loader

Hlavná

Žalúdok

Ako a prečo blokujú prietrž chrbtice

Blokáde s kýlou chrbtice sa nedá vyhnúť ľuďom, u ktorých sa už bolesti chrbta stali samozrejmosťou. Blokáda kýlou chrbtice je účinná a účinná metóda na zmiernenie bolesti. Medzistavcová kýla narušuje mobilitu, zápal tkaniva, dochádza k poškodeniu nervov., Vyskytuje sa silná bolesť. Je zablokovanie miechy nebezpečné prietrzi? Nie nebezpečnejšie ako samotná choroba. Procedúru vykonáva kvalifikovaný a skúsený špecialista v prípade potreby nervovej anestézie. Zdroj patológie je diagnostikovaný.

Toto je veľmi naliehavý problém pre ľudí so sedavým životným štýlom. Pre tých, ktorí trávia veľa času za volantom, pri počítači alebo sú zapojení do ťažkej fyzickej práce, športu. Ľudia trpia, ale vyhľadávajú lekársku pomoc najčastejšie príliš neskoro. Mnohí veria, že bolesť sama od seba zmizne. Všetko je oveľa zložitejšie a vážnejšie..

Príčiny a následky prietrže

Medzistavcové platničky - druh tlmičov umiestnených medzi stavcami, dodávajúc pružnosť a flexibilitu chrbtice. Disk pozostáva z pevného obalu - to je vláknitý kruh, jadro - vláknité jadro. Stáva sa, že neopatrný pohyb môže poškodiť vláknitý prsteň. Cez poškodené miesta tečie tekutina z jadra a nervy sú stlačené. Disk je komprimovaný a posunutý nabok, objaví sa prietrž.

Medzistavcová prietrž - poranenia miechy. Diagnostikuje sa vo veku tridsať až päťdesiatpäť rokov. Lekári zapojení do tohto ochorenia sú neurológovia. Podľa štatistík je prietrž tvorená stovkou ľudí z dvadsiatich piatich tisíc. Prevláda nechirurgická liečba prietrže.

Úrazy v domácnosti, pracovné úrazy, školenia s ťažkými váhami v telocvični. Príznaky prietrže sa nemusia objaviť okamžite, ale po chvíli. Až po vyšetrení a diagnostike lekár predpíše blokádu vertebrálnej kýly. Slabé stránky medzistavcových platničiek: nedostatok krvných ciev, prísun užitočných látok nastáva difúziou tekutiny z stavcov a okolitých tkanív. Počas pohybu chrbtice je výživa aktívnejšia.

Pohyby, ohyby, sklony s maximálnou amplitúdou môžu viesť k zničeniu správnej štruktúry chrbtice. Miecha stráca mobilitu, medzistavcové platničky sú slabo zásobené živinami, sú menej odolné, neelastické, strácajú vodu, chrbtica začína vysychať. Postupne dochádza k prasknutiu vláknitých krúžkov, v dôsledku čoho sa vytvára medzistavcová prietrž. V tomto prípade je hlavnou príčinou patológie metabolická porucha vo vnútri medzistavcových platničiek. Jednou z pravdepodobných príčin je tiež osteochondróza - dystrofická zmena chrupavky.

Pri osteochondróze sa namiesto poškodeného tkaniva vytvára rast fyziologického roztoku, ktorý, napodiv, vykonáva ochrannú funkciu. Rastie, aby chránil poškodený disk pred prenikaním patogénnych baktérií. Ak sa takýto problém nevyrieši, rast fyziologického roztoku sa v priebehu času zničí a znovu rastie, čím sa zvyšuje. Medzistavcové platničky sú vystavené tlaku zo všetkých strán a výsledkom je posun kýly.

Technika blokovania

Ako dochádza k zablokovaniu prietrže chrbtice: pacient je na gauči v polohe, ktorá nespôsobuje intenzívnu bolesť. Lekár určí miesto vpichu pomocou monitora. Na rôznych miestach svalovej vrstvy sa podáva niekoľko injekcií. Miesto silnej bolesti je prepichnuté anestetikami, spazmus prechádza. Pozitívny účinok blokády môže trvať až mesiac. Sú chvíle, keď bolesť nezmizne, ale ustupuje. V takom prípade sa postup opakuje niekoľkokrát..

Vyšetrenie pacienta. Ďalej sa lieky zavádzajú do najbolestivejších oddelení. Pomôže to zmierniť kŕče, odstrániť akútnu bolesť a zvýšiť pohyblivosť. Miesto vpichu je ošetrené antiseptikom. Anestézia sa vykonáva na oboch stranách stavcov. Injekčný roztok novokainu a hydrokortizónu. Blokovanie krčnej chrbtice druhého až siedmeho stavca sa vykonáva postranným prístupom.

Úlohou anestéziológa je urobiť sériu injekcií každý jeden a pol centimetra pozdĺž chrbtice, pričom ihlu sa zavedie do hĺbky dva až tri centimetre. V tomto okamihu sa pacient pokúša byť trpezlivý, pomáha lekárovi a otáča hlavou v smere opačnom k ​​injekcii.

Aby bolo možné úspešne zablokovať medzistavcovú prietrž v bedrovej chrbtici, pacient je upevnený na gauči chrbtom hore. Anesteziológ skúma bolesti chrbta ľahkými pohybmi, aby určil, v ktorej oblasti je bolesť najintenzívnejšia. Po nájdení optimálneho miesta pre injekciu lieči pokožku antiseptikum, anestetizuje miesto vpichu. Potom, krokom späť štyri centimetre od spinálnych základov stavcov, jemne vložte ihlu do priečneho procesu. Najskôr sa ihla zasunie úplne, po čiastočnom odstránení, nasmerovaním dvoch centimetrov smerom k procesu.

Na vykonanie blokády vyberie špecialista šesť bodov na oboch stranách chrbtice. Kde presne záleží na stupni bolesti pacienta. Aby sa predišlo nesprávnym rozhodnutiam, celý proces je riadený pomocou röntgenového zariadenia. Ak bola blokáda vykonaná správne, pacient bude čoskoro pociťovať silný analgetický účinok. Svalové kŕče sa odstránia, opuchy zmiznú, zápal ustúpi.

Terapeutický účinok bude trvať tak dlho, ako účinok anestetických účinkov - približne tri týždne. Blokovanie medzistavcovej prietrže sa môže uskutočniť niekoľkokrát. Priebeh liečby obsahuje až štyri blokády.

Aké typy blokády sa používajú

Blokáda vertebrálnej hernie sa líši v závislosti od miesta podania injekcie a od liekov, ktoré sú v nej obsiahnuté. Pre každý prípad sa ďalšie akcie prideľujú jednotlivo, pričom sa berie do úvahy stupeň rozvoja prietrže. Hlavné je zmierniť bolesť, aby bolo možné pokojne viesť terapiu:

 • Pri transforaminálnej injekcii sa injekcia podáva v mieste, kde nervový koniec vychádza z chrbtice;
 • Pri intralamínovej injekcii sa injekcie podávajú presne medzi stavcami;
 • Pri epidurálnej blokáde anestetik aplikuje injekciu do medzistavcovej oblasti. Zároveň riadi kontrastnú látku, aby sledoval miesto prieniku ihly a cestu distribúcie liečiva. Epidurálna blokáda má dočasný, ale veľmi silný účinok..

Aké lieky sa používajú

 • Anestetika - na zmiernenie bolesti;
 • Protizápalové lieky - na boj proti infekciám;
 • Zmes liekov s analgetickými a protizápalovými účinkami.

Keď sa uskutoční blokáda prietrže chrbtice, liek ovplyvňuje tkanivá, nervové zakončenie v mieste lokalizácie prietrže.

Novokainický blok v prípade miechy

Bežná metóda blokovania, vyznačujúca sa rýchlym analgetickým účinkom novokainu a sprievodných liekov. V mieste kýly je koncentrácia liečiv maximálna. Lekár predpisuje liečbu blokádou, keď už je vytvorená prietrž, s vyčnievaním medzistavcových platničiek, sekvestráciou a rôznymi patológiami..

Lokálne anestetiká rýchlo zmierňujú bolesť. Blokáda je bolestivá. Po vymiznutí bolestivých kŕčov postup pokračuje a lekár presnejšie podáva injekcie.

Aplikované anestetiká

 • Lidokaín - platné dve hodiny;
 • Novokain - trvanie analgézie je kratšie, ale bolesť je rýchlejšia;
 • Merkaín je najdlhšia doba pôsobenia. Možné problémy so srdcovou aktivitou, používané zriedka.

Kontraindikácie blokády prokaínu

 • Infekčné choroby so zápalovými procesmi;
 • Horúčka;
 • Allergy;
 • Rôzne ochorenia nervového systému;
 • Rôzne nedostatky;
 • Neodporúča sa tehotným ženám;
 • Je zakázaný pre srdcové problémy;
 • epilepsie;
 • Kontraindikované pri zníženom tlaku;
 • Je zakázaný pre rôzne syndrómy.

Indikácie blokády

 • Spondylartróza chrbtice je forma osteoartrózy, ktorá sa vyznačuje poškodením kĺbov chrbtice. Zmeny pochádzajú z chrupavky kĺbov, sú tenšie a menej elastické, dotýkajú sa vrecka kĺbov, najbližšie oblasti kosti, vyrastajú kosti;
 • Myositis je proces zápalu svalov. Existujú myozitídy svalov, krku, chrbta, pliec. Ochorenie môže mať vplyv na pokožku, potom je to dermatomyozitída. Existujú myozitídy a polymyozitídy. Závisí to od počtu postihnutých svalov;
 • Radikulitída - zápal miechy;
 • Neuralgia - lokálne bolesti rôznych nervov;
 • Kýla - vyčnievanie časti do rôznych dutín.
 • Osteochondróza - poškodenie rôznych tkanív chrbtice. Disky medzi stavcami sú rozdrvené;
 • Výčnelok - extrudovanie disku bez porušenia vláknitého prstenca, až do siedmich milimetrov.

Blokáda s artrózou

 • Hydrokortizón acetát. Liečba miernych príznakov choroby;
 • Diprophos. Rýchlo začne konať a odstraňuje bolesť na dlhú dobu. Droga začína fungovať za dve tri hodiny, dosť štyri týždne. Zákrok je bezbolestný, takže postupuje bez anestetík. Má protizápalové účinky. Dávku určuje ošetrujúci lekár.
 • Kenalog. Účinný dvadsaťštyri hodín po injekcii. Účinok štyroch týždňov.

Je zablokovanie miechy s kýlami nebezpečné? V ideálnom prípade lieky predpisuje iba ošetrujúci lekár. Nikdy si nevstrekujte. Individuálne zaobchádzanie je predpísané až po úplnom vyšetrení. Na internete nájdete recenzie na konkrétnu kliniku a lekára.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Blokáda bolesti chrbta

Blokády (injekcie) sú jednou z nechirurgických možností liečby bolesti chrbta. Spravidla sa považujú za príležitosť liečiť bolesť chrbta po konzervatívnej liečbe a / alebo fyzickej terapii, ale pred operáciou. Injekcia blokády bolesti chrbta sa môže použiť ako metóda na zmiernenie bolesti, ale aj ako diagnostický nástroj na identifikáciu zdroja bolesti v chrbte pacienta..

Na zmiernenie bolesti môžu byť injekcie účinnejšie ako orálne lieky, pretože dodávajú lieky priamo do anatomického miesta, ktoré spôsobuje bolesť. Steroidné lieky sa spravidla podávajú na dodávanie silného protizápalového roztoku priamo do oblasti, ktorá je zdrojom bolesti. V závislosti od typu injekcie môže byť zníženie bolesti dlhodobé alebo krátkodobé..

Čo lieči blokády

Blokády môžu pomôcť s dvoma hlavnými problémami s chrbtom:

Zápal alebo poškodenie nervov, zvyčajne v krku alebo spodnej časti chrbta. Lekári nazývajú túto chorobu „radikulopatiou“. Problém nastáva, keď nervový koreň opúšťa chrbticu. Pri rádikulopatii vyžaruje akútna bolesť dolnej časti chrbta na nohy alebo bolesť šíje sa šíri do ramena. Herniovaný disk môže spôsobiť radikulopatiu. Tento stav sa môže vyvinúť v dôsledku skutočnosti, že prietrž medzistavcovej platničky, osteofyt alebo nádor vytvára tlak na nervové štruktúry chrbtice. Zvyčajne to spôsobuje bolesť zadku alebo nôh a pacient môže mať bolesti chrbta súčasne. Bolesť so spinálnou stenózou sa môže zvyšovať s fyzickou aktivitou a môže sa znižovať s telom nakloneným dopredu.

Lekári tiež používajú injekcie na iné typy bolesti chrbta. Niekedy tiež používajú blokády na diagnostické účely..

Lokalizácia vstrekovania

Injekcie sa môžu zameriavať na nervové korene, fazetové kĺby, disky alebo sakroiliakálne kĺby. Existuje však problém s týmito injekciami na liečbu bolesti chrbta, ktorým mnohí lekári rozumejú: analýza informácií o výsledkoch týchto injekcií môže byť chybná..

Preto je to tak: ako si môže byť lekár istý, že injekcia na bolesť chrbta neovplyvní kĺby fazety alebo nervové korene, ak bola vložená do disku? Tieto štruktúry sú tak blízko pri sebe, že na ne bude pravdepodobne pôsobiť liek. Dokonca aj diagnostické injekcie sú správne iba v 50% prípadov!

Táto nepresnosť sa stáva súčasťou nasledujúceho problému: pacient s bolesťou chrbta sa po injekcii ne vždy zotaví.

Druhy injekcií na liečenie bolesti chrbta

Existujú rôzne typy injekcií, ktoré je možné vykonať:

 • Injekcie spúšťača - sú veľmi ľahké a chyby sa minimalizujú v presnosti
 • Epidurálne injekcie - injekcie do oblasti medzi miechovým kanálom a koreňmi nervov a kostnou časťou chrbtice. Tieto injekcie sú primárne relevantné pre pacientov so ischiasou..
 • Vstrekovanie do medzistavcových platničiek
 • Injekcie fazetového kĺbu
 • Nerve Root Injection
 • Injekcia syndrómu Piriformis
 • Vstrekovanie sakroiliakálneho kĺbu
 • Intratekálne pumpy

Injekcie spúšťacieho bodu

Spúšťací bod je napnutý pás alebo uzol vo svaloch, ktorý je bolestivý pri dotyku alebo stlačení. Spúšťací bod tiež naznačuje bolesť na iných miestach. Spúšťací bod môže byť v oblasti bedrového kĺbu alebo panvy a môže smerovať bolesť chrbta. Môže byť tiež v chrbte a môže byť zdrojom referenčnej bolesti v iných častiach chrbta..

Ak lekár použije injekcie do spúšťacích bodov, vstrekne liek priamo do spúšťacích bodov. Na tento účel sa zvyčajne používa lokálne anestetikum, napríklad lidokaín a niekedy aj nízka dávka steroidu. Kvapalina sa vstrekuje do spastického svalu. Tieto injekcie sa zvyčajne nepoužívajú na liečbu ischémie, ale často sa používajú na liečbu syndrómu piriformis..

Po injekcii sa musia svaly masírovať alebo manipulovať. Cieľom je dodávať liek do celého svalu..

Vstrekovanie do spúšťacích bodov môže mať vedľajšie účinky:

 • Alergická reakcia
 • infekcie
 • poškodenie nervov vedúce k narušeniu funkcie svalov
 • menšie krvácanie

Epidurálne injekcie

Epidurálne injekcie sú injekcie do chrbtice, ktoré sa často predpisujú ako alternatíva k chirurgickému zákroku pri silných bolestiach chrbta, herniovanom disku, stenóze miechy a osteochondróze. Injekcia obsahuje steroidy. Účinnosť blokády však nemusí byť trvalá a injekciu možno bude potrebné zopakovať..

V prípade týchto injekcií ihla dodáva steroid buď do stavcových kĺbov alebo do oblasti medzistavcových foramenov, kde je stlačený nervový koreň. Steroidné injekcie nesú riziko vedľajších účinkov vrátane:

 • Poškodenie nervov
 • Infekcia v 5/1000 prípadoch, ktorá môže viesť k paraplegii
 • Kostná infekcia s rozvojom osteomyelitídy
 • Infekcia v meninges vedie k meningitíde
 • bolesť hlavy
 • Ihla prepichne miechu
 • Poranenie miechy alebo infarkt miechy
 • Cushingov syndróm po opakovaných injekciách

Ak tento spôsob liečby bolesti chrbta funguje, trvá to dva dni..

Použitie zobrazovacích a neurofyziologických metód na blokovanie bolesti chrbta

Ak sa používajú injekcie, je dôležité ich injektovať na správne miesto. Lekárska veda má dva spôsoby:

 • Použite EMG ihlu umiestnenú vo svale. Po umiestnení do svalu pacient stlačí svaly. Ihla sa pohne, ak je miesto nesprávne. Môže to spôsobiť bolesť, ale ak má ortopéd dostatočné skúsenosti s týmto postupom, existuje šanca, že si po prvýkrát vyberie správne miesto..
 • Použitie fluoroskopických a rádioaktívnych farbív. Pri tomto spôsobe sa vstrekovanie uskutoční skôr, ako fluoroskop zviditeľní oblasť, do ktorej zasiahne kontrast. Ale pre väčšinu pacientov sú preferované iné metódy kontroly injekcie, pretože kontrasty môžu spôsobovať nepohodlie..
 • Použite MRI na pomoc s injekciami, najmä so syndrómom piriformis. V tejto metóde sa MRI použila pred injekciou a po injekcii, aby sa stanovilo, ako presne sa injekcia vykonávala.

EMG môže byť efektívnejšia, pretože učí pacienta izolovať sval, ktorý spôsobuje problém, a potom ho uvoľniť..

Vstrekovanie herniovaným diskom

Injekcie na disky sa nemajú podávať, pokiaľ neboli iné injekcie úspešné. Na diskogram je kontrast vložený do disku, takže disk je možné vidieť na röntgenových snímkach alebo iných štúdiách.

Typicky sa na injekciu používa lokálne anestetikum spolu so steroidmi a dá sa to urobiť pomocou EMG alebo MRI. Štandardnou praxou je najprv vyskúšať fyzioterapiu a protizápalové lieky a injekciu steroidov používať iba v prípade, že iné liečby zlyhali.

Injekcie faziet a nervových koreňov

Všetky kĺby majú s vekom degeneráciu, vrátane malých kĺbov, ktoré navzájom spájajú stavce. Ak má osoba poranenie chrbta, ktoré spôsobilo bolesť chrbta, ale röntgenové lúče nič neukazujú, možno má osoba problémy s fazetovými kĺbmi. Manuálna terapia často zmierňuje bolesť pri syndróme fazetového kĺbu;

 • Tieto injekcie si vyžadujú vizuálnu kontrolu pomocou fluoroskopie alebo počítačovej tomografie, ktorá vám umožní rýchlo a presne sa dostať do potrebných anatomických oblastí..
 • Injekcie sa môžu tiež zamerať na nervové korene, av takom prípade je potrebné rádiologické monitorovanie..
 • Sacroiliac injekcie kĺbov
 • Pri vstreknutí do týchto kĺbov je potrebné zobrazenie pomocou počítačovej tomografie alebo fluoroskopie..
 • Intratekálne pumpy

Sú to zariadenia, ktoré injikujú morfín alebo baklofén priamo do mozgomiechového moku. Táto metóda je určená iba pre osoby pripútané na lôžko a iné spôsoby liečby nepomáhajú napríklad tým, ktorí majú rakovinu miechy..

Injekcie môžu byť veľmi účinné pri zmierňovaní bolesti chrbta. V skutočnosti sú často účinnejšie pri liečbe bolesti chrbta ako orálne lieky. Je to spôsobené skutočnosťou, že lieky v injekciách dosahujú bolesť rýchlejšie ako lieky užívané perorálne. Je však dôležité si uvedomiť, že príčina bolesti, jej umiestnenie a tolerancia voči ľudskej bolesti môžu tiež ovplyvniť účinnosť injekcií. Účinnosť injekcií na bolesti chrbta sa teda môže líšiť v závislosti od osoby.

Je dôležité si uvedomiť, že existujú rôzne typy injekcií na liečenie bolesti chrbta. V niektorých prípadoch lekári predpisujú dlhodobé injekcie na liečbu bolesti chrbta. V iných prípadoch môžu predpísať liek, ktorý je účinný iba na krátku dobu. Vnímanie účinnosti injekcie pre bolesti chrbta osobou môže závisieť od dĺžky času a úrovne úľavy, ktorú pacient očakáva..

Druh liekov je tiež rozhodujúcim faktorom pri tom, či budú injekcie účinné pri zmierňovaní bolesti chrbta. Existuje mnoho druhov liekov, vrátane steroidov a anestetík, ktoré možno použiť na zmiernenie bolesti chrbta. Niektoré z nich sú pri liečbe určitých typov bolesti chrbta účinnejšie ako iné. Lieky, ktoré pomáhajú zmierniť zápal a zmierniť bolesť, však často patria medzi najúčinnejšie..

Ako sa vykonáva blokáda drog pri hernii bedrovej chrbtice: drogy, technika

Hlavným príznakom hernie umiestnenej v oblasti bedrových medzistavcových platničiek je akútna bolesť. Je tak silný, že ho nemožno vylúčiť ani intramuskulárnymi injekciami nesteroidných protizápalových liekov. Preto sa na zmiernenie bolesti s prietržom bedrovej chrbtice vykonávajú blokády liečiv glukokortikosteroidmi v kombinácii s anestetikami..

Aký je účel blokovania prietrže

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Bedrové posunutie medzistavcovej platničky je vždy sprevádzané „bolesťou chrbta“ alebo bedrovej kosti. Toto je názov typu bolesti, ktorá sa vyskytuje na pozadí deštruktívnych-degeneratívnych zmien stavcov. Lumbago sa stáva príčinou vážnych motorových obmedzení. Človek sa snaží nevykonávať pohyby, ktoré môžu vyvolať bolesť chrbta. Aj keď „lumbago“ je iba príznakom, pri absencii lekárskeho zákroku to vedie k rozvoju komplikácií - radikulárne syndrómy (radiculitis). Aby sa zabránilo zhoršeniu kvality života osoby av závažných prípadoch - zdravotné postihnutie, dochádza k blokáde liekov.

Procedúra liečby spočíva v zavedení roztokov do určitých častí tela s analgetickou účinnosťou. Častejšie sa injekcie podávajú priamo do oblasti bolesti. Tento spôsob podania vám umožňuje rýchlo odstrániť všetky nepríjemné pocity v dôsledku „vypnutia“ niektorých častí reflexného oblúka. Analgetický účinok liekov sa môže objaviť v priebehu niekoľkých dní..

Blokovanie liekov sa niekedy vykonáva na diagnostické účely. To platí pre bedrovú prietrž komplikovanú neurologickými príznakmi so stratou funkcie. Ak sa vyskytnú ťažkosti s diagnostikou, lekár injekčne podá injekčný roztok, aby sa zistilo jasné spojenie medzi lokalizáciou zdroja bolesti a špecifickými klinickými prejavmi..

odrody

Pri výbere techniky na vykonanie drogovej blokády s bedrovou prietržou berie lekár do úvahy niekoľko faktorov. Toto je veľkosť a typ vytvoreného výčnelku, počet komplikácií, ktoré sa vyskytli, intenzita syndrómu bolesti, vek pacienta.

Typy blokády s herniou bedrovej chrbticecharakteristika
Transforaminálne selektívneLiek sa vstrekuje do oblasti, v ktorej nervy miechy vystupujú z medzistavcových otvorov. Injikované lieky prenikajú do oblasti herniálneho výčnelku, zmierňujú bolesť pacienta, zastavujú zápalový edém, uvoľňujú kostrové svaly
Epidurálny intralamínInjekčné roztoky sa zavádzajú pozdĺž stredovej čiary medzi procesmi stavcov. Postup je šetrný, má výraznejší analgetický a dekongestívny účinok, zriedka spôsobuje systémové vedľajšie účinky.

Novokainín a Lidokainín

Toto sú najbežnejšie typy blokád drog. Anestetiká vykazujú analgetickú aktivitu okamžite po ich zavedení do oblasti herniálneho bedrového výčnelku. Maximálna koncentrácia účinných látok sa nachádza v oblasti posunu disku. Určité množstvo lidokaínu a novokaínu však preniká do krvného obehu, takže sa pozoruje systémový analgetický účinok. Anestetiká sa často kombinujú s hormonálnymi drogami:

Je to potrebné na zabezpečenie dlhého analgetického účinku - počas dňa alebo viac. Bez hormónov sa analgetická aktivita anestetík prejaví v priebehu 1 až 3 hodín.

Blokády s novokainom a lidokaínom sú tiež indikované na výčnelok - stavy predchádzajúce vzniku herniálnej výčnelky. Sú účinné vo fáze sekvestrácie, keď spadnuté vláknité jadro visí ako kvapka mimo medzistavcovej trhliny.

paravertebrálne

Paravertebrálna blokáda je liečebný postup určený na zníženie závažnosti bolesti lokalizovanej v blízkosti chrbtice. Injekčný roztok sa injektuje do výstupnej oblasti jedného z miechových nervov. Keď je paravertebrálna zóna blokovaná, reflex bolesti sa „vypne“, zníži sa opuch mäkkých tkanív, ktorý spôsobuje poškodenie nervového zakončenia. Výsledkom je zrýchlenie krvného obehu, trofizmus je normalizovaný v oblasti posunu medzistavcových platničiek..

Paravertebrálne blokády sú jednozložkové a viaczložkové, ak sa používajú 2 alebo viac druhov farmakologických liekov. Na vykonávanie anestézie sa najčastejšie používajú tieto nástroje:

 • anestetiká Novokain, Lidokaín, Markaín;
 • Kortikosteroidy Hydrokortizón, Diprospan, Kenalog.

Lekár vyberie všetky prostriedky na blokádu individuálne pre pacienta. Ak je potrebné zmierniť aseptický zápalový proces, potom nie je možné upustiť od hormonálnych látok. Na odstránenie akútnej bolesti postačuje jednoduché podanie anestetík. Lieky s analgetickou aktivitou sa často kombinujú s vitamínmi B, antispasmodikami, sedatívami alebo regenerujú poškodené tkanivá..

Epidurálna (epidurálna)

Epidurálne blokády sa používajú iba na zmiernenie akútnych piercingových bolestí, ktoré nemožno odstrániť inými metódami. Lieky sa injikujú priamo do zdroja bolesti (epidurálny priestor), aby úplne „vypli“ citlivosť v tejto oblasti. Analgetický účinok postupu pri lumbálnej prietrži je založený na kombinácii niekoľkých faktorov súčasne:

 • silný analgetický účinok použitých liekov;
 • rýchle vytvorenie maximálnej koncentrácie aktívnych zložiek v vyčnievajúcej prietrži;
 • reflexný účinok takmer na všetkých úrovniach nervového systému.

Metóda regionálnej anestézie sa považuje za jednu z najúčinnejších pri zastavení bedrového kĺbu. Epidemickú blokádu by však mal vykonávať iba skúsený lekár. V blízkosti epidurálneho priestoru sa nachádza veľa citlivých nervových zakončení, ktoré inervujú nielen vertebrálne segmenty, ale aj panvové orgány. Ak sú poškodené, môžu sa vyskytnúť závažné neurologické poruchy - paréza s atrofiou svalov, zaniknutie šľachových reflexov, trofické poruchy..

Výhody a nevýhody

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Len s pomocou lekárskej blokády je vo väčšine prípadov možné zastaviť akútny atak bedrového kĺbu. Ani steroidné protizápalové liečivá, ani narkotické analgetiká nedokážu zvládnuť akútnu bolesť dolnej časti chrbta. Výhodou tohto postupu je rýchly terapeutický účinok, ktorý sa prejavuje niekoľko minút po injekcii injekčných roztokov. Medzi klady všetkých typov blokád patrí aj:

 • minimálne invazívne alebo menšie poškodenie kože, podkožného tkaniva a mäkkých tkanív nachádzajúcich sa v oblasti herniálneho výčnelku;
 • dlhodobý analgetický účinok s kombináciou liekov niekoľkých klinických a farmakologických skupín;
 • možnosť zavedenia spolu s anestetikami a glukokortikosteroidmi na etiotropickú liečbu.

Výhodou blokád sa niekedy mylne považuje absencia systémových vedľajších účinkov v dôsledku selektívneho účinku liekov na zdroj bolesti. Toto nie je úplne pravda. Časť liekov stále preniká do krvného obehu a následne do vnútorných orgánov. Preto je použitie glukokortikosteroidov, toxické účinky na mäkké, chrupavkové a kostné tkanivo, obmedzené. Existujú ďalšie nevýhody liečivých blokád:

 • bolesť pri zavádzaní ihly, ak sa nepoužívajú lokálne anestetiká;
 • pravdepodobnosť poranenia koreňov miechy, svalov, väzov, krvných ciev;
 • krátke trvanie analgetických účinkov pri použití iba anestetík.

Blokáda sa vykonáva iba na odstránenie príznakov a nie na zmenšenie veľkosti herniálneho výčnelku v bedrovej oblasti. Ďalšou nevýhodou týchto postupov je riziko prieniku patogénnych mikroorganizmov cez punkciu kože. Pri tkanivovej infekcii je priebeh ochorenia značne komplikovaný.

Nevyhnutné preskúmanie pred konaním

Predbežné testovanie je povinné na zistenie individuálnej neznášanlivosti zložiek liečiva. Pacient má často precitlivenosť nie na aktívne zložky, ale na konzervačné látky alebo stabilizátory. V takýchto prípadoch sa vykonáva náhrada liečiva. Môžu sa použiť aj iné metódy manažmentu akútnej bolesti..

Počas procedúry lekár monitoruje svoju činnosť pomocou špeciálneho vybavenia. Potrebné je však aj predbežné vyšetrenie pacienta. Najviac informatívne magnetické rezonancie. Výsledné obrázky jasne vizualizovali herniálny výstupok, jeho tvar, veľkosť. Dôležitý je aj druh posunu medzistavcových platničiek - dorzálny, laterálny, foraminálny, laterálny. Pomocou MRI môžete posúdiť stav krvných ciev, svalov, koreňov miechy, aby ste mohli správne vypočítať dávku liekov av prípade potreby doplniť terapeutický režim..

Príprava na blokádu

Pred blokádou lekár vyhodnocuje stav kože a podkožného tkaniva na prítomnosť neusov, zápalových lézií, tukového tkaniva a lipómov. Dôkladné vyšetrenie palpácie umožňuje miesto na vpichnutie ihly. Pacientovi je vysvetlený princíp postupu, jeho fázy a očakávaný výsledok..

Lekárska blokáda sa vykonáva v vybavenej liečebni. Dodržiavanie aseptických pravidiel pomáha predchádzať rozvoju komplikácií. Príprava prebieha v liečebnej miestnosti, v niektorých prípadoch v šatni.

Ak je pacient príliš emotívny, cíti strach alebo má príznaky vegetatívno-vaskulárnej lability, potom sa na zmiernenie nervového napätia používajú sedatíva: Elenium, fenazepam, Seduxen. Na prevenciu alergických reakcií sa používajú antihistaminiká, napríklad Pipolfen.

Ako je blokáda na spodnej časti chrbta

Pacient je požiadaný, aby si ľahol na brucho a uvoľnil sa. Pokožka v bedrovej oblasti sa ošetruje antiseptickými roztokmi, v prípade potreby sa používajú lokálne anestetiká. Po objavení sa slabo vyjadrenej „citrónovej kôry“ koža prepichne a lekár začne ihlu posunúť ďalej od spinálnych procesov. Pri prehĺbení ihly sa zavedie časť liečiva. Po dotknutí sa odstredivého procesu sa ihla po zavedení zvyšného injekčného roztoku mierne posunie dozadu.

V záverečnej fáze lekárskej blokády lekár odstráni ihlu, lieči kožu antiseptikami obsahujúcimi alkohol. Pacient zostáva niekoľko hodín pod dohľadom zdravotných sestier a potom môže ísť domov.

Trvanie blokády

Trvanie analgetického účinku závisí od typu blokády liečiva. Najdlhší analgetický účinok sa pozoruje počas epidurálneho postupu v dôsledku priamej injekcie liečiva do tkaniva poškodeného patológiou, aby sa zablokoval prenos impulzov. Anestetiká sa líšia v trvaní analgetického účinku:

 • Novokain - 1 - 2 hodiny;
 • Lidokaín - 3 hodiny;
 • Bupivakaín - do 5 hodín.

Na predĺženie analgetického účinku sa používajú špeciálne lieky. Na tento účel sa však častejšie používajú glukokortikoidy, čím sa predlžuje trvanie analgetického účinku až na 2 až 3 týždne..

kontraindikácie

Lekárska blokáda prietrže v bedrovej oblasti sa nevykonáva, ak sa v tele vyskytne infekčný zápalový proces. Kontraindikácie tohto postupu sú závažné patológie kardiovaskulárneho systému, akútne alebo chronické zlyhanie obličiek a pečene. Terapeutické opatrenia sú zakázané v prípade porúch krvácania, nízkeho krvného tlaku, epilepsie, horúčky, tehotenstva.

Možné komplikácie

Riziko komplikácií existuje aj počas blokády kvalifikovanými lekármi v súlade so všetkými aseptickými pravidlami. Aké nežiaduce následky sa môžu vyskytnúť počas anestézie alebo po nej:

 • infekcia mäkkých tkanív v mieste vpichu, v niektorých prípadoch, miechové membrány;
 • poškodenie spojivových tkanív ihlou - väzov, svalov, citlivých nervových zakončení, krvných ciev;
 • krvácajúci
 • rozvoj miestnych alebo systémových alergických reakcií.

Možné komplikácie v dôsledku užívaných liekov, zvyčajne glukokortikosteroidov. Hormonálne lieky vyvolávajú poškodenie chrupavky medzistavcových platničiek, ktoré už boli zničené.

Náklady na intervenciu

Na súkromných klinikách v Moskve sú náklady na epidurálnu blokádu od 3 000 do 5 000 rubľov na zákrok. Cena paravertebrálnej anestézie je 1500 - 2 000 rubľov.

Blokáda prietrže lumbálnej chrbtice: typy, výhody a nevýhody

Bedrová prietrž, tiež nazývaná medziobratlová prietrž, prináša pacientovi mučenie a výrazne znižuje kvalitu života. Dnes medicína ponúka mnoho spôsobov liečby patológie.

Jednou z najúčinnejších metód je blokáda prietrže lumbálnej chrbtice. To vám umožní robiť bez chirurgického zákroku a výrazne zmierňuje stav pacienta.

Aký je účel blokovania prietrže

Blokáda sa používa na liečbu medzistavcovej prietrže na potlačenie alebo zmiernenie bolesti.

Vykonáva sa aj postup na diferenciálnu diagnostiku choroby v prípade, že sa príznaky nezhodujú s indikáciami CT (počítačová tomografia). Injekčné anestetikum neutralizuje bolesť, čo vám umožňuje presne určiť lokalizáciu nepohodlia.

Indikácie blokády

Postup má tieto indikácie:

 • radikulopatia s herniou bedrovej chrbtice;
 • nádory po poranení miechy;
 • laterálna stenóza chrbtice.

Táto metóda sa tiež používa na osteochondrózu, výčnelok, myozitídu a ďalšie patológie muskuloskeletálneho systému..

Nevyhnutné preskúmanie pred konaním

Blokáda medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice sa vykonáva až po úplnom vyšetrení s nevyhnutnými testami a MR a CT.

Výhody blokády s medzistavcovou prietržou

Blokáda bedrovej prietrže je jediný spôsob, ako eliminovať silnú bolesť, keď miestne lieky a lieky proti bolesti nedávajú požadovaný účinok..

V porovnaní s analgetikami má táto terapia niekoľko výhod:

 • minimálny zoznam vedľajších účinkov;
 • schopnosť pravidelne vykonávať postup;
 • rýchla úľava od spazmu a bedrovej kosti.

Injekčné anestetikum obchádza pečeň a gastrointestinálny trakt a pôsobí priamo na postihnuté zameranie. Týmto spôsobom je možné vyhnúť sa komplikáciám tráviaceho ústrojenstva a iných orgánov.

Účinné látky nie sú návykové, takže každý nasledujúci postup bude mať rovnakú účinnosť.

Okrem rýchleho zmiernenia a zmiernenia kŕčov môže blokáda bedrovej kýly významne znížiť zápal a zmierniť opuchy v postihnutej oblasti..

Táto terapeutická metóda vám umožní zbaviť sa nepríjemných príznakov počas 1 až 4 týždňov.

Typy blokády bedrovej prietrže

Blokády sa klasifikujú podľa účinnej látky a podľa lokalizácie podania.

Podľa účinnej látky sa rozlišujú blokády novokainu a lidokaínu. Merkain sa používa v zriedkavých prípadoch kvôli vysokému riziku komplikácií kardiovaskulárneho systému..

V mieste vpichu sa rozlišujú tieto typy:

 • stavca;
 • epidurálna
 • epidurálna.

Výber spôsobu podania a účinnej látky závisí od stavu prietrže.

Novokainín a lidokainín

Blokády novokainom alebo lidokaínom môžu rýchlo zastaviť syndróm bolesti. Lidokaín eliminuje bolesť niekoľko hodín. Najčastejšie sa pri vertebrálnej kýle používa novokain, ktorý vám umožňuje rýchlejšie pôsobiť na centrum bolesti.

Tento liek má dobrú kombináciu s kortikosteroidmi a inými látkami, ktoré sa môžu navyše podávať s blokádou..

paravertebrálne

Týmto spôsobom sa účinná látka vstrekuje pod kožu do svalového alebo nervového procesu.

Na injekciu sa používa novokain alebo lidokaín s dodatočným použitím nasledujúcich liekov:

Na dlhšie trvanie blokády sa môže použiť adrenalín. Na zvýšenie účinnosti paravertebrálnej techniky sa navyše používajú kortikosteroidy a vitamíny B. Kortikosteroidy môžu zmierniť zápaly a opuchy a vitamíny majú vazodilatačný a antihistamínový účinok..

Pred zákrokom je pacient najvýhodnejšie usporiadaný na gauči chrbtom. Pomocou jódu lekár určí postihnutú oblasť a potom vloží ihlu s infiltráciou po vrstvách. Po dosiahnutí požadovanej plochy sa liečivo pomaly podáva.

Táto technika sa používa v zriedkavých prípadoch, pretože môže viesť k poškodeniu nervov. V porovnaní s inými typmi blokády vám však umožňuje najrýchlejšie a najúčinnejšie zmierniť bolesť..

epidurálna

Táto metóda je indikovaná na agresívne bolesti. Liek s kontrastnou látkou sa podáva čo najbližšie k nervom. Injekcia sa podáva do oblasti, kde pacient pociťuje najväčšiu bolesť.

Pri zákroku sa používa fluoroskop, vďaka ktorému lekár môže sledovať, ako sa injekčný liek šíri po chrbtici.

Odporúčame vám pozerať sa na video: Epidurálna blokáda (bedrová chrbtica)

Pri epidurálnej metóde pacient leží na boku a ohýba končatiny a kolená si brucha privádza. Injekčná oblasť je dezinfikovaná, potom pomocou palpácie určí lekár vstup do sakrálneho kanála. Potom sa podáva anestetikum..

Pomocou špeciálnej ihly sa uskutoční odsávanie. Vzhľad krvi naznačuje, že sa musí zmeniť smer ihly. V prípade výskytu mozgomiechového moku v injekčnej striekačke sa manipulácia zastaví a odloží o niekoľko dní.

S priaznivým výsledkom sa uskutočňuje ďalšia etapa blokády, ktorá spočíva v pomalom manažmente liekovej látky. V čase podania pacient pociťuje nepohodlie v sakrálnej zóne.

Blokáda epidémie by mala byť vykonávaná iba skúseným a vysoko kvalifikovaným odborníkom. Najmenšia chyba počas tohto postupu môže viesť k zdravotnému postihnutiu..

Procedúra trvá 1 až 2 hodiny. Počas tohto obdobia sa môže vyskytnúť znížená citlivosť končatín a celková slabosť, ktorá je výsledkom expozície anestetikám.

Potom, čo je kontraindikované viesť vozidlo na jeden deň.

epidurálna

Táto technika sa považuje za najbežnejšiu vďaka svojmu dobrému analgetickému účinku a vysokej účinnosti..

Pred začatím manipulácie je pacient požiadaný, aby si ľahol na stranu, kde je najväčšia bolesť. Oblasť, v ktorej bude liečivo podávané, je ošetrená antiseptikom a anestetizovaná. Pri tejto metóde sa používajú novokain, vitamíny B a hydrokortizón. Aby sa zabránilo kolapsu v dôsledku možného predávkovania liekom, efedrín alebo kofeín sa podáva vopred..

V čase injekcie sa liek monitoruje tak, aby sa v injekčnej striekačke netvorili žiadne bubliny. Pri presnom vstupe do epidurálnej zóny by tlak piestu striekačky mal klesnúť.

Epidurálna blokáda medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice sa uskutoční do pol hodiny. Počas prvých dvoch hodín po zákroku je pacient pod dohľadom lekárov..

Trvanie blokády

Analgetický účinok správnych liekov a dávkovania môže trvať od 3 do 4 týždňov. Potom je možné vykonať opakované blokády, ale celkovo nie viac ako štyri.

Je dôležité kombinovať tento spôsob liečby s liekmi, fyzioterapiou, masážami a fyzioterapiou (fyzikálna terapia)..

Kontraindikácie blokovať

Blokáda bedrovej kýly je kontraindikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • prítomnosť kardiovaskulárnych patológií;
 • zlyhanie pečene alebo obličiek;
 • infekčné poškodenie tkaniva;
 • zápalové procesy v oblasti lokalizácie prietrže;
 • epilepsie;
 • hypotenzia;
 • zvýšené krvácanie z kože;
 • horúčka.

Použitie tejto techniky je tiež kontraindikované v prípade individuálnej intolerancie k použitým drogám a počas tehotenstva.

Možné komplikácie po blokáde

Ak je postup pri podávaní anestetík nesprávne vykonaný, môžu u pacienta vzniknúť závažné komplikácie. Medzi nepriaznivé účinky patrí:

 • úplná alebo čiastočná paralýza chrbtice;
 • anafylaktický šok;
 • bolesti hlavy;
 • dysfunkcia močového mechúra;
 • tkanivová infekcia;
 • tvorba hematómov;
 • zápalové procesy;
 • alergické reakcie.

V prípade poškodenia nervových zakončení v čase manipulácie môže pacient stratiť pohyblivosť.

K anafylaktickému šoku dochádza pri alergickej reakcii na podávané liečivo. Tento stav sa môže vyskytnúť aj v dôsledku poškodenia krvných ciev.

Ak sa ihla dostane do subarachnoidálnej dutiny, pacient začne pociťovať bolesti hlavy a dýchavičnosť.

Dysfunkcia močového mechúra sa vyskytuje počas dlhodobej lokálnej anestézie. Komplikácia je nebezpečná, pretože môže byť trvalá.

Hematómy sa tvoria počas narušenia integrity vaskulárnej siete v čase zákroku. Mikrobielenie začína v poškodenej oblasti, čo vedie k tvorbe modrín.

Infekcia a výskyt zápalových procesov je možná v prípade blokády v nesterilných podmienkach.

Stojí za to blokovať bedrovou prietržou

Tento postup je niekedy jediným spôsobom, ako sa pacient zbaviť nepríjemných bolestí. Preto, ak nie sú kontraindikácie, lekári odporúčajú používať túto metódu v kombinácii s hlavnou liečbou.

Pri správnej metodike liečby blokáda pomáha obnoviť pohyblivosť stavcov, zastaviť bolesť, zvýšiť účinnosť liekov a fyzioterapiu.

Funkcie a použitie aplikátora Lyapko

Čo je to výčnelok chrbtového disku?

Ako liečiť radiculitídu dolnej časti chrbta doma

Shishoninove chrbtové cvičenia

Čo robiť, keď je zadná časť dolnej časti chrbta zaseknutá

Čo pomáha blokáde prietrže lumbálnej chrbtice

Život pacienta s diagnostikovanou „medzistavcovou prietržou“ je značne komplikovaný silnou bolesťou chrbta. Môžu byť také intenzívne, že vás nenechajú spať ani pracovať. Človek neustále premýšľa, koľko mu bolí chrbát a snaží sa znížiť fyzickú aktivitu.

Blokáda herniou bedrovej chrbtice je často jedinou metódou na zmiernenie bolestivých pocitov. Vďaka liekom, ktoré lekár vstrekuje do chrbtice, môžete bolesti na niekoľko hodín alebo dní zastaviť.

Prečo chrbát bolí s medzistavcovou prietržou

Medzistavcová prietrž alebo prietrž chrbtice je stav, keď medzistavcové platničky, ktoré sú normálne elastické chrupavky s obsahom polotekutiny, vyschnú, sploštia, zhluknú, vyčnievajú smerom von a stlačujú okolité nervy..

Miechové kýly sú každý rok mladšie a naša lenivosť je na vine: radšej jazdíme autom, ležíme na gauči namiesto prechádzky a cvičenia, mnohí z nás majú sedavú prácu, pri počítači. Zadné svaly sa oslabujú, celá záťaž udržiavania tela vo zvislej polohe padá na chrbticu, medzistavcové platničky nevydržia tlak, vyrovnajú a vydutia sa z stavca, vytvára sa prietrž.

Kýla tlačí na korene nervov, ktoré siahajú od miechy a chrbtice až po orgány na periférii. Tlak spôsobuje bolesť, niekedy takú intenzívnu, že stmavne v očiach. Nemožno pochybovať o normálnej kvalite života, a preto sú pacienti blokovaní, to znamená, že blokujú bolesť.

Keď je prietrž určená na prietrž

S kýlami medzistavcových platničiek ľudia žijú roky a nie vždy trpia akútnou bolesťou. Niekedy človek ani nevie o prítomnosti prietrže. Ak sa choroba iba vyvíja a stále nejestvuje žiadna ostrá bolesť, ako aj keď je pacient v remisii, nie je potrebné blokovať.

Ak dôjde k exacerbácii, pacient pociťuje akútnu ostrú bolesť, navyše, nepretržite a dlho, lekár predpisuje blokádu kýly bedrovej chrbtice. Práve tento typ prietrže poskytuje najviac vzrušujúcu bolesť, ktorá zakrýva dolnú časť chrbta a dáva nohu. V akútnom štádiu nie je možné, aby človek sedel a ležal normálne, nehovoriac o tomto pohybe.

V tomto prípade môže pomôcť iba blokáda, ktorá má oproti iným metódam liečby niekoľko výhod:

 1. Poskytuje rýchly a silný analgetický účinok;
 2. Riziko vedľajších účinkov pri užívaní lieku je minimálne, pretože priamo vedie k zdroju bolesti a zastavuje ho;
 3. Blokáda sa môže a mala by sa vykonávať opakovane, to znamená, cykly od dvoch do jednej a pol tucta injekcií;
 4. Liek, ktorému dostanete injekciu, môže zmierniť zápaly svalov a kŕče, opuchy.

Bohužiaľ, počas zhoršovania choroby je blokáda jediným spôsobom, ako pomôcť človeku vrátiť sa do normálneho života. V chrbtici nie sú prakticky žiadne krvné cievy, ktoré by mohli dodávať lieky do poškodenej oblasti. A nízka pohyblivosť počas exacerbácie prietrže znižuje výživu chrbtice na takmer nič. Len injekcie sa stanú spôsobom, ako pomôcť.

kontraindikácie

 • Poruchy zrážania krvi. Injekcia môže spôsobiť nekontrolované krvácanie a poranenie miechy..
 • Infekčné choroby. Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií u pacienta a riziku infekcie zdravotníckeho personálu, je lepšie odložiť blokádu až do zotavenia..
 • Stav pacienta v bezvedomí. U človeka bez vedomia nie je možné vyhodnotiť mieru bolesti.
 • Alergia na zložky lieku. Povedzte svojmu lekárovi, na aké lieky ste neznášanlivý. Bude schopný vyzdvihnúť analóg.
 • Závažné choroby kardiovaskulárneho systému. Anestetika môže ovplyvniť srdcový rytmus a spôsobiť srdcový infarkt..
 • Ochorenie pečene. Zložky liečiva sa metabolizujú v pečeni. Ak je nezdravá, blokáda môže pacientovi ublížiť.
 • Hypotonická vaskulárna myasténia gravis. Anestetika nepriaznivo ovplyvňuje krvné cievy a stav poškodených svalov;
 • Epilepsia. Blokáda môže stimulovať útok.
 • Tehotenstvo. Nie je známe, ako liek ovplyvní tón maternice a plodu..

Druhy blokády

Jediný názov - blokáda - kombinuje niekoľko variantov tohto postupu. O tom, ktoré potrebujete, rozhodne iba neuropatológ alebo neurochirurg. Blokády sú:

 1. Fabric. Vstrekovanie sa uskutočňuje do tkanív susediacich s poškodenou oblasťou chrbtice..
 2. Receptor. Injekcia sa vloží do biologicky aktívnych miest. Môžu sa sústrediť na pokožku, svaly, väzivo.
 3. Dirigovanie. Nervy, ktoré vedú impulz bolesti, sú zablokované. Zavedenie liečiva môže byť epidurálne, epidurálne, para- alebo perineurálne, paravaskulárne.
 4. Gangliová blokáda. Injekcia sa umiestni do oblasti sympatických ganglií..

V oblasti, kde sú blokády umiestnené, sa delia na:

 • krčka maternice;
 • hrudný
 • Torakolumbál (s prechodom hrudnej chrbtice na bedrovú vrstvu);
 • bedrový
 • kostrč;
 • sacrum
 • Sedací nerv;
 • Týlový nerv;
 • Supraskapulárny nerv a ďalšie.

Pôsobenie blokády prietrže chrbtice

Zloženie liekov injikovaných pacientovi zahrnuje anestetiká - novokain alebo lidokaín. Dočasne blokujú prenos nervového impulzu zo zdroja bolesti do mozgu a človek prestane cítiť bolesť. Ak v zložení lieku nie je nič iné ako anestetiká, tieto lieky sa nazývajú jednoduché alebo jednozložkové. Len anestetizujú celé hodiny.

Okrem anestetík môže prípravok obsahovať vitamíny, hormóny, protizápalové látky, ktoré pomáhajú rýchlo preniesť chorobu z akútnej fázy do chronickej, pretože nie je možné úplne sa zotaviť z medzistavcových prietrží. Takéto lieky sa nazývajú viaczložkové.

Aké lieky sa používajú

Jednozložkové prípravky zahŕňajú:

 • Novokain, lidokaín - lokálne anestetiká. Výroba - Rusko. Cena za marec 2018: Novocain 10 ampúl - zo 40 rubľov, Lidokain 10 ampúl - z 33 rubľov..
 • Markain (účinná látka bupivakaín) je lokálne anestetikum pre spinálnu anestéziu. Výroba - Francúzsko. Cena za marec 2018: 5 ampúl - od 984 rubľov.
 • Analógy markaínu: bupivakaín (Rusko) - zo 434 rubľov., Maxicain (Rusko) - zo 458 rubľov.
 • Milgamma (Nemecko). Štruktúra: neurotropné vitamíny skupiny B a lidokaín. Anestetizuje, zvyšuje lokálny prietok krvi, má priaznivý vplyv na nervový systém a zmierňuje zápal. Cena za marec 2018: 5 ampúl - z 266 rubľov.
 • Kombilipen (Rusko). Obsahuje multivitamínový komplex, lidokaín. Anestetizuje, zaisťuje prísun krvi a výživu nervov. Cena za marec 2018: 5 ampúl - od 170 rubľov.
 • Neuromultivitída (Rakúsko). Zloženie je identické s milgammou a kombilipénom: vitamíny potrebné pre nervový systém, ale bez lidokaínu. Cena za marec 2018: 5 ampúl - z 212 rubľov.

Lieky podobné v činnosti ako milgamma a kombilipén: neurobión (Nemecko, 3 amp. 305 rubľov), komplimenty (Rusko, 10 amp. 248 rubľov)

Poskytujeme základné informácie. Len neurológ alebo neurochirurg môže predpísať určité lieky, berúc do úvahy vlastnosti vášho tela, sklon k alergiám.

blokáda

Blokáda sa vykonáva výlučne na lekárskej klinike v súlade so všetkými aseptickými pravidlami. Blokády sa často robia pre tých, ktorí sa podrobujú liečbe v nemocnici. Ak je pacient ambulantný, prichádza na kliniku každých pár dní, aby vykonal zákrok, a ten istý deň sa vracia domov..

Pacient leží na gauči lícom nadol. Chrbát, najmä v bedrovej oblasti, by nemal byť oblečený. Miesto vpichu je ošetrené antiseptikom. Lekár pohmatá oblasť, kde sa nachádza zdroj bolesti, a podá injekciu. Niekedy to vyžaduje niekoľko injekcií na rôznych miestach, aby sa blokáda stala čo najúčinnejšou.

Po zákroku sa pacientovi umožní vstať z pohovky a trochu si odpočinúť v pohodlnej polohe, aby mal liek čas konať. Za pár minút môžete ísť domov.

Chrbtica je komplexnou a dôležitou súčasťou nášho tela. Cez ňu prechádza miecha, z ktorej odchádzajú veľké nervy. Najmenšia nepresnosť pri injekcii ohrozuje vážne zdravotné následky. Iba neurológ, neurochirurg, verteboológ alebo traumatológ má dostatočné vedomosti o anatómii, kvalifikácii a schopnosti podať injekciu priamo do nervového koreňa alebo do miechy. Je nemožné dôverovať takej vážnej procedúre sestre, nehovoriac o tom doma. To je spojené so závažnými komplikáciami až po postihnutie..

Možné komplikácie

Po každom lekárskom zákroku sa môžu vyskytnúť komplikácie. Po blokáde prietrže v chrbtici sa môže v zriedkavých prípadoch objaviť:

 • Krvácajúci
 • Infekcia rany alebo membrány miechy;
 • Poškodenie svalov, väzov, krvných ciev;
 • Alergia na zložky lieku;
 • Dočasná dysfunkcia močového mechúra.

Dysfunkcia močového mechúra je dočasná, najčastejšie v dôsledku príliš veľkého množstva anestetika a v dôsledku toho dočasnej straty kontroly nad citlivosťou močového mechúra. Poškodenie miechy však môže mať veľmi vážne následky, takže pri akejkoľvek negatívnej reakcii tela okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Frekvencia komplikácií po blokáde vertebrálnej kýly je nízka. Závisí to od kvalifikácie a skúseností lekára, ako aj od prísneho dodržiavania pravidiel jeho vykonávania. Pri správnej blokáde a príprave na ňu nevznikajú komplikácie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Keď sa začne proces hernie, objaví sa extrúzia medzistavcovej platničky. Takéto ochorenie sa často prejavuje u žien po 45 rokoch veku a je sprevádzané bolesťou v oblasti vzdelávania, stratou sily a znecitlivením rúk.
Na udržanie zdravia chrbtice je potrebné pravidelné cvičenie. Použitím správnych cvikov môžete zlepšiť držanie tela, posilniť svoje svalové korzety a zvýšiť flexibilitu stavcov.
Čas čítania: min.Je možné vložiť špirálu do maternicových fibroidov??Keďže žena diagnostikuje maternicové myómy, život sa nezastaví, ale zmení sa trochu inak, čo sa vyznačuje pravidelnou liečbou a vyšetrením, a preto ženy naďalej žijú sexuálny život, v ktorom pretrváva potreba antikoncepcie.