loader

Hlavná

Žalúdok

Sekvestrovaná operácia miechy

Sekundovaná prietrž je najzložitejším typom medzistavcových prietrží, keď dužinové jadro disku spadne do miechového kanála. Výčnelok sa vytvára v časti, kde sa nachádzajú miechové nervy a dura mater. Tento typ prietrže spôsobuje akútnu bolesť a môže viesť k ochrnutiu, ktoré je vyvolané vymačkaním miechy..

Druhy sekvestrovaných hernií

V závislosti od jeho umiestnenia existuje niekoľko druhov sekvestrovanej prietrže:

  prietrž bedrovej chrbtice (vyskytuje sa medzi štvrtým a piatym stavcom v bedrovej chrbtici); sekvestrovaná hernia disku (objavuje sa medzi sakrálnou a bedrovou chrbticou); kýla krčnej chrbtice (nachádza sa medzi šiestym a siedmym stavcom).

Sekundovaná prietrž sa okamžite cíti s akútnou bolesťou, ktorá môže mať rastúci charakter. Existujú však prípady, keď sú počiatočné štádiá choroby asymptomatické, pacient cíti bolesť chrbta iba pri fyzickej námahe. Aby ste nezmeškali prvé príznaky choroby, mali by ste počúvať svoje telo a pri prvých prejavoch choroby sa poradiť s lekárom..

Typické príznaky sekvestrovanej prietrže:

  bolesť chrbta a nôh; syndróm chvosta; znížená reflexná funkcia v dolných končatinách, znížená citlivosť; črevné poruchy.

Sekvestrovaná kýla sa často vyskytuje u ľudí, ktorí sa dlhodobo nepodieľajú na liečbe kýly miechy alebo protézy. Okrem toho sú rizikoví ľudia starší a tí, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou.

Hlavné príčiny sekvestrovanej kýly:

  podchladenie; neustále napätie; metabolická porucha, nadváha; ťažká fyzická práca, športové zranenia; dedičná predispozícia k chorobe; zlé návyky, ktoré urýchľujú procesy starnutia tkanív tela; osteochondróza, dysplázia, skolióza.

Komplexné vyšetrenie neurológom pomôže diagnostikovať sekvestrovanú prietrž. Pri úvodnom vyšetrení lekár skontroluje citlivosť a prítomnosť reflexov šľachy u pacienta, stupeň rozvoja ochorenia a predpíše potrebnú liečbu..

Na objasnenie úplného obrazu o diagnóze by sa mal pacient podrobiť röntgenovému vyšetreniu štruktúr chrbtice a magnetickej rezonancie. Druhá uvedená diagnostická metóda je efektívnejšia, pretože môže ukázať nielen prítomnosť prietrže, ale aj stupeň kompresie nervových zakončení..

V niektorých prípadoch je pacientovi predpísaná elektroneuromyografia. Tento postup vám umožňuje určiť mieru poškodenia nervových tkanív a zvoliť najúčinnejší spôsob liečby choroby..

Pozri tiež článok: Čo je herniovaný disk.

Liečba sekvestrovanej hernie

Úplne sa zbaviť sekvestrovanej hernie je možné iba chirurgickým zákrokom. Žiadne konzervatívne metódy liečby nezmiernia chorobu: maximum môže odstrániť nepríjemné pocity a zmierniť bolesť.

Existuje niekoľko hlavných ukazovateľov, ktorých prítomnosť vyžaduje povinné chirurgické ošetrenie:

Pacient má progresívnu svalovú slabosť, ktorá sa nachádza pozdĺž nervového koreňa. Šesť mesiacov po konzervatívnej liečbe a všetkých lekárskych pokynoch sa stav pacienta nezlepší. V procese liečby sa stav pacienta neustále mení. Operácia je nevyhnutná, keď časť chrupavkového tkaniva vyšla z prietrže. Oprava sekvestrácie nebude fungovať.

V niektorých prípadoch môže chrupavkové tkanivo, ktoré sa oddelilo od prietrže, v priebehu času vyschnúť a pacient sa zotaví bez chirurgického zákroku. Ale také prípady sú jednoduché.

V medicíne existujú dva spôsoby, ako odstrániť oddelenú prietrž:

  minimálne invazívne (laserové odparovanie); radikál (laminektómia, discektómia).

Metóda laserového odparovania získava čoraz väčšiu obľubu. Podstata operácie je nasledovná: laserové vlákno sa vkladá do chrupavkových vlákien a zahrieva jadro disku na vysoké teploty, v dôsledku toho jadro stráca tekutinu a výrazne sa zmenšuje jeho veľkosť. V súlade s tým sa hernia tiež zmenšuje.

Medzi výhody takejto operácie patrí minimálna trauma a krátka doba rehabilitácie. Použitie lasera má nízku úroveň štrukturálnych zmien, ktoré sa často pozorujú po chirurgických zákrokoch.

Napriek viditeľným výhodám má odparovanie laserom niekoľko nevýhod. Napríklad z dôvodu novosti tejto metódy neboli doteraz skúmané všetky vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť v pooperačnom období. Možný opuch a výskyt zápalových procesov v mieste operácie. Minimálne invazívna metóda chirurgického zákroku navyše nemôže úplne obnoviť motorickú aktivitu stavcov.

Abnormálna štruktúra stavcov a zúženie medzistavcových platničiek sa môže stať kontraindikáciou operácie..

Radikálny spôsob operácie sa nazýva discektómia a je založený na odstránení chorého disku. Počas operácie môže byť pacientovi inštalovaná protéza z titánového disku, aby sa zachovala motorika miechy.

Fotografia na odstránenie odstránenej prietrže hernie. Kliknutím na tlačidlo „+“ ju zobrazíte

Existuje ďalšia variácia tejto metódy - mikrodisektómia. Prechádza mikroskopmi, kde je poškodený disk odstránený malým rezom. Táto metóda nepoškodzuje okolité tkanivá, operácia sa vykonáva v celkovej anestézii..

Recenzie po článku

Prijímame predobjednávky.

Mikrodisektómia je vysoko účinná, riziko relapsu nie je vyššie ako desať percent. Táto metóda umožňuje úplne obnoviť funkciu motora v postihnutej chrbtici.

Nevýhodou je prítomnosť adhézií, dlhá doba rehabilitácie a zápalové procesy v membránach miechy. Okrem toho existuje riziko opakovanej prietrže.

Rehabilitácia po operácii

Sekundovaná prietrž je veľmi nebezpečná choroba a je plná komplikácií. Aj keď bola operácia úspešná, pacient potrebuje na obnovenie tela dlhé obdobie.

V prvých mesiacoch po operácii je prísne zakázaná tvrdá fyzická práca a šport. Výnimkou sú špeciálne terapeutické komplexy cvičení, ktoré sa vyberajú individuálne pre každého pacienta.

Po odstránení oddelenej kýly bedrovej časti sa pacientovi počas prvého mesiaca neodporúča sadnúť si. Za volantom sa môžete dostať za mesiac a pol, dva mesiace a potom za jazdy na krátke vzdialenosti. Celkový čas jazdy by nemal prekročiť jednu hodinu.

Maximálne zaťaženie pooperačného pacienta v prvom mesiaci nie je väčšie ako jeden a pol kilogramu. Ošetrujúci lekár ďalej môže na základe zdravotného stavu pacienta zvýšiť povolenú hmotnosť závaží o pol kilogramu mesačne..

Čo je oddelená prietrž a ako sa s ňou vyrovnať

V prvých fázach identifikácie sekvestrovanej prietrže sa predpisujú lieky. Takmer všetci pacienti majú predpísané nesteroidné protizápalové lieky. Odstránia zápal v obmedzenom koreni a odstránia bolesť. Tento typ liekov sa neodporúča dlhšie ako dva mesiace, po ukončení liečebného cyklu sa môžu objaviť vedľajšie účinky.

Na zlepšenie krvného obehu a odstránenie svalových kŕčov sa pacientovi predpisujú svalové relaxanciá..

Účinným spôsobom boja proti sekvestrovanej hernii je novokainová blokáda postihnutého segmentu chrbtice. Zmierňuje zápal uškrteného nervu, odstraňuje kŕče a znižuje opuchy. Pôsobenie tejto metódy trvá až tri týždne, človek sa úplne zbaví bolesti, je cítiť viditeľné zlepšenie.

Novokainická blokáda sa nemôže používať častejšie ako raz týždenne. Maximálnu dobu takejto liečby predpíše lekár.

Na zmiernenie bolesti môžete nosiť obväz. Tesné obväzy sa nosia počas dňa, počas obdobia najväčšej fyzickej aktivity pacienta. Keď idete spať, obvaz používajte iba vo zvislej polohe.

Prečítajte si o tom, ako vyliečiť prietržovú kýlu bez operácie.

Po použití alternatívnych spôsobov liečby sa pozorujú významné zlepšenia u pacientov so sekvestrovanou prietržou. Mnoho pacientov sa úplne zbaví akútnej bolesti a znecitlivenia končatín, prietrže sa nemusia obťažovať niekoľko rokov..

Vezmite listy mäty piepornej a nalejte vodu v pomere 1: 3. Výsledná zmes sa nechá zohriať na nízku teplotu a varí sa 15 minút. Potom nechajte variť ďalšiu pol hodinu.

Vezmite teplý kúpeľ vody, nalejte do nej mätu vývar a vykúpajte sa, až kým sa telo nevarí. Po zákroku telo otrite suchou utierkou, obliekajte vlnené ponožky a oblek a položte pod prikrývky. Odporúča sa kúpať sa pred spaním, trikrát týždenne.

Tento postup je kontraindikovaný u ľudí s cievnymi, srdcovými a duševnými poruchami..

Na chrbát pacienta naneste malý kvetinový med. Ľahkými masážnymi pohybmi rozotrite problémovú oblasť. Masáž sa dá striedať ľahkými šľahačkami. Na miesto vzniku prietrže by nemal byť vyvíjaný žiadny tlak.

Fyzickú aktivitu pacientov so sekvestrovanou prietržou má predpisovať ošetrujúci lekár. Samostatný výber cvikov môže byť nielen nepresvedčivý, ale môže spôsobiť aj značné poškodenie tela a viesť k zhoršeniu ochorenia..

Niekoľko univerzálnych cvikov na chrbticu:

Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená. Vložte malý valec do bedrovej oblasti (môžete použiť valček). Zdvíhanie tela prevracajte valčekom dozadu. Ležiaci na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Pri ohýbaní kolien vykonajte zdvíhanie panvy. Vykonajte 5-10 krát. Počiatočná poloha - stojace. Ak chcete „výpady“ vpred: vykročte vpred, ohnite nohu v kolene a zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Po opakovaní s druhou nohou. Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy a ohnite sa na kolená a pritláčajte ich k rukám. Túto pozíciu chvíľu držte.

Pri vykonávaní cvičení nemusíte vyčerpávať svoje telo. Ak sa cítite unavení, mali by ste prestať trénovať a trochu sa uvoľniť..

Liečba sekvestrovanej hernie je dlhý proces a vyžaduje chirurgický zákrok. Všetky pomocné liečebné metódy môžu odstrániť príznaky iba na krátku dobu a zmierniť nepohodlie v dôsledku choroby. Ak sa obraciate na lekára včas, môžete sa vyhnúť komplikáciám a rýchlo sa vrátiť k svojmu obvyklému životnému štýlu.

Herniovaná medzistavcová platnička v pokročilých prípadoch vedie k sekvestrácii. Slovo „sekvestrácia“ v preklade do ruštiny znamená „fragment z celku“.

Keď sa vytvorí oddelená prietrž chrbtice, je taký fragment súčasťou buničitého jadra stavca..

Toto jadro sa skladá z mäkkej chrupavky a nachádza sa v strede chrbtice, pôsobí ako tlmič nárazov.

Celulózne jadro je obvodovo obmedzené vláknitým kruhom, ktorý tiež pozostáva z chrupavkových buniek, ale ich hustota je omnoho vyššia.

Vláknitý prsteň sa skladá z jednotlivých chrupavkových kordov „vzájomne zlepených“ kyselinou hyalurónovou.

Dlhodobé zápalové procesy, strata tekutín, degeneratívne zmeny súvisiace s vekom - vedú k skutočnosti, že jednotlivé vlákna vláknitého prstenca odlupujú jeden od druhého a bunky buničitého jadra prenikajú do výslednej medzery..

Takto sa vytvorí oddelená prietrž chrbtice, čo vedie k extrémne nežiadúcim dôsledkom.

Fáza vývoja sekvestrovanej prietrže a jej možné dôsledky

V kanáli miechy je miecha pokrytá dura mater a pozdĺž laterálnych procesov stavcov sú nervové zväzky. Regulujú činnosť priečne pruhovaných svalov.

Po stlačení nervových zväzkov sú zaznamenané segmentové poruchy nervovej aktivity.

Ak sa sekvestrácia nachádza vo vnútri miechy, nastáva kompresia miechy, ktorá sa prejavuje formou ochrnutia horných alebo dolných končatín v závislosti od miesta prietrže.

 • Krčná chrbtica: znecitlivenie prstov, strata citlivosti v rukách, bolesti hlavy, známky poškodenia kĺbu lopatky a lopatky.
 • Hrudná oblasť: napodobňovanie choroby všetkých orgánov nachádzajúcich sa v hrudnej dutine brušnej. Rôzne príznaky umožňujú podozrenie na zápal pľúc, cholecystitídu, peptický vred žalúdka a dvanástnika, pankreatitídu. Útoky bolesti, ktoré spôsobujú sekvestrovanú prietrž chrbtice, sú niekedy podobné vývoju infarktu myokardu..
 • bedrový Neurologické prejavy sú podobné léziám krčnej chrbtice, všetky rovnaké poruchy ako v horných končatinách sú zaznamenané v nohách.
 • Lumbosakrálna časť. Je charakteristický vývoj porúch panvových orgánov. Poruchy močenia: retencia alebo inkontinencia moču. Inkontinencia alebo zápcha stolice. Zmeny v účinnosti.

Často sa vyskytuje kýla chrbtice so súčasnou fyzickou námahou. Fragment buničitého jadra doslova „vyskočí“ za miechu.

Človek pociťuje „kríž“, hneď potom nasleduje paralýza horných alebo dolných končatín (oveľa častejšie).

Živé príznaky sa vyvíjajú postupne, ako sa oddeľuje prietrž chrbtice, pri ktorej vývoji sa zaznamenávajú štyri štádiá:

 1. Rozťahovanie vláknitého prstenca s vyčnievaním herniálneho obsahu - vyčnievanie medzistavcových platničiek.
 2. Prelomte hraničný prsteň. Obsah buničitého jadra opúšťa hranice anatomickej lokalizácie, ale stále neprekračuje chrbticu. Tomu je zabránené pozdĺžnym stavcom.
 3. Zničenie pozdĺžneho väzu s „plazivým“ herniálnym obsahom za stavcami.
 4. Formácie „pravej prietrže“, to znamená samostatného fragmentu tkaniva chrupavky oddeleného od buničitého jadra.

Aké sú príznaky sekvestrovanej kýly chrbtice??
Sekvestrovaná medzistavcová hernia sa deteguje pomocou skenovania MRI alebo CT..

Klinické príznaky pri tvorbe sekvestrácie sú úplne rovnaké ako v prípade medzistavcovej prietrže bez sekvestrácie, ale prejavujú sa oveľa jasnejšie ako náhla exacerbácia bolesti..

Sekundovaná prietrž chrbtice je nebezpečná nielen a nie toľko bolesťou, ale aj vývojom autoimunitného procesu, keď je časť spadnutého buničitého jadra v tele vnímaná ako cudzie teleso, ktoré sa má zničiť..

Imunitné bunky nemôžu ničiť tkanivo chrupavky, ale sú celkom schopné začať proces odmietnutia..

Výsledné imunitné komplexy cirkulujú v krvi a zrážajú sa na všetkých tkanivách chrupavky. Takže existujú impozantné autoimunitné procesy, ktoré sú úplne podobné reumatizmu.

Toto je nebezpečenstvo sekvestrovanej prietrže, ktorá prebieha takmer bez bolesti, pretože štiepka je príliš malá a neprežije vaskulárne ani nervové zväzky..

Zložitosť liečby medzistavcovej sekvestrovanej hernie

Konzervatívna alebo chirurgická liečba sekvestrovanej hernie disku sa vykonáva podľa nasledujúcich indikácií:

 • Rozmery sekvestrácie.
 • Pomer veľkosti prietrže vo vzťahu k mieche. Niekedy sekvestrovaná medzistavcová prietrž presahuje povrchovú veľkosť stavcov, najmä v oblasti krčka maternice.
 • Miesto rastu hernie a miesto sekvestrácie.
 • Sťažnosti pacientov, stupeň postihnutia.

Pri absencii komplikácií sa najprv uskutoční terapeutická liečba.

Ak sa stanoví diagnóza, ako je oddelená dorzálna hernia, otázka chirurgickej liečby sa vyrieši pozitívne a naliehavo..

Liečenie sekvestrovanej hernie disku bez chirurgického zákroku

Účinnosť terapeutických opatrení pri liečbe sekvestrovanej hernie bez chirurgického zákroku je určená stavom sekvestrácie.

Koľko fragmentu chrupavkového tkaniva vytlačí vitálne cievne a nervové zväzky, aká je miera osifikácie - osifikácia medzery medzi diskami, čím sa zabráni opakovanej strate fragmentu buničitého jadra..

V akútnom období sa syndróm bolesti zastaví a podávajú sa protizápalové lieky..

Vo fáze zotavenia sa odporúčajú špeciálne cvičenia pre sekvestrovanú prietrž, ktorej účelom je zmierniť kŕče svalov chrbtice, a nie „zníženie“ prietrže..

Liečba sekvestrovanej prietrže bez chirurgického zákroku je spravidla zdĺhavý proces..

Až po jednom alebo dvoch rokoch má zmysel vykonať kontrolný obraz MRI alebo CT skenovania, aby sa určilo, či sa medzera medzi stavcami zväčšila, cez ktorú vyšiel herniálny výčnelok, po ktorej nasleduje sekvestrácia..

Sekundovaná operácia prietrže

Ak postupuje hernia chrbtice, ktorej liečba bez chirurgického zákroku neprináša pozitívny výsledok, odporúča sa chirurgický zákrok.

K dnešnému dňu je štandardnou operáciou odstránenia prietrže hernie odstránenie celého disku spolu s poškodeným vláknitým prstencom a prolapsom buničitého jadra..

Chirurgické postupy sa líšia iba šírkou prístupu a veľkosťou chirurgických nástrojov.

Vykonáva sa mikrodisektómia alebo klasická laminektómia, tak či onak, postup na odstránenie sekvestrovanej prietrže je v jednej veci - úplná deštrukcia chrupavkových buniek medzistavcových platničiek.

Aby sa zabránilo rastu zvyšných buniek, zavádzajú sa do dutiny disku špeciálne látky, pod vplyvom ktorých sa tkanivo chrupavky rozpúšťa.

Takto sa zaobchádza s kýlou chrbtice, ktorej operácia sa vykonáva podľa prísnych pokynov a nezaručuje okamžité vyliečenie.

Po operácii sa vyžaduje rehabilitačné obdobie, ktorého trvanie závisí od miesta sekvestrácie.

Je možné vyliečiť oddelenú prietrž chrbtice??

Kýla medziobratlovej platničky je rozšírené ochorenie pohybového ústrojenstva. Prietrž predchádza stav, ako je napríklad protúzia disku. Ak protúzia nie je diagnostikovaná a nie je odstránená, transformuje sa na extrúziu (prietrž). V tomto prípade buničité jadro presahuje za vláknitý kruh, ktorého integrita je narušená. Sekvestrovaná kýla chrbtice je posledným, najťažším stupňom vývoja prietrže medziobratlového disku. Čo je to sekvestrácia - všeobecne sa tento výraz vzťahuje na vylúčenie mŕtvych tkanív z životaschopných. V tomto prípade ide o oddelenie medzistavcovej prietrže do priestoru miechového kanála.

Príčiny sekvestrovanej prietrže

Hlavným dôvodom sekvestrácie je predčasné, nedostatočné alebo nesprávne zaobchádzanie s extrúziou. V pozadí sa však môže vytvoriť prietrž kýly medzistavcových platničiek:

 1. Osteochondróza krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice.
 2. Vrodené alebo získané chyby v anatomickom vývoji pohybového aparátu.
 3. nadváha.
 4. Hypodynamia alebo naopak hyperaktivita.
 5. Významné statické alebo dynamické zaťaženie na ODE.

Medzistavcová prietrž, vrátane sekvestrovanej, môže byť čisto profesionálnou chorobou medzi vodičmi, administratívnymi pracovníkmi, pracovníkmi v pohybe, atlétmi, vŕtačkami, pracovníkmi v sklade..

Príznaky sekvestrovanej prietrže

Sekvestrácia oddelená od medzistavcových platničiek je mŕtve cudzie teleso, ktoré vo väčšine prípadov spôsobuje vážne poškodenie tela pacienta. Keď sekvestrátor tlačí na nerv alebo miechu, objavia sa charakteristické príznaky, ktoré závisia od lokalizácie patologického procesu:

 1. Krčnej chrbtice:
  • bolesť v krku, hlave. Bolesť môže vyžarovať do končatiny (rameno, lopatka, rameno);
  • vegetovaskulárna dystónia;
  • závraty, mdloby;
  • zvýšený intrakraniálny a krvný tlak;
  • poškodenie mozgu, orgánov videnia, sluchu, reči;
  • strata citlivosti v ruke, necitlivosť, pocit mravčenia na koncoch prstov.
 2. Hrudné oddelenie:
  • bolesť v hrudníku, keď sa snaží zhlboka sa nadýchnuť, pri kašli;
  • príznaky, ktoré napodobňujú choroby tráviaceho ústrojenstva (pankreatitída, cholecystitída) a pľúcneho systému (pohrudnice). Rovnako ako angína pectoris, arytmia.
 3. bedrový:
  • výrazná bolesť v dolnej časti chrbta, krížová kôra. Vo väčšine prípadov bolesť vyžaruje na posterolaterálny povrch dolných končatín, ktorý sa šíri od zadku k chodidlu;
  • svalová slabosť dolných končatín, porušovanie reflexov hlbokých šliach;
  • poruchy činnosti orgánov, ktoré sa nachádzajú vo veľkej alebo malej panve.

Ako vidíte, príznaky sekvestrovanej prietrže vyvolávajú dôvod na podozrenie na vývoj iných chorôb. Na objasnenie toho, ktorá patológia sa týmto spôsobom prejavuje, pomôže odborná diferenciálna diagnostika.

Povaha klinického obrazu choroby, presná diagnóza

Klinický obraz patológie môže mať výrazný alebo hladký charakter. Všetko záleží na celkovom fyzickom stave pacienta, príčinách dystrofických procesov na medzistavcových platničkách. Ak je sekvestrácia kýly nevyhnutným výsledkom vystupovania a vytláčania, potom je prolaps jadra pomerne pomalý. Pacient môže pociťovať mierne autonómne príznaky, chronickú miernu bolesť, na ktorú si už zvykol. Rovnaká povaha bolesti naznačuje, že sekvestrácia sa „úspešne“ nachádza v miechovom kanáli bez toho, aby poškodila nervové vlákna alebo miechu..

Ak k sekvestrácii prietrže dôjde nedobrovoľne a pri náhlom pohybe alebo súčasnom silnom zaťažení chrbtice je klinický obraz zvyčajne odlišný. Strata jadra nastane náhle a vo väčšej miere ako v prvom prípade. Ak sú poškodené nervové vlákna alebo tkanivo miechy, potom:

 1. Bolesť sa objaví náhle, je ostrá, od rany po chrbát s ostrými predmetmi.
 2. Pre pacienta je ťažké chodiť, v niektorých prípadoch je pohyb zvyčajne nemožný.
 3. Poruchy vegetácie sú výrazné.

Napríklad okamžité zabavenie prietrže, ku ktorému došlo v dôsledku zranenia, môže byť sprevádzané úplným zničením medzistavcových platničiek. Klinický obraz a dôsledky v tejto situácii sú tieto:

 1. Bolestný šok a znecitlivenie končatín, strata citlivosti.
 2. Čiastočná alebo úplná paralýza.
 3. Záchrana dýchacích ciest.
 4. Poranenie miechy - miechový šok.
 5. Porucha panvy.

Na diagnostiku sekvestrovanej hernie chrbtice sa používajú nasledujúce metódy hardvérového výskumu - MRI, CT, röntgen, elektroneuromyografia a scintigrafia..

Konzervatívna a chirurgická liečba oddelenej prietrže

Indikácie konzervatívnej liečby:

 • sekvestrácia je lokalizovaná na neprístupnom mieste;
 • existuje riziko narušenia stability chrbtice v dôsledku chirurgického zákroku;
 • lekár sa rozhodol, že hrozba zo sekvestrácie nie je významná.

Metódy konzervatívnej terapie:

 1. Pokoj na lôžku.
 2. Anestézia s NSAID alebo blokáda novokainu.
 3. Svalové relaxanciá.
 4. Fyzioterapia, manuálna terapia, akupunktúra, masáž - s veľkou starostlivosťou as dobrým odborníkom.
 5. Nosiť obväz.

Liečba bez chirurgického zákroku je možná, ale jej účinnosť je sporná. Konzervatívnejšia terapia je vhodnejšia na extrúznej stanici ako na sekvestráciu. Ak je konzervatívna terapia neúčinná, je chirurgický zákrok povinný. A tiež v nasledujúcich prípadoch:

 1. Veľkosť sekvestrácie je väčšia ako 10 až 15 mm.
 2. Sekvestrácia silne komprimuje nervové vlákna alebo miechu.
 3. Dochádza k zúženiu lúmenu miechového kanála.
 4. Objavili sa prvé príznaky zníženej citlivosti alebo znecitlivenia končatín.
 5. Vyskytujú sa pretrvávajúce autoimunitné zápalové procesy (imunitný systém pacienta vníma sekvestráciu ako cudzie teleso).
 6. Vývoj chronických porúch v práci vnútorných orgánov. Najmä oneskorenie / inkontinencia počas močenia alebo vyprázdnenia.

V prípade príznakov cauda equina (bolesť, necitlivosť, nedostatok reflexov, dysfunkcia močového mechúra a čriev) sa operácia vykonáva počas dňa. Najpopulárnejšie minimálne invazívne metódy chirurgickej liečby sú mikrodisektómia (vrátane endoskopickej), laminektómia a chemonukleolýza. Protetika, obnova medzistavcových platničiek sú tiež možné..

V 90% prípadov pomáha chirurgický zákrok k odstráneniu príznakov, obnoveniu funkcie chrbtice, vnútorných orgánov. V niektorých prípadoch pred liečbou existovalo dlhé obdobie kompresie nervových vlákien, čo viedlo k nezvratným zmenám v ich štruktúre. Po operácii teda neurologické príznaky pretrvávajú dlho.

Rehabilitácia po liečbe, prevencia

Po konzervatívnej alebo chirurgickej liečbe by sa mal pacient podrobiť rehabilitácii a v budúcnosti podrobnejšie sledovať stav svojej ODE. Prvých 6 mesiacov by mal byť pacient neaktívny, je zakázané ohýbať sa a zdvíhať ťažké predmety. Je tiež potrebné nosiť oporný obväz. Techniky manuálnej terapie a masáže sa rozširujú. Pacient sa pod prísnym dohľadom rehabilitológa postupne zapája do fyzioterapie. Možno, že po tom, čo zažije stres, bude potrebovať psychokorekciu.

Ak sa zdravotný stav osoby normalizuje, mal by sa venovať prevencii chorôb. Je dôležité dodržiavať stravu, navštíviť bazén, dodržiavať správny životný štýl.

Sekvestrovaný herniovaný disk je mimoriadne nebezpečný stav, ktorý môže mať strašné následky, ako je napríklad ochrnutie. Konzervatívna liečba prietrže je dlhý, bolestivý a neúčinný proces. Odborníci zvyčajne trvajú na chirurgickej liečbe. Najmä v prípadoch, keď sa objavia prvé príznaky znecitlivenia končatín.

oddelená operácia prietrže

Otázky a odpovede týkajúce sa: sekvestrovanej kýly

Ahoj! Mám 39 rokov. Indikácie MRI:
V segmente L4-L5 je zadná prietrž až 5 mm. Sagitálna veľkosť miechy do 13 mm.
V segmente L5-S1 je sekvestrovaná kýla na ľavej strane do 15 mm. Je potrebná operácia, ak je potrebná naliehavosť operácie. poďakovať.

Ahoj!
Moja žena bola pred mesiacom napadnutá bolesťou chrbta. S pomocou kvapkadiel a milgám bolesť odstránená - teraz sa neobťažuje, ale objavila sa mierna necitlivosť pravej nohy. V dôsledku toho existuje mierna krivosť.

MRI sme urobili pred týždňom: (fotografiu si môžete stiahnuť tu http://narod.ru/disk/32937358001/1.zip.html (približne 5 MB súboru)
záver:
Degeneratívne-dystrofické zmeny v segmentoch L1-S1.
Sekretovaná hernia disku L4-5.
Sakralizácia L5.
Chceli by sme sa obísť bez operácie. Hlavne vzhľadom na to, že dievča je mladé (26 rokov) a bolesť už takmer zmizla.
možno túto situáciu vyriešiť konzervatívnou metódou?
ako odstrániť necitlivosť nôh? (fyzioterapeutické cvičenia, kvapkadlá, iné lieky)

Mám 33 rokov, bál som sa bolesti chrbta a teraz som mal magnetickú rezonanciu len pre prípad.
A to je to, čo dalo.
Častá osteochondróza bedrovej, hrudnej chrbtice s degeneráciou m / stavcových platní.
Sagitálna veľkosť miechy na úrovni L4-L5 až do 17 mm.
V segmente L3-L4 - zadný výčnelok disku m / n do 3 mm.
V segmente L4-L5 je vľavo stredo-paramedián, sekvestrovaná transligamentózna prietrž m / n disku do 12 mm, čo spôsobuje stenózu laterálneho vrecka stláčaním duralového vaku a koreňa.
V segmente L5-S1 zadný výčnelok disku m / n do 3,5 mm pri stlačení duralového vaku
Hypertrofia žltého väzu, spondylartróza na úrovni L5-S1.
Miecha vo vizualizačnej zóne bez patologických zmien.
Ničenie stavcov v vizualizačnej zóne nebolo detegované.

Lekár MRI okamžite povedal, že je potrebná operácia. Ale možno by ste mali skúsiť najskôr nejakú inú metódu.?

Čo je sekvestrovaná prietrž chrbtice?

K sekvestrovanej medzistavcovej hernii dochádza v dôsledku vyčnievania a prasknutia vláknitého prstenca (disku), ktorý je akýmsi „položením“ medzi stavce. V strede disku je mäkké tkanivo buničitého jadra. Výčnelok alebo vydutie disku je treťou fázou medziobratlovej kýlovej choroby, ktorá môže trvať niekoľko rokov. Pokiaľ sa nespracováva, objavia sa v priebehu času praskliny v chrupavkovej membráne disku, čo vedie k prasknutiu. Výsledkom je, že nimi preteká tekutina, časti buničitého jadra vypadávajú, čo vedie k stlačeniu nervov miechových kanálov. Padlé časti (odumreté tkanivo) sa nazývajú sekvestrácia. Miechová kýla prechádza do sekvestrovanej fázy.

Dôvody sekvestrácie

Sekvestrovaná kýla chrbtice je výsledkom komplikácie medzistavcovej prietrže, ktorá je zasa ovplyvnená faktormi, ako sú zakrivenie chrbtice, osteochondróza, šok, zranenie. Navyše, polovica ľudstva trpí touto chorobou častejšie ako muži, pretože v tele žien majú spojovacie tkanivá nižšiu hustotu, na rozdiel od mužov..

Sedavý sedavý spôsob života môže vyvolať vývoj sekvestrácie kýly chrbtice.

Medzistavcové platničky nie sú vybavené krvnými cievami, a preto sa živia pohybom chrbtových svalov. Pri absencii mierneho zaťaženia chrbtových svalov, vláknité krúžky nedostanú správne množstvo výživy a stanú sa krehkými..

Existuje zoznam faktorov, ktoré zvyšujú riziko sekvestrovanej vertebrálnej prietrže:

 • Starší vek osoby (zhoršenie kostného tkaniva v priebehu času);
 • Časté podchladenie tela (zápal tkaniva);
 • Zvýšená hmotnosť (zvýšené zaťaženie stavcov);
 • Nadmerná fyzická námaha (vzpieranie);
 • Fajčenie (podvýživa všetkých kotúčových tkanív);
 • Neustále jazdenie vozidiel (sedavý životný štýl, vibrácie);
 • Podvýživa (metabolická porucha);
 • Nesprávne držanie tela;
 • Dedičná predispozícia k sekvestrácii prietrže, ploché nohy;
 • Neprofesionálne zaťaženie chrbtice (nesprávny športový tréning);
 • Infekčné choroby.

Komplikovaná komplikácia môže byť výsledkom všetkých týchto zdĺhavých procesov, ktoré postupne spôsobujú deštrukciu disku. A to aj pri malom ostrom pohybe sa pozdĺžne väzivo prsteňa môže ľahko zlomiť a tým spôsobiť komplikácie.

Druhy a príznaky

Sekundovaná prietrž chrbtice sa delí na typy podľa toho, kde je lokalizovaná:

 • V cervikálnej oblasti - prasknutie vláknitého prstenca a prolaps jadra medzi šiestym a siedmym stavcom;
 • V oblasti hrudníka - najvzácnejší druh v dôsledku konštantného zaťaženia;
 • V bedrovej chrbtici - k sekvestrácii hernie disku dochádza medzi bedrovou a sakrálnou chrbticou, je jednou z nebezpečných foriem prietrže, nazýva sa tiež „syndróm chvosta“..

Pacienti nemôžu vždy pocítiť vývoj patológie padlého buničitého jadra. U niektorých pacientov sa tento jav môže vyskytnúť bez povšimnutia. V iných prípadoch sa prietrž čas od času prejavuje bolestivými záchvatmi, s ktorými si pacient postupne zvykne.

Výsledkom bolesti v 80% je vznik a strata sekvestrácie stavcov, čo sa môže zamieňať za iný útok. Záchvaty a príznaky prietrže závisia od toho, v akom intervale chrbtice je poškodený disk umiestnený:

 • Sekundovaná prietrž bedrovej chrbtice vedie k tomu, že pacient trpí neznesiteľnou bolesťou v dolnej časti chrbta, siahajúcou až k nohám a zadku. Často je v tele slabosť svalov, strata reflexov šliach, vyčerpanie a znížená citlivosť svalov nôh..
 • Sekundovaná herniácia hernie disku je určená bolesťou na hrudníku pri kašľaní alebo kýchaní. Pacienti si tieto bolesti pomýlili za srdce.
 • Krčka chrbtice postihnutá prietržou je sprevádzaná bolesťou v krku, ramenách a hlave. Pacient má časté záchvaty závratu, zvýšenie krvného tlaku, znecitlivenie prstov a mravenčenie, vyčerpanie svalov.

Komplikácie a dôsledky

Sekundovaná kýla nie je dočasným javom a nie je to jednoduché ochorenie, ktoré sa dá ľahko vyliečiť. Bez včasnej liečby môže mať pacient s medzistavcovou prietržou vážne komplikácie a zdravotné postihnutie. Sekvestrácia hernie disku spôsobuje zlyhanie srdca, narušuje žalúdok a črevá, vedie k chronickej bronchitíde, nezvládnuteľnej radikulitíde, imunodeficiencii, zápalu pankreasu.

Medzistavcová hernia môže vyvolať mozgovú príhodu - výsledok narušenia prísunu krvi do mozgu.

Ak v dôsledku úrazu alebo úderu dôjde okamžite k sekvestrácii prietrže s úplným zničením vláknitého prstenca, objavia sa tieto príznaky:

 • Bolí bolesť;
 • Zastavenie dýchania;
 • Citlivosť je stratená;
 • Končatiny ochrnuté.

Nezabudnite si prečítať: čo je nebezpečná kýlová kýla.

Toto je jeden z vážnych prípadov poškodenia miechy, ktoré môže mať najhoršie následky. V takom prípade nie je možné pacienta posunúť, prevrátiť alebo zmeniť do „pohodlnejšej“ polohy. Je potrebné zavolať sanitku a čakať na ňu vedľa pacienta, aby sa telo ochránilo pred akýmikoľvek fyzickými vplyvmi.

Je liečba možná?

Diagnostiku a predpisovanie liečby môže diagnostikovať iba špecialista v tejto oblasti, vertebroológ. Lekár vykonáva terapiu na základe stavu pacienta a jeho chrbtice, zohľadňuje komplikácie, ktoré ohrozujú pacienta. Pri diagnostikovaní sekernovanej prietrže chrbtice sa musí liečba okamžite predpísať. V závislosti od parametrov a zanedbávania choroby, fyzickej (konzervatívnej) metódy alebo funkčnej metódy.

Konzervatívna liečba prietrže sa používa konzervatívne, keď jadro (hľúzovité) presiahlo membrány disku, ale stále sa drží v želé podobnej látke vnútri prstenca..

Účelom tejto liečby je zabrániť úplnému vypadnutiu jadra až do konečnej nekrózy tkaniva. V pozitívnych prípadoch liečby sa vytvorí kostná dreň, ktorá uzavrie dieru vytvorenú v tvrdom obale vláknitého prstenca.

Konzervatívna liečebná metóda trvá roky, pretože zotavenie bez chirurgického zákroku pozostáva zo zložitých postupných krokov:

 • Prvý týždeň choroby by mal byť uskutočňovaný pacientom v posteli s použitím liekov proti bolesti predpísaných lekárom;
 • Počas šiestich mesiacov vykonáva skúsený manuálny terapeut nepretržité masáže;
 • Po celú dobu má pacient vždy obväz;
 • Vykonávajú sa cvičenia predpísané odborníkom;
 • Zakázaná fyzická aktivita, vzpieranie, sklon;
 • Po šiestich mesiacoch rehabilitácie lekár predpíše ďalšie cvičenia

Chirurgia je extrémnou mierou oddelenej liečby prietrže a predpisuje ju lekár v prípade progresie ochorenia. Aj po zohľadnení skutočnosti, že po operácii neexistujú žiadne komplikácie a opakované formácie.

Odborníci vyvinuli zoznam funkcií formy ochorenia, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok:

 • Sekvestrácia do 13 mm;
 • Časté zhoršovanie stavu pacienta;
 • Zápalové choroby spôsobené imunodeficienciou;
 • Necitlivosť končatín;
 • Ťažká svalová slabosť;
 • Ak sa vyžaduje oddelenie chrupavky od prietrže;
 • Nedostatok účinku konzervatívnej liečby.

Po operácii musí pacient podstúpiť rehabilitačný kurz predpísaný ošetrujúcim lekárom. Pozostáva zo série liekov, masáží a šetrného režimu. Po skončení rehabilitačného obdobia sa vyskytnú preventívne opatrenia, ktoré zabránia výskytu komplikácií alebo relapsu choroby.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Sekvestrácia herniovaného disku: čo to je, príznaky a liečba, poškodenie bedrovej kosti

Keď má človek medzistavcovú prietrž, ale nedostane správne ošetrenie, chrbát sa stane akýmsi „práškovým sudom“, ktorý môže „explodovať“ v každom okamihu: prietrž sa stane sekvestrovanou. Čo to je? Sekvestrovaná kýla znamená, že vláknité jadro medzistavcových platničiek sa nielen mierne extruduje do miechového kanála, ale vypadlo do neho a časť jadra sa oddelila od svojej hlavnej hmoty. Spadnuté miesto sa nazýva sekvestrácia, samotný proces - sekvestrácia.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Sekundovaná medzistavcová prietrž v 80% prípadov vedie k zdravotnému postihnutiu. Vskutku, sekvestrácia veľmi často stláča nervy, ktoré idú do končatín a vnútorných orgánov: krvný obeh nervových zakončení je teda narušený a prestávajú „vysielať príkazy“. Dôsledky - porušenie orgánov. Ak neodstránite núdzovú časť disku, atrofia nervov už nebude „fungovať“.

Ďalším nebezpečenstvom pri sekvestrácii hernie disku je imunitná reakcia: začína útočiť na cudzie teleso, ktoré vstúpilo do miechového kanála neobvyklým proteínom pre toto oddelenie. V dôsledku toho dochádza k zápalu a opuchom membrán kanálikov, ktoré obalia miechu a nervy, ktoré sa od nej oddeľujú - ide o aseptickú meningitídu, ktorá po dlhú dobu ukladá posteľ do postele.

Teraz dobrá správa. Ak sa medziobratlová hernia zistí včas a lekár neporuší pracovný režim a lieky predpísané lekárom, potom pravdepodobne nebude dôjsť k sekvestrácii. Ak k takémuto nešťastiu dôjde, včasné ošetrenie vráti osobu do práce.

Príčiny choroby

Sekundovaná kýla chrbtice je najvýraznejším stupňom poškodenia vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Vo väčšine prípadov je sekvestrácia „logickým záverom“ zničenia medzistavcovej platničky v dôsledku osteochondrózy alebo vertebrálnej hernie.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Abnormality stavcov

Neustále intenzívne napätie v mieche

Ťažké poranenie miechy spôsobené pádom z výšky na chrbát alebo nárazom na chrbticu

Intenzívna fyzická práca

Náhle zdvíhanie veľkej hmotnosti bez predbežného zahrievania svalov

Nerovnováha vápnika a fosforu v tkanivách chrbtice

Zhoršený metabolizmus v tele

Fajčenie a zneužívanie alkoholu, ktoré narúša prísun krvi (výživu) do vláknitého prstenca

Sklony a drepy vykonávané športovcom nesprávne, pri ktorých stavce bedrovej chrbtice zažívajú prehnané zaťaženie.

Charakteristické príznaky sekvestrovanej prietrže

Intenzívna bolesť chrbta (často sa označuje ako „bolesť chrbta“ takej sily, že dokonca môžete stratiť vedomie bolesti).

Osoba môže presne označiť čas jej výskytu. Tento syndróm bolesti zvyčajne vyvoláva vzrast gravitácie, ostré trhnutie tela, pád na chrbát. Bolesť sa šíri pozdĺž posterolaterálneho povrchu stehna alebo vnútorného povrchu ramena, zosilňuje sa zmenou polohy krku alebo trupu..

Obmedzenie pohybov končatín (rukami pri sekvestrácii prietrže krčných a horných častí hrudníka, nohami - ak sa patológia vyvinula v dolnej časti chrbta alebo krížovej kosti). Súčasne je chôdza zlomená alebo je mimoriadne ťažké pohybovať rukou alebo dokonca prstami.

S progresiou stavu sa vyvíja paralýza jednej alebo viacerých končatín.

S léziou krčnej chrbtice môže človek úplne ochrnúť.

Necitlivosť v paži, nohe, nohe, ruke alebo prstoch.

Zníženie teploty končatiny, na ktorú prechádza nervový zväzok prenášaný sekvestráciou. Jej pokožka môže byť suchšia alebo potšia.

Atrofia svalov poškodenej končatiny nastane, ak osoba nehľadá lekársku pomoc.

Intoxikácia, ktorá sa vyvíja v dôsledku imunitného „útoku“ sekvestrácie, spôsobuje: slabosť, bolesť všetkých svalov a kĺbov, nevoľnosť, nechutenstvo.

Ako sa prejavuje oddelená kýla chrbtice, závisí od oddelenia, kde kýla nastala, a od stupňa poškodenia padnutej sekvestrácie..

Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje v bedrovej oblasti. V 2/3 prípadoch sa vyvíja medzi 4 a 5 bedrovými stavcami (hernia L4 - L5), medzi posledným bedrovým stavcom a krížovou kosťou (L5 - S1), ako aj medzi krčnými stavcami (C6 - C7). Je to fyziologicky stanovené: v takýchto oblastiach je najväčšia záťaž.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Príznaky najbežnejších lokalizácií:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Ďalším dôvodom, prečo sa vyskytuje oddelená prietržFaktory náchylné na vývoj sekvestrácie herniovaného disku
 • bolesti hlavy;
 • znecitlivenie rúk;
 • strata sluchu;
 • zmena ostrosti zraku;
 • „muchy“ pred očami;
 • niekedy: agresia alebo depresia, rýchle zmeny nálady, slza.

V najhoršom prípade nastane ochrnutie všetkých štyroch končatín a zastavenie dýchania..

V tejto časti sa prietrž vyskytuje veľmi zriedka.

Bolesť na hrudníku horšia s hlbokým dychom, kašľom alebo kýchaním. Vyvíjajú sa po „lumbale“ v oblasti lopatiek (ktoré sa môžu zamieňať za silnú bolesť v srdci)..

 • Bolesť v dolnej časti chrbta a / alebo krížovej kosti, siahajúca od zadku po chodidlo pozdĺž vnútorného povrchu nohy;
 • svalová slabosť nôh;
 • syndróm konského chvosta je najnebezpečnejším symptómom, ktorý sa zvyčajne prejavuje spontánnym výtokom moču a trusu, menej často sa nedokáže močiť alebo hovno;
 • silná bolesť chrbta, hrádze a bokov.

Liečebné metódy

Ako musíte liečiť sekvestrovanú prietrž, závisí od jej umiestnenia a závažnosti príznakov:

 • Bedrová hernia L4 - L5 vo väčšine prípadov vyžaduje chirurgickú liečbu. Potom vás čaká dlhá rehabilitácia pod neustálym dohľadom neurológa a neurochirurga. Lekári vyšetrujú pacienta raz mesačne, často ho menujú tak, aby vykonával počítačové alebo magnetické rezonancie na včasné odhalenie možných pooperačných komplikácií.
 • Po stlačení chvosta sa okamžite spustí sekvestrovaná hernia disku L5 - S1, až kým nenastanú nezvratné zmeny nervov v črevách, močovom mechúre, reprodukčných orgánoch a nohách..
 • Pri inej lokalizácii sekvestrovanej prietrže (dokonca aj v bedrovej oblasti) je možné konzervatívne liečenie.

Konzervatívna terapia

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

chrbticaNajčastejšia lokalizáciapríznaky
krčnejStavce C6 - C7
Prsník
bedrovýStavce L4 - L5 a L5 - S1

Odstránenie bolesti, zníženie zápalu

Hormonálne glukokortikoidové lieky

Znížiť závažnosť imunitného „bombardovania“ sekvestrácie, po ktorom nasleduje absorpcia produktov rozkladu do krvi.

Patologicky „zvierané“ stavcové svaly sa uvoľňujú

Vitamíny B.

Zlepšite vedenie impulzov pozdĺž blokovaného nervu

Elektroforéza s novokainom, UHF, diadynamickými prúdmi

Znížte opuch a zápal, čo má za následok účinnejšiu kontrolu bolesti

Vplyv špeciálnych ihiel na biologicky aktívne body na tele

Zlepšuje vedenie elektrického impulzu pozdĺž prenášaného nervového vlákna a bráni paralýze

Po stabilizácii (zníženie bolesti, obnovenie pohybov a citlivosti) sa používa manuálna terapia, masáže, cvičebná terapia, vodné procedúry.

operácie

Chirurgia je veľmi účinná a veľmi riskantná liečba. Operácia sa vykonáva naliehavo so syndrómom konského chvosta a plánuje sa s neúčinnosťou konzervatívnych metód.

Moderná chirurgická starostlivosť je endoskopický zásah pomocou mikrochirurgických nástrojov, pri ktorom sa odstráni sekvestrácia a stabilizuje sa medzistavcový disk. Pre takúto operáciu nie sú potrebné veľké rezy a chirurg riadi operáciu cez obrazovku monitora.

Ak sú stavce pohyblivé (to znamená, že sa môžu voči sebe posúvať) - vykonávajú otvorenú operáciu, počas ktorej sa odstráni nielen sekvestrácia, ale aj nestabilné stavce sa posilnia doskami..

Sekvestrovaná kýla chrbtice

Medzistavcová platnička vďaka svojej štruktúre absorbuje stavce počas pohybu a stresu a tiež poskytuje flexibilitu chrbtice. Skladá sa z vláknitého jadra, ktoré je podobne ako želé schopné zmeniť svoj tvar, a vlákna vláknitého prstenca, ktoré ho obklopujú. Keď chrbtica neustále pociťuje vplyv nepriaznivých faktorov, disk nie je tak elastický, stvrdne, prsteň z prasklín spojivového tkaniva sa postupne stratifikuje, stáva sa tenší a následne praskne.

Ak časť jadra vstúpi do epidurálneho priestoru (medzi výstelkou miechy a stavcov), čiastočne alebo úplne stratí kontakt s diskom a pohybuje sa v ňom nahor a nadol, jedná sa o oddelenú prietrž chrbtice. Kýlový tlak na susedné nervové korene a miechu spúšťa zápalový proces, vždy sprevádzaný opuchom. Opačný edém zosilňuje kompresiu nervov. To spôsobuje bolesť na úrovni poškodeného disku. Bolesť sa často pri hernii disku uvoľňuje v končatinách a je sprevádzaná necitlivosťou v nich.

Prečo sa tvorí oddelená kýla chrbtice?

Spravidla sa vytvorí sekvestrácia, ak sila, ktorá pôsobí na disk, presahuje kapacitu disku.

Situácie, v ktorých sa vyskytuje oddelená prietrž:

 • vzpieranie, najmä pri absencii prirodzenej bedrovej deformácie;
 • siahanie po nízko umiestnenom objekte;
 • silná deformácia dolnej časti chrbta, často na pozadí cvičení (napríklad hyperexenzia).
 • predčasné opotrebenie stavcov - osteochondróza v dôsledku chronického preťaženia tejto chrbtice;
 • slabosť svalových väzív;
 • lokálne narušenie tvaru chrbtice - skolióza, disková asymetria.

Hlavné dôvody sú:

Na druhej strane dôvody preťaženia medzistavcových platničiek a „nesprávna“ poloha stavcov, ktoré vedú k vytvoreniu prietrže, vrátane sekvestrované, najčastejšie následky traumy a zápalu, ktoré kedy utrpeli. Tieto oblasti alebo zóny osteopatického poškodenia „vtiahnu“ tkanivo na seba, stlačia a skreslia disky. Osteopati nájdu a opravia také poškodenie tela.

Faktory, ako je sekvestrácia, zvyšujú riziko lumbálnej prietrže a jej komplikácie vo forme sekvestrácie.

 • neaktívny životný štýl;
 • predĺžený pobyt v statickej a nepohodlnej polohe;
 • nadváha.

Príznaky choroby

Hlavným klinickým príznakom sekvestrovanej hernie je bolesť spojená so zvieraním koreňov, zápalom a svalovým kŕčom. Pri nadmernom zaťažení a traumatickej sekvestrácii sa pacient cíti ako „bedrová kosť“ a mrzne v póze, ktorá sa mu zdá viac alebo menej bezbolestná. Bolesť je ostrá a silná, pri každom pohybe je intenzívnejšia, sprevádzaná bledou pokožkou a potením. Má svoje vlastné charakteristiky v závislosti od postihnutej oblasti:

krčnej.

Bolesť sa šíri do ramena, dáva lopatke a ramenu. Necitlivosť a husacie hrbole sú cítiť..

Hrudné stavce.

Bolesť často vyžaruje do rebier. Túto bolesť môžu pacienti považovať za srdcovú alebo za prejav interkstálnej neuralgie..

bedrový.

Charakteristická je bolesť v oblasti zadku, ktorá sa šíri po dolnej časti nohy. Niekedy sú znecitlivenie chodidiel, slabosť dolných končatín, kulhanie. Bolesť sa dá vyjadriť natoľko, že pacient je nútený zaujať pozíciu, v ktorej sa stáva o niečo ľahšou. Ale stojí za to sa zhlboka nadýchnuť a pohybovať - ​​bolesť zosilňuje. Vážnym príznakom sekvestrovanej bedrovej miechy je inkontinencia moču a stolice. Táto komplikácia sa vyskytuje pri stláčaní koreňov inervujúcich panvovú oblasť. Kvôli možným závažným komplikáciám by sa mala liečba sekvestrovanej bedrovej prietrže začať čo najskôr..

Komplikované kýlové komplikácie

Komplikácie tejto impozantnej choroby závisia od nasledujúcich parametrov:

 1. lokalizácia sekvestrácie;
 2. jeho veľkosť;
 3. stupeň kompresie koreňov miechy a miechy.

Napríklad najzávažnejšie komplikácie sekvestrovanej hernie bedrových diskov môžu byť

 • poruchy genitourinárneho systému;
 • paréza a ochrnutie dolných končatín.

Diagnostický výskum

MRI je „zlatý štandard“ na sekvenovanie prietrží, ktorý identifikuje lézie, lokálny zápal, presné umiestnenie sekvestrácie a umiestnenie koreňov a miechy. Kontraindikáciou pre túto štúdiu je prítomnosť kovových (obvykle oceľových) implantátov a endoprotéz v tele. V tomto prípade sa používa štúdia, ako je CT..

Liečba sekvestrovanej hernie

Účelom určenia liekov by malo byť odstránenie hlavných príznakov akútneho obdobia: bolesť, zápal, opuch. Môžu sa použiť blokády, ktoré na chvíľu uvoľnia zovreté nervy. Avšak pri zachovaní ich kompresných a obehových porúch blokády využívajúce steroidy (diprospan) spôsobujú atrofiu nervov, pretože blokujú kompenzačný zápalový proces, určený na zlepšenie výživy upnutých nervových štruktúr. V akútnom období sa používajú aj svalové relaxanciá - prostriedky zamerané na boj proti svalovým kŕčom.

fyzioterapia

Pri liečbe sekvestrovanej kýly bedrovej chrbtice sa môže použiť v kombinácii, po vymiznutí alebo znížení bolesti.

Pri normálnej fyzickej námahe sa pri pohybe odporúča nosiť bedrový korzet, ktorý znižuje zaťaženie chrbtice. Je dôležité, aby predná časť korzetu bola na spodnej časti brucha - od pupka po maternicu.

chirurgia

Na vykonanie takého komplikovaného chirurgického zákroku je potrebný jemne izolovaný a odstránený prietrž disku pomocou špičkového operatívneho a skúseného chirurga..

Chirurgické ošetrenie sekvestrovanej hernie chrbtice sa uskutočňuje podľa nasledujúcich indikácií:

 1. Kýla spôsobila výraznú stratu citlivosti pozdĺž stlačených koreňov, nepohyblivosť, narušila činnosť vnútorných orgánov. Núdzová chirurgická liečba sekvestrovanej hernie bedrovej chrbtice vyžaduje zapojenie panvových orgánov so syndrómom chvosta koní..
 2. Lieky neviedli k požadovanému účinku šesť mesiacov, stav pacienta sa nezmenil alebo sa zhoršil.
 3. Veľkosti sekvenácie nad 15 mm.

Existuje niekoľko možností chirurgického zákroku: vybratie disku, odstránenie sekvestrácie, zavedenie látok rozpúšťajúcich sekvestráciu do svojej dutiny, elektrokoagulácia. Najčastejšie sa používa endoskopická metóda, ktorá umožňuje preniknúť do požadovanej oblasti malým rezom s minimálnym traumatom. Prístup k disku môže byť zo zadnej strany alebo cez prednú brušnú stenu.

Ak fixujete stavce kovovou konštrukciou, zvyšuje sa tým zaťaženie motora na susedných stavcoch a diskoch, zvyšuje sa tým riziko hernie disku v hornej a dolnej časti chrbtice..

Úloha osteopatie pri liečbe sekvestrovanej hernie

Osteopatia sa úspešne používa na liečenie prietrže, a to tak pri lekárskom ošetrení, ako aj po chirurgickom zákroku, ako prevencia proti recidíve ochorenia a jeho komplikáciám, ako aj pri prevencii chirurgických zákrokov, ktoré odstraňujú príčinu prietrže. Ak už bola operácia vykonaná, je potrebné počas rehabilitačného obdobia kontaktovať osteopat, aby sa proces regenerácie urýchlil. Operácia eliminuje herniation a sekvestráciu disku, ale nemôže zabrániť recidíve a drogy iba bojujú proti symptómom a zmierňujú stav. Osteopat účinne ovplyvňuje patogenézu a príčiny choroby a pomáha predchádzať opakovaným bolestivým stavom.

Pri pravidelných návštevách môže osteopatia:

 • zmierňujú bolesť a zápal, uvoľňujú vymačkané korene a miechu;
 • zmierniť kŕče zadných svalov stlačujúcich disk;
 • odstrániť príčinu skreslenia stavcov a spôsobiť vytláčanie buničitého jadra za disk;
 • zlepšiť tkanivovú výživu v postihnutej oblasti normalizáciou prietoku krvi;
 • zmierniť napätie z drene, ktorá je spojená s miechovými nervami.

Po relácii osteopatie sa začne samoliečebný mechanizmus, ktorý trvá najmenej týždeň, a vedie k postupnému zlepšovaniu stavu poškodených medzistavcových platničiek a koreňov miechy..

Osteopatický lekár nepoužíva drsné techniky, takže túto liečbu sekvestrovanej hernie chrbtice možno použiť aj v akútnom období..

Bez odstránenia príčiny choroby sa budú ďalej vyvíjať degeneratívne procesy v tkanivách (kost, chrupavka) chrbtice, proces deštrukcie diskov bude pokračovať..

Rehabilitácia

Po chirurgickom zákroku sekvestrovanej hernie bedrovej chrbtice sa odporúča nosiť obväz, aby sa redistribuovalo a znížilo zaťaženie chrbtice. Pacienti sa spravidla vrátia do normálneho života až po mesiaci, ľahká fyzická námaha je povolená po 2 až 3 mesiacoch. V prípade kovoobrábania je sedenie povolené po niekoľkých dňoch, ale čas hojenia tkanív je o niečo dlhší.

Je možné vyhnúť sa vzniku prietrže

Kýla sa vyvíja v dôsledku degeneratívnych procesov, ktoré sa zvyšujú len s vekom. Ak budete konať podľa rizikových faktorov, môžete znížiť pravdepodobnosť ich vzniku.

 • pri sedavom životnom štýle, dlhšom sedení v práci sa nesmie zabúdať na prestávky a tréningy;
 • zapojiť sa do intenzívnej fyzickej aktivity, zapísať sa do bazéna;
 • s nadmernou telesnou hmotnosťou by malo pôsobiť v smere jej úbytku;
 • Nezdvíhajte ťažké bremená ani ich nevykonávajte technicky z dôvodu svalov brucha a dolných končatín;
 • ak dôjde k zraneniu, mali by ste sa čo najskôr spojiť s osteopatom;
 • Pri práci na počítači sa odporúča dodržiavať zásady ergonómie, ktoré učíme našich pacientov.

Liečba sekvestrovanej kýly chrbtice by sa mala začať ihneď po stanovení diagnózy. Ak však nemyslíte na zmenu životného štýlu a návykov, potom to nebude také produktívne, rizikové faktory budú naďalej pôsobiť na štruktúru chrbtice..

Liečba hernie by mala konať podľa príčin a mechanizmov jej rozvoja, byť včasná a komplexná.

Použitie osteopatickej liečby obnovuje normálnu polohu a pohyb chrbtice a tela ako celku, urýchľuje regeneráciu, znižuje riziko relapsu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Mnohé choroby orgánov ženského reprodukčného systému majú priamu súvislosť s hormonálnymi procesmi vyskytujúcimi sa v tele. Patológie vznikajú v dôsledku nerovnováhy ženských pohlavných hormónov a faktorov, ktoré ju spôsobujú.
Elektroforéza vám pomôže poraziť vaše ochorenie, poraďte sa s fyzioterapeutomFyzioterapeutické metódy sa aktívne používajú pri liečbe kýly chrbtice. Obzvlášť výhodná je elektroforéza.
Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.
Druh ošetreniaČo zahŕňaefekt