loader

Hlavná

Späť

Odporúčania na rehabilitáciu po slabinovej prietrži

Kýla je pomerne časté ochorenie spojené s uvoľňovaním orgánov z prírodných dutín, ktoré zaberajú. Choroba je dedičná alebo získaná. V tomto druhom prípade sa na prejav choroby prejavuje mnoho faktorov, vrátane veľkej fyzickej námahy..

Najčastejšie hernie brušnej a ingvinálnej oblasti sa často vyskytujú v súvislosti so zraneniami, ktoré zdvíhajú veľkú váhu. Operácie tohto druhu sa často vykonávajú a rehabilitácia po slabinovej prietrži vyžaduje dodržiavanie mnohých dôležitých podmienok, aby sa zabránilo rozvoju komplikácií..

Naše Instagram užitočné cvičenia a zdravie

Funkcie rehabilitácie v pooperačnom období

Ako dlho trvá zotavenie tela po operácii, závisí od faktorov, ako sú: spôsob odstránenia prietrže, vek a zložitosť choroby pacienta, metóda zmiernenia bolesti (použila sa celková alebo miestna anestézia).

Po niekoľkých hodinách sa obväz chirurgického švu vymení a lekár sa vyšetrí. Počas celého obdobia zotavenia, niekedy po určitom čase po odstránení švov, je potrebný pravidelný lekársky dohľad, aby sa zistilo, ako úspešne sa proces hojenia tkanív.

Hospitalizácia pacienta po operácii trvá týždeň až 10 dní. Pacientovi je ukázaný pokoj na lôžku, minimálna fyzická aktivita. Vzpieranie je prísne zakázané s predispozíciou k vytvoreniu kýly, pre posilnenie svalov sa odporúča jemný šport..

Aj keď ľudia, ktorí podstúpili operáciu pri slabinovej prietrži, sa už o 5 až 6 hodín môžu postarať sami o seba, na návrat do normálu potrebujú najmenej mesiac. Zároveň zostáva zachované obmedzenie na zdvíhanie tovaru. V niektorých prípadoch sa odporúča používať pevný fixačný obväz, ktorý je nevyhnutný na zabránenie prolapsu sekundárnych orgánov.

Dátumy a obdobia rehabilitácie

Obdobie rehabilitácie po operácii na odstránenie brušnej prietrže sa môže líšiť od prípadu k prípadu, ale spravidla doba úplného návratu tela do normálneho stavu trvá od 3 do 6 mesiacov s výhradou všetkých odporúčaní lekára. Dá sa podmienečne rozdeliť do niekoľkých období:

 • pooperačná, ambulantná (7-10 dní);
 • zotavenie doma (14-25 dní);
 • postupný návrat k predoperačnej činnosti (od 1 mesiaca do 6 mesiacov).

Dočasné rozdelenie na segmenty je v tomto prípade celkom svojvoľné, záleží na individuálnych charakteristikách pacienta, závažnosti choroby, predispozícii na relaps, na fyzickej forme a veku. Za určenie úspešnosti návratu k predchádzajúcim ukazovateľom je zodpovedný ošetrujúci lekár.

Pravidlá a strava

Správna strava má veľký význam pre regeneráciu organizmu, ktorý bol v súvislosti s operáciou vystavený vážnemu stresu. Pretože v tomto prípade sú ovplyvnené vnútorné orgány súvisiace s tráviacim systémom, otázka správnej výživy je obzvlášť akútna.

 1. Porcie by mali byť malé.
 2. Konzistencia potravín - mierne mäkká.
 3. Samotné jedlo by nemalo byť ťažké, drsné, nasýtené tukmi, korenené, vyprážané.
 4. Minimálne množstvo korenia, veľa ľahko stráviteľného proteínu, vlákniny.

Podľa absolútneho zákazu sú kategórie výrobkov, ktoré vyvolávajú zvýšenú produkciu plynu, stagnácia:

 • čerstvé ovocie a bobule;
 • Mliečne výrobky, vrátane jogurtov;
 • cukrovinky;
 • maslový chlieb.

Prioritou je použitie hydinového mäsa z potravy, vajec, nízkotučných rýb, niektorých druhov obilnín, napríklad pohánky a ovsené vločky. Varenie by sa malo robiť pomocou minimálneho množstva korenia a tukov - dusených, uvarených v rúre.

Po celú dobu rehabilitácie sa odporúča vzdať sa alkoholu a kofeínu vrátane čaju. Bylinné odvar, čakanka sú prioritou.

Fyzické cvičenie

Zvýšenie fyzickej aktivity po operácii by malo byť opatrné a postupné. Rehabilitácia po slabinovej prietrži u žien je o niečo ľahšia, sú však náchylnejšie k recidíve.

Obmedzenie zdvíhacej hmotnosti do 5 kg platí prvý mesiac po operácii. Predpokladá sa, že po tomto období sa pacient môže bezpečne vrátiť do normálneho rytmu života (v prípade plastickej chirurgie založenej na pacientových vlastných tkanivách sa tieto intervaly zvyšujú 2-3 krát). Aby sa predišlo komplikáciám, malo by sa zdvíhanie veľkých bremien vylúčiť v priebehu nasledujúcich 9 - 12 mesiacov a športové bremená sa môžu predpisovať až po konzultácii s lekárom..

Fyzikálna terapia je neoddeliteľnou súčasťou regeneračných postupov u pacientov, ktorí sa podrobili chirurgickému zákroku. Je potrebné začať triedy postupne, čím sa zvyšuje zaťaženie pri obnove tela.

V prvých dvoch týždňoch nemôžete vykonávať silové cvičenia ani náhle pohyby. Prípustné je len malé zaťaženie poškodenej oblasti, aby sa posilnili svaly, obnovil krvný obeh a obnovila sa elasticita tkanív. Rehabilitácia po operácii trieslovej prietrže u mužov si vyžaduje postupné zvyšovanie fyzickej aktivity.

Počas tohto obdobia sa odporúča:

 • naťahovacie cviky a posilňovanie bedrových svalov a brucha s postupným zvyšovaním záťaže;
 • vychádzkové
 • jazda na bicykli;
 • plávanie.

Účel cvičebnej terapie určuje ošetrujúci lekár a po predbežnej konzultácii.

Masážna aplikácia

Masáž počas rehabilitácie po odstránení trieslovej kýly u žien a mužov je predpísaná, aby sa predišlo komplikáciám spojeným s prudkým oslabením fyzickej aktivity a znížením stresu, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na celé telo a viesť k rozvoju svalovej atrofie..

Masáž môžete začať už v záverečných fázach ambulancie, tj 7-9 dní po operácii. Vykonáva ju špecialista v oblasti bedrového pásu, brucha, dolných končatín. Tento postup tiež prispieva k normalizácii funkcie čriev..

fyzioterapia

Hardvér a fyzioterapia sa predpisujú pacientom počas rehabilitačného obdobia po odstránení brušnej prietrže, ak muži majú nahromadenie nadbytočnej tekutiny v brušnej dutine alebo v brušnej oblasti, ako aj pri aktívnom vypúšťaní hnisu. V tomto prípade sú zobrazené UHF a laserová kauterizácia cez vrstvu obväzu..

V prípade adhézií je nevyhnutná laserová terapia a induktotermia, ako aj bahenná terapia. Ultrafialové žiarenie pomáha čistiť rany od možných infekcií..

Možné komplikácie

Pásové operácie sa pre telo vždy stávajú veľkým stresom. Rehabilitačný proces po slabinovej prietrži u rôznych mužov a žien prebieha odlišne. Veľký význam má nielen stav tela, ale aj to, aký životný štýl pacient vedel pred a po operácii.

Medzi najbežnejšie typy komplikácií, ktoré sa vyskytujú po excízii prietrže, sa považujú:

 • opakovaná manifestácia choroby - dá sa tomu zabrániť dodržiavaním niekoľkých lekárskych odporúčaní;
 • výskyt nahromadenia hnisu a tekutín v brušnej dutine v dôsledku nedodržania pravidiel starostlivosti v období po operácii;
 • hematómy v dôsledku chirurgických zranení;
 • poškodenie nervového systému, krvných ciev - iba chyba a neskúsenosť chirurga.

Sekundárny vzhľad prietrže je možný z niekoľkých dôvodov, medzi ktoré patria:

 • porušenie lekárskych odporúčaní (odmietnutie dodržiavať diétu, zvýšené pracovné zaťaženie, predčasné odstránenie obväzu);
 • fajčenie (môže spôsobiť vážne kŕče);
 • individuálna tendencia tvoriť prietrž v súvislosti so slabo vyvinutými tkanivami vnútorných stien kanálov;
 • nesprávny chirurgický zákrok.

Profylaxia herniovej hernie

Hneď ako je rehabilitačné obdobie po operácii trieslovej kýly skončené, vyvstáva otázka: ako sa v najbližšej budúcnosti nevrátiť k operačnému stolu? Jednoduchá profylaxia, ktorá zahŕňa:

 • diéty;
 • tréning na posilnenie svalov brucha a slabín;
 • odmietnutie zlých návykov, ako je fajčenie, ktoré vedie k rozvoju spazmodického kašľa, ktorý zase vyvoláva prolaps orgánov;
 • mierna fyzická aktivita;
 • preventívne nosenie obväzu počas tehotenstva.

Včasné opatrenia ušetria od potreby vyhľadať lekársku pomoc.

Naše Instagram užitočné cvičenia a zdravie

Rehabilitácia po operácii trieslovej prietrže

Obdobie zotavenia u mužov po operácii pri ingvinálnej prietrži sa pohybuje od 2 týždňov do 2 mesiacov.

Čo určuje dĺžku rehabilitácie?

Hlavným faktorom určujúcim čas zotavenia po oprave pri inguinálnej hernii je typ chirurgického zákroku (s otvoreným prístupom alebo pomocou laparoskopického zariadenia). Druh operácie určuje spôsob anestézie, veľkosť pooperačnej rany, čas strávený v nemocnici. Pri otvorených operáciách je pacient prepustený z domu po 3 - 5 dňoch, s laparoskopickými - v priemere na 2 alebo 3 dni. Ambulantná doba (pod dohľadom polyklinického chirurga) trvá asi 1 - 2 týždne, na konci ktorého sa človek môže vrátiť k svojmu obvyklému spôsobu života.

Staršie chronické choroby predlžujú rehabilitačné obdobie.

Faktory, ktoré predlžujú dĺžku pooperačného obdobia:

 • vek pacienta;
 • všeobecné chronické choroby, ktoré bránia hojeniu tkanív (najmä choroby dýchacích ciest a kardiovaskulárneho systému);
 • pooperačné komplikácie (hnisanie rany, krvácanie a trombóza, poškodenie nervov, spermatickej šnúry, kvapka semenníkov, opätovný výskyt prietrže).

V takých prípadoch sa môže doba rehabilitácie predĺžiť až na 8 týždňov..

S najvýhodnejším priebehom pooperačného obdobia dôjde k úplnej obnove a posilneniu tkanív v oblasti pooperačných stehov najskôr po 6 mesiacoch. Preto sa počas tohto obdobia neodporúča všetkým pacientom extrémna fyzická námaha a vzpieranie je obmedzené na 10 kg. Primeranosť záťaže sa určuje individuálne: akýkoľvek fyzický stres by nemal spôsobiť nepohodlie v oblasti pooperačného švu.

Všeobecné odporúčania

V počiatočnom štádiu je dôležitá primeraná analgézia, ktorá pacientovi poskytuje nielen pohodlný stav, ale tiež bráni poruchám kardiovaskulárneho systému a zabezpečuje normálne metabolické procesy v mieste chirurgickej rany. Muži musia pozorovať svoju vlastnú bolesť, keď sú posilnení, kontaktujte zdravotnícky personál nemocnice.

V súčasnosti sa na prevenciu komplikácií pľúc (stagnácia v pľúcach) a cievnych (tvorba a separácia krvných zrazenín) odporúča:

 • vstať z postele čo najskôr (od niekoľkých hodín do 2 dní od okamihu operácie);
 • dychové cvičenia (dýchanie brucha);
 • fyzioterapeutické cvičenia predpísané lekárom.

Na zabránenie opuchu semenníkov a mieška, na zníženie napätia spermatických kordov, na zabránenie venóznej fázy sa odporúča použiť na miešanie suspenzor (špeciálne podporné obväzy)..

Švy sa odstránia 6. až 8. deň. Pacient je zvyčajne už doma a chirurg vykonáva na klinike manipuláciu. Pred odstránením stehu by sa mal obväz a stehy udržiavať suché a čisté. Po odstránení stehov sa koža oblasti pooperačnej rany každý deň namastí roztokom jódu (5%) alebo brilantne zelenou, bielizeň sa po starostlivom vyžehlení zmení. Je dôležité, aby ste sa nenachádzali v oblasti s vysokým prachom, vlhkosťou a teplotou, aby nedošlo k poteniu v oblasti pooperačnej rany..

V ambulantnej fáze sa vykonávajú fyzioterapeutické, masážne a fyzioterapeutické cvičenia podľa indikácie a menovania ošetrujúceho lekára.

Regeneračné cvičenia

Počas rehabilitačného obdobia je potrebné zdržať sa normálnej fyzickej aktivity, najmä ak sa človek aktívne zapájal do simulátorov alebo aktívneho športu. V tomto štádiu sa dostávajú do popredia cvičenia fyzioterapie, ktoré prispievajú k obnoveniu svalového tonusu brušnej, trieslovej oblasti. Najprv sa počas telesnej výchovy odporúča obväz (pozri nižšie), v budúcnosti, bez nepohodlia a bolesti, ho nemôžete použiť.

Cvičenie je zamerané hlavne na obnovenie tonusu brušných svalov.

Šírku ramien chodidiel rozdeľte, vplávajte pomaly, nie úplne, ale pri udržiavaní pohodlného stavu.

 • Posaďte sa, vyrovnajte jednu nohu, v druhom ohnite koleno a položte ho na celú nohu. Nakloňte sa na ohnutú nohu a pomaly 5krát vytočte dopredu. Vymeňte nohu a opakujte.
 • Ľahnite si na ľavú stranu, natiahnite ľavú ruku vpred a položte na ňu hlavu. Obidve nohy sú rovné. Pravú nohu zdvíhajte pomaly, nízko, päťkrát. Vymeňte stranu a opakujte.
 • V polohe na všetkých štyroch stranách (nohy ohnuté v kolenách, ruky v lakťoch, zameranie na lakte) pomaly zdvíhajte jednu nohu ohnutú v kolene rovno nahor, 5-krát na každej strane..
 • Kliky z podlahy pomaly, pri zachovaní komfortu. Ak máte ťažkosti s opieraním sa o kolená.
 • Je dôležité, aby všetky tieto cvičenia neboli sprevádzané bolesťou, nepríjemnými pocitmi alebo ťažkosťami v oblasti operácie. Je potrebné začať 1-2 krát a postupne zvyšovať frekvenciu cvičení denne.

  Lekár fyzioterapeutických cvičení vyberie individuálne typy a režim cvikov a monitoruje ich účinnosť v ambulantnej fáze liečby..

  Indikácie na nosenie obväzov

  Použitie obväzu po poranení slabinovej kýly je absolútne indikované u oslabených starších pacientov s nadváhou. Najmä ak sa počas operácie použil špeciálny sieťový implantát, ktorý chráni pred sekundárnym vyčnievaním vnútorných orgánov.

  Zároveň nosenie obväzov v ranom štádiu rehabilitácie zlepšuje priebeh zotavovacieho obdobia u všetkých pacientov.

  Obojstranná inguinálna ortéza

  Hlavné účinky bandáže:

  • zníženie svalového napätia;
  • prekážka zvyšovania tlaku v oblasti pooperačnej rany a jej traumy;
  • poskytuje rýchle a úplné uzdravenie.

  Je potrebné ich nosiť na krátku dobu, iba počas aktivity (vstávanie z postele, chôdza). Bandáže sú tiež indikované pre dávkovú fyzickú aktivitu, aby sa zabránilo zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ktorý ovplyvňuje pooperačnú oblasť.

  Používa sa podľa potreby pravostranné, ľavostranné a obojstranné obväzy. Pre bandáže u mužov, ktorí podstúpili opravu kýly, je charakteristická prítomnosť pečate na úrovni otvorenia trieslového kanála. Predtým, ako vstanete z postele, je potrebné obliecť si obväz.

  Úlohy a vlastnosti stravy

  Po operácii je čas možného začiatku jedla určený typom anestézie. Pri lokálnej anestézii môžete po 3-4 hodinách po operácii piť vodu s celkovou anestéziou - iba niekoľko hodín po úplnom prebudení. Príliš skoro na jedenie môže spôsobiť záchvat nevoľnosti alebo zvracanie, ktoré je spojené s používaním liekov proti bolesti, anestetík..

  V závislosti od stavu pacienta dáva lekár povolenie k jedlu.

  Hlavným cieľom výživy - ľahký pohyb čriev a neprítomnosť nadúvania.

  jedlo v malých porciách, frakčne (4-6 krát denne);

 • v prvých dňoch po operácii - výlučne tekuté jedlo, s ďalším rozširovaním stravy;
 • jedlo s dostatočným obsahom bielkovín (hlavný stavebný materiál), vitamíny (na rýchle zotavenie), vláknina (na normálnu funkciu čriev);
 • väčšinou dusené a varené;
 • vylúčenie alkoholických nápojov, ostré obmedzenie fajčenia (ak sa nedá úplne vyhnúť);
 • nekonzumovanie čerstvého kyslého ovocia a zeleniny, sýtených nápojov, múky, sladkého, kefírového, jogurtu, kávy a silného čaju.
 • Základom stravy sú nízkotučné ryby, mäso (najlepšie kuracie, morčacie, králičie, teľacie), varené alebo dusené nízkotučné tvarohové mlieko, mlieko (ak neexistujú choroby čreva a pankreasu), pohánka, ovsená múka. Postupne sa pridáva dusená zelenina bez korenia, pečené jablká, vajcia (varené alebo parená omeleta).

  Hlavným cieľom stravy počas tohto obdobia je okrem poskytovania živín pravidelný pohyb čriev (bez zápchy a hnačky) a absencia nadúvania. Tieto faktory bránia úrazu pooperačnej jazvy v dôsledku vysokého vnútrobrušného tlaku a prispievajú k rýchlemu hojeniu tkanív..

  Možné následky po chirurgickej liečbe slabinovej prietrže

  Liečba herniovej hernie môže byť iba chirurgická a každá operácia môže spôsobiť komplikácie.

  Komplikácie možno rozdeliť do niekoľkých skupín:

  1. Priamo spojená s chirurgickou ranou.
  2. Súvisí so sprievodnými patológiami samotného pacienta.
  3. Priamo spojený s touto metódou chirurgickej liečby.
   1. otvorená technika (klasická)
   2. otvorené pomocou polypropylénovej sieťoviny
   3. endoskopická technika (ak sa používa implantát a priori mesh)
  4. Súvisí s anestéziou.

  Budeme sa podrobne zaoberať každým bodom:

  1. Prevádzková rana

  Infekcia sa môže pripojiť ku ktorejkoľvek rane kože, vrátane operačnej sály. Rana je hnisavá a vyžaduje viac času na ošetrenie (antibiotická terapia, denné obväzy), kozmetický efekt je oveľa horší.

  Divergencia stehov, okrajov rán - znižuje kozmetický efekt

  Tvorba keloidných jaziev

  Tvorba ligatúrovej fistuly (odmietnutie stehu) Často si vyžaduje druhú operáciu na vyrezanie fistuly a odstránenie predtým použitého materiálu na šitie..

  2. Patológia u pacienta

  Operovaní pacienti môžu byť z rôznych vekových skupín as rôznym súborom chronických chorôb. Operácia je pre organizmus stresom, ktorý môže vyvolať zhoršenie chronických ochorení alebo spôsobiť rozvoj akútnej patológie

  Všetky uvedené komplikácie predstavujú bezprostredné ohrozenie života pacienta a vyžadujú komplexnú kvalifikovanú ústavnú liečbu.

  3. Funkcie operácie

  Veľa záleží na výbere chirurgickej liečby. Pri použití hernálnej chyby výlučne pre vlákno a vlastné tkanivá sú vylúčené komplikácie z polypropylénovej siete. Pri použití endoskopických metód je pravdepodobnosť komplikácií pooperačnej rany znížená, pretože incízie nie sú 6-7 cm, ale jeden 1 cm a dva 0,5 cm každý, ale zvyšuje sa tým pravdepodobnosť poškodenia veľkých plavidiel. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody a výber spôsobu operácie zostáva na ošetrujúcom lekárovi.

  Recidíva (opätovné objavenie prietrže v mieste operácie) je jednou z hlavných komplikácií po operácii, to znamená, že je potrebná reoperácia, a vraciame sa tam, kde sme začali - vyžaduje sa chirurgická liečba na opakujúcu sa slabinovú prietrž.

  Klasická otvorená technika s plastickou chirurgiou s vlastnými tkanivami má šancu na recidívu až 20%

  Otvorená technika používajúca polypropylénové pletivo znížila relaps na 5%

  Endoskopické metódy (TAPP, TER) zaujímajú vedúce miesto a majú šancu na recidívu menej ako 1%

  Za zmienku tiež stojí skutočnosť, že každý následný chirurgický zákrok (pri relapsoch a môžu byť 2 a 3 alebo viac) sa stáva oveľa komplikovanejším, v oblasti operácie sa vytvára jazva, anatomické orientačné body sú posunuté a je ťažké ich určiť. Chirurgický zákrok na opakujúcu sa slabinovú prietrž vyžaduje rozsiahle skúsenosti s liečením tejto patológie..

  Chronická bolesť

  Pri liečbe herniálnych defektov sa veľká pozornosť venuje zmierneniu syndrómov bolesti. Jednou z najnepríjemnejších komplikácií spojených s bolesťou je syndróm chronickej bolesti, ktorý sa prejavuje nepohodlím a bolesťou (rôznej intenzity) v oblasti pooperačnej rany do 6 mesiacov alebo viac.

  Tento syndróm je najčastejšie asociovaný, pretože jeden z nervových zakončení sa dostane do jazvy a je obmedzený utiahnutým vláknom (niekedy je potrebné opakované operácie na prehodnotenie problémovej oblasti a odstránenie porušenia).

  Normálne je bolesť mierna už 3. deň po operácii, v čase, keď sú stehy odstránené, a tento 10. deň sa mierna bolesť objaví iba pri náhlych pohyboch a prehmataní operačnej oblasti. Niekedy môže bolesť pretrvávať až 1 mesiac, a to nie je nezvyčajné, ale jednoducho si vyžaduje primeranú úľavu od bolesti, komplex fyzioterapeutickej liečby..

  4. Anestézia

  Na liečbu tejto patológie existuje niekoľko možností anestézie.

  Celková anestézia - používa sa pri všetkých endoskopických metódach.

  Miechová anestézia - môže byť použitá vo všetkých prípadoch okrem endoskopickej.

  Lokálna anestézia - používa sa pri kýloch malej veľkosti au starších pacientov.

  S anestéziou súvisí ešte jeden, nie celkom príjemný moment. Po všeobecnej anestézii a spinálnej anestézii je veľmi dôležité sledovať okamih prvého nezávislého močenia, pretože pacient jednoducho nemusí cítiť nutkanie na močenie a bude si sťažovať na silnú bolesť v dolnom bruchu, nevyskytuje sa často, ale stojí za to si ju zapamätať (ak je nemožné vyrovnať sa, pacient, hneď ako sa moč uvoľní pomocou močového katétra)

  Svetová štatistika

  Na základe svetových štatistík je frekvencia komplikácií spojených s chirurgickou liečbou inguinálnych hernií približne 3%, čo zahŕňa všetky komplikácie, ktoré sa vyskytujú od najškodlivejších až po najsmrteľnejšie. Pri veľkej chirurgii sú problémy spôsobené samotnou operáciou nevyhnutné a vyskytujú sa na všetkých klinikách sveta, niekde menej často, niekde častejšie. Ak lekárske stredisko požaduje údaj blízko nuly, mali by ste premýšľať o pravdivosti týchto informácií. Žiadny problém iba pre tých, ktorí nepracujú.

  Bežné mylné predstavy

  • Strata mužskej sily po operácii - tento problém je mimoriadne zriedkavý a s najväčšou pravdepodobnosťou je banálnou náhodou a možno ho bezpečne pripísať kazuistike..
  • Neplodnosť - môže sa vyskytnúť po operácii, existuje však niekoľko vážnych výhrad. Počas operácie je technicky nemožné uložiť semenník (napríklad recidivujúcu kýlu bradavíc pri veľkých veľkostiach s porušením) a z nejakého dôvodu (vývojová anomália, vážne zranenie atď.) Druhý semenník nespĺňa svoju funkciu u pacienta, potom bude pacient neplodný. Zhodou toľkých premenných je, mierne povedané, nie často. Preto by ste sa po plánovanej operácii nemali obávať reprodukčnej funkcie.

  Pooperačné zotavenie

  Akákoľvek rehabilitácia a zotavenie po operácii pri slabinovej prietrži vedie k obmedzeniu fyzickej aktivity a starostlivosti o pooperačnú ranu..

  Otvorené metódy - do 2 mesiacov od obmedzenia fyzickej aktivity (akékoľvek fyzické cvičenie spojené s brušným napätím, prudký nárast vecí od 1 kg a viac je zakázané). Vzpieranie nad 5 kg by sa malo odložiť o 6 mesiacov.

  Endoskopické metódy - je potrebné sa vyvarovať fyzickej aktivity po dobu 14 dní (rovnako ako pri otvorených metódach), odporúča sa skôr ako stáť, chodiť alebo ľahnúť si, než si sadnúť v prvom týždni (odporúčanie nie je povinné, vykonáva sa, ak je to možné), zdržať sa zdvíhania závaží nad 5 kg, do 1 mesiaca.

  Bez ohľadu na metódu chirurgickej liečby sa obväzy uskutočňujú každé 2 dni (pri absencii komplikácií), stehy sa odstraňujú 10. pooperačný deň..

  V skorom pooperačnom období sa treba vyhnúť prechladnutiu (počas kašľa sa prudko zvyšuje vnútro-brušný tlak, čo môže viesť k recidíve v skorom období p / o). Porušenie stolice, a najmä zápcha, môže byť tiež faktorom prispievajúcim k včasnému relapsu..

  Postihnutie v priemere do 30 dní pri otvorených metódach a 15 dní po endoskopii.

  Diétne odporúčania

  Keďže oprava prietrže nie je operáciou gastrointestinálneho traktu, nie je potrebná špeciálna diéta. Bezprostredne po operácii je však príjem potravy obmedzený (pitná voda, ovsený vývar), pretože existuje pravdepodobnosť vzniku včasných pooperačných komplikácií, ktoré si môžu vyžadovať opätovnú operáciu, zatiaľ čo je potrebná anestézia a na pôst sa dôrazne odporúča anestézia. Po všeobecnej anestézii, nevoľnosti a zvracaní sa často obávajú (prvých 4-6 hodín), táto skutočnosť tiež vysvetľuje obmedzenie príjmu potravy v skorej pooperačnej perióde. Pri chirurgickom zákroku v mieche alebo lokálnej anestézii sa odstráni akékoľvek obmedzenie príjmu potravy.

  9 mylných predstáv o liečbe kýly

  Ak sa prietrž vytvorila, potom nezmizne sama, žiadne trenie obväzov nepomôže. Jediným spôsobom, ako sa jej zbaviť, je operácia.

  Hneď ako chirurgovia začali pri šití prietrží používať špeciálne syntetické sieťové protézy, jeden problém v medicíne sa zmenšil.

  Po prvé, existovala možnosť zbaviť sa prietrže raz a navždy - pravdepodobnosť, že k nej dôjde, sa znížila na 0,5 - 1%. Po druhé, nie je potrebné zostať v nemocnici týždeň - v špecializovaných lekárskych centrách sa takéto operácie dnes vykonávajú v nemocnici na jeden deň a už 3 - 4 dni sa pacient môže vrátiť k svojmu obvyklému spôsobu života. A po tretie, počas hojenia rán prakticky neexistujú bolesti.

  Napriek tomu, že operácia podľa Lichtenštajnska alebo technika „nepritiahnutia“ (ako sa hovorí v jazyku lekárov) uľahčila a účinne riešila kýly, medzi pacientmi stále existujú mylné predstavy. Aby sme ich pomohli rozptýliť, požiadali sme lekára lekárov, profesora, vedúceho oddelenia nemocničnej chirurgie Moskovskej lekárskej akadémie pomenovaného po I.M. Sechenov Černokov Alexander Ivanovič.

  Mylná predstava 1. Kýla je, samozrejme, nepríjemná, nepredstavuje však žiadne zdravotné riziko

  Kýla je v skutočnosti vyčnievaním vnútorných orgánov cez otvor v prednej brušnej stene, ktorý je dôsledkom poruchy spojivového tkaniva. Zatiaľ čo prietrž sa dá zmenšiť, situácia nie je kritická. Zdá sa však, že pri jeho porušení sa orgán vychádzajúci z brušnej dutiny nachádza v „pasci“: prísun krvi v nej prudko zhoršuje, čo môže nakoniec viesť k nekróze tkaniva a prasknutiu steny. Ak nie je osobe v nasledujúcich niekoľkých hodinách poskytnutá pomoc, prípad môže byť fatálny..

  Poranená prietrž sa môže vyskytnúť po zdvíhaní závaží, nadmernom zaťažení v telocvični, ťažkom kašľaní, namáhaní zápchou.

  Mylná predstava 2. Bandáž pomáha zbaviť sa prietrže

  Nič také. Jedinou úlohou obväzu je zabrániť tomu, aby vnútorné orgány opustili brušnú dutinu cez kýlovú bránu, to znamená, aby sa zabránilo zovretiu. Kýla môže zachrániť iba chirurgický zákrok.

  Použitie obväzu má zmysel iba vtedy, ak nie je možné chirurgické ošetrenie. Napríklad, ak sa prietrže objavila počas tehotenstva alebo u veľmi staršej osoby, ktorá nemôže byť podrobená chirurgickému zákroku zo zdravotných dôvodov.

  Je dôležité mať na pamäti, že dlhodobé nosenie obväzu môže poškodiť prietrž a tiež môže spôsobiť jej zväčšenie..

  Mylná predstava 3. Na prevenciu prietrže musíte vykonať špeciálnu gymnastiku

  Takáto gymnastika neexistuje. Dôvodom vzniku kýly je slabosť spojivového tkaniva a gymnastika posilňuje iba svaly..

  Mylná predstava 4. Operácia nemôže zaručiť, že prietrž sa znova nevyskytuje.

  Táto chyba mala právo existovať, kým všetci pacienti s herniou neboli operovaní iba metódou „tenzie“. Konkrétne: okraje prietrže boli jednoducho vytiahnuté a zošité. Každý, kto sa pokúsil zovrieť utretú dieru na kolenách džínsov, ťahaním dokopy a prešívaním hrán, chápe, že to nebude mať zmysel. O mesiac sa ďalšie tkanivo pravdepodobne znova roztrhne: nie na rovnakom mieste, tak blízko. Koniec koncov, to bolo spočiatku poškodené, a ešte silnejšie ako obvykle, napäté. Nie je prekvapujúce, že miera recidívy takéhoto prišívania prietrže dosiahla 14%.

  Dnes je „zlatý štandard“ pri liečbe slabinovej kýly považovaný za „voľnú“ techniku. Namiesto spájania hrán sa na hernálnu bránu aplikuje „náplasť“ - špeciálny sieťový implantát. Nielenže uzatvára defekt, ale tiež posilňuje oslabené spojivové tkanivo. Vďaka novej technike, záruka, že prietrž sa už neobjaví, dosiahla takmer sto percent. Ďalšie plus: pacienti po takejto operácii sa rýchlo zotavujú a sú zbavení bolesti.

  Nesprávne vnímanie tela 5. Implantát zo siete môže byť telom odmietnutý

  Nemôže. Je vyrobený z biologicky inertného polymérneho vlákna, ktoré náš imunitný systém vníma ako „natívne“. Implantát postupom času pučí spojivové tkanivo a stáva sa súčasťou tela.

  Mylná predstava 6. Implantát zo siete interferuje s pacientom, v bruchu sa cíti ako cudzie teleso

  Takúto otázku na fórach niekedy kladú ľudia s fantáziou. Takže: implantát sa nepociťuje žiadnym spôsobom, nespôsobuje žiadne bolesti ani nepohodlie. A tiež nemôže zasahovať. A to aj na detektor kovov nezvoní.

  Mylná predstava 7. Po operácii inguinálnej prietrže u mužov sa potencia znižuje

  Operácia pri slabinovej prietrži neovplyvňuje potenciu. Ani samotná operácia, ani spinálna anestézia, ktorá sa používa na anestéziu.

  Mylná predstava 8. Po šití kýly zostáva veľká jazva

  Dĺžka jazvy je asi päť centimetrov, je umiestnená v oblasti trieslovín. Pooperačná rana sa šije s kozmetickým švom a kozmetickými niťami, takže po roku je možné jazvu po jazve vidieť iba vtedy, ak sa pozriete pozorne.

  Mylná predstava 9. Po operácii nemôžete športovať šesť mesiacov.

  Ak hovoríme o moderných metódach, ktoré nie sú pevné, potom sa dva týždne po operácii môže pacient vrátiť do normálneho životného štýlu. Napríklad umývajte podlahu doma, vyberte kôš alebo choďte na autobus.

  Po pár mesiacoch môžete už ísť do posilňovne a po šiestich mesiacoch je už možné všetko. Rovnomerné vzpieranie.

  Nikto nie je v bezpečí pred kýlou. Ani muži, ani ženy. A toto ochorenie nezávisí od veku. Je to celkom jednoduché rozpoznať: pod kožou sa spravidla nachádza v oblasti trieslovín opuch, ktorý sa líši veľkosťou, ktorá zmizne pri ľahnutí.

  Kýla nie je výtok z nosa, ktorý, hoci sa uzdravuje, aspoň nie uzdravuje, trvá týždeň. Ak sa prietrž vytvorila, potom nezmizne sama, žiadne trenie obväzov nepomôže. Jediným spôsobom, ako sa jej zbaviť, je operácia. Čím skôr pacient navštívi chirurga, tým vyššia je pravdepodobnosť, že liečba bude úspešná a menej traumatická.

  Vo Phlebology Centre sa kýla prednej brušnej steny (s výnimkou najpokročilejších prípadov) lieči za jeden deň. Ráno pacient prichádza chorý a večer zdravé listy. A toto nie je fikcia, iba liečba prietrže nie je dnes problémom.

  Ako reklama

  Inguinálna kýla

  • Recepcia chirurga v Moskve
  • Operácie a manipulácie
  • Obväzy v Moskve
  • Chirurg doma v Moskve

  V slabinách bola hernia. Čo robiť?

  Vy alebo váš príbuzný, otec, manžel, priateľ, kolega alebo iba milovaný človek má slabinovú prietrž. Vždy vzniká v nesprávnom čase a nečakane pre nového majiteľa, niekedy naraz z dvoch strán (bilaterálne). Začína sa hernia. Scenár a prvé príznaky vzhľadu kýly sú rôzne. Všetko sa môže stať na pozadí úplnej pohody a dobrého celkového stavu. Nepriaznivé ťahové pocity sa objavujú v dolnej časti brucha alebo po silnej fyzickej námahe (statický stres, vzpieranie, oprava, šport) je v slabinách silná bolesť. Nepríjemné pocity a bolesť môžu ustupovať a odchádzať samy osebe, ale potom sa v oblasti trieslovín vyskytuje charakteristická hernia podobná nádoru (vydutie, vydutie) oválneho alebo guľatého tvaru..

  Konzultácia s chirurgom, kandidátom na lekárske vedy

  Vymenovanie na počiatočné vymenovanie v Moskve telefonicky na čísle +7 (495) 755-79-18

  Inguinálna hernia má rôzne veľkosti (od hrachu a viac) a môže sa zvyšovať s kašľom, kýchaním, námahou a fyzickou námahou. Bolesť, nepohodlie a nepohodlie sú spravidla periodické. Kýla je pohyblivá, opraviteľná a postupom času sa môže začať prepadávať do mieška, pričom sa mení z iba slabiny na bradavku. Okrem bolesti a nepohodlia sa často vyskytujú aj dysurické javy (narušenie močenia - rýchle, ťažké alebo nedobrovoľné, zadržiavanie moču, bolesť a nepohodlie v močovej trubici). Pravidelná chronická zápcha a / alebo nadúvanie môžu byť rušivé. Ak mali vaši blízki príbuzní (otec, starý otec, starý otec a ďalší) podobnú patológiu, pravdepodobnosť výskytu pre vás a vaše deti je veľmi vysoká. Proces, miesto a vek vzhľadu vzdelávania v slabinách môžu byť podobné. Príznaky sa často zhodujú..


  Objavila sa prietrž. Zdá sa, že je to v poriadku a vy s ňou môžete ďalej žiť. Najmä ak je malej veľkosti a prakticky sa neobťažuje. Áno, sú tu určité ťažkosti, sú tu nepríjemnosti, zdá sa však, že sa s tým môžete vyrovnať. V tejto situácii si niektorí zvolia taktiku „pštrosa“ a pokúsia sa dostať preč z problému, nevenovať mu pozornosť. Iní vstúpia do režimu sledovania a ostražitého čakania. Určite viete, že to môže nejaký čas žiť, ale je potrebné vziať do úvahy, že kvalita života herniového nositeľa bude trpieť a klesať. Vzhľadom na tento faktor sa musíte rozhodnúť, čo ďalej.

  Ak sa nič neurobí, zväčša sa zväčšuje herniálny výčnelok a je čoraz viac znepokojený. Existujú nové a nové príznaky, ktoré narúšajú pokojný život. Nepohodlie rastie. A čo je najdôležitejšie, vždy tu existuje nebezpečenstvo komplikácií (porušenie, koprostáza a iné). Inguinálna kýla je ako „bomba“ vo vrecku, ktorá môže náhle explodovať kedykoľvek (deň alebo noc) (komplikovať - ​​narušiť). A potom sa bude musieť operovať v naliehavom prípade, čo znamená, že pravdepodobnosť pooperačných komplikácií sa mnohokrát zvyšuje, dokonca aj po dobre vykonanom chirurgickom zákroku. Gernioplastika (chirurgia) v takejto situácii bude menej spoľahlivá a pravdepodobnosť recidívy je veľmi vysoká.

  Ak dôjde k porušeniu predpisov, bude to veľký úspech, ak bude v blízkosti dobrá nemocnica a kvalifikovaný chirurg. A ak nie? A ak ste ďaleko od domova? Na služobnej ceste? Na dovolenke? Rybárstvo? V zahraničí? V takejto situácii je všetko náhodou. Riskujete... Dôsledky môžu byť nepredvídateľné a niekedy poľutovaniahodné. Kýla obmedzuje slobodu pohybu. Musí sa neustále pamätať. Okrem toho stav osoby s kýlou negatívne ovplyvňuje nielen neho, ale aj jeho rodinu, príbuzných a priateľov. Človek sa môže nepochybne ponoriť do dlhodobej depresie a frustrácie. Nikomu nie je žiadnym tajomstvom, že za vonkajšou brutálnou škrupinou, pokojnou postavou a železnou vôľou sa často skrývajú obavy, ktoré ani sám nevyslovuje. Silnejší sex dokáže vyriešiť najťažšie problémy, byť kamennou stenou pre vašich blízkych a priateľov, postaviť sa k smrti, ale aj muži potrebujú pomoc a podporu. Dopravcovia hernie často nechcú hovoriť o svojich problémoch a ukázať svoje slabosti. Niekedy jedna zmienka o návšteve lekára alebo o potrebe chirurgického zákroku vedie k strnulosti. Zdá sa ľahšie zomrieť, ako vyriešiť tento problém..

  Nezáleží na tom, aké ťažké a strašidelné je, ale je potrebné čeliť tomuto problému tvárou v tvár. A tu môžu pomôcť iba skutočne blízki ľudia, ktorým muž dôveruje. Zvyčajne sú to rodičia, manželky, deti alebo priatelia. Týmto spôsobom musíte ísť krok za krokom spolu. Cesta od objavenia prietrže k operácii a úspešnej rehabilitácii. Ak sa chcete správne rozhodnúť, je potrebné, aby ste spolu s rodinou a priateľmi našli odpovede na mnohé otázky, ktoré máte.

  Čo je to trieslová prietrž? Ako vyzerá? Aké sú jeho príčiny? Prečo sa objavila so mnou? Aké sú zdravotné riziká slabinovej prietrže? Kto lieči? Kam ísť? Ako vyliečiť prietrž? Nemôžem ísť k chirurgovi? Dá sa urobiť bez chirurgického zákroku (nesmie sa operovať)? Je možné vyliečiť kýlu ľudovými, domácimi alebo alternatívnymi prostriedkami? Je nebezpečné nemať operáciu? Ak sa používa, potom kde to môžem urobiť? Kde je lepšie túto operáciu vykonať? Ako dlho trvá operácia? Bolí to? Pri akej anestézii alebo anestézii operácia prebieha? Aké chirurgické postupy sa používajú na odstránenie slabinovej prietrže? Aká je najlepšia operácia? Otvorené brušné alebo laparoskopické? Aké sú rozdiely medzi chirurgickými zákrokmi pri slabinovej prietrži? Je možné kýly orezať z dvoch strán naraz? Čo je potrebné pred operáciou? Aké prieskumy sú potrebné? Koľko stojí operácia ingínovej prietrže? Cena operácie (kýlová oprava)? Aké sú komplikácie? Čo robiť v prípade komplikácií? Aká rehabilitácia je potrebná po operácii? Ako dlho sa vydáva práceneschopnosť? Čo robiť? A mnoho, mnoho ďalších rozmanitých otázok.

  Od detstva sa nikto nepripravuje na tieto otázky odpovedať a mnohým v živote sa to ani nebude hodiť. Ale ak ste sa stretli s takým problémom, nemôžete to urobiť bez zhromažďovania informácií. Nesťažujte sa na osud, nádej na zázrak ani na tradičných liečiteľov. Musíme sa naučiť čo najviac a konať okamžite, dôsledne. Ak pôjdete na akékoľvek fórum hernie hernie, v časti otázok a odpovedí alebo často kladených otázok (FAQ, Otázky a odpovede), napíšte recenzie do vyhľadávacích nástrojov, uvidíte veľa rôznych názorov a tipov. Niekedy môžu byť v rozpore alebo sa môžu vzájomne vylučovať. Aby ste mohli konať, potrebujete informácie a znalosti z rôznych zdrojov. Čítajte, analyzujte, premýšľajte, pýtajte sa a rozhodujte sa iba pre vás. Budeme sa snažiť pomôcť vám, povedzte podrobne o slabinových kýlach u mužov a odpovedzte na vaše otázky.

  definícia

  Inguinálna kýla pozostáva z nasledujúcich prvkov:

  herniálne brány (výstupné miesto prietrže - slabé miesta alebo otvory prednej brušnej steny v oblasti trieslovín, ingvinálne krúžky)

  herniálny vak (oblasť pobrušnice, ktorá vystupuje cez hernálnu bránu spolu s obsahom - orgány brušnej dutiny)

  herniálny obsah (čo je vo vnútri prietrže a kýly - omentum, črevo, močový mechúr atď.)

  Príčiny a predispozičné faktory

  Nikto nie je v bezpečí pred tříslovnou kýlou. Takýto problém sa môže vyskytnúť u každého človeka. Ak to máte, potom to nie je zlá hornina, nie je to chyba niekoho alebo intríg, ale vo väčšine prípadov náhoda. Mechanizmus tvorby prietrže v slabinách je jednoduchý. Výstupok (herniálny vak s obsahom) vystupuje cez herniálny portál pod kožou a podkožným tkanivom alebo zostupuje do mieška. Hlavnou príčinou kýly sú predispozičné a primárne produkčné faktory.

  Predispozičné faktory významne zvyšujú pravdepodobnosť výčnelku prietrže.

  V prvom rade je dedičnosť ovplyvnená dedičnosťou a genetickou predispozíciou. Určujú anatomické vlastnosti tela, ktoré vedú k výskytu patologického útvaru v slabinách:

  Vrodené slabé steny a spojovacie tkanivá trieslového kanálika

  Predĺžené, zväčšené trieslové prstene

  Asténsky typ tela

  Po druhé, vzhľad prietrže môže byť ovplyvnený vekom a zmenami súvisiacimi s vekom:

  Znížený svalový tonus prednej brušnej steny (brucha) a trieslovej oblasti.

  Riedenie spojivového tkaniva v oblasti trieslových prstencov

  Nasledujúce predispozičné faktory sú menej časté:

  Poranenia brucha, najmä v slabinách

  Svalová atrofia s predĺženou absenciou fyzickej aktivity

  Pravdepodobnosť kýly je vysoká s obezitou alebo podvýživou

  Hlavným produkčným faktorom je napätie (namáhanie) brucha (ťažké a nadmerné fyzické namáhanie, vzpieranie, práca ako nakladač, profesionálne športy, zápcha, vracanie, kašeľ, kýchanie a iné). Vedie to k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, čo je priamy spúšťací moment tvorby prietrže.

  Liečba prietržnej hernie

  konzervatívny

  Konzervatívna liečba (bez chirurgického zákroku) nemôže radikálne vyriešiť problém a je možná iba vo výnimočných prípadoch:

  Ak vážny celkový stav, sprievodné choroby alebo závažné kontraindikácie neumožňujú plánovanú operáciu. Chirurgický zásah sa v takýchto prípadoch vykonáva iba v prípade núdze, životne dôležitých indikácií život ohrozujúcich komplikácií (porušenie, atď.).

  Ak ste sa z objektívnych dôvodov ešte nerozhodli vykonať alebo odložiť operáciu.

  S opraviteľnou, nekomplikovanou inguinálnou prietržou je možné dočasné nosenie jednostranného alebo dvojstranného obväzu (špeciálne podporné zariadenie). Nezbavuje kýlu prenášača od problému a má iba paliatívny, uľahčujúci účinok. Bandáž je nevyhnutná na udržanie prietrže v upravenom stave tak, aby nezasahovala, neaktívne napredovala a aby sa zabránilo porušovaniu. Nosenie tohto zariadenia je kontraindikované v prípade ireverzibilných kĺbových hernií, lanoviek a hydrocelu. V zriedkavých prípadoch, pri neredukovateľných a veľmi veľkých herniálnych formáciách, keď nie je možný chirurgický zákrok a obväz, sa odporúčajú špeciálne individuálne obväzy - suspenzie..

  Ostatné konzervatívne metódy liečby (fyzioterapia, bylinná medicína, ľudové a domáce prostriedky, špeciálne telesné cvičenia) tiež nepomáhajú radikálne zbaviť prietrže a potreby chirurgického zákroku. Neexistujú presvedčivé dôkazy o ich účinnosti. Nespoliehajte sa na ne.

  chirurgický

  Nekomplikovaná inguinálna hernia u človeka je indikáciou pre plánovanú a komplikovanú (obmedzenú) chirurgickú liečbu pre prípad núdze. Operáciu je možné vykonať takmer v každom veku, ak neexistujú kontraindikácie.

  Kontraindikácie plánovaného chirurgického zákroku:

  závažná somatická a sprievodná patológia (závažné akútne choroby)

  závažné exacerbácie chronických chorôb.

  akútne a chronické infekčné procesy

  akútne obdobie infarktu alebo mŕtvice

  závažné zlyhanie obličiek, srdca, dýchacích ciest alebo pečene

  dekompenzovaný diabetes

  horúčka akéhokoľvek pôvodu (horúčka)

  poruchy systému zrážania krvi (vysoká pravdepodobnosť krvácania)

  veľmi vysoký vek

  Hlavné možnosti plánovanej chirurgickej liečby slabinovej prietrže:

  1. Otvorená hernioplastika bez napätia podľa metódy Lichtenštajnska (Lichtenštajnská hernioplastika, Lichtensteinova bezsieťová oprava oka)
  2. Laparoskopická hernia (Laparoskopická hernia).
  Sú „zlatým štandardom“ zaobchádzania a operácií výberu, predovšetkým v dôsledku objavenia sa nových, moderných materiálov (syntetická sieť) a technologického pokroku (video laparoskopia). V drvivej väčšine prípadov moderné progresívne metódy nahradili staršie typy prietrže prietrže našimi vlastnými, miestnymi tkanivami napätím (podľa Bassiniho, Postemského, Bytu, Yanov atď.)..

  Lichtenštajnská operácia

  Otvorená hernioplastika so sieťkou podľa Lichtenštajnska (otvorená inštalácia syntetického pletiva - implantátu) je najmodernejším, najobľúbenejším a najbežnejším spôsobom, ako eliminovať trieslové kýly.

  Chirurgický zákrok sa vykonáva pri lokálnej, spinálnej anestézii alebo celkovej anestézii. Chirurg urobí rez v ingvinálnej oblasti, uvoľní herniálny vak, vrhne herniálny obsah späť do brucha. Potom sa vak vyreže, spevní inguinálny kanál a odstráni kýlu pomocou šitia syntetickej, neabsorbovateľnej polypropylénovej sieťoviny (Etikon, Kovidien, Bard alebo iné). Je netoxický, hypoalergénny, elastický, odolný a spoľahlivý. Sieťka je upevnená medzi vrstvami brušnej steny v priemere brány prietrže a po operácii rastie s väzivovým tkanivom, spoľahlivo posilňuje defekt - slabé miesto v ingvinálnej oblasti. Implantát je nepostrehnuteľný, neobmedzuje pohyby, nevytvára nepohodlie, slúži po celý život, nezhroutí sa a v tkanivách nezmizne. Lichtenštajnská metodika je jednoduchá, efektívna a spoľahlivá. Plastová brána prietrže bez napätia v tkanive s minimálnym traumatom významne znižuje pravdepodobnosť recidívy prietrže (0-2%).

  Plánovaná kýlová chirurgia podľa Lichtenštajnska. Odstránenie trieslovej prietrže incíziou (normálny prístup) na prednú brušnú stenu s plastovým pletivom.

  Cena od 25 000 rubľov.

  Laparoskopická operácia

  Laparoskopická hernioplastika s inguinálnou herniou je podobná ako u iných laparoskopických videoinopatologických minimálne invazívnych zásahov. Vykonáva sa v celkovej anestézii (anestézii) z troch malých rezov (punkcií) 0,5 - 1,0 cm. Na začiatku sa získa prístup k pupku, cez ktorý sa vloží trokar. Brucho je nafúknuté plynom (pneumoperitonum), takže je vhodné, aby chirurg videl zvnútra brušnú dutinu a tam vykonával manipulácie. Potom sa cez trokar vloží laparoskop vybavený kamerou a svetelným zdrojom.
  Videokamera interne prenáša obraz brušnej dutiny a orgánov na monitor. To umožňuje vidieť herniálnu defekt a vykonať plastickú chirurgiu. Nástroje na manipuláciu a plasty sa vkladajú prostredníctvom iných malých prístupov do spodnej časti brucha. Sieťka (implantát) je umiestnená nad herniálnym portálom vo vnútri brušnej dutiny a je pripevnená tak, aby zosilnila brušnú stenu a eliminovala defekt. Uzavretím kýly zvnútra je plast spoľahlivejší. Laparoskopická operácia je najúčinnejšia pri recidivujúcich a bilaterálnych hnačkách. Umožňujú dosiahnuť optimálny kozmetický efekt..

  Plánovaná oprava laparoskopickej prietrže. Odstránenie trieslovej prietrže malými nenápadnými rezmi - vpichy.
  Cena od 45 000 rubľov.

  Rozdiel medzi odstránením laparoskopickej prietrže z otvoreného priestoru:

  • Liečba laparoskopickej hernie je drahšia kvôli vyšším nákladom na technické vybavenie a prípravu na chirurgický zákrok. Toto je kompenzované kvalitou plastu a pooperačným obdobím.
  • Laparoskopia slabinovej prietrže sa vykonáva z niekoľkých malých rezov a nevyžaduje jeden veľký rez (dobrý kozmetický výsledok)..
  • Kýla na oboch stranách (bilaterálna) sa dá odstrániť rovnakými prístupmi bez toho, aby boli potrebné ďalšie rezy
  • Obdobie zotavenia po operácii je výrazne skrátené
  • Minimálne riziko ránových komplikácií, hematómov, sérómov
  • Každodenné aktivity nie sú obmedzené.
  • Bolesť je menej výrazná
  • Minimálne riziko relapsu
  • Pacient môže byť prepustený v deň operácie alebo nasledujúci deň

  Otvorte operácie na Bassini, shouldays a ďalších

  Príprava na naplánovanú operáciu

  Zoznam testov a vyšetrení pred plánovaným chirurgickým zákrokom:

  Analýzy: všeobecný krvný test (OAC, krv z prsta), krvný cukor, všeobecná analýza moču (OAM), biochemický krvný test (AST, ALT, celkový bilirubín, priamy bilirubín, močovina, kreatinín, celkový proteín), krvný test (na HIV), hepatitída B, hepatitída C, syfilis), krvný typ, Rh faktor

  Fluorografia (alebo röntgen hrudníka)

  komplikácie

  Obťažovanie je najčastejšou, vážnou a nebezpečnou komplikáciou. Toto je spravidla náhle po námahe alebo namáhaní kompresia obsahu kýly (orgánov opúšťajúcich hernálny vak) v herniálnom portáli na úrovni krku herniového vaku. S touto komplikáciou sa najčastejšie vyskytuje bolesť v oblasti vzdelávania, ktorá rýchlo narastá. Kýla sa zväčšuje, získava modrofialovú farbu. V obmedzenom orgáne sa vyskytujú poruchy obehového a lymfatického obehu. Vyvíja sa nekróza (nekróza) vylisovaného obsahu herniálneho vaku. Môže sa objaviť perforácia (perforácia), pri ktorej vyjdú črevné hmoty, čo vedie k hrozivejším komplikáciám - peritonitíde (zápal pobrušnice). Nebezpečenstvo a ohrozenie života sa zvyšuje. Čo robiť? V takejto situácii je nevyhnutná hospitalizácia a okamžitá (urgentná) chirurgická chirurgická liečba..

  Koprostáza (stagnácia výkalov) sa vyvíja v prípadoch, keď je obsah hernálneho vaku hrubého čreva v prípade zhoršenej motorickej funkcie čreva. Výskyt takejto komplikácie uľahčuje hernia prietrže, dostatočný príjem potravy a sedavý životný štýl. Koprostáza sa prejavuje nevyliečiteľnou zápchou, bolesťou brucha a nevoľnosťou, menej často zvracaním. Môže to viesť k fekálnemu porušeniu prietrže. Čo robiť? Je potrebné uvoľniť hrubé črevo z obsahu (klystír). Hospitalizácie. Pozorovanie lekára.

  Zápal prietrže sa vyvíja s infekciou dutiny herniálneho vaku. Toto je možné pri akútnom zápale slepého čreva (slepého čreva) alebo Meckel diverticulum (divertikulitída), ak sú obsahom prietrže. V tomto prípade trpí celkový stav prietrže kýly, zvyšuje sa telesná teplota, vyskytuje sa zimnica, objavuje sa zvracanie, zadržiavanie stolice a ťažkosti pri vypúšťaní plynu. Veľkosť prietrže sa zvyšuje, pokožka nad ňou sčervená. Čo robiť? Hospitalizácie. Chirurgické ošetrenie. Pozorovanie lekára.

  K ireverzibilite (prietrž hernie prestáva byť fixovaná) vzniká v dôsledku vývoja fúzie vnútorných orgánov medzi ňou a peritonea v herniovom vaku, ktorý je spôsobený chronickou traumou na herniálny obsah. Čo robiť? Dohľad lekára. Rutinná chirurgická liečba.

  Zriedkavé komplikácie (poškodenie prietrže, nádory prietrže, cudzie telieska prietrže). Čo robiť? Hospitalizácie. Dohľad lekára. Chirurgické ošetrenie.

  Aké komplikácie môžu nastať počas operácie odstraňovania prietrže hernie??

  Komplikácie počas anestézie alebo anestézie (anafylaktický šok, kardiovaskulárne poruchy)

  Poškodenie ďalších prvkov spermatickej šnúry

  Poškodenie ciev, ktoré prechádzajú spermatickou šnúrou

  Poškodenie ženy

  Vysokokvalifikovaní chirurgovia môžu spoľahlivo odstrániť prietrhy a podstúpiť plastickú chirurgiu s minimálnym rizikom komplikácií počas a po operácii. Miera komplikácií je veľmi nízka..

  Aké sú pooperačné komplikácie??

  Komplikácie po anestézii a celkovej anestézii

  Infekcia rán, zápal a hnisanie pooperačnej rany, infekcia oka

  Syndróm dlhodobej bolesti (bolestivé jazvy)

  Hlboká žilová trombóza nôh

  Divergencia (trhanie) švov, m. eventation

  Komplikácie po anestézii a anestézii

  Po operácii môžu byť nauzea, zvracanie, zadržiavanie moču, bolesť hrdla a bolesti hlavy. Závažnejšie problémy sú srdcový infarkt, mozgová porážka, zápal pľúc, krvné zrazeniny v hlbokých žilách dolných končatín, tromboembolizmus, anafylaktický šok a alergická reakcia. Kompletné vyšetrenie pred chirurgickým zákrokom, dôkladné vyšetrenie pacienta, kvalitná príprava a včasná aktivácia môžu zabrániť mnohým problémom s celkovou a lokálnou anestéziou. Pri celkovej anestézii je profesionalita anestéziológa veľmi dôležitá. Mal by obsahovať všetky možné faktory, ktoré môžu ovplyvniť výsledok, a vyhodnotiť operačné a anestetické riziká. Celkový stav pacienta, súvisiace sťažnosti a anamnéza sú veľmi dôležité..

  Recidíva (objavenie prietrže hernie opäť na rovnakom mieste po operácii)

  Recidíva je najčastejšou komplikáciou pri inguinálnej hernii, ktorá sa vyskytuje oveľa menej často pri použití syntetického pletiva a pri prísnom dodržiavaní všetkých odporúčaní lekára po operácii pacientom. Najmä tie, ktoré sa týkajú vzpierania a fyzickej aktivity. Čo robiť? Dohľad lekára. Rutinná chirurgická liečba.

  Pooperačné hematómy (v oblasti pooperačných rán)

  Krvácanie v oblasti operácie môže spôsobiť silný opuch a namodralú pokožku okolo rezu (hematóm). Niekedy to vedie k potrebe znovu otvoriť ranu, aby sa prehodnotilo a zastavilo krvácanie. Krvácanie je zriedkavá komplikácia a vyskytuje sa u menej ako 2% pacientov. Niektorí chirurgovia považujú operáciu v jednodňovej nemocnici za nebezpečnú a odporúčajú, aby pacient zostal pod dohľadom najmenej niekoľko dní pred prepustením, aby sa takéto komplikácie vylúčili. Čo robiť? Dohľad lekára. Včasná revízia pooperačnej rany.

  Infekcia rán (zápal a hnisanie pooperačnej rany, infekcia oka)

  Infekcia rán sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí a ľudí, ktorí sa podrobujú chirurgickému zákroku pri komplikovaných prietržiach (uškrtené, atď.). Malo by byť alarmujúce, ak po operácii existuje horúčka (horúčka). Ak sa na tomto pozadí objaví začervenanie, opuch a bolesť v oblasti pooperačnej rany a výtok z rezu, je to vo väčšine prípadov dôkaz o vývoji infekcie rany. Čo robiť? Dohľad lekára. Pooperačná infekcia rany vyžaduje použitie antibiotík, obväzov a niekedy aj revíziu a rehabilitáciu rany.

  Bolestivé pooperačné jazvy

  Niekedy po operácii sa v oblasti pooperačnej jazvy alebo v jej blízkosti po hojení objavia ostré švy. Bolesť by mala prejsť v priebehu času. Čo robiť? Ak bolesť pretrváva dlhšiu dobu, môže byť potrebné zaviesť do pooperačnej oblasti jazvy špeciálne lieky.

  šero

  Hromadenie seróznej tekutiny v podkožnom tkanive po operácii. Je to kvôli poraneniu tkaniva a poškodeniu lymfatických ciev. V oblasti rany sa objavujú nepríjemné pocity, teplota sa môže zvyšovať a dotyk sa dá určiť v oblasti pooperačnej rany spravidla bezbolestná alebo mierne bolestivá formácia. Čo robiť? Dohľad lekára. Punkcia vzdelania pod kontrolou ultrazvuku alebo revízia rany s drenážou.

  Dropsy semenník

  Kvapka semenníka (hydrocele) je komplikácia, pri ktorej sa medzi škrupinami semenníka hromadí tekutina, čo vedie k zvýšeniu mieška. Častejšie sa to stáva na jednej strane. Čo robiť? Dohľad lekára. Chirurgické ošetrenie.

  Progresívne minimálne invazívne techniky urobili operáciu na odstránenie slabinovej prietrže a následnú opravu spoľahlivejšou a bezpečnejšou. Komplikácie a negatívne výsledky po takýchto zákrokoch sú zriedkavé..

  Rehabilitácia po operácii trieslovej prietrže

  Po operácii v skorom pooperačnom období je muž v nemocnici pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Je veľmi dôležité riadiť sa zavedeným režimom a stravou. Prvý deň po operácii je potrebné ľahnúť si a vyhnúť sa fyzickej námahe, aby sa znížilo riziko pooperačných komplikácií. Akékoľvek zvýšenie tlaku v bruchu je škodlivé. Neodporúča sa jesť potraviny, ktoré stimulujú regurgitáciu a tvorbu plynov (ovocie, sladkosti, jogurty a výrobky z kyseliny mliečnej). Toto sa musí monitorovať..

  Pooperačné obdobie po moderných (minimálne invazívnych) intervenciách vo väčšine prípadov pokračuje bez komplikácií. Niekoľko dní po operácii vybite domov. Extrakt v deň opravy hernie a plastickej chirurgie nie je vždy bezpečný a opodstatnený. Spravidla je to spôsobené ekonomickými výhodami pre nemocnicu a pre pacienta. Medzitým môže byť preprava domov v deň operácie dosť ťažká a bolestivá. Počas prepravy a prvých dní v dome je veľmi dôležité sebapozorovanie a pozorovanie príbuzných, aby sa nevynechali možné komplikácie. Je potrebné sledovať celkový stav, telesnú teplotu, stav pooperačnej rany, chuť do jedla, stolicu a močenie.

  Pooperačné rany sa zvyčajne liečia na prvý úmysel. Švy môžu byť odstránené po 8-9-10 dňoch. Zvyčajne musíte po prepustení získať osvedčenie o práceneschopnosti až 10 dní. Potom je hárok zatvorený a môžete začať pracovať. V závislosti od metódy chirurgického zákroku sa odporúča obmedziť fyzickú aktivitu na 4-6 mesiacov. Po odstránení laparoskopickej prietrže sú pooperačné a rehabilitačné (zotavovacie) obdobia jednoduchšie a priaznivejšie. Mesiac po takejto operácii spravidla môžete viesť známy životný štýl.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  unisex Zobraziť hodnoty Kreit Ecoten fost Alebo k Trives pohodlie Orlett Zobraziť hodnotyNenašli ste, čo ste hľadali?Prietrž v slabinách sa môže vytvárať v dôsledku ťažkej fyzickej práce, s ochorením prostaty, v dôsledku pravidelnej zápchy a tiež s chronickým kašľom.
  Patológia sa vyskytuje u 6-10% ľudí. Ženy po 40 rokoch sú náchylnejšie na túto chorobu ako muži. Oblasť pupku je považovaná za najslabšiu na bruchu, cez ňu sa často vyskytujú výčnelky vnútorných orgánov.
  Diagnóza "pupočnej kýly" vždy spôsobuje úzkosť u rodičov dieťaťa. Prirodzené otázky vyvstávajú: prečo vznikajú, aké sú nebezpečné a či je možné urobiť bez operácie?