loader

Hlavná

Žalúdok

Ľudské zdravie

Deväť desatín nášho šťastia je založené na zdraví

Septum medzi konečníkom a pošvou

LiveInternetLiveInternet

V medicíne sú bežné praskliny medzi konečníkom a pošvou. Maximálny výskyt pripadá na vek od 20 do 30 rokov. obdobie, v ktorom rodí väčšina žien. Je to z nasledujúcich dôvodov:

Počas pôrodu, najmä ak ide o prvé tehotenstvo, keď sa veľkosť vagíny a plodu nezhoduje, pošva sa roztrhne až po konečník. Vo všetkých prípadoch je toto zranenie šité, avšak v budúcnosti sa s nevhodnou starostlivosťou o šev začne rozchádzať a objavia sa praskliny..

Hemoroidy kvôli práci. Zvýšené napätie vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku a expanzii žíl konečníka. Trhlina medzi vagínou a konečníkom je komplikáciou tohto procesu..

Nedodržanie osobnej hygieny po pôrode. V celom reprodukčnom systéme a priľahlých orgánoch je kvôli zmenám počas tehotenstva narušená mikroflóra. Pri nepravidelnom umývaní dochádza k hromadeniu patogénnych mikróbov, ktoré spôsobujú praskliny v perineu.

U dievčat sa často objavujú praskliny medzi konečníkom a pošvou po prvom pohlavnom styku, najmä ak boli drsné, bez dodržiavania hygienických noriem a primeranej prípravy. Ohrozené sú aj dievčatá, ktoré mali prvé pohlavie s mužom, ktorého penis je väčší ako priemer. Prvý sexuálny akt môže spôsobiť praskliny v perineu, ak dievča stratí panenstvo vo veľmi mladom veku (do 14 rokov).

Výskyt trhlín medzi konečníkom a vagínou je uľahčený použitím výrobkov osobnej hygieny, ktoré vysušujú pokožku (mydlo) alebo nie sú hypoalergénne. Výsledkom je podráždenie pokožky, peeling a praskliny..

Praskliny medzi vagínou a konečníkom sa môžu objaviť v dôsledku požitia patogénov, najmä sexuálne prenosných infekcií:

Stav perineálnej kože je ovplyvnený všeobecnými chorobami tela, ktoré sú sprevádzané dehydratáciou alebo hormonálnymi poruchami. Na prvom mieste medzi týmito patológiami je diabetes mellitus, pri ktorom je pokožka príliš suchá a medzi análnym otvorom a vaginou sa objavujú trhliny.

Pretože trhliny medzi vagínou a konečníkom môžete nezávisle vidieť iba pomocou zrkadla, môžete mať podozrenie na jeho prítomnosť pomocou niekoľkých príznakov:

Bolesť v perineu;

Horenie medzi vagínou a konečníkom po močení;

Svrbenie v perineu;

Časté močenie, ktoré je sprevádzané bolesťou a pálením;

Nepohodlie alebo bolesť pri pohlavnom styku;

Stopy na spodnom prádle priehľadnej, hnedej alebo žltkastej farby, ktoré sa objavujú v dôsledku prasklín.

Môže sa tiež zhoršiť celkový stav ženy, najmä ak bola príčinou infekčné ochorenie. Vyskytuje sa únava, znížená výkonnosť, v niektorých prípadoch - mierne zvýšenie telesnej teploty.

Ak má žena hormonálne zmeny, potom je na prvom mieste porušený menštruačný cyklus, metabolizmus a celkový stav (objaví sa agresivita, pamäť, pokles pozornosti). Pri cukrovke sa smäd zvyšuje, žena môže piť viac ako 3 litre tekutiny denne. Zároveň sa zaznamenáva časté močenie, zvýšená chuť do jedla.

Žena môže tiež mať podozrenie na pukliny medzi vaginou a konečníkom po nechránenom styku s neovereným mužom kvôli možnej infekcii pohlavne prenosnou infekciou..

Na prvom mieste medzi diagnostickými postupmi je ženská samodiagnostika reprodukčného systému. Ak sa objavia príznaky podobné klinickému obrazu pukliny medzi vagínou a konečníkom, ako aj v prítomnosti provokačnej situácie, odporúča sa, aby žena vyšetrila perineum pomocou obyčajného zrkadla. Ak sa nájde jedna alebo viac prasklín, mali by ste okamžite kontaktovať gynekológa.

Po objasnení sťažností a okolností trhliny vymenuje lekár povinný zoznam vyšetrení:

Všeobecná analýza krvi. Pomáha identifikovať prítomnosť zápalu, straty krvi, bakteriálnej alebo vírusovej infekcie..

Všeobecná analýza moču. Uskutočňuje sa na zistenie zápalovej reakcie v močovom systéme, prítomnosti cukru v moči, ktorý indikuje cukrovku, alebo prítomnosti proteínu, ktorý naznačuje všeobecné ochorenie..

Krvný test na cukor. Je to predpísané, pretože jednou z príčin perineálnych trhlín je cukrovka.

PCR na detekciu patogénov hlavných pohlavne prenosných chorôb (chlamydia, ureaplazma).

Výsev z pošvy. Paralelne, keď je patogén nasadený, stanoví sa jeho citlivosť na antibiotiká.

Analýza pre onkológiu. V zriedkavých prípadoch sú trhliny medzi vagínou a konečníkom výsledkom onkologického procesu.

V prípade potreby sú predpísané ďalšie výskumné metódy (ultrazvuk, MRI, krvný test na hormóny). V prípade hormonálnej nerovnováhy by sa diagnóza mala vykonávať spolu s endokrinológom. Pri všeobecnej chorobe tela vyhľadajú radu terapeuta. Ak sa zistí pohlavne prenosné ochorenie, žena by mala byť postúpená k venereológovi.

Na najrýchlejšie hojenie pukliny medzi konečníkom a pošvou sa používajú masti alebo čípky (čapíky), ktoré majú antiseptické vlastnosti a urýchľujú hojenie kože. Medzi tieto lieky patria:

Depanthol. Používa sa vo forme čapíkov. Obsahuje antimikrobiálne činidlo a protizápalové liečivo. Je priaznivý pre mikroflóru vagíny a nespôsobuje kandidózu. Odporúča sa pre ženy s vaginálnymi trhlinami akéhokoľvek pôvodu. Môže byť tiež použitý ako krém..

Bepanten. Používa sa vo forme krémov a mastí. Má liečivý účinok. Obsahuje vitamín B5, ktorý má regeneračné schopnosti. Môže sa pravidelne používať na mazanie trhlín alebo iných chronických kožných stavov..

Hexicon. Používa sa vo forme čapíkov. Aktívne sa používa v pôrodníctve a gynekológii, najmä pri prasklinách, ktoré sa vyskytli počas pôrodu. Môže sa tiež použiť na prevenciu pohlavne prenosných chorôb po kontakte s neovereným partnerom..

Ligent. Aplikuje sa vo forme gélu. Má antibakteriálny účinok a tiež zmierňuje bolesť (pretože lidokain je súčasťou). Používa sa ako profylaktický prostriedok pre nechránený pohlavný styk.

Liek by mal vyberať a predpisovať iba lekár. Okrem lokálnej terapie sa nevyhnutne používa všeobecná terapia zameraná na odstránenie základného ochorenia.

Liečbu pohlavne prenosných infekcií má predpisovať výlučne venereológ a pod neustálym dohľadom lekárov. Hlavnými liekmi sú antibiotiká, s výnimkou patológie, ktorá je spôsobená hubovou mikroflórou alebo vírusmi. Liečivom je sodná alebo draselná soľ benzinpenicilínu, ktorá sa podáva intramuskulárne štyrikrát denne. Môžu sa použiť aj iné penicilínové lieky..

V prípade bolesti spôsobenej prasklinou medzi konečníkom a pošvou sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, meloxikam, nimesulid). Tieto lieky sa však nemôžu používať dlho, pretože ovplyvňujú gastrointestinálny trakt a môžu viesť k gastritíde alebo objaveniu sa žalúdočných vredov..

Nežijú sexuálne, ani s kondómom;

Dodržujte diétu s výnimkou korenených, slaných a vyprážaných potravín;

Dodržiavajte pitný režim, vypite najmenej 2 litre tekutiny denne;

Dodržiavajte pravidlá osobnej hygieny, pravidelne si vyperte a vymeňte bielizeň;

Počas liečby vylúčte alkohol.

Trvanie liečby závisí od štádia ochorenia a zvoleného liečiva. Na identifikáciu patogénu je potrebné pravidelne robiť testy..

Medzi neinfekčné príčiny patrí v prvom rade divergencia stehu po zranení, ku ktorému došlo pri narodení dieťaťa. Takáto porucha sa lieči najskôr premytím rany antiseptickým roztokom a následným zošitím rany. Je vhodné použiť iný materiál na šitie. Po šití sa žene odporúča, aby sa zdržala fyzickej námahy, vzpierania a sexuálneho styku. Pre lepšie uzdravenie sa musíte pravidelne umyť špeciálnym nástrojom na intímnu hygienu alebo infúziou (nie tinktúrou) bylín (harmanček, nechtík)..

Na druhom mieste medzi príčinami trhlín medzi vagínou a konečníkom je diabetes. Liečba je predpísaná prísne individuálne v závislosti od typu ochorenia, štádia, množstva cukru v krvi a dysfunkcie pankreasu. Ženy s cukrovkou musia dodržiavať prísnu diétu:

Jedzte na hodinách. Stravovací režim by mal závisieť od harmonogramu pre inzulín.

Vylúčte sladkosti. Môžete jesť cukrovinky, v ktorých je cukor nahradený fruktózou.

Nezahŕňajú sa alkoholické nápoje. Alkohol má toxický účinok na pankreas, ktorý je pri diabete významne narušený.

Sledujte príjem uhľohydrátov. Je potrebné vypočítať počet chlebových jednotiek v potrave. Endokrinológ učí tento výpočet.

Preventívne opatrenia zamerané na zabránenie výskytu prasklín u dievčat počas prvého pohlavného styku sú najpresnejšími krokmi zo strany partnera. Po pôrode je prevencia prasklín úplne závislá od lekára, materiálu na šitie a dodržiavania techniky uzatvárania rán. Po pôrode by však žena mala vylúčiť fyzickú aktivitu a sexuálne kontakty, pretože môžu viesť k odlišnostiam pri šití. Po pôrode na niekoľko dní je tiež nežiaduce nosiť spodnú bielizeň.

Pravidelná osobná hygiena a výmena spodného prádla;

Ak je pokožka náchylná k suchu - perineum namažte detským krémom;

Vyhnite sa agresívnemu, sadistickému sexuálnemu styku;

Mať sex iba s kondómom;

Jedzte pravidelne a správne.

Ak si žena všimla trhlinu medzi konečníkom a pošvou, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože existuje riziko infekcie v rane a výskyt zápalových ochorení pohlavných orgánov..

Čo môže u žien spôsobiť bolesť v perineu?

Rozkrok je oblasť medzi konečníkom a pošvou. Bolesť na tomto mieste, ako aj na akomkoľvek inom mieste, naznačuje, že v tele je niečo zlé. Tento jav nie vždy ohrozuje zdravotné problémy, je však potrebné dávať pozor.

Prirodzené príčiny nepohodlia v perineu

Bolesť v perineu u žien je zriedkavo výsledkom normálnych fyziologických procesov. Nemali by byť rušiví, pokiaľ nie sú neznesiteľní a neprechádzajú rýchlo..

 • Poranenie. Modrina alebo svalové napätie spôsobuje vážne fyzické nepohodlie. Dievčatá ich často trpia po športových aktivitách bez vhodného zahrievania. Poškodenie môže byť tiež dosiahnuté počas gynekologického vyšetrenia alebo počas aktívneho sexuálneho styku..
 • Tehotenstvo. Čím je plod väčší, tým viac tlačí na okolité tkanivo. To niekedy spôsobuje neznesiteľnú bolesť, ale lekári v tejto situácii nemôžu pomôcť. Zostáva iba čakať, kým dieťa zmení polohu tela. V neskorších fázach bolesť v perineu hovorí o predčasnom narodení a v skorých štádiách môže byť známkou hrozby potratu..
 • mesačník Počas menštruácie sa maternica zbaví prebytočnej krvi, častíc endometria a nefertilizovaného vajíčka. V týchto dňoch sa jej krk otvára, čo u žien vyvoláva bolesť v perineu. Okrem toho sa v dolnej časti brucha a na chrbte cítia nepohodlie. Mesačné neznesiteľné bolesti spolu s ťažkým krvácaním naznačujú patológie pohlavných orgánov.

Perineálna bolesť ako znak patológie

Najčastejšie sú nepríjemné pocity slabín znamením, že nie všetko je v poriadku so zdravím. Zvyčajne nie je bolesť obmedzená na jeden, existujú aj ďalšie nepríjemné príznaky.

 1. Bartholinitis. Zápal žľazy, ktorý sa nachádza na spodnej časti stydkých pyskov. Zasiahnutá oblasť je zreteľne zhutnená a zväčšuje sa, môže dokonca úplne zablokovať vstup do pošvy. Takýto novotvar samozrejme neostane nepovšimnutý. Zasahuje do chôdze a trie sa spodným prádlom. Najpresnejší popis príznakov - pociťuje tesnú guľu na pysky.
 2. Inguinálna epidermofytóza. Plesňové ochorenie postihujúce kožu vo veľkých záhyboch. Zaberá veľké plochy a spôsobuje neustále nepohodlie. Na epiderme sa objavujú svrbivé a šupinaté škvrny, ktoré sa navzájom spájajú a vytvárajú krúžky so zdravou pokožkou vo vnútri a na vonkajšej strane červený okraj..
 3. Mimomaternicové tehotenstvo. Pri tejto patológii sa oplodnené vajíčko nepripája na stenu maternice, ale vo vnútri prívesku. Rast vajíčka plodu vyvoláva napínanie tkaniva a silnú bolesť. Pozoruje sa hnedý výboj. Pri predčasnej lekárskej starostlivosti dochádza k prasknutiu potrubia sprevádzanému výrazným krvácaním.
 4. Choroby močového ústrojenstva. Moč sa nachádza tesne nad perineom a patologické procesy v nej sa odrážajú od bolesti v tejto oblasti. Nepriaznivé pocity môžu byť tiež príznakom cystitídy alebo pyelonefritídy. Ženy s takýmito problémami zažívajú bolesť v dolnej časti chrbta a na bruchu, časté močenie, pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Môžu sa objaviť pruhy krvi.
 5. Črevná patológia. Niektoré poruchy tráviaceho traktu sú spojené s tvorbou zápchy. Plnosť čriev spôsobuje pocit zúženia a ťažký priechod pevných výkalov vyvoláva bolesť v konečníku a perineu..
 6. Choroby reprodukčného systému. Pohodlie v inguinálnej oblasti u žien sa často vyskytuje v dôsledku patologických procesov v maternici a vajcovodoch. Rast endometria, novotvary na stenách a krčku maternice vedú k ťažkému a nepravidelnému menštruačnému krvácaniu proti silnej bolesti..
 7. Zovretý nerv. Bolesť v perineu pri sedení u žien môže znamenať štipnutie sedacieho nervu. V tomto prípade je inguinálna oblasť znecitlivená a v konečníku a vo vagíne je pocit cudzieho telesa. Pri sedení a ležaní prichádza úľava.
 8. Kŕčové žily. Žily sa môžu rozširovať v oblasti panvy. Najčastejšie sa tento problém týka tehotných žien a žien s nadváhou. Patológia vedie k narušeniu dodávky krvi do pohlavných orgánov, čo sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi: akútna PMS; perineálna citlivosť; porušenie cyklu; hojný výtok; porušenie močenia; pocit ťažkosti v panvovej oblasti.

Ak u žien bolí v perineu, neodkladajte návštevu gynekológa. Nepriaznivé pocity na tomto mieste sú často signálom vývoja patologického procesu. Zdroj problému sa môže nachádzať v ktoromkoľvek orgáne panvového dna, preto je dôležité pri správnej diagnóze venovať pozornosť sprievodným príznakom..

Rektovaginálna fistula - fistula medzi lúmenmi konečníka a vagíny.
Vo väčšine prípadov je choroba získaná v prírode, oveľa menej pravdepodobne vrodená. V takýchto prípadoch sa fistuly vyznačujú osobitnými topografickými a anatomickými formami a metódami liečby, ktoré vykonávajú pediatri. Tu budeme hovoriť o tejto chorobe u dospelých.

Príčiny rektaginálnej fistuly sú dosť rozdielne. Najčastejšie z nich sú patologické pôrody (dlhodobá práca, dlhá bezvodá perióda, perineálne slzy) a zápalové komplikácie chirurgických pomôcok počas pôrodníckej starostlivosti. Rektovaginálne fistuly sú relatívne zriedkavejšie kvôli zraneniam rektálnej steny pri rôznych operáciách na panvových orgánoch, spontánnemu otvoreniu akútnej paraproctitídy do vaginálneho lúmenu a traumatickému poškodeniu rektaginálneho septa. Rektaginálne fistuly sú často komplikáciou Crohnovej choroby, divertikulózy hrubého čreva (najmä u žien, ktoré majú odstránenú maternicu)..

Tvorba fistuly počas predĺženého pôrodu alebo predĺženej bezvodej medzery je založená na predĺženej ischémii a nekróze mäkkých tkanív v dôsledku dlhého zatlačenia hlavy plodu k kostnému krúžku panvy. V závislosti od veľkosti lézie dochádza k odmietnutiu nekrotického tkaniva a tvorbe fistuly 3. až 8. deň poporodného obdobia.

Ďalšie príčiny sú častejšie. Rôzne nezrovnalosti v pôrodnom kanáli a veľkosť plodu, jeho nesprávna poloha, pôrodnícke operácie môžu viesť k prasknutiu perinea s poškodením stien vagíny, konečníka, divergencii prednej časti svalu, zdvíhaniu konečníka (levátora) a pretrhnutiu buničiny konečníka. V týchto situáciách sa vykonáva pohotovostná operácia, zatiaľ čo u približne jedného z desiatich pacientov sa v oblasti operácie vyvinú zápalové komplikácie, najčastejšie sa jedná o zlyhanie stehu na stene čreva. Príznaky defektov stehu sa vyskytujú 3 - 5. Deň pooperačnej periódy a prejavujú sa uvoľňovaním plynov a fekálneho obsahu z vagíny. V takejto situácii existuje nedobrovoľná snaha o okamžité odstránenie chyby. Takéto činy sú hrubou chybou, pretože hojenie šitej hnisavej rany je za akýchkoľvek podmienok nemožné a opakované zlyhanie švov iba zväčšuje jeho veľkosť..

Stena vagíny tesne prilieha k stene konečníka po celej svojej dĺžke, zatiaľ čo črevný tlak výrazne prevyšuje intravaginálny tlak. Preto sa pri akomkoľvek výskyte rektaginálnej komunikácie cez ňu okamžite objaví črevná sliznica do lúmenu vagíny. Za 7-8 dní rastie střevná sliznica kruhovo k stenám vaginálneho defektu - začína sa tvoriť fistula, ktorá končí do 3 až 4 mesiacov. po zániku všetkých infekčných procesov v okolitých tkanivách.

Podobný priebeh patologického procesu sa spravidla vyvíja s popôrodnými a pooperačnými fistulami. Výsledkom je, že majú charakter pery, zatiaľ čo defekty v obidvoch orgánoch sa zhodujú vo výške. Absencia fistulous priechodu je veľmi dôležitá praktická dôležitosť - hnisavé dutiny alebo uzlíky sa nikdy nenachádzajú v rektaginálnom septe.

Ďalšie topografické a anatomické znaky sa zisťujú pri zraneniach (napríklad „spadnutie do počtu“), fistuloch spôsobených kolitídou alebo akútnej paraproktitíde. U tretej z týchto pacientov je stanovená tubulárna fistula, priebeh je často rozvetvený, s prítomnosťou hnisavých hnisavých dutín alebo ochabnutím v okolitom tkanive..

Príznaky, klinický priebeh

Najbežnejšou sťažnosťou je sekrécia plynu a výkalov z vagíny. Časté sú sťažnosti týkajúce sa prepustenia hnisu z vagíny, dysúrie, bolesti v perineu, neschopnosti mať sex. Uvoľňovanie plynov a fekálneho obsahu vaginou v prítomnosti rektaginálnej fistuly sa vysvetľuje prítomnosťou muskulárneho obturátora v distálnom čreve a jeho neprítomnosťou vo vaginálnej trubici. Z tohto dôvodu je nahromadený črevný výtok kedykoľvek a za akýchkoľvek okolností a v akomkoľvek množstve voľne evakuovaný vonku nie prírodnými prostriedkami, ale vaginálnou cestou..

Nie je potrebné hovoriť o tom, aké tragické sú tieto javy pre ženy. Prirodzená túžba skryť chorobu pred ostatnými spôsobuje potrebu izolovať sa od akejkoľvek spoločnosti, zmeniť alebo dokonca opustiť zamestnanie. Nútená nespravodlivosť vytvára neprekonateľné prekážky v intímnom živote, môže viesť k rozpadu rodiny alebo nemožnosti jej vzniku. Toto pozadie zhoršuje vyhliadky na uplatnenie preventívnej kolostómie v jednom zo štádií liečby. Medzi sprievodnými chorobami sa preto dostávajú do popredia rôzne neuropsychiatrické poruchy. Tvrdohlavá, niekedy neúspešná liečba vaginitídy, podporovaná neustálym očkovaním črevnou mikroflórou, predstavuje pre súčasnú situáciu ďalšie ťažkosti..

Nakoniec sa takmer u každého štvrtého pacienta zistila súbežná análna sfinkterová nedostatočnosť. Defekt buničiny rôznych dĺžok z rôznych dôvodov môže pretrvávať po chirurgickom ošetrení prasknutia perineum III. Stupňa alebo sa môže vyskytnúť po chirurgických zákrokoch zameraných na odstránenie fistuly..

Klasifikácia a druhy

Rektovaginálne fistuly sa bežne delia na:
• nízka (nie vyššia ako 3 cm od okraja konečníka);
• priemerná úroveň (od 3 do 6 cm od okraja konečníka);
• vysoká (6 cm a viac od okraja konečníka).

Najvýhodnejšie je určiť výšku fistuly štrbinovým otvorom vo vaginálnej stene, dĺžka vaginálnej trubice je asi 9 cm, zadná stena je viditeľná v zrkadlách takmer do oblúka, môžete vidieť samotnú anastomózu a výtok z fistuly. A keďže vo väčšine prípadov sa diera v stene čreva a pošvy zhoduje, výška fistuly sa môže posudzovať podľa umiestnenia fistulous hole in vagina.

Pri anastomózach v tvare pier sa ich štruktúra a lokalizácia určujú pomocou digitálneho vyšetrenia konečníka a vyšetrenia vagíny v zrkadlách pomocou gombíkovej sondy. V dvojstrannej štúdii sa určuje stupeň cicatrikálnych a zápalových periprocesov. Niektoré ťažkosti sa môžu vyskytnúť s veľkým poškodením krčka maternice.

Štúdie s tubulárnymi fistulami môžu byť objemnejšie. Zahŕňajú vzorku s farbivom (zmes metylénovej modrej s peroxidom vodíka 1: 1), fistulografiu s použitím kontrastných látok rozpustných vo vode. Je vhodnejšie podávať lieky vonkajším otvorom, interné sa overuje pomocou rektálneho zrkadla, sigmoskopu alebo sigmoskopu. V komplexných prípadoch sa najúplnejšie informácie poskytujú v prokto-, vaginálnej alebo irigografii. Diagnóza súbežného stupňa nedostatočnosti análneho zvierača a objemu jeho lézie jazvy zahŕňa povinné stanovenie rektálneho reflexu a rektálneho digitálneho vyšetrenia. Najobjektívnejšie informácie poskytujú patofyziologické štúdie (sfinkterometria, elektromyografia, manometria), pretože klinické hodnotenie stupňa inkontinencie jednotlivých zložiek črevného obsahu je maskované ich vylučovaním z vagíny..

Sigmoidoskopia sa vykonáva u všetkých pacientov av prípade potreby diferenciálna diagnostika - kolónia a irrigoskopia.
Odlišná diagnóza. Potreba diferenciálnej diagnostiky vzniká v prípadoch, keď existuje podozrenie, že rektaginálna fistula je komplikáciou choroby. Fistula sa môže tvoriť v dôsledku klíčenia zhubného nádoru do steny pošvy. Prstové a endoskopické vyšetrenia musia byť doplnené cytologickými alebo histologickými vyšetreniami. Irigo- a kolonoskopia môže vylúčiť choroby, ako je Crohnova choroba, divertikulóza, ktoré spôsobujú komplikácie s tvorbou rektaginálnej fistuly. Pri Crohnovej chorobe môžu byť fistuly mnohonásobné. Každý neobvyklý vzhľad defektu na oku (polypoidné útvary v stene alebo výrazný rast granulátov) by mal byť alarmujúci. V týchto prípadoch sa uskutoční biopsia postihnutého tkaniva, po ktorej nasleduje histologické vyšetrenie. Fistuly, ktoré sa tvoria v dôsledku komplikovaného priebehu choroby, nemôžu byť predmetom nezávislej operácie, pokiaľ je to možné, sú eliminované pri radikálnom zásahu do základného ochorenia..

Jediný spôsob radikálnej liečby pre rektaginálnu fistulu je chirurgický zákrok.

Akútne traumatické zranenia rektaginálneho septa sa dajú eliminovať s minimálnym rizikom hnisavých komplikácií počas prvých 18 hodín od ich vzniku. Operácia spočíva v rozšírenom primárnom ošetrení rany osviežujúcimi jej okrajmi, excízii všetkých rozdrvených a neživotaschopných tkanív, po ktorej nasleduje zošívanie rektálnej vady a pákovačov pomocou monofilných vlákien na atraumatickej ihle. Porucha vagíny sa šije katgutom.

Zložitejšou úlohou je chirurgické odstránenie vytvorených fistúl. Neexistuje a nemôže existovať univerzálna radikálna operácia; nie je náhoda, že v dôsledku rôznych anatomických a topografických situácií bolo doteraz navrhnutých viac ako 30 chirurgických techník, z ktorých mnohé boli uznané v domácej aj zahraničnej chirurgii..

Hlavným princípom je individuálna voľba metódy pre každého jednotlivého pacienta. Je založená na komplexnom posúdení faktorov, ako je etiológia fistuly, vzdialenosť jej polohy od okraja konečníka, vzťah defektu alebo fistuózneho prechodu k svalovému aparátu buničiny, závažnosť procesného procesu, funkčný stav aparátu na uzavretie konečníka. Okamžite treba poznamenať, že prítomnosť purulentného periprocesu si vyžaduje preventívnu kolostómiu, a preto sa radikálna intervencia stane skutočnou za 2-3 mesiace. V praxi sa používajú 3 chirurgické prístupy: vaginálny, perineálny a rektálny.

Pri nízkych fistuloch (fistulous otvor sa nachádza menej ako 3 cm od okraja konečníka), prístup závisí od etiológie choroby. Ak jej príčinou bola akútna paraproctitída, používa sa iba rektálny prístup, pretože je potrebné eliminovať nielen fistulu, ale aj hlavnú príčinu - infikovanú kryptu. Vo všetkých ostatných prípadoch je najspoľahlivejšou operáciou zníženia klapky hlienu a hlienu konečníka. Za týmto účelom sa na číselníku vo vzdialenosti 0,5 cm od mukokutánneho okraja konečníka uskutoční oblúkový rez kože a podkožného tkaniva. Akútnym spôsobom sa črevná stena mobilizuje 1,5 - 2,0 cm nad fistulou s jej priesečníkom (vaginálna časť fistuly už bola vyrezaná), štep sa redukuje za ranu pomocou fixácie nodulárnymi hodvábnymi stehmi k svojim okrajom, takže vnútorný otvor fistuly je nižší tieto švy. V prípade nekrózy alebo stiahnutia je potrebné neustále sledovať stav chlopne. V nekomplikovanom priebehu sa odrezávanie štepu a šitie uskutočňuje 12-14. Deň po chirurgickom zákroku. Nízke rektaginálne fistuly, rovnako ako kryptogénny rekt, môžu mať intra-, trans- alebo extraspincterový priebeh. Operácie nemajú svoje vlastné charakteristiky, s výnimkou skutočnosti, že fistula sa vyreže aj vo vagíne pri zošívaní rany katgutom..

Ak dôjde k poruche buničiny, ktorákoľvek z vyššie uvedených operácií by mala byť sprevádzaná jej korekciou sfinkteroplastikou (s dĺžkou približne štvrtiny svalového prstenca) alebo sfinkteroplastikou (s rozsiahlejšími zraneniami)..

V približne 50% prípadov sa nachádzajú fistuly strednej úrovne (fistulous otvorenie vo výške 3 až 6 cm od perianálnej kože). Ich eliminácia sa uskutočňuje perineálnym aj vaginálnym prístupom. Prvým je odhaliť prednú stenu čreva a zadnú stenu vagíny ostrou prípravou po polmesačnom reze perinea s priesečníkom a excíziou vnútorných a vonkajších otvorov, zatiaľ čo druhý - rovnaký cieľ sa dosiahne po vyrezaní trojuholníkovej klapky vagíny spolu s defektom. Po ekonomickom vyrezaní jaziev monofilnými stehmi sa vnútorná diera v stene čreva zošije. Ďalším krokom je vykonanie prednej levoroplastiky s cieľom vytvoriť prirodzené „tesnenie“ - rozdiel medzi týmito dvoma orgánmi, potom sa vaginálna defekt zošíva pomocou katgutu. Ak sa operácia uskutočnila s perineálnym prístupom, koža sa zošíva prerušovanými hodvábnymi stehmi. Je potrebné zdôrazniť, že vaginálny prístup je výhodnejší, pretože nemá poranenie kože a riziko vzniku zápalových komplikácií je oveľa menšie..

Extrémne technické ťažkosti spravidla sprevádzajú zásahy vysokými hladinami fistúl (šupinatý otvor nad 6 cm od perianálnej kože). Samotná lokalizácia defektu ponecháva iba jeden operatívny prístup - intravaginálny, čo komplikuje všetky manipulácie s úzkosťou chirurgického poľa..

Je zriedkavé, že zákrok sa môže vykonať podľa techniky použitej na odstránenie fistúl strednej úrovne. V týchto prípadoch sa používa modifikácia činnosti A.E. Mandelstama, ktorá používala „vyplnenie“ defektu perom krčka maternice. Podstatou návrhu je, že po excízii fistuly sa defekt v črevnej stene šije jednoradovým atraumatickým šicím materiálom, potom sa mobilizuje časť zadného pera krčka maternice a zašívajú sa uzlové švy okrajov rán vagíny a krčka maternice..

Pri extenzívnom jazde sa používa jediná alternatíva - odstránenie fistuly a zošívanie defektov oboch orgánov prostredníctvom laparotomického prístupu. Na tento účel bolo navrhnutých niekoľko techník, ktoré sa používajú v špecializovaných nemocniciach..

Správne zvládnutie skorého pooperačného obdobia, vrátane oneskorenia stolice 4 - 5 dní, následného vyčistenia čriev iba sifónovými klystýrami po dobu 5 až 7 dní a starostlivé sledovanie stavu rany z čreva a pošvy, je mimoriadne dôležité pre úspešný výsledok liečby..

Frekvencia pooperačných komplikácií, z ktorých najnápadnejšou je zlyhanie črevných švov a nevyhnutný relaps fistuly, je v rozsahu 10 - 15%. Približne u pacientov s V4 je možné dosiahnuť hojenie konzervatívnymi opatreniami (vysoké sifónové klystíry, laserová terapia), asi 50% operovaných musí disekovať rekurentnú fistulu alebo ju odstrániť ligatúrou. S pretrvávajúcim relapsom, ktorý je zrejmý po 3 až 4 mesiacoch, sú pacienti podrobení opakovaným radikálnym operáciám.

Prognóza je priaznivá. Na špecializovaných oddeleniach je možné vyliečiť viac ako 96% pacientov; žijú celý život, niektorí sa opakovane narodili (podľa cisárskeho rezu).

Tieto informácie sa poskytujú iba na vzdelávacie účely a nemali by sa používať na samoliečbu..

Excízia rektaginálnej fistuly - prehľad

Pred šiestimi mesiacmi som naozaj chcel nájsť prehľad alebo informácie o tomto probléme na internete, ale s tým, čo som našiel, som nemohol byť dostatočne spokojný. Ženy sa tak nestávajú často a vo väčšine prípadov takto žijú, zvyknú si na nové nepríjemnosti. Navyše obscénnosť témy zjavne vytvára falošnú hanbu a pacienti uprednostňujú mlčanie o tejto téme. Preto začnem teóriou.

Podľa OSN je rektaginálna fistula (PBC) formovaná hlavne u žien žijúcich v chudobe bez prístupu k pôrodníckej starostlivosti. Tomu rozumiete - fistuly po pôrode - to nie je normou, hoci najbežnejším dôvodom.

PBC je patologický priebeh, ktorý sprostredkuje lúmen konečníka a vagíny.

Najbežnejšie príčiny vývoja získaných rektovaginálnych fistúl sú:

 1. Komplikovaná práca (predĺžená práca, perineálne slzy, predĺžená bezvodá perióda);
 2. Poškodenie steny konečníka pri rôznych chirurgických zákrokoch na panvových orgánoch (gynekologické, proktologické operácie);
 3. Traumatické poškodenie septa, ktoré vymedzuje konečník a vagínu (rektaginálna septa);
 4. Spontánne otvorenie akútnej paraproctitídy do lúmenu vagíny;
 5. Komplikácie ťažkých zápalových ochorení hrubého čreva (Crohnova choroba, divertikulóza hrubého čreva).

Hlavnými ťažkosťami pri tomto zranení sú nekontrolované vypúšťanie z konečníka cez vagínu. To vedie k sociálnej izolácii pacientov, spôsobuje fyzické a morálne utrpenie, znemožňuje navštíviť prácu a preplnené miesta, spôsobuje neprekonateľné prekážky v intímnom živote, ktoré ovplyvňujú zdravie rodiny a môže viesť k jeho kolapsu alebo neschopnosti ju vytvoriť..

Je potrebné dodať, že k zrejmým nepríjemnostiam môžu byť pridané neustále infekcie pohlavných ciest, hnisanie, nedostatočnosť análneho zvierača..

Na liečbe PBC by sa mali podieľať koloproctológovia! Aj keď v Rusku to stále robia všetci, ktorí nie sú leniví - gynekológovia, všeobecní chirurgovia... neskúsení proktologi. Aj pri úspešnej operácii je riziko relapsu veľmi vysoké, je to problém na celom svete, neexistuje žiadna univerzálna metóda na vyrezávanie týchto fistúl, bolo navrhnutých viac ako sto metód a nikto neposkytuje 100% výsledok, takže je tak dôležité zvoliť si správneho lekára.

Konzervatívne liečenie neexistuje. Ak sa objaví správa medzi črevom a vagínou, rozdiel v tlaku zmení okraje rany na vagínu za pár dní, plyny neustále opúšťajú vagínu, pretože nie je nič, čo by ich obmedzovalo, v takých podmienkach žiadna masť nepomôže.

Aby sa zabránilo výskytu tohto pobúrenia, môže sa vysokokvalitná chirurgická starostlivosť do 18 hodín po výskyte zranenia, inak musíte počkať a pripraviť sa na operáciu..

Mal som prípad s komplikovanými pôrodmi, hoci slovo „komplikované“ ma znepokojuje, boli normálne, neboli nijak zvlášť bolestivé, ani mi neponúkli anestéziu..

Pôrod nebol predĺžený ani rýchly, nemal som dlhú, bezvodú medzeru, kliešte alebo vákuum sa na mňa neaplikovali, hlava plodu nebola veľká, hlava plodu ma netlačila na vaginálnu stenu, čo viedlo k nekrotickému poškodeniu tkaniva, nemal som žiadne infekcie, jazvy alebo patológie pôrodného kanála. Inak, ako verím naivne, urobili by cisársky rez.

O tom som písal v prehľade o mojom prirodzenom narodení.

Takže som bol prepustený, švy sa rozpadli (alebo sa mohli prerezať cez tkanivá), predtým mi bol žalúdok ťahaný celý deň. Po pôrode, ktoré som sa už necítil, ale bolo to osobitne bolestivé, sa večer večer ostalo ľahšie, dobre dobré. A potom, keď som chcel prdať, stalo sa to cez vagínu. Chcel som mať záchvat hnevu, ale dieťa spalo.

Chodil som k švom a tá výplň vo mne dvakrát denne. Dieťa zostalo so svojím otcom a moja matka ma viedla. Najprv som išiel do pôrodnice, mali na stole na stole kúsok papiera, čo naznačovalo, že sa ma môže dotknúť iba lekár v službe, takže niekedy som musel čakať. Raz som sa stal svedkom, keď sa žena narodila a bolo jej povedané, že dieťa je už mŕtve, moje vlasy stáli na konci a ja som sa prestal ľutovať pre seba.

Potom som bol „presunutý“ (neboli vypracované žiadne doklady, všetko bolo len na ústnej úprave) do susednej budovy, gynekologického oddelenia, zaoberal som sa zástupcom vedúceho lekára, niekedy s ňou prišla aj hlava nemocnice. Umyla som sa furatsilínom, intenzívne sa rozmazala masťou Volkov, antibiotiká sa naliali dovnútra. A nejaký čas robili ultrazvuk (ako zvyčajne, po narodení boli zrazeniny, a keďže to bolo neuveriteľné, musel som to naliehavo liečiť) a kvapkadlá s antibiotikami a oxytocínom tak, aby sa maternica rýchlejšie sťahovala.

Mojej sťažnosti nevenovali veľkú pozornosť, že operácia nefungovala. Prvý mesiac po narodení som nemal problém so stoličkou, takže obsah nevstúpil do vagíny a nevideli tam nič zbytočné. A skutočnosť, že plyny unikajú, je „Zdá sa vám, že po narodení nie sú všetky pocity také.“ Keď už nebolo čo liečiť, bolo mi povedané, aby som sa o mesiac dostal na vyšetrenie. Okrem toho „literatúra pozná prípady, keď sú fistuly zarastené“ - je to drzá lož. Takéto prípady sa nezaznamenali..

A potom som začal mať črevné problémy. Čokoľvek, čo som jedol, ma nosilo, musel som bežať na toaletu, pretože všetko prúdilo vagínou.

Aby som šla kaderníkovi, hladovala som dva dni a vyhýbala sa rozpakom. Kampane na detskej klinike s nekonečnými linkami... celkom nočná mora.

Skryl som sa pred svojim manželom v zákrutách, hoci vedel všetko a snažil sa ma podporiť, ale táto situácia bola pre mňa neznesiteľná, nemohla som ju zdieľať s nikým.

O mesiac neskôr som nešiel do „dám“, pretože sme ich s matkou začali volať a šli sme na radu priateľa do regionálneho strediska do oddelenia kolotopoctológie za platenú konzultáciu s lekárom. Nie veľmi príjemný lekár stredného veku napriek tomu okamžite zistil, čo si „dámy“ tvrdohlavo nevšimli - fistulu. Okamžite poslal na kliniku, aby si zarezervoval operáciu, uplynú iba tri mesiace - minimum, ktoré musí byť zachované pred liečením tohto neporiadku. K môjmu prekvapeniu bola táto operácia zadarmo.

Takže dátum bol bližší, ako som dúfal, ale len preto, že som nebol duševne pripravený, bol som vystrašený. Po narodení som bol pripravený na všetko, pretože to už bolo bolestivé, strašidelné a ja som bol v nemocnici, všetko tam bolo nové. Okrem toho bola neúnosná myšlienka, že budem musieť nechať dieťa 1-2 týždne. Lekár povedal, že si ľahnem do dvoch týždňov. Optimisticky som dúfal, že sa všetko uzdraví rýchlejšie.

Doma som smeroval k „dámam“, potreboval som smer a analýzu. Neboli šťastní, že by sa mi tam niekde darilo (očividne to chceli napraviť), ale pomohli urobiť odporúčanie a urobiť testy. Iba v laboratóriu preto zabudli urobiť pár testov a ja som sa musel okamžite ponáhľať do platenej kancelárie..

Stále som sa triasla, bolo to desivé pre seba a pre dieťa. Bolo rozhodnuté opustiť chlapca, aby žil s rodičmi. V deň X som vstal o 4.00 hod. (Musel som doraziť do nemocnice o 10.00 hod.), Zabalený do prikrývky a manžel a ja sme išli k rodičom (žijú od nás 5 minút). Dieťa sa zobudilo, keď ho previezli do inej postieľky. Zbohom, jazdi...

Nemocnica pred operáciou

Mám oddelenie s toaletou, celkom bolo 7 lôžok. Po celú dobu môjho pobytu boli vždy zaneprázdnení. Prirodzene, nemal som raňajky, nemal som obed ani večeru, ráno som bol celý nervózny a večer pred chirurgickým zákrokom nejedli. Anesteziológ so mnou už hovoril, pýtal sa na alergie a povedal, že by mi v noci dali fenazepam, aby som nebol nervózny. Ale keď prišiel čas pripraviť sa - vypiť úžasný liek Fortrans, prišla zdravotná sestra a povedala, že zajtra sa nevykoná žiadna operácia, urobia to v sobotu. Bol som len prázdny, stále hladný. Vedel som, že po operácii je vhodné nemať stoličku čo najdlhšie, čo znamená hladovať, ale teraz som si nebol istý, či mám dosť sily. Ráno som bol opäť chorý a unavený, nemohol som raňajkovať a na obed som mohol mať iba polievku, vzal som si dve porcie.

Nakoniec mi večer povedali vypiť liek. Susedia ma ľutovali, pretože už prešli týmto nápojom, čakal som nočnú moru, zvracanie, bolesti hlavy. Ale ľahko som vypil dva položené litre tekutiny. Sedel som na záchode asi tri hodiny, s mojou charakteristikou bolo ťažké predstaviť si, ako sa môžete dokonca dostať z toalety. Vypustil som celú prikrývku toaletného papiera, keď som si do spodných nohavíc vrazil celú hrudku a vyšiel som sedieť na posteľ, nutkania (ktoré som necítil) sa stali veľmi zriedkavé. Keď sa papierová guľa začala zahrievať, znova som bežal na záchod. Okolo 22:00 ma zdravotná sestra odviezla do kúpeľa a oholila mi holiaci strojček. Potom sa nejaká zdravotná sestra často dostala do ochranky a zakričala: „Kto mi predá stroj na jedno použitie?“ Potom som tiež dal druhý v balíčku za nominálny poplatok. Dostala som tabletu fenazepamu, ale nepila som ju, už som nebola nervózna, tešila som sa na operáciu a tiež som sa bála mať noc von a nevšimla som si ju.

Ráno ma vzali na miesto a urobili narkotickú injekciu, potom ma vzali na rektoskopiu a povedali mi, aby som čakal na oddelení.

Priniesli gurney, vyzliekla som sa nahá a vyliezla na ňu, vložili mi močový katéter. To všetko bolo znesiteľné, pravdepodobne v dôsledku injekcie. Zakryli ma a vzali ma na operačnú sálu, prešiel som k stolu, vložili do mojej žily katéter a dali mi injekciu do chrbta. Veľmi som sa toho bála, ale vôbec to nebolo bolestivé. Potom boli veľmi podivné pocity, pripravili „operáciu“ na operáciu a utreli ju alkoholom. Každý dotyk reagoval ohňom, zdalo sa to veľmi bolestivé. Ale nakoniec som sa počas operácie necítil skutočnou bolesťou, keď lekári začali pracovať, už som nemal nič pod pásom. Ležal som a len som sa pozrel na jeden bod, z rohu oka som videl dym, ktorý niekedy stúpal medzi nohami, cítil som tiež niekde v žalúdku chveje, informoval som lekárov, všetko šlo podľa plánu. Bol som stále neuveriteľne rád, že som tam skončil.

O dve hodiny som sa vrátil na oddelenie, pomáhal som valiť sa na posteľ, pretože som necítil svoje nohy, bolo zakázané zdvíhať hlavu. Povedali, že ráno bude možné vstať. Potom, čo lekár vbehol a povedal, že bude musieť klamať dva dni, busting s anestéziou. Nebol som proti, myslel som si, že sa vôbec nebudem hýbať, ak to bude potrebné, ak bude zarastené iba všetko. Dievčatá na oddelení našli fľašu pod močovým katétrom, potom prispôsobili hadičku z kvapkadla tak, aby som mohol piť vodu a nehýbať sa.

Citlivosť sa pomaly vracala. V zadku som mal pomaranč a v vagíne klobásu a všetko to spálilo. Spočiatku som dostal lieky proti bolesti, takže neviem, či to dokážem vydržať a aké silnejšie budú pocity. Nalil som litre kvapkadiel. Bol som chorý. Neustále zvracanie. Nasledujúci deň som zvracal a požiadal som o to, aby mi nedali lieky proti bolesti, zrazu sa cítim zle, namiesto promedolu začali robiť ketorol, nezlepšilo sa to. Tretí deň som odmietla lieky proti bolesti, najmä preto, že som sa vždy mohla pýtať, či by to nebolo zlé. Potom sa ukázalo, že bola chorá na kvapkadlo s antibiotikom, susedia si všimli, že keď som vložil jednu fľašu, cítil som sa horšie ako obvykle, lekár navrhol intramuskulárne urobiť ceftriaxón. Celé tri dni som trčal takmer celú dobu, sami susedia zavolali sestru, aby vymenili svoje kvapkadlá.

Na druhý deň som vypil vývar z polievky, ktorá sa podáva na obed. Aj na treťom mieste. Potom som začal pomaly jesť kaši. Je dosť smutné, že regionálna nemocnica, oddelenie coloproctology, nemôže pacientom poskytnúť vysvetľujúcu stravu. Nemal som nikoho, kto by mi priniesol výživné, ale tekuté vývary, šťouchanú zeleninu, ako to bolo doma. Len som mal hlad.

Prvé dve obväzy (boli to 1-krát denne ráno) sa mi robili na oddelení, pretože som nemohol vstať. Každý, kto mohol chodiť, bol požiadaný, aby odišiel. Obliekanie urobil môj chirurg a zdravotná sestra. Bol som na všetko pripravený. Ale nie na to. Nikdy som v živote nezažil takú fyzickú bolesť. Neviem, čo porovnávať s, šitie po epizóde a zaobchádzanie s alkoholom bolo rozprávanie detí.

Prvý deň vytiahli tampóny a odvzdušňovaciu trubicu, umyli ich a vložili servítky do pošvy. Potom som stále nerozumel tomu, čo mi urobili, očividne bolo všetko veľmi opuchnuté, nemohol som lokalizovať svoje pocity. Až druhý deň som si uvedomil, že sa vo mne objavila ďalšia diera.

Podľa môjho názoru som si za deň dokázal predstaviť, čo sa stalo a prečo, a doktor na obchádzke to neskôr potvrdil. A vo všeobecnosti, keď som prišiel, dobrovoľne povedal všetko, odpovedal na všetky otázky a dal odkaz na stránku, na ktorej by som mohol získať viac informácií - niečo, čo mi po celú dobu chýbalo.

Aká bola operácia

Urobil som rez medzi vagínu a konečník hlboko do perineum k píšťalke - 6-7 cm, rozdelil správu. Tkanivo fistuly bolo vyrezané a zošité vo vagíne a čreve. Diera v perineu sa mala liečiť postupne zvnútra až k východu. Keby to bolo zošité alebo by sa samo uzdravilo, dutiny vo vnútri by mohli zostať, zapálili by sa, prepadli a došlo by k recidíve. Preto som túto ranu ošetril niečím podobným ako peroxid, tlačil som servítky s levomekolom.

Presne 10 dní na obväzy som kričal tak, že sa mi točila hlava. Spomínam si na bolesť pri narodení a samotný pôrod, ale TOTO úplne vymazané z mojej pamäti si pamätám iba fakty. Nesplazil som sa od lekára, neškrabal som sa, ale nemohol som to vydržať. Prvých 3-4 dni si myslel, že je to normálne, a potom začal vyzerať netrpezlivo, je to stále bolestivé? Samozrejme! Je to stále otvorená rana, z ktorej tečie krv, ktorá je bolestivá na dotyk. "Bolo tiež bolestivé tetovať," poznamenal. Chcel som sa rozosmiať. Mám dosť veľké tetovanie na mojej strane, áno, bolelo to, aby som to urobil, ale je to úplne iné, nebolo šľahanie krvi. Pravdepodobne, keby som mal v nohe dieru a strčil som sa do nej, vydržal by som to. Celkovo to bolo úplne neporovnateľné.

Spýtal som sa lekára, koľko švov som tam mal, zamával rukou: „Och, máš ich tam veľa...“

Dojem z nemocnice

Lekári, sú skutočne nadšení pre svoju prácu, sú priateľskí a otvorení. Môj lekár počas celého môjho pobytu v nemocnici (20 dní) nebol iba jeden v obväze. Aby ste mohli pracovať sedem dní v týždni, musíte svoju prácu naozaj milovať a pritom nezabudnúť na nočné zmeny. Aj keď sa domnievam, že je to záležitosť správy a vo všeobecnosti našej zdravotnej starostlivosti. Lekári by mali odpočívať dlhšie ako ostatní. Obchádzka bola vždy zaujímavá, povedal každému, čo je jeho choroba, aký je špecifický problém, čo sa bude robiť, čo sa dá jesť atď..

Operačné sály a manipulačné miestnosti - všetko čisté a svetlé, chladné.

Čo sa nepáčilo:

V nemocnici nie je pitná voda (pre mňa to bolo prekvapenie, pretože v našom meste môžete piť vodu z vodovodu). Raz za 3-4 dni sa na podlahu privedie 19 litrov čistej vody. V oddelení, kde každý musí pred manipuláciou vypiť 2-4 litre vody a po operácii je nariadené piť čo najviac. Asi 50 pacientov leží na podlahe, táto fľaša na vodu zmizla za hodinu a pol. Nemohol som ísť až do prepustenia. Tí, ktorých prevádzka bola jednoduchšia, ako napríklad odstránenie malého polypu, by mohli ísť do obchodu, ale nebudete ma žiadať, aby som vám priniesol päťlitrov - nikto nemôže niesť ťažké bremená. Podarilo sa mi nájsť priateľov v meste a požiadať o viac vody a plienok. Ale nie každý má príležitosť.

Sestier. Zdá sa, že sú preč. Musíte ležať v intenzívnej starostlivosti, aby ste mali náležitú starostlivosť. Ale ak niekto ako ja leží v miestnosti, zvracia, musí si vymeniť posteľ, fľaše pod katétrom, vaši susedia to urobia, ak budete mať šťastie. Zároveň sestry hovoria, že zavolali sestre, že by mala prísť. Ale ona neprišla, mystická.

Ostatní zamestnanci. Prišiel ku mne môj priateľ s fľašami vody a plienok, povedal, že nemôžem chodiť a požiadal ma, aby som ju pustil. Žena so strážnym syndrómom uviedla, že som dnes išla na raňajky (omdlela som a jedla ďalšie tri dni) a že mám normálne hemoroidy (a odkiaľ to získala?!). Aj keby som išiel dolu, nemohol som odtiahnuť fľaše do druhého poschodia. Všeobecne platí, že potom bola táto žena požiadaná, aby mi priniesla balíčky, a zmeškala návštevníka a rozhodla sa neobťažovať.

Na oddelení, kde polovica ľudí leží s hnačkou a polovica so zápchou, je rovnaká tabuľka pre týchto ľudí ryža, ovsená kaša, vajcia. Kto má spoločný stôl - to sa pestuje na kapuste. Po pár dňoch som z tejto kapusty dostal veľmi uvoľnenú stolicu a plyn. Zdalo sa, že nesedíte na črepníku, ale zo zákopu ste strieľali od nepriateľov. Lekár sa sťažnosti iba zasmial. Prekvapivé bolo aj to, že dávajú čerstvé jablká a chlieb, šaláty z čerstvej kapusty a mrkvy - zdá sa, že sa to príliš neodporúča ľuďom s problémami v čreve - ale boli tam iba títo ľudia.

Lekár nemôže povedať, čo kúpiť. Napríklad po ligácii dávajú 2-3 vložky s nejakou masťou, ktorá sa aplikuje na ranu po záchode. To samozrejme nestačí. Je zrejmé, že každý potrebuje jednorazové plienky, urologické vankúšiky, 10 litrov pitnej vody, holiaci strojček... Ale ani vám do ucha nebudú šepkať, sú príliš vystrašení. Ležala so mnou dievča s rektálnou fistulou, ktorá si tiež musela dať na ranu servítky. Priamo sa pýtala, či si môže kúpiť masť a ktorá? A lekár priamo odpovedal: „Nemám právo hovoriť, čo si mám kúpiť, iba pri prepustení.“ Zároveň som si pohltil plienky, vzal som príliš málo a veľa krvi mi prúdilo dlho..

Tu s porovnaním. V mojom dome sa pri obväzoch štedro naleje prvý chlórhexidín alebo iné antiseptikum, vložka sa namočí a bezbolestne odstráni z rany, to všetko prúdi do nádoby pod vami. Okamžite osušte. Vo všeobecnosti je pod vami iba jednorazová modrá servítka, na ktorej po ligácii iba kvapka krvi. Pridalo to biedu.

Postele. Železná posteľ s klasickým pružinovým matracom v puzdre. Pramene trčia na neočakávaných miestach, kryt v týchto miestach je samozrejme roztrhaný. Tri dni trpíte a potom si na to zvyknete.

Bol som prepustený po 20 dňoch. Celú tú dobu som sa neodvážil dúfať a snívať o dome. Prvý týždeň som ležal a pozrel sa na jeden bod, nemohol som sa prinútiť čítať alebo sledovať sériu. Musel som skryť celý svoj zoznam želaní v skrini na jeden účel - úplne sa zotaviť. Doktor povedal, že keby vedel, kto ma tam bude obliekať u mňa... Ale odpovedal som, že budem klamať, ako sa hovorí, keby bolo zarastené všetko.

Bál som sa, že ma na to dieťa zabudne, mal 3 mesiace. Keď každý deň videl moju matku, zabudol na to, stálo to za dva dni prestávku. Bližšie k prepusteniu som si predstavil proti svojej vôli, ako som sa blížil k jeho postieľke, a vošiel s vystrašeným výkrikom..

Ale môj optimizmus rástol, nebezpečný čas - prvých 7-10 dní, keď sa švy mohli rozpadnúť - prešiel. Okrem toho mi prestali byť podávané choré injekcie antibiotika. Denne bola len jedna nepríjemná vec - obliekanie. Stále som nekričal, niekedy sa mi podarilo nafúknuť a zavrčať.

Preto, keď prišli moji rodičia, aby ma vyzdvihli, bol som úplne šťastný, pri poslednom obliekaní mi lekár vysvetlil, ako to mám urobiť sám, a povedal, že po 20 dňoch by som prišiel na vyšetrenie, a potom by sa rana musela vyliečiť.

Ihneď po prepustení som sa trochu posadil, lekár dovolil. Keď som prišiel domov, okamžite som sa ponáhľal k dieťaťu, nekričal, pozrel na mňa a usmial sa. Ale nemohol som to vychovávať ďalší mesiac. Moja domáca rehabilitácia sa začala. Ráno som prišiel k svojej matke, rozprával som sa so svojím synom, večer prišiel môj manžel, ako vždy, keď som bol v nemocnici, kúpal som ho, nakŕmil ho, položil som ho do postele a šli sme domov.

Raz za dva dni som išiel opäť na dámy na obväzy. Zdalo sa mi, že ich robím lepšie. Pomocou zrkadla a snažiaceho sa omdlieť som opatrnejšie vložil do rany vložku. Ale potreboval som lekára, aby uzdravoval. Ale aj tu som dúfal v nič.

Keď sa opäť začali kritické dni, telo ich nemalo dosť, aby ich zastavili, šli so mnou mesiac a počas tejto doby som si konečne všimol, že na tesnení sú vždy dve škvrny...

Pomocou duphastonu som bol vyliečený a išiel som na následné stretnutie, ktoré potvrdilo moje obavy. Mal som dieru z vagíny do rany, takže tam krv aktívne odtekala a rana sa nezhojila. Lekár navrhol, aby sa rana uzdravila skôr alebo neskôr. „Dámy“ začali aktívne využívať svoj arzenál liečivých mastí. Ale bol som si istý, že to bolo zbytočné. Keď som si vybral deň, išiel som na platenú konzultáciu s iným gynekológom. Povedal, že táto diera nebude rásť. Musíte sa naučiť, ako s ňou žiť. A nie skôr ako šesť mesiacov, aby som sa vrátil na operáciu. Tentoraz to nebude také traumatické, pretože črevo sa dobre uzdravilo a táto diera už nie je hlboká, ale pri východe. Pravda, už zaplatená.

Ale stále ma znepokojuje. Po prepustení uplynulo 2,5 mesiaca, dúfam, že pocity zmiznú. Cítim napätie v rozkroku, v noci sa môžem poškriabať a zraniť ju - bolí to. Niekedy sa do toho niečo pichne alebo rezne. Vyzerá neobvykle a neesteticky. Stále sa niekedy cítim ako monštrum.

„Platený“ lekár nie je zárukou úspechu. So mnou ležalo dievča s rektálnou fistulou. Jej platený lekár sa liečil niekoľko rokov, pričom každý z nich užíval 15 000 rubľov, v dôsledku čoho bola choroba veľmi zanedbaná, operácia bola nakoniec traumatickejšia, ale lekár OMS ju uzdravil. Granny mala tiež nejaký problém: bola vyliečená 60 tisíc predtým, ako odišla do nemocnice. Tu však nebol výsledok taký dobrý - za 85 rokov bola operácia príliš nebezpečná a naozaj chcela žiť.

Som nesmierne rád, že ma vyslobodili z rektaginálnej fistuly. Aj keby som vedel, čo ma čaká, išiel by som na to znova. Žena by nemala žiť s touto ošklivosťou. V nemocnici som stretla dámu, ktorá s ním žila 13 rokov. Je ťažké uveriť. Čo sa môže stať s takou psychikou tak dlho? A s mikroflórou genitálneho traktu?

Ak tento problém niekoho predbehol, netiahnite. Len si predstavte, aké bude to dobré po operácii, keď budete môcť znova ovládať svoje cesty na záchod, podobne ako zvuky.

Teraz nosím v náručí svojho dieťaťa, už sa nebojím nechať ho s rodičmi a pokojne trpí zmenou scenérie. A za šesť mesiacov sa tiež zbavím posledného kozmetického problému.

Kartashev A.A. 1 Smolkina A.V. 2 Makarov S.V. 2 Demin V.P. 2 Barbashin S.I. 1, 2 Midlenko I.I. 2 1 GUZ „Regionálne klinické centrum špecializovaných typov lekárskej starostlivosti v Uľjanovsku pomenované po cti doktora Ruska EM Chuchkalova ”2 FSBEI JE„ Uljanovská Štátna univerzita “Účel: Zhodnotiť okamžité a dlhodobé výsledky chirurgickej liečby pacientov s rektaginálnymi fistulami konečníka. Do štúdie bolo zaradených 5 pacientov s diagnózou „rektaginálnej fistuly“ operovaných v Štátnom zdravotnom ústave „Regionálne klinické centrum pre olyanovsk pre špecializované typy lekárskej starostlivosti pomenované po cti doktora Ruska EM Chuchkalov ", kde sa menovala klinika Lekárskej fakulty. T.Z. Biktimirova, Štátna univerzita v Uljanovsku, 2016 - 2017 Všetci pacienti podstúpili excíziu fistuly so samostatným zošívaním vagíny, rektaginálneho septa a odstránením vnútorného otvoru fistuly znížením rektálnej chlopne z celej vrstvy. Priemerný prevádzkový čas bol 58,8 ± 9,4 minút. Včasné pooperačné komplikácie sa vyskytli u 1 (20,0%) pacientov a boli reprezentované retenciou moču v prvý deň po chirurgickom zákroku, ktorý sa sám vyriešil, u 1 (20%) krvácania z pacienta došlo po odmietnutí ligatúry, ktorá bola zastavená konzervatívnymi metódami. Nezaznamenali sa žiadne prípady hnisania rán a nekrózy zníženej chlopne. Nálezy. 1. Rektovaginálne fistuly sú pomerne zriedkavé (podľa nášho pozorovania tvorili 4,9% prípadov), ale najzložitejšie fistuly konečníka. 2. Etiologické faktory pri vývoji rektaginálnej fistuly sú: komplikácie počas pôrodu (40%), akútna paraproctitída (40%) a trauma (20%). 3. Včasné pooperačné komplikácie boli reprezentované retenciou reflexu moču 1 (20%) a krvácaním 1 (20%). 4. Medzi neskoré komplikácie patrí tvorba análneho pukliny v mieste klapky (nepozorovala sa recidíva fistuly) v 1 prípade (20%). 5. Počas pooperačného sledovania pacientov sa nepozoroval relaps fistuly, nevyskytli sa žiadne prípady análnej inkontinencie..

1997 KB proctoplastika rektaginálnej fistuly rektaginálnej fistuly 1. Rivkin V.L. Koloproctológia: príručka pre lekárov / V.L. Rivkin, L.L. Kapuller, E.A. Belousov. - M.: GEOTAR-Media, 2014. - 368 s. 2. Takagi C., Baba H., Yamafuji K., Asami A., Takeshima K., Okamoto N., Takahashi H., Kubochi K. Súčasne diagnostikovaná a úspešne liečená rektaginálna a Vesicovaginálna fistula po nízkej prednej resekcii so sprievodnou resekciou Ženské genitálie // Prípadové správy v gastroenterológii. - 2017. - č. 11. - S. 17–22. 3. Shelygin Yu.A. Handbook of coloproctology / Yu.A. Shelygin, L.A. Vďačný. - M.: Litter, 2014. - 606 s. 4. Groshilin V.S. Hodnota individuálneho prístupu pri výbere taktiky pri liečbe rektaginálnej fistuly / V.S. Groshilin, E.V. Chernyshova, L.V. Uzunyan // Lekársky bulletin južného Ruska. - 2016. - č. 2 - S. 47-50. 5. Gallo G., Realis Luc A., Clerico G., Trompetto M. Martius klapka pre opakujúce sa perineálne a rektaginálne fistuly u pacienta s Crohnovou chorobou, endometriózou a mulleriánskou anomáliou // BMC Surgery. - 2017. - č. 21. https://doi.org/10.1186/s12893-017-0309-8. 6. Zheng H., Guo T., Wu Y., Li C., Cai S., Liu F., Xu Y. Rektovaginálna fistula po nízkej prednej resekcii u čínskych pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka // Oncotarget. - 2017. - č. 8. - S. 73123–73132. 7. Semirdjanyants E.G. Chirurgická liečba pacientov s radiačnými fistulami pri rakovine krčka maternice: abstrakt. dis.... kandizovaný. med. vied. - Moskva, 2015. - 24 s. 8. Ommer A., ​​Herold A., Berg E. S3-Leitlinie: Rectovaginal Fisteln // Coloproctology. - 2012. - zv. 34. - S. 211 - 246. 9. Groshilin V.S. Optimalizácia spôsobu výberu rektaginálnej fistuly / V.S. Groshilin, E.V. Chernyshova // Bulletin Štátnej lekárskej univerzity vo Volgograde. - 2016. - č. 1 (57). - S. 132 - 136. 10. Klinické odporúčania. Coloproctology. Rektovaginálna fistula / Editoval Yu.A. Shelygin. - M.: „GEOTAR-Media“, 2015. - S. 108–125. 11. Cherkasov M.F. Výhody pôvodného spôsobu chirurgickej liečby komplexných rektálnych fistúl / M.F. Cherkasov, V.S. Groshilin, D.M. Cherkasov, Yu.M. Startsev S.G. Melikova, K.M. Galashokyan // Coloproctology. - 2017. - č. 3 (61). - S. 46–47. 12. Lee S.G., Lee Y.S., Song S.Y., Lee W.J., Lee D.W. Obojstranná skladaná vnútorná pudendálna dierkovacia klapka na opravu rekurentnej rektaginálnej fistuly // Archívy plastickej chirurgie. - 2017. - Nie. 27. https://doi.org/10.5999/aps.2017.00269. 13. Bapiev T.A. Rektovaginálna perspektíva fistuly chirurgickej liečby / T.A. Bapiev, E.Sh. Sultanov // Bulletin chirurgie Kazachstanu. - 2012. - č. 2 - S. 50–54.

Rektovaginálne fistuly sú najvzácnejšie, ale aj najzložitejšie fistuly konečníka. Podľa zverejnených údajov tvoria asi 5% všetkých fistúl konečníka. Etiologické faktory pri tvorbe rektaginálnych fistúl sú: pôrodná trauma, akútna paraproctitída, zápalové ochorenia hrubého čreva, následky ožarovania nádorov panvových orgánov, komplikácie chirurgického zákroku na panvových orgánoch a traume, Crohnova choroba s poškodením sigmoidu a konečníka..

Najčastejšie je patologický proces lokalizovaný v dolných častiach vagíny (anovestibulárna fistula) a je menej častý v strednej a hornej časti rektaginálneho septa až po krčka maternice..

Aj keď táto choroba podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb patrí do bloku chorôb ženského reprodukčného systému (N-82), na liečbu tejto patológie sa podieľajú hlavne klotoprokológovia..

Chirurgická liečba rektaginálnej fistuly je spojená s mnohými ťažkosťami, ktoré sú spojené s osobitosťami anatomickej štruktúry sfinkterov konečníka (fistulous priebeh najčastejšie nasleduje extraphincterium) a rektaginálneho septa (zjazvenie, deformácia atď.). To všetko vedie k vysokému riziku relapsu v rozmedzí od 20 do 70%. Hlavnými príčinami relapsu rektaginálnej fistuly sú: hnisanie rán, nesprávny výber spôsobu operácie, technické ťažkosti spôsobené lokalizáciou fistuly a masívne poškodenie perineálnych tkanív..

Napriek rôznym typom chirurgickej liečby rekurentných rektaginálnych fistúl pomocou miestnych tkanív, s vytesňovaním svalov alebo s použitím umelého pletiva, je táto patológia problémom pre chirurgov aj pre pacientov. A hlavnou podmienkou pre vykonanie operácie excízie fistuly so zošívaním fistulous dier v stenách konečníka a vagíny je adekvátna mobilizácia prednej steny konečníka a zadnej steny vagíny.

Chirurgická liečba rektaginálnej fistuly je teda doposiaľ nevyriešeným problémom coloproctology..

Zhodnotiť okamžité a dlhodobé výsledky chirurgickej liečby pacientov s rektovaginálnou fistulou.

Materiály a výskumné metódy

Do štúdie bolo zahrnutých 5 pacientov s diagnózou „rektaginálnej fistuly“ operovaných v Regionálnom klinickom centre pre špecializované lekárske služby v Uljanovsku, ktorí boli vymenovaní po čestnom doktorovi Ruska EM. Chuchkalov ", kde sa menovala klinika Lekárskej fakulty. T.Z. Biktimirova, Ulyanovská Štátna univerzita v rokoch 2016 - 2017.

Všetci pacienti prijatí na oddelenie sa sťažovali na prepustenie hnisu s fekálnym zápachom z vagíny (vylučovanie výkalov bolo pozorované iba v 1 prípade - keď bol priemer fistulosi nad 1 cm), opakujúca sa colpitis a vaginitis.

V predoperačnom období sa všetci pacienti podrobili sérii laboratórnych testov v súlade so štandardmi lekárskej starostlivosti.

Medzi ďalšie výskumné metódy patrili: anoskopia, sigmoidoskopia, vaginálne vyšetrenie, kolposkopia, transanálny a transvaginálny ultrazvuk..

V tomto prípade sa určila poloha fistuóznych otvorov vo vagíne a konečníku, ako aj prítomnosť (alebo neprítomnosť) hnisavého previsu a ich lokalizácia vo vzťahu k anatomickým štruktúram perinea, a pokiaľ možno sa pozoroval priebeh fistuly. Takéto komplexné predoperačné vyšetrenie vám umožňuje získať ucelený obraz o anatomických vlastnostiach v každom jednotlivom prípade a uľahčiť operáciu.

Cieľom chirurgickej liečby bola radikálna excízia rektaginálnej fistuly. Všetci pacienti podstúpili excíziu fistuly so samostatným zošívaním vagíny, rektaginálneho septa a odstránením vnútorného otvoru fistuly znížením úplnej rektálnej chlopne..

Operácia sa vykonáva na gynekologickom kresle v polohe pre perineálnu litotómiu. Po anestézii sa vagína, perineum a konečník ošetria trikrát antiseptickými roztokmi, potom sa minie stydkých pyskov pripevnia k pokožke, aby sa zlepšila vizualizácia chirurgického poľa..

Operácia obsahuje nasledujúce kroky.

V prvej fáze sa uskutoční sondovanie a farbenie fistuózneho prechodu biologicky neškodným farbivom. Pretože otvor priechodu v pošve je najľahšie detekovateľný, vo všetkých prípadoch sme ho začali maľovať. Po zavedení farbiva sa pomocou rektálneho zrkadla stanoví poloha vnútorného fistuózneho otvoru, ktorý sa najčastejšie nachádza na prednom polkruhu konečníka..

V druhom štádiu sa vagína hydrorafinuje 0,5% roztokom novokainu zmiešaného s adrenalínom, aby sa znížilo krvácanie dobre vaskularizovaných tkanív vaginálnej steny. Potom sa zo strany pošvy odreže jej sliznica okolo fistuózneho prechodu, odkiaľ odchádza 1 až 2 cm vľavo a vpravo a 2 až 4 cm nad a pod, vytvára sa rez, ktorý sa podobá vretenu..

Oddelená chlopňa spolu s otvorom fistuly sa pritiahne na stranu a fistulous pasáž a jej pruhy sa sekretujú k stene konečníka. Na uľahčenie výberu môžete použiť gombíkovú sondu prechádzajúcu kurzom, ktorá pomáha „nestratiť“ a neprekrížiť fistuózny priechod tkanivom perineu.

Po vybraní mŕtvice na stenu konečníka a po vykonaní hemostázy je zo strany konečníka zošitý vnútorný otvor prerušenými stehmi - držiakmi, ktoré pomôžu v poslednej fáze operácie a zabránia kontaminácii mäkkého tkaniva perineu..

Zo strany vaginálnej rany je fistuulózny priechod odrezaný na úrovni črevnej steny, po ktorej je rana zošitá vo vrstvách s prerušenými stehmi z absorbovateľného materiálu (Vicryl, USP 3-0). Prvý šitý mm. levator ani, a nad ním stena vagíny. V tomto prípade je potrebné zaistiť, aby stehy švov na svaloch a sliznici vagíny boli vzájomne posunuté, čo zabráni možnému relapsu priebehu pri zlyhaní švov..

Ďalšia fáza sa uskutočňuje pomocou konečníka. Do rekta sa vloží rektálne zrkadlo. Potom sa pomocou predtým aplikovaných držiakov stehov zviditeľní vnútorný fistulous otvor.

Uskutoční sa hydrorafinácia mukóznej submukóznej vrstvy rekta pomocou 0,5% roztoku novokainu zmiešaného s adrenalínom, potom sa oddelí rektálna klapka na celej vrstve, ktorá hraničí s vnútorným fistuóznym otvorom. Na udržanie životaschopnosti chlopne má lichobežníkový tvar so širokou základňou smerujúcou dovnútra a nie menej ako ¼ šírkou obvodu konečníka..

Oddelená chlopňa sa redukuje, až kým vnútorný otvor nepresahuje lôžko chlopne, potom sa odreže prebytočná sliznica spolu s vnútorným otvorom a chlopňa sa fixuje prerušovanými stehmi z absorbovateľného materiálu (Vicryl, USP 3-0) po celom svojom obvode..

Potom sa tamponáda vagíny a konečníka pripraví s turundami s antiseptikom.

Výsledky výskumu a diskusia

V štátnych zdravotníckych zariadeniach „Regionálne klinické centrum špecializovaných typov lekárskej starostlivosti v Uljanovsku pomenované po čestnom doktorovi Ruska EM Chuchkalov ", kde sa menovala klinika Lekárskej fakulty. T.Z. Biktimirova, Ulyanovská Štátna univerzita v rokoch 2016 - 2017 Celkovo bolo operovaných 102 pacientov s rektálnymi fistulami, z toho 5 pacientov s diagnózou „rektovaginálnej fistuly“, čo predstavovalo iba 4,9%..

Pacienti boli vo veku 31 až 51 rokov (priemerný vek 38,8 ± 7,9 rokov), t. J. V produktívnom veku.

V 2 prípadoch bola príčinou fistuly traumatický pôrod, ktorý bol sprevádzaný prasknutím hrádze a konečníka; u 2 pacientov, akútnej paraproctitídy a u jednej ženy vznikla rektaginálna fistula v dôsledku traumy počas pohlavného styku (tabuľka).

Prečítajte Si O Druhy Kýl


Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu.
Pri chorobách chrbtice sa terapeutické cvičenia stávajú jednou z najdôležitejších oblastí liečby a rehabilitácie pacientov. Medzistavcové prietrže nie sú výnimkou, pretože správne zvolený priebeh cvičebnej terapie pomôže vyhnúť sa chirurgickému zákroku a minimalizovať prejavy choroby.
Artritída je skupina zápalových ochorení kĺbov. Základným znakom jeho vzhľadu je bolesť v postihnutej oblasti, najmä pri pohyboch alebo pri procese využívania fyzickej sily.