loader

Hlavná

Späť

Sagitálna stenóza miechy na úrovni stavovcov l4-l5

Sagitálna veľkosť miechy je dôležitým ukazovateľom, ktorý sa určuje pri vizuálnej diagnostike patologických stavov rôzneho pôvodu. Zníženie frekvencie môže spôsobiť komplikácie a negatívne účinky na zdravie..

Aká je sagitálna veľkosť miechy

Miechový kanál je anatomická štruktúra, ktorej hlavnou funkciou je ochrana miechy. Na priečnej veľkosti je oválny. V prednom smere je miechový kanál menší, čo sa musí pri diagnóze zohľadniť.

Veľkosť sagitálu je šírka miechového kanála v prednom smere pozdĺž stredovej čiary. Ukazovateľ je kritériom pre diagnostiku patologických zúžení, ktoré vedú k stlačeniu látky miechy s následným narušeným funkčným stavom..

Priemer miechového kanála je takmer rovnaký vo všetkých častiach chrbtového stĺpca. Norma prednej veľkosti miechového kanála v oblasti 1 a 2 krčnej chrbtice je v priemere 20 mm. Ďalej v segmente c5-c7 nastáva mierny pokles, pri ktorom je šírka 17 alebo 18 mm. Na úrovni hrudnej a bedrovej chrbtice zostáva takmer rovnaká. Normálne sa veľkosť prednej časti miechového kanála môže meniť v rozmedzí 3 mm až do segmentu 14-s1, čo významne neovplyvňuje funkčný stav látky miechy a koreňov miechy.

S vekom dochádza k miernemu fyziologickému poklesu veľkosti sagitálov, čo je spojené s degeneratívno-dystrofickými procesmi vo všetkých štruktúrach pohybového aparátu. Výsledkom je, že všetky rozmery miechového kanála sú zmenšené, čo je výraznejšie v prednom smere.

Zmena veľkosti sagitálu

Za patológiu sa považuje zníženie sagitálnej veľkosti miechy o 3 až 4 mm alebo viac. Minimálny priemer kanála v prednom smere by nemal byť menší ako 14 mm. Zúženie sa nazýva spinálna stenóza..

Zväčšenie prednej veľkosti hrebeňového kanála je veľmi zriedkavý stav. Zvyčajne je to spôsobené ťažkým poranením chrbtice s poškodením kostných základov, proti ktorému dochádza k zmene anatomického pomeru štruktúr. Toto je často sprevádzané súčasným narušením integrity látky miechy.

Šírka miechového kanálika bedrovej chrbtice sa zmenšuje častejšie. Patologický stav sa vyvíja v dôsledku veľkého množstva dôvodov. V závislosti od skupiny etiologických faktorov, ktoré viedli k zúženiu miechy, sa rozlišujú vrodené a získané patologické stavy. Vrodené zúženie je primárneho pôvodu, je diagnostikované u dieťaťa bezprostredne po narodení a je spôsobené vplyvom nasledujúcich príčinných etiologických faktorov:

 • Dedičná predispozícia, ktorá je implementovaná na genetickej úrovni.
 • Porušenie určitých génov, ktoré sú zodpovedné za normálne dozrievanie štruktúr pohybového aparátu plodu. Ak je šírka kanála 0 mm, stav sa nazýva atrézia a po narodení nemusí byť dieťa životaschopné.
 • Infekčné choroby v minulosti počas tehotenstva, ktoré vedú k malformáciám plodu - medzi najnebezpečnejšie choroby patrí rubeola, toxoplazmóza, patológia spôsobená vírusom Epstein-Barr.
 • Vplyv ionizujúceho žiarenia na telo tehotnej ženy, ktorý má negatívny vplyv na vyvíjajúci sa plod, čo vedie k malformáciám niekoľkých orgánových systémov vrátane chrbtice..
 • Požitie toxických zlúčenín v tele ženy počas tehotenstva vrátane karcinogénov. Niektoré lieky môžu mať negatívny vplyv na vyvíjajúci sa plod, ktorý je potrebné vziať do úvahy skôr, ako sa začnú používať..

Získaná stenóza má zvyčajne sekundárny pôvod a vyvíja sa po narodení osoby. Medzi najbežnejšie spúšťacie faktory patria:

 • Degeneratívno-dystrofická patológia - podvýživa miechy vedie k zmenám v ich vlastnostiach, v dôsledku čoho sa môže spinálny kanálik zúžiť. Lokalizované zúženie prispieva k strednej prietrži medzistavcovej platničky, ktorá sa vyznačuje tvorbou výbežku.
 • Zápalová patológia, ktorá má odlišný pôvod - najčastejšie autoimunitné procesy vedú k stenóze miechového kanála, najmä k reumatizmu, reumatoidnej artritíde, ankylozujúcej spondylitíde.
 • Úrazy v minulosti - podliatiny mäkkých tkanív, podvrtnutia, roztrhnutia väzivových väzov a šliach spojivového tkaniva, dislokácie alebo subluxácie kĺbov, zlomeniny kostných základov hrebeňa vedú k zmene anatomického pomeru štruktúr, čo vedie k zúženiu kanála.
 • Niektoré chronické infekčné procesy lokalizované v chrbtici a vedúce k deštrukcii tkaniva - tuberkulóza.
 • Onkologické procesy s vývojom objemových procesov v chrbtici, ktoré vedú k zúženiu jeho kanála.

Znalosť dôvodov rozvoja patologického stavu je nevyhnutná pre spoľahlivú diagnostiku a následný výber účinnej liečby. Niektorým etiologickým faktorom sa dá zabrániť..

Existujú dva typy zúženia miechového kanála. Absolútna stenóza sa vyvíja s priamym zmenšením sagitálnej veľkosti. Relatívne zúženie nastáva so zväčšením objemu miechy, v dôsledku čoho je stlačený. V tomto prípade zostane norma lúmenu miechového kanálu nezmenená..

Zúženie prednej veľkosti miechy predstavuje riziko pre ľudské zdravie. Súčasne je zablokované vedenie nervových impulzov pozdĺž nervových vlákien, čo vedie k funkčným zmenám pod kompresiou. Pri difúznej stenóze s veľkosťou menšou ako 11 mm vo všetkých častiach chrbtice existuje riziko úplnej imobilizácie osoby, narušenie vnútorných orgánov, čo často vedie k fatálnym následkom. Ak je sagitálna veľkosť asi 14 mm, negatívne účinky sa nemusia objaviť dlho, čo môže znamenať čiastočnú kompenzáciu impulzov..

Príznaky spinálnej stenózy

Sagitálna spinálna stenóza má nasledujúce klinické prejavy spojené s narušeným funkčným stavom miechy:

 • Bolesť v oblasti stlačenia látky miechy, ktorá môže byť lokalizovaná v krčku, hrudníku alebo bedrách.
 • Porušenie citlivosti kože pod miestom stlačenia miechy - parestézia.
 • Znížená svalová sila horných alebo dolných končatín, ktorá závisí od úrovne kompresie miechy. Pri ťažkej stenóze na úrovni 14 a 15 sa často rozvíja paralýza nôh.
 • Svalová hypotrofia, ktorá je dôsledkom porušenia inervácie a sprevádzaná výrazným znížením ich objemu.
 • Porušenie funkcie panvových orgánov, ku ktorému zvyčajne dochádza pri stenóze v bedrovej oblasti na úrovni l5-s1 - ťažkosti s močením, vyprázdňovaním.

Závažnosť a lokalizácia príznakov stenózy závisí od úrovne kompresie miechy v miechovom kanáli..

Diagnostické a liečebné metódy

Spoľahlivá diagnóza patologického stavu spočíva v zobrazovaní chrbtice pomocou niekoľkých inštrumentálnych výskumných techník:

 • rádiografiu
 • CT sken;
 • Magnetická rezonancia.

Na základe výsledkov vyšetrenia môže lekár posúdiť povahu zmien a zvoliť liečebnú taktiku. Zahŕňa konzervatívne opatrenia a chirurgický zákrok. Pri malom stupni stenózy sú predpísané liekové terapie, masáže a fyzioterapeutické cvičenia.

Ak dôjde k úplnej blokáde nervových impulzov, operácia bude účinná. Zahŕňa časť miechového kanálu, zvyčajne v oblasti oblúkov. Potom sa vykoná plast na posilnenie tkanív a zabránenie vzniku komplikácií. V prípade potreby sa uskutoční implantácia..

Veľkosť kýly sagitálnej

Výčnelok L5 s1: čo to je, príznaky, typy a liečba

Výčnelok disku 15 s1 je ochorenie bedrovej chrbtice vo forme výčnelku. Vyznačuje sa nástupom bez závažných príznakov. Preto nie je vždy možné zahájiť liečbu včas. V dôsledku asymptomatického nástupu je ochorenie závažné.

Obsah článku:
Dôvody rozvoja, typy
príznaky
Liečba drogami
Fyzioterapia, cvičebná terapia

Faktory a príčiny rozvoja

Protrúzia medzistavcovej platničky sa vo väčšine prípadov objavuje na pozadí existujúcich chorôb chrbtice. Patria sem skupina chorôb, pri ktorých dochádza k deštrukcii miechy. Ide predovšetkým o osteochondrózu. Vedie to k porušeniu normálneho usporiadania disku a krúžku okolo neho.

Medzi ďalšie dôvody patria:

 • zakrivenie chrbtice;
 • predchádzajúce zranenia v bedrovej oblasti;
 • osteoporóza, pri ktorej existuje obmedzenie pohybu stavcov.

Pri vývoji výčnelku existujú aj faktory, ktoré môžu prispieť k zmene chrbtice. Tie obsahujú:

 • náchylnosť na dedičnosť (ak sa choroba často vyskytuje v rodine);
 • časté choroby infekčnej povahy;
 • zlé držanie tela pri sedení;
 • zmeny metabolizmu tela (napríklad nadváha, diabetes mellitus alebo narušenie metabolizmu vápnika);
 • nadmerné zaťaženie spojené s tvrdou prácou alebo športom;
 • nevyvinuté svaly chrbta;
 • zmeny súvisiace s vekom (relevantné pre ženy počas menopauzy a po nej).

Vyššie uvedené faktory sa môžu stať podmienkami pre vývoj výčnelku v bedrovej oblasti.

Aké sú typy chorôb?

Výčnelok sa môže vyskytovať v niekoľkých formách. Klasifikácia je založená na mieste, kde dochádza k vyčnievaniu disku. Rozlišujú sa tieto typy:

 1. Dorsálny výčnelok disku. Inak sa tento druh nazýva aj zadný alebo dorzálny. Zvláštnosťou je, že výstupok sa vyskytuje v smere, kde je umiestnená miecha. Preto sa nazýva chrbát. Pretože sa vydúva späť.
 2. Ďalšia odroda je kruhová. Nazýva sa to kvôli rovnomernému vyčnievaniu vo všetkých smeroch. Tento typ zvyčajne nedáva výrazné klinické príznaky..
 3. Difúzny pohľad. Vyznačuje sa nerovnomerným výčnelkom. Takáto odroda sa môže vyvinúť naraz na niekoľkých stavcoch bedrovej oblasti.

Najnebezpečnejším je dorzálny výčnelok.

Aké sú príznaky??

Výstupok disku 15 s1 do veľkosti 3 mm nie je vždy cítiť. Keď výstupok dosiahne veľkú veľkosť, objavia sa prvé príznaky. Tvorba prejavov je spojená s kompresiou nervových koreňov a klebety miechy. Keď výstupok disku dosiahne veľkosť až 5 mm, spoja sa príznaky tlaku na mieche. Toto je nebezpečenstvo vyčnievania v bedrovej oblasti.

Skoré príznaky

Prvým príznakom je bolesť v chrbte. Spočiatku sa vyskytuje iba počas fyzickej aktivity. Ako choroba postupuje, bolesť sa vytvára pri chôdzi a potom v pokojnej polohe. Najprv je bolesť v bedrovej oblasti. Keď výstupok stláča viac a viac nervových štruktúr, bolesť sa šíri do ďalších častí tela..

Môže sa vyskytnúť na nasledujúcich miestach:

 • v zadku;
 • siahať po stehno a celú dolnú končatinu.

Pri pohybe sa teda intenzita zvýši. Bolesť sa často vytvára v dlhej polohe na sedenie alebo v nepohodlnej polohe tela.

Prítomnosť bolesti v bedrovej oblasti je charakteristická pre všetky typy výčnelkov. Pri dorzálnom výčnelku sa takýto symptóm prejaví. Pretože výčnelok nastáva späť na stranu miechy. Ak máte bolesti podobné tým, ktoré sú popísané vyššie, musíte sa poradiť s lekárom.

Neskoré príznaky

Zároveň sa k bolesti pripája narušenie citlivosti. V oblasti stehien alebo dolných končatín sa objaví pocit brnenia. V niektorých prípadoch je možné na koži vytvoriť pocit plazivých husacích hrčiek. Podobne bolesť sa objavuje pri pohybe alebo v nepohodlnej polohe na sedenie..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Pri zväčšovaní veľkosti dosahuje výčnelok bolesti nasledujúce miesto. Často sa rozprestiera od lumbálnej oblasti po zadnú stranu stehna a prednú plochu dolnej časti nohy. Takáto lokalizácia indikuje tlak na korene miechového kanála, kde je umiestnená miecha..

Najnebezpečnejším prejavom je porucha panvových orgánov. Ich funkcia sa mení, oslabuje. Tie obsahujú:

 • močová inkontinencia;
 • porušenie močenia;
 • mimovoľné stolice;
 • nedostatok nutkania.

Muži môžu vyvinúť impotenciu. Takéto príznaky sa vyskytujú v neskorom štádiu, keď výstupok dosiahne miechu. Je zodpovedný za reguláciu fungovania panvových orgánov. Preto sa vytvárajú také príznaky. Príčinou sa zvyčajne stáva zadný výčnelok diskov. S včasnou pomocou sa týmto nepríjemným príznakom dá vyhnúť..

Ako liečiť?

Výčnelok disku l5 s1 sa lieči integrovaným prístupom. Terapia zahŕňa niekoľko oblastí:

Liečebná terapia, použitie fyzioterapie a vymenovanie špeciálnej gymnastiky sú konzervatívne. Ak sa objavia príznaky nesprávnej funkcie panvových orgánov, je potrebná chirurgická liečba. Využíva sa tiež pri absencii účinnosti konzervatívnych metód.

Drogová terapia

Liečba liekmi zameraná na zníženie intenzity symptómov. Na tieto účely sa používajú nesteroidné protizápalové lieky. Ich pôsobenie je zamerané na zníženie presne bolesti v bedrovej oblasti. Medzi nimi sú drogy výberu:

Tieto liečivá sa môžu používať vo forme mastí a tabliet na orálne podávanie. Masť sa má aplikovať na postihnuté miesto niekoľkokrát denne. Súčasne s cieľom odstrániť bolesť užite tablety obsahujúce analgetiká. Na ochranu žalúdka pridajte omeprazol.

Bolesť sa tiež vytvára v dôsledku svalových kŕčov. Na relaxáciu sa používajú svalové relaxanciá. Odstraňujú kŕče a bolesť sa zmierňuje. Používajú sa tieto lieky:

Užívanie týchto liekov je povolené len po vymenovaní lekára. Samoliečba je pri protrúznej terapii neprijateľná. Problém nie je možné vyriešiť vždy iba pomocou tabletiek. Vždy je potrebné kontaktovať odborníka. Pretože je potrebné identifikovať príčinu a konať podľa nej.

Ďalšou skupinou liekov sú chondroprotektory. Sú účinné iba v počiatočných štádiách choroby. Chondroprotektory sú konkrétne zamerané na odstránenie príčiny. Dĺžku liečby určuje lekár. Na dosiahnutie tohto účinku je zvýšený priebeh chondroprotektorov. Pretože tieto látky pôsobia pomaly. Medzi ne patrí Arthra alebo Teraflex.

Zároveň sa odporúča príjem vitamínov B. Pri silnej bolesti je predpísané lokálne podávanie analgetík do chrbtice..

Fyzioterapia a fyzioterapia

Medzi metódy fyzioterapie na použitie pri liečbe:

 • elektroforéza;
 • súčasná stimulácia;
 • UHF;
 • Monoforéza s hydrokortizónom.

Okrem liečebného komplexu je predpísaná aj návšteva chiropraktika.

Terapeutická gymnastika je zameraná na posilnenie chrbtových svalov a zvýšenie krvného obehu. Cviky na vyčnievanie disku sú nasledujúce:

 1. Musíte oddeliť šírku ramien nôh. Mal by byť naklonený do strán s malou amplitúdou pohybu. Nie je potrebné vykonávať ostré a zametacie pohyby. Sklopí sa 5-krát pri každej ceste.
 2. Mali by ste zaujať pozíciu na chrbte. Vytlačte končatiny. Mali by ste vstať a pokúsiť sa dostať na nohy. Opakujte niekoľkokrát.
 3. Poloha na chrbte. Zdvihnite telo a položte na lopatky a nohy. V tejto polohe nesmie byť dlhší ako 5 sekúnd. Vykonajte bez ostrých stúpaní.
 4. V polohe na bruchu mierne zdvihnite bradu. Potom, bez odtrhnutia panvy a nôh, sa pokúste napnúť bradu. Lean by mal byť na lakťoch. Opakujte niekoľkokrát.

Túto skupinu cvičení by ste mali pravidelne vykonávať. Všetky pohyby sú dôležité bez ostrých trhnutí. Pokúste sa urobiť ich plynulejšie. Ak cítite bolesť v čase cvičenia, stojí za to zastaviť telocvičňu. V takom prípade sa poraďte s lekárom.

chirurgia

Rozhodnutie o chirurgickom zákroku sa prijíma pri absencii účinku dlhodobej konzervatívnej liečby.

Disk sa odstraňuje. Táto operácia je šetrná, pretože neovplyvňuje integritu štruktúr obklopujúcich disk. Spočíva v znížení tlaku v dutine disku. Z tohto dôvodu je vypuklý bod stiahnutý späť.

Po operácii pacient postupne zvyšuje záťaž. Špeciálne cvičenia pre cvičebnú terapiu.

Liečte artrózu bez liekov? Je to možné!

Získajte bezplatnú knihu, Podrobný plán obnovy mobility kolien a bedrových kĺbov na artrózu a začnite sa zotavovať bez nákladnej liečby a chirurgického zákroku!

Kýlová kíla na zápästí: liečba kĺbu ramena

Kýla v kĺboch ​​sa tiež nazýva hygróm. Táto formácia sa podobá malej guli pod kožou.

Lopta je herniálny vak, ktorý sa tvorí z plášťa kĺbu. Vnútri je kĺbová tekutina, ktorá je zase zodpovedná za veľkosť prietrže.

Kýla sa môže tvoriť takmer v každom kĺbe, ale hygroma na zápästí, na zápästí.

Často je možné diagnostikovať vzhľad prietrže na vnútornej strane dlane..

Vývoj kýly

Kĺbový hygróm je tvorený najprv jemným vyčnievaním kože, ktorého veľkosť nepresahuje obvyklý hrášok.

V priebehu času sa kĺbové membrány začnú postupne zväčšovať, dochádza k zvláštnemu prieniku hygrómu medzi šľachy a väzivo kĺbov..

Tento proces môže trvať dlho a vyvíjať sa v priebehu rokov, zatiaľ čo pacient nepociťuje žiadne nepohodlie alebo bolesť..

Je to taký dlhý vývoj s nízkymi príznakmi, ktorý vedie k skutočnosti, že v počiatočnom štádiu veľa pacientov ignoruje výskyt problému..

Hygróm sa postupne zväčšuje a začína bolieť väzy a šľachy, zatiaľ čo pacient už začína pociťovať bolesť.

Tu by sa malo poznamenať, že ak prietrž dosiahne veľkú veľkosť, bude bolesť spôsobená nielen pohybmi a stresmi na rukách alebo zápästiach, ale aj v pokoji..

Pri priemernej alebo malej veľkosti prietrže sa bolesť vyskytuje iba pri záťaži, ktorá je na postihnutej oblasti.

Okrem toho môže byť prietržný problém komplikovaný skutočnosťou, že hernálny vak komunikuje s kĺbovou dutinou, takže v niektorých bodoch sa stáva, že kĺbová tekutina začína vstupovať do kĺbovej dutiny..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

To vedie k tomu, že to bude vizuálne vyzerať - hygróm úplne zmizol, ale po chvíli sa hernia opäť objaví na rovnakom mieste.

príčiny

Dôvody výskytu prietrže ešte neboli presne stanovené. Prečo sa objavujú na zápästí alebo na zápästí, aké sú skutočné mechanizmy rozvoja, to všetko ostáva vidieť.

Dnešný liek však identifikuje najpravdepodobnejšie príčiny a faktory, ktoré vedú k vzniku hygrómu:

 • Monotónna práca s hornými končatinami. Kýla najčastejšie postihuje krajčírky, strojníkov, badmintonových hráčov, sadzačov, pletiarov, klaviristov, huslistov. To znamená, že všetky tieto povolania priamo súvisia so skutočnosťou, že šľachy a kĺby ruky sú vystavené konštantnému zaťaženiu a ich škrupiny sú zranené..
 • Genetické faktory a dedičné predispozície.
 • Nemenej častým faktorom, ktorý spôsobuje vznik prietrže, je zranenie. Platí to najmä pri podvrtnutí, ako aj pri silných modrinách, zlomeninách a dislokáciách ruky.
 • Zápalové ochorenia kĺbov. Platí to najmä pre zápal kĺbového vaku - burzitída a zápal kĺbov - tendovaginitída.
 • V zriedkavých prípadoch je hernia výsledkom chirurgického zákroku na ruke. V tomto prípade je hygróm jednou z pooperačných komplikácií..

Kýla samotná je rozdelená na dva typy, jedná sa o jednokomorovú prietrž, ktorá sa skladá z jednej kapsuly, a o viackomorovú prietrž, ktorá sa skladá z niekoľkých kapsúl a týka sa komplikovanej alebo zanedbávanej verzie hygrómu..

príznaky

Hlavným príznakom prietrže kĺbov je bolesť. Bolesť najčastejšie bolí a lokalizuje sa výlučne v postihnutej oblasti.

Ako sme písali vyššie, bolesť sa pri fyzickej námahe zosilňuje a pri veľkej prietrži môže byť bolesť trvalá a môže byť v pokoji..

Vonkajšie príznaky sa objavujú ako tesnenie na pokožke. V niektorých prípadoch kýla môže rásť pomerne rýchlo, ale v drvivej väčšine je diagnostikovaný dlhodobý vývoj hygrómu. Opuch je ďalším príznakom..

liečba

Pri liečbe kýly v kĺbe sa používa niekoľko techník, ktorými sú:

 • fyzioterapia,
 • pichnutie,
 • Chirurgický zákrok.

Okamžite je potrebné objasniť, že prvé dve metódy - fyzioterapia a punkcia - sú preventívnejšie ako terapeutické. Nie sú schopní úplne vylúčiť prietrž, ale môžu zastaviť príznaky a zastaviť rast hygrómu..

Na úplné odstránenie prietrže v oblasti ruky je nevyhnutný chirurgický zákrok. Preto sa pri liečbe preferencie vždy podáva chirurgický zákrok.

Existujú tiež dve metódy na vykonanie chirurgického zákroku a odstránenie hygrómu:

 1. Vyrezanie prietrže. Počas operácie je prietrž úplne vyrezaná a zdravé tkanivo je zošité do podkožného tuku. Maximálna doba excízie je 30 minút. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii, po chirurgickom zákroku sa na zápästie aplikuje tesný obväz, ak sa operácia vykonala na zápästí, stehy sa dajú odstrániť po 10 dňoch.
 2. Druhou metódou je odstránenie laserovej prietrže. Ide o moderný a pomerne populárny spôsob, ako sa zbaviť hygrómu. Kapsula z prietrže je spálená laserovým lúčom, zatiaľ čo zdravé tkanivá netrpia. Jednou z hlavných výhod spôsobu laserového odstránenia je, že relaps je extrémne zriedkavý a rehabilitácia po odstránení trvá krátku dobu..

Pokiaľ ide o funkciu, tento typ liečby sa používa v počiatočných fázach vývoja prietrže pomocou špeciálnej striekačky s dlhou ihlou, obsah kapsuly sa vylučuje z hernálnych vakov..

Okrem toho sa táto funkcia používa na stanovenie prítomnosti rakovinových buniek v hernii.Tento spôsob liečby sa používa stále a menej z dôvodu vysokého rizika recidívy bez odstránenia kapsuly. Nie je možné vylúčiť opätovné naplnenie kĺbovej tekutiny.

A stojí za to dodať, že by ste sa nemali samomedikovať doma, a to ešte viac prepichnutím kýlovej kapsuly, pretože to môže viesť k závažným komplikáciám a infekcii kĺbového tkaniva a vzniku hnisavého abscesu. Liečba bude teda omnoho dlhšia.

Výčnelok miechy: čo to je?

Ľudská chrbtica sa vyznačuje segmentovanou štruktúrou. Jeho segmenty sú vzájomne prepojené elastickými oválnymi „doštičkami“ - medzistavcové platničky, ktoré pri interakcii s muskulo-ligamentovým aparátom poskytujú vysokú pohyblivosť chrbtice..

S vekom, pri poraneniach miechy sa tkanivá kotúčov menia.

Tam je výčnelok, ktorý môže rýchlo "prerásť" do nebezpečnej kýly. Našťastie v tejto fáze je proces stále reverzibilný. Čo je to - vyčnievanie miechy a ako zastaviť ich ničenie?

Čo je to výčnelok?

Medzistavcové platničky sú navonok tvorené silnou špongiou (vláknitou) kapsulou. Vo vnútri je vláknité jadro bohaté na vodu a kolagén. "Uzatváracou" doštičkou, ktorá oddeľuje disk od stavcov, je hyalínová chrupavka. Pri demineralizácii kosti súvisiacej s vekom a „vysychaní“ chrupavkového tkaniva s iracionálnym rozdelením záťaže na chrbte sa obsah disku posúva na vláknitý kruh..

Vnútorná časť jadra sa „šíri“, disk stráca svoj oválny tvar a po naostrení vyčnieva za medzistavcové trhliny.

U ľudí sa tento proces nazýval výbežkom stavcov. Správnejšie meno je vyčnievanie medzistavcových platničiek, to znamená, že na nich vyčnieva vydutie cez chrbticu..

Čo sú výčnelky?

V závislosti od smeru vysunutia špicatého disku sa stáva:

 • Medián výčnelku - k posunu obsahu disku dochádza do stredu miechového kanála;
 • Predsieňový výčnelok medzistavcových platničiek - ich vydutie v posterolaterálnom smere so stlačením miechových nervov;
 • Kruhový výstupok - dlhodobé rovnomerné vyrovnanie disku vo všetkých smeroch.

Najnebezpečnejšie sú zadné výčnelky diskov, ktoré sú tiež identifikované ako dorzálne (alebo dorzálne) výčnelky..

Čo je to a čo je najdôležitejšie - aké je nebezpečenstvo dorzálneho výčnelku disku? Vydutie zozadu, t.j. na zadnej strane obsah disku komprimuje korene nervov a miechy a spôsobuje bolesť, oneskorené pohyby čriev a močenie.

Zadný výčnelok disku môže byť stredný, kruhový a difúzny. Pri absencii liečby difúzneho výčnelku sa objavuje celý rad neurologických symptómov.

Ako sa prejavujú difúzne dorzálne výčnelky diskov a čo je to? Tento výraz charakterizuje nerovnomerné viacnásobné konvexity disku so značným stupňom poškodenia až do 50%.

Taký výčnelok nesie najväčšie riziko zápalu v postihnutom segmente chrbtice: obrovský vydutie stláča dva nervové zakončenie súčasne a pri nasmerovaní na miechový kanál stláča jeho obsah, čo spôsobuje záchvaty silnej bolesti a reflexných porúch v končatinách..

Aké je nebezpečenstvo vyčnievania?

Choroby chrbtice sa neobjavujú dlho. Nenápadné známky vyčnievania - nestabilita krvného tlaku, pálenie v končatinách, závraty a bolesti hlavy - sa už roky „pripisujú“ chronickým ochoreniam a únave..

Medzitým sa vnútorný obsah disku naďalej pohybuje do vonkajších častí vláknitej membrány.

Postupne to praskne. Naplňuje ich želatínové jadro. Pri prudkom pohybe môže nariedená kapsula disku prasknúť a vnútorne jej tkanivá „spadnú“ do miechového kanálika - vytvorí sa medzistavcová prietrž.

Čo je prietrž a výčnelok podobný? Aký je medzi nimi rozdiel??

Rozdiely a podobnosti prietrže a výčnelku:

 • Výstupok sa považuje za „predherniálny“ stav disku. Jeho výška a zmena tvaru sa však zachováva celistvosť obalu;
 • Za okamih vzniku prietrže sa považuje pretrhnutie kapsuly disku a „extrúzia“ časti želatínového jadra smerom von;
 • Výčnelok, ktorého veľkosť presahuje 5 mm, je označený ako prietrž;
 • Ako výčnelok, tak hernia komprimujú neurovaskulárne zväzky s rôznymi silami.

Hlavnou vecou, ​​ktorá odlišuje prietrž od výčnelku, sú príznaky a následky, ako aj povaha liečby..

Výčnelok sa „vydáva“ sám a spôsobuje tieto príznaky:

 • Bolesť hlavy, bolesť v chrámoch, závraty;
 • Tuhosť, „tesnosť“ chrbtice, tupá bolesť v jej rôznych častiach, jej šírenie na horné alebo dolné končatiny;
 • Brnenie v prstoch alebo na nohách, slabosť končatín;
 • Znížená pohyblivosť tela.

S tvorbou kýly, stálych silných bolestí, intercostálnej neuralgie, „bolesti chrbta“ a narušenia citlivosti sa stávajú konečnou súčasťou života..

Tvorba veľkej hernie je sprevádzaná silným opuchom tkanív a ťažkosťami s inerváciou končatín, kompresiou štruktúry miechy a paralýzou..

Je možné vyliečenie vyliečiť?

Povaha liečby výčnelkov a kýly chrbtice je odlišná. Terapia je svojou povahou prvá konzervatívna a okrem užívania liekov zahŕňa aj povinnú zmenu životného štýlu a kurz motorovej obnovy.
Liečba prietrže si vyžaduje účasť neurochirurga.

Ako liečiť výčnelok?

Liečba protúziou je komplexná a individuálna, v závislosti od veľkosti hrče medzistavcových platničiek a neurologických prejavov, zameraná na zabránenie ďalšiemu rozvoju dystrofických procesov..
Ako liečiť výčnelok medzistavcovej platničky chrbtice?

Dozviete sa o hlavných metódach liečby výčnelkov z videa:

Symptomatická terapia

Počas prvých niekoľkých dní počas liečby výčnelku sa injekcie roztoku diklofenaku predpisujú ako symptomatická terapia..

Injekcie eliminujú opuchy paravertebrálnych tkanív a znižujú bolesť.

Ďalej sa terapia uskutočňuje orálnym podávaním NSAID (Movalis, Ibuprofen), antispasmodikami a svalovými relaxanciami (midcalm), ako aj analgetikami. K liečebnému režimu sú počas 3-4 dní pripojené masti a gély s protizápalovou a analgetickou zložkou.

Doma je možné lekársku liečbu výčnelkov doplniť vitamínovými čajmi a bylinnými dekoráciami, ako aj teplými obklady na ich základe:

 • Dvakrát denne pite čaj z bobúľ šípiek, listov brusnice a čierneho ríbezle (1: 1: 1);
 • Pripravte si infúziu vody zmiešaním 1 dielu čiernych kvetov bazy čiernej, 4 dielov listov brezy, 5 dielov kôry vŕby. Vypite pol šálky infúzie pred jedlom, 4-krát denne.

Rehabilitácia a cvičenie

Po eliminácii zápalu sú snahy zamerané na rehabilitáciu, vrátane obnovy vláknitého tkaniva disku a posilnenia svalov chrbta..

Ako efektívne posilniť chrbtové svaly, sa dozviete z videa:

V prípade absencie anomálií pri formovaní držania tela, začnite s trakciou chrbtice, ktorej podstatou je postupné zvyšovanie medzistavcových puklín, kde sú umiestnené disky..

Ďalšou fázou je gymnastika, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri obnove krvného zásobovania a výživy počas vyčnievania miechy..

Na rozdiel od iných orgánov medzistavcové platničky nemajú rozvetvený systém dodávky krvi. Prúd živín do nich sa vykonáva hlavne prostredníctvom svalovej aktivity..

Komplex cvičebnej terapie je vybraný individuálne - s výstupkom by mal zlepšiť odtok zápalovej tekutiny z paravertebrálnej zóny, pomôcť obnoviť disk a posilniť svaly chrbta..

Cvičenia s výčnelkom sú dynamické, vykonávajú sa ležiace na chrbte alebo žalúdku, v podrepe alebo v sede; vylučuje statické zaťaženie chrbtice.

Je možné masírovať s výčnelkom?

Masáž strednej intenzity je indikovaná po odznení akútnych príznakov..

Jeho rôzne typy - klasické, segmentové, bodové - zlepšujú krvný a lymfatický obeh vo svaloch a oblastiach deštruktívnych degeneratívnych zmien, majú analgetické a vstrebateľné účinky, normalizujú svalový tonus a zvyšujú ich silu..

Aby sa však zabránilo zraneniu ischemického disku, buďte opatrní pri používaní vibračných techník a vylúčte intenzívnu masáž..

Šport, ale nie príliš aktívny

Mierna závislosť na plávaní a vodnom aerobiku, józe, pilates „pumpovanie“ tlače a „ľahké“ športy urýchlia zotavenie.
Tu by ste však mali byť opatrní. Kúpanie s prsníkom spôsobuje napätie vo svaloch krku, nadmerné počas vyčnievania krčnej chrbtice a beh zvyšuje zaťaženie diskov trikrát (v čase pristátia)..

Mali by ste preto minimalizovať zaťaženie chrbtice a plávať v štýloch, ktoré si zachovávajú svoju prirodzenú polohu - na chrbte alebo v lezení. Pokojná prechádzka (prípadne s palicami) uprednostňuje beh.

Upozornenia vyžadujú triedy na vodorovnej lište. Je možné počas výčnelku zavesiť na vodorovnú tyč? Pri úplnom zavesení, pri strate oporného bodu, sú gravitačné receptory „odpojené“. Svaly chrbta sa uvoľňujú. Telesná masa tlačí na natiahnutú a uvoľnenú chrbticu. Dochádza ku kompresnému šoku, ktorý sa zvyšuje v momente, keď vyskočí z horizontálnej lišty. Nevyhnutné sú ďalšie deformácie.

Ale polovičné zavesenie s ľahkým dotykom podlahy nohami prispieva k jemnému napínaniu väzov a uvoľňovaniu nervových ciev..

Niekoľko slov o chirurgickej liečbe výčnelkov

Protrúzia sa úspešne lieči konzervatívnymi metódami, ale ak sa neočakáva žiadna úľava alebo je remisia príliš krátka, možno budete potrebovať pomoc lekára. Jeho zásah je spravidla minimálne invazívny a vykonáva sa punkciou..

Ako opraviť "vypuklý" disk:

 • Na začiatku choroby, keď je zachovaná žľazová štruktúra disku, je dôležité vykonať laserové valorizáciu (kauterizáciu) jadra, ktoré začína vyčnievať;
 • Okamžitá úľava je metóda blokovania kostí. Liek sa dostáva do patologickej zóny. Okamžite je súčasťou práce, uvoľňuje kŕčové svaly, zmierňuje opuchy a bolesť;
 • Hydroplastika je najšetrnejšou a najúčinnejšou metódou zahŕňajúcou zavedenie špeciálnej tekutiny do disku, ktorá napája jej nepoškodené časti a „umýva“ ischemické oblasti..
 • Poškodené oblasti jadra môžu byť tiež „odparené“ nukleoplastikou studenej plazmy - zavedením studenej plazmy do disku.

Nepokrývajte bolesť - „signály“ vysielané chrbticou dlho pred vážnym ochorením a dá sa zabrániť katastrofe chrbtice..

Stenóza - miechového kanálu bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice

Stenóza alebo patologické zúženie miechy je nebezpečné ochorenie, ktoré často sprevádza medzistavcové prietrže a iné patológie chrbtice. Vyvoláva silnú bolesť chrbta, paralýzu a paralýzu a stenóza miechového kanálu na lumbálnej úrovni môže spôsobiť narušenie panvových orgánov a byť sprevádzaná mimovoľnými pohybmi čriev a močením..

Ochorenie vážne znižuje kvalitu života a ohrozuje rozvoj závažných komplikácií. Z krátkodobého hľadiska to môže viesť k kompresnej myelopatii a myeloradikulopatii. Preto, ak sa vyskytnú príznaky stenózy, liečba by sa mala začať okamžite..

Typy spinálnej stenózy

Existuje niekoľko klasifikácií choroby. Hlavným základom bola zmena sagitálnej veľkosti miechového kanála. prideliť:

 • Absolútna stenóza miechy - diagnostikovaná zúžením na 10 mm a plochou až 75 metrov štvorcových. mm Toto je vždy sprevádzané kompresiou koreňov chvostového nervu..
 • Relatívne - veľkosť miechového kanála je najmenej 12 mm, plocha - do 100 metrov štvorcových. mm Znaky relatívnej stenózy miechového kanála sa objavia, keď sa pridá ďalší faktor, ktorý vyvoláva kompresiu nervových zakončení..

Je možná kombinácia absolútnej a relatívnej stenózy miechového kanálu bedrovej a krčnej chrbtice. V takýchto situáciách hovoria o zmiešanej forme patológie.

V závislosti od umiestnenia zúženého úseku sa rozlišuje laterálna a centrálna stenóza. V prvom prípade je pozorovaný pokles v radiálnych kanáloch na 4 mm, v druhom je zmenšenie vzdialenosti od zadného povrchu stavcového telesa k základni spinálneho procesu umiestneného oproti nemu..

Rozlišuje sa aj vrodená a získaná forma choroby. Prvý výskyt nastáva v dôsledku vystavenia infekčným a toxickým faktorom počas vývoja plodu po 3 až 6 týždňoch. V takýchto situáciách je často diagnostikovaná stredná stredná spinálna stenóza..

Získané alebo sekundárne nastane, keď:

 • zranenia
 • degeneratívne-dystrofické zmeny v medzistavcových platničkách a fazetových kĺboch;
 • spondylolisthesis;
 • zhutnenie žltých väzov;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • operácie premiestnenia chrbtice;
 • nádorové procesy atď..

Sekundárna degeneratívna spinálna stenóza môže byť absolútna aj relatívna. Častejšie sa tvorí v lumbosakrálnej chrbtici na úrovni L5 - S1. V závislosti od príčiny jeho vývoja a súvisiacich symptómov diskogénne, diskoarboxylové atď..

Presné určenie typu patológie pomocou skenovania MRI umožňuje vybrať najlepšiu možnosť liečby a postup pre operáciu. Na získanie úplného obrazu sú pacientom tiež predpísané röntgenové snímky a CT.

Dospelí a deti môžu získať úplnú diagnózu tohto ochorenia na vybavení najnovšej generácie od špecialistov „SL Clinic“. Vertebroológ podrobne vysvetlí výsledky diagnózy av prípade potreby vyberie optimálnu taktiku na liečbu zistených porušení. Keďže naši neurológovia, ortopedickí traumatológovia a neurochirurgovia úzko spolupracujú, naši pacienti sú úplne chránení pred diagnostickými chybami a ak existujú náznaky na chirurgickú liečbu, budú s nimi okamžite konzultovaní o možných možnostiach jej vykonávania, dôsledkoch a rizikách..

Liečebné metódy

Liečba spinálnej stenózy sa môže uskutočňovať konzervatívne alebo chirurgicky. Neúprosná lekárska štatistika však naznačuje, že iba 32–45% pacientov má pozitívnu dynamiku v pozadí užívania drog, fyzioterapie a cvičenia. Ale aj v takýchto situáciách nevedie liečba stenózy bez chirurgického zákroku k zotaveniu, ale prispieva len k miernemu zlepšeniu, najmä ak je diagnostikovaná stenóza ľavého alebo pravého radiálneho kanálika L5 - S1 alebo iného segmentu..

Konzervatívna terapia zahŕňa:

 • - berú sa individuálne vybrané lieky zo skupiny NSAID, svalových relaxancií, vitamínu, látok na zlepšenie prietoku krvi, chondroprotektorov atď.;
 • blokáda anestetikami;
 • kortikosteroidné injekcie;
 • fonoforézou;
 • magnetoterapia;
 • Terapia SMT;
 • Cvičebná terapia.

Preto je dnes jediný spôsob, ako zabrániť vzniku komplikácií a úplne odstrániť nepríjemné príznaky, chirurgická liečba. Chirurgia pre stenózu je určená predovšetkým na odstránenie faktorov, ktoré viedli ku kompresii miechy a jej koreňov nervov. Na tento účel sa uskutočňujú dekompresné operácie. Počas nich je provokačná stenóza kanálika odstránená prietržou disku alebo oblúka stavcov. V prípade potreby sa uskutoční stabilizácia chrbtice, aby sa stavce fixovali v anatomicky správnej polohe a aby sa zabránilo ich posunu v budúcnosti, t. J. Aby sa zabránilo recidíve..

Dekompresné zásahy

Spočiatku sa dekompresné zásahy používajú na odstránenie účinku kompresie miechového kanála. Dnes sú v arzenáli spinálnych chirurgov 3 typy techník, ktoré sa používajú na hernúciu disku so stenózou, vrátane L5-S1:

 • Klasická discektómia je operácia, pri ktorej sa vyberie celý medzistavcový disk rezom do veľkosti 10 cm a je určený na prednú kompresiu miechy herniovým výčnelkom medzistavcového disku, a to aj vtedy, ak sú prítomné 2 hernie a stenóza. Aj keď existujú šetrnejšie metódy na odstránenie patologickej tvorby, otvorená diskektómia nenecháva žiadnu šancu na ich opätovné formovanie v rovnakej oblasti chrbtice, čo úplne vylučuje riziko relapsu. Namiesto odstráneného disku je nainštalovaný titánový implantát (klietka), ktorý poskytuje spoľahlivú podporu pre stavce.
 • Mikrochirurgická discektómia - chirurgický zákrok má rovnaké ciele ako otvorený chirurgický zákrok, ale vykonáva sa pomocou špeciálnych nástrojov pomocou miniatúrneho rezu, ktorého dĺžka nepresahuje 3 cm, a preto sa pacienti ľahšie a rýchlejšie zotavujú. Mikrochirurgická discektómia však neumožňuje fixáciu stavcov pomocou predných stabilizačných systémov, čo je potrebné, keď sú vzájomne prepojené stenóza a kýla chrbtice..
 • Dekompresná laminektómia - táto operácia sa používa na zadnú kompresiu miechy. Spočíva v čiastočnom odstránení oblúkov stavcov v postihnutej oblasti, po ktorom nasleduje stabilizácia chrbtice so špeciálnymi vzormi..

V lekárskom centre „SL Clinic“ sa vykonávajú všetky druhy chirurgických zákrokov. Jeden z najlepších chirurgov chrbtice v Moskve, ktorý je schopný vykonávať operácie v akomkoľvek stupni zložitosti a dostupnosť moderného vybavenia umožňuje nielen predbežne presne vyhodnotiť všetky riziká a potenciálne prínosy každého postupu, ale aj vykonať s presnou presnosťou..

Stabilizačné zásahy

Po odstránení kompresie miechy musia chirurgovia fixovať chrbticu vo fyziologickej polohe a vytvárať optimálne podmienky pre správne rozdelenie záťaže počas fyzickej práce. V závislosti od lokalizácie zúženia možno použiť:

 • Systémy, ktoré stabilizujú predné oporné stĺpiky - sú klietky z kostnej drene.
 • Zadné stabilizačné systémy - používajú sa na pevné spojenie stavcov, titánové štruktúry na transpedikulárnu fixáciu.

Obidva varianty stabilizačných systémov sa považujú za najlepšiu možnosť liečby choroby. Klietky medzi telieskami umožňujú bezpečne pripevniť predný stĺpec chrbtice a zabrániť recidíve choroby, zatiaľ čo trenspedikulárne implantáty spoľahlivo stabilizujú chrbticu bez toho, aby sa mohli pohybovať..

Používajú sa aj špeciálne dynamické stabilizačné systémy. Existuje niekoľko typov takýchto štruktúr, z ktorých každá má svoj prísne obmedzený rozsah. to:

 • Interspinózne U-implantáty - systémy tohto druhu sú určené na dynamickú fixáciu spinálnych procesov drieku, vrátane spinálnej stenózy na úrovni L3 - L4, L4 - L5, môžu byť znakom ich inštalácie. U-systém umožňuje mierne znížiť zaťaženie chrbtových oporných stĺpikov a zväčšiť oblasť miechového kanála, čím sa zastaví bolesť vyvolaná spondylotickými kĺbmi stavca..
 • Systém transpedikulárnej fixácie nontinolovými tyčami je tiež určený na inštaláciu do bedrovej chrbtice na spoľahlivé spojenie telies susedných stavcov. Takýto systém umožňuje udržiavať veľký objem pohybov, takže motorické schopnosti sú prakticky neobmedzené.
 • Dynamický interbody implantát - určený na inštaláciu na miesto odstráneného disku pri diagnostikovaní stenózy miechy krčnej alebo bedrovej chrbtice. Jeho konštrukčné prvky vám umožňujú udržiavať pomerne dobrý rozsah pohybov.

Ich nevýhodou je nemožnosť použitia v prípade nestability chrbtice, pretože neposkytujú výrazný terapeutický účinok a nedokážu udržať stavce na správnom mieste..
V priebehu času sa stráca aj ich mobilita.

Cervikálna dekompresná chirurgia

Pri stenóze miechy krčnej chrbtice príznaky prakticky neexistujú. Začínajú sa prejavovať v pokročilom štádiu choroby vo forme:

 • silná bolesť v krku z jednej alebo obidvoch strán, ktorá vyžaruje z pliec, lopatiek, ramien a zadnej časti hlavy;
 • bolestivé kŕče v tele;
 • výskyt znecitlivenia a slabosti v rukách počas pohybov krku;
 • prítomnosť pocitu „husacích hrčiek“ na koži horných končatín;
 • respiračné poruchy s lokalizáciou patológie na úrovni C3 - C4.

Chirurgická liečba spinálnej stenózy krčnej chrbtice sa vykonáva predným alebo zadným prístupom. Výber závisí od povahy situácie a prítomnosti sprievodných patologických stavov krku.

Operácia na odstránenie stenózy miechového kanálika krčnej chrbtice predným prístupom zahŕňa vykonanie rezu na prednom povrchu krku. Vykonáva sa z mikrochirurgického prístupu a nie je traumatický, vyžaduje si vysokú úroveň zručností od vertebroológa. Chirurg sa zvyčajne snaží, aby bol v prirodzenom kožnom záhybe tak, aby sa pooperačná jazva časom stala neviditeľnou..

Indikácie pre tento typ intervencie sú:

 • kyfóza;
 • dobre definovaná kompresia prednej časti na MRI;
 • silná spinálna nestabilita;
 • degeneratívna stenóza miechy krčného rozsahu, pokrývajúca viac ako 2 stavce.

Podstatou liečby stenózy krku je discektómia a fúzia miechy. Po odstránení medzistavcových platničiek sa na jeho miesto nainštaluje medzizubný implantát, ktorý spoľahlivo drží stavce.

Operácie zadného prístupu sú tiež menej traumatické, a preto bezpečné v rukách skúsených. Očakáva sa laminektómia alebo laminoplastika, ak je to uvedené, môže sa vykonať aj fúzia miechy a stabilita chrbtice sa zabezpečí inštaláciou vhodných návrhov..

Indikácie pre chirurgický zásah zozadu sú:

 • potvrdenie výsledkov MRI zadnej kompresie;
 • vrodená stenóza;
 • cervikálna kyfóza;
 • detekcia ostifikácie zadného alebo predného pozdĺžneho väzu.

Tradične sa všetky manipulácie vykonávajú prostredníctvom zadného prístupu pri diagnostike osteoporózy, nedostatočnosti väziva alebo rizika rozvoja pseudoartrózy..

Dekompresná chirurgia stenózy v bedrovej oblasti

Príznaky stenózy miechy chrbtovej chrbtice sú výskyt postupne sa zvyšujúcej bolesti chrbta a nôh. Spočiatku sa objavujú pri chôdzi alebo pri fyzickej práci, ale následne môžu zostať v pokoji. Pohodlie nemá jasnú lokalizáciu, takže ho pacienti často opisujú ako nepríjemný pocit v nohách. Nohy bolia najmä v noci. Objaví sa príznak nepokojných nôh.

Môžu sa tiež vyskytnúť príznaky spinálnej stenózy bedrovej:

 • zvýšená slabosť nôh pri chôdzi;
 • krívať, čo spôsobuje, že sa pacient zastaví a krčí;
 • začiatok reliéfu po ohnutí nôh na kolenách a bokoch, naklonený dopredu;
 • znecitlivenie, výskyt „husacích hrboliek“ na nohách;
 • narušenie funkcie panvových orgánov, ktoré sa prejavuje náhlym nutkaním na močenie alebo vyprázdnenie, zníženie potencie u mužov.

Pred vývojom a zavedením spinálnych stabilizačných systémov do spinálnej praxe sa liečenie spinálnej stenózy bedrovej chrbtice uskutočňovalo pomocou dekompresnej laminektómie bez fixácie. Dnes je zlatým štandardom dekompresná chirurgia v kombinácii s fixáciou stavcov pomocou zadných alebo predných stabilizačných systémov..

Pri stenóze lumbálnej chrbtice sa operácia najčastejšie vykonáva pomocou transpedikulárnych systémov. Vďaka ich inštalácii je možné dosiahnuť vysokú funkčnosť operovaného priestoru a výrazne skrátiť dobu rehabilitácie.

V prospech týchto systémov sú aj štatistické údaje. Podľa nich je možné centrálnu a laterálnu vertebrálnu stenózu bedrovej chrbtice s 90% účinnosťou liečiť zadnou dekompresiou s následnou stabilizáciou..

Liečba komplikovanej stenózy

Najbežnejším sprievodným ochorením je spinálna nestabilita. V takýchto situáciách nie je možné použiť iba interspinálne fixačné systémy alebo dekompresné zásahy. To povedie k zvýšenému uvoľneniu stavcov a zhoršeniu stavu pacienta. V takýchto situáciách sa môžu použiť iba stabilizačné systémy spredu a zozadu..

Ak je u pacienta diagnostikovaná hernia L5-S1 a spinálna stenóza alebo výčnelok v inom segmente, „zlatý štandard“ liečby zahŕňa 2 štádiá:

 1. Vykonávanie mikrodisektómie alebo otvorenej diskektómie v spojení s inštaláciou transpedikulárnych implantátov.
 2. Stabilizácia chrbtice pomocou titánovej klietky.

Pri včasnej operácii majú pacienti vysokú šancu na úplné uzdravenie a návrat do plného života.

Rehabilitačné funkcie

Na konci operácie sa pacientom umožní vstať v ten istý deň alebo nasledujúce ráno. V normálnom období zotavenia sa prepustenie z nemocnice uskutoční po 3 až 4 dňoch. Každý pacient dostáva od lekára podrobné odporúčania, ktorých presné sledovanie je kľúčom k získaniu najvýraznejšieho účinku z vykonaných operácií..

Všetkým pacientom sa odporúča:

 • po celú dobu rehabilitácie nezdvíhajte nič ťažšie ako 3 kg;
 • je dôležité vyhnúť sa vibráciám, nárazom, náhlym pohybom, zákrutám, rovnomerným pohybom;
 • vážna fyzická námaha je neprijateľná;
 • ľahká domáca práca je povolená, ale ak pociťujete bolesť, slabosť alebo iné príznaky, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom;
 • na odporúčanie lekára je potrebné začať vykonávať špeciálne cvičenia a pokračovať v pravidelnom vykonávaní liečby pod vedením rehabilitológa;
 • 4 týždne po operácii by sa malo začať plávať.

Obdobie zotavenia je v priemere 6–8 týždňov. Presná implementácia všetkých lekárskych odporúčaní vám umožňuje obmedziť ju a urýchliť návrat pacienta do obvyklého životného štýlu.

Deti, nie menej ako dospelí, sú náchylné na choroby chrbtice. Približne v 6% prípadov diagnostikovania stenózy je vrodená. V iných situáciách dochádza k zúženiu miechového kanála v dôsledku degeneratívnych zmien a zranení. Znaky anatómie tela dieťaťa umožňujú rozvíjať patológiu aj v dôsledku pádu z výšky vlastného rastu na kolená alebo pri kotrmelci..

Preto sa v štúdii predtým absolútne zdravých detí, ktoré sa nedávno sťažovali na krátkodobú slabosť nôh, zistila stenóza miechy L4 - S1. Ochorenie tiež často vyvoláva skoliózu a spondylózu.

Hlavným problémom pri liečbe detí je včasná diagnostika poruchy. Pretože nemôžu vždy presne opísať, čo im vadí, alebo nedávajú alarmujúcim príznakom správny význam, rodičia nemusia podozrenie na vývoj choroby dlho. Pacienti často dostávajú odporúčania na MRI po vykonaní mnohých ďalších štúdií týkajúcich sa výskytu krívania alebo iných prejavov patológie..

Liečba stenózy u detí sa uskutočňuje konzervatívnou terapiou. V prípade jeho neefektívnosti alebo hrozby komplikácií sa vyžaduje pomoc chirurgov. V miernych formách nechirurgická liečba často poskytuje dobré výsledky, ale prítomnosť deformít miechy si takmer vždy vyžaduje chirurgický zásah. Zameriavajú sa nielen na odstránenie stenózy, ale aj na odstránenie predpokladov pre jej rozvoj. Preto je chirurgická liečba spondylolistézy a korekcia skoliózy často uskutočňovaná súčasne alebo vo viacerých štádiách..

Chirurgia pre stenózu

Naša klinika má k dispozícii celý rad chirurgických zákrokov určených na stenózu vrátane inštalácie transpedikulárnych stabilizačných systémov.

Náklady na chirurgickú liečbu stenózy začínajú od 450 000 rubľov a závisia od:
- spoločnosti výrobcov implantátov;
- Kliniky (kde bude operácia vykonaná) a učebňa.
Cena zahŕňa:
- príchod na kliniku pred a po operácii;
- Implantáty.
- Operácia;
- anestézia;
- Pooperačné pozorovanie.
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.
Všetky klinické služby a ceny sú uvedené v cenníku.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Neustále mechanické podráždenie alebo trauma môže spôsobiť burzitídu - akútny, subakútny alebo chronický zápal synoviálneho vaku. Hlavnými príznakmi patológie sú horúčka, bolesť, opuch, sčervenanie kože na poškodenom kĺbe.
Problémy s chrbtom sú globálnym problémom našej doby. Dôvodom je nedostatok pohybu a fyzickej aktivity, práca pri počítači a všeobecne nezdravý životný štýl.
Pri inguinálnych herniách u detí vystupujú vnútorné orgány z brušnej dutiny do podkožnej vrstvy prostredníctvom defektov v ingvinálnom kanáli. Keď herniálny vak u chlapcov upadne do mieška, vytvorí sa bradavková hernia.