loader

Hlavná

Liečba

Ezofágová prietrž

Kýla pri otvorení bránice v pažeráku je patológia, ktorá sa prejavuje v dôsledku abnormálneho premiestnenia vnútorných orgánov, ktoré sú fyziologicky umiestnené pod bránicou (črevné slučky, srdcová časť žalúdka, brušná časť pažeráka a ďalšie prvky)..

Takéto ochorenie v medicíne je celkom bežné. Riziko progresie tejto patológie sa s vekom pacienta významne zvyšuje. Je však potrebné poznamenať, že v súčasnosti sú lekárske štatistiky také, že prietrže tohto typu sa častejšie diagnostikujú u žien stredného pohlavia..

Vo viac ako polovici prípadov sa hiátová prietrž neprejavuje a v niektorých prípadoch zostáva úplne nerozpoznaná. Štatistiky sú také, že iba tretina pacientov z celkového počtu pacientov robí presnú diagnózu „hiátovej hernie“. Patológia sa zvyčajne diagnostikuje náhodou, počas ročných preventívnych prehliadok alebo počas liečby v nemocnici, ale z úplne iného dôvodu..

anatómia

Membrána je pripevnená k vnútorným povrchom rebier, chrbtice a hrudnej kosti. Má dve kopule, ktorých strednú časť tvorí silné spojivové tkanivo. Pľúca a srdce sa nachádzajú priamo nad kupolou bránice a pod nimi sú brušná časť pažeráka, žalúdka a pečene..

Pažerák má tvar trubice a spája hltan so žalúdkom, jeho dĺžka je asi 25 cm. Malá časť pažeráka leží na krku, potom zostupuje do hrudníka, ktorý sa nachádza medzi pľúcami, a potom preniká do pažeráka otvorom pažeráka. V brušnej dutine je dĺžka pažeráka asi 3 až 4 cm, ktorá prechádza postupne do srdcovej časti žalúdka. Práve na tomto mieste sa vytvára uhol Jeho, čo je veľmi dôležité pri výbere spôsobu chirurgickej liečby hiátovej prietrže. Žalúdok je rozdelený do nasledujúcich častí:

 • srdcovej;
 • dno žalúdka;
 • telo žalúdka;
 • pylorické oddelenie;
 • pylorus (zvierač, ktorý oddeľuje žalúdok od dvanástnika 12).

klasifikácia

Hernia pažeráka sa delí na dva typy:

 1. Posuvná prietrž. Tento typ ochorenia sa vyznačuje voľným prienikom žalúdka otvorom bránice do hrudnej dutiny a návratom na miesto. Podobný jav sa prejavuje pri zmene polohy tela. Existuje však pevná prietrž, ktorá sa nemôže „vrátiť“ na miesto. Tento jav môže byť spôsobený jeho príliš veľkou veľkosťou. Tento typ ochorenia bez komplikácií nesmie spôsobiť žiadne príznaky..
 2. Axiálna kýla. V tomto prípade pažerák zostáva na svojom mieste, ale cez veľký otvor bránice vystupuje dno žalúdka alebo jeho veľké časti. Táto poloha orgánu sa môže uskutočňovať v blízkosti hrudného pažeráka. Toto usporiadanie vedie k premiestneniu žalúdka do hrudnej kosti, ktorý sa neskôr stal známy ako „žalúdok na hrudníku“, a pažerák sa skrátil. Táto patológia sa považuje za pomerne zriedkavú. Vo väčšine prípadov je pažerák skrátený v dôsledku zmien v tkanive jazvy.
 3. Zmiešaná hiátová prietrž je kombináciou dvoch predchádzajúcich typov.

Je rozdelená do troch stupňov závažnosti, ktoré sú určené veľkosťou a objemom samotného vzdelávania:

 1. Iba malá časť pažeráka vstupuje do hrudnej oblasti a žalúdok sám stúpa, pohodlne padne do bránice.
 2. Časti orgánu vstupujú do diafragmatického otvoru.
 3. Dno alebo telo žalúdka je v hrudnej dutine.

Dôvody rozvoja

Podľa štatistík je hiátová prietrž bežná u ľudí, ktorí dosiahli vek 55 rokov. Je to v dôsledku nadmerného natiahnutia alebo oslabenia väzivovo-kĺbového aparátu súvisiaceho s vekom. Okrem toho sú na takúto chorobu náchylní astenici (t. J. Fyziologicky nerozvinutí ľudia).

Pohyb orgánov do mediastínu môže spôsobiť poruchu srdca a pľúc osoby. Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k prejavom charakteristického ochorenia:

1) Porušovanie kontrakcií čreva a iných orgánov gastrointestinálneho traktu (perilstatické). Choroba sa môže prejavovať v chronickej forme v dôsledku nasledujúcich „provokatérov“:

 • žalúdočný vred a dvanástnikový vred;
 • zápal pankreasu (pankreatitída);
 • zápal žalúdočnej membrány a dvanástnika;
 • chronická cholecystitída.

2) Existujú predpoklady, že pri prieniku potravy do bránice sa môže vyskytnúť prietrž v dôsledku abnormálneho vývoja tela počas tehotenstva. Preto môže byť na túto chorobu náchylná osoba s poruchami na bruchu na hrudníku, krátkym pažerákom a inými podobnými anatomickými vlastnosťami;

3) Vzhľadom na to, že prietrž je spojená s bránicou, jej vývoj môže byť vyvolaný všetkými druhmi orgánových defektov:

 • rozvoj svalovej slabosti;
 • zvýšenie herniálnych brán;
 • diafragmatický foramen.

4) Zvýšený tlak vo vnútri brušného priestoru môže tiež spôsobiť hiátovú prietrž. Toto môže byť uľahčené:

 • nádory alebo neoplázie v brušnej dutine;
 • nadúvanie (zvýšené nadúvanie v črevách);
 • predĺžený a ťažký kašeľ so spútom, ako aj sprievodné choroby;
 • zatvorené alebo otvorené poranenie brucha;
 • tehotenstva;
 • silné a časté vracanie;
 • dysbióza, hnačka;
 • choroby dýchacích ciest.

5) Je možné, že vývoj prietrže v potravinovej časti bránice môže byť ovplyvnený životným štýlom. Je dokázané, že ľudia astenickej postavy, ktorí často zdvíhajú závažia, sa často stávajú obeťami tohto ochorenia.

Okrem toho existuje teória (zatiaľ nepreukázaná) o nepriamom účinku alkoholu a nikotínu na vývoj tohto ochorenia. Nezabudnite na výživu prietrž prietržnej pažeráka, pretože prejedanie a obžerstvo sú tiež jeho „spojenci“. Jednou zo znakov ľudského tráviaceho systému je jeho neschopnosť spracovať veľké množstvo potravín. Žalúdková komora nemôže rýchlo preniesť jedlo do čriev, čo vedie k preplneniu a nežiadúcemu tlaku na bránicu..

príznaky

Príznaky hiátovej hernie sú v mnohých prípadoch slabé alebo chýbajú. Toto je vysvetlené malou veľkosťou výčnelku. Najčastejší prejav patológie je pozorovaný u pacientov s veľkými kýlami..

Medzi príznaky choroby patrí:

 • pálenie záhy (vyskytuje sa po jedle);
 • bolesť v hrudnej kosti;
 • grganie, pocit plnosti žalúdka;
 • predĺžené čkanie;
 • ťažkosti pri prechode potravou pažerákom.

Často sa vyskytujú príznaky pažerovej kýly, ako je pálenie jazyka (glosalgia), kyslá chuť v ústach, bolesť pri ohýbaní alebo krútení tela. Mnoho pacientov sa sťažuje na pocity kómy v krku, na zvýšené slinenie, záchvaty náhleho kašľa, najmä v noci. Výskyt prietrže môže vyvolať bolesť v srdci. Takéto príznaky sťažujú diagnostikovanie choroby, pretože pacienti berú patológiu pre srdcové poruchy.

Vývojové fázy

Na základe stupňa posunu žalúdka do hrudnej dutiny sa rozlišujú tri štádiá axiálnej diafragmatickej prietrže.

 1. Brušný segment je umiestnený nad bránicou, kardia je na úrovni bránice, žalúdok je priamo priľahlý k kardii.
 2. Dolný pažerák vyčnieva do hrudnej dutiny, žalúdok je umiestnený na úrovni pažeráka..
 3. Väčšina subfrenických štruktúr vystupuje do hrudnej dutiny.

Prečo je ťažké nájsť túto prietrž??

Podozrenie na prietrž otvoru clony je často veľmi ťažké..

 • V polovici prípadov sa patológia vôbec neprejavuje.
 • V 35% prípadov je hlavnou sťažnosťou pacientov zlyhanie srdca a bolesti na hrudníku, ktoré sú často veľmi podobné tým, ktoré sa vyskytujú pri koronárnych srdcových chorobách..
 • Väčšina pacientov sú starší ľudia, ktorí už zvyčajne majú veľa zdravotných problémov.
 • Prítomnosť hiátovej prietrže nevylučuje prítomnosť kardiovaskulárnych chorôb.

To všetko spôsobuje vážne problémy s diagnostikou. Mnoho pacientov sa lieči kardiológom celé roky, a to všetko bez úspechu, zatiaľ čo skutočné ochorenie pokračuje..

Ako rozlíšiť bolesť hrudníka počas HPOD od bolesti srdca?

Bolesť s týmito rôznymi patológiami môže byť v prírode skutočne veľmi podobná: podľa recenzií pacientov je bolesť alebo pálenie, objavuje sa za hrudnou kosťou alebo medzi lopatkami a môže byť vyvolaná fyzickou námahou..

Bolesť s HH nezmizne pri užívaní dusičnanov (lieky na rýchle zmiernenie bolesti pri angíne pectoris) a je často sprevádzaná zmenami na elektrokardiograme. Preto pacienti často končia v nemocnici s podozrením na akútny infarkt myokardu. V takejto situácii je diagnóza kýly komplikovaná skutočnosťou, že až do vylúčenia diagnózy srdcového infarktu je endoskopické vyšetrenie (FGS) kontraindikované, čo by mohlo pomôcť pri stanovení správnej diagnózy..

Príznaky hiátovej prietrže a príznaky koronárnej choroby srdca majú rozdiely, ktoré je dôležité poznať.

Bolesť s HPODBolesť pri ischemickej chorobe srdca
Vyskytuje sa, keď niekto leží alebo sa nakláňa dopredu a dole.Neexistuje žiadna korelácia medzi bolesťou a týmito polohami tela
Vyvíja sa po konzumácii značného množstva potravín.Nesúvisí s jedlom
Je spojená so zvýšeným vnútrobrušným tlakom: vyskytuje sa pri kašli, zápche, ťažkostiach s močenímKašeľ, kýchanie, zápcha nevyvolávajú bolesti na hrudníku
Absolvuje vôbec alebo sa uľavuje po opuchnutí a zvracaní; znižuje sa, ak sa človek zhlboka nadýchneZvrhnutie a zvracanie nemajú pozitívny vplyv na intenzitu bolesti.
Vyskytuje sa pri zvýšenej tvorbe plynuNadmerný plyn v črevách nevedie k bolesti
Uvoľňuje sa alebo ustupuje po pití vody alebo alkalických nápojovKvapaliny nemajú žiadny vplyv na bolesť
Môže sa stať pásovým oparom, v dôsledku čoho je možné HPA zamieňať s pankreatitídouBežná bolesť v hornej časti brucha nie je typická pre angínu pectoris a infarkt myokardu
Nezmizne pri užívaní dusičnanov (nitroglycerín, izoket)Dusičnany pomáhajú
Bolesť môže byť vyvolaná fyzickou námahou.Bolesť môže byť vyvolaná fyzickou námahou.

diagnostika

Pri diagnostike hiátovej prietrže hrá hlavnú úlohu inštrumentálne zobrazovacie metódy:

 • esophagogastroscopy;
 • ezofageálny a intragastrický pH meter;
 • esophagomanometry;
 • impedanometry;
 • rádiografia orgánov pažeráka, žalúdka a hrudníka.

Endoskopické vyšetrenie odhaľuje spoľahlivé príznaky hiátovej prietrže: rozširovanie otvoru pažeráka, premiestnenie línie pažeráka a žalúdka a zmeny slizníc pažeráka a žalúdka, charakteristické pre chronickú ezofagitídu a gastritídu. Ezofagogastroskopia sa často kombinuje s meraním pH; keď sa zistia závažné ulcerácie a erózie, bioptická vzorka tiež vylučuje onkopatológiu a prekancerózne stavy..

Na röntgenových lúčoch sú zreteľne viditeľné príznaky axiálnych hernií: vysoká poloha pažeráka, vyčnievanie kardie nad bránicou, vymiznutie podkožného pažeráka. So zavedením kontrastného média sa pozoruje suspenzia suspenzie v prietrži.

Na vyhodnotenie stavu horných a dolných pažerákov a motility pažeráka sa vykonáva pažerácka - funkčná štúdia s použitím perfúzneho katétra s registračným senzorom. Ukazovatele tlaku v zníženom stave a v pokoji nám umožňujú posúdiť silu, amplitúdu, rýchlosť a trvanie kontrakcií zvieračov a hladkých svalov stien pažeráka..

Impedanometria vám umožňuje získať predstavu o kyslých, motorických a evakuačných funkciách žalúdka na základe elektrostatického odporu medzi elektródami ezofageálnej sondy. Impedanometria sa považuje za najspoľahlivejší spôsob, ako rozpoznať gastroezofágový reflux so súčasným vyhodnotením jeho typu - v závislosti od hodnoty pH sa rozlišuje kyselinový, zásaditý alebo mierne kyslý reflux..

Pri ťažkom anemickom syndróme sa dodatočne vykonáva analýza stolice pre okultnú krv. Aby sa vylúčila kardiovaskulárna patológia v prípade srdcových ťažkostí, môže sa vyžadovať konzultácia s kardiológom a gastro Cardiomonitoringom, kombinované denné monitorovanie kyslosti žalúdka a Holter EKG..

Aká je nebezpečná prietrž pažeráka

Následky prietrže sú nebezpečné pre zdravie. Ak sú podozrivé, pacient je hospitalizovaný na chirurgickom oddelení pre chirurgický zákrok. HPOD u žien počas tehotenstva môže ohroziť zdravie dieťaťa.

zneužívanie

Poranenie prietrže je akútna patológia charakterizovaná syndrómom silnej bolesti. V dôsledku kontrakcie svalových štruktúr je narušený orgán nachádzajúci sa v prietrži. Nervy a krvné cievy sú stlačené. Nekróza sa vyvíja v dôsledku porúch obehového systému.

Znamená, že kýla je porušená:

 • silná bolesť;
 • krvácajúci;
 • zvracanie s pruhmi krvi;
 • dýchavičnosť;
 • tachykardia;
 • hypotenzia.

Ak sa pomoc neposkytne včas, vyvinie sa hnisavá peritonitída s perforáciou pažeráka alebo žalúdka.

Vred pažeráka sa vyvíja na pozadí peptickej ezofagitídy. Na orgáne sa vytvára defekt vplyvom kyseliny chlorovodíkovej. Pacientka sa obáva intenzívnej bolesti na hrudníku, ktorá sa prehĺta prehltnutím. Lieky proti bolesti neprinášajú úľavu, ale zhoršujú zápal. Ezofagoskopia sa používa na diagnostiku..

perforácia

Perforácia je perforácia steny pažeráka s vytvorením priebežnej chyby. Pre túto patológiu žalúdok kyseliny vstupuje do mediastínu. Vyvíja sa hnisavá mediastinitída. Komplikácia je náročná a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť..

Krvácajúci

Krvácanie z pažeráka je často komplikované. Pri stálom pôsobení kyseliny chlorovodíkovej na sliznicu pažeráka sa cievy vystavia. Steny tepien sú poškodené - otvára sa silné krvácanie. Zastavenie krvi z pažerových tepien je ťažké. Pacient rýchlo upadne do hemoragického šoku. Pokles tlaku, zrýchlenie srdcového rytmu. Pacient je v bezvedomí. Je potrebná okamžitá hospitalizácia v chirurgickej nemocnici.

Iné komplikácie

HPOD je vždy komplikovaná ezofagitídou. Zápal pažeráka nastáva v dôsledku kyslého refluxu. Leptavý obsah žalúdka ničí steny orgánu. Spätná ezofagitída je charakterizovaná bolesťou, poruchami prehĺtania.

Pri silnom deštrukcii sa tvoria zrasty, ktoré zužujú lumen pažeráka. Tieto zmeny vedú k Barrettovmu syndrómu. Keď sa zdá, riziko vzniku rakoviny pažeráka sa stokrát zvýši.

Na pozadí motorického poškodenia sa vyvíja chronická cholecystitída a cholecystopancreatitída. Tieto choroby sú spôsobené preťažením venózneho plexu..

Liečba hiátovej prietrže bez chirurgického zákroku

Konzervatívna terapia je symptomatická. Je potrebné odstrániť príznaky gastroezofágového refluxu. Použite na to:

 • antacidá: almagel, maalox atď.;
 • antisekrečné lieky - blokátory protónovej pumpy: dexlansoprazol, omeprazol atď.;
 • inhibítory receptorov histamínu: ranitidín.

Je veľmi dôležité vyhnúť sa stresu a riadiť sa šetrnou stravou. Jedlo by malo byť zlomkové a posledné jedlo by sa malo uskutočniť niekoľko hodín pred spaním.

Liečba hernie bránice je spravidla z 99% totožná s taktikou liečby refluxnej ezofagitídy. V skutočnosti sú všetky akcie zamerané iba na odstránenie príznakov. Pacient môže užívať lieky predpísané lekárom, riadiť sa špeciálnou diétou a dodržiavať všetky lekárske predpisy. Počas takejto liečby je stav pacienta relatívne uspokojivý. Akonáhle však priebeh liečby skončí, všetky príznaky sa opäť vrátia. V takejto situácii pacient začína uvažovať o tom, ako rozhodnúť o chirurgickom zákroku. Odborníci poznamenávajú, že pacienti s nefixovanými kýlami malej veľkosti podliehajú konzervatívnej liečbe, ale za predpokladu, že sú pripravení užívať predpísané lieky celý život.

Chirurgické metódy sa využívajú v komplikovaných formách hiátovej prietrže (zúženie pažeráka, porušenie diafragmatickej prietrže atď.), Zlyhanie liekovej terapie alebo dysplastické zmeny sliznice pažeráka. Medzi rôznymi metódami navrhnutými na chirurgickú liečbu hiátovej hernie sa rozlišujú tieto skupiny intervencií: operácie so prišívaním hernálneho portálu a posilňovanie pažeráka-bránice (plastická membrána hernie, crurorafia), chirurgia na obnovenie akútneho žalúdka (gastropexia) uhol medzi spodkom žalúdka a brušným pažerákom (fundoplikácia). Pri tvorbe jazvovitej stenózy môže byť potrebná resekcia pažeráka..

Koľko je táto operácia?

Ceny sa pacientom oznamujú po konzultácii s lekárom. Samotná operácia kýly môže byť uskutočnená na univerzitných klinikách, v súkromných zdravotníckych strediskách a vo verejných nemocniciach. Konečné množstvo je ovplyvnené stupňom choroby, typom prietrže, prítomnosťou komplikácií a mnohými ďalšími faktormi.

Napríklad v Moskve sa cena za operáciu pohybuje medzi 18 000 - 135 000 rubľov. U detí je prietrž odstránená v zariadeniach, kde sú detskí chirurgovia.

Výživa a strava

Hlavným cieľom stravy pri prietrži hernie pažeráka je bránenie páleniu záhy. Odporúčania výživy:

 1. Je lepšie jesť často počas dňa, v malých porciách..
 2. Vyvarujte sa potravín, ktoré spôsobujú pálenie záhy, ako je čokoláda, cibuľa, korenené jedlá, citrusové plody a potraviny na báze paradajok..
 3. Vyhnite sa alkoholu.
 4. Posledné jedlo by malo byť najneskôr 2-3 hodiny pred spaním.
 5. Udržiavajte zdravú váhu. Ak trpíte nadváhou alebo obezitou, musíte schudnúť..
 6. Prestať fajčiť.
 7. Zdvihnite prednú časť postele tak, aby bola 15 cm nad chodidlom.

predpoveď

Pri konzervatívnej liečbe je hiátová hernia náchylná na recidívu, preto na konci hlavného liečebného cyklu sú pacienti podrobení lekárskemu vyšetreniu gastroenterológom. Po operácii je pravdepodobnosť recidívy minimálna..

Dostatočný výber terapeutických režimov a pravidelná profylaxia exacerbácií refluxnej ezofagitídy môžu dosiahnuť dlhodobú remisiu a zabrániť komplikáciám. Pri malej prietrži a dobrej reakcii na liekovú terapiu je možné dosiahnuť úplné uzdravenie. Neprítomnosť liečby naopak vyvoláva výskyt komplikácií a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

Čo je posuvná prietrž pažeráka a spôsob, ako ho liečiť?

Posuvná hernia bránice predstavuje až 90% všetkých hernií pažeráka. Hlavným nebezpečenstvom patologického stavu je chronický kyslý reflux, ktorý vedie k pažeráku a malígnej degenerácii sliznice pažeráka. Kvalita života pacienta s herniou pažeráka je komplikovaná oslabením pálenia záhy. Radikálne ošetrenie je možné prevádzkovou metódou. Konzervatívna terapia znamená celoživotné liečenie akné pri pálení záhy.

Trochu o zúčastnených anatomických štruktúrach

Ľudská membrána je umiestnená približne na úrovni dolného okraja rebier. Je to silný nepárový sval, ktorý sa skladá z prúžkových vlákien. Oddeľuje hrudnú a brušnú dutinu. Je nasmerovaný dvoma kopulami hore. Na prechod najdôležitejších ciev tvoria nervové plexy a tráviaca trubica 3 hlavné diery. Kanál na prepravu potravín je umiestnený na úrovni 10 chrbtice. Kurz je tvorený svalovými zväzkami nazývanými „stredné nohy“. V nej súčasne idú predné vagusové nervy.

Tráviace orgány pomáhajú bráničným svalom podporovať jedlo (svalový kruh v diere slúži ako dužina). Okrem toho:

 • podporuje žalúdočnú pohyblivosť;
 • súčasne sa sťahuje do brušných svalov a znižuje vnútrobrušný tlak.

Funkcia membrány závisí od jej tónu. V žalúdku, bezprostredne susediacom s bránicou, sa rozlišujú tieto oddelenia:

 • kardiálny - najvyšší v prechodnom pásme pažeráka;
 • pylorus (antrum) - je výstupom do dvanástnika;
 • dno - kupola nad srdcovou časťou;
 • telo - oblasť medzi srdcovými a pylorickými oblasťami.

Všetky časti žalúdka sa nachádzajú v brušnej dutine.


Prietrž je tvorená abnormálnym pomerom žalúdka a bránice, keď sú spodné časti, ktoré môžu preniknúť do hrudnej dutiny, vo zväčšenom priechode

Chirurgický zákrok

Ak konzervatívna liečba a výživová strava nestačili, uchyľujú sa k chirurgickému zákroku. Pri tomto spôsobe liečby klznej hernie AML by mala byť prítomná jedna z nasledujúcich indikácií:

 • Gastrointestinálne vredy a rany, pažerák, krvácanie a anémia.
 • Neefektívnosť terapeutického účinku na chorobu.
 • Umiestnenie GPOD v špeciálnych bránach a jeho obrovská veľkosť.
 • Zvýšené riziko zúženia zažívacieho traktu v dôsledku tesnej blízkosti HPOD.
 • Príznaky abnormálneho vývoja tkanív brušnej sliznice.

Počas operácie odborník vráti normálne anatomické rozmery príslušných orgánov gastrointestinálneho traktu, privedie ich do požadovaných rozmerov - odstráni prietrž, prišíva dieru a vytvára bariéru pre injekciu látok do žalúdka do zažívacieho traktu..

Na tento účel využite dva typy chirurgických zákrokov:

 • Otvorená chirurgia (Nissen fundoplication alebo Tope plastic).
 • Laparoskopia. Táto metóda sa používa nielen pri kýlovej chirurgii, ale aj pri iných vnútorných orgánoch..

Mechanizmus tvorby prietrže

Podľa mechanizmu rozvoja prietrže, vrátane axiálnej prietrže, môže byť:

 • vrodené - detské abnormality plodu, nedostatočné rozvinutie stredných svalových nôh bránice s narušením tvorby uzatváracieho krúžku;
 • nadobudnutý.

Štúdium mechanizmu získaných hernií ukázalo význam v starobe:

 • atrofické zmeny vo svalovom kruhu;
 • prolaps bránice, ktorý spôsobuje expanziu pažeráka;
 • relaxácia okolitej fascie.

V strednom a mladom veku sú dôležitejšie:

 • zvýšený brušný tlak;
 • zníženie sily ezofágovo-diafragmatickej membrány, ktorá fixuje polohu srdcovej časti žalúdka a pažeráka, jeho prasknutie, riedenie vedie k prenikaniu kardie do hrudnej dutiny.

Anatomická a fyziologická črta posuvných kýly je porušením prekážky regurgitácie (spätný pohyb potravy). Spojenie pažeráka a žalúdka pod bránicou vyzerá ako ostrý uhol (nazývaný jeho uhol). Vrchol rohu tvorí záhyb sliznice, ktorý pôsobí ako ventil. Spolu so svalovou buničinou srdcovej časti vytvára mechanickú prekážku v procese regurgitácie.

Vývoj axiálnej prietrže spôsobuje vyhladenie uhla, čo vedie k vymiznutiu chlopne. Preto sa vyskytuje gastroezofageálny reflux (návrat obsahu zo žalúdka).

Odrody kýly

Existuje mnoho klasifikácií prietrže pažeráka (hiatal). Najbežnejšie praktické rozdelenie troch typov:

 • posuvné (axiálne) - vyznačujú sa povinným pohybom dolnej časti pažeráka priľahlého žalúdka z brušnej dutiny do hrudnej dutiny a naopak;
 • paraezofageálny (perezofageálny) - iba horné časti žalúdka prechádzajú cez bránicu;
 • kombinované - majú znaky oboch typov.


Perioezofágové hernie častejšie porušujú

Posuvné kýly sa líšia v ich schopnosti samočinného prispôsobenia vo zvislej polohe osoby:

 • na pevné - neposúvajte samostatne;
 • nie je pevné - pri zdvíhaní z horizontálnej na vertikálnu sa všetky vypadnuté časti vracajú na svoje miesto.

Medzi klznými kýlami podľa abnormálnej pohyblivosti jednotlivých častí pažeráka a žalúdka sú:

 • pažerák - iba dolná časť pažeráka prechádza do diery;
 • kardiál - kardiálna časť žalúdka vypadne;
 • axiálny kardiál - po pažeráku vstupuje časť srdca do diery;
 • srdcový fond - v hrudnej dutine sú súčasťou oblúka a srdcovej časti žalúdka.

Podľa klasifikácie navrhnutej B. V. Petrovským a N. N. Kanshinom sa v závislosti od objemu žalúdka v žalúdku pridávajú do skupiny:

 • medzisúčet - malá časť orgánu vstupuje do herniálneho vaku;
 • celková hernia - celý žalúdok vstupuje do herniálneho otvoru.

Súčasne sa pozoruje skrátenie pažeráka. Axiálna kýla predstavuje až 90% všetkých prípadov. Častejšie u starších žien. Podľa mechanizmu výskytu sa klzné prietrže rozlišujú:

 • pri pulzných patológiách - svalová atrofia súvisiaca s vekom, zvýšený vnútrobrušný tlak pri chronickej zápche, obezite, tehotenstve;
 • trakcia - spojená s reflexom, ktorý pri určitých chorobách (peptický vred, cholecystitída) vyťahuje pažerák, pri skracovaní vťahuje srdcovú časť žalúdka do hrudnej dutiny, tento proces prechádza funkčnými a organickými štádiami.

Podstata choroby

Membrána sa nazýva hlavný dýchací sval, ktorý vytvára bariéru medzi brušnou dutinou a hrudníkom. Tento deliaci sval má otvor pre pažerák. Za normálnych okolností by pažerák mal spadnúť cez oblasť hrudníka, potom prejsť bránicou a už v pobrušnici prísť do kontaktu so žalúdkom. Niekedy sa však stáva, že z rôznych dôvodov žalúdok a dolná časť pažeráka prenikajú do hrude cez pažerový otvor v bránici. Tento jav sa nazýva axiálne HHP..

Príčiny choroby môžu byť vrodené aj získané faktory:

  Anatomicky sa formujú aj v lone. Sú to nedostatočný vývoj bránice a prítomnosť herniálnych vreciek, krátky pažerák alebo patológia nazývaná „hrudný“ žalúdok. Nedostatočná pružnosť a pevnosť spojivových tkanív v dôsledku mnohých chorôb: hemoroidy, kŕčové žily, črevná divertikulóza, ploché nohy, Marfanov syndróm. Zvýšený brušný tlak spôsobený prítomnosťou týchto stavov: nadúvanie, pretrvávajúce vracanie, zadržiavanie stolice, pokles brušnej dutiny, zdvíhanie ťažkých nákladov, obžerstvo, nádorové útvary alebo zranenia v brušnej dutine, tehotenstvo. Zmeny v tele súvisiace s vekom. Skrátenie pažeráka v dôsledku refluxnej ezofagitídy alebo refluxnej gastritídy. Gastrointestinálna dyskinéza. Zápal a chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu, dvanástnika, pečene a pankreasu. Chronické choroby dýchacích ciest sprevádzané pretrvávajúcim kašľom. Tehotenstvo a komplikácie počas pôrodu. Posledné štádiá obezity. Prítomnosť zlých návykov. Komplikácie po operácii. Zápal vnútorných orgánov, ktoré ovplyvňujú bránicu.

Ako je určený stupeň herniálneho výčnelku??

Stupeň vyčnievania herniálneho vaku závisí od prechodu do hrudníka priľahlých častí, ktorý sa ukázal röntgenovou metódou:

 • prvá - iba posledná časť pažeráka sa nachádza nad bránicou, ktorá je normálne vo vnútri kruhu, veľkosť diery neumožňuje, aby sa žalúdok zaklinil, často sprevádza peptické vredové ochorenie, objavujúci sa na pozadí gastroduodenitídy, črevných divertiklov;
 • druhá - brušná časť pažeráka a horná časť kardie žalúdka prechádzajú do hrudnej dutiny;
 • tretí - v herniálnom vaku sú brušná časť pažeráka a celý žalúdok s obsahom.

príčiny

Výčnelok spôsobený tvorbou herniálneho vaku sa vyvíja na pozadí nasledujúcich chorôb a stavov tela:

 • oslabenie elastických vlastností spojivových tkanív bránice;
 • neúplné uzavretie otvoru pažeráka;
 • skrátený pažerák v dôsledku prítomnosti refluxnej gastritídy;
 • kŕče pažeráka;
 • nedostatočná pohyblivosť žalúdka;
 • zvýšený tlak vo vnútri pobrušnice;
 • intenzívny kašeľ, prejavujúci sa po dlhú dobu;
 • ťažké tehotenstvo a pôrod;
 • obezita;
 • nadmerná fyzická námaha;
 • komplikácie po operácii;
 • genetická predispozícia;
 • vrodené chyby vnútorných orgánov.

Ohrození sú starší ľudia. U tejto kategórie pacientov sa výčnelok prietrže vyvíja v dôsledku oslabenia väzivového aparátu.

symptomatológie

Zmena polohy orgánov vedie k reflexným poruchám tráviaceho procesu. Najcharakteristickejšie príznaky sú:

 1. Syndróm bolesti - hlavnou lokalizáciou pozdĺž stredovej čiary v oblasti uhla spájajúceho rebrá (epigastrium) je retrosternal. Intenzita bolesti je rôzna, často vyžaruje z pleca, chrbta. Vyzerá to ako srdcový záchvat.
 2. Pálenie záhy - sprevádza bolesť, začína po jedle alebo s pohybmi (prispieva k gastroezofageálnemu refluxu). Pacienti zaznamenávajú zvýšenie polohy na chrbte. Tento stav sa zlepšuje po požití mlieka, roztoku sódy, chôdze.
 3. Porušenie prehltnutia (dysfágia) je nekonzistentné, problémy sa vyskytujú pri prehĺtaní suchého jedla („hrudka je zaseknutá“), bolesť, keď jedlo prechádza pažerákom, grganie. Často spojené so sprievodnou ezofagitídou. Môže trvať niekoľko rokov.


Bolesť vyvolaná jedlom, cvičením

 • slinenie;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • predĺžené čkanie;
 • pocit horkosti v ústach;
 • zachrípnutie.

komplikácie

Najčastejšou komplikáciou a prejavom kĺzavej kýly pažeráka je refluxná ezofagitída, ktorá je spôsobená pohybom žalúdka smerom nahor. Okrem neho môže pacient vytvoriť:

 • peptický vred pažeráka;
 • jazvové zmeny (zúženia) so zúžením pažeráka;
 • krvácanie z herniálnych žíl;
 • skrátenie pažeráka;
 • Barrettov pažerák (náhrada viacvrstvového epiteliálneho povlaku z plochých foriem pažeráka jednovrstvovými valcovými bunkami zo žalúdka alebo čriev), prekancerózna choroba.

diagnostika

Hlavné príznaky choroby sú stanovené röntgenovým vyšetrením. Na identifikáciu neobvyklej polohy konca pažeráka a žalúdka použite:

 • panoramatická vizuálna röntgenová štúdia s kontrastom primárnych tráviacich orgánov - v súčasnosti sa používa zriedka;
 • röntgenová snímka (séria obrázkov) pažeráka a žalúdka.

Pacient sa nasníma na mieste:

 • ľahnúť si,
 • vstávanie,
 • na strane,
 • v koleno-lakte predstavovať Trendelenburg.

Rádiológovia berú do úvahy, že priamym znamením je jasné premiestnenie časti žalúdka do hrudnej dutiny. Medzi nepriame patria:

 • narušený tvar plynovej bubliny alebo jej neprítomnosť, zmena veľkosti;
 • zväčšenie jeho uhla;
 • známky odlievania pod spätným chladičom;
 • pohyby pažeráka inverzne k pravidelnej peristaltike.


Experti na ultrazvukovú diagnostiku považujú za možné zúčastniť sa na vyšetrení, obrázok má rozdiely od rádiologických príznakov (vpravo)

Esophagogastroskopické prehliadky:

 • pevné steny pažeráka v bráničnej oblasti (obrázok „medzery v kardii“);
 • srdcový rez je umiestnený nad obvyklým v dôsledku skrátenia pažeráka;
 • gastroezofageálny reflux;
 • ložiská cudzieho epitelu.

Endoskopia pomáha identifikovať závažnosť refluxného efektu, možný prechod do novotvaru.

Medzi ďalšie metódy patria:

 • esophagomanometry,
 • scintigrafia,
 • intraesofágové pH.

Všeobecné klinické vyšetrenie pomáha pri identifikácii komplikácií:

 • fekálna analýza môže odhaliť skoré príznaky krvácania;
 • krvný test ukazuje anémiu, infekciu;
 • EKG - potrebné na vylúčenie atypickej angíny pektoris.

Diferenciálna diagnostika sa vždy vykonáva:

 • s rôznymi typmi bránice hernie;
 • jazvové zmeny v pažeráku;
 • peptická vredová choroba;
 • zhubný nádor;
 • poruchy spojené so zvýšeným tlakom v portálnej žile;
 • angina pectoris;
 • žlčové kamene.

Príznaky a príznaky

Na začiatku vývoja choroby sa príznaky takmer neprejavujú, klinické príznaky sú mierne a prietrž sa neobťažuje. Môže sa to zistiť iba náhodou, napríklad pri lekárskom vyšetrení ultrazvukom. Vizuálne vyšetrenie a hmatové vyšetrenie neprináša výsledky, pretože prietrž nemôže byť na dotyk pociťovaný kvôli hlbokému umiestneniu vnútri hrudnej oblasti. Je ťažké rozpoznať axiálnu prietrž a skutočnosť, že má schopnosť periodicky sa vracať späť pod bránicu.

Dlhšia existencia prietrže alebo vkĺznutie väčšiny žalúdka do hrudnej kosti vyvoláva nástup symptómov, takže axiálna prietrž sa najčastejšie rozpoznáva už v neskorších štádiách vývoja. Medzi hlavné znaky sprevádzajúce vývoj prietrže patria:

 • pálenie záhy pravidelnej povahy (zvyčajne sa vyskytuje po jedle a pri ľahnutí);
 • pálenie a bolesť za hrudnou kosťou;
 • exacerbácia bronchitídy, tracheitídy (pankreatická šťava vstupuje do dýchacích ciest počas sťahovania);
 • regurgitácia (jedlo zo žalúdka do pažeráka a ústnej dutiny bez roubíka);
 • grganie;
 • dysfágia (človek nemôže prehltnúť v dôsledku zúženia pažeráka, ku ktorému dochádza v dôsledku neustáleho zápalu jeho sliznice emisiami kyselín).

Ak choroba nebola zistená včas, jej ďalší vývoj môže viesť k závažným komplikáciám. Na ich pozadí môžu byť vredy a krvácanie. Periodické krvácanie môže zase viesť k anémii (anémii). Pri najmenšom náznaku vývoja prietrže neodkladajte vyšetrenie a následné ošetrenie.

Konzervatívne zaobchádzanie

Neschopnosť liečiť diafragmatickú prietrž dramaticky zvyšuje riziko rakoviny v nasledujúcich 5 rokoch. Znakom taktiky s axiálnou kýlou bránice je nedostatok urgentných indikácií pre chirurgickú liečbu, čo je vysvetlené klinickým priebehom:

 • tento typ prietrže nie je porušený;
 • je možné úspešne liečiť konzervatívne.

Ciele konzervatívnej liečby sú:

 • prevencia gastroezofágového refluxu;
 • potlačenie kyslosti žalúdočnej šťavy;
 • obnovenie zhoršenej pohyblivosti pažeráka a žalúdka;
 • terapia refluxnej ezofagitídy.

Režim a strava

Odporúčania pacienta týkajúce sa stravovania a režimu by sa mali vykonávať nepretržite. Je potrebné vylúčiť zdvíhanie závaží, vykonávanie náročných prác, nosenie tesného oblečenia, fajčenie. Spánok so zdvihnutým hlavovým koncom.


Pravidlá výživy zostávajú po celý život

Splnenie výživových požiadaviek pomáha zmierňovať príznaky:

 • jedlo by malo byť šetrné z hľadiska mechanického spracovania (iba parné misy, šťava, posekané v mlynčeku na mäso);
 • frekvencia kŕmenia by mala byť až 6-krát denne, večer môžete jesť 4 hodiny pred spaním;
 • pikantné, údené, slané, vyprážané jedlá z mastného mäsa, omáčky a ochucovadlá (horčica, korenie, majonéza) sú neprijateľné;
 • Nepatria sem alkohol, sýtené nápoje, kyslé šťavy, silná káva a čaj.

Lieky

Z používaných liekov:

 • prípravky normalizujúce kyslosť žalúdočnej šťavy (Almagel, Maalox, Gastal);
 • činidlá regulujúce pohyblivosť (prokinetika) a pôsobiace na sliznice pažeráka a žalúdka (Ganaton, Motilium, Trimebutin, Motilak);
 • skupina inhibítorov protónovej pumpy (Esomeprazol, Omeprazol, Pantoprazol);
 • Antihistaminiká H2 (ranitidín);
 • zo skupiny vitamínov B1, B6, B12 sú zvlášť uvedené;
 • s bolesťou sa predpisujú nesteroidné lieky (Ibuprofen, Nurofen).

Tablety sa majú liečiť opatrne. V akútnych prípadoch sú preferované injekcie, pretože absorpcia je zhoršená v dôsledku zmien sliznice. Okrem toho je možné prejaviť negatívny účinok liekov..

prevencia

Medzi preventívne opatrenia na prevenciu a liečbu axiálnej kýly existujú veľmi účinné metódy.

Udržiavanie zdravého životného štýlu je veľmi jednoduché, ale efektívne. Ak ľudské telo nezažije nadmerný stres, opúšťa najhoršie návyky, pravdepodobnosť získania takejto patológie sa výrazne zníži. Musíte neustále jesť zdravé potraviny a riadiť sa stravou. Športovanie je potrebné, udržiavajte správne držanie tela.

Je tiež lepšie postupne schudnúť. Ak sa zistia choroby dýchacích ciest alebo zažívacieho traktu, liečba by sa mala vykonať okamžite, pretože to môže ovplyvniť tvorbu prietrže. Toto opatrenie sa musí dodržať pred zistením patológie. Po prejavení choroby niektoré metódy strácajú svoju účinnosť.

Kýlová pažerá - príznaky a liečba

Čo je hiátová prietrž? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. Hitaryan A.G., fleboológovi so skúsenosťou 30 rokov..

Definícia choroby. Príčiny choroby

Mnohí si po vypočutí slova „hernia“ určite predstavia podkožný výčnelok na bruchu: pupočnú, trieslovinu, pooperačnú prietrž, ako aj prietrž bielej línie brucha. Ale takmer nikto nikdy nepočul o takej dosť bežnej chorobe, ako je hiátová prietrž.

Prvú HPLC opísal francúzsky chirurg P. Ambroise v roku 1579 a taliansky anatóm G. Morgagni v roku 1769, ale táto choroba sa, nanešťastie, ešte stále nedeteguje v ranom štádiu, zostáva neuznaná a nie je diagnostikovaná, a preto nie. podstúpi cielené ošetrenie.

V súčasnosti sa v Európe a USA počet pacientov so závažnými formami HPA zvýšil 2-3 krát. V tomto ohľade majú gastroenterológovia nasledujúci výraz: XX. Storočie je storočím peptického vredu a XXI. Storočie je storočím refluxnej ezofagitídy a HPOD..

V Rusku sa frekvencia detekcie HPOD pohybuje od 3% do 33% av starobe - až do 50% medzi patológiami gastrointestinálneho traktu (GIT)..

HHs tvoria 98% všetkých hernií bránice. V štruktúre gastrointestinálnych chorôb zaujímajú tieto kýly tretie miesto po žlčníkových chorobách, žalúdočných vredoch a 12 dvanástnikových vredoch. [1] [15]

Kýla pažeráka (bránice) - choroba, pri ktorej dochádza k posunu dolnej časti pažeráka alebo žalúdka vzhľadom na bránicu z brušnej dutiny na hrudník..

Veľmi zriedkavo môžu slučky čreva vystupovať cez pažerák.

Medzi príčinami HPA je možné rozlíšiť niekoľko faktorov:

  Mechanickým faktorom je expanzia otvoru pažeráka nestlačiteľnej povahy v dôsledku predĺženia vnútorných nôh bránice. V dôsledku toho sa otvorenie zvyšuje a srdcová časť žalúdka sa postupne vtiahne do mediastína. Predĺženie nôh bránice vyvoláva intenzívne zaťaženie svalov a zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Okrem toho narušenie uhla pažeráka (Jeho uhol) a Gubarevovej chlopne (mukozálne záhyby na spoji pažeráka do žalúdka) ovplyvňujú tvorbu HPA. Tieto faktory však nie sú hlavnými príčinami tvorby prietrže, pretože vznikajú v dôsledku vyššie uvedených deštruktívnych procesov.

Príznaky hiátovej prietrže

U prevažnej väčšiny pacientov nie je možné „vidieť oko pomocou HDL“. Môže však existovať podozrenie zo sťažností počas vývoja niektorých komplikácií HPOD:

 • chronické alebo akútne gastrointestinálne krvácanie;
 • vývoj stenózy (zúženie) distálneho pažeráka;
 • závažná nedostatočnosť srdcovej činnosti žalúdka, ktorá je sprevádzaná pravidelnou regurgitáciou potravy.

Môžu sa tiež objaviť klinické príznaky chorôb, ako sú anémia, kachexia (extrémne vyčerpanie tela) a poruchy elektrolytov vo vode. [7] [13] [18]

Jednou z vedúcich diagnostických metód je zhromažďovanie sťažností pacientov, ktoré umožňujú identifikovať klinické príznaky bolesti, gastroezofageálny reflux. Pri rozhovoroch s pacientmi je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim hlavným klinickým príznakom:

 • bolesť v epigastrickej oblasti;
 • bolesť za hrudnou kosťou;
 • pálenie záhy;
 • horiaci jazyk;
 • zvracanie a nevoľnosť;
 • grganie;
 • pocit horkosti v ústach;
 • časté záchvaty škytavky;
 • grilovanie jedla, zatiaľ čo trup.

Ak má pacient aspoň jeden z uvedených príznakov, mala by sa vykonať fibrogastroduodenskopia (FGDS), a ak existujú viac ako dva, malo by sa vykonať hĺbkové komplexné vyšetrenie, aby sa potvrdila alebo vyvrátila predbežná diagnóza „GPOD“. [5] [6] [16]

Patogenéza hiátovej prietrže

Vzhľadom na etiopatogenézu HPAI je ťažké predpokladať jej významný rozdiel od patogenézy hernií s odlišnou lokalizáciou, okrem toho sa diafragmatická hernia často vyskytuje u starších ľudí a pacientov s chorobami, ako sú predná brušná stena hernie, kŕčové žily dolných končatín, divertikulum tráviaceho traktu, orgánový trakt,, ploché nohy a iné poruchy. Táto skutočnosť tiež naznačuje, že u pacientov starších ako 60 rokov sú diafragmatické kýly veľmi často kombinované s ingvinálnymi, femorálnymi, pupočnými kýlami alebo prietržami bielej línie brucha..

Predispozičné faktory tvorby prietrže sú teda:

 • procesy starnutia tkanív súvisiace s vekom;
 • zvýšený tlak v bruchu v dôsledku nedostatočnej stravy, obezity, zápchy, tehotenstva atď..

Poruchy aparátu pažeráka pažeráka u pacientov s HPA sú tiež spojené s poruchou metabolizmu lipidov a nedostatkom kyseliny askorbovej v tele..

Mechanizmus tvorby HPA je nasledujúci:

 • expanzia otvoru pažeráka tvorí druh herniálnej brány;
 • zvýšenie intraabdominálneho tlaku spôsobuje „priechod“ vnútorných orgánov - brušného pažeráka, priľahlej časti žalúdka, čriev alebo omentum - cez „zväčšený“ pažerák.

Klasifikácia a vývojové štádiá hiátovej prietrže

Klasifikácia GPOD je založená na anatomických vlastnostiach:

 • Posuvná prietrž (axiálna alebo axiálna) - neobmedzené premiestnenie brušného pažeráka, kardie a fundusu žalúdka do hrudnej dutiny zväčšeným diafragmatickým otvorom pažeráka a návrat do brušnej dutiny (vyskytuje sa pri zmene polohy tela);
 • Nevratná prietrž je prietrž, ktorá je „zaseknutá“ v bráne prietrže a nemôže sa pohybovať dopredu alebo dozadu..
 • Kôra pažeráka - pažerák a kardia zostávajú na svojich miestach pod bránicou, ale časť žalúdka vstupuje do hrudnej dutiny a nachádza sa blízko hrudného pažeráka..
 • Zmiešaný variant HPLC - kombinácia klznej a pažerákovej hernie.

Stupeň prenikania žalúdka do hrudnej dutiny rozlišuje štyri stupne závažnosti HPOD:

 • Stupeň GPOD I (pažerák) - prienik do hrudnej dutiny brušného pažeráka, kardia a ich umiestnenie na úrovni bránice, zatiaľ čo žalúdok je priľahlý k bránici;
 • Stupeň GPOD II (srdcový) - prienik do hrudnej dutiny brušného pažeráka, zatiaľ čo časť žalúdka je umiestnená priamo v ezofágovej oblasti bránice;
 • Stupeň GPOD III (kardiofundálny) - umiestnenie brušného pažeráka, kardie a časti žalúdka priamo nad bránicou; [7] [12] [13] [17]
 • Stupeň GPOD IV (obr) - umiestnenie všetkých častí žalúdka nad bránicou.

Komplikácie hiátovej prietrže

Hlavnou komplikáciou HPOD je refluxná ezofagitída. Na pozadí pravidelného refluxu obsahu žalúdka (kyselina chlorovodíková a tráviace enzýmy) sa v pažeráku vyskytujú zápalové zmeny v stene pažeráka, ktoré môžu byť vyjadrené v rôznej miere..

Dlhodobá existencia refluxnej ezofagitídy vedie k rakovinovej degenerácii steny pažeráka.

Môžu sa tiež vyvinúť choroby, ako je chronická gastritída a peptický vred prietrže žalúdka. Tieto komplikácie sa často prejavujú epigastrickou bolesťou, stratou chuti do jedla atď. Ich príznaky sa zvyčajne skrývajú za klinickými prejavmi prietrže samotnej..

Dlhodobá existencia HPA môže spôsobiť tvorbu stenózy (zúženie) pažeráka. Toto ohrozuje nemožnosť prechodu tuhého jedla z pažeráka do žalúdka av pokročilých prípadoch tekuté jedlo neprechádza..

Pri HH sa môže vyvinúť gastrointestinálne krvácanie v dôsledku vývoja peptických vredov, erózie pažeráka a žalúdka v dôsledku neustáleho refluxu žalúdočnej šťavy do pažeráka a poškodenia (erózie) krvných ciev. Ďalšou častou komplikáciou HPOD je zníženie počtu červených krviniek v krvi (anémia). V prípade akútneho masívneho krvácania do žalúdka a nevyriešeného úbytku krvi sa môže vyskytnúť hypovolemický šok a anémia s nedostatkom železa a v dôsledku atrofie fundusu žalúdka a narušenia produkcie gastromukoproteínu, proteínu, ktorý chráni žalúdočnú sliznicu, sa môže vyskytnúť (perniciová) anémia s deficitom B12..

Veľmi zriedkavou komplikáciou HPOD je jej porušenie, nekróza a perforácia steny žalúdka s rozvojom peritonitídy. Absolútne akýkoľvek faktor spojený so zvýšením vnútrobrušného tlaku môže viesť k porušeniu - kašeľ (najmä kašeľ), fyzická aktivita a dokonca prejedanie..

Diagnóza hiátovej prietrže

Okrem podrobného vyšetrovania pacienta sa na diagnostikovanie HPOD používajú takmer všetky výskumné metódy používané v gastroenterológii. Povinné diagnostické metódy zahŕňajú:

 • klinické a rádiologické vyšetrenie;
 • fibroesofagogastroduodenoskopia (FEGDS);
 • esophagotonometry;
 • meranie pH pažeráka a žalúdka;
 • Ultrazvuk brucha. [12] [158]

Hlavnými inštrumentálnymi metódami sú röntgenová diagnostika a FEGDS. [8] [16]

Röntgenová diagnostika

Vďaka röntgenovej diagnostickej metóde sa uskutočnili základné výskumy HPOD, vyvinuli sa klasifikácie, študovali sa rôzne formy tejto patológie, vyvinuli sa mnohé indikácie a kontraindikácie pre rôzne typy liečby hiátovej hernie..

Súčasné plné meno je „Polypozičné röntgenové diagnostické vyšetrenie pažeráka, žalúdka a dvanástnika pomocou kvapalnej suspenzie síranu bárnatého na trachoskope“..

Toto röntgenové vyšetrenie vám umožňuje spoľahlivo diagnostikovať rôzne formy HPA, vrátane „malých“ hernií pažeráka, odhaliť zlyhanie srdca, gastroezofageálny reflux, refluxnú ezofagitídu a eliminovať zlyhanie srdca spojené so zníženým priechodom potravy v dolnom gastrointestinálnom trakte..

Endoskopická ezofagogastroduodenoskopia

V polovici 20. storočia boli vyvinuté a do praxe zavedené najnovšie endoskopické technológie. Umožnili významne rozšíriť diagnostické schopnosti gastroenterologických chorôb.

Charakteristickým znakom endoskopickej ezofagogastroduodenskopie je:

 • použitie flexibilnej optickej vlákna a vytváranie endoskopických zariadení - fibrogastroskopov;
 • vysoké rozlíšenie týchto zariadení so schopnosťou vykonávať výskum pri vizualizácii obrazu na monitore;

To všetko nám umožňuje odporučiť túto diagnostickú metódu nielen pacientom, ale aj celej populácii na lekárske vyšetrenie a detekciu choroby v skorých štádiách..

Endoskopická diagnóza HPAI samozrejme nie je ľahkou procedúrou, ale lekári ju považujú za skríningovú metódu ukázanú všetkým pacientom vrátane ľudí s minimálnymi príznakmi gastroezofágového refluxu, dyspepsie alebo dysfágie (poruchy trávenia alebo prehĺtania), ako aj každého, kto trpí chorobami zažívacieho ústrojenstva. trakt.

Medzi hlavné priame a nepriame príznaky HPaD, ktoré sa zvyčajne prejavujú počas implementácie FEGDS, patria:

 • znížená vzdialenosť od predných rezákov k kardii;
 • skrátená dĺžka brušného pažeráka;
 • hernálna dutina;
 • „Druhý vstup“ do žalúdka;
 • medzera (otvorenie) kardie alebo jej neúplné uzavretie;
 • prolaps (výčnelok) žalúdočnej sliznice do pažeráka;
 • reflux (spätný prúd) obsahu žalúdka do dutiny pažeráka;
 • segmentová dilatácia (expanzia) pažeráka v oblasti deviateho segmentu;
 • chýba, zle vizualizovaná alebo rozmazaná čiara Z;

Väčšina uvedených endoskopických symptómov HPOD sa dá zistiť pomocou video monitoringu počas FEGDS, čo pomáha stanoviť nezameniteľnú diagnózu..

Liečba hiátovej prietrže

Pri prvých prejavoch HPOD sa liečba začína konzervatívnymi opatreniami. Na klinike GPOD sa najčastejšie prejavujú príznaky refluxnej ezofagitídy. Z tohto dôvodu je indikovaná konzervatívna liečba zameraná predovšetkým na elimináciu týchto klinických prejavov. V prvom rade je to racionálna strava a strava doplnená o liekovú terapiu.

Lieky na HPA:

 • antacidá - blokujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdočnej šťave;
 • Antihistaminiká H2 - zníženie množstva vyrobenej kyseliny chlorovodíkovej;
 • inhibítory protónovej pumpy - tiež znižujú produkciu kyseliny chlorovodíkovej (Omez, Omeprazol, Gastrosol, Ranitidín, Pantoprazol);
 • prokinetika - zlepšuje stav sliznice žalúdka a pažeráka, optimalizuje ich pohyblivosť, zmierňuje bolesť a nevoľnosť („Motilak“, „Motilium“, „Metoclopramid“, „Ganaton“, „Itomed“, „Trimebutin“).
 • Vitamíny B - urýchľujú regeneráciu tkanív žalúdka.

Jedinou radikálnou a najúčinnejšou liečbou, ktorá eliminuje príčiny a prejavy HPOD, je chirurgická liečba..

Operácia je tiež indikovaná v neprítomnosti výsledku alebo pri nízkej účinnosti konzervatívnej liekovej terapie po dobu dlhšiu ako jeden rok.

Chirurgická liečba HPAI je redukcia žalúdka do brušnej dutiny, odstránenie brány prietrže a vykonanie antirefluxnej operácie..

K dnešnému dňu bolo vyvinutých viac ako 50 metód chirurgickej liečby tohto ochorenia a chirurg v každom prípade individuálne vyberie optimálnu metódu pre pacienta..

V súčasnosti je bežnou metódou chirurgickej liečby GOD laparoskopická Nissenova fundoplikácia so zadnou crurorafiou (zošívanie nôh bránice). Táto metóda sa považuje za najvhodnejší spôsob obnovenia bariérovej funkcie gastroezofágového prechodu.

Malé trauma s výrazným kozmetickým účinkom, zníženie pooperačných komplikácií, včasná rehabilitácia a ďalšie faktory robia chirurgické zákroky pomocou laparoskopických prístupov operáciami voľby pri liečbe HPOD a ich komplikáciami. [12] [14] [15] [19] [20]

Prognóza. prevencia

Prognóza ochorenia je jednoduchá: čím skôr sa zistí, diagnostikuje sa a vykoná sa liečba, tým ľahšie sa lieči, a preto sa zlepšia výsledky liečby. Čím vyššie je štádium choroby a čím viac komplikácií, tým horšie sú dlhodobé výsledky: menšie prežitie.

Pacienti s diagnostikovanou HPOD sú podrobení (dynamickému) sledovaniu gastroenterológom. Lekári odporúčajú ľuďom s takouto diagnózou:

 • správna výživa - je nevyhnutné riadiť sa špeciálnou stravou, ktorá zahŕňa vylúčenie potravín, ktoré prispievajú k podráždeniu čriev;
 • udržiavanie racionálnej stravy - jedenie malých jedál každých pár hodín;
 • zabránenie ostrým ohybom vpred a náhlym zmenám v polohe tela (ak je to možné) - všetky tieto pohyby môžu spôsobiť alebo zosilniť bolesť v hrudnej kosti a pálení záhy;
 • vyhýbanie sa zdvíhaniu závaží - nezvyšujte hmotnosti viac ako 5 kg;
 • prísne sa vyhnúť napnutiu pásu a noseniu odevov stláčajúcich žalúdok - to môže zvýšiť tlak v brušnej dutine;
 • pravidelné cvičenia fyzioterapeutických cvičení na posilnenie svalového korzetu a obnovenie tónu bránice;
 • večerné jedlo najneskôr 2,5-3 hodiny pred spaním;
 • normalizácia stolice, zamedzenie zápchy a hnačky, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku a tvorbe HPOD;
 • použitie nerafinovaného rastlinného oleja (po jednej čajovej lyžičke) pred a po jedle;
 • uskutočnenie liečebného cyklu HPOD liečivami;
 • s neúčinnosťou alebo zosilnením príznakov choroby, ako aj so vznikom komplikácií, chirurgickým zákrokom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla je úplne vyliečená iba chirurgicky. Lekári používajú prietrže pri napínaní a nenapínaní plastov. Pri metóde napínania je zraniteľná oblasť pokrytá pôvodnými tkanivami.
Tkanivová štruktúra viečka neobsahuje prakticky žiadne podkožné tkanivo; v kombinácii so špecifickou genetickou predispozíciou a idiopatickými faktormi, t.j. zvýšené riziká v dôsledku ústavných vlastností tohto konkrétneho organizmu, nepretržitý a nekonečný blikajúci reflex u niektorých ľudí vedie k patologickému napínaniu kože viečok.
Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.? Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.V oblasti chrbtice sú najzraniteľnejšími časťami bedrové a krčné segmenty.