loader

Hlavná

Liečba

Kyfóza krčnej chrbtice

Zakrivenie krčnej chrbtice - je pomerne zriedkavé. Patologická zmena v krčnej oblasti sa nazýva lordóza a vyzerá to ako konkávnosť pred stavcami krčnej oblasti. Kyphosis má úplne iný klinický obraz. Chrbtica v krčnej oblasti má takú deformáciu, že jej zakrivenie smeruje späť. Častejšie sa takéto deformácie môžu vytvárať v hrudnej chrbtici alebo v krížovej kosti.

Príčiny deformácií

Zakrivenie chrbtice v krčnej chrbtici zlým smerom je nezvyčajný a dokonca zriedkavý výskyt. Táto patológia zároveň poskytuje vážny klinický obraz, v ktorom sa v oblasti krku objavuje silná bolesť, ktorá sa šíri mimo krku. Klinické prejavy sa často vyskytujú vo forme bolesti hlavy, migrény alebo dokonca v znecitlivení rúk. Kyfóza krčnej chrbtice môže byť získaná s vekom alebo vrodená, ktorá je prítomná v kombinácii s inými patológiami chrbtice. Z rôznych dôvodov vedúcich k výskytu kyfózy v tejto konkrétnej oblasti chrbtice sa v lekárskej praxi vyskytla táto klasifikácia:

 • Paralytický typ kyfózy, ktorý sa objavuje v prípade narušenia svalového tkaniva, sprevádzaný poškodením mozgu.
 • Zhoršená tvorba kostí v dôsledku krivíc vyplývajúcich z akútneho nedostatku vitamínu D.
 • Poruchy obehového systému alebo metabolizmu v chrbtici môžu viesť k rozvoju kyfózy.
 • Zápalové procesy krčnej chrbtice, ktoré sú výsledkom závažných infekčných chorôb, ako je tuberkulóza a spondylitída, môžu dobre vyvolať výskyt kyfózy..
 • Počas celého života sú naše krčné stavce vystavené každodennému stresu a rôznym chorobám. V dôsledku týchto nepriaznivých účinkov môžu mať starší ľudia podobné deformácie..
 • Traumatická kyfóza sa vyvíja po traume a následných poruchách chrbtice.

Existujú dva typy cervikálnej kyfózy:

 • uhlové, prejavujúce sa jasne definovaným uhlom v samom vrchole zakrivenia stavcov;
 • oblúková.

Závažné príznaky tohto ochorenia sa objavujú u každej osoby bez ohľadu na príčinu kyfózy krčnej chrbtice. Ak ich máte, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc, inak sa problémy stanú vážnejšími.

Znaky cervikálnej kyfózy

Vzhľadom k tomu, že stavce v zóne kyphotického zakrivenia nie sú v prirodzenej polohe, objavujú sa silné pocity bolesti, ktoré sa môžu šíriť do ďalších častí tela. Klinické prejavy kyfózy krku sú rozdelené do troch typov:

 • vertebrálny a extravertebrálny vzhľad;
 • myelopatia
 • myofasciálny prejav.

Všeobecne je jedným z najzákladnejších a najzrejmejších symptómov neúplná pohyblivosť krčnej chrbtice a celej chrbtice..

Výrazným stavcom je narušenie pohyblivosti krku a / alebo objavenie sa kŕče počas zákruty alebo akýkoľvek pohyb hlavy. V tomto prípade nie je narušený svalovo-kĺbový reflex. Nedostatok citlivosti kože, slabosť svalov oka alebo poruchy fungovania lakťových kĺbov sú živým prejavom extravertebrálneho príznaku..

Ak dôjde ku kompresii artérií v krčnej chrbtici, tento prejav sa nazýva mozgový. Takéto porušenia sprevádzajú bolesti hlavy, nepríjemné pocity ťažkosti alebo kompresie v krku. Zriedka sa však môžu vyskytnúť také prejavy, ako sú poruchy sluchu, zraku a vestibulárneho aparátu..

Počas deformácie chrbtice v krku dochádza k zmenám v medzistavcoch medzi stavcami, čo vedie ku stlačeniu nervových koreňov miechy. U pacientov s týmito poruchami sa môžu vyskytnúť problémy s periférnou paralýzou a / alebo močením..

Kompresná myelopatia je nebezpečným prejavom kyfózy krčnej chrbtice. V tejto situácii je porušená stavca, ktorá dodáva 25% celej mozgovej štruktúry. Pri takomto porušení sa všetky nepríjemné príznaky časom zosilňujú. V počiatočnom štádiu dochádza u pacientov k zníženiu citlivosti určitých častí krku alebo ramena, po ktorých sa objaví syndróm silnej bolesti.

Vzhľadom na to, že cervikálna kyfóza sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, jej vzhľad môže ovplyvniť úplne každú osobu. Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára. Zanedbanie takýchto prejavov môže zhoršiť situáciu a spôsobiť vážne komplikácie v chrbtici..

komplikácie

Takúto patológiu krčnej oblasti, ako je kyfóza, nemožno považovať za ochorenie chrbtice, ale za symptóm. Je to jeho vzhľad, ktorý sa môže stať „úrodnou“ pôdou, na ktorej sa vyvinú ďalšie, závažnejšie choroby. Je veľmi nebezpečné ignorovať počiatočné príznaky a prejavy kyphotického zakrivenia. Vďaka nepozornému a nezodpovednému postoju voči sebe môžete získať mnoho komplikácií a problémov. Zoberme si najčastejšie následky vývoja kyfózy krčnej chrbtice:

 • Posturálne zakrivenie môže byť vyvolané deformitami, ktoré sa vyskytujú v krčnej chrbtici;
 • Patológia krčnej chrbtice môže spôsobiť určité deformácie hrudníka, konkrétne nesprávne umiestnenie rebier. V takýchto prípadoch ľudia trpia nepohodlnosťou aj pri obvyklých pohyboch alebo nakláňaní tela;
 • Pľúcne zlyhanie sa môže vyvinúť v dôsledku nesprávne umiestneného Webera v dôsledku cervikálnej kyfózy. Táto patológia je vyvolaná neustálym stláčaním pľúc..

Odloženie začiatku liečby bude mať za následok výskyt závažných komplikácií v tele pacienta. Obratle krčnej chrbtice môžu stlačiť nervové korene vychádzajúce z miechového kanála chrbtice, čo bude mať za následok poruchu pohybového ústrojenstva alebo zníženú citlivosť horných končatín..

Za najhoršie komplikácie možno považovať deformitu, ktorá sa vyskytuje v súvislosti s deformáciou krčnej chrbtice alebo s vývojom úplnej paralýzy tela..

Mať otázku? Požiadajte našich lekárov.

Liečba cervikálnej kyfózy

Výskyt akýchkoľvek vyššie uvedených príznakov by mal byť príležitosťou na okamžitú lekársku pomoc. Vďaka moderným diagnostickým technikám a novým technikám, ktoré sa používajú na liečbu takýchto chorôb, je možné vyliečiť problém, ako je cervikálna kyfóza..

Kyphotické deformity krčnej chrbtice sa môžu vyskytnúť z rôznych dôvodov. Cieľom liečby by preto malo byť odstránenie tých faktorov, ktoré ju vyvolali. V prípade výskytu týchto príznakov v kombinácii s bolesťou môže lekár predpísať nesteroidné protizápalové lieky. Odstraňujú nielen bolesť, ale tiež znižujú zápalový proces, ktorý môže spôsobiť bolesť.

Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, mali by ste okamžite vyhľadať pomoc odborníka. Vďaka moderným diagnostickým zariadeniam a novým metódam liečby je možné vylúčiť chorobu, ako je cervikálna kyfóza..

Ortopedické goliere Shants

Hlavnou metódou, ako sa zbaviť kyfózy krčnej chrbtice, je nosenie špeciálneho korzetu. Vďaka nim môžete posilňovať svaly na krku a stavce sa vďaka nemu postupne padajú na svoje miesto..

Cvičenia fyzickej terapie pomôžu zotaviť sa oveľa rýchlejšie a efektívnejšie. Pretože žiadny korzet nemôže pomôcť s prítomnosťou oslabených svalov v tejto oblasti. Špeciálny súbor cvičení navrhnutý špeciálne pre ľudí s cervikálnou kyfózou.

Triedy akýchkoľvek fyzioterapeutických cvičení, vrátane kypózy krčnej chrbtice, sa môžu začať až po úplnom odstránení príznakov bolesti. Pred začatím vyučovania je potrebná konzultácia s ošetrujúcim lekárom a inštruktorom fyzioterapie. Iba tí si budú môcť zvoliť správne cviky, ktoré môžu pacienta čo najskôr uzdraviť, dať dobré výsledky a nepoškodiť zdravie. A nezabudnite, že preventívne opatrenia pri vývoji mnohých chorôb sú denné poplatky, ktoré môžu stvrdnúť a chrániť pred mnohými problémami!

Ako liečiť krčnú kyfózu

Ľudská chrbtica plní podpornú funkciu vnútorných orgánov a kĺbov. V dôsledku prirodzených ohybov konvexných vpred (lordóza) chrbtica absorbuje záťaž počas pohybov tela. V prípade, že dôjde k degeneratívnym zmenám, jednotlivé segmenty sa posunú a vytvárajú v chrbte nezvyčajné ohyby.

Pri kyfóze chrbtice sa pozoruje konkávne-konvexné posunutie chrbtice. Kompenzačná reakcia väzov a svalov vytvára rovnomernú distribúciu záťaže na chrbte. Patológia má negatívny vplyv na činnosť vnútorných orgánov, motorické funkcie a kvalitu života pacienta. Pozrime sa podrobnejšie v tomto materiáli na príčiny a metódy liečby kyfózy krku.

Čo to je

Kyfóza krčnej chrbtice je patologickým zakrivením horných častí chrbtice v dôsledku vývoja degeneratívnych procesov..

Cervikálna kyfóza sa vyznačuje nadmerným vychýlením dozadu (nad 50 stupňov) alebo rovnou osou v počiatočnej fáze ochorenia..

Ohrozené sú ľudia s ochorením chrbtice a kĺbov (osteochondróza, osteoporóza, krivica, artróza atď.), Ktoré prispievajú k deštrukcii kostí, spojivových tkanív a chrupavky..

Patologická kyfóza krčnej chrbtice predstavuje nebezpečenstvo pre zdravie nervového systému, fungovanie mozgu a citlivosť končatín..

Neliečená choroba je plná kyslíkového hladovania mozgových buniek, zvýšenej traumy, bolesti v krku, hlave a hrudníku..

Zdieľajte dospelú (senilnú), mladistvú, detskú, detskú kyfózu.

Aby sa pacient zbavil kyfózy, bude potrebovať dlhú rehabilitačnú liečbu. Ako liečiť kyfózu krčnej chrbtice, čítajte nižšie.

Dôvody rozvoja

Kyphoskolióza chrbta sa líši vrodenou povahou a získanými príčinami. U dojčiat s vrodenou patológiou krku sa pozoruje nedostatočné rozvinutie stavcov a medzistavcové chrupavky, ktoré následne bránia tvorbe lordózy (prírodný krčný oblúk)..

Získaná kyphoskolióza je charakteristická pre ľudí náchylných na krehké kosti, ktorí utrpeli zranenie chrbta. Po odstránení nádoru chrbtice alebo prietrže sa môžu vyskytnúť komplikácie aj po operácii.

Hlavné príčiny kyfózy krku:

 • vrodená chyba fúzie stavcov;
 • mozgová obrna;
 • svalová dystrofia;
 • krivica, osteochondróza, ankylozujúca spondylitída a ďalšie degeneratívne procesy;
 • deformácia segmentov C2 a C1 tuberkulózou alebo spondylitídou;
 • poranenia chrbta;
 • medziobratlová kýla;
 • nádorové nádory;
 • porušenie postavenia.

Ľudia v starobe sú častejšie ako ostatní náchylní na kyfózu krku. Vývoj choroby je spôsobený slabosťou korzetu svalov a vyčerpaním kostry.

príznaky

Stav pacienta závisí od toho, do akej miery ochorenie progreduje v súčasnom čase. Existujú verbálne, mimovládne, myofasciálne a kompresné znaky kypózy:

 • syndróm vertebrálnej artérie;
 • bolesť krku;
 • nedostatočná koordinácia;
 • zrakové a sluchové postihnutie;
 • strelecká bolesť v krku;
 • nevoľnosť, vracanie, mdloby;
 • zvýšenie krvného tlaku;
 • kríza v krčnej oblasti pri otáčaní a nakláňaní hlavy na stranu;
 • znížená pohyblivosť, pocit stuhnutosti v krku;
 • deformácia medzistavcových platničiek (prietrž, výčnelok, extrúzia);
 • zovreté nervové korene a miecha samotná (myelopatia);
 • porucha panvových orgánov;
 • narušenie citlivosti kože;
 • znecitlivenie končatín, ochrnutie;
 • porušenie termoregulácie;
 • kognitívny pokles;
 • kozmetické defekty (hrb, hrbolček).

Ako sa choroba vyvíja, ovplyvňuje krčné hrdlo a hrudnú chrbticu, čoho dôkazom je zvýšený hrb a poruchy dýchacieho systému..

diagnostika

Počiatočná diagnóza je stanovená na základe anamnézy a vyšetrenia pacienta: posúdenie stupňa zmeny stavcov, ohybov, znížených reflexov, svalovej slabosti.

Chirurg má právo potvrdiť diagnózu a predpísať liečbu kyfózy krčnej chrbtice iba po röntgenovom vyšetrení, MRI a myelografii (ak je MRI kontraindikovaná).

Počiatočné štádium diagnostiky môže byť zverené chirurgovi alebo ortopédovi.

liečba

Ak existujú ťažkosti s otázkou, kto lieči cervikálnu kyfózu, je dôležité pochopiť, že do procesu je zapojených niekoľko odborníkov: neurológ, chiropraktik, reumatológ, onkológ, ortopéd, špecialista na infekčné choroby..

Ide o integrovaný prístup pri liečbe niekoľkých špecialistov, ktorý sľubuje uzdravenie pacienta.

Pri liečbe kyfózy sú relevantné tieto metódy:

 • užívanie nesteroidných protizápalových liekov a svalových relaxancií na zníženie bolesti;
 • nootropické a metabolické lieky môžu zlepšiť nervovú inerváciu počas hypoxie mozgu a blokátory dopamínových a histamínových receptorov môžu zabrániť zvracaniu a zhoršenej koordinácii;
 • odporúča sa nosenie korekčnej chrbtice krčka goliera;
 • mierne cvičenie (plávanie, cvičenie, chôdza, bicykel);
 • na posilnenie svalového korzetu a odstránenie stuhnutosti sú potrebné manuálne procedúry, masáž, akupunktúra;
 • fyzioterapia (UHF, elektroforéza) eliminuje účinky degeneratívnej deštrukcie stavcov a pomáha obnoviť výživu chrupavky.

Ak sa progresia kyfózy stane pre pacienta život ohrozujúcou - pozoruje sa stlačenie miechy s paralýzou končatiny, lekár rozhodne o chirurgickej liečbe patológie..

Chirurgia sa tiež používa na zbavenie vrodenej kyfózy v ranom detstve..

Rané štádium kyfózy je úspešne liečené manuálnymi postupmi, fyzioterapiou pomocou fyzioterapeutických postupov.

Dôležité! Kypóza je dôsledkom ochorenia kĺbov, ktoré sa u pacienta vyvinie, a liečba sa musí začať presne od príčiny - osteochondróza, detská mozgová obrna, zlé držanie tela, traumatické zranenie atď..

Cvičenia v liečbe cervikálnej kyfózy sú komplexnou gymnastikou, ktorá posilňuje svaly ramenného kĺbu a krčka maternice. Odporúčame, aby ste si vo videu nižšie všimli, ako správne vykonávať gymnastiku s cervikálnou kyfózou.

Dôležité vlastnosti

Symptomatológia počiatočnej kyfózy nie je špecifická, ale spôsobuje nepohodlie už v počiatočnom štádiu choroby. Nezohľadňujte bolesť v krčnej oblasti, zhoršené videnie, sluch, pamäť, citlivosť končatín.

Bolesť môže byť zastavená analgetikami, ale následky vertebrálnej deformity sú depresívne - až po časté straty vedomia, stratu motorických schopností a narušenú kognitívnu funkciu.

Samoliečba je neprijateľná! Všetky fázy liečby by mali byť dohodnuté s ošetrujúcim lekárom.

prevencia

Udržiavanie zdravia chrbtice je pre každého človeka uskutočniteľnou úlohou, ale mnohí zanedbávajú najdôležitejší orgán svojho tela a po dlhom čase absolvujú rehabilitačný kurz..

Aby ste tomu zabránili, dodržiavajte po celý život tieto jednoduché pokyny:

 • pri dlhšom pracovnom sedení alebo státí v rovnakej polohe by sa mala vykonávať kĺbová gymnastika (to je užitočné nielen pre krk, ale aj pre celý organizmus);
 • dajte si pozor na traumatické zranenia pri pádoch, nárazoch, aktívnych športoch;
 • viesť aktívny životný štýl vrátane miernej fyzickej aktivity;
 • monitorovať dostupnosť základných živín v dennej strave (vitamíny, minerály);
 • včas liečiť infekčné choroby;
 • ak dôjde k porušeniu postoja, opravte ho pomocou gymnastiky a sebadisciplíny;
 • noste pohodlnú obuv s ortopedickými vložkami;
 • vyhnúť sa podchladeniu.

záver

Kypóza krčnej chrbtice je inverzia normálneho zakrivenia chrbtice, vyvolaná deštruktívnymi procesmi v kostnom tkanive, infekciou alebo vrodenou patológiou. Prejavuje sa vo forme porúch motorického, nervového, vylučovacieho, dýchacieho, zrakového, sluchového systému..

Liečba zahŕňa manuálnu terapiu, masáže, fyzioterapiu, NSAID, cvičebnú terapiu. V zriedkavých prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok. Dodržiavanie pravidiel prevencie chorôb chrbtice môže chrániť pred problémami narušenia prirodzeného zakrivenia, s výnimkou vrodených chorôb..

Kyfóza krčnej chrbtice

Kyfóza krčnej chrbtice je zriedkavé patologické zakrivenie krčných stavcov. Kyphosis znamená vychýlenie krku zadne. Tento stav nemožno ignorovať, pretože spôsobuje poruchu mnohých orgánov vrátane mozgu, ktoré zažívajú hladovanie kyslíkom..

Je možné, že sa táto patológia vyvinie u človeka akéhokoľvek veku a pohlavia.

Príčiny kyfózy krčnej chrbtice

Príčiny kyfózy krčnej chrbtice môžu byť nasledujúce:

Vrodené malformácie krčných stavcov. Ich ramená sa nesmú spojiť alebo môže dôjsť k chybnému atlantoaxiálnemu spojeniu medzi zátylkom a stavcami C2 a C1..

Ochrnutie svalov, ktoré sa najčastejšie pozoruje pri detskej mozgovej obrne.

Odložená krivica v detstve.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v mieche.

Deformácie stavcov v dôsledku infekčných chorôb - tuberkulóza alebo spondylitída.

Senilný vek. Rôzne choroby vedú k kyfóze, ktorá sa u ľudí v starobe zhoršuje. V ortopédii existuje niečo ako „senilný chrbát“, ktorý zahŕňa cervikálnu kyfózu.

Medzi rizikové faktory patrí ankylozujúca spondylitída a osteochondróza.

Herniate disky.

Zhubné a benígne nádory miechy.

Nesprávna poloha tela počas štúdia alebo práce na počítači.

Dorsálna juvenilná kyfóza.

Príznaky cervikálnej kyfózy

Príznaky kyfózy krčnej chrbtice sú primárne spojené s lokalizáciou patológie a sú vyjadrené nasledujúcimi klinickými príznakmi:

Poškodenie krčka maternice.

Výskyt krepitu krčných stavcov pri pokuse otočiť hlavu.

Po stlačení stavcov sa budú pozorovať bolesti hlavy s lokalizáciou v zadnej časti hlavy. Možné sú poruchy sluchu a zraku. Problémy s koordináciou pohybov sa vyskytujú pri poškodení vestibulárneho aparátu. Symptómy sa zväčšujú pri pokuse otočiť hlavu.

Bolesť sa môže vyskytnúť podľa typu elektrického šoku, ktorý sa nazýva jav bolesti Lermitt. Krk, horné končatiny a chrbtica sú zapojené do procesu..

V lakťovom kĺbe zmizne reflex na predĺženie ohybu.

Kožná citlivosť tváre sa zhoršuje (Zelderova zóna), ktorá bude spojená s poškodením ternárneho nervu.

Z dôvodu narušenia prísunu krvi do mozgu osoba pociťuje závraty, stmavnutie očí a mdloby sú možné.

Celková výkonnosť trpí, zhoršuje sa myslenie, pamäť, pozornosť a iné kognitívne procesy.

Zaznamenávajú sa skoky krvného tlaku s jeho poklesom a stúpaním.

Obzvlášť nebezpečné je myelopatie s porušením stavcovej artérie, ktorá saturuje časť mozgu krvou. Symptómy sa postupne zvyšujú. Pacient sa začína sťažovať na pocit chladu v rukách, na ich znecitlivenie. Potom sa kliešte fascie spoja, svalová slabosť sa zvyšuje.

Možno rozvoj paralýzy, centrálnej aj periférnej, ku ktorej dochádza pri silnom stlačení nervových koreňov. Niekedy vyvoláva poruchy močenia.

Pacient sa začína skľučovávať, vytvára krčný hrb, ku ktorému dochádza v dôsledku vydutia ostrých stavcov.

Ako choroba postupuje, je oblasť hrudníka zapojená do patologického procesu, ktorý spôsobuje problémy s dýchacím a kardiovaskulárnym systémom..

Diagnóza cervikálnej kyfózy

Diagnóza cervikálnej kyfózy pre ortopéda nie je náročná. Jeho prítomnosť sa spravidla dá predpokladať iba na základe štandardného vyšetrenia a prieskumu sťažností pacientov.

Na objasnenie stupňa zakrivenia chrbtice je však možné identifikovať kompresnú silu nervových zakončení a stavcovej artérie iba pomocou takých výskumných metód, ako sú:

X-ray krčnej chrbtice v dvoch projekciách, možno budete potrebovať obrázok celej chrbtice ako celku.

Liečba kyfózy krčnej chrbtice

Liečba kyfózy krčnej chrbtice by mala byť založená na odstránení príčiny, ktorá spôsobila problém:

Aby sa vylúčila kyfóza, ktorá bola spôsobená zhoršeným držaním tela, bude potrebné pacienta trénovať, aby si udržal správnu polohu tela pri chôdzi a pri sedení. Existujú špecializované cvičebné terapie, ktoré umožňujú správne držanie tela. Korzety v tomto prípade nepoužívajte.

Pri dorzálnej juvenilnej kyfóze budete musieť vykonať masáž, podstúpiť fyzickú terapiu a pomôcť od chiropraktika. Možno nosiť korzet. Ak konzervatívne metódy nedokážu korigovať uhol deformácie, je indikovaný chirurgický zákrok s povinnou prítomnosťou neurochirurga..

Vrodená kyfóza sa lieči hlavne pomocou chirurgického zákroku vykonávaného v detstve. Je dôležité spoľahlivo stabilizovať stavce, aby sa v budúcnosti zabránilo progresii choroby. Často nie je možné obísť bez opakovaných zásahov, pretože chrbtica dieťaťa neustále rastie a napína sa.

Pri kyfóze spôsobenej detskou mozgovou obrnou, detskou obrnou a inou paralýzou a parézou svalov sa vyžaduje pomoc chiropraktika, cvičebnej terapie a fyzioterapie. Chirurgický zákrok je potrebný, ak nie je možné vylúčiť silnú bolesť, alebo ak funguje mozog, dýchacie orgány atď..

Zlomenina krčnej chrbtice je veľmi nebezpečné zranenie. Je to ona, ktorá najčastejšie vedie k vzniku kyfózy a prejavuje sa mnohými ďalšími negatívnymi dôsledkami. Obzvlášť nebezpečné sú situácie, keď je miecha poškodená. Liečba je prevažne chirurgická.

S osteoporózou, osteochondrózou a inými degeneratívnymi zmenami v chrbtici sa riadia liečebným režimom zameraným na prevenciu progresie ochorenia..

Hlavnými metódami liečby kyfózy krčnej chrbtice sú: fyzioterapeutické cvičenia, masáže, manuálna terapia, fyzioterapia. Chirurgický zákrok je potrebný na progresiu choroby a neschopnosť konzervatívnym spôsobom eliminovať negatívne symptómy.

vzdelanie: V roku 2005 sa uskutočnila stáž na 1. Sechenovskej prvej lekárskej univerzite v Moskve a získal diplom z neurológie. V roku 2009 absolvovala školu so špecializáciou „Nervové choroby“.

Príznaky a liečba kyfózy krčnej chrbtice

Choroby chrbta, najmä postihujúce chrbticu, spôsobujú vážne poškodenie tela, vyvolávajú narušené fungovanie orgánov, pohybového aparátu a spôsobujú vážne komplikácie. Jedným z týchto ochorení je kyfóza krčnej chrbtice..

Táto patológia sa stáva stále nebezpečnejšou v priebehu jej vývoja a problém nie je vo vzhľade človeka, hlavné riziká sú spojené s narušeným krvným obehom mozgu, ako aj s poškodením nervového systému. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité poznať príčiny, príznaky a liečbu cervikálnej kyfózy..

Čo je to cervikálna kyfóza?

Tento výraz v medicíne označuje súčasne dva stavy, fyziologický a patologický. Ak hovoríme o fyziologickej kyfóze, normálne ju možno vysledovať iba v hrudnej a sakrálnej časti chrbtice, hovoríme o prirodzených ohyboch chrbtice, ktoré sa formujú u každého človeka v detstve.

Cervikálna kyfóza je vždy patologická, pretože normálne ohýbanie chrbtice v cervikálnej oblasti sa nazýva lordóza. Cervikálna kyfóza teda funguje ako choroba, pri ktorej prirodzené ohyb presahuje povolené normy, to znamená, že hovoríme o zakrivení alebo deformácii chrbtice..

Pri kyfóze krčnej chrbtice hovoríme o narovnaní tejto časti chrbtice alebo inak o vychýlení krčných stavcov smerom dozadu. Inými slovami, s postupujúcim patologickým procesom sa v krčnej oblasti chrbtice v priebehu času vytvára hrb..

Keď už hovoríme o krčnej kyfóze, tento typ patologického zakrivenia chrbtice je mimoriadne zriedkavý. Zároveň existuje riziko vážneho zhoršenia stavu pacienta pri tomto ochorení, pretože jeho progresia spôsobuje vážne komplikácie vo forme porúch pohybového ústrojenstva, prísunu krvi do mozgu atď..

Príčiny a rizikové faktory

Pokiaľ ide o kyphotickú inštaláciu krčnej chrbtice, lekári identifikujú veľa dôvodov a ešte viac faktorov pre vývoj tohto typu deformácie. Ochorenie postihuje všetky segmenty populácie bez výnimky, bez ohľadu na stav alebo vek. Je dôležité pochopiť, že príčiny a faktory sú podmienečne rozdelené do troch skupín:

 • vrodený.
 • akvizícia.
 • Degeneratívne-dystrofické.

Poznanie príčin hrá dôležitú úlohu pri stanovovaní diagnózy a určovaní najvhodnejšej liečby, preto každú skupinu príčin zvážime podrobnejšie..

Vrodená patológia

Hovoríme o porušeniach a abnormalitách vývoja chrbtice, formovaní diskov v procese vnútromaternicového vývoja dieťaťa. Vo väčšine prípadov sa vrodený typ patológie prenáša geneticky. To znamená, že ak by sa podobné deformácie vyskytli v najbližšom období príbuzenstva, u novorodencov sa pravdepodobnejšie vyskytne kyfóza. Podľa štatistík, ak dôjde k narušeniam príbuzných niekoľkých generácií, pravdepodobnosť sa tiež zvyšuje.

Ďalšou vrodenou príčinou cervikálnej kyfózy je detská rachitída, choroba, ktorá spôsobuje akútny nedostatok vitamínu D v mladom tele, sprevádzaná slabými väzmi, ako aj svalové štruktúry v krku a chrbte ako celku..

Okrem toho nie je možné odpisovať faktor zranení, ktoré dieťaťu spôsobili počas pôrodu v dôsledku nedbanlivosti lekárov alebo následkom ťažkého pôrodu, v takýchto prípadoch existuje aj riziko kyfózy.

Získaná patológia

Častejšie sú to práve rôzne faktory, ktoré sa stávajú príčinou rozvoja patologickej kyfózy krčnej chrbtice, a je ich omnoho viac, že ​​každý človek je vystavený riziku stretávania sa počas celého života. Medzi tieto dôvody a faktory patria:

 • Porušovanie postavy - najbežnejší faktor rozvoja patológie. Z tohto dôvodu sa vo väčšine prípadov kyphosis vyvíja v dospievaní, keď je chrbtica stále celkom plastická a deti trávia väčšinu času sedením pri počítači alebo pri stole v nesprávnej polohe. Neskôr však pocítite systematický sklon, zaťaženie jednou rukou alebo na jednom ramene, ako aj nesprávnu polohu sedenia..
 • Druhým najčastejším faktorom sú poranenia miechy. V prvom rade hovoríme o vážnych fyzických zraneniach, napríklad o zraneniach spôsobených pádmi alebo zraneniami. Ale nemôžete odpísať modriny, podvrtnutie, roztrhané vazy a tak ďalej. Traumu možno navyše získať v detskom veku, ale zakrivenie sa bude v priebehu rokov vyvíjať postupne a bude mať stále vážnejší stupeň závažnosti..
 • Rôzne choroby, ktoré priamo nesúvisia s stavcami. Sú to všetky zápalové alebo infekčné procesy v krku, tuberkulóza kostí, leukémia a oveľa viac.
 • Choroby chrbtice, to znamená ovplyvňujúce a lokalizujúce sa priamo v oblasti chrbtice. Hovoríme o osteochondróze, osteoporóze, spondylóze, hernii medzistavcových platničiek atď. Navyše, dokonca aj bedrová osteochondróza môže vyvolať cervikálnu kyfózu, pretože táto choroba časom povedie k problémom celej chrbtice..
 • Jedným z dôvodov rozvoja kypózy je úplne iný typ zakrivenia - skolióza.
 • Zakrivenie krčných stavcov nastáva kvôli nadmerne vysokému zaťaženiu, a hoci je zaťaženie krčnej chrbtice minimálne, na tento faktor nemožno zabudnúť. V tomto prípade hovoríme viac o statickom zaťažení, sedavom životnom štýle alebo o vykonávaní úkonov, ktoré zaťažujú krk a ramenné popruhy, napríklad pri práci na stroji.
 • Posledným vážnym dôvodom, ktorý stojí za zmienku, sú novotvary v krku s lokalizáciou v blízkosti chrbtice alebo v jej štruktúrach.

Dôvody získanej prírody sú samozrejme omnoho väčšie, medzi ne patrí neaktívny životný štýl, následky po operáciách a ďalšie. To isté uvádza najbežnejšie príčiny a faktory vývoja choroby..

Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici

Napriek tomu, že rovnaká osteochondróza vyvoláva degeneratívne-dystrofické lézie stavcov, v tomto prípade sú zmeny súvisiace s vekom priamo spojené s takýmito príčinami..

V starobe oslabujú a menia sa nielen kosti, chrupavkové tkanivá, ale aj svaly chrbta a krku, čo sa týka degeneratívnych-dystrofických zmien. Ak tieto faktory skombinujete so záťažami, ktoré padajú na chrbticu počas celého života, sprievodnými chorobami, vývoj cervikálnej kyfózy sa v starobe stane vysoko očakávaným fenoménom..

Klasifikácia a stupeň patológie

Klasifikácia a najmä stupeň progresie patológie hrajú ešte dôležitejšiu úlohu pri diagnostike a ďalšej liečbe. Ak hovoríme predovšetkým o klasifikácii, lekári rozdelia kyfózu krčnej chrbtice na dva samostatné typy:

 1. Oblúkové - zakrivenie má tvar oblúka, je skôr sklonené a často charakterizované záhybom.
 2. Uhlová - deformácia má tvar uhla, ktorý sa môže spočiatku vyskytnúť z niekoľkých dôvodov alebo sa uhol vytvára v dôsledku progresie formy oblúka v tvare oblúka..

Druhý typ patologického procesu sa, samozrejme, považuje za závažnejší, pokiaľ ide o symptómy a následky, ale je tiež oveľa menej bežný ako prvý.

Okrem toho je choroba cervikálna kyfóza podmienečne rozdelená podľa vekových kritérií, pričom sa zdôrazňuje dieťa (spôsobené krivíc), deti, ako aj juvenilná kyfóza. Patológie, ktoré sa vyvíjajú v neskoršom veku, sa rovnajú tiež mladistvým, pretože v 90% prípadov sa choroba začína vyvíjať počas tohto obdobia, iba spočiatku je porušenie postoja také zanedbateľné, že si ho nikto nevšimne..

Pokiaľ ide o stupeň, hovoríme o progresii choroby, o čom svedčí priťažujúci uhol zakrivenia. Celkovo existujú 3 stupne vývoja kyfózy krčnej chrbtice:

 • Počiatočné, pri ktorom uhol ohybu nepresahuje 30 stupňov;
 • Stredné, charakterizované uhlom zakrivenia 30 až 60 stupňov vrátane;
 • Deformácie presahujúce 30 stupňov sú závažné, pri ktorých sú pozorované závažné komplikácie a vo väčšine prípadov je potrebný chirurgický zákrok.

Príznaky choroby

Pri kyphotickej deformite krčnej chrbtice je klinický obraz pomerne jednotný a nie rozsiahly. Hlavným znakom sú samozrejme vonkajšie zmeny, to znamená sklon alebo rastúci hrb. Inak sú príznaky nasledujúce:

 • Bolesť v krku, ktorá sa časom zosilňuje a začína vyžarovať z chrbta, horných končatín, niekedy cítených v hrudi.
 • Systematické bolesti hlavy s vysokou intenzitou.
 • Krvný tlak.
 • Svalové kŕče v krku, ktoré iba zvyšujú bolesť.

Ak sa aj malé bolesti objavujú priebežne, je dôležité poradiť sa s lekárom, pretože to vám umožní začať liečbu v skorých štádiách a významne uzdraviť uzdravenie..

Stanovenie diagnózy

V procese stanovovania diagnózy sa berú do úvahy klinické príznaky choroby, ktoré pacient pociťuje v čase návštevy lekára, ako aj dôvody rozvoja patológie. Spoľahlivo však možno identifikovať patologickú krčnú kyfózu krčka maternice, ktorá umožní iba úplnú diagnostiku chrbtice, chrbta a kĺbov, ktorá zahŕňa:

Liečebné metódy

Ako v prípade diagnostiky, na vyliečenie kypózy krku musíte konzultovať s lekárom. Na základe získaných údajov odborník vypracuje primerané ošetrenie, ktoré predpokladá:

 • Drogová terapia - zahŕňa lieky proti bolesti (analgetiká, NSAID, svalové relaxanciá), použitie chondroprotektorov a vitamínové komplexy..
 • Fyzioterapia - elektroforéza, magnetoterapia atď..
 • Návšteva chiropraktika (hľadajte iba skúseného a dôveryhodného špecialistu).
 • Masáže a cvičebná terapia - v obidvoch prípadoch je tiež potrebné vyhľadať pomoc skúseného odborníka.
 • V extrémnom prípade, pri závažnom progresii ochorenia a rozvoji nebezpečných komplikácií, je potrebný chirurgický zákrok.

Mali by ste tiež pochopiť, že na dosiahnutie maximálneho terapeutického účinku je liečba komplexná, lekár môže tiež predpísať nosenie korzetov alebo špeciálnych zariadení, ktoré upevňujú krk a znižujú jeho záťaž..

komplikácie

Komplikácie sa diagnostikujú hlavne v neskorých štádiách choroby, môžu byť tieto:

 • Uškrtenie krvných ciev v krku, ktoré spôsobuje zhoršenie krvného obehu v mozgu, hypoxia sa vyvíja a zvyšuje riziko mŕtvice.
 • Kompresia nervových koreňov, ktorá je sprevádzaná porušením inervácie rôznych oddelení. Spočiatku sa to prejavuje v lokálnej necitlivosti alebo mravenčení kože, potom dochádza k čiastočnej a následne úplnej strate motorickej funkcie horných končatín..
 • Jednou z komplikácií je dysfunkcia orgánov s cervikálnou kyfózou pľúc, ako aj zhoršené videnie, sluch a chuť..

Ľahšie predchádzať ako liečiť.

Je skutočne lepšie zabrániť rozvoju choroby, ako bojovať proti nej niekoľko rokov (možno aj dlhšie). V tomto prípade nie je prevencia patológie tak komplikovaná, metódy a metódy sú nasledujúce:

 • Viesť aktívny a aktívny životný štýl.
 • Sledujte svoju pozíciu.
 • Cvičte ľahké športy ako joga, plávanie, gymnastika.
 • Spite na rovnom, mierne tvrdom povrchu atď..

Aj pri najmenších príznakoch kyfózy je dôležité poradiť sa s lekárom, čo ochráni vaše zdravie. Okrem toho je zvládanie tohto ochorenia v počiatočných fázach jeho vývoja omnoho ľahšie. Je však ešte lepšie nechať sa vyvíjať patológie, starať sa o seba a vnášať správny životný štýl pre vaše deti..

Ako liečiť krčnú kyfózu

Ľudská chrbtica plní podpornú funkciu vnútorných orgánov a kĺbov. V dôsledku prirodzených ohybov konvexných vpred (lordóza) chrbtica absorbuje záťaž počas pohybov tela. V prípade, že dôjde k degeneratívnym zmenám, jednotlivé segmenty sa posunú a vytvárajú v chrbte nezvyčajné ohyby.

Pri kyfóze chrbtice sa pozoruje konkávne-konvexné posunutie chrbtice. Kompenzačná reakcia väzov a svalov vytvára rovnomernú distribúciu záťaže na chrbte. Patológia má negatívny vplyv na činnosť vnútorných orgánov, motorické funkcie a kvalitu života pacienta. Pozrime sa podrobnejšie v tomto materiáli na príčiny a metódy liečby kyfózy krku.

Čo to je

Kyphosis krčnej chrbtice & # 8212, jedná sa o patologické zakrivenie horných častí chrbtice v dôsledku vývoja degeneratívnych procesov.

Cervikálna kyfóza sa vyznačuje nadmerným vychýlením dozadu (nad 50 stupňov) alebo rovnou osou v počiatočnej fáze ochorenia..

Ohrozené sú ľudia s ochorením chrbtice a kĺbov (osteochondróza, osteoporóza, krivica, artróza atď.), Ktoré prispievajú k deštrukcii kostí, spojivových tkanív a chrupavky..

Patologická kyfóza krčnej chrbtice predstavuje nebezpečenstvo pre zdravie nervového systému, fungovanie mozgu a citlivosť končatín..

Neliečená choroba je plná kyslíkového hladovania mozgových buniek, zvýšenej traumy, bolesti v krku, hlave a hrudníku..

Zdieľajte dospelú (senilnú), mladistvú, detskú, detskú kyfózu.

Aby sa pacient zbavil kyfózy, bude potrebovať dlhú rehabilitačnú liečbu. Ako liečiť kyfózu krčnej chrbtice, čítajte nižšie.

Dôvody rozvoja

Kyphoskolióza chrbta sa líši vrodenou povahou a získanými príčinami. U dojčiat s vrodenou patológiou krku sa pozoruje nedostatočné rozvinutie stavcov a medzistavcové chrupavky, ktoré následne bránia tvorbe lordózy (prírodný krčný oblúk)..

Získaná kyphoskolióza je charakteristická pre ľudí náchylných na krehké kosti, ktorí utrpeli zranenie chrbta. Po odstránení nádoru chrbtice alebo prietrže sa môžu vyskytnúť komplikácie aj po operácii.

Hlavné príčiny kyfózy krku:

 • vrodená vada vertebrálnej fúzie,
 • mozgová obrna,
 • svalová dystrofia,
 • krivica, osteochondróza, ankylozujúca spondylitída a ďalšie degeneratívne procesy,
 • deformácia segmentov C2 a C1 tuberkulózou alebo spondylitídou,
 • zranenia chrbta,
 • medziobratlová kýla,
 • nádorové nádory,
 • porušenie postavenia.

Ľudia v starobe sú častejšie ako ostatní náchylní na kyfózu krku. Vývoj choroby je spôsobený slabosťou korzetu svalov a vyčerpaním kostry.

príznaky

Stav pacienta závisí od toho, do akej miery ochorenie progreduje v súčasnom čase. Existujú verbálne, mimovládne, myofasciálne a kompresné znaky kypózy:

 • syndróm vertebrálnej artérie,
 • bolesť šije,
 • nedostatočná koordinácia,
 • zrakové a sluchové postihnutie,
 • strelecká bolesť v krku,
 • nevoľnosť, zvracanie, mdloby,
 • vysoký krvný tlak,
 • pri otáčaní a nakláňaní hlavy do strany krk v krčnej oblasti,
 • znížená pohyblivosť, pocit stuhnutosti v krku,
 • deformácia medzistavcových platničiek (prietrž, výčnelok, extrúzia),
 • zovreté nervové korene a miecha samotná (myelopatia),
 • panvovej dysfunkcie,
 • narušenie citlivosti kože,
 • znecitlivenie končatín, ochrnutie,
 • porušenie termoregulácie,
 • kognitívny pokles,
 • kozmetické defekty (hrb, hrbolček).

Ako sa choroba vyvíja, ovplyvňuje krčné hrdlo a hrudnú chrbticu, čoho dôkazom je zvýšený hrb a poruchy dýchacieho systému..

diagnostika

Počiatočná diagnóza je stanovená na základe anamnézy a vyšetrenia pacienta: posúdenie stupňa zmeny stavcov, ohybov, znížených reflexov, svalovej slabosti.

Chirurg má právo potvrdiť diagnózu a predpísať liečbu kyfózy krčnej chrbtice iba po röntgenovom vyšetrení, MRI a myelografii (ak je MRI kontraindikovaná).

Počiatočné štádium diagnostiky môže byť zverené chirurgovi alebo ortopédovi.

liečba

Ak existujú ťažkosti s otázkou, kto lieči cervikálnu kyfózu, je dôležité pochopiť, že do procesu je zapojených niekoľko odborníkov: neurológ, chiropraktik, reumatológ, onkológ, ortopéd, špecialista na infekčné choroby..

Ide o integrovaný prístup pri liečbe niekoľkých špecialistov, ktorý sľubuje uzdravenie pacienta.

Pri liečbe kyfózy sú relevantné tieto metódy:

 • užívanie nesteroidných protizápalových liekov a svalových relaxancií na zníženie bolesti,
 • nootropické a metabolické lieky sú schopné zlepšiť nervovú inerváciu počas hypoxie mozgu a zabrániť zvracaniu a zhoršenej koordinácii & # 8212, blokátorom dopamínových a histamínových receptorov,
 • odporúča sa nosiť korekčnú chrbticu krčka goliera,
 • mierne cvičenie (plávanie, cvičebná terapia, chôdza, bicykel),
 • na posilnenie svalového korzetu a odstránenie stuhnutosti sú potrebné manuálne procedúry, masáž, akupunktúra,
 • fyzioterapia (UHF, elektroforéza) eliminuje účinky degeneratívnej deštrukcie stavcov a pomáha obnoviť výživu chrupavky.

Ak sa progresia kyfózy stane život ohrozujúcou pre pacienta & # 8212, dôjde k stlačeniu miechy s paralýzou končatín, lekár rozhodne o chirurgickej liečbe patológie..

Chirurgia sa tiež používa na zbavenie vrodenej kyfózy v ranom detstve..

Rané štádium kyfózy je úspešne liečené manuálnymi postupmi, fyzioterapiou pomocou fyzioterapeutických postupov.

Dôležité! Kyfóza je dôsledkom ochorenia kĺbov, ktoré sa u pacienta vyvinie, a liečba sa musí začať presne príčinou & # 8212, osteochondrózou, detskou mozgovou obrnou, poruchami držania tela, traumatickým zranením atď..

Cvičenia v liečbe cervikálnej kyfózy sú komplexnou gymnastikou, ktorá posilňuje svaly ramenného kĺbu a krčka maternice. Odporúčame, aby ste si vo videu nižšie všimli, ako správne vykonávať gymnastiku s cervikálnou kyfózou.

Dôležité vlastnosti

Symptomatológia počiatočnej kyfózy nie je špecifická, ale spôsobuje nepohodlie už v počiatočnom štádiu choroby. Nezohľadňujte bolesť v krčnej oblasti, zhoršené videnie, sluch, pamäť, citlivosť končatín.

Bolesť môže byť zastavená analgetikami, ale následky vertebrálnej deformity sú depresívne & # 8212, až do častej straty vedomia, straty motorických schopností a zhoršených kognitívnych funkcií..

Samoliečba je neprijateľná! Všetky fázy liečby by mali byť dohodnuté s ošetrujúcim lekárom.

prevencia

Udržiavanie zdravia chrbtice & # 8212 je uskutočniteľná úloha pre každého človeka, ale mnohí zanedbávajú najdôležitejší orgán svojho tela a po dlhom čase absolvujú rehabilitačný kurz..

Aby ste tomu zabránili, dodržiavajte po celý život tieto jednoduché pokyny:

 • pri dlhšom pracovnom sedení alebo státí v rovnakej polohe by sa mala vykonávať kĺbová gymnastika (to je užitočné nielen pre krk, ale aj pre celý organizmus),
 • Dajte si pozor na traumatické zranenia pri pádoch, nárazoch, aktívnych športoch,
 • viesť aktívny životný štýl vrátane miernej fyzickej aktivity,
 • sledovať dostupnosť základných živín v dennej strave (vitamíny, minerály),
 • liečiť infekčné choroby včas,
 • ak dôjde k porušeniu postoja, opravte ho gymnastikou a sebadisciplínou,
 • noste pohodlnú obuv s ortopedickými vložkami,
 • vyhnúť sa podchladeniu.

záver

Kypóza krčnej chrbtice je inverzia normálneho zakrivenia chrbtice, vyvolaná deštruktívnymi procesmi v kostnom tkanive, infekciou alebo vrodenou patológiou. Prejavuje sa vo forme porúch motorického, nervového, vylučovacieho, dýchacieho, zrakového, sluchového systému..

Liečba zahŕňa manuálnu terapiu, masáže, fyzioterapiu, NSAID, cvičebnú terapiu. V zriedkavých prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok. Dodržiavanie pravidiel prevencie chorôb chrbtice môže chrániť pred problémami narušenia prirodzeného zakrivenia, s výnimkou vrodených chorôb..

Kyphotická deformita krčnej chrbtice

Krk je najzraniteľnejšou časťou chrbta, ktorá sa ľahko zraní. Je poddajná pre rôzne druhy dystrofických procesov a zakrivení. Cervikálna kyfóza je zriedkavé ochorenie, pri ktorom je chrbtica zaoblená. Čo je o ňom známe? Ako sa prejavuje a dá sa mu zabrániť?

Čo to je?

Asi o dva mesiace života dieťa začne držať hlavu. V tomto okamihu sa vytvorí krčný krk chrbtice (lordóza). Pri chôdzi je potrebné znížiť záťaž a zabezpečiť tlmenie..

Pod vplyvom patologických faktorov sa miecha v krku deformuje. Silné vychýlenie narušuje anatomickú štruktúru chrbta, čo vedie k poruchám nervových zakončení a krvných ciev.

U detí a dospelých sa môže vyskytnúť cervikálna kyfóza. Príčiny sú vrodené a získané. Choroba môže spôsobiť, že sa osoba úplne zastaví. Preto by sa liečba mala začať čo najskôr..

Patológia spôsobuje zvýšenie tlaku, nepríjemné pocity v chrbte, zhoršenú pohybovú aktivitu a citlivosť, ako aj výskyt častých bolestí hlavy a závratov. Zmena umiestnenia stavcov môže byť dôsledkom zranení a patológií hrebeňa alebo vrodených anomálií. Kyfóza krčnej chrbtice môže spôsobiť poškodenie sluchu, zrakové postihnutie, hypoxiu (nedostatok kyslíka) mozgu.

Aj keď je postihnutých len niekoľko stavcov, tvar celej krčnej chrbtice sa mení. V prvom rade sú ovplyvnené medzistavcové platničky. Nerovnomerné zaťaženie vedie k tvorbe prietrže.

Ochorenie sa môže vyskytnúť vo veľmi miernej forme bez toho, aby bolo sprevádzané takmer žiadnymi príznakmi. To však neznamená, že problém možno ignorovať..

Na liečbu sa zostavuje celý rad terapeutických opatrení vrátane liekov, fyzioterapie, terapeutických cvičení a úpravy pomocou ortopedických pomôcok. Nebudete sa môcť rýchlo zbaviť problému. Ak však dodržiavate lekárske odporúčania, môžete dosiahnuť dobré výsledky..

Deformačné zmeny na pozadí degenerácie stavcov sú nezvratné. U dospelých je možné zastaviť proces a zmierniť stav symptomatickou liečbou.

Provokatívne faktory

Nikto nie je imunný voči cervikálnej kyfóze. Môže byť diagnostikovaná u akejkoľvek osoby bez ohľadu na pohlavie a vek. Všeobecne možno príčiny zakrivenia rozdeliť na vrodené a získané.

vrodený

Vrodená kyfóza krku je veľmi zriedkavá. Zvyčajne sa vyvíja v dôsledku defektov vo vývoji stavcov v štádiu vnútromaternicového vývoja. Uvádzame hlavné dôvody jeho vzhľadu:

 • vnútromaternicové abnormality;
 • poškodenie krčných stavcov počas pôrodu;
 • dedičná predispozícia.
 • nedostatok kyseliny listovej u ženy v prvom trimestri tehotenstva.

akvizícia

Medzi získané príčiny patria:

 • zmeny súvisiace s vekom sprevádzané deštrukciou chrupavky a kostného tkaniva;
 • patológie vertebrálnych (stavcov): skolióza, osteochondróza, osteoporóza, spondylóza;
 • sedavý spôsob života alebo naopak zvýšené zaťaženie chrbtice;
 • poranenia chrbta;
 • krivica, detská mozgová obrna;
 • prietrž;
 • nesprávne organizované pracovisko;
 • narušenie metabolických procesov;
 • komplikácia po operácii na chrbte;
 • infekčné lézie, napríklad tuberkulóza chrbtice;
 • onkologické procesy.

klasifikácia

Kyphotická deformita krčnej chrbtice je klenutá a uhlová. V prvom prípade má zakrivenie tvar silne pretiahnutého oblúka. Pri uhlovej kyfóze tvoria zdeformované stavce ostrý uhol. V priebehu času, ak sa patológia nelieči, objaví sa hrboľ.

V závislosti od etiologického príznaku, tj príčin výskytu, dochádza k patologickej kyfóze krčnej chrbtice:

 • Paralytické. Vyskytuje sa v dôsledku svalovej paralýzy po detskej mozgovej obrne, detskej obrne, atď..
 • Infekčné. Vyskytuje sa po utrpení brucelózy a tuberkulózy chrbtice.
 • Vratký. Vyvíja sa na pozadí svalovej atrofie a mäkkosti kostného tkaniva pomocou kriviek.
 • Degeneratívne-dystrofické. Vyskytuje sa ako výsledok deštruktívnych patológií stavcov.
 • Kompresia. Objavuje sa na pozadí kompresného zlomeniny.
 • Posturálne. Príčinou sú podviazanie miechy chrbtice. Zvyčajne sa vyvíja u žien mladších ako 30 rokov.
 • Pooperačné. Vzniká v dôsledku neúspešnej operácie, ako aj v prípade ignorovania lekárskych odporúčaní počas rehabilitačného obdobia..
 • Senilnej. Je to výsledok zmien v tele súvisiacich s vekom..

Ochorenie pokračuje v štyroch fázach. Prví dvaja sa dokážu bez operácie.

Charakteristické znaky

Cervikálna kyfóza je sprevádzaná veľkým počtom príznakov, ale v počiatočných štádiách vývoja je ťažké diagnostikovať ochorenie. Vysvetľuje to skutočnosť, že tento typ zakrivenia nie je sprevádzaný špecifickými príznakmi. Kyphosis sa zvyčajne deteguje iba vtedy, keď sa objavia vizuálne zmeny..

Je jednoducho nemožné si všimnúť neprirodzený ohyb v krčnej oblasti. Pri pohľade na človeka zaokrúhli chrbticu. V tomto prípade je hlava a plecia mierne sklonené dopredu. Keď sa pokúsite otočiť hlavu, je tu silná kríza.

V dôsledku poškodenia vestibulárneho aparátu sa objavujú problémy s koordináciou. Kyphosis ovplyvňuje štruktúry trojklanného nervu, vďaka ktorému je pokožka tváre menej citlivá. Strata pamäti, časté mdloby, tlakové rázy - to nie je všetko, s čím musí pacient s kyfózou čeliť.

Znaky cervikálnej kyfózy sú podmienečne rozdelené do nasledujúcich kategórií:

 • extravertebral;
 • stavca;
 • kompresná myelopatia;
 • myofascial.

Extravertebral

Pacienti sa obávajú bolesti v týlnej časti hlavy, ktorá je dôsledkom porušenia mikrocirkulácie krvi, ako aj neprirodzenej polohy hlavy. Cervikálna kyfóza je sprevádzaná chronickou hypoxiou mozgu, to znamená nedostatočným prísunom kyslíka. To vyvoláva výskyt nevoľnosti. V dôsledku spazmu krvných ciev sa môže zvýšiť aj krvný tlak. To je ďalšia príčina nevoľnosti. Pacienti majú narušenú koordináciu pohybov, objavujú sa závraty.

Ak dávate pozor na zvláštnosti anatomickej štruktúry krčnej chrbtice, je možné vidieť, že hladko prechádza do spodnej časti mozgu. Na tomto mieste sú sústredené životne dôležité centrá ľudského tela. Preto môžu pacienti trpieť závažnou poruchou zraku a sluchu na pozadí cervikálnej kyfózy..

vertebrálna

Pohybová aktivita pri cervikálnej kyfóze je výrazne obmedzená. Ak sa pokúsite ostro otočiť hlavu na stranu alebo ju hodiť späť, objaví sa silná bolesť a závraty. V niektorých prípadoch dokonca strácajú rovnováhu a pred očami sa objavujú vizuálne obrazy vo forme plávajúcich múch.

Kompresná myelopatia

Kypóza krčnej oblasti nevyhnutne vedie k poruchám centrálneho nervového systému. Kompresia stavcovej artérie vedie k objaveniu sa niekoľkých symptómov:

 • postihnutá chrbát je znecitlivená a stráca citlivosť;
 • atrofia svalov;
 • pokožka rúk je studená a bledá;
 • svaly sa kŕčovito sťahujú;
 • ochranná reakcia na bolesť a zmeny teploty je znížená;
 • ruky sa začnú chvieť;
 • s poškodením tvárového nervu sa rozvíja paréza svalov tváre.

myofasciálne

Svaly v mieste zakrivenia sú neustále v napätí. Z tohto dôvodu sa syndróm bolesti stáva trvalým. Na palpácii postihnutej oblasti sú cítiť zhustené štruktúry mäkkých tkanív. Krčné svaly sú v stave hypertonicity. Toto tiež ovplyvňuje celkovú pohodu. U pacientov sa vyvinie slabosť a chronická únava.

diagnostika

Diagnóza kyfózy je predpísaná zhromažďovaním informácií o pacientovi a anamnéze. Ďalej odborník vykoná vizuálne vyšetrenie a pohmatá postihnutú oblasť chrbtice.

Podrobná štúdia zmien chrbtice vám umožní vykonať presnú diagnózu. Na tento účel sa röntgenová snímka vykonáva v bočnej projekcii. MRI umožňuje nastaviť uhol zakrivenia chrbtice a zmeny v štruktúre chrupavky. Ak nie je možné vykonať magnetickú rezonanciu, predpíše sa myelografia s kontrastom. Aby sa vylúčili nádorové procesy, vykonáva sa ultrazvuková diagnostika. Angiografia odhaľuje kompresiu stavcovej artérie.

Terapeutická taktika

Nie je možné vyliečiť krčnú kyfózu okamžite! Priebeh liečby môže byť v niektorých prípadoch viac ako jeden mesiac. S touto chorobou sa musí zaobchádzať komplexne pomocou niekoľkých metód naraz.

Konzervatívne liečenie cervikálnej kyfózy zahŕňa:

 • masážne procedúry, vrátane manuálnej terapie;
 • Cvičebná terapia;
 • nosenie ortopedických výrobkov;
 • rehabilitácia;
 • symptomatická lieková terapia;
 • Kúpeľná liečba.

cvičenie

Cvičenia fyzioterapie pomôžu zbaviť sa bolesti a posilnia svaly. Cvičebná terapia dokonca zlepšuje mikrocirkuláciu krvi v tele.

Zaťaženie počas tried určuje lekár individuálne pre každého pacienta. Závisí to od závažnosti kyfózy a všeobecných zdravotných ukazovateľov..

Na liečbu kypózy sa musia cvičenia robiť každý deň. Pred vykonaním hlavného komplexu by ste sa mali zahriať. Uľahčí to cvičenie a zabráni sa poškodeniu svalov a väzov..

Terapeutické cvičenia zamerané na kyfózu by mali zahŕňať statické a dynamické cvičenia. V kombinácii pomáhajú obnoviť fyziologický ohyb chrbtice a pozitívne ovplyvňujú svalový tonus.

Lekári predpisujú štyri hlavné kategórie cvičení pre cervikálnu kyfózu:

 • Pľúca. Zamerané na svalovú relaxáciu.
 • Dávkovať. Eliminujte odpor.
 • Moc. Potrebné na posilnenie svalovej štruktúry a obnovenie riadneho krvného obehu.
 • Pasívne. Telo zat'ažte iba mierne.

Cvičebná terapia krčnej chrbtice sa vykonáva spolu s gymnastickou tyčinkou. Zvážte efektívny súbor cvičení:

 • Váhajte s dychovým cvičením. Postavte sa rovno, dajte nohy dokopy. Pri nadýchaní zdvihnite ruky a trochu nakloňte hlavu dozadu. Pri výdychu plynulo zaujmite východiskovú pozíciu..
 • Robte drepy, zatiaľ čo drží palicu.
 • Stojte vzpriamene s rukami spolu s paličkou za chrbtom. Potom zopakujte prvé dychové cvičenie. Nezabudnite, že nemôžete hádzať palicu. Netreba sa snažiť zdvíhať ruky.
 • Postavte sa na kolená, ohnite ruky za lakte a dlane položte na zem. Zložte si ramená späť a mierne zdvihnite hlavu. V tejto polohe sa prechádzate vzdialenosťou tridsať krokov.
 • Ľahnite si na chrbát a položte lakte. Pri nadýchaní zdvihnite hruď a posuňte ju dopredu. Vydýchnite, vráťte sa do východiskovej polohy.
 • Prevráťte sa a ľahnite si na brucho. Hokejku umiestnite na úroveň lopatiek. Pri nádychu sa ohnite. Pokúste sa dostať hlavu k palici tak ďaleko, ako je to možné. Potom vydýchnite a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 • Znova sa otoč. Položte gymnastickú tyčinku na hlavu. Natiahnite nohy a rukami natiahnite dopredu, držte zásoby.

Je však potrebné si uvedomiť, že cvičenia fyzioterapie môžu vážne poškodiť. Cvičenia nemôžete vykonávať v nasledujúcich prípadoch:

 • mentálne poruchy;
 • infekčné patológie;
 • skoky v krvnom tlaku;
 • vysoká telesná teplota;
 • srdcovo-cievne ochorenie.

trakcie

Podstatou trakcie je, bez ohľadu na jej typ, poskytnutie krátkodobého alebo dlhodobého úsilia zameraného na zníženie svalového spazmu. Trakcia umožňuje umiestniť stavce na svoje miesto. Výsledkom je predĺženie chrbtice. Na jednom sedení, dosiahnutie významných výsledkov, samozrejme, nebude úspešný. Bude to trvať až dvadsať postupov.

Trakciu je možné vykonávať suchou alebo podvodnou metódou. Najprv si povedzme o prvej odrode. Trakcia za sucha je horizontálna a vertikálna. Chrbtica sa dá natiahnuť pomocou vlastnej hmotnosti. Platia aj ďalšie zaťaženia..

Suchý extrakt sa uskutočňuje na špeciálnych stoloch alebo pohovkách. Zariadenie pomáha rovnomerne rozťahovať všetky časti chrbtice. Hladké rebrá sú umiestnené na povrchu gauča, ktoré presne opakujú tvar hrebeňa. Počas zasadnutia sa začnú od seba oddeľovať. Postup spravidla nespôsobuje žiadne nepohodlie. Rebrá, ktorými sú stoly vybavené, poskytujú jemnú masáž. Tým sa uvoľnia svaly a pripravia sa na nadchádzajúcu trakciu..

Natiahnutie chrbtice za sucha je kontraindikované v nasledujúcich prípadoch:

 • zápalové procesy;
 • onkologické novotvary;
 • osteoporóza;
 • kamene v obličkách;
 • epilepsie;
 • nestabilita stavcov;
 • mozgovocievna príhoda.

Podvodná kapucňa je stále populárnejšia. Vyznačuje sa jednoduchosťou a vysokou účinnosťou. Pohon sa v tomto prípade uskutočňuje pod vplyvom teplej vody. Podvodná kapucňa uvoľňuje kŕčové svaly na krku, obnovuje krvný obeh a zväčšuje priestor medzi stavcami.

Počas procedúry je pacient pripevnený na špeciálny stojan a ponorený do bazéna alebo kúpeľa. Potom sa pásy potiahnu, čo vytvorí trakciu.

Procedúra je kontraindikovaná pri obezite, srdcovom zlyhaní, poraneniach miechy, syndróme chvosta koní. Trakciu predpisuje striktne lekár.

Ortopedické výrobky

V tomto článku budeme hovoriť o golieri Chance. Produkt podporuje krk, zlepšuje prietok krvi a uvoľňuje svaly. Zabraňuje nakláňaniu a rotačným pohybom postihnutej oblasti chrbtice. Bandáž zaisťuje pokojný krk.

Je dôležité zvoliť správnu veľkosť korzetu, inak to nebude fungovať úplne a môže dokonca viesť k nevoľnosti, zvracaniu a strate vedomia..

Lekári neodporúčajú nosiť ortopedický výrobok nepretržite. To môže viesť k atrofii svalov. Stačí dve až tri hodiny denne. Bandáž by sa mala kúpiť v lekárni alebo v špeciálnom obchode. Je neprijateľné zaspávať v golieri.

Manuálna terapia

Procedúra zahŕňa poskytnutie terapeutického účinku iba pomocou rúk odborníka. Pomáha odstraňovať biomechanické poruchy chrbtice, spôsobuje bolesť a obmedzuje pohybovú aktivitu. Špecialista uvoľní zablokovaný spoj a „zatlačí“ ho na miesto. To zmierňuje kompresiu z krvných ciev a nervových zakončení a spôsobuje úľavu..

Jedno sedenie manuálnej terapie nebude stačiť. Bude to trvať asi desať postupov. Bez presnej diagnózy je relácia neprijateľná. Pred vymenovaním postupu sa musí odborník ubezpečiť, že neexistujú kontraindikácie. Manuálna terapia je zakázaná v nasledujúcich prípadoch:

 • obdobie tehotenstva;
 • nádorov;
 • zápalové a infekčné procesy;
 • arteriálna hypertenzia;
 • hypertermia (vysoká teplota).

Chiropraktik vždy začína miernymi metódami expozície, postupne prechádza na tvrdšie manipulácie, počas ktorých je účinok na kosti a chrupavku. Relácia je sprevádzaná hlučnou krízou, ktorá zvyčajne vydesí pacientov.

Krčná chrbtica je najcitlivejšou časťou chrbtice, takže manuálna liečba by mala byť zverená iba skúsenému lekárovi. V tejto oblasti sú stavce menšie ako v iných oddeleniach. Poškodenie krvných ciev a nervových zakončení v tejto oblasti môže viesť k rozvoju ischemickej mŕtvice, prasknutiu väzov a dokonca aj zlomenín..

operácie

Do prevádzkovej tabuľky sa uvádzajú tieto dôvody:

 • neúčinnosť konzervatívnej liečby;
 • bolesť chrbta, ktorú analgetiká nemôžu zmierniť;
 • výskyt neurologických príznakov;
 • kyphosis v dôsledku traumy;
 • estetická vada vo forme hrboľa na chrbte;
 • dostupnosť funkčného onkologického vzdelávania;
 • vrodená kyfóza;
 • zapojenie sa do patologického procesu vnútorných orgánov;
 • vzhľad prietrže.

Chirurgia na kyfózu je riskantná a technicky náročná. Podstatou postupu je inštalácia špeciálnych kovových dosiek, ktoré držia orgán v anatomicky správnej polohe.

Hlavné myšlienky

Cervikálna kyfóza nie je taká bežná. Patológia sa vyznačuje zakrivením stavcov hrebeňa. Deformácia môže byť vrodená a získaná. V prvom prípade je vývoj kyfózy spojený s abnormalitami vnútromaternicového vývoja. Medzi získanými príčinami je vedúce postavenie na stavcoch, zraneniach a sedavom životnom štýle. Hlavným znakom je vzhľad hrboľa v krku. Nejde iba o estetický problém. Postupom času začínajú trpieť aj iné orgány. Obzvlášť kritická je hypoxia, pri ktorej do mozgu vstupuje málo kyslíka. Voľným okom je viditeľná deformita miechy. Postupom času sa objaví hrboľ. Pacienti sa obávajú bolesti hlavy, závratov, znecitlivenia krku a chvenia rúk. Čím skôr začnete s liečbou, tým väčšia je šanca na rýchle uzdravenie. Účinné sú terapeutické cvičenia, masáže, ortézy, fyzioterapia. Lieky pomôžu vyrovnať sa s bolesťou. Ak ochorenie napriek konzervatívnej liečbe progreduje, môže byť potrebný chirurgický zákrok.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Súčasný trend v minulosti privádzať pacientov s kýlami medzistavcových platničiek na chirurgický zákrok je už zastaraný.

Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek.
Abdominálna hernia je migrácia vnútorných orgánov pod kožu alebo v iných častiach brušnej dutiny v dôsledku poruchy svalovej vrstvy. Kýla sa tvoria v najslabších miestach brušnej steny. Pri absencii komplikácií je výstupok bezbolestný a ľahko nastaviteľný, na rozdiel od komplikovanej prietrže.