loader

Hlavná

Hlava

Ako Dr. Bubnovsky lieči osteochondrózu

Liečba osteochondrózy krčka maternice podľa Bubnovského je metóda, ktorá zahŕňa použitie komplexu gymnastických cvičení a simulátorov. Fyzikálna terapia alebo gymnastika na ošetrenie pomáhajú posilňovať chrbticu. Ak si osoba všimne abnormality v práci krčných svalov, zmeny v morfológii stavcov, dystrofia chrbtice, musí navštíviť lekára.

Liečba osteochondrózy krčka maternice metódou Dr. Bubnovského sa časom osvedčila..

Metóda Dr. Bubnovského v liečbe osteochondrózy

Osteochondróza je porušením funkcie hornej časti chrbtice. Hlavným dôvodom patológie je sedavý spôsob života, neustála práca pri počítači, nedostatok fyzickej aktivity, outdoorové aktivity a šport..

Liečba osteochondrózy si vyžaduje opatrnosť, zodpovedný prístup. Krčné a bedrové časti chrbtice obsahujú obrovské množstvo nervových zakončení. Najmenší nesprávny dopad na ne môže mať nezvratné následky. Cvičenia Bubnovského zamerané na bezpečné obnovenie držania tela, stavcových funkcií.

Použitie farmakologických liekov pri liečbe osteochondrózy znižuje pocit bolesti, zmierňuje zápaly, odstraňuje opuchy tkaniva a zastavuje rozvoj patológie. Poškodenie liekov spočíva v ich účinku na sliznicu žalúdka. Fyziologické terapie sú bezpečnejšie.

Typy dopadov na krčnú oblasť chrbtice:

 • masáže;
 • elektroforéza;
 • ultrazvuk;
 • fyzická kultúra;
 • fyzioterapia.

Fyzioterapia sa odporúča kombinovať s domácou liečbou osteochondrózy, ktorá by sa mala používať po konzultácii s lekárom:

 1. Infúzie bylín.
 2. odvary.
 3. Liečba bahnom.
 4. Aplikácie Ozokerite - Mountain Wax.

Metóda funkcie

Gymnastika podľa Bubnovského metódy pri liečbe cervikálnej osteochondrózy významne urýchľuje obnovu kostí a svalového tkaniva. Lekár vytvoril mnoho lekárskych centier v Rusku a zahraničí. Na klinikách je pre každého pacienta zvolený prístup na základe stupňa ochorenia, fyzického stavu a veku. Gymnastika z prvých sedení zmierňuje bolesť a napätie chrbtice.

Profesor Bubnovsky vynašiel simulátor, cvičenia, pri ktorých sa eliminuje bolesť, posilňujú svaly, zlepšuje krvný obeh krčnej chrbtice pri osteochondróze..

Triedy na simulátore obnovujú funkciu tkaniva, zvyšujú imunitu.

Základné cvičenia pre cervikálnu a hrudnú osteochondrózu

Gymnastika Bubnovského pre cervikálnu osteochondrózu je navrhnutá na dosiahnutie rýchleho výsledku, ale cvičenia sa nemôžu vykonávať bez dohľadu a odporúčaní lekára..

Nemôžete vykonať komplexnú liečbu akútnej bolesti. Nesprávne vykonanie bez odborného dozoru môže zhoršiť ochorenie krku.

Niektoré cvičenia z osteochondrózy podľa Bubnovského:

 1. Sadnite si na stoličku, prekrížte ruky za hlavu. Ohnite chrbát dozadu tak, aby sa lopatky dotýkali zadnej časti kresla. Opakujte 4 krát.
 2. Sadnite si na okraj stolice, hrudná chrbtica by sa mala dotýkať chrbta. Nakloňte sa dopredu, dozadu, zaujmite východiskovú polohu, opakujte 4-krát. Sledujte svoje dýchanie, musíte sa nakloniť späť, aby ste vdýchli, dopredu, aby ste vydýchli.
 3. Vezmite si sedenie alebo ležanie, uterák za konce, zabalte spodnú časť hrudníka. Zhlboka sa nadýchnite, pokúste sa utrieť uterák čo najpevnejšie, uvoľnite sa pri výdychu. Opakujte 10 krát.
 4. Posaďte sa na podlahu s nohami ohnutými pod vami, dotýkajte sa ich kolien čelom. Držte túto pozíciu 50 sekúnd. Krčná oblasť je natiahnutá, medzistavcové platničky sa uvoľňujú, čo prispieva k liečbe osteochondrózy..
 5. Pomaly nakláňajte hlavu zľava doprava a opačným smerom, až kým u krku necítite miernu bolesť.
 6. Sklopte hlavu, až kým nedosiahnete hrudník, opakujte niekoľkokrát.
 7. Posuňte hlavu dopredu čo najviac a roztiahnite bradu. Pri pohybe hlavy v opačnom smere bradu čo najviac.
 8. Zdvíhajte ramená čo najviac, udržujte ich v tomto stave 10-20 sekúnd.
 9. Pomaly a plynule vykonajte 20 až 50 kývnutí hlavou.
 10. Vykonajte rotačné pohyby hlavy, pravidelne sa mení smer.

Má Bubnovského technika nedostatky

Bubnovská gymnastika prispieva k úplnému obnoveniu telesných funkcií a pomáha pri akejkoľvek časti chrbtice. Technika liečby zahŕňa program na výber stravy pre každého pacienta. Vo všetkých zdravotníckych centrách Bubnovského existuje program na stabilizáciu stravy.

Ak počas vykonávania pohybov pociťujú akútne bolesti, je nevyhnutné poradiť sa s lekárom.

Je ťažké liečiť cervikálnu osteochondrózu. Hornou časťou chrbtice prechádza veľa nervových zakončení, krvných ciev, ktoré zabezpečujú mozgovú aktivitu. Liečba Bubnovského bráni poškodeniu, funguje ako prevencia komplikácií.

Cvičenie prispieva k normalizácii biochemických procesov v stavcoch, okolitých väzoch, svaloch. Prúd krvi do krčných stavcov sa zvyšuje, čo pomáha pri zotavovaní, a to aj v závažných prípadoch pri hernii.

Kinesitherapy je ľahší spôsob liečby kýly. Táto technika je zameraná na odstránenie skoliózy, bolesť chrbta sa neustále upravuje, bude sa zlepšovať s identifikáciou znakov.

V tomto videu Dr. Bubnovsky ukazuje, ktoré cvičenia prispievajú k aktivácii všetkých telesných systémov, čo pomáha zbaviť sa zápalu stavcov:

Popularita Bubnovského techniky spočíva v tom, že cvičenia sú premyslené do najmenších detailov a v krátkom čase prinášajú výrazné zlepšenie. Komplex je zameraný na prevenciu lézií všetkých častí chrbtice.

Ak budete postupovať podľa pravidiel a odporúčaní na liečbu osteochondrózy, po 2 až 3 týždňoch ucíti pacient výsledok, bolesť krku sa zastaví, zlepší sa pohyblivosť chrbtice. Tak ako každá technika, aj táto má kontraindikácie: zvýšená telesná teplota, rakovina, riziko rozvoja alebo zvýšenie krvácania.

Základom metódy sú systematické cvičenia, ktorých účinok je po určitom čase zreteľný. V prvých fázach sa stav môže zhoršiť, ale po niekoľkých triedach bude nasledovať zlepšenie. Kurz pozostáva z 12 hodín 1-1,5 hodiny.

Podľa stupňa cervikálneho ochorenia a pokroku špecialista určuje, koľko kurzov je potrebných na liečbu.

Liečba osteochondrózy znamená úplnú dôveru pacienta v lekára, v presvedčenie, že je možné zbaviť sa choroby bez liekov..

Na cvičenie dr. Bubnovského používame cervikálnu osteochondrózu: 7 cvikov

Bubnovsky nie je iba cvičením fyzioterapeutických cvičení. Je založená na kinezoterapii - špeciálnej „liečbe pohybu“, ktorá využíva vnútorné rezervy tela.

Charakteristickým znakom Bubnovského techniky je príprava individuálnych programov na obnovu chrbtice alebo kĺbov, ktoré sa špecialista z centra vyvíja pre každého pacienta individuálne po špeciálnom myofasciálnom vyšetrení (počas ktorého je veľmi presne určená lokalizácia patologického zamerania)..

Pacient sa najskôr učí, ako správne vykonávať fyzické cvičenia u špecialistov v strediskách Bubnovsky a potom môže pokračovať v samostatnej odbornej príprave doma.

Tri rozdiely v tejto gymnastike s cervikálnou osteochondrózou z klasických fyzioterapeutických cvičení:

individuálny výber fyzickej aktivity v závislosti od identifikovanej patológie a rezervných schopností tela pacienta;

posilňovanie hlbokých svalov korzetu svalov, ktoré sa zriedkavo podieľajú na vykonávaní bežných cvikov cvičení;

kombinácia pohybových aktivít s dychovými cvičeniami, špeciálnymi masážami a kryoterapiou (liečebný účinok prechladnutia).

Na zvýšenie efektívnosti svojich cvičení vyvinul Dr. Bubnovsky špeciálny simulátor, ktorého triedy, pod dohľadom odborníka, prispievajú k rýchlejšiemu odstráneniu syndrómu bolesti a obnoveniu mobility..

Gymnastika Dr. Bubnovského umožňuje nielen zastaviť deštrukciu chrbtice s cervikálnou osteochondrózou, ale tiež zabrániť dlhodobej liečbe alebo chirurgickému zákroku..

Sedem cvičení na cervikálnu osteochondrózu

Komplex pre cervikálnu osteochondrózu siedmich cvičení, ktorý je opísaný nižšie, je k dispozícii každému, pretože nevyžaduje simulátor a je dostatočne jednoduchý na to, aby sa mohol hrať doma..

Cvičenia „Jar“ (1), „Prehľad“ (2) a „Metronóm“ (3) z komplexu terapeutických cvičení Bubnovského s osteochondrózou krčka maternice

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

IP: postavte sa zvislo smerom k zrkadlu, položte ruky pozdĺž tela, hlavu držte rovno.

Sklopte hlavu a podržte ju niekoľko sekúnd.

Nadvihnite bradu a mierne ju potiahnite dopredu, v tejto polohe držte hlavu.

Nakloňte hlavu k ľavému ramenu a podržte ju 30 sekúnd..

Návrat do východiskovej polohy.

Nakloňte hlavu k pravému ramenu a tiež pripevnite hlavu na 30 sekúnd.

Vykonajte najmenej šesť stúpaní.

Otočte hlavu doprava, pokiaľ je to možné, na niekoľko sekúnd ju podržte.

Rovnaký pohyb zopakujte doľava.

V každom smere urobte najmenej tri zákruty.

IP je rovnaké, ale ruky sú na opasku.

Natiahnite krk, brada by mala byť rovnobežná s podlahou.

Bez zmeny polohy brady natiahnite hlavu dopredu.

Otočte trup na stranu, kým brada dosiahne rameno. Počkajte 30 sekúnd.

Návrat do východiskovej polohy.

Urobte to isté otočením opačným spôsobom.

Dokončite najmenej šesť zákrut v každom smere.

IP: sedieť na stoličke, ruky na kolenách, držať hlavu rovno.

Narovnajte ruky a vytiahnite ich dozadu a sklopte hlavu dozadu.

Návrat do východiskovej polohy.

6. Prehľad (rozšírená verzia).

IP: rovnaké ako v predchádzajúcej verzii.

Položte dlaň svojej ľavej ruky na pravé rameno a pritom otáčajte hlavou rovnakým smerom (doprava).

Sledujte polohu lakťa, mala by byť rovnobežná s podlahou; druhou rukou držte koleno.

Urobte to isté otočením opačným spôsobom.

IP: sadnite si na stoličku, zdvihnite ruky nad hlavu a mierne ohnite lakte.

Otočte hlavu úplne na jednu stranu.

Návrat do východiskovej polohy.

Otočte hlavu naopak.

Nezabudnite zakaždým na pár sekúnd opraviť polohu hlavy.

Fakirovo cvičenie

Výhody a nevýhody gymnastiky Bubnovsky

Výhody Bubnovského gymnastiky (ktoré sú relevantné pri liečbe cervikálnej osteochondrózy a iných oddelení):

 • Univerzálnosť. Cvičenia na krku sú účinné nielen pri liečbe cervikálnej osteochondrózy, ale aj pri zotavovaní v pooperačnom období alebo po poranení. Sú tiež užitočné ako profylaxia..
 • Safety. Táto gymnastika eliminuje nielen negatívne symptómy, ale aj samotnú chorobu bez použitia drog a chemikálií.
 • Žiadne kontraindikácie pre vek a pohlavie.
 • Dlhodobý terapeutický účinok a prevencia recidívy ochorenia.
 • Pozitívny vplyv na celé telo. Gymnastické cvičenia zvyšujú jeho ochranné funkcie, posilňujú svaly, podporujú reguláciu hmotnosti.

Metóda Bubnovsky je uznávaná ako úradná medicína, patentovaná a má potrebné povolenia.

Z „nedostatkov“ možno nazvať iba potrebu prísne dodržiavať režim predpísaný ortopedickým chirurgom, nevynechať hodiny a správne vykonať všetky pridelené cvičenia.

Päť pravidiel výkonu triedy

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou podľa metódy Dr. Bubnovského dá pozitívny výsledok, ak sa dodržia nasledujúce pravidlá:

prvé dva týždne kurzov by sa mali vykonávať každý deň bez chýbania;

v budúcnosti počet lekcií týždenne určuje individuálne lekár vykonávajúci záťažovú terapiu, zvyčajne sa konajú až osemkrát mesačne;

počas gymnastiky je potrebné neustále sledovať držanie tela;

triedy pred zrkadlom na kontrolu presnosti pohybu;

trvanie liečby gymnastickými cvičeniami určuje lekár cvičebnej terapie individuálne, nie však menej ako tri mesiace.

zhrnutie

Pravidelnými cvičeniami a správnym vykonaním každého cvičenia vás gymnastika Dr. Bubnovského rýchlo ušetrí od problémov v krčnej chrbtici a pomôže liečiť osteochondrózu bez užívania liekov, ktoré majú často veľa nežiaducich vedľajších účinkov..

Nabíjanie podľa Bubnovského: súbor cvičení na osteochondrózu krčnej chrbtice

Ochorenia chrbtice a najmä jej hornej časti sa pozorujú takmer u každého druhého obyvateľa planéty.

Jednou z najbežnejších patológií chrbtice je cervikálna osteochondróza, ktorá môže byť spôsobená sedavým životným štýlom, podvýživou, metabolickými poruchami atď..

Toto ochorenie sa vyznačuje zmenou štruktúry diskov, znížením ich pohyblivosti a flexibility, rozvojom vertebrálnej dystrofie..

Jedným zo symptómov osteochondrózy je bolesť, ktorá významne zhoršuje kvalitu života pacienta.

Podľa Bubnovského môžete syndróm bolesti zastaviť pomocou liekov, ako aj gymnastiky.

Kto je Bubnovsky?

Sergey Mikhailovich Bubnovsky je lekárom lekárskych vied, zakladateľom modernej kinezoterapie. Pri pohľade na tohto silného a vysokého muža si nemožno predstaviť, že v jeho živote boli obdobia, keď mu lekári prakticky skončili.

V 24 rokoch mal Sergej nehodu, dostal viacnásobné zranenia, bol v kóme niekoľko dní a prekvapivo prežil. Vyhliadky v tom čase neboli príliš svetlé - neustála bolesť, barle a zdravotné postihnutie.

Napriek sklamaniam predpovedí lekárov sa Bubnovsky rozhodol bojovať o svoje zdravie. V dôsledku toho sa postavil na nohy, vyvinul metódu liečby chorôb pohybového ústrojenstva a rehabilitačného systému po zraneniach a otvoril mnoho lekárskych stredísk v celom Rusku..

V týchto centrách nie je preferovaná lieková terapia, ale cvičebná terapia a masáž. Preto sa Bubnovského metóda nazýva kinezoterapia alebo „liečba pohybom“, čo je v skutočnosti jedno a to isté. Účinnosť metódy potvrdil sám lekár a tisíce pacientov, ktorí sa dokázali zbaviť bolesti pri osteochondróze, artróze kĺbov, atritíde (a to všetko bez chirurgického zákroku a liekov)..

Bubnovsky gymnastika: metódy a princíp ich činnosti

Gymnastika Dr. Bubnovského je oveľa viac ako len jednoduché fyzioterapeutické cvičenia. Je založená na kinezoterapii, ktorá využíva vnútorné rezervy tela..

Charakteristickým rysom tejto techniky je kompilácia individuálnych programov pre každého pacienta. Lekár vykonáva špeciálne myofasciálne vyšetrenie (umožňuje vám presne určiť miesto patologického zamerania) a vyvinie liečebný režim - techniku ​​obnovenia kĺbov alebo chrbtice. Po prvé, pacient vykonáva cvičenia pod dohľadom lekárov v centrách Bubnovsky a potom pokračuje doma samostatne.

Indikácie na použitie komplexu Bubnovsky sú tieto choroby a príznaky:

 • cervikálnej osteochondrózy;
 • bolesť hlavy a krku;
 • ospalosť vo dne a nespavosť v noci;
 • vegetovaskulárny syndróm;
 • vysoký krvný tlak;
 • zhoršila pozornosť a pamäť v sedavom životnom štýle.

Najmä Bubnovského gymnastika je predpísaná ľuďom pracujúcim na počítači. Cvičenie zlepšuje krvný obeh, čo pozitívne ovplyvňuje fungovanie mozgu a ľudský výkon.

Niektorí dali rovnaké znamenie medzi Bubnovského gymnastikou a klasickými fyzioterapeutickými cvičeniami, ale toto sa nedá urobiť.

Nabíjanie podľa Bubnovského sa vyznačuje:

 • individuálny výber fyzickej aktivity v závislosti od diagnostikovanej choroby a rezervných schopností tela pacienta;
 • kombinácia fyzickej aktivity s kryoterapiou (liečebný účinok prechladnutia), špeciálnymi masážnymi a dýchacími cvičeniami;
 • posilnenie svalového korzetu (dokonca aj tých svalov, ktoré sa nezúčastňujú na klasickej cvičebnej terapii).

Gymnastika Bubnovsky vám umožňuje zastaviť deštrukciu chrbtice u pacientov s cervikálnou osteochondrózou, ako aj zabrániť chirurgickému zákroku a dlhodobej liečbe. Na zvýšenie efektívnosti cvičení vyvinula spoločnosť Bubnovsky simulátor, ktorého triedy sú určené na rýchle zmiernenie bolesti a obnovenie mobility.

Výhody Bubnovského gymnastiky pri liečbe osteochondrózy krčnej chrbtice zahŕňajú:

 • Safety. Gymnastika eliminuje nielen negatívne symptómy, ale aj samotnú chorobu bez použitia chemikálií a drog.
 • Univerzálnosť. Cvičenia sa predpisujú na cervikálnu osteochondrózu, ako aj v období zotavenia po poranení alebo chirurgickom zákroku. Môžete sa tiež venovať preventívnym účelom..
 • Žiadne kontraindikácie pre pohlavie a vek.
 • Prevencia relapsu, dlhodobý terapeutický účinok.
 • Pozitívny vplyv na celé telo ako celok. Cvičenie pomáha posilňovať svaly, zvyšuje ochranné funkcie tela, reguláciu hmotnosti.

Metóda Bubnovsky je patentovaná, uznávaná ako oficiálna medicína, má všetky potrebné povolenia.

Video: "Ako zmierniť bolesť krku bez tabletiek: hovorí Dr. Bubnovsky"

Bubnovsky gymnastická technika pre cervikálnu osteochondrózu

Gymnastika Dr. Bubnovsky nevyžaduje osobitné školenie.

Ak chcete zvýšiť efektívnosť cvičení, musíte venovať pozornosť nasledujúcim odporúčaniam:

 • Pred každou lekciou by ste mali zahriať svaly a kĺby krčnej chrbtice (ruky si môžete ohýbať rukami alebo si môžete ostro nakloniť hlavu dozadu a dopredu, doľava a doprava)..
 • Pred súborom cvičení by sa malo osprchovať. Tým sa uvoľnia svaly krku, zlepší sa prietok krvi a urýchli sa regenerácia tkanív. Poznámka: pri medziobratlových kýlach by voda nemala byť príliš horúca.
 • Na dokončenie hodiny potrebujete ľahký úsek, ktorý vám pomôže predchádzať bolesti nasledujúci deň. Je dobré, ak má pacient možnosť navštíviť bazén po cvičení: to môže byť veľmi užitočné, najmä v prípade medzistavcových prietrží.
 • S osteochondrózou krčnej chrbtice sa odporúča chodiť na čerstvý vzduch. Pešia turistika obohacuje zapálené tkanivo kyslíkom, čo urýchľuje proces hojenia..

Nasleduje súbor siedmich cvičení, ktoré je možné vykonať s cervikálnou osteochondrózou. Môžete to urobiť kdekoľvek, vrátane doma: cvičenia sú dostatočne jednoduché na vykonávanie a nevyžadujú špeciálne vybavenie.

Názov a východisková pozícia (IP)Vykonávacie pravidlá
Názov cvičeniaPočiatočná polohaTechnika vykonávania
1. jarPostavte sa priamo pred zrkadlo, pozerajte sa priamo pred seba, sklopte ruky pozdĺž trupuSklopte hlavu a držte ju v tejto polohe niekoľko sekúnd. Nadvihnite si bradu a mierne ju potiahnite dopredu. Túto pozíciu ponechajte niekoľko sekúnd a vráťte sa na IP.
2. MetronómRovnaké ako v predchádzajúcom cvičeníNakloňte hlavu k ľavému ramenu a udržujte polohu 30 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy. Cvičenie zopakujte ako prvé a nakloňte hlavu k pravému ramenu. Vytvorte najmenej 6 zjazdoviek.
3. PrehľadRovnaké ako predchádzajúce cvičeniaOtočte hlavu doprava (pokiaľ je to možné) a polohu na pár sekúnd zafixujte. Návrat na IP. Robiť rovnaké akcie, ale na druhú stranu. V každom smere urobte najmenej 3 zákruty.
4. HusaPostavte sa rovno, pozerajte sa priamo dopredu, položte ruky na opasokNatiahnite krk tak, aby bola brada rovnobežná s podlahou. Natiahnite hlavu dopredu bez zmeny polohy brady. Otočte telo doľava, siahajte po brade po rameno. Postavte sa na 30 sekúnd a vráťte sa na IP. Ak chcete vykonať rovnaké akcie, odbočte doprava. Vykonajte najmenej 6 zákrut v každom smere.
5. VolavkaSadnite si na stoličku, držte hlavu rovno, položte ruky na kolenáNarovnajte ruky a vytiahnite ich dozadu, pričom sa oprite o hlavu. Návrat do východiskovej polohy.
6. Prehľad (rozšírená verzia)Podobné ako v predchádzajúcom cvičeníPoložte dlaň svojej ľavej ruky na pravé rameno a zároveň otáčajte hlavou doprava. Druhou rukou držte nehybne na kolene. Rovnaké kroky vykonajte otočením doľava. Vezmite prosím na vedomie: počas tohto cvičenia musíte sledovať lakeť (malo by byť rovnobežné s podlahou).
7. FakirPosaďte sa na stoličku, zdvihnite ruky nad hlavu a mierne ich ohnite v lakťoch.Otočte hlavu doľava, až kým sa nezastaví. Návrat na pôvodné miesto. Otočte hlavu doprava, až kým sa nezastaví. Polohu hlavy zafixujte na niekoľko sekúnd do krajného ľavého a pravého bodu.

Aby bola Bubnovského gymnastika čo najúčinnejšia, musia sa dodržiavať tieto pravidlá:

 • Prvé dva týždne robiť denne. Potom musíte navštíviť lekára, aby vypracoval školiaci plán. Cvičenia sa zvyčajne vykonávajú 8-krát mesačne (2-krát týždenne).
 • Pred zrkadlom sa odporúča gymnastika. To vám umožní ovládať presnosť pohybov..
 • Počas cvičenia musíte neustále sledovať svoju polohu. Chrbát by mal byť úplne plochý..
 • Trvanie liečby podľa Bubnovského metódy určuje odborník na cvičebnú terapiu. Kurz je zvyčajne okolo 3 mesiacov alebo viac.
 • Ak pacient trpí chronickou osteochondrózou a čelí zhoršeniu ochorenia, je možné pokračovať v liečebnom komplexe, avšak s mimoriadnou opatrnosťou. Cvičenia by sa mali vykonávať plynulo, pomaly a s menšou amplitúdou. Ak sa vyskytne akútna bolesť, mali by ste prestať s liečbou a vyhľadať lekársku pomoc.

Video: „Tri cvičenia na posilnenie krku“

kontraindikácie

Podľa Bubnovského existuje niekoľko kontraindikácií na vykonávanie cvičení:

 • pooperačné obdobie;
 • onkologické choroby;
 • riziko vzniku mozgovej príhody alebo infarktu;
 • prasknutia šliach alebo väzov.

Implementácia komplexu v uvedených prípadoch je nebezpečná, pretože v určitých situáciách môže byť takáto činnosť pre telo škodlivá. Takže v pooperačnom období môže naklonenie hlavy viesť k poškodeniu predtým poškodených tkanív. Triedy na natrhnutie väzov sú kontraindikované, pretože pacient si môže pomýliť bolesť pri roztrhnutí s nepohodlím, ktoré sa objavuje pri ochoreniach chrbtice, a nevenovať mu pozornosť..

Pred začatím cvičenia by sa mal pacient poradiť s odborníkom. V ideálnom prípade by triede malo predchádzať konzultácia s vertebroológom, ako aj komplexná diagnostika: rádiografia krčnej chrbtice, dopplerografia krčných ciev av prípade potreby počítačová tomografia. Ak sa vyskytnú kontraindikácie, zabráni sa zhoršeniu problému..

záver

Pravidelné cvičenia, správne vykonávanie cvičení - to všetko je kľúč k rýchlemu odstráneniu problémov v krčnej chrbtici. S pomocou Bubnovského gymnastiky je možné vyliečiť osteochondrózu bez toho, aby sa uchyľovalo k užívaniu liekov, ktoré majú väčší zoznam kontraindikácií a vedľajších účinkov. Počas vyučovania je dôležité viesť aktívny životný štýl, jesť správne, tráviť viac času na čerstvom vzduchu. To vám umožní rýchlo liečiť osteochondrózu a zabrániť jej opätovnému výskytu v budúcnosti..

Bubnovského s osteochondrózou krčnej chrbtice: súbor cvičení

Osteochondróza je hrdzou chrbtice. Tento slávny výraz Bubnovského je známy takmer každému pacientovi. Lekár lekárskych vied a slávny ruský kinezoterapeut vytvorili pomocou vnútorných zdrojov tela jedinečnú techniku ​​liečby muskuloskeletálneho systému a neurologických chorôb. Cvičenia na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského preukázali svoju vysokú účinnosť a získali veľkú popularitu.

obsah:

Cvičenie na krku zahŕňa strečing a sadu silových cvičení. Terapeutická gymnastika posilňuje svaly krčnej chrbtice a vytvára ďalší rámec pre udržiavanie stavcov v anatomickom stave. Cvičenie pomáha zbaviť sa mnohých sprievodných príznakov osteochondrózy. Gymnastika lekára je nenahraditeľná pri hypertenzii, bolesti hlavy a vegetovaskulárnej dystónii.

Nabíja sa podľa Bubnovského

Osteochondróza krčnej chrbtice je chronické ochorenie, ktoré vedie ku komplikáciám a neurologickým poruchám. Zníženie vzdialenosti medzi stavcami vedie k treniu, stlačeniu tepien a koreňov nervov, čo spôsobuje bolesť a nepohodlie. Užívanie liekov zmierňuje bolesť a zlepšuje pocit pohody, ale nelieči patológiu. Denná gymnastika vám umožňuje zmierniť kompresiu, zlepšiť prietok krvi a obnoviť anatomickú polohu chrbtice.

Telesná výchova má podľa Bubnovského niekoľko funkcií:

 • cvičenia sa vyberajú pre každého pacienta individuálne, v závislosti od stavu a schopností tela;
 • pohyby sú zamerané na posilnenie hlbokých chrbtových svalov;
 • stres kombinovaný s dýchacími cvičeniami;
 • gymnastiku je možné robiť s miernou bolesťou.

Pre väčšiu účinnosť lekár vyvinul špeciálne simulátory, ktoré podporujú rozvoj hladkých svalov a urýchľujú regeneráciu.

Na poznámku. Gymnastika vám umožňuje rýchlo odmietnuť užívať tablety a skrátiť trvanie liečby.

Vykonávanie krčných cvičení sa odporúča pre:

 • vysoký tlak
 • osteochondróza krčnej chrbtice;
 • bolesti hlavy;
 • nespavosť;
 • slabé rozpätie pozornosti;
 • sedavá práca;
 • vegetatívna dystónia.

Výhody cvičení podľa Bubnovského metódy:

 • zlepšuje sa krvný obeh;
 • bolesť zmizla;
 • zvyšuje sa pohyblivosť hlavy;
 • metabolické procesy sa urýchľujú;
 • proces regenerácie začína v poškodených tkanivách;
 • sú odstránené bolesti hlavy s osteochondrózou krčka maternice.

Na poznámku. Gymnastika sa musí vykonávať denne. Iba neustála práca na sebe dá pozitívne výsledky. Pri miernych bolestiach sú obmedzené iba na zahrievanie..

fyzioterapia

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského možno vykonávať doma. Nevyžaduje sa žiadny špeciálny výcvik, všetky pohyby sú jednoduché a zrozumiteľné.

Začiatočníci musia zvážiť niekoľko dôležitých bodov:

 1. Prvý deň nemusíte robiť veľké množstvo pohybov a dostať sa do oslabujúceho stavu. Ak sú svaly slabé, zrania sa nasledujúce ráno..
 2. Medzi cvičeniami nenechajte vyschnúť ústa, pite vodu v malých dúškoch.
 3. Ak bolesť nie je silná, pokračujte v gymnastike. U syndrómov akútnej bolesti to nemôžete urobiť.
 4. Po každom cvičení sa chválte za prekonanie vlastnej slabosti..

Na poznámku. Bubnovsky neodporúča okamžite odmietnuť lieky. Najprv môžete znížiť ich počet a po niekoľkých lekciách ich minimalizovať.

Hlavný komplex

Vykonajte všetky základné cvičenia bez trhania, s plynulými pohybmi. Udržujte chrbát rovno, potiahnite hlavu k stropu a položte ruky na kolená. Pri otáčaní hlavou zostaňte na mieste a počítať do 10. Po dokončení cvičenia na jednej strane sa vráťte do východiskovej polohy a opakujte v opačnom smere. Veďte svoje oči spolu so zákrutami hlavy. Opakujte cvičenia 5-10 krát.

Nájsť videá z tried z centra Bubnovsky špeciálne pre krk je dosť ťažké. Ponúkame vám nasledujúci materiál.

Súbor cvičení:

 1. Preťahovanie bočných svalov krčnej chrbtice. Natiahnite ucho k ramenu, zaistite sa, zdvihnite hlavu a natiahnite sa iným spôsobom.
 2. Položte si bradu na hruď, zdvihnite ju. Nadvihnite ho a mierne ho potiahnite dopredu. Hlava by sa nemala vyhodiť späť.
 3. Natiahnite krk dopredu, brada je rovnobežná s podlahou. V oblúku potiahnite do podpazušia, vráťte sa do východiskovej polohy, zopakujte opačným spôsobom.
 4. Otočte hlavu doprava, zodvihnite bradu a pozerajte sa na strop, zopakujte pohyb doľava.
 5. S ľavou kefou zatlačte na pravé rameno, zdvihnite lakeť rovnobežne s podlahou, zatiaľ čo ľavé rameno automaticky zdvihne. Otočte hlavu k nemu a zatlačte bradu. Opakujte s druhou rukou..
 6. Zdvihnite ruky hore, spojte sa s dlaňami nad korunou a roztiahnite lakte do strán. Otočte hlavu až doprava, potom doľava.
 7. Natiahnite ruky do strán a potiahnite dozadu tak, aby boli lopatky spojené. Vykonajte cvičenie zdvihnutím jednej končatiny smerom nadol, mierne znížením druhej, vziať ju späť a pokúsiť sa pripojiť lopatky.
 8. Zložte ruky čo najviac dozadu a natiahnite bradu.
 9. Zdvihnite ruky na strop a natiahnite bradu dopredu.

Po gymnastike musíte urobiť malý úsek, ktorý upevní výsledok a uvoľní svaly. Ďalej lekár odporúča samomasírovať s cervikálnou osteochondrózou. Na zabránenie ochoreniam počas sedavej práce možno vykonať súbor cvičení.

Sila gymnastika

Podľa lekára je efektívnejšie vykonávať silové cvičenia proti osteochondróze krčka maternice. V škole Bubnovsky sa používajú špeciálne simulátory, doma môžete používať improvizované nástroje.

Súbor cvičení na cervikotoraciálnu osteochondrózu:

 1. Push up. Umiestnite 2 stoličky blízko postele, na dĺžku paže a na šírku ramien. Postavte nohy spolu s panvou na posteľ. Položte ruky na sedadlo každej stoličky a začnite pomaly tlačiť. Nižšie, keď vydýchate, vstaňte pri vdychovaní. Keď sa svaly posilňujú, zväčšite vzdialenosť medzi stoličkami..
 2. Ľahnite si chrbtom na posteľ a položte hlavu na samý okraj. Vezmite si do rúk činky alebo ťažké predmety a natiahnite sa pred seba. Pri výdychu ich sklopte za hlavu, vdýchnite a nechajte vzduch vrátiť do východiskovej polohy.
 3. Zostaňte v rovnakej polohe a zdvihnite ruky pred činky. Spodok na stranu pod posteľou a znova zdvihnite.
 4. Posaďte sa medzi stoličky a položte ruky na okraj sedadla. Na výdychu vyrovnajte ruky, vdýchnite push-up, vráťte sa na podlahu.

Vykonajte všetky cvičenia 5-10 krát, postupne zvyšujte počet pohybov. Je potrebné angažovať sa každý deň počas 15 dní, potom je možné vykonávať gymnastiku 3-4 krát týždenne.

Dobre cvičia svaly zadnej časti vyťahovacej časti. Za týmto účelom si môžete kúpiť špeciálnu vodorovnú lištu a umiestniť ju do dverí. Odporúčajú začať od malej výšky, aby sa sedenie na podlahe dostalo k priečke. Keď sa svaly posilňujú, je priečka zdvihnutá vyššie.

kontraindikácie

Napriek pozitívnemu účinku má Bubnovsky gymnastika kontraindikácie. Nemôžete vykonávať cvičenia s exacerbáciou krčnej osteochondrózy. Opatrne sa predpisuje gymnastike starším ľuďom po mŕtvici, so zníženou imunitou a cukrovkou.

 • onkologické choroby;
 • pretrhnutie šľachy;
 • chirurgický zákrok (zákaz platí do úplného obnovenia tela).

Nabíjanie krčnej osteochondrózy metódou Bubnovsky má pozitívny vplyv na celé telo, umožňuje obnoviť pohyblivosť hlavy, posilňuje svalový korzet a pomáha pri úprave hmotnosti. Technika lekára je uznávaná ako oficiálna medicína a umožňuje vám vyrovnať sa s touto chorobou bez užívania liekov.

Bubnovsky cvičí doma s cervikálnou osteochondrózou

Akékoľvek cvičenia podľa Bubnovského sú navrhnuté tak, aby zlepšili krvný obeh a stimulovali mozog. Táto technika dokonale lieči ochorenie krčnej osteochondrózy. Táto technika je tiež dobrá ako prevencia chorôb.

Výhody cvičenia

Použitie cvikov podľa metódy Dr. Bubnovského je efekt kinezoterapie a terapie pomocou pohybov. Triedy prispievajú k aktivácii holistického systému tela a umožňujú vám zbaviť sa zápalu stavcov..

Liečba podľa Bubnovského techniky je príležitosťou na vypracovanie individuálneho plánu hodiny pre pacientov s cervikálnou osteochondrózou. Plán závisí od závažnosti ochorenia, symptomatických foriem jeho prejavu a stupňa účinnosti predbežnej liečby..

Technika Dr. Bubnovského je vhodná na liečenie cervikálnej osteochondrózy, hrudníka a krčka maternice. Mnohí si všímajú nevyhnutnú pomoc pri cvičeniach proti zovretiu v bedrovej oblasti.

Výhody cvičenia sú nevyhnutné pre takéto príznaky:

 • stavcové štiepky;
 • skoré príznaky cervikorakálnej osteochondrózy;
 • na výstupe z stavcov;
 • zápalové procesy;
 • ťažkosť v chrbte;
 • s nedostatočnou fyzickou aktivitou as obezitou;
 • s ťažkými bolesťami hlavy, migrénami a závratmi;
 • nepríjemné pocity v krčnej - golierovej oblasti chrbta;
 • znecitlivenie prstov a rúk.

Cvičenia sú univerzálne, pretože sa vykonávajú na prevenciu a po operácii. V prvom štádiu choroby pomáhajú zbaviť sa syndrómov bolesti bez liekovej terapie. Účinok tréningu trvá veľmi dlho a zabraňuje recidíve.

Druhy cvičení

Všetky typy cvičení podľa Bubnovského sa vykonávajú v nasledujúcom prísnom poradí. Najprv musíte trénovať telo zahriatím svalov. To sa dá dosiahnuť klikaním. Ženy by sa mali zahriať z kolien. Potom musíte ohnúť ruky pri vdýchnutí a narovnať ich pri výdychu. V takom prípade by malo byť telo rovné a rovné, bez odklonenia chrbta, snažte sa zamerať svoje oči na jeden bod pred vami. Pri zahrievaní by sa hlava nemala nakláňať dopredu.

Pri krku sa vykonávajú cviky, ktoré si pacient individuálne vyberie skúsený odborník. Druhy cvičení závisia od závažnosti choroby a od typu choroby:

 • cvičenia v rôznych štádiách cervikálnej osteochondrózy;
 • cvičenia po terapeutickej liečbe choroby;
 • preventívne triedy.

Okrem toho sa podľa Bubnovského vyberá gymnastika s častými bolesťami hlavy pacienta, s nespavosťou v noci a ospalosťou počas aktívneho pracovného času. Užitočné cvičenia as vegetovaskulárnou dystóniou, s nespavosťou.

Cvičebný komplex

Gymnastika podľa Dr. Bubnovského sa ľahko vykonáva doma, pretože nevyžaduje žiadne ďalšie vybavenie na cvičenie a pozostáva z pomerne jednoduchých a ľahkých cvičení.

Najúčinnejšou technikou je, keď sa pravidelne vykonáva dva týždne. Po dokončení komplexu by sa mal dosiahnutý účinok stanoviť vykonaním cvičení najmenej dvakrát týždenne.

Odporúča sa vykonať všetko vybavenie pred zrkadlom. Súbor cvičení pozostáva z nasledujúcich častí:

 • Jar Musíte sa postaviť rovno a spustiť ruky pozdĺž trupu. Pomaly nakláňajte hlavu dozadu a dopredu a každý sklopte niekoľko sekúnd.
 • Metronóm. V rovnakej polohe najskôr nakloňte hlavu k pravému ramenu, vydržte v tejto polohe po dobu 30 sekúnd a potom doľava..

Doba fixácie sklonu hlavy sa môže v závislosti od bolesti skrátiť. Netrpíte silnou bolesťou, musíte prispôsobiť pohyb pohodlnému pocitu.

 • Prehľad. V počiatočnej polohe musíte otočiť hlavu striedavo doprava a doľava a na každej strane trvať niekoľko minút.
 • Hus. Položte ruky na opasok, vyrovnajte bradu rovnobežne s podlahou a potom ju potiahnite dopredu. Otočte hlavu doprava a položte ju na rameno. Držte v tejto polohe dlhšie ako jednu minútu. Potom urobte to isté vľavo.
 • Heron. Sadnite si a vyrovnajte trup čo najviac, držte hlavu rovno, zložte ruky na kolená. Narovnajte ruky, stiahnite ich dozadu a zároveň položte hlavu dozadu. Po návrate do pôvodného stavu počkajte niekoľko minút a zopakujte pohyb.
 • Prepracované preskúmanie. Sedieť vzpriamene, ruky zložené na kolenách. Otočte hlavu doprava a položte pravú dlaň na rameno tak, aby bol lakť rovnobežná s podlahou. Pravá ruka zostáva na kolenách.
 • Fakír. Keď sedíte, musíte si trochu ohnúť ruky a zdvihnúť ich nad hlavu, keď ich držíte k sebe. Plne odbočte hlavou jedným smerom, potom priateľom.

Správnu techniku ​​cvičenia podľa Bubnovského predpisuje lekár. Jeho pravidelná a metodická implementácia zaručuje úspech v liečbe cervikálnej osteochondrózy. Všetko vybavenie by malo byť vykonávané pomaly, metodicky as úsmevom na tvári.

Ako liečiť osteochondrózu: Bubnovsky cvičenie doma

Prečo bolí chrbát, ruky sú znecitlivené. Osteochondróza krčnej a bedrovej chrbtice

MUDr. Sergey Bubnovský, autor metódy kinezoterapie a zakladateľ kliniky, autor kníh o nechirurgickej liečbe pohybového aparátu

S bolesťou chrbta ľudia, mladí aj starí, stále častejšie nehľadajú pilulky a náplasti, ale cvičenia na chrbticu. Pri akútnych bolestiach chrbta pomôže komplex cvičení od Bubnovského narovnať a obnoviť činnosť. A čo sa dá urobiť pri liečbe osteochondrózy? V takom prípade má Dr. Bubnovsky samostatnú gymnastiku, ktorá sa dá robiť aj doma..

Na stole je hora písmen a toľko autorov týchto listov sa sťažuje na rovnaký problém. Hovoríme o bolesti chrbta a názvom tohto problému je osteochondróza. Jediný rozdiel je v tom, že niektorí majú osteochondrózu v bedrovej oblasti, iní - v krčku maternice a iní. Je možné zbaviť sa bolesti chrbta bez užívania liekov?

Na úvod chcem povedať, že osteochondróza nie je choroba, ale odplata za nedorozumenie a ignorovanie vlastného tela. To je moje hlboké presvedčenie.

Prekvapivo je veľa ľudí, ktorí ma navštívia, považovaných za zdravých a bolesť je nehoda. Vysvetľujú, že zdvihli niečo ťažké, neúspešne sa zohli a ostro sa otočili. A pýtajú sa: „Urobte niečo preto, aby ste okamžite všetko prešli“.

Liečba osteochondrózy

To sa nestane! Aby ste sa zbavili bolesti chrbta, musíte dlho tvrdo pracovať. Verím a moja dlhoročná lekárska prax potvrdzuje, že osteochondróza nie je choroba, ale spôsob života. Vyberte si: na ošetrenie pred sebazničením, zmenou jednej tablety na druhú, ťahaním korzetov a blokádami zabíjajúcimi periférne nervy alebo obnovením zdravia opustením všetkých vyššie uvedených možností?

Svojim pacientom často hovorím: „Telo sa rozdrví, ak sa s tým nezaoberáte.“ To znamená, že človek, ktorý nevykonáva svaly, prispieva k atrofii. Výsledkom je, že svaly sú stlačené v objeme a spolu s nimi sú stlačené cievy a nervy, ktoré prechádzajú svaly, takže sa zhoršuje prietok krvi a výživa kĺbov. Z vonkajšej strany teda vyzerá celkom normálne, ale zdá sa, že je vo vnútri napnutý, a nielen jeho chrbtica, ale celé telo trpí..

Ak sa kĺby chrbtice „zhrdnú“ a jej hlboké svaly sa stvrdnú, vytrvalosť vytrvá, stratí sa pevnosť a flexibilita. V takejto situácii si človek niekedy ani nemôže priviazať šnúrky na topánky, pretože keď sa ohýba, prepichne ho bolesť. Pacient ide k lekárovi, diagnostikuje sa mu osteochondróza a potom - liečba podľa plánu známeho všetkým: tablety, fyzioterapia, korzet.

Príčiny osteochondrózy

V modernej lekárskej literatúre je osteochondróza choroba, pri ktorej sa vyskytujú rôzne dystrofické procesy, v dôsledku ktorých sú postihnuté stavce a medzistavcové platničky a narušená výživa, za ktorú sú zodpovedné dobrovoľné svaly. Ak najmenej jeden sval prestane plniť svoje funkcie, objaví sa „diera“, pri ktorej choroba presakuje. Jeden jednotlivý sval však atrofiu neurobí - niekoľko svalov naraz, atrofia niekoľkých „sŕdc“, ktorá prináša výživu do rôznych orgánov a tkanív..

Je to chronický proces, ktorý si ľudia nevšimnú a trvá dlho. Preto, ak sú na obrázku viditeľné dystrofické zmeny v stavcoch a diskoch, tj osteochondróza, sú v tele prítomné aj ďalšie poruchy - môžu to byť bolesti hlavy, znížená citlivosť prstov, zvýšený intrakraniálny tlak, arytmia, bolesť dolných častí chrbta, problémy s prieduškami a mnoho ďalších. ochorenia.

Inými slovami, osteochondróza alebo ochorenie chrbtice nie je jediným ochorením, ale ukazovateľom postoja človeka k vlastným svalom..

Často sa zaoberám problémami s akútnou bolesťou chrbta - tak akútnou, že pacient jednoducho nedokáže premýšľať o ničom inom, ale súčasne obrázky jeho chrbtice nevykazujú žiadne patologické zmeny. Naopak, existujú obrázky väčšinou starších ľudí, ktorí nemajú jediný celý segment chrbtice, ale nie sú tam žiadne bolesti chrbta. Odkiaľ pochádza taký paradox?

Odpoveď je jednoduchá. Človek sa môže sťažovať na všeobecnú slabosť a skutočnosť, že jeho „nohy nejdú“, ale zároveň robí najlepšiu možnú gymnastiku! Ešte raz vám chcem pripomenúť, že svaly sa zotavujú v každom veku a z akéhokoľvek stavu, ale na to musia vytvoriť potrebné podmienky - to znamená vykonávať fyzické cvičenia, ktoré obnovia funkciu „pumpovania“ svalov. V dôsledku pravidelného vykonávania týchto cvičení sa obnovujú krvné cievy a kapiláry, ktoré transportujú krv, čo znamená, že sa zlepšuje výživa svalov a zmierňuje zápal..

Milujte seba, svoje telo, svaly a kĺby a naučte sa o ne starať, a nielen ich bezohľadne využívať. Ďalej - jednoduché, ale efektívne cvičenia, ktoré pomôžu vyrovnať sa s osteochondrózou.

Gymnastika s osteochondrózou

 1. Ležiaci na chrbte, schmatnite ruky okolo nohy ohnutej na koleno a pritlačte si ju k hrudníku. Pokúste sa dotknúť kolena bradou. Zmeňte nohu a pokračujte v cvičení..
 1. Veľmi užitočné cvičenie pre extenzorové svaly chrbtice - tzv. Paravertebrálne svaly. Východisková poloha: ležiace na guľôčke, telo visí dopredu. Pri výdychu nadvihnite telo rovnobežne s podlahou a vráťte sa do pôvodnej polohy. Do 10-15 opakovaní.

Ďalšou možnosťou tohto cvičenia je zdvihnutie nôh z počiatočnej polohy, ležanie na bruchu so žalúdkom.

Mnoho čitateľov sa sťažuje na osteochondrózu krčnej chrbtice a vyčnievanie disku. Prsty sa tiež znecitlivia, zvyšuje sa intrakraniálny tlak. V tomto prípade im „predpíšem“ dva recepty - jedná sa o dva cvičenia: kliky a kliky.

 1. Posaďte sa na podlahu s roztiahnutými nohami a ruky položte na dve stoličky. Na výdychu narovnajte ruky, ako keby stláčali stoličky. Návrat do východiskovej polohy.

Ak je cvičenie spočiatku ťažké, nohy sa môžu ohýbať na kolenách.

 1. Alternatívne kliešte s klieštiny. Ak chcete vykonať vytiahnutie, nainštalujte do dverí vodorovnú lištu - pripevnite tyč vo výške zdvihnutých rúk. Uchopte vodorovnú lištu rukami a pokúste sa vytiahnuť hornú časť tela. Nenechajte sa odradiť, ak sa nič nestane ihneď - možno najskôr môžete len mierne stúpať nad podlahu. Pokračujte v pravidelnom vyťahovaní - v priebehu času si všimnete, že ste začali vyťahovať vyššie a vyššie, takmer sa dotýkate brady palice..

Odporúčam vám, aby ste všetky tieto cvičenia vykonávali premyslene, bez toho, aby ste sa ponáhľali a cítili každý pracovný sval. Počet opakovaní by sa mal postupne zvyšovať. Pokúste sa chodiť najmenej jednu a pol až dve hodiny denne.

V prípade lekárskych otázok sa najskôr poraďte so svojím lekárom.

Aký je účinok gymnastiky Dr. Bubnovského s cervikálnou osteochondrózou?

Autor: Aleksey Shevchenko 03.12.2016 12:00 Kategória: Fyzická aktivita

Ahoj milí čitatelia!

Pri vytváraní blogu „Zdravý životný štýl“ som chcel byť so svojimi čitateľmi veľmi úprimný. Aj keď nie je akceptované písať o osobách v stĺpcoch článku... Ale stále.

Zdá sa, že by bolo oveľa vhodnejšie odkázať na rôzne štúdie a uviesť príklady svietidiel lekárskych vied. Idem jednoduchým spôsobom - rozprávam o svojich vlastných skúsenostiach.

Všetci snívame o dobrom zdraví. A v skutočnosti nerobíme nič, aby sme to posilnili. Čo by sa však malo urobiť, ak by sme napriek tomu dosiahli kritický bod a naša fyzická kondícia ostáva veľa bez želania?

Môj otec položil takú nekomplikovanú otázku v čase ďalšej exacerbácie krčnej osteochondrózy, ktorá v skutočnosti hrozila ďalšou medzistavcovou prietržou a neďaleko od operácie.

Po kontaktovaní miestnej kliniky bol môj otec poslaný na neurologickú schôdzku. Lekár vysvetlil, že cervikálna osteochondróza sa vyvíja na pozadí ničenia základných prvkov ľudskej kostry, väčšia pozornosť by sa mala venovať fyzickým cvičeniam..

Veľmi dobrý, a čo je najdôležitejšie, hmatateľný účinok bude zabezpečený gymnastikou komplexu fyzioterapie. Tieto motorické manipulácie eliminujú stuhnutosť kĺbov, pomáhajú pri vytváraní svalovej kostry av každom veku, ktorý im fixuje stavce v presne definovanej a najdôležitejšej prirodzenej polohe..

Bubnovského sme sa dozvedeli o gymnastike s osteochondrózou krčka maternice. A poviem vám, táto technika skutočne funguje! Po štyroch mesiacoch pravidelných hodín jeho otec jednoducho zabudol na to, čo ho predtým mučilo, každým pohybom, bolesťou.

Navyše, zakaždým, keď som sprevádzal svojho otca v liečebnom centre, pri tejto príležitosti som sa dozvedel veľa zaujímavých informácií od odborníkov na zlepšenie tela. A musím priznať, že ich teraz praktizujem sám. Takže...

Cenovo dostupné ošetrenie

S. M. Bubnovsky, ktorý pri vytváraní svojej jedinečnej techniky komplexne prijal a pochopil otázky rehabilitačnej liečby rôznych druhov osteochondrózy, sa riadil na základe svojich osobných, bohužiaľ skôr smutných skúseností..

Prostredníctvom pokusov a omylov bol vytvorený komplex jednoduchých, ale účinných cvičení.

Chcel by som poznamenať, že v liečebnom stredisku Sergeja Michajloviča sa používa striktne individuálny prístup ku klientovi, pričom sa v čase liečby bezpochyby zohľadňuje aj vek a fyzická kondícia. Dohodnite sa, že ďaleko od všetkých ľudí je možnosť dosiahnuť špičku vlastných prstov, nehovoriac o odklonoch späť v stojatej polohe...

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu

Pozývam vás na vyskúšanie niekoľkých jednoduchých motorových manipulácií podľa metódy S. M. Bubnovského, ktorý neskôr vrátil slobodu pohybu môjmu otcovi. Táto tzv. Adaptívna fáza.

 • držanie kolena: preliezanie po miestnosti so širokým krokom 20 minút, zatiaľ čo natiahnutie paží dopredu. Pomáha pri ťažkej motorickej činnosti dolných končatín;
 • pod driekom - vyhrievacia podložka s ľadom, ruky pod hlavou, ležiace na chrbte. Ohýbame trup v hrudníku a snažíme sa lakťami dosiahnuť kolená (20-30 krát);
 • kľačal zvisle; ruky zakrývali nohy na členkoch dlaňami dole a sedeli si na pätách. Potom telo nakloníme dopredu tak, aby sa hlava dotýkala podlahy medzi kolenami a energicky zdvíhala lumbálnu panvovú časť, „zavesila“ v tejto polohe na 10 - 20 sekúnd. Výsledok: eliminuje napätie krčnej oblasti, dokonale zatvrdzuje a trénuje svaly krku, zatiaľ čo ich napína, zlepšuje krvný obeh v hrudníku;
 • sedíme na pätách, ruky za chrbtom, držíme prsty pohromade. Trup sa nakláňame dopredu tak, aby sa hlava dotýkala podlahy pred kolenami a zdvihnutými rukami zdvihol prsty. V tejto polohe mrzneme 15-30 sekúnd. Touto technikou ochránite svaly ramenného pletenca a hrudníka pred zápalmi, ktoré sa často potulujú v týchto zraniteľných oblastiach..

Zdalo by sa, že v tomto komplexe nie je nič zložité, ale účinok je úžasný... Celý bod spočíva v plynulých a rýchlych manipuláciách, ako aj v pokojnom dýchaní..

Jedinečnosť v jednoduchosti

Na základe svojej praxe, ktorá priamo súvisí s osteopatiou, S. M. Bubnovsky vyvinul technickú jednotku, ktorá vám umožňuje ovplyvňovať najhlbšie svalové vlákna a kĺby. V tomto prípade zostane režim dekompresie (zníženie úrovne kompresie mäkkého tkaniva) nezmenený, čo umožňuje vylúčiť kontrakciu svalových vlákien. Výsledkom je, že je možné zabrániť výskytu bolesti bez použitia liekov, aby nedošlo k preťaženiu oslabeného tela..

Na MTB existuje aj samostatná tréningová technika, ktorá sa používa na rôzne typy dystrofických zmien na stavcoch a priamo na herníciu disku..

Použitie cvikov v kombinácii s cvikmi na simulátore v rámci metodiky Dr. Bubnovského možno kombinovať s jedným konceptom - kinezapapie, tj liečbou pohybom. Motorická aktivita obnovuje prirodzenú funkčnosť tkanív celého organizmu ako celku.

Ďalej uvediem niekoľko odporúčaní, ktoré som dostal v liečebnom stredisku, pokiaľ ide o systematickú fyzickú námahu v boji proti osteochondróze:

 • plytké výdychové drepy (20 až 40 krát);
 • zdvihnite gymnastickú palicu pri výdychu - znížte ju priemerným tempom;
 • sedíme, relaxujeme a potom energicky dotiahneme zadok (10-15 krát);
 • vytvárajú plytké plytké svahy na výdychu (na výdychu robíme cvičenia, aby sme nepreťažili hlboké svaly chrbta!).

Niekoľko praktických rád od lekára

 • na bolesť v krčnej oblasti NIKDY nevykonávajte náhle pohyby v žiadnom smere! Takéto nadmerné manipulácie môžu viesť k kŕčom svalov krku, čo je zápal v krčnej oblasti;
 • veľmi užitočné sú kliky s miernym ohybom v lakťoch od steny - tónuje krčné stavce a ramenný pás ako celok. Zabráni sa tak stagnácii krvi, mozgu sa lepšie poskytne krv a kyslík, čo zlepší jeho prácu ako celok;
 • v prípade dlhodobej bolesti v krku vám pomôže jednoduchý trik: namočením uteráka do studenej vody a jeho aplikáciou na krčnú chrbticu sa zbavíte opuchov;

Spočiatku boli všetky cvičenia pod kontrolou špecialistov centra. Musím povedať, že niektoré sú dosť zložité a majú zvýšený rytmus. Otec absolvoval úvodné triedy, aby určil svoju fyzickú kondíciu, aby mohol ďalej určovať svoj individuálny program tried. Po absolvovaní hlavného kurzu môj rodič prešiel na domáce triedy pomocou rovnakej metódy..

Toto je téma spásy nášho hlavného pracovníka - chrbtica nekončí, priatelia! Dobré a dobré zdravie pre vás!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Korzet chrbtice s kýlou bedrovej chrbtice sa týka špecializovaných ortopedických pomôcok a slúži na dodatočnú fixáciu poškodenej chrbtice. Vykonáva množstvo funkcií:
Ventrálna kýla je akýkoľvek výstup z brušných orgánov cez prirodzené alebo patologické otvory brušnej steny pod kožou. V medicíne sa však tento termín zvyčajne nazýva kýla, kde kýlová brána je pooperačná jazva, t.j.
Loketný kĺb je každý deň vystavený vážnemu stresu, najmä to sa týka ľudí, ktorí počas dňa vykonávajú rovnaké pohyby rukami. Dokonca aj nepatrné nepohodlie spôsobuje veľké množstvo nepríjemností a výsledné hrbole v lakte môžu spôsobiť paniku.