - motor, vrátane prvého a druhého stavca krčnej chrbtice, je označený ako C1-C2,
 • Segment stavcov, vrátane tretieho a štvrtého hrudného stavca, sa označuje ako T3-T4 (Th3-Th4 alebo D3-D4).,
 • najnižší segment stavcov vrátane piateho bedrového kĺbu a prvého sakrálneho stavca sa označuje ako L5-S1.
 • Ak lekár pri opise obrazu získaného pri diagnostickom vyšetrení bedrovej chrbtice pomocou zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie indikuje „medziobratlovú herniu L4-L5“, malo by sa rozumieť, že sa zistí prietrž disku uloženého medzi štvrtým a piatym bedrovým stavcom.

  Čo je zodpovedné za jednotlivé stavce u ľudí

  Dokonca aj v starovekom Grécku ľudia pochopili, akú dôležitú úlohu zohráva naša chrbtica. Podľa slov Hippokrata, & # 171, otca medicíny & # 187,, pri tejto príležitosti: „Ak je veľa chorôb, potom je problémom iba jedna & # 8212, chrbtica“.

  Vertebrálny stĺpec je oporou pre celé telo a slúži ako nádoba na miechu, ktorá zase zaisťuje výkon úplne všetkých životne dôležitých orgánov. Ak sa vyskytnú patologické zmeny v ktorejkoľvek časti chrbtice, vedie to k rozvoju patológií vnútorných orgánov, navyše, chronickej formy. V tomto článku povieme, za čo sú zodpovedné všetky stavce v ľudskej chrbtici.

  Dizajnové prvky štruktúry chrbtice

  Stĺpec stavcov pozostáva z niekoľkých stavcov. Spolu ich je tridsaťštyri a sú vzájomne prepojené medzistavcovými platničkami, kĺbmi, ako aj svalmi a väzmi. Je to ich dobre fungujúca práca v kombinácii s jedinečnou anatómiou chrbtice a prispieva k jej normálnemu fungovaniu.

  Anatómia chrbtice poskytuje ochranu pred zraneniami a rôznymi druhmi poškodenia. Celkovo naša chrbtica obsahuje viac ako 200 kostí, väzov a kĺbov rôznych veľkostí. Rozdeľte ho do piatich oddelení a vytvorte 4 hladké ohyby, ktoré vytvoria tvar S. To dáva nášmu telu tlmenie mäkkosti a maximálnej pohyblivosti..

  chrbtica

  Hlavný pilier muskuloskeletálneho systému pozostáva z piatich oddelení: krčka maternice, hrudníka, bedrovej bedrovej kosti, sakrálnej a kostravy. Ich štruktúra je si navzájom podobná, stále však existujú určité rozdiely..

  Všetky oddelenia a stavce majú latinské názvy, pre zjednodušenie sa označujú písmenami a číslami latinskej abecedy. Podobnú klasifikačnú techniku ​​vymysleli lekári, aby ste mohli rýchlo pochopiť, ktorá konkrétna časť chrbtice je zahrnutá.

  Naučte sa, ako liečiť skoliózu 1. stupňa.

  Hlavné mobilné oddelenia

  Krčná chrbtica má ohnutý chrbát a pozostáva zo siedmich stavcov. Toto oddelenie je najmobilnejšou zložkou chrbtice, pretože jeho stavce prispievajú nielen k nakloneniu hlavy dopredu a dozadu, ale tiež k otočeniu do strán..

  Prvý stavec tohto oddelenia sa nazýva Atlant a líši sa svojím tvarom a štruktúrou od ostatných. Druhý stavec sa nazýva os.

  Hrudná oblasť chrbtice je ohnutá smerom dovnútra. Pozostáva z dvanástich stavcov, ktoré majú priečne procesy, a v oblasti hrudníka sú tieto rebrá pripevnené k týmto procesom..

  Medzistavcové platničky hrudnej oblasti majú najmenšiu výšku v porovnaní s rovnakými diskami, napríklad krčnej oblasti. Pretože táto časť chrbtice je najviac neaktívna a statická.

  Lumbálna oblasť obsahuje najväčšie stavce, ich je iba päť. Má oveľa väčšie zaťaženie ako krčná oblasť. Táto časť chrbtice má predný ohyb..

  Spodná časť chrbta, ktorá sa nachádza medzi hrudnou sedavou časťou a absolútne nepoškvrnenou sakrálnou časťou, prechádza závažnými bremenami (napríklad pri zdvíhaní ťažkých predmetov alebo pri profesionálnych činnostiach v akomkoľvek športe).

  Spodné oddelenia

  Kokciálne a sakrálne časti chrbtice pozostávajú z fúzovaných stavcov, z ktorých každá je 5. Predstavujú takmer monolitickú časť chrbtice. Napriek tomu, že na tieto oddelenia pripadá najväčšia závažnosť ľudskej váhy, vďaka tejto fúzii a tvaru dokonale zvládajú svoju funkciu, ktorá predstavuje základ chrbtice..

  Štruktúra častí chrbtice a jej častí je podobná hadom, ohýbajúcim sa na niekoľkých miestach. Najtenšia časť je umiestnená v krčnej oblasti. Všetky tieto ohyby majú latinské názvy (lordóza a kyphosis) a samotný chrbtový stĺpec je latinský názov columna vertebralis.

  Naučte sa jesť s osteochondrózou.

  Aký je stavec

  Každý stavec má dosť husté telo s tzv. Oblúkom (alebo oblúkom) vo forme latinského písmena Y. Jeho telo a oblúk vytvárajú určitú dutinu, v ktorej prechádza naša miecha..

  Spinálne procesy, ktoré smerujú dozadu a dole, sa môžeme cítiť ako malé hľuzy umiestnené na chrbte. Pri dvoch priečne umiestnených procesoch sa naviažu svaly a väzivo. Na oblúku stavca sa nachádza 7 procesov, ktoré sa nazývajú priečne, kĺbové a špirálové.

  Medzi všetkými stavcami je akýsi vankúš chrupavky nazývaný medzistavcový disk. Pomáha uhlovým častiam kostí, aby sa navzájom nedotýkali, čo ich udržuje mnoho rokov nedotknuté.

  Medzistavcové platničky samotné sa skladajú z hustej chrupavky a spojivového tkaniva. Vnútri stavcov sa tiež nachádzajú väzivá, ktoré pripevňujú disk k kostnému tkanivu. Väzy upevňujú kĺby dobre tak, že zostávajú na jednom mieste, akoby ich opletali. Medzi kostnými procesmi sú svaly, ktoré pomáhajú pohybovať chrbtom.

  Najdôležitejšou časťou stavcov je miecha umiestnená vo vnútri. Je to on, kto je najdôležitejšou súčasťou ľudského nervového systému.

  Ako liečiť cervikotoraciálnu osteochondrózu?

  Oblasť vplyvu každého stavca

  Každý stavec má otvory pre nervy. Ak má osoba z nejakého dôvodu narušenie nervov, objaví sa bolesť a zápal. A ak s tým neurobíte nič, potom orgány, ku ktorým idú tieto obmedzené nervy, nebudú správne fungovať.

  Často sa stáva, že v dôsledku porušenia viacerých nervových koreňov naraz sú ohrozené celé sekcie chrbtice. Preto je dôležité vedieť, ktorý stavec je zodpovedný za ktorý orgán..

  Pamätajte: chrbtica a # 8212, tvorba kostí s vrstvami chrupavky. Nemôže priamo ovplyvniť výskyt chorôb vnútorných orgánov.

  Problém nastáva v prípade porušenia nervových koreňov umiestnených medzi stavcami. Inervujú vnútorné orgány, navyše tlačia telo, aby začalo patologické procesy a vyvolalo výskyt syndrómov bolesti..

  Krk, hlava, tvár a dokonca lakte sú časti tela, ktoré sú podávané krčnou chrbticou. Keď je v ňom nerv zaseknutý, človek často zvyšuje tlak (príznaky hypertenzie), znižuje pozornosť a znižuje pamäť (zhoršuje sa mozgový obeh). Ak sa pokúsite porozumieť konkrétne všetkým stavcom, dostanete nasledujúci zoznam možných vzťahov medzi príčinami a následkami:

  1. Atlant. Ak s tým vzniknú problémy, objavia sa bolesti hlavy, hypertenzia, nervozita, oslabuje pamäť.
  2. Axis. Aj pri malom posunutí môžu byť narušené sluchy alebo zrak..
  3. Ciii. Vyvoláva bolesti hlavy, neuralgiu.
  4. Civ. Posunutie tohto stavca môže výrazne poškodiť sluch..
  5. životopis Ak dôjde k porušeniu v oblasti tohto stavca, je pravdepodobné, že v krku sa objavia kŕče..
  6. CVI Jeho posun vo svaloch krku a ramenných kĺbov spôsobuje pretrvávajúcu bolesť.
  7. CVIII. S posunutím tohto stavca sa môžu lakte dostať.

  hruď

  Táto časť chrbtice reguluje činnosť všetkých systémov a orgánov umiestnených medzi slabinami a krkom. Patria sem pľúca, obličky, gastrointestinálny trakt, srdce, pohlavné orgány, močový mechúr, horné končatiny, ako aj lymfatický a obehový systém. Zoznam dôsledkov bude oveľa pôsobivejší. Tu sú najbežnejšie:

  • prvý stavec je zodpovedný za stav dýchacích orgánov: pľúca a priedušky. Ak sa hýbe, človek môže vo svojich rukách pociťovať bolesť svalov alebo kĺbov,
  • jedenásta stavca. Problémy s ňou okamžite ovplyvňujú celý stav osoby, pretože zovreté nervy na úrovni tohto stavca prispievajú k výskytu syndrómov bolesti pri ochoreniach obličiek.

  oblička

  Bedrový kĺb pozostáva z piatich najväčších stavcov, ktoré denne prežívajú obrovské zaťaženie. Práve v tomto oddelení sa môžu najčastejšie vyskytnúť poranenia nervov, čo vedie k radikulitíde.

  Vertebrálny stĺpec často trpí prolapsom stavcov na tomto oddelení, čo vedie k rôznym, často celkom závažným poruchám funkcií vnútorných orgánov..

  Sakrum a chvostová kosť

  Presun komplexu stavcov, ktoré tvoria tieto časti, je zriedkavý. V prípade akejkoľvek traumy však môžete počkať na výskyt sexuálnych porúch alebo poruchy funkcie panvových orgánov, ako aj na trombózu ilea tepny alebo paralýzu dolných končatín..

  systém

  Na nasledujúcom diagrame je zreteľne viditeľné, ktorá časť chrbtice je zodpovedná za ruky alebo ktoré stavce sú zodpovedné za nohy. Napríklad za stav kolena je zodpovedný stavec L3, v ktorom je umiestnená krížová kosti. Vidíme tiež, že tento stavec je zodpovedný za urogenitálny systém..

  záver

  Chrbtica je takmer najdôležitejšou časťou ľudského tela a vykonáva mnoho životne dôležitých funkcií. S prejavom akejkoľvek choroby konkrétneho vnútorného orgánu sa spravidla začnú ľudia zaoberať liečením tohto konkrétneho orgánu. Nemyslia si na skutočnosť, že skutočný problém môže ležať iba v chrbtici.

  Aby ste si udržali zdravý stav chrbtice, vyvarujte sa zraneniam, vzpieraniu a nadmernému stresu a pravidelne cvičte a správne jedzte. Tieto opatrenia budú stačiť na to, aby vaša chrbtica bola v dobrom stave po mnoho rokov..

  Ako je usporiadaná chrbtica? Aké stavce majú špeciálnu štruktúru?

  Všeobecný opis chrbtice. Prvé, druhé, siedme krčné stavce, hrudné, bedrové, sakrálne a kostravé stavce. Príslušné oddelenia.

  Štruktúra a funkcie chrbtice

  Miecha alebo chrbtica je súčasťou kostry kmeňa a vykonáva ochranné a podporné funkcie miechy a koreňov miechových nervov vychádzajúcich z miechového kanála. Hlavnou zložkou chrbtice je stavca. Horný koniec chrbtice nesie hlavu. Kostra horných a dolných voľných končatín je pripevnená k kostre tela (chrbtica, hrudník) cez pásy. Výsledkom je, že chrbtica prenáša závažnosť ľudského tela na pás dolnej končatiny. Miechový stĺpec tak vydrží významnú časť závažnosti ľudského tela. Malo by sa poznamenať, že chrbtový stĺpec je veľmi odolný a je prekvapivo mobilný.

  Ľudská chrbtica je dlhý zakrivený stĺp, ktorý pozostáva z radu stavcov ležiacich nad sebou. Najtypickejšie z nich sú:

  • krčné stavce (C - z krčka maternice Lat. - krk) - 7,
  • hrudník (Th - z hrudníka lat. hrudníka) - 12,
  • bedrovej (L - z Lat. lumbalis - bedrovej) - 5,
  • sakrálny (S - z lat. sacralis - sakrálny) - 5,
  • coccygeal (Co - z Lat. coccygeus - coccygeal) - 4.

  U novonarodeného dieťaťa je počet jednotlivých stavcov 33 alebo 34. U dospelých sa dolné stavce spoja, aby spolu tvorili krížovú kosť a kostru..

  Stavce rôznych oddelení sa líšia tvarom a veľkosťou. Všetky však majú spoločné črty. Každé stavce sa skladá z hlavných prvkov: umiestnených pred stavcom a za oblúkom. Oblúk a telo stavca tak obmedzujú široké stavce stavcov. Vertebrálne otvory všetkých stavcov tvoria dlhý stavcový kanál, v ktorom leží miecha. Na chrbtici medzi stavcami sú medzistavcové platne vyrobené z vláknitej chrupavky.

  Procesy sa odchyľujú od oblúka stavca, nepárový spinálny proces je smerovaný dozadu. Vrchol mnohých spinálnych procesov je u ľudí ľahko pociťovaný pozdĺž stredovej línie chrbta. Po stranách chrbtového oblúka odchádzajú bočné procesy a dva páry kĺbových procesov: horný a dolný. S pomocou ich stavcov sú vzájomne prepojené. Na hornom a dolnom okraji oblúka v blízkosti jeho odchodu z tela stavca je zárez. Výsledkom je, že spodný výrez prekrývajúceho sa a horný výrez spodných stavcov tvorí medzistavcové priepasť, ktorým prechádza miechový nerv..

  Miechový stĺp teda plní podpornú a ochrannú funkciu, pozostáva z stavcov, rozdelených do 5 skupín:

  1. Krčné stavce - 7
  2. Hrudné stavce - 12
  3. Bedrovej - 5
  4. Sakrálne - 5
  5. Coccygeal - 1-5 (zvyčajne 4)

  Každý stavec má následne tieto kostné útvary:

  • telo (umiestnené vpredu)
  • oblúk (umiestnený za)
  • odstredivý proces (presunie sa späť)
  • priečne procesy (po stranách)
  • dva páry kĺbových procesov (priečne nad a pod)
  • horné a dolné zárezy (tvorené v mieste kĺbového procesu z tela)

  Krčné stavce, štrukturálne vlastnosti prvého, druhého a siedmeho krčného stavca

  Počet krčných stavcov u ľudí, tak ako u takmer všetkých cicavcov, je sedem.

  Krčné stavce človeka sa líšia od ostatných v ich malej veľkosti a prítomnosti malého zaobleného otvoru v každom z priečnych procesov. Tieto otvory, ktoré sa navzájom prekrývajú, vytvárajú v prirodzenej polohe krčných stavcov jeden druh kostného kanála, v ktorom prechádza stavcová artéria zásobujúca mozog. Telo krčných stavcov je nízke, ich tvar sa približuje k obdĺžniku.

  Kĺbové procesy majú zaoblený hladký povrch, v horných procesoch sú otočené dozadu a nahor, v dolných procesoch - dopredu a dole. Dĺžka odstredivých procesov sa zvyšuje od stavca II do VII, ich konce sú rozdvojené (s výnimkou stavca VII, ktorého odstredivý proces je najdlhší)..

  Prvý a druhý krčný stavca sa kĺbovo spája s lebkou a znáša jeho závažnosť.

  Prvý krčný stavca alebo atlas

  Nemá odstredivý proces, jeho zvyškom je malý zadný tuber, vystupujúci na zadnom oblúku. Stredná časť tela, oddelená od atlasu, rástla do tela stavca II a formovala jeho zub.

  Avšak zvyšky tela - bočné masy, z ktorých sa odchádzajú zadné a predné oblúky stavcov. Ten má predný tubercle.

  Atlas nemá kĺbové procesy. Namiesto toho sú kĺbové fosílie umiestnené na hornom a dolnom povrchu bočných hmôt. Horné sa používajú na kĺbové spojenie s lebkou, dolné - s axiálnym (druhým krčným) stavcom.

  Druhý krčný stavca je axiálny

  Pri otáčaní hlavy sa atlas spolu s lebkou otáča okolo zuba, čo odlišuje II stavce od ostatných. Bočne od zubu na hornej strane stavca sú dva kĺbové povrchy smerujúce nahor a do strany. Spojili sa s atlasom. Na spodnom povrchu axiálneho stavca sú nižšie kĺbové procesy smerujúce dopredu a dole. Odstredivý proces je krátky a má rozdvojený koniec.

  Siedmy krčný stavca (vyčnievajúci)

  Má dlhý odstredivý proces, ktorý je cítiť pod kožou na spodnom okraji krku.

  Krčné stavce (7) sú teda malé, veľkosť priečneho procesu je otvorená..

  Prvý krčný stavca alebo atlas, ako aj druhý a siedmy krčný stavec majú špeciálnu štruktúru.

  Hrudné stavce

  K rebrám sa pripája dvanásť hrudných stavcov. To ponecháva odtlačok na ich štruktúru..

  Na bočných povrchoch telies sú kĺbové jamy na kĺbové spojenie s hlavami rebier. Teleso prvého hrudného stavca má výklenok pre prvé rebro a polovicu výbežku pre hornú polovicu hlavy druhého rebra. A v stavci II je dolná polovica fosílií pre rebrá II a polovica fosílií pre III. Preto sa II a pod nimi ležiace rebrá, pozdĺž X, spájajú dve susedné stavce. K stavcom XI a XII sú pripevnené iba rebrá, ktoré im zodpovedajú v rade. Ich jamy sa nachádzajú na telách tých istých stavcov.

  Na zosilnených koncoch priečnych procesov desiatich horných hrudných stavcov sú kostné fosílie. Zodpovedajúce rebrá sú s nimi spojené. Neexistujú také fosílie na priečnych procesoch hrudných stavcov XI a XII..

  Kĺbové procesy hrudných stavcov sú umiestnené takmer v prednej rovine. Spinálne procesy sú omnoho dlhšie ako krčné stavce. V hornej časti hrudnej oblasti sú nasmerované horizontálne, v strednej a dolnej časti padajú takmer vertikálne. Tela hrudných stavcov sa zväčšujú v smere zhora nadol. Otvory pre stavce sú zaoblené.

  Znaky hrudných stavcov:

  • na bočných plochách tela, ako aj na koncoch priečnych procesov 10 horných hrudných stavcov, sa nachádzajú kostné fosílie.
  • kĺbové procesy takmer vo frontálnej rovine
  • dlhé odstredivé procesy

  Bedrové stavce

  Päť bedrových stavcov sa líši od ostatných vo veľkých telesných veľkostiach, absencia kostných fosílií.

  Priečne procesy sú relatívne tenké. Kĺbové procesy ležia takmer v sagitálnej rovine. Stavce stavcov majú trojuholníkový tvar. Vysoké, masívne, ale krátke odstredivé procesy sa nachádzajú takmer horizontálne. Štruktúra bedrových stavcov teda poskytuje väčšiu pohyblivosť tejto časti chrbtice.

  Sakrálne a kostravé stavce

  Nakoniec zvážte štruktúru sakrálnych stavcov u dospelých. Je ich 5 a spolu rastú a tvoria krížovú sieť, ktorá sa u dieťaťa stále skladá z piatich samostatných stavcov..

  Je pozoruhodné, že proces osifikácie chrupavkových medzistavcových platničiek medzi sakrálnymi stavcami sa začína vo veku 13 - 15 rokov a končí sa iba vo veku 25 rokov. U novorodenca sú zadná stena sakrálneho kanála a oblúk bedrových stavcov V stále chrupavkovité. Fúzia polovice kostných oblúkov II. A III. Sakrálnych stavcov sa začína od 3., 4., III., IV. - 4 až 5 rokov..

  Predná plocha krížovej kosti je konkávna, ktorá rozlišuje:

  • stredná časť tvorená telesami, ktorých hranice sú jasne viditeľné vďaka priečnym čiaram
  • potom dva rady okrúhlych sakrálnych otvorov (štyri na každej strane); oddeľujú strednú časť od bočnej.

  Zadný povrch krížovej kosti je vypuklý a má:

  • päť pozdĺžnych hrebeňov vytvorených spojením procesov sakrálnych stavcov:
   • po prvé, odstredivé procesy, ktoré tvoria stredný hrebeň,
   • po druhé, kĺbové procesy, ktoré tvoria pravý a ľavý stredný hrebeň
   • a po tretie, priečne procesy stavcov tvoriace bočné hrebene
  • ako aj štyri páry dorzálnych sakrálnych otvorov umiestnených dovnútra od bočných hrebeňov a komunikujúcich so sakrálnym kanálom, ktorý je dolnou časťou miechového kanála.

  Na bočných častiach krížovej kosti sú povrchy v tvare ucha na kĺbové spojenie s panvovými kosťami. Na úrovni ušovitých plôch sa za ňou nachádza sakrálna tuberozita, ku ktorej sú väzy pripojené..

  V sakrálnom kanáli sú terminálne vlákna miechy a korene bedrových a sakrálnych miechových nervov. Cez panvové (predné) sakrálne otvory prechádzajú predné vetvy sakrálnych nervov a krvných ciev. Na druhej strane cez dorzálne sakrálne otvory - zadné vetvy tých istých nervov.

  Coccyx je tvorený 1-5 (obyčajne 4) fúzovanými stavcami kostravy. Poistka zo stavovcových kôrovcov vo veku 12 až 25 rokov a tento proces prebieha zdola nahor.

  Liečba herniovaného disku L5 S1 bedrovej

  Degeneratívne procesy v medzistavcových platničkách sa môžu vyvíjať v rôznych častiach chrbtice. Kýla a krk sú veľmi zriedkavé, častejšie sa vyskytuje prietrž L5-S1. Disk sa nachádza medzi piatym bedrovým a prvým krížovým stavcom. Táto oblasť chrbtice je najviac náchylná na poškodenie. Denný stres spôsobuje opotrebenie disku, prasknutie vláknitej membrány a tvorbu prietrže. Dôsledky tohto degeneratívneho procesu sú čiastočné alebo úplné parézy..

  Základné informácie

  Obratle sú kĺbovo spojené laterálnymi kĺbmi a vláknitým tkanivom. Spojivové tkanivo medzi stavcami obsahuje disk a vláknité jadro. Disky slúžia ako tlmič pre stavce. V prípade poškodenia je narušená integrita tkaniva disku, jadro presahuje hranice a medzistavcová kýla disku L5-S1 je umiestnená medzi prvým sakrálnym a posledným bedrovým stavcom.


  Disk L5-S1 na rozdiel od iného lichobežníkového tvaru. Zvláštnosť formy sa vysvetľuje anatomickou štruktúrou stavcov. Kýla L5-S1 je častejšia ako poškodenie iných oblastí chrbtice. Táto časť chrbtice je vystavená veľkému stresu. Degeneratívne zmeny vo vláknitom tkanive vedú ku kompresii nervových koreňov a miechy. Inervácia je narušená, normálny prísun krvi v tejto časti chrbtice. Začatá alebo neliečená patológia môže spôsobiť paraparézu alebo parézu, čo môže viesť k invalidite.

  Druhy kýly


  V závislosti od umiestnenia kýly existujú:

  • chrbtovej,
  • paramediální,
  • kruhový,
  • prostredný.

  Kruhová prietrž pokrýva rovnomerne celý miechový kanál.

  Difúzia sa vyznačuje nerovnomernými javmi deformácie a môže sa tvoriť v niekoľkých oblastiach chrbtice.

  Dorsálna hernia je nasmerovaná do miechového kanála. Kompresia nervových koreňov je výraznejšia. Bočná deformácia sa prejavuje intenzívnou bolesťou v dolnej časti chrbta. Táto forma patológie často vedie k závažnému stlačeniu sedacieho nervu, chirurgická liečba je indikovaná v pokročilom stave.


  Dôvody vývoja medzistavcovej prietrže lumbálneho disku L5-S1 môžu byť:

  • patológia bedrových kĺbov trpiacich v detstve,
  • zakrivenie chrbtice,
  • prehnané zaťaženie,
  • zranenia a škody spôsobené nehodami, školenia, pády,
  • sedavý spôsob života,
  • nevyvážená výživa,
  • niektoré gynekologické patológie,
  • osteochondrosis,
  • Ankylozujúca spondylitída,
  • artritída,
  • metabolické poruchy atď..

  Po mechanickom poškodení nemá patológia živý klinický obraz a môže sa prejaviť o rok a pol..

  Liečebné metódy


  Ošetrenie hernie disku L5-S1 v bedrovej oblasti určuje lekár po absolvovaní potrebných hardvérových a laboratórnych vyšetrení..

  Včasné odporúčanie špecialistovi pomôže vyhnúť sa komplikáciám a chirurgickému zákroku..

  Konzervatívna terapia je založená na úľave od bolesti, znížení zápalu, obnove chrupavky, znížení polovičnej dislokácie stavcov, cvičebnej terapii, fyzioterapii, nosení špeciálnych korzetov..

  Chirurgický zákrok sa vykonáva v prípade núdze alebo v prípade, že konzervatívna liečba nepriniesla pozitívne výsledky..

  konzervatívny


  Konzervatívna liečba malej prietrže medzistavcovej platničky L5-S1 (do 5 mm) sa lieči komplexom fyzioterapeutických cvičení a chrbtovej trakcie. Pri veľkosti vzdelania do 8 mm terapia zahŕňa:

  • liečba drogami,
  • chrbtová trakcia,
  • masáže,
  • fyzioterapeutické procedúry,
  • manuálna terapia,
  • akupunktúra,
  • Cvičebná terapia.

  Lieky predpísané pri liečbe kýly:

  • lieky proti bolesti,
  • nesteroidné protizápalové lieky - znižujú ložiská zápalových procesov a anestetizujú,
  • svalové relaxanciá - zmierňujú svalové kŕče, znižujú bolesť,
  • Vitamíny B - obnovujú inerváciu,
  • chondroprotektory - aktivujú regeneračné procesy vo vláknitom tkanive.

  Pre silnú bolesť blokujte novokain alebo lidokaín.

  Pri hernii disku L5-S1 väčšej ako 12 mm sa konzervatívna liečba vykonáva v nemocnici pod dohľadom lekára. Pacientovi je zobrazený odpočinok na lôžku, až kým sa úplne neodstráni bolesť. Potom, čo môžete ísť na domácu liečbu.

  V komplikovaných prípadoch je predpísaná operácia.

  chirurgický


  Chirurgické ošetrenie kýly miechového disku L5-S1, núdzové opatrenie, vykonané:

  • keď sa bolesti pri znižovaní bolesti neznižujú,
  • s neurologickými patológiami sprevádzanými poruchou priechodu nervového impulzu a obmedzením pohybov nôh,
  • s progresívnou kompresiou nervových koreňov, prejavujúcou sa ako paréza nôh.

  V závislosti od typu kýly bedrovej chrbtice:

  • mikrodisektómia - najmenej traumatická,
  • odparovanie laserom - prietrž sa prietrží pomocou laserového lúča,
  • discektómia - úplná resekcia medzistavcových platničiek, stavce bez disku stratia pri indikácii anatomickú flexibilitu; odstránený disk nahradte umelým.

  Po operácii sa vykonáva tradičná konzervatívna liečba. Miecha je imobilizovaná špeciálnym korzetom..


  Výhoda operácie: úplná úľava od bolesti. Medzi mínusy patria: dlhá rehabilitácia po liečbe, relapsu možné - opätovný rozvoj prietrže na rovnakom mieste, infekcia rany.

  Aby sa zabránilo vzniku nepríjemných následkov, je potrebné: viesť mobilný životný štýl, dodržiavať správnu výživu, pravidelne podrobovať lekárskej prehliadke (raz ročne).

  Anatómia ľudskej chrbtice

  Je ťažké preceňovať úlohu chrbtice v štruktúre a fungovaní celého tela. Stav všetkých ostatných orgánov a systémov závisí od toho, ako je zdravý, pretože naša chrbtica nám nielenže umožňuje normálny pohyb a udržiavanie držania tela, ale je aj hlavným kanálom komunikácie medzi všetkými orgánmi tela a mozgu. Vzhľad živých tvorov počas vývoja chrbtice im umožnil stať sa mobilnejšími, cestovať na veľké vzdialenosti pri hľadaní potravy alebo schovávať sa pred predátormi a stavovce majú rýchlejší metabolizmus. Prvými stavovcami boli ryby, ktoré postupne nahradili kosti chrupavky skutočnými a neskôr sa vyvinuli na cicavce. Vzhľad chrbtice prispel k diferenciácii nervového tkaniva, vďaka čomu sa nervový systém stavovcov rozvinul rovnako ako všetky zmyslové orgány. Ľudské telo sa líši od tela väčšiny zvierat tým, že ľudia sú vzpriamení, a preto je ich chrbtica usporiadaná trochu inak. Naopak, u zvierat je pružnejšia, u ľudí je naopak rigidnejšia, aby sa umožnilo stáť vzpriamene a znášať telesnú hmotnosť, najmä počas tehotenstva. Tiež chvostová časť chrbtice u ľudí je atrofovaná a tvorí kostrč. Podrobnejšie zvážte anatómiu ľudskej chrbtice..

  V prenatálnom období sa u človeka vytvorí 38 stavcov: 7 krčných, 13 hrudných, 5 bedrových a 12 alebo 13 padajú na krížovú a chvostovú kosť..

  Keď sa človek narodí, jeho chrbát je rovný, chrbtica nemá žiadne ohyby. Keď dieťa začne plaziť a zdvíhať hlavu, vytvorí sa krčný krk vpred. Potom sa človek začne plaziť - vytvárajú sa hrudné a bedrové ohyby, takže v čase, keď sa dieťa postaví na nohy, jeho chrbát a chrbtica nadobudnú formu potrebnú na tento účel. V budúcnosti vedie vzpriamenosť k zvýšeniu bedrovej deformácie. Ohyby chrbtice umožňujú, aby nebola tak tuhá, aby vertikálne zaťaženie rozdeľovala ergonomickejšie ako pružina..

  Anatómia chrbtice

  kostrč

  Skladá sa z roztavených kostí, rovnako ako horné úseky, nesie axiálne zaťaženie, ale slúži ako miesto na uchytenie väzov a svalov a podieľa sa aj na redistribúcii telesnej hmotnosti v sede a predĺžení bedrového kĺbu. Počas pôrodu je možná mierna pohyblivosť kĺbov kostrče a prekrývajúcej krížovej kosti. U zvierat nie je sakrálny úsek fúzovaný a prechádza do chvosta, u ľudí sa zriedkavo vyskytuje základný chvost vo forme chvosta..

  sacrum

  Je to konglomerát niekoľkých stavcov, ktoré spolu so symetrickými iliakálnymi, ischiatickými a ochlpeniami tvoria panvový kruh. Sakrálne stavce dorastajú úplne až do veku 15 rokov, takže u detí zostáva táto časť mobilná. Kostný trojuholník krížovej kosti nie je monolitický, ale má diery, cez ktoré prechádzajú cievy a nervy.

  bedrový

  Pozostáva z piatich stavcov a je najmasívnejšia, pretože tu padá najväčšia záťaž. Bedrový stavec, ktorého anatómia sa mierne líši od zvyšku, je zreteľne širší a kratší a väzivo a chrupavka medzi nimi sú hrubšie a silnejšie. Spinálne procesy nie sú také dlhé ako procesy v hrudných stavcoch a stoja takmer kolmo na chrbticu, vďaka čomu je spodná časť chrbta celkom plastická, pretože pri pohybe pôsobí ako tlmič nárazov. Testovacie napätia môžu spôsobiť preťaženie. Rovnako ako krk, aj táto časť je najviac náchylná na zranenie..

  Hrudné oddelenie

  Má 12 stavcov, najdlhšie. Hrudná oblasť je najmenej mobilná, pretože odstredivé procesy odchádzajú v uhle, akoby sa o seba opierali. Rebrá sú pripevnené k hrudnej oblasti a tvoria rám hrudníka. Štrukturálne vlastnosti stavcov tohto oddelenia sa spájajú hlavne s prítomnosťou rebier, pričom každý hrudný stavec má osobitné zárezy na laterálnych procesoch ich pripevnenia..

  krčnej

  Najvyšší a najmobilnejší sa skladá zo siedmich stavcov. Dve horné stavce sa líšia štruktúrou od ostatných, slúžia ako spojky chrbtice a lebky a majú svoje vlastné mená - Atlant a Epistrofia. Atlas nemá telo, ale pozostáva z dvoch oblúkov, takže vyzerá ako široký prsteň. Lebka je k nemu pripevnená zhora. Dole je Epistrofia, ktorá má špeciálny čap, na ktorý Atlas sedí ako dverový záves. Vďaka tomu môže človek otočiť hlavu doprava a doľava. Krčné stavce sú malé a mierne pretiahnuté naprieč, pretože ich zaťaženie je minimálne. Na úrovni šiesteho krčného stavca vstupuje stavcová artéria do chrbtice. Ukázalo sa, že to je na úrovni druhého stavca a ide do mozgu. Táto tepna je husto opletená vláknami sympatického nervu, ktorý je zodpovedný za bolesť. Ak sú v cervikálnej oblasti problémy a nerv je podráždený (napríklad v dôsledku osteochondrózy), potom osoba pociťuje silnú bolesť v zadnej časti hlavy, tinnitus, závraty, nevoľnosť a muchy v očiach blikajú. Šiesty stavec sa nazýva aj karotída, pretože pri zraneniach môžete stlačiť krčnú tepnu, ktorá prechádza v blízkosti jej spinálneho procesu..

  Stavba stavcov

  Zoberme si štruktúru kostí chrbtice všeobecne. Stavce sú zmiešaným typom kostí. Telo pozostáva z huby z kostného tkaniva, z procesov v byte. Vertebrálne kosti obsahujú malé množstvo kostnej drene, ktorá je orgánom krvotvorby. Existuje niekoľko takzvaných krvotvorných baktérií, ktoré vedú k vzniku rôznych rodín krviniek: erytrocytov, granulocytov, lymfocytov, monocytov a megakaryocytov..

  Navonok sú u ľudí viditeľné iba spinálne procesy stavcov, vyčnievajúce z hľúz pozdĺž chrbta. Zvyšok chrbtice je pod vrstvou svalov a šliach, akoby pod škrupinou, takže je dobre chránený. Početné procesy slúžia ako miesta na pripojenie väzov a svalov.

  Medzistavcové platničky sú chrupavkové vložky medzi stavcami. Ak je ťažké zlomiť kosť, je ľahšie poraniť disk, ku ktorému často dochádza. Disk pozostáva z jadra a vláknitého prstenca, ktorý je vrstvením mnohých dosiek pozostávajúcich z kolagénových vlákien. Kolagén je hlavnou stavebnou bielkovinou tela. Rovnako ako v prípade akéhokoľvek chrupavčieho tkaniva vytvára kapsula obklopujúca medzistavcový priestor synoviálnu tekutinu, cez ktorú sa vyživuje disk, ako aj lubrikáciu kĺbových povrchov. Keď sa zaťaženie disku zvýši, sploští sa, nadbytočná tekutina ho opustí, čím sa znížia vlastnosti absorbujúce nárazy. Ak je tlak príliš silný, môže vláknitý kruh prasknúť a menej husté jadro bude tvoriť prietrž, ktorá môže komprimovať nervy alebo krvné cievy.

  Disky nemajú svoje vlastné prívody krvi, a preto dostávajú výživu cez malé cievy, ktoré prechádzajú okolitými svalmi, aby sa udržali v zdravom stave, mala by sa vyvinúť pružnosť a tón miechy v spojení s obdobiami dekompresie. Pokročilý prípad dystrofických zmien v kĺbovej chrupavke sa nazýva osteochondróza. Pri tomto ochorení sa znižuje dĺžka chrbtice, zvyšuje sa ohyb a môžu sa stlačiť miechové nervy, ktoré prechádzajú medzi stavcami, čo spôsobuje porušenie funkcie blízkych orgánov a tkanív, ako aj bolesť v oblasti kompresie a pozdĺž dráhy nervu..

  Medzi procesmi stavcov sú fazetové kĺby. Pri degenerácii fazetového kĺbu trpia medzistavcové platničky, a tým aj samotné stavce.

  Vertebrálne väzy

  Aby si chrbtový stĺp udržal svoju tuhosť a neohýbal sa ako vŕba vetvičky a hrozil zlomením, je zosilnený mnohými odolnými väzmi. Väzy chrbtice sú veľmi početné, ale vo všeobecnosti sú rozdelené na dlhé, spájajúce všetky stavce zhora nadol a krátke, spájajúce jednotlivé fragmenty a kosti. Tieto väzivá zaisťujú zachovanie štruktúry a tuhosti chrbtice, ako aj schopnosť udržiavať priamu polohu tela, nielen vďaka svalovej námahe..

  Dlhé väzy zahŕňajú predovšetkým prednú pozdĺžnu. Je najväčšou a najodolnejšou v tele. Tento väz vedie pozdĺž predných stavcov a vláknitých krúžkov a pri ohýbaní dozadu pôsobí ako obmedzovač. Jeho šírka je 2,5 cm a hmotnosť, ktorú vydrží, dosahuje pol tony! Tento ligament sa neroztrhne priečne, ale môže byť pozdĺž veľkých vrstiev stratifikovaný pozdĺžne. Spodok je širší a hrubší.

  Zadný pozdĺžny väz vedie od druhého krčného stavca k krížovej kosti, umiestnenej vo vnútri. Nad ním je širšia ako zdola. Tento väz je tiež veľmi silný a obmedzuje sklon vpred. Môžete ho zlomiť, iba ak ho natiahnete viac ako 4-krát.

  K dlhým väzom patrí aj supraspinatúra, ktorá prebieha po spinálnych procesoch od siedmeho krčného stavca k prvému sakrálnemu stavcu, rovnako ako zadný obmedzuje predný sklon. Na vrchu ide do krčka maternicového väzu, ktorý je veľmi elastický. Tento väz vedie od siedmeho krčného stavca k lebke, jeho hlavnou funkciou je podpora hlavy.

  Krátke väzy zahŕňajú interspinálne, umiestnené medzi odstredivými procesmi, sú najodolnejšie v bedrovej oblasti a najmenej v krku.

  Priečne väzivo neumožňujú zlomenie chrbtice, keď sú ohnuté do strany, v dolnej časti chrbta sú najhrubšie a v krku rozdvojené alebo úplne chýbajúce.

  A posledné sú žlté väzy. Na rozdiel od ostatných sú najsilnejší, najodolnejší, najpružnejší a skutočne žltý. Prechádzajú za sebou a navzájom sa spájajú oblúkové procesy stavcov, v ktorých je umiestnená miecha. Pri skrátení sa sťahuje bez vytvárania záhybov, čím sa nepoškodí susedná miecha.

  Niektoré väzivá tiež pripevňujú rebrá k hrudným stavcom a krížová kosti je spojená s panvou..

  Okrem funkcie držania bremena je chrbtica tiež základom svalového systému, ktorý je súčasťou muskuloskeletálneho systému. Šľachy a svaly sú pripevnené k chrbtici po celej jej dĺžke. Časť svalov drží chrbticu, ostatné - môžu vykonávať pohyby. Chrbtica sa tiež podieľa na dýchaní, pretože bránica sa pripája k bedrovým stavcom a medzirebrové svaly k prsnému a krčnému telu. Bedrový kĺb je pripevnený k krížovej kosti a chvostovej kosti pomocou silných šliach, nesúcich väčšinu tela. Svaly ramenných kĺbov a ramien sú pripevnené na krčné, hrudné a dokonca aj horné bedrové stavce. Teda nepohodlie v končatinách sa môže prenášať na chrbticu a naopak, problémy v chrbtici sa môžu vyjadrovať bolesťou v končatinách..

  Zaujímavosti:

  Chrbtica zdravého dospelého človeka vydrží vertikálne zaťaženie 400 kg.

  Miecha

  Tela a procesy stavcov tvoria miechový kanál a prenikajú cez chrbticu.

  Miecha tvorí spolu s mozgom centrálny nervový systém, evolučne vznikol skôr ako mozog. Začína na hranici medully oblongata, dlhé asi 45 cm a šírky 1 cm a tvorí sa v 4. týždni vývoja plodu. Podmienečne rozdelené do segmentov. Dve kostné brázdy sú umiestnené za a pred nervovým útvarom, ktorý podmienene delí mozog na pravú a ľavú polovicu. Miecha sa skladá z bielej a šedej hmoty. Sivá hmota, ktorá je bližšie k osi, tvorí asi 18% celkovej hmotnosti miechy - jedná sa o samotné nervové bunky a ich procesy, v ktorých dochádza k spracovaniu nervových impulzov. Biela hmota je cesta, stúpajúca a klesajúca nervové vlákna.

  Miecha, podobne ako mozog, je oddelená od okolitých tkanív tromi membránami: vaskulárnym, arachnoidálnym a pevným. Priestor medzi vaskulárnymi a arachnoidálnymi membránami je vyplnený mozgomiešnou tekutinou, ktorá plní výživné a ochranné funkcie..

  Je zaujímavé, že dĺžka miechy a miechy je rovnaká v zárodku, ale ďalej, po narodení, chrbtica u človeka rastie rýchlejšie, v dôsledku čoho je samotná miecha kratšia. Vo veku piatich rokov prestáva rásť. U dospelých končí na úrovni bedrových stavcov.

  Od miechy sa oddeľujú predné a zadné korene, ktoré po zlúčení tvoria miechový nerv. Predný koreň nesie motorické vlákna, citlivé na chrbát. Miechové nervy sa spárovali sprava a doľava otvormi vytvorenými medzi dvoma susednými stavcami, tvoriacimi 31 párov. Osem krčka maternice, dvanásť hrudníka, päť bedier, päť sakrálnych a jedna coccygeal.

  Časť miechy, z ktorej vystupujú spárované konce, sa nazýva segment, ale v dôsledku rozdielu v dĺžke chrbtice a miechy sa počty segmentov chrbtice a miechy nezhodujú. Takže samotný lumbálny mozgový segment sa nachádza v nervovom oddelení stavcov a príslušné nervy opúšťajú otvory v stavci bedrovej časti. Ukazuje sa, že nervové korene sa tiahnu pozdĺž dolnej časti chrbta a krížovej kosti, čím vytvárajú tzv. "Cop".

  Miechové segmenty ovládajú presne definované časti tela. Časť informácií sa posiela na vyššie oddelenia na spracovanie a časť sa spracováva okamžite. Krátke reakcie, ktoré neovplyvňujú vyššie delenia, sú jednoduchými reflexmi. Reakcie na vyššie oddelenia sú komplexnejšie.

  označeniesegmentInovačné zónysvalorgány
  krčnej
  (Cervikálna):
  C1-C8
  C1Malé krčné svaly
  C4Supraclavikulárna oblasť,
  zadná časť krku
  Svaly hornej časti chrbta,
  brušnej svaloviny
  C2-C3Oblasť krku,
  krk
  C3-C4Supraklavikulárna časťPľúca, pečeň,
  žlčníka,
  črevá,
  pankreas,
  srdce, žalúdok,
  slezina,
  dvanástnik
  C5Krk späť,
  rameno,
  oblasť ramien
  Ramená, flexory predlaktia
  C6Krk späť,
  rameno, predlaktie vonku,
  palcová kefa
  Späť na začiatok,
  vonkajšie predlaktie
  a rameno
  C7Zadný ramenný opasok,
  kefy na prsty
  Ohýbačky zápästia,
  prsty
  C8dlaň,
  4, 5 prstov
  prsty
  Prsník
  (Hrudný):
  TR1-TR12
  Tr1Oblasť podpazušia,
  ramená,
  predlaktie
  Jemné svaly rúk
  TR1-TR5Srdce
  TR3-TR5pľúca
  TR3-TR9Broncho
  TR5-TR11žalúdok
  TR9pankreas
  TR6-TR10Dvanástnik
  TR8-TR10Slezina
  TR2-TR6Späť z lebky
  šikmo dole
  Medzirebrové, miechové svaly
  TR7-TR9predné,
  zadný povrch
  telo na pupok
  Chrbát, brušná dutina
  TR10-TR12Telo pod pupkom
  bedrový
  (Bedrové):
  L1-L5
  TR9-L2črevá
  TR10-loblička
  TR10-l3maternica
  TR12-l3Ovária, semenníky
  L1trieslaBrušná stena pod ňou
  L2Stehná vpreduPanvové svaly
  L3Bedro,
  predkolenie
  Bedra: flexor, rotačné,
  predný povrch
  L4Bedro vpredu, zozadu,
  koleno
  Extensory dolnej časti nohy,
  femorálna fronta
  L5Holene, prsty na noháchFemorálna predná časť,
  bočné, dolná časť nohy
  krížový
  (Posvätný):
  S1-S5
  S1Zadná časť chodidla
  a boky, chodidlo vonku,
  prsty
  Zadok, holenný predok
  S2zadok,
  bedro,
  holene vnútri
  Predkolenie,
  svaly chodidla
  konečník,
  mechúr
  S3genitáliePanvové, trieslové svaly,
  zvierač riti, močový mechúr
  S4-S5Anus Area,
  rozkrok
  Pohyby čriev
  a močenie

  Choroby chrbtice

  Zdravý chrbát, najmä chrbtica, je základom uspokojivého života. Je známe, že vek chrbtice nie je určený rokmi, ale jej flexibilitou. Moderné ľudstvo však vďaka sedavému životnému štýlu získalo množstvo úspechov, ktoré sa inak nazývajú choroby. Zoberme si ich vo vzrastajúcom poradí dysfunkcie.

  1. Rachiocampsis.
  2. Osteochondróza. Zhoršenie výživy kĺbov a posun ťažiska od centrálnej osi chrbtice vedie k dystrofickým zmenám.
  3. Herniatický disk. Ako už bolo spomenuté, vyskytuje sa pri sedavom spôsobe života, nadmernom strese alebo zranení.
  4. Ankylozujúca spondylitída. Systémové ochorenie kĺbov s prevládajúcim poškodením kĺbov chrbtice. S rozvojom choroby sa celá chrbtica postupne začína zakrývať prírastkami vápnika, ktoré sa nakoniec stanú tvrdým kostným tkanivom. Osoba stráca pohyblivosť a zostáva v ohnutej polohe. Bežnejšie u mužov.
  5. Osteoporóza. Systémové ochorenie kostí, vrátane chrbtice.
  6. nádory.

  Okrem výživy a fyzickej aktivity budú pre chrbát užitočné aj jogy, pilates, tanec a plávanie. Zlý vplyv na stav zadnej časti gravitácie, opotrebovaný v jednej ruke, dlhé sklonené polohy, ktoré sa udržiavajú počas práce, nepohodlné polohy spojené s predĺženou asymetriou, napríklad sklon do strany, ako aj chôdza v pätách.

  Pokiaľ ide o zdravie chrbtice, postupujte podľa jednoduchých pravidiel:

  • Precvičte si flexibilitu a svalový tréning..
  • Vyvarujte sa konceptu.
  • Sledujte svoju pozíciu.
  • Spite na tvrdom povrchu. Príliš mäkké lôžko môže spôsobiť, že vaše telo bude na dlhej dobe v póze s veľmi zakriveným chrbtom. Toto ovplyvní nielen kvalitu spánku, ale môže tiež spôsobiť únavu miechy..
  • Prepravujte náklad symetricky, t. J. Do oboch rúk alebo na chrbát, ale neprepínajte ho. Pri zdvíhaní bremena sa snažte nepoužívať chrbát, ale nohy. Je oveľa bezpečnejšie zdvihnúť niečo z podlahy, krčiť sa s rovnou chrbtom a narovnať si nohy, ako sa zohnúť nad.
  • Noste dobrú obuv. Problémy s chodidlami a nohami sa okamžite odrážajú na chrbte, pretože chrbtica je nútená kompenzovať všetky deformácie panvovej oblasti..
  • Môžete si dať masáž so špecialistom.

  Zaujímavosti:

  Najsilnejšia chrbtica na planéte je v hlodavci - ugandská pancierovka, žijúca v Kongu. Jej hrebeň je schopný uniesť tisíckrát väčšiu váhu ako jeho! Je masívnejší, má až sedem bedrových stavcov a tvorí 4% telesnej hmotnosti, zatiaľ čo zvyšok hlodavcov - od 0,5 do 1,6%.

  Najdlhšia chrbtica je u hadov. Kvôli nedostatku dolných a horných končatín je ťažké rozlíšiť akékoľvek oddelenia a počet stavcov sa môže v závislosti od druhu pohybovať od 140 do 435 kusov! Hady tiež nemajú hrudnú kosť, takže môžu prehltnúť veľkú korisť rozložením rebier alebo ich vytlačiť do úzkej medzery a vyrovnať ich.

  Napriek dlhému krku má žirafa celkom sedem stavcov. Sú však dlhšie a majú drážkovitú štruktúru, vďaka ktorej je krk zvieraťa veľmi pružný.

  Najťažšia chrbát je pre vtáky. Krčná oblasť vtákov má od 11 do 25 stavcov, takže ich krk je veľmi pružný, ale telo je naopak. Obratle hrudnej a bedrovej oblasti sú navzájom spojené a spájajú sa pod krížovou sieťou, čím vytvárajú tzv. komplexná krížová kôra. Časť kaudálnych stavcov je tiež spojená s krížovou kosti. Vták sa nemôže ohýbať alebo ohýbať v hrudi alebo dolnej časti chrbta, nemôže sa ohýbať nabok, ale pomáha udržiavať požadovanú polohu počas letu..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Medzistavcové platničky a stavce neobsahujú nervové zakončenie. Preto bolesť v bedrovej oblasti spôsobuje kŕče chrbtových svalov.Preto je hlavnou úlohou tréningu prietrže medzistavcovej platničky bedrovej chrbtice odstránenie svalov zo spazmu.

  4 komentáre

  Kruhové svaly umiestnené okolo pupka, nazývané medicínsky pupočníkový kruh, sú slabým článkom ľudského brucha..Zvláštnosť jeho štruktúry umožňuje pupočnej prietrži rozvíjať sa a ísť von - je to guľovité vydutie, ktorého dutina môže byť vyplnená omentom, žalúdkom alebo črevnými slučkami, ktoré do nej spadli.
  Ťažká bolesť chrbta často vyvoláva taký patologický proces, ako je dorzopatia bedrovej chrbtice. Tento výraz sa týka komplexu degeneratívnych-dystrofických chorôb chrbtice a priľahlých anatomických štruktúr.