loader

Hlavná

Žalúdok

Blokáda chrbtice

Blok chrbtice - injekcia anestetika v presne definovaných bodoch umiestnených pozdĺž chrbtice. Často to nie je spôsob liečby existujúceho ochorenia a nemá žiadny terapeutický účinok, ale môže rýchlo zmierniť bolesť, ktorú spôsobuje. Aj keď existujú terapeutické blokády zahŕňajúce podávanie kortikosteroidov.

Procedúra sa vykonáva výhradne v zdravotníckych zariadeniach neurochirurgického alebo traumatologického profilu kvalifikovaným zdravotníckym personálom. Ani jedna zdravotná sestra alebo lekár, ktorý absolvoval špeciálne školenie, nemá právo blokovať chrbticu, pretože je to spojené so závažnými komplikáciami a stratou schopnosti pohybovať sa..

S SL Clinic už nemusíte hľadať miesto, kam chcete zablokovať chrbát. Pokiaľ ide o nás, nemusíte čakať dlho, kým linka zastaví silný útok bolesti. Vysoko kvalifikovaní odborníci SL Clinic okamžite vykonajú všetky potrebné manipulácie s presným dodržaním všetkých jemností techniky injekcie blokády. Cena spinálnej blokády je uvedená v cenníku a stabilne zostáva dostupná pre širokú škálu ľudí.

Mechanizmus akcie

Ak dôjde k patologickým zmenám v chrbtici, sú stlačené nervy miechy, čo vyvoláva silnú bolesť. V závislosti od toho, ktorý nerv je zovretý, môže bolesť vyžarovať až po krk, ramená, zadok, boky atď. Ak sa to stane neznesiteľným, jediným spôsobom, ako pomôcť človeku, je zablokovať ho..

V dôsledku cieleného podávania anestetika dochádza k dočasnému zablokovaniu vedenia impulzov nervovými vláknami. To vedie k eliminácii alebo aspoň k významnému zníženiu intenzity bolesti v priebehu niekoľkých minút. Preto sa pacient môže takmer okamžite vrátiť do opusteného podniku a plne sa pohybovať.

Pri správnom vykonaní manipulácie neexistujú žiadne negatívne následky, ktoré vám umožňujú opakovať toľkokrát, koľkokrát je to potrebné. Ďalšou výhodou je prítomnosť anestetických protizápalových látok v injikovanom roztoku. Prispievajú k rýchlej eliminácii zápalového procesu v postihnutom segmente chrbtice a zvyšujú účinnosť konzervatívnej liečby..

Procedúra sa vykonáva výlučne v podmienkach úplnej sterility (zvyčajne v operačnej sále alebo šatni). Je to mimoriadne dôležité, pretože pri vniknutí vírusov alebo baktérií do miechy sa môžu vyskytnúť život ohrozujúce komplikácie: meningitída, encefalitída, myelitída..

V prvých dňoch po manipulácii sa môžu vyskytnúť nežiaduce následky vo forme znecitlivenia časti tela. Nevyžaduje opravu a o pár dní sa odovzdá sám.

indikácia

Lekársky výskum dokazuje, že akútna bolesť chrbta, najmä dolná časť chrbta a krížová kosť, by sa mali rýchlo zastaviť. Inak môžu vyvolať rozvoj psychických porúch, ktoré zhoršia účinnosť liečby..

Tiež s predĺženým priebehom choroby sa v mozgovej kôre môže tvoriť trvalé zameranie excitácie. Akékoľvek ďalšie podráždenie môže spôsobiť jeho aktiváciu a rozvoj nového útoku. V takýchto situáciách je veľmi ťažké dosiahnuť zlepšenie stavu pacienta pomocou konzervatívnych metód. Preto je omnoho lepšie zabrániť vzniku fokusu excitácie v mozgovej kôre. Ak obvyklé liečivá nepomáhajú eliminovať syndróm bolesti, používa sa blokáda miechy.

Táto metóda je určená na zmiernenie bolesti vyvolanej:

 • medziobratlová kýla;
 • vyčnievanie medzistavcových platničiek;
 • myositis;
 • ischias
 • neuritis;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • osteochondrosis;
 • spondylarthrosis;
 • intercostal neuralgia;
 • trigeminálna neuralgia;
 • neuralgia miechy.

Injekcia blokády nie je viac ako 4-krát ročne. Aj keď v niektorých prípadoch sú pacientom predpísané také injekcie, ktoré pozostávajú z 10 alebo viacerých procedúr. Medzi nimi si urobte prestávku 2-3 dni.

Táto metóda sa tiež často používa na diagnostikovanie mnohých chorôb. Účinnosť blokády bolesti naznačuje neurologické príčiny jej výskytu. Inak by ste mali hľadať iný zdroj bolesti..

Existuje veľa druhov blokád. V závislosti od povahy pozorovaného klinického obrazu môžu byť roztoky liekov vstrekované do mäkkých tkanív, určitých biologicky aktívnych miest, šliach, do oblasti priechodu nervových vlákien alebo ich plexov. Môžu byť vykonané v ktorejkoľvek časti chrbta, ale iba lekár si môže zvoliť ten správny typ úľavy od bolesti. Napríklad bodové injekcie do stavca C1-C7 krčnej chrbtice môžu eliminovať bolesť v celom chrbte..

 1. Krčka maternice. Liek sa podáva v oblasti stavcov krčnej chrbtice. Umožňuje úplne eliminovať bolesť v krku, pažiach a hlave, ako aj v celej chrbtici.
 2. Prsník. Znamená to injekciu roztoku liekov na úrovni hrudnej chrbtice, ktorý pomáha anestetizovať ruky, hrudník a svaly trupu, ako aj vnútorné orgány..
 3. Torakoabdominální-bedrovej. Pomáha odstraňovať bolesť v dolnej časti chrbta, nôh a odstraňuje črevné ťažkosti.
 4. Bedrovej - anestetizuje bedrovej oblasti. Môže byť predpísaný neurológom alebo vertebroológom na diagnostické účely.
 5. Coccygeal - určený na odstránenie bolesti v lumbosakrálnej chrbtici.

Existujú terapeutické blokády, lidokaín a novokain. Prvý spočíva v zavedení okrem anestetík aj kortikosteroidov s výraznými protizápalovými vlastnosťami. Považujú sa za pomerne účinný spôsob liečby bolesti a iných prejavov neurologických porúch, pretože ovplyvňujú aj príčiny bolesti - zápalový proces..

Lekárske blokády poskytujú nízke riziko rozvoja nežiaducich účinkov injekčne podávaných liekov, pretože ich účinné látky okamžite prenikajú do lézie a až potom sa v malých dávkach absorbujú do krvného obehu..

Novokainické a lidokaínové blokády sú zavedením anestetika do zóny maximálnej bolesti, tzv. Spúšťacie body. Sú účinné pri bolestiach spôsobených zvýšeným svalovým tonom chrbta, kongesciou kĺbov, radikulárnym syndrómom. Blokády lidokaínu je možné súčasne použiť iba na zmiernenie bolesti, zatiaľ čo novokain sa predpisuje aj na diagnostické účely..

Existujú tiež rôzne spôsoby podania liečiva. Existujú epidurálne, medzirebrové a paravertebrálne blokády.

Epidurálna blokáda bedrovej chrbtice

Pri bolesti v dolnej časti chrbta a potrebe chirurgického zákroku na dolnej časti tela je najúčinnejšie zavedenie anestetík do epidurálneho priestoru driekovej chrbtice na hranici s krížovkou. Práve v tejto oblasti je bolesť zvyčajne lokalizovaná v léziách nervových koreňov bedrovej bedrovej kosti.

Podstata postupu je nasledovná:

 • pacient leží na bruchu alebo na boku;
 • koža je ošetrená antiseptickým roztokom;
 • lokálna anestézia sa vykonáva v oblasti stavcov L1 - L5;
 • určia sa anatomické pamiatky a ihla sa presne vloží medzi stavce L3 - L4 alebo L4 - L5 (zatiaľ čo prechádza kožou, podkožným tukom, supraspinatívom, interspinóznymi a žltými väzmi);
 • odolnosť hranice epidurálneho priestoru je starostlivo prekonaná;
 • roztok sa pomaly zavádza;
 • ihla sa odstráni a aplikuje sa sterilný obväz.

Aby sa zabránilo skoku krvného tlaku pred blokádou, môže sa pacientovi podávať kofeín a efedrín sa môže podávať ľuďom trpiacim hypotenziou. Terapeutický účinok sa vyvíja okamžite po injekcii a trvá dlho. To však často úplne postačuje na prerušenie reťazca bolestivých impulzov, na zabránenie vzniku fokusu excitácie v mozgovej kôre a normalizáciu stavu pacienta..

paravertebrálne

V poslednej dobe sa paravertebrálna blokáda lumbosakrálnej sekcie najčastejšie vykonáva na odstránenie syndrómu bolesti. S tým sa zavedenie liekov uskutočňuje v samostatnej nervovej vetve v oblasti paravertebrálnej línie, ktorá prechádza na úrovni priečnych stavcov bez ovplyvnenia miechy. To vedie k analgézii pre konkrétnu časť tela alebo vnútorného orgánu, čo zvyčajne stačí na odstránenie úzko lokalizovanej bolesti alebo na diagnostikovanie.

Paravertebrálne blokády sa ďalej delia na 4 typy na základe hĺbky expozície:

 • tkanivo - liek sa vstrekuje do mäkkých tkanív v blízkosti postihnutého segmentu chrbtice;
 • receptor - anestetikum sa zavádza v mieste receptorov zodpovedných za impulzy bolesti;
 • vodivý - injekcia sa vykonáva v blízkosti nervového koreňa zodpovedného za vedenie impulzov bolesti;
 • ganglionické - nervové uzly sa stanú blokádou.

Paravertebrálna blokáda sa robí z polohy pacienta ležiaceho na bruchu. Palpáciou lekár určí miesto najvýraznejšej bolestivosti, ktorá sa často nachádza v projekcii postihnutého nervu. Koža sa utrie roztokom antiseptika a injekčne sa do nej aplikuje tenká ihla intradermálne novocaine, až kým nevznikne efekt „citrónovej kôry“..

Ďalšia ihla sa vkladá vo vzdialenosti 3 až 4 cm od línie spinálnych procesov na úrovni požadovaného medzistavcového priestoru. Keď sa pohybuje hlbšie do malých častí, vstrekuje sa roztok novokainu, až kým nedosiahne priečny proces. Potom sa zmení smer pohybu ihly tak, aby obchádzal stavce nahor alebo nadol. Ponorte ho teda ďalšie 2 cm a predstavte plánované množstvo roztoku. Celková hĺbka vpichu ihly je teda asi 5–6 cm.

Ak sú akútne bolesti v lumbosakrálnej oblasti bez jasnej lokalizácie, uchyľujú sa k jednostrannej alebo obojstrannej blokáde pomocou zmesi novokainu a kortikosteroidu (obvykle hydrokortizónu) do miechy cez 3 alebo 6 paravertebrálnych bodov. Dávka hydrokortizónu sa vypočíta individuálne na základe stavu pacienta, závažnosti a miesta bolesti.

Po blokáde sa odporúča pacientovi zostať v polohe na chrbte a odporúča sa, aby sa nepohyboval aktívne najmenej 2 hodiny. Ležanie je na zdravej strane. V súčasnosti môžete používať miniaplikácie alebo inú zábavu..

Blokáda v medzirebálnej neuralgii

Účelom tohto postupu je dodávanie liečiv do medzirezortného priestoru v oblasti priechodu postihnutého nervu. rozlišovať:

Úroveň podávania liečiva sa určuje na základe miesta poranenia alebo zamerania choroby.

Pri vykonávaní postupu by mal pacient ležať na zdravej strane. Po antiseptickom ošetrení kože sa vykoná intrakutánna infiltrácia tenkou ihlou. Silnejšia ihla sa vloží na to isté miesto presne kolmo na spodný okraj rebra a potom pod uhlom ponorí do mäkkého tkaniva pod ňu. Pri manipulácii na chrbte rebier sa pravidelne monitoruje integrita ciev uskutočňovaním kontrolnej aspirácie..

Prípravy na vykonanie blokády miechy

Často sa používajú viaczložkové formulácie, na základe ktorých sú stále známe anestetiká - lidokaín a novokaín. Blokujú prenos nervových impulzov inhibíciou sodíkových kanálikov.

Tiež v zložení roztokov pre blokádové injekcie môže zahŕňať:

 • kortikosteroidy sú silné protizápalové lieky, ktorých podávanie priamo do zamerania zápalu prispieva k rýchlemu odstráneniu opuchy a výraznému zápalovému procesu;
 • Vitamíny B - prispievajú k normalizácii prenosu nervových impulzov;
 • chondroprotektory - potrebné na aktívne nasýtenie chrupavkového tkaniva, obnovenie jeho pružnosti a sily.

Technológia blokovania krčnej chrbtice

Ak je to potrebné, odstráňte bolesť krčnej chrbtice pacienta, sadnite si a požiadajte o sklonenie hlavy dopredu. Zdravotnícky pracovník dezinfikuje pokožku a lekár, ktorý zákrok vykonáva, nájde zapálené stavce a vloží ihlu dva centimetre hlboko do hĺbky 3 - 3,5 cm do jednej a druhej strany chrbtice..

Technológia na vykonávanie blokády hrudnej chrbtice

Procedúra sa vykonáva pri ležaní na bruchu. V centrálnej časti hrudnej časti nájde lekár rozdelený sval a proces stavcov. Po dezinfekcii kože sa ihla vloží 2 cm od osi chrbtice do hĺbky 3,5 cm.

Technológia blokády bedrovej a lumbosakrálnej chrbtice

Pacient leží na bruchu. Koža je ošetrená antiseptickým roztokom. Lekár nájde proces stavcov v oblasti lokalizácie bolesti a vloží ihlu 2 - 3 cm od osi chrbtice nevyhnutne v pravom uhle. Liečivo sa podáva po ponorení ihly do 3 až 4 cm, obvykle sa injekcie podávajú na obidve strany chrbtice.

Ak je to potrebné, anestetizujte sakrálnu časť, pacient musí ležať na boku a kolená si priťahovať k hrudi. Toto poskytuje zväčšenie intervalov medzi procesmi stavcov a zvyšuje pohodlie pri manipulácii.

Kontraindikácie postupu

Blokáda chrbta, a to aj pri silnej bolesti, sa nedá dosiahnuť:

 • poruchy krvácania, najmä pri hemofílii alebo u pacientov užívajúcich antikoagulanciá;
 • infekčná choroba;
 • myasthenia gravis;
 • syndróm chorého sínusu;
 • závažné kardiovaskulárne ochorenie;
 • ťažká bradykardia, arteriálna hypotenzia;
 • porušenie procesov tvorby krvi;
 • alergie na novokain alebo lidokaín;
 • epilepsie;
 • zvýšený cievny tonus;
 • tehotenstva a laktácie;
 • závažné ochorenie obličiek;
 • zlyhanie pečene;
 • mentálne poruchy.

Procedúru nevykonávajú ani pacienti, ktorí sú v bezvedomí. Aj keď pacient predtým nemal alergickú reakciu na použité lieky, bezprostredne pred blokádou sa vykonávajú testy alergie, aby sa stanovila ich citlivosť na tieto lieky. Na tento účel je pokožka mierne poškriabaná rozrývačom a na túto oblasť sa aplikuje kvapka liečiva. Pri absencii sčervenania, opuchu a iných príznakov alergie sú povolené blokácie injekcií.

Možné komplikácie

Prevažná väčšina komplikácií blokády chrbta je spôsobená porušením techniky jej vykonávania. Preto sa im dá ľahko vyhnúť kontaktovaním vysokokvalifikovaných odborníkov, ktorí majú dôkladnú znalosť postupu. Blokáda injekcie predstavuje nasledujúce riziká:

 • punkcia tvrdej škrupiny miechy, ktorá je plná prenikaniu roztoku liečiv do pavučiny, zníženiu intrakraniálneho tlaku a objaveniu sa silných bolestí hlavy;
 • poškodenie krvných ciev a zavedenie anestetika do nej, čo môže viesť k znecitliveniu časti tela, k vytvoreniu hematómu;
 • infekcia sa môže pripočítať, ak sa počas postupu nepozoruje sterilita, ktorá je sprevádzaná začervenaním, bolestivosťou postihnutej oblasti mäkkých tkanív a niekedy aj hnisaním;
 • sú pozorované dočasné neurologické poruchy s poškodením nervového vlákna, riziko 0,1%.

Blokáda chrbtice v SL Clinic

Na klinike SL blokujú blokády plne vyškolení zdravotnícki pracovníci, čo zaručuje absolútne presné dodržiavanie manipulačnej techniky a neprítomnosť komplikácií. U nás môžete vykonať akúkoľvek blokádu. Lekár individuálne vyberie najúčinnejšiu metódu na odstránenie syndrómu bolesti. každý postup je uvedený v cenníku.

Náklady na blokádu sa pohybujú od 1 000 do 5 000 rubľov a závisí od:
- náklady na lieky, ktoré uvádzame;
- Kliniky, kde sa bude blokáda konať.
- Počet blokád.
- typ blokády (paravertebrálny, epidurálny atď.)
Cena zahŕňa:
- liek;
- Injekčné striekačky s ihlou.
- klinika, na ktorej sa blokáda bude konať;
- druh blokády (paravertebrálne, epidurálne atď.)
- počet zasadnutí blokád;
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.

Navrhujeme tiež, aby ste sa nezaoberali iba prejavmi existujúcej choroby, ale aj sami sebou. Kvalifikovaní chirurgovia stavovcov a lekári iných špecialít budú schopní dôkladne porozumieť príčinám bolesti a zvoliť optimálnu taktiku liečby.

Diagnostika na SL Clinic sa vykonáva pomocou moderného vybavenia najnovších generácií, čo umožňuje zistiť najmenšie odchýlky od normy a efektívne ich ovplyvniť pomocou konzervatívnej terapie. Ak je to neúčinné alebo v pokročilých prípadoch, môžeme vám ponúknuť rýchlu chirurgickú liečbu existujúcich chorôb pomocou najmodernejších metód, ktoré sa vyznačujú nízkou invazívnosťou a vysokou úrovňou bezpečnosti. U nás nenájdete fronty, nedbanlivú a nepozornú liečbu pacientov. Úprimne sa staráme o vaše zdravie a sme pripravení ísť s vami na dlhú cestu k zdraviu chrbtice. Urobte si stretnutie so správnym špecialistom, zavolajte.

Blokáda chrbtice v meste Jekaterinburg

 • Vladimir Shadrin 22. marca 19:11
 • O projekte:
 • O veľkej knihe pre používateľov
 • O veľkej knihe pre firmy
 • spätná väzba
 • Informačné partnerstvo
 • O spoločnosti
 • Podmienky používania
 • zásady ochrany osobných údajov
 • Vývoj a podpora

Informácie uvedené na stránke sa nemôžu použiť na diagnostiku, liečbu a nenahrádzajú vymenovanie lekára.

LLC "BIG BUK PORTALS"
PSRN: 1171215000494

Blokáda pri osteochondróze: indikácie pre metódu liečby

80% svetovej populácie trpí takým bežným ochorením miechy, ako je osteochondróza, pri ktorej sa degeneratívne-dystrofické zmeny vyskytujú na medzistavcových platničkách av pokročilých prípadoch aj v tkanivách stavcov. Blokáda osteochondrózy sa používa na zmiernenie bolesti u pacientov, ktorým nepomáhajú iné typy liečby. Recenzie odborníkov naznačujú vysokú účinnosť tejto metódy.

Čo je blokáda pri osteochondróze

Veľké množstvo nervových zakončení sa odchyľuje od chrbtice k hlave, končatinám a vnútorným orgánom; okrem toho miecha prechádza cez miechu a posiela nervové vlákna do mozgovej kôry. Ak je v časti chrbtice prítomný zápalový proces, nervový impulz pozdĺž cesty „zapne“ receptory bolesti, v dôsledku toho sa u pacienta vyskytne syndróm ťažkej bolesti..

Osteochondróza je časté ochorenie postihujúce nielen starších ľudí, ale aj mladých ľudí vo veku 20 - 25 rokov. Táto patológia sa vyvíja z niekoľkých dôvodov: ťažká fyzická námaha, sedavý spôsob života, nesprávne nosenie závaží, zranenia, ploché nohy. Špecialisti rozlišujú osteochondrózu v závislosti od miesta: krčka maternice (25%), hrudníka (25%) a lumbosakrylu (50%). Prevencia osteochondrózy zahŕňa správnu organizáciu pracoviska (napríklad pri počítači), fyzickú aktivitu, racionálnu výživu.

Na liečbu osteochondrózy existujú konzervatívne metódy: použitie perorálnych liekov (Analgin, Paracetamol), intravenóznych injekcií, použitia protizápalových a analgetických masťov (Salvisar), fyzioterapeutických cvičení, masáží. Blokáda sa používa v prípadoch, keď iné lekárske a fyzioterapeutické metódy nepomáhajú. Počas procedúry sa do ohniska zápalu vstrekuje roztok s určitými liečivými látkami. Eliminácia bolesti a spazmu nastáva okamžite po podaní liekov.

indikácia

Terapeutická blokáda bolesti chrbta sa vykonáva s cieľom zmierniť stav pacienta, zmierniť opuchy a svalové kŕče s týmito patológiami:

 • osteochondróza krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice;
 • myozitída, charakterizovaná zápalom kostrového svalu;
 • interkstálna neuralgia, pri ktorej silná bolesť bráni pacientovi úplne dýchať;
 • výstupok a prietrž medziobratlového disku;
 • pásový opar, ktorého pôvodca ovplyvňuje nervový systém;
 • artróza medzistavcových kĺbov;
 • neuralgia a neuritída v dôsledku patológií chrbtice.

Pri správnom a profesionálnom prístupe k manipulácii sa minimalizuje riziko komplikácií a pozoruje sa rýchly a uspokojivý výsledok. Procedúra má analgetický a protizápalový účinok, nemá však špecifický terapeutický účinok. V prípade naliehavej potreby sa môže s určitými obmedzeniami opakovať niekoľkokrát do roka.

Ako to funguje

Nervová bunka prenáša hybnosť podľa princípu potenciálneho rozdielu priamo vo vnútri a v okolitom priestore. V pokojnom stave je záporne nabitá, ale po excitácii (alebo porušení) sa sodíkové kanály otvoria, čo „pripúšťa“ pozitívne nabité molekuly sodíka, vďaka čomu sa bunkový náboj zmení na pozitívny. Ďalej pozdĺž reťazca nerv prenáša náboj na ďalšie bunky.

S osteochondrózou sa na stavcoch vytvárajú osteofyty - výrastky, ktoré tlačia na šnúry a korene miechových nervov a vyvolávajú bolesť. Počas procedúry sa lieky proti bolesti injikujú do určitých bodov, ktoré blokujú sodíkové kanály, čím bránia šíreniu bolesti cez nervy. Ako tieto látky sa používajú novokain, lidokaín, markaín, ako aj pomocné zložky a niektoré vitamíny..

Účelom tohto postupu je vytvoriť okolo vreca zapáleného nervu liek, ktorý postupne ovplyvňuje zameranie bolesti, zmierňuje citlivosť a kŕče. Liek pôsobí okamžite, sval sa uvoľňuje, bolesť prechádza. Injekcia netrvá dlho, ale to stačí na zmiernenie základného zápalu a zlepšenie stavu pacienta.

Pred manipuláciou pacient podpíše súhlas s vykonaním. Je to veľmi zodpovedný postup, ak sa nedodržiavajú pravidlá, sú možné vážne komplikácie, úplná alebo čiastočná ochrnutie tela až do smrti. Pred manipuláciou sú uvedené ľahké raňajky, aby sa zabránilo slabosti, odpočinku po lôžku a obmedzeniu fyzickej aktivity.

Druhy blokády

Existuje mnoho druhov procedúr, špecialista, ktorý vyberie ten správny (vertebroológ, neurológ, ortopéd, neurochirurg), ktorý bude vykonávať manipuláciu. Napríklad podkožné, intramuskulárne, radiálne atď. Sa líšia hĺbkou podania. Okrem toho existuje klasifikácia v mieste vpichu:

 • Paravertebrálny (paravertebrálny) blok, počas ktorého lekár aplikuje injekciu do miest, ktoré boli predtým natiahnuté markerom okolo spinálnych procesov stavcov..
 • Epidurálna (epidurálna) blokáda, pri ktorej sa liek vstrekuje do krížovej kosti 5 až 6 cm nad chvostovou kosťou. Sakrál - jeden z typov epidurálnych - je umiestnený v tej istej oblasti, ale skrze sakrálny väz.
 • Blokovanie vodivosti sa vykonáva v priestore okolo nervových zakončení blokovaním.
 • Intraosseous - umiestnený v hubovitej kosti stavcov.

Blokovacie prípravky

V závislosti od počtu komponentov sa rozlišujú jedno-, dvoj- a viaczložkové blokády. Najbezpečnejší typ je prvý, v ktorom sa používa jedna účinná látka. Ak sa do anestetika pridajú nové zložky, zvyšuje sa riziko vedľajších účinkov, najmä pri alergických reakciách. Drogy z niekoľkých prvkov sa používajú v závažných patologických stavoch.

Lokálne anestetiká

Hlavnými zložkami liekov na vykonávanie manipulácií sú lokálne anestetiká. Pôsobia priamo na zapálené nervové zakončenie a blokujú receptory bolesti. Tieto látky zahŕňajú:

 • Novokain je najbežnejším anestetikom. Telo je takmer úplne absorbované (80%), rýchlo (za 8 hodín) sa vylučuje. K úľave dochádza 2-3 minúty po podaní, trvanie účinku je až dve hodiny. Použite 0,25%, 0,5%, 1% a 2% roztoky.
 • Lidokaín má silnejší analgetický účinok, ale má tiež väčší vedľajší účinok, začína pomáhať po 3 až 5 minútach, akcia trvá až tri hodiny. Na druhom mieste v prevalencii po novokainu.
 • Markain je menej populárny kvôli vysokému riziku vedľajších účinkov. Líši sa oneskoreným nástupom účinku (15 - 20 minút), ale účinok injekcie trvá až päť hodín.

Je pozoruhodné, že pri použití zmesi novokainu a lidokaínu sa pozoruje dlhší analgetický účinok, pretože tieto látky sa vzájomne posilňujú. Pred použitím lokálnych anestetík lekár vykoná test citlivosti na vylúčenie alergickej reakcie, čo nie je nezvyčajné pri používaní týchto liekov..

kortikosteroidy

Ako hormonálne zložky užívania drog:

 • Hydrokortizón je hormonálne liečivo, ktoré sa používa iba s anestetikami na osteochondrózu.
 • Dexametazón - umelý kortikosteroid s okamžitým, ale krátkodobým účinkom sa používa na zavedenie do mäkkých tkanív a kĺbov..
 • Diprospan je hormonálne liečivo s predĺženým účinkom (t.j. liečivá látka sa uvoľňuje pomaly, čo poskytuje dlhodobý účinok). Diprospan sa používa iba na zmiernenie bolesti..
 • Kenalog je dlhodobo pôsobiaci kortikosteroid používaný na liečbu kĺbov a chrbtice. Interval medzi opakovanými injekciami by mal byť najmenej 14 dní.
 • Depot-medrol, derivát metylprednizolónu, sa používa na mäkké tkanivá a kĺby, používa sa opatrne pri epidurálnej blokáde, pretože môže spôsobiť zápal miechy..

Systémové hormóny nazývané tiež glukokortikoidy sa vo väčšine prípadov používajú na blokovanie chrbtice spolu s anestetikami, aby sa dosiahol lepší terapeutický účinok. Kortikosteroidy samotné majú nielen analgetické a protizápalové účinky, ale môžu tiež znížiť alergickú reakciu tela na anestetiká. Hormonálne lieky sa prakticky nepoužívajú pri jednozložkových blokádach, ktoré sú svojou povahou vhodnejšie na liečbu kĺbov..

Iné lieky

Sprievodné látky v liekoch na postup sa pridávajú na dosiahnutie maximálneho účinku, takéto látky sa nepoužívajú samostatne. Pozitívne účinky týchto zlúčenín sa okrem toho nepreukázali, takže sa používajú veľmi zriedka kvôli vysokému riziku komplikácií. Ako ďalšie zložky v liekoch na blokády sa používajú:

 • nesteroidné protizápalové lieky (Voltaren, Diclofenac, Ketonal), ktoré môžu rýchlo zmierniť opuchy a bolesti;
 • Vitamíny B;
 • chondroprotektory so schopnosťou čiastočne obnoviť tkanivo chrupavky postihnutých oblastí;
 • antispasmodiká (trombolyzín), ktoré môžu eliminovať alebo oslabiť svalové kŕče;
 • Lidase, ktorá účinne zmierňuje opuchy a zvyšuje pohyblivosť kĺbov.

Ako blokovať

Existuje mnoho typov miechovej blokády. Lekár vyberie techniku ​​potrebnú pre postup na základe celkového klinického obrazu. Manažér manipulácie musí byť schopný ovládať potrebné zručnosti, aby sa znížilo riziko vedľajších účinkov, ktoré sa často vyskytujú, aj keď sa vykonávajú dokonale. Všetky lieky sa podávajú pacientom za sterilných podmienok, aby sa zabránilo infekcii.

Každá technika vykonávania postupu má svoje vlastné charakteristiky. Napríklad epidurálny blok sa umiestni na pacienta, ktorý leží na jeho boku a zaujme postoj „embrya“ (pritlačí si hlavu, ruky a nohy na hruď); počas paravertebrálnej blokády sa podáva injekcia pacientovi ležiacemu na bruchu. V každom prípade je postoj zvolený pre maximálny prístup k ohnisku zápalu. Ihla na vykonanie manipulácie by mala byť najmenej 5-6 cm dlhá, s krátkym rezom, aby sa zabránilo poškodeniu žilových ciev.

Blokáda bedrovej chrbtice pomocou novokainu sa považuje za najbezpečnejšiu pre život pacienta, používa sa na lézie lumbosakrálneho-kostrčového plexu. Tento postup sa vykonáva v póze ležiacom na jeho žalúdku. Lekár zistí palpáciou pacienta miesto osobitnej vzrušivosti a bolesti, potom po liečbe antiseptickým roztokom vstrekne liek tenkou ihlou do vybraných a predtým označených bodov na koži..

Blokáda v cervikálnej osteochondróze v dôsledku blízkosti mozgu je menej bezpečná. Pri jeho realizácii sa pacient pripája k pásu, sedí na gauči a pritlačí si bradu čo najviac k hrudi. Lekár zavádza ihlu s injekčnou striekačkou na jedno použitie na úrovni šiesteho krčného stavca do požadovanej hĺbky. Dávka podávaného liečiva sa vypočíta na základe intenzity bolesti a telesnej hmotnosti pacienta. Po manipulácii môže pacient pociťovať nepríjemný pocit v krku, preto musí byť zdravotnícky personál na niekoľko hodín sledovaný.

Anestézia hrudnej chrbtice sa vykonáva v prípade bolestivej medzirestálnej neuralgie a štípania nervov. Podáva sa jedna alebo dve injekcie v závislosti od kvality patológie. Tento typ manipulácie nespôsobuje kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom ťažkosti, napr hrudná oblasť paravertebrálneho priestoru pozostáva z priečnych stavcov a rebier.

Lekárska blokáda

Blokovanie liečiv - injekcia analgetického protizápalového liečiva umiestneného v ohnisku bolesti alebo čo najbližšie k nemu. Znakom tejto liečebnej metódy je rýchla úľava od bolesti a odstránenie nepohodlia a zápalu v oblasti problému.

Špecialisti kliniky „Tím chrbtice“ veľmi plynule blokujú terapeutické blokády akejkoľvek zložitosti a túto terapeutickú techniku ​​úspešne používajú už mnoho rokov. Ak máte pocit, že potrebujete našu pomoc, dohodnite si stretnutie, odpovieme na vašu žiadosť rýchlo a efektívne.

Indikácie pre použitie

Blokáda je nevyhnutná pri ochoreniach kĺbov a chrbtice, vrátane „všeobjímania“ a osteochondrózy a kýly. Ak máte problémy v ktorejkoľvek časti chrbtice, napríklad v krčku, hrudníku, sakrálnej alebo bedrovej oblasti, v chrbte a ďalšie, lieky proti bolesti v chrbtici budú veľmi vítané. Okamžite vám pomôžu - môžete si užiť život znova!

Terapeutická blokáda chrbtice a medzistavcové prietrže sa môžu uskutočňovať tak často, ako si to situácia vyžaduje. Akonáhle budete opäť cítiť bolesť, poraďte sa s odborníkom, určite to pomôže.

Na našej klinike lekári používajú injekcie na bolesť chrbtice a kĺbov s rôznymi liekmi - môže to byť hormonálny liek, lokálne anestetikum alebo nesteroidný protizápalový liek. Ako viete, glukokortikosteroid (Diprospan) je testovaný liek, ktorý úspešne zvláda svoju hlavnú úlohu, ktorou je odstránenie syndrómu bolesti..

Ak sa obávate možných vedľajších účinkov, ubezpečíme vás: faktom je, že injekcie blokády minimalizujú riziká. Je to kvôli miestu vpichu. Keď dostanete dávku lieku priamo do centra pozornosti bolesti, liek pôsobí bodovo na problémovú oblasť. Posledne vstúpi do obehového systému v malej koncentrácii.

kontraindikácie

Medzi kontraindikácie blokády patria:

 • HIV a ďalšie imunosupresívne stavy.
 • Teplo a celková nevoľnosť.
 • Dekompenzovaná cukrovka.
 • Infekčné choroby kože v mieste vpichu.
 • Individuálna neznášanlivosť.
 • Dekompenzovaná hypertenzia.

Dávajte pozor na svoje zdravie. Naši odborníci určite vylúčia existenciu možných obmedzení, avšak ak viete o prítomnosti akýchkoľvek dôležitých chronických alebo akútnych ochorení, informujte o tom svojho lekára.!

Kontaktujte odborníkov

Klinika „Tím chrbtice“ zaručuje kvalitné služby a optimálne ceny. Nachádzame sa v Jekaterinburgu na adrese: st. Scheinkman, d. 134A. Poď, budeme radi, že si zoberieme svoje zdravie!

Blokáda doma

Blokáda je liečebný postup na odstránenie bolesti a zdroja bolesti. Počas tohto postupu sa anestetikum injikuje do problémovej časti tela.

Zavolajte vysokokvalifikovaného lekára doma, aby vám tento lekársky zákrok doma poskytoval naše lekárske centrum.

Užitočné informácie k téme:

Kedy zavolať lekára na blokádu

Ak silná bolesť nezmizne, podporuje pohyb a narúša normálny život, musíte bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc so žiadosťou o pomoc lekára..

Aký by mohol byť dôvod na odvolanie:

 • silná bolesť chrbtice, ktorá vyvolala osteochondrózu, skoliózu, prietrž a ďalšie faktory;
 • záchvaty neuralgie;
 • bolesť, ktorá sa objaví po chirurgickom zákroku, vrátane bolesti, ktorá sa nazýva „fantóm“ (pociťuje bolesť, napríklad vzdialené rameno);
 • záchvaty bolesti rôznej povahy.

Lekárske blokády zmierňujú bolesť pri Minierovom syndróme a mnohých ďalších stavoch. Je to veľmi efektívny postup, úľava prichádza rýchlo. Má však aj svoje kontraindikácie. Preto menovanie blokády vykonáva iba lekár. Zohľadňuje individuálne charakteristiky tela a zdravotný stav pacienta.

Ako blokovať doma

Lekár prichádza s telefónom s kompletnou sadou všetkého, čo potrebujete. Je dôležité, aby od pacienta zistil, kedy bolesť trvá, ako dlho trvá, či sa zmenil charakter týchto bolestí a aké lieky pacient užíval. Ak je to potrebné, lekár na objasnenie diagnózy použije prenosný ultrazvuk alebo röntgen.

V závislosti od povahy prejavu syndrómu bolesti a príčin, ktoré ho spôsobili, má lekár blokádu:

 • miestna To je, keď je liek na úľavu od bolesti vstreknutý na miesto, kde bolí. V kanáloch, kde sa nachádzajú nervy, látka vstúpi rýchlo injekciou, napätie a bolesť zmiznú. Injekcia sa tiež podáva do periartikulárneho tkaniva.
 • Segmentovaný. V takom prípade lekár určí, ktorý segment chrbtice by mal byť postihnutý. Injekcia sa podáva presne do tohto segmentu, ktorý je zodpovedný za problémové oblasti tela a vnútorných orgánov. Po injekcii bolesť rýchlo ustupuje.

Na zmiernenie bolesti sa používajú lokálne anestetiká a steroidné lieky. Ak je to potrebné, používajú sa vaskulárne prípravky. Lieky sa líšia trvaním účinku, rýchlosťou dosiahnutia výsledku a úrovňou toxicity. Výber terapeutických činidiel určuje lekár.

Užitočné informácie k téme:

Výhody blokovania doma

Bolesť v chrbte, spodnej časti chrbta, krku a kĺbov môže zachytiť v najneočakávanejšom okamihu. Zlé zdravie a obmedzený pohyb kvôli bolesti znemožňujú osobe navštíviť zdravotnícke zariadenie.

Usporiadanie blokády doma má množstvo významných výhod:

 • minimalizuje čakaciu dobu na lekársku starostlivosť;
 • eliminuje potrebu navštíviť zdravotnícke zariadenie samostatne, prekonávajúc bolesť;
 • umožňuje obnoviť motilitu na dlhú dobu, zmierniť svalové kŕče a cievne napätie.

Blokáda rýchlo zmierňuje bolesť, má minimálne vedľajšie účinky, je možné ju opakovať.

Vysoká kvalifikácia lekárov kliniky minimalizuje výskyt komplikácií po blokáde.

Lekár tiež dá odporúčania, aké ďalšie liečenie je potrebné, čo robiť, aby sa zabránilo opakovaniu bolesti.

Užitočné informácie k téme:

Tento článok je určený iba na vzdelávacie účely a nejde o vedecký materiál ani o odborné lekárske poradenstvo..

Blokáda doma

„Ostreľovacia injekcia“ na bolesť - to je názov relatívne mladej procedúry, ktorá bola prvýkrát vytvorená pred asi 100 rokmi - lekárska blokáda. Túto manipuláciu môže predpísať a vykonať iba lekár. To však neznamená, že musíte prekonať bolesť, choďte na kliniku - lekár môže vykonať tento postup vo vašej domácnosti. Blokáda doma zmierňuje bolesť, svalové kŕče, obnovuje motorické funkcie a normálnu výživu tkanív v postihnutej oblasti.

Vysokokvalifikovaní skúsení lekári Dynasty Medical Center vyhodnotia indikácie pre tento postup, vyberú potrebné lieky vo vašom konkrétnom prípade a vykonajú samotný zákrok bezbolestne a efektívne. Bez ohľadu na to, či potrebujete zadný blok doma alebo intraartikulárny blok doma. Jednou z hlavných úloh lekára je nielen zistiť príčinu bolesti (a to je hlavná sťažnosť, ktorú obraciame na lekárov o pomoc), ale tiež nás zbaviť bolesti návratom k normálnej kvalite života..

Kedy môžem blokovať doma??

Stručne povedané, vo všetkých prípadoch, keď sú lekárske indikácie pre tento postup dostatočné a zrejmé. Všeobecne existujú dva hlavné typy terapeutických blokád:

 • Periartikulárny blok - postup zahŕňajúci injekciu liekov do periartikulárnych tkanív. Spravidla sa predpisujú pacientom s artrózou, artritídou a zraneniami (výrony) väzivového aparátu. Pretože vo všetkých opísaných prípadoch môže byť bolesť veľmi závažná a pri artróze a artritíde sa môže bolestivo predĺžiť, je intraartikulárna blokáda doma najpohodlnejším spôsobom, ako zmierniť bolesť a obnoviť pohyblivosť kĺbov. Lekári našej kliniky vykonajú také postupy, ako sú:
  1. intraartikulárny blok kolena
  2. intraartikulárny blok ramenného kĺbu
  3. intraartikulárne blokovanie bedrového kĺbu
  4. intraartikulárny členkový blok
 • Perineurálny blok je postup, pri ktorom sa liek vstrekuje do kanálov, kde nervy prechádzajú, to znamená okolo alebo blízko nervu, čo najbližšie k zameraniu bolesti. Táto metóda sa spravidla používa na rôzne patológie chrbtice - osteochondrózu, medzistavcové prietrže, výčnelky, radikulitídu. A nebojte sa umiestnenia blízko slov chrbtice, injekcie, liekov - blokovanie chrbtice doma skúsenému lekárovi je zodpovedné, ale stále pomerne jednoduché cvičenie.

Pripomeňme, že výhodou takej metódy liečby, ako je blokáda, je priame ovplyvnenie príčiny bolesti. Toto je najrýchlejší spôsob, ako zmierniť bolesť, zápal a obnoviť motorické funkcie..

Blokáda chrbtice v Jekaterinburgu

Adresy a ceny 122 kliník

Po-Pia08:00 - 21:00
sat08:00 - 21:00
slnko08:00 - 18:00

„Sergei Mikhailovich je veľmi, veľmi pozorný a zodpovedný špecialista. Som veľmi vďačný Sergejovi Michajlovičovi. Nech mu Boh dá dobré zdravie. “

Po-Pia07:30 - 20:00
sat08:30 - 16:00
slnkoVýkon

"Dobrý doktor." Nezbavuje okamžite nádeje, ale dáva konkrétny smer - čo má robiť a kam ísť s dieťaťom. Priateľský, zdvorilý a kompetentný. “

Po-Pia08:00 - 20:00
sat09:00 - 18:00
slnko09:00 - 18:00

„Ak je lekár skutočne dobrý, zlý posudok o ňom dá iba nedostatočná osoba. Našťastie takýchto ľudí je omnoho menej ako bežných ľudí. Ak je Sofya Semenovna, skvelý pľúcny lekár, na 8. ambulancii, potom môžete na recepcii sedieť 1,5 hodiny na chodbe. "

Po-Pia08:00 - 20:00
sat09:00 - 16:00
slnko09:00 - 16:00

„Išiel som na kliniku prvýkrát a absolvoval som postup podľa FGDS. Veľmi sa mi páčila práca špecialistu. Pri menovaní som sa dostal do stanoveného času. Beriem na vedomie dobrý a priateľský prístup personálu na recepcii k návštevníkom. Medical Center "Pean". "

Po-Pia08:00 - 20:00
sat09:00 - 18:00
slnko09:00 - 15:00

"Bol som v lekárskom stredisku Medline na Tveritine 34/10. Ďakujem dievčatám ako správkyni zdvorilostnej, rýchlej a kvalitnej služby. Mnoho vďaka gynekológovi Savitskaya Yu. Yu." najlepší lekár a uzista. “

Po-Pia08:30 - 15:00
satVýkon
slnkoVýkon

„Operoval ma Molchanovsky Sergey Evgenievich. Bol som veľmi potešený. Chirurg je profesionál. Odporučiť. Prísny, ale veľmi kompetentný lekár. “

Po-Pia09:00 - 21:00
sat09:00 - 19:00
slnkoVýkon

"Často chodím na masáž často a vždy len na A. Adamova. Krk mi môže bolieť, je to dosť nepríjemný pocit." Aby som to vyriešil, prihlásil som sa prvýkrát na masážne sedenie na klinike. Dojmy sú jednoducho nádherné, potom som ich musel úplne odstrániť. "

Po-Pia08:00 - 19:00
sat08:00 - 14:00
slnkoVýkon

"Osobne sa mi veľmi páči Medline for Order Bearers, myslím si, že je to úplne moderné lekárske a preventívne zariadenie, v ktorom pracujú iba kvalifikovaní lekári."

Po-Pia09:00 - 21:00
sat09:00 - 19:00
slnkoVýkon

"Príjem sa začal včas." Prišli sme a v stanovenom čase sme boli diagnostikovaní. Postoj personálu bol dobrý, priateľský. Lekár urobil dobré vyšetrenie a všetko zapísal. Bola som tam príjemná. Myslím, že tu budem kontaktovať. "

Po-Pia08:00 - 21:00
sat08:00 - 20:00
slnko08:00 - 20:00

"Dobrý doktor." Milý, vysoko kvalifikovaný, kompetentný. Pozná svoju prácu, vždy pozorne reaguje na bolesti niekoho iného, ​​nikdy neodmieta pomoc. “

Po-Pia08:00 - 20:00
sat08:00 - 20:00
slnko08:00 - 20:00

„Mal som psychológa s dieťaťom, veľmi sa mi to páčilo. Strávili sme veľa času a pomohli sme ho vyriešiť. “

Po-Pia08:00 - 20:00
sat09:00 - 18:00
slnko09:00 - 16:00

"Skvelý doktor!" Odstránila dva zuby múdrosti v rôznych časoch. Moje zuby sú komplikované. Ale urobil dobre. Napriek tomu, že je mladý - profesionál. Odporúčam všetkým. ““

Po-Pia09:00 - 21:00
sat09:00 - 19:00
slnkoVýkon

„Lyubov Valerievna je vynikajúci profesionál. Veľmi láskavý a citlivý. Navštívili sme ju ako dieťa na Bobatovej terapii. Moja dcéra nesedela ani sa plazila. Bola ohnutá oblúkom. Vykonal diagnózu, zdvihol sadu cvičení na stole a na fitball. Naučil sa, čo potrebuješ. "

Po-Pia08:00 - 20:00
sat08:00 - 17:00
slnkoVýkon

"Dobrý deň! Od roku 2015 sa opakovane obrátila na kliniku AngioLine k Andrei Biryukovovi. Okrem chirurgického zákroku sa uskutočnil aj ultrazvukový sken a môžem povedať, že je pekné vidieť odborníka v odbore. Pokojne, uvážlivo. "

Po-Pia08:00 - 20:00
sat08:00 - 17:00
slnkoVýkon

"Úžasný terapeut." Veľmi pozorný, pýta sa na všetko podrobne, berie do úvahy všetko. Je zrejmé, že nie som pacientovi ľahostajný. ““

Po-Pia10:00 - 20:00
satVýkon
slnkoVýkon

„Vyjadrujeme vďaku Nikolajovi Konstantinovičovi Krasnoselskému za úspešnú operáciu na odstránenie ptózy. S výsledkom spokojný. Pozorný, pohotový, najlepší chirurg. Sme veľmi radi, že sme sa k nemu dostali. Ďakujem ti."

Po-Pia09:00 - 21:00
sat09:00 - 20:00
slnkoVýkon

„Ďakujem lekárke Olze Ozoznevovej za účinnú liečbu závislosti od nikotínu. Údený od 10 rokov, skúsenosti 30 rokov. Nemohol som prekonať zlý zvyk. Po prvom sedení však chuť na fajčenie takmer zmizla. Stačilo päť sedení. "

Po-Pia08:00 - 20:00
sat08:00 - 17:00
slnkoVýkon

„Sokolov Anton Pavlovich je naozaj doktor. Vykonával prieskumy na odporúčanie pacientov, ktorí mu dlhovali jeho život. Nechcem všetko podrobne popisovať - ​​diagnóza bola onkológia. Teraz (2 mesiace uplynuli) je pacient nažive a zotavuje sa. Analýzy hovoria o víťazstve. "

Po-Pia08:00 - 20:00
sat08:00 - 17:00
slnkoVýkon

„Nadezhda Aleksandrovna je lekárka od Boha, citlivá taktná, vždy priateľská, bude vždy žuť všetko v akejkoľvek emocionálnej situácii, a dokonca ani v jej špecifikácii nebude smerovať, do koho sa obrátiť a na koho sa obrátiť, až do poslednej chvíle, keď bude pripravená hľadať problém choroby. "

Po-Pia07:30 - 21:00
sat08:00 - 18:00
slnko09:00 - 18:00

„Olga Vladimirovna je dobrá lekárka. Vie, ako nájsť prístup ku všetkým svojim pacientom. "Byť pozorný a svedomitý o mojej práci - v mojom prípade to tak bolo."

  • "Predchádzajúce
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • stopa

Blokáda chrbtice - recenzie od pacientov

© 2020 LLC „InfoService Group“ OGRN 1127847488944

Registrovaná Federálnou službou pre dohľad nad komunikáciami, informačnými technológiami a masovými komunikáciami (Roskomnadzor). Certifikát El. Č. FS77-76713 zo dňa 02.09.2019. Zakladateľom je LLC „InfoService Group“. Hlavným redaktorom je A. Y. Jeknich. Adresa redakčnej kancelárie: 197198, Petrohrad, ul. Monchegorsk, 7 rokov, zap. Ah, pom. 4-H. Telefón: +7 (499) 649-12-49.

18 + Informácie uvedené na webe sa nedajú použiť na diagnostiku, liečbu a nenahrádzajú vymenovanie lekára.

Paravertebrálny blok

Paravertebrálna blokáda je všeobecný koncept, ktorý sa týka zavedenia anestetík do paravertebrálnej oblasti s cieľom zmierniť bolesť..

indikácia

Blokovanie sa používa, keď má pacient silnú bolesť, ktorú nie je možné zastaviť konzervatívnymi metódami liečby. Indikácie pre paravertebrálnu blokádu:

 • osteochondróza bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice;
 • intercostal neuralgia;
 • zápalové ochorenia kostrových svalov;
 • vyčnievanie medzistavcových platničiek;
 • kýla medziobratlovej platničky;
 • mechanické poškodenie chrbtice;
 • herpes 3. typu (herpes zoster);
 • radiculitis;
 • akútna bolesť bedrovej oblasti (bedrovej);
 • spondylartróza medzistavcových kĺbov;
 • bolesť vyvolaná kontrakciami kostrových svalov;
 • choroby miechy.

Paravertebrálna blokáda sa najčastejšie vykonáva v prípade degeneratívnych procesov v chrbtici, ak bežné lieky nezmierňujú akútnu bolesť. Vo väčšine prípadov stačí jeden postup, avšak u niektorých pacientov je požadovaný účinok dosiahnutý až po viacerých blokádach (až 15) s intervalom 4 až 5 dní..

kontraindikácie

Injekcie do paravertebrálnej oblasti sú nebezpečnou procedúrou a pred jej vymenovaním je potrebné zohľadniť celkový stav pacienta, súvisiace patológie, ako aj kontraindikácie..

Použitie tohto spôsobu zmiernenia bolesti je zakázané v týchto prípadoch:

 • choroby sprevádzané poruchami krvácania alebo neustáleho používania antikoagulancií;
 • závažné ochorenia srdca a krvných ciev;
 • zlyhanie obličiek, pečeň;
 • epilepsie;
 • infekčné choroby v akútnom štádiu;
 • nízky krvný tlak;
 • choroby centrálneho nervového systému;
 • myasthenia gravis;
 • obdobie tehotenstva a dojčenia;
 • neznášanlivosť alebo kontraindikácie anestetík.

Nerobte takúto manipuláciu deťom a ľuďom starším ako 65 rokov. Injekcia do paravertebrálnej oblasti je kontraindikovaná, ak v mieste údajnej injekcie dôjde k poškodeniu kože..

Účinnosť metódy

Výhody tohto spôsobu zmiernenia bolesti zahŕňajú:

 • rýchly analgetický účinok v dôsledku zavedenia lieku v bezprostrednej blízkosti postihnutej oblasti;
 • vysoký výkon;
 • ak sa vykonáva správne, postup poskytuje minimálne množstvo vedľajších účinkov;
 • blokáda rýchlo zmierňuje bolesť, odstraňuje zápaly, opuchy, zmierňuje kŕče kostrových svalov.

Ak je to potrebné, postup sa opakuje až do maximálneho účinku. Medzi výhody tejto metódy liečby patrí prístupnosť, nízke náklady na postup.

Prípravná fáza

Na uskutočnenie paravertebrálnej blokády je pacient položený na gauči na žalúdok. Lekár opatrne pohmatá chrbát, aby určil najbolestivejšie oblasti. Po ich nájdení špecialista spracuje miesta údajných injekcií antiseptickým roztokom.

Potom sa urobia 4 injekcie tenkou ihlou na anestéziu kože. Tieto injekcie sa injektujú na určené miesta na stranách spinálneho procesu. Keď táto anestézia funguje, podávanie liekov na blokovanie začína priamo..

Technika vykonávania

Bolo vyvinutých niekoľko techník na uskutočnenie paravertebrálnej blokády. Algoritmy sa líšia v závislosti od postihnutej oblasti, ktorú je potrebné anestetizovať..

Ak má pacient ochorenie chrbtice v krku, použije sa nasledujúca technika. Po príprave pacienta a určení miesta vpichu vás lekár požiada, aby ste otočili hlavu v opačnom smere, ako bude podaná injekcia..

Takúto blokádu častejšie uskutočňuje novokain alebo jeho zmes s hydrokortizónom. Ihla pre túto manipuláciu je hrubá, je držaná kolmo na telo. Vzťažným bodom je extenzor chrbta, ihla je vložená blízko svojej vonkajšej časti.

Lekár ju postupne posúva dovnútra, až kým nepocíti kontakt s postihnutým stavcom. Potom sa ihla trochu ohne na seba, liek sa vstrekne 1 cm nad miestom vpichu. Nasledujúce injekcie sa podávajú vo vzdialenosti 15 mm od miesta predchádzajúcej injekcie.

Pre bedrové a sakrálne existuje ďalšia technika. Po prípravnej fáze lekár vezme silnú ihlu a vloží ju až na stranu spinálneho procesu. Potom sa ihla mierne pretiahne a uvedie do priečneho procesu (s lokalizáciou bolesti v oblasti hrudníka sa ihla vloží nad ňu).

Na každú úroveň miechového segmentu sa injikuje presne vypočítaný objem liečiva. V závislosti od oblasti postihnutej oblasti sa blokáda vykonáva na 3 až 6 bodoch.

Možné komplikácie

Podobne ako v prípade akéhokoľvek iného postupu v medicíne, blokáda paravertebrálnej oblasti niekedy vedie k negatívnym dôsledkom. Medzi nimi:

 • krvácajúci;
 • intoxikácie;
 • penetrácia infekcie;
 • narušenie citlivosti a funkcie motora v oblasti vstrekovania;
 • poškodenie mäkkých tkanív, tvorba hematómov.

Nesprávna injekcia má za následok poškodenie miechy a ochrnutie. Nedodržanie aseptických pravidiel a porušovanie pravidiel počas manipulácie vedú ku komplikáciám. V mieste vpichu sa vyvinie bolesť, svrbenie, opuchy.

V niektorých prípadoch telo reaguje na podávanie liečiva prudkým poklesom tlaku až do život ohrozujúceho stavu kolapsu. Niekedy anestetiká vyvolávajú poruchy fungovania močového mechúra, reakcie nervového a dýchacieho systému.

Jedným z najbežnejších vedľajších účinkov anestetík a kortikosteroidov je dyspepsia. Nesprávne vypočítaná dávka lieku vyvolá toxické poškodenie. Alergické reakcie na lieky sú možné, niekedy až závažné, až po anafylaxiu.

Paravertebrálna blokáda je nevyhnutným postupom u mnohých pacientov s chorobami chrbtice, predstavuje však vážne nebezpečenstvo. Jeden nesprávny krok - a osoba môže zostať imobilizovaná. Z tohto dôvodu musíte starostlivo pristupovať k výberu odborníka, prečítajte si recenzie, požiadajte priateľov, aby odporučili lekára.

Paravertebrálnu blokádu v Moskve môžete vykonať v ktoromkoľvek zo zdravotníckych stredísk uvedených na tejto webovej stránke. Cena služby začína od 1 000 rubľov. Môžete zistiť, koľko bude procedúra stáť na vybranej klinike pri uvedených telefónoch.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže krčnej, bedrovej a hrudnej chrbtice sa uskutočňuje rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa používa diskektómia, laminektómia, nukleoplastika.
Materiál bol pripravený tímom tímu s podporou našich odborníkov: športovcov, trénerov a odborníkov na výživu. Náš tím >>
  Čas na čítanie: 7 min.. Krk je jedným z najzraniteľnejších miest. Ako vám cvičebná terapia môže ušetriť od bolesti O závratoch Ako dlho trvá cvičebná terapia? Gymnastický komplex pre krk Dodatočné cvičenia pre flexibilitu Masážne prvky
Jóga je kombináciou fyzických cvičení a psychologických postupov zameraných na zlepšenie fyziologickej pohody a duchovného čistenia pacienta, nielen na poškodenom stavecom disku.