loader

Hlavná

Hlava

Tajomstvo kĺbov alebo 20 nevyhnutných cvičení

Elektronická verzia tejto knihy bola vytvorená na kontrolu iba na lokálnom počítači! Stiahnutím súboru preberáte plnú zodpovednosť za jeho ďalšie použitie a distribúciu. Začatím sťahovania potvrdzujete, že súhlasíte s týmito vyhláseniami! Implementácia tejto elektronickej knihy vo všetkých internetových obchodoch a na disky CD (DVD) za účelom zisku je nezákonná a zakázaná! V prípade otázok týkajúcich sa nákupu tlačenej alebo elektronickej verzie tejto knihy kontaktujte zákonných vydavateľov, ich zástupcov alebo príslušné obchodné organizácie.!

Tajomstvo kĺbov alebo 20 nevyhnutných cvičení

„Tajomstvá kĺbov alebo 20 nenahraditeľných cvičení“, S. Bubnovsky.

Táto kniha obsahuje podrobný popis cvičení bolesti krčnej chrbtice, bolesti hlavy a kýly MTD krčnej chrbtice. Opisuje tiež, aké cviky by sa mali vykonávať pre bolesť v bedrovej oblasti, t..

Bezplatná elektronická knižnica. Stiahnite si knihy zadarmo!

Naša elektronická knižnica Bookskeeper.ru je online ukážka, v ktorej môže každý návštevník publikovať elektronické verzie kníh, časopisov, novín, komiksov, všeobecne, akúkoľvek literatúru s odkazmi na pomalé, ale bezplatné stiahnutie z hostenia súborov..

V našom depozitári kníh nájdete vždy literatúru pre každý vkus osoby akéhokoľvek veku - od detských komiksov a maľovaniek po serióznu vedeckú literatúru.

Tajomstvo kĺbov alebo 20 nevyhnutných cvičení

Prečo sa vyvíja bedrová osteochondróza??

Osteochondróza bedrového kĺbu (alebo lumbosakralu) je zaradená do kategórie najbežnejších ochorení chrbtice. U 80% ľudí, ktorí sa sťažujú na bolesti chrbta, je diagnostikovaná táto patológia. Medzi nebezpečné komplikácie osteochondrózy patrí vývoj kýly, výčnelkov disku, chronická bolesť.

Funkcie choroby

S rozvojom choroby dochádza k deformácii a degenerácii stavcových platní. Bedrový sval obsahuje päť stavcov: je to kvôli jeho pohyblivosti. Zaťaženie hlavného tela padá na chrbticu a medzistavcové platničky. Pri ohýbaní, zdvíhaní a konštantnej polohe v sede predstavuje osobitné nebezpečenstvo. V dôsledku pôsobenia komplexu negatívnych faktorov dochádza k zmenšeniu vzdialenosti medzi diskami, strácajú vlhkosť a elasticitu.

Podľa ICD 10 je toto ochorenie v skupine dorzopatie pod kódom M-42.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Ak nájdete prvé prejavy choroby, mali by ste sa spojiť s lekárom, napríklad s ortopédom, neurológom alebo stavcom. Určí štádium, predpíše ďalšie postupy na presné stanovenie diagnózy a vyberie vhodnú terapiu..

príčiny

Bežnou príčinou bedrovej osteochondrózy je časté fyzické namáhanie (vzpieranie), tieto činnosti sú obzvlášť nebezpečné pre ľudí s nadváhou. Nemenej častý je vývoj tohto ochorenia u ľudí s nadváhou so sedavým životným štýlom (chrbtica pravidelne vyžaduje veľa stresu)..

Medzi ďalšie faktory rozvoja patria:

 • zranenia chrbta v dôsledku profesionálneho športu;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • následky nehôd a bojov;
 • nesprávne držanie tela;
 • zvyk sedenia sa zhroutil;
 • nesprávne zvolené parametre nábytku (príliš vysoká stolička).

Nesmieme zabudnúť na dedičnosť pri výskyte osteochondrózy v lumbosakrálnej oblasti. Mnoho detí môže zdediť túto chorobu od svojich rodičov. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že s vývojom plodu v lone sa naň prenášajú štrukturálne vlastnosti tela a najmä chrbtice..

Zhoršenie krvného obehu, oslabenie svalov, spomalenie procesov chrbtice, ku ktorým dochádza v dôsledku fyzickej nečinnosti (nedostatok fyzickej aktivity), tiež vedú k rozvoju osteochondrózy..

Existuje tiež veľa dôvodov, ktoré priamo nesúvisia s chrbticou. Je to nezdravá strava, neustály stres, nestabilný denný režim, prudká zmena aktivity z dlhotrvajúceho obrazu na vykonanie ťažkej fyzickej námahy. Všetko záleží na mieste tejto choroby..

Pre nás ako celok je nevýznamné, ale pre chrbát je veľmi dôležité miesto na spanie, v ktorom trávime takmer tretinu nášho života. Príliš mäkká alebo nerovná posteľ a vypchatý vysoký vankúš sú najlepší priatelia osteochondrózy.

Stupne a ich príznaky

Existujú tri hlavné stupne závažnosti bedrovej bedrovej kosti:

Prejavuje sa dlhým sedením a sedavým životným štýlom. Hlavným príznakom je mierna bolesť. Je najmenej nebezpečný, pretože sa prejavuje hlavne tesnením medzistavcových platničiek..

 • Druhý stupeň

Vyskytuje sa pri zdvíhaní závaží a je charakterizovaný zovretím nervov, znížením medzier medzi stavcami. Príznaky sú neustála bolesť a znecitlivenie končatín..

Je to najzávažnejší a má za následok manifestáciu medzistavcových prietrží rôznych typov. Príznaky osteochondrózy bedrovej chrbtice v treťom stupni sú akútna bolesť sprevádzaná kŕčmi. Ľudská aktivita klesá, objavujú sa problémy s vnútornými orgánmi (zvyšuje sa nutkanie na močenie). Ak sa s lekárom včas nekonzultujete, štádium sa vyvinie na chronický typ, čo vedie k zdravotnému postihnutiu.

diagnostika

Diagnóza začína už pri prvom volaní špecialistovi so sťažnosťami na bolesť. Po konzultácii s lekárom sú predpísané také vyšetrovacie metódy, ako je röntgenová snímka bedrovej chrbtice, ktorá sa vykonáva v dvoch výčnelkoch. To vám umožní vidieť tvar, štruktúru, výšku a štrukturálne poruchy chrbtice..

Medzi nebezpečné komplikácie osteochondrózy patrí vývoj kýly, výčnelkov disku a chronická bolesť. Dozviete sa, prečo sa vyvíja osteochondróza krčnej chrbtice a ako sa lieči.

Potom nasleduje počítačová tomografia, ktorá má na telo menšie zaťaženie ako rádiografia. Táto štúdia je bezbolestná a poskytuje viac informácií o patológii..

Ďalším povinným vyšetrením je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI), v procese ktorého sa používa elektromagnetické žiarenie. Tento postup umožňuje starostlivo vyšetriť medzistavcové platničky a identifikovať najmenšie zmeny v štruktúre chrbtice.

Tradičné zaobchádzanie

Drogová terapia spočíva v použití nasledujúcich skupín liekov:

 • protizápalové (diklofenak, ibuprofén, nimesulid);
 • lieky proti bolesti (Ketonal, Milgamma).

Užívanie liekov nielen zmierni silné bolesti, ale bude mať tiež ohromujúci účinok na ohniská zápalu.

Na vyliečenie tejto choroby zvyčajne odporúčajú:

 1. Používajú sa tiež topické prípravky (masti), ktoré sa napúšťajú pokožkou. Táto skupina zahŕňa gél Fastum, gél Dolobene, masť Finalgon.
 2. Ak uvedené lieky nepomáhajú s ťažkou bolesťou, uchyľujú sa k injekčnej metóde, ktorá umožňuje rýchly vstup lieku do tela. Liek sa podáva najprv subkutánne a potom intramuskulárne do troch miest, kde je zameraný zápal..
 3. Účinným doplnkom liekov bude masáž. Správny výkon normalizuje svalový tonus, zlepšuje výživu tkanív a znižuje bolestivosť..
 4. Správne vybraná lekárska gymnastika (LFK) posilňuje svalovú kostru a vytvára potrebné podmienky pre normálne ďalšie fungovanie stavcov..

V tomto videu je niekoľko cvičení na rýchle odstránenie akútnej bolesti..

Pri liečbe sa používa aj blokáda. Toto je zavádzanie lieku priamo do miesta zápalu (injekciou). Charakteristickým rysom metódy je rýchle utlmenie bolesti. Ako lieky, ktoré zmierňujú bolesť, sa používajú prostriedky s lokálnym anestetickým účinkom: lidokaín alebo novokaín.

Domáca liečba

Nezabudnite, že liečbu nemôžete začať bez konzultácie s lekárom. To môže viesť k presnému opačnému účinku: vývoj komplikácií a vyvolanie súvisiacich ochorení:

Rastlina obsahuje prvky, ktoré pomôžu regulovať metabolizmus, odstrániť soli a obnoviť poškodené oblasti kĺbov.

 1. Na infúziu potrebujete 2 lyžice. lopatka a pohár horúcej vody.
 2. Nalejte trávu vodou a trvať na tom, 10 minút.
 3. Výsledná tinktúra môže byť braná orálne alebo použitá ako obklad.
 • Decht brezy

Odstráni opuchy, odstráni hematómy. Používajte iba navonok - aplikujte na postihnuté oblasti. Je zakázané nanášať decht na otvorené rany.

Má bohatú zásobu minerálov a prvkov nevyhnutných pre pevnosť kostí. V oblasti, kde sa prejavuje silná bolesť, musíte sa zahriať a potom naniesť vrstvu terapeutického bahna. Prítomnosť biologicky aktívnych zložiek vyžaduje predchádzajúcu konzultáciu so špecialistom.

Najlacnejšou pomocou je použitie sódy. Mleté alebo ohrejte postihnutú oblasť a potom aplikujte obklad sódy a horčice, zohriate v panvici v pomere 1 kg sódy, 2 polievkové lyžice horčičného prášku.

Pomáha odstraňovať bolesť zo suchých listov lopúch..

 1. Lyžica nasekaných listov nalejte vriacu vodu (1 šálka).
 2. Trvajte na tom, že 60 minút je možné v parnom kúpeli niekoľko minút čakať. Uistite sa, že napätie.
 3. Vo výslednom roztoku navlhčite obväz alebo gázu a aplikujte na postihnutú oblasť kože.
 • Petržlenový koreň

Lacné korene petržlenu tiež pomôžu s osteochondrózou.

 1. 3 polievkové lyžice suchého nasekaného koreňa zalejeme vriacou vodou (2-3 šálky).
 2. Výslednú zmes dajte na miernu teplotu a varte štvrť hodiny.
 3. Kmeň a brať ústne (dvakrát denne).

Aby sa zabránilo rozvoju osteochondrózy bedrovej chrbtice, pomôže správna výživa, fyzická aktivita vhodná pre jednotlivé ukazovatele a kontrola nad telesnou hmotnosťou. Ak zistíte prvé príznaky, je dôležité neodkladať návštevu lekára.

Video a bezplatné školiace kurzy

V tejto časti sa môžete zoznámiť a bezplatne si stiahnuť rôzne video materiály a školiace kurzy, ktoré pomáhajú pri liečení chorôb kĺbov a chrbtice - ako je osteochondróza, ischias, kýlová hernia atď..

7 účinných cvikov fyzioterapeutických cvičení na odstránenie osteochondrózy prsníka

V tomto videu slávna špecialista v oblasti rehabilitácie chrbtice Alexandra Bonina ukazuje presne 7 účinných cvikov fyzioterapeutických cvičení na odstránenie osteochondrózy prsníka..

Ak pravidelne pociťujete bolesť a brnenie pod lopatkami, medzi lopatkami, okolo srdca a iných oblastí hrudnej chrbtice, pravdepodobne máte osteochondrózu na hrudníku.

Vykonajte tieto cvičenia každý deň - a veľmi skoro všetky tieto nepohodlie pominú!

5 osvedčených zásad úspešnej liečby osteochondrózy: bezplatný výcvikový kurz

Z tohto užitočného kurzu, pripraveného skúseným lekárom cvičenia, sa naučíte:

 • Prečo sú lieky na liečbu osteochondrózy neúčinné;
 • Aké praktické metódy prevencie exacerbácií osteochondrózy môžete použiť po sledovaní kurzu;
 • Ako pomôcť chrbtovému boju s osteochondrózou bez vonkajšej pomoci;
 • Ktorí „pomocníci v domácnosti“ poskytnú výraznú podporu v boji proti osteochondróze;
 • Ako začať liečbu osteochondrózy dnes bez toho, aby ste opustili domov;
 • Aké sú najúčinnejšie liečby osteochondrózy dnes?.

Získajte 5 osvedčených princípov úspešnej liečby osteochondrózy chrbtice ZADARMO >>>

Autorova metóda vzdialenej obnovy chrbtice s herniou disku - „Dedko tajomstvo“

Medzistavcová kýla 14 x 9,3 mm po 29 rokoch. Odmietol naliehavú operáciu! Po 8 rokoch robím šport!

Máte medziobratlovú prietrž? Tisíce ľudí ma už dvakrát skontrolovali. A žijú aktívne. Prihláste sa a vy ste moji 10 video inštruktáže krok za krokom!

Získajte viac informácií o videu a stiahnite si prvú časť videa zadarmo >>>

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Tréningový kurz na bolesti chrbta zadarmo

Ak máte pravidelnú alebo neustálu bolesť chrbta, určite ju musíte vidieť - bezplatný video kurz určený špeciálne pre vás! V ňom získate jasný podrobný plán na odstránenie bedrovej bolesti.

Video kurz pre vás pripravila Alexandra Bonina - certifikovaná lekárka fyzioterapie a športového lekárstva, internetová špecialistka, ktorá je známa v oblasti riešenia rôznych problémov s chrbticou..

Zaznamenala sériu bezplatných lekcií o liečbe bolesti chrbta, ktoré vám poskytnú úplné pochopenie toho, čo a ako treba riešiť všetky problémy s bedrovou chrbticou raz a navždy.!

Ak chcete získať video kurz, vykonajte tri jednoduché kroky:

 1. Kliknite na tento odkaz.
 2. Na stránke, ktorá sa otvorí, kliknite na tlačidlo „Získať bezplatné hodiny“.
 3. V zobrazenom okne zadajte svoju e-mailovú adresu, na ktorú musíte poslať lekcie

Zdarma Video kurz liečby ischiatického nervu štipka

Jedinečnosť tohto kurzu spočíva v tom, že doteraz neexistovali systematické informácie o tom, ako liečiť tento mimoriadne nepríjemný stav.

Ak sa vám to stalo, pochopíte, o čo ide. Keď pálivá bolesť prechádzajúca po zadnej strane stehna, potom ťahanie, potom ostre streľba, neumožňuje normálne chodiť, nie je normálne odpočívať...

Lekári v nemocniciach spravidla predpisujú lieky proti bolesti len v tomto prípade. To však problém nevyrieši a časom sa bolesť vracia. Osoba, ktorá porušila pravidlá, žije od útoku k útoku, nevediac, že ​​existuje cesta z tohto začarovaného kruhu!

Odpoveď na otázku „Spravidla a trvalo sa zbavte štipnutia sedacieho nervu“ nájdete v tomto bezplatnom videu.

10 základných výživových zložiek pre zdravú chrbticu

Možno stále neviete, že zdravie vašej chrbtice priamo závisí od toho, čo jete! Lekári a zdravotnícky priemysel ako celok to pred nami skrývajú, aby predali viac liekov a nákladné operácie..

Pravda je takáto. Na podporu chrbtice a celkového zdravia musíte mať v každodennej strave presne 10 základných zložiek.

Podrobnejšie sú opísané v knihe, ktorú si môžete zadarmo stiahnuť tu.

Kniha sa nazýva - „10 základných zložiek výživy pre zdravie chrbtice.“ Podrobne popisuje, ktoré sú to komponenty a ktoré výrobky obsahujú.

Najúžasnejšia vec je, že nejde o exotické a drahé výrobky. Vôbec nie! Toto sú cenovo dostupné výrobky, ktoré často míňame v obchodoch pri hľadaní špeciálnych pochúťok, ktoré poškodzujú iba telo.!

Stiahnite si a čítajte túto knihu teraz! Našťastie je malý a doslova sa načíta za 10 minút.

Tajomstvo liečby krčnej osteochondrózy

V tomto návode sa naučíte:

 • Ako začať bojovať proti krčnej osteochondróze bez vstávania z pracoviska;
 • Čo vám bráni v zotavení sa z cervikálnej osteochondrózy a prečo sa tak stane;
 • Ako odstrániť prekážky, ktoré bránia prekonaniu krčnej osteochondrózy;
 • Ako efektívne zvládnuť exacerbáciu krčnej osteochondrózy;
 • Aký plán krok za krokom by ste mali implementovať vo svojom živote, aby ste mohli začať s účinnou liečbou;
 • Ako správne liečiť cervikálnu osteochondrózu pomocou fyzioterapeutických cvičení.

Kliknutím sem získate tento návod zadarmo >>>

Ukážka kurzu „Zdravá chrbtica za 2 týždne“

Pod odkazom môžete vidieť tajnú stránku, kde si môžete stiahnuť ukážkovú verziu jedného z najlepších video kurzov Alexandry Boniny s názvom „Zdravá chrbtica za 2 týždne“..

Celý kurz Alexandry s 10 sadami liečebných cvičení stojí 3470 rubľov.

Demo verzia obsahuje iba jeden komplex, ale môžete si ho zadarmo zaobstarať a dnes môžete začať s obnovou chrbtice!

Tu je návod, ako získať ukážku tohto kurzu:

 1. Kliknite na tento odkaz
 2. Kliknite na tlačidlo „Stiahnite si demo verziu kurzu“
 3. V zobrazenom okne zadajte svoj e-mail
 4. Dostanete e-mailový odkaz na archív s demo verziou

Dôležité! Po kliknutí na odkaz bude prístup k demo verzii kurzu otvorený iba 20 minút. Potom sa uzavrie navždy.

Preto ihneď po kliknutí na odkaz okamžite kliknite na tlačidlo „Stiahnuť demo verziu kurzu“, aby ste k nemu mali prístup.

Pozrite si aj ďalšie užitočné video cvičenia priamo na našich webových stránkach:

3 hlavné cvičenia pre celú chrbticu:

3 hlavné cvičenia na exacerbáciu krčnej osteochondrózy:

5 vykladacích cvikov na spodnej časti chrbta:

Môžete sledovať ďalšie cvičebné videá a nájsť veľa užitočných a užitočných informácií o zdraví chrbtice na webovej stránke autora video kurzov na liečbu ochorení chrbtice, lekárka cvičenia na terapiu Alexandra Bonina >>>

Kompletný zoznam článkov o webe nájdete na stránkach Mapa stránok a Mapa stránok 2.

 • artritída
  • burzitída
  • dna
  • Reumatoidná artritída
 • artróza
  • Osteoartróza kolena (gonartróza)
  • Artróza bedra (koxartróza)
  • Artróza iných kĺbov
 • diagnostika
  • Bolesť v rukách a nohách
  • Bolesť chrbta, dolná časť chrbta
  • Metódy prieskumu
 • Iné choroby
  • Ochorenie kostí
  • Ochorenia svalov, šliach
  • Iné choroby kĺbov
  • Podpätka ostrohy
  • zranenia
 • liečenie
  • Analgetické gély a masti
  • Lieky proti bolesti v tabletách
  • Preparáty pre křupavku
  • Iné lieky
 • chrbtica
  • anatómia
  • Choroby chrbtice
  • osteochondróza
  • Hernia disku
  • Poškodenie nervov
  • Liečebné metódy
 • Zdravotnícke výrobky
  • Na kĺby
  • Na nohy
  • Na chrbticu
 • Spoločné zaobchádzanie
 • Dohodnite si stretnutie s ortopedickým chirurgom, traumatológom
 • Katalóg kliník na liečbu kĺbov a chrbtice

VAROVANIE: všetky články prezentované na webe sú publikované výlučne na informačné účely. Byť samoliečbou môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie vášho zdravia. Pred použitím informácií získaných na mieste sa vždy poraďte s lekárom!

Všetky fotografie sú prevzaté z otvorených zdrojov. Ak ste autorom použitých obrázkov, napíšte nám a problém sa rýchlo vyrieši.

 • O webe
 • Reklama na webovej stránke
 • mapa stránok
 • zásady ochrany osobných údajov
 • Súhlas so spracovaním osobných údajov
 • Katalóg kliník spoločného liečenia

Čo spôsobuje bolesť na ramenách a krku, hlavné príčiny

Cervikobruchiálna oblasť u ľudí je najmobilnejšou časťou pohybového aparátu, ktorý je vybavený mnohými kostnými, kĺbovými, svalovo-svalovými, nervovými a krvnými plexmi. Preto je možné, že akýkoľvek zápalový proces v dôsledku neurologického, mechanického alebo iného poškodenia môže spôsobiť bolesti rôzneho stupňa bolesti na pleciach, krku a životne dôležitých orgánoch, ktoré ich susedia..

Je možné zistiť príčinu bolesti a zbaviť sa nepríjemných príznakov včasnou návštevou lekára, ktorý vykoná kvalitnú diagnózu a predpíše liečbu. Zoberme si najpravdepodobnejšie klinické situácie, ktoré dávajú osobe reflex bolesti..

Cervikbrachiálne syndrómy: príčiny, príznaky a liečba

Lokalizovaná bolesť v krku a ramenách môže zahŕňať celý komplex rôznych klinických prejavov, ktoré sa vyvíjajú na pozadí poškodenia nervových koreňov krku a / alebo plexu ramenného pletenca, ktoré sa často týkajú pacientov stredného veku alebo starších pacientov..

Osteochondróza alebo spondylóza

Degeneratívne-dystrofické transformácie spojené s progresívnym rozvojom cervikálnej osteochondrózy môžu poskytnúť reflex bolesti na ľavej strane alebo vznikajúcu bolesť v pravom ramene a krku..

Neurologická patológia je sprevádzaná deformáciou miechy a tvorbou kostného výrastku - osteofyty:

 • osoba je po aktívnej fyzickej aktivite obzvlášť citlivá vo forme syndrómov akútnej, bolestivej, ťažnej alebo nudnej bolesti;
 • bolesť krčnej chrbtice vždy spôsobuje hornú časť paže, predlaktie, niekedy hornú končatinu;
 • palpácia paravertebrálnych bodov, tj výstupných bodov nervových kmeňov a krvných ciev, vždy bolesť.

V diagnostickej štúdii röntgenové vyšetrenie vykazuje rôznu závažnosť príznakov krčnej osteochondrózy alebo iného chronického ochorenia - spondylózy, ktorá spôsobuje podobnú bolesť.

Spondylóza krčnej chrbtice je proces deštrukcie krčných stavcov v dôsledku ich postupného opotrebovania, to znamená fyziologického starnutia. Dystrofia vonkajších vlákien vláknitého kruhu v krčnej oblasti je spojená s narušením aktivity endokrinných žliaz.

Takéto klinické patológie si vyžadujú lekárske ošetrenie, najmä v akútnom štádiu. Liečebná profylaxia krčnej osteochondrózy a / alebo spondylózy - správne umiestnené energetické zaťaženie, to znamená špeciálna súprava gymnastických cvičení.

Patológia cervikálnej osteochondrózy je komplikovaná prietržom medzistavcovej platničky, keď sa vynára drťový obsah stavca a trhá sa vláknitý prsteň. Vyčnievajúce bolesti sa objavujú v oblasti krčka-týl, ktoré vyžarujú bolesť na ramene, paži a hrudi. Pacient sa neustále obáva bolesti hlavy, zvýšeného arteriálneho a intrakraniálneho tlaku.

periartritída

Popri kompresnom poškodení nervových koreňov sa rozlišuje aj ďalšia skupina reflexných neurodystrofických porúch - periartritída pleca a ramena, ktorá kombinuje skupinu rôznych chorôb periférie nervového systému a pohybového aparátu..

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) postihuje ramenná periartritída takmer tretinu svetovej populácie.

Neurodstrofická porucha bolesti, ktorá je v neurológii stále definovaná ako syndróm „zmrazeného ramena“, sa rozoznáva podľa nasledujúcich príznakov (pozri tabuľku).

Etapa exacerbácieBolesť v ľavom ramene a krku, lopatkách alebo na pravej strane sa objavuje postupne a postupom času zosilňuje.
Fáza „zmrazenia“Zvýšenie tuhosti a obmedzenie pohyblivosti významne znižuje amplitúdu pohybov. Z dôvodu svalového napätia sú krčné bolesti bolestivé alebo nemožné
Odmrazovacia fázaBolesť ramien, krku a lopatiek zmizne, rozsah pohybu sa zvýši a ramenný kĺb sa stane preťahovacími cvičeniami poddajnými.

Funkčné zotavenie krčného a ramenného tela je možné dosiahnuť zavedením protizápalových nesteroidných liekov, fyzioterapiou a špeciálne navrhnutej gymnastiky pre ramenný kĺb..

Neurinóm (schwannoma) chrbtice

Stáva sa, že bolesť medzi krkom a ramenom po diagnostickom vyšetrení potvrdí prítomnosť benígneho nádoru podobného nádoru v kmeni brachiálneho plexu - neurinómu rastúceho z pomocných buniek nervového tkaniva (Schwannove bunky), ktorých veľkosť sa pohybuje od niekoľkých milimetrov do 5 - 8 centimetrov..

V závislosti od bodovej lokalizácie neurinómu, keď je na ňu pritlačená, pociťuje sa akútna bolesť šírením do ramena a krčka.

Neuróm cervikálnej oblasti je vzrušený (boľavý) po kontakte s stavcom počas ohýbania alebo otáčania hlavy. Presné umiestnenie schwanómu sa dá zistiť pomocou magnetickej rezonancie..

Liečba tohto ochorenia nie je prístupná liekovej terapii a fyzioterapeutickým účinkom.

Jediným spôsobom, ako sa zbaviť patológie, je chirurgický zákrok, po ktorom bude prognóza na uzdravenie priaznivá.

Plexitis

V závislosti od lokalizácie je podmienene stanovená krčka alebo brachiálna plexitída - choroba veľkých nervových plexov. Charakteristickým znakom konkrétneho druhu je paroxyzmálna bolesť v krku; dáva plecia krčnej plexitídy as ramenom - bolesť v pleci dáva krku.

Ak je diafragmatický nerv zapojený do zápalového procesu s cervikálnou plexitídou, potom osoba začne dlhé škytavka, je narušený akt dýchania. Ramenná plexitída môže byť rozpoznaná akútnou bolesťou v kľúčnej kosti, svalovou slabosťou ramenných svalov, niektorými ich opuchmi a znížením citlivosti. Ruka je letargická, na dotyk chladná, pokožka zbledne.

Príčinami takejto nervovej poruchy sú infekčné lézie, metabolické procesy alebo trauma. Na kompresnú ischemickú genézu sa poskytujú liečivá aj chirurgické ošetrenie.

Myalgia (myositis)

Ak sa príznaky bolesti - bolesť svalov krku a pliec - nezastavia ani v pokoji, je to pravdepodobne myalgia. Bolesť svalov je sprevádzaná začervenaním postihnutých oblastí, zvýšením ich teploty, nevoľnosťou a zvracaním. Pacient má často zvýšené potenie, bolesti hlavy a závraty. Pri pôsobení tlaku na svaly krku alebo ramenného pletenca sa objaví podráždenie reflexom.

Príčinou svalovej poruchy sú metabolické poruchy, podchladenie, infekcia svalových oblastí (chrípka, angína). Iné ochorenia stavcov môžu súvisieť so zápalom svalov:

 • osteochondrosis;
 • artróza;
 • medziobratlová kýla.

V závislosti od diagnózy a typu ochorenia sa vyberie vhodný terapeutický liečebný režim, ktorý je podporovaný gymnastikou, masážou a fyzioterapiou. Niekedy sa odporúča vykonať domácu preventívnu liečbu pomocou ľudových prostriedkov.

Liečba bolesti pliec a krku

Pri akomkoľvek type klinickej patológie je prvou úlohou odstrániť príznaky bolesti a odstrániť zápalový proces. Moderná medicína má dostatočný arzenál liekov na obnovenie zdravého zdravia a zabezpečenie normálneho fungovania svalov a kĺbov. Spomedzi liekov nesteroidných skupín protizápalového účinku, ak bolesť v ramennom páse alebo krku nie je spojená s traumatickým poškodením, môžeme rozlíšiť:

 • Voltaren® acti (Voltaren® acti) je tabletový liek, ktorý má protizápalové, antipyretické a analgetické účinky. K úľave od bolesti a poklesu teploty dôjde do 15-20 minút po užití lieku. Droga je veľmi účinná pri svalových kŕčoch. Kontraindikácie: ulcerózne krvácanie, renálna alebo hepatálna insuficiencia, problematická klinika v gastrointestinálnom trakte, deti do 14 rokov, tretí trimester gravidity;
 • Aertal® (Airtal®) je prípravok španielskeho výrobcu ALMIRALL S.A. Má analgetický a protizápalový účinok pri rôznych reumatických léziách pohybového aparátu. Farmakologickým účinkom je odstránenie tuhosti a obmedzenia pohyblivosti, najmä ráno, zníženie opuchu a / alebo opuchu v mieste lézie, zlepšenie funkčnosti svalového systému a celkový stav pacienta. Lieková forma sa odporúča na symptomatickú liečbu mnohých neurologických ochorení svalov a kĺbov. Kontraindikácie: gastrointestinálne krvácanie, erozívne gastrointestinálne trakt, deti, tehotenstvo a / alebo laktácia u žien..

Medzi farmakologické kombinácie protizápalovej aktivity na vonkajšie použitie patria:

 • Amelotex® (Amelotex®) je liečivý gél ruského výrobcu PharmFirma SOTEKS, ktorý má analgetický účinok na bolesť kĺbov a svalov v krku a / alebo ramenách. Gél neovplyvňuje progresiu ochorenia, je prostriedkom symptomatickej terapie. Kontraindikácie: kožné ochorenia, precitlivenosť na liečivo - meloxikam;
 • Voltaren® emulgel (Voltaren® emulgel) je masť na vonkajšie použitie, jeho hlavnou účinnou látkou je Diclofenac®. Liek je určený na odstránenie symptómov bolesti v zapálených kĺboch ​​a svaloch traumatického alebo reumatického pôvodu. Jedinou kontraindikáciou je alergické vnímanie účinnej látky.

Mali by byť opatrní milovníci autodiagnostiky a samoliečby: nesprávne dávkovanie, nesprávne zvolené lieky môžu zhoršiť klinickú patológiu a viesť k rozvoju závažnejších komplikácií, niekedy smrteľných..

Liečba tradičnou medicínou

Ponúkame účinné metódy domácej liečby ľudovými liekmi na bolesť svalov v krku a ramene:

 • otepľovanie obklad z vodky a listov chrenu. Rozdrvené listy (2 polievkové lyžice L.) sa nalejú do 100 ml vodky alebo zriedeného alkoholu. Tinktúra sa nechá starnúť 1,5 až 2 hodiny. Pred spaním je vhodné použiť domáci obklad;
 • veľmi účinná liečba bolesti koreňom lopúcha. Na lyžicu suchých surovín sa odoberie pohár vriacej vody. Liečivý produkt sa podáva infúziou počas 1,5 až 2 hodín a spotrebúva sa dovnútra hodinu pred jedlom;
 • biely list zelí aplikovaný v noci pomôže odstrániť svalové kŕče v krku alebo ramenách.

Je vhodné, aby sa akékoľvek domáce činnosti dohodli s ošetrujúcim lekárom alebo poradcom.

Tajomstvá fyzioterapeutov

Bolesť na pleciach a krku sa môže vyskytnúť nielen pri komplikujúcich patologických faktoroch, ale aj po dlhodobom držaní hlavy alebo chrbta v nepohodlnej polohe - stojace aj pri fyzickej práci..

Váš stav môžete zmierniť nasledujúcou terapeutickou profylaxiou:

 • ak je príčinou bolesti nepohyblivosť, účinne sa použije ľad zabalený v tkanive alebo uteráku;
 • potom, čo ľad zmierni bolesť, upokojujúce teplo pomáha s fľašou s teplou vodou alebo horúcou sprchou. Ohrievanie vyhrievacou podložkou a vyhrievané masti by sa však nemali používať súčasne;
 • uterák zabalený do turniketu omotaného okolo spodnej časti chrbta vytvorí ďalšiu oporu pre chrbát, zatiaľ čo bolesť v krku a ramenných kĺboch ​​sa zreteľne zníži;
 • Ak je vaša činnosť úplne venovaná práci na počítači, nezabudnite: obrazovka monitora by mala byť na úrovni očí. Musíte sa držať tela od útleho veku;
 • Pred začatím fyzickej práce by ste si mali dobre natiahnuť a zohriať svaly na pleciach a krku;
 • uniforma musí byť vhodná pre počasie;
 • dôležitý je dobrý odpočinok, ktorý je možné zaistiť pomocou ortopedickej matrace a vankúša zakúpeného od certifikovaného výrobcu;
 • príjem soli by mal byť obmedzený;
 • vzdať sa alkoholu, fajčenia a iných nezdravých návykov.

Hlavným princípom prevencie bolesti na ramenách alebo krku je vývoj správneho stereotypu pohybov tak v každodennom živote, ako aj v procese fyzickej aktivity..

Masážne procedúry a špeciálne cvičenia na krčné a ramenné kĺby sú veľmi účinné:

 • pomaly nakloňte hlavu dopredu a potom ju sklopíme dozadu a zatlačíme ju na pravé rameno. Podobný pohyb sa vykonáva v opačnom smere;
 • pomaly otočte hlavu doprava a potom doľava a pokúste sa očami maximalizovať pozorovací uhol;
 • pravá ruka je pevne pritlačená k zadnej časti hlavy a ľavá - k čelu. Začneme tlačiť na čelo ľavou dlaňou, pravou rukou držíme krk;
 • pravá dlaň je na časovej zóne a ľavá je upevňovaním krku. Vylepšujeme pohyb dlaní smerom k sebe. Cvičenie sa opakuje na druhej strane;
 • držiac konce uterákov za chrbtom hlavy rukami, je potrebné hlavu odkloniť späť s dôrazom na odpor.

Každé cvičenie sa vykonáva 3-5 krát denne. Pri výkone preventívnej gymnastiky je potrebné udržiavať chrbát čo najrovnomernejší, ale bez veľkého stresu.

Krčný komplex rekreačnej gymnastiky by sa mal striedať so zdvíhaním a spúšťaním, otáčaním v jednom a druhom smere, miešaním a šľachtením tela ramena..

Na základe týchto odporúčaní zdravého životného štýlu sa môžete vyhnúť nepríjemným pocitom bolesti nielen v ramene a krčku, ale tiež výrazne zlepšiť svoj celkový stav a morálnu kondíciu..

Tajomstvo kĺbov alebo 20 nenahraditeľných cvikov SM Bubnovsky

JEDNOTKA METÓDY

Základným princípom, ktorý vedie v lekárskej praxi v „Dr. Bubnovsky Centre“, je zásada prírodnej terapie.

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci inštitútu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečenie kĺbov tým, že každý deň budete mať nápravu na 147 rubľov..

„... Všetko na uzdravenie človeka je skryté v ňom. Robíme všetko preto, aby sme osobe pomohli odhaliť jeho skryté príležitosti a nasmerovať ich správnym smerom.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalaif. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Napriek rovnakým diagnózam - osteochondróza, kýla chrbtice, artróza kĺbov atď., Neexistuje totožný priebeh choroby. Najzaujímavejšie a zároveň najťažšie je pochopiť problém každého pacienta..

Je ľahšie sa ho zbaviť tak, že mu napíšem recept a vezme si zaň peniaze. Ťažšie je nájsť kľúč od jeho tela a po zistení príčiny bolesti zbaviť človeka bez operácie a blokády.

Staroveký mysliteľ Tacitus napísal: „Lieky pôsobia pomalšie ako choroba.“ A v tomto sme absolútne v solidarite.

Sme presvedčení, že pri liečbe mnohých rôznych chorôb, najmä pohybového aparátu, nie sú potrebné lieky a dokonca spôsobujú škody. V poznámke k lieku je potrebné prečítať si odsek „Vedľajšie účinky“..

V našom hlbokom presvedčení, potvrdenom mnohoročnou praxou a tisíckami pacientov, ktorí znovu nadobudli svoje zdravie, je nelogické nezohľadňovať význam takých faktorov, ako je stav svalového tkaniva pri liečbe chorôb chrbtice a kĺbov. Svaly vyživujú kĺby a kosti. V skutočnosti sú to ich plavidlá. A paradoxne, ako sa môže zdať, štandardná medicína nevenuje pozornosť tomuto, snáď najdôležitejšiemu spojivovému tkanivu ľudského tela... “

V modernom svete vysokých rýchlostí a neustáleho stresu narastá počet ľudí, s takým či onakými problémami, súvisiacimi s chorobami pohybového ústrojenstva (OA)..

Z týchto chorôb je častejšia osteochondróza medzistavcových platničiek (niekedy s herniami), choroby kĺbov (vrátane ankylozujúcej spondylitídy a reumatoidnej artritídy), ako aj následky predchádzajúcich operácií a zranení..

Ak sa stretnete s takýmito problémami, pravdepodobne už máte čas ponúknuť liečbu chrbtice, liečbu kĺbov pomocou štandardných režimov s použitím rôznych typov protizápalových liekov a liekov proti bolesti, blokádu, nosenie korzetov a bandáží a samozrejme obmedzenie pohybov. a zaťaženie.

Inými slovami, liečba chrbtice, liečba kĺbov spadá do vzorca: „Bez stresu, viac liekov. Možno budete potrebovať operáciu! “
To všetko vedie k jedinému výsledku - svalom a väzom, ktoré sú zbavené záťaže a následne výživy, oslabujú a atrofia, čo vedie k ešte väčšiemu metabolickému narušeniu v postihnutej oblasti. To zasa znamená ďalší vývoj chorôb chrbtice alebo kíbu - s nedostatkom výživy, opotrebovania kĺbov a chrbtice a krehkosťou..

Je ťažké si predstaviť, že liečba chrbtice, spoločná liečba týmto prístupom bude účinná!

Zároveň z nejakého dôvodu každý zabudne, že najnebezpečnejšou záťažou pre osobu trpiacu slabými svalmi trupu je premiestnenie vlastnej váhy do vesmíru!

Obnovenie chrbtice, kĺbov a svalov so zákazom alebo obmedzením jednoduchých záťaží a pohybov je nemožné!

Pri rozhodovaní o tom, ktorá liečba chrbtice alebo kĺbov je potrebná, je mimoriadne dôležité zohľadniť stav svalového tkaniva pacienta. Sú to svaly, ktoré vyživujú stavce a kĺby vo všetkom potrebnom, pretože svalové hmoty prechádzajú neurovaskulárne zväzky. A samozrejme, v prípade narušenia výživy chrbtice a kĺbov je ich funkcia narušená.

Bolesti chrbta, zhoršená pohyblivosť kĺbov, osteochondróza atď..
Ale kupodivu medicínsky liek nevenuje pozornosť tomuto veľmi dôležitému spojivovému tkanivu v tele.

Bubnovsky S.M. Sprievodca kinezoterapiou. Tajomstvo kĺbov alebo 20 nevyhnutných cvičení.

V Rusku pracuje podľa metódy Dr. Bubnovského viac ako 50 centier a oddelení. Dnes je to jediná lekárska technológia v Rusku - kinezoterapia.
Táto monografia je stručnejšou verziou predchádzajúcej knihy „99 cvičení“..
Ochorenia pohybového ústrojenstva sa pre samotného človeka vyvíjajú pomerne dlho a obdobie zhoršovania týchto chorôb sa zvyčajne vyskytuje neočakávane, často ho prekvapuje a niekedy spôsobuje paniku. To platí najmä pre akútne bolesti chrbta alebo choroby veľkých kĺbov, často sprevádzané opuchom postihnutých oblastí. Zároveň možno proti odporúčaniam konzultantov diametrálne oponovať: od okamžitých konzultácií až po úplný odpočinok.

pretože Pretože všetky pohyby alebo cvičenia sa vykonávajú v rovnakom rytme a sú sprevádzané diafragmatickou výdychom, je spustený fenomén „intraorganického periférneho srdca“, čo je termín, ktorý fyziolog nazýva práca kostrového svalu. na konci programu bez antihypertenzív.
Odporúčania, na ktoré ste v tejto brožúre pozvaní, sa zameriavajú predovšetkým na tých, ktorí podstúpili aspoň jeden liečebný cyklus kinezoterapie. Zodpovednosť za nezávislý rozvoj týchto terapeutických účinkov bez predchádzajúcej konzultácie v Kinezoterapeutickom centre teda spočíva výlučne na zodpovednosti tých, ktorí používajú recepty kinezoterapeutov v nezávislej lekárskej praxi..

Ako sa zachrániť a zabudnúť na bolesť, hovorí doktor lekárskych vied, profesor Sergey Mikhailovič Bubnovsky

Prírodné ošetrenie kĺbov a kostí

Oddiel I
Bolesť krčnej chrbtice, bolesti hlavy. Kýla ministerstva zahraničných vecí v krčnej chrbtici (C4C7)
Oddiel II
Bolesť v ramene (periartritída pleca a ramena). Pomocné cvičenia na bolesti hlavy a bolesti v predlaktí
Oddiel III
Bolesť v dolnej časti chrbta. Hernia L4-L5, osteochondróza. osteoporóza
Oddiel IV
Bolesť v nohách. Koxartróza (bedrový kĺb). Gonoartritída (kolenný kĺb)
Oddiel V
celulitída nadváha, biliárna dyskinéza, zhoršená črevná motilita (zápcha). Chronická prostatitída, chronická adnexitída
Oddiel VI
Bronchiálna astma. Koronárne srdcové choroby
Opevňovací program. mastopatia
ambulancie

Bubnovsky Sergey Mikhailovich: Zbavte sa bolesti kĺbov

Korzet na korekciu chrbta a polohy Power Magnetic

Tajomstvo kĺbov alebo 20 nenahraditeľných cvikov SM Bubnovsky

JEDNOTKA METÓDY

Základným princípom, ktorý vedie v lekárskej praxi v „Dr. Bubnovsky Centre“, je zásada prírodnej terapie.

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci inštitútu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečenie kĺbov tým, že každý deň budete mať nápravu na 147 rubľov..

„... Všetko na uzdravenie človeka je skryté v ňom. Robíme všetko preto, aby sme osobe pomohli odhaliť jeho skryté príležitosti a nasmerovať ich správnym smerom.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalaif. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Napriek rovnakým diagnózam - osteochondróza, kýla chrbtice, artróza kĺbov atď., Neexistuje totožný priebeh choroby. Najzaujímavejšie a zároveň najťažšie je pochopiť problém každého pacienta..

Je ľahšie sa ho zbaviť tak, že mu napíšem recept a vezme si zaň peniaze. Ťažšie je nájsť kľúč od jeho tela a po zistení príčiny bolesti zbaviť človeka bez operácie a blokády.

Staroveký mysliteľ Tacitus napísal: „Lieky pôsobia pomalšie ako choroba.“ A v tomto sme absolútne v solidarite.

Sme presvedčení, že pri liečbe mnohých rôznych chorôb, najmä pohybového aparátu, nie sú potrebné lieky a dokonca spôsobujú škody. V poznámke k lieku je potrebné prečítať si odsek „Vedľajšie účinky“..

V našom hlbokom presvedčení, potvrdenom mnohoročnou praxou a tisíckami pacientov, ktorí znovu nadobudli svoje zdravie, je nelogické nezohľadňovať význam takých faktorov, ako je stav svalového tkaniva pri liečbe chorôb chrbtice a kĺbov. Svaly vyživujú kĺby a kosti. V skutočnosti sú to ich plavidlá. A paradoxne, ako sa môže zdať, štandardná medicína nevenuje pozornosť tomuto, snáď najdôležitejšiemu spojivovému tkanivu ľudského tela... “

V modernom svete vysokých rýchlostí a neustáleho stresu narastá počet ľudí, s takým či onakými problémami, súvisiacimi s chorobami pohybového ústrojenstva (OA)..

Z týchto chorôb je častejšia osteochondróza medzistavcových platničiek (niekedy s herniami), choroby kĺbov (vrátane ankylozujúcej spondylitídy a reumatoidnej artritídy), ako aj následky predchádzajúcich operácií a zranení..

Ak sa stretnete s takýmito problémami, pravdepodobne už máte čas ponúknuť liečbu chrbtice, liečbu kĺbov pomocou štandardných režimov s použitím rôznych typov protizápalových liekov a liekov proti bolesti, blokádu, nosenie korzetov a bandáží a samozrejme obmedzenie pohybov. a zaťaženie.

Inými slovami, liečba chrbtice, liečba kĺbov spadá do vzorca: „Bez stresu, viac liekov. Možno budete potrebovať operáciu! “
To všetko vedie k jedinému výsledku - svalom a väzom, ktoré sú zbavené záťaže a následne výživy, oslabujú a atrofia, čo vedie k ešte väčšiemu metabolickému narušeniu v postihnutej oblasti. To zasa znamená ďalší vývoj chorôb chrbtice alebo kíbu - s nedostatkom výživy, opotrebovania kĺbov a chrbtice a krehkosťou..

Je ťažké si predstaviť, že liečba chrbtice, spoločná liečba týmto prístupom bude účinná!

Zároveň z nejakého dôvodu každý zabudne, že najnebezpečnejšou záťažou pre osobu trpiacu slabými svalmi trupu je premiestnenie vlastnej váhy do vesmíru!

Obnovenie chrbtice, kĺbov a svalov so zákazom alebo obmedzením jednoduchých záťaží a pohybov je nemožné!

Pri rozhodovaní o tom, ktorá liečba chrbtice alebo kĺbov je potrebná, je mimoriadne dôležité zohľadniť stav svalového tkaniva pacienta. Sú to svaly, ktoré vyživujú stavce a kĺby vo všetkom potrebnom, pretože svalové hmoty prechádzajú neurovaskulárne zväzky. A samozrejme, v prípade narušenia výživy chrbtice a kĺbov je ich funkcia narušená.

Bolesti chrbta, zhoršená pohyblivosť kĺbov, osteochondróza atď..
Ale kupodivu medicínsky liek nevenuje pozornosť tomuto veľmi dôležitému spojivovému tkanivu v tele.

Tajomstvo kĺbov alebo 20 nevyhnutných cvičení


Bubnovsky Sergey Mikhailovich - MD, autor metódy preventívnej kinezoterapie a pracuje na liečbe pohybového aparátu. Narodil sa v roku 1955.


Sergey Bubnovsky získal dve vysoké školy. Jeho život sa dramaticky zmenil, keď mal vo veku 22 rokov nehodu. Päť rokov sa Sergej Michajlovič pohyboval iba pomocou bariel. Bubnovskému sa nielen podarilo zotaviť zo zranení, ale pomohol aj mnohým ľuďom.


Sergey Bubnovsky sa sám testoval a stal sa autorom jedinečnej metódy liečby chrbtice - „kinezoterapie“, ktorej podstatou je postupné štúdium a konsolidácia jednoduchých pohybov s prechodom na komplexnejšie cvičenia. Dvadsať rokov sa Bubnovsky špecializuje na športové lekárstvo a protidrogovú liečbu pohybového aparátu. Sergey Mikhailovich napísal veľké množstvo kníh o medicíne: „100 rokov aktívneho života alebo Tajomstvá zdravej dlhovekosti“, „Osteochondróza nie je veta!“, „Tajomstvá rehabilitácie alebo Život po zranení“, „Pravda o bedrovom kĺbe: Život bez bolesti“..


Sergej Mikhailovič Bubnovskij je vedúcim svojho vlastného centra kinezioterapie v Moskve, radí športovcom v mnohých oblastiach, prednáša a prednáša o liečbe a rehabilitácii.

Lekár - Sergey Bubnovsky. 20 kníh


Autor: Sergey Bubnovsky
Vydavateľ: Miscellaneous
Rok: 2000 - 2017
Žáner: Zdravie, Medicína
Formát: DjVu, PDF, FB2
Veľkosť 216,4 Mb

Popis Sergey Mikhailovich Bubnovsky (nar. 1955) - ruský lekár, lekár lekárskych vied, profesor, zakladateľ jednej z oblastí modernej kinezoterapie.
Zúčastnil sa na autokaratónoch Barcelona-Dakar 2005, Lisabon-Dakar 2006, 2007, ako aj na rally Desert Challenge v Spojených arabských emirátoch 2005-2006 ako súčasť športového tímu KamAZ-Master. Ako tímový lekár vyvinul techniku ​​prvej pomoci a ďalšie nechirurgické ošetrenie kompresných zlomenín miechy u pilotov rally..

12 nevyhnutných cvičení pre koleno od profesora Bubnovského

12 cvičení od Sergeja Bubnovského, ktoré sa odporúčajú na obnovenie kolenných kĺbov, ako aj bezpečnostné opatrenia, ktoré sa musia pri ich vykonávaní dodržiavať..

Chcem podrobnejšie rozprávať o základných cvičeniach, ktoré musíte vykonať, aby ste obnovili svoje kĺby a ktoré odporúčam takmer všetkým ľuďom vo forme prevencie a liečby. Tieto cvičenia boli samozrejme vytvorené vďaka vzhľadu simulátora MTB, ktorý sa používa ako v špecializovaných liečebných strediskách, tak aj doma. Ale nie všetci ľudia majú také príležitosti, takže odporúčam vykonávať tieto cvičenia s gumovým tlmičom..

Sergey Bubnovsky: 12 cvikov na koleno

Na úvod si spomínam na základné bezpečnostné pravidlá pri vykonávaní týchto cvičení:

1) gumový tlmič nárazov by mal byť pripevnený k dolnej časti dolnej časti nohy slučkou, najlepšie na tesnom špici. Druhý koniec je pripevnený k pevnému ťažkému držiaku, ako je napríklad noha pohovky, postele alebo skrinky. Je však lepšie zaskrutkovať akýkoľvek typ konzol závesu na opornú stenu domu alebo miestnosti v rôznych výškach, pre ktoré by bolo možné upevniť voľný koniec tlmiča nárazov a vykonávať cvičenia na podlahe alebo na lavičke;

2) gumový tlmič nárazov a teraz sú silikónové tlmiče, na koncoch by mali mať držadlá ako expandér. Mala by byť taká dlhá, aby sa pociťovalo napätie vo svaloch nôh a tlmič sa neklesol. Cvičenia sa musia vykonávať na základe 15 - 20 opakovaní v jednej sérii. Tieto cvičenia by sa mali počas prvých dvoch až troch týždňov vykonávať pomerne ľahko, to znamená bez nadmernej sily pri napínaní gumového tlmiča nárazov. S každým tréningovým cyklom (12) sa môže počet tlmičov zvýšiť po zvýšení sily nôh. Nemali by ste dupať jedným úsilím. Je potrebné cítiť nejaké nepohodlie napätím, to znamená prekonať. Nie je však potrebné ponáhľať so zvyšujúcim sa počtom tlmičov;

3) každý pohyb musí byť vykonávaný jemne, s rovnakým úsilím od začiatku do konca. Nie je potrebné ťahať tlmič s nohou a nohu prudko hádzať do pôvodnej polohy;

4) svaly, väzy a šľachy, ktoré tieto cvičenia vykonávajú prvýkrát, môžu nasledujúci deň prasknúť, prasknúť a ublížiť. Opuch a kŕče nie sú vylúčené. Toto je normálna reakcia na prispôsobenie sa novému životu tela, kým sa svalové vlákna nevyrovnajú a neobnovia priechod krvných ciev vo vnútri seba. Rozmýšľajte lepšie o tom, čo sa stane, ak prestanete robiť tieto cvičenia. Chcete sa vrátiť k liekom a utrpeniu?

5) minimálny počet tried týždenne sú tri. Dĺžka hodiny je minimálne 20 minút a nie viac ako 60. S každým týždňom a mesiacom sa snažte zvýšiť počet cvičení vykonaných v určitom časovom období;

6) okamžite sa rozhodnúť, v ktorú dennú dobu budete tento liečebný program vykonávať, a za žiadnych okolností ho neodmietnete dokončiť v stanovenom čase;

7) ak máte sprievodné ochorenia, ako je koronárna choroba srdca a užívate lieky, neodporúča sa ich okamžite odmietnuť. Zároveň dávajte pozor na zdravotný stav po vyučovaní a rozhodnite sa, či užiť ďalšiu pilulku, ak sa zlepší? Pokúste sa postupne vytlačiť pilulky z vášho života a nahradiť ich cvičením;

8) zlé zdravie by nemalo byť dôvodom preskakovania tried, pretože tieto cvičenia sa ho zbavia;

9) cvičenia je vhodné vykonávať na príjemnom sprievode alebo pred televíznou obrazovkou;

10) pripravte sa na uzdravenie, pretože vykonaním týchto cvičení vytvoríte podmienky na obnovenie vlastného zdravia.

Prvou skupinou cvičení je sila.

Na obnovenie svalových „púmp“ sú potrebné silové cvičenia. Tieto „pumpy“ pracujú iba v jednej podmienke: kontrakcia-relaxácia svalu, to znamená, výkonný prvok pohybu.

Cvičenie číslo 1 (pozri fotografiu 1 a, b)

Východisková poloha (ďalej len „IP“): leží na hrudi. Trakcia gumového tlmiča nárazov k maximálnemu ohybu nohy v kolennom kĺbe.

Vykonávanie tohto cvičenia pomáha napínať spazmodické svaly popliteálnej zóny a zlepšuje drenážnu funkciu stehenných svalov, čo eliminuje opuch (opuch) kolenného kĺbu vznikajúci po priamych a nepriamych zraneniach..

Priame zranenie je zranenie, ktoré nastane okamžite potom, ako koleno zasiahne tvrdý predmet alebo objekt zasiahne koleno. Nepriame poranenie je poranenie spojené s napínaním svalovo-väzivového aparátu nohy, ktorého následkom je opuch (opuch) kolenného kĺbu, ktorý bráni kolenám v úplnom ohybe a neviazaní..

Ak sa drenážne cvičenia nevykonávajú proti opuchom alebo opuchom, to znamená tie, pri ktorých svaly nad a pod kolenom začínajú vykonávať pumpovaciu funkciu (odstránenie opuchov), opuch sa zvyšuje a koleno má tvar vaku naplneného tekutinou. V takýchto prípadoch môžu činnosti lekárov na umelú drenáž opuchov pomocou injekčnej striekačky Janet viesť k závažnej patológii kĺbov až po artrózu..

V prípade, že nevykonáte žiadnu akciu a použijete obklady a masti s akýmkoľvek zložením, opuch môže koleno fixovať a uviesť ho do kontrakcie, to znamená nemožnosť predĺženia. Okrem toho predĺžené odstránenie opuchov môže viesť k hnisaniu zápalovej tekutiny.

Preto sa navrhuje vykonávať cvičenia s napínaním svalov stehien a dolných končatín pomocou gumového tlmiča nárazov, ktorého jeden koniec je pripevnený k spodnej časti dolného ramena a druhý je pripevnený k pevnému držiaku v rôznych výškach tak, že pri vyrovnávaní nohy je úplne nezávislý a pri ohnutí na maximum možné. ohnutie nohy v kolene smerom k zadku.

Ak osoba vykonávajúca toto cvičenie leží na podlahe, potom pod koleno je vhodné položiť hustý vankúš alebo vyhrievaciu podložku naplnenú nehorúcou vodou. Ak je na kolene, je žiaduce, aby noha, s ktorou vykonáva pohyb v zatiahnutom stave, spočíva na pevnej podložke (lavica s mäkkým povrchom, pohovka, stolica)..

V prvých dňoch tried by napätie tlmiča nárazov malo byť také, aby osoba vykonávajúca cvičenie mohla voľne ohýbať a narovnať nohu v rozsahu 20 - 25 opakovaní. V nasledujúcich dňoch by sa malo napätie zvýšiť buď zväčšením vzdialenosti od upevnenia voľného konca tlmiča (od steny), alebo zvýšením počtu tlmičov (dva, tri, štyri)..

Musíte vedieť, že počas tohto cvičenia môže študent počuť praskanie, drhnutie, klikanie v pracovnom kĺbe. Toto je normálna reakcia spazmodických a zle fungujúcich svalov v oblasti pripojenia k kolennému kĺbu. Po ukončení takéhoto cvičenia si môžete na niekoľko sekúnd zakrývať koleno studeným obkladom.

Mnoho pacientov, dokonca aj mladí ľudia, sa týchto zvukov obávajú. Zdá sa im, že je niečo roztrhané, popraskané, posunuté. Je to však ilúzia vyvolaná strachom. Cvičenie je úplne bezpečné, ak je možné vykonať najmenej 10 opakovaní.

Ale pri vykonávaní tohto cvičenia nemôžete nohu vytiahnuť a ostro ju hodiť späť. Náhle pohyby nemôžu narušiť integritu kolenného kĺbu, hoci svaly sa môžu napnúť a spôsobiť novú bolesť.

A ešte jedna poznámka. Prosím, bez fanatizmu! To znamená, že nie je potrebné veľké úsilie, ale zároveň musia mať svaly pocit, že sa sťahujú a napínajú. Pokúste sa vykonať toto cvičenie 15 až 20-krát, pričom sa vždy zvýši vplyv tlmiča nárazov na pracovné svaly.

Hlavnou výhodou tohto cvičenia je dekompresia kĺbových povrchov kolenného kĺbu. To znamená, že sa pri vykonávaní týchto pohybov nedotýkajú.

Poznámka. Rovnaké cvičenie sa odporúča pri burzitíde kolenného kĺbu, rehabilitácii po odstránení menisku alebo po transplantácii krížových väzov kolenného kĺbu..

V telocvičniach sa na tento účel používa simulátor MTB-1 (č. 19) s použitím univerzálnej lavice.

Vykonajte všetky cvičenia počas fázy výkonu (ohyb, trakcia) pri výdychu „Ha-a“!

Cvičenie číslo 2 (pozri fotografiu 2 a, b)

Predĺženie nohy v kolennom kĺbe s ťahom gumového tlmiča nárazov zo stojacej alebo ležiacej polohy na bruchu (závisí od stupňa poškodenia kolenných kĺbov). Ak je jeden kĺb zranený, toto cvičenie sa môže vykonať od I.P. stojí na zdravej nohe. S porážkou dvoch kĺbov - I.P. ležiace na bruchu.

Na začiatku I.P. (stojí na zdravej nohe) noha s tlmičom je mierne ohnutá dozadu a hore (asi 30 stupňov), zatiaľ čo päta s tlmičom stúpa nad podlahu čo najviac, ale bez nakláňania tela dopredu..

Ak máte vysokú pevnú oporu (napríklad švédsku stenu), pripevnite na ňu voľný koniec gumového tlmiča nárazov a pri tomto cvičení si položte ruky na stenu pred hrudník a chrbát držte vzpriamene..

Cvičenie sa vykonáva kvôli predĺženiu nohy v kolennom kĺbe až do úplného vyrovnania. Pri tomto cvičení môžete pociťovať nepohodlie v muskulo-väzivovom aparáte kolena. Tomu nemusíte venovať veľkú pozornosť..

Cvičenie sa považuje za správne vykonané, ak sú pri roztiahnutí nôh stehná (predný sval) úplne napnuté. Stupeň napnutia gumového tlmiča sa určuje rovnakým spôsobom ako v cvičení č. 1. Pri predlžovaní nôh sa nedotýkajte špičky podlahy..

V druhom I.P. (leží na bruchu) noha zapojená do cvičenia sa položí na vysoko elastický valec alebo hustú pokrývku stočenú do valca, ktorej výška by mala byť taká, aby sa pri ponožkách v kolennom kĺbe nedotýkala ani ponožky..

Cvičenie sa vykonáva striedavo s každou nohou rovnaký počet opakovaní. Ak je jedna noha výrazne slabšia ako druhá, potom musí vykonať toto cvičenie dvakrát toľko.

Poznámka. V prípade silnej burzitídy, tj veľkého opuchu alebo opuchu, sa odporúča vykonať toto cvičenie na obklad s ľadom. Ak opuch nie je príliš výrazný, môže sa stlačenie ľadom aplikovať na koleno niekoľko sekúnd po cvičení.

V telocvičniach sa na tento účel používa simulátor MTB-1 (č. 20)..

Cvičenie číslo 3 (pozri fotografiu 3 a, b)

Ohyb nohy v kolennom kĺbe s tlmičom ťahu z pokojnej polohy.

I. P. pri státí je tlmič pripevnený k spodnej časti dolnej časti nohy, druhý koniec je pripevnený k voľnej ruke. Ohnite nohu na koleno a snažte sa dotýkať päty pätou. Udržujte koleno v jednej polohe bez toho, aby sa pohybovalo od vertikálnej línie tela.

Pri ohybe sa zlepšuje krvný obeh v popliteálnej zóne. Pri spúšťaní nôh sa svaly stehien a dolných končatín napínajú pri úplnom vykladaní stehien a dolných končatín. V miestnosti kinezioterapie sa toto cvičenie nazýva „28“. Vykonáva sa striedavo: najprv s jednou nohou, potom s druhou.

Cvičenie sa odporúča nielen pri artritíde a artróze kíbu, ale aj pri burzitíde, tendovaginitíde po operáciách na väzivovom aparáte kíbu, ako aj pri poraneniach menisku. Okrem toho sa telocvičňa môže používať na liečbu bolesti kolenného kĺbu, na zotavenie sa z úrazov a operácií, silových cvičení na ohýbanie a predlžovanie stehien..

V telocvičniach sa na tento účel používa simulátor MTB-1 (č. 28)..

Cvičenie č. 4 (pozri fotografiu 4 a, b)

I. P. sedenie nabok do pevnej podpery, pre ktorú je jeden koniec gumového tlmiča pripevnený, druhý koniec je pripevnený k spodnej časti dolnej časti nohy alebo chodidla zo strany pevnej podpery, privedie chodidlo s gumovým tlmičom nárazov, potom ho zoberie čo najviac, zatiaľ čo noha je rovná, druhý sa môže ohnúť.

Pri vykonávaní tohto cvičenia je možná bolesť vo vnútornej zóne kolena. Toto je normálna reakcia svalov pripojených k tejto oblasti a dlhodobo nepracujúcich. Ak počas cvičenia pretrváva bolesť, aplikujte obklad s ľadom po dobu 10-15 sekúnd.

Pokúste sa dokončiť toto cvičenie s najmenej 10-15 opakovaniami jedným prístupom. To isté platí pre druhú nohu (aj v prípade zdravého kolenného kĺbu). Sila sa môže znížiť alebo zvýšiť zmenou počiatočnej polohy, ktorá je bližšia alebo ďalej od bodu pripojenia tlmiča nárazov, ako aj zvýšením alebo znížením počtu gumových tlmičov nárazov..

Ale musíte mať na pamäti: čím väčší je uhol nohy na stranu, tým väčší je účinok tohto cvičenia.

Toto cvičenie má tiež veľký rehabilitačný účinok v prípade zlomeniny menisku alebo po operácii odstránenia menisku..

Jedna z možností na vykonanie tohto cvičenia je reprodukovaná z I.P. stojí na jednej nohe bokom k pevnému držiaku, ku ktorému je pripevnený gumový tlmič nárazu, je však potrebné tlmič nárazu pripevniť čo najvyššie (nad výšku osoby).

Poznámka: v prípade bolesti v dolnej časti chrbta je možné obe verzie tohto cvičenia nahradiť jeho vykonaním z polohy na chrbte do strany na pevnú oporu..

V telocvičniach sa používa simulátor MTB-1 (č. 21).

Cvičenie číslo 5 (pozri fotografiu 5 a, b)

Ďalšie cvičenie I.P. je podobné predchádzajúcemu cvičeniu, ale v tomto uskutočnení je noha čo najviac odložená nabok. S týmto cvičením môžete pociťovať bolesť na vonkajšom povrchu kolena v oblasti pripevnenia pracovnej plochy svalov..

Cvičenie sa vykonáva 15 až 20-krát, pričom ho musíte vyskúšať s maximálnym rozsahom pohybu.

Vysvetlenie: tieto dva typy cvikov na aduktoroch a unesených na stehne sú také účinné, že môžu nahradiť operáciu na odstránenie menisku v prípade zničenia. Okrem toho sa odporúča masírovať svaly v oblasti bočných plôch kĺbu bolesťou, po stlačení za studena po.

V telocvičniach sa na tento účel používa simulátor MTB-1 (č. 22)..

Cvičenie č. 6 (pozri fotografiu 6 a, b)

Lavica stlačte v IP. Toto cvičenie sa vykonáva po dosiahnutí účinku ohybu a roztiahnutia nohy v kolennom kĺbe..

Môže sa nazývať chôdza vo vzduchu, ak sa vykonáva súčasne s dvoma nohami a dvoma gumovými tlmičmi. Ohyb nohy v kolennom kĺbe s každou nasledujúcou lekciou by mal byť hlbší a vyrovnanie nohy kompletné.

V telocvičniach sa používa simulátor MTB-1 (č. 18).

2. skupina cvičení - dekompresné cvičenia, to znamená, že keď sa vykonávajú, kĺbové povrchy sa navzájom neotierajú.

Sú potrebné na vykonávanie drenážnej funkcie kĺbov, to znamená na čerpanie zápalovej tekutiny zo kĺbu a na zvýšenie jeho mikrocirkulácie. Zvyčajne sa vykonáva po silových cvičeniach alebo striedavo s nimi.

Cvičenie číslo 7 (pozri fotografiu 7 a, b, c)

Od I.P. na všetkých štyroch ramenách (ramená-ramená) je k bolavému ramenu pripevnený tlmič nárazov pre spodnú časť dolnej časti nohy. Druhý koniec tlmiča je pripevnený k pevnému nosiču v rôznych výškach (čím vyšší, tým lepší). Tlmič nárazov by mal byť ťahaný tak pevne ako ťažné lano.

Pohyb je vedený vpred, celkom ostro, ako úder do lopty. Hlava by sa nemala spustiť. Úder bedra by sa mal vykonávať podľa vyššie uvedených pravidiel (15 - 20 opakovaní).

Toto cvičenie môže byť komplikované zväčšením vzdialenosti medzi východiskovou pozíciou a pevnou podperou alebo počtom tlmičov pripevnených k nohe.

Vysvetlenie: Cvičenie pomáha obnoviť antropometrickú dĺžku svalov stehien a dolných končatín, aby sa eliminovala ich tuhosť (skrátenie). Bolestivosť počas cvičenia zmizne 3-4 dni po začiatku vyučovania.

Cvičenia č. 1, 2 a 6 pomáhajú posilňovať kolaterálne a priečne väzivo kolena, čím obnovujú možnosť pohybu v kĺbe po odstránení alebo poškodení menisku. Cvičenie sa používa aj pri burzitíde..

Cvičenie číslo 8 (pozri fotografiu 8 a, b)

I. P. ležal na chrbte s hlavou, aby sa nepohyboval, ako je napríklad švédska stena. Gumový tlmič nárazov, rovnako ako vo všetkých predchádzajúcich cvičeniach, je pripevnený k spodnej časti dolnej časti nohy a na druhom konci - pre najvyššiu možnú polohu pevnej podpory.

Účelom cvičenia je znížiť rovnú nohu tak, aby sa päta dotýkala gumovej klapky čo možno najtesnejšie.

Toto cvičenie je veľmi dobré (možno lepšie ako iné) napína skupinu chrbtových svalov na stehne a dolnej časti nohy. Okrem toho sa posilnia aj vnútorné väzy kolenného kĺbu - kríž.

Jedným z hlavných znakov tohto cvičenia je to, že sa musí vykonávať prostredníctvom dostatočne výraznej bolestivosti svalov, ktoré sú natiahnuté tlmičom nárazov. Táto bolesť sa prejavuje predovšetkým v popliteálnej zóne. Neboj sa jej.

Okrem toho je potrebné vždy prekonať bolesť a prekonať ju, čo obnoví antropometrickú normu dĺžky týchto svalov. Chcel by som pripomenúť, že práve tuhosť, to znamená skrátenie týchto svalov stehna, vedie k väčšine funkčných kompresných syndrómov muskuloskeletálneho systému - artróze, artritíde, osteochondróze s kýlami MTD..

Preto vykonávanie tohto cvičenia a prekonanie bolestivosti nielen zmierňuje bolesť a opuchy kolenného kĺbu, ale tiež pomáha pri prevencii a pri akútnych bolestiach pri liečení týchto chorôb..

Požiadavky na cvičenie sú rovnaké ako pre všetkých ostatných.

Cvičenie č. 9 (pozri fotografiu 9 a, b)

Ohnutie nohy v kolennom kĺbe z polohy na chrbte s fixáciou nohy rukami.

I. P. rovnaký. Noha je však ohnutá v kolennom kĺbe. Pokúste sa päty dotknúť zadku. Cvičenie je veľmi užitočné po operácii krížových väzov (oboch) a úplnej burzitídy (úplné opuchnutie kolena)..

Jeho zvláštnosťou je, že čím je tlmič pripojený, tým je cvičenie efektívnejšie. Okrem toho je toto cvičenie veľmi užitočné pri rehabilitácii Achillovej šľachy po zranení alebo chirurgickom zákroku..

Cvičenie č. 10 (pozri fotografiu 10 a, b)

Spúšťanie rovnej nohy s ťahom gumového tlmiča nárazov z polohy v polohe na chrbte (MTB - „bočná“).

I. P. rovnako ako v predchádzajúcom cvičení, iba na strane. Toto cvičenie zlepšuje kolaterálne vazy kolena, čím posilňuje oblasti menisku, chráni ich pred deštrukciou a pomáha obnoviť výživu v prípade chirurgického zákroku..

Pri vykonávaní posledných dvoch cvičení musíte vedieť, že od I.P. efektívnosť cvičenia závisí, tj čím je tlmič nárazu pripevnený k nosníku (švédska stena), tým lepšie sú napnuté svaly a tým rýchlejšie obnovujú svalovú „pumpu“..

Hlavnou vecou vo všetkých týchto cvičeniach je hladká kontrakcia a nemenejšie napínanie svalov, to znamená, že sa neodporúča ťahať gumovým tlmičom, aby sa napínala. Je vhodné kombinovať silové a protahovacie cvičenia každý druhý deň, počet sérií týchto cvičení však môže byť až 6..

Cvičenie č. 11 (pozri fotografiu 11 a, b)

I. P. ležiace na chrbte, nohy k pevnej opore v maximálnej možnej vzdialenosti od nej. Chorá noha je spojená s pevnou podperou pomocou gumového tlmiča nárazov. Na jednej strane a potom na druhej strane musíte držať oporu, napríklad nohu pohovky.

Ťahanie stehna do tela z polohy predĺženej nohy, kým sa stehno nedotkne dolného brucha. Ak nie je možné vykonať tento pohyb, povedzme, že ľavou nohou si môžete pomôcť ľavou rukou a položiť ju na koleno.

Pri tomto cviku natiahneme prednú časť stehna, cez ktorú uchopia štvorhlavé svaly stehna a zafixujeme kolennú podložku..

Toto je jedno z najlepších cvičení na liečbu burzitídy patelly. Pomáha tiež s rehabilitáciou nohy po odstránení menisku a operáciách krížových väzov (najmä predného)..

Cvičenie číslo 12 (pozri fotografiu 12 a, b)

I. P. to isté, ale ležiace na protiľahlej strane k nohe pripevnenej tlmičom nárazov. Potiahnite nohu tak, aby sa noha úplne krútila v bedrovom kĺbe, až kým sa koleno nedotkne podlahy pred žalúdkom. Keď sa chodidlo vráti do pôvodnej polohy, odvíja sa, zatiaľ čo päta sa prísne pozerá na zem.

Funkcie cvičenia: keď sa noha otáča v bedrovom kĺbe, sú možné drvenie, praskanie a dokonca mierne bolesti pri streľbe. Pretože cvičenie má povahu dekompresie, môžu tieto zvuky naznačovať zanedbanie väzivového aparátu z hľadiska hypokinézie, čo znamená, že ide o normálny jav..

Sergey Bubnovsky "Bolia ma kolená. Čo mám robiť?"

Ak máte nejaké otázky, opýtajte sa ich tu.

PS: Pamätajte, že iba meníte svoju spotrebu - spolu meníme svet! © econet

Páči sa vám článok? Do komentárov napíšte svoj názor.
Prihláste sa na odber nášho FB:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.
Inguinálna hernia (PG) je patológia dolnej časti brušnej steny s prolapsom peritoneálnych orgánov v oblasti trieslového kanálika. Časť čreva, močového mechúra, vaječníkov a dokonca aj slezina s veľkým omentom môže vyčnievať do podkožného priestoru za vzniku herniálneho vaku..
metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!