loader

Hlavná

Späť

Aké sú siete na kýlu. Recenzia s cenami 12

Účinným spôsobom liečby prietrže je prietrž prietrže, ktorý sa môže uskutočňovať dvoma spôsobmi: otvoreným a použitím laparoskopie. Pri operácii sú herniové brány zosilnené špeciálnou sieťou, ktorá pomáha urýchliť proces hojenia a zabrániť možnosti recidívy choroby. Hernioplastika pomocou sieťky na prietrž vám umožní zbaviť sa herniálneho výčnelku a do šiestich mesiacov sa vrátiť do svojho obvyklého životného štýlu.

Chirurgická sieť na kýlu je endoprotéza, ktorá úplne nahrádza brušnú fasciu a je schopná plniť svoju funkciu. Sieťovina je vo väčšine prípadov vyrobená z polypropylénových priadzí, ktoré sú tkané špeciálnym spôsobom. Lekárska sieť má tendenciu sa po zavedení do tela natiahnuť, nespôsobuje nepohodlie, čo umožňuje prirodzeným spôsobom sťahovať svaly. Okrem toho, u pacientov nespôsobuje polypropylén rejekcie a alergické reakcie, riziko relapsu je prakticky nulové.

Druhy sietí

V modernej lekárskej praxi existuje niekoľko druhov sietí na prietrž, ktoré sa líšia nielen veľkosťou a technikou tkania, ale aj materiálom výroby. Rozlišujú sa tri typy endoprotéz:

  vstrebateľné; nevstrebateľné; čiastočne absorbovateľné.

Použitie úplne absorbovateľných sietí sa vykonáva výlučne po konzultácii s lekárom po analýze zložitosti pripravovanej operácie a veľkosti brány prietrže. Ak má pacient slabosť spojivového tkaniva a jeho nahromadenie je pomalšie ako resorpcia oka samotného, ​​existuje riziko recidívy. V tomto prípade sa pacientovi poskytne iný typ chirurgickej siete..

V chirurgii sa najčastejšie vyskytuje neabsorbovateľný typ kýly. Mriežky ruského výrobcu Linteks sú k dispozícii v rôznych modifikáciách s použitím rôznych materiálov. Medzi ktorymi:

  Fleksilen (líšia sa zvýšenou flexibilitou). Esfil (vyrobený z monofilného polypropylénu). Eslan (mäkký, vyrobený z mylarických vlákien). Uniflex (používa sa na ukončenie pooperačných hernií s komplexným priebehom choroby). Fluorex (vlákna pletiva sú potiahnuté špeciálnou látkou, ktorá chráni ranu pred infekciou).

Lekárske siete Lintex môžu byť vyrobené na objednávku, požadovanej veľkosti a typu tkania.

Čiastočne absorbovateľné siete zahŕňajú Ultrapro. Ich charakteristickou črtou je schopnosť vstrebávať častice materiálu po raste spojivového tkaniva. Takéto siete sa často používajú na rozsiahle poškodenie tkanív a na uzatváranie veľkých herniálnych brán..

Jednou z odrôd chirurgických sietí na herniu sú trojrozmerné sieťové systémy. Takáto endoprotéza sa vyznačuje zvýšenou spoľahlivosťou a pozostáva z niekoľkých častí:

  predný lalok (uzatvára herniové brány zvonka); zadný lalok (prekrýva bránu zvnútra); spojovací valec (určený na vyplnenie samotného otvoru).

Zavedenie trojrozmernej sieťky počas operácie vyžaduje jej fixáciu niekoľkými švami, takže implantát je bezpečne pripevnený a nedá sa posunúť.

Výhody použitia kýly:

  vysoký pozitívny výsledok operácie, nízka pravdepodobnosť recidívy choroby; Telo nie je odmietnuté telom, nespôsobuje alergické reakcie; podporuje spoľahlivé uzavretie herniálnych brán (sieť fixuje okraje diery, po ktorej sú zarastené spojivovým tkanivom); implantát je po operácii nepostrehnuteľný, nebráni pohybu, neovplyvňuje kvalitu života pacienta; krátke rehabilitačné obdobie, pacient je v nemocnici na jeden deň, telo je úplne obnovené do šiestich mesiacov; po inštalácii endoprotézy neexistuje žiadna bolesť a nepohodlie, nepociťuje „napätie“ tkanív.

Sieť hernia oka

V závislosti od typu chirurgického zákroku pri slabinovej prietrži sa zvolí typ endoprotézy. Pri zatváraní veľkej plochy trojuholníka sa používa sito s dĺžkou 9 cm a šírkou 6 cm. Je veľmi dôležité zvoliť najlepšiu možnosť implantácie, pretože pri inštalácii veľkého oka sa môžu vyskytnúť vrásky a malý - nezrovnalosti v tkanivách a riziko opätovného vyčnievania.

Počas chirurgického zákroku u mladých pacientov so šikmou inguinálnou prietržou sa odporúča vložiť malú sieťku na prietrž, ktorá zakrýva malé trojuholníky. Ak existuje riziko relapsu alebo je diagnostikovaná masívna lézia zadnej brušnej steny, je do oblasti predperitoneálneho priestoru umiestnený veľký chirurgický implantát. Malo by sa poznamenať, že chirurgická sieť pokrývajúca veľkú oblasť sa môže v budúcnosti stať prekážkou pri operáciách na močovom mechúre alebo cievach ilea. U starších pacientov sa táto funkcia nezohľadňuje..

Mriežka z pupkovej prietrže

Operácia na odstránenie pupočnej kýly sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: otvorením a použitím laparoskopie. Pri laparoskopii sa často používa herniálny systém, ktorý pozostáva z dvoch vzájomne prepojených sietí. Takáto endoprotéza dokonale uzatvára hernálny otvor akéhokoľvek priemeru a spoľahlivo fixuje hernálnu bránu. Rehabilitačné obdobie po hernioplastike je skrátené na niekoľko dní, pacient nepociťuje nepohodlie v pupočnej oblasti, cudzie teleso nie je organizmom odmietnuté.

Malé herniové brány sú uzavreté konvenčnou neabsorbovateľnou chirurgickou sieťou. Okraje implantátu sú pripevnené k vnútorným tkanivám brušnej steny pomocou špeciálnych lekárskych výstuží, ktoré môžu byť buď titánové alebo samo-vstrebateľné..

V posledných rokoch získalo čoraz väčšiu obľubu používanie čiastočne absorbovateľných sietí na pupočníkovú prietrž. Je oveľa ľahšie zarastať spojivovými tkanivami a vylučujú možnosť zjazvenia fibrózy..

Mriežka z brušnej prietrže

Pri zatváraní herniálneho otvoru v bruchu sa používa neabsorbovateľná alebo čiastočne absorbovateľná sieťovina. Ak bola choroba diagnostikovaná včas a operácia je naplánovaná v skorých štádiách choroby, chirurg nahradí otvor dierkou malou polypropylénovou vložkou. Pri veľkom výčnelku, keď sa vyžaduje rozsiahla implantácia, sa používa veľká etiketa, ktorá sa zaistí špeciálnym lekárskym zošívačom..

Výnimkou môžu byť individuálne charakteristiky tela, ako je obezita, vrodené patológie spojivových tkanív a životný štýl pacienta. Ak je pacientovi riziko sutúrneho rozporu alebo predĺženého rastu oka, lekár môže implantát dodatočne fixovať pomocou stehu..

Sieťka na ventrálnu prietrž

Operácia na odstránenie ventrálnej prietrže sa vykonáva pomocou polypropylénovej sieťoviny so špeciálnou väzbou. Pri chirurgii sa používajú oba ploché implantáty, ktoré počas operácie nadobúdajú potrebný tvar, ako aj oválne endoprotézy..

Špeciálna porézna makroporézna sieť má tvarovú pamäť a nevyžaduje ďalšie fixovanie švami. Trvanie operácie je skrátené, pacient nepociťuje bolesť, ktorá sa prejavuje pri šití sieťky. Bezproblémová fixácia navyše nepoškodzuje spojivové tkanivá, rýchlo sa zakorenuje v tele.

Výber polypropylénovej sieťoviny pre ventrálnu prietrž by mal vykonať lekár. Bez ohľadu na veľkosť herniového výčnelku by endoprotéza mala byť o päť centimetrov väčšia ako samotná diera pozdĺž celého okraja herniálneho portálu. Keď sú výčnelky veľké, chirurg vykoná lemovanie oka do okolitých tkanív. Toto vylučuje možnosť posunutia oka, jej skrútenie a zvrásnenie.

Základné princípy inštalácie pletiva na prietrž:

  sieť by sa mala fixovať medzi svalovo aponeurotickými tkanivami, aby sa zabránilo jej posunutiu; implantát by nemal byť v kontakte s podkožným tukom; neabsorbovateľná sieťová protéza sa nepoužíva pre zmiešané operácie; multifilamentové priadze sa nepoužívajú na pripevnenie makroporéznych ôk.

Dôsledky inštalácie oka na prietrž

Použitie hernioplastiky v chirurgii ukázalo vynikajúce výsledky, implantát implantovaný do podkožnej oblasti nemá prakticky žiadne riziko odmietnutia. Pacienti s herniovou sieťou sa už dva týždne po operácii vrátia k svojmu obvyklému spôsobu života. Endoprotéza sa rýchlo spojí so svalmi a spojivovým tkanivom a vytvára tak pevnú obranu proti relapsom.

V prvých dňoch sa môže pacient cítiť v oblasti operácie trochu nepohodlne, často je to psychologický efekt. Kýlová sieť nevyvoláva žiadne fyzické bolesti. Implantát je nainštalovaný na celý život, aj keď v budúcnosti dôjde k operáciám na mieste nainštalovaného oka, nijakým spôsobom to neovplyvní manipuláciu..

V ojedinelých prípadoch existuje pri prietrži riziko odmietnutia oka. Napriek hypoalergénnej povahe materiálov telo nemusí akceptovať cudzie teleso. Vo väčšine prípadov je to spôsobené zápalovými procesmi, infekciou rany alebo zmazaním pooperačnej jazvy. Pacient má v mieste implantácie oka hnisavý výtok zo jazvy, horúčky a bolesti. V takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom, aby zistili príčiny komplikácie a predpísali ďalšiu liečbu.

Aké sú príčiny pooperačnej prietrže a rehabilitácie po operácii, čítajte tu.

Hernia oka ceny

Na farmaceutickom trhu existuje mnoho výrobcov herniových sietí. Líšia sa nielen cenou, ale aj kvalitou spracovania. Aby ste si vybrali najlepšiu voľbu pre konkrétny typ prietrže, odporúčame vám oboznámiť sa s cenami chirurgických sietí..

Typ ôk prietrže

cena

6 000 - 15 000 rubľov

1 000 - 3 000 rubľov

3 000 - 7 000 rubľov

3D sieťové systémy

Použitie chirurgických sietí pri liečbe prietrže je najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť choroby. Včasná operácia kýly nespôsobí nepohodlie a neovplyvní kvalitu života.

Hernia mesh: ochrana proti recidíve

Chirurgia na odstránenie prietrže (hernioplastika) je najúčinnejšou metódou liečby prietrže. Nedávno bola prietrž najprv opravená a potom jednoducho „zašitá“ a pacient mal po určitom čase šancu dostať sa opäť k operačnému stolu. Pri starostlivom prístupe k telu boli relapsy zriedkavé, ale pri ťažkej fyzickej námahe sa prietrž obnovila a pokračovala ďalšia operácia..

Dnes chirurgovia používajú počas operácie špeciálnu sieť na posilnenie brány prietrže. Pomáha to nielen zrýchliť zotavenie pacienta, ale tiež výrazne znižuje pravdepodobnosť relapsu. Prvé operácie s inštaláciou siete sa začali v 90. rokoch minulého storočia, ale teraz sa začali praktizovať oveľa častejšie, pretože sa preukázala ich vysoká účinnosť. Dobre prežíva v tele (až 99%) a prakticky nespôsobuje relapsy.

Čo je kýlová sieť

V dnešnej chirurgii sa používa pri hernii niekoľko rôznych typov ôk. Líšia sa veľkosťou, typom tkania a materiálom, z ktorého sú vyrobené. Obvykle sa dajú rozdeliť do troch typov:

 • vstrebateľné;
 • čiastočne absorbovateľné;
 • nevstrebateľné

V skutočnosti je pletivo vnútornou protézou, ktorá nahrádza fasciu pobrušnice a je schopná vykonávať svoje funkcie. Po inštalácii je schopný sa natiahnuť, aby svaly nestratili svoju schopnosť voľne sa sťahovať a pacient prakticky necítil vo vnútri cudzie teleso..

Kýlová sieť je vyrobená z netoxického a hypoalergénneho polypropylénu. Nevstupuje do chemickej reakcie s telesnými tkanivami a neabsorbuje sa. Vďaka týmto vlastnostiam je riziko odmietnutia oka zo strany tela alebo opätovného objavenia sa prietrže znížené na nulu. Sieťka je pre telo bezpečná, nedeformuje sa a zachováva si elasticitu niekoľko desaťročí.

Najčastejšie používaným chirurgickým zákrokom je neabsorbovateľná sieťovina. So slabým spojivovým tkanivom pacienta a jeho pomalým vytváraním sa zvyšuje riziko recidívy, takže je vylúčená inštalácia absorbovateľnej a čiastočne absorbčnej sieťoviny. Inštalácia absorbovateľnej sieťky sa vykonáva zriedka, iba realistickým vyhodnotením veľkosti brány prietrže a komplexnosti pripravovanej operácie..

Sieťka je vyrobená podľa individuálnych štandardov, takže môže mať najneobvyklejší tvar a veľkosť.

Funkcie prietrže kýly

Na prišívanie prietrže je možné vykonať tak tradičnú operáciu brucha, ako aj laparoskopickú operáciu. Oká sa inštaluje počas operácie, čím sa vylučuje pravdepodobnosť opätovného výskytu prietrže a pomáha sa dosiahnuť úplné uzdravenie pacienta..

Po inštalácii plní funkciu svalu, prakticky ju nahrádza a používa sa v prípadoch, keď prírodný svalový väz nie je schopný odolať tlaku vnútorných orgánov. Je fixovaná bez zošívania v okamihu, keď sú vnútorné orgány umiestnené do brušnej dutiny.

Pri otvorenej operácii brucha je potrebný široký rez, ktorý umožňuje voľný prístup k bráne prietrže. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Výhodou brušného chirurgického zákroku je to, že sieťka sa dá nastaviť presnejšie a v budúcnosti znižuje riziko vytesnenia. Nevýhodou je ťažké obdobie zotavenia a kozmetický defekt v mieste operácie.

Laparoskopická chirurgia sa vykonáva v celkovej alebo spinálnej anestézii. Prostredníctvom malých vpichov sa zavádzajú špeciálne nástroje a pod dohľadom sa vykonávajú všetky potrebné manipulácie. Takéto operácie vykonávajú skúsení vysokokvalifikovaní chirurgovia..

Medzi pozitívne aspekty patrí rýchle zotavenie, neprítomnosť alebo mierna bolesť a nízka pravdepodobnosť infekcie. Laparoskopická operácia trvá podstatne menej času ako otvorená.

Zásady inštalácie endoprotézy

Aby sa predišlo komplikáciám v pooperačnom období, musí chirurg nainštalovať sieťku správne. Princípy inštalácie pletiva na prietrž sú tieto:

 • mriežka je fixovaná medzi svalovo aponeurotickými tkanivami, aby sa zabránilo jej posunutiu;
 • endoprotéza by nemala prísť do styku s podkožným tukom;
 • v zmiešaných operáciách sa neabsorbovateľná sieťovina nepoužíva;
 • multifilamentové priadze sa nepoužívajú na pripevnenie makroporéznej sieťoviny.

Výhody inštalácie kýly

Po nainštalovaní kýly sa pacient zotavuje dostatočne rýchlo. Ak porovnáme výsledky operácie s inštaláciou siete a bez nej, potom v prvom prípade existuje niekoľko výhod:

 • vysoké pozitívne výsledky výsledku operácie, v budúcnosti je relapsu prakticky vylúčený;
 • v tele nedochádza k alergickým reakciám a odmietnutiu;
 • spoľahlivé uzavretie herniových brán: sieťka spoľahlivo fixuje otvor okolo celého obvodu, po ktorom je obklopená spojivovými tkanivami;
 • po inštalácii je implantát pre pacienta takmer nepostrehnuteľný a neovplyvňuje jeho pohyb, nespôsobuje nepohodlie;
 • Obnova trvá menej ako šesť mesiacov. Pacient po operácii je prepustený druhý deň;
 • pacient nemá žiadne nepohodlie, bolesť, tkanivové napätie.

Obnova po inštalácii kýly

Obdobie obnovy závisí od typu operácie. S laparoskopiou to zaberie oveľa menej času. Pacient je pod dohľadom lekára 3 až 4 dni. Do dvoch týždňov po operácii môže pacient robiť obvyklé veci, šesť mesiacov po operácii je odstránené obmedzenie fyzickej aktivity a po 8 mesiacoch - začať hrať šport.

Pri otvorenej operácii trvá liečenie stehov veľa času. Prvých 5-7 dní si vyžaduje dohľad lekára, obväzy, ošetrenie stehu. Okrem toho môžu byť predpísané lieky. Obnova trvá asi šesť mesiacov, počas ktorých sa odporúča, aby pacient zdvihol bremeno s hmotnosťou do 5 kg, obmedzil akúkoľvek fyzickú aktivitu a zapojil sa do športových aktivít.

Možné komplikácie

Po operácii prietrže s umiestnením ôk sa môžu vyskytnúť niektoré komplikácie. Najbežnejšie z nich:

 • hnisanie stehov. Liečbu vyžaduje chirurg, pitva abscesov, je predpísaný priebeh antibiotík;
 • bolesť v pooperačnom období. Lieky proti bolesti sú predpísané;
 • krvácajúci. Používajú sa lieky alebo je potrebný ďalší chirurgický zákrok;
 • sieťové odmietnutie prietrže. Individuálna reakcia tela, v ktorom chcete implantát odstrániť.

Recidívy a ich príčiny

Kýla sa vyskytuje u 2 až 10% pacientov. Príčiny ich výskytu závisia od rôznych faktorov. V niektorých prípadoch je to chyba lekára, ale je to hlavne neschopnosť pacientov dodržiavať pooperačné odporúčania..

Možné dôvody pre objavenie sa prietrže:

 • chybne zvolená operačná taktika, chyby počas operácie;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • choroby sprevádzané kašľom;
 • hnisanie v mieste operácie;
 • zápcha
 • trpiaci nadváhou, sklon k obezite;
 • nedodržiavanie odporúčaní lekára.

Orezávanie prietrže pri inštalácii endoprotézy sa teraz praktizuje veľmi široko. Materiál na výrobu pletiva sa stáva stále dokonalejším. Po dohode s lekárom si pacient môže zvoliť najvhodnejšiu možnosť sieťoviny. Kvalita budúceho života pacienta do značnej miery závisí od jej kvality a od skúseností lekára.

Vlastnosti inštalácie ôk prietrže a ich typy

Aby sa predišlo recidíve prietrže, je do pacienta všitá sieťovina, ktorá zabraňuje vypadávaniu orgánov. Tento spôsob chirurgického zákroku sa nazýva hernioplastika a považuje sa za najúčinnejší pri liečbe hernií..

Foto 1. Sieťová protéza vám umožňuje držať orgány v ich anatomických medziach. Zdroj: Flickr (maurizio battisti).

Čo je kýlová sieť

Hernálna sieť je endoprotéza vyrobená zo syntetických materiálov: najčastejšie z propylénu. Materiály nie sú toxické, nespôsobujú alergie a organizmus ich zriedka odmietne, pretože nevstúpia do chemických reakcií s tkanivami a orgánmi. Vo väčšine prípadov je pletivo nainštalované bez problémov: v procese hojenia rastie prirodzene v tkanive.

Endoprotéza nahrádza oslabený svalový väz a drží orgány v brušnej dutine, čím bráni strate. Používa sa na liečbu rôznych druhov prietrží: trieslovín, pupočníkových a brušných prietrží. Oká sa v každom prípade merajú a vyberajú jednotlivo v závislosti od štruktúry herniového vaku.

Poznámka! Ak je veľkosť veľká, pacient bude mať záhyby a ak sú malé, tkanivá sa rozptýlia a endoprotéza nebude schopná zadržiavať orgány. Zvýši sa riziko relapsu..

Hrudná sieťka je veľmi silný fixačný prostriedok, ale je tiež elastický. Táto vlastnosť robí pacienta neviditeľným: mriežka sa prispôsobuje každému jeho pohybu, ohnutiu a polohe. Je oprávnená zdvíhať závažia a cvičiť.

Výhody a nevýhody používania sietí

Výhody použitia takejto endoprotézy zahŕňajú:

 • prevencia recidívy choroby;
 • zníženie bolesti po chirurgickom zákroku, pretože pletivo neumožňuje napínanie tkanív;
 • spoľahlivé uzatvorenie brány prietrže materiálom, ktorý rýchlo prerastie spojivovým tkanivom a stáva sa súčasťou tela;
 • mriežka pacient nepociťuje a nezasahuje do každodenného života.

Okrem toho je zjavnou výhodou skrátenie doby rehabilitácie. Po 2 týždňoch sa človek vráti do normálneho života. Po 8 týždňoch mu lekári umožnia športové, ľahké typy. A po šiestich mesiacoch bude môcť pacient dovoliť akúkoľvek záťaž. V operácii bez použitia oka sa podmienky zvyšujú a na zaťaženie sa ukladajú obmedzenia.

Nevýhody zahŕňajú komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť po operácii:

 • zápal, zvyčajne krátkodobý, ktorý sa objavuje ako reakcia tela na cudzie teleso;
 • výskyt adhézií a extrúzie, ak sa sieťka začne pohybovať v mäkkých tkanivách;
 • vývoj fistúl alebo infekcií, keď je protéza umiestnená do kontaminovanej rany.

Okrem toho môže dôjsť k odmietnutiu ôk a potom sa musí odstrániť.

Poznámka! V procese hojenia po operácii by pacient nemal mať silnú bolesť. Ak vznikol a nezmizol - je to prvý znak začiatku odmietnutia endoprotézy.

Klasifikácia a vlastnosti kýly

Herniové siete sa líšia v závislosti od typu kýly, pre ktorú sú určené: pre bradavkovú, pupočnú alebo brušnú herniu. Pretože v každom z týchto prípadov budú funkcie pletiva mierne odlišné, endoprotézy sa vyberú odlišne čo do veľkosti a typu..

Pre slabinovú prietrž

V prípade slabiny prietrže sa odoberie oko 6x9 cm, čo sa považuje za optimálne. V závislosti od typu operácie a individuálnych charakteristík pacienta sa však veľkosť môže mierne meniť.

Ale pre mladých ľudí sa lekári snažia zachytiť menšie siete, pretože ak sa tak nestane, veľká endoprotéza v budúcnosti v prípade potreby ovplyvní fungovanie močového mechúra. A starším pacientom, u ktorých je vyššie riziko relapsu, sa poskytujú väčšie siete na zlepšenie fixácie orgánov..

Endoprotéza by mala byť neabsorbovateľná, pretože spojivové tkanivo pri ingvinálnej prietrži najčastejšie oslabuje a nie je možné ju bez sieťky zosilňovať. Svaly budú potrebovať podporu počas celého života pacienta, takže endoprotéza je vybraná pre dobré.

Švy na upevnenie nie sú v tomto prípade potrebné.

Foto 2. Pri inštalácii inguinálnej endoprotézy nie je potrebné šitie. Zdroj: Flickr (amdalton).

S kýlou brucha

Pre tento typ choroby sú zavedené buď neabsorbovateľné siete, pretože svaly môžu byť potrebné na celý život, alebo tie, ktoré čiastočne vymiznú. O tom rozhodne lekár po stanovení diagnózy.

Veľkosť sa líši od štádia: ak je prietrž veľká, endoprotéza bude tiež veľká a ak je počiatočná fáza obmedzená na malú.

A prietrzi brucha je potrebné spevniť sieťovinu pomocou švov alebo pomocou špeciálnej lekárskej zošívačky..

Pre pupočníkovú prietrž

Endoprotézy pre pupočnú kýlu používajú malé - spoľahlivo uzatvárajú herniové brány, ktoré sú pri tomto type ochorenia malé a nepotrebujú veľké siete..

Siete samotné môžu byť neabsorbovateľné a čiastočne absorbovateľné. O tom rozhodne lekár v závislosti od stavu prietrže a svalov pacienta. Najčastejšie sa však používajú endoprotézy čiastočnej resorpcie, pretože sa rýchlejšie a ľahšie zarastajú spojivovým tkanivom. A riziko rozvoja cicatriciálnej fibrózy je znížené.

Poznámka! Inštalácia hernálnej siete sa neodporúča pacientom mladším ako 20 rokov, pretože ich telo neustále rastie a zároveň sa zvyšuje riziko odmietnutia..

Mriežkové zobrazenia

V závislosti od materiálu získava sieť rôzne vlastnosti: môže sa v tele úplne rozpustiť, čiastočne rozpustiť alebo vôbec. Odtiaľ sa odoberajú tri hlavné typy kýlovej endoprotézy.

vstrebateľné

Takéto siete sú vyrobené z materiálu, ktorý sa môže po určitú dobu rozpúšťať v tkanivách pacienta. Ale pretože svaly často potrebujú dlhú, ak nie stálu podporu, sú používané zriedka. A potrebu zvoliť takúto mriežku určuje iba lekár.

Resorbovateľné endoprotézy majú kontraindikáciu: nemôžu byť inštalované u pacientov, ktorých spojivové tkanivo rastie pomaly. V tomto prípade sa pletivo môže rozpustiť skôr, ako rastie tkanivo, ktoré ho drží, a potom sa zvyšuje riziko recidívy.

nevstrebateľných

Tento typ prietrže hernie je vyrobený z materiálov, ktoré zostanú v tele pacienta a počas celého života podporia oslabené svaly. V chirurgii sú bežné tieto siete.

Zvyčajne sú vyrobené z polypropylénu a niekedy z dakronových vlákien, čo robí endoprotézu mäkšou. Existujú tiež siete potiahnuté špeciálnou látkou, ktorá chráni ranu pred infekciami.

Čiastočne absorbovateľné

Zdá sa, že takéto siete kombinujú dva predchádzajúce typy: sú napoly vyrobené z polypropylénu a zvyšok je vyrobený z materiálu, ktorý sa v tele úplne rozpustí..

Polypropylénové vlákna sú veľmi flexibilné, čo pomáha udržiavať elasticitu tkanív po zmiznutí absorbovateľného materiálu. A to sa stane rok po operácii.

Postup inštalácie mriežky

Kýlová endoprotéza sa inštaluje jedným z dvoch spôsobov: buď otvoreným chirurgickým zákrokom alebo laparoskopiou..

Pri otvorenej chirurgii sa pletivo inštaluje prostredníctvom rozsiahleho rezu na pobrušnici pacienta. Takýto rez umožňuje voľný prístup k bráne prietrže a najčastejšie sa používa pri veľkých prietržoch. Stojí to menej ako laparoskopia, ale existuje dostatok nedostatkov tejto metódy:

 • rehabilitačné obdobie trvá veľa času;
 • vysoké riziko komplikácií spôsobených infekciou;
 • dlhé hojenie rán a následné vytváranie hustých jaziev;
 • po operácii bude pacient pociťovať bolesť.

Pri laparoskopii chirurg používa mini-videokamery, pomocou ktorých môže pri inštalácii oka presne koordinovať činnosti. Samotná endoprotéza je implantovaná laparoskopom - špeciálnym zariadením, vďaka ktorému je sieť z vnútornej strany nainštalovaná, čo vyžaduje iba tri vpichy na tele pacienta..

Po laparoskopii nie sú žiadne jazvy, hojenie je rýchlejšie, infekcia je vylúčená. Táto metóda však nie je vhodná pre všetky typy hernií a stojí viac ako otvorená operácia.

Rehabilitácia po operácii

Po operácii zostáva pacient v nemocnici týždeň, ak bola operácia otvorená, a trochu viac ako tri dni s laparoskopiou. Ak má zápal, predpisuje mu antibiotiká, ak trpí bolesťami - analgetikami.

Po prepustení rehabilitácia nekončí. Teraz bude musieť pacient nielen ísť do nemocnice na fyzioterapiu a cvičenie, ale aj na diétu. Lekár navrhol, aby vylúčil potraviny, ktoré spôsobujú zápchu alebo zvyšujú tvorbu plynu v črevách..

Okrem toho v prvých týždňoch po operácii nemôže pacient zdvíhať závažie a fyzická aktivita sa musí znížiť na minimum.

Najlepšie pletivo pre trieslovinu prietrže

Oprava kýly oka

Štandardnou operáciou pri inštalácii sieťového implantátu je hernioplastika. Po vykonaní rezu a odstránení prietrže hernie sa na tkanivo obklopujúce výstup prietrže aplikuje sieťovina.

  1. Riziko relapsu je 3% a znižuje sa po pooperačnom režime;
  2. Hromadné defekty vyžadujú viac švov, čo môže viesť k poškodeniu nervov;
  3. Pooperačné nepohodlie a bolesť sú neprítomné alebo minimálne;
  4. Obnova je rýchla a inštalácia mriežky vám umožňuje vykonávať fyzickú prácu bez obmedzení (s prihliadnutím na postavu a skutočné schopnosti tela);
  5. Trvanie operácie je 30 - 60 minút.

Mriežka na operáciu kýly - na čo je a ako sa používa?

Modernou metódou liečby rôznych štádií prietrže je úseková hernioplastika. Táto metóda zahŕňa použitie lekárskej siete, ktorá pomáha uzavrieť bránu prietrže a posilňuje okolité tkanivo. Takáto sieťka na prietrž má tendenciu zakoreniť sa v ľudskom tele, preto je táto metóda liečby 99% účinná.

Chirurgická sieť na kýlu sa používa ako vnútorná protéza, ktorá nahrádza brušnú fasciu a vykonáva ich funkcie. Zavedená endoprotéza počas operácie má tú vlastnosť, že sa napína, vďaka čomu sa svaly môžu voľne sťahovať. Výsledkom je, že sa človek cíti dobre a necíti sa vo svojom vnútri cudzie teleso.

odrody

Dnes existuje široká škála sieťových implantátov. Líšia sa medzi sebou formou a tkaním. Neprestávajú tam vedecké a technické možnosti, každý deň sa otvárajú nové materiály, ktoré sa používajú ako endoprotézy. Preto má pacient možnosť zvoliť si materiál vhodný pre seba.

Sieť hernia je týchto typov:

 • nevstrebateľných.
 • Čiastočne absorbovateľné.
 • Úplne vstrebateľný.

Najobľúbenejšie a často používané v plastickej chirurgii sú neabsorbovateľné siete vyrobené ruským výrobcom Linkasom. Tieto endoprotézy oka sú známe pre svoje relatívne nízke náklady. Existuje niekoľko typov sietí Linkas:

 • Esfil - vyrobený na základe monofilného propylénu, často používaného v chirurgii.
 • Uniflex - navrhnutý pre závažné prípady, najmä pri odstraňovaní pooperačných hernií.
 • Eslan - pri výrobe sa používajú dakronové vlákna, ktoré dodávajú materiálu špeciálnu mäkkosť.
 • Flexilen - známy svojou vysokou flexibilitou, ktorá je praktická pre chirurgov v práci.
 • Vlákna Fluorex sú odolné voči infekciám spôsobeným povlakom z fluórpolyméru.

Čiastočne absorbovateľné siete sú najobľúbenejšie pod značkou Ultrapro. Nepoužívajú sa tak často, hlavne pri liečbe veľkých kýly. Rozpúšťajú sa po tom, ako je kýlová brána zarastená spojivovými tkanivami pacienta.

Plne vstrebateľné siete sa používajú veľmi zriedka a opatrne. Pri ich použití existuje pravdepodobnosť recidívy prietrže, ak vaše vlastné tkanivo nemá čas rásť na hernálnej bráne pred resorbciou oka. V tomto prípade je potrebná druhá operácia..

 • Inertia - implantát zo siete ľahko prežije bez zápalu a alergií.
 • Schopnosť liečiť chorobu je takmer neodvolateľná. Okrem toho je pravdepodobnosť jeho opätovného výskytu iba 0,5 - 1,0%.
 • Táto metóda predstavuje spoľahlivé ošetrenie..
 • Oko nie je vôbec cítiť a nevytvára nepohodlie
 • Krátke a bezbolestné pooperačné obdobie.
 • Dobré kozmetické účinky.

Spôsoby inštalácie

V modernej chirurgii je pletivo na brušnú prietrž nainštalované dvoma spôsobmi:

Keď je operácia otvorená, urobí sa široký rez, aby prenikol kýlovou bránou. Tento postup sa vyskytuje v lokálnej anestézii. Výhodou tejto metódy je možnosť presnejšieho zavedenia endoprotézy, preto je riziko jej vytesnenia znížené. Náklady na operáciu otvorenej prietrže sú nízke. Nevýhody tohto spôsobu zahŕňajú ťažkú ​​regeneračnú dobu, kozmetický defekt na tele v miestach odstránenia prietrže.

Pri laparoskopii drobnými vpichmi kože sa zavádzajú zdravotnícke pomôcky a vykonávajú sa manipulácie na odstránenie kýly. Tento proces prebieha v celkovej alebo spinálnej anestézii. Tento postup vyžaduje vysokú kvalifikáciu a dostatočné skúsenosti chirurga. Je potrebné mať na pamäti, že počas a po takejto operácii môžu nastať vážne komplikácie.

Napriek tomu, že chirurgická sieť na opravu prietrže je inertný materiál a je ľahké si na ňu zvyknúť, existujú prípady, keď je potrebné ju odstrániť. Príčinou môžu byť zistené príznaky odmietnutia implantátu telom. Úspešnosť operácie závisí od toho, ako dobre je endoprotéza nainštalovaná, koľko lokálneho tkaniva sa posilnilo a ako telo reaguje na nainštalovanú endoprotézu..

Známky odmietnutia tela:

 • Horúčka.
 • Bolesť v mieste inštalácie endoprotézy.
 • Hnisanie pooperačnej rany.

Viac na tému: Bežné typy výčnelkov hrudnej chrbtice

Po ukončení chirurgického procesu by mal byť pacient na klinike pod dohľadom lekára. V závislosti od spôsobu operácie prietrže sa určuje doba hospitalizácie pacienta. Pri otvorenej metóde vedenia bude trvať dlhšie, než sa zotaví - 5 až 7 dní, v prípade laparoskopie, 3 až 4 dni stačí na to, aby boli pod dohľadom špecialistov. Na špecializovanej klinike lekári menia obväzy, ošetrujú rany av prípade potreby predpisujú lieky.

Po prepustení z kliniky z dôvodu prevencie je potrebné nezávisle vykonať opatrenia na zotavenie predpísané lekárom. Tie obsahujú:

 • špeciálna strava,
 • cvičebná terapia,
 • návšteva fyzioterapie.

Počas celého obdobia zotavenia musí pacient obmedziť fyzickú aktivitu, je zakázané zdvíhať závažia nad 5 kilogramov, aby sa zapojili do ťažkých športov. Odporúča sa chodiť na čerstvý vzduch, vykonávať ľahkú gymnastiku.

Úplné uzdravenie po plastickej chirurgii zvyčajne trvá asi šesť mesiacov, v ťažkých prípadoch môže dosiahnuť až jeden rok a normálny životný štýl môžete viesť po 2 týždňoch. Trvanie obdobia vymáhania je ovplyvnené:

 • Spôsob inštalácie lekárskej siete na prietrž.
 • Fyziologické vlastnosti tela.
 • Veková kategória pacientov.
 • Celkový stav tela.

Sieťové endoprotézy sú úplne neškodné materiály a operácie s ich použitím sa považujú za ľahko prenosné. Po období rehabilitácie sa človek môže úplne vrátiť do svojho predchádzajúceho životného štýlu. Vzhľadom na všetky tieto vlastnosti vyplýva, že najlepším spôsobom, ako odstrániť prietrž, je operácia pomocou lekárskych sietí počas procesu..

 • Hlavné typy sietí používaných na opravu prietrže
 • Metódy inštalácie kýly
 • Pooperačná rehabilitácia po inštalácii sieťky na prietrž

Uskutočnenie opravy prietrže bránky je najdôležitejšou fázou liečby patológie. Pri modernej chirurgii sa aktívne používajú prietržové siete, ktoré umožňujú sprísniť okraje brány a obnoviť integritu poškodenej steny..

Pri dlhodobej liečbe kýly sa používala výlučne expozičná metóda, pri ktorej sa slabé miesto, kde sa vytvára brána, posilnilo vďaka vlastným tkanivám pacienta. Hernioplastika bez napätia zahŕňa použitie špeciálnych sietí, ktoré vám umožňujú pevne uzavrieť bránu prietrže a zabrániť výskytu závažných patológií. Použitie pletiva na prietrž poskytuje takmer absolútne záruky neexistencie komplikácií a opätovného objavenia sa prietržových brán..

Odstránenie prietrže pomocou špeciálnych sietí si v poslednom čase získalo značnú obľubu, preto sa v mnohých krajinách aktívne rozvíja stále viac rôznych variácií takýchto implantátov. Väčšina typov sietí používaných pri chirurgickej liečbe kýly je vyrobená z polypropylénu..

Polypropylénová sieť použitá na opravu prietrže má mnoho výhod, pretože rastie s vlastnými tkanivami v priebehu času, takže problém opätovného objavenia prietrže za to zvyčajne nestojí. Okrem toho polypropylénový film neuvoľňuje žiadne látky a nerozkladá sa, preto ho telo pacienta neodmieta a nespôsobuje ani alergické reakcie..

Existuje mnoho variácií sieťových tkaní, ktoré vám umožňujú zvoliť najlepšiu voľbu pre konkrétnu osobu. Polypropylénová sieťovina je pripevnená k okrajom prietrže pomocou stehu alebo pomocou špeciálneho chirurgického lepidla. Napriek tomu, že polypropylénová sieť sa v priebehu času nevyrieši, ale zostáva u pacienta navždy, so správnym výberom implantátu a správnym vykonaním operácie, nepociťujú pacienti nepohodlie z prítomnosti cudzieho telesa a prietrž sa znova neobjavuje..

Druhou najbežnejšie používanou sieťou sú absorbovateľné siete na chirurgickú opravu prietrže. Tieto siete sú vyrobené zo špeciálneho materiálu, ktorý sa po určitom čase začína rozpúšťať a produkty rozkladu sa vylučujú telom. Takáto chirurgická sieť na dlhú dobu pokrýva herniálne brány, čo prispieva k rastu vlastných tkanív tela..

Hlavnou fázou liečby prietrže je chirurgia, plastická chirurgia tzv. Kýlovej brány. Pri chirurgii sa používajú dva spôsoby chirurgie: beznapäťová a napínavá hernioplastika.

V tomto článku uvažujeme o metóde bez napnutia, a to o sieťových implantátoch pre prietrž, typy, spôsoby inštalácie a cenu..

Po operácii je možné úplné zotavenie s trieslovinou prietrže. V priebehu operácie sa defekt nájdený v brušnej stene prišije a posilní pomocou propylénovej siete použitej pri týchto chirurgických operáciách, aby sa ochránil pacient pred opakovaným ochorením a aby sa dosiahol výsledok..

Účinnou metódou liečby rôznych typov brušnej prietrže je hernioplastika s použitím špeciálnych materiálov, ktoré uzatvárajú prietržovú bránu.

Sieť na kýlu je vyrobená z takých materiálov, ktoré pôsobia ako náplasť, ktorá nielen zakrýva dieru v tkanivách, ale tiež ich posilňuje. Sieťové operácie sa vykonávajú od konca 20. storočia..

Sieťka na operáciu trieslovej prietrže

Pri slabinovej prietrži sa používa polypropylénová sieť, ktorá je kompatibilná s tkanivami, má ľahkosť a hypoalergénne vlastnosti. Implantát rýchlo zakorení bez uvoľnenia toxínov..

Na tento účel je vhodná akákoľvek operácia, pretože protéza sa ľahko narovná a rýchlo zafixuje svorkami bez ďalších zariadení..

Odstránenie trieslovej prietrže sa uskutočňuje otvorenou alebo laparoskopickou hernioplastikou. Každá verzia operácie sa môže vykonať s inštaláciou sieťového implantátu..

Ten sa spojí s tkanivami brušnej dutiny, drží orgány na svojom anatomickom mieste a bráni ich výstupu cez oslabené svaly prednej brušnej steny..

Inštalácia mriežky sa môže vykonať s vadou akejkoľvek veľkosti a typu.

Endoprotézy pri prietrži môžu urýchliť proces zotavenia a zabrániť vzniku relapsu a pooperačnej prietrže.

U mužov je často diagnostikovaná hnačka a môže spôsobiť neplodnosť, preto lekár po zistení choroby predpíše operáciu a začne sa príprava. Oprava prietrže s inštaláciou sieťky vedie k zotaveniu a zotaveniu pacienta do šiestich mesiacov.

Sieť na trieslovinu prietrže je endoprotéza, ktorá nahrádza fasciu pobrušnice a preberá ich funkciu. Takýto implantát sa vyrába častejšie z polypropylénových nití, ktoré sa môžu natahovať, čo nezasahuje do prirodzeného sťahovania svalov..

Aby sa posilnila predná brušná stena, používa sa niekoľko typov sietí. Líšia sa veľkosťou, technikou tkania a materiálom.

Existujú tri hlavné typy sietí:

 1. vstrebateľné.
 2. nevstrebateľných.
 3. Čiastočne absorbovateľné.

Absorpčné siete sa používajú zriedkavo, majú obmedzený zoznam indikácií.

Výber v ich prospech sa uskutočňuje po vyhodnotení zložitosti pripravovaného chirurgického zákroku a veľkosti brány prietrže. Pri slabom spojivovom tkanive sa takmer nikdy nepoužívajú, pretože v tomto prípade je potrebné svaly počas celého života udržiavať. Pre veľké a obrie hernie sa uvádzajú nenasiakavé alebo čiastočne vstrebateľné implantáty..

Pri často sa opakujúcej patológii nemá zmysel zavádzať dočasnú endoprotézu, pretože kýla sa čoskoro opäť objaví na pozadí vysokej fyzickej námahy a zvýšeného vnútrobrušného tlaku..

Pri ingvinálnej prietrži je indikované použitie neabsorbovateľných sietí, ktoré po chirurgickom zákroku fúzujú s tkanivami a fixujú oslabené väzivo na prevenciu vyčnievania vnútorných orgánov..

V Rusku je najslávnejším výrobcom sieťových implantátov spoločnosť Linteks, ktorá vyrába rôzne modely endoprotéz..

Zástupcovia protéz spoločnosti Linteks:

 • „Fluorex“ - majú špeciálny náter, ktorý zabraňuje infekcii;
 • „Esfil“ - sú vyrobené z monofilného polypropylénu;
 • „Flexylén“ - flexibilné endoprotézy;
 • „Uniflex“ - používajú sa na opravu defektu v pooperačných kýlach;
 • „Eslan“ - vyrobené z mäkkých dakronových vlákien.

Výrobca Linteks vyrába sieťové implantáty na mieru pre jednotlivé parametre podľa typu tkania a veľkosti.

Čiastočne absorbovateľné siete vyrába tak dobre známa ruská spoločnosť ako Ultrapro. Tieto produkty majú tendenciu postupne sa rozpúšťať pri raste spojivového tkaniva. Takéto implantáty sa častejšie používajú na pokrytie veľkých a stredných defektov..

Pri kýle v slabinách sa používajú tiež trojrozmerné implantáty, ktoré sa vyznačujú zvýšenou silou. Táto sieť pozostáva z predného, ​​zadného a spojovacieho laloku.

Na výrobu implantátov sa používajú polymérne a komerčné siete. Prvá štruktúra je podobná komárom, má nízku cenu a používa sa v krajinách so zlou finančnou situáciou pacientov. Obchodné pletivo vyrobené z polyesteru a polypropylénu. Známy zástupca vyrábajúci kvalitné komerčné siete, spoločnosť „Bio-A“.

Výhody použitia sieťového implantátu pri slabinovej prietrži:

 • rýchla rehabilitácia po oprave kýly;
 • nespôsobuje nepohodlie, ktoré je pre pacienta absolútne nepostrehnuteľné;
 • zabraňuje opätovnému rozvoju patológie;
 • neodtrháva sa, nespôsobuje alergickú reakciu;
 • nie je tam žiadny pocit napätia v tkanive.

Pri výbere variantu sieťového implantátu sa berie do úvahy technika operácie. Na zavretie trojuholníka chirurg fixuje implantát široký 6 cm a 9 cm dlhý. Veľkosť ôk je veľmi dôležitá, pretože pri inštalácii malého implantátu existuje riziko opätovného výskytu choroby, a ak je implantát príliš veľký, vrásky sa.

Ukázalo sa, že väčšina mladých pacientov má nainštalovanú malú endoprotézu na uzavretie trojuholníka. U starších pacientov, u ktorých sa riziko relapsu významne zvyšuje, je na inštaláciu v oblasti peritoneálneho priestoru zobrazená široká sieť.

Mínus implantátu je prítomnosť kontraindikácií, ale v opačnom prípade je to skvelý spôsob, ako uzavrieť defekt trieslového kanálu.

Oprava prietrže začína prístupom k herniovému vaku, potom je odstránená ingvinická prietrž a oko je upevnené v oblasti trojuholníka.

Počas fixácie sieťového implantátu sú dôležité tieto body:

 • implantát by mal byť dobre udržiavaný medzi aponeurotickými tkanivami, aby sa zabránilo jeho migrácii;
 • v prípade zmiešaných operácií, keď sa vykonáva zásah na odstránenie niekoľkých patologických procesov, je použitie neabsorbovateľných sietí kontraindikované;
 • implantát je nainštalovaný tak, aby neprišiel do styku s podkožným tukom.

Porušenie techniky na odstránenie prietrže alebo nesprávny výber implantátu môže viesť k komplikáciám.

Hernioplastika s inguinálnou herniou vykazuje dobré výsledky, ale do veľkej miery závisí od stavu pacienta, charakteristík patologického procesu a veľkosti defektu..

V niektorých prípadoch sa počas brušnej prietrže zistia ďalšie patológie brušnej dutiny, ktoré neboli predtým diagnostikované, a to tiež ovplyvní výber protézy..

Mriežka sama o sebe nespôsobuje žiadne nepohodlie. Implantát sa nastavuje na dlhú dobu alebo na celý život, a aj keď je potrebné vykonať ďalšiu operáciu v brušnej dutine, nebude rušiť a nebude odstránený.

Po operácii je veľmi zriedkavé, že existuje riziko takýchto komplikácií:

 • odmietnutie ôk;
 • hnisanie rany;
 • erózia produktu;
 • pocit cudzieho tela;
 • chronická bolesť
 • u mužov - porušenie ejakulácie;
 • priľnavosť oka;
 • migrácia implantátu.

Takéto komplikácie sú vylúčené, ak pacient dodržiava pooperačný režim. To zahŕňa diétu, elimináciu fyzickej aktivity, prevenciu zápchy a nadúvania, nosenie inguinálnej ortézy.

Náklady na sieťové implantáty sa výrazne líšia od rôznych výrobcov a cenový rozdiel pre jeden model môže byť niekoľko tisíc rubľov.

Koľko stojí endoprotéza pletiva na odstránenie defektu trieslového kanálika:

 • vstrebateľné - od 5 000 do 16 000 rubľov;
 • neabsorbovateľný - od 2 000 do 5 000 rubľov;
 • trojrozmerné - z 9000 rubľov;
 • čiastočne absorbovateľné - od 4 000 do 8 000 rubľov.

Použitie siete počas prevádzky poskytuje dobrú predpoveď na zotavenie. V súčasnosti je takýto implantát považovaný za najoptimálnejšiu možnosť prevencie recidívy a rozvoja ventrálnej prietrže.

laparoskopia

Laparoskopická operácia je odstránenie prietrže a inštalácia implantátu pomocou malých vpichov brušnej steny. Laparoskop umožňuje chirurgovi vstúpiť do siete a nainštalovať ju do patologickej oblasti pobrušnice.

  1. Vykonáva sa iba v celkovej anestézii, pretože mnoho pacientov má kontraindikácie;
  2. Pacient je prepustený druhý deň po operácii;
  3. Operácia trvá až 60 minút;
  4. Regenerácia je rýchla, človek sa za pár týždňov vráti do normálneho života a fyzickej aktivity.

Laparoskopická operácia pri slabinovej prietrži je kontraindikovaná u pacientov s poruchami CVS a pľúc, existuje tiež riziko pooperačných komplikácií a ťažkostí počas operácie.

Trojrozmerná mriežková gernioplastika

Modernou technikou na chirurgickú liečbu ingínovej prietrže je chirurgia s inštaláciou trojzložkového implantátu.

Hernia systém PROLENETM pozostáva z nasledujúcich častí:

  1. Klapka na fixáciu na vnútornej strane pobrušnice;
  2. Cork - spojovacia časť;
  3. Klapka na vonkajšiu fixáciu pokrývajúcu peritoneálnu stenu.

Sieť hernia oka: prevádzka

Sieťka na operáciu kýly

Chirurgia na odstránenie prietrže je jedinou účinnou metódou liečby takejto patológie. A úspech liečby bude závisieť od správnosti operácie. Na posilnenie slabého miesta tela sa aktívne používa chirurgická sieť na prietrž. Pevne uzatvára bránu prietrže a minimalizuje pravdepodobnosť recidívy.

Čo je kýlová sieť

Hernia mesh - zariadenie, ktoré umožňuje v procese chirurgického odstránenia prietrže dosiahnuť úplné uzdravenie a minimalizovať pravdepodobnosť opätovného rozvoja choroby.

Slúži ako sval a používa sa, keď prirodzený svalový vaz už nie je schopný vydržať zaťaženie vnútorných orgánov. V tomto prípade môže dôjsť k opätovnému vytvoreniu prietrže..

Vytvorenie siete zaručuje absenciu relapsu počas celého života.

Sieťku je možné nainštalovať laparoskopickou alebo tradičnou operáciou prietrže hernie. Po ukončení operácie a v procese vracania vnútorných orgánov na brušný povrch je fixovaný bez stehov..

Kýlová sieťka je vyrobená z polypropylénu, ktorý je absolútne bezpečným, netoxickým a hypoalergénnym materiálom..

Tento materiál neabsorbuje a nevstupuje do chemickej reakcie s orgánmi a tkanivami tela. Sieť preto nespôsobuje podráždenie ani alergické reakcie..

Materiál si zachováva svoj tvar a elasticitu po celé desaťročia, takže pravdepodobnosť jeho odmietnutia alebo opätovného rozvoja choroby je nulová.

výhody

Materiál, z ktorého sú siete vyrobené, nie je telom odtrhnutý a po operácii je rýchlo utiahnutý spojivovým tkanivom. Po šiestich mesiacoch sa pacient už môže vrátiť k akejkoľvek fyzickej aktivite. Dva týždne po implantácii sa pacient vracia k svojmu obvyklému životu a po ôsmich sa môže venovať ľahkým športom.

Medzi hlavné výhody používania mriežky patrí:

 1. Minimálne riziko opakovania prietrže.
 2. Je vyrobený z materiálu, ktorý nie je v tele odmietnutý a nespôsobuje alergické reakcie..
 3. Nezasahuje a vôbec sa necíti.
 4. Znižuje pooperačnú bolesť vďaka sieťke, ktorá bráni napnutiu tkaniva.
 5. Kýlová brána sa uzatvára odolným materiálom, ktorý rýchlo prerastie spojivovým tkanivom.
 6. Obdobie rehabilitácie je oveľa kratšie ako po operácii, pri ktorej nie je použitá žiadna sieť..

Vlastnosti inštalácie ôk prietrže a ich typy

Aby sa predišlo recidíve prietrže, je do pacienta všitá sieťovina, ktorá zabraňuje vypadávaniu orgánov. Tento spôsob chirurgického zákroku sa nazýva hernioplastika a považuje sa za najúčinnejší pri liečbe hernií..

Foto 1. Sieťová protéza vám umožňuje držať orgány v ich anatomických medziach. Zdroj: Flickr (maurizio battisti).

Čo je kýlová sieť

Hernálna sieť je endoprotéza vyrobená zo syntetických materiálov: najčastejšie z propylénu. Materiály nie sú toxické, nespôsobujú alergie a organizmus ich zriedka odmietne, pretože nevstúpia do chemických reakcií s tkanivami a orgánmi. Vo väčšine prípadov je pletivo nainštalované bez problémov: v procese hojenia rastie prirodzene v tkanive.

Endoprotéza nahrádza oslabený svalový väz a drží orgány v brušnej dutine, čím bráni strate. Používa sa na liečbu rôznych druhov prietrží: trieslovín, pupočníkových a brušných prietrží. Oká sa v každom prípade merajú a vyberajú jednotlivo v závislosti od štruktúry herniového vaku.

Poznámka! Ak je veľkosť veľká, pacient bude mať záhyby a ak sú malé, tkanivá sa rozptýlia a endoprotéza nebude schopná zadržiavať orgány. Zvýši sa riziko relapsu..

Hrudná sieťka je veľmi silný fixačný prostriedok, ale je tiež elastický. Táto vlastnosť robí pacienta neviditeľným: mriežka sa prispôsobuje každému jeho pohybu, ohnutiu a polohe. Je oprávnená zdvíhať závažia a cvičiť.

Výhody a nevýhody používania sietí

Výhody použitia takejto endoprotézy zahŕňajú:

 • prevencia recidívy choroby;
 • zníženie bolesti po chirurgickom zákroku, pretože pletivo neumožňuje napínanie tkanív;
 • spoľahlivé uzatvorenie brány prietrže materiálom, ktorý rýchlo prerastie spojivovým tkanivom a stáva sa súčasťou tela;
 • mriežka pacient nepociťuje a nezasahuje do každodenného života.

Okrem toho je zjavnou výhodou skrátenie doby rehabilitácie. Po 2 týždňoch sa človek vráti do normálneho života. Po 8 týždňoch mu lekári umožnia športové, ľahké typy. A po šiestich mesiacoch bude môcť pacient dovoliť akúkoľvek záťaž. V operácii bez použitia oka sa podmienky zvyšujú a na zaťaženie sa ukladajú obmedzenia.

Nevýhody zahŕňajú komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť po operácii:

 • zápal, zvyčajne krátkodobý, ktorý sa objavuje ako reakcia tela na cudzie teleso;
 • výskyt adhézií a extrúzie, ak sa sieťka začne pohybovať v mäkkých tkanivách;
 • vývoj fistúl alebo infekcií, keď je protéza umiestnená do kontaminovanej rany.

Okrem toho môže dôjsť k odmietnutiu ôk a potom sa musí odstrániť.

Poznámka! V procese hojenia po operácii by pacient nemal mať silnú bolesť. Ak vznikol a nezmizol - je to prvý znak začiatku odmietnutia endoprotézy.

Klasifikácia a vlastnosti kýly

Herniové siete sa líšia v závislosti od typu kýly, pre ktorú sú určené: pre bradavkovú, pupočnú alebo brušnú herniu. Pretože v každom z týchto prípadov budú funkcie pletiva mierne odlišné, endoprotézy sa vyberú odlišne čo do veľkosti a typu..

Pre slabinovú prietrž

V prípade slabiny prietrže sa odoberie oko 6x9 cm, čo sa považuje za optimálne. V závislosti od typu operácie a individuálnych charakteristík pacienta sa však veľkosť môže mierne meniť.

Ale pre mladých ľudí sa lekári snažia zachytiť menšie siete, pretože ak sa tak nestane, veľká endoprotéza v budúcnosti v prípade potreby ovplyvní fungovanie močového mechúra. A starším pacientom, u ktorých je vyššie riziko relapsu, sa poskytujú väčšie siete na zlepšenie fixácie orgánov..

Endoprotéza by mala byť neabsorbovateľná, pretože spojivové tkanivo pri ingvinálnej prietrži najčastejšie oslabuje a nie je možné ju bez sieťky zosilňovať. Svaly budú potrebovať podporu počas celého života pacienta, takže endoprotéza je vybraná pre dobré.

Švy na upevnenie nie sú v tomto prípade potrebné.

Foto 2. Pri inštalácii inguinálnej endoprotézy nie je potrebné šitie. Zdroj: Flickr (amdalton).

S kýlou brucha

Pre tento typ choroby sú zavedené buď neabsorbovateľné siete, pretože svaly môžu byť potrebné na celý život, alebo tie, ktoré čiastočne vymiznú. O tom rozhodne lekár po stanovení diagnózy.

Veľkosť sa líši od štádia: ak je prietrž veľká, endoprotéza bude tiež veľká a ak je počiatočná fáza obmedzená na malú.

A prietrzi brucha je potrebné spevniť sieťovinu pomocou švov alebo pomocou špeciálnej lekárskej zošívačky..

Pre pupočníkovú prietrž

Endoprotézy pre pupočnú kýlu používajú malé - spoľahlivo uzatvárajú herniové brány, ktoré sú pri tomto type ochorenia malé a nepotrebujú veľké siete..

Siete samotné môžu byť neabsorbovateľné a čiastočne absorbovateľné. O tom rozhodne lekár v závislosti od stavu prietrže a svalov pacienta. Najčastejšie sa však používajú endoprotézy čiastočnej resorpcie, pretože sa rýchlejšie a ľahšie zarastajú spojivovým tkanivom. A riziko rozvoja cicatriciálnej fibrózy je znížené.

Poznámka! Inštalácia hernálnej siete sa neodporúča pacientom mladším ako 20 rokov, pretože ich telo neustále rastie a zároveň sa zvyšuje riziko odmietnutia..

Mriežkové zobrazenia

V závislosti od materiálu získava sieť rôzne vlastnosti: môže sa v tele úplne rozpustiť, čiastočne rozpustiť alebo vôbec. Odtiaľ sa odoberajú tri hlavné typy kýlovej endoprotézy.

vstrebateľné

Takéto siete sú vyrobené z materiálu, ktorý sa môže po určitú dobu rozpúšťať v tkanivách pacienta. Ale pretože svaly často potrebujú dlhú, ak nie stálu podporu, sú používané zriedka. A potrebu zvoliť takúto mriežku určuje iba lekár.

Resorbovateľné endoprotézy majú kontraindikáciu: nemôžu byť inštalované u pacientov, ktorých spojivové tkanivo rastie pomaly. V tomto prípade sa pletivo môže rozpustiť skôr, ako rastie tkanivo, ktoré ho drží, a potom sa zvyšuje riziko recidívy.

nevstrebateľných

Tento typ prietrže hernie je vyrobený z materiálov, ktoré zostanú v tele pacienta a počas celého života podporia oslabené svaly. V chirurgii sú bežné tieto siete.

Zvyčajne sú vyrobené z polypropylénu a niekedy z dakronových vlákien, čo robí endoprotézu mäkšou. Existujú tiež siete potiahnuté špeciálnou látkou, ktorá chráni ranu pred infekciami.

Čiastočne absorbovateľné

Zdá sa, že takéto siete kombinujú dva predchádzajúce typy: sú napoly vyrobené z polypropylénu a zvyšok je vyrobený z materiálu, ktorý sa v tele úplne rozpustí..

Polypropylénové vlákna sú veľmi flexibilné, čo pomáha udržiavať elasticitu tkanív po zmiznutí absorbovateľného materiálu. A to sa stane rok po operácii.

Postup inštalácie mriežky

Kýlová endoprotéza sa inštaluje jedným z dvoch spôsobov: buď otvoreným chirurgickým zákrokom alebo laparoskopiou..

Pri otvorenej chirurgii sa pletivo inštaluje prostredníctvom rozsiahleho rezu na pobrušnici pacienta. Takýto rez umožňuje voľný prístup k bráne prietrže a najčastejšie sa používa pri veľkých prietržoch. Stojí to menej ako laparoskopia, ale existuje dostatok nedostatkov tejto metódy:

 • rehabilitačné obdobie trvá veľa času;
 • vysoké riziko komplikácií spôsobených infekciou;
 • dlhé hojenie rán a následné vytváranie hustých jaziev;
 • po operácii bude pacient pociťovať bolesť.

Pri laparoskopii chirurg používa mini-videokamery, pomocou ktorých môže pri inštalácii oka presne koordinovať činnosti. Samotná endoprotéza je implantovaná laparoskopom - špeciálnym zariadením, vďaka ktorému je sieť z vnútornej strany nainštalovaná, čo vyžaduje iba tri vpichy na tele pacienta..

Po laparoskopii nie sú žiadne jazvy, hojenie je rýchlejšie, infekcia je vylúčená. Táto metóda však nie je vhodná pre všetky typy hernií a stojí viac ako otvorená operácia.

Rehabilitácia po operácii

Po operácii zostáva pacient v nemocnici týždeň, ak bola operácia otvorená, a trochu viac ako tri dni s laparoskopiou. Ak má zápal, predpisuje mu antibiotiká, ak trpí bolesťami - analgetikami.

Po prepustení rehabilitácia nekončí. Teraz bude musieť pacient nielen ísť do nemocnice na fyzioterapiu a cvičenie, ale aj na diétu. Lekár navrhol, aby vylúčil potraviny, ktoré spôsobujú zápchu alebo zvyšujú tvorbu plynu v črevách..

Okrem toho v prvých týždňoch po operácii nemôže pacient zdvíhať závažie a fyzická aktivita sa musí znížiť na minimum.

Mužská operácia brušnej prietrže

Inguinálna hernia je vyčnievanie pobrušnice do trieslového kanálika. Vzhľadom na anatomické vlastnosti tela ochorenie často postihuje mužov. Členovia silnejšieho pohlavia radšej ignorujú zmeny, až kým zmeny v tele nezačnú spôsobovať vážne nepohodlie.

Hlavným desivým faktorom, ktorý bráni včasnej lekárskej starostlivosti, je potreba chirurgického zákroku. Odborníci dokázali, že konzervatívna liečba a používanie tradičnej medicíny môžu iba zhoršiť priebeh choroby a spôsobiť vážne poškodenie celého tela..

Ak má človek slabinovú prietrž

V prvej fáze si všimne iba mierny opuch. Postupne sa zvyšuje a dosahuje veľkosti, ktoré môžu prekážať v pohybe.

Postupom času problém nezmizne sám, objavujú sa však stále závažnejšie príznaky:

 • Pri namáhaní (napríklad pri defekácii alebo kašľaní) opuch kolíše,
 • Existuje pocit pálenia alebo nepohodlia, bolesť v slabinách,
 • Pri fyzickej aktivite sa v dolnom bruchu objavuje tupá bolesť. V pokročilých prípadoch sa bolesť prejavuje aj pri najmenšom namáhaní,
 • Stimulácia orgánov spôsobuje časté močenie a poruchu trávenia.

ODPORÚČAJÚCICH DOKLADOV!

Ako sa zbaviť prostatitídy bez pomoci lekárov doma?!

 • na zastavenie bolesti
 • normalizovať močenie
 • tak, aby sexuálna túžba a možnosť mať pohlavný styk

Elena Malysheva nám o tom povie. Navíjanie mužského zdravia môže a musí byť obnovené! pomocou včasnej liečby. Čítaj viac "

Komplikácie trieslovej prietrže

Porušenie orgánu môže spôsobiť jeho smrť alebo rozvoj peritonitídy. Obidva stavy ohrozujú život pacienta, preto sa vykonáva neodkladný chirurgický zákrok..

Zranená prietrž predstavuje nebezpečné a ďalšie patologické zmeny v tele:

 • Ťažké močenie môže viesť k úplnému zadržaniu moču.
 • Poruchy čreva vedú k nadúvaniu a pretrvávajúcej zápche.
 • Nízka účinnosť.
 • Porucha spermatogenézy vo vaječníkoch sa môže zmeniť na neplodnosť.
 • Zápal trieslovej prietrže alebo samotného semenníka. Predstavujeme vám podobný článok na tému: pupočná kýla u mužov.

Ako liečiť slabinovú prietrž u mužov?

Prietržová hernia sa odstraňuje primárne chirurgicky. Toto však nie je jediná cesta von.

S ingvinálnou prietržou sa teda dá zaobchádzať nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Štatistiky ukazujú, že konzervatívna liečba sa vo väčšine prípadov mení na relapsy alebo nie je schopná pacienta úplne zmierniť. Uchyľujú sa k nemu vo veľmi raných štádiách choroby alebo ak existujú kontraindikácie pre operáciu. Iný článok o pupočníkovej prietrži skúmal otázku, ako ju vyliečiť bez chirurgického zákroku.?
 2. Chirurgický zákrok. Inguinálna hernia môže byť odstránená niekoľkými spôsobmi, čo úplne eliminuje opätovný vývoj choroby a včasnú rehabilitáciu s minimálnym rizikom komplikácií..
 3. Ethnoscience. Zmierniť stav môžu iba lokálni agenti, ale iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Samoliečba môže situáciu len prehĺbiť a vyvolať stav, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok na záchranu života človeka. Špecialista môže odporučiť priebeh prírodných prípravkov iba v prípade, že je pri najskorších štádiách kýla.

Príprava na operáciu odstránenia slabinovej prietrže

Na úspešné vykonanie operácie a minimalizáciu rizika komplikácií v pooperačnom období musí chirurg dostať najkompletnejšie a najspoľahlivejšie informácie o stave svojho pacienta..

Pacient musí mať k dispozícii zdravotnícke zariadenie:

 • Výsledky krvných a močových testov, smer, ktorým sa dostáva od svojho dozerajúceho lekára.
 • elektrokardiogram.
 • Vyplnený dotazník, ktorý naznačuje všetky prenášané choroby, najmä reakciu na rôzne lieky, prítomnosť / neprítomnosť chronických patológií.
 • Vykonajte test tolerancie lieku použitého ako anestézia.
 • Fajčiari by mali minimalizovať množstvo nikotínu spotrebovaného týždeň pred operáciou.
 • 8 hodín pred zákrokom úplne prestať fajčiť, jesť a piť.

Chirurgická operácia kýly: indikácie, metódy, rehabilitácia

Kýla je odchod orgánov alebo ich častí z ich obvyklého umiestnenia cez slabé miesta na svalovej stene.

Najčastejším typom brušnej prietrže je hnačka (65 - 80% z celkového počtu hernií). Toto je výstup slučiek čreva, omentum, menej často - močový mechúr vnútorným alebo vonkajším otvorom inguinálneho kanála.

Inguinálny kanál je tunel dlhý asi 4,5 cm v šikmom smere, cez ktorý spermatická šnúra u mužov a guľatý väz maternice u žien opúšťajú brušnú dutinu. U mužov sa vyskytuje viac ako 90% všetkých slabinových hernií.

Inguinálne kýly sú:

 • Rovný a šikmý (šikmá prietrž vedie šikmo pozdĺž trieslového kanála, priama vedie priamo do vonkajšieho otvoru),
 • Získané a vrodené,
 • Nekomplikované a komplikované.

Obsah prietrže je v herniálnom vaku (parietálny list pobrušnice).

10 až 15% všetkých operácií v chirurgických nemocniciach sú operácie pri slabinách.

Indikácie pre operáciu s trieslovkou prietrže

Prítomnosť prietrže je už indikáciou na jej rýchle odstránenie. Napriek navrhovaným mnohým konzervatívnym metódam je úplné odstránenie prietrže možné iba chirurgicky.

Preto, ak je diagnostikovaná „ingínová prietrž“, pacientovi sa zvyčajne ponúkne okamžité chirurgické odstránenie plánovaným spôsobom.

Je zrejmé, že v prvom rade sa navrhuje pôsobiť na kýly, ktoré sa prejavujú určitými nepríjemnými príznakmi: bolesť, zápcha, nadúvanie, nepohodlie, ako aj nevedená kýla.

Ale aj keď kýla sa neobťažuje alebo nepohodlie vôbec, otázka operácie je len otázkou času. Skôr alebo neskôr je stále potrebné rozhodnúť..

Prečo potrebujete operovať kýlu, aj keď neexistujú žiadne sťažnosti?

Prítomnosť prietrže v tele je časovaná bomba. Je plná vývoja rôznych komplikácií, ktoré sa môžu vyvíjať postupne alebo akútne.

 1. Invalidita. Je to spôsobené tvorbou adhézií medzi herniálnym vakom a orgánom v ňom umiestneným. Kýla prestane voľne odpočívať na svojom mieste. Táto komplikácia nie je akútna a je predmetom chirurgického zákroku plánovaným spôsobom, ale prispieva k rozvoju ďalších hroznejších komplikácií..
 2. zápal.
 3. Koprostáza - vyskytuje sa, keď sa v hernálnom vaku objavia slučky hrubého čreva. S hromadením výkalov v nich je možné črevné upchatie.
 4. Porušenie je najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže. Vyvíja sa kompresiou v herniálnych bránach orgánov spolu s cievami, ktoré ich zásobujú, a vývojom nekrózy..

Kontraindikácie pre odstránenie slabinovej prietrže

Stále existuje množstvo kontraindikácií, ktoré sú v podstate podobné kontraindikáciám všetkých plánovaných operácií. to:

 • Infekčné choroby.
 • Závažné dekompenzované chronické ochorenia (cukrovka, srdce, obličky, pečeň, zlyhanie dýchacích ciest, rakovina, choroby krvi).
 • Počas tehotenstva je nežiaduce pôsobiť na kýlu.
 • Relatívne kontraindikácie sú tiež veľmi vysoký vek a vysoká obezita (vysoké riziko komplikácií a relapsov)..

Základné princípy a štádiá hernie

Existujú dva hlavné spôsoby, ako odstrániť slabinovú prietrž:

Odstránenie prietrže s otvorenou kýlou sa vykonáva vonkajším rezom brušnej steny priamo v mieste herniálneho výčnelku..

Doteraz sa takáto operácia nazývala kýlová oprava, čo nie je úplne správne, pretože kýla nie je vyrezaná. Sadne si na svoje miesto.

Hlavným cieľom operácie je šitie kýlnych brán a posilnenie (plastových) slabín. Preto sa v súčasnosti stále viac používa výraz „hernioplastika“.

Laparoskopický - prietrž sa odstraňuje „zvnútra“ pomocou laparoskopu vloženého malými punkciami do brušnej dutiny.

Hlavné fázy otvorenej metódy:

 1. anestézie.
 2. Incízia kože a aponeuróza pre prístup k prietrži.
 3. Oddelenie herniálneho výčnelku od okolitých tkanív.
 4. Disekcia prietrže kýly.
 5. Revízia obsahu, redukcia vnútorných orgánov do brušnej dutiny.
 6. Šitie ústia herniálneho vaku a jeho vyrezanie (v niektorých metódach je pahýľ ponechaný a tiež opravený).
 7. Uzávery prietrže prietrže.
 8. Posilnenie steny trieslového kanála.

anestézie

Výber anestézie na opravu prietrže závisí od štádia ochorenia, celkového zdravotného stavu pacienta a jeho preferencií. V každom prípade sa pri plánovaní operácie upozorňujú na nevýhody a výhody každého typu anestézie.

Hlavné typy anestézie používané pri operáciách prietrže:

 • Lokálna infiltračná anestézia.
 • Spinálna anestézia.
 • Celková anestézia.

Lokálna anestézia môže byť navrhnutá pre malé rezné kýly, ako aj pre pacientov so sprievodnými chronickými ochoreniami, ktorí sa neodporúčajú pre celkovú anestéziu..

Okrem toho má táto anestézia výhodu skrátenia pooperačného obdobia, čo platí najmä pre taktiku opravy ambulancie prietrže, ktorá sa v súčasnosti používa..

Pri malých kýlach je niekedy potrebné namáhať pacienta, aby lepšie vyhľadal hernálny vak, preto je chirurg tiež lepší, keď je pacient pri vedomí.

Napriek existujúcim presvedčeniam, že operácie v 21. storočí by sa nemali vykonávať v rámci miestneho „zmrazenia“, je používanie lokálnych anestetík na opravu prietrže pomerne častým javom a v niektorých prípadoch je to prednosť nielen chirurgom, ale aj samotným pacientom, a to nielen v našej krajine. doma, ale aj v zahraničí.

Miechová anestézia je čoraz obľúbenejšou látkou na zmiernenie bolesti. Anestetika sa injektuje do miechového kanála a zakáže všetky citlivé nervové zakončenie v inervačnej zóne. Pacient je pri vedomí, ale necíti bolesť..

Všeobecná anestézia sa určite použije pri laparoskopických operáciách, ako aj pri veľkých kýlach zostupujúcich do mieška, komplikovaných prietržiach (nezavádzaných, obmedzených), prietrže u detí. Všeobecná anestézia je tiež preferovaná u príliš vzrušujúcich a emocionálnych jedincov s nízkym prahom citlivosti na bolesť.

Princípy moderných metód hernioplastiky

Hlavné etapy operácie odstraňovania prietrže sa prakticky dlho nezmenili. Iba posledná etapa (plast a vystuženie stien trieslového kanálika) v posledných desaťročiach získala mnoho rôznych modifikácií, niekedy skutočne revolučných, ktoré boli vynájdené s jediným cieľom - zabrániť rozvoju recidívy trieslových hernií po ich odstránení..

Hernioplastika má asi sto možností. Niektoré z nich sú najbežnejšie (metóda Bassiniho, Kimbarovského, Martynova atď.). Každý chirurg zvyčajne používa svoju obľúbenú metódu..

Hernioplastika je napätie a napätie:

Napínací plast je zosilnenie stien zošitím alebo zdvojením stien trieslového kanálika vlastnými tkanivami..

Toto je sprevádzané tkanivovým napätím, ktoré vytvára ďalšiu traumatizáciu v chirurgickom poli, predlžuje pooperačné hojivé obdobie, zvyšuje bolesť po operácii a čo je najdôležitejšie, zvyšuje riziko recidívy prietrže (podľa rôznych zdrojov, od 6 do 10%).

Ťahová hernioplastika sa v súčasnosti vykonáva iba v 20% prípadov (hlavne u detí a žien), stále častejšie ju nahrádza nenapínanie, to znamená plastové kýlové brány a steny trieslového kanála syntetickými materiálmi..

Tieto protézy sa vyrábajú vo forme pletiva vyrobenej z polyesteru, polypropylénu a polytetrafluóretylénu. Tieto materiály sú inertné, trvanlivé, nespôsobujú alergie a aseptický zápal..

Štruktúra ôk je potrebná, aby po inštalácii v oblasti prietrže slúžila ako rámec na klíčenie jej spojivovým tkanivom..

Po fáze redukcie prietrže a odstránení herniálneho vaku sa pod spermatickú šnúru umiestni chlopňa s veľkosťou ôk 6 × 8 cm a prišije sa do okolitých svalov a väzov. Po vyklíčení spojivového tkaniva do neho sa vytvorí duplikát zadnej steny trieslového kanálika, porovnateľný s pevnosťou ako aponeuróza..

Okrem spevnenia steny existujú aj spôsoby obštrukčnej hernioplastiky: vnútorný ingvinálny prsteň je, ako to bolo, blokovaný korkom vyrobeným z rovnakej polypropylénovej sieťoviny vo forme dáždnika alebo valca. Je tiež možná kombinácia týchto dvoch metód (obštrukčná metóda a vystuženie zadnej steny pomocou pletiva).

Výhody ľahkej hernioplastiky:

 1. Nízka miera recidívy (do 2%).
 2. Mierna bolesť.
 3. Môže sa vykonať ambulantne, v lokálnej anestézii.
 4. Skrátenie obdobia rehabilitácie.
 5. Komplexné vybavenie nie je potrebné, môže byť vykonané na akomkoľvek chirurgickom oddelení.

Endoskopická hernioplastika sa vykonáva nasledovne:

 • Prostredníctvom punkcie v pupku sa do brušnej dutiny vloží laparoskop, cez ktorý chirurg sleduje chirurgické pole..
 • Chirurgické manipulátory sa zavádzajú prostredníctvom niekoľkých ďalších vpichov.
 • Kýla sa upravuje pod kontrolou laparoskopu zvnútra brušnej dutiny.
 • Kýla je vystužená sieťovinou.

Existuje tiež technika na zavedenie endoskopu do predperitoneálneho priestoru a manipulácie nie z brušnej dutiny, ale medzi vrstvami brušnej steny bez rezania pobrušnice..

Laparoskopická metóda je pre pacientov mimoriadne atraktívna a má niekoľko výhod:

 1. Najkratšia doba na zotavenie,
 2. Nízka miera recidív,
 3. Možnosť fyzickej aktivity za pár dní,
 4. Vylúčené sú komplikácie otvorenej metódy, ako je poškodenie spermatickej šnúry a ileoinguinálneho nervu, pooperačná ortoepididymitída.

Pri výbere operácie sú tiež dôležité jej náklady. Hernioplastika otvoreného typu sa môže vykonávať bezplatne ako súčasť povinného zdravotného poistenia (spravidla bude potrebné čakať v rade niekoľko mesiacov).

Na platených klinikách sa ceny za takúto operáciu pohybujú od 25 000 rubľov (otvorená metóda) do 90 000 rubľov (laparoskopická operácia).

Cena závisí od typu anestézie, hodnotenia kliniky, kvality použitého implantátu, rozsahu zásahu, dĺžky pobytu v nemocnici..

Video: inguinálna hernia, lekárska animácia

Príprava na operáciu

Príprava na operáciu odstránenia trieslovej prietrže sa príliš nelíši od prípravy na iné operácie. Ide o plánovanú operáciu, preto sa o dátume jej vykonania rokuje vopred. Obzvlášť obéznym pacientom sa odporúča chudnúť..

 • Maximálne 10 dní pred operáciou je potrebné vykonať testy - všeobecné krvné testy, testy moču, biochemickú analýzu, koagulogram, elektrokardiogram, fluorografiu, konzultácie s terapeutom a gynekológom pre ženy..
 • Maximálna korekcia chronických stavov, najmä tých, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (kašeľ pri chronických bronchopulmonálnych ochoreniach, zápcha, problémy s močením adenómom prostaty)..
 • Rozsah chirurgického zákroku, výber anestézie sa prediskutujú s ošetrujúcim lekárom.
 • Ak pacient neustále užíva lieky na zníženie zrážanlivosti krvi (antikoagulanciá), musí sa zrušiť 5 dní pred operáciou.
 • Niekoľko dní pred operáciou sa odporúča jesť potraviny, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov (surová zelenina, ovocie, strukoviny, muffiny, sladkosti, hnedý chlieb, plnotučné mlieko, sýtené nápoje)..
 • V predvečer operácie - ľahká večera najneskôr do 18:00, večer klystírový klystír.
 • Ráno v deň operácie: nejesť, znova sa vykoná očistná klyzma, miesto chirurgického poľa sa oholí.
 • Pred operáciou vyprázdnite močový mechúr.
 • Premedikácia: 15 až 20 minút pred začiatkom operácie sa pacientovi podáva trankvilizér alebo narkotikum..

Pooperačné obdobie

Samotná operácia odstránenia prietrže trvá 30 minút až 1,5 hodiny, v závislosti od množstva zásahu.

 1. Po operácii sa odporúča odpočinok na 1-2 dni.
 2. Jedlo by malo byť ľahké, nespôsobuje kvasenie ani plyn.
 3. Chlad sa aplikuje na pooperačnú ranu.
 4. Na zabránenie infekcie môžu byť predpísané antibiotiká..
 5. Obväzy sa konajú denne.
 6. Švy sa odstránia 7. až 8. deň.

Niektoré kliniky ponúkajú ambulancie na kýly. Pacient ide domov buď nasledujúci deň (po celkovej anestézii) alebo po niekoľkých hodinách s lokálnou anestéziou. Nie je to však vždy bezpečné..

Rehabilitačné obdobie

Celá doba zotavenia po nekomplikovanom chirurgickom zákroku je priemerne 2 - 3 týždne. V tomto období:

 • Fyzické aktivity sú obmedzené, najmä zdvíhanie záťaže, nie je vítaný ani pasívny a sedavý spôsob života.
 • Niekedy sa odporúča nosiť špeciálny obväz..
 • Odporúčaná abstinencia.
 • Je potrebné zabrániť vzniku zápchy (pitie dostatočného množstva tekutiny, dodržiavanie vyváženej stravy s obsahom vlákniny, samomasírovanie čreva, pri prvých známkach zadržiavania stolice brať ľahké preháňadlá rastlín).

Komplikácie po operácii

Akýkoľvek chirurgický zákrok je vždy spojený s rizikom pooperačných komplikácií, na ktoré je pacient vždy vopred upozornený, po čom podpíše súhlas s operáciou.

Možné komplikácie počas samotnej operácie:

 • Poškodenie spermatickej šnúry, ktoré môže viesť k podvýžive a atrofii semenníkov.
 • Poškodenie inguinálneho iliakálneho nervu (narušená citlivosť v inguinálnej oblasti).
 • Poškodenie vnútorných orgánov posuvnou prietržou.
 • Krvácajúci.

Včasné pooperačné komplikácie:

 1. Hnisanie v pooperačnej rane.
 2. Zápal pobrušnice s rozvojom peritonitídy.
 3. švy.
 4. Krvácajúci.
 5. Tvorba hematómu.
 6. Orchepididymitis (zápal semenníkov).
 7. Dropsy semenník.
 8. tromboflebitída.
 9. Zadržiavanie moču.

Neskoré komplikácie:

 • Vývoj relapsov (pooperačná prietrž).

Inguinálna kýla u detí

Intuinálna hernia u detí je v podstate vrodená (vždy šikmá) inguinálna hernia u chlapcov. U dievčat je táto patológia veľmi zriedkavá.

Vrodená kýla sa dá zistiť už u novonarodeného dieťaťa (najmä často u predčasne narodených detí a detí s inými malformáciami spôsobenými nedostatočným vývojom spojivového tkaniva) alebo sa prejavuje, keď dieťa rastie v každom veku..

Pomerne častou patológiou u detí je vrodená ingvinálno-bradlová hernia kombinovaná s kvapkami semenníkov..

Liečba slabinovej kýly u detí je tiež funkčná, pretože prietrž u detí je ešte náchylnejšia na porušenie ako u dospelých..

U dojčiat môže byť plánovaná operácia oneskorená až do veku 7-8 mesiacov, niektorí lekári neodporúčajú prevádzkovanie detí mladších ako 4 roky..

Pred chirurgickým zákrokom sa odporúča nosiť obväz a ak je to možné, obmedziť fyzický stres, ktorý zvyšuje vnútro-brušný tlak (u detí plače, kašeľ, zápcha).

Samotná operácia sa príliš nelíši od operácie u dospelých. Jediný bod: u detí sa chirurgická liečba vykonáva iba v celkovej anestézii. Laparoskopické odstránenie prietrže u detí je tiež rozšírené.

Video: ingvinálna prietrž v programe „Žite zdravo!“

10 mylných predstáv o liečbe kýly

Hneď ako chirurgi začali prišívať prietrže pri použití kýly, použili sa syntetické sieťové protézy, jeden problém v medicíne sa zmenšil. Po prvé, pravdepodobnosť jeho opätovného výskytu sa znížila na 0,5 - 1%. Po druhé, bolo možné vykonať tieto operácie v nemocnici jeden deň a prepustiť pacientov nasledujúci deň. Po tretie, stehy sa liečia bezbolestne.

Napriek skutočnosti, že operácia podľa Lichtenštajnska alebo technika „nepritiahnutia“ uľahčila a nevyžadovala liečbu hernií, medzi pacientmi stále existujú mylné predstavy. Aby sme ich pomohli rozptýliť, požiadali sme lekára lekárov, profesora, vedúceho oddelenia nemocničnej chirurgie Moskovskej lekárskej akadémie. Ne. Sechenov Černokov Alexander Ivanovič.

Chernokov Alexander Ivanovič profesor, doktor lekárskych vied, vedúci oddelenia nemocničnej chirurgie č. 2 I. lekárskej akadémie lekárov I.M. Sechenová, vedúci chirurgického oddelenia, vedecký pracovník kliniky Phlebology Centre.

Mylná predstava 1. Kýla nie je nebezpečná pre zdravie..

Kýla je vyčnievanie vnútorných orgánov cez otvor v prednej brušnej stene, ktoré je výsledkom poruchy spojivového tkaniva. Kýla sa dá opraviť, situácia však nie je kritická.

Zdá sa však, že pri jeho porušení sa orgán vychádzajúci z brušnej dutiny nachádza v „pasci“: prísun krvi v nej sa výrazne zhoršuje. To nakoniec vedie k nekróze tkaniva a prasknutiu steny..

Ak nie je osobe v nasledujúcich niekoľkých hodinách poskytnutá pomoc, výsledok môže byť fatálny..

Zranenie slabinovej prietrže sa môže vyskytnúť po zdvíhaní závaží, nadmernom zaťažení v telocvični, silnom kašľaní, namáhaní zápchou..

Mylná predstava 2. Bandáž pomáha zbaviť sa slabinovej prietrže.

Nič také. Jedinou úlohou inguinálnej ortézy je zabrániť vnútorným orgánom opustiť brušnú dutinu cez herniálne brány. Iba pri operácii sa môže zbaviť prietrže.

Použitie obväzu má zmysel iba vtedy, ak nie je možné chirurgické ošetrenie. Napríklad, ak sa prietrže objavila počas tehotenstva alebo u veľmi staršej osoby, ktorá nemôže byť podrobená chirurgickému zákroku zo zdravotných dôvodov.

Je dôležité mať na pamäti, že dlhodobé nosenie obväzu môže poškodiť prietrž a tiež môže spôsobiť jej zväčšenie..

Mylná predstava 3. Na prevenciu prietrže musíte vykonať špeciálnu gymnastiku.

Takáto gymnastika neexistuje. Dôvodom vzniku kýly je slabosť spojivového tkaniva a gymnastika posilňuje iba svalovú hmotu..

Mylná predstava 4. Operácia nie je zárukou toho, že sa prietrž nevráti..

Táto chyba mala právo existovať, kým všetci pacienti s herniou neboli operovaní iba metódou „tenzie“. Konkrétne: okraje prietrže boli jednoducho vytiahnuté a zošité. Miera recidívy pri takom prišívaní prietrže dosiahla 14%.

Dnes sa „zlatý štandard“ pri odstraňovaní trieslovej kýly považuje za „voľnú“ techniku. Namiesto spájania hrán sa na hernálnu bránu aplikuje „záplata“ - špeciálny sieťový implantát.

Nielenže uzatvára defekt, ale tiež posilňuje oslabené spojivové tkanivo. Vďaka novej technike, záruka, že prietrž sa už neobjaví, dosiahla takmer sto percent.

Ďalšie plus: pacienti po takejto operácii sa rýchlo zotavujú a sú zbavení bolesti.

Nesprávne vnímanie tela 5. Implantát zo siete môže byť telom odmietnutý.

Nemôže. Je vyrobený z biologicky inertného polymérneho vlákna, ktoré náš imunitný systém vníma ako „natívne“. Implantát postupom času pučí spojivové tkanivo a stáva sa súčasťou tela.

Mylná predstava 6. Implantát zo siete interferuje s pacientom, cíti sa ako cudzie telo.

Takúto otázku na fórach niekedy kladú ľudia s fantáziou. Implantát sa nepociťuje vôbec, nespôsobuje žiadne bolesti ani nepohodlie. A tiež nemôže zasahovať. A to aj na detektor kovov nezvoní.

Mylná predstava 7. Po operácii inguinálnej prietrže u mužov sa potencia znižuje.

Operácia inguinálnej prietrže u mužov ani lokálna spinálna anestézia nijakým spôsobom neovplyvňujú potenciu..

Mylná predstava 8. Po šití kýly zostáva veľká jazva.

Dĺžka jazvy je asi päť centimetrov, je umiestnená v oblasti trieslovín. Pooperačná rana sa šije s kozmetickým švom a kozmetickými niťami, takže po roku je možné jazvu po jazve vidieť iba vtedy, ak sa pozriete pozorne.

Mylná predstava 9. Laparoskopická operácia je lepšia, pretože neexistujú žiadne rezy..

Neprítomnosť škrtu v tomto prípade nie je plus, ale skôr mínus. Punkcie počas laparoskopického chirurgického zákroku vytvárajú nové slabiny v brušnej stene, cez ktoré môže pooperačná kýla vystúpiť. Existuje veľa vpichov - najmenej 3, z ktorých každá je 2-3 cm dlhá, a šev po modernej chirurgii je v slabinách len 5 - 6 cm, kozmetický.

Existuje niekoľko závažných nedostatkov: celková anestézia, dlhá doba a invazivita operácie, možnosť vzniku závažných komplikácií z brušných orgánov..

Najzávažnejšou nevýhodou laparoskopickej chirurgie je však väčší počet relapsov v porovnaní s operáciou bez napnutia. Tu sa po celom svete takéto operácie na liečbu kýly nepoužívajú. Je potrebné povedať, že v súčasnosti prešla laparoskopia.

V zahraničí sa plastový štandard so sieťovým implantátom stal zlatým štandardom pri liečbe slabínovej kýly, existuje príliš veľa zjavných výhod.

Mylná predstava 10. Po operácii nemôžete športovať šesť mesiacov..

Ak hovoríme o moderných metódach, ktoré nie sú pevné, potom sa dva týždne po operácii môže pacient vrátiť do normálneho životného štýlu. Napríklad umývajte podlahu doma, vyberte kôš alebo choďte na autobus.

Po pár mesiacoch môžete už ísť do posilňovne a po šiestich mesiacoch už všetko.

Chirurgická hernia

Intuálna hernia (ďalej len HFG) je pomerne častým javom medzi inými typmi herniových útvarov. Liečba CHZO vyžaduje včasný chirurgický zákrok a vysokú kvalifikáciu chirurga, ktorý operáciu vykonáva.

Zbaviť sa Pgr je možné iba pomocou chirurgického zákroku. Účinné metódy, ako je použitie liečebných cvičení, lieky, použitie akupunktúry, použiteľné v prípadoch s inými typmi hernií, v prípade trieslovej kýly, nebudú účinné..

Kýlová brána zostávajúca po redukcii prietrže a pravdepodobnosti opätovného objavenia sa herniového vaku sa použije iba na operačnú metódu na úplné odstránenie choroby..

Aby sa choroba znova neobjavila, musia sa brány odstrániť, to znamená, šiť.

Operácia zameraná na odstránenie CHZO sa vykonáva na odstránenie týchto dvoch faktorov..

Pokiaľ ide o mužov, ako aj o ženy, prejav prietrže sa priamo týka tých vnútorných orgánov, ktoré sú mimoriadne dôležité.

U mužov, PGR, ktorý sa vyskytuje v bezprostrednej blízkosti spermatickej šnúry, určuje dôležitosť starostlivej implementácie chirurgických zákrokov z dôvodu možnosti ovplyvniť budúci život pacienta z hľadiska mužských funkcií..

U žien je tento faktor spôsobený umiestnením okrúhlych väzov maternice v oblasti trieslového kanála..

Princípy používané pri liečbe inguinálnej hernie u pacientov, mužov aj žien, sú úplne rovnaké. Mužský trieslový kanál je však širší ako ženský, a preto je tento jav častejšie pozorovaný v mužskej polovici populácie..

Lekár musí diagnostikovať, ako presne sa vyvíja PHG, čo je veľkosť a aká je pravdepodobnosť, že bude v budúcnosti porušená. Spoločne sú tieto faktory rozhodujúce pre ďalšiu otázku výberu konkrétneho spôsobu prevádzky.

Metódy liečby PTH

Už bolo uvedené, že v súčasnosti je jediným účinným spôsobom, ako odstrániť prietrž, iba chirurgická operácia. Žiadna z ďalších metód nemôže pacientovi pomôcť úplne sa zotaviť..

Mnohí sa samozrejme držia imaginárnej príležitosti vyhnúť sa chirurgickému zákroku a pokúsiť sa eliminovať PGR pomocou špeciálnych fyzických cvičení, akupunktúry, fyzioterapeutických sedení a iných metód. Takéto možnosti maximalizujú účinok udržiavania stavu a nezhoršujú ho. Nedostatok kvalifikovaného ošetrenia však môže viesť k zvýšeniu veľkosti ingínovej prietrže av najhoršom prípade k porušeniu PGR..

V prípade porušenia je pacient operovaný čo najskôr. V tomto prípade je však postup zložitejší..

Napriek tomu v lekárskej praxi existujú prípady, keď lekári uprednostňujú konzervatívne metódy pred operatívnymi. Stáva sa to však výlučne v takýchto prípadoch, ak je pacient kontraindikovaný okamžitým zásahom chirurga.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok PGR

Chirurgická hernia je vylúčená u pacientov s:

 • infarkt;
 • mŕtvica;
 • závažný diabetes mellitus;
 • pľúcna nedostatočnosť;
 • adenóm prostaty;
 • zlyhanie obličiek;
 • tehotenstvo.

Chirurgická hernia

Odstránenie OOP chirurgicky je možné pomocou dvoch hlavných metód: bez napätia a napätia.

Ľahká metóda

Jednou z metód na rýchlu elimináciu PGH je klasická technika, pri ktorej sa stena slabinového kanálika spevňuje tkanivom pacienta. Táto možnosť sa nazýva ľahká..

Existuje mnoho z jeho možností: metóda Bassiniho, Coopera, Postemského, Halsteada, Schouldice. Počas operácie sa otvorí hernálny vak a potom sa vnútorné orgány vrátia do brušnej dutiny. Ďalej sa vykoná plast a obnoví sa anatomická vlastnosť kanála. Počas plastickej chirurgie kanála sú steny trieslového kanála chirurgom zdvojené.

Metóda napínania (hernioplastika)

Napätá hernioplastika je ďalším spôsobom, ako sa zbaviť herniovej formácie. Zmyslom tejto operácie je použitie špeciálneho sieťového implantátu. Trakčná hernioplastika sa okrem toho môže použiť na liečenie rekurentnej alebo pooperačnej kýly.

Počas tejto operácie na odstránenie GHG odborníci posilňujú steny mozgu pomocou špeciálneho implantátu, ktorý je vyrobený zo syntetického materiálu. Poradie operácie bude závisieť od metódy použitej chirurgom.

Lichtenštajnská metóda

Výhody tohto spôsobu spočívajú v tom, že sa operácia vykonáva pomocou 10-centimetrového rezu a fixácie sieťového implantátu pomocou nepretržitého stehu, čím sa posilní zadná stena slabinového kanálika. Lichtenštajnská metóda je tiež charakterizovaná minimálnym percentuálnym počtom prípadov recidívy. Vykonáva sa rôznymi spôsobmi anestézie. Pooperačná rehabilitácia je pomerne rýchla.

Obštrukčná metóda

Pri obštrukčnej metóde je pitva menšia ako pri lichtenštajnskej metóde. Lekár urobí rez 4 až 6 centimetrov dlhý a prostredníctvom neho vykoná zosilnenie steny kanála. V takom prípade nebude sieťka šitá.

Pri použití techniky obturácie sa pozoruje malé percento prípadov recidívy. Po operácii sa takmer nevyskytujú bolestivé príznaky. Obdobie rehabilitácie je navyše krátke. Možnosť použitia anestézie.

Ďalšou výhodou tohto spôsobu je schopnosť pôsobiť súčasne na oboch stranách..

Endoskopická hernioplastika

Táto metóda sa nazýva aj súkromná. Hlavné výhody metódy sú podobné predchádzajúcim metódam, má však niekoľko vlastných nevýhod, ako napríklad:

 • potreba dokonalého ovládania endoskopickej techniky operačným chirurgom;
 • používať výlučne endotracheálnu anestéziu;
 • potreba používať drahé lekárske vybavenie;
 • obmedzenia týkajúce sa vymenovania chirurgického zákroku pre starších pacientov, ako aj pre pacientov s prítomnými sprievodnými chorobami.

Metóda Trabucco

Táto metóda je pokročilejším spôsobom v Lichtenštajnsku. Počas chirurgických zákrokov neexistujú žiadne stehy kvôli neohlbovaniu implantátu. Táto možnosť vzniká pri použití tuhej mriežky, ktorá nemení svoj tvar. Na tento účel sa používa jednozložková protéza alebo protéza, ktorá pozostáva z dvoch plochých častí rôznych veľkostí..

Použitie UHS alebo PHS

Relatívne nová metóda používajúca systémy UHS alebo PHS vyžaduje použitie implantátov vyrobených z čiastočne absorbovateľného materiálu (UHS) alebo polypropylénu (PHS)..

Prvá časť protézy sa má umiestniť do priestoru medzi bránou prietrže a pobrušnice. Druhá časť je umiestnená bližšie k východu a leží medzi vrstvami pobrušnice.

Táto technika umožňuje spevniť steny kanálu z dvoch strán.

Bohužiaľ, po operácii zostáva veľká pooperačná šva. Tento prístup zároveň umožňuje takmer úplne eliminovať možné relapsy.

Chirurgická hernia

Veľmi často sa vyskytuje hnačka medzi všetkými kýlovými formáciami. Jej liečba by sa mala vykonávať včas a vyžaduje si vysoko špecializovaného chirurga.

Bohužiaľ, ingvinická prietrž zahŕňa liečbu výlučne chirurgicky. Lieky, akupunktúra, terapeutické cvičenia a akékoľvek iné tradičné metódy liečby, ktoré sa vzťahujú na iné prietrže, nie sú vhodné v prípade slabinovej prietrže.

Existujú rôzne metódy na diagnostikovanie ochorenia. V každom prípade je slabinová prietrž výsledkom zvýšeného vnútorného tlaku. Inguinálny kanál je pokrytý svaly a aponeurózou v prednej časti. Za ním sú pobrušnice a fasáda.

Keď sa v dôsledku určitých okolností vnútorný tlak zvýši, tieto vnútro sa tlačí smerom k brušnej stene.

Po nájdení najslabšieho a najviac nechráneného miesta vypadne omentum, časť pobrušnice a niekedy aj vaječník u žien, čím sa vytvorí slabina v slabinách..

Liečba chirurgickým zákrokom sa vykonáva, pretože aj keď predpokladáme možnosť odstránenia hernálneho vaku iným spôsobom ako chirurgickým spôsobom, herniové brány stále zostávajú. Aby sa choroba znova neobjavila, musí sa brána odstrániť, to znamená šiť. Celý priebeh chirurgického zákroku je zameraný práve na to a na vybratie vaku.

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže je pomerne chúlostivý postup. Faktom je, že hernia formácia v slabinách je priamo spojená

životne dôležitých orgánov mužov i žien. U mužov sa slabinová prietrž vyskytuje bezprostredne pri spermatickej šnúre, takže priebeh operácie môže do značnej miery predurčiť život človeka v budúcnosti. U žien je v ingvinálnom kanáli kruhový väz maternice.

Štruktúra oblasti slabín je pomerne silná, ale keďže je trieslovinový kanál u mužov širší ako u žien, ochorenie najčastejšie postihuje telo mužov. Zároveň sa však metódy liečby tohto ochorenia u mužov a žien nebudú líšiť.

Konkrétny prípad pomáha pri výbere jedného alebo druhého spôsobu činnosti. Je dôležité, aby lekár diagnostikoval vývoj slabiny prietrže, jej veľkosť a možnosť porušenia. Všetky tieto faktory môžu byť pri výbere liečebných metód rozhodujúce..

Metódy liečby prietrže v slabinách

Ako už bolo spomenuté, skutočne sa zbaviť choroby je možné iba pomocou chirurgického zákroku. Žiadny iný spôsob nemôže pomôcť pacientovi zotaviť sa..

Mnoho ľudí sa snaží vylúčiť vzdelanie tradičnými metódami, napríklad fyzickými cvičeniami, akupunktúrou, fyzioterapiou atď. V najlepšom prípade sa pacient nebude zhoršovať. Inak sa môže inguinálna prietrž bez chirurgického zákroku zväčšiť, a čo je ešte horšie, priviazať.

Pri stlačení sa pacient operuje čo najskôr, ale priebeh operácie v takýchto situáciách sa považuje za ťažší.

Lekári niekedy predpisujú konzervatívne metódy. Stáva sa to iba v prípadoch, keď určité okolnosti zakazujú operáciu okamžite.

Kontraindikácie pri operácii

Nie je možné operovať pacienta s herniou v slabinách, ak:

 • infarkt;
 • závažný diabetes mellitus;
 • mŕtvica;
 • zlyhanie pľúc;
 • zlyhanie obličiek;
 • tehotenstva;
 • BPH.

Chirurgická hernia

Liečba trieslovej prietrže s chirurgickým zákrokom je rozdelená do dvoch hlavných metód: napätie a napätie.

Ľahká metóda

Prvým z nich je tradičný spôsob spevnenia steny trieslového kanálika vlastnými tkanivami. Iná takáto metóda sa nazýva metóda bez napätia..

Vyrába sa podľa metódy Bassini, Halstead, Cooper, Schouldice, Postemsky. Priebeh operácie je zameraný na otvorenie herniálneho vaku a návrat vnútorností, ktoré do neho spadli, späť do brušnej dutiny. Potom sa vykoná plast a obnovia sa normálne anatomické vlastnosti kanála. Počas plastickej chirurgie kanála lekári zdvojnásobia steny kanála v slabinách.

Ťahová hernioplastika

Druhým spôsobom, ako sa zbaviť formácie v slabinách, je natiahnutá hernioplastika, ktorej priebeh je zameraný na liečenie choroby pomocou špeciálneho sieťového implantátu. Natiahnutá hernioplastika sa používa aj na liečbu pooperačnej a opakovanej hernie.

Pri takejto operácii na odstránenie ingvinálnej prietrže odborníci zosilňujú stenu inguinálneho kanála špeciálnym implantátom vyrobeným zo syntetických materiálov. Priebeh operácie závisí od metódy, ktorú používajú chirurgovia..

Lichtenštajnská metóda

Tento prístup je dobrý, pretože sa uskutočňuje pomocou 10-centimetrového rezu a pletivo sa fixuje kontinuálnym stehom, čím sa posilňuje zadná stena trieslového kanálika. Lichtenštajnská metóda má minimálne percento relapsov a vykonáva sa pri akejkoľvek anestézii. Rehabilitácia je rýchla.

Obštrukčná metóda

Obštrukčná metóda sa vykonáva pri menšom reze ako Lichtenštajnská metóda. Lekári urobia rez 4 až 6 centimetrov, cez ktorý je zosilnená stena kanála, ale pletivo nie je šité.

Táto metóda má nízku mieru recidív, takmer nespôsobuje pooperačné bolesti a má krátku rehabilitačnú dobu. Takýto prístup je tiež dobrý, pretože vám umožňuje vykonávať operácie na oboch stranách naraz.

V závislosti od situácie sa používa akákoľvek anestézia..

Endoskopická hernioplastika

Táto metóda sa tiež nazýva uzavretá. Má rovnaké výhody ako predchádzajúce metódy, má však niekoľko nevýhod:

 • chirurg by mal plynule používať endoskopickú techniku;
 • používajte iba endotracheálnu anestéziu;
 • použitie drahého vybavenia;
 • obmedzená schopnosť pomôcť starším ľuďom a tým, ktorí majú komorbidity.

Použitie PHS alebo UHS

Metóda využívajúca systém PHS alebo UHS sa považuje za úplne novú. Pri tejto operácii sa používa implantát vyrobený z polypropylénu (PHS) alebo z poloabsorpčného materiálu (UHS). Medzi nevýhody patrí veľká pooperačná šva. Použitím tohto prístupu sa však takmer eliminuje možnosť recidívy.

Takýto systém vytvára niečo ako príklad priechodného valca. Jedna časť protézy je umiestnená v priestore medzi pobrušnicou a prietržnou bránou. Druhá časť je umiestnená medzi vrstvami pobrušnice, bližšie k východu. To pomáha spevniť steny kanála spredu a zozadu..

Metóda Trabucco

Samotná metóda Trabukko sa považuje za vylepšený prístup Lichtenštajnska. Operácia sa vykonáva bez švov, to znamená, že implantát nie je lemovaný. To je možné vďaka tuhej mriežke, ktorá nemení svoj tvar. Používa sa buď jednozložková protéza, alebo sa skladá z dvoch plochých a rôznych veľkostí protéz.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Laserové odstránenie medzistavcových prietrží: cena zákrokuKonzervatívne metódy pri liečbe kýly sú niekedy neúčinné. V takýchto prípadoch je nutný chirurgický zákrok..
Hygróm je typ nádoru podobného nádoru podľa typu cysty. Je tvorená zo synoviálnej membrány alebo plášťa šľachy, dutina je vyplnená vláknitou tekutinou. Spravidla sa vyskytuje najčastejšie v oblasti zápästného kĺbu, ale môže sa vyskytnúť aj na prstoch na rukách a nohách, popliteálnej šálke alebo na členkoch.
Osteochondróza je nebezpečný patologický proces, ktorý ničí spojivové tkanivo, kĺby a často ovplyvňuje vnútorné orgány v okolí. Terapia sa vykonáva pomocou moderných liekov, fyzioterapie a cvičenia.