loader

Hlavná

Liečba

Čo inervuje obturátorský nerv

Vnútorný obštrukčný nerv je súčasťou bedrového plexu. Spolu s piriformným, genitálnym, dolným a horným glutealom patrí nerv quadratus femoris do skupiny krátkych vetiev sakrálneho plexu. Všetky začínajú na úrovni druhého alebo tretieho stavca kostravy, idú z panvovej časti..

Obštrukčná anatómia nervov

Začína sa za veľkým bedrovým svalstvom, opúšťa ho zo strany stredného okraja, zmizne do jeho fascie, prechádza okolo sakroiliakálneho kĺbu pozdĺž dolného okraja a klesá k svojmu okrajovému úseku, k bočnej stene panvy a tiahne sa k vnútornému otvoru upchávacieho kanála. Zhora je nerv zakrytý vonkajšími iliakálnymi cievami. Pod ňou leží obštrukčná tepna a žily, ktoré ju živia. Na konci je rozdelená na dve vetvy: prednú a zadnú. Prvý je hrubší ako druhý. Je hlavným predĺžením kmeňa.

Predná vetva je umiestnená medzi dlhými a krátkymi svaly aduktora, tu nervy obturátora inervujú prednú skupinu aduktorov. Pri ďalšom postupe perforuje širokú fasciu medzi krajčírskym a tenkým svalstvom, tvorí vetvu kože. Rozpadá sa na mnoho strún, ktoré inervujú dolné časti stredného stehna a siahajú až po kolenný kĺb..

Zadná vetva je umiestnená medzi vonkajším obštrukčným svalstvom a krátkym aduktorom. Inervuje hlboké svaly aduktora, bedrové a kolenné kĺby, dáva svoje vetvy periosteu zadného povrchu stehennej kosti.

Hlavné funkcie

Anatómia obturačného nervu poskytuje pohyb motora. Impulzy, ktoré prechádzajú okolo neho, poháňajú bedrá, spôsobujú ohýbanie bedrového kĺbu, poskytujú možnosť otáčania bedra smerom von, ohýbanie a predlžovanie kolien, otáčanie dolnej časti nohy dovnútra. Jeho topografia je určená na inerváciu dolnej polovice vnútorného stehna.

Zovretie nervového nervu v ktorejkoľvek fáze jeho progresie prispieva k rozvoju neuralgie. Príznaky jeho prejavu závisia od toho, kde presne sa patológia vytvorila. V medicíne sa tento jav nazýva Hauship-Rombergov syndróm..

Príčiny choroby

Opísaný nerv môže byť stlačený vnútornými tkanivami: svaly, krvné cievy, edematózne štruktúry. Najčastejšie sa to deje v dôsledku mechanických zranení, ku ktorým dôjde v dôsledku priameho vystavenia alebo procesu vyčerpania fyzickej prípravy, s neúspešným chirurgickým zákrokom alebo nesprávnym vykonaním terapeutických opatrení.

Ďalším dôvodom sú nádory akéhokoľvek typu, aneuryzmy krvných ciev umiestnené v bezprostrednej blízkosti bedrového kĺbu. Osteochondróza v neskorých štádiách vývoja je schopná zvierať obštrukčný nerv.

Patológia sa môže tvoriť na rôznych úrovniach trupu:

 • Hematóm, ktorý sa tvorí za peritoneálnou oblasťou, vyvolá narušenie nervov na mieste pod bedrovým svalstvom alebo vo vnútri neho..
 • Sacroileitída (zápal sakroiliakálneho kĺbu) je schopný stlačiť nerv v krížovej kosti.
 • V prípade vnútorných nádorov malej panvy (novotvary maternice, vaječníkov, sigmoidného hrubého čreva), ako aj počas tehotenstva, môže u ženy dôjsť k narušeniu nervov v oblasti panvovej oblasti..
 • Pri ochlpení, zostaňte s tvorbou silnej opuchy a prietržami, poškodenie kmeňa sa vyskytuje v časti upchávacieho kanála.

Po chirurgickom zákroku alebo mechanickom zranení v oblasti flexie bedra je často poškodený trup inervujúci hornú strednú nohu.

Klinický obraz

Príznaky choroby závisia od lokalizácie patologického procesu. Existujú všeobecné prejavy, ktoré analyzujú odborník, ktorý je schopný urobiť predbežnú diagnózu:

 • Prítomnosť ostrej bolesti v postihnutej oblasti. Zosilňuje sa, keď pacient zaujme určitú pozíciu, tlačí alebo kašeľuje.
 • Šírenie nepohodlia na orgány nachádzajúce sa v okolí.
 • Obmedzená amplitúda pohybu bedrového kĺbu.
 • Nestabilita kmeňa vo zvislej polohe, ktorá sa prejavuje pri chôdzi.
 • Hypotropia svalov vnútorného stehna.

Ak máte takéto sťažnosti, mali by ste sa obrátiť na ortopéda, traumatológa alebo chirurga. Pri prvom vyšetrení po zhromaždení anamnézy, aby sa potvrdilo podozrenie, môže lekár požiadať pacienta, aby urobil jednoduchý test. Za týmto účelom položí muža na chrbát a požiada, aby mu nohy pritiahli čo najviac. Lekár zároveň poskytuje pacientovi odpor. Potom navrhuje, aby sa pacient obracal na kríž. Ak dôjde k zaseknutiu nervu obturátora, pacient má pri cvičení veľké problémy.

Špecialista starostlivo monitoruje amplitúdu pohybu, odhaľuje prítomnosť dystrofie alebo dysfunkcie konkrétneho svalového väzu alebo kĺbu pohybového aparátu. Ak sa zistí slabá reakcia alebo ťažkosti pri sledovaní jednej alebo druhej indikácie, pacient je presmerovaný na neurológa, ktorý predpisuje klinické testy a vyšetrenia..

Liečba obštrukcie upchávacieho nervu

Popísané poškodenie je možné odstrániť dvoma spôsobmi: konzervatívnym a prevádzkovým. Ak je vybraný prvý, pacient je predpísaný:

 • lieky proti bolesti (v závažných prípadoch sa blokuje);
 • injekcie vitamínov B - zlepšujú miestny metabolizmus, priaznivo ovplyvňujú stav nervových vlákien;
 • protizápalové nesteroidné látky - účinne bojujú proti zápalovým procesom a opuchom;
 • chondroprotektory - obnovenie chrupavky;
 • masáže;
 • elektroforéza;
 • Cvičebná terapia.

Komplex terapeutických cvičení sa vytvára s prihliadnutím na individuálne charakteristiky tela, lokalizáciu patológie, stupeň jej závažnosti. Skutočnosť, že jeden môže pomôcť vrátiť sa k predchádzajúcej činnosti, druhý povedie k zraneniam a zhoršeniu celkového stavu. Preto je samoliečba neprijateľná. Aktívne sa zapája iba do remisie, keď je akútna fáza úplne zastavená.

Ak konzervatívna terapia nepomôže odstrániť príčiny štípaného nervu, rozhodne sa o operácii. Počas toho lekári priamo eliminujú príčiny stlačenia kmeňa alebo úplne odstránia postihnutú oblasť.

prevencia

Aby sa zabránilo poškodeniu nervu obturátora, musia sa dodržiavať jednoduché pravidlá:

 1. Nezdvíhajte závažie z podlahy bez toho, aby ste najskôr drepovali.
 2. Nespí na mäkkých perách alebo matracoch, je lepšie uprednostniť ortopedické matrace s dostatočnou tuhosťou..
 3. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, vykonávať denné cvičenia, ktoré môžu pomôcť zlepšiť krvný obeh bedrového kĺbu a urýchliť metabolické procesy.
 4. Jedzte správne.

Včasná prevencia a primeraný prístup k športu pomôžu zabrániť zraneniam, ktoré môžu viesť k zaseknutiu obštrukčného nervu..

Poškodenie bedrového nervu

Bedrové kĺby človeka sú inervované niekoľkými štruktúrami - femorálnymi, sedacími, obštrukčnými, hornými a dolnými lepkavými nervami, štipnutie jedného z nich vedie k bolesti a obmedzuje pohyblivosť kĺbov..

Príčiny zovretia

Existuje niekoľko hlavných príčin, ktoré môžu viesť k tejto chorobe. Medzi najbežnejšie rozlišujte:

 • Traumatické poškodenie kĺbov alebo intenzívne cvičenie, ktoré vedie k svalovému krvácaniu. Posledne uvedené komprimuje nervy bedrových kĺbov.
 • osteochondróza.
 • Hematóm v retroperitoneálnom priestore sa vytvoril po operáciách alebo neúspešných reláciách manuálnej terapie.
 • Nádory - benígne a malígne.
 • Aneuryzma veľkých tepien susediacich s bedrovým kĺbom.
 • Poškodenie nervov pri operácii chrbtice alebo panvy.

symptomatológie

Povaha motorických a zmyslových porúch bude závisieť od prevládajúceho zapojenia konkrétneho nervového útvaru..

Každá vetva inervujúca dolnú končatinu je charakterizovaná rôznymi príznakmi lézie..

Sedacieho nervu

Sedacie nervy sa považujú za najväčšie v ľudskom tele, takže ich zovretie spôsobuje veľké množstvo nepríjemných pocitov. Existuje niekoľko hlavných príznakov tohto ochorenia..

V počiatočnom období patológie si pacient sťažuje na znecitlivenie (parestéziu) lokalizované v zadnom vonkajšom povrchu zadku, bokov a nôh. Po chvíli sa chôdza človeka zmení v dôsledku nekontrolovateľného narovnania nohy v kolene.

Väčšina pacientov má páliace bolesti pozdĺž obmedzeného nervu, ťažkosti v nohách a pocity sa zosilňujú kašľom alebo kýchaním..

Pacienti sa často sťažujú na neschopnosť pohybovať prstami po nohách, je narušená flexia v kolennom kĺbe v dôsledku parézy biceps femoris.

Obštrukčný nerv

Okrem sedacieho nervu je možné narušiť obštrukčný nerv, ktorý sa prejavuje určitými príznakmi. S touto patológiou sa pacienti najčastejšie sťažujú na bolesť a poškodenie zmyslov na strednom (vnútornom) povrchu stehna, tieto nepríjemné pocity vyžarujú (podávajú) inguinálnu oblasť, konečník. Bolesť zosilňuje, keď sa pacient pokúša vziať postihnutú končatinu nabok alebo pri sedení.

Okrem toho existuje slabosť stehenných svalov, ktorá vyvoláva počas pohybu nestabilitu. Počas chôdze je možné aj svalové kŕče..

Femorálny nerv

Pre túto patológiu sú charakteristické aj určité príznaky. Hlavným klinickým prejavom tohto ochorenia je výskyt bolesti v hornej časti stehna a priamo pod trieslovým väzom, to je miesto projekcie nervu, bolesť môže byť daná do bedrovej oblasti, do dolnej časti nohy. Okrem toho sú pre toto ochorenie charakteristické poruchy flexia bedrových a kolenných kĺbov. Postupne sa vyvíja atrofia svalu štvorhlavého svalu..

Dolný gluteálny nerv

Okrem vyššie uvedených prípadov je možné porušiť dolný gluteálny nerv. Pre tento typ patológie je tiež charakteristická bolesť bedrového a bedrového kĺbu. Často sa vyskytujú problémy s pohybom počas skákania, behu a dokonca aj pri šplhaní po schodoch. Väčšina pacientov s touto patológiou si sťažuje na obmedzenie pohybu počas predlžovania bedra.

Vynikajúci gluteal nerv

Menej časté porušovanie nadriadeného lepivého nervu. Táto kategória chorôb sa vyznačuje výskytom bolesti v oblasti gluteálnej oblasti a dolnej časti chrbta. Pri obojstrannom poškodení má pacient tzv. Kačaciu chôdzu, preto je pre človeka ťažké udržať telo vo zvislej polohe. V neprítomnosti liečby sa na strane lézie postupne vyvinie atrofia svalov v gluteálnej oblasti..

diagnostika

Nervový nerv v bedrovom kĺbe je ochorenie liečené neurológom. Predpisuje špeciálne diagnostické metódy na určenie presnej príčiny jej výskytu, až potom sa vyberú určité typy liečby.

Medzi najbežnejšie používané diagnostické metódy patria:

 • Rádiologické vyšetrenie - používa sa pri podozrení na prítomnosť nádoru, ktorý je príčinou kompresie.
 • Magnetická rezonancia.
 • CT sken.
 • Ultrazvukové vyšetrenie.
 • elektromyografie.
 • Nezabudnite vykonať röntgenové vyšetrenie chrbtice.

Indikácie pre postup vždy určuje ošetrujúci lekár.

Liečba štipkou

Existujú dva spôsoby liečenia zvierania nervov bedrového kĺbu - konzervatívne a chirurgické. Každá metóda sa používa v kombinácii s určitými príznakmi a indikáciami na použitie..

Konzervatívne zaobchádzanie

Počas konzervatívnej liečby sa používajú lieky proti bolesti, pri silnej bolesti sú povinné blokády liekov.

Nutne sa používajú injekcie vitamínov B, ktoré zlepšujú metabolické procesy v postihnutej oblasti. Okrem toho sa pri liečení štípania predpisujú nesteroidné protizápalové lieky, ktoré môžu rýchlo znížiť opuch a zápal. Účinné budú tablety aj injekčné prípravky, ako aj masti a gély obsahujúce tieto látky. Pentoxifylín, aminofylín pomôže zlepšiť krvný obeh postihnutého kĺbu. Chondroprotektívne činidlá na obnovu chrupavkového tkaniva sú tiež povinné..

Ak je v dôsledku štípania pozorovaná paréza, predpísajú sa v týchto prípadoch fyzioterapeutické cvičenia a masáže. Aby sa obnovila citlivosť v postihnutej oblasti, pomôže a elektrická stimulácia atrofovaných svalov, elektroforéza s glukokortikoidmi. Vo väčšine prípadov predpísaných cyklov manuálnej terapie, akupunktúry.

Fyzioterapia pomáha obnoviť nervové funkcie, má však množstvo kontraindikácií. Potreba jeho použitia je stanovená ošetrujúcim lekárom.

Chirurgické ošetrenie

Ak sa konzervatívna liečba vykonáva včas, choroba sa dá úplne vyliečiť. Existujú však určité prípady, ktoré zahŕňajú vymenovanie chirurgickej liečby. Chirurgický zákrok je nevyhnutný v prípadoch, keď iné metódy liečby neprinášajú želané výsledky. Chirurgia sa vyžaduje aj v prípade nádorov alebo poranení kĺbov, ktoré vyvolali štípanie.

prevencia

Aby sa zabránilo možnému zovretiu nervu v bedrovom kĺbe, musia sa dodržiavať určité pravidlá. Odborníci neodporúčajú zdvíhanie ťažkých váh, mali by ste spať iba na posteli s tvrdým matracom. Okrem toho sa musíte viac pohybovať, dlhšie sedieť alebo ležať, aby ste sa zotavili.

Pri remisii alebo po znížení bolesti je potrebné vykonať terapeutické cvičenia.

Neuropatická bolesť

Radikulopatia (poškodenie koreňov) v dôsledku kompresie (stlačenia) ktoréhokoľvek z bedrových a / alebo sakrálnych koreňov môže viesť k bolesti v panvovej oblasti..

Patológia každého koreňa je charakterizovaná javmi podráždenia - bolesťou a prolapsom: znížená citlivosť, prolaps reflexov šľachy, atrofia (zníženie objemu) svalov v zodpovedajúcich oblastiach kože - dermatómy..

Klinické prejavy kompresie koreňov pri osteochondróze

Šírenie oblasti bolesti / zmyslov

Na prednej strane stehna po koleno a niekedy nižšie

Quadriceps femoris

Z dolnej časti chrbta k sedacej časti >> pozdĺž vonkajšej hrany stehna >> pozdĺž prednej plochy dolnej časti končatiny po 1 až 3 prsty chodidla

Predný holenný sval

Z dolnej časti chrbta k sedacej časti >> pozdĺž vonkajšej - zadnej hrany stehna >> pozdĺž vonkajšej hrany dolnej končatiny po 4-5 prsty a päty

Triceps svaly

* Tabuľka zobrazuje najčastejšie postihnuté korene, ktoré môžu spôsobiť bolesť panvy (najčastejšie sú postihnuté korene L5, S1)..

Na záver nemôžeme hovoriť o takom patologickom stave, ako sú KOMPRESNÉ NEUROPATIE - poškodenie periférnych nervov, v tomto prípade panvového, keď sú stlačené, ako príčina panvovej bolesti..

Takáto kompresia môže nastať v dôsledku zúženia svalovo-fasciálnych a / alebo muskuloskeletálnych kanálov, v ktorých nervy prechádzajú. K tomu dochádza v dôsledku lokálneho nadmerného rastu spojivového tkaniva, s predĺženým rovnomerným nadmerným zaťažením muskulo-väzivového aparátu u športovcov a / alebo v dôsledku odbornej činnosti, so zraneniami mäkkých tkanív a / alebo dislokáciami..

Kompresívne syndrómy sa tiež nazývajú syndrómy tunela, keď v dôsledku kompresie nervového trupu a ciev, ktoré ho zásobujú, nastanú v ňom určité zmeny..

V našom článku sa budeme zaoberať léziou (neuropatiou) sakrálneho nervu, obturátorským nervom, „kauzalóznym syndrómom v guinálnej genitálnej zóne“, laterálnym kožným nervom stehien a léziou lumbosakrálneho plexu..

Pri syndróme piriformis sa zvažujú príznaky kompresie sedacieho nervu (pozri vyššie)..

NEUROPATIA SCALOUS NERVE (nervus (n) pudendus) - pudendoneuropatia

Nerv poskytuje citlivosť v konečníku a perineu, je zodpovedný za (inervuje) svaly perineum, cystický (umiestnený v močovom mechúre) a močový mechúr (v močovej trubici) zvierače (svaly zodpovedné za zadržiavanie moču).

Neuropatia sa prejavuje: jednostrannou bolesťou v perineu, niekedy v jeho predných častiach: u žien - vo vagíne, u mužov - šourkom; niekedy v zadných častiach - v konečníku a konečníku (anorektál), v chvostovej kosti a zadku.

V týchto oblastiach sa okrem bolesti môžu vyskytnúť nepríjemné pocity znecitlivenia, brnenie, pálenie.
Bolesť a nepohodlie sa zvyšujú pri sedení a znižujú sa v stoji.

Môže dôjsť k krátkej retencii moču.

Pri vyšetrení sa nezistia žiadne zmeny v hrádzi.

NEUROPATIA OBLACERÁLNEJ NERVY (n.obturatorius)

Prvými príznakmi stlačenia nervu obturátora sú obvykle bolesti, ktoré sa vyskytujú v oblasti trieslovín a na vnútornom povrchu stehna, v oblasti bedrového kĺbu..

Bolesť sa zvyčajne zosilňuje kašľom, napätím v brušných svaloch, to znamená v akýchkoľvek stavoch, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak. Okrem toho rozšírenie stehna, jeho únos a rotácia dovnútra prispievajú k zosilneniu bolesti..

V strednej a dolnej časti vnútorného stehna môže byť pocit znecitlivenia a „plazenia sa“. Neskôr v rovnakých oblastiach sa nachádza zóna so zníženou citlivosťou (hypestézia)..

Poruchy pohybu sa prejavujú slabosťou v aduktujúcich svaloch stehien: slabosť pri redukcii bokov, ťažkosti so splnením požiadavky položiť jednu nohu na druhú.

SYNDRÓZA „KAUZALGIA ZVUKOVÉHO GENITÁLNEJ ZÓNY“

Tento syndróm sa vyvíja s léziami iliakálně-hypogastrického (n. Iliohypogastricus), ileoinguinálneho (n. Ilioinguinalis), femorálneho genitálu
(n.genitofemoralis) nervy.

Funkciou všetkých týchto troch nervov je zaistiť citlivosť kože v oblasti trieslovín.

Neuropatia každého z nervov môže prebiehať osobitne, avšak podobnosť ich anatómie a klinických prejavov umožňuje kombinovať ich porážku do jedného syndrómu - syndrómu „kauzalgie v oblasti genitálií“..

Hlavnou sťažnosťou sú bolesti horiacej povahy v oblasti trieslovín, ktoré sa šíria pozdĺž prednej strany stehna a pozdĺž brušnej steny..
Bolesť sa zosilňuje svalovým napätím v prednej brušnej stene - pri namáhaní, pri kráčaní v širokých smeroch, s nadmerným predlžovaním v bedrovej chrbtici.

Niekedy je pozorovaná jemná chôdza: človek sa pohybuje v malých krokoch so sklonom vpred, v ktorom sa znižuje napätie brušnej tlače a podľa toho aj syndróm bolesti..

Ďalším diagnostickým testom je tlak v bode umiestnenom mierne do stredu od prednej vyššej bedrovej chrbtice. Súčasne sa reprodukuje bolesť charakteristická pre tento syndróm..

NEUROPATIA VNÚTORNEJ KOŽE SEVER HIP (n.cutaneus femoris lateralis)

Je to citlivý nerv, ktorý je zodpovedný za citlivosť v oblasti vonkajších (bočných) častí stehna.

Neuropatia sa prejavuje pálením pretrvávajúcich bolestí v oblasti vonkajšieho povrchu stehna a pocitom znecitlivenia, „plazivým plazením“, mravenčaním v rovnakej oblasti..

Tieto javy sa zhoršujú vstávaním a chôdzou..

Ľudia trpiaci neuropatiou vonkajšieho kožného nervu stehna opisujú bolesť v stoji ako planúcu „ohnivú guľu“ v oblasti bočného povrchu stehna a siahajúcu po stehne, nedosahujúcu koleno..

Bod bolesti pri tomto type neuropatie sa zistí pod prednou nadradenou bedrovou chrbticou.

PLEXOPATIA LUMBO-SACRED

Porážka lumbosakrálneho plexu je zriedkavá a je zvyčajne spôsobená nádorovým procesom v oblasti panvy - rekta alebo hrubého čreva, maternice alebo vaječníkov..

Prejavuje sa ako ťažká pretrvávajúca jednostranná panvová bolesť, ktorú je ťažké liečiť analgetikami. Zvyčajne sa vyskytujú príznaky základného ochorenia..

Ak existuje podozrenie na panvovú plexopatiu, je potrebné vyhľadať možné príčiny poškodenia plexu..

Napriek snahe maximalizovať v našom článku problém, ako je panvová bolesť v neurológii, by sa tieto informácie nemali používať na autodiagnostiku a nemôžu slúžiť ako náhrada osobných konzultácií s lekárom..

Ak máte obavy o svoje zdravie alebo zdravie svojich blízkych, obráťte sa na lekára.

Syndróm obštruktívneho nervu

N. obturatorius, vychádzajúci z iliakálneho svalu, priľne k sakroiliakálnemu kĺbu.

Ďalej leží vedľa bočnej steny panvy a vystupuje spolu s plavidlami toho istého mena cez uzáverový kanál na strednú plochu stehna. Tento kanál je tvorený obštrukčnou drážkou pozdĺž horného okraja a obštrukčnou membránou. Nerv inervuje vonkajší obštrukčný sval, ktorý otáča stehnom smerom von.

Nerv je zapojený do inervácie aduktorov stehna, ktoré vykonávajú jeho rotáciu, dáva vetvám nežné a lastúry svalov, kožu vnútorného povrchu stehna. pretože priemer kanála je veľký, kompresia nervu v ňom je možná iba pri významnom napínaní neurovaskulárneho zväzku, s pubickou osteitídou s edémom zápalového tkaniva, najmä s ostrou flexiou bedra (Sunderland S., 1968).

Pacienti sa sťažujú na bolesť a parestéziu v slabinách pozdĺž stredného povrchu stehna. Zosilňuje sa vnútornou rotáciou stehna, jeho únosom a predĺžením.

Mal by brať do úvahy variabilitu kožných zón nervovej inervácie kvôli jeho spojeniu s femorálnym nervom. Bolesť s podráždením nervu obturátora sa často šíri pozdĺž vnútorného povrchu nohy, chodidla k prvým prstom (Vishnevsky A.S., Maksimenkov A.N., 1949)..

Hypoalgézia alebo hyperestézia je lokalizovaná v koži strednej a dolnej tretiny stehna. V prípade obštrukčnej kýly sa bolesť zosilňuje kašľom, kýchaním - so zvýšeným vnútrobrušným tlakom, ktorý je niekedy kombinovaný s prerušovanou črevnou obštrukciou. Hypotropia a slabosť svalov inervovaná obturátorským nervom sa prejavuje hlavne oslabením adukcie. Niekedy sú tiež zaznamenané aduktívne kŕče, kontraktúra bedrových a kolenných kĺbov a koxalgia (Fettweis E., 1966). V dôsledku slabých aduktorov sa pri státí a chôdzi vyvíja nestabilita, čo obmedzuje rozsah pohybu bedrového kĺbu a vykyvuje sa smerom von..

Y.Yu. Popelyansky
Ortopedická neurológia (vertebro-neurológia)

Symptómy obštrukčnej neuropatie

Neuropatia obturátora

Nerv je pokračovaním predných vetiev tretieho a štvrtého bedrového nervu miechy, zostupuje pozdĺž vnútorného okraja hlavného svalu psoas, listy zdola pod ňou na úrovni sakroiliakálneho kĺbu a klesajúci pozdĺž bočnej steny malej panvy, vstupuje do upchávacieho kanála vytvorená nad ochabnutou kosťou, pod membránou pokrývajúcou obštrukčné svaly. Tu dáva vetvu vonkajšiemu obturátorskému svalu, potom prejde na stehno a rozdelí sa na predné a zadné vetvy. Predná vetva inervuje skalp, tenké, krátke a dlhé aduktory, zadnú vetvu - adrenálny stehenný sval, vak bedrového kĺbu a perioste stehennej kosti. Vetvy kože dodávajú spodnú polovicu vnútorného stehna.

Obštrukčný nerv môže byť poškodený v bedrovom svale (poranenie miechy, hematóm, presakovanie), na úrovni sakroiliakálneho kĺbu (sakroileitída, trauma, hypermobilita), v panve (nádor maternice, vaječníkov, sigmoid a konečník, zápalové infiltráty, nadnek so spondylitídou) v obturátorskom kanáli (prietrž, osteitída ochlpenia), po výstupe z nej na vynikajúcom mediálnom povrchu stehna (polohová kompresia, pooperačná jazva).

Neuropatia tunelového obturátora je najčastejšie spojená s kompresiou neurovaskulárneho zväzku v obturátorskom kanáli, na výstupe z neho, so spodnou časťou stehna so spastickými aduktormi; menej často sa vyskytuje vysoká kompresia v oblasti zmeneného svalu psoas.

Porušenie motorického stereotypu s deformáciou chrbtice, panvy a reflexných svalových dystonických a neurodystrofických zmien vo vláknitých, svalových a kostných tkanivách pozdĺž dráhy nervu je základom kompresno-ischemického poškodenia obturátorského nervu..

Klinický obraz je charakterizovaný bolesťou v stredných častiach stehna 2 cm pod trieslovým záhybom, ktorý vyžaruje smerom nadol na vnútornom povrchu stehna a do perineum, konečníka a do oblasti bedrového kĺbu. Bolesť sa zintenzívni, keď sa noha posunie nabok, v sede. Lokálna a odrazená bolesť, parestézia, sa reprodukujú počas hmatu nervu pri výstupe z obturačného kanála..

Objektívne inštrumentálne, elektrofyziologické štúdie odhaľujú sekundárne neurodystrofické zmeny svalu obturátora, svalu, ktorý zvyšuje konečník; Röntgenové vyšetrenie odhalilo dystrofické zmeny v sakroiliakálnych a ochlpeniach kĺbov bedrového kĺbu. Stanoví sa hypotropia, slabosť aduktorských svalov stehna; pri chôdzi noha vykonáva obehový pohyb. Motorická porucha sa však vyskytuje zriedkavo (po niekoľkých rokoch choroby), častejšie prevažujú príznaky podráždenia vo forme paroxyzmálnych kŕčov aduktorov alebo sa zaznamenáva ich konštantné tonické napätie pri vyvolaní ohybu stehna, ktorá porušuje chôdzu. Poruchy citlivosti sa často obmedzujú na oblasť v dolnej tretine vnútorného stehna.

FEMORÁLNA nervová neuropatia

Femorálny nerv, ktorý je najväčšou tvorbou bedrového plexu (prvá až štvrtá miechová nerva), klesá za veľký bedrový sval a vstupuje do svalovo-fasciálnej priekopy medzi ilálnymi a bedrovými svalmi, ktoré zhora pokrýva ilálna fascia. Na stehne z panvovej dutiny nerv prechádza pod ingvinálny väz, ktorý sa nachádza na hrebeni ochlpenia a cez medzeru vo svaloch vstupuje do predného povrchu stehna, zakrytého fasádou iliak-lastúry, a potom sa rozdeľuje na niekoľko koncových vetiev..

Prvé malé svalové vetvy sa tiahnu od femorálneho nervu až po vysoké bedrové a bedrové svaly (retroperitoneálne a na úrovni panvy)..

Koncové nervové nervy sú nasmerované na hrebeň, sval na mieru a hlavne na hlavy štvorhlavého svalu; koža - inervuje prednú a vnútornú dve tretiny stehenného povrchu a vnútorný povrch dolnej časti nohy, stredný členok a vnútorný okraj chodidla a kĺbové - bedrové a kolenné kĺby.

V hornom poschodí (retroperitoneálne) je nerv poškodený následkom kompresie nádorom, abscesom, hematómom.

Zlomenina panvových kostí s krvácaním do okolitého tkaniva je hlavnou príčinou kompresie nervov v oblasti svalu iliopsoas pod väzivovým väzom..

V oblasti femorálneho trojuholníka môže byť nerv priamo poškodený počas punkcie femorálnej artérie pri angiografii femorálnej katetrizácie alebo môže byť stlačený aneuryzmou, zväčšenou lymfatickou uzlinou alebo hematómom..

Keď je postihnutý femorálny nerv, bolesť je lokalizovaná v trieslovej oblasti, ktorá sa šíri do bedrovej oblasti pozdĺž predného povrchu stehna, dolnej končatiny. V inervačnej zóne sa stanoví hypestézia. Pozitívne príznaky Wassermana, Matskeviča. V závažných prípadoch sa kontraktúra flexia vyvíja v bedrovom kĺbe..

Prítomnosť takého núteného držania tela spravidla indikuje ochorenie v brušnej dutine alebo spastický stav psoas major svalu. Po dvoch až troch týždňoch sa vyvinie slabosť, hypotrofia štvorhlavého svalu. Predĺženie bedrových a kolenných kĺbov, vonkajšia rotácia stehien sú narušené. Koleno vypadne.

Chôdza sa zmenila, zvlášť ťažké sa vyšplhať po schodoch.

Poruchy vertebrogénu tunela a jeho vetiev v tuneloch sú zapríčinené svalovo-tonickými a neurodystrofickými zmenami v bedrových a bedrových svorkách, ingvinálnych väzoch, ilikál-skalpovej fascii a fasciálnom lôžku aduktorského kanála..

Prítomnosť anamnézy predĺženej lumbalgie, obmedzenia miechovej pohyblivosti s bedrovo-hrudnou myofixáciou, prevaha symptómov podráždenia nervov (bolesť, parestézia) v klinickom obraze nad symptómami straty, absencia kontraktúr, svalová atrofia, identifikácia spúšťacích bodov bolesti v oblastiach narušenia nervov pod trieslovinou. pri vchode do kanónu strelnej zbrane a na výstupe z podkožných vetiev nervu je možné správne diagnostikovať a lokalizovať syndróm „cap-can“.

Najzraniteľnejšou časťou femorálneho nervu je vnútorný safén nervu dolnej končatiny, ktorý vedie pozdĺž stehna spolu s cievami a ktorý sa nachádza za prispôsobeným svalstvom v kanáli strelnice..

Nerv sa pod kožou rozprestiera do dolnej tretiny stredného povrchu stehna a perforuje vláknitú doštičku medzi stredné široké a hlavné svaly aduktora a delí sa na podväzkovú vetvu, ktorá inervuje kožu pozdĺž tej istej zóny, patelly, vnútorného kolaterálneho väziva a kapsuly kolenného kĺbu a hlavnej zostupnej vetvy, ktorá spolu s veľkou skrytou žilou prechádza okolo stredného epicondylu stehennej kosti a klesá pozdĺž stredného povrchu dolnej končatiny k nohe.

Tunelová lézia hlavného kmeňa safénového nervu sa deteguje v bode výstupu z adukčného kanála, ktorý sa nachádza 10 cm nad vnútorným nadstavcom stehna. V tomto prípade sa bolesti, parestézia a poruchy citlivosti určujú pozdĺž celého stredného povrchu dolnej končatiny - od kolenného kĺbu po stredný okraj chodidla..

Kompresia podpatelárnej vetvy sa vyskytuje na okraji šľachy chvostového svalu pred vnútorným stehnom. V tomto prípade je lokalizácia bolesti, parestézia obmedzená na strednú časť kolenného kĺbu. Kĺbové vetvy sú poškodené dystrofickými zmenami v kolennom kĺbe.

Kompresná ischemická neuropatia zostupnej vetvy safénového nervu sa vyskytuje v mieste vláknitého kanálika za vnútorným stehnom supramarget. Takáto lézia vylučuje zlú kolennú zónu.

Poškodenie vnútorného podkožného nervu nohy sa často vyskytuje v dôsledku flebektómie pri operáciách kolenného kĺbu následkom zranenia stehien, kolenného kĺbu, najmä u futbalistov. Nerv je niekedy potlačený kostnými nádormi alebo gangliom vychádzajúcim z kolenného kĺbu..

V typických prípadoch sa u obéznych žien stredného alebo vysokého veku, ktoré majú dlhodobú vertebrogénnu lumbalgiu a majú deformáciu nôh alebo tvaru O alebo X, ako aj degeneratívne zmeny svalov stehenných a kolenných kĺbov, pozoruje netraumatická (tunelová) neuropatia vnútorného safenózneho nervu. V 20% prípadov môže byť bolesť bilaterálna.

Syndróm bolesti je horší pri chôdzi; pre týchto pacientov je obzvlášť ťažké vyliezť na schody, vstúpiť na vozidlo s vysokým usporiadaním schodov. V závažných prípadoch sa môže neúplná kĺbová kontraktúra vyvinúť v polohe neúplnej flexie, úplné predĺženie nohy je obmedzené z dôvodu zvýšenia bolesti..

Nervový blok na úrovni kompresie eliminuje bolesť a obnovuje celý rozsah pohybu v kĺbe.

Neuropatia obštrukčného nervu. Neuropatia vonkajšieho kožného nervu stehna

Neuropatia obturátora.

Po tom, čo oblizovač vznikol v bedrovom svale z ventrálnych vetiev L2-L4 miechových nervov, opúšťa bedrový sval pozdĺž jeho bočného okraja, zostupuje do panvy a vystupuje cez foramen obturátora. Inervuje veľké, dlhé a krátke aduktory a dodáva hornému strednému stehnu citlivé vlákna.

Etiológia neuropatie obturátora. Izolované neuropatie obturátora sú zriedkavé.

V prípade zlomenín panvových a bedrových kostí sa na patologickom procese podieľa nielen obturátorský nerv, ale aj iné nervy dolnej končatiny alebo lumbosakrálny plexus..

Benígne aj malígne nádory panvových orgánov môžu tiež viesť k neuropatii obturačného nervu. Chirurgické zákroky pri týchto novotvaroch alebo na panvových orgánoch môžu mať rovnaký účinok..

Klinický obraz neuropatie obturátora

Anamnéza. Najčastejšie sú prvé sťažnosti na slabosť nôh a ťažkosti pri chôdzi. Spravidla zatienia citlivé poruchy, ak existujú..

Klinické vyšetrenie neuropatie obturátora

- Neurologické. Skúmanie funkcie motora odhaľuje slabosť adukcie stehna. Pozdĺž hornej časti stehna môže dôjsť k zníženiu citlivosti. Koleno by malo byť udržiavané.

- Všeobecne. V prípadoch, keď sa neuropatia obturátorského nervu vyskytne bez poranenia, je potrebné dôkladné vyšetrenie panvových a rektálnych orgánov na identifikáciu intratorakálnych nádorov..

Odlišná diagnóza. Dôkladné klinické vyšetrenie by malo byť zamerané na identifikáciu (kvôli zriedkavému výskytu) motorických a zmyslových porúch, ktoré sa nedajú vysvetliť poškodením jedného nervu obturátora..

Prítomnosť slabosti ohybu bedrového kĺbu alebo extenzora kolena alebo zlomeného kolenného reflexu je dôvodom podozrenia na plexopatiu lumbosakrálneho plexu alebo radikulopatiu L3-L4..

Okrem toho zníženie citlivosti, ktoré sa rozprestiera pod kolenom, nie je v súlade so senzorickými deficitmi charakteristickými pre obštrukčnú neuropatiu nervov..

Skríning neuropatie obturátorského nervu

- Elektrická diagnostika. Pri vyšetrení pacientov s podozrením na neuropatiu obturátorského nervu je EMG užitočnejšia ako SPN. Znaky zapojenia sa do patologického procesu iných svalov inervovaných L2-L4 alebo zistenie patológie v paraspinálnych svaloch pomocou EMG by mali spôsobiť podozrenie na bližšie lézie..

Ak neexistuje dôkaz o zjavnej ujme, môže sa vyžadovať ďalšie preskúmanie. V takýchto situáciách môže vyšetrenie panvovej dutiny pomocou CT alebo MRI pomôcť pri identifikácii masívnych lézií alebo infiltračných procesov..

Neuropatia vonkajšieho kožného nervu stehna

Zadné vetvy ventrálnych primárnych vetiev miechových nervov L2-L3 sa podieľajú na tvorbe vonkajšieho kožného nervu stehna, ktorý sa objavuje od bočného okraja veľkého bedrového svalu. Potom priečne prechádza do hĺbky fascie ileu a prechádza nad krajčírsky sval a potom prechádza pod bočný okraj trieslového väzu..

Prienikom cez širokú fasciu je rozdelený na predné a zadné konáre, ktoré zabezpečujú citlivú inerváciu predného stehna..

Často existujú anatomické variácie, pokiaľ ide o pôvod nervu (môže sa vyskytovať ako vetva femorálneho alebo femorálno-genitálneho nervu), jeho priebeh po dosiahnutí ingvinálneho väzu a nakoniec distribučná zóna jeho citlivých vlákien..

Etiológia neuropatie vonkajšieho kožného nervu stehna. Vo väčšine prípadov sa predpokladá, že príčinou je porušenie / stlačenie nervu v oblasti trieslového väzenia alebo v blízkych oblastiach..

Vonkajší kožný nerv stehna sa však môže poškodiť aj zovretím / kompresiou v iných bodoch, ku ktorým dochádza pri masívnych retroperitoneálnych léziách, chirurgických zákrokoch (najmä pri tých, ktoré zachytávajú retroperitoneálne štruktúry, panvových alebo ingvinálnych miestach) a zraneniach bedier..

Klinický obraz neuropatie vonkajšieho kožného nervu stehna

Anamnéza. Častým prejavom je pocit bolesti, pálenia alebo „plazivého sa plazenia“ v anterolaterálnej časti stehna s rôznymi stupňami zníženej citlivosti, ktorý sa zhoršuje chôdzou a zdvíhaním zo stoličky. Pacient často trie boky, aby znížil tieto pocity, a to môže tiež slúžiť ako diagnostické vodítko.

Klinické vyšetrenie neuropatie vonkajšieho kožného nervu stehna

- Neurologické. Oblasť citlivých porúch je zvyčajne malá a pokrýva bočný povrch stehna.

- Všeobecne. Opatrná palpácia pozdĺž triesloviny a predného horného okraja vchodu do panvy umožňuje spravidla identifikovať lokalizovanú oblasť bolesti a vyvolať príznaky, ktoré zároveň potvrdzujú diagnózu.

Diferenciálna diagnostika neuropatie vonkajšieho kožného nervu stehna. Prvým ochorením, pri ktorom je potrebná diferenciálna diagnostika, je femorálna neuropatia.

Musíte tiež pamätať na plexopatiu bedrového plexu a radikulopatiu L2, ale ťažko je možné urobiť chybu v ich diferenciácii..

Obmedzené zmyslové poruchy, nedostatok motorického poškodenia a pretrvávajúce reflexy pomáhajú vylúčiť tieto choroby..

Vyšetrenie neuropatie vonkajšieho kožného nervu stehna. Hoci klinické údaje sú zvyčajne dostatočné na stanovenie diagnózy, v prípade pochybností alebo ak už existuje patológia, ktorá môže diagnózu komplikovať (retroperitoneálne masívne lézie), môže sa vyžadovať ďalšie vyšetrenie..

Na rozdiel od iných syndrómov porušovania, pozitívna reakcia na liečbu tiež pomáha potvrdiť diagnózu neuropatie vonkajšieho kožného nervu stehna..

S ohľadom na to je celkom vhodné podávať anestetiká do predpokladaného východiskového bodu vonkajšieho kožného nervu stehna (stredný k prednej nadštandardnej bedrovej chrbtici a pod trieslovinou) alebo do bodu lokálnej bolesti..

Odpoveď na takúto terapiu nielen potvrdzuje diagnózu, ale môže viesť aj k úľave od príznakov..

- Elektrická diagnostika. Z dôvodu ťažkostí vyvolania reflexu v teste stimulácie nervov (NSS) v kontrolnej skupine zdravých jedincov je použitie tejto metódy u pacientov s podozrením na neuropatiu vonkajšieho kožného nervu stehien obmedzené..

Štúdie EMG však zohrávajú úlohu pri hodnotení pacientov s neobvyklými alebo nejasnými príznakmi, pretože identifikácia klinicky nevyskytujúcich sa motorických porúch znamená zapojenie nielen jedného vonkajšieho kožného nervu stehna do patologického procesu..

Röntgenové výskumné metódy nie sú potrebné, s výnimkou prípadov, keď existuje klinicky opodstatnený predpoklad o prítomnosti retroperitoneálnych alebo panvových objemových útvarov, ktoré vedú k porušeniu vonkajšieho kožného nervu stehna. Prítomnosť nevysvetlených alebo sprievodných symptómov z gastrointestinálneho alebo genitourinárneho traktu by však mala spôsobiť podozrenie na existenciu tejto patológie..

- Odporúčame tiež „Neuropatia sedacieho nervu. Známky a diagnóza neuropatie sedacieho nervu. “

Obsah predmetu "Patológia periférneho nervového systému.":
1. Stlačenie zápästia. Guillon kanál.
2. Stlačenie radiálneho nervu v axilárnej dutine alebo v špirálovitej drážke. Zadný interosseózny nerv.
3. Stlačenie axilárneho nervu. Kompresia svalovo-kožných nervov.
4. Stlačenie dlhého prsného nervu. Kompresia supraskapulárneho nervu.
5. Plexopatia brachiálneho plexu. Idiopatická plexopatia brachiálneho plexu.
6. Onkológia a plexopatia brachiálneho plexu. Choroby svalov a kostí.
7. Bolesť a parestézia v dolných končatinách. Vyšetrenie na bolesť a parestéziu v nohách.
8. Neuropatia femorálneho nervu. Subkutánna neuropatia.
9. Neuropatia obštrukčného nervu. Neuropatia vonkajšieho kožného nervu stehna.
10. Neuropatia sedacieho nervu. Známky a diagnostika neuropatie sedacieho nervu.

Obštrukčný nerv: príznaky a liečba zvierania

Neuralgia v tejto oblasti zahŕňa kompresiu nervu vnútornými tkanivami (svaly, kosti, atď.), Ktorá je sprevádzaná silnou bolesťou. Pocity môžu trvať od niekoľkých minút do niekoľkých dní. V dôsledku vetvenia vlákien sa príznaky, ktoré sa prejavujú, často pripisujú iným chorobám. Včasná analýza a diagnostika prispievajú k rýchlemu uzdraveniu.

Príčiny choroby

TBS sú vybavené systémom plexus pozostávajúcim z:

 • stehenné
 • sedacieho nervu;
 • uzáver;
 • horné a dolné bobule.

Hlavné príčiny obštrukčných nervových chorôb sú:

 • Poranenia a negatívne mechanické vplyvy, ktoré vedú k drveniu vlákien. Patria sem nielen núdzové situácie, ale aj oslabujúci šport, ktorý vyvoláva prasknutie krvných ciev a výskyt krvi vo svalových tkanivách..
 • osteochondróza.
 • Neúspešný chirurgický zákrok alebo terapeutické opatrenia, ktoré viedli k hematómom za peritoneum.
 • Nádory akéhokoľvek typu.
 • Aneuryzmy v cievach umiestnených v bezprostrednej blízkosti bedrového kĺbu.

Poznámka! V každom prípade sa na koži vo vnútornej stehennej oblasti odlišuje jej inervačná zóna.

Nervové funkcie

Názov nervu obturátora v latinčine je Nervus obturatorius. Pochádza z plexu v dolnej časti chrbta. Má 3 pobočky:

 • Svalová vetva. Vstúpi do uzamykacieho kanála.
 • Zadná časť. Nachádza sa medzi veľkými a krátkymi aduktormi.
 • predné Pokračuje v hlavnom kufri. Nachádza sa medzi dlhými a krátkymi aduktormi, dáva im a tenkému a hrebeňovému svalu. Tieto prvky otáčajú bedrá vonkajším smerom, vedú a určujú ohyb. V hornej časti stehna je vetva citlivá a dodáva pokožke.

Funkcie nervov obturátora

Existujú 2 podskupiny:

 • Propulsion. Pohyb bedrového svalu, rotácia, ohnutie hriadeľa.
 • Citlivý Inervácia strednej a dolnej tretiny vnútorného stehna.

Hauship-Rombergov syndróm

Syndróm obštruktívneho nervu opísaný anglickým chirurgom a nemeckým neurológom.

Patológia sa objavuje na niekoľkých úrovniach:

 • Pod bedrovým svalstvom, ako aj vnútri neho. Najčastejšou príčinou je hematóm za pobrušnicou..
 • V oblasti krížovej kosti a jej členenia s iliakálnou časťou. Pozoruje sa pri sakroiliitíde.
 • Na boku panvovej oblasti. Stáva sa to počas tehotenstva, keď je maternica zväčšená, ak sú nádory vnútorných orgánov alebo v atypickom mieste..
 • V časti odtokového kanála. Možno s prietržom zodpovedajúcej diery ostane ochlpenie s opuchom povrchov.
 • V hornej mediálnej časti nohy. Vyskytuje sa, keď je bedra počas chirurgického zákroku alebo mechanického vystavenia tkanivu jazvy dlhá.

Príznaky a diagnostika

Znaky choroby závisia od traumy zón v jej vetvách..

 • bolesť v mediálnej časti;
 • šírenie nepohodlia do blízkych oblastí (panva, dolné končatiny);
 • v niektorých pozíciách sa choroba prejavuje zvlášť silne;
 • nedostatočná amplitúda TBS;
 • nestabilita vo zvislej polohe (poruchy sú viditeľné pri chôdzi).

Pri stanovení diagnózy sa lekár spolieha nielen na fyzické pocity pacienta, ale tiež vykonáva testy:

 • Pacient leží na chrbte a nohy mu zviera tak pevne, ako len môže. Špecialista mu to neumožňuje a pacientovi by sa malo čeliť.
 • Potom, ležiaci na chrbte, skúšaný položí nohu na nohu.

Počas týchto akcií lekár sleduje amplitúdu a povahu pohybu a analyzuje prítomnosť atrofie alebo dysfunkcie určitých svalov a kĺbov..

Neurológ má podozrenie na problémy s nervom obturátora, ak je hlavné ochorenie prítomné vo forme:

 • slabiny;
 • ťažkosti s riadením.

Ďalej sa vykonávajú klinické testy a vyšetrenia..

 • neurologický Prítomnosť alebo neexistencia slabosti adukcie bokov. Pravdepodobnosť zníženia citlivosti v strednej oblasti. Reflexy v kolenných kĺboch ​​(zostávajú normálne alebo nie).
 • Sú bežné. Vyhľadávanie nádorových útvarov v črevách a vnútorných orgánoch (panvové).
 • dif diagnóza. Dôkladná štúdia zdravotného stavu pacienta pomáha nájsť ďalšie príčiny patológií, ktoré nie sú spojené s RF. Niekedy sú podobné príznaky pozorované pri stláčaní kožného nervu stehna.

Liečebné metódy

V prípade štípania lekári v závislosti od charakteristík choroby a jej sprievodných príznakov používajú 2 zásadne odlišné metódy liečby:

 1. Primárnym cieľom špecialistu je zachrániť pacienta pred bolesťou pomocou vhodných liekov. V závažných prípadoch sa používa blokáda..
 2. Injekcie vitamínov B priamo ovplyvňujú stav nervových vlákien a zlepšujú miestny metabolizmus.
 3. Nesteroidné lieky bojujú proti ohňu a zápalu. Nezáleží na forme uvoľňovania: môžu to byť tablety, masti, gély, injekcie.
 4. Chondroprotektory obnovujú chrupavku.
 5. Pri parézach sú indikované masáže a cvičebná terapia. Elektroforéza tiež priaznivo ovplyvňuje atrofované svaly a obnovuje schopnosť nervov viesť impulzy..

Poznámka! Fyzioterapia má množstvo kontraindikácií, ktoré pri menovaní berú do úvahy ošetrujúceho lekára. Vykonanie akéhokoľvek cvičenia alebo postupu sami môže mať za následok zranenie a zhoršenie problému..

Včasná konzervatívna liečba zvyčajne efektívne a úplne eliminuje všetky príznaky, ako aj hlavnú príčinu. Chirurgia pomáha, ak:

 • 1) iné metódy nepomohli;
 • 2) existuje závažný stav, neschopnosť viesť normálny život z dôvodu zvyšujúcich sa príznakov;
 • 3) v kĺboch ​​sú úrazy alebo nádory, ktoré vyvolávajú bolesť.

prevencia

Aby sa predišlo zovretiu, odborníci vyvinuli preventívne opatrenia:

 • zdvíhanie je zakázané;
 • je potrebné spať na ortopedickej matraci s dostatočnou tuhosťou;
 • aktívny životný štýl zlepšuje krvný obeh a celkový metabolizmus.

Liečebné cvičenia sú prípustné iba v období remisie a so súhlasom lekárov.

Obštrukčný nerv je zložitá štruktúra, jeho patológie majú výrazné príznaky: bolesť, nedostatok plnej motorickej aktivity, svalová atrofia.

Pretože anatómia PO ukazuje prítomnosť troch kanálov, umiestnenie týchto alebo týchto príznakov sa bude v rôznych prípadoch choroby líšiť..

Liečba je zameraná na potlačenie nepríjemných symptómov a odstránenie počiatočných príčin štípania, ktoré môže vyžadovať chirurgický zákrok. Konvenčné preventívne opatrenia a primeraný prístup k športu pomôžu vyhnúť sa opísaným problémom..

Obštrukčný nervový syndróm (Hauship-Rombergov syndróm)

 • TOPOGRAFICKÁ DISORIENTÁCIA Topografickou dezorientáciou [u človeka] sa rozumie porušenie jeho schopnosti rozpoznať terén a jeho...
 • [čítať] (alebo sťahovať) článok vo formáte PDF... porušuje princíp známy v klinickej neurológii „vzťah medzi ložiskovou léziou...
 • [prečítať] (alebo stiahnuť) článok vo formáte PDF Relevance. Syndróm cudzej ruky (HRS) je pomerne zriedkavý klinický fenomén,...
 • ... pre ľudí s homonymnou hemianopsiou polovica sveta jednoducho neexistuje. Definícia. Homogénna hemianopsia je stav, pri ktorom...
 • Podľa literatúry je frekvencia izolovaného poškodenia stredného nervu 20 - 35% všetkých druhov poškodenia nervových kmeňov hornej končatiny,...
 • Lakunárne infarkty v bazte-bazilárnej kotline (VBB) vznikajú v dôsledku poškodenia samostatnej paramediánskej vetvy stavcovej tepny...
 • [prečítať] (alebo stiahnuť) článok vo formáte PDF Relevance. Ischemické mozgové príhody v skupine zadných mozgových tepien (ZMA) sú...
 • Paralýza / paréza (prozoparéza) tvárových svalov nie je ťažké zistiť, je ťažšie rozlíšiť primárnu neuropatiu tvárového nervu (NLN) c...
 • ZLOŽENIE, ŠTRUKTÚRA A FUNKCIE RETIKULÁRNEJ FORMÁCIE Retikulárna formácia (RF; Lat. Fopmatio reticularis, sieť na retikuly) je...
 • Už nie som tu, išiel som tam, kde je svetlo... Žil som krátky, ale šťastný život, a mnohým nechám to, čo ocenia! Ďakujem všetkým....
 • Napriek významným úspechom, ktoré sa dosiahli v epileptologii, tvorí rezistentná epilepsia [. ] približne 30% všetkých foriem...
 • Aneurysmálna kostná cysta (ACC, anglická aneurismálna kostná cysta, ABC, synonymum: hemangiomatózna kostná cysta, obrovský granulovaný reparatívny gigant,...
 • Kýla medzistavcového disku (GMF) je premiestnenie tkanív disku (jadro buničiny a vláknitý kruh) za medzistavcové platničky...
 • Znalosť inervácie kolenného kĺbu sa stáva čoraz dôležitejšou v súvislosti so stále populárnejšími metódami liečby...
 • ... často sú príznakmi pacienta s akútnou ischémiou v stavovcovej panve (ďalej len "WBB") lekári [. ] špecializované strediská...
 • ... vývoj syndrómu akútnej ochabnutej tetraparézy (OBT) v praxi neurológa je naliehavý stav, ktorý je potrebné objasniť a akceptovať...
 • ... „chameleónové mŕtvice“ sú výzvou pre neurológov v urgentnej medicíne, čo vedie k závažným diagnostickým ťažkostiam. Akútna...
 • "Éterické strany" Vývoj deficitu B12 a jeho dôsledky na starších ľudí, vegetariánov a ľudí trpiacich chronickými chorobami...

Strana 3

Pred definovaním (určením) gliózy (získanej z rôznych zdrojov, bez toho, aby ste ich uviedli), je potrebné objasniť tému „neuroglie“.
Okrem neurónov sú v nervovom systéme aj bunky neuroglia - ich funkcia: 1. podpora; 2. trofický; 3. ochranné; 4. izolačné; 5. vyměšovací.

Spomedzi neuroglií sa rozlišujú dve skupiny buniek:

1. makroglie alebo gliocyty (epindymocyty, oligodendrocyty, astrocyty); mikroglie.

R. Kristic (1984) neurogliu delí na:

1. glie centrálneho nervového systému (ependymocyty, astrocyty, oligodendrocyty, mikroglie, epitelové bunky [pokrývajúce vaskulárne plexy]); glia periférneho nervového systému (neurolemmocyty, amfity).

Neuroglia (neurón - neurón, glia - lepidlo) je geneticky, morfologicky a funkčne pomocnou a veľmi dôležitou súčasťou nervového tkaniva spojeného s neurónmi..

Neuroglia bunky nevykonávajú nervové impulzy, vykonávajú však podpornú, trofickú, ochrannú a tiež izolačnú funkciu v nervovom tkanive..

Okrem toho, v epifýze a hypofýze mozgu, kde nie sú žiadne neuróny, neuroglia tvorí väčšinu týchto orgánov a vykonáva sekrečnú funkciu..

Neuroglia sa svojím pôvodom delí na makroglie a mikroglie. Makroglia, podobne ako neuróny, pochádza z ektodermy a mikroglie sa vyvíja z mezodermu a je derivátom mezenchýmu.

Zloženie makroglie zahrnuje ependymu, astrogliu a oligodendrogliu.

Najstarším typom makroglie je ependyma (ependyma - vrchný odev). Ependymálne bunky sa nazývajú ependymocyty. Ependyma sa najlepšie rozvíja na spodných stavovcoch, ako aj na vyšších stavovcoch v skorých štádiách vývoja nervového systému, počas diferenciácie buniek nervových trubíc..

V tomto štádiu vývoja hrajú ependymocyty vyšších stavovcov štruktúru štruktúr, ktoré líšia a obmedzujú mozgovú dutinu. Ependymocyty navyše zohrávajú úlohu podporných štruktúr, pretože ich procesy tvoria kostru alebo stromu, v intervaloch, v ktorých sa vyvíjajú neuróny..

U nižších stavovcov sa tieto štruktúrne a funkčné vlastnosti ependymy zachovávajú počas ontogenézy, zatiaľ čo u ľudských a stavovcov vyšších živočíchov preberajú ďalšie makroglie bunky podporné funkcie, zatiaľ čo ependymy iba línie, ako je epitel, dutina miechy a dutina mozgovej komory. Bunky Ependyma sú usporiadané do jedného radu a majú prizmatický alebo kubický tvar. Bazálny koniec ependymocytov sa zužuje a cytoplazmatický proces sa od neho odchyľuje, ktorý prechádza radiálne do hĺbky nervového tkaniva a končí malým zhrubnutím. Procesy ependymocytov, ktoré sa vzájomne spájajú, tvoria vonkajšiu hraničnú membránu, ktorá obmedzuje dutinu nervovej trubice. Hlavnou funkciou epindymoglie je syntéza a reabsorpcia mozgovomiechového moku.

Astroglia. Je zastúpená astrocytmi - jedná sa o vysoko rozvetvené bunky s krátkymi procesmi vo forme hrotov. V šedej hmote sa nachádzajú protoplazmatické astrocyty a v bielej hmote vláknité astrocyty. Hlavnou funkciou astrocytov je trofická: výživa neurónov, ich udržiavanie, podpora a tvorba hematoencefalickej bariéry..

Oligodendroglia. Reprezentujú ju oligodendrocyty - veľké bunky s dlhými nerozvetvenými procesmi. Prítomný v šedej a bielej hmote. V sivej hmote sa nachádzajú v blízkosti perikiónov a biele procesy vytvárajú myelínový obal nervového vlákna..

Mikroglie. Vyskytuje sa iba v centrálnom nervovom systéme. Vykonáva fagocytárnu funkciu. V závislosti od fagocytárneho stavu sa rozlišujú spiace, amoeboidné a reaktívne formy mikroglie. Odpočívajúcu formu predstavujú bunky s tenkými vetvenými procesmi.

Sú prítomné v centrálnom nervovom systéme dospelých. Majú slabú fagocytárnu aktivitu. Amoeboidná forma existuje v rozvíjajúcom sa mozgu detí. Bunky majú pseudopódiu a majú vysokú fagocytárnu aktivitu. Reaktívne - tvorí sa v ktorejkoľvek časti mozgu počas zranenia..

Nemá žiadne procesy a pseudopodiu.

Glióza nahradzuje mŕtve neuróny bunkami glií. proliferácia astrocytických glií s produkciou gliálnych vlákien v mozgu alebo mieche. G. sa pozoruje pri chronicky sa vyskytujúcich ložiskových alebo difúznych léziách nervového systému (chronická meningoencefalitída, roztrúsená skleróza, epilepsia, vaskulitída, perivaskulárna encefalitída, tuberózna skleróza atď.), Čo vedie k zhusteniu tkaniva...... celkom jasný morfologický pojem, čo znamená zvýšenie množstva glií v mozgu látka vo vzťahu k jej ostatným zložkám na jednotku objemu. Tu zosilnenie signálu nie je spôsobené zvýšením počtu gliových buniek, ale skôr stratou myelínu vo vláknach. Termín „glióza“ je pravdepodobne vhodný vo vzťahu k chronickým ložiskám roztrúsenej sklerózy, pretože okrem straty myelínu existujú aj zápalové zmeny. Je však ťažko aplikovateľné na ohniská spôsobené chronickou ischémiou. Ja (autor zdroja) používam slovo „glióza“ iba s ohľadom na post-mŕtvicu, posttraumatické a podobné zmeny - to znamená, zvyškové zmeny... proliferácia astrocytov, proliferácia astrocytových neuroglií so zvýšenou produkciou gliálnych vlákien v oblasti poškodenia nervového tkaniva v centrálnom nervovom systéme, zvyčajne substitučnej povahy... Zmeny glia sú vyjadrené znásobením jeho buniek a objavením sa degeneratívnych foriem medzi nimi (tyčinkovitého tvaru a fragmentácie jadier, obezity). Proliferatívne procesy na strane glie sú fokálne alebo difúzne. Súčasne je zaznamenaný polymorfizmus jeho buniek, ich transformácia do putujúcich (mobilných) foriem. Proliferáty glií sa tvoria buď okolo krvných ciev, alebo okolo nervových buniek a niekedy sa nezávisle od nich vytvárajú ložiskové ložiská vo forme gliových uzlov. Ak dôjde k množeniu gliálnych buniek okolo nervových buniek, potom hovoria o neuronofágii. Rozlišujte medzi pravou a falošnou neuronofágiou. Skutočná neuronofágia je taká, kde k rozmnožovaniu buniek glií dochádza okolo poškodenej nervovej bunky a na jej mieste zostáva iba bunkový gliálny uzol. K falošnej neuronofágii patrí reprodukcia rovnakých prvkov neuroglií okolo intaktnej nervovej bunky. Pri chronickom priebeh ochorenia sa môžu vytvárať jazvy (glióza, neurogliálna skleróza) z gliálneho tkaniva...... rast glií v mieste smrti nervových buniek...... rast astrocytických neuroglií so zvýšenou produkciou gliálnych vlákien v oblasti poškodenia nervového tkaniva v strede, nervového systému, zvyčajne substitučnej povahy. Môže byť difúzny alebo lokálny (subkortikálny, cerebelárny, lobar, miecha, atď.)... spojivové tkanivo, ktoré nie je patologické, nahrádza iba stratené štruktúry.
Astrocytická glióza

zdroj: článok "Morfometrické hodnotenie reaktivity astrocytov u predčasne narodených a dojčených detí s infekčnou patológiou" S.V. Barashkova; Výskumný ústav pre infekcie detí, Petrohrad, Rusko; Detská mestská nemocnica č. 19 pomenovaná po K. A. Rauchfus, Petrohrad, Rusko (Journal of Infectology, Zväzok 6, č. 4, 2014)

Astrocyty sú najpočetnejšie gliové bunky v bielej aj šedej hmote mozgu (GM), ktoré vykonávajú rôzne funkcie. Vďaka úzkemu prepojeniu so všetkými zložkami nervového tkaniva a cievneho lôžka je astroglia jednou z prvých, ktorá má rôzne nepriaznivé účinky a stáva sa reaktívnou..

Výsledkom je hypertrofia bunkových telies, zhrubnutie a predĺženie ich procesov v dôsledku dysregulácie jednotlivých génov zodpovedných za syntézu neurofibríl, ako je napríklad gliálna fibrilárna kyselina, astrocytový proteín (GFAP - gliálny fibrilárny kyslý proteín), vimentín atď..

Tieto morfologické prejavy reaktívnej astrogliózy sa pozorujú pri mnohých druhoch poškodenia GM tkanív, napríklad pri mechanickom poškodení, neurodegeneratívnych ochoreniach, hypoxia-ischémii a infekčnom procese. Mnoho vedcov považuje reaktívne astrocyty za markery rôznych patologických procesov v mozgovom tkanive..

Zároveň sa mení morfológia a funkcia astrocytov, čo ovplyvňuje stav všetkých buniek a ciev mozgu v kontakte s nimi a vedie ku komplexným komplexným neuropatologickým poruchám..

Imunohistochemické farbenie (IHC) mozgového tkaniva sérom na GFAP sa široko používa na špecifickú detekciu reaktívnych astrocytov..

V neprítomnosti patológie mozgu sa GFAP nedeteguje v astrocytoch na imunohistochemicky stanovenej úrovni..

V priebehu rokov sa rozšíril názor, že reaktívna astroglióza je biologický jav, ktorý vedie iba k nepriaznivým účinkom..

V posledných rokoch bolo veľa prác venovaných štúdiu neuroprotektívnej funkcie reaktívnych astrocytov, ktoré môžu napríklad zachytávať potenciálne neurotoxický glutamát, pomáhať obnovovať hematoencefalickú bariéru a znižovať vazogénny edém, znižovať účinky oxidačného stresu syntézou glutatiónu a inými spôsobmi..

V modeloch u transgénnych myší s úplnou alebo čiastočnou abláciou génov zodpovedných za syntézu GFAP a vimentínu rôzne výskumné skupiny preukázali zreteľnú ochrannú úlohu *** reaktívnych astrocytov pri rôznych druhoch poškodenia centrálneho nervového systému (CNS)..

[***] z článku „Vplyv závažnosti gliózy mozgu na závažnosť ochorenia u pacientov s lokálne spôsobenou epilepsiou odolnou voči liekom“ Yu.A. Medvedev, V.P. Bersnev, V.R. Kasumov S.V. Kravtsov; Ruský výskumný neurochirurgický ústav pomenovaný po prof. A.L.

Polenova Rosmedtehnologii, Petrohrad (časopis „Neurochirurgia“ č. 4, 2010):

„... existuje zjavná súvislosť medzi povahou priebehu epilepsie a závažnosťou astrocytovej gliózy: intenzívnejšia proliferácia astrocytov v pomliaždenej oblasti, miernejšia choroba a naopak, s úplnou alebo takmer úplnou absenciou reakcií z astrocytovej glie je ochorenie obzvlášť závažné.“

Príznaky obštrukcie nervu obturátora a metódy liečby

Obturátorský nerv (nervus obturatorius) sa vzťahuje na bedrový plexus, leží v panvovej oblasti a vstupuje do zóny toho istého kanála. Tieto vlákna sú zodpovedné za inerváciu stehenných svalov. Preto pri neuropatii (štípanie alebo zápal) nervu obturátora dochádza k zníženiu pohyblivosti bedrového kĺbu av pokročilých prípadoch k atrofii miestnych tkanív..

Liečba lézií tejto skupiny vlákien sa uskutočňuje pomocou liekov a fyzioterapeutických metód..

Anatómia a funkcia nervu obturátora

Pochopenie funkcie obturátorského nervu, anatómie, charakteristických čŕt tejto časti centrálneho nervového systému pomáha pri výbere najlepších metód liečby neuropatie a metód prevencie. Nervus obturatorius sa sťahuje preč od miechového plexu (od 52-54 nervov) a tiahne sa za alebo vnútri veľkého bedrového svalu..

Ďalej prechádza pozdĺž spodného okraja sakroiliakálneho kĺbu pozdĺž bočnej steny panvy, vstupuje do kanálu s rovnakým menom, ktorý sa nachádza za ochlpením, a obsahuje membránu, ktorá je najzraniteľnejšou zónou, ktorá sa vyskytuje pozdĺž prekážky v bránicom nervu..

Ďalej je rozdelená na dve vetvy. Predná strana (hrubá) natiahnutá medzi femorálnymi, krátkymi a dlhými aduktormi, ktoré sú zodpovedné za pohyb tejto časti nohy, zaisťuje jej flexiu v kolene. Zadná vetva poskytuje signalizáciu z mozgu do kĺbového vaku, perioste a do rovnakých svalových vlákien bedrového kĺbu.

Vďaka takým anatomickým funkciám obštrukčný nerv inervuje skupinu svalov, ktoré sú zodpovedné za:

 • pohyb bedra;
 • bedrové predĺženie;
 • rotácia bedra smerom von;
 • ohýbanie kolien;
 • rotácia dolnej časti nohy dovnútra.

Pri patológiách obturačného nervu (tento stav je v medicíne známy ako Hauship-Rombergov syndróm) sú tieto funkcie porušené.

Príčiny choroby

Nasledujúce faktory prispievajú k rozvoju syndrómu obštrukčného nervu:

 • dlhodobé nosenie nepohodlnej bielizne alebo pevného pásu;
 • tehotenstva;
 • nadváhou;
 • rachiocampsis;
 • poškodenie kostí bedrového kĺbu;
 • svalová atrofia a ďalšie podobné zmeny spôsobené sprievodnými patológiami (osteochondróza, radikulitída a iné).

Menej často sa syndróm vyskytuje na pozadí:

 • infekčné patológie;
 • alkoholizmus;
 • cukrovka;
 • silná intoxikácia;
 • nádorov;
 • kŕčové žily v panvovej oblasti;
 • zápalové procesy v panve.

Lokalizácia patologických procesov priamo určuje povahu symptómov prejavujúcich sa v syndróme.

Charakteristické príznaky

Príznaky sú určené tým, ktorá vetva nervu obturátora je ovplyvnená. Vo všeobecnosti sa neuropatia vyznačuje:

 • bolesti v oblasti panvy a dolnej časti chrbta, ktorých intenzita sa zvyšuje s kašľom a fyzickou námahou;
 • nepríjemné pocity v oblasti blízko postihnutej oblasti;
 • znížená pohyblivosť bedrového kĺbu;
 • nestabilná chôdza;
 • svalová hypertrofia vo vnútri stehna.

Opísané príznaky sú charakteristické pre patológie panvových orgánov, a preto ak sa v tejto oblasti vyskytne bolesť, bude potrebné komplexné vyšetrenie pacienta..

diagnostika

Neuropatia obturátora sa diagnostikuje vyhodnotením citlivosti kože a aktivity bedrového kĺbu, ako aj na základe sťažností pacientov..

Tuhosť v pohybe a svalová slabosť naznačujú výskyt tejto poruchy..

Nasledujúce testy pomôžu identifikovať obe odchýlky:

 1. Pacient leží na chrbte a ohýba kolená. Ďalej musí znížiť dolné končatiny a vyvinúť maximálne úsilie. V tomto okamihu lekár pôsobí, zasahuje do procesu.
 2. Ležiace na chrbte musíte ohnúť kolená a striedavo položiť jednu končatinu na druhú. Tento postup odhaľuje zníženie mobility kĺbov.

Ďalej sa vykonávajú postupy, pomocou ktorých sa vyhodnocuje citlivosť kože v oblasti stehien a reflexy kolenných kĺbov. Okrem toho sú predpísané ďalšie diagnostické činnosti, ktoré pomôžu rozlíšiť syndróm obštrukčného nervu s inými neuropatiami, ako aj identifikovať príčiny poruchy (napríklad CT a MRI panvy s podozrením na nádory)..

Drogová terapia

Syndróm obštrukčného kanála je liečený liekmi proti bolesti. Na tieto účely sa častejšie predpisujú prípravky zo skupiny analgetík. Vo zvlášť závažných prípadoch sa však odporúčajú blokády novokainu..

Po ukončení bolesti sa používajú tieto lieky:

 • Vitamíny B (zlepšujú metabolizmus, obnovujú vedenie nervov);
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • chondroprotektory (obnovenie chrupavky).

Neuritída obštrukčného nervu sa lieči tiež masážou a cvičením. Dobré výsledky sa dosahujú elektroforézou, po ktorej sa obnovia svalové funkcie..

Iné ošetrenia

V niektorých prípadoch si zvieranie nervu obturátora vyžaduje chirurgický zákrok. Otvorené operácie sa používajú pri absencii účinku konzervatívnej terapie, so zložitými zlomeninami a nádorovými procesmi.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bedrová chrbtica obsahuje päť stavcov, ktoré sú spojené medzistavcovými platničkami, oválne. Hlavnou funkciou, ktorú vykonávajú medzistavcové disky, je rozdelenie zaťaženia stavcov. Kýla bedrovej chrbtice vyvoláva bolesť, vyvíja priamy tlak na nervy a okolité tkanivá, okrem toho mravčenie, pálenie a znecitlivenie končatín.
Počet ľudí, ktorí trpia vertebrálnou prietržou, rastie každý rok a choroba sa nekontrolovateľne stáva mladšou - u pacientov stredného veku a dokonca aj u mladých ľudí je možné pozorovať stále viac a viac patologických príznakov.
Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.