loader

Hlavná

Pažerák

Sekvestrovaná kýla chrbtice

Ostré pohyby môžu niekedy vyvolať tvorbu oddelenej prietrže chrbtice, ktorá je najnebezpečnejším druhom prietrže pre ľudské zdravie. V okamihu stlačenia miechy je buničité jadro (najmobilnejší segment v roku 2006)

medzistavcové platničky). Táto patológia kýly sa vyskytuje za stavu prasknutia vláknitého prstenca. V dôsledku toho je narušené fungovanie vnútorných orgánov a končatín, v dôsledku kompresie miechových nervov je zaznamenaná veľmi silná bolesť. Pri strate segmentu miechy sa stlačí kanálová vzdialenosť medzi telom a oblúkmi a tvrdými membránami prechádzajúcej miechy. Vznikajúce jadro disku aktivuje autoimunitný proces v tele. V tomto prípade ľudský imunitný systém vníma tkanivá tela ako svoje vlastné, ale ako cudzie. Proteoglykány, ktoré sa dostanú do miechy, spôsobujú zápalový proces. Reaktívna agresia protilátok začína, namierená proti ich vlastným podobným zložkám vnútorných orgánov, kĺbov, chrbtice, ak je detekovaná.
Poranenie chrbtice môže tiež viesť k vzniku pohyblivého fragmentu. Bude to posttraumatická sekvestrácia. Tento typ prietrže je nebezpečný so silnou zmenou účinku kompresie..
Ďalšie ochorenia chrbtice môžu urýchliť vývoj tohto procesu..

Sekundovaná prietrž

A procesy, ktoré viedli k poškodeniu samotného disku, v každom prípade môžu viesť k jeho sekvestrácii. Vzhľadom na to, že na disku medzi stavcami difúzna výživa pochádza z okolitých tkanív, môžeme zvážiť možnosť možnej tvorby takého kýla, keď je tento proces narušený. Dochádza k riedeniu vláknitého prstenca a

Sekvestrovaná kýla chrbtice

samotné vláknité jadro je vytiahnuté, ktoré má sklon vystupovať cez tvarovaný otvor kanálika. Zvyčajne komponent typu spojivového tkaniva (kosť) tvorí vyplnenie defektu osteofytmi, ktoré by nemali mať čas sa zrútiť pôsobením zaťaženia. Ale s patológiou výživy disku kostné tkanivo nemá čas rásť (nevyhnutnou podmienkou je uniformita). V súlade s tým vláknité jadro opúšťa svoju normálnu polohu a vedie k pohybu medzi miechou a chrbticou, t.j. prichádza okamih hernie sekvestrácie.

Drobné faktory rozvoja pre sekvestráciu:
fyzická aktivita (tvrdá práca, športová činnosť), poruchy látkovej výmeny (obezita atď.), zaťažené dedičnosťou,
intenzívne starnutie telesných tkanív (zlé návyky).

Osoba úplne stráca schopnosť pohybu. Vo zvlášť závažných prípadoch je narušená reflexná funkcia tela, čo môže viesť k úplnej paralýze. Preto sa okamžite uplatňujú núdzové opatrenia na odstránenie tohto typu prietrže.
V starobe s týmto ochorením je predchádzajúcim faktorom existencia vystupovania disku. Vývoj tohto patologického procesu v chrbtici trvá pomerne dlho, vzhľadom na to, že pacient nemá príznaky silnej bolesti, nie je možné diagnostikovať okamih sekvestrácie. Jadro môže vystupovať cez roztrhanú zadnú stenu (pozdĺžna)..
Výskyt sekvestrovanej prietrže je vyvolaný existujúcimi výčnelkami diskov, ktoré sú medzi stavcami; osteochondrosis; skolióza, dysplázia, zranenia. Najextrémnejšia hrozba pochádza z poranení miechy..
V závislosti od umiestnenia sa klasifikujú typy sekvestrovaných hernií. Najčastejšie v chrbtici sa môžu nachádzať v krčnej oblasti. V ostatných častiach chrbtice oveľa menej často (hrudná, bedrová, lumbosakrálna).

Vývoj kýly

Obdobie vývoja prietrže má veľký význam pri určovaní lekárskeho ošetrenia tohto typu prietrže chrbtice.
Od začiatku choroby, t.j. po vytvorení oddeleného miesta možno rozdeliť na obdobia:
V prvom období (od 3 do 6 mesiacov) od začiatku tvorby sekvestrácie bude cieľom konzervatívnej liečby zníženie tekutiny v nej, t.j. odstránenie opuchov, ktoré spôsobujú zápalový proces a komprimujú nervový koreň. Pri liečení sa používajú: protizápalové lieky s výrazným analgetickým účinkom, blokáda novokainu, je možné podávať novokainové a kortikosteroidné hormóny, uvoľňujúce svaly, ktoré majú relaxačný účinok (napnuté svaly, uvoľňujú a podporujú chrbticu, vedú ju do stavu)

rovnováha).
V druhom období, od 3 mesiacov do 6 mesiacov - pokračovanie liekovej liečby, vymenovanie fyzioterapie, masáže a rozšírenie motorického režimu.
Po 6 mesiacoch, od 1 roka do 2 rokov sa predpokladá, že nastane okamih stabilizácie prietrže. Odporúča sa pri záťažovej terapii pod dohľadom odborníka.
V poslednom období od momentu kýly je poloha zvyšnej časti prietrže pevná a zapečatená. K liečbe sa pridáva postisometrická relaxácia..

Liečba sekvestrovanej hernie

Chirurgické ošetrenie sekvestrovanej prietrže zahŕňa: laminektómiu, mikrodisektómiu (endoskopickú a mikrochirurgickú), chemonukleolýzu.

Vykonávajú sa, ak z konzervatívnej liečby nie je možné získať potrebné výsledky. Pri mikrodisektómii malým rezom sa prietrž a časť disku alebo celý disk úplne odstránia (endoskopická mikrodisektómia sa vykonáva pomocou moderného špeciálneho vybavenia) a pri laminektómii sa odstráni disk, prietrž a dokonca aj časť stavcov. Ten sa považuje za zložitejšiu operáciu, pretože po dlhom a náročnom období na zotavenie, ale, bohužiaľ, v niektorých prípadoch sa tomu nedá vyhnúť.

Ak sa oddelená prietrž prejavila takými prejavmi, ako je narušenie funkcie panvových orgánov, to znamená, objavila sa zápcha alebo hnačka, ťažkosti s močením (častejšie - nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie); alebo osoba ochrlala končatiny - to je indikácia pre pohotovostný chirurgický zákrok.

Pri discektómii je možné vložiť syntetickú časť, ktorá pomôže obnoviť a posilniť problémovú oblasť, niekedy sa odporúča protéza samotného disku. Počas chemonukleolýzy sa do disku zavádzajú špeciálne látky, pod vplyvom ktorých sa dutina disku môže rozpúšťať. Aj keď by tento zákrok mal vykonávať chirurg, považuje sa za alternatívnu alternatívu k chirurgickému postupu liečby sekvestrovanej hernie chrbtice. Účinok môže mať úplne nepredvídateľné výsledky a môže sa objaviť okamžite aj za pár dní. V modernej medicíne sa najčastejšie uchyľujú k metóde epidurochemonukleolýzy, tzv. Tretej etape tohto procesu. Ale vzhľadom na to, že je možný vývoj epiduritídy, odborníci si niekedy vyberajú agresívnejšiu metódu liečby.
Pri úspešnom výsledku zásahu je potrebné prísne dodržiavať všetky ďalšie odporúčania (elektromyostimulácia, zavádzanie liekov, ktoré sú zamerané na zmiernenie jaziev po operácii atď.), Pretože je možné, že sa objaví recidíva tohto typu prietrže, čo je pomerne častý jav. Niekedy sú spôsobené ďalšie komplikácie (zmena výšky disku; telo spôsobuje relaps vyvolaný operáciou). Po operácii sa neodporúča nakláňať a zdvíhať veľkú hmotnosť..
V každom prípade bude pri aplikácii liekov alebo chirurgických zákrokov dôležité: veľkosť prietrže (sekvestrácia prietrže od 10 a viac ako 18 mm) a umiestnenie, ako aj jej poloha vo vzťahu k mieche a koreňom a zúžený stav miechy. V prípade spinálnej stenózy nebude výsledkom konzervatívnej liečby.

Údaje o výbere terapie sa získavajú po vyšetrení na MRI (ak je to potrebné, CT) a príznakoch, ktoré budú závisieť od umiestnenia oddelenia vzdelávania úniku jadra a od toho, ako presne sa proces premiestňovania prvku.
V prípade pomalého procesu, ktorý predisponuje vzhľad posunu disku, chirurgovia korelujú veľkosti sekvestrácie, t.j. osoba má určité znaky. V prípade zranenia je kanál pod veľkým tlakom a prejavy sa určite budú líšiť. Ak je pri krku prietrž, potom je z rúk na plece bolesť. Prsty sú znecitlivené na rukách, závraty a bolesti hlavy, narušený krvný tlak. V oblasti hrudníka priebeh choroby často prechádza postupne. Bolesť sa objavuje v oblasti srdca, je cítiť v čase inšpirácie, bolesť je prítomná v epigastriu z ľavej alebo strednej strany. V bedrovej chrbtici sú korene stlačené a reagujú s bolesťou od chodidla po hornú časť nohy pozdĺž jeho zadného povrchu. Veľkosť prietrže tiež spôsobuje určitý stupeň bolesti.

Sekvestrovaná kýla chrbtice

Pod vplyvom negatívnych faktorov (zranenia, nadmerná fyzická námaha, choroby chrbtice atď.) Sa medzistavcové platničky chrbtice v priebehu času začínajú zrútiť. K tomuto procesu dochádza postupne: najskôr chrupavkové tesnenie stratí časť vlhkosti, potom sa na ňom objavia praskliny a potom jadro buničiny (obsah disku) začne vyčnievať smerom von. Potom sa objaví výstupok a prietrž. Pri neprítomnosti liečby sa vytvára oddelená prietrž chrbtice - to je najzávažnejšie poškodenie medzistavcových platničiek. Patológia sa prejavuje silnou bolesťou, obmedzenou pohyblivosťou, neurologickými poruchami.

Najnebezpečnejšou prietržou v lumbálnom segmente je v tomto prípade riziko rozvoja syndrómu konského chvosta, pri ktorom je narušená funkčnosť dolných končatín a panvových orgánov. Ak sa vyskytnú takéto komplikácie, je potrebná neodkladná operácia, aby sa zabránilo nezvratnému poškodeniu dôležitých zväzkov nervov.

Čo je sekvestrácia kýly miechy

Nie všetci pacienti chápu, čo je sekvestrácia hernie disku. Aby ste tomu porozumeli, musíte študovať mechanizmus rozvoja patológie.

Kýlové prietrže sa rozlišujú v závislosti od stupňa pretrhnutia vláknitého prstenca (vonkajšieho obalu) disku a umiestnenia vzhľadom na zadný pozdĺžny väz. Ten sa podobá dlhej šnúre, ktorá je umiestnená na zadnej ploche stavcov od 2. krčka po krížovú kosti. Tento väz je hranica medzi chrbtom medzistavcovej platničky a epidurálnym priestorom (oblasť nad tvrdou škrupinou miechy), ktorá obklopuje niektoré korene miechy. Poškodenie vonkajšieho plášťa medzistavcových platničiek je rozdelené do nasledujúcich stupňov: vyčnievanie, vytláčanie, sekvestrácia.

Počas vystupovania je vláknité jadro posunuté vnútri disku, to znamená, že vonkajší obal nie je poškodený. Taký výstupok žiadnym spôsobom neovplyvňuje pozdĺžny väz. Výbežok spravidla nie je sprevádzaný bolesťou, hoci v niektorých prípadoch formácia stláča nervové zakončenie a spôsobuje miernu bolestivú reakciu..

Počas extrúzie sa vláknitý krúžok úplne zlomí, potom želé podobný obsah presahuje disk. V tomto prípade buničité jadro presakuje do epidurálneho priestoru. Klinické prejavy extrúzie závisia od účinku prietrže na nervové korene.

Patologický proces sa končí sekvestráciou medzistavcových platničiek. To znamená, že prietržová prietrž sa úplne oddelila od disku v dôsledku kontaktu s pozdĺžnym ligamentom. Sekvestrácia (časť odumretého tkaniva) môže stlačiť miechové nervy alebo vstúpiť do epidurálneho priestoru, čo spôsobuje bolesť, neurologické poruchy.

Sekundovaná prietrž často spôsobuje silnú bolesť chrbta a dolných končatín. V prípade poškodenia lumbosakrálneho segmentu sa zvyšuje riziko vzniku syndrómu konského chvosta, pri ktorom je zhoršená funkčnosť panvových orgánov, napríklad močového mechúra, dolného čreva. Tento stav je navyše sprevádzaný zníženou citlivosťou, pálením, brnenie v nohách. Ak je táto patológia identifikovaná, je nevyhnutná urgentná operácia, pretože riziko paralýzy je vysoké.

Vo väčšine prípadov sa pri sekvestrácii prietrže uskutočňuje konzervatívna liečba. Pri závažných neurologických príznakoch sa však nemožno vyhnúť chirurgickému zákroku..

príčiny

Sekvestrácia medzistavcovej prietrže je najčastejšie spôsobená nasledujúcimi dôvodmi:

 • Predĺžený priebeh osteochondrózy bez vhodného ošetrenia.
 • Anomálie vývoja chrbtice.
 • Nadváha, podvýživa.
 • Pasívny životný štýl, sedavá práca.
 • Nadmerné pravidelné cvičenie, ťažké zdvíhanie.
 • Poranenie miechy.
 • Genetická predispozícia.
 • Podchladenie chrbta atď..

Medziobratlové kýly (vrátane sekvestrovaných) sa najčastejšie zisťujú u ľudí, ktorí pravidelne vykonávajú ťažkú ​​fyzickú prácu alebo dlhodobo sedí v nepohodlnej polohe. Pravdepodobnosť patológie sa zvyšuje s poranením chrbtice, nadváhou, tehotenstvom atď..

príznaky

Sekvestrácia, ktorá bola predtým fragmentom medzistavcových platničiek, môže pacienta vážne poškodiť. Mŕtve cudzie telo spôsobuje kompresiu miechy alebo jej nervov, spôsobuje bolesť a neurologické poruchy.

Klinické prejavy patológie sa líšia v závislosti od lokalizácie vzdelávania.

Sekundovaná prietrž krčka segmentu chrbtice sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Bolesť v krku, ktorá siaha až po rameno, rameno, do ruky.
 • Bolesti hlavy (cefalgia), najmä na zadnej časti hlavy, kolísanie krvného tlaku.
 • Porucha zmyslového vnímania (znecitlivenie, mravčenie, pocit „plazivého plazenia sa“) v krku a pažiach.
 • Oslabenie svalov.

Pacient sa môže sťažovať na bolestivé bolesti alebo akútne.

Sekvestrácia herniovanej platničky v oblasti hrudnej chrbtice má tieto príznaky:

 • Bolesť na hrudníku, ktorá sa stáva výraznejšou, keď pacient hlboko dýcha, kašeľ, kýcha alebo sa smeje.
 • Pocit bolesti v srdci, pľúcach, pankrease alebo žlčníku.

Vyššie uvedené prejavy sú spôsobené kompresiou nervov v oblasti hrudného segmentu chrbtice. A tiež s touto chorobou môže byť dýchanie ťažké, môže to byť pocit nedostatku vzduchu.

Najčastejšie diagnostikovanou sekernovanou prietržou je bedrová chrbtica. Táto patológia sa považuje za najnebezpečnejšiu, pretože môže spôsobiť kompresiu veľkého zväzku miechových nervov (4 dolné bedrové bedrá, 5 sakrálnych a kostrčových nervov, ako aj koncový závit miechy) v lumbosakrálnom segmente..

Sekundovaná prietrž bedrovej oblasti sa prejavuje týmito znakmi:

 • Závažná bolesť v dolnej časti chrbta a krížovej kosti, ktorá siaha až k zadnej a bočnej strane nohy (od zadku po chodidlo)..
 • Oslabenie svalov, poruchy šľachových reflexov nôh (zvyčajne v nohách).
 • Poruchy panvovej funkcie.

Ak je sekvestrácia medzistavcovej hernie výsledkom dlhotrvajúcich degeneratívnych-dystrofických zmien, prejaví sa to ako mierna chronická bolesť. Existujú prípady, keď sa formácia nijako neprejavila, pretože to nepoškodilo miechové nervy.

V priebehu času sa disk, ktorý neprijíma výživné látky, stáva tenší a vyschne a kýla zomrie. V určitom okamihu sekvestrácia sama alebo po minimálnom zaťažení zmizne. Ak sa voľný fragment úspešne "posadí" v miechovom kanáli a nespôsobí vážne poškodenie nervových vlákien, objaví sa syndróm miernej bolesti a mierna necitlivosť..

Ak dôjde k sekvestrácii pri náhlom pohybe alebo zdvíhaní závaží, sekvestrácia zmizne rýchlejšie. Ak sú nervové štruktúry poškodené, potom bude mať postihnutý nerv akútnu bolesť a vážne neurologické poruchy.

Počas traumy dochádza okamžite k zablokovaniu, v takom prípade je disk úplne zničený. Potom môžu nastať nasledujúce komplikácie:

 • Miecha (prudké zníženie excitability a inhibícia aktivity všetkých reflexných centier miechy v mieste poranenia) a bolestivý šok.
 • Záchrana dýchacích ciest.
 • Ochrnutie panvy a nôh.

Kýla so sekvestráciou môže vyvolať autoimunitné procesy v mieche a inervované orgány. Je to preto, že imunitný systém vníma sekvestráciu ako cudzí predmet a útočí na ňu..

Stanovenie diagnózy

Ak si všimnete podozrivé príznaky a myslíte si, že ste ochránili prietrž, obráťte sa na neurológa. Diagnóza zvyčajne začína anamnézou a fyzickým vyšetrením. Špecialista vykonáva vyšetrenie na posúdenie fyzického a neurologického stavu pacienta. Študuje hlboké šľachy reflexy, hodnotí stav svalov, študuje citlivosť.

„Zlatým štandardom“ na diagnostiku stavu medzistavcových platničiek je magnetická rezonancia. Táto vysoko informačná štúdia sa používa na určenie presného umiestnenia a veľkosti sekvestrovanej hernie. MRI dokáže detegovať kompresiu miechového nervu.

Rádiografia alebo CT na diagnostiku patológie nie sú vhodné, pretože tieto štúdie pomáhajú študovať stav kostného tkaniva. Môžu sa použiť iba v prípade kontraindikácie MRI u pacienta..

Elektroneuromyografia sa používa na hodnotenie stupňa poškodenia nervových štruktúr, ako aj svalových vlákien.

S cieľom odlíšiť prietrž so sekvestráciou od iných patológií s podobnými príznakmi, môže lekár predpísať CT alebo scintigrafiu (štúdia s použitím rádioaktívnych látok)..

Etapy konzervatívnej liečby

Ak sa oddelená prietrž nachádza v širokej časti miechového kanála a nekomprimuje nervové zakončenie chvosta koňa, potom sa uskutoční konzervatívna liečba..

Referencie. Podľa štatistík u 95% pacientov po liečbe všetky príznaky patológie zmizli, u 60% - kýla sa znížila, u 20% - sa sekvestrácia v priebehu roka úplne vytratila. Iba 2% pacientov vyžadujú chirurgickú liečbu.

Konzervatívna terapia po vytvorení sekvestrácie je rozdelená do nasledujúcich štádií:

 1. Až 3 mesiace po objavení sa oddelenej prietrže je všetko úsilie zamerané na odstránenie zápalu v stlačenom nervovom zväzku a odstránenie prebytočnej tekutiny pri sekvestrácii. Preto by mal pacient zostať v posteli dlhšie, pri pohybe nosiť obväz, odmietnuť zdvíhať závažia nad 2 kg. NSAID (diklofenak, ibuprofén, meloxikam atď.) Sa používajú na zastavenie zápalu a bolesti a svalové relaxanciá (Midocalm) pomôžu uvoľniť svaly. Pri silnej bolesti sa používajú terapeutické blokády kortikosteroidmi a anestetikami. V tejto fáze je možné použiť manuálnu terapiu, ale iba veľmi opatrne je dôležité nájsť dôveryhodného a skúseného špecialistu.
 2. Od 3 do 6 mesiacov. V tejto fáze sa motorická aktivita rozširuje. Pacient môže navštíviť manuálu, masážneho terapeuta, ale iba v prípade, že nedošlo k bolesti. Pacient by mal naďalej nosiť korzet, brať lieky, zúčastňovať sa fyzioterapeutických procedúr (elektroforéza, magnetoterapia atď.). Komplex je možné doplniť hirudoterapiou (ošetrenie pijavicami), postizometrickou relaxáciou.
 3. Od 6 do 12 mesiacov. Počas tohto obdobia by sa prietrž mala stabilizovať a upchať miesto výstupu. To znamená, že pacient môže často zložiť korzet, ísť na masáž, navštíviť chiropraktik. A môžete tiež začať vykonávať terapeutické cvičenia, ale iba pod dohľadom lekára alebo inštruktora.
 4. Od 1 do 2 rokov. V tejto fáze by sa prietrž mala stať hutnejšou a pevnejšou vo svojej polohe. Pacient by mal absolvovať cvičenie, ísť na masážne sedenie.

Aj keď všetky nepríjemné príznaky zmizli a pacient sa cíti skvele, mal by odmietnuť nosiť a zdvíhať viac ako 3 kg (pre každú ruku). Nezabudnite na toto pravidlo, pretože opakovanie prietrže je bežný jav..

chirurgia

Operácia na odstránenie sekernovanej prietrže je predpísaná v týchto prípadoch:

 • Veľkosť mŕtvej časti prietrže je viac ako 10 až 15 mm.
 • Sekvestrácia silne komprimuje miechu alebo jej koreň.
 • Existuje spinálna stenóza.
 • Objavujú sa neurologické poruchy.
 • Strata kontroly nad močením a stolicami.
 • Pretrvávajúci autoimunitný zápal je prítomný.
 • Konzervatívna liečba je dlhodobo neúčinná..

Štandardná operácia, ktorej cieľom je odstránenie sekvestrácie, sa nazýva discektómia. Vykonáva sa v celkovej anestézii. Počas procedúry chirurg vytrhne sekvestráciu (niekedy časť zostávajúceho disku) a potom fúzuje stavce (fúziu), aby stabilizoval segment stavcov..

Pri odstraňovaní prietrže sú výhodnejšie minimálne invazívne chirurgické zákroky:

 • Mikrodisektómia je endoskopická operácia, ktorá sa vykonáva podľa rovnakého plánu ako discektómia, iba oblasť zásahu je menšia. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii..
 • Laminektómia - odstránenie stavca oblúka.
 • Chemonukleolýza je minimálne invazívna technika odstraňovania prietrže zavedením chymopapainu do nej..

Referencie. Pri odstránení sekvestrácie sa prietrže môžu podrobiť laserovému odparovaniu. Jeho podstatou je, že sa do jadra disku zavedie laserové vlákno, ktoré ho zahrieva, čím sa zníži obsah, v dôsledku čoho sa výčnelok tiež zmenší..

recenzia

Takmer všetci pacienti, ktorí identifikovali sekvestrovanú prietrž, tvrdia, že sa im podarilo zbaviť sa patológie bez chirurgického zákroku. Aj keď v niektorých prípadoch je chirurgická liečba nevyhnutnosťou.

Najdôležitejšie

Napriek tomu, že oddelená prietrž je najťažším štádiom patológie, je liečená hlavne konzervatívnymi metódami. Patológia sa môže vyskytnúť na pozadí osteochondrózy, traumy, nadmernej fyzickej námahy atď. Ochorenie sa prejavuje bolesťou rôznej intenzity a neurologických porúch. Liečba by mala byť komplexná: užívanie liekov, fyzioterapia, masáž, manuálna expozícia atď. Potreba chirurgického zákroku vyvstáva, ak je hernia veľká, silne stlačí miechu alebo jej koreň, neexistujú žiadne výsledky konzervatívnej liečby atď. Najvýhodnejšie sú minimálne invazívne metódy. napríklad mikrodisektómia. Po operácii sa pacient zotavuje rýchlejšie a riziko komplikácií je nižšie.

Sekretovaná hernia disku

Sekretovaná hernia disku

video

Sekretovaná hernia disku. Otázka odpoveď.

Sekretovaná hernia disku

nadpis

Kýlové prietrže sa klasifikujú na základe stupňa pretrhnutia a umiestnenia vzhľadom na zadný pozdĺžny väz. Zadný pozdĺžny väz sa rozprestiera vertikálne pozdĺž chrbtice a prechádza pozdĺž zadnej časti každého disku. Zadný pozdĺžny väz odděluje zadnú časť disku od epidurálneho priestoru, ktorý obklopuje niektoré korene miechových nervov. Narušenie integrity vláknitého prstenca sa delí na výčnelok, extrúziu a sekvestráciu..

Pri výčnelku dochádza k výčnelku vláknitého prstenca, ale bez poškodenia a dopadu na pozdĺžny väz a zachovanie buničitého jadra vo vláknitom prstenci. Výčnelok môže byť bez bolesti alebo sprevádzaný bolesťou v závislosti od účinku na nervy. Disková extrúzia (hernia disku) je úplným pretrhnutím vláknitého prstenca, ktorý umožňuje látke buničitého jadra presakovať do epidurálneho priestoru. Príznaky počas vytláčania disku tiež závisia od účinku na nervové štruktúry..

Sekvestrácia disku znamená, že jadro buničiny úplne vypadlo z disku a oddelilo sa od disku v dôsledku kontaktu s pozdĺžnym ligamentom. Materiál pulpózneho jadra môže vstúpiť do epidurálneho priestoru a považuje sa za voľný fragment. Sekvestrácia disku je často sprevádzaná silnou bolesťou chrbta a nôh. V závažných prípadoch sa u pacienta môže vyvinúť syndróm konského chvosta, ktorý sa prejavuje porušením močového mechúra a čriev a narušením citlivosti na dolných končatinách. Syndróm konského chvosta je indikáciou urgentnej chirurgickej liečby, pretože bez chirurgického zákroku môže dôjsť k nezvratnému poškodeniu nervových štruktúr. Vo väčšine prípadov dochádza k sekvestrácii herniovaného disku na pozadí výrazných degeneratívnych zmien v medzistavcových platničkách. K sekvestrácii hernie disku však môže dôjsť jednak zo systematicky intenzívneho zaťaženia, ako aj pri nadmernom jednotlivom zaťažení. Hoci väčšina pacientov s herníciou diskov nepotrebuje chirurgickú liečbu, pri sekvestrácii diskovej hernie je pravdepodobnosť chirurgického zákroku významne zvýšená, najmä v prípadoch výraznej neurologickej symptomatológie..

príznaky

Kýla medzistavcových platničiek nie vždy spôsobuje bolesť alebo neurologické príznaky a je často asymptomatická. Samotná detekcia herniovaného disku napríklad skenovaním MRI teda nie je dôkazom existujúcich symptómov. Symptómy spôsobené herniou disku (vrátane sekvestrácie) budú závisieť od veku pacienta, miesta hernie disku a miesta sekvestrácie. Pri sekvestrácii diskového hernia v bedrovej chrbtici bude spravidla bolesť v dolnej časti chrbta, pričom je možná aj ožarovanie nôh, znížená citlivosť, brnenie a / alebo slabosť dolných končatín. Najprv je možná iba prítomnosť lokálnej bolesti chrbta. Neskôr sa bolesť začne vyžarovať do zadku, stehna, chodidla. Bolesť nôh môže byť ostrá, šitá a môže začať náhle. U pacientov s herníciou diskov v bedrovej oblasti sa pri sedení môže syndróm bolesti zosilniť, pri naklonení tela môže dôjsť k bolesti a na jednej strane je možná analgetická skolióza spôsobená svalovými kŕčmi. Najčastejšie sťažnosti u pacientov so sekvestrovanou herníciou disku sú neschopnosť zostať dlho za volantom alebo neschopnosť nosiť ponožky ráno. Závažné príznaky vyžadujúce núdzový chirurgický zákrok sú príznaky syndrómu cauda equina.

diagnostika

Na základe anamnézy, sťažností pacienta a neurologického vyšetrenia (štúdium reflexov hlbokých šliach, testovanie svalov, štúdie citlivosti) môže lekár urobiť predbežnú diagnostiku. Neurologické vyšetrenie môže zistiť poruchy citlivosti, zníženú svalovú silu, zníženú alebo neprítomnosť hlbokých šľachových reflexov. Ak sú k dispozícii potrebné údaje, lekár môže predpísať inštrumentálne metódy výskumu.

Rádiografia vám umožňuje zistiť štrukturálne zmeny v kostných tkanivových štruktúrach chrbtice, ale táto metóda výskumu nie je veľmi poučná pri diagnostike herniovaných diskov..

Najinformatívnejším z hľadiska diagnostiky herniovaných diskov (vrátane sekvestrácie) je MRI sken, ktorý umožňuje nielen vizualizáciu herniovaného disku, ale aj detekciu prítomnosti kompresie nervových štruktúr..

ENMG vám umožňuje určiť mieru poškodenia nervového vlákna a do určitej miery predpovedať účinnosť liečby.

V niektorých prípadoch môže byť na diferenciálnu diagnostiku potrebná CT alebo scintigrafia..

liečba

Liečenie sekvestrovanej hernie disku závisí od výsledkov neuroimagingu na MRI a symptómov. Sekundované kýly sa vyskytujú hlavne v bedrovej a krčnej chrbtici. Konzervatívna liečba s oddelenými herniami disku je možná (fyzioterapia, liečba drogami, akupunktúra), ale treba mať na pamäti, že konzervatívna liečba nie je zďaleka vždy účinná..

Liečba drogami zahŕňa použitie liekov skupiny NSAID svalových relaxancií. Je tiež možné injikovať kortikosteroidy v kombinácii s anestetikami do oblasti poškodenia. Anestetiká okamžite zmierňujú bolesť a steroidy znižujú zápal spojený s dráždivým účinkom látok jadra buničiny na okolité tkanivá. Fyzioterapia sa tiež široko používa pri liečbe hernie diskov so sekvestráciou, znížením opuchov, zápalov, a tým aj zmiernenia bolesti..

Akupunktúra pomáha zlepšovať vedenie impulzov pozdĺž nervových vlákien, zmierňuje bolesť.

Konzervatívne liečebné metódy na sekvestrovanú herníciu disku však často nie sú účinné a je potrebná chirurgická liečba.

Moderné technológie využívajúce endoskopické techniky umožňujú chirurgickú dekompresiu minimálne invazívne a s nízkym rizikom pooperačných komplikácií. Najbežnejšími chirurgickými postupmi sú discektómia a mikrodisektómia. V prípade nestability motorických segmentov sa môže tiež vykonať fúzia miechy (vzájomná fixácia stavcov)..

Chirurgická liečba v 90% prípadov môže významne znížiť neurologické príznaky a obnoviť funkciu. V niektorých prípadoch však môžu neurologické príznaky pretrvávať dlhú dobu po operácii. Spravidla je to možné, ak kompresná perióda v predoperačnej perióde bola dlhá a viedla k nezvratným zmenám v štruktúre nervových vlákien. Preto by sa chirurgická liečba oddelených hernií mala vykonávať včas, najmä v prípade pretrvávajúcich závažných neurologických príznakov. Ak sa vyskytnú príznaky príznaku cauda equina, operácia by sa mala vykonať do 24 hodín od začiatku príznakov syndrómu cauda equina.

Použitie materiálov je povolené, keď je uvedený aktívny hypertextový odkaz na trvalú stránku článku.

Sekvestrovaná kýla chrbtice

Sekundovaná prietrž chrbtice je jednou z najmenej priaznivých možností tejto choroby. Kýly sa najčastejšie rozvíjajú v lumbosakrálnej chrbtici, menej často v krčku, zriedkavo sa vyskytuje patológia hrudníka..

Čo je to patológia?

Sekvestrátor je fragment odumretého tkaniva nachádzajúci sa voľne medzi živými tkanivami. Sekundácia prietrže je porušením integrity medzistavcových platničiek s prasknutím vláknitého prstenca a prolapsom pulpózneho jadra do miechy, t.j. v mieste nervov a tvrdých membrán miechy. Toto je posledná fáza vývoja herniovaného disku.

príčiny

Príčinou sekvestrácie prietrže je nedostatočná liečba choroby v jej skorších štádiách. Príčinou vývoja medzistavcových hernií môže byť prítomnosť vrodených abnormalít chrbtice u pacienta, osteochondrózy, nadváhy a obezity..

Medzi rizikové faktory patrí podvýživa, sedavý spôsob života, nadmerné zaťaženie chrbtice, podchladenie, časté stresové situácie.

Ako sa môže objaviť kýla?

Hlavnými faktormi určujúcimi prítomnosť klinických príznakov počas sekvestrácie herniovaného disku sú:

 • vek pacienta;
 • lokalizácia sekvestrácie;
 • lokalizácia prietrže.

Ak nenastane účinok na nervové korene a miechu, patológia sa nemusí dlho prejaviť.

Príznaky závisia od miesta patológie..

Lokalizácia herniálneho výčnelku

Pacienti zvyčajne pociťujú bolesť v chrbte a dolných končatinách (v oblasti zadku, stehien, nôh a nôh). Bolesť sa môže zosilniť zmenou polohy tela, ako aj dlhodobým pobytom v rovnakej polohe, najmä sedením. Okrem toho sa u pacientov môžu vyskytnúť zmeny chôdze, znížené reflexy šliach, napätie miechových svalov, kŕče.

Pacient môže pociťovať bolesť v krku, bolesti hlavy, závraty, poveternostnú závislosť, necitlivosť a pocit mravčenia v prstoch. Bolesť môže vyžarovať do hornej končatiny.

Bolesť na hrudníku (boľavá alebo akútna), ktorá sa môže zhoršiť kašľom, kýchaním, snahou zhlboka sa nadýchnuť a zmenou krvného tlaku. Pri tomto type patológie sa môžu vyskytnúť príznaky, ktoré napodobňujú príznaky pneumónie, pankreatitídy, cholecystitídy, záchvatu angíny pectoris.

V prípade, že k strate jadra došlo v dôsledku náhlych pohybov, zdvíhania závaží a stláčania miechy a / alebo nervov sekvestráciou, možno pozorovať ťažkosti s pohybom (do neschopnosti chodiť), môžu sa vyskytnúť vegetatívne poruchy..

Možné komplikácie a dôsledky

Na pozadí tohto ochorenia sa môžu vyvíjať chronické zápalové procesy. Pri dlhotrvajúcich poruchách krvného obehu môže dôjsť k zmene tvaru svalov. V prípade vývoja patológie v lumbosakrálnej oblasti výskyt antalgickej skoliózy.

Pri zraneniach môže byť sekvestrácia sprevádzaná úplným zničením medzistavcových platničiek. Medzi najnebezpečnejšie dôsledky tohto stavu patrí:

 • bolestivý šok;
 • spinálny šok;
 • respiračná zástava;
 • strata citlivosti, ochrnutie končatín;
 • závažné panvové abnormality.

V závažných prípadoch ochorenia existuje u pacienta riziko syndrómu konského chvosta, ktoré sa vyznačuje:

 • poruchy čriev, močového mechúra;
 • necitlivosť a ochrnutie dolných končatín;
 • silná bolesť chrbta, ktorá môže vyžarovať na nohy z jednej alebo oboch strán;
 • erektilná dysfunkcia u mužov.

V niektorých prípadoch neurologické príznaky pretrvávajú aj po chirurgickom zákroku, ktorý sa môže vyskytnúť pri dlhodobej kompresii, ktorá spôsobila vývoj nezvratných zmien v štruktúre nervových vlákien..

diagnostika

Postup stanovenia diagnózy:

Nasledujúce metódy majú vysokú diagnostickú hodnotu:

 • magnetická rezonancia (MRI) - vykonáva sa na vizualizáciu prietrže a identifikáciu kompresie nervových štruktúr;
 • elektroneuromyografia (ENMG) - umožňuje určiť stav periférneho nervového systému.

Ak je to potrebné, predpíše sa počítačová tomografia, scintigrafia a iné diagnostické metódy.

liečba

Konzervatívna terapia

V závislosti od príznakov môže byť pacient predpísaný:

 • protizápalové lieky;
 • lieky proti prežúvaniu;
 • svalové relaxanciá;
 • lieky, ktoré zlepšujú miestny krvný obeh;
 • analgetické lieky;
 • neurometabolické stimulanty;
 • vitamínové a minerálne komplexy.

Pri silnej bolesti môže byť potrebná epidurálna blokáda..

Z fyzioterapeutických metód sa používajú:

 • magnetoterapia;
 • ultrazvuková terapia;
 • súčasné diadynamické ošetrenie.

Fyzikálna terapia môže byť predpísaná pacientom, zatiaľ čo cvičenia by mal vyberať výlučne ošetrujúci lekár a triedy by mali byť pod dohľadom odborníka..

V akútnom štádiu je indikovaný odpočinok postele, niekedy je potrebný obväz.

Počas liečby je potrebné vyhnúť sa ohnutiu tela dopredu a zdvíhaniu ťažkých predmetov.

Pri absencii účinnosti konzervatívnej liečby sa zvažuje chirurgický zákrok..

chirurgia

Indikácie pre chirurgický zákrok:

 • veľkosť sekvestrácie viac ako 10 mm;
 • silné stlačenie nervového koreňa a / alebo miechy;
 • spinálna stenóza;
 • znecitlivenie končatín;
 • zhoršené močenie a / alebo pohyby čriev.

V prípade znecitlivenia končatín je nežiaduce chirurgické ošetrenie odmietnuť alebo ho odložiť na dlhú dobu, pretože po paralýze už k úplnému obnoveniu citlivosti spravidla nedochádza, aj keď je operácia úspešná..

 • exacerbácia chronického ochorenia;
 • dekompenzované ochorenie srdca;
 • akútne infekčné a zápalové procesy v tele.

Druhy operácií pri sekvestrovanej prietrži:

Odstránenie medzistavcových platničiek s herniou minimálne invazívnou (endoskopickou) alebo otvorenou metódou

Vplyv na pulpózne jadro medzistavcových platničiek so studenou plazmou

Chirurgický zásah, pri ktorom sa imobilizácia susedných stavcov vykonáva ich fúziou

Po operácii môže byť potrebné, aby pacient strávil niekoľko dní v nemocnici. Po ukončení liečebného cyklu sú potrebné rehabilitácie a zmeny životného štýlu. V budúcnosti sa osobe odporúča navštíviť bazén, liečebné procedúry. Je potrebné udržiavať normálnu telesnú hmotnosť.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: 2004-2007 "First Kiev Medical College" špecialita "Laboratórna diagnostika".

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Ľudia, ktorí sú zvyknutí na pravidelné raňajky, sú oveľa menej obézni..

Mnoho liekov sa pôvodne uvádzalo na trh ako drogy. Napríklad heroín sa pôvodne uvádzal na trh ako liek proti kašľu. Lekári odporúčali kokaín ako anestéziu a ako prostriedok na zvýšenie vytrvalosti..

Aby sme povedali aj najkratšie a najjednoduchšie slová, používame 72 svalov.

Podľa štúdie WHO zvyšuje denná polhodinová konverzácia pomocou mobilného telefónu pravdepodobnosť vzniku nádoru mozgu o 40%..

Hmotnosť ľudského mozgu je asi 2% z celkovej telesnej hmotnosti, ale spotrebuje asi 20% kyslíka vstupujúceho do krvi. Táto skutočnosť spôsobuje, že ľudský mozog je mimoriadne náchylný na poškodenie spôsobené nedostatkom kyslíka..

V našom čreve sa rodia, žijú a umierajú milióny baktérií. Vidia sa iba pri veľkom zväčšení, ale ak sa spoja, zapadnú do bežného šálky kávy.

Známy liek „Viagra“ bol pôvodne vyvinutý na liečbu arteriálnej hypertenzie.

Najzriedkavejšou chorobou je Kuruova choroba. Ochorení sú len predstavitelia kmeňa Fore v Novej Guinei. Pacient umrie smiechom. Predpokladá sa, že príčinou choroby je ľudský mozog..

Liečivo proti kašľu „Terpincode“ je jedným z vedúcich pracovníkov v predaji, a to vôbec kvôli jeho liečivým vlastnostiam.

Priemerný človek počas života produkuje najmenej dva veľké zásoby slín.

U 5% pacientov spôsobuje antidepresívum klomipramín orgazmus..

Zubári sa objavili relatívne nedávno. Už v 19. storočí bolo povinnosťou bežného kaderníka vytiahnuť choré zuby.

Zubný kaz je najbežnejšou infekčnou chorobou na svete, s ktorou ani chrípka nemôže konkurovať..

Aj keď srdce človeka nebije, potom môže ešte dlho žiť, ako nám ukázal nórsky rybár Jan Revsdal. Jeho „motor“ sa zastavil na 4 hodiny potom, čo sa rybár stratil a zaspal v snehu.

Podľa štúdií ženy, ktoré pijú niekoľko pohárov piva alebo vína týždenne, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka.

V Turecku sa zvyšuje počet pacientov z celého sveta. Ľudia sem prichádzajú z rozvinutých krajín, ako aj z krajín s nízkou úrovňou rozvoja..

Čo je sekvestrovaná prietrž chrbtice

Moderná medicína pozná najmä veľké množstvo chorôb chrbta a chrbtice. Patria sem hernie medzistavcových platničiek, medzi ktorými je tiež veľa odrôd a poddruhov.

Najnebezpečnejším typom patológie je však sekvestrovaná kýla. Napriek tomu, že tento druh prietrže je mimoriadne zriedkavý, jeho výskyt hrozí vážnymi komplikáciami a môže sa vyvinúť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Preto je dôležité o tomto patologickom procese vedieť čo najviac..

Čo to je

Pred zodpovedaním otázky, čo je oddelené prietrž chrbtice, musíte pochopiť, čo sú kýly všeobecne.

Termín kýla sa týka patologického procesu, ktorý je charakterizovaný poškodením medzistavcovej platničky. Vláknitý krúžok, ktorý je stenou disku, je čiastočne alebo úplne zničený. V tomto prípade dochádza k vyčnievaniu buničitého jadra nachádzajúceho sa vo vertebrálnom segmente (elastická látka, ktorá pôsobí ako tlmič nárazov a umožňuje vám prenášať zvýšené zaťaženie na chrbticu). Kýla sa nazýva miesto vyčnievania buničitého jadra.

Vývoj sekvestrovanej hernie je tiež charakterizovaný deštrukciou miechy, ale v tomto prípade buničité jadro vypadne a niektorá časť nevyčnieva. Navyše, sekvestrácia je proces tvorby sekvestrácie - oddelenie časti jadra buničiny od jej objemu.

Okrem toho, sekvestrovaná kýla predstavuje zvýšené nebezpečenstvo nielen kvôli rozpadu buničitého jadra, ale tiež preto, že padá do miechového kanála, kde sa nachádzajú miechové nervy. Sekvencia v miechovom kanáli ohrozuje prekrvenie nervov a závažné neurologické následky, možnosti vzniku komplikácií sa líšia v závislosti od toho, ktorá časť chrbtice bola vytvorená prietrž.

Ako už bolo spomenuté, môže dôjsť k sekvestrácii hernie disku v rôznych častiach chrbtice. Je založená na lokalizácii patológie, ktorú lekári rozdeľujú na typy. Je dôležité vziať do úvahy, že v hrudnej chrbtici sa takáto prietrž vyskytuje v ojedinelých prípadoch, preto budeme brať do úvahy tri najpravdepodobnejšie miesta na rozvoj patológie..

krčnej

K sekvestrácii krčnej chrbtice dochádza hlavne medzi šiestym a siedmym stavcom, ktorý sa nachádza bližšie k hrudnej chrbtici.

bedrový

Veľmi často dochádza k sekvestrácii buničitého jadra presne v bedrovej chrbtici. Je to kvôli zvýšenému zaťaženiu tejto časti chrbtice, jej pohyblivosti. Vo väčšine prípadov je patológia lokalizovaná medzi 4 a 5 stavcami - sekvestrovaná hernia L4-L5.

lumbosakrální

Najbežnejším miestom tvorby medzistavcových prietrží (približne 75% prípadov) je lumbosakrálna oblasť. Hovoríme o lokalizácii medzi posledným, to znamená, piatym stavcom bedrovej časti (L5) a jediným segmentom sakrálnej oblasti (S1)..

Sekvestrovaná hernia L5-S1 sa často nazýva „konský chvost“, patológia je spôsobená neuromuskulárnou kompresiou, ktorá vedie k množstvu závažných komplikácií ovplyvňujúcich dolné končatiny a panvové orgány..

Príznaky sekvestrácie pulpózneho jadra

Pochopenie príznakov, ktoré sa objavia pri výskyte diskutovaného ochorenia chrbtice, umožňuje lekárovi jasne opísať svoje pocity. Táto skutočnosť zase umožňuje diagnostikovať a určiť liečbu čo najskôr.

Je tiež dôležité pamätať na to, že príznaky závisia od lokalizácie patologického procesu, ale skôr, ako hovoríme o špecifikách, zvážime všeobecné príznaky procesu sekvestrácie:

 • Silná bolesť v chrbte, ktorá zodpovedá umiestneniu formácie. Vzhľadom k tomu, že sekvestrácia sa považuje za neskorú fázu vývoja prietrže chrbtice, môže byť záchvat bolesti pripísaný ďalšiemu zhoršeniu. Je však dôležité vedieť, že sa vyskytuje neznesiteľná bolesť, ktorú nemožno tolerovať. Vo väčšine prípadov dochádza k oddeleniu buničitého jadra v čase vzpierania, náhleho alebo neúspešného pohybu, šoku alebo pádu, bolesti sa objavia v rovnakom okamihu..
 • V prípade poškodenia miechových nervov je syndróm bolesti lokalizovaný nielen v chrbte, ale tiež vyžaruje do zodpovedajúcich zón, v tomto prípade všetko závisí opäť od toho, ktorý stavec sa nachádza medzi.
 • Strata kontroly a potom ochrnutie dolných alebo horných končatín, všetko záleží na tom, v ktorej časti chrbtice sa nachádza hernia.
 • Strata kontroly predchádza pocity znecitlivenia, brnenie, pálenia v určitej oblasti ramena alebo nohy, systematicky sa prejavujúce po dlhú dobu atď..

Takto však vyzerá všeobecná symptomatológia, aby sa však dokončil obraz, treba zvážiť individuálne prejavy klinických príznakov zodpovedajúce lokalizácii patológie v každej z chrbtice..

V krčku maternice

Klinický obraz sekvestrácie krčných stavcov je charakterizovaný týmito príznakmi:

 • Okrem syndrómu bolesti zodpovedajúceho cervikálnej lézii majú pacienti časté bolesti hlavy, ktoré pokrývajú hlavne týlnu časť hlavy.
 • Obzvlášť silná bolesť v oblasti krčka maternice je zaznamenaná pri intenzívnej fyzickej námahe, nakláňaní a otáčaní hlavy, ako aj pri dlhom pobyte v sede..
 • Porážka nervových zakončení v tejto oblasti je sprevádzaná stratou kontroly nad hornými končatinami a ramenným pásom. Spočiatku sa to prejavuje znecitlivením a mravenčením kože paže a ramena, potom neschopnosťou zdvihnúť alebo roztiahnuť ruky do strán a až do úplnej paralýzy..
 • Ďalším charakteristickým znakom je svalová slabosť v krku, ramennom páse, ramenách, v druhom prípade ide hlavne o bicepsy.

Na hrudi

V prípade sekvestrácie stavcov v oblasti hrudníka existujú aj ich charakteristické klinické príznaky:

 • Bolesť sa šíri od chrbtice, vyžaruje do hrude, ako aj do lopatiek a rebier. V takom prípade je pre človeka ťažké dýchať.
 • V týchto oblastiach, ako aj v brušnej dutine, je zaznamenaná periodická necitlivosť.
 • Ako sa patologický proces vyvíja, dochádza postupne k progresívnej degenerácii svalových štruktúr chrbta a svalov tlače až do ich úplnej atrofie..
 • Pacienti trpia tiež zhoršeným držaním tela, existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku skoliózy, keď je človek zakopaný,.

V bedrovej oblasti

Jedným z najbežnejších typov patológie je sekvestrovaná kýla bedrovej alebo lumbosakrálnej chrbtice. Príznaky sú v tomto prípade tieto:

 • Bolesť je stále hlavným príznakom, zatiaľ čo bolesť je konštantná, intenzívna a horšia aj po najmenšej námahe. Bolesť vyžaruje do zadku a dolných končatín.
 • Postupne dochádza k strate kontroly nad dolnými končatinami. Medzi prvé príznaky, ako predtým, patrí pocit brnenia, znížená citlivosť, ako aj pocit chladu v nohách. Svalová slabosť sa čoskoro zaznamená, ochrnutie sa postupne vyvíja. V tomto prípade človek často kríva, ťahá nohu a jeho chôdza sa stáva nestabilnou..
 • Medzi závažné komplikácie patrí dysfunkcia panvových orgánov a brušnej dutiny. Hovoríme o porušení črevného hnutia (často zápchy), močení (časté nutkania, neschopnosť močového mechúra úplne vyprázdniť). U mužov je znížená potencia, rozvoj prostaty, gynekologické problémy žien.

Funkcie choroby

Hlavným rysom sekvestrovanej prietrže je povaha patológie. Toto ochorenie sa považuje za štvrté a najťažšie štádium vývoja akejkoľvek hernie, táto komplikácia sa vyskytuje za podmienky predĺženého priebehu klasických typov patologických procesov..

To znamená, že u chorej osoby s prietržovou kýlou je to utajenie vývoja v neskorších štádiách s nedostatočne účinným liečením alebo jeho neprítomnosťou. A tiež skutočnosť, že došlo k vytvoreniu sekvestrácie, tj k rozdeleniu buničitého jadra, súvisí so znakmi..

príčiny

Okrem pochopenia symptómov a charakteristík priebehu rôznych foriem patologického procesu zohrávajú príčiny patológie dôležitú úlohu pri diagnostike a predpisovaní liečby..

Vylučovaný herniovaný disk sa vyvíja pod vplyvom nasledujúcich faktorov a príčin:

 • Nadmerne vysoké zaťaženie chrbtice v dôsledku športových alebo profesionálnych aktivít. Najmä často sa tento faktor stáva rozhodujúcim v prípade patológie lumbosakralu.
 • Osteochondróza je jednou z hlavných príčin rozvoja choroby v ktorejkoľvek časti chrbtice. Pri tomto ochorení sa vyskytujú degeneratívne dystrofické lézie medzistavcových platničiek, vďaka ktorým sa stávajú krehkými, krehkými a zraniteľnými..
 • Zranenia a akékoľvek fyzické zranenia - hovoríme o nárazoch, modrinách, pádoch, dislokáciách a zlomeninách. Obzvlášť vysoká je pravdepodobnosť vzniku prietrže po ťažkých zraneniach, pádoch z vysokých nadmorských výšok, nehodách atď. Je však tiež dôležité pochopiť, že úlohu zohrávajú aj zranenia spred desiatich rokov alebo dokonca zranenia zranené v detstve..
 • Poruchy držania tela - jedná sa hlavne o skoliózu, ale akékoľvek ďalšie problémy, pri ktorých je nerovnomerne rozložené zaťaženie chrbtice, môžu spôsobiť rozvoj choroby..
 • Patológie kostného tkaniva, najmä týkajúce sa chrbtice. Tu sa najčastejšie rozlišuje tuberkulóza a spondylóza..
 • Sedavý a sedavý spôsob života vedie k podvýžive tkanív miechy, v dôsledku čoho sú tiež náchylné na rôzne zranenia. Obzvlášť škodlivé pre dlhodobé pobyty v nepohodlnej polohe..

diagnostika

Sekvestrovaná kýla chrbtice je komplexná patológia, to platí aj pre diagnostický proces. Zároveň nemožno upustiť od presných štúdií, pretože umožňujú posúdiť stupeň progresie choroby, stav pacienta a jeho chrbtice, určiť umiestnenie sekvestrácie, jej veľkosť, určiť smer liečby..

Ako diagnóza sa vykonávajú tieto činnosti:

Tieto štúdie poskytujú komplexné údaje, ktoré sa môžu použiť na rozhodnutie, či podstúpiť chirurgickú alebo konzervatívnu liečbu..

Ako liečiť

Ako už bolo spomenuté, liečba oddelenej prietrže hernie je založená na výsledkoch získaných počas diagnózy. Liečba nevyhnutne zahŕňa lekára. O tom, aké prostriedky sa použijú pri liečbe patológie, rozhodne iba špecialista.

Faktom je, že pre úplné liečenie je dôležitý integrovaný prístup, pokiaľ ide o konzervatívne metódy.

V prípadoch, keď môžete urobiť bez chirurgického zákroku, to znamená, že nehrozí životne dôležité funkcie tela pacienta, zahŕňa integrovaný prístup tieto metódy kontroly:

 • Drogová terapia.
 • fyzioterapia.
 • akupunktúra.
 • fyzioterapia.

Konzervatívne zaobchádzanie

Takáto terapia, ktorá zahŕňa užívanie liekov a používanie fyzioterapie, sa vykonáva iba vtedy, ak nie je jadro buničiny úplne rozdelené. To znamená, že časť sekvestrácie vyčnievala za disk, ale stále je zadržiavaná želatínovou hmotou..

Podstatou konzervatívnej liečby je zabrániť konečnej strate sekvestrácie až do času konečnej nekrózy jej tkanív. V tejto oblasti nastane proces osifikácie, takže sa otvor vo vláknitom kruhu uzavrie. Počas liečby je dôležité zabezpečiť, aby nové formácie kostí nepoškodili nervové tkanivo..

Konzervatívne liečenie zahŕňa:

 • Užívanie liekov s analgetickými a protizápalovými účinkami.
 • fyzioterapia.
 • Masážny kurz.
 • Svalový odpočinok atď..

akupunktúra

Akupunktúra alebo akupunktúra je typom konzervatívnej liečby. Jeho podstatou je vplyv na biologicky aktívne body na stimuláciu rôznych procesov v tele.

Vďaka akupunktúre sa môžete zbaviť bolesti chrbta, obnoviť prácu nervov, aby ste predišli problémom s vnútornými orgánmi a poruchami pohybového aparátu. Akupunktúru by mal vykonávať iba vysoko kvalifikovaný odborník.

Triedy fyzickej terapie sa tiež uskutočňujú pod vedením odborníka. Môžete ich začať iba v neskorých štádiách liečby chrbtice, keď existuje pozitívny trend v boji proti patológii.

Cvičebná terapia je tiež indikovaná vo všetkých prípadoch rehabilitácie, po operácii na odstránenie sekvestrovanej hernie.

Chirurgické ošetrenie

Odstránenie oddelenej prietrže je riskantné a radikálne, ale ako ukazuje prax, najúčinnejšia metóda. Napriek tomu sa operácia vykonáva v núdzových prípadoch, keď veľkosť prietrže presahuje 10 milimetrov alebo existuje ohrozenie životne dôležitých funkcií tela..

Existuje niekoľko účinných metód, ako sa chirurgicky zbaviť prietrže:

 • laminektomie.
 • Microdisectomy.
 • Chemonucleolysis.
 • Endoskopická mikrodisektómia.

Každá uvedená chirurgická metóda má svoje výhody a nevýhody, ako aj obmedzenia, lekár musí opísať metodológiu operácie, riziká a získať súhlas pacienta..

Prečo je táto forma kýly obzvlášť nebezpečná?

Ako už bolo uvedené, sekvestrovaná prietrž je charakterizovaná prolapsom buničitého jadra do miechového kanála. Najzávažnejšie následky sú okrem toho tieto:

 • Paralýza horných alebo dolných končatín.
 • Neurologické poruchy rôznej závažnosti.
 • Cerebrovaskulárna príhoda, mozgová mŕtvica.
 • Vývoj patológií vnútorných orgánov.

Povaha porušení úplne závisí od lokalizácie vzdelávania.

Rehabilitácia a prevencia

Rehabilitácia sa vykonáva hlavne po operácii. Všetky sily v tomto prípade sú zamerané na rýchle zotavenie chrbtice po operácii a priebeh choroby.

Pacientovi je ukázaný predĺžený svalový pokoj, užívajúci lieky proti bolesti, protizápalové lieky, ako aj lieky, ktoré sú zamerané na zvýšenie regeneratívnych funkcií tela.

Potom sa uskutoční dlhý kurz fyzioterapie, potom triedy fyzioterapie a masáže..

Ako prevencia počas života je dôležité dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • Nepreťažujte chrbát.
 • Vedie k meradlu mobilného životného štýlu.
 • Zapojte sa do ľahkých športov.
 • Odmietnuť zlé návyky.
 • Jedzte vyváženú stravu.

Aké sú ťažkosti jej liečby

V prípade sekvestrovanej kýly v ktorejkoľvek časti chrbtice nespočívajú ťažkosti iba v liečbe, ale aj v diagnostike. Ide o lokalizáciu prietrže, pretože sekvestrácia spadá do miechového kanála, kde sa nachádzajú miechové nervy, malé cievy atď..

Napriek tomu lekár po podrobnej diagnostike rozhodne, či je nutný chirurgický zákrok, v tomto prípade sú však kľúčové parametre:

 • Oddelené rozmery sekvestrácie.
 • Lokalizácia a smer rastu prietrže.
 • Príznaky, z ktorých sa osobitná pozornosť venuje intenzite bolesti a množstvu komplikácií, ak existujú.

Pri optimistickom klinickom obraze je zvyčajné uchýliť sa k konzervatívnym metódam liečby, ale ak sa zaznamenajú závažné porušenia funkcií tela alebo nepriaznivý klinický obraz ako celok, vyžaduje sa chirurgický zákrok..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová hernia je časté ochorenie, ktoré sa musí zbaviť komplexnej liečby. Môže zahŕňať liekovú terapiu, chirurgický zákrok, fyzioterapeutické cvičenia.
Podľa štatistík je inguinálna hernia u detí diagnostikovaná u 5% novorodencov, väčšinou chlapcov, kvôli zvláštnostiam anatomickej štruktúry tela. Zo všetkých brušných hernií je 70% nepatrných.

Komentár od MedAlternativa.info

Naši pravidelní čitatelia, ako aj ľudia oboznámení s alternatívnou onkológiou, takúto otázku nemajú.