loader

Hlavná

Hlava

Burzitída husacej nohy

Zdravé kĺby nám poskytujú ľahkosť a slobodu pohybu, preto je potrebné neustále sledovať ich stav a predchádzať patológiám. Najzraniteľnejšie kĺby v ľudskom tele sú kolenné kĺby, hoci každý má bursu alebo periartikulárny vak, ktorý chráni pred mechanickým zranením a infekčnými infekciami. Nikto nie je imunný voči účinkom negatívnych faktorov, ktoré vyvolávajú výskyt patologických procesov v tejto dôležitej časti tela. Dozviete sa, čo je burzitída husacej nohy kolenného kĺbu, spôsoby jej diagnostiky a liečby, ako aj spôsoby prevencie tohto ochorenia..

Čo je burzitída husacej nohy kolenného kĺbu

V ľudskom tele je kolenný kĺb väčší ako ostatní. Je to on, kto zažije najväčšiu záťaž v každodennom živote. Na základe tohto kĺbu sú tí, ktorí majú komplexnú štruktúru kĺbu, vystavení vysokému riziku poranení a patológií rôznej povahy.

V každodennom živote je najväčšou záťažou kolenného kĺbu

V kolennom kĺbe sú tri hlavné burzy:

 1. Jabĺčko. Nachádza sa v hornej oblasti nad kolenom.
 2. Infrapatellar. Nachádza sa pod prvým vreckom.
 3. Anserina. Nachádza sa na ohybe pod kolenom.

Zápalový proces anserínu alebo iným spôsobom burzitída husacej nohy, lokalizovaná v oblasti kolenného kĺbu, je ochorenie, ktoré je pomerne zriedkavé. Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb má ICD-10 kód M70.4 alebo M70.5. Príčinou problému je umiestnenie vrecúška anserínu, kde sa spájajú šľachy troch svalov, ktoré sa pripájajú k holennej kosti, a to semi-šľacha, tenká a krajčírska, pripomínajúca husiu nohu. Preto je burka vystavená relatívne slabému treniu a v dôsledku toho je zriedkavo prístupná zápalu. Ak sú zápaly zapojené do šliach, táto choroba nadobúda iný názov - tenobursitída.

Pri zápalovom procese sa tekutina hromadí v dutine synoviálneho vaku s možnou prímesou krvi alebo hnisu. S rozvojom choroby sa v tkanivách tvoria mikrotraumy a v oblasti anserínového vaku sa objavuje opuch, ktorý vedie k bolestivým pohybom. Neexistuje dôvod na vážne obavy, pretože prognóza tohto ochorenia je priaznivá. Ak navštívite lekára včas, liečba bude rýchla a efektívna..

Burzitída husacej nohy je sprievodnou patológiou niektorých chorôb. Napríklad sa vyskytuje v procese deformácie osteoartritídy kolena, ako aj v dôsledku zranení alebo profesionálnych aktivít spojených s nadmerným zaťažením kolien. Ohrozené sú najmä osoby stredného a staršieho veku.

Burzitída husacej nohy je zápalový proces lokalizovaný v oblasti kolenného kĺbu

príčiny

Dôvody, pre ktoré sa toto ochorenie vyvíja, sa môžu podmienečne rozdeliť do troch skupín:

 1. Traumatizujúce. Bez ohľadu na genézu je základom traumatického účinku princíp zmeny geometrie vakového kĺbu. V dôsledku úderu, pomliaždenia alebo pravidelného nárazu jednostranného a podobného zaťaženia na koleno (to sa vo väčšej miere týka športovcov) sa vrecko anserínového kĺbu zdeformuje; naopak môže vyvolať rozvoj burzitídy. Čo sa deje? Po zaťažení škáry sa zmení jej tvar (vrece) (odpisuje sa) a po odstránení záťaže sa rýchlo obnoví. Ak je však zaťaženie vysokej intenzity, potom vak jednoducho nemá čas sa zotaviť, deformuje sa, nakoniec sa zmení na patológiu, čo vedie k zápalovým procesom. Podľa toho určujúcimi faktormi v tejto skupine budú:
  • prítomnosť zranení kolena alebo riziko ich zranenia. Je zrejmé, že pád na škáru je obzvlášť nebezpečný;
  • životný štýl, práca súvisiaca s zaťažením nôh všeobecne a najmä kolenných kĺbov.
 2. poburujúce Burzitída sama o sebe pôsobí ako sekundárne ochorenie spôsobené prítomnosťou hlavného zápalového procesu v tele. Napríklad vývoj anserínovej burzitídy môže byť spustený osteochondrózou, ktorá je v poslednej dobe pomerne bežná. Príčinou jej výskytu môže byť aj artróza, hemartróza, deformujúca osteoartróza, degeneratívne zmeny veku spojené s vekom. Takéto prípady choroby spravidla predstavujú väčšie nebezpečenstvo v porovnaní s traumatickou burzitídou, pretože sú to zložité problémy. V takýchto prípadoch je okrem burzitídy potrebné liečiť aj jej pôvodnú príčinu, čo nie je vždy ľahké.
 3. Infekčné. Poškodenie kĺbov patogénnymi mikroorganizmami môže často viesť k zápalu v kĺbovom vaku. Príčinou burzitídy husacej nohy, ktorá sa nachádza v oblasti kolenného kĺbu, môžu byť najmä baktérie z čeľade cocci (baktérie kokyformy): streptokoky a stafylokoky. Životne dôležitá aktivita patogénov vedie k odumretiu tkanivových buniek vaku a jeho dutina je vyplnená hnisom, ktorý pozostáva z mŕtvych tkanivových buniek a baktérií. Infekcia môže vstúpiť do tela buď cez ranu, alebo pomocou prietoku krvi a lymfy, za predpokladu, že v tele je zameraná infekcia..

Príznaky choroby

Poznanie príznakov nám dáva možnosť identifikovať problém vopred a začať liečbu skôr, ako choroba spôsobí nenapraviteľné poškodenie tela..

Príznaky burzitídy možno rozdeliť do dvoch kategórií:

 1. nešpecifické:
  • celková slabosť, nevoľnosť;
  • zvýšenie telesnej teploty;
  • zápal lymfatických uzlín;
  • periodické záchvaty nevoľnosti.
 2. špecifická:
  • edém. Veľkosť kĺbu sa zväčšuje. Dôvodov môže byť niekoľko: je to zápal tkanív alebo nahromadenie exsudátu (tkanivová tekutina);
  • bolestivosť. Zapálený kĺb reaguje s bolesťou na akýkoľvek dotyk alebo bolesť neustále pretrváva;
  • spoločná kontraktúra: problém s pohyblivosťou v kĺbe, zdá sa, že niečo bráni pohybu;
  • začervenanie. Koža zapáleného kĺbu má výraznú červenú farbu, čo je spôsobené zvýšeným prietokom krvi v oblasti zápalu.
Príznaky závisia od priebehu choroby.

Závažnosť symptómov priamo závisí od formy priebehu choroby. Hodnoty teploty, stupňa začervenania, závažnosti opuchu a bolesti sa budú líšiť pre akútne a chronické formy burzitídy. V akútnej forme sú príznaky výraznejšie.

Diagnostické opatrenia

Ak máte podozrenie na burzitídu, musíte sa kvôli diagnóze poradiť s lekárom špecializujúcim sa na tieto choroby. Môže to byť traumatológ aj chirurg.

Samotný proces diagnostiky je fázovaný:

 • vizuálna kontrola a prehliadka. Účelom postupu je zhromažďovanie primárnych informácií: zistiť lokalizáciu a počiatočnú príčinu burzitídy, prítomnosť nedávnych a chronických zranení, sprievodné choroby. Palpácia odhaľuje lokalizáciu ložísk bolesti;
 • krvný test je zvyčajne všeobecný. Prítomnosť špecifických markerov umožňuje posúdiť prítomnosť zápalových procesov v tele a pomáha predstavovať celkový stav pacienta.
 • špeciálne vyšetrenie. Jedná sa o metódy na hlbšie vyšetrenie kĺbu a môžu zahŕňať röntgenové vyšetrenie alebo ultrazvukové vyšetrenie v závislosti od potrieb a technických možností nemocnice. Ak je to potrebné a ak je to možné, môže sa odporučiť zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Toto je najdôležitejšia časť diagnózy. V tejto fáze lekár presne určí miesto zápalu, potvrdí alebo vyvráti diagnózu.

Okrem toho sa môže predpísať punkcia synoviálnej tekutiny. V prípade infekčnej povahy burzitídy umožní nielen izoláciu patogénu, ale aj stanovenie stupňa jeho rezistencie na rôzne antibiotiká. Je potrebné poznamenať, že pri burzitíde kolena sa môže okrem vyššie uvedených vyšetrovacích metód vykonať aj endoskopia kolenného kĺbu..

Proces liečby choroby závisí od diagnostických opatrení

Diagnóza je veľmi dôležitou súčasťou procesu kontroly choroby. Pretože väčšina príznakov burzitídy je podobná ako u iných chorôb, ako je artróza, je dôležité presne diagnostikovať a vylúčiť chybu..

Burzitída kolenného kĺbu v husí: liečba

Prvá vec, ktorú je potrebné poskytnúť pacientovi, je absolútny pokoj a ak nie je možné minimalizovať zaťaženie problémovej oblasti. Bandáže a obväzy vyrobené z elastického materiálu pomôžu rozložiť tlak na koleno..

Symptomatická liečba bude zahŕňať použitie analgetík na zmiernenie bolesti. Môže to byť tableta alebo masť, v závislosti od individuálnych charakteristík tela a náchylnosti pacienta na rôzne lieky a ich zložky..

V tejto fáze je možné na koleno použiť upokojujúce obklady. Hlavné liečebné metódy závisia od etiológie choroby. Ak je povaha burzitídy infekčná, priebeh liečby bude založený na užívaní antibakteriálnych liekov, ktorých účel závisí od typu patogénu a jeho citlivosti na rôzne antibiotiká..

Spolu s tým lekár predpisuje protizápalové lieky. Pri akumulácii synoviálnej tekutiny sa vykonáva aspiračná procedúra..

Okrem liečenia liekom sa vykonáva celý rad fyzioterapeutických procedúr. Špeciálne vybrané cvičenia vám umožňujú zmierniť svalové napätie a podľa toho normalizovať prácu šliach pripojených k kĺbu.

Fyzioterapeutické postupy sú súčasťou komplexnej liečby burzitídy

Vo väčšine zanedbávaných a závažných prípadoch sa neobíde bez chirurgického zákroku. V zásade je indikovaný na hnisavú burzitídu. Podstata postupu je nasledovná:

 • tekutina je odstránená z dutiny spoločného vrecka;
 • orgán sa dôkladne vyčistí a premyje. Na tento účel sa používajú antiseptiká a antibiotiká..

Postupy sa opakujú toľkokrát, až sa vrecko úplne vyčistí. Na odstránenie hnisu sa niekedy môže použiť chirurgická drenáž..

Bez ohľadu na liečebné metódy je dôležitým faktorom úplného zotavenia pooperačná terapia a rehabilitácia - umožňuje vám postupne „zvyknúť“ na stres po chorobe. Takéto postupy sa najlepšie uskutočňujú pod dohľadom lekára..

lieky

Ak sa používa lieková terapia:

 • lieky proti bolesti;
 • protizápalové lieky;
 • antibakteriálne lieky;
 • detoxikačné lieky;
 • lieky zamerané na posilnenie imunitného systému.

Na zmiernenie bolesti sa pri liečbe používajú analgetiká a protizápalové lieky nesteroidnej povahy. Táto skupina zahŕňa chlotazol, naproxén a ďalšie. Často sa používajú gély, masti, krémy, medzi ktorými je možné rozlíšiť diklofenak, a predpíše sa aj injekčný priebeh pre miestnu anestéziu. Pri syndróme zvlášť akútnej bolesti sa predpisujú hormonálne prípravky, napríklad, hydrokortizón, ale také lieky by sa mali liečiť s mimoriadnou opatrnosťou, pretože pri dlhodobom používaní môžu zničiť povrchovú vrstvu kĺbov..

Lieky sú nevyhnutnou súčasťou pri liečení tohto ochorenia

Midokalm, ktorý patrí do skupiny svalových relaxancií, pomáha vyrovnať sa so svalovými kŕčmi. Na zníženie teploty sa predpisuje paracetamol, ibuprofén a iné lieky..

Antibakteriálne lieky, napríklad ampicilín a erytromycín, sú navrhnuté tak, aby eliminovali špecifický typ patogénu, ktorý vyvolal vývoj zápalu. V kombinácii s antibiotikami, ktoré ničia mikroflóru orgánov gastrointestinálneho traktu, sa na jej obnovu často odporúča používať probiotiká. Probiotiká zahŕňajú lieky ako Linex.

V prípade infekčnej otravy sa okrem antibakteriálnych liekov používajú aj detoxikačné lieky; mali by ste tiež pamätať na pitie veľkého množstva vody, aby ste odstránili toxíny a zabránili dehydratácii.

Je tiež dôležité starať sa o imunitný systém, ktorý účinne pomáha vyrovnať sa s rôznymi infekciami. Na tento účel používajte lieky, ktoré patria do kategórie imunostimulantov, napríklad Imudon, a svoju stravu musíte obohatiť aj množstvom vitamínov a minerálov..

Alternatívne zaobchádzanie

Táto choroba sa často lieči podľa tradičných receptov medicíny. Nižšie sú len niektoré z nich..

  Stlačiť na alkohol. Na liter alkoholu je potrebná jedna fľaša lekárskej žlče. Vopred rozdrvené dva desiatky plodov gaštanu konského v zmesi s rozdrveným listom rastliny aloe vera. Výsledná zmes sa pridá k pripravenému roztoku alkoholu a žlče a dôkladne sa premieša. Trvajte na tom, že dva týždne na tmavom mieste. Používajte ako obklad, potiahnutý teplou tkaninou navrch, na pätnásť dní. Potom, čo by ste mali prerušiť na päť dní a opakujte pätnásťdňový kurz.

Tradičná medicína v kombinácii s liečbou drogami pomôže vyrovnať sa s touto chorobou

 • Kalanchoe listy, rozdrvené na šťavu, pomôžu, ak sa navinú obväzom alebo čistou handrou na boľavé miesto.
 • V niektorých prípadoch je výsledkom aplikácie lopúch alebo listov kapusty na problémovú oblasť, majte však na pamäti, že zelenina sa musí aplikovať z vnútra do škáry. Trvanie takýchto postupov je v priemere päť hodín denne.
 • Na základe posudkov pri tejto chorobe sú kúpeľmi na báze liečivých bylín alebo borovicových alebo smrekových ihiel účinný liek..
 • Kompresia na báze medu, cibule a pracieho mydla. Med a mydlo sa zmiešajú v rovnakých pomeroch a nanášajú sa na kĺb. Potom sa do medovej zmesi nanesie kaša z cibule. Taký obklad sa zahreje šatkou alebo látkou. Trvanie tejto liečby je asi 14 dní..
 • Aplikácia cukru. Predhriaty, ale neroztopený cukor je zabalený v hustej tkanine a aplikovaný namiesto burzitídy a potom zabalený do šatky alebo látky.
 • S rôznymi typmi teplých a studených obkladov, kúpeľov a inými alternatívnymi metódami liečby burzitídy husacej nohy v prvom rade s najmenším náznakom výskytu patológie by ste sa mali poradiť s odborníkom, pretože včasné ošetrenie pomôže zabrániť nežiadúcim účinkom a dosiahnuť rýchle uzdravenie..

  Prevencia patológie

  Prevencia tohto ochorenia sa scvrkáva, aby sa zabránilo vystaveniu škodlivým faktorom vyvolávajúcim rozvoj burzitídy. Po prvé, prevencia úrazov. Ich neprítomnosť je kľúčom k zdravému životu vášho kĺbu. Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť každému, aj najmenšiemu poškodeniu kĺbu, včas liečiť rany a odreniny, aby sa zabránilo infekcii..

  • ak je váš životný štýl alebo zamestnanie spojené so zvýšeným zaťažením nôh, potom sa odporúča použiť špeciálne elastické obväzy na špičkové zaťaženie;
  • snažte sa vyhnúť nepríjemným postojom, pri ktorých je koleno napnuté;
  • neschladzujte svoje kolená ─ v takomto prípade je narušený prísun krvi do kĺbu v dôsledku kŕčov krvných ciev;
  • dôležitý súbor fyzických cvičení zameraných na posilnenie svalov a šliach nôh;
  • bojovať s nadváhou: menšia váha - menšie zaťaženie kolena;
  • postarať sa o kompletnú stravu. Rovnováha proteínov, vitamínov a minerálov je veľmi dôležitá pre normálne fungovanie kĺbov.

  záver

  Anserinová burzitída kolenného kĺbu, ktorej príznaky a liečba je opísaná, je nepríjemnou a chladivou chorobou. Je dôležité zdôrazniť, že má priaznivú prognózu a je úspešne liečená. Zdravý mobilný životný štýl a dobrá výživa sú hlavnými faktormi okrem toho, aby sa zabránilo nadmernému zaťaženiu a traumatickým situáciám, ktoré pomôžu zabrániť vývoju patologického procesu. Riziko tejto choroby je na základe jednoduchých preventívnych opatrení veľmi malé.

  Nerobte si starosti s prvými príznakmi burzitídy: včasná návšteva lekára vám poskytne príležitosť zastaviť ochorenie v počiatočnom štádiu pomocou liekov rôznych smerov alebo fyzioterapie. Používanie tohto lieku často pomáha vyrovnať sa s týmto ochorením. Je však lepšie nezaoberať sa autodiagnostikou a liečbou, ale okamžite sa obrátiť na špecializované zdravotnícke zariadenie, kde vám poskytne kvalifikovanú pomoc.

  Syndróm husacej nohy kolenného kĺbu spôsobuje diagnostiku a liečbu

  Diagnóza anserínovej burzitídy

  Tabuľka: rôzne druhy vriec

  Početné pozorovania a štúdie preukázali, že deformujúca osteoartritída je hlavným provokujúcim faktorom rozvoja burzitídy husacích tlapiek. Medzi inými katalyzátormi sa nazývajú špecialisti:

  • diabetes;
  • artritický proces v kolene;
  • prasknutie (čiastočné alebo úplné) menisku;
  • ploché nohy;
  • nadváhou;
  • vážne a pravidelné zranenia šliach, kolenných kĺbov;
  • silný stupeň otočenia chodidla dovnútra.

  Ortopédovia a traumatológovia načrtávajú rizikovú skupinu, v ktorej sa burzitída najčastejšie rozvíja:

  • profesionálni bežci;
  • predĺžený pobyt v stojacej polohe spojený s zaťažením svalov a väzov (napríklad beh);
  • ľudia profesionálne nakladajú nohy;
  • vrodená precitlivenosť škrečkov.

  „Husacia noha“ na nohe nesie tlmiace a stabilizujúce funkčné zaťaženie. Zabraňuje kĺbovej nestabilite, neumožňuje nadmerné rotačné kĺbové pohyby. Je ťažké získať priame zranenie anserínovej burzy.

  Príčiny vzniku choroby sú predchádzajúce choroby rôznych etiológií a lokalizácií:

  • infekčná hnisavá artritída;
  • DOA (deformujúca osteoartróza);
  • následky zranení kolena;
  • porušenia funkcií šliach-väzobného aparátu;
  • autoimunitné ochorenia (lupus erythematodes, reumatoidná artritída);
  • endokrinné choroby (diabetes);
  • nadmerná telesná hmotnosť;
  • získané alebo vrodené ploché chodidlá;
  • patologické poruchy rozvoja svalovej, kostnej štruktúry kostry;
  • penetrácia patogénnej flóry z blízkosti zápalu hematogénnou cestou.

  Prítomnosť ohnisku zápalu bursa anserínu môže byť uľahčená prítomnosťou rizikových faktorov v každodennom živote:

  1. Profesijné spojenie - práca pracovníkov, staviteľov, poľnohospodárov, spojená s dlhou pozíciou na kolenách.
  2. Príslušnosť k profesionálnemu športu. Ochorenie postihuje vzpierače, zápasníky, vzpierače, futbalistov, lyžiarov. Medzi výskytom burzitídy a nadmernou fyzickou námahou existuje priama korelácia.
  3. Dedičná predispozícia.
  4. Vrodené patológie a abnormality vývoja pohybového aparátu, šľachového aparátu.
  5. Anamnéza autoimunitných porúch.
  6. Hormonálna nerovnováha. U žien počas menopauzy, ako aj pri dlhodobej liečbe steroidnými hormónmi.
  7. Náhle a predĺžené podchladenie dolných končatín alebo celého tela.
  Medzi rizikové faktory patrí: profesionálna príslušnosť, vrodená patológia

  Na objasnenie diagnózy sú predpísané laboratórne inštrumentálne štúdie:

  • fyzikálne vyšetrenie - záťažový test;
  • krvný test uskutočňovaný pomocou leukocytovej výživy;
  • test na reumatický faktor;
  • krvné testy kyseliny močovej;
  • Röntgen kolena
  • Ultrazvuk periartikulárnych tkanív;
  • MRI
  • punkcia a kultivácia synoviálnej tekutiny.

  Diagnóza v počiatočnom štádiu ochorenia môže skrátiť trvanie, intenzitu liečby a urýchliť proces hojenia.

  Röntgen kolena

  Anatómia kolenného kĺbu

  Anatómia husacej nohy

  Vak na anserín alebo vrece na husacie vankúšiky je bublina naplnená tekutinou. Vylučuje synoviálnu tekutinu, ktorá znižuje trenie medzi tkanivami, a slúži tiež ako tlmič kostí, väzov a svalov. Zápal vaku nenastane náhle, ale vyvíja sa po dlhú dobu. Burzitída sa môže vyskytnúť aj v kĺboch ​​ramena, kolena, stehna, lakťa a palca.

  „Husacia noha“ je miesto pripevnenia kĺbovej šľachy prispôsobených tenkých a šľachových svalov na hornej strednej časti holennej kosti. Tri šľachy „vranných nôh“ sú umiestnené povrchne vzhľadom na stredný kolaterálny väz (ISS) kolena. Prispôsobené a tenké svaly sú aduktormi stehien (to znamená, že stehná vedú k strednej osi tela). Semitendinózny sval je súčasťou skupiny Hamstring a je umiestnený na zadnej strane stehna. Tieto tri svaly spolu tvoria flexory a pronátory kolena..

  Husacia noha kolenného kĺbu je oblasť na vnútornej strane kolena, ktorá je veľmi dôležitá pre schopnosť aktívneho pohybu, ale je náchylná na rôzne patológie..

  Najčastejšie sa diagnostikuje zápal šliach a burzitída, ktoré si vyžadujú kompetentnú a účinnú liečbu..

  Včasná diagnostika a predpisovanie liečby vám umožňujú obnoviť pohyblivosť kĺbov a neopustiť obvyklý život.

  popis

  Husacia noha sa zvyčajne delí na dva typy: hlboký a povrchný. Hlboká forma šliach troch svalov - tenkých, krajčírskych a pološliach v oblasti vstupu do holennej kosti.

  Povrchová husacia noha sa nazýva trojuholníkový tanier kolagénových vlákien, ktorý sa nachádza niekoľko centimetrov od medzery kolenného kĺbu..

  Toto spojenie šľachy má podpornú funkciu a chráni pred pohybmi, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť pohyblivosť končatín..

  V tej istej oblasti je lokalizovaná bursa, ktorá chráni a podporuje normálne fungovanie šliach.

  V tejto oblasti sa niekedy môže objaviť nepríjemný pocit. A diagnóza "syndrómu husacej nohy" sa robí za prítomnosti nasledujúcich príznakov:

  • identifikácia valca počas hmatu (zabraňuje skĺznutiu);
  • obmedzenosť pri pokuse ohyb a rozšírenie kolena;
  • problémy s vykonávaním akcií s a bez zaťaženia.

  Po dôkladnej diagnostike odborníci určia patológiu a vyberú potrebnú liečbu.

  burzitída

  Husacia alebo anserínová burzitída je zápal oblasti kolenného kĺbu, ktorý sa zistí hlavne u starších pacientov. Takéto ochorenie môže postupovať na pozadí zanedbávania osteoartritídy, stav je komplikovaný problémami s regeneráciou kostného tkaniva.

  Burzitída husacej nohy sa často vyvíja z nasledujúcich dôvodov:

  1. Ruptúra ​​menisku alebo zle vykonaný chirurgický zákrok na jeho nahradenie, nedodržanie odporúčaní lekára v období zotavenia.
  2. Diabetes. Zmeny hladiny glukózy v tele nepriaznivo ovplyvňujú tok kyslíka a ďalších potrebných látok do kostí a kĺbov. Ľudia s týmto ochorením majú zvyčajne nedostatok alebo nadmernú synoviálnu tekutinu.
  3. Genetický faktor. V niektorých prípadoch sa u detí zistí burzitída a v dospievaní sa môže začať vyvíjať (v dôsledku plochých nôh a iných chorôb chodidla). Príčinou patologického procesu sa môže stať akékoľvek poškodenie pohybového aparátu, ktoré je sprevádzané zvýšeným zaťažením dolných končatín..
  4. Zle liečená burzitída iného kĺbu. Pri zápale jednej časti nohy existuje nebezpečenstvo, že choroba ovplyvní ďalšie časti pohybového aparátu..

  Mali by ste tiež vedieť, že burzitída je rozdelená na aseptické a septické. Hlavnými príčinami aseptickej burzitídy sú zranenia akejkoľvek povahy alebo špecifiká povolania, pri ktorých je synoviálny vak neustále zaťažený. Okrem toho môžu infekcie vyvolať patológiu, v takom prípade sa burzitída stane septickou.

  Nie je ťažké diagnostikovať typickú burzitídu, často sa to dá urobiť iba objavením sa nôh alebo hmatom. Takáto patológia sa vyznačuje výskytom nádoru v kolennej oblasti a bolesťou pri chôdzi po schodoch.

  Pri burzitíde nôh sa objavia tieto príznaky:

  1. Opuch. Spočiatku mnoho pacientov nevenuje pozornosť tomuto príznaku a jeho vzhľad pripisujú dennej únave. Pri absencii účinnej liečby a ignorovaní príznaku stagnácia intersticiálnej a synoviálnej tekutiny v noci nezmizne a následne sa stále častejšie pripomína sama o sebe.
  2. Nepohodlie. Pri burzitíde je vždy pocit, že v patelle je cudzí predmet. Pri akumulácii veľkého objemu synoviálnej tekutiny po dokončení vpichu bolesť zmizne. Po motorickej aktivite alebo statickom zaťažení kolena je možné záchvat.
  3. Obmedzená mobilita. Závažnosť tohto príznaku je určená stupňom patológie kolenného kĺbu. Spočiatku sa objavujú problémy s naťahovacími cvičeniami a športovými pohybmi. Pri absencii účinného ošetrenia sa beh a plávanie časom stáva problematickým. Kolenná oblasť sa postupne zväčšuje a spôsobuje bolesť aj pri malej fyzickej námahe.
  4. Sfarbenie kože červenou farbou. Typicky sa takýto symptóm objavuje so zhoršením patológie a infekcie. Syndróm bolesti je možné zbaviť, keď sa telesná teplota zvyšuje pomocou obkladov na báze drog.

  Ak sa objaví aspoň jeden príznak, odporúča sa konzultovať s odborníkom. To zastaví bolesť a zabráni ďalšiemu progresu patológie..

  diagnostika

  Meno Účel
  Röntgenové vyšetrenieUmožňuje získať objektívnu predstavu o veľkosti a lokalizácii vzdelávania
  pichnutieŠtúdia zloženia tekutiny s cieľom overiť prítomnosť hnisu a krvných buniek v nej
  Ultrazvukové vyšetrenieDetekuje zhubné alebo benígne nádory

  Všimnite si, že pomocou biochemického krvného testu, ktorý musí byť predložený, sa študujú vlastnosti metabolizmu bielkovín, intenzita zápalového procesu a stav imunitných buniek..

  Cysta je typ burzitídy, pri ktorej je synoviálny vak lokalizovaný v dolnej kĺbovej časti. Takáto patológia sa zistí hlavne u ľudí s nadváhou. Dôvodom je skutočnosť, že sa zvyšuje záťaž dolných končatín a neustále sa sleduje mikrotraumatizácia väzov a šliach..

  Za hlavný dôvod vzniku Beckerovej popliteálnej cysty (Baker) sa považuje metabolicko-dystrofická zápalová patológia. Patológia na začiatku nespôsobuje výskyt výrazných symptómov a je sprevádzaná iba miernym nepohodlím. So zvyšujúcou sa veľkosťou začína formácia vyvíjať tlak na najbližšie nervy, čo spôsobuje bolesť, brnenie a znecitlivenie v oblasti podrážky..

  Liečba cysty sa obmedzuje na použitie intraartikulárnych injekcií s kortikosteroidmi alebo na núdzovú operáciu na jej odstránenie..

  liečba

  Na elimináciu patológie sa predpisujú lieky, ktoré zastavujú syndróm bolesti. Na tento účel je možné predpísať lieky steroidných a nesteroidných skupín, ktoré majú výrazný protizápalový účinok. Okrem toho je v počiatočných štádiách burzitídy povolené používanie lokálnych anestetík vo forme gélov alebo mastí..

  S prechodom burzitídy do zložitej formy a absenciou pozitívneho účinku pri užívaní tabliet sa uchýlime k injekcii. Anestetika sa vstrekuje priamo do kĺbu, čo okamžite zlepšuje stav pacienta.

  zápal šliach

  Zápal šliach kolenného kĺbu je zápal šliach a väzov v oblasti ich pripojenia k kostiam alebo v oblasti prechodu šľachy a svalov..

  Nasledujúce príčiny môžu spôsobiť výskyt zápalu šliach:

  • bakteriálne a plesňové infekcie;
  • zníženie obranyschopnosti tela;
  • nepohodlná obuv;
  • poranenia patelly rôznej zložitosti;
  • vysoké zaťaženie končatín;
  • alergický na určité lieky;
  • iné patológie kĺbov;
  • nesprávna poloha nôh pri sedení alebo chôdzi;
  • parazity v čreve;
  • zmeny kĺbových tkanív súvisiace s vekom.

  Ďalšia liečba patológie závisí od faktora, ktorý spustil vývoj choroby.

  Dôležité! Poruchy endokrinného systému, problémy s obličkami a imunitné ochorenia môžu viesť k progresii tendonitídy..

  Anatomická štruktúra kolena

  Kolenný kĺb je pomerne zložitá formácia, ktorá obsahuje veľa väzov, meniskov, šliach a vakov na kĺby. Na fotografii môžete vidieť všetky tašky v kolene.

  Anatomicky je „husacia noha“ miestom, kde sú na predkolenie súčasne pripevnené tri svaly - tenké, pološľachtilé a na mieru. Vlastnosti umiestnenia vaku - hlavné vysvetlenie skutočnosti, že burzitída v tejto oblasti kolenného kĺbu sa nevyvíja najčastejšie nie v dôsledku zranenia, ale v dôsledku sekundárneho ochorenia..

  Formy a typy chorôb

  Určuje formu anatomie husacej nohy anatómie kolenného kĺbu pri lokalizácii postihnutého vaku - anserínu..

  Choroba je rozdelená na dva typy - hlboký a povrchný

  Takáto burzitída sa klasifikuje podľa faktorov jej vývoja do štyroch typov:

  1. Aseptické, pri ktorom je zápal spôsobený nadmerným mechanickým namáhaním alebo trením. Spôsobuje nadmernú tvorbu synoviálnej tekutiny a jej hromadenie v dutine kĺbovej burzy. Tento typ ochorenia má najpriaznivejšiu prognózu..
  2. Infekčný (hnisavý) spôsobený inváziou virulentnej flóry do anserínového vaku prietokom krvi alebo otvorenou ranou. Bez riadneho ošetrenia vedie k sepsi. Vyžaduje lekárske ošetrenie pod lekárskym dohľadom.
  3. Posttraumatické ochorenie vyvolané traumou na šľachách, väzoch, kĺbových povrchoch, svalových vláknach rôznej závažnosti.
  4. Spôsobené výskytom osteofytov alebo hromadením vápenatých solí. Je to komplikácia chronickej artrózy.

  epidemiológia

  Burzitída husacej nohy sa zvyčajne vyskytuje pri pravidelne sa opakujúcich kontrakciách tenkých, na mieru a šľachovitých svalov počas flexie kolena a adukcie stehna. To zvyšuje trenie medzi tkanivami a zvyšuje tlak na vak. Trauma môže tiež spôsobiť burzitídu, napríklad priamy úder v oblasti burzy. Modrastie v tejto oblasti vedie k zvýšenej sekrécii synoviálnej tekutiny v sliznici vaku. Z týchto dôvodov sa bursa stáva edematóznou, slabou alebo bolestivou. Tento mechanizmus je základom osteoartritídy kolena..

  Správy ukazujú, že anserínová burzitída je častejšia u žien s nadváhou v strednom veku. To možno vysvetliť skutočnosťou, že táto kategória žien má širšie povodie. To vedie k uhlovému posunu kolenného kĺbu v prednej rovine, čo vedie k zvýšeniu tlaku v oblasti „chodidiel vrana“ v dôsledku valgusovej polohy kolena..

  Dá sa povedať, že zápal vaku je pravdepodobnejšie dôsledkom skorších komplikácií ako pôvodná patológia..

  Klinický obraz

  Burzitída z anserínu spôsobuje bolesť vo vnútornej časti kolenného kĺbu (najčastejšie pri behu alebo chôdzi po schodoch). Pri stúpaní alebo klesaní po schodoch sa môže vyskytnúť aj spontánna bolesť v prednej časti kolena. Okolo burzy bude pozorovaný opuch a samotná oblasť bude pri palpácii bolestivá.

  Medzi ďalšie klinické príznaky patria:

  • znížená svalová sila;
  • poruchy chôdze;
  • znížená funkcia;
  • obmedzenie rozsahu pohybu v kĺbe;
  • posturálne dysfunkcie / biomechanika dolných končatín.

  Medzi priťažujúce faktory patria pohyby, ako je flexia kolena a vnútorná rotácia, ako aj rotácia smerom von a adukcia stehna. Rotácia, kopanie, drepy a rýchle pohyby zo strany na stranu povedú k ďalšiemu podráždeniu v oblasti husacej nohy.

  Opuch kolena

  Experimentálne sa zistilo, že anatomické umiestnenie husacej nohy kolenného kĺbu neprispieva k tvorbe presných individuálnych klinických prejavov. Presná diagnóza sa vždy stanoví výlučne po komplexnej štúdii.

  Dôvody návštevy špecialistu môžu byť tieto javy:

  • syndróm bolesti, ktorý sa rozmiestňuje vo vnútorných oblastiach kolenného kĺbu;
  • koleno sa stáva obzvlášť citlivým pri pohmate, dotyku;
  • opuch umiestnený v zadnej vonkajšej zóne kĺbu;
  • zvýšená bolesť so zvýšenou fyzickou námahou;
  • mierne zvýšenie celkovej teploty.

  symptomatológie

  Ochorenie má charakteristický klinický obraz, ktorý zahŕňa nasledujúce symptomatické prejavy:

  • bolesť vnútornej časti kolenného kĺbu, ktorá sa zhoršuje stúpaním do kopca alebo schodov;
  • opuch lokalizovaný pod kolennou jamkou;
  • precitlivenosť kolena;
  • pocit cudzieho telesa vo vnútri kĺbu;
  • hyperémia kože v mieste lokalizácie ohniska zápalu;
  • zhoršenie celkového stavu;
  • znížený rozsah pohybu alebo obmedzená pohyblivosť kĺbov;
  • rozvoj svalovej atrofie spôsobenej šetrením chorého kĺbu.

  Prejavy choroby závisia od príčin, ktoré spôsobili jej výskyt. Diferencovaná diagnóza sa stanoví s prihliadnutím na choroby s podobným klinickým obrazom..

  Odlišná diagnóza

  Burzitída husacej nohy je často zamieňaná s inými príčinami bolesti v kolennom kĺbe. Tie obsahujú:

  • Zlomenina predkolenia z mediálnej strany spôsobí bolesť v „nohách vrany“..
  • Syndróm patellofemorálnej bolesti.
  • Poškodenie stredného menisku a osteoartritídy: bolesť a precitlivenosť sa zistia v strednej časti kolenného kĺbu, zatiaľ čo anserínová burzitída spôsobuje bolesť pod projekciou strednej časti kĺbového priestoru kolenného kĺbu. Pri zvýšenom zaťažení stredných kolaterálnych väzov s nestabilitou alebo bez nej je možné diagnostikovať poškodenie..
  • Bolesť v kolene spôsobená radikulopatiou L3-L4 je spojená s bedrovou bolesťou, zatiaľ čo bolesť sa nevyskytuje s tlakom prsta na oblasť chodidiel vrany..
  • Panikulitída sa vyskytuje u obéznych ľudí a spôsobuje bolestivé zápaly podkožného tuku.
  • Polovodranná svalová tendinitída - časté poškodenie bežcov.
  • Mediopatelárny syndróm záhybu, ktorý môže spôsobiť bolesť a citlivosť na strednom povrchu kolena.
  • Extraartikulárne cystické lézie: synoviálna cysta, gangliová cysta, parameniskálna cysta, pigmentovaná villonodulárna synovitída, synoviálny sarkóm.

  Špecialista by mal mať na pamäti aj tieto problémy, ktoré majú podobné príznaky:

  • atypické cysty stredného menisku kolenného kĺbu;
  • periartikulárne kostné cysty;
  • burzitída semi-membránového svalu;
  • burzitída stredného kolaterálneho väzu.

  záver

  Burzitída husacej nohy je najčastejšie spojená s osteoartritídou a je pozorovaná u žien s nadváhou. Typickým príznakom choroby je náhla bolesť v prednej časti kolenného kĺbu pri šplhaní alebo klesaní po schodoch. Diferenciálna diagnóza zahŕňa mnoho rôznych patológií. Ochorenie samo osebe nezmizne, preto sú potrebné opatrenia ako odpočinok, aplikácia ľadu, napínanie svalov a ultrazvuk. Ďalšou bežnou liečbou je intrabursálna injekcia kortikosteroidov..

  Zapálené „vrásky na nohy“ na nohách je ťažké diagnostikovať, spôsobiť úzkosť a bolesť. Autodiagnostika a samoliečba ohrozujú výskyt komplikácií, ktoré zhoršujú kvalitu života, ako aj zdravotné postihnutie. S včasným prístupom k kvalifikovanej lekárskej starostlivosti má priaznivá prognóza.

  Anserinová burzitída kolenného kĺbu, ktorej príznaky a liečba je opísaná, je nepríjemnou a chladivou chorobou. Je dôležité zdôrazniť, že má priaznivú prognózu a je úspešne liečená. Zdravý mobilný životný štýl a dobrá výživa sú hlavnými faktormi okrem toho, aby sa zabránilo nadmernému zaťaženiu a traumatickým situáciám, ktoré pomôžu zabrániť vývoju patologického procesu. Riziko tejto choroby je na základe jednoduchých preventívnych opatrení veľmi malé.

  Nerobte si starosti s prvými príznakmi burzitídy: včasná návšteva lekára vám poskytne príležitosť zastaviť ochorenie v počiatočnom štádiu pomocou liekov rôznych smerov alebo fyzioterapie. Používanie tohto lieku často pomáha vyrovnať sa s týmto ochorením. Je však lepšie nezaoberať sa autodiagnostikou a liečbou, ale okamžite sa obrátiť na špecializované zdravotnícke zariadenie, kde vám poskytne kvalifikovanú pomoc.

  Prvá pomoc

  Ak sa obávate burzitídy husacích tlapiek, musíte poznať pravidlá prvej pomoci:

  1. Úplná imobilizácia (zabezpečujúca nepohyblivosť) kolenného kĺbu. Maximálna lehota bez možnosti kontaktu s lekárskym zariadením nie je dlhšia ako 10 dní.
  2. Kompresia za studena. Je potrebné naniesť ľadové balenia, naniesť chladiace masti.
  3. Použitie lekárne alebo prostriedkov na stláčanie, ktoré si vyrobili sami (elastické obväzy, pevné bandáže z improvizovaných prostriedkov, kompresné pančuchy, chrániče kolien). Umožňuje znížiť bolesť.
  4. Poskytuje zvýšenú končatinu na zníženie opuchu.

  Ako sa zbaviť choroby?

  Po diagnostikovaní husacej nohy kĺbu sa liečba skladá zo súboru opatrení:

  1. Eliminácia príčin vzniku ochorenia - liečba achillobursitídy, chorôb kostných kĺbov infekčnej etiológie.
  2. Konzervatívne metódy expozície. Zahŕňa lieky, fyzioterapiu (magnetické, rázové vlny, UHF, kryoterapiu, kinezoterapiu, bahennú terapiu, elektroforézu s novokainom, terapeutickú gymnastiku)..
  3. Chirurgické ošetrenie - punkcia, aspirácia bursa, excízia. Indikácia chirurgického zákroku je nedostatok pozitívnej dynamiky po konzervatívnej liečbe, vývoj komplikácií ochorenia.
  4. Alternatívne zaobchádzanie ako pomocná metóda expozície.
  Fyzioterapia je súčasťou liečby burzitídy

  Na tieto účely v lekárskej praxi platí:

  1. NSAID majú schopnosť zastaviť bolesť, horúčku a inhibovať progresiu zápalu (Ibuprofen, Nimid, Ketoprofen, Movalis, Meloxicam).
  2. Steroidné hormóny zmierňujú akútnu bolesť, zastavujú zápal (Kenalog, Diprospan, Depot-medrol).
  3. Antibakteriálne lieky - antibiotiká, predpísané v závislosti od patogénu, rezistencia.
  4. Svalové relaxanciá, zníženie svalového napätia („Midokalm“, „Mefedol“).
  5. Anestetika blokovaním postihnutej oblasti (Novokain, Lidokaín).

  Pred použitím liekov je potrebná konzultácia s lekárom, aby sa objasnilo dávkovanie liekov a trvanie liečby.

  Lieky - hlavná liečba husacej nohy kolena

  Metódy, nástroje a recepty tradičnej medicíny nie sú nezávislou liečebnou metódou. Tento typ liečby sa používa ako pomocná látka v počiatočnej fáze ochorenia alebo pri absencii možnosti navštíviť lekára.

  Aktívne zložky, ktoré používa alternatívna medicína, sú:

  • rastlinné materiály - čerstvé a sušené časti rastlín (listy, kvetenstvo, ovocie, kôra, ihly, odnože, stonky);
  • suroviny živočíšneho pôvodu (maslo, masť, kozie tuk);
  • včelárske výrobky (propolis, med, vosk, morfín);
  • liečivé bahno.

  Na základe vyššie uvedených aktívnych zložiek sú pripravené:

  • odvary, nálevy;
  • tinktúry, brúsenie;
  • obklady, aplikácie, zábaly;
  • kúpele, pleťové vody;
  • krémy a masti.

  Alternatívne liečby sú:

  • hirudoterapia (liečba pomocou lekárskych pijavíc);
  • liečba včelími bodnutím (apitherapia);
  • manuál, reflexológia;
  • akupunktúra.

  Dodržiavanie súboru jednoduchých pravidiel pomôže zabrániť výskytu tejto choroby:

  1. Vyvarujte sa preťaženiu kolenného kĺbu, väzov a šliach.
  2. Včas liečiť infekčné vírusové ochorenia.
  3. Zabráňte zraneniam dolných končatín.
  4. Pri športe zvyšujte záťaž postupne, pred tréningom, zohrejte svaly.
  5. Používajte obuv s nízkym podpätkom.
  6. Ak máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, okamžite navštívte lekára.
  7. Olovo udržujte konštantnú kontrolu nad telesnou hmotnosťou.

  Syndróm husacej nohy

  Bursa sú malé cirkevné masy naplnené želé podobným obsahom, ktoré sa nachádzajú v rôznych oblastiach ľudského tela vrátane v pažeráku, lakťoch, bedrách, kolenách a kalkane. Obsahujú malé množstvo tekutiny a sú umiestnené medzi kosťami a mäkkými tkanivami, čo pomáha znižovať trenie medzi týmito štruktúrami..

  Burzitída husacej nohy je zápal burzy, ktorý sa nachádza medzi predkolením a tromi šliachami zadnej svalovej skupiny stehien na vnútornom povrchu kolenného kĺbu. Tento stav sa vyvíja v prípadoch, keď je burka podráždená a vytvára sa v nej nadbytočné množstvo tekutiny, v dôsledku čoho sa burza zväčšuje a vytvára tlak na susedné prvky kolenného kĺbu..

  Najčastejšími príznakmi burzitídy husacej nohy sú bolesť a bolesť na palpácii na vnútornom povrchu kolenného kĺbu asi 5 - 7,5 cm pod úrovňou priestoru kĺbov..

  Bolesť s burzitídou husacej nohy je lokalizovaná na vnútornom povrchu kolenného kĺbu pod úrovňou kĺbového priestoru..

  Burzitída sa zvyčajne vyvíja v dôsledku nadmerného zaťaženia a neustáleho vonkajšieho podráždenia burzy. Tento stav je často viditeľný u športovcov, najmä bežcov. Pacienti s osteoartrózou kolena sú tiež častejšie postihnutí..

  K rozvoju burzitídy husacích nôh môže prispieť niekoľko faktorov:

  • Nesprávna tréningová technika, napríklad nedostatok potrebného rozťahovania, intenzívny beh na kopcovitom teréne, náhle zvýšenie doby joggingu.
  • Nadmerné napätie zadných svalov stehien.
  • Obezita.
  • Koleno a dolná časť chodidla v tvare písmena U..
  • Roztrhnutie vnútorného menisku.

  Medzi príznaky burzitídy husacej nohy patrí:

  • Pomaly sa rozvíjajúca bolesť na vnútornom povrchu kolenného kĺbu alebo v strede holennej kosti asi 5-7,5 cm pod kĺbovým priestorom kolenného kĺbu..
  • Bolesť zhoršená fyzickou námahou alebo výstupom po schodoch.

  prehľad

  Lekár sa vás opýta na váš problém a vyšetrí kolenný kĺb..

  Príznaky burzitídy husacej nohy sa môžu podobať príznakom fraktúry stresu, preto je röntgenová snímka v tomto stave povinná.

  Športovci s burzitídou husacej nohy musia nejakým spôsobom zmeniť povahu svojich záťaží, aby sa choroba neobnovila.

  Ďalšie možnosti liečby sú:

  • Mier. Zastavte fyzickú aktivitu alebo ich upravte, až kým nezmiznú príznaky burzitídy.
  • Ľad. Aplikáciu ľadu používajte pravidelne 3-4 krát denne vždy 20 minút..
  • Protizápalové lieky. Aspirín a nesteroidné protizápalové lieky (napríklad ibuprofén) môžu znížiť závažnosť bolesti a zápalu..
  • injekcie Lekár môže do burzy vstreknúť zmes anestetík a steroidov, čo zvyčajne prináša dočasnú úľavu.
  • Fyzioterapia. Váš lekár môže odporučiť špeciálne cvičenia a ultrazvuk..

  Ak konzervatívna liečba neprináša úľavu, chirurg vám môže odporučiť operáciu - odstránenie burzy. Toto je zvyčajne jednodňová operácia..

  Ak sa po operácii cítite nepohodlne pri zaťažení nohy, lekár odporučí dočasné použitie bariel. Po takejto operácii sa po troch týždňoch môžete vrátiť k normálnej fyzickej aktivite..

  Naša klinika je vybavená moderným inovatívnym lekárskym vybavením, ktoré nám umožňuje diagnostikovať a liečiť širokú škálu chorôb a poranení pohybového aparátu..

  Video o našej klinike traumatológie a ortopédie

  • Štúdium anamnézy a sťažností pacientov
  • Klinické vyšetrenie
  • Identifikácia príznakov choroby
  • Štúdium a interpretácia výsledkov MRI, CT a röntgenových snímok, ako aj krvných testov
  • diagnóza
  • Menovanie liečby

  PRP-terapia, plazmoliferácia pre choroby a zranenia - 4 000 rubľov (jedna injekcia)

  • Konzultácia s odborníkom, Ph.D..
  • Odber krvi
  • Príprava plazmy bohatej na doštičky v špeciálnej skúmavke
  • Zavedenie plazmy bohatej na doštičky do postihnutej oblasti

  Intraartikulárne podávanie liečiva kyseliny hyalurónovej (bez nákladov na liek Dyuralan) - 1 000 rubľov

  • Lokálna anestézia
  • Zavedenie lieku kyselina hyalurónová Dyuralan

  Intra- a periartikulárna injekcia, „blokáda“ glukokortikoidmi (bez nákladov na liek) - 1 000 rubľov

  • Lokálna anestézia
  • Lokálne podávanie roztoku glukokortikoidov (Diprospan)

  Chirurgia na kolennom kĺbe s burzitídou husacej nohy - 29 000 rubľov

  • Klinický pobyt
  • Anestézia (epidurálna)
  • Operácia kolena
  • Spotrebný materiál

  * Analýzy na chirurgický zákrok nie sú zahrnuté v cene

  Opakovaná konzultácia traumatológa - ortopéda, Ph.D. - je zadarmo

  • Analýza výsledkov štúdií predpísaných počas počiatočných konzultácií
  • Stanovenie diagnózy
  • Menovanie liečby

  Syndróm husacej nohy z príznakov, príčin, diagnostiky a liečby kolenného kĺbu

  Ako liečiť burzitídu husacej nohy kolenného kĺbu: lieky, chirurgický zákrok a alternatívne metódy

  Burzitída husacej nohy je zápal synoviálneho vaku (bursa) kolenného kĺbu.

  Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí. U mladých ľudí je patológia zriedkavo diagnostikovaná..

  Príčiny burzitídy

  Taška na husaciu nohu je umiestnená na vnútornej strane dolnej časti nohy asi pol centimetra pod kĺbovým priestorom kolena.

  V tomto bode tvoria tenké, krajčírske a šľachy svaly jedinú šľachu a pripevňujú sa na holennú kosť.

  Anatomické umiestnenie periartikulárneho vrecka chráni škrupinu pred modrinami, zraneniami, odermi.

  Preto sa burzitída husacej nohy zvyčajne vyvíja ako sekundárne ochorenie.

  Štúdie ukazujú, že hlavnou príčinou anserínovej burzitídy kolenného kĺbu je deformácia artrózy. Preto je pravdepodobnejšie, že starší ľudia budú touto chorobou trpieť..

  Burzitída kolennej kosti v dôsledku plochých nôh

  Iné katalyzátory na vývoj choroby:

  1. prasknutie menisku;
  2. ploché nohy;
  3. diabetes;
  4. artritída;
  5. nadváhou;
  6. časté poranenie kolena;
  7. konštantné zaťaženie kĺbov.

  Ohrození sú bežci a ľudia, ktorých profesionálne aktivity sú „na nohách“. Genetická predispozícia k anserínovej burzitíde sa zaznamenala.

  Riziko patológie sa zvyšuje 1,5-krát, ak jeden z rodičov trpel zápalom burzy nôh.

  Príznaky anserínovej burzitídy kolenného kĺbu

  Bolesť v kolene s burzitídou husacej nohy

  Nasledujúce príznaky označujú patológiu burzy husacej nohy:

  • Bolesť tesne pod kolenom na vnútornej strane nohy. Husacia burzitída je charakterizovaná tupou bolesťou spôsobenou tlakom prebytočnej synoviálnej tekutiny.
  • Problémy s ohýbaním a ohýbaním kolena.
  • Bolestivosť horšia pri chôdzi a cvičení.
  • Nepohodlie v patelle. Pacienti môžu pociťovať prítomnosť cudzieho predmetu.
  • Palpácia kolena zvyšuje bolesť.
  • Možné mierne opuchy, opuchy na zadnej časti nohy.
  • Hyperémia povrchu pokožky.
  • Všeobecné zvýšenie teploty.

  Príznaky burzitídy vrecka husacej nohy sú podobné iným patologickým procesom kĺbov. Presnú diagnózu môže stanoviť kvalifikovaný odborník až po dôkladnom vyšetrení pacienta a podľa potreby po vykonaní hĺbkových štúdií..

  Patologická diagnostika

  Príznaky zápalu burzy môžu naznačovať artritídu, artrózu a ďalšie ochorenia kolenného kĺbu.

  Na stanovenie diagnózy ortopéd vyšetrí pacienta a urobí s ním rozhovory. Predbežné zistenia je potrebné potvrdiť inštrumentárnou skúškou.

  Pre diagnostiku pacienta sú predpísané nasledujúce typy štúdií:

  1. Rentgenografie;
  2. ultrazvukový postup;
  3. magnetická rezonancia;
  4. Počítačová tomografia.

  X-ray eliminuje patológiu chrupavky a kĺbových dutín. Pomocou ultrazvuku môžete nájsť miesto zápalu.

  MRI a CT umožňujú skúmať oblasť lézií v rôznych projekciách.

  MRI kolena na diagnostikovanie burzitídy

  Bezpochyby sú všetci pacienti posielaní na darovanie krvi. Výsledky analýzy by mali potvrdiť prítomnosť zápalového procesu. Pre laboratórne štúdie exsudátu synoviálneho vaku za sterilných podmienok sa vykoná vpich..

  Liečba burzitídy husacích nôh

  Keď sa objavia príznaky anserínovej burzitídy kolena, liečba sa najlepšie začne čo najskôr. Prvá pomoc môže byť poskytnutá ešte pred odchodom k lekárovi.

  Spočíva v aplikácii ľadu na boľavé miesto a upevnení kĺbu. Pomôže to zmierniť bolesť..

  Lieky by sa nemali užívať pred návštevou ortopeda alebo traumatológa. Neodporúča sa zahrievať spoj. Pri hnisavej burzitíde sa situácia iba zhoršuje.

  Lieky

  Pri liečbe husacej burzitídy kolena sa hlavný dôraz kladie na konzervatívne metódy.

  Zahŕňajú užívanie liekov, vykonávanie fyzioterapie, obnovenie pohyblivosti kĺbov a fyzioterapiu.

  Terapia je zameraná na odstránenie príznakov choroby a odstránenie recidívy.

  Tradičná metóda liečby začína použitím nesteroidných protizápalových liekov.

  Tie obsahujú:

  • ibuprofen;
  • aspirín;
  • diklofenak;
  • indometacín;
  • aceklofenak;
  • Meloxikam a ďalšie.

  Lieky zastavujú zápal a zmierňujú bolesť. Počas liečebného obdobia je dôležité kĺb znehybniť. Za týmto účelom sa na koleno aplikujú fixačné obväzy.

  Lieky na liečenie anserínovej burzitídy

  V počiatočnej fáze liečby môžete použiť protizápalové a analgetické masti - Ketonal, Bystrumgel, Voltaren, Deep Relig.

  Krém sa aplikuje na léziu niekoľkokrát denne. Na vonkajšiu anestéziu sa môže použiť ledokaín.

  Antibiotiká sa predpisujú pacientovi na zisťovanie vírusov a infekcií v závislosti od typu patogénu.

  Pri tuberkulóze sa odporúča streptomycín, ak sa zistí brucelóza, lekár predpíše levomycetín. Ampicilín a cefazolín sú účinné proti mnohým patogénnym baktériám..

  Pacientovi sa spolu s antibiotikami predpisujú probiotiká a prebiotiká. Zabraňujú rozvoju negatívnych následkov spôsobených antibakteriálnymi liekmi - dysbióze, kolitíde a zníženej imunite..

  Chirurgický zákrok

  Pri hnisavej burzitíde šľachy na husacej nohe sa z periartikulárneho vaku prečerpáva exsudát..

  Dutina burzy je dezinfikovaná antibakteriálnymi látkami..

  Antiseptické lieky sa zavádzajú do dutiny synoviálneho vrecka a ničia patogény.

  Iné druhy operácií:

  1. excízia sáčku z anserínu;
  2. odstránenie časti burzy, napríklad sliznice;
  3. vybratie periartikulárneho vrecka bez otvorenia.

  Moderné chirurgické metódy umožňujú pacientovi zotaviť sa rýchlo po operácii a ísť za pár hodín domov.

  diéta

  Liečba burzitídy husacej nohy kolenného kĺbu je účinnejšia, keď pacienti dodržiavajú špeciálnu diétu.

  Je potrebné odstrániť nedostatok vitamínov a minerálov, normalizovať metabolizmus. V každom prípade je strava dohodnutá individuálne..

  Je dobré zahrnúť potraviny bohaté na zinok:

  • ustrice
  • pečene;
  • Píniové oriešky;
  • mäso;
  • pšeničné otruby;
  • tekvicové semiačka.

  Vďaka tomuto minerálu sa kĺby rýchlo zotavujú..

  Na výrobu kolagénu musíte použiť:

  Zinok, horčík, draslík obnovujú mäkké a kostné tkanivo. Na vstrebávanie vápnika je potrebný vitamín D. Vitamínové doplnky obsahujúce tieto prvky sú vhodné pre pacientov..

  Potraviny s bursitídou z husacích nôh

  Vyvážené a zdravé jedlo pomôže obnoviť telo. Hlavné jedlá by sa mali kombinovať s občerstvením..

  Keď sú pacienti s burzitídou kontraindikovaní:

  • alkohol;
  • rýchle občerstvenie;
  • káva a sýtené nápoje;
  • korenené, slané jedlá;
  • salámy.

  Potraviny s farbivami a potravinárske prídavné látky podľa kódu E sú zdraviu škodlivé.

  Ľudové cesty

  Alternatívne metódy sú skvelým doplnkom hlavného liečenia burzitídy husacej nohy kolenného kĺbu.

  Dekorácie, protizápalové obklady, bylinné infúzne kúpele sú rozšírené.

  Na zmiernenie bolesti a zápalu sa odporúčajú obklady z kapusty, repy a zemiakov.

  Zelenina sa nakrája na tenké plátky a aplikuje sa na postihnutú oblasť cez tenkú vrstvu gázy.

  Kompresiu pomôžte s anserínovou burzitídou

  Listy kapusty sa pred použitím majú zlikvidovať, až kým sa neobjaví šťava. Zeleninu zabaľte navrch filmom a handrou.

  Kompresia sa nechá stáť cez noc. Zelenina sa striedajú. Kompresie z poplatkov za bylinky, ako je nechtík, listy lopúcha, jitrocel, lipa atď., Majú decongestant efekt..

  záver

  Len lekár určuje, ako liečiť burzitídu husacej nohy. Ak sa objavia príznaky choroby, kontaktujte kliniku..

  Terapia zahŕňa súbor procedúr. Je užitočné kombinovať lieky s fyzioterapiou, cvičením a ľudovými metódami..

  : Burzitída husacej nohy. Burzitída z anserínu

  Burzitída husacej nohy

  Burzitída husacích nôh, známa tiež ako anserínová burzitída, je zápalové ochorenie kĺbovej šľachy tenkých, na mieru a šľachovitých svalov. Nájdeme ho na vnútornej strane strednej časti kolenného kĺbu, 5 cm pod priemetom strednej časti škáry kĺbu medzi šľachami na husacej nohe..

  anatómia

  Anatómia husacej nohy

  Anserin bag alebo „husacia noha“ je bublina naplnená tekutinou.

  Vylučuje synoviálnu tekutinu, ktorá znižuje trenie medzi tkanivami, a slúži tiež ako tlmič kostí, väzov a svalov..

  Zápal vaku nenastane náhle, ale vyvíja sa po dlhú dobu. Burzitída sa môže vyskytnúť aj v kĺboch ​​ramena, kolena, stehna, lakťa a palca.

  „Husacia noha“ je miesto pripevnenia kĺbovej šľachy prispôsobených tenkých a šľachových svalov na hornej strednej časti holennej kosti..

  Tri šľachy „vranných nôh“ sú umiestnené povrchne vzhľadom na stredný kolaterálny väz (ISS) kolena. Prispôsobené a tenké svaly sú aduktormi stehien (to znamená, že stehná vedú k strednej osi tela).

  Semitendinózny sval je súčasťou skupiny Hamstring a je umiestnený na zadnej strane stehna. Tieto tri svaly spolu tvoria flexory a pronátory kolena..

  epidemiológia

  Burzitída husacej nohy sa zvyčajne vyskytuje pri pravidelne sa opakujúcich kontrakciách tenkých, na mieru a šľachovitých svalov počas flexie kolena a adukcie stehna. To zvyšuje trenie medzi tkanivami a zvyšuje tlak na vak..

  Trauma môže tiež spôsobiť burzitídu, napríklad priamy úder v oblasti burzy. Modrastie v tejto oblasti vedie k zvýšenej sekrécii synoviálnej tekutiny v sliznici vaku. Z týchto dôvodov sa bursa stáva edematóznou, slabou alebo bolestivou..

  Tento mechanizmus je základom osteoartritídy kolena..

  Správy ukazujú, že anserínová burzitída je častejšia u žien s nadváhou v strednom veku. To možno vysvetliť skutočnosťou, že táto kategória žien má širšie povodie. To vedie k uhlovému posunu kolenného kĺbu v prednej rovine, čo vedie k zvýšeniu tlaku v oblasti „chodidiel vrana“ v dôsledku valgusovej polohy kolena..

  Dá sa povedať, že zápal vaku je pravdepodobnejšie dôsledkom skorších komplikácií ako pôvodná patológia..

  Klinický obraz

  Burzitída z anserínu spôsobuje bolesť vo vnútornej časti kolenného kĺbu (najčastejšie pri behu alebo chôdzi po schodoch). Pri stúpaní alebo klesaní po schodoch sa môže vyskytnúť aj spontánna bolesť v prednej časti kolena. Okolo burzy bude pozorovaný opuch a samotná oblasť bude pri palpácii bolestivá.

  Medzi ďalšie klinické príznaky patria:

  • znížená svalová sila;
  • poruchy chôdze;
  • znížená funkcia;
  • obmedzenie rozsahu pohybu v kĺbe;
  • posturálne dysfunkcie / biomechanika dolných končatín.

  Medzi priťažujúce faktory patria pohyby, ako je flexia kolena a vnútorná rotácia, ako aj rotácia smerom von a adukcia stehna. Rotácia, kopanie, drepy a rýchle pohyby zo strany na stranu povedú k ďalšiemu podráždeniu v oblasti husacej nohy.

  Odlišná diagnóza

  Burzitída husacej nohy je často zamieňaná s inými príčinami bolesti v kolennom kĺbe. Tie obsahujú:

  • Zlomenina predkolenia z mediálnej strany spôsobí bolesť v „nohách vrany“..
  • Syndróm patellofemorálnej bolesti.
  • Poškodenie stredného menisku a osteoartritídy: bolesť a precitlivenosť sa zistia v strednej časti kolenného kĺbu, zatiaľ čo anserínová burzitída spôsobuje bolesť pod projekciou strednej časti kĺbového priestoru kolenného kĺbu. Pri zvýšenom zaťažení stredných kolaterálnych väzov s nestabilitou alebo bez nej je možné diagnostikovať poškodenie..
  • Bolesť v kolene spôsobená radikulopatiou L3-L4 je spojená s bedrovou bolesťou, zatiaľ čo bolesť sa nevyskytuje s tlakom prsta na oblasť chodidiel vrany..
  • Panikulitída sa vyskytuje u obéznych ľudí a spôsobuje bolestivé zápaly podkožného tuku.
  • Polovodranná svalová tendinitída - časté poškodenie bežcov.
  • Mediopatelárny syndróm záhybu, ktorý môže spôsobiť bolesť a citlivosť na strednom povrchu kolena.
  • Extraartikulárne cystické lézie: synoviálna cysta, gangliová cysta, parameniskálna cysta, pigmentovaná villonodulárna synovitída, synoviálny sarkóm.

  Špecialista by mal mať na pamäti aj tieto problémy, ktoré majú podobné príznaky:

  • atypické cysty stredného menisku kolenného kĺbu;
  • periartikulárne kostné cysty;
  • burzitída semi-membránového svalu;
  • burzitída stredného kolaterálneho väzu.

  diagnostika

  Bočné röntgenové snímky kolena pacienta vylučujú fraktúru zo stresu, artritídu a pitvu osteochondritídy. MRI je potrebné, keď je potrebné objasniť, či existujú ďalšie poranenia stredného povrchu kolenného kĺbu. MRI sa tiež obíde bez artroskopie. Obrázok MRI sa musí overiť údajmi získanými na základe fyzického vyšetrenia.

  Sinusografia (sínusová rádiografia po podaní kontrastného média) je najlepším pomocníkom pri stanovovaní diagnózy, ak z iných dôvodov nie sú možné iné zobrazovacie metódy vrátane MRI a CT. Možné sú injekcie lidokaínu / kortikosteroidov do oblasti burzy, čo pomôže vyhodnotiť príspevok tejto patológie k celkovej štruktúre syndrómu bolesti kolena..

  Stupnice stupnice

  Funkčná škála dolných končatín (LEFS)

  Fyzikálne vyšetrenie

  Vak na husí chodidlo môže byť hmatný v bode mierne vyššom ako tuberkulita holennej kosti a stredná 3-4 cm (približne dva prsty naprieč).

  Palpácia husacej vakovej tašky

  Vyšetrenie hamstringom by sa malo vykonávať na náchylnej pozícii. Ohnite boky pacienta o 90 ° a potom koleno ohnite čo najviac. Stupeň predĺženia kolena bude ukazovateľom dĺžky a tónu hamstroviek. Ak je pacientovo koleno úplne roztiahnuté, znamená to, že nie sú obmedzené hamstrety.

  Odhad dĺžky hamstringu

  Ak sa v dôsledku športu vyskytne burzitída, príznaky sa môžu reprodukovať rezistenciou voči vnútornej rotácii a ohnutím kolena. U starších ľudí ohýbanie alebo ohýbanie kolena zvyčajne nespôsobuje bolesť starším osobám.

  liečba

  Počiatočné štádium liečby anserínovej burzitídy by malo zahŕňať relatívny zvyšok postihnutej končatiny a použitie NSAID. Ďalšie činidlá, vrátane injekcií kortikosteroidov (napr. Injekcie metylprednizolónu), sa predpisujú individuálne.

  Intrabursálne injekcie miestnych liekov proti bolesti a kortikosteroidov patria do druhej línie liečby. Chirurgická liečba je indikovaná pre zlyhanie konzervatívnych metód. Mnohé štúdie naznačujú, že malé rezy a drenáž napučaného vaku môžu pomôcť zmierniť príznaky..

  Bursa sa dá odstrániť, ak chronická infekcia nie je vhodná na liečbu antibiotikami. Ak bol vak po operácii odstránený, postupujte podľa tipov na rehabilitáciu a zotavenie v časti Fyzikálna terapia nižšie..

  Ak sa infekčný zápal spája s burzitídou a nefunguje štandardná antibiotická liečba, je možná dekompresia chirurgického vaku.

  Fyzická terapia

  Fyzikálna terapia je základným kameňom pri liečbe burzitídy husacích nôh. Na zníženie syndrómu bolesti je spočiatku zobrazený zvyšok. Pacient by sa mal zdržať chôdze po schodoch, šplhaní nahor a iných akcií, ktoré prispievajú k rozvoju zápalu (úroveň dôkazu: IIa).

  Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) tiež pomôžu zmierniť bolesť. Počas zápalovej fázy ochorenia je potrebné obmedziť pohyby v kĺboch ​​a striedavo aplikovať ľad. Ľadová masáž každých 4 až 7 hodín každých 4 až 7 hodín zmierňuje zápal.

  Na zníženie opuchy a jej prevenciu je možné použiť obväz.

  Priatelia, seminár „Dolné končatiny, diagnostika a terapia, analýza chôdze a behu“ sa uskutoční veľmi skoro. Uč sa viac...

  Dávajte pozor, aby ste nezvýšili trenie vaku. Naučte pacienta všeobecné posilňovacie cvičenia (úroveň dôkazov: I).

  Patria sem napínacie cviky nôh: napínacie hamstringy, svaly dolných končatín (stojace), štvorkolky femoris (stojace), stehná aduktorov, ako aj posuvné podpätky po zemi, izometrické napätie stehien štvorkolky a hamstring.

  Ďalším krokom môžu byť cvičenia s uzavretou kinetickou reťazou, napríklad drepy na jednej nohe, pravidelné drepy, lisy na nohy. Odporúča sa tiež zdvíhanie nôh s odporom (napr. Pomocou expandérov)..

  Ako opatrenie na zabránenie vzniku kolaterálnej nestability kolenného kĺbu sa odporúčajú aj cvičenia s uzavretým kinetickým reťazcom. Táto patológia sa zase považuje za jeden z rizikových faktorov burzitídy husacej labky (úroveň dôkazu IIIb)..

  Bolo zdokumentované, že pri anserínovej burzitíde ultrazvuk účinne znižuje zápalový proces (úroveň dôkazu II)..

  Niektorým pacientom sa podáva injekcia pozostávajúca z anestetika a roztoku steroidov..

  Potom fyzikálny terapeut poskytne pacientovi program naťahovacích cvikov a zároveň program na posilnenie svalu štvorhlavého svalu, pozostávajúci z cvičení s uzavretým kinetickým reťazcom. Tieto cvičenia by sa mali vykonávať niekoľkokrát denne. Tieto opatrenia zmiernia bolesť v priebehu 6-8 týždňov..

  Kinezioterapia je účinnejší spôsob, ako zmierniť bolesť a opuch ako fyzická terapia alebo naproxén (úroveň dôkazu Ib).

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Kýla krčnej chrbtice je vážna patológia, ktorá hrozí stratou výkonnosti. Cervikálna kýla je jednou z mála chorôb, predstavuje menej ako 10%, ktoré majú patológiu na chrbtici.
  Membrána je doska pozostávajúca zo svalov, ktoré oddeľujú hrudník od brušnej dutiny. Keď lekári diagnostikujú pacienta herniou otvoru pažeráka, je možné pozorovať, že pažer vyčnieva smerom hore z roviny bránice.
  Faktory rizika rakoviny krkuRakovinové bunky onkocyty sú prítomné u každého človeka. Po dlhú dobu sú akoby v režime spánku kvôli vnútornej rovnováhe tela a silnému imunitnému systému.