loader

Hlavná

Hlava

Sekvestrovaná medzistavcová prietrž a metódy jej liečby

Medzistavcová kýla sa považuje za stav, pri ktorom dôjde k zmene integrity medzistavcových platničiek s následným premiestnením, vyčnievaním alebo prolapsom buničitého jadra umiestneného vo vnútri obalu disku. Existuje niekoľko foriem tohto ochorenia..

Sekundovaná prietrž chrbtice je najzávažnejšou podmienkou všetkých ostatných prípadov narušenia integrity puzdra disku. Toto je vysvetlené núdzovým stavom, v ktorom je prolaps pulpózneho jadra nasmerovaný do cerebrospinálneho priestoru, čo môže viesť k nezvratným následkom v dôsledku kompresie nervových vlákien prechádzajúcich v miechovom kanáli..

Hlavné dôvody

Kýla miechy sa vyskytuje v dôsledku porušenia vláknitej membrány, ktorá je základom disku a obsahuje buničité jadro. Disk slúži ako prvok na tlmenie nárazov, ktorý zhasne kritické zaťaženie stavcov. V dôsledku určitých faktorov môže dôjsť k vyčnievaniu, t.

Ďalej môže dôjsť k deštrukcii vláknitého kruhu a napučaniu materiálu jadra. V tomto prípade časť buničitého jadra preniká do epidurálneho priestoru a tlačí na nervy. Sekvestrácia (oddelenie) jadra a preniknutie do mozgového kanálika spôsobuje štipnutie nervových vlákien a vedie k vážnym následkom.

Rozlišujú sa tieto príčiny sekvestrovanej prietrže:

  anamnéza osteochondrózy chrbtice;

nedostatok mikronutrientov, v dôsledku čoho štruktúra vláknitého tkaniva kruhu nemá elasticitu;

nadváha spojená s fyzickou nečinnosťou;

zvýšené zaťaženie chrbtice dynamickej a statickej povahy;

zdvíhanie ťažkých predmetov v naklonenom stave;

 • nadmerné statické ohýbanie krčnej chrbtice na dlhú dobu (zvýšený uhol sklonu počas spánku).
 • Vo väčšine prípadov sa v sakro-lumbálnej chrbtici vytvára oddelená prietrž. V cervikálnej oblasti sa prolaps vyskytuje menej často. Chrbtica v týchto miestach je ohnutá v určitom polomere, v dôsledku čoho je zaťaženie tela disku vyššie ako v iných častiach chrbtice..

  Príznaky sekvestrácie pulpózneho jadra


  Kliniky tohto typu medzistavcovej prietrže majú spravidla výrazný charakter, na rozdiel od stavu vyčnievania alebo vydutia disku. Takmer vždy, keď k tomu dôjde, tlak uvoľneného jadra na nervové vlákna alebo korene.

  Typické príznaky, ktoré sa určujú stláčaním:

   silná bolesť, zhoršená otočením tela alebo naklonením, sa vyskytuje šírenie bolesti v bokoch, dolnej časti nohy, chodidla;

  chôdza a obvyklé obsadené polohy tela sa menia;

  citlivosť sa zhoršuje, najmä v oblasti chodidla a nôh;

  zmeny svalového tkaniva nastávajú v dôsledku narušeného obehu a stlačených koreňov nervov;

  kompresia koreňov vedie k syndrómu chvosta, ktorý je vyjadrený zníženou citlivosťou v trieslovine, zhoršenou funkciou čriev a močového mechúra a sexuálnymi poruchami;

 • ochrnutie dolných končatín.
 • Ak sa objavia takéto príznaky, najmä syndróm konského chvosta, sú potrebné urgentné opatrenia na stabilizáciu stavu, pretože oddialenie liečby môže mať nezvratné následky..

  Diagnostika a liečba medzistavcových prietrží


  Liečba spinálnej hernie zahŕňa konzervatívne a chirurgické prístupy. Pre správny výber liečebnej taktiky je potrebné vykonať diagnostické opatrenia ukazujúce skutočný obraz nukleárnej sekvestrácie.

  Diagnóza sa zvyčajne zisťuje na základe laboratórnych a hardvérových štúdií. Sťažnosti pacientov sú vopred pripravené a vykonáva sa vyšetrenie. Vykonávajú sa šľachové reflexy a testy citlivosti..

  Rôntgenový difraktogram ukazuje zmeny v kostných štruktúrach stavcov, čo naznačuje opuch alebo stratu jadra. Najpresnejšou metódou na stanovenie diagnózy je vykonanie MRI skenovania a detekuje sa miesto kompresie nervových vlákien..

  Okrem toho je predpísaná elektromyografická štúdia na stanovenie vodivosti nervových impulzov.

  Liečba kýly sa vykonáva po úplnom zhromaždení informácií a výsledkov vyšetrení. Konzervatívny prístup k terapii je založený na odstránení príznakov a niektorých následkov porušenia a zahŕňa integrované užívanie určitých liekov a vymenovanie fyzioterapeutických postupov..

  Lieky na spinálnu prietrž odporúča:

   nesteroidné protizápalové lieky (dikloberl, diklofenak, ibuprofén);

  diuretiká na zmiernenie opuchov (hypotiazid, furosemid);

  prípravky na odstránenie spazmov (midokálne);

  zlepšovače krvného obehu (Actovegin);

  analgetická blokáda novokainu;

  Fyzioterapia pozostáva hlavne z ultrazvuku, akupunktúry. Aplikátor Kuznetsova na kýlu chrbtice sa používa popri hlavných metódach liečby. Podstatou jeho aplikácie je ovplyvnenie nervových zakončení v oblasti postihnutej kýly chrbtice.

  Aplikátor na veľkej ploche vytvára efekt reflexoterapie. K dnešnému dňu nie je jasný názor na výhody jeho použitia, po použití takejto terapie sa však zaznamenali pozitívne výsledky.

  Dôležitou udalosťou je vymenovanie špeciálnych gymnastických cvičení. Gymnastika s kýlou chrbtice má pozitívny účinok v subakútnom období choroby.

  Určitý súbor cvičení je predpísaný po operáciách na stavcoch ako rehabilitačné opatrenia. Je tu video zo špeciálnych gymnastických cvičení pre samoštúdium.

  Liečebné kúpanie stojí okrem iných fyzických aktivít. Terapeutický a preventívny účinok systematického plávania je veľmi vysoký. Dôvodom je skutočnosť, že ľudské telo je pri plávaní v chrbtici v uvoľnenom stave.

  Súčasne sú statické a dynamické sily zamerané na posilnenie svalov, ktoré podopierajú chrbát, zatiaľ čo chrbtica na rozdiel od klasických cvičení fyzioterapie nevníma vysoké zaťaženie. Bazén spinálnej prietrže sa odporúča pri rehabilitácii a prevencii nekomplikovaných prietrží.

  To umožňuje obmedziť slobodu pohybu stavcov, v dôsledku čoho sa znižuje bolesťový syndróm a môže dôjsť k remisii choroby..

  Chirurgická liečba kýly chrbtice je najúčinnejšia, najmä pri oddelenej forme. Existuje niekoľko prevádzkových prístupov..

  Minimálne invazívne:

   odstránenie endoskopickej prietrže;

  nukleoplastika (pozostáva zo zavedenia špeciálnej elektródy, ktorou sa vytvára studené plazmatické médium, po ktorom je poškodený disk sklerotizovaný) sa považuje za najmenej traumatickú metódu;

 • odstránenie mikrochirurgickej prietrže (používa sa ako alternatíva k úplnému chirurgickému zákroku).
 • Klasické obvodové operácie:

   discektómia alebo čiastočné odstránenie poškodeného disku (uskutočnené v spojení s protetikami, titánovými protézami alebo kostným materiálom pacienta), samostatná discektómia bez protetík vedie k početným relapsom a komplikáciám;

 • odstránenie časti stavcov (laminektómia) sa vykonáva v n alternatívnych situáciách na zastavenie kompresie nervov.
 • Je možné liečiť kýlu chrbtice opísaným spôsobom? Odpoveď na túto otázku závisí od závažnosti oddelenej prietrže a stavu zanedbávania.

  V tomto videu bude odborník hovoriť o oddelenej medzistavcovej prietrži:

  Vďaka včasnému prístupu k špecializovanej a správne predpísanej taktike liečby v 90% všetkých prípadov ochorenia je možné dosiahnuť vysoké výsledky liečby a vrátiť pacienta do obvyklého priebehu života..

  Stáva sa tak, že veľa pacientov nechce podstúpiť operatívny liečebný režim, namiesto toho uprednostňuje liečebný režim. To je chyba..

  Ak sa na základe týchto štúdií rozhodlo o vykonaní operatívneho opatrenia, je potrebné dodržiavať odporúčania lekára. Je mimoriadne nežiaduce zaoberať sa samoliečbou s použitím zle študovaných ľudových tipov. Takáto terapia je pochybná a vedie k zlej prognóze..

  prevencia


  Preventívne opatrenia na zabránenie vzniku prietrže by mali zahŕňať tieto aspekty:

   dodržiavanie noriem ochrany práce, regulované vzpieranie;

  predchádzanie situáciám, ktoré vedú k zraneniam chrbtice (extrémne športy, záznamy o nastavovaní atď.);

 • dodržiavanie normálnej stravy, najmä u ľudí pracujúcich v ťažkých podmienkach.
 • Rehabilitačná profylaxia by mala obsahovať priebeh potrebnej fyzioterapie, šetrný životný štýl, vitamínovú terapiu.

  Na záver je potrebné pripomenúť, že kýly sekvestrovanej povahy sú pre pacientov najťažšie a najnebezpečnejšie. Vláknité jadro, ktoré sa oddelilo od disku, môže mať voľnosť pohybu pozdĺž miechového kanála a nervové vlákna sa môžu kedykoľvek zachytiť..

  Odloženie liečby často vedie k ochrnutiu končatín alebo k dysfunkcii vnútorných orgánov. Závažné príznaky poškodenia nervov sú indikáciou pre chirurgický zákrok. V prípade pozorovania syndrómu konského chvosta u pacienta je nutná okamžitá hospitalizácia a urgentný chirurgický zákrok.

  Čo je sekvestrovaná prietrž chrbtice?

  K sekvestrovanej medzistavcovej hernii dochádza v dôsledku vyčnievania a prasknutia vláknitého prstenca (disku), ktorý je akýmsi „položením“ medzi stavce. V strede disku je mäkké tkanivo buničitého jadra. Výčnelok alebo vydutie disku je treťou fázou medziobratlovej kýlovej choroby, ktorá môže trvať niekoľko rokov. Pokiaľ sa nespracováva, objavia sa v priebehu času praskliny v chrupavkovej membráne disku, čo vedie k prasknutiu. Výsledkom je, že nimi preteká tekutina, časti buničitého jadra vypadávajú, čo vedie k stlačeniu nervov miechových kanálov. Padlé časti (odumreté tkanivo) sa nazývajú sekvestrácia. Miechová kýla prechádza do sekvestrovanej fázy.

  Dôvody sekvestrácie

  Sekvestrovaná kýla chrbtice je výsledkom komplikácie medzistavcovej prietrže, ktorá je zasa ovplyvnená faktormi, ako sú zakrivenie chrbtice, osteochondróza, šok, zranenie. Navyše, polovica ľudstva trpí touto chorobou častejšie ako muži, pretože v tele žien majú spojovacie tkanivá nižšiu hustotu, na rozdiel od mužov..

  Sedavý sedavý spôsob života môže vyvolať vývoj sekvestrácie kýly chrbtice.

  Medzistavcové platničky nie sú vybavené krvnými cievami, a preto sa živia pohybom chrbtových svalov. Pri absencii mierneho zaťaženia chrbtových svalov, vláknité krúžky nedostanú správne množstvo výživy a stanú sa krehkými..

  Existuje zoznam faktorov, ktoré zvyšujú riziko sekvestrovanej vertebrálnej prietrže:

  • Starší vek osoby (zhoršenie kostného tkaniva v priebehu času);
  • Časté podchladenie tela (zápal tkaniva);
  • Zvýšená hmotnosť (zvýšené zaťaženie stavcov);
  • Nadmerná fyzická námaha (vzpieranie);
  • Fajčenie (podvýživa všetkých kotúčových tkanív);
  • Neustále jazdenie vozidiel (sedavý životný štýl, vibrácie);
  • Podvýživa (metabolická porucha);
  • Nesprávne držanie tela;
  • Dedičná predispozícia k sekvestrácii prietrže, ploché nohy;
  • Neprofesionálne zaťaženie chrbtice (nesprávny športový tréning);
  • Infekčné choroby.

  Komplikovaná komplikácia môže byť výsledkom všetkých týchto zdĺhavých procesov, ktoré postupne spôsobujú deštrukciu disku. A to aj pri malom ostrom pohybe sa pozdĺžne väzivo prsteňa môže ľahko zlomiť a tým spôsobiť komplikácie.

  Druhy a príznaky

  Sekundovaná prietrž chrbtice sa delí na typy podľa toho, kde je lokalizovaná:

  • V cervikálnej oblasti - prasknutie vláknitého prstenca a prolaps jadra medzi šiestym a siedmym stavcom;
  • V oblasti hrudníka - najvzácnejší druh v dôsledku konštantného zaťaženia;
  • V bedrovej chrbtici - k sekvestrácii hernie disku dochádza medzi bedrovou a sakrálnou chrbticou, je jednou z nebezpečných foriem prietrže, nazýva sa tiež „syndróm chvosta“..

  Pacienti nemôžu vždy pocítiť vývoj patológie padlého buničitého jadra. U niektorých pacientov sa tento jav môže vyskytnúť bez povšimnutia. V iných prípadoch sa prietrž čas od času prejavuje bolestivými záchvatmi, s ktorými si pacient postupne zvykne.

  Výsledkom bolesti v 80% je vznik a strata sekvestrácie stavcov, čo sa môže zamieňať za iný útok. Záchvaty a príznaky prietrže závisia od toho, v akom intervale chrbtice je poškodený disk umiestnený:

  • Sekundovaná prietrž bedrovej chrbtice vedie k tomu, že pacient trpí neznesiteľnou bolesťou v dolnej časti chrbta, siahajúcou až k nohám a zadku. Často je v tele slabosť svalov, strata reflexov šliach, vyčerpanie a znížená citlivosť svalov nôh..
  • Sekundovaná herniácia hernie disku je určená bolesťou na hrudníku pri kašľaní alebo kýchaní. Pacienti si tieto bolesti pomýlili za srdce.
  • Krčka chrbtice postihnutá prietržou je sprevádzaná bolesťou v krku, ramenách a hlave. Pacient má časté záchvaty závratu, zvýšenie krvného tlaku, znecitlivenie prstov a mravenčenie, vyčerpanie svalov.

  Komplikácie a dôsledky

  Sekundovaná kýla nie je dočasným javom a nie je to jednoduché ochorenie, ktoré sa dá ľahko vyliečiť. Bez včasnej liečby môže mať pacient s medzistavcovou prietržou vážne komplikácie a zdravotné postihnutie. Sekvestrácia hernie disku spôsobuje zlyhanie srdca, narušuje žalúdok a črevá, vedie k chronickej bronchitíde, nezvládnuteľnej radikulitíde, imunodeficiencii, zápalu pankreasu.

  Medzistavcová hernia môže vyvolať mozgovú príhodu - výsledok narušenia prísunu krvi do mozgu.

  Ak v dôsledku úrazu alebo úderu dôjde okamžite k sekvestrácii prietrže s úplným zničením vláknitého prstenca, objavia sa tieto príznaky:

  • Bolí bolesť;
  • Zastavenie dýchania;
  • Citlivosť je stratená;
  • Končatiny ochrnuté.

  Nezabudnite si prečítať: čo je nebezpečná kýlová kýla.

  Toto je jeden z vážnych prípadov poškodenia miechy, ktoré môže mať najhoršie následky. V takom prípade nie je možné pacienta posunúť, prevrátiť alebo zmeniť do „pohodlnejšej“ polohy. Je potrebné zavolať sanitku a čakať na ňu vedľa pacienta, aby sa telo ochránilo pred akýmikoľvek fyzickými vplyvmi.

  Je liečba možná?

  Diagnostiku a predpisovanie liečby môže diagnostikovať iba špecialista v tejto oblasti, vertebroológ. Lekár vykonáva terapiu na základe stavu pacienta a jeho chrbtice, zohľadňuje komplikácie, ktoré ohrozujú pacienta. Pri diagnostikovaní sekernovanej prietrže chrbtice sa musí liečba okamžite predpísať. V závislosti od parametrov a zanedbávania choroby, fyzickej (konzervatívnej) metódy alebo funkčnej metódy.

  Konzervatívna liečba prietrže sa používa konzervatívne, keď jadro (hľúzovité) presiahlo membrány disku, ale stále sa drží v želé podobnej látke vnútri prstenca..

  Účelom tejto liečby je zabrániť úplnému vypadnutiu jadra až do konečnej nekrózy tkaniva. V pozitívnych prípadoch liečby sa vytvorí kostná dreň, ktorá uzavrie dieru vytvorenú v tvrdom obale vláknitého prstenca.

  Konzervatívna liečebná metóda trvá roky, pretože zotavenie bez chirurgického zákroku pozostáva zo zložitých postupných krokov:

  • Prvý týždeň choroby by mal byť uskutočňovaný pacientom v posteli s použitím liekov proti bolesti predpísaných lekárom;
  • Počas šiestich mesiacov vykonáva skúsený manuálny terapeut nepretržité masáže;
  • Po celú dobu má pacient vždy obväz;
  • Vykonávajú sa cvičenia predpísané odborníkom;
  • Zakázaná fyzická aktivita, vzpieranie, sklon;
  • Po šiestich mesiacoch rehabilitácie lekár predpíše ďalšie cvičenia

  Chirurgia je extrémnou mierou oddelenej liečby prietrže a predpisuje ju lekár v prípade progresie ochorenia. Aj po zohľadnení skutočnosti, že po operácii neexistujú žiadne komplikácie a opakované formácie.

  Odborníci vyvinuli zoznam funkcií formy ochorenia, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok:

  • Sekvestrácia do 13 mm;
  • Časté zhoršovanie stavu pacienta;
  • Zápalové choroby spôsobené imunodeficienciou;
  • Necitlivosť končatín;
  • Ťažká svalová slabosť;
  • Ak sa vyžaduje oddelenie chrupavky od prietrže;
  • Nedostatok účinku konzervatívnej liečby.

  Po operácii musí pacient podstúpiť rehabilitačný kurz predpísaný ošetrujúcim lekárom. Pozostáva zo série liekov, masáží a šetrného režimu. Po skončení rehabilitačného obdobia sa vyskytnú preventívne opatrenia, ktoré zabránia výskytu komplikácií alebo relapsu choroby.

  Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

  Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

  Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

  Difúzny výstupok disku l4-l5

  Výčnelok disku krčnej chrbtice

  Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

  Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

  Sekvestrovaná kýla chrbtice

  Ostré pohyby môžu niekedy vyvolať tvorbu oddelenej prietrže chrbtice, ktorá je najnebezpečnejším druhom prietrže pre ľudské zdravie. V okamihu stlačenia miechy je buničité jadro (najmobilnejší segment v roku 2006)

  medzistavcové platničky). Táto patológia kýly sa vyskytuje za stavu prasknutia vláknitého prstenca. V dôsledku toho je narušené fungovanie vnútorných orgánov a končatín, v dôsledku kompresie miechových nervov je zaznamenaná veľmi silná bolesť. Pri strate segmentu miechy sa stlačí kanálová vzdialenosť medzi telom a oblúkmi a tvrdými membránami prechádzajúcej miechy. Vznikajúce jadro disku aktivuje autoimunitný proces v tele. V tomto prípade ľudský imunitný systém vníma tkanivá tela ako svoje vlastné, ale ako cudzie. Proteoglykány, ktoré sa dostanú do miechy, spôsobujú zápalový proces. Reaktívna agresia protilátok začína, namierená proti ich vlastným podobným zložkám vnútorných orgánov, kĺbov, chrbtice, ak je detekovaná.
  Poranenie chrbtice môže tiež viesť k vzniku pohyblivého fragmentu. Bude to posttraumatická sekvestrácia. Tento typ prietrže je nebezpečný so silnou zmenou účinku kompresie..
  Ďalšie ochorenia chrbtice môžu urýchliť vývoj tohto procesu..

  Sekundovaná prietrž

  A procesy, ktoré viedli k poškodeniu samotného disku, v každom prípade môžu viesť k jeho sekvestrácii. Vzhľadom na to, že na disku medzi stavcami difúzna výživa pochádza z okolitých tkanív, môžeme zvážiť možnosť možnej tvorby takého kýla, keď je tento proces narušený. Dochádza k riedeniu vláknitého prstenca a

  Sekvestrovaná kýla chrbtice

  samotné vláknité jadro je vytiahnuté, ktoré má sklon vystupovať cez tvarovaný otvor kanálika. Zvyčajne komponent typu spojivového tkaniva (kosť) tvorí vyplnenie defektu osteofytmi, ktoré by nemali mať čas sa zrútiť pôsobením zaťaženia. Ale s patológiou výživy disku kostné tkanivo nemá čas rásť (nevyhnutnou podmienkou je uniformita). V súlade s tým vláknité jadro opúšťa svoju normálnu polohu a vedie k pohybu medzi miechou a chrbticou, t.j. prichádza okamih hernie sekvestrácie.

  Drobné faktory rozvoja pre sekvestráciu:
  fyzická aktivita (tvrdá práca, športová činnosť), poruchy látkovej výmeny (obezita atď.), zaťažené dedičnosťou,
  intenzívne starnutie telesných tkanív (zlé návyky).

  Osoba úplne stráca schopnosť pohybu. Vo zvlášť závažných prípadoch je narušená reflexná funkcia tela, čo môže viesť k úplnej paralýze. Preto sa okamžite uplatňujú núdzové opatrenia na odstránenie tohto typu prietrže.
  V starobe s týmto ochorením je predchádzajúcim faktorom existencia vystupovania disku. Vývoj tohto patologického procesu v chrbtici trvá pomerne dlho, vzhľadom na to, že pacient nemá príznaky silnej bolesti, nie je možné diagnostikovať okamih sekvestrácie. Jadro môže vystupovať cez roztrhanú zadnú stenu (pozdĺžna)..
  Výskyt sekvestrovanej prietrže je vyvolaný existujúcimi výčnelkami diskov, ktoré sú medzi stavcami; osteochondrosis; skolióza, dysplázia, zranenia. Najextrémnejšia hrozba pochádza z poranení miechy..
  V závislosti od umiestnenia sa klasifikujú typy sekvestrovaných hernií. Najčastejšie v chrbtici sa môžu nachádzať v krčnej oblasti. V ostatných častiach chrbtice oveľa menej často (hrudná, bedrová, lumbosakrálna).

  Vývoj kýly

  Obdobie vývoja prietrže má veľký význam pri určovaní lekárskeho ošetrenia tohto typu prietrže chrbtice.
  Od začiatku choroby, t.j. po vytvorení oddeleného miesta možno rozdeliť na obdobia:
  V prvom období (od 3 do 6 mesiacov) od začiatku tvorby sekvestrácie bude cieľom konzervatívnej liečby zníženie tekutiny v nej, t.j. odstránenie opuchov, ktoré spôsobujú zápalový proces a komprimujú nervový koreň. Pri liečení sa používajú: protizápalové lieky s výrazným analgetickým účinkom, blokáda novokainu, je možné podávať novokainové a kortikosteroidné hormóny, uvoľňujúce svaly, ktoré majú relaxačný účinok (napnuté svaly, uvoľňujú a podporujú chrbticu, vedú ju do stavu)

  rovnováha).
  V druhom období, od 3 mesiacov do 6 mesiacov - pokračovanie liekovej liečby, vymenovanie fyzioterapie, masáže a rozšírenie motorického režimu.
  Po 6 mesiacoch, od 1 roka do 2 rokov sa predpokladá, že nastane okamih stabilizácie prietrže. Odporúča sa pri záťažovej terapii pod dohľadom odborníka.
  V poslednom období od momentu kýly je poloha zvyšnej časti prietrže pevná a zapečatená. K liečbe sa pridáva postisometrická relaxácia..

  Liečba sekvestrovanej hernie

  Chirurgické ošetrenie sekvestrovanej prietrže zahŕňa: laminektómiu, mikrodisektómiu (endoskopickú a mikrochirurgickú), chemonukleolýzu.

  Vykonávajú sa, ak z konzervatívnej liečby nie je možné získať potrebné výsledky. Pri mikrodisektómii malým rezom sa prietrž a časť disku alebo celý disk úplne odstránia (endoskopická mikrodisektómia sa vykonáva pomocou moderného špeciálneho vybavenia) a pri laminektómii sa odstráni disk, prietrž a dokonca aj časť stavcov. Ten sa považuje za zložitejšiu operáciu, pretože po dlhom a náročnom období na zotavenie, ale, bohužiaľ, v niektorých prípadoch sa tomu nedá vyhnúť.

  Ak sa oddelená prietrž prejavila takými prejavmi, ako je narušenie funkcie panvových orgánov, to znamená, objavila sa zápcha alebo hnačka, ťažkosti s močením (častejšie - nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie); alebo osoba ochrlala končatiny - to je indikácia pre pohotovostný chirurgický zákrok.

  Pri discektómii je možné vložiť syntetickú časť, ktorá pomôže obnoviť a posilniť problémovú oblasť, niekedy sa odporúča protéza samotného disku. Počas chemonukleolýzy sa do disku zavádzajú špeciálne látky, pod vplyvom ktorých sa dutina disku môže rozpúšťať. Aj keď by tento zákrok mal vykonávať chirurg, považuje sa za alternatívnu alternatívu k chirurgickému postupu liečby sekvestrovanej hernie chrbtice. Účinok môže mať úplne nepredvídateľné výsledky a môže sa objaviť okamžite aj za pár dní. V modernej medicíne sa najčastejšie uchyľujú k metóde epidurochemonukleolýzy, tzv. Tretej etape tohto procesu. Ale vzhľadom na to, že je možný vývoj epiduritídy, odborníci si niekedy vyberajú agresívnejšiu metódu liečby.
  Pri úspešnom výsledku zásahu je potrebné prísne dodržiavať všetky ďalšie odporúčania (elektromyostimulácia, zavádzanie liekov, ktoré sú zamerané na zmiernenie jaziev po operácii atď.), Pretože je možné, že sa objaví recidíva tohto typu prietrže, čo je pomerne častý jav. Niekedy sú spôsobené ďalšie komplikácie (zmena výšky disku; telo spôsobuje relaps vyvolaný operáciou). Po operácii sa neodporúča nakláňať a zdvíhať veľkú hmotnosť..
  V každom prípade bude pri aplikácii liekov alebo chirurgických zákrokov dôležité: veľkosť prietrže (sekvestrácia prietrže od 10 a viac ako 18 mm) a umiestnenie, ako aj jej poloha vo vzťahu k mieche a koreňom a zúžený stav miechy. V prípade spinálnej stenózy nebude výsledkom konzervatívnej liečby.

  Údaje o výbere terapie sa získavajú po vyšetrení na MRI (ak je to potrebné, CT) a príznakoch, ktoré budú závisieť od umiestnenia oddelenia vzdelávania úniku jadra a od toho, ako presne sa proces premiestňovania prvku.
  V prípade pomalého procesu, ktorý predisponuje vzhľad posunu disku, chirurgovia korelujú veľkosti sekvestrácie, t.j. osoba má určité znaky. V prípade zranenia je kanál pod veľkým tlakom a prejavy sa určite budú líšiť. Ak je pri krku prietrž, potom je z rúk na plece bolesť. Prsty sú znecitlivené na rukách, závraty a bolesti hlavy, narušený krvný tlak. V oblasti hrudníka priebeh choroby často prechádza postupne. Bolesť sa objavuje v oblasti srdca, je cítiť v čase inšpirácie, bolesť je prítomná v epigastriu z ľavej alebo strednej strany. V bedrovej chrbtici sú korene stlačené a reagujú s bolesťou od chodidla po hornú časť nohy pozdĺž jeho zadného povrchu. Veľkosť prietrže tiež spôsobuje určitý stupeň bolesti.

  Sekvestrovaná kýla chrbtice

  Sekundovaná prietrž chrbtice je jednou z najmenej priaznivých možností tejto choroby. Kýly sa najčastejšie rozvíjajú v lumbosakrálnej chrbtici, menej často v krčku, zriedkavo sa vyskytuje patológia hrudníka..

  Čo je to patológia?

  Sekvestrátor je fragment odumretého tkaniva nachádzajúci sa voľne medzi živými tkanivami. Sekundácia prietrže je porušením integrity medzistavcových platničiek s prasknutím vláknitého prstenca a prolapsom pulpózneho jadra do miechy, t.j. v mieste nervov a tvrdých membrán miechy. Toto je posledná fáza vývoja herniovaného disku.

  príčiny

  Príčinou sekvestrácie prietrže je nedostatočná liečba choroby v jej skorších štádiách. Príčinou vývoja medzistavcových hernií môže byť prítomnosť vrodených abnormalít chrbtice u pacienta, osteochondrózy, nadváhy a obezity..

  Medzi rizikové faktory patrí podvýživa, sedavý spôsob života, nadmerné zaťaženie chrbtice, podchladenie, časté stresové situácie.

  Ako sa môže objaviť kýla?

  Hlavnými faktormi určujúcimi prítomnosť klinických príznakov počas sekvestrácie herniovaného disku sú:

  • vek pacienta;
  • lokalizácia sekvestrácie;
  • lokalizácia prietrže.

  Ak nenastane účinok na nervové korene a miechu, patológia sa nemusí dlho prejaviť.

  Príznaky závisia od miesta patológie..

  Lokalizácia herniálneho výčnelku

  Pacienti zvyčajne pociťujú bolesť v chrbte a dolných končatinách (v oblasti zadku, stehien, nôh a nôh). Bolesť sa môže zosilniť zmenou polohy tela, ako aj dlhodobým pobytom v rovnakej polohe, najmä sedením. Okrem toho sa u pacientov môžu vyskytnúť zmeny chôdze, znížené reflexy šliach, napätie miechových svalov, kŕče.

  Pacient môže pociťovať bolesť v krku, bolesti hlavy, závraty, poveternostnú závislosť, necitlivosť a pocit mravčenia v prstoch. Bolesť môže vyžarovať do hornej končatiny.

  Bolesť na hrudníku (boľavá alebo akútna), ktorá sa môže zhoršiť kašľom, kýchaním, snahou zhlboka sa nadýchnuť a zmenou krvného tlaku. Pri tomto type patológie sa môžu vyskytnúť príznaky, ktoré napodobňujú príznaky pneumónie, pankreatitídy, cholecystitídy, záchvatu angíny pectoris.

  V prípade, že k strate jadra došlo v dôsledku náhlych pohybov, zdvíhania závaží a stláčania miechy a / alebo nervov sekvestráciou, možno pozorovať ťažkosti s pohybom (do neschopnosti chodiť), môžu sa vyskytnúť vegetatívne poruchy..

  Možné komplikácie a dôsledky

  Na pozadí tohto ochorenia sa môžu vyvíjať chronické zápalové procesy. Pri dlhotrvajúcich poruchách krvného obehu môže dôjsť k zmene tvaru svalov. V prípade vývoja patológie v lumbosakrálnej oblasti výskyt antalgickej skoliózy.

  Pri zraneniach môže byť sekvestrácia sprevádzaná úplným zničením medzistavcových platničiek. Medzi najnebezpečnejšie dôsledky tohto stavu patrí:

  • bolestivý šok;
  • spinálny šok;
  • respiračná zástava;
  • strata citlivosti, ochrnutie končatín;
  • závažné panvové abnormality.

  V závažných prípadoch ochorenia existuje u pacienta riziko syndrómu konského chvosta, ktoré sa vyznačuje:

  • poruchy čriev, močového mechúra;
  • necitlivosť a ochrnutie dolných končatín;
  • silná bolesť chrbta, ktorá môže vyžarovať na nohy z jednej alebo oboch strán;
  • erektilná dysfunkcia u mužov.

  V niektorých prípadoch neurologické príznaky pretrvávajú aj po chirurgickom zákroku, ktorý sa môže vyskytnúť pri dlhodobej kompresii, ktorá spôsobila vývoj nezvratných zmien v štruktúre nervových vlákien..

  diagnostika

  Postup stanovenia diagnózy:

  Nasledujúce metódy majú vysokú diagnostickú hodnotu:

  • magnetická rezonancia (MRI) - vykonáva sa na vizualizáciu prietrže a identifikáciu kompresie nervových štruktúr;
  • elektroneuromyografia (ENMG) - umožňuje určiť stav periférneho nervového systému.

  Ak je to potrebné, predpíše sa počítačová tomografia, scintigrafia a iné diagnostické metódy.

  liečba

  Konzervatívna terapia

  V závislosti od príznakov môže byť pacient predpísaný:

  • protizápalové lieky;
  • lieky proti prežúvaniu;
  • svalové relaxanciá;
  • lieky, ktoré zlepšujú miestny krvný obeh;
  • analgetické lieky;
  • neurometabolické stimulanty;
  • vitamínové a minerálne komplexy.

  Pri silnej bolesti môže byť potrebná epidurálna blokáda..

  Z fyzioterapeutických metód sa používajú:

  • magnetoterapia;
  • ultrazvuková terapia;
  • súčasné diadynamické ošetrenie.

  Fyzikálna terapia môže byť predpísaná pacientom, zatiaľ čo cvičenia by mal vyberať výlučne ošetrujúci lekár a triedy by mali byť pod dohľadom odborníka..

  V akútnom štádiu je indikovaný odpočinok postele, niekedy je potrebný obväz.

  Počas liečby je potrebné vyhnúť sa ohnutiu tela dopredu a zdvíhaniu ťažkých predmetov.

  Pri absencii účinnosti konzervatívnej liečby sa zvažuje chirurgický zákrok..

  chirurgia

  Indikácie pre chirurgický zákrok:

  • veľkosť sekvestrácie viac ako 10 mm;
  • silné stlačenie nervového koreňa a / alebo miechy;
  • spinálna stenóza;
  • znecitlivenie končatín;
  • zhoršené močenie a / alebo pohyby čriev.

  V prípade znecitlivenia končatín je nežiaduce chirurgické ošetrenie odmietnuť alebo ho odložiť na dlhú dobu, pretože po paralýze už k úplnému obnoveniu citlivosti spravidla nedochádza, aj keď je operácia úspešná..

  • exacerbácia chronického ochorenia;
  • dekompenzované ochorenie srdca;
  • akútne infekčné a zápalové procesy v tele.

  Druhy operácií pri sekvestrovanej prietrži:

  Odstránenie medzistavcových platničiek s herniou minimálne invazívnou (endoskopickou) alebo otvorenou metódou

  Vplyv na pulpózne jadro medzistavcových platničiek so studenou plazmou

  Chirurgický zásah, pri ktorom sa imobilizácia susedných stavcov vykonáva ich fúziou

  Po operácii môže byť potrebné, aby pacient strávil niekoľko dní v nemocnici. Po ukončení liečebného cyklu sú potrebné rehabilitácie a zmeny životného štýlu. V budúcnosti sa osobe odporúča navštíviť bazén, liečebné procedúry. Je potrebné udržiavať normálnu telesnú hmotnosť.

  video

  Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

  Vzdelanie: 2004-2007 "First Kiev Medical College" špecialita "Laboratórna diagnostika".

  Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

  U 5% pacientov spôsobuje antidepresívum klomipramín orgazmus..

  Vedci z Oxfordskej univerzity uskutočnili sériu štúdií, počas ktorých dospeli k záveru, že vegetariánstvo môže byť škodlivé pre ľudský mozog, pretože vedie k zníženiu jeho hmotnosti. Vedci preto odporúčajú, aby ryby a mäso neboli úplne vylúčené zo svojej stravy..

  Ľudská krv „preteká“ cez cievy pod obrovským tlakom a, ak je narušená jej integrita, môže strieľať až do 10 metrov.

  Existujú veľmi zaujímavé lekárske syndrómy, napríklad obsedantné požitie predmetov. V žalúdku jedného pacienta trpiaceho touto mániou bolo nájdených 2 500 cudzích predmetov.

  Prvý vibrátor bol vynájdený v 19. storočí. Pracoval na parnom stroji a bol určený na liečbu ženskej hystérie..

  Bolo to tak, že zívanie obohatilo telo kyslíkom. Toto stanovisko však bolo zamietnuté. Vedci dokázali, že zívanie človek ochladzuje mozog a zlepšuje jeho výkon.

  Štyri plátky tmavej čokolády obsahujú asi dvesto kalórií. Takže ak sa nechcete zlepšovať, je lepšie jesť viac ako dve laloky denne.

  Hmotnosť ľudského mozgu je asi 2% z celkovej telesnej hmotnosti, ale spotrebuje asi 20% kyslíka vstupujúceho do krvi. Táto skutočnosť spôsobuje, že ľudský mozog je mimoriadne náchylný na poškodenie spôsobené nedostatkom kyslíka..

  Okrem ľudí trpí prostatitídou iba jedno živé zviera na planéte Zem - psy. Naozaj naši najvernejší priatelia.

  V snahe dostať pacienta von, lekári často zachádzajú príliš ďaleko. Napríklad napríklad určitý Charles Jensen v období od roku 1954 do roku 1994. prežil viac ako 900 operácií odstránenia nádoru.

  Počas prevádzky trávi náš mozog množstvo energie rovnajúce sa 10-wattovej žiarovke. Takže obraz žiarovky nad hlavou v čase objavenia sa zaujímavej myšlienky nie je tak ďaleko od pravdy.

  Najvyššia telesná teplota bola zaznamenaná v Willie Jones (USA), ktorý bol prijatý do nemocnice s teplotou 46,5 ° C..

  Počas kýchania naše telo úplne prestane fungovať. Aj srdce sa zastaví.

  Ak spadnete z osla, s väčšou pravdepodobnosťou prevrátite krk, ako keď spadnete z koňa. Len sa nesnažte vyvrátiť toto tvrdenie..

  Ľudské kosti sú štyrikrát silnejšie ako konkrétne.

  Tehotenstvo je nádherné, ale mimoriadne dôležité obdobie v živote ženy. Radosť z narodenia nového života je často zatienená obavami a úzkosťami týkajúcimi sa zdravia dieťaťa..

  Sekvestrovaná kýla chrbtice

  Pod vplyvom negatívnych faktorov (zranenia, nadmerná fyzická námaha, choroby chrbtice atď.) Sa medzistavcové platničky chrbtice v priebehu času začínajú zrútiť. K tomuto procesu dochádza postupne: najskôr chrupavkové tesnenie stratí časť vlhkosti, potom sa na ňom objavia praskliny a potom jadro buničiny (obsah disku) začne vyčnievať smerom von. Potom sa objaví výstupok a prietrž. Pri neprítomnosti liečby sa vytvára oddelená prietrž chrbtice - to je najzávažnejšie poškodenie medzistavcových platničiek. Patológia sa prejavuje silnou bolesťou, obmedzenou pohyblivosťou, neurologickými poruchami.

  Najnebezpečnejšou prietržou v lumbálnom segmente je v tomto prípade riziko rozvoja syndrómu konského chvosta, pri ktorom je narušená funkčnosť dolných končatín a panvových orgánov. Ak sa vyskytnú takéto komplikácie, je potrebná neodkladná operácia, aby sa zabránilo nezvratnému poškodeniu dôležitých zväzkov nervov.

  Čo je sekvestrácia kýly miechy

  Nie všetci pacienti chápu, čo je sekvestrácia hernie disku. Aby ste tomu porozumeli, musíte študovať mechanizmus rozvoja patológie.

  Kýlové prietrže sa rozlišujú v závislosti od stupňa pretrhnutia vláknitého prstenca (vonkajšieho obalu) disku a umiestnenia vzhľadom na zadný pozdĺžny väz. Ten sa podobá dlhej šnúre, ktorá je umiestnená na zadnej ploche stavcov od 2. krčka po krížovú kosti. Tento väz je hranica medzi chrbtom medzistavcovej platničky a epidurálnym priestorom (oblasť nad tvrdou škrupinou miechy), ktorá obklopuje niektoré korene miechy. Poškodenie vonkajšieho plášťa medzistavcových platničiek je rozdelené do nasledujúcich stupňov: vyčnievanie, vytláčanie, sekvestrácia.

  Počas vystupovania je vláknité jadro posunuté vnútri disku, to znamená, že vonkajší obal nie je poškodený. Taký výstupok žiadnym spôsobom neovplyvňuje pozdĺžny väz. Výbežok spravidla nie je sprevádzaný bolesťou, hoci v niektorých prípadoch formácia stláča nervové zakončenie a spôsobuje miernu bolestivú reakciu..

  Počas extrúzie sa vláknitý krúžok úplne zlomí, potom želé podobný obsah presahuje disk. V tomto prípade buničité jadro presakuje do epidurálneho priestoru. Klinické prejavy extrúzie závisia od účinku prietrže na nervové korene.

  Patologický proces sa končí sekvestráciou medzistavcových platničiek. To znamená, že prietržová prietrž sa úplne oddelila od disku v dôsledku kontaktu s pozdĺžnym ligamentom. Sekvestrácia (časť odumretého tkaniva) môže stlačiť miechové nervy alebo vstúpiť do epidurálneho priestoru, čo spôsobuje bolesť, neurologické poruchy.

  Sekundovaná prietrž často spôsobuje silnú bolesť chrbta a dolných končatín. V prípade poškodenia lumbosakrálneho segmentu sa zvyšuje riziko vzniku syndrómu konského chvosta, pri ktorom je zhoršená funkčnosť panvových orgánov, napríklad močového mechúra, dolného čreva. Tento stav je navyše sprevádzaný zníženou citlivosťou, pálením, brnenie v nohách. Ak je táto patológia identifikovaná, je nevyhnutná urgentná operácia, pretože riziko paralýzy je vysoké.

  Vo väčšine prípadov sa pri sekvestrácii prietrže uskutočňuje konzervatívna liečba. Pri závažných neurologických príznakoch sa však nemožno vyhnúť chirurgickému zákroku..

  príčiny

  Sekvestrácia medzistavcovej prietrže je najčastejšie spôsobená nasledujúcimi dôvodmi:

  • Predĺžený priebeh osteochondrózy bez vhodného ošetrenia.
  • Anomálie vývoja chrbtice.
  • Nadváha, podvýživa.
  • Pasívny životný štýl, sedavá práca.
  • Nadmerné pravidelné cvičenie, ťažké zdvíhanie.
  • Poranenie miechy.
  • Genetická predispozícia.
  • Podchladenie chrbta atď..

  Medziobratlové kýly (vrátane sekvestrovaných) sa najčastejšie zisťujú u ľudí, ktorí pravidelne vykonávajú ťažkú ​​fyzickú prácu alebo dlhodobo sedí v nepohodlnej polohe. Pravdepodobnosť patológie sa zvyšuje s poranením chrbtice, nadváhou, tehotenstvom atď..

  príznaky

  Sekvestrácia, ktorá bola predtým fragmentom medzistavcových platničiek, môže pacienta vážne poškodiť. Mŕtve cudzie telo spôsobuje kompresiu miechy alebo jej nervov, spôsobuje bolesť a neurologické poruchy.

  Klinické prejavy patológie sa líšia v závislosti od lokalizácie vzdelávania.

  Sekundovaná prietrž krčka segmentu chrbtice sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

  • Bolesť v krku, ktorá siaha až po rameno, rameno, do ruky.
  • Bolesti hlavy (cefalgia), najmä na zadnej časti hlavy, kolísanie krvného tlaku.
  • Porucha zmyslového vnímania (znecitlivenie, mravčenie, pocit „plazivého plazenia sa“) v krku a pažiach.
  • Oslabenie svalov.

  Pacient sa môže sťažovať na bolestivé bolesti alebo akútne.

  Sekvestrácia herniovanej platničky v oblasti hrudnej chrbtice má tieto príznaky:

  • Bolesť na hrudníku, ktorá sa stáva výraznejšou, keď pacient hlboko dýcha, kašeľ, kýcha alebo sa smeje.
  • Pocit bolesti v srdci, pľúcach, pankrease alebo žlčníku.

  Vyššie uvedené prejavy sú spôsobené kompresiou nervov v oblasti hrudného segmentu chrbtice. A tiež s touto chorobou môže byť dýchanie ťažké, môže to byť pocit nedostatku vzduchu.

  Najčastejšie diagnostikovanou sekernovanou prietržou je bedrová chrbtica. Táto patológia sa považuje za najnebezpečnejšiu, pretože môže spôsobiť kompresiu veľkého zväzku miechových nervov (4 dolné bedrové bedrá, 5 sakrálnych a kostrčových nervov, ako aj koncový závit miechy) v lumbosakrálnom segmente..

  Sekundovaná prietrž bedrovej oblasti sa prejavuje týmito znakmi:

  • Závažná bolesť v dolnej časti chrbta a krížovej kosti, ktorá siaha až k zadnej a bočnej strane nohy (od zadku po chodidlo)..
  • Oslabenie svalov, poruchy šľachových reflexov nôh (zvyčajne v nohách).
  • Poruchy panvovej funkcie.

  Ak je sekvestrácia medzistavcovej hernie výsledkom dlhotrvajúcich degeneratívnych-dystrofických zmien, prejaví sa to ako mierna chronická bolesť. Existujú prípady, keď sa formácia nijako neprejavila, pretože to nepoškodilo miechové nervy.

  V priebehu času sa disk, ktorý neprijíma výživné látky, stáva tenší a vyschne a kýla zomrie. V určitom okamihu sekvestrácia sama alebo po minimálnom zaťažení zmizne. Ak sa voľný fragment úspešne "posadí" v miechovom kanáli a nespôsobí vážne poškodenie nervových vlákien, objaví sa syndróm miernej bolesti a mierna necitlivosť..

  Ak dôjde k sekvestrácii pri náhlom pohybe alebo zdvíhaní závaží, sekvestrácia zmizne rýchlejšie. Ak sú nervové štruktúry poškodené, potom bude mať postihnutý nerv akútnu bolesť a vážne neurologické poruchy.

  Počas traumy dochádza okamžite k zablokovaniu, v takom prípade je disk úplne zničený. Potom môžu nastať nasledujúce komplikácie:

  • Miecha (prudké zníženie excitability a inhibícia aktivity všetkých reflexných centier miechy v mieste poranenia) a bolestivý šok.
  • Záchrana dýchacích ciest.
  • Ochrnutie panvy a nôh.

  Kýla so sekvestráciou môže vyvolať autoimunitné procesy v mieche a inervované orgány. Je to preto, že imunitný systém vníma sekvestráciu ako cudzí predmet a útočí na ňu..

  Stanovenie diagnózy

  Ak si všimnete podozrivé príznaky a myslíte si, že ste ochránili prietrž, obráťte sa na neurológa. Diagnóza zvyčajne začína anamnézou a fyzickým vyšetrením. Špecialista vykonáva vyšetrenie na posúdenie fyzického a neurologického stavu pacienta. Študuje hlboké šľachy reflexy, hodnotí stav svalov, študuje citlivosť.

  „Zlatým štandardom“ na diagnostiku stavu medzistavcových platničiek je magnetická rezonancia. Táto vysoko informačná štúdia sa používa na určenie presného umiestnenia a veľkosti sekvestrovanej hernie. MRI dokáže detegovať kompresiu miechového nervu.

  Rádiografia alebo CT na diagnostiku patológie nie sú vhodné, pretože tieto štúdie pomáhajú študovať stav kostného tkaniva. Môžu sa použiť iba v prípade kontraindikácie MRI u pacienta..

  Elektroneuromyografia sa používa na hodnotenie stupňa poškodenia nervových štruktúr, ako aj svalových vlákien.

  S cieľom odlíšiť prietrž so sekvestráciou od iných patológií s podobnými príznakmi, môže lekár predpísať CT alebo scintigrafiu (štúdia s použitím rádioaktívnych látok)..

  Etapy konzervatívnej liečby

  Ak sa oddelená prietrž nachádza v širokej časti miechového kanála a nekomprimuje nervové zakončenie chvosta koňa, potom sa uskutoční konzervatívna liečba..

  Referencie. Podľa štatistík u 95% pacientov po liečbe všetky príznaky patológie zmizli, u 60% - kýla sa znížila, u 20% - sa sekvestrácia v priebehu roka úplne vytratila. Iba 2% pacientov vyžadujú chirurgickú liečbu.

  Konzervatívna terapia po vytvorení sekvestrácie je rozdelená do nasledujúcich štádií:

  1. Až 3 mesiace po objavení sa oddelenej prietrže je všetko úsilie zamerané na odstránenie zápalu v stlačenom nervovom zväzku a odstránenie prebytočnej tekutiny pri sekvestrácii. Preto by mal pacient zostať v posteli dlhšie, pri pohybe nosiť obväz, odmietnuť zdvíhať závažia nad 2 kg. NSAID (diklofenak, ibuprofén, meloxikam atď.) Sa používajú na zastavenie zápalu a bolesti a svalové relaxanciá (Midocalm) pomôžu uvoľniť svaly. Pri silnej bolesti sa používajú terapeutické blokády kortikosteroidmi a anestetikami. V tejto fáze je možné použiť manuálnu terapiu, ale iba veľmi opatrne je dôležité nájsť dôveryhodného a skúseného špecialistu.
  2. Od 3 do 6 mesiacov. V tejto fáze sa motorická aktivita rozširuje. Pacient môže navštíviť manuálu, masážneho terapeuta, ale iba v prípade, že nedošlo k bolesti. Pacient by mal naďalej nosiť korzet, brať lieky, zúčastňovať sa fyzioterapeutických procedúr (elektroforéza, magnetoterapia atď.). Komplex je možné doplniť hirudoterapiou (ošetrenie pijavicami), postizometrickou relaxáciou.
  3. Od 6 do 12 mesiacov. Počas tohto obdobia by sa prietrž mala stabilizovať a upchať miesto výstupu. To znamená, že pacient môže často zložiť korzet, ísť na masáž, navštíviť chiropraktik. A môžete tiež začať vykonávať terapeutické cvičenia, ale iba pod dohľadom lekára alebo inštruktora.
  4. Od 1 do 2 rokov. V tejto fáze by sa prietrž mala stať hutnejšou a pevnejšou vo svojej polohe. Pacient by mal absolvovať cvičenie, ísť na masážne sedenie.

  Aj keď všetky nepríjemné príznaky zmizli a pacient sa cíti skvele, mal by odmietnuť nosiť a zdvíhať viac ako 3 kg (pre každú ruku). Nezabudnite na toto pravidlo, pretože opakovanie prietrže je bežný jav..

  chirurgia

  Operácia na odstránenie sekernovanej prietrže je predpísaná v týchto prípadoch:

  • Veľkosť mŕtvej časti prietrže je viac ako 10 až 15 mm.
  • Sekvestrácia silne komprimuje miechu alebo jej koreň.
  • Existuje spinálna stenóza.
  • Objavujú sa neurologické poruchy.
  • Strata kontroly nad močením a stolicami.
  • Pretrvávajúci autoimunitný zápal je prítomný.
  • Konzervatívna liečba je dlhodobo neúčinná..

  Štandardná operácia, ktorej cieľom je odstránenie sekvestrácie, sa nazýva discektómia. Vykonáva sa v celkovej anestézii. Počas procedúry chirurg vytrhne sekvestráciu (niekedy časť zostávajúceho disku) a potom fúzuje stavce (fúziu), aby stabilizoval segment stavcov..

  Pri odstraňovaní prietrže sú výhodnejšie minimálne invazívne chirurgické zákroky:

  • Mikrodisektómia je endoskopická operácia, ktorá sa vykonáva podľa rovnakého plánu ako discektómia, iba oblasť zásahu je menšia. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii..
  • Laminektómia - odstránenie stavca oblúka.
  • Chemonukleolýza je minimálne invazívna technika odstraňovania prietrže zavedením chymopapainu do nej..

  Referencie. Pri odstránení sekvestrácie sa prietrže môžu podrobiť laserovému odparovaniu. Jeho podstatou je, že sa do jadra disku zavedie laserové vlákno, ktoré ho zahrieva, čím sa zníži obsah, v dôsledku čoho sa výčnelok tiež zmenší..

  recenzia

  Takmer všetci pacienti, ktorí identifikovali sekvestrovanú prietrž, tvrdia, že sa im podarilo zbaviť sa patológie bez chirurgického zákroku. Aj keď v niektorých prípadoch je chirurgická liečba nevyhnutnosťou.

  Najdôležitejšie

  Napriek tomu, že oddelená prietrž je najťažším štádiom patológie, je liečená hlavne konzervatívnymi metódami. Patológia sa môže vyskytnúť na pozadí osteochondrózy, traumy, nadmernej fyzickej námahy atď. Ochorenie sa prejavuje bolesťou rôznej intenzity a neurologických porúch. Liečba by mala byť komplexná: užívanie liekov, fyzioterapia, masáž, manuálna expozícia atď. Potreba chirurgického zákroku vyvstáva, ak je hernia veľká, silne stlačí miechu alebo jej koreň, neexistujú žiadne výsledky konzervatívnej liečby atď. Najvýhodnejšie sú minimálne invazívne metódy. napríklad mikrodisektómia. Po operácii sa pacient zotavuje rýchlejšie a riziko komplikácií je nižšie.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Všetky hernie nachádzajúce sa v brušnej dutine sa musia chirurgicky odstrániť. Jedinou výnimkou je pupočná kýla zistená u malých detí. U niektorých pacientov môžu byť eliminované konzervatívnymi metódami..
  Vitajte na klinike A. N. Baklanova! Pri liečbe chrbtice ponúkame spoľahlivé a bezpečné technológie..správySkolióza 4. stupňa je dodatočným trápením k hroznej základnej diagnóze SMA
  Hygróm zápästia je typ nádoru, ktorý sa vyskytuje pod vplyvom určitých faktorov. Liečba novotvaru sa uskutočňuje niekoľkými spôsobmi.