loader

Mužská operácia brušnej prietrže

Inguinálna hernia je vyčnievanie pobrušnice do trieslového kanálika. Vzhľadom na anatomické vlastnosti tela ochorenie často postihuje mužov. Členovia silnejšieho pohlavia radšej ignorujú zmeny, až kým zmeny v tele nezačnú spôsobovať vážne nepohodlie.

Hlavným desivým faktorom, ktorý bráni včasnej lekárskej starostlivosti, je potreba chirurgického zákroku. Odborníci dokázali, že konzervatívna liečba a používanie tradičnej medicíny môžu iba zhoršiť priebeh choroby a spôsobiť vážne poškodenie celého tela..

Ak má človek slabinovú prietrž

V prvej fáze si všimne iba mierny opuch. Postupne sa zvyšuje a dosahuje veľkosti, ktoré môžu prekážať v pohybe.

Postupom času problém nezmizne sám, objavujú sa však stále závažnejšie príznaky:

 • Pri namáhaní (napríklad pri defekácii alebo kašľaní) opuch kolíše,
 • Existuje pocit pálenia alebo nepohodlia, bolesť v slabinách,
 • Pri fyzickej aktivite sa v dolnom bruchu objavuje tupá bolesť. V pokročilých prípadoch sa bolesť prejavuje aj pri najmenšom namáhaní,
 • Stimulácia orgánov spôsobuje časté močenie a poruchu trávenia.

Komplikácie trieslovej prietrže

Porušenie orgánu môže spôsobiť jeho smrť alebo rozvoj peritonitídy. Obidva stavy ohrozujú život pacienta, preto sa vykonáva neodkladný chirurgický zákrok..

Zranená prietrž predstavuje nebezpečné a ďalšie patologické zmeny v tele:

 • Ťažké močenie môže viesť k úplnému zadržaniu moču.
 • Poruchy čreva vedú k nadúvaniu a pretrvávajúcej zápche.
 • Nízka účinnosť.
 • Porucha spermatogenézy vo vaječníkoch sa môže zmeniť na neplodnosť.
 • Zápal trieslovej prietrže alebo samotného semenníka. Predstavujeme vám podobný článok na tému: pupočná kýla u mužov.

Ako liečiť slabinovú prietrž u mužov?

Prietržová hernia sa odstraňuje primárne chirurgicky. Toto však nie je jediná cesta von.

S ingvinálnou prietržou sa teda dá zaobchádzať nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Štatistiky ukazujú, že konzervatívna liečba sa vo väčšine prípadov mení na relapsy alebo nie je schopná pacienta úplne zmierniť. Uchyľujú sa k nemu vo veľmi raných štádiách choroby alebo ak existujú kontraindikácie pre operáciu. Iný článok o pupočníkovej prietrži skúmal otázku, ako ju vyliečiť bez chirurgického zákroku.?
 2. Chirurgický zákrok. Inguinálna hernia môže byť odstránená niekoľkými spôsobmi, čo úplne eliminuje opätovný vývoj choroby a včasnú rehabilitáciu s minimálnym rizikom komplikácií..
 3. Ethnoscience. Zmierniť stav môžu iba lokálni agenti, ale iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Samoliečba môže situáciu len prehĺbiť a vyvolať stav, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok na záchranu života človeka. Špecialista môže odporučiť priebeh prírodných prípravkov iba v prípade, že je pri najskorších štádiách kýla.

Príprava na operáciu odstránenia slabinovej prietrže

Na úspešné vykonanie operácie a minimalizáciu rizika komplikácií v pooperačnom období musí chirurg dostať najkompletnejšie a najspoľahlivejšie informácie o stave svojho pacienta..

Pacient musí mať k dispozícii zdravotnícke zariadenie:

 • Výsledky krvných a močových testov, smer, ktorým sa dostáva od svojho dozerajúceho lekára.
 • elektrokardiogram.
 • Vyplnený dotazník, ktorý naznačuje všetky prenášané choroby, najmä reakciu na rôzne lieky, prítomnosť / neprítomnosť chronických patológií.
 • Vykonajte test tolerancie lieku použitého ako anestézia.
 • Fajčiari by mali minimalizovať množstvo nikotínu spotrebovaného týždeň pred operáciou.
 • 8 hodín pred zákrokom úplne prestať fajčiť, jesť a piť.

Chirurgická hernia

Cieľom operácie na odstránenie ingvinálnej prietrže je nasmerovanie orgánov na ich prirodzené miesto a odstránenie herniálneho vaku.

Trvanie konania závisí od niekoľkých faktorov:

 1. Zážitok chirurga.
 2. Tvar, veľkosť a umiestnenie prietrže.
 3. Celkové zdravie pacienta.

Metódy odstránenia prietrže

Výber spôsobu odstránenia závisí od uváženia odborníka. Vyberá najdostupnejší a najbezpečnejší spôsob, ako sa problému zbaviť..

Medzi spôsoby odstránenia prietrže sú možné tieto možnosti:

 • Otvorené. Počas operácie sa uskutoční rez, ktorý lekárovi umožní zistiť herniálny vak. Otvorí sa a skontroluje sa stav padlých orgánov. Ak chýbajú, sú jednoducho opravené, v iných prípadoch sú potrebné ďalšie manipulácie chirurga. Potom je hernálny vak ligovaný, prešitý a odstránený. V ďalšom štádiu je prišitý prostriedok na podporu svalov, ktorý pomáha predchádzať opätovnému vytvoreniu herniálneho vaku.
 • Laparoskopická Manipulácie sú rovnaké ako pri otvorenej metóde, ale pre ich povolanie chirurgom sa v pobrušnici urobia tri vpichy. Na obrazovke videa sa zobrazujú všetky informácie o stave orgánov a vykonaných akciách..

Nevýhody a výhody konkrétneho spôsobu

Obe metódy sa považujú za najúčinnejšie, ale prístup k nim nie je vždy závislý od schopností lekárskeho zariadenia. Chirurg berie do úvahy individuálne charakteristiky pacienta, povahu prietrže a nuansy každej z techník. Odstránenie prietržovej hernie sa uskutočňuje podľa jedného scenára, ale v rôznych situáciách je jedna z metód najvýhodnejšia.

Výhody metód:

 1. Laparoskopický spôsob vykonávania chirurgického zákroku minimalizuje riziko infekcie. Obdobie rehabilitácie a trvanie samotnej operácie nezaberie veľa času. Do dvoch týždňov sa pacient môže vrátiť k normálnemu životu a ani stopy pripomínajúce skúsený zásah nezostanú na tele.
 2. Otvorená metóda umožňuje všetky manipulácie v lokálnej anestézii. Na vykonanie týchto operácií nie je potrebné ísť na drahú platenú kliniku, môže ich tiež vykonať chirurg v pravidelnej okresnej nemocnici. Pravdepodobnosť recidívy je prakticky nulová (za predpokladu, že počas rehabilitačného obdobia sa dodržiavajú všetky odporúčania ošetrujúceho lekára). Týmto spôsobom sa odstráni hernia akejkoľvek veľkosti..

Každá zo svojich metód má významné nevýhody:

 1. Laparoskopia je u starších pacientov prísne kontraindikovaná. Ak predtým musel človek prežiť operáciu v dolnej časti pobrušnice, je mu zakázané odstraňovať hernálny vak. Všetky manipulácie môže vykonávať iba skúsený, neustále praktizujúci chirurg. A dokonca ani prvotriedny špecialista nevykoná odstránenie veľkej trieslovej kýly pomocou laparoskopických schopností. Operácia sa vykonáva s povinným použitím celkovej anestézie. Pri inštalácii nosnej mriežky nie je vždy možné ju bezpečne opraviť, čo môže v budúcnosti viesť k relapsu patológie.
 2. Pri otvorenej metóde odstránenia je riziko komplikácií dosť vysoké a doba rehabilitácie sa zvyšuje na tri týždne. Muž sa môže vrátiť do normálneho života najskôr po 3 mesiacoch.

Náklady na odstránenie prietržovej hernie

Náklady na chirurgický zákrok sú určené hranicami 15 000 - 50000 rubľov.

Pozostáva z niekoľkých faktorov:

 1. anestézie Je okamžite stanovená v nákladoch na operáciu, ale množstvo závisí od typu anestézie (všeobecne, lokálne). Laparoskopia a pohotovostná chirurgia otvoreným spôsobom vylučujú možnosť vedomého pacienta.
 2. Naliehavosť. Rovnaká operácia, ktorá sa vykonáva plánovaným a naliehavým spôsobom, sa líši v cene.
 3. Skúsenosti lekára a prestíž kliniky. Tento stav poskytuje materiály a nástroje najvyššej kvality a kvalitu, ktorú musíte zaplatiť navyše.
 4. Zložitosť situácie. Prítomnosť sprievodných chorôb, veľkosť prietrže, jej zanedbávanie, prítomnosť komplikácií ovplyvňujú trvanie operácie a jej náklady.
 5. Kvalita nosnej mriežky. Zdravotnícke výrobky sa nelíšia od zvyšku: čím vyššia je kvalita a povesť výrobcu, tým vyššie sú konečné náklady.
 6. Intervenčná metóda. Otvorená metóda chirurgického zákroku je vždy výrazne nižšia z dôvodu dlhodobej rehabilitácie a zostávajúcich jaziev..

Dôsledky operácie

Vo väčšine prípadov sa po zákroku incízia postupne oneskorí, stehy sa odstránia a človek pomaly zvyšuje fyzickú aktivitu. Jazva zostáva pripomienkou patológie.

V niektorých prípadoch sú však možné komplikácie:

 • Ak posuvnú prietrž odstráni neskúsený chirurg, existuje riziko črevných porúch alebo poškodenia spermatickej šnúry..
 • Hrubé stehy môžu poškodiť femorálny kĺb.
 • Najčastejšou komplikáciou je kvapka semenníkov. Patológia vizuálne vyzerá ako zväčšenie šourku. Pacient potrebuje druhú operáciu.
 • Infekcia počas zásahu.
 • Vzhľad hematómu, ktorému nebolo možné zabrániť aplikáciou ľadu ihneď po operácii.
 • Pasívny životný štýl pacienta počas rehabilitačného obdobia.
 • Zanedbanie lekárovho zákazu vzpierania môže viesť k divergencii švov a iným komplikáciám.

Rehabilitácia po operácii

Počas rehabilitačného obdobia sa pozornosť venuje niekoľkým dôležitým bodom:

 • Pain. V prvých dňoch po zákroku a veľkosti odstránenej prietrže je možné pozorovať silnú bolesť. Pacientovi sa predpisujú lieky proti bolesti vo forme injekcií alebo tabliet.
 • Stehy. Potrebujú pravidelnú liečbu špeciálnymi masťami na resorpciu a antiseptické lieky. Prvá výmena obväzu sa uskutoční do niekoľkých hodín po operácii. Ak sa pozoruje infekcia, potom sa liečba vykonáva oveľa častejšie a pacientovi sa predpisujú antimykotiká, antibakteriálne lieky..
 • Traffic. Povolenie vstať po chirurgickom zákroku môže dať iba lekár, vzhľadom na stav pacienta. Po tomto, pacient sa musí pravidelne pohybovať, odpočinok v posteli zvýši dobu rehabilitácie a môže viesť k rozvoju komplikácií.
 • diéta.
 • Vylúčenie fyzickej aktivity.

Stravovacia hernia strava

Ak si človek pred operáciou môže dovoliť „uvoľnenie režimu“, potom sa po zákroku musí prísne riadiť odporúčaniami lekára.

Počas rehabilitačného obdobia by základom všetkých jedál v ponuke malo byť:

 1. vajíčka,
 2. ryby,
 3. Nízkotučné mäso (kuracie, králičie, kozie mäso),
 4. pohánka,
 5. Nízkotučné mlieko a tvaroh.

Včasné vyhľadávanie lekárskej pomoci vám umožní zbaviť sa patológie rýchlo a bez následkov.

Liečba doma nie je možná, ale moderná medicína ponecháva pacientovi právo zvoliť si spôsob, ako bojovať s patológiou.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika. Príčinou hernie je atrofia peritoneálnych svalov. Vyčnievanie orgánov za brušnú stenu je vyvolané faktormi, ktoré zvyšujú tlak vo vnútri pobrušnice. Ide o nadváhu, vzpieranie alebo úplný nedostatok fyzickej aktivity, chronický kašeľ, zápchu. U detí sa liečba ingínovej prietrže niekedy uskutočňuje konzervatívnymi metódami alebo sa postihnutá oblasť upravuje ručne. Ak však má dospelý hernioplastiku, je jedinou účinnou liečbou operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže. Iné metódy neprinášajú požadovaný výsledok u dospelých a môžu iba komplikovať situáciu..

diagnostika

Tvorba slabinovej prietrže u mužov je indikovaná nádorom alebo zhutnením v dolnom bruchu, ktorého rozmery sa môžu meniť v závislosti od toho, či pacient prijíma vertikálnu alebo horizontálnu polohu. Priemerná veľkosť prietrže v interinguinálnom priestore je od 1 do 5 cm, ale pri dlhodobej absencii liečby rastie na 10 alebo viac centimetrov. Výstupok môže byť ľavostranný alebo pravostranný, vyskytuje sa tiež bilaterálna prietrž..

Je pociťovaná kompresia orgánov v okolí - napríklad pri vystavení močovému mechúru je možné pozorovať časté močenie. Človek pociťuje nepohodlie, bolesť, pocit ťažkosti pri chôdzi, fyzickú námahu, kašeľ a iné činnosti spojené s napätím v pobrušnici. Bolesť môže byť spôsobená inými časťami tela. Inguinálna kýla spôsobuje poruchy čriev - plynatosť, zápchu, zlé trávenie potravy. V dôsledku kompresie spermatického vlákna sa niekedy pozoruje oslabenie sexuálnych funkcií až do straty mužskej sily a neplodnosti..

Skutočnosť, že inguinálna hernia sa vyskytuje častejšie ako u žien, je spôsobená štrukturálnymi vlastnosťami ingvinálneho kanála. Toto je dutina v dolnom bruchu medzi širokými svalmi, kde muži prechádzajú spermatickou šnúrou.

Inguinálny kanál má tvar trojuholníka a keď tkanivá a svaly peritoneum oslabia, ľahko sa stáva „bránou“ pre časť čreva, aby opustil brušnú stenu. Môže sa vyskytnúť aj výčnelok omentum, močového mechúra. Podľa umiestnenia brány môže prietrž byť rovná (keď je zadná stena slabinového kanálika oslabená) a šikmá (brána je na prednej stene). Niekedy sa vyskytuje kombinovaná prietrž.

Na presnejšie posúdenie veľkosti a umiestnenia prietrže sa vykonávajú vyšetrenia - ultrazvuk a irigoskopia. Počas irrigoskopie sa do konečníka injikuje špeciálny roztok. Vstupuje do čreva a pod vplyvom röntgenových lúčov ukazuje obsah herniálneho vaku, veľkosť výhřezu. Ultrazvuk tiež pomáha vidieť vnútorné umiestnenie prietrže a prietržnej brány vo vzťahu k pobrušnici - konečná diagnóza "ingvinálnej prietrže" sa zvyčajne robí na základe ultrazvuku..

Laboratórne testy (krv a moč) s inguinálnou prietržou budú normálne, ak nebudú sprievodné choroby. Odchýlky sa môžu vyskytnúť iba pri porušení prietrže sprevádzanej zápalovým procesom, zhoršením trávenia.

Príprava na operáciu a predoperačné diéty

Pred operáciou na odstránenie prietrže sa uskutoční diagnóza sprievodných chorôb. Ak je ktorýkoľvek z nich v akútnom štádiu, je potrebné ich pred operáciou vyliečiť. Je potrebné venovať pozornosť, ak pacient nedávno utrpel infarkt alebo mozgovú príhodu - postup je v tomto prípade odložený až do stabilného zdravotného stavu. Exacerbácia infekčného ochorenia je tiež kontraindikáciou chirurgického zákroku. Výber typu operácie a anestézie závisí od veku pacienta a prítomnosti chronických chorôb. Oprava prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch (v prípade ohrozenia života) u pacientov so závažnými chorobami:

 • diabetes;
 • zlyhanie srdca, pľúc alebo pečene;
 • krvné choroby;
 • onkologické choroby;
 • vysoká obezita.

Príprava na operáciu trvá asi týždeň. Na čistenie čriev je predpísaná ľahká strava. Deň pred zákrokom musíte jedlo odmietnuť, je dovolené piť iba vodu. Tesne pred chirurgickým zákrokom sa umiestni očistná klyzma. Niekoľko dní pred nadchádzajúcou operáciou musíte prestať fajčiť a piť alkohol. Niekedy sa ako prípravok predpisuje malá dávka sedatíva.

Potrebné analýzy a štúdie

Pred operáciou sa vykonáva vyšetrenie tela, ktoré nám umožňuje vyvodiť závery o zdravotnom stave a pripravenosti na chirurgický zákrok. Ako príprava sa vykonávajú tieto postupy:

 • všeobecná analýza krvi;
 • Analýza moču;
 • coagulogram;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvuk brucha.

V závislosti od získaného obrázka sa vyberie druh operácie a použitá anestézia.

Pri vykonávaní hernioplastiky môže lekár dať pacientovi jeden z troch hlavných typov anestézie:

 • celková anestézia - používa sa na laparoskopiu, veľkú prietrž, u pacientov s precitlivenosťou bez kontraindikácií;
 • spinálna anestézia - nižšia telesná anestézia vstreknutím anestetika do miechy;
 • lokálna anestézia - používa sa v otvorenej chirurgii, u starších pacientov s kontraindikáciami na celkovú anestéziu, s malými kýlami.

Chirurgická hernia

Je veľmi dôležité včas vyhľadať lekársku pomoc a vykonať nevyhnutný chirurgický zákrok na odstránenie takého druhu, ako je prietrž v slabinách. Pokiaľ sa nelieči, môže slabinová prietrž viesť k nepríjemným komplikáciám. Gernioplastika je jedným z najbežnejších typov chirurgických zákrokov v dôsledku častého výskytu prietrží, najmä u mužov..

Chirurgický zákrok možno vykonať rôznymi spôsobmi, v závislosti od umiestnenia herniálneho portálu, veľkosti výčnelku. Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopie. Pri spôsobe uzatvárania brány prietrže sa rozlišuje hernioplastika (pomocou vlastných tkanív pacienta) a nenapínanie pomocou oka, ktoré zosilňuje brušnú stenu..

Podstatou každej hernioplastiky - otvorenej aj vykonanej laparoskopickou metódou - je vložiť hernálny vak dovnútra, ak je to potrebné, odrezať odumreté tkanivo. Potom sa hernia brána uzavrie pomocou bioimplantátu (oka) alebo jeho vlastného peritoneálneho tkaniva.

S dvojstranným herniálnym výstupkom sa vykonávajú dve samostatné operácie. Medzi nimi by mala uplynúť lehota na zotavenie..

Otvorená metóda

Hernioplastika sa najčastejšie vykonáva otvorenou metódou počas núdzovej operácie alebo ak existujú kontraindikácie na celkovú anestéziu (môže sa vykonať v lokálnej anestézii). Ak dôjde k porušeniu prietrže, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Na to, aby sa k nemu dostal prístup, je urobený rez niekoľko centimetrov dlhý priamo v mieste výstupku, takže po zákroku zostáva pomerne veľký šev. Nevýhodou chirurgie brucha v porovnaní s laparoskopiou je dlhšie obdobie zotavenia, najmä ak sa vykonalo v celkovej anestézii..

Laparoskopická metóda

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov týmto spôsobom nevyžaduje otvorenie brucha. Nástroje a kamera sa do nej zavádzajú pomocou malých vpichov, lekár vidí všetko, čo sa deje na monitore vo forme fotografií a videa. Je to šetrnejší spôsob hernioplastiky ako otvorená operácia - laparoskopia sa častejšie vykonáva podľa plánu. Potom je riziko zrastov menšie, hojenie prebieha rýchlejšie a malé jazvy zostávajú.

Nevýhodou laparoskopickej chirurgie je potreba celkovej anestézie. Táto operačná technika sa neuplatňuje, ak je prietrž príliš veľká..

Ťahová hernioplastika

Operácia sa môže vykonať pomocou otvorenej alebo laparoskopickej metódy. Natiahnutá hernioplastika sa vyznačuje tým, že na uzavretie kýlovej brány sa používajú vlastné tkanivá pacienta. Ale kvôli tkanivovému napätiu je riziko recidívy prietrže v dôsledku opakovaného riedenia brušnej steny vysoké. Tento spôsob chirurgického zákroku sa zvyčajne používa pri kýlach malej veľkosti a dostatočného množstva vlastného tkaniva pacienta. Predtým bola hernioplastika s otvoreným napätím považovaná za klasický spôsob vykonania operácie na odstránenie prietrže, ale teraz, ak existuje alternatíva, lekári uprednostňujú metódu bez napätia..

Nenapnutá hernioplastika so sieťkou

Brušná stena je zosilnená sieťou, ktorá uzatvára hernálnu bránu. Preto sa implantát používa z biokompatibilného materiálu, ktorý u pacientov nespôsobuje alergie ani odmietnutie. Na rozdiel od trakčnej hernioplastiky nedochádza k napínaniu vlastných tkanív - v dôsledku toho existuje menšie riziko komplikácií a recidívy prietrže. Sieť slúži ako kostra, ktorá je postupne zarastená spojivovým tkanivom. Metóda spevňovania pobrušnice pomocou oka sa používa čoraz častejšie, a to aj v prípade opakovaného výskytu prietrže po napínaní hernioplastiky..

Laserová prevádzka

Laserová chirurgia je najpokročilejší chirurgický zákrok. Použitie lasera v medicíne sa stáva čoraz rozšírenejším. Odstránenie slabinovej prietrže laserom sa uskutočňuje takmer bez krvi a s minimálnymi vedľajšími účinkami. Počas operácie sa používa lokálna anestézia, po zákroku zostáva minimálny počet jaziev. Už po 40 - 60 minútach po zákroku sa pacient môže vrátiť do normálneho života s miernym obmedzením fyzickej aktivity. Po operácii nie je potrebné odpočívať. Laseroví špecialisti s vysokou kvalifikáciou. Nevýhody laserovej chirurgie - jej vyššie náklady a nedostupnosť na mnohých klinikách.

Ako dlho trvá operácia

Trvanie operácie závisí od jej zložitosti. Operácia môže trvať od 30 minút do 2 hodín, vykonáva sa podľa špecifického algoritmu:

 • rez v prietrži (alebo niekoľko malých rezov počas laparotómie);
 • excízia herniálneho vaku;
 • odstránenie postihnutého tkaniva;
 • návrat zdravých orgánov a tkanív do pobrušnice;
 • šitie tkanív brušnej steny alebo použitie sieťky na uzavretie herniálneho portálu;
 • šitie.

Rehabilitácia po operácii

V pooperačnom období je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - v nemocnici aj po prepustení. V prvých dňoch sa zvyčajne odporúča pozorovať odpočinok na lôžku, neumývať sa v sprche, ležať viac, potom postupne zvyšovať úroveň fyzickej aktivity. Úplný návrat k obvyklej úrovni aktivity nastane niekoľko mesiacov po operácii.

Dĺžka zotavenia závisí od veku pacienta, jeho postavy a celkového zdravotného stavu, zložitosti operácie.

Pooperačné zotavovacie obdobie

Ak sa počas chirurgického zákroku použila lokálna anestézia, pobyt v nemocnici obvykle trvá 2 až 3 dni. Použitie celkovej anestézie vyžaduje dlhšiu rehabilitáciu. Po prepustení je potrebné navštíviť lekára po 7 až 10 dňoch, aby ste mohli odstrániť stehy (ak nie sú neabsorbovateľní - v tomto prípade sa nemusí odstraňovať) a po operácii posúdiť celkový stav. Špecialista dá odporúčania týkajúce sa výživy, fyzickej aktivity, hygienických postupov. Počas obdobia zotavenia je pacientovi poskytnutá nemocenská dovolenka.

Strava a výživa po odstránení trieslovej prietrže

Prvý deň po operácii sa odporúča obmedziť vývar na mäso. V nasledujúcich dňoch sú zemiaková kaša, tekuté obilniny, dusená zelenina. Po niekoľkých dňoch môžete prejsť na bežné jedlo, ktoré nevytvára zbytočné zaťaženie tráviaceho systému. Po operácii musíte zabrániť zápche a tvorbe plynu a odmietnuť jedlo, ktoré k tomu prispieva. Je lepšie jesť často av malých porciách. Na zlepšenie regenerácie tkanív sa odporúča do ponuky zahrnúť veľké množstvo bielkovinovej stravy. Strava by mala pozostávať z:

 • chudé ľahké mäso (kuracie, morčacie);
 • kaša na vode (pohánka, ovsená múka);
 • ryby s nízkym obsahom tuku;
 • vajíčka
 • ovocie a zelenina, ktoré nespôsobujú tvorbu plynu;
 • tvaroh;
 • rastlinné oleje.

Je lepšie odmietnuť múku (cestoviny, biely chlieb), mastné potraviny, strukoviny, nepiť alkohol.

Fyzická aktivita a šport v pooperačnom období

Ťažká fyzická aktivita po operácii (od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov) sa neodporúča. Aby sa predišlo švom, je lepšie vyhnúť sa kašľu, náhlym pohybom. V prípade chronických ochorení sprevádzaných kašľom sa oplatí venovať pozornosť odstráneniu príznakov. V prvých týždňoch po operácii nie je dovolené zdvíhať závažia nad 5 kg. Zaťaženie sa potom môže postupne zvyšovať, aby sa obnovila telesná výchova a šport. Po celkovej anestézii sa tiež neodporúča viesť vozidlo niekoľko dní, pretože koncentrácia pozornosti sa môže znížiť.

Niekedy po operácii lekár predpíše pacientovi, aby nosil lekársku bandáž, ktorá podporuje pobrušnicu. Zvyčajne sa ortéza odporúča pre starších pacientov, ktorí trpia nadváhou a oslabenou slabinou slabín po natiahnutej hernioplastike. Je potrebné starostlivo zvoliť lekársky obväz, pretože nadmerné stlačenie môže mať tiež nepriaznivé následky.

Čo potrebujú pacienti vedieť a robiť po operácii

Je veľmi dôležité dodržiavať hygienické predpisy, aby sa zabránilo zápalom a hnisavým stehom. V prvých dňoch sa nemôžete osprchovať, kúpať sa v bazéne, plávať vo vode alebo zostať v parnej miestnosti. Môžete ich umyť vlhkou špongiou a jemne umyť pohlavné orgány a oblasť slabín prúdom vody. Švy sa pravidelne utierajú antiseptickým prostriedkom a po umytí sa môžu posypať detským práškom, aby sa zabránilo podráždeniu. Noste iba čistú bavlnenú bielizeň, ktorá ju vymieňa každý deň.

Veľkosť švu po operácii závisí od spôsobu jeho uskutočnenia. Pri otvorenej chirurgii môže dosahovať 5 až 10 cm, pri laparoskopii zostáva niekoľko úzkych jaziev s dĺžkou 1 až 2 cm. Pri laserovej operácii zostávajú na koži sotva viditeľné stopy..

Regeneračné cvičenia

Na rýchle zotavenie po odstránení prietrže sa odporúča postupné začatie ľahkého cvičenia. Lekári odporúčajú vykonávať cvičenia, ktoré pomáhajú tónovať svaly v oblasti slabín. Gymnastika by sa mala robiť denne, ak nie je žiadna bolesť.

Aby sa posilnili slabiny, odporúča sa nasledujúca sada cvičení..

 1. Ľahnite si na podlahu, mierne zdvihnite nohy, striedavo ich šírte a prechádzate. Najprv urobte 3-4 prístupy pre každú nohu a postupne ich počet zvyšujte.
 2. Cvičný bicykel.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená, ponožky a lakte. Striedavo zdvíhajte jednu nohu alebo druhú, počínajúc 5 sadami.
 4. Ležiac ​​na pravej strane s narovnanými nohami, zdvihnite ľavú nohu. Potom vymeňte stranu.
 5. Krčiaci sa spočívajúci na jednej nohe, druhú natiahnite dopredu. Položte ruky na koleno a otočte si rovnú nohu. Potom si vymieňajte nohy.
 6. Ramenné drepy.
 7. Push up.

Tréning s pravidelnou chôdzou tiež pomáha pri zotavovaní sa z operácie, ale je lepšie začať na krátke vzdialenosti. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Prevádzkové náklady

V prípade urgentnej hospitalizácie a ohrozenia života je operácia odstránenia kýly pri ktorejkoľvek z mestských klinických úradov Ruska bezplatná. Ak pôjdete na platenú kliniku s plánovanou liečbou, náklady na hernioplastiku sa môžu pohybovať od 10 000 do 90 000 rubľov. Je ťažké presne odpovedať na otázku, koľko stojí odstránenie kýly. Cena zahŕňa vyšetrenie pred operáciou, miestnou anestéziou alebo celkovou anestéziou, starostlivosť počas pobytu v nemocnici. Náklady budú tiež závisieť od:

 • spôsob prevádzky;
 • potreba použitia protéz z pletiva;
 • úroveň a povesť kliniky;
 • kvalifikácia lekárov.

Viac informácií o nákladoch na operáciu nájdete tu.

Možné komplikácie a bolesť po operácii

Bolesť v stehu po hernioplastike môže byť prítomná niekoľko dní. Lekári v tomto okamihu odporúčajú používať ľad a hygienu, aby sa zabránilo zápalu. Ak bola vykonaná hernioplastika napätia, bolesť a pocit tesnosti v oblasti slabín a pupočníkovej oblasti v prvých dňoch sú normálne. Stehy niekedy napučiavajú mierne.

Kvapalina sa môže uvoľňovať v malom množstve z rany, môže sa vyskytnúť znížená citlivosť alebo sa môže vyskytnúť zvýšená citlivosť v oblasti stehu, tvorba modrín a hematóm. Tieto nepríjemné javy zmiznú po 7 až 10 dňoch.

Čas hojenia pre každý organizmus je individuálny, ale zvyčajne 10. deň po operácii sa syndróm bolesti pozoruje iba pri pohmatoch stehov. V zriedkavých prípadoch sa rany môžu hojiť až 1 mesiac. V takom prípade môže lekár odporučiť fyzioterapeutickú liečbu, aby sa proces hojenia urýchlil..

Pri oslabenej imunite sa môže vyskytnúť infekčný zápal rany. Je užitočné navštíviť lekára, ak príznaky, ako sú:

 • nezrovnalosť švíkov;
 • hnisanie v oblasti prevádzky;
 • dlhodobo sa vyskytujúce hematómy;
 • zvýšenie teploty;
 • opuch semenníkov alebo oblasti mieška;
 • opakovanie prietrže.

V týchto prípadoch je potrebné okamžite prijať opatrenia, v prípade potreby vykonať druhú operáciu. K recidíve prietrže dochádza často, keď sa po hernioplastike nedodržiavajú odporúčania lekára - skorý nástup fyzickej aktivity, nesprávna strava a v prípade potreby odmietnutie obväzu. Kvapka semenníka (zväčšenie veľkosti kvôli akumulácii tekutiny medzi membránami) sa objavuje v dôsledku narušeného odtoku lymfy. Na fórach nájdete sťažnosti pacientov, ktoré pri príliš hrubom šití pri napínaní hernioplastiky spôsobujú poškodenie bedra.

Muži sa často boja chirurgického zákroku v oblasti slabín, pretože v niektorých prípadoch to vedie k narušeniu urogenitálneho systému, sexuálnej dysfunkcii a dokonca k neplodnosti. V skutočnosti môže byť spermatická šnúra umiestnená vo trieslovom kanáliku poškodená alebo zbytočne stlačená, čo narúša správanie semena. Takáto komplikácia je však pomerne zriedkavá, hlavne po otvorenej operácii alebo po stlačení obväzom.

Dôsledky operácie však nie sú také nebezpečné v porovnaní s komplikáciami, ktoré môžu vzniknúť, ak sa nelieči trieslová kýla.

predpoveď

Ak je operácia odstránenia ingínovej prietrže správna a sú dodržané všetky odporúčania lekára, prognóza je zvyčajne priaznivá. Existujú však prípady relapsu spôsobené opätovným vytvorením „medzery“ v brušnej stene. V tomto prípade sa prevádzka a zosilnenie pobrušnice uskutočňuje znova.

Pri neprítomnosti liečby môže byť prietrž narušená, čo hrozí narušením čriev, obštrukciou, peritonitídou. Stlačenie močového mechúra niekedy vedie k zadržiavaniu moču. Môže dôjsť k nekróze tej časti orgánu, ktorá presahuje kýlový kruh. Preto je dôležité poradiť sa s lekárom včas, keď sa objavia príznaky slabinovej prietrže, a neodkladať operáciu, ak neexistujú kontraindikácie..

Aj keď je tesnenie v slabinách malé a neobťažuje sa, neodkladajte ošetrenie. Vykonanie núdzovej operácie so životným ohrozením často vedie k rôznym komplikáciám, ako je plánovaná operácia.

Recenzie pacientov po operácii

ivan Pred 3 rokmi som podstúpil operáciu na odstránenie kýly pomocou oka. Zdá sa, že chirurg urobil všetko správne, pretože neexistujú žiadne komplikácie a relapsy. Po troch mesiacoch sa vrátil k svojmu obvyklému životnému štýlu, predtým nosil obväz a obmedzoval sa nákladom.

Oleg Ivanovič. Dlho sa ťahal a nevykonával operáciu, obával sa. V dôsledku toho som bol v sanitke v nemocnici s akútnou bolesťou, o niečo viac by sa nezachránilo. Teraz je všetko v poriadku, zostáva len slušná jazva.

Inguinal hernia Surgery • Iba 1 deň v nemocnici

Operácia prietržnej hernie u mužov a žien pomocou implantátov zo sieťoviny na klinike Medicamente v Koroleve v Moskovskom regióne Otvorená hernioplastika alebo laparoskopia ingvinálnej prietrže (vpichom). Chirurgia v deň hospitalizácie. Skúsenosti s chirurgickým ošetrením kýly prednej brušnej steny viac ako 10 rokov

Urobte si stretnutie online

Chirurgia na odstránenie slabinovej prietrže pri liekoch

Okamžite stojí za povšimnutie, že liečba ingínovej prietrže je bez chirurgického zákroku nemožná. U mužov aj žien (bez ohľadu na ich veľkosť) by sa mala vždy vykonať inguinálna hernia, s výnimkou zriedkavých prípadov kontraindikácií. Všetky ostatné metódy liečby kýly bez chirurgického zákroku: fyzikálna terapia, obvaz, ľudové liečivá sú iba pomocné a neprispievajú k odstráneniu prietrže.

Čo je to nebezpečná tříslová prietrž? Pri absencii liečby je možné vytvoriť ireverzibilnú prietrž. Obmedzená slabina prietrže je nebezpečný stav, ktorý si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok "pomocou sanitky".

Ak máte v úmysle liečiť prietrž, neodkladajte operáciu. Pri plánovanom ošetrení sa operácia na ingínovej prietrži toleruje oveľa ľahšie.

Ktorý lekár lieči slabinovú prietrž? Problém liečby ingínovej prietrže by mal konzultovať chirurg. Na diagnostikovanie slabiny prietrže lekár zhromaždí anamnézu a vykoná lekárske vyšetrenie. Na klinike „Medicamente“ je recepcia vykonávaná chirurgom, ktorý sa špecializuje na chirurgiu brucha viac ako 10 rokov a denne vykonáva operácie na brušnej prietrži u mužov a žien. Po konzultácii, po vyšetrení a potvrdení diagnózy, vám lekár zdravotníckeho centra poskytne potrebné odporúčania pre ďalšie vyšetrenie a liečbu, dohodne sa s vami a naplánuje dátum operácie, ktorý je pre vás najvýhodnejší.

Inguinálna kýla u mužov: správne zaobchádzanie - chirurgický zákrok

Inguinálna hernia je u mužov pomerne časté ochorenie a podlieha povinnej liečbe. Vďaka modernému technickému vybaveniu a práci vysokokvalifikovaných odborníkov centrum Medicamente veľmi úspešne lieči slabú prietrž u mužov s minimálnym percentuálnym výskytom relapsov (menej ako 1%)..

Čo spôsobuje mužskú tříslovú prietrž?

Vo väčšine prípadov sa slabinové prietrže u mužov získavajú v prírode a tvoria sa v dôsledku oslabenia alebo zoslabenia svalov a väzov, ktoré podporujú orgány. Dôvodov oslabenia brušných svalov je veľa:

 • veľká fyzická námaha
 • obezita
 • náhly úbytok na váhe
 • chronická zápcha
 • dlhodobé kašeľ
 • svalové oslabenie u starších ľudí
 • predchádzajúce poranenia alebo brušná operácia brucha

To všetko môže postupne viesť k vzniku defektu - prietržnej bráne vo trieslovom kanáli a k ​​vytvoreniu prirážkovej prietrže..

Operácia prietržnej hernie u mužov v Medicamente

Chirurgia je hlavným spôsobom, ako bojovať s herniou pri kostí u mužov aj u žien. Hernioplastika sa tradične vzťahuje na operácie strednej zložitosti a jej úspešná implementácia do značnej miery závisí od profesionality chirurga..

Používame moderné metódy chirurgickej liečby hernií, ktoré znižujú percento relapsov takmer na nulu. Prevádzkujeme inguinálne kýly pomocou endoprotézy ôk zo zahraničnej výroby (netahová plastová prietrž so sieťkou zo špeciálneho odolného hypoalergénneho materiálu, ktorý preukázal svoju spoľahlivosť a kvalitu).

Na vykonanie operácie sa používajú metódy minimálneho invazívneho prístupu do trieslového kanálika: externým malým rezom (otvorený chirurgický zákrok) alebo 3 punkciami (laparoskopia)..

Chirurg Medicamente vo väčšine prípadov ukladá intradermálne kozmetické švy. Výsledkom je krátka doba rehabilitácie a dobrý kozmetický efekt. Po operácii na odstránenie slabinovej prietrže spravidla zostávajú malé neviditeľné jazvy.

Ženský inguinálny kýly

Zdravotné stredisko Medicamente v Koroleve zaobchádza so ženami s kýlovitou kýlou. Taktika liečby hernií žien sa príliš nelíši od liečby tejto choroby u mužov, a preto sa operácia inguinálnej hernie u žien vykonáva pomocou rovnakých metód a techník, ako sú uvedené vyššie..

Liečba halovej haly (odstránenie, chirurgia)

Na našej klinike sa operácia inguinálnej hernie u žien a mužov obvykle vykonáva v celkovej anestézii. Doba hospitalizácie je 1 až 3 dni, v závislosti od veľkosti prietrže, použitého chirurgického zákroku, veku a zdravotného stavu pacienta..

Kvalitná anestézia

Osobitná pozornosť sa venuje našej anestézii. Vysoká odbornosť zdravotníckeho personálu a vybavenie najmodernejšieho vybavenia kliniky umožňuje pacientom všetkých vekových skupín vykonávať kvalitnú a pohodlnú anestéziu. Pravidelná resuscitačná anestéziológia poskytuje neviditeľný a „mäkký“ úvod do anestézie, bezpečnosť pacienta počas operácie, ako aj pohodlný výstup pacienta z anestézie bez vedľajších účinkov..

Kozmetické stehy

Pri otvorenom prístupe do trieslového kanála chirurg kliniky Medicamente urobí malý rez (až 5 cm) tak, že prechádza pozdĺž kožného záhybu. Na konci operácie sa na incíziu aplikuje kozmetická intradermálna šva so špeciálnymi kozmetickými niťami, ktoré zaisťujú dobrý estetický vzhľad jazvy. Počas jedného roka nie je jazva zvyčajne badateľná. Po laparoskopickej operácii na slabinovej prietrži sú tri malé jazvy (nie viac ako 1 cm), ktoré spolu s časom vymiznú.

Bezpečnosť prevádzky

Klinika „Medicamente“ má vlastnú resuscitačnú jednotku a riadne kvalifikovaných špecialistov na resuscitáciu na plný úväzok, ktorí počas operácie a po nej starostlivo monitorujú pohodu pacientov. Bez ohľadu na zložitosť operácie je zariadenie na resuscitáciu vždy pripravené na použitie.

Individuálny prístup

Medicamente sa rovná západným štandardom nielen v liečbe, ale aj vo vzťahu k personálu, ktorý spája vysokú profesionalitu, bezvadnú zdvorilosť a starostlivosť o svojich pacientov. Po prepustení pozorovanie vykonáva chirurg, ktorý na vás pôsobil. Ak je to potrebné, pacient má možnosť kontaktovať ošetrujúceho lekára a požiadať o radu.

Testy s herniovou kúrou

Pred plánovanou operáciou pri slabinovej kýle je potrebné zložiť skúšky a analýzy (na štátnej klinike v mieste bydliska, v našom centre alebo v akomkoľvek diagnostickom laboratóriu). Minimálny zoznam analýz a štúdií (panel „Pre prevádzku“) obsahuje:

 • Analýza moču (doba použiteľnosti - 2 týždne)
 • Celkový krvný test (doba použiteľnosti - 2 týždne)
 • Biochemický krvný test (spolu. Bielkoviny, močovina, kreatinín, bilirubín, ALT, AST) (doba použiteľnosti - 2 týždne)
 • Koagulogram (doba použiteľnosti - 2 týždne)
 • RW, HBs-Ag, Anti-HCV, HIV (doba použiteľnosti - 1 mesiac)
 • Krvný typ a Rh faktor (trvanlivosť - 1 mesiac)
 • CT alebo Rg hrudných orgánov (doba použiteľnosti - 6 mesiacov)
 • EKG s dekódovaním alebo uzavretím kardiológa (doba použiteľnosti - 2 týždne)
 • Názor terapeuta na možnosť chirurgickej liečby

Náklady na chirurgický zákrok prietrže hernia

S najväčšou pravdepodobnosťou vás zaujíma, koľko nákladov na operáciu kýly v Moskve? Nižšie sú uvedené náklady na operáciu na odstránenie slabinovej prietrže u mužov a žien na našej klinike. Snažili sme sa urobiť zrozumiteľný cenník, ktorý vychádzal z princípu „all inclusive“..

O cenách za chirurgickú liečbu detských tříslovných kýly sa môžete zoznámiť na webovej stránke oddelenia detskej chirurgie "Medicamente"..

Služba (vrátane) *cena, trieť.anestézie, (Anestézia)
Inguinalna kýla - 1 stupeň obtiažnosti (otvorené chirurgické ošetrenie)45.000obyčajný
Inguinálna hernia - 2 stupne obtiažnosti, ingvinálno-bradlová hernia (otvorená chirurgická liečba)55.000obyčajný
Inguinalna kýla - 3 stupne obtiažnosti, prietrž je nenapraviteľná (otvorená chirurgická liečba)68.000obyčajný
Laparoskopia pri herniovej hernii85 000 - 110 000obyčajný
Extra deň nemocničného pobytu (s jedlom)6000
Nemocničný komplex (krv + moč + EKG). viac informácií5050

* Náklady na operáciu zahŕňajú:

stacionárne umiestnenie 1 deň ** (dvojlôžková izba s WC, TV, voda, čaj, káva, občerstvenie), konzultácia s anestéziológom + anestézia (anestézia), operácia, spotrebný materiál na jedno použitie, pooperačná úľava od bolesti, šitie (pokiaľ je to možné), vyšetrenie v ktorýkoľvek deň na klinike do 14 dní po operácii.

Neradi pacienti
** Pooperačný pobyt v nemocnici našej kliniky (štandardný počet dní, počas ktorých je potrebné pacienta monitorovať a monitorovať zdravotníckym personálom) je zahrnutý v cene. Ak však vaša operácia zahŕňa prípravnú fázu (konzultácie, vyšetrenie pred operáciou) alebo rehabilitačné obdobie (povinné vyšetrenia, obväzy a postupy zotavenia po operácii), budete potrebovať tento čas bývanie alebo dodatočnú platbu za pobyt na náklady dennej nemocnice..

*** Nie je to dohoda o verejnej ponuke. V deň ošetrenia skontrolujte náklady na služby.

Odstránenie prietržnej hernie

Odstránenie triesloviny prietrže sa vykonáva chirurgicky a je zamerané na obnovenie anatomického umiestnenia vnútorných orgánov. Ochorenie je častejšie u mužov kvôli štrukturálnym vlastnostiam trieslového kanálika, ktorým prechádza spermatická šnúra. Liečba sa má začať, keď sa objavia prvé príznaky patológie, aby sa predišlo komplikáciám vo forme štípania a nekrózy herniálneho vaku.

Volnankina Tatyana Vladimirovna

Vedúci chirurg s najvyššou kvalifikáciou, člen OPREH, OSEM. Funguje v nasledujúcich oblastiach: mamoplastika, liposukcia, abdominoplastika, blefaroplastika, kontúrový a objemový plast.

Samartsev Victor Ivanovich

Popredný chirurg, vysoko kvalifikovaný lekár. Člen Spoločnosti plastických, rekonštrukčných a estetických chirurgov Ruska (OPREH). Funguje v nasledujúcich oblastiach: mamoplastika (zväčšenie prsníkov), redukcia mamoplastika (redukcia prsníkov), gynekomastická liečba (odstránenie), blefaroplastika (plasty viečok), otoplastika (plasty do uší), brušná chirurgia (brucho, boky)..

Varvanovič Margarita Sergeevna

Maxilofaciálny chirurg. Skúsenosti 20 rokov.

Shirokopoyas Alexander Sergeevich

Vedúci odborník v oblasti endoskopie, endoskopu prvej kategórie, lekára - gastroenterológa, coloproctológa, chirurga prvej kategórie, terapeuta, kandidáta na lekárske vedy.

Chudaev Dmitrij Borisovič

chirurg chirurgického oddelenia, vedúci chirurg.

Príčiny slabinovej prietrže

Kýla je výstupok cez prirodzené anatomické otvory alebo slabiny brušnej steny pobrušnice a častí pohybujúcich sa vnútorných orgánov. V oblasti trieslovín sú také oblasti diery, ktorými muži prechádzajú spermatickou šnúrou, a ženy - okrúhly väz maternice. Pobrežie sa zasúva do diery a tvorí herniálny vak. Jej slučkami sa môžu stať slučky čreva, omentum a niekedy aj močový mechúr. Dôvody vzniku slabinovej prietrže môžu byť:

 • vrodená slabosť brušnej steny
 • silná fyzická námaha a zdvíhanie hmotnosti
 • obezita alebo zníženie svalového tonusu súvisiace s vekom
 • chronický kašeľ, zápcha alebo iný stav, ktorý vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku
 • poranenia alebo operácie brucha

U žien môže byť po pôrode potrebná operácia na odstránenie prietrže v slabinách. Vyvolávajúcim faktorom v tomto prípade je tehotenstvo..

Pri hernii, ktorej obsah je slučkou čreva, je charakteristické porušenie stolice. Vyskytuje sa pri napĺňaní výkalmi a stlačení výtokovej časti čreva. Ale vývoj nekrózy trvá niekoľko dní, na rozdiel od iných typov porušenia, ktoré sa rýchlo vyvíjajú.

Liečebné metódy

Neexistujú žiadne konzervatívne metódy na liečbu prietrže, jediný spôsob je chirurgický zákrok - hernioplastika. Účelom zákroku je korigovať obsah trieslovej prietrže a odstrániť defekt prednej brušnej steny..

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov sa vykonáva otvorenou alebo laparoskopickou metódou. V prvej verzii sa uskutoční malá incízia v anestézii, ktorou sa koriguje prietrž a vada sa uzavrie špeciálnou syntetickou sieťou alebo vašimi vlastnými tkanivami..

Pri laparoskopii nemáte rez na bruchu a na umiestnenie nástrojov stačí tri malé vpichy. Prostredníctvom nich chirurg nastavuje prietrž, posilňuje prietržnú bránu sieťkou. Výhodou laparoskopického prístupu je skrátená doba zotavenia. Do každodenného podnikania sa môžete vrátiť do 3 až 5 dní.

Náklady na odstránenie slabinovej prietrže v Moskve závisia od chirurgickej techniky, použitých materiálov a liekov. Cena súvisí s dĺžkou pobytu na klinike po operácii a konkrétnou cenovou politikou.

Kto je určený na liečbu a kontraindikácie?

Odstránenie prietrže v slabinách u mužov sa môže uskutočniť, keď sa objavia prvé príznaky choroby. Ak spozorujete nasledujúce príznaky, odporúčame vám poradiť sa so svojím lekárom.

 • vyčnievanie alebo opuch v slabinách
 • opuch sa zvyšuje s kašľom, kýchaním alebo namáhaním
 • nadúvanie, tendencia k zápche
 • nuda alebo bolesť v slabinách pri chôdzi, cvičení
 • náhla ostrá bolesť prietrže

Ochorenie sa môže vyvíjať postupne alebo akútne. Pri komplikáciách, vrátane porušenia prietrže a nekrózy, je to nebezpečné. Počas cvičenia sa môžu svaly prednej brušnej steny zmiešať a prekrývať hernálnu bránu. To vedie k porušeniu, podvýžive v stene čreva, ktorá sa stala obsahom herniálneho vaku. Tento stav je sprevádzaný akútnou neznesiteľnou bolesťou a vyžaduje núdzovú pomoc..

Inguinálna hernia sa nedá odstrániť, ak existujú kontraindikácie na anestéziu alebo anestéziu. S exacerbáciou chronických chorôb, akútnym zápalom sa toleruje plánovaná operácia.

Príprava na odstránenie

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže sa vykonáva podľa plánu. Po vyšetrení lekár vykoná diferenciálnu diagnostiku s inými chorobami. Zvonka sú zväčšené lymfatické uzliny, varikokély a hydrocely podobné slabinovej prietrži. Budú vám predpísané testy, ktoré sú súčasťou prípravy na zákrok, vykonajú ultrazvuk inguinálnej oblasti.

Ak máte bilaterálnu herniu, sťahovanie sa vykonáva pre každé vzdelávanie osobitne s prestávkou 1 - 2 mesiace. Po dobu 3 až 5 dní musíte dodržiavať diétu s prevahou rastlinných potravín a fermentovaných mliečnych výrobkov. Ak užívate antikoagulanciá, oznámte to svojmu lekárovi. Počas prípravy na odstránenie prietrže budete musieť zastaviť liečbu.

K hospitalizácii dôjde deň pred operáciou. Vo večerných hodinách je potrebné holiť vlasovú líniu v slabinách. Ráno budete premedikovaný. Odstránenie herniálneho výčnelku sa uskutočňuje striktne na lačný žalúdok. Intervencia trvá 30-60 minút. Po ukončení štúdia budete presťahovaní do pohodlnej miestnosti.

Moderné hernioplastické techniky sú založené na technike navrhnutej v roku 1889 E. Bassinim. Nevýhodou spôsobu zošitia po vrstvách je silné napätie tkanív, ktoré vedie k narezaniu nití a vytvoreniu novej prietrže. Použitie syntetického pletiva, ktoré znížilo riziko komplikácií a relapsov, sa začalo v roku 1984..

popisCena, rub.
Laparoskopické odstránenie slabinovej hernie (s okom)35 000 rubľov
Chirurgické odstránenie slabinovej prietrže (s okom)37 000 rubľov

Dohodnite si telefonicky
+7 (495) 021-12-26 alebo vyplnením online formulára

Správca vás bude kontaktovať s cieľom potvrdiť zadanie..
Dôvernosť vášho odvolania je zaručená..

Vymáhanie a prevencia

Po odstránení slabinovej prietrže sa musí použiť obväz, aby sa zabránilo recidíve. Po hernioplatrike môžete vstať za 3 hodiny. Lekár vám predpíše antibiotiká, aby zabránil infekcii, lieky proti bolesti. Na uľahčenie pohybu čriev a zabránenie namáhaniu môžu byť potrebné mierne preháňadlá..

Po odstránení hernálnej chyby sa môžete vrátiť domov po 3 až 5 dňoch. Počas mesiaca nie je možné zdvíhať viac ako 5 kg, vykonávať ťažké cvičenia, fajčiť. Na zabránenie zápchy by sa mala používať výživa..

Na našej klinike sa môžete dohodnúť na odstránení ingvinálnej prietrže chirurgom s vysokou kvalifikáciou a skúsenosťami. Zavolajte na webovú stránku alebo požiadajte o spätné volanie, aby si správca vybral najvhodnejší čas na návštevu lekára.

Inguinálna kýla - príčiny, príznaky, komplikácie, liečba, rehabilitácia

Vymenovanie na počiatočné vymenovanie v Moskve na 8. (495) 532-57-12.

Zavolajte a zaregistrujte sa! Vždy vám radi pomôžeme.!

Náklady na služby

názovCena*
Konzultácia s chirurgom (kandidátom na lekárske vedy) pri prvom vymenovaní1500 rub.
Odstránenie prietrže (plast so sieťkou)25 000 rub.
Laparoskopické odstránenie45 000 rub.

* - Ceny sú založené na celkových nákladoch na zásah, t. vrátane anestézie, hospitalizácie, implantátu zo sieťoviny, obväzov atď..

Predbežné vymenovanie

Po vyplnení formulára vás bude kontaktovať Dr. Elshansky Igor Vitalievich a potvrdí vašu schôdzku.

Inguinálna hernia je patologický výstupok z pobrušnice a orgánov brušnej dutiny do trieslovinového kanálika. Bežnejšie u mužov. Spomedzi všetkých kýly brušnej steny zaujíma prvé miesto (takmer 90%).

príčiny

Zo všetkých faktorov, ktoré ovplyvňujú výskyt slabinovej prietrže, predispozíciu a produkciu.

Predisponujúce faktory zahŕňajú vrodené zväčšenie inguinálnych krúžkov (jedná sa o vonkajšie a vnútorné „vráta“ inguinálneho kanála), atrofiu svalov brušnej steny na pozadí nedostatku fyzickej námahy a vrodenú „slabosť“ spojivového tkaniva. Tieto faktory dávajú určitú predispozíciu k výskytu prietrže, keď sú vystavené produkujúcim faktorom.

Produkujúce faktory zahŕňajú fyzickú aktivitu (najmä vzpieranie), chronický kašeľ, chronickú zápchu - t.j. tie stavy, ktoré spôsobujú systematické napätie svalov brušnej steny a ako výsledok zvyšovanie vnútrobrušného tlaku. U niektorých osôb môže byť vzhľad prietrže spojený s odbornými činnosťami (dúchadlá, sťahováky). Tak či onak je potrebná operácia.

Príznaky, diagnostika slabiny prietrže.

Hlavným prejavom slabinovej prietrže je výskyt v ingvinálnej oblasti (vľavo alebo vpravo, menej často z 2 strán) bezbolestného výčnelku od 1 do 4 - 5 alebo viac cm. Výčnelok sa objaví v stojacej polohe alebo v tlaku brušnej tlače a zmizne v polohe na bruchu. Samotný výčnelok je palpačná bezbolestná, mäkká elastická konzistencia, ľahko vložiteľná do brušnej dutiny. V počiatočných fázach sú hernie malé - 2-3 cm, objavujú sa iba pri namáhaní. Keď sa prietrž postupne zväčšuje, zväčšujú sa - 5-10 cm alebo viac, môžu klesať do mieška, niekedy dosahujúc gigantické veľkosti.

Na obrázku nižšie - 1 - ingvinálny väz, 2 - črevo, 3 - hernia vystupujúca pod kožu.

Diagnóza sa robí na základe klinického obrazu, v pochybných prípadoch sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie. Laboratórne ukazovatele nekomplikovanej kýly prietrže zostávajú v rámci normálnych limitov.

komplikácie

Najnebezpečnejšou a najčastejšou komplikáciou je porušenie. V tomto prípade sa v oblasti prietrže objaví bolesť, prietrž prestáva byť upravovaná, pri ľahnutí nezmizne. Pri hmate je prietrž hutná a bolestivá. Symptóm „kašľa“ je negatívny. Ak je narušená vetva väčšieho počtu omentum, stav pacienta môže zostať stabilný niekoľko dní. Ak je narušená slučka čreva, môžu sa u pacientov vyskytnúť opakované vracanie, príznaky obštrukcie čreva, ich stav sa postupne zhoršuje.

Liečba halovej haly v Moskve

Liečba trieslovej prietrže (rovnako ako pupočníka) u dospelých sa vykonáva iba chirurgicky. Konzervatívne liečenie je zbytočné. Kýly majú tendenciu zväčšovať sa, pravdepodobne porušovať, takže čím skôr bude operovaná inguinálna kýla, tým menší bude objem operácie a percento komplikácií. Iba v niektorých prípadoch, keď závažný celkový stav a sprievodné choroby neumožňujú chirurgický zákrok, je možné konzervatívnu liečbu vo forme špeciálneho obväzu. Operácia v takýchto prípadoch sa vykonáva iba zo zdravotných dôvodov - s porušením atď..

Taktika pri liečbe slabinovej prietrže u mužov a žien je rovnaká.

Nekomplikovaná inguinálna hernia je predmetom chirurgického ošetrenia podľa plánu. Pred chirurgickým zákrokom sa odporúča pacientovi obmedziť fyzickú aktivitu (zdvíhanie do 5 kg), aby sa predišlo prejedaniu. V prípade chronického kašľa, zápchy, vhodnej liečby.

Náklady na chirurgický zákrok s okom z normálneho prístupu (prostredníctvom rezu na brušnej stene) sú 25 000 rubľov.

Náklady na chirurgický zákrok na odstránenie laparoskopickej kýly (pri malej punkcii) sú 45 000 rubľov..

Testy a vyšetrenia požadované pred operáciou trieslovej prietrže

 • Klinický krvný test (z prsta)
 • Krvný cukor
 • Všeobecná analýza moču
 • Biochémia krvi (AST, ALT, celkový bilirubín, priamy bilirubín, močovina, kreatinín, celkový proteín)
 • Krvný test na HIV, hepatitídu B, hepatitídu C, syfilis
 • Krvný typ, faktor réz
 • ECG
 • Fluorografia (alebo röntgen hrudníka)

Štandardnou operáciou je izolácia a vyrezanie herniálneho vaku od malého rezu v ingvinálnej oblasti, špeciálnym spôsobom (plastom) sa zošíva brušná stena. Existuje veľa možností na opravu slabinového kanála (podľa Bassiniho, Postempského, Yanov atď.). V posledných rokoch si plast podľa Lichtenštajnska (s polypropylénovou sieťkou) získal veľkú popularitu - pozri fotografiu nižšie. Operáciu je možné vykonať v lokálnej anestézii aj v celkovej anestézii..

Fázy operácie slabinovej prietrže podľa Lichtenštajnska (s okom) rezom v ingvinálnej oblasti:

Je možné vykonať laparoskopický chirurgický zákrok na odstránenie slabinovej prietrže - t.j. pletivo je lemované zvnútra brušnej dutiny cez malé rezy-vpichy.

V prípade uškrtenej kýly sa operácia vykonáva podľa núdzových pokynov. Intervencia by sa mala vykonať v prvých 2 hodinách od momentu porušenia, inak sa zvyšuje riziko nekrózy zadržaných orgánov, čo zhoršuje stav pacienta a zvyčajne vedie k rozsiahlejším zásahom.

Rehabilitácia po operácii trieslovej prietrže.

Operácia sa vykonáva v nemocnici. Niekoľko dní po operácii je pacient prepustený z domu, stehy môžu byť odstránené na ambulantnej báze počas 8-9 dní. Niektoré kliniky fungujú v nemocnici na ingvinálnej prietrži jeden deň a predpisujú pacienta v deň chirurgického zákroku, ale to nie je vždy bezpečné, navyše preprava v prvý deň môže byť dosť bolestivá.

Po prepustení je pacient v priemere 7 až 10 dní na osvedčení o zdravotnom postihnutí, po ktorom je prepustený do práce. V závislosti od spôsobu prevádzky odporúčajú obmedziť fyzickú aktivitu na 1 až 4 mesiace.

Doktor Elshansky I.V. vás vezme.

Lekár, kandidát lekárskych vied;

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia u žien: príznaky a možnosti liečby
Inguinálna hernia je choroba, pri ktorej sa brušný výčnelok do trieslovinového kanálika rozširuje za brušnú stenu, pričom sa udržuje integrita krycej membrány.
Analýza hustoty kostí alebo denzitometrie vám umožňuje skontrolovať pevnosť jednotlivých častí kostry. Spravidla sa vykonávajú na najviac zaťažených častiach kostry (nohy, kosti chrbtice, panvy atď.), Ktoré sú najviac náchylné na zlomeniny napätia..
Výčnelok bedrovej chrbtice je choroba, ktorá môže viesť k závažným komplikáciám. Medzi príznaky už patrí bolesť, strata pohyblivosti a výkon. Ale ak je patológia v stave zanedbávania, môžete ľahko získať prietrž, úplnú alebo čiastočnú paralýzu.