loader

Hlavná

Hlava

Uterus zaokrúhlil prečo

Zrýchlený rytmus moderného života zahŕňa ženu vo vírivke udalostí, skutkov, záujmov. V tomto rozruchu spravodlivé sex nie vždy venuje náležitú pozornosť stavu ich zdravia žien. Nezaznamenávajú sa príznaky mnohých chorôb, pre ženu, ako je svorník z modrej, sa dá urobiť diagnóza - sférická maternica. A hoci tento fenomén nie je v žiadnom prípade neobvyklý - vyskytuje sa u 70% žien, ktoré prekročili tridsaťročný medzník - nie každý chápe znaky a rozsah takejto patológie..

Čo je to sférická maternica?

Sférická maternica - čo je to? Alternatívnymi názvami pre patológiu sú adenomyóza, vnútorná endometrióza pohlavných orgánov. Je to patológia ženského reprodukčného orgánu, v ktorej dochádza k vyklíčení endometriózy v iných maternicových zónach. Tento proces sa môže tvoriť najmä v oblasti samotnej maternice (vaječníky, vagína, vajcovody) a ďalej (pľúca, črevá, močové cesty, niekedy pooperačné rany)..

Sférická maternica - patológia ženského reprodukčného orgánu

Norma sa považuje za klíčenie endometria výlučne v dutine maternice. Pri adenomyóze sa endometrium postupne zavádza do svalovej steny orgánu.

Mimochodom. Endometrium je „obývané“ do steny maternice nie všade, ale lokálne, t.j. na miestach. Pre porovnanie si viete predstaviť sadenice vysadené v kartónovej krabici. Keď sa sadenice dlho nezasadili do zeme, koreňový systém rastlín sa postupne rozrastá cez štrbiny boxu. Rovnakým princípom endometrium preniká do steny maternice.

Samotná maternica nezostáva neaktívna - reaguje na nevyžiadanú inváziu. Výsledkom je zhrubnutie jednotlivých častí svalového tkaniva okolo zväčšeného endometria. Týmto spôsobom sa maternica snaží zastaviť ďalšiu patologickú proliferáciu. Postupne, po svale, sa zvyšuje aj samotná maternica, ktorá sa nakoniec zaoblí.

príčiny

Atypický rast endometriálnych buniek môže spôsobiť tieto dôvody:

 • Rôzne chirurgické zákroky (cisársky rez, potrat, kyretáž) prispievajú k deštrukcii vnútorného septa maternice. Výsledkom je, že endometrium je schopné voľne preniknúť do dutiny orgánov.
 • Poruchy vnútromaternicového vývoja reprodukčného systému samičích embryí.
 • Poruchy endokrinného systému.
 • Slabé otvorenie krčka maternice počas menštruácie. Endometriálne bunky sú v tomto okamihu pod tlakom, ktorý spôsobuje jeho zavedenie do steny maternice a potom do peritoneálnej dutiny..
 • Adenomyóza sa často stáva spoločníkom žien, ktoré milujú nadmerné opaľovanie a návštevu solária;
 • Alergické reakcie, infekčné choroby, patologické nálezy pečene - všetky príznaky naznačujúce nízku imunitu môžu spôsobiť adenomyózu.
 • Stres, nervové šoky, ako aj sedavý životný štýl, môžu vyvolať stagnujúce procesy v malej panve. Z tohto dôvodu sa v maternici tvorí forma tuleňov a začína sa adenomyóza..
na obsah ↑

Mechanizmus rozvoja patológie

Zvyčajne sa počas menštruácie vylučuje prebytočné endometrium telom. A ak má maternica schopnosť odstrániť „nevhodné“ tkanivá, zostávajúce orgány citlivé na adenomyózu nemajú takúto možnosť. V dôsledku toho napučiavajú a vyvíjajú tlak na nervové zakončenie, čo spôsobuje akútnu bolesť.

Ťažké mesačné krvácanie v dôsledku skutočnosti, že sa zvyšuje prebytok maternicovej sliznice s adenomyózou. V budúcnosti sa tento „balast“ vyhodí priamo do maternicovej dutiny a vyvolá zvýšenie objemu výtoku..

Bolesť pri menštruácii sa stáva obzvlášť akútnou v prvý deň - to znamená, že zaoblená maternica sa snaží zbaviť prebytočnej endometria. V závislosti od umiestnenia maternice sa môže bolesť prejaviť v rôznych častiach tela. Ak sa endometrium rozšírilo do jedného z rohov maternice, nepohodlie sa lokalizuje v oblasti slabín. Postihnutý krčka maternice sa bude cítiť s bolesťou v oblasti konečníka alebo pošvy.

Príznaky anomálií

Sférická maternica vám vždy nedá vedieť o jej prítomnosti v ženskom tele. Patológia je niekedy asymptomatická a žena si nemusí byť vedomá výskytu problémov s formou pohlavných orgánov. V pokročilých prípadoch sa však môžu objaviť nasledujúce alarmujúce príznaky:

 • Ťažké krvácanie počas menštruácie. Znak veľmi charakteristický pre adenomyózu. Okrem veľmi prirodzeného pocitu nepohodlia v súvislosti s tým žena riskuje anémiu, ktorá je spojená s následnými komplikáciami. Obzvlášť ohrozené sú ženy s pokročilou adenomyózou..
 • Špinavé špinenie hnedastej farby medzi menštruáciou. Niektoré ženy si ich pomýlia s nástupom menštruácie. Ale takéto prepustenie môže vyvolať anémiu..
 • Bolestivé pocity v čase intimity. Inak to nie je najpríjemnejší jav nazývaný dyspareunia. Podobné okolnosti často spôsobujú fyziologické a psychologické problémy v intímnom živote sexuálnych partnerov. Bolesť pri sexe je jednou z najbežnejších príčin vedúcich ženy k tomu, aby navštívila gynekológa..
 • Bolesť bezprostredne pred menštruáciou, počas nej a po nej. Mnoho žien považuje bolesť pred a počas menštruácie za úplne normálnu, typickú. Táto pozícia je zásadne nesprávna. Bolesť, najmä ostré a dlhotrvajúce bolesti, je vážnym dôvodom na kontaktovanie špecialistu.
 • Poruchy menštruačného cyklu. Pri adenomyóze sa zvyčajne stáva kratšou ako obvykle.
 • Pri gynekologickom vyšetrení lekár diagnostikuje zväčšenie maternice. Toto sa dá ľahko zistiť hmatom maternice gynekológom..

Dôležité! Príznaky adenomyózy sa veľmi často zamieňajú s prejavmi iných gynekologických ochorení. Aby ste vylúčili všetky možné nepriaznivé možnosti a diagnostikovali patológiu, musíte okamžite vyhľadať gynekológa, ak nájdete jeden alebo viac alarmujúcich príznakov..

Diagnóza sférickej maternice

Ultrazvuk sa považuje za hlavnú metódu diagnostiky adenomyózy. Pomocou tejto štúdie sa stanoví veľkosť pohlavných orgánov, ich štruktúra, hranice endometria a myometria. Podobná metóda vám tiež umožňuje určiť stupeň klíčivosti sliznice v maternici. Presnosť výsledkov je asi 90%.

Vyšetrenie gynekológa môže tiež potvrdiť skutočnosť, že pacient má okrúhlu maternicu. Veľkosť orgánu sa mení od normálneho po atypický (zodpovedá 6-8 týždňom tehotenstva). Povrch orgánov je nerovný, dotyk na určitých miestach môže spôsobiť bolesť.

Pre presnejšiu diagnózu je možné použiť hysteroskopický postup. Jeho podstatou je zavedenie špecializovaného zariadenia do maternicovej dutiny. Zároveň sú zvnútra vizualizované steny orgánu a lekár má možnosť posúdiť rozsah patológie, odobrať vzorku tkaniva na biopsiu alebo prijať terapeutické opatrenia (kauterizácia zápalu, odstránenie polypov atď.).

Kolposkopia je jednou z metód diagnostiky a liečby adenomyózy

V niektorých prípadoch lekár pri stanovení diagnózy váha, pretože adenomyóza je pri príznakoch podobná myómom maternice. Na konečné overenie správnosti diagnózy je možné pacienta poslať na zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI)..

Liečba adenomyózy

Podľa lekárskeho výskumu tvar maternice a možnosť otehotnenia priamo nesúvisia. Inými slovami, samotná adenomyóza sa nepovažuje za príčinu neplodnosti. Avšak klíčenie endometria je často sprevádzané ďalšími komplikáciami (myóm alebo endometrióza), ktoré sa môžu stať prekážkou požadovaného tehotenstva. Vyliečená adenomyóza zvyšuje pravdepodobnosť počatia o 30 - 60%, ak počas tehotenstva nedošlo k žiadnym komplikáciám, môže sa žena so sférickou maternicou bezpečne narodiť. Jedinou komplikáciou môže byť riziko krvácania z maternice..

Liečba maternice, ktorá má atypickú formu, sa vykonáva nasledujúcimi spôsobmi:

 • Užívanie hormonálnych liekov. S ich pomocou sa vytvára umelá menopauza. Na konci liečebného cyklu existuje riziko opätovného rastu endometria. Preto lekár vyberie pacientove hormonálne prípravky s optimálnym dávkovaním na nepretržité používanie. Moderné terapeutické látky tohto typu prakticky nepoškodzujú ženské telo.
 • Embolizácia tepien maternice. Pomáha zlepšovať krvný obeh v tkanivách tela.
 • Chirurgický zákrok. Odporúča sa odstrániť postihnuté oblasti tkanív, uzlov alebo celý orgán ako celok..
na obsah ↑

Možné následky, komplikácie

Včasná nedetekovaná a neliečená adenomyóza môže viesť k nepríjemným následkom a spôsobiť komplikácie v práci reprodukčných orgánov. Dôsledky môžu byť najmä tieto:

 • Anémia s nedostatkom železa;
 • vývoj endometriózy na malígny nádor;
 • neplodnosť.

Adenomyóza môže vyvolať neplodnosť

Adenomyóza je vážna patológia ženského reprodukčného systému. Aby sa zabránilo deformácii maternice a ďalším problémom, musí žena pozorne sledovať svoje reprodukčné zdravie. Povinná je systematická návšteva gynekológa, správnej výživy a udržiavania zdravého životného štýlu.

Sférická maternica

Moderná žena žije v zrýchlenom rytme. Denné aktivity a starosti nie vždy nechávajú čas na vaše zdravie. Ak po rutinnom vyšetrení u gynekológa budete počuť diagnózu „Sférická maternica“, neponáhľajte sa k panike. Najprv zistite príčiny, prečo sa zmenil tvar maternice, opýtajte sa svojho lekára, aké je to nebezpečné, preštudujte si liečebné metódy.

definícia

Sférická maternica, čo to znamená? V modernej medicíne sa takáto patológia nazýva adenomyóza alebo vnútorná endometrióza. Progresia ochorenia je sprevádzaná aktívnym klíčením sliznice endometria, výstelkou vnútorného povrchu maternice, v ďalších maternicových zónach. Endometrióza môže ovplyvniť vaječníky, vajcovody, krčka maternice, vagínu alebo dokonca presahovať orgány reprodukčného systému..

V normálnom stave endometrium rastie do dutiny pohlavných orgánov. Ženy s guľovým tvarom maternice trpia skutočnosťou, že sliznica preniká do svalových stien. Takáto invázia sa nepozoruje a maternica reaguje so zhrubnutím svalovej vrstvy v miestach, kde endometrium preniká stenami. Postupne narastá veľkosť orgánu a získava sférický tvar..

Toto ochorenie často ovplyvňuje čestný sex v plodnom veku, často po 30 rokoch. Okrem toho sa u pacienta môžu vyvinúť fibroidy alebo externá endometrióza. Pri aktívnom delení sférických maternicových buniek sa zvyšuje riziko cýst, nádorov, adhézií v genitálnom orgáne čo najviac. Moderní lekári tvrdia, že sférický tvar maternice je jednou z najbežnejších príčin ženské neplodnosti.

klasifikácia

Teraz viete, čo znamená sférický tvar maternice. Patológia adenomyózy môže mať rôzne formy a stupne rozvoja. Na presnú diagnózu musí lekár vykonať morfologické, cytologické a histologické vyšetrenie pohlavných orgánov. Existuje niekoľko foriem choroby, konkrétne:

 • Fokálna adenomyóza. Endometriálne bunky s touto patológiou prenikajú do svalových stien a tvoria niekoľko ohnísk.
 • Uzlová forma. Endometrium rastie pozdĺž stien maternice vo forme malých uzlíkov. Takéto výrastky môžu byť vo vnútri duté alebo plné krvi.
 • Difúzna adenomyóza. Bunky sliznice prenikajú hlboko do svalových stien a kombinujú sa s nimi, čo vedie k tvorbe sférickej maternice. Rozmnožovací orgán sa môže významne zväčšiť.
 • Zmiešaná forma. S touto patológiou môže mať pacient príznaky difúznej a nodulárnej adenomyózy.

V modernej medicíne sa adenomyóza zvyčajne klasifikuje v závislosti od stupňa vývoja a progresie patológie. prideliť:

 • 1 stupeň. Patologické zmeny sa vyskytujú výlučne v submukóznej membráne pohlavných orgánov.
 • 2 stupne. Bunkové štruktúry rozširujúceho sa endometria prenikajú do myometria, ale hĺbka tohto šírenia je zanedbateľná.
 • 3 stupňa. Endometrium preniká do svalových stien maternice.
 • 4 stupne. Myometrium je spojené s endometriom do celej hĺbky. Patológia postupne postupuje a rozširuje sa do susedných orgánov.

Ak sa sférický tvar maternice nezačne včas liečiť, choroba môže ísť do brušnej dutiny. To často vedie k vážnym následkom na zdravie ženy..

príčiny

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa maternica stáva sférickou. Vyvolávajúce faktory, ktoré môžu spôsobiť atypický rast slizničných buniek, sú:

 • Deformácia alebo úplné zničenie vnútorného septa genitálneho orgánu v dôsledku chirurgického zákroku. Táto komplikácia sa môže vyskytnúť po potrate, cisárskom reze alebo po gynekologickom kyretáži..
 • Vrodené poruchy v štruktúre orgánov reprodukčného systému. Fáza vnútromaternicového vývoja dieťaťa ešte nie je vytvorená.
 • Patologické abnormality v endokrinnom systéme, závažné hormonálne poruchy.
 • Otvorenie krčka maternice počas menštruácie nestačí. Endometriálne bunky pod tlakom môžu ľahko preniknúť do svalových vrstiev maternice alebo brušnej dutiny.
 • Časté návštevy solária, predĺžené vystavenie spáleniu slnku.
 • Oslabená imunitná obrana, alergická reakcia tela na akýkoľvek podnet.
 • Časté stresy, emočné nadmerné zaťaženie, sedavý životný štýl.

Na začiatku menštruačného cyklu sa endometrium v ​​maternici odmietne, začne sa krvácanie. Ak bunky pučali do iných orgánov, neexistuje žiadna cesta z krvi. To vedie k silnému opuchu, objaveniu sa silnej bolesti brucha.

príznaky

Diagnóza sférickej maternice má svoje vlastné príznaky. S rozvojom choroby pacient vykazuje charakteristické znaky porúch v reprodukčnom systéme.

V počiatočnej fáze sú príznaky takmer neviditeľné a žena im jednoducho nemusí venovať pozornosť. Postup choroby však vedie k tomu, že sa pacient cíti vážne nepohodlne, môže sa u neho vyvinúť závažná komplikácia.

Adenomyózu sprevádzajú nasledujúce prejavy:

 • Príliš silné vaginálne krvácanie počas menštruácie. Endometrium v ​​sférickej maternici rastie čo najviac a počas menštruácie sa vylučuje. Ak sa liečba choroby nezačne včas, u žien sa môže vyvinúť anémia.
 • Výskyt vaginálneho výtoku hnedého špinenia niekoľko dní pred začiatkom menštruácie.
 • Výrazný premenštruačný syndróm sprevádzaný neznesiteľnou bolesťou dolného brucha. Mnoho žien si na tento príznak zvykne a považuje to za celkom normálne. Je to však jasný signál o vývoji závažných porúch reprodukčného systému..
 • Nepríjemné pocity počas intimity v dôsledku zarastenej vrstvy endometria.
 • Neúspešné pokusy o počatie dieťaťa na dlhú dobu. Je to spôsobené skutočnosťou, že v sférickej maternici sa často tvoria komíny. Zabraňujú vajciam vyjsť a spojiť sa so spermiami.

S guľôčkou vajcovej maternice majú pacienti výrazný nárast svalového tonusu, čo znamená, že riziko potratu sa zvyšuje na maximum. V dôsledku progresie adenomyózy je pacient mučený častými záchvatmi bolesti hlavy, všeobecným zhoršením pohody, nevoľnosťou a častým močením..

diagnostika

Ak zistíte znepokojujúce príznaky, ihneď sa skontaktujte s gynekológom. Po prvé, lekár vykoná prieskum, preskúma vašu históriu. Potom odborník vyšetrí genitálie na gynekologickom kresle pomocou gynekologického zrkadla. Takáto diagnóza sa najlepšie vykoná v predvečer menštruačného krvácania..

Lekár môže pacientovi predpísať aj ultrazvuk reprodukčného systému. Pomôže to presne identifikovať zmeny tvaru a veľkosti maternice a ďalších orgánov, stupeň tuberozity endometria. Ak sú na svalových stenách uzliny alebo novotvary, lekár to uvidí. Po ultrazvuku dostane lekár presné informácie o stave orgánov reprodukčného systému pacienta.

Ďalším bežným spôsobom diagnostikovania adenomyózy je hysteroskopia. Počas tohto postupu môže gynekológ vykonať kyretáž alebo odstrániť časť endometria na histologické vyšetrenie. Vyšetrenie ukáže, v ktorých miestach endometrium preniká do svalových vrstiev maternice.

Súčasné použitie niekoľkých diagnostických metód vám umožní komplexne študovať problém, urobiť presnú diagnostiku a zvoliť najúčinnejšiu metódu liečby..

liečba

Sférická maternica je jedným z hlavných príznakov adenomyózy. Takéto ochorenie sa musí liečiť, pretože jeho vývoj môže viesť k rozvoju nebezpečných následkov na zdravie žien. Pri výbere najvhodnejšieho spôsobu liečby lekár berie do úvahy vek pacienta, túžbu mať deti v budúcnosti a prítomnosť ďalších sprievodných chorôb. V modernej medicíne existujú dve metódy liečby adenomyózy.

Konzervatívne zaobchádzanie. Zahŕňa to užívanie hormonálnych liekov. Lekár môže tiež vyzdvihnúť protizápalové lieky a komplex vitamínov, aby aktivoval a posilnil imunitnú obranu tela. Tento typ liečby je účinný, ak je patológia v počiatočnom štádiu vývoja a endometriálnym bunkám sa ešte nepodarilo preniknúť hlboko do svalových vrstiev maternice..

Ordinácie. Tento spôsob liečby je predpísaný, ak sú lieky neúčinné a choroba pokračuje. Radikálna chirurgia zahŕňa úplné odstránenie pohlavných orgánov. Ale častejšie lekári predpisujú šetrný postup, ktorý vám umožní uložiť maternicu.

U pacientov starších ako 45 rokov sa vykonáva úplné odstránenie maternice. Medzi moderné metódy patrí chirurgická kauterizácia patologického endometria, laserové ošetrenie alebo liečba elektrickým prúdom.

účinky

Gynekologická patológia jeseň je dôležitá na včasné odhalenie a začatie liečby. Okrúhla maternica nie je normálna. Tento rozmnožovací orgán môže mať túto formu iba počas tehotenstva, v iných prípadoch je potrebná liečba. Progresia adenomyózy vedie k rozvoju anémie, neplodnosti a dokonca k rozvoju rakoviny.

Každá žena sa musí starať o svoje reprodukčné zdravie. Musíte navštíviť gynekológa niekoľkokrát do roka, a to aj bez alarmujúcich príznakov.

Zrýchlený rytmus moderného života zahŕňa ženu vo vírivke udalostí, skutkov, záujmov. V tomto rozruchu spravodlivé sex nie vždy venuje náležitú pozornosť stavu ich zdravia žien. Nezaznamenávajú sa príznaky mnohých chorôb, pre ženu, ako je svorník z modrej, sa dá urobiť diagnóza - sférická maternica. A hoci tento fenomén nie je v žiadnom prípade neobvyklý - vyskytuje sa u 70% žien, ktoré prekročili tridsaťročný medzník - nie každý chápe znaky a rozsah takejto patológie..

Čo je to sférická maternica?

Sférická maternica - čo je to? Alternatívnymi názvami pre patológiu sú adenomyóza, vnútorná endometrióza pohlavných orgánov. Je to patológia ženského reprodukčného orgánu, v ktorej dochádza k vyklíčení endometriózy v iných maternicových zónach. Tento proces sa môže tvoriť najmä v oblasti samotnej maternice (vaječníky, vagína, vajcovody) a ďalej (pľúca, črevá, močové cesty, niekedy pooperačné rany)..

Sférická maternica - patológia ženského reprodukčného orgánu

Norma sa považuje za klíčenie endometria výlučne v dutine maternice. Pri adenomyóze sa endometrium postupne zavádza do svalovej steny orgánu.

Mimochodom. Endometrium je „obývané“ do steny maternice nie všade, ale lokálne, t.j. na miestach. Pre porovnanie si viete predstaviť sadenice vysadené v kartónovej krabici. Keď sa sadenice dlho nezasadili do zeme, koreňový systém rastlín sa postupne rozrastá cez štrbiny boxu. Rovnakým princípom endometrium preniká do steny maternice.

Samotná maternica nezostáva neaktívna - reaguje na nevyžiadanú inváziu. Výsledkom je zhrubnutie jednotlivých častí svalového tkaniva okolo zväčšeného endometria. Týmto spôsobom sa maternica snaží zastaviť ďalšiu patologickú proliferáciu. Postupne, po svale, sa zvyšuje aj samotná maternica, ktorá sa nakoniec zaoblí.

príčiny

Atypický rast endometriálnych buniek môže spôsobiť tieto dôvody:

 • Rôzne chirurgické zákroky (cisársky rez, potrat, kyretáž) prispievajú k deštrukcii vnútorného septa maternice. Výsledkom je, že endometrium je schopné voľne preniknúť do dutiny orgánov.
 • Poruchy vnútromaternicového vývoja reprodukčného systému samičích embryí.
 • Poruchy endokrinného systému.
 • Slabé otvorenie krčka maternice počas menštruácie. Endometriálne bunky sú v tomto okamihu pod tlakom, ktorý spôsobuje jeho zavedenie do steny maternice a potom do peritoneálnej dutiny..
 • Adenomyóza sa často stáva spoločníkom žien, ktoré milujú nadmerné opaľovanie a návštevu solária;
 • Alergické reakcie, infekčné choroby, patologické nálezy pečene - všetky príznaky naznačujúce nízku imunitu môžu spôsobiť adenomyózu.
 • Stres, nervové šoky, ako aj sedavý životný štýl, môžu vyvolať stagnujúce procesy v malej panve. Z tohto dôvodu sa v maternici tvorí forma tuleňov a začína sa adenomyóza..

Mechanizmus rozvoja patológie

Zvyčajne sa počas menštruácie vylučuje prebytočné endometrium telom. A ak má maternica schopnosť odstrániť „nevhodné“ tkanivá, zostávajúce orgány citlivé na adenomyózu nemajú takúto možnosť. V dôsledku toho napučiavajú a vyvíjajú tlak na nervové zakončenie, čo spôsobuje akútnu bolesť.

Ťažké mesačné krvácanie v dôsledku skutočnosti, že sa zvyšuje prebytok maternicovej sliznice s adenomyózou. V budúcnosti sa tento „balast“ vyhodí priamo do maternicovej dutiny a vyvolá zvýšenie objemu výtoku..

Bolesť pri menštruácii sa stáva obzvlášť akútnou v prvý deň - to znamená, že zaoblená maternica sa snaží zbaviť prebytočnej endometria. V závislosti od umiestnenia maternice sa môže bolesť prejaviť v rôznych častiach tela. Ak sa endometrium rozšírilo do jedného z rohov maternice, nepohodlie sa lokalizuje v oblasti slabín. Postihnutý krčka maternice sa bude cítiť s bolesťou v oblasti konečníka alebo pošvy.

Príznaky anomálií

Sférická maternica vám vždy nedá vedieť o jej prítomnosti v ženskom tele. Patológia je niekedy asymptomatická a žena si nemusí byť vedomá výskytu problémov s formou pohlavných orgánov. V pokročilých prípadoch sa však môžu objaviť nasledujúce alarmujúce príznaky:

 • Ťažké krvácanie počas menštruácie. Znak veľmi charakteristický pre adenomyózu. Okrem veľmi prirodzeného pocitu nepohodlia v súvislosti s tým žena riskuje anémiu, ktorá je spojená s následnými komplikáciami. Obzvlášť ohrozené sú ženy s pokročilou adenomyózou..
 • Špinavé špinenie hnedastej farby medzi menštruáciou. Niektoré ženy si ich pomýlia s nástupom menštruácie. Ale takéto prepustenie môže vyvolať anémiu..
 • Bolestivé pocity v čase intimity. Inak to nie je najpríjemnejší jav nazývaný dyspareunia. Podobné okolnosti často spôsobujú fyziologické a psychologické problémy v intímnom živote sexuálnych partnerov. Bolesť pri sexe je jednou z najbežnejších príčin vedúcich ženy k tomu, aby navštívila gynekológa..
 • Bolesť bezprostredne pred menštruáciou, počas nej a po nej. Mnoho žien považuje bolesť pred a počas menštruácie za úplne normálnu, typickú. Táto pozícia je zásadne nesprávna. Bolesť, najmä ostré a dlhotrvajúce bolesti, je vážnym dôvodom na kontaktovanie špecialistu.
 • Poruchy menštruačného cyklu. Pri adenomyóze sa zvyčajne stáva kratšou ako obvykle.
 • Pri gynekologickom vyšetrení lekár diagnostikuje zväčšenie maternice. Toto sa dá ľahko zistiť hmatom maternice gynekológom..

Dôležité! Príznaky adenomyózy sa veľmi často zamieňajú s prejavmi iných gynekologických ochorení. Aby ste vylúčili všetky možné nepriaznivé možnosti a diagnostikovali patológiu, musíte okamžite vyhľadať gynekológa, ak nájdete jeden alebo viac alarmujúcich príznakov..

Diagnóza sférickej maternice

Ultrazvuk sa považuje za hlavnú metódu diagnostiky adenomyózy. Pomocou tejto štúdie sa stanoví veľkosť pohlavných orgánov, ich štruktúra, hranice endometria a myometria. Podobná metóda vám tiež umožňuje určiť stupeň klíčivosti sliznice v maternici. Presnosť výsledkov je asi 90%.

Vyšetrenie gynekológa môže tiež potvrdiť skutočnosť, že pacient má okrúhlu maternicu. Veľkosť orgánu sa mení od normálneho po atypický (zodpovedá 6-8 týždňom tehotenstva). Povrch orgánov je nerovný, dotyk na určitých miestach môže spôsobiť bolesť.

Pre presnejšiu diagnózu je možné použiť hysteroskopický postup. Jeho podstatou je zavedenie špecializovaného zariadenia do maternicovej dutiny. Zároveň sú zvnútra vizualizované steny orgánu a lekár má možnosť posúdiť rozsah patológie, odobrať vzorku tkaniva na biopsiu alebo prijať terapeutické opatrenia (kauterizácia zápalu, odstránenie polypov atď.).

Kolposkopia je jednou z metód diagnostiky a liečby adenomyózy

V niektorých prípadoch lekár pri stanovení diagnózy váha, pretože adenomyóza je pri príznakoch podobná myómom maternice. Na konečné overenie správnosti diagnózy je možné pacienta poslať na zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI)..

Liečba adenomyózy

Podľa lekárskeho výskumu tvar maternice a možnosť otehotnenia priamo nesúvisia. Inými slovami, samotná adenomyóza sa nepovažuje za príčinu neplodnosti. Avšak klíčenie endometria je často sprevádzané ďalšími komplikáciami (myóm alebo endometrióza), ktoré sa môžu stať prekážkou požadovaného tehotenstva. Vyliečená adenomyóza zvyšuje pravdepodobnosť počatia o 30 - 60%, ak počas tehotenstva nedošlo k žiadnym komplikáciám, môže sa žena so sférickou maternicou bezpečne narodiť. Jedinou komplikáciou môže byť riziko krvácania z maternice..

Liečba maternice, ktorá má atypickú formu, sa vykonáva nasledujúcimi spôsobmi:

 • Užívanie hormonálnych liekov. S ich pomocou sa vytvára umelá menopauza. Na konci liečebného cyklu existuje riziko opätovného rastu endometria. Preto lekár vyberie pacientove hormonálne prípravky s optimálnym dávkovaním na nepretržité používanie. Moderné terapeutické látky tohto typu prakticky nepoškodzujú ženské telo.
 • Embolizácia tepien maternice. Pomáha zlepšovať krvný obeh v tkanivách tela.
 • Chirurgický zákrok. Odporúča sa odstrániť postihnuté oblasti tkanív, uzlov alebo celý orgán ako celok..

Možné následky, komplikácie

Včasná nedetekovaná a neliečená adenomyóza môže viesť k nepríjemným následkom a spôsobiť komplikácie v práci reprodukčných orgánov. Dôsledky môžu byť najmä tieto:

 • Anémia s nedostatkom železa;
 • vývoj endometriózy na malígny nádor;
 • neplodnosť.

Adenomyóza môže vyvolať neplodnosť

Adenomyóza je vážna patológia ženského reprodukčného systému. Aby sa zabránilo deformácii maternice a ďalším problémom, musí žena pozorne sledovať svoje reprodukčné zdravie. Povinná je systematická návšteva gynekológa, správnej výživy a udržiavania zdravého životného štýlu.

V niektorých prípadoch môže maternica zmeniť svoj tvar a stať sa sférickým, napriek skutočnosti, že telo má normálne hruškovitý tvar. Takéto zmeny sa vyskytujú buď počas tehotenstva alebo pri adenomyóze.

adenomyóza

Sférický tvar maternice je zmena tvaru a štruktúry orgánu, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku akejkoľvek choroby alebo tehotenstva. Hlavným dôvodom je adenomyóza.

Adenomyóza je klíčenie maternicového endometria do svalovej vrstvy. K proliferácii buniek dochádza kontaktom. V tomto prípade sa orgán zväčší a získa guľovitý tvar. Maternica dosahuje taký objem, ktorý je zvyčajne charakteristický počas 5-6 týždňov tehotenstva. Tento patologický proces, konkrétne vrastanie endometriálnych buniek do svalovej vrstvy, porušuje kontraktilnú funkciu orgánu a vedie k mnohým vážnym následkom.

Ochorenie sa zvyčajne vyskytuje u žien v plodnom veku, najmä po 27 - 30 rokoch. Adenomyóza je tretie najčastejšie ochorenie ženského reprodukčného systému a často sa vyskytuje v kombinácii s fibroidmi alebo vonkajšou endometriózou. Pretože sa bunky vnútornej membrány sférickej maternice delia, ich výskyt vo svalovej vrstve môže spôsobiť tvorbu cyst, tumorov alebo adhéziu v okolitých tkanivách..

Nedávno sa uskutočnil výskum v oblasti vedy a medicíny s cieľom zistiť vzťah medzi adenomyózou a neplodnosťou. Predpokladá sa, že patologické procesy, ktoré sa vyskytujú vo sférickej maternici, môžu interferovať s počatím dieťaťa.

klasifikácia

Existujú dve hlavné klasifikácie adenomyózy, ktorá sa vyznačuje sférickou maternicou. Prvý z nich je založený na morfológii, cytologii a histológii. Existujú 4 hlavné formy:

 • fokálny typ. V tomto prípade bunky vnútornej membrány prenikajú svalovou vrstvou a vytvárajú oddelené ložiská.
 • uzlový typ. V tomto prípade sa endometriálne bunky šíria svalovou vrstvou vo forme uzlov. Uzly sú najčastejšie obklopené spojivovým tkanivom a majú dutinu naplnenú krvou.
 • rozptýlený typ. Pre tento typ nie je charakteristická tvorba uzlov alebo ohnísk, keď endometrium preniká do myometria. Maternica má guľovitý tvar a výrazne sa zväčšuje.
 • zmiešaný typ. V tomto prípade morfológia a štruktúra sférickej maternice zahŕňa znaky nodulárneho a difúzneho typu..

Druhá možnosť klasifikácie je založená na rozdelení patológie do 4 stupňov:

 1. 1 stupeň. Porušenie je zaznamenané iba v submukóznej membráne maternice sférického tvaru.
 2. 2 stupne. Endometriálne bunky prenikajú do myometria do malej hĺbky.
 3. 3 stupňa. K šíreniu buniek sliznice dochádza vo väčšine svalovej vrstvy sférickej maternice.
 4. 4 stupne. Štrukturálne zmeny sú zaznamenané v hĺbke myometria, okrem toho sa môže patológia šíriť do susedných orgánov a tkanív..

Príčiny choroby

Sférický tvar maternice má niekoľko vývojových ciest. Existujú určité dôvody pre rast endometria, charakterizované zmenou tvaru maternice na sférickú. V prvom rade ide o mechanické poškodenie, trauma alebo porušenie integrity vnútornej sliznice. Z tohto dôvodu dochádza k silnému množeniu endometria a prenikaniu jeho buniek do svalovej vrstvy sférickej maternice. Poškodenie sa môže vyskytnúť počas potratu, nesprávneho použitia vnútromaternicového zariadenia, chirurgického kyretáže a komplikovaného pôrodu..

Druhým dôležitým dôvodom je zmena hormonálneho pozadia. Táto skutočnosť je podľa mnohých gynekológov zásadná pri zmene tvaru maternice na sférickú. Z toho vyplýva, že príčinou choroby je obezita alebo nepravidelná menštruácia (menštruácia sa začala príliš skoro alebo príliš neskoro). Pretože oba tieto faktory sú najčastejšie spúšťané závažným porušením hormonálneho systému ženy.

Zmeny vo fungovaní imunitného systému zohrávajú pri vývoji choroby kľúčovú úlohu. Normálna imunitná reakcia nedovolí endometriálnym bunkám zakoreniť sa v neobvyklých podmienkach.

Chronické ochorenia genitourinárneho systému zápalovej povahy, pravidelná nadmerná fyzická námaha, stres a tvrdá práca - to všetko sú predpoklady narušeného fungovania reprodukčného systému ženy. Preto lekári v prvom rade odporúčajú odpočívať a normalizovať si harmonogram práce, aby sa odstránila jedna alebo druhá patológia..

Hlavné príznaky

Existujú úplne špecifické príznaky charakteristické iba pre toto ochorenie, ako aj všeobecné príznaky poruchy reprodukčného systému. Niektoré z nich nemusia byť praktické a nemusia spôsobovať pacientovi nepohodlie v každodennom živote, zatiaľ čo iné môžu byť dosť vážne a viesť k komplikáciám..

Príznaky charakteristické pre adenomyózu, ktorých hlavným znakom je sférická maternica:

 • Ťažká menštruácia. Endometrium hrá dôležitú úlohu v menštruačnom cykle, pretože ak k oplodneniu nedošlo, jeho bunky sa vylučujú z tela spolu s krvou. Rast endometria vo svalovej vrstve spôsobuje silné krvácanie. Tento proces v zanedbávanej forme môže často viesť k rozvoju anémie.
 • Hnedý výboj pred menštruáciou.
 • Silná bolesť v dolnej časti brucha. Obzvlášť často sú také bolesti spojené s menštruačným cyklom. Mnoho žien mylne verí, že silná bolesť pred menštruáciou, počas nej alebo po nej je normálnym javom. Je to však úplne zle. Takýto príznak môže naznačovať vážne ochorenie reprodukčného systému..
 • Bolesť pri pohlavnom styku. Premnoženie endometria môže spôsobiť nepohodlie alebo bolesť počas sexu. To sa stáva dôvodom pre návštevu lekára u lekára, po ktorom sa diagnostikuje patológia pohlavných orgánov..
 • Ťažkosti s počatím a narodením dieťaťa. Sférická maternica a narušenie integrity svalovej vrstvy orgánu sú často príčinou procesu priľnavosti vo vajcovodoch, ktoré ďalej bránia vajíčkam v tom, aby vyšli von a splynuli so spermiou. Zvýšený tón myometria v dôsledku prenikania endometriálnych buniek do neho môže spôsobiť potrat, t.j. potrat.

Okrem všetkých vyššie uvedených príznakov môže byť pacient narušený častými bolesťami hlavy, nevoľnosťou, nevoľnosťou, narušením zažívacieho traktu alebo častým močením. Tieto príznaky sú však bežné iba pre väčšinu chorôb vnútorných pohlavných orgánov..

diagnostika

Prvá vec, ktorú robia na diagnostikovanie akejkoľvek choroby, je vypočúvanie pacienta, ako aj jeho história. Okrem toho je potrebné gynekológa vyšetriť na stoličke pomocou špeciálnych nástrojov. Najlepšie je vyšetrenie niekoľko dní pred začiatkom menštruácie - to platí pre ultrazvuk. Počas vyšetrenia lekár zistí zmenu tvaru maternice a zväčšenie veľkosti orgánov. Tiež je možné pozorovať endometriálnu tuberkulózu, prítomnosť uzlov alebo kužeľov na stenách vnútornej výstelky maternice..

Hlavnou diagnostickou metódou pre väčšinu chorôb vnútorných pohlavných orgánov je ultrazvuk. Táto metóda umožňuje získať najpresnejšie informácie o umiestnení maternice, vlastnostiach jej štruktúry a štruktúry, ako aj o veľkosti a tvare..

Hysteroskopia je ďalšou dôležitou metódou. Jeho pomocou môžete vykonať kyretáž a histologické vyšetrenie endometria na skle, ako aj detekovať prienik endometriálnych buniek do maternicového myometria počas video monitorovania..

liečba

Liečba adenomyózy, ktorá je jedným z hlavných príznakov sférickej maternice, závisí od stupňa a typu choroby. Zohľadňuje sa aj vek pacienta, individuálne vlastnosti tela a to, či žena plánuje ďalšie tehotenstvo.

Existujú dva typy liečby..

 • Konzervatívny. Znamená to iba lekárske ošetrenie. V tomto prípade lekár predpisuje protizápalové a hormonálne lieky, vitamínové komplexy, ako aj lieky, ktoré aktivujú imunitný systém.
 • chirurgický Ak lieky nepomôžu, vykoná sa chirurgický zákrok. Môže ísť o dva typy: radikál, v ktorom je postihnutý orgán úplne odstránený, alebo šetriaci uchovávanie maternice. Úplné odstránenie je pomerne zriedkavé, v najextrémnejších prípadoch a iba u pacientov starších ako 40 - 45 rokov. V iných prípadoch sa vykonáva kauterizácia postihnutého endometria laserom alebo elektrickým prúdom.

Adenomyóza a zmena tvaru maternice v dôsledku choroby sú stavy, ktoré sa vyznačujú chronickým priebehom a pravidelným vývojom relapsov. U 70% pacientov sa ochorenie po vhodnej liečbe znovu objaví v priebehu nasledujúcich 5 rokov. Ženy po 40 rokoch majú najmenšiu pravdepodobnosť recidívy, pretože fungovanie ich vaječníkov sa začína blednúť..

Sférická maternica sa dá pozorovať v dvoch prípadoch: po 5-6 týždňoch tehotenstva, ako aj pri raste endometria v myometrii. V druhom prípade sa rozvíja adenomyóza, ktorej diagnostika a liečba pomôže predchádzať anémii, problémom s otehotnením a otehotneniu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ďakujeme, zavoláme vám späť do 1 hodiny počas pracovných hodín
(od 8 do 21 moskovského času).Táto Zmluva o užívaní je verejným dokumentom správcu stránky www.puchkovk.ru (ďalej len „správca“) a určuje postup, akým môžu návštevníci (ďalej len „návštevník“) používať stránky www.puchkovk.ru vo vlastníctve správcu a spracovanie, uchovávanie a iné použitie informácií, ktoré správca získal od Návštevník na webe administrátora.
Umbilická hernia sa môže vyskytnúť u každej osoby, ktorá sa pre ňu vystavuje nadmernej fyzickej námahe alebo pre ňu zdvíha neprimerané závažia. Chirurgia na liečbu tohto ochorenia je radikálna metóda.

Inguinálna kýla

Žalúdok
Recepcia chirurga v Moskve Operácie a manipulácie Obväzy v Moskve Chirurg doma v MoskveV slabinách bola hernia. Čo robiť?Vy alebo váš príbuzný, otec, manžel, priateľ, kolega alebo iba milovaný človek má slabinovú prietrž.