loader

Hlavná

Pažerák

Čo robiť, ak je v blízkosti pupka cítiť pečať?

Samotnú veľkú pečať pri pupku môžete cítiť samo, ale malý náraz sa dá nájsť iba pri menovaní lekára. V bruchu sa nachádza brušná dutina s vnútornými orgánmi zažívacieho systému, ktorá môže spadnúť cez otvory vo svaloch lisu. Výskyt kožných nádorov nie je vylúčený. V žiadnom prípade by sa problém nemal ignorovať..

príčinyOpis patológií
Pupočná prietržJedná sa o pevné tesnenie nad pupkom, ktorý je v polohe na chrbte nastavený do brušnej dutiny. Črevné slučky najčastejšie presahujú brušnú stenu cez pupočníkový prsteň.

Príčiny kýly sú nasledujúce:

 • defekty svalov brucha;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • zdvíhať závažia;
 • nadváhou;
 • chronická zápcha;
 • chirurgické zákroky.

Tento stav môže byť sprevádzaný bolesťou, nevoľnosťou, nadúvaním, zápchou. Prietrž sa stáva viditeľnejšou pri kašli, fyzickej námahe. Ak je orgán poškodený, je narušená črevná obštrukcia. Liečba patológie výlučne chirurgicky.

divertikulitídaToto sa nazýva vyčnievanie čreva, ktoré sa svojím vzhľadom podobá hernii. V stenách čreva sa vytvárajú vrecká naplnené zvyškami nestrávenej potravy, v ktorej sa množia patogénne mikroorganizmy (huby, baktérie)..

Príčiny choroby sú:

 1. nesprávna výživa (prevaha tukových potravín, sladkostí, nedostatok vlákniny v strave);
 2. zlé dedičstvo;
 3. črevný zápal;
 4. červy;
 5. zníženie svalového tonusu súvisiace s vekom.

Častejšie sa pečať objaví pri pupku naľavo, bolesť, horúčka, hnačka, potom zápcha, po vyprázdnení je v stolici krv a na toaletnom papieri krv..

Riziko ochorenia sa u ľudí zvyšuje po 60 rokoch, zápal sa však diagnostikuje iba v 20% prípadov. Pacientovi je ukázaná antibakteriálna terapia av pokročilých formách chirurgický zákrok.

Stena divertikla sa môže zrútiť. Výsledkom je, že toxíny vstupujú do brušnej dutiny.

LipómNezhubný nádor pozostáva z tukového tkaniva a nachádza sa pod kožou.

Príčiny lipómu sú:

 • metabolické poruchy;
 • zlá výživa;
 • genetická závislosť;
 • častý stres.

Tesnenie je mäkké a ľahko sa pohybuje pod kožou, nespôsobuje bolesť, veľmi pomaly stúpa. Ak je veľký, je odstránený..

rakAk je tesnenie v blízkosti pupku pevné, nachádza sa v hrúbke kože a nesprevádza ho bolesť, určite stojí za to skontrolovať prítomnosť onkológie (dermatofibrosarkóm). Epitel nad nádorom sa môže odlupovať, získať tmavý odtieň a tuberozitu. A samotná formácia sa pohybuje od 3 do 15 cm.

Progresívne ochorenie je charakterizované objavením sa erózie, krustami na povrchu kože, klíčením kužeľa dovnútra a poškodením vnútorných orgánov..

aterómV dôsledku upchatia mazovej žľazy sa vytvára cysta do veľkosti 3 cm. Jedná sa o hustú spájku s tkanivami, kosákovitý kužeľ, ktorý sa často zapáli a rýchlo rastie, preto si vyžaduje chirurgický zásah.Krútenie materniceTakéto tesnenie v blízkosti pupku napravo alebo naľavo u ženy sa vyskytuje, keď je v pobrušnici veľké množstvo adhézií. Nádor sa často objavuje počas tehotenstva a je dobre hmatný. Dievčatá zažívajú silnú bolesť v strede a dolnom bruchu, nevoľnosť, zvracanie. Nepriaznivé pocity vznikajú v dôsledku skrútenia príveskov okolo jeho osi a narušenia krvného zásobovania.Vaječníková cystaVeľký nádor vaječníkov sa ľahko cíti na ľavej alebo pravej strane. Ženy sa obávajú bolesti, menštruačných nepravidelností. V závislosti od tvaru cysty sa používa tradičná aj radikálna terapia..nadúvanieV počiatočnom štádiu sa v dolnej časti brucha tvorí pečať, ale ak sa nelieči, siaha až po pupok.Aneuryzma brušnej aortyU mužov sa vo väčšine prípadov pozoruje expanzia a vyčnievanie stien plavidla smerom von.

Patológia spôsobuje tieto faktory:

 1. ateroskleróza;
 2. zlé návyky;
 3. modriny;
 4. infekcie
 5. arteriálna hypertenzia.

Muž sa sťažuje na tupú bolesť vľavo od pupka, ktorá mu dáva chrbát. Malé aneuryzmy reagujú na liečbu drogami. Zvyšným pacientom je ukázaný chirurgický zákrok.

OmphalitisU novorodencov sa v dôsledku infekcie pupočnej rany vytvára hrudka v pupku. Zápal vedie k akumulácii hnisavého výpotku a môže spôsobiť rozvoj sepsy, peritonitídy a ďalších nebezpečných komplikácií..Rakovina žalúdkaOchorenie poskytuje metastázy v 90% prípadov. V tomto ohľade sa v pupku môžu v neskorších fázach objaviť husté malé a bezbolestné uzly.Crohnova chorobaChronický zápal gastrointestinálneho traktu je často sprevádzaný tvorbou tuleňov v tvare klobásy v pravom dolnom bruchu. V pupočnej oblasti sú kŕče.duodenitídaValcová pečať pri pupku vpravo nie je nič viac ako zápal dvanástnika a je diagnostikovaná častejšie u mužov ako u žien..

Nadmerné slinenie, bolesť, závraty, zvracanie žlče, sucho v ústach, slabosť, zvýšenie krvného tlaku.

zápal slepého črevaAkútna forma patológie je sprevádzaná silnou bolesťou v jamke žalúdka, ktorá sa rýchlo šíri po celom bruchu vrátane pupku. Lekár môže cítiť zápal.hydronefrózaZväčšenie panvy obličiek v dôsledku zhoršeného odtoku moču je možné vidieť na palpácii vpravo, vľavo od pupku alebo na oboch stranách (v závislosti od toho, ktorá oblička je postihnutá).

Z vyššie uvedeného vyplýva, že je dosť ťažké určiť presnú príčinu tuleňov v pupočnej zóne sami. Iba lekár je schopný identifikovať chorobu na základe dôkladnej diagnózy. Preto by ste nemali odďaľovať chodiť do nemocnice, znášať bolesť a ďalšie nepríjemné príznaky. Koniec koncov, niektoré patológie sa dajú liečiť iba v skorých štádiách.

Pečať pri pupku

Utesnenie v blízkosti pupku je bežným javom u ľudí v každom veku. A to je pochopiteľné, pretože v retroperitoneálnom priestore existuje veľa systémov a orgánov (slezina, žalúdok, žlčník, hrubé črevo, jejunum, ileum, veľký omentum, horná časť obličiek a močovodu, tráviaci a močový systém). Každý orgán môže zlyhať, prejaviť sa ako bolesť, opuch, opuch, zhutnenie v určitej oblasti brucha.

Nie je desivé, ak je výčnelok spôsobený svalovým napätím. Ak sa objaví nadúvanie, rovinnosť samostatnej časti brucha, iné príznaky (kolika, hnačka, vracanie, vysoká horúčka), potom stojí za to navštíviť lekára, podstúpiť vyšetrenie.

Výčnelok nie je zrejme ani zďaleka neškodný - je to signál, že je potrebné prijať naliehavé opatrenia, aby sa následným komplikáciám zabránilo. Najčastejšie sa nachádzajú na pravej strane brucha. Zvážte príčiny vzhľadu zo všetkých strán: sprava, vľavo, hore, dole a keď je potrebné urgentné ošetrenie. Už nie je možné otáľať sa chodením k lekárom.

Napravo

Vpravo tesne nad strednou časťou brucha sa nachádza: pravá oblička, stúpajúca dvojbodka.

Tesnenie pri pupku napravo, bolesť a nepohodlie sa môžu objaviť v dôsledku nasledujúcich provokujúcich faktorov:

 1. Zápal slepého čreva, s výskytom problémov a zápal slepého čreva s posunutím doprava. Zvyčajne to spôsobuje ťažkosti s akútnou bolesťou sprevádzané horúčkou a nevoľnosťou. Pacienti musia okamžite navštíviť lekára.
 2. Lipóm ako benígne ochorenie alebo v dôsledku zablokovania mazových žliaz. Nádor, jemný na dotyk, sa môže zväčšiť a môže sa mierne valiť pod kožu. Vyžaduje sa operácia odstránenia.
 3. Ateróm vo forme cysty do priemeru 3 cm, pevne pripájaný na pokožku. Možno, že vzhľad tmavé škvrny uprostred brucha, ako skutočnosť zablokovania žľazy. Ateróm má zápalový priebeh, takže príznaky sú horúčava na dotyk, bolesť miesta. Vyžaduje sa chirurgický zákrok.
 4. Fibrosarkóm je malígny nádor s priemerom 2 až 15 mm. Vyzerá to ako hladká jazva (tubercle) na pokožke, pohyblivá a bolestivá. Miesto v strednej časti peritoneálneho námestia je napäté, v priebehu času atrofuje a môže sa poškodiť, narušiť. Vyžaduje sa chirurgické odstránenie.
 5. Divertikulitída je typ prietrže s hromadením črevného obsahu v priebehu vývoja zápalového procesu. Provokatéri - infekcie červami, dedičnosťou, podvýživou, zníženým svalovým tonom. Príznaky - narušená stolica, výtok s krvnými časticami, horúčka, bolesť v zapálenej oblasti. Liečba - antibiotiká alebo chirurgický zákrok.

Left

Ak rozdelíte brušnú dutinu na 4 zóny, na ľavej strane sú: obličková brána, močovod, omentum, črevá, črevné slučky.

Prečo je pečať pri pupku vľavo:

 1. Obštrukcia čriev s výskytom stabilného asymetrického nadúvania, zvracania, tvorby plynu v stenách hrubého čreva, zadržiavanie stolice.
 2. Aneuryzma brušnej aorty s výčnelkom, rozšírením stien. Je častejšia u mužov. Príčinami sú hypertenzia, ateroskleróza, zlé návyky, infekcia. Na ľavom pobrušnici je tupá bolesť s návratom do spodnej časti chrbta. Liečba - lieky, v pokročilých prípadoch - chirurgický zákrok.
 3. Hydronefóza je ochorenie obličiek, ktoré vedie k hromadeniu moču v panve. Príčinami sú urolitiáza, nádor, adenóm prostaty u mužov, gynekologické patológie u žien. Diagnóza s ľavostrannou hydronefrózou s prihliadnutím na postihnutú obličku vľavo. Príznaky - zvýšený tlak a teplota, kolika v dolnej časti chrbta, ťažký odtok moču s ďasnami, pálenie.

Vypukliny, bolesť pri močení sa často vyskytujú u mužov s infekciou močových ciest, vývojom chorôb - cystitída, prostatitída, uretritída, pyelonefritída. Možné podráždenie žalúdočnej sliznice s nafúknutím, kolika v ľavom bruchu.

Kolika, nevoľnosť, vracanie, horúčka môžu naznačovať problémy s pankreasom. Kalenie v pobrušnici naznačuje:

 • pruh
 • fistula pupočníkového krúžku;
 • rozvoj cysty;
 • nadúvanie stien tenkého čreva;
 • návrat metastázy do pupka pri rakovine žalúdka.

Takéto kalenie môže byť mimoriadne nebezpečné. Lekári neodporúčajú nechať sa unášať a váhať podstúpiť vyšetrenie. Najmä s výskytom zvláštneho nepohodlia a charakteristických znakov, bez ohľadu na umiestnenie v bruchu.

Zhora

V ľavej hornej časti pobrušnice sa nachádza slezina, bránica, žalúdok, pankreas, črevné slučky. Niektoré choroby môžu viesť k zväčšeniu veľkosti sleziny až do jej prasknutia. Príčinou môže byť zranenie alebo úder, keď je pozorovaná silná bolesť, modrastá pečať pri pupku zhora.

Iné príčiny nepohodlia:

 • peritonitídy;
 • perforácia žalúdočných vredov;
 • podráždenie slizníc alebo rakovina žalúdka, črevo 12 pesto;
 • prasknutie, napínanie tkanív brušnej aorty;
 • inverzia sigmoidného hrubého čreva;
 • črevný opuch;
 • Crohnova choroba.

Zdola

Pečať v blízkosti pupka dole sa pozoruje, ak je:

 • priškrtená prietrž;
 • vyčnievanie sigmoidného hrubého čreva;
 • prasknutie stien divertikula;
 • zápal panvových orgánov u žien;
 • črevná obštrukcia v dolných častiach;
 • zvýšená tvorba plynu v stenách hrubého čreva;
 • lokalizácia nádoru v genitáliách u mužov.

Vyvolajte hrudku v dolnom brušnom segmente: IBS, zápal čriev, kompresia nervami (siahajúca od chrbtice), pohyb po močovode obličkového kameňa.

Problémy žien

Patológie alebo príčiny vzniku hrče u žien majú často gynekologický charakter. Lekári neodporúčajú čakať, kým sa neobjavia závažné koliky, iné príznaky patológie: nevoľnosť, krvný výtok a ísť na kliniku.

U žien vyvoláva nádor v bruchu:

 • adhezívny proces v maternicovej dutine;
 • krútenie príveskov, keď je pozorovaná pečať na ľavej, pravej strane pupku, nevoľnosť, zvracanie, pulzujúca bolesť, ak už nie je potrebný chirurgický zákrok;
 • ovariálna cysta so zhutnením, keď nádor dosiahne pôsobivú veľkosť;
 • menštruačné nepravidelnosti.

Liečba bude úplne závisieť od typu, veľkosti novotvarov - konzervatívnych alebo chirurgických.

Švy u žien často stvrdnú po cisárskom reze. Hrudka, ktorá nie je vždy vytvorená, naznačuje patológiu. Ale cisársky rez je zložitá operácia, pri ktorej lekári musia rezať tkanivo v pobrušnici. Ďalej - pripevnite med. Materiály a tkaniny - šité ligatúrou.

Švy počas obdobia zotavenia sú pokryté jazvovým tkanivom, ale niekedy dôjde k rastu peritonea v dôsledku autoimunitnej reakcie, použitia materiálov nízkej kvality, infekcie tkanív a vzniku abscesu pod kožou..

Je to hnisanie, ktoré sa môže stať nebezpečným javom v prípade poškodenia tkaniva pod kožou, odumretia buniek, zmiešania odumretého tkaniva s keratinizovanými časticami pokožky. Baktérie, ktoré môžu viesť k infekcii, modifikácii štruktúr a zhusteniu tkaniva, sú možné. Okrem toho sa v prostrednom štvorci pobrušnice objavuje svrbenie, pálenie a sasanka.

Rozdeľovanie lymfatických kanálov počas operácie môže tiež viesť k hrudke nad stehom. V prípade nezvýšenia poškodeného lymfatického kanála sa pozoruje pohyb tekutín, ktorý sa dostáva do voľného priestoru v peritoneálnej dutine vyplnenej lymfografiou..

Podobný jav sa môže vyskytnúť po laparoskopii v prípade zle vykonanej operácie na maternici doplnkov. Tak či onak sa pitvané tkanivá v peritoneálnej dutine zošijú a zošijú spolu so vláknami. Nedostatočná kvalita alebo neskúsenosť, nedbanlivosť chirurga spôsobuje komplikácie, infekciu rán a švov, vývoj bakteriálnej infekcie.

V najlepšom prípade sa jazvové tkanivo tvorí pod kožou, v najhoršom prípade aktívna reprodukcia buniek v tejto oblasti, tvorba keloidnej jazvy v dôsledku infekcie, rozvoj zápalu..

Ženy musia po operácii starostlivo sledovať stehy:

 • dodržiavať preventívne opatrenia a pokyny lekárov;
 • švy pravidelne ošetrujte antiseptickými roztokmi. Fukortsin, Zelenka);
 • nalepte náplasť na povrch spoja.

Prebudenia by mali byť príležitosťou na urgentnú návštevu u gynekológa: silná bolesť a kolika v mieste rezu, vytekanie sasanky z rany so závažným zápachom hniloby, horúčky, sčervenania a opuchu v šijacích miestach, vypúšťanie nepríjemného vaginálneho krvácania s svrbením, pálením, bolesťou.

Vyžaduje sa vyšetrenie a pravdepodobne operácia na vyčistenie kĺbov v prípade hnisania.

tehotenstvo

Ako plod rastie, pokožka žien sa počas tehotenstva napína, ale určité napätie pobrušnice nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo. To je často spôsobené nedostatočne vyvinutými brušnými svalmi, nadmerným stresom.

Dôvody sú niekedy:

 • zápal slepého čreva sprevádzaný kolikou, bolesťou;
 • gastroduodenitída s bolesťou v hornom štvorci pobrušnice;
 • cystitída s výskytom pálenia, bolesti pri močení, zadržiavanie a stagnácia moču;
 • pupočnej kýly, ako častý výskyt v popôrodnom období s výskytom výčnelkov.

Aj keď výčnelok neubližuje a nespôsobuje veľa nepohodlia, musíte sa poradiť s lekárom. Napríklad v prípade onkológie nádor nebolí a nemusí sa dlho prejavovať. Medzitým je nebezpečné prechod na rakovinu a malígnu formu, keď sa následky môžu stať úplne nezvratné.

Pri horizontálnej polohe sa prietrže hernie riešia nezávisle. Ale niekedy sa vytvára v dôsledku cisárskeho rezu a stáva sa nekontrolovateľným, keď už je nevyhnutný lekársky zásah. Ďalej existuje akútna kŕčová bolesť, horúčka, hnačka, nevoľnosť, zvracanie.

Znaky prispievajú k zvýšeniu črevného tonusu spolu s maternicou a môžu viesť k potratu, predčasnému pôrodu.

Akékoľvek odchýlky od normy by mali byť príležitosťou na kontaktovanie gynekológa. Ženy by nemali byť ignorované ani menšie nepríjemné príznaky alebo vizuálne zmeny v pupku.

U detí

Najčastejším výskytom u dieťaťa od narodenia je pupočná kýla alebo tvrdé hrudky, ktoré nezmiznú pri pohmatu v pupočnej oblasti. Deti, ktoré sa nudia nohami, navyše odmietajú jesť. Tam sú koliky, nadúvanie. Existujú uškrtené a korigované prietrže. U chlapcov je to zvyčajne nepatrné, u dievčat to pupočné. V každom prípade je potrebné lekárske ošetrenie a pomoc chirurga.

Mamičky musia ošetriť pupočnú šnúru až štyrikrát antiseptickým úderom (chlorofylipt, furatsilín, Zelenka), až kým sa úplne nezhojí. Deti sa musia kúpať iba s pridaním slabého roztoku manganistanu draselného. Komplikácie, infekcie pupočnej zóny môžu viesť k rozvoju peritonitídy, sepsy, hlienu.

Terapeutické opatrenia

Techniky vyberie výlučne ošetrujúci lekár. Lieky je možné predpisovať podľa výsledkov diagnostiky, iných štúdií, testov, krvných a močových testov. Napríklad, ak sa zistí prietrž, je potrebná úprava, čo znamená chirurgický zásah. Hlavnou vecou nie je dať patológii šancu na ďalší rozvoj.

Okrem toho sa v prípade hernie u dojčiat v pupočnom kruhu odporúča masáž, kladenie dieťaťa častejšie na brucho, nanášanie medenej mince na pupok.

Recenzie žien sú také, že v niektorých prípadoch sa pupočná kýla vyrieši nezávisle. Hlavná vec je včasné začatie preventívnych alebo terapeutických opatrení.

U kojencov často spôsobuje prietržnosť zlá bandáž pupočníka alebo nahromadenie plynov. Stačí včas vykonať jednoduché manipulácie, ktoré, samozrejme, pomôžu vyhnúť sa komplikáciám a operáciám v budúcnosti..

Pri niektorých chorobách samozrejme výčnelok na pupku predstavuje smrteľné nebezpečenstvo:

 • peritonitídy;
 • aneuryzma brušnej aorty;
 • duodenitis;
 • zápal čreva, dvanástnik 12.

záver

Vyžaduje sa okamžitá pomoc odborníkov. Súcit, nedostatočná reakcia na výčnelok v bruchu zo strany rodičov môže mať nezvratné následky, smrť.

Lekári varujú! Šokujúca štatistika - zastavená, viac ako 74% kožných chorôb - príznak infekcie parazitmi (Acacida, Giardia, Toccocapa). Závady spôsobujú kolosálny antagonizmus a prvý trpí naším bezprostredným systémom, ktorý musí byť chránený pred rôznymi chorobami. Vedúci Parazitologického ústavu zdieľal tajomstvo, aby sa ich rýchlo zbavil a vyčistil ich kožu, ukazuje sa, že to stačí. Čítaj viac.

Ak existujú podozrivé príznaky vo forme rastu v oblasti pupka, hoci to bolí veľmi a zväčšuje sa, musíte sa okamžite poradiť s lekárom..

Príznak toho, aké patológie môžu byť hrudky v pupku

Kus v pupku je nebezpečný?

Pečať v blízkosti pupku je patologická zmena v tkanivách brušnej dutiny, ktorá je diagnostikovaná pri lekárskom alebo samovyšetrení kože brucha. Výskyt takýchto novotvarov môže vyvolať svalové napätie, rozvoj infekčných a zápalových procesov v tele, poruchy v brušnej dutine a onkologické ochorenia. Nájdenie hrudky v pupku nemôžete ignorovať. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, pretože životne dôležité orgány tráviaceho a vylučovacieho systému sa nachádzajú v brušnej (brušnej) zóne a nerovnováha v ich práci môže byť zdraviu nebezpečná..

Druhy pečatí a vlastnosti liečby

V závislosti od umiestnenia hrudky na koži brucha sa rozlišujú rôzne typy tuleňov s charakteristickými príznakmi, ktoré naznačujú vývoj rôznych patológií:

 1. Lipóm. Keď sú mazové žľazy blokované v podkožnom spojivovom tkanive brušnej dutiny, môže sa vytvoriť lipóm (bene) - benígna neoplazma, čo je hromadenie tukových buniek. Toto tesnenie je na dotyk mäkké, čo spôsobuje nepohodlie a bolesť pri dosiahnutí značnej veľkosti. Charakteristické rozdiely nádoru sú pomalý rast pri zachovaní pohyblivosti kože, neprítomnosť ložiskových zápalových a vylučovacích kanálikov. Vývoj lipómu môže spôsobiť narušenie metabolizmu, nevyvážená výživa, vystavenie stresu a dedičná predispozícia. Vzhľad takejto pečate si nevyžaduje kardinálny lekársky zásah. Nádor sa chirurgicky odstráni so značným zväčšením jeho veľkosti..
 2. Ateróm. Na pozadí upchávania vylučovacích kanálikov mazových žliaz sa môže v pupočnej oblasti vyskytnúť ateróm - elastická, hustá, spájkovaná cysta s veľkosťou pokožky 1 až 3 cm. Ateróm je charakterizovaný prítomnosťou zápalového procesu a rýchlym rastom nádoru s výskytom intenzívnej bolesti v pupku. Nádor môžete odstrániť iba chirurgickým zákrokom v lokálnej anestézii..
 3. Dermatofibrosarcoma. Zhubné nádory s veľkosťou od 2 mm do 15 cm, ktoré sa najčastejšie vyvíjajú u mužov a žien vo veku 20 až 35 rokov. V počiatočnej fáze vyzerá nádor ako mobilný bezbolestný lipóm alebo jazva s červenohnedým hladkým povrchom. V ďalších štádiách patogenézy sa na povrchu kože pri nádorových atrofiách objavuje erózia. Nádor môže klíčiť a môže ovplyvniť vnútorné orgány, preto je dôležité včas diagnostikovať a odstrániť dermatofibrosarkóm. Odstráňte zhubné zhusťovanie chirurgicky.
 4. Divertikulitída. Divertikula sa môže v črevných stenách tvoriť - vakovité výčnelky s veľkosťou 1 až 2 cm, v ktorých sa hromadí zvyšky prevareného jedla, čím sa vytvárajú priaznivé podmienky pre rast patogénnej mikroflóry. Výsledkom je divertikulitída - zápalový proces sprevádzaný všeobecnou slabosťou, horúčkou, rozrušenou stoličkou a tvorbou bolestivého veľkého tesnenia (do 12 cm) v blízkosti pupka na ľavej strane. Zápal môže byť vyvolaný podvýživou, prítomnosťou hlístových invázií, narušením tónu hladkých svalov čreva súvisiacim s vekom a dedičnou predispozíciou k tráviacim problémom. Na liečbu sa používajú antibiotiká. Vo fáze zanedbávania choroby môže byť nevyhnutný chirurgický zákrok.
 5. Pupočná prietrž. Masívne bolestivé zhutnenie nad pupkom môže byť prejavom pupočnej kýly - choroby, pri ktorej časti väčšieho omentum alebo čreva vyčnievajú cez pupočník cez pupočníkový prsteň. Kýla sa vyskytuje v prítomnosti defektov v brušnej dutine, ako aj na pozadí nadmernej fyzickej námahy, chronickej zápchy a obezity. Ochorenie je často sprevádzané nevoľnosťou, plynatosťou, zvracaním. Diagnostikovať pupočníkovú herniu v raných štádiách vývoja môže byť iba lekár s externým vyšetrením pečate, potvrdené ultrazvukom, gastroskopiou a röntgenovými lúčmi. Prietrž môžete odstrániť chirurgicky.
 6. Aneuryzma brušnej aorty. Pulzujúca pevná pečať pri pupku vpravo môže byť znakom brušnej aortálnej aneuryzmy - nebezpečná choroba, ktorá je expanziou, rednutím a následným roztrhnutím stien. Ochorenie je sprevádzané tupou bolesťou brucha, ktorá sa tiahne dozadu. Na liečenie aneuryziem do veľkosti 5 cm sa používajú ACE inhibítory, beta-blokátory a antagonisty vápnika. Vo fáze zanedbávania je indikovaný chirurgický zákrok..
 7. Hydronefróza. Ide o hromadenie moču v obličkovej panve s následnou atrofiou týchto orgánov. Charakteristickým príznakom choroby je tvorba tuleňov v pupku (v závislosti od umiestnenia postihnutého orgánu sa vpravo alebo vľavo vyvíja subkutánna hrudka). Chirurgicky liečiť hydronefrózu.
 8. Krútenie maternice. Patológia sa najčastejšie prejavuje u žien s adhéziou v brušnej dutine. Pečať je lokalizovaná na pravej alebo ľavej strane pupka, jej vzhľad je sprevádzaný silnou bolesťou, nevoľnosťou a zvracaním. Krútenie maternicových koncov je možné liečiť iba chirurgickým zákrokom.
 9. Vaječníková cysta. Ak cysta dosiahne veľkú veľkosť, môže sa cítiť vo forme podkožného uzáveru. Rast nádoru je sprevádzaný menštruačnými nepravidelnosťami, bolesťou brucha. Vhodnosť konzervatívnej alebo chirurgickej liečby závisí od typu novotvaru.
 10. Metastázy rakoviny. Rakovina žalúdka v neskorých štádiách patogenézy môže produkovať metastázy lokalizované v pupku - malé bezbolestné subkutánne uzávery s nerovnými okrajmi. Toto ochorenie je potrebné liečiť chirurgicky.

Ak je pevne pri pupku a výskyt podkožných uzáverov je sprevádzaný bolestivými pocitmi a nevoľnosťou alebo je bez príznakov, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Iba lekár môže diagnostikovať príčiny, ktoré vyvolali výskyt hustých podkožných hrčiek, a môže predpísať efektívny liečebný režim na základe vyšetrenia, palpácie nádoru a vyšetrenia laboratórnych výsledkov..

Pečať pri pupku

Utesnenie v blízkosti pupku je bežným javom u ľudí v každom veku. A to je pochopiteľné, pretože v retroperitoneálnom priestore existuje veľa systémov a orgánov (slezina, žalúdok, žlčník, hrubé črevo, jejunum, ileum, veľký omentum, horná časť obličiek a močovodu, tráviaci a močový systém). Každý orgán môže zlyhať, prejaviť sa ako bolesť, opuch, opuch, zhutnenie v určitej oblasti brucha.

Nie je desivé, ak je výčnelok spôsobený svalovým napätím. Ak sa objaví nadúvanie, rovinnosť samostatnej časti brucha, iné príznaky (kolika, hnačka, vracanie, vysoká horúčka), potom stojí za to navštíviť lekára, podstúpiť vyšetrenie.

Výčnelok nie je zrejme ani zďaleka neškodný - je to signál, že je potrebné prijať naliehavé opatrenia, aby sa následným komplikáciám zabránilo. Najčastejšie sa nachádzajú na pravej strane brucha. Zvážte príčiny vzhľadu zo všetkých strán: sprava, vľavo, hore, dole a keď je potrebné urgentné ošetrenie. Už nie je možné otáľať sa chodením k lekárom.

Napravo

Vpravo tesne nad strednou časťou brucha sa nachádza: pravá oblička, stúpajúca dvojbodka.

Tesnenie pri pupku napravo, bolesť a nepohodlie sa môžu objaviť v dôsledku nasledujúcich provokujúcich faktorov:

 1. Zápal slepého čreva, s výskytom problémov a zápal slepého čreva s posunutím doprava. Zvyčajne to spôsobuje ťažkosti s akútnou bolesťou sprevádzané horúčkou a nevoľnosťou. Pacienti musia okamžite navštíviť lekára.
 2. Lipóm ako benígne ochorenie alebo v dôsledku zablokovania mazových žliaz. Nádor, jemný na dotyk, sa môže zväčšiť a môže sa mierne valiť pod kožu. Vyžaduje sa operácia odstránenia.
 3. Ateróm vo forme cysty do priemeru 3 cm, pevne pripájaný na pokožku. Možno, že vzhľad tmavé škvrny uprostred brucha, ako skutočnosť zablokovania žľazy. Ateróm má zápalový priebeh, takže príznaky sú horúčava na dotyk, bolesť miesta. Vyžaduje sa chirurgický zákrok.
 4. Fibrosarkóm je malígny nádor s priemerom 2 až 15 mm. Vyzerá to ako hladká jazva (tubercle) na pokožke, pohyblivá a bolestivá. Miesto v strednej časti peritoneálneho námestia je napäté, v priebehu času atrofuje a môže sa poškodiť, narušiť. Vyžaduje sa chirurgické odstránenie.
 5. Divertikulitída je typ prietrže s hromadením črevného obsahu v priebehu vývoja zápalového procesu. Provokatéri - infekcie červami, dedičnosťou, podvýživou, zníženým svalovým tonom. Príznaky - narušená stolica, výtok s krvnými časticami, horúčka, bolesť v zapálenej oblasti. Liečba - antibiotiká alebo chirurgický zákrok.

Left

Ak rozdelíte brušnú dutinu na 4 zóny, na ľavej strane sú: obličková brána, močovod, omentum, črevá, črevné slučky.

Prečo je pečať pri pupku vľavo:

 1. Obštrukcia čriev s výskytom stabilného asymetrického nadúvania, zvracania, tvorby plynu v stenách hrubého čreva, zadržiavanie stolice.
 2. Aneuryzma brušnej aorty s výčnelkom, rozšírením stien. Je častejšia u mužov. Príčinami sú hypertenzia, ateroskleróza, zlé návyky, infekcia. Na ľavom pobrušnici je tupá bolesť s návratom do spodnej časti chrbta. Liečba - lieky, v pokročilých prípadoch - chirurgický zákrok.
 3. Hydronefóza je ochorenie obličiek, ktoré vedie k hromadeniu moču v panve. Príčinami sú urolitiáza, nádor, adenóm prostaty u mužov, gynekologické patológie u žien. Diagnóza s ľavostrannou hydronefrózou s prihliadnutím na postihnutú obličku vľavo. Príznaky - zvýšený tlak a teplota, kolika v dolnej časti chrbta, ťažký odtok moču s ďasnami, pálenie.

Vypukliny, bolesť pri močení sa často vyskytujú u mužov s infekciou močových ciest, vývojom chorôb - cystitída, prostatitída, uretritída, pyelonefritída. Možné podráždenie žalúdočnej sliznice s nafúknutím, kolika v ľavom bruchu.

Kolika, nevoľnosť, vracanie, horúčka môžu naznačovať problémy s pankreasom. Kalenie v pobrušnici naznačuje:

 • pruh
 • fistula pupočníkového krúžku;
 • rozvoj cysty;
 • nadúvanie stien tenkého čreva;
 • návrat metastázy do pupka pri rakovine žalúdka.

Takéto kalenie môže byť mimoriadne nebezpečné. Lekári neodporúčajú nechať sa unášať a váhať podstúpiť vyšetrenie. Najmä s výskytom zvláštneho nepohodlia a charakteristických znakov, bez ohľadu na umiestnenie v bruchu.

Zhora

V ľavej hornej časti pobrušnice sa nachádza slezina, bránica, žalúdok, pankreas, črevné slučky. Niektoré choroby môžu viesť k zväčšeniu veľkosti sleziny až do jej prasknutia. Príčinou môže byť zranenie alebo úder, keď je pozorovaná silná bolesť, modrastá pečať pri pupku zhora.

Iné príčiny nepohodlia:

 • peritonitídy;
 • perforácia žalúdočných vredov;
 • podráždenie slizníc alebo rakovina žalúdka, črevo 12 pesto;
 • prasknutie, napínanie tkanív brušnej aorty;
 • inverzia sigmoidného hrubého čreva;
 • črevný opuch;
 • Crohnova choroba.

Zdola

Pečať v blízkosti pupka dole sa pozoruje, ak je:

 • priškrtená prietrž;
 • vyčnievanie sigmoidného hrubého čreva;
 • prasknutie stien divertikula;
 • zápal panvových orgánov u žien;
 • črevná obštrukcia v dolných častiach;
 • zvýšená tvorba plynu v stenách hrubého čreva;
 • lokalizácia nádoru v genitáliách u mužov.

Vyvolajte hrudku v dolnom brušnom segmente: IBS, zápal čriev, kompresia nervami (siahajúca od chrbtice), pohyb po močovode obličkového kameňa.

Problémy žien

Patológie alebo príčiny vzniku hrče u žien majú často gynekologický charakter. Lekári neodporúčajú čakať, kým sa neobjavia závažné koliky, iné príznaky patológie: nevoľnosť, krvný výtok a ísť na kliniku.

U žien vyvoláva nádor v bruchu:

 • adhezívny proces v maternicovej dutine;
 • krútenie príveskov, keď je pozorovaná pečať na ľavej, pravej strane pupku, nevoľnosť, zvracanie, pulzujúca bolesť, ak už nie je potrebný chirurgický zákrok;
 • ovariálna cysta so zhutnením, keď nádor dosiahne pôsobivú veľkosť;
 • menštruačné nepravidelnosti.

Liečba bude úplne závisieť od typu, veľkosti novotvarov - konzervatívnych alebo chirurgických.

Švy u žien často stvrdnú po cisárskom reze. Hrudka, ktorá nie je vždy vytvorená, naznačuje patológiu. Ale cisársky rez je zložitá operácia, pri ktorej lekári musia rezať tkanivo v pobrušnici. Ďalej - pripevnite med. Materiály a tkaniny - šité ligatúrou.

Švy počas obdobia zotavenia sú pokryté jazvovým tkanivom, ale niekedy dôjde k rastu peritonea v dôsledku autoimunitnej reakcie, použitia materiálov nízkej kvality, infekcie tkanív a vzniku abscesu pod kožou..

Je to hnisanie, ktoré sa môže stať nebezpečným javom v prípade poškodenia tkaniva pod kožou, odumretia buniek, zmiešania odumretého tkaniva s keratinizovanými časticami pokožky. Baktérie, ktoré môžu viesť k infekcii, modifikácii štruktúr a zhusteniu tkaniva, sú možné. Okrem toho sa v prostrednom štvorci pobrušnice objavuje svrbenie, pálenie a sasanka.

Rozdeľovanie lymfatických kanálov počas operácie môže tiež viesť k hrudke nad stehom. V prípade nezvýšenia poškodeného lymfatického kanála sa pozoruje pohyb tekutín, ktorý sa dostáva do voľného priestoru v peritoneálnej dutine vyplnenej lymfografiou..

Podobný jav sa môže vyskytnúť po laparoskopii v prípade zle vykonanej operácie na maternici doplnkov. Tak či onak sa pitvané tkanivá v peritoneálnej dutine zošijú a zošijú spolu so vláknami. Nedostatočná kvalita alebo neskúsenosť, nedbanlivosť chirurga spôsobuje komplikácie, infekciu rán a švov, vývoj bakteriálnej infekcie.

V najlepšom prípade sa jazvové tkanivo tvorí pod kožou, v najhoršom prípade aktívna reprodukcia buniek v tejto oblasti, tvorba keloidnej jazvy v dôsledku infekcie, rozvoj zápalu..

Ženy musia po operácii starostlivo sledovať stehy:

 • dodržiavať preventívne opatrenia a pokyny lekárov;
 • švy pravidelne ošetrujte antiseptickými roztokmi. Fukortsin, Zelenka);
 • nalepte náplasť na povrch spoja.

Prebudenia by mali byť príležitosťou na urgentnú návštevu u gynekológa: silná bolesť a kolika v mieste rezu, vytekanie sasanky z rany so závažným zápachom hniloby, horúčky, sčervenania a opuchu v šijacích miestach, vypúšťanie nepríjemného vaginálneho krvácania s svrbením, pálením, bolesťou.

Vyžaduje sa vyšetrenie a pravdepodobne operácia na vyčistenie kĺbov v prípade hnisania.

tehotenstvo

Ako plod rastie, pokožka žien sa počas tehotenstva napína, ale určité napätie pobrušnice nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo. To je často spôsobené nedostatočne vyvinutými brušnými svalmi, nadmerným stresom.

Dôvody sú niekedy:

 • zápal slepého čreva sprevádzaný kolikou, bolesťou;
 • gastroduodenitída s bolesťou v hornom štvorci pobrušnice;
 • cystitída s výskytom pálenia, bolesti pri močení, zadržiavanie a stagnácia moču;
 • pupočnej kýly, ako častý výskyt v popôrodnom období s výskytom výčnelkov.

Aj keď výčnelok neubližuje a nespôsobuje veľa nepohodlia, musíte sa poradiť s lekárom. Napríklad v prípade onkológie nádor nebolí a nemusí sa dlho prejavovať. Medzitým je nebezpečné prechod na rakovinu a malígnu formu, keď sa následky môžu stať úplne nezvratné.

Pri horizontálnej polohe sa prietrže hernie riešia nezávisle. Ale niekedy sa vytvára v dôsledku cisárskeho rezu a stáva sa nekontrolovateľným, keď už je nevyhnutný lekársky zásah. Ďalej existuje akútna kŕčová bolesť, horúčka, hnačka, nevoľnosť, zvracanie.

Znaky prispievajú k zvýšeniu črevného tonusu spolu s maternicou a môžu viesť k potratu, predčasnému pôrodu.

Akékoľvek odchýlky od normy by mali byť príležitosťou na kontaktovanie gynekológa. Ženy by nemali byť ignorované ani menšie nepríjemné príznaky alebo vizuálne zmeny v pupku.

U detí

Najčastejším výskytom u dieťaťa od narodenia je pupočná kýla alebo tvrdé hrudky, ktoré nezmiznú pri pohmatu v pupočnej oblasti. Deti, ktoré sa nudia nohami, navyše odmietajú jesť. Tam sú koliky, nadúvanie. Existujú uškrtené a korigované prietrže. U chlapcov je to zvyčajne nepatrné, u dievčat to pupočné. V každom prípade je potrebné lekárske ošetrenie a pomoc chirurga.

Mamičky musia ošetriť pupočnú šnúru až štyrikrát antiseptickým úderom (chlorofylipt, furatsilín, Zelenka), až kým sa úplne nezhojí. Deti sa musia kúpať iba s pridaním slabého roztoku manganistanu draselného. Komplikácie, infekcie pupočnej zóny môžu viesť k rozvoju peritonitídy, sepsy, hlienu.

Terapeutické opatrenia

Techniky vyberie výlučne ošetrujúci lekár. Lieky je možné predpisovať podľa výsledkov diagnostiky, iných štúdií, testov, krvných a močových testov. Napríklad, ak sa zistí prietrž, je potrebná úprava, čo znamená chirurgický zásah. Hlavnou vecou nie je dať patológii šancu na ďalší rozvoj.

Okrem toho sa v prípade hernie u dojčiat v pupočnom kruhu odporúča masáž, kladenie dieťaťa častejšie na brucho, nanášanie medenej mince na pupok.

Recenzie žien sú také, že v niektorých prípadoch sa pupočná kýla vyrieši nezávisle. Hlavná vec je včasné začatie preventívnych alebo terapeutických opatrení.

U kojencov často spôsobuje prietržnosť zlá bandáž pupočníka alebo nahromadenie plynov. Stačí včas vykonať jednoduché manipulácie, ktoré, samozrejme, pomôžu vyhnúť sa komplikáciám a operáciám v budúcnosti..

Pri niektorých chorobách samozrejme výčnelok na pupku predstavuje smrteľné nebezpečenstvo:

 • peritonitídy;
 • aneuryzma brušnej aorty;
 • duodenitis;
 • zápal čreva, dvanástnik 12.

záver

Vyžaduje sa okamžitá pomoc odborníkov. Súcit, nedostatočná reakcia na výčnelok v bruchu zo strany rodičov môže mať nezvratné následky, smrť.

Lekári varujú! Šokujúca štatistika - zastavená, viac ako 74% chorôb kože - príznak infekcie parazitmi (Acacida, Giardia, Toccocapa). Závady spôsobujú kolosálny antagonizmus a prvý trpí naším bezprostredným systémom, ktorý musí byť chránený pred rôznymi chorobami. Vedúci Parazitologického ústavu zdieľal tajomstvo, aby sa ich rýchlo zbavil a vyčistil ich kožu, ukazuje sa, že to stačí. Čítaj viac.

Ak existujú podozrivé príznaky vo forme rastu v oblasti pupka, hoci to bolí veľmi a zväčšuje sa, musíte sa okamžite poradiť s lekárom..

Príznak toho, aké patológie môžu byť hrudky v pupku

Malá formácia v pupku alebo v oblasti vedľa neho, podobne ako hrudka, je patológia, ktorá si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Môže to byť spôsobené chirurgickými zákrokmi, zápalovými chorobami a vrodenými poruchami, ak hovoríme o novorodencovi. Existuje veľa dôvodov na vznik patológie a každá z nich má špecifické príznaky..

Dôvody vzniku hrbolčekov vpravo

V pravej zóne brucha je oblička, stúpajúca dvojbodka je v oblasti napravo od pupku. Medzi faktory, v dôsledku ktorých sa hrudka vytvára u dospelého v pupku alebo mierne doprava, sú:

 • Zápal slepého čreva. Zriedka sa prejavuje vonkajšími uzávermi, vyskytujú sa však prípady s tvorbou kužeľov v pravej zóne. Zápal slepého čreva sa vyskytuje s akútnou bolesťou, horúčkou, nevoľnosťou a zvracaním, možné sú poruchy stolice.
 • Lipóm. Táto benígna masa je tvorená proti zablokovaniu mazových žliaz. U žien, mužov a detí dochádza k bezbolestnému zhutneniu pupka. Úplná operácia však vyžaduje jednoduchú operáciu..
 • Ateróm. Cysta dosahujúca priemer 3 cm. Tesne na koži. Prebieha ako zápalová reakcia, bolestivá a na dotyk horúca.
 • Fibrosarkómu. Zhubný nádor s priemerom 1,5 cm. Vyzerá ako hladká jazva, bolestivá a pohyblivá. Možné kôry a erózie.
 • Divertikulitída typu prietrže. Tvorí sa hromadením črevného obsahu. Pri divertikulitíde sa črevná slučka zvyšuje a presahuje hranice. Za príčinu patológie sa považujú rôzne faktory: výživa, svalová hypotenzia a parazitárna infekcia. Zapálená oblasť je bolestivá.

Väčšina novotvarov, ktoré majú formu kužeľov, vyžaduje chirurgické odstránenie.

Príčiny kužeľov sa posúvali doľava

V ľavej zóne sú obličkové brány, črevá, omentum, žalúdok a močovod. Z tohto hľadiska je vzdelávanie pupkov u žien a mužov najčastejšie diagnostikované z týchto dôvodov:

 • Črevná obštrukcia. Môže sa prejavovať nerovnomerným nadúvaním a uzlovými formáciami. Ďalej je tu zvracanie, plynatosť, predĺžené zadržiavanie stolice.
 • Aneuryzma brušnej aorty. Vypuknutie nastáva v dôsledku rozšírenia stien veľkej lode. U mužov je najčastejšie pozorované zhutnenie v dôsledku aterosklerózy, hypertenzie a infekcií..
 • Hydronefróza. Poškodenie obličiek, pri ktorom sa moč hromadí v panve. U žien je pozorovaný pri adenóme prostaty, nádoroch, urolitiáze a gynekologických poruchách u žien..

U mužov môže vzniknúť novotvar s akútnymi infekciami močových ciest, prostatitída, cystitída a pyelonefritída..

Umiestnenie lopty vo vnútri pupka

Ak sa hrbolček vytvoril priamo v pupku, naznačuje to vývoj takej bežnej patológie, ako je pupočná kýla. Keď je zvieraná, má akútna bolesť, stuhnutosť. Rana môže byť tiež znakom pupočníkovej prstenca. Po laparoskopii je často v pupku tesnenie - v dôsledku nesprávneho hojenia vpichu..

Medzi ďalšie dôvody patria:

 • tvorba cýst;
 • nadúvanie tenkého čreva;
 • metastázy spojené s rakovinou žalúdka alebo iných orgánov nachádzajúcich sa v blízkosti.

Pevné rany v pupku predstavujú nebezpečenstvo, ktoré je potrebné vyšetriť. Kompletná diagnóza pomôže zistiť príčiny nádoru.

Tvarovanie spodnej časti pupka

Ak sa objaví hrbolček pod pupkom alebo v dolnej časti prstenca, znamená to, že došlo k týmto patológiám:

 • prasknutie stien divertikula;
 • štipľavá hernia sac;
 • vyčnievanie sigmoidného hrubého čreva;
 • nádorov;
 • črevná obštrukcia.

Predĺžená prietrž a ďalšie kónické výrastky môžu byť spôsobené dlhotrvajúcimi zápchami a poruchami stolice, charakteristickými pre IBS, zápalom čriev, patológiou nervov vystupujúcich z chrbtice..

Príčiny zhutnenia u detí

Ak sa lopta vytvorila v pupku novorodenca, je to znak kýly. Vyzerá to ako pevné tesnenie, ktoré si zachováva svoj tvar po prehmataní. Vývoj prietrže môže byť podozrivý z nálady, častého pohybu nôh, odmietnutia jedla. Malý pacient trpí kolikou a ťažkým nadúvaním. U chlapcov je tak obyčajná priľahlá kýla.

Diagnóza vytvoreného kužeľa

Na rozlíšenie hrbole od prietrže a nádoru musíte podstúpiť plnohodnotnú diagnózu pozostávajúcu z inštrumentálnych vyšetrení a analýz. Začnú vyšetrenie lekárom - palpátom špecialistom a vykoná predbežnú diagnostiku. Pri úvodnom vyšetrení existuje vysoká pravdepodobnosť, že lekár identifikuje prietrž a môže okamžite predpísať liečbu.

Medzi inštrumentálne metódy rozlišujeme: röntgen, ultrazvuk na identifikáciu poškodenia orgánov, CT, röntgen, angiografia, kolonoskopia s podozrením na črevnú patológiu. Ak sa lekár domnieva, že existujú problémy so žalúdkom, vyžaduje sa FGDS..

Z laboratórnych testov - biochémia krvi, všeobecné vyšetrenie krvi a moču, ako aj biopsia nádorového tkaniva. Iné testy sa robia zriedka, iba s rozšíreným obrazom patológie, ak je spojený s hormónmi alebo inými oblasťami.

Diagnóza je neoddeliteľnou fázou, bez ktorej nie je možné zvoliť si vhodný liečebný režim. Ak vyšetrenie ignorujete a začnete s liečbou doma, môžete zhoršiť svoj vlastný stav. Je prísne zakázané zaobchádzať s novorodencami samostatne.

Liečebné metódy

Liečba kužeľov v pupku do značnej miery závisí od preukázanej príčiny. V niektorých prípadoch je nutná lieková terapia bez chirurgického zákroku. U iných, napríklad pri porušení prietrže alebo obštrukcie čriev, je potrebná chirurgická pomoc.

Osobitná pozornosť si vyžaduje pupočníkovú prietrž nájdenú u novorodencov:

 • po nastavení a vykonaní operácie sa dieťaťu predpíše terapeutická masáž;
 • antibiotická terapia sa často vykonáva na prevenciu komplikácií;
 • v nemocnici pokračuje terapia s použitím liekov, kým je dieťa stabilné.

Ak sa zistí divertikulitída dospelých, apendicitída, akútne črevné patológie, vyžaduje sa aj nemocničná starostlivosť. Obzvlášť nebezpečné sú také podmienky, ako je vytvorenie aneuryzmy brušnej aorty - kedykoľvek to môže prasknúť a viesť k smrti.

Aby sa zabránilo fistule a ofalhalitíde u novorodencov, je potrebné ošetriť pupočnú ranu furatsilinom alebo brilantnú zelenú. A aby sa eliminovalo riziko prietrže, je dôležité monitorovať stolicu dieťaťa a predchádzať zápche.

V detstve sú obzvlášť nebezpečné bičovitá prietrž, zápalové a infekčné lézie pupočnej zóny. Ak sa nelieči, rýchlo sa presunú na prednú brušnú stenu a spôsobia zápal orgánov a dokonca sepsu s peritonitídou.

Náraz do pupku

Dôvody vzniku hrbolčekov vpravo

V pravej zóne brucha je oblička, stúpajúca dvojbodka je v oblasti napravo od pupku. Medzi faktory, v dôsledku ktorých sa hrudka vytvára u dospelého v pupku alebo mierne doprava, sú:

 • Zápal slepého čreva. Zriedka sa prejavuje vonkajšími uzávermi, vyskytujú sa však prípady s tvorbou kužeľov v pravej zóne. Zápal slepého čreva sa vyskytuje s akútnou bolesťou, horúčkou, nevoľnosťou a zvracaním, možné sú poruchy stolice.
 • Lipóm. Táto benígna masa je tvorená proti zablokovaniu mazových žliaz. U žien, mužov a detí dochádza k bezbolestnému zhutneniu pupka. Úplná operácia však vyžaduje jednoduchú operáciu..
 • Ateróm. Cysta dosahujúca priemer 3 cm. Tesne na koži. Prebieha ako zápalová reakcia, bolestivá a na dotyk horúca.
 • Fibrosarkómu. Zhubný nádor s priemerom 1,5 cm. Vyzerá ako hladká jazva, bolestivá a pohyblivá. Možné kôry a erózie.
 • Divertikulitída typu prietrže. Tvorí sa hromadením črevného obsahu. Pri divertikulitíde sa črevná slučka zvyšuje a presahuje hranice. Za príčinu patológie sa považujú rôzne faktory: výživa, svalová hypotenzia a parazitárna infekcia. Zapálená oblasť je bolestivá.

Na liečbu papilomavostí naši čitatelia úspešne použili Papilight. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Väčšina novotvarov, ktoré majú formu kužeľov, vyžaduje chirurgické odstránenie.

Príčiny pečate v blízkosti pupka

Dôvody objavenia sa tuleňov v pupku sú rôzne patológie, ktoré pokrývajú rôzne tkanivá a systémy tela.

Pupočná prietrž

Tvrdý opuch nad pupkom, ktorý zmizne, keď človek leží v ľahu. Črevné slučky obvykle vyčnievajú z brušnej steny blízko pupočného krúžku.

Existuje patológia kvôli nedostatkom v brušných svaloch, neúspešným chirurgickým zákrokom, obezite, konštantnej zápche, fyzickému preťaženiu, nadmernému zaťaženiu pri zdvíhaní ťažkých predmetov. Chorá osoba pociťuje bolesť, cíti nutkanie zvracať, opuchy žalúdka, vyskytuje sa zápcha.

Kýla výrazne vystupuje z brucha s kašľom a fyzickou aktivitou. Ak dôjde k porušeniu časti čreva, ktorá sa vynára z brušnej dutiny, vyvíja sa obštrukcia čreva.

divertikulitída

Vypuknutie čreva, symptómová hernia. Na vnútorných stenách čreva sa tvoria prehĺbenia vyplnené hnilobnými časticami nestráveného jedla. V týchto depresiách sa usadia patogénne baktérie a huby..

Choroba je spôsobená podvýživou, nedostatočnou prítomnosťou vlákniny v potrave, zápalovými reakciami v črevách, hlístami, zníženým tonom črevných svalov, dedičnou predispozíciou.

U chorého je stlačenie zvyčajne zaznamenané naľavo od pupka.

Príznaky choroby sú bolesť, horúčka, hnačka prerušená zápchou, výkaly krvou.

Svrbenie pupka: príčiny;

Svrbenie vezikúl na prstoch;

Vredy na koži tela.

Lipóm

Benígny subkutánny nádor pozostávajúci z tukového tkaniva. Nádor sa vyskytuje v dôsledku metabolických porúch, podvýživy, neustáleho stresu, genetickej predispozície.

Lipóm je mäkký rast, ktorý sa po stlačení ľahko valí pod kožu a nesprevádza ho bolesť. Rastie veľmi pomaly, ale ak dosiahne veľkú veľkosť, odporúča sa odstrániť.

onkológia

Ak sa vo vrstvách kože v oblasti pupka vyskytuje solídny opuch, ktorý nespôsobuje bolesť, potom sa oplatí navštíviť onkológa. Možno sa vyvinie malígny nádor - dermatofibrosarkóm.

Pokožka nad tvorbou nádoru stmavne, olupuje a tuberkuluje. Nádor môže rásť až do priemeru 15 cm. Na začiatku choroby sa na koži objavia vredy a kôry, zhubné tkanivá dorastajú hlboko do tela a zachytávajú vnútorné orgány.

ateróm

Cysta, ktorá sa tvorí po upchatí mazovej žľazy. Hustý, spojený s okolitými tkanivami, zapálený, veľmi bolestivý rast rýchlo rastie. Rastie až do priemeru 3 cm, čo spôsobuje vážne nepohodlie.

Krútenie vaječníkov

Patológia sa vyskytuje u žien najčastejšie kvôli prítomnosti mnohých adhézií v brušnej dutine. Pečať je vytvorená napravo alebo naľavo od pupku, na palpácii sa cíti dobre.

Prídavky maternice sa krútia hlavne u tehotných žien, spôsobujú neznesiteľnú bolesť v dolnom bruchu, nutkajú zvracať.

Rozšírenie močového mechúra

S touto patológiou sa pečať vytvára najprv v dolnom bruchu, ale postupne sa rozširuje k pupku. Opuch močového mechúra je príznakom závažného ochorenia, pri ktorom je narušený odtok moču..

Vaječníková cysta

Na pravej alebo ľavej strane pupka sa ľahko cíti veľká cystická hmota. Ženy majú silnú bolesť v podbrušku, menštruačný cyklus je narušený.

Výber terapie je určený štruktúrou a veľkosťou cysty. Používa sa lekárske ošetrenie aj chirurgický zákrok..

Aneuryzma brušnej aorty

Nebezpečná patológia, pozorovaná hlavne u mužov.

Steny krvných ciev sa rozširujú a začínajú sa vybúvať z brušnej dutiny.
Zlé návyky, zranenia brucha, ateroskleróza, infekčné choroby, vysoký krvný tlak sú provokatérmi patológie..

Chorá osoba pociťuje bolesť vľavo od pupka av dolnej časti chrbta.

Omphalitis

Zápal pupočnej rany, pupočného krúžku, krvných ciev v pupku, spôsobený bakteriálnou infekciou. Najčastejšie diagnostikovaná u novorodencov.

Zápalová reakcia vyvoláva hromadenie hnisu v pupočníkovej rane, v dôsledku čoho vzniká hnisavý výrastok. Patológia môže byť komplikovaná peritonitídou, sepsou a inými nebezpečnými javmi..

Rakovina žalúdka

Vo veľkej väčšine prípadov je toto ochorenie komplikované metastázami, ktoré vyzerajú ako malé husté výrastky v blízkosti pupka, nesprevádzané bolesťou..

Crohnova choroba

Chronická zápalová patológia tráviaceho traktu, ktorá je nejasného pôvodu, sprevádzaná granulomatóznymi léziami určitých častí žalúdka a čriev..

S chorobou v dolnej časti brucha napravo od pupku často tvoria špecifické pečate. Pacientka má v pupku intenzívnu paroxyzmálnu bolesť.

duodenitída

Zápal slizníc dvanástnika, diagnostikovaný hlavne u mužov. S chorobou napravo od pupku môžete pocítiť pečať valcovitého tvaru.

Nemocný pociťuje bolesť, slabosť, cíti závraty, hojne tečie sliny, dochádza k zvracaniu so žlčovými hmotami, vyschnutím ústnej dutiny a zvýšením krvného tlaku..

zápal slepého čreva

Pri zápale slepého čreva dochádza v žalúdku k silnej bolesti. Pocity bolesti sa zosilňujú, zachytávajú celé brucho. Tesnenie je uvedené nad pupkom pod lyžičkou. Lekársky špecialista môže cítiť zápalový proces slepého čreva.

hydronefróza

Zvýšenie renálnej panvy spôsobené porušením odtoku moču. Umiestnenie pečate závisí od toho, či je choroba obličiek chorá - pravá alebo ľavá. Plomby môžu byť umiestnené vpravo a vľavo a na oboch stranách pupka.

Na liečbu papilomavostí naši čitatelia úspešne použili Papilight. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Druhy pečatí a vlastnosti liečby

V závislosti od umiestnenia hrudky na koži brucha sa rozlišujú rôzne typy tuleňov s charakteristickými príznakmi, ktoré naznačujú vývoj rôznych patológií:

 1. Lipóm. Keď sú mazové žľazy blokované v podkožnom spojivovom tkanive brušnej dutiny, môže sa vytvoriť lipóm (bene) - benígna neoplazma, čo je hromadenie tukových buniek. Toto tesnenie je na dotyk mäkké, čo spôsobuje nepohodlie a bolesť pri dosiahnutí značnej veľkosti. Charakteristické rozdiely nádoru sú pomalý rast pri zachovaní pohyblivosti kože, neprítomnosť ložiskových zápalových a vylučovacích kanálikov. Vývoj lipómu môže spôsobiť narušenie metabolizmu, nevyvážená výživa, vystavenie stresu a dedičná predispozícia. Vzhľad takejto pečate si nevyžaduje kardinálny lekársky zásah. Nádor sa chirurgicky odstráni so značným zväčšením jeho veľkosti..
 2. Ateróm. Na pozadí upchávania vylučovacích kanálikov mazových žliaz sa môže v pupočnej oblasti vyskytnúť ateróm - elastická, hustá, spájkovaná cysta s veľkosťou pokožky 1 až 3 cm. Ateróm je charakterizovaný prítomnosťou zápalového procesu a rýchlym rastom nádoru s výskytom intenzívnej bolesti v pupku. Nádor môžete odstrániť iba chirurgickým zákrokom v lokálnej anestézii..
 3. Dermatofibrosarcoma. Zhubné nádory s veľkosťou od 2 mm do 15 cm, ktoré sa najčastejšie vyvíjajú u mužov a žien vo veku 20 až 35 rokov. V počiatočnej fáze vyzerá nádor ako mobilný bezbolestný lipóm alebo jazva s červenohnedým hladkým povrchom. V ďalších štádiách patogenézy sa na povrchu kože pri nádorových atrofiách objavuje erózia. Nádor môže klíčiť a môže ovplyvniť vnútorné orgány, preto je dôležité včas diagnostikovať a odstrániť dermatofibrosarkóm. Odstráňte zhubné zhusťovanie chirurgicky.
 4. Divertikulitída. Divertikula sa môže v črevných stenách tvoriť - vakovité výčnelky s veľkosťou 1 až 2 cm, v ktorých sa hromadí zvyšky prevareného jedla, čím sa vytvárajú priaznivé podmienky pre rast patogénnej mikroflóry. Výsledkom je divertikulitída - zápalový proces sprevádzaný všeobecnou slabosťou, horúčkou, rozrušenou stoličkou a tvorbou bolestivého veľkého tesnenia (do 12 cm) v blízkosti pupka na ľavej strane. Zápal môže byť vyvolaný podvýživou, prítomnosťou hlístových invázií, narušením tónu hladkých svalov čreva súvisiacim s vekom a dedičnou predispozíciou k tráviacim problémom. Na liečbu sa používajú antibiotiká. Vo fáze zanedbávania choroby môže byť nevyhnutný chirurgický zákrok.
 5. Pupočná prietrž. Masívne bolestivé zhutnenie nad pupkom môže byť prejavom pupočnej kýly - choroby, pri ktorej časti väčšieho omentum alebo čreva vyčnievajú cez pupočník cez pupočníkový prsteň. Kýla sa vyskytuje v prítomnosti defektov v brušnej dutine, ako aj na pozadí nadmernej fyzickej námahy, chronickej zápchy a obezity. Ochorenie je často sprevádzané nevoľnosťou, plynatosťou, zvracaním. Diagnostikovať pupočníkovú herniu v raných štádiách vývoja môže byť iba lekár s externým vyšetrením pečate, potvrdené ultrazvukom, gastroskopiou a röntgenovými lúčmi. Prietrž môžete odstrániť chirurgicky.
 6. Aneuryzma brušnej aorty. Pulzujúca pevná pečať pri pupku vpravo môže byť znakom brušnej aortálnej aneuryzmy - nebezpečná choroba, ktorá je expanziou, rednutím a následným roztrhnutím stien. Ochorenie je sprevádzané tupou bolesťou brucha, ktorá sa tiahne dozadu. Na liečenie aneuryziem do veľkosti 5 cm sa používajú ACE inhibítory, beta-blokátory a antagonisty vápnika. Vo fáze zanedbávania je indikovaný chirurgický zákrok..
 7. Hydronefróza. Ide o hromadenie moču v obličkovej panve s následnou atrofiou týchto orgánov. Charakteristickým príznakom choroby je tvorba tuleňov v pupku (v závislosti od umiestnenia postihnutého orgánu sa vpravo alebo vľavo vyvíja subkutánna hrudka). Chirurgicky liečiť hydronefrózu.
 8. Krútenie maternice. Patológia sa najčastejšie prejavuje u žien s adhéziou v brušnej dutine. Pečať je lokalizovaná na pravej alebo ľavej strane pupka, jej vzhľad je sprevádzaný silnou bolesťou, nevoľnosťou a zvracaním. Krútenie maternicových koncov je možné liečiť iba chirurgickým zákrokom.
 9. Vaječníková cysta. Ak cysta dosiahne veľkú veľkosť, môže sa cítiť vo forme podkožného uzáveru. Rast nádoru je sprevádzaný menštruačnými nepravidelnosťami, bolesťou brucha. Vhodnosť konzervatívnej alebo chirurgickej liečby závisí od typu novotvaru.
 10. Metastázy rakoviny. Rakovina žalúdka v neskorých štádiách patogenézy môže produkovať metastázy lokalizované v pupku - malé bezbolestné subkutánne uzávery s nerovnými okrajmi. Toto ochorenie je potrebné liečiť chirurgicky.

Ak je pevne pri pupku a výskyt podkožných uzáverov je sprevádzaný bolestivými pocitmi a nevoľnosťou alebo je bez príznakov, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Iba lekár môže diagnostikovať príčiny, ktoré vyvolali výskyt hustých podkožných hrčiek, a môže predpísať efektívny liečebný režim na základe vyšetrenia, palpácie nádoru a vyšetrenia laboratórnych výsledkov..

Pečať okolo pupka - možné príčiny, fotografie a liečba

Tesnenie v blízkosti pupku môže mať odlišnú etiológiu. V niektorých prípadoch sa to považuje za normu a niekedy tento príznak signalizuje možné zdravotné problémy..

Na určenie charakteru novotvaru je potrebné poradiť sa s lekárom, ktorý na základe výsledkov diagnostiky vykoná presnú diagnózu..

Čo môže spôsobiť pečať

Ak sa vám podarí nájsť malú pečať pri pupku, čo by to mohlo byť? Vo väčšine prípadov to znamená špecifickú patológiu, ktorá si vyžaduje neodkladné kroky.

Je zakázané samoliečiť, vrátane užívania antibakteriálnych liekov, používať silné miestne lieky.

Dôvody pre ženy a mužov sú tieto:

 • prítomnosť pupočnej kýly (často u dieťaťa od narodenia);
 • vývoj zhubného alebo benígneho nádoru;
 • tvorba cysty;
 • vývoj duodenitídy alebo nadúvania tenkého čreva;
 • rozvoj aneuryzmy brušnej aorty.

Pečať pri pupku vpravo nepriamo naznačuje nadúvanie. Nádor odlišnej lokalizácie v tomto oddelení signalizuje hydronefrózu, Crohnovu chorobu, divertikulu a ďalšie patológie..

Nie vždy napríklad pečať v blízkosti pupku naľavo označuje konkrétnu chorobu. Vo väčšej miere zohľadniť sprievodné príznaky charakteristické pre konkrétny orgán, ako aj výsledky diagnostických opatrení.

Iné dôvody

 1. Tesnenie v blízkosti pupku na vrchole sa často objavuje s duodenitídou, zápalovým procesom v duodene. Patológia sa vyskytuje na pozadí otravy toxickou látkou, s poškodením črevnej sliznice cudzím predmetom, súčasnou konzumáciou alkoholu a ostrých potravín.
 2. U žien sa po cisárskom reze môže v oblasti stehu vytvoriť fistula, ktorá navonok vyzerá ako malá pečať. Tvorí sa ako dôsledok neúplne rozštiepených nití, na ktoré telo reaguje vývojom zápalového procesu s následným vytvorením hnisavej dutiny. Aby sa zabránilo tvorbe fistuly po cisárskom reze, je potrebné pravidelne navštevovať lekára, aby ste vyšetrili stehy.
 3. Počas tehotenstva, s rastom plodu v lone (v počiatočnej fáze), môže dôjsť aj k zhutneniu, čo možno vysvetliť nedostatočným rozvojom brušnej tlače a nadmerným stresom. Takéto prípady si nevyžadujú liečbu a samy odchádzajú. V prípade, že hrudka bolí alebo zhubne, je potrebné navštíviť lekára.
 4. Po laparoskopii sa často tvorí novotvar. Je to spôsobené prevádzkou s použitím materiálov nízkej kvality. V priebehu času sa rana môže prehĺbiť, môžu sa spojiť bakteriálne infekcie..

Súvisiace príznaky

Podľa fotografie a vonkajších príznakov je ťažké povedať, čo mohlo prispieť k vytvoreniu zhutnenia.

Po prvé, po návšteve lekára, zhromažďuje informácie o sprievodných príznakoch, ktoré môžu byť tieto:

 • s pupočníkovou prietržou: bolesť v oblasti zhutnenia, nevoľnosť, bolesť v konečníku, zápcha;
 • s divertikulitídou (výčnelok čreva, podobný vzhľadu ako prietrž): bolesť, horúčka, hnačka striedavo so zápchou, prítomnosť krvných nečistôt vo výkaloch;
 • pri benígnom nádore: zväčšenie veľkosti nádoru, bolesť často chýba, ako aj ďalšie nepríjemné príznaky;
 • s malígnym nádorom: bolesť, erózia, kôra nad novotvarom na epiderme, peeling;
 • pri cyste aterómu: bolesť, zápal na koži, rýchly rast;
 • s distenziou močového mechúra: nepríjemné pocity pri močení;
 • s aneuryzmou brušnej aorty: bolesť vyžarujúca do dorzálnej oblasti;
 • s duodenitídou: bolesť, závraty, zvýšená suchosť slizníc, celková nevoľnosť, hypertenzia.

Diagnóza novotvaru

Ak je v oblasti pupka cítená pečať neznámej etiológie, lekár môže na určenie príčiny rastu predpísať tieto diagnostické opatrenia:

 • Počítačová tomografia;
 • ultrazvukový postup;
 • Röntgenové vyšetrenie;
 • angiografia;
 • kolonoskopia;
 • Ezofagogastroduodenoskopie;
 • sigmoidoscopy.

Z laboratórnych diagnostických opatrení sú predpísané močové a krvné testy, biochémia krvi, biopsia s následným histologickým vyšetrením.

Ak sa vyskytne syndróm silnej bolesti, okamžite by ste sa mali poradiť s lekárom, z haluby sa uvoľní hnisavý výpotok.

liečba

Aká bude liečba v tomto alebo tom prípade, závisí od hlavnej príčiny vývoja nádoru. Niekedy môžete urobiť s liekom, ktorý je predpísaný v súlade s výsledkami testov, inštrumentálne štúdie.

Niektoré patologické stavy vyžadujú iba chirurgický zákrok. Napríklad to môže byť kýla, ktorá sa musí opraviť. Dôležitou podmienkou je zabrániť vzniku komplikácií včasným kontaktovaním lekára s cieľom diagnostikovať tento stav.

Ak bola u novorodenca zistená pupočná kýla, je potrebná masáž v kombinácii s hlavnou liečbou. Dieťa je často umiestnené na bruchu. Početné recenzie matiek potvrdzujú, že použitie medenej mince na novotvar pomohlo zachrániť dieťa pred takouto patológiou..

Príčinou prietrže u novorodencov je často zlá bandáž pupočníka alebo nahromadenie plynov. V tomto prípade sa vykonávajú vhodné manipulácie, ktoré pomôžu rýchlo odstrániť patológiu a zabrániť komplikáciám.

Niektoré choroby, ktoré sú sprevádzané takým príznakom, si vyžadujú neodkladnú liečbu v nemocničnom prostredí. K úmrtiam tiež dochádza, najmä ak začnete s vývojom choroby. Medzi takéto patológie patrí zápalový proces v čreve, peritonitída, aneuryzma brušnej aorty, duodenitída..

prevencia

Dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní je možné zabrániť vzniku tuleňov spôsobených chorobami brušných orgánov:

 • správna výživa s obmedzenou konzumáciou vyprážaných, mastných, solených potravín, alkoholických a sýtených nápojov, rýchleho občerstvenia, konzervovania;
 • hygiena pokožky: denné vodné procedúry, používanie jemných čistiacich prostriedkov bez agresívnych látok v zmesi, používanie mäkkej žinky;
 • spôsob práce a odpočinku: ísť do postele a ráno vstať musí byť v rovnakom čase; počas pracovného dňa sa odporúča urobiť si krátke prestávky;
 • odstránenie stresových situácií a emočného preťaženia.

záver

Lekári varujú! Šokujúca štatistika - zastavená, viac ako 74% chorôb kože - príznak infekcie parazitmi (Acacida, Giardia, Toccocapa). Závady spôsobujú kolosálny antagonizmus a prvý trpí naším bezprostredným systémom, ktorý musí byť chránený pred rôznymi chorobami. Vedúci Parazitologického ústavu zdieľal tajomstvo, aby sa ich rýchlo zbavil a vyčistil ich kožu, ukazuje sa, že to stačí. Čítaj viac.

Ak je v oblasti pupka zistená pečať, nie je potrebné okamžite panikáriť. Vďaka včasnému prístupu k lekárovi môžete minimalizovať nepríjemné následky a zvýšiť šance na rýchle uzdravenie.

Z tohto dôvodu sa v blízkosti pupka môže objaviť pečať?

Nadmerné zaťaženie svalov, ako aj tvorba nádorových novotvarov benígnej a malígnej povahy na vnútorných orgánoch alebo kožných útvaroch, môžu vyvolať zhutnenie v oblasti pupka, kde sa nachádzajú orgány tráviaceho systému a exkréty. Aj keď hrudka v blízkosti pupka nie je dôsledkom onkológie, taký alarmujúci príznak vyžaduje pozornosť a správne ošetrenie. A nezáleží na tom, či je na dotyk bolestivé, tvrdé alebo mäkké.

Pečať v oblasti fotografie pupka

Možné choroby

Zoznam chorôb, ktorých charakteristické prejavy sa považujú za pečať pri pupku, obsahuje:

 1. Lipóm. Vývoj benígneho nádoru tvoreného tukovým tkanivom v dôsledku upchatia kanálikov mazovej žľazy je sprevádzaný objavením sa mäkkej a pohyblivej bezbolestnej podkožnej hrudky s priemerom 5 až 10 mm až 20 až 30 cm. S rastom tvorby nádoru, nepohodlia a bolesti sa pozoruje vývoj zápalového procesu v postihnutej oblasti. Výskyt lipómu môže spôsobiť narušenie metabolizmu, hormonálna nerovnováha, náchylnosť k častým stresom, podvýživa a dedičná predispozícia. Pri zápale a zväčšení veľkosti nádoru je predpísaný chirurgický zákrok, ktorý zahŕňa orezávanie poškodených tkanív.
 2. Ateróm. Zanášanie kanálikov mazovej žľazy mazom je tiež spojené s tvorbou aterómu - hustou a elastickou cystickou formáciou s priemerom 3 až 5 cm. Subkutánny tubercle je spájkovaný s kožou, vo vnútri sú tukové hmoty a na vrchole je tmavá bodka alebo malá diera (upchatá žľaza). Ateróm sa na rozdiel od lipómu častejšie zapaľuje a rastie oveľa rýchlejšie, čím vyvoláva nepríjemné pocity bolesti a nepohodlia. Na odstránenie cystického rastu sa používa chirurgické odstránenie nádoru v celkovej alebo lokálnej anestézii..
 3. Pupočná prietrž. Výskyt tvrdej a bolestivej pečate nad pupkom zvyčajne naznačuje vytvorenie herniálneho výčnelku oblastí väčšieho omentum alebo čreva pupočníkovým krúžkom. Okrem tvorby podkožného hrudky sa prietrž hmatne prejavuje príznakmi ako nadúvanie, nevoľnosť a vracanie, zápcha. Je možné diagnostikovať pupočníkovú prietrž pomocou lekárskeho vyšetrenia na plný úväzok. Na potvrdenie diagnózy sú pacientom predpísané röntgenové lúče, gastroskopia a ultrazvuk brušnej dutiny. Aby sa zabránilo rozvoju zápalového procesu, porušeniu výčnelku alebo stagnácii stolice, je potrebné včasne odstrániť novotvar chirurgickým zákrokom..
 4. Divertikulitída. Divertikulum je výčnelok stien čreva, pripomínajúci druh vrecka, v ktorom sa akumulujú zvyšky tepelne upraveného jedla a aktívne sa vyvíjajú patogénne bakteriálne a hubové mikroflóry, ktoré spôsobujú zápal (divertikulitída). Ochorenie sa prejavuje symptómami, ako je vytvorenie veľkej pečate v blízkosti pupka na ľavej strane, intenzívna bolesť v tom istom bruchu, zhoršená fyzickou námahou, kašeľ, kýchanie a horúčka, rozrušená stolica a výskyt krvných zrazenín v stolici. Podvýživa prispieva k rozvoju choroby (preferencia sladkých a mäsových potravín na úkor rastlinných potravín bohatých na vlákninu), zamorenie hlístami, narušenie svalového tonusu súvisiace s vekom, dedičná predispozícia. Liečba divertikulitídy je založená na použití antibiotík (v zriedkavých prípadoch sa odporúča chirurgický zákrok). V prípade, že nie je potrebná žiadna terapia, môžu kolabujúce steny divertikla vyvolať zápal pobrušnice, intoxikáciu tela a tvorbu zhubných nádorov..
 5. Krútenie maternice. Ženy počas tehotenstva, ako aj veľké množstvá adhézií v peritoneálnej dutine, sú náchylné na vývoj takej nebezpečnej patológie, ako je torzia maternice. Tento proces sa prejavuje vo forme pečate pri pupku vpravo alebo vľavo, sprevádzanej silnou bolesťou brucha, nevoľnosťou a zvracaním. Liečba patológie zahŕňa chirurgický zákrok. Zástupcovia spravodlivého pohlavia môžu čeliť takým chorobám ako ovariálna cysta. Nádor je hmatný vo forme veľkého nádoru pečene, s jeho vývojom je pozorovaný menštruačný cyklus, silná bolesť v dolnej časti brucha. Patológii sa môžete zbaviť pomocou konzervatívnej a chirurgickej liečby..
 6. Hydronefróza. Hromadenie moču v obličkovej panve, ktoré vyvoláva atrofiu týchto párových orgánov, môže byť sprevádzané objavením sa hustej hrudky na pravej alebo ľavej strane v blízkosti pupka. Okrem toho sa ochorenie prejavuje zvýšením krvného tlaku a telesnej teploty, znížením uvoľneného moču a silnou bolesťou v blízkosti pupka. Príčinou hydronefrózy môže byť adenóm prostaty (u mužov), gynekologická patológia (u žien), zhubné nádory a urolitiáza. Toto ochorenie môžete liečiť iba chirurgicky.
 7. Zhubné nádory. Ak má pacient pocit, že v tejto oblasti nie je žiadna pevná, ale intenzívna bolesť v blízkosti pupka, môžeme hovoriť o vzniku rakovinového nádoru alebo metastázovaní rakoviny žalúdka. Znaky vývoja malígneho procesu sú rýchly rast, nehybnosť, nerovnomerné hranice a súdržnosť formácie s pokožkou, výskyt krvácavých ložisiek na jej povrchu. Často dochádza k stmavnutiu a olupovaniu kože na nádore. Z pupku sú výboje. Zhubné nádory sa odstránia chirurgickým zákrokom..

Ak v pupku nájdete hustú podkožnú neoplazmu, musíte vyhľadať radu lekára, terapeuta a onkológa. Včasná diagnostika príčin vzniku zhutnenia a kompetentnej liečby pomôže zabrániť vzniku závažných komplikácií a nebezpečných následkov na život.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prečítajte si ďalšie články:
Lekári našej kliniky
Doktor lekárskych vied, profesor
Zodpovedajúci člen Ruskej akadémie prírodných vied
hlavný lekár
neurológ-vertebrologistZástupca vedúceho lekára pre EVN a VK, terapeuta, gastroenterológa, rehabilitátora.
Po narodení sa pupočníková šnúra rozreže na deti a na jej zvyšok sa umiestni špeciálny špendlík na bielizeň. Do týždňa to zaschne a odpadne samo. Niekedy v dôsledku nesprávneho spracovania pupka novorodenca počas hojenia sa objavujú negatívne prejavy, napríklad, huba (alebo granulom).
Bolesť v oblasti srdca je alarmujúcim signálom a závažným dôvodom na vyšetrenie kardiológom. Príčinou nepohodlia však niekedy nie sú vôbec problémy s kardiovaskulárnym systémom.