loader

Hlavná

Späť

Chirurgická sieť pre prietrž pri výbere

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Prečo je problém

V normálnom stave svalovej sústavy sú všetky vnútorné orgány fixované na svojom fyziologickom mieste. Pri tvorbe defektov brušných stien sa najskôr premiestňuje omentum (tvorba spojivového tkaniva), ktoré ťahá ďalšie anatomické štruktúry..

Pri tvorbe slabinovej prietrže hrá hlavnú úlohu slabosť dolných brušných svalov, pri ktorej sa stráca tón zadnej steny trieslového kanálika. Táto štruktúra sa rozprestiera zvnútra brušnej dutiny a končí vonkajším krúžkom utesneným väzmi. Dĺžka štrbiny dosahuje 6 cm. U mužov spermatická šnúra (so štruktúrou tepny, žíl a vazov) prechádza skrotom u žien a u žien kruhovým väzom maternice. Za normálnych okolností je kanál zakrytý priečnou fasciou.

Z dôvodu anatomických rysov sú muži náchylnejší k patologickému zväčšeniu trieslového prstenca. V tomto prípade pod vplyvom vnútrobrušného tlaku začnú orgány klesať, zvnútra pritláčajú peritoneum a vynútia jeho výstup do diery. Vytvára sa teda hernálny vak. Po seróznej membráne nasledujú vnútorné orgány (črevá, močový mechúr).

Najbežnejšou príčinou vystupovania vnútorných orgánov do slabín sú vrodené malformácie. Patológia sa častejšie zisťuje u chlapcov mladších ako 10 rokov. Vyvoláva sa chybnou tvorbou väzu, ktorý uzatvára ingvinálny kanál..

Príčiny prietrže u dospelých mužov sú trochu odlišné. Patria sem predispozičné a produkčné faktory. Medzi prvé patria:

 • Genetics. Slabosť spojivového tkaniva môže byť dedičným problémom. Pre zdravého muža riziko inguinálnej kýly významne zvyšuje jeho prítomnosť u blízkych príbuzných (otec, dedko)..
 • Ústavné črty. Nadváha, rovnako ako nadmerná riedkosť, sú rovnako schopné vyvolať chorobu.
 • Prudký pokles telesnej hmotnosti. S tým je možné zníženie množstva tukového tkaniva v brušnej dutine, vďaka čomu sa „otvára“ ingvinálny kanál..
 • Poranenia dolnej časti brucha. Problém sa môže vyskytnúť po páde, šoku tupými predmetmi, ako aj v dôsledku chirurgických zákrokov.
 • Fyzické cvičenie. Kýla sa vyskytuje tak s ich nedostatkom (väzy oslabujú, strácajú tón), ako aj s nadbytkom. Muži zapojení do ťažkých športov sú náchylní na patológiu.

Produktívne faktory sú tie, ktoré spúšťajú proces opomenutia vnútorných orgánov. To všetko sú provokatéri zvyšujúceho sa vnútrobrušného tlaku, a to:

 • predĺžený kašeľ (s čiernym kašľom, fajčiarskou bronchitídou a inými ochoreniami dýchacieho systému);
 • zápcha (prietrž môže spôsobiť pravidelné ťažké namáhanie);
 • vzpieranie (vždy sprevádzané zvýšeným tlakom vo vnútri brušnej dutiny);
 • poruchy činnosti gastrointestinálneho traktu sprevádzané zvýšenou tvorbou plynov.

Všetci muži sú vystavení riziku slabinovej prietrže (administratívni pracovníci a sťahovatelia, športovci a nezamestnaní). Toto je vyvolané možnosťou vzniku defektu ingvinálneho kruhu aj pri jednorazovom silnom namáhaní (ak sú väzivá slabé).

Všeobecné informácie

Pred viac ako 60 rokmi sa siete a obrazovky začali používať v herniológii a ortopedických procedúrach. Boli vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Pri hľadaní nekovových a neabsorbovateľných materiálov na zošívanie sa testovali na zvieratách protetiká, nylon, laminát, orlon, polyetylén, polyvinylová špongia, teflón atď. Niektoré materiály sa ukázali ako vhodné na pevnosť a nerozpúšťali sa v ľudských tkanivách, ale ak boli nejaké, boli odtrhnuté. infekcie.

Pred 20 rokmi sa polypropylén začal používať na liečbu kýly. Štúdia o jeho vplyve na telo ukázala, že sa v priebehu času neabsorbuje a nevráči sa. Polypropylén bol odolný voči infekcii - ani pri miernom hnisaní nedochádza k odmietnutiu implantátu. Môže zmäknúť pri teplotách nad 260 ° C.

Materiál ôk, veľkosť ôk a hrúbka propylénových monofilov prispievajú k lepšej integrácii do tkaniva, v priebehu času nahrádza brušnú fasciu.

Rozsah špeciálnych sietí na opravu prietrže je neustále doplňovaný, komplexný, kombinovaný, pozostávajúci z niekoľkých vrstiev, potiahnutých vnútorne kolagénom alebo oxidovanou regenerovanou celulózou, ktorý zabraňuje tvorbe adhézií. Sieťovina je šitá na tkaniny so spojitým švom.

odrody

Existuje niekoľko klasifikácií slabinovej prietrže. Anatomické vlastnosti vzdelávania (opísané ďalej) sú dôležitejšie pre chirurgov ako pre pacientov.

Tabuľka - Typy slabinových hernií

Typcharakteristika
šikmýUkázalo sa, že v štruktúre spermatickej šnúry sa najprv pod kožou vytvorí výčnelok, ktorý môže zostúpiť do mieška. Sú vrodené alebo sa formujú v procese života. Veľkosti 4 až 40 cm
rovnoVýčnelok je umiestnený mimo spermatickej šnúry, je lokalizovaný pod kožou v trieslovej oblasti a nespadá do mieška. Rozmery zriedka presahujú 10 cm. Tieto kýly sa najčastejšie tvoria u dospelých mužov.
kombinovanýZároveň existuje priama a šikmá prietrž
kĺzanieV taške je iba stena jedného z orgánov
bublinaVyskytuje sa v dôsledku expanzie cystickej fosílie (nachádza sa bezprostredne nad ochlpením)

Podľa času vzniku sa prietrže klasifikujú na vrodené (podmienky na objavenie sa vznikajú počas embryonálneho vývoja) a získavajú sa (vyskytujú sa počas života).

U mužov sú najdôležitejšie klinické typy hernií. Ich vlastnosti poskytujú informácie o závažnosti stavu ľudí, predpisovaní patologického procesu a riziku komplikácií. Inguinálna kýla môže byť:

 • opraviteľný - počiatočná fáza vývoja, veľkosť je malá, zmizne v náchylnej polohe alebo s miernym tlakom prstami;
 • ireducibilný - formácia je už dlho vytvorená, nezmizne v horizontálnej polohe, ale iba mierne klesá, jej citlivosť je mierna, na dotyk mäkká;
 • strangulovaná - komplikovaná prietrž, nemení sa tlakom, je pozorovaná bolestivá kožná hyperémia.

Najčastejšie sú výčnelky slučky tenkého a hrubého čreva.

Chirurgickú sieť na prietrž vyberá lekár s prihliadnutím na typ prietrže a spôsob operácie.

Siete sa líšia veľkosťou, technikou tkania, ale všetky majú také vlastnosti:

 • hypoallergenicity;
 • flexibility;
 • non-toxicita;
 • odolnosť proti mikróbom;
 • pružnosť.

V závislosti od materiálu, z ktorého sú vyrobené, existujú tri druhy sietí.

Škála špeciálnych sietí na opravu prietrže je neustále doplňovaná, komplexná, kombinovaná, pozostávajúca z niekoľkých vrstiev, vnútorne potiahnutá kolagénom alebo oxidovanou regenerovanou celulózou, ktorá zabraňuje tvorbe adhézií..

nevstrebateľných

Tieto siete sa používajú najčastejšie. Majú nasledujúce vlastnosti:

 • stimulovať rast spojivového tkaniva;
 • nepodliehajú hydrolýze (rozkladné reakcie vo vodnom prostredí);
 • nerozkladajú sa v dôsledku aktivity mikroorganizmov.

Pevnosť materiálu, z ktorého sú vyrobené (polytetrafluóretylén alebo propylén) sa v priebehu času nemení..

Sú vyrobené z polypropylénu s adhezívnym povlakom, ktorý po vytvorení vlákien v bunke ustúpi a pevná báza naďalej zabraňuje vytláčaniu vnútorných orgánov z brušnej dutiny..

Materiál pre ne je kyselina polyglykolová. Takáto mriežka sa začne rozpúšťať 30 dní po operácii a úplne vymizne za 3 až 4 mesiace. Predpokladá sa, že tento čas je dostatočný na tvorbu spojivového tkaniva. Pri zlej regenerácii sa zvyšuje riziko relapsu a reoperácie. Preto chirurgovia zriedka používajú absorbčnú sieť.

V závislosti od materiálu, z ktorého sú vyrobené, existujú tri druhy sietí: neabsorbovateľný, čiastočne absorbovateľný, plne vstrebateľný.

Druhy sietí Lintex

V lekárňach a lekárskych zariadeniach si môžete kúpiť endoprotézy vyrobené v Taliansku, Francúzsku, Belgicku a ďalších krajinách. V Rusku sú siete a stehy vyrábané spoločnosťou Lintex. Kvalita výrobkov spoločnosti spĺňa požiadavky ruských a medzinárodných noriem, má potrebné certifikáty a označenie CE - znak zhody s požiadavkami Európskej smernice o bezpečnosti zdravotníckych pomôcok. Zamestnanci spoločnosti vykonávajú výskum v oblasti vývoja materiálov.

Na liečbu ingvinálnych, umbilikálnych, femorálnych a pooperačných ventrálnych hernií v katalógu spoločnosti sú tieto siete:

 1. Esfil. Vyrobené z polypropylénu z monofilu. Klinickou skúsenosťou s jeho použitím je viac ako 90 000 operácií na posilnenie brány prietrží na rôznych miestach.
 2. Uniflex. Je vyrobený z polyvinylidénfluoridu, ktorého hustota je dvakrát väčšia ako hustota polypropylénu, preto sa často používa vo vážnych prípadoch, napríklad na opravu pooperačných hernií. Experimentálne sa preukázalo, že použitie Uniflexu vedie k vytvoreniu tenkej, elastickej a odolnej kapsuly z tkaniva.
 3. Eslan. Je vyrobený z mylarových vlákien, preto sa používa, keď potrebujete mäkkú sieťku.
 4. Flexilen. Vyrobené z kombinácie polypropylénových a polyvinylidénfluoridových (PVDF) monofilov. Je flexibilný, ale pri manipulácii nemení tvar..

V Rusku sú siete a stehy vyrábané spoločnosťou Lintex.

Všetky sieťové implantáty sú ponúkané v 10 veľkostiach, z ktorých najmenšia je 6x12 cm a najväčšia je 30x30 cm. Spoločnosť môže vyrábať siete požadovanej veľkosti a typu tkania podľa individuálnej objednávky. Siete Lintex majú silné okraje, ktoré sú odolné voči odlupovaniu, a veľké bunky nedovoľujú tvoriť kolagénové mostíky, ktoré deformujú produkt.

Pre upevnenie chirurgických sietí Lintex ponúka vlákno potiahnuté fluórom fluórpolymérom, ktoré zvyšuje biologickú kompatibilitu a chráni ranu pred infekciou. Fluorex nepoškodzuje tkanivo a nevyžaduje spoľahlivé uzly na spoľahlivú fixáciu spoja.

Klinický obraz

Hlavnou symptomatológiou slabinovej prietrže sú vizuálne viditeľné zmeny v tele človeka. Najskôr sa v dolnom bruchu objaví mierna vyvýšenina. Neobťažuje pacienta a nepriťahuje pozornosť, častejšie sa objavuje náhodou. Dotykové pocity:

 • výstupok neublíži, ak ho nestlačíte tvrdo;
 • elastický a odolný;
 • okrúhly tvar;
 • zmizne v stojacej alebo ležiacej polohe.

Ako kýla postupuje, zvyšuje sa. Tvar je jasnejší. Priama kýla sú zvyčajne okrúhle a šikmé sú oválne. Vzdelanie sa stáva citlivejším, niekedy obťažuje človeka s ťažkými bolesťami (častejšie po záchode alebo fyzickej námahe). Zmizne, keď je stlačený prstami v stoji a nezávisle, keď pacient leží. Pri starostlivej palpácii môže človek zistiť zväčšený prsteň.

Charakteristickým znakom prietrže je závislosť jej veľkosti od vnútrobrušného tlaku. Výčnelok je ťažší a viac počas namáhania, kašľa, kýchania. V pokoji sa uvoľňuje a znižuje.

So zvýšením prietrže sa bolesti stávajú častejšie, vyskytujú sa na pozadí malých záťaží. Veľa mužov si všimne pohyby vystupujúceho povrchu (počas črevnej pohyblivosti), je počuť charakteristický dunivý zvuk. Kýla je nasadená tak, že jej prsty ležia, ale rýchlo zaujme svoju pôvodnú polohu. V dôsledku klesajúcich slučiek môže dôjsť k zúženiu a nadúvaniu..

Keď sa vytvoria adhézie (adhézie) medzi herniálnym vakom a podkožným tukom, formácia sa stane nenapraviteľnou. Nezmizne, keď pacient leží dokonca pod tlakom. Spravidla sa počas tohto obdobia vyskytujú v bruchu neustále sťahovacie pocity, častá zápcha. Keď hernia zostúpi do mieška, stane sa asymetrickou.

Dôsledky inštalácie oka na prietrž

Kýlová endoprotéza sa inštaluje jedným z dvoch spôsobov: buď otvoreným chirurgickým zákrokom alebo laparoskopiou..

Pri otvorenej chirurgii sa pletivo inštaluje prostredníctvom rozsiahleho rezu na pobrušnici pacienta. Takýto rez umožňuje voľný prístup k bráne prietrže a najčastejšie sa používa pri veľkých prietržoch. Stojí to menej ako laparoskopia, ale existuje dostatok nedostatkov tejto metódy:

 • rehabilitačné obdobie trvá veľa času;
 • vysoké riziko komplikácií spôsobených infekciou;
 • dlhé hojenie rán a následné vytváranie hustých jaziev;
 • po operácii bude pacient pociťovať bolesť.

Pri laparoskopii chirurg používa mini-videokamery, pomocou ktorých môže pri inštalácii oka presne koordinovať činnosti. Samotná endoprotéza je implantovaná laparoskopom - špeciálnym zariadením, vďaka ktorému je sieť z vnútornej strany nainštalovaná, čo vyžaduje iba tri vpichy na tele pacienta..

Po laparoskopii nie sú žiadne jazvy, hojenie je rýchlejšie, infekcia je vylúčená. Táto metóda však nie je vhodná pre všetky typy hernií a stojí viac ako otvorená operácia.

Použitie hernioplastiky v chirurgii ukázalo vynikajúce výsledky, implantát implantovaný do podkožnej oblasti nemá prakticky žiadne riziko odmietnutia. Pacienti s herniovou sieťou sa už dva týždne po operácii vrátia k svojmu obvyklému spôsobu života. Endoprotéza sa rýchlo spojí so svalmi a spojivovým tkanivom a vytvára tak pevnú obranu proti relapsom.

V prvých dňoch sa môže pacient cítiť v oblasti operácie trochu nepohodlne, často je to psychologický efekt. Kýlová sieť nevyvoláva žiadne fyzické bolesti. Implantát je nainštalovaný na celý život, aj keď v budúcnosti dôjde k operáciám na mieste nainštalovaného oka, nijakým spôsobom to neovplyvní manipuláciu..

V ojedinelých prípadoch existuje pri prietrži riziko odmietnutia oka. Napriek hypoalergénnej povahe materiálov telo nemusí akceptovať cudzie teleso. Vo väčšine prípadov je to spôsobené zápalovými procesmi, infekciou rany alebo zmazaním pooperačnej jazvy. Pacient má v mieste implantácie oka hnisavý výtok zo jazvy, horúčky a bolesti. V takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom, aby zistili príčiny komplikácie a predpísali ďalšiu liečbu.

Hlavnou vecou pri liečbe kýly je uzavretie herniálneho otvoru (miesto výčnelku). Operácia môže byť uskutočnená laparoskopicky alebo otvorene. Ako - lekár rozhoduje, vzhľadom na vek a celkový zdravotný stav pacienta a na základe týchto údajov:

 • umiestnenie a veľkosť prietrže;
 • prítomnosť komplikácií;
 • stav tkanív brušnej steny.

Hernia opravná sieť znižuje pravdepodobnosť opätovného vydutia až o 2%.

Hlavnou vecou pri liečbe kýly je uzavretie herniálneho otvoru (miesto výčnelku)..

Otvorená cesta

Používa sa na veľké kýly, silný nevynútený výčnelok a zovretie. Pri otvorenej operácii sa v koži a tkanivách urobí široký rez, herniálne brány sa zosilnia sieťovinou. Sieť je pripevnená šijacím materiálom. Pre mnoho pacientov je dôležité, aká veľká bude jazva. Po otvorenej operácii hernie v ingine je vo fínskej fosílii a je takmer neviditeľný.

laparoskopia

Pomocou špeciálnej trubice - trokaru sa na koži urobí niekoľko rezov, cez ktoré sa vkladá laparoskop a nástroje. Cez trokary prechádza tkanivová svorka, sieťovina a zariadenie na jej zabezpečenie. Malé rezy (1,5 - 2 cm) sa hojia rýchlejšie. Nevýhody laparoskopie sú:

 • zavedenie veľkého objemu oxidu uhličitého do dutiny pre voľnú manipuláciu;
 • miesta vpichu - potenciálne brány pre trokárové kýly.

Počas laparoskopie sa na koži urobí niekoľko rezov, cez ktoré je vložený laparoskop, prechádza tkanivová svorka, sieťovina a zariadenie na jej upevnenie.

Čo robiť?

Ak muž našiel v slabinách výčnelok akejkoľvek veľkosti, mali by ste sa poradiť s chirurgom. Lekár ho vyšetrí, vykoná niekoľko testov. Pre odborníka nie je ťažké rozlíšiť prietrž od kožných lézií a zväčšených lymfatických uzlín.

Pri hľadaní pomoci v skorých štádiách choroby pacient zlepšuje prognózu pre seba. K dispozícii je iba chirurgická liečba, avšak pri malej prietrži je to omnoho jednoduchšie, možnosti odborníkov sú široké, čo so sebou prináša nižšie riziko komplikácií alebo relapsu. Prorastanie je spojené so zvýšením vyčnievania na pôsobivú veľkosť, s pridaním klinického obrazu so znakmi narušenia fungovania vnútorných orgánov (zápcha, bolesť, ťažkosti s močením alebo inkontinencia). Spolu s progresiou patológie sa zvyšuje pravdepodobnosť komplikácií.

Pooperačné zotavenie

Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva ráno. Vo večerných hodinách sa obliekajte. Počas prvých 1 až 2 dní pacient sleduje lôžko, vstávanie je povolené 2 až 3 dni. Lekár vám môže predpísať lieky proti bolesti a antibiotiká, predpísať špeciálnu diétu, ktorá zabraňuje komplikáciám a znižuje riziko relapsu. Je dôležité, aby strava nespôsobovala hnačky, zápchu alebo zvýšenú tvorbu plynov, takže z jedla je vylúčené pečenie, fazuľa, čokoláda a iné sladkosti, káva, výrobky s pikantnou, korenenou a kyslou chuťou. Stehy sa odstránia 7. až 10. deň..

10-20 dní po inštalácii siete nie je možné vykonávať ani ľahké cvičenia. 2 týždne po operácii implantátom sa pacient vráti do normálneho života, nie je pre neho ťažké napríklad umývať podlahy alebo rýchlo šplhať po schodoch. Po 1,5 - 2 mesiacoch môžete navštíviť bazén, behať, zdvíhať hmotnosť až do 5 kg - do tejto doby sa sieť zakorenuje. Tlač nemožno stiahnuť do šiestich mesiacov.

Ak sa operácia vykonala pomocou sieťky na hernie, obväz je potrebný iba na začiatku zotavenia, keď bolesť ešte neprešla. Po obnovení fyzickej aktivity implantát spoľahlivo podporuje tkanivo.

Prvých 1 až 2 dni po operácii pacient sleduje lôžko, vstávanie je povolené 2 až 3 dni.

Sexuálne vzťahy môžu byť obnovené 2 týždne po operácii trieslovej kýly, ak je zotavenie normálne, bez bolesti a opuchov. Intímne vzťahy skôr s tlakom na oblasť pôsobenia a nadmerné zaťaženie môžu spôsobiť takéto komplikácie:

 • krvácajúci
 • švy na ozubenie;
 • zintenzívnenie bolesti;
 • kompenzácie mriežky.

Riziko opakovaného vydutia prietrže môže pri kašľaní spôsobiť napätie brušných svalov, preto by ste sa mali vyhnúť prechladnutiu..

Pracovná neschopnosť sa vydáva na 30 - 45 dní a celková doba na zotavenie po inštalácii siete závisí od celkového zdravotného stavu, veku, charakteristík tela pacienta a môže trvať až 6 mesiacov, niekedy až rok..

Porušenie odporúčaní lekára počas obdobia zotavenia môže viesť k opakovanému vydutiu prietrže.

Čo je nebezpečné slabinová prietrž?

Život s herniou nie je ani zďaleka bez mračna. U mužov vždy existuje riziko narušenia vzdelania. Toto je názov pre ostré sťahy svalov kýlovej brány, pri ktorých je narušený prísun krvi do tkanív zovretých vo vrecku. Pravdepodobná obštrukcia čreva, ak vypadne črevná slučka. Komplikácia môže spôsobiť rýchle zvýšenie svalového tonusu alebo vnútrobrušného tlaku. Toto sa stane, keď:

 • zranenia
 • náhle pohyby;
 • zdvíhanie tovaru;
 • nadúvanie;
 • namáhanie počas pohybu čriev.

Porušenie je spojené s nekrózou črevného tkaniva, ktoré sa môže šíriť do oblastí mimo prietrže. V dôsledku stagnácie stolice sa môže vyvinúť peritonitída (zápal brušnej steny). Takéto procesy predstavujú hrozbu sepsy, akútnej intoxikácie tela, zlyhania viacerých orgánov a smrti.

Poranenie slabinovej prietrže je sprevádzané určitými príznakmi:

 • silná bolesť brucha a oblasti výčnelku;
 • vzdelávanie sa neupravuje ani neznižuje;
 • povrch herniových kmeňov;
 • zmeny farby pleti.

S týmito príznakmi pacient potrebuje pomoc na 2 hodiny. Otálenie je plné zhoršenia stavu. Po určitom čase môže bolesť ustupovať, je to však len viditeľná pohoda, čo naznačuje poškodenie nervových zakončení. Znaky rozvoja intoxikácie sú:

 • slabosť, ospalosť;
 • zmätené vedomie;
 • zvýšená srdcová frekvencia;
 • zníženie krvného tlaku;
 • bledú pokožku;
 • studený pot;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • hnačka ustupuje zápche;
 • zastavenie odtoku plynu;
 • žalúdok je nerovnomerne napnutý;
 • problémy s močením.

Pacientka v takomto stave by mala byť prijatá do nemocnice čo najskôr. Ak to sami nemôžete previezť, musíte zavolať pohotovostnú službu. Každú minútu oneskorenia sprevádza šírenie nekrotických a hnisavých septických procesov.

kontraindikácie

Pri prvých príznakoch prietrže - nádorových formáciách s bolesťou pri chôdzi a kašľaní je potrebné poradiť sa s lekárom a naplánovať operáciu. Ak sa plast odloží, môže dôjsť k porušeniu - vytlačiť sa pri bráne prietrže. Pri takýchto závažných komplikáciách je potrebné bezodkladne prijať opatrenia. Ak sú tkanivá zapálené, šitie sieťky sa neodporúča, pretože to môže prispieť k rozvoju existujúcej infekcie. V tejto chvíli je pre chirurga hlavnou vecou záchrana života človeka.

Endoprotetika je kontraindikovaná pri týchto chorobách:

 • cirhóza pečene sprevádzaná ascitom, kŕčovými žilami pažeráka a konečníka;
 • chronické zlyhanie obličiek;
 • patológia dýchacieho systému;
 • obrovské ventrálne kýly u pacientov starších ako 70 rokov v prítomnosti sprievodného ochorenia srdca;
 • po mŕtvici.

Odloženie endoprotetiky počas tehotenstva.

Endoprotetika sa odkladá počas tehotenstva a niektorých chronických ochorení, ktoré je ťažké napraviť, napríklad ak cukrovka nemôže normalizovať hladinu cukru v krvi. Najskôr by sa mal zlepšiť celkový stav.

S rozvojom chirurgického vybavenia a techník sa zoznam kontraindikácií postupne zužuje a hernioplastika sa stáva dostupnejšou pre závažných pacientov..

Prevencia prietržnej hernie

V závislosti od typu chirurgického zákroku pri slabinovej prietrži sa zvolí typ endoprotézy. Pri zatváraní veľkej plochy trojuholníka sa používa sito s dĺžkou 9 cm a šírkou 6 cm. Je veľmi dôležité zvoliť najlepšiu možnosť implantácie, pretože pri inštalácii veľkého oka sa môžu vyskytnúť vrásky a malý - nezrovnalosti v tkanivách a riziko opätovného vyčnievania.

Počas chirurgického zákroku u mladých pacientov so šikmou inguinálnou prietržou sa odporúča vložiť malú sieťku na prietrž, ktorá zakrýva malé trojuholníky. Veľký chirurgický implantát sa umiestni do oblasti predperitoneálneho priestoru, keď existuje riziko relapsu alebo je diagnostikovaná masívna lézia zadnej brušnej steny..

Implantácia chirurgickej siete s trieslovinou prietrže.

Vyšetrenie sa začína zhromaždením sťažností pacienta a vyšetrením. Lekár hodnotí symetriu inguinálnej zóny vizuálne, prehmatáva výčnelok a miešok. Diagnóza sa stanoví pri prvej konzultácii. Na štúdium typu vzdelávania, stupňa zapojenia do patologického procesu vnútorných orgánov sú potrebné ďalšie diagnostiky.

Tabuľka - skríning inguinálnej prietrže

procedúrahodnota
Ultrazvuk brušnej dutiny, trieslovinové kanáliky, miešokUrčuje sa veľkosť herniálneho vaku, jeho obsah, stupeň vytesnenia vnútorných orgánov, stav brány.
GerniographyMetóda potrebná na zistenie „skrytej“ prietrže. Používa sa, ak vzdelávanie pomocou iných vizualizačných metód nie je možné úplne preskúmať. Do brušnej dutiny sa vstrekne kontrastná látka, ktorá vám umožní vidieť prietrž rôntgenových lúčov v polohe pacienta na bruchu.
cystografiiUskutočňuje sa, ak existuje podozrenie na časť močového mechúra, ktorá sa dostane do kýly (napríklad ak sa pacient sťažuje na močenie). Kontrast sa zavedie do močového mechúra katétrom. Urobte pár záberov
IrrigoscopyKontrastné vyšetrenie hrubého čreva. Uskutočňuje sa, ak existuje podozrenie na časti tohto orgánu, ktoré spadajú do herniálneho vaku

Aby ste nemali problémy so svalmi pod brušnou dutinou, musíte pri zdvíhaní predmetov viesť aktívny životný štýl, vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu a nadmernému úsiliu. Silový tréning mužov je lepšie používať špeciálny obväz na podporu brušných svalov. Aby ste predišli hernii, musíte jesť racionálne (čo vylučuje zápchu a nadúvanie), včas liečte choroby, ktoré spôsobujú kašeľ..

Výhody a nevýhody používania sietí

Výhody použitia takejto endoprotézy zahŕňajú:

 • prevencia recidívy choroby;
 • zníženie bolesti po chirurgickom zákroku, pretože pletivo neumožňuje napínanie tkanív;
 • spoľahlivé uzatvorenie brány prietrže materiálom, ktorý rýchlo prerastie spojivovým tkanivom a stáva sa súčasťou tela;
 • mriežka pacient nepociťuje a nezasahuje do každodenného života.

Okrem toho je zjavnou výhodou skrátenie doby rehabilitácie. Po 2 týždňoch sa človek vráti do normálneho života. Po 8 týždňoch mu lekári umožnia športové, ľahké typy. A po šiestich mesiacoch bude môcť pacient dovoliť akúkoľvek záťaž. V operácii bez použitia oka sa podmienky zvyšujú a na zaťaženie sa ukladajú obmedzenia.

Nevýhody zahŕňajú komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť po operácii:

 • zápal, zvyčajne krátkodobý, ktorý sa objavuje ako reakcia tela na cudzie teleso;
 • výskyt adhézií a extrúzie, ak sa sieťka začne pohybovať v mäkkých tkanivách;
 • vývoj fistúl alebo infekcií, keď je protéza umiestnená do kontaminovanej rany.

Okrem toho môže dôjsť k odmietnutiu ôk a potom sa musí odstrániť.

Poznámka! V procese hojenia po operácii by pacient nemal mať silnú bolesť. Ak vznikol a nezmizol - je to prvý znak začiatku odmietnutia endoprotézy.

Inštalácia pletiva na prietrž sa vykonáva jej pripevnením vo forme náplasti so špeciálnymi konzolami. Tkaniny sa neťahajú. Rozťažnosť oka je obmedzená vo všetkých smeroch, preto nezasahuje do činnosti svalov, krvného obehu v okolitých tkanivách a necíti sa ako cudzie teleso. Obnova je rýchla. To je hlavná výhoda chirurgickej siete..

Jeho nevýhody sú nasledujúce:

 1. Ak pokrýva veľkú oblasť brušnej dutiny, môže spôsobiť problémy s operáciou močového mechúra.
 2. Počas chirurgických zákrokov s poškodením veľkého počtu krvných a lymfatických ciev medzi tkanivami a sieťou sa môžu tvoriť dlhotrvajúce fistuly. Najčastejšie sa táto komplikácia vyskytuje pri použití viacvrstvovej siete alebo ak je jej veľkosť väčšia ako je potrebné (je zložená), ako aj pri obsluhe obéznych ľudí..

Sieť je sterilizovaná etylénoxidom. Nesmie sa používať, ak je obal poškodený. Re-mesh nie je sterilizovaný.

Aká účinná je konzervatívna terapia?

Lekári nazývajú nepravdivé predpoklady o účinnosti alternatívnych metód liečby, obvazu, špeciálnych cvikov. Patogenéza tvorby trieslovej prietrže bola úplne študovaná a potreba zásahu bola dokázaná výskumom. Konzervatívna terapia je vybraná, iba ak je operácia kontraindikovaná u mužov:

 • so závažnými somatickými patológiami;
 • v starobe;
 • nervové poruchy;
 • poruchy zrážania krvi;
 • onkologické ochorenia.

Exacerbácie chronických ochorení, vyčerpanie tela (uprostred podvýživy, tvrdej práce, po chorobe), infekcia sa považujú za dočasné kontraindikácie..

Metódy, ktoré lekári odporúčajú, nemožno nazvať liečbou. Ide skôr o metódy, ako zabrániť zväčšeniu alebo stlačeniu herniálneho vaku. Najbežnejšou z nich je obväz. Jedná sa o špeciálne zariadenie určené na držanie nastaviteľnej prietrže vo vnútri brušnej dutiny..

Bandáž sa odporúča nosiť obmedzenú dobu pred operáciou, ako aj po nej (na zníženie zaťaženia švov). Používanie prístroja by mal odporučiť lekár. Niektorí chirurgovia sú proti nim a považujú tlak a trenie vo trieslovej zóne za hlavnú príčinu adhézií.

Aby sa predetržná kýla nezvyšovala prietrž, lekár vám poradí, aby ste sa vyhli faktorom, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak. Nemôžeme dovoliť dlhodobé statické svalové napätie, nadmerné fyzické námahy, je potrebné opustiť vzpieranie a športovať. Aby sa predišlo zvýšenej tvorbe plynu v črevách, zo stravy sa vylučujú všetky produkty, ktoré môžu spôsobiť fermentáciu a hnilobu. Patria sem strukoviny, zelenina s vysokým obsahom hrubej vlákniny (vodnica, reďkovka, zeler), mlieko, mastné mäso a ryby.

Niektorí odborníci odporúčajú vykonávať cvičenia na posilnenie svalov. Tento prístup neodstráni prietrž, ale prispeje k zvýšeniu svalového tonusu. Príklady cvičení:

 • zdvíhanie rovných nôh z horizontálnej polohy s malou amplitúdou;
 • stláčanie lopty alebo iného predmetu v ľahu, s nohami ohnutými na kolenách;
 • cvičenia pre „hornú tlač“;
 • dychové cvičenia týkajúce sa brušných svalov.

Jazda na bicykli, plávanie, joga, pilates - to sú športy, ktoré sa dajú precvičiť po operácii. Pred ich začatím by ste však mali počkať do konca rehabilitačného obdobia. Akékoľvek cvičenia sa môžu vykonávať iba so súhlasom lekára a pod dohľadom inštruktora.

recenzia

Olesya, 40, Kropotkin

Moja matka mala prietrž, ktorá bola odstránená špeciálnou sieťou pred 5 rokmi, stehy boli odstránené 7. deň. Jazva bola malá, v pupku, po 2-3 mesiacoch sa stala takmer neviditeľnou. Nesťažuje sa. Lepšie ako tieto siete ešte nič nenašli.

Dmitry, 29, Astrakhan

Môj otec bol hotový pred rokom, pletivo bolo vložené do epidurálnej anestézie. Asi tri mesiace nebolo možné ho zdvihnúť, teraz sa všetko zdá byť v poriadku, iba si sťažuje, že v nohách bol pocit pálenia, ak stojíte alebo chodíte dlhú dobu. Má 63 rokov.

Operácia sa uskutočnila vo veku 36 rokov. Sieť bola vložená, ako je vysvetlené, takže nedošlo k relapsu. Bolí to v deň operácie. Po 1,5 dni potom zostúpila nezávisle na 3 poschodiach nemocnice, aby dýchala vzduch. Na to boli sily - je to vtedy, keď niekto verí, že zotavenie dospelých je ťažké. Po 4 dňoch som šla domov po prijatí.

Oleg, 30 rokov, Moskva

Kýla vytvorená od školských rokov. Odstránil som ho v októbri 2017, cítim sa dobre. Operácia trvala 40 minút. Pre Rusko je obyčajná.

chirurgia

Chirurgia na odstránenie hernie sa nazýva hernioplastika. Počas zákroku musí chirurg vrátiť vnútorné orgány do anatomickej polohy, posilniť bránu prietrže, aby sa zabránilo jej opätovnému vypadnutiu, a tiež odstrániť tkanivo herniového vaku.

Chirurgické manipulácie sa vykonávajú laparotomicky (pomocou rezu na povrchu kýly) alebo laparoskopicky (pomocou vpichov). Druhá možnosť je uprednostňovaná, pretože predstavuje nižšie riziko komplikácií. Je lepšie liečiť prietrž v počiatočných fázach jej vzniku. V pokročilých prípadoch je riziko recidívy vysoké.

Pacienti, ktorí hľadajú pomoc s odstrániteľnou malými prietržami, sa operujú podľa plánu. V prípade vydutia sa zásah vykoná v prípade núdze.

Muž vykonáva všeobecný krvný test, skríning hlavných infekcií (syfilis, HIV, hepatitída), koagulogram, ako aj analýzu moču. Lekár vopred odporúča odmietnuť užívať lieky, ktoré ovplyvňujú trombózu (aspirín, klopidogrel atď.), Ako aj pitie alkoholu. Hospitalizácia sa vykonáva v predvečer operácie.

Metóda liečby kýly, ktorá postupne stráca svoju popularitu. Pri tomto type operácie sa prietržová brána uzavrie prišitím a svaly sa stiahnu. „Zlatým štandardom“ trakčnej hernioplastiky je šitie tkanív trieslového kanálika vo vrstvách, v 4 radoch, s jediným vláknom (Schouldaysova metóda)..

Nevýhody sú riziko komplikácií bezprostredne po chirurgickom zákroku a dlhodobo recidíva prietrže. V pooperačnom období bude mať pacient nepohodlie. Počas rehabilitácie bude potrebovať pravidelné obväzy, ako aj dodržiavanie obmedzení, pretože existuje nebezpečenstvo divergencie švíkov.

Chirurgický zákrok zahrnuje excíziu herniálneho vaku, návrat do fyziologickej polohy vnútorných orgánov. Iba spôsob, ako posilniť bránu, sa líši. Sú uzavreté syntetickou sieťovou protézou (polyuretán alebo polypropylén). Transplantácia je trvácna, postupne narastá spojivovým tkanivom, vďaka čomu spoľahlivo drží vnútorné orgány v brušnej dutine. Natiahnutá hernioplastika sa vykonáva rôznymi spôsobmi:

 • Lichtenštajnsko - mriežka je nainštalovaná na svale trieslového kanálika;
 • „Zátky a záplaty“ - protéza sa vkladá do brány (ako dáždnik) a hrany sú zaopnuté do svalov;
 • s kombinovaným systémom Prolene hernia - špeciálny dvojvrstvový implantát, sa skladá z vnútornej časti (pripevnenej na vnútornú stranu brušnej dutiny) a vonkajšej časti (pripevnenej na svaly) vzájomne spojených častí siete.

Lekári považujú gernioplastiku so sieťovými protézami za optimálny spôsob opravy kýly. Táto metóda poskytuje oveľa nižšie percento komplikácií u operovaných pacientov. Výhodou je neprítomnosť svalového napätia a trvalé uzavretie herniálneho portálu. Medzi nevýhody patrí obtiažnosť vykonávania manipulácie, riziko odmietnutia oka. Výskyt nepriaznivých účinkov nešťastnej prevádzky (nepresahuje 2%).

Na liečbu kýly sa v poslednej dobe používajú inovatívne technológie. Operácie tohto typu sú klasifikované ako minimálne invazívne. Pre pacienta sú menej traumatické, vyžadujú si však špeciálne vybavenie a osobitnú kvalifikáciu chirurgov, preto nie sú dostupné všade..

Podstatou zásahu je vykonanie všetkých manipulácií na odstránenie prietrže niekoľkými malými rezmi na bruchu. Optické a chirurgické vybavenie, implantáty sa zavádzajú cez ne. Takéto operácie sú možné iba s malými výčnelkami. Manipulácie sú intra- a extraperitoneálne (vykonávané zvnútra brušnej dutiny alebo v podkožnej tukovej vrstve)..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika.
Kýla pri otvorení bránice pažeráka (HAP) je ochorenie charakterizované patologickým pohybom vnútorných orgánov do hrudníka, ktoré by sa malo normálne nachádzať pod bránicou. Hovoríme o brušnom pažeráku, žalúdku alebo črevách (zriedka).
príznakyChoroba v jednoduchej alebo hnisavej forme pokračuje so závažnými klinickými príznakmi. U dospelých sa okolo pupka objaví začervenanie, prsteň začne zvlhnúť.