loader

Hlavná

Liečba

Ako sa vykonáva blokáda drog pri hernii bedrovej chrbtice: drogy, technika

Hlavným príznakom hernie umiestnenej v oblasti bedrových medzistavcových platničiek je akútna bolesť. Je tak silný, že ho nemožno vylúčiť ani intramuskulárnymi injekciami nesteroidných protizápalových liekov. Preto sa na zmiernenie bolesti s prietržom bedrovej chrbtice vykonávajú blokády liečiv glukokortikosteroidmi v kombinácii s anestetikami..

Aký je účel blokovania prietrže

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Bedrové posunutie medzistavcovej platničky je vždy sprevádzané „bolesťou chrbta“ alebo bedrovej kosti. Toto je názov typu bolesti, ktorá sa vyskytuje na pozadí deštruktívnych-degeneratívnych zmien stavcov. Lumbago sa stáva príčinou vážnych motorových obmedzení. Človek sa snaží nevykonávať pohyby, ktoré môžu vyvolať bolesť chrbta. Aj keď „lumbago“ je iba príznakom, pri absencii lekárskeho zákroku to vedie k rozvoju komplikácií - radikulárne syndrómy (radiculitis). Aby sa zabránilo zhoršeniu kvality života osoby av závažných prípadoch - zdravotné postihnutie, dochádza k blokáde liekov.

Procedúra liečby spočíva v zavedení roztokov do určitých častí tela s analgetickou účinnosťou. Častejšie sa injekcie podávajú priamo do oblasti bolesti. Tento spôsob podania vám umožňuje rýchlo odstrániť všetky nepríjemné pocity v dôsledku „vypnutia“ niektorých častí reflexného oblúka. Analgetický účinok liekov sa môže objaviť v priebehu niekoľkých dní..

Blokovanie liekov sa niekedy vykonáva na diagnostické účely. To platí pre bedrovú prietrž komplikovanú neurologickými príznakmi so stratou funkcie. Ak sa vyskytnú ťažkosti s diagnostikou, lekár injekčne podá injekčný roztok, aby sa zistilo jasné spojenie medzi lokalizáciou zdroja bolesti a špecifickými klinickými prejavmi..

odrody

Pri výbere techniky na vykonanie drogovej blokády s bedrovou prietržou berie lekár do úvahy niekoľko faktorov. Toto je veľkosť a typ vytvoreného výčnelku, počet komplikácií, ktoré sa vyskytli, intenzita syndrómu bolesti, vek pacienta.

Typy blokády s herniou bedrovej chrbticecharakteristika
Transforaminálne selektívneLiek sa vstrekuje do oblasti, v ktorej nervy miechy vystupujú z medzistavcových otvorov. Injikované lieky prenikajú do oblasti herniálneho výčnelku, zmierňujú bolesť pacienta, zastavujú zápalový edém, uvoľňujú kostrové svaly
Epidurálny intralamínInjekčné roztoky sa zavádzajú pozdĺž stredovej čiary medzi procesmi stavcov. Postup je šetrný, má výraznejší analgetický a dekongestívny účinok, zriedka spôsobuje systémové vedľajšie účinky.

Novokainín a Lidokainín

Toto sú najbežnejšie typy blokád drog. Anestetiká vykazujú analgetickú aktivitu okamžite po ich zavedení do oblasti herniálneho bedrového výčnelku. Maximálna koncentrácia účinných látok sa nachádza v oblasti posunu disku. Určité množstvo lidokaínu a novokaínu však preniká do krvného obehu, takže sa pozoruje systémový analgetický účinok. Anestetiká sa často kombinujú s hormonálnymi drogami:

Je to potrebné na zabezpečenie dlhého analgetického účinku - počas dňa alebo viac. Bez hormónov sa analgetická aktivita anestetík prejaví v priebehu 1 až 3 hodín.

Blokády s novokainom a lidokaínom sú tiež indikované na výčnelok - stavy predchádzajúce vzniku herniálnej výčnelky. Sú účinné vo fáze sekvestrácie, keď spadnuté vláknité jadro visí ako kvapka mimo medzistavcovej trhliny.

paravertebrálne

Paravertebrálna blokáda je liečebný postup určený na zníženie závažnosti bolesti lokalizovanej v blízkosti chrbtice. Injekčný roztok sa injektuje do výstupnej oblasti jedného z miechových nervov. Keď je paravertebrálna zóna blokovaná, reflex bolesti sa „vypne“, zníži sa opuch mäkkých tkanív, ktorý spôsobuje poškodenie nervového zakončenia. Výsledkom je zrýchlenie krvného obehu, trofizmus je normalizovaný v oblasti posunu medzistavcových platničiek..

Paravertebrálne blokády sú jednozložkové a viaczložkové, ak sa používajú 2 alebo viac druhov farmakologických liekov. Na vykonávanie anestézie sa najčastejšie používajú tieto nástroje:

 • anestetiká Novokain, Lidokaín, Markaín;
 • Kortikosteroidy Hydrokortizón, Diprospan, Kenalog.

Lekár vyberie všetky prostriedky na blokádu individuálne pre pacienta. Ak je potrebné zmierniť aseptický zápalový proces, potom nie je možné upustiť od hormonálnych látok. Na odstránenie akútnej bolesti postačuje jednoduché podanie anestetík. Lieky s analgetickou aktivitou sa často kombinujú s vitamínmi B, antispasmodikami, sedatívami alebo regenerujú poškodené tkanivá..

Epidurálna (epidurálna)

Epidurálne blokády sa používajú iba na zmiernenie akútnych piercingových bolestí, ktoré nemožno odstrániť inými metódami. Lieky sa injikujú priamo do zdroja bolesti (epidurálny priestor), aby úplne „vypli“ citlivosť v tejto oblasti. Analgetický účinok postupu pri lumbálnej prietrži je založený na kombinácii niekoľkých faktorov súčasne:

 • silný analgetický účinok použitých liekov;
 • rýchle vytvorenie maximálnej koncentrácie aktívnych zložiek v vyčnievajúcej prietrži;
 • reflexný účinok takmer na všetkých úrovniach nervového systému.

Metóda regionálnej anestézie sa považuje za jednu z najúčinnejších pri zastavení bedrového kĺbu. Epidemickú blokádu by však mal vykonávať iba skúsený lekár. V blízkosti epidurálneho priestoru sa nachádza veľa citlivých nervových zakončení, ktoré inervujú nielen vertebrálne segmenty, ale aj panvové orgány. Ak sú poškodené, môžu sa vyskytnúť závažné neurologické poruchy - paréza s atrofiou svalov, zaniknutie šľachových reflexov, trofické poruchy..

Výhody a nevýhody

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Len s pomocou lekárskej blokády je vo väčšine prípadov možné zastaviť akútny atak bedrového kĺbu. Ani steroidné protizápalové liečivá, ani narkotické analgetiká nedokážu zvládnuť akútnu bolesť dolnej časti chrbta. Výhodou tohto postupu je rýchly terapeutický účinok, ktorý sa prejavuje niekoľko minút po injekcii injekčných roztokov. Medzi klady všetkých typov blokád patrí aj:

 • minimálne invazívne alebo menšie poškodenie kože, podkožného tkaniva a mäkkých tkanív nachádzajúcich sa v oblasti herniálneho výčnelku;
 • dlhodobý analgetický účinok s kombináciou liekov niekoľkých klinických a farmakologických skupín;
 • možnosť zavedenia spolu s anestetikami a glukokortikosteroidmi na etiotropickú liečbu.

Výhodou blokád sa niekedy mylne považuje absencia systémových vedľajších účinkov v dôsledku selektívneho účinku liekov na zdroj bolesti. Toto nie je úplne pravda. Časť liekov stále preniká do krvného obehu a následne do vnútorných orgánov. Preto je použitie glukokortikosteroidov, toxické účinky na mäkké, chrupavkové a kostné tkanivo, obmedzené. Existujú ďalšie nevýhody liečivých blokád:

 • bolesť pri zavádzaní ihly, ak sa nepoužívajú lokálne anestetiká;
 • pravdepodobnosť poranenia koreňov miechy, svalov, väzov, krvných ciev;
 • krátke trvanie analgetických účinkov pri použití iba anestetík.

Blokáda sa vykonáva iba na odstránenie príznakov a nie na zmenšenie veľkosti herniálneho výčnelku v bedrovej oblasti. Ďalšou nevýhodou týchto postupov je riziko prieniku patogénnych mikroorganizmov cez punkciu kože. Pri tkanivovej infekcii je priebeh ochorenia značne komplikovaný.

Nevyhnutné preskúmanie pred konaním

Predbežné testovanie je povinné na zistenie individuálnej neznášanlivosti zložiek liečiva. Pacient má často precitlivenosť nie na aktívne zložky, ale na konzervačné látky alebo stabilizátory. V takýchto prípadoch sa vykonáva náhrada liečiva. Môžu sa použiť aj iné metódy manažmentu akútnej bolesti..

Počas procedúry lekár monitoruje svoju činnosť pomocou špeciálneho vybavenia. Potrebné je však aj predbežné vyšetrenie pacienta. Najviac informatívne magnetické rezonancie. Výsledné obrázky jasne vizualizovali herniálny výstupok, jeho tvar, veľkosť. Dôležitý je aj druh posunu medzistavcových platničiek - dorzálny, laterálny, foraminálny, laterálny. Pomocou MRI môžete posúdiť stav krvných ciev, svalov, koreňov miechy, aby ste mohli správne vypočítať dávku liekov av prípade potreby doplniť terapeutický režim..

Príprava na blokádu

Pred blokádou lekár vyhodnocuje stav kože a podkožného tkaniva na prítomnosť neusov, zápalových lézií, tukového tkaniva a lipómov. Dôkladné vyšetrenie palpácie umožňuje miesto na vpichnutie ihly. Pacientovi je vysvetlený princíp postupu, jeho fázy a očakávaný výsledok..

Lekárska blokáda sa vykonáva v vybavenej liečebni. Dodržiavanie aseptických pravidiel pomáha predchádzať rozvoju komplikácií. Príprava prebieha v liečebnej miestnosti, v niektorých prípadoch v šatni.

Ak je pacient príliš emotívny, cíti strach alebo má príznaky vegetatívno-vaskulárnej lability, potom sa na zmiernenie nervového napätia používajú sedatíva: Elenium, fenazepam, Seduxen. Na prevenciu alergických reakcií sa používajú antihistaminiká, napríklad Pipolfen.

Ako je blokáda na spodnej časti chrbta

Pacient je požiadaný, aby si ľahol na brucho a uvoľnil sa. Pokožka v bedrovej oblasti sa ošetruje antiseptickými roztokmi, v prípade potreby sa používajú lokálne anestetiká. Po objavení sa slabo vyjadrenej „citrónovej kôry“ koža prepichne a lekár začne ihlu posunúť ďalej od spinálnych procesov. Pri prehĺbení ihly sa zavedie časť liečiva. Po dotknutí sa odstredivého procesu sa ihla po zavedení zvyšného injekčného roztoku mierne posunie dozadu.

V záverečnej fáze lekárskej blokády lekár odstráni ihlu, lieči kožu antiseptikami obsahujúcimi alkohol. Pacient zostáva niekoľko hodín pod dohľadom zdravotných sestier a potom môže ísť domov.

Trvanie blokády

Trvanie analgetického účinku závisí od typu blokády liečiva. Najdlhší analgetický účinok sa pozoruje počas epidurálneho postupu v dôsledku priamej injekcie liečiva do tkaniva poškodeného patológiou, aby sa zablokoval prenos impulzov. Anestetiká sa líšia v trvaní analgetického účinku:

 • Novokain - 1 - 2 hodiny;
 • Lidokaín - 3 hodiny;
 • Bupivakaín - do 5 hodín.

Na predĺženie analgetického účinku sa používajú špeciálne lieky. Na tento účel sa však častejšie používajú glukokortikoidy, čím sa predlžuje trvanie analgetického účinku až na 2 až 3 týždne..

kontraindikácie

Lekárska blokáda prietrže v bedrovej oblasti sa nevykonáva, ak sa v tele vyskytne infekčný zápalový proces. Kontraindikácie tohto postupu sú závažné patológie kardiovaskulárneho systému, akútne alebo chronické zlyhanie obličiek a pečene. Terapeutické opatrenia sú zakázané v prípade porúch krvácania, nízkeho krvného tlaku, epilepsie, horúčky, tehotenstva.

Možné komplikácie

Riziko komplikácií existuje aj počas blokády kvalifikovanými lekármi v súlade so všetkými aseptickými pravidlami. Aké nežiaduce následky sa môžu vyskytnúť počas anestézie alebo po nej:

 • infekcia mäkkých tkanív v mieste vpichu, v niektorých prípadoch, miechové membrány;
 • poškodenie spojivových tkanív ihlou - väzov, svalov, citlivých nervových zakončení, krvných ciev;
 • krvácajúci
 • rozvoj miestnych alebo systémových alergických reakcií.

Možné komplikácie v dôsledku užívaných liekov, zvyčajne glukokortikosteroidov. Hormonálne lieky vyvolávajú poškodenie chrupavky medzistavcových platničiek, ktoré už boli zničené.

Náklady na intervenciu

Na súkromných klinikách v Moskve sú náklady na epidurálnu blokádu od 3 000 do 5 000 rubľov na zákrok. Cena paravertebrálnej anestézie je 1500 - 2 000 rubľov.

Ako dlho trvá blokáda stavovcovej kýly?

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Ako vykonať postup

Blokáda kýly chrbtice bola na určitý čas odstránená z pozície vedúcich stretnutí v súvislosti so znížením kvality držby techniky ich vykonávania odborníkmi.

Röntgenová kontrola pomáha lekárovi vyhnúť sa chybám

Vizualizácia umiestnenia ihly týmto spôsobom zabráni poškodeniu koreňov nervov a dura mater, ktoré môžu byť sprevádzané ochrnutím a vyprchaním mozgovej miechy. Podľa recenzií je blokáda prietrže lumbálnej chrbtice zriedka sprevádzaná komplikáciami a v podstate odchádza bez komplikácií s výhradou všetkých lekárskych odporúčaní..

Výhody blokády pre túto chorobu

Všeobecne je terapeutická blokáda dočasným vypnutím nervových receptorov v mieste lokalizácie bolesti. Tento účinok sa dosiahne zavedením anestetika (anestetika) priamo do miesta lézie, ktoré blokuje prenos impulzov do mozgu na určitý čas. Takáto expozícia poskytuje čas na odstránenie príčin bolesti.

Hlavným prejavom prietrže chrbtice, najmä v pokročilom štádiu, je silná bolesť v postihnutej stavcovej oblasti, ktorá spôsobuje imobilizáciu a fyzické utrpenie chorého. Počas takýchto útokov je nevyhnutné rýchlo eliminovať syndróm bolesti a pôsobenie systémových liekov proti bolesti nedáva požadovaný výsledok. Tieto javy sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej oblasti a krku.

Blokáda medzistavcovej prietrže je navrhnutá tak, aby čo najskôr vyriešila tento problém. V závislosti od umiestnenia lézie sa môže vykonať v krčnej, hrudnej alebo lumbosakrálnej chrbtici. Postup spočíva v tom, že sa do postihnutého tkaniva alebo priamo do nervových vlákien vstrekne špeciálna kompozícia. Je to veľmi dôležitá udalosť, pretože všetky manipulácie by sa mali vykonávať bez poškodenia ciev a nervových procesov.

Metodika blokády, výber prostriedkov a ich objem závisia od lokalizácie patológie a povahy syndrómu bolesti. Pri výbere správnej metódy expozície sa bolesť prietrže chrbtice zvyčajne delí na závažnosť:

 • 1 stupeň: bolesť sa objavuje pri náhlych pohyboch a zmizne v pokoji;
 • 2 stupne: bolesť ustupuje iba v polohe na chrbte;
 • Stupeň 3: syndróm bolesti je trvalý a nezávisí od polohy tela.

Lieky, ktoré sú súčasťou liečivého koktailu na blokádu

Blokáda medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice znamená dočasné zastavenie bolestivého impulzu poškodených nervov a paretické rozšírenie lokálnej vaskulatúry na optimalizáciu prietoku krvi v záujmovej zóne..

Na tieto účely sa používajú glukokortikoidy, lokálne anestetiká a vitamín B12..

Myelin, obklopujúci procesy neurónov, je hlavnou štruktúrou pre rýchly prenos konkrétneho impulzu, ktorý je dôležitý pri implementácii voľného pohybu. Recenzia epidurálnej blokády s prietržami chrbtice potvrdzuje úplnejšiu a rýchlejšiu obnovu narušených motorických funkcií, nehovoriac o najlepšom analgetickom účinku.

Na blokádu bolesti prietrži lumbálnej chrbtice sa môžu použiť rôzne lieky. Podľa štruktúry sa dajú rozdeliť na jedno-, dvoj- a viaczložkové. Najčastejšie sa používajú lokálne anestetiká, ktoré blokujú prenos nervových impulzov. Rozlišujú sa tieto účinné látky:

 1. Novocaine. Jeho koncentrácia v roztoku je v rozsahu 0,2 - 2%, v závislosti od intenzity bolesti. Anestézia sa objaví 3 - 4 minúty po podaní a účinok kompozície pretrváva 1,5 - 2,5 hodiny.
 2. Lidokaín. Vyznačuje sa veľmi rýchlym nástupom účinku v trvaní 2,5–3 hodiny.
 3. Markain (analóg - bupivakaín). Účinok úplnej analgézie nastáva pomerne neskoro (po 12 - 15 minútach), ale jej účinok pretrváva po dobu 5-6 hodín.

V dvoj- a viaczložkových formuláciách sa spolu s anestetikami zavádzajú hormonálne kortikosteroidy, ktoré majú protizápalové a dekongestantné účinky. Pri silnej bolesti môžu byť použité samostatne. Používajú sa tieto lieky: hydrokortizón, dexametazón, depotný medrol, diprospán, kenalog.

Ako ďalšie prísady sa môžu použiť aj iné cieľové látky. Umožňujú simultánnu anestéziu poskytnúť liečbu základného ochorenia. V bedrovej oblasti sa tieto nástroje používajú:

 • Vitamíny B (najčastejšie - B1 a B12);
 • ATP;
 • Lidase;
 • Platyphyllin;
 • Thrombolysin;
 • Rumalon;
 • papaín;
 • Voltaren.

Vymenovanie postupu

Blokáda chrbtice je rozdelená do niekoľkých typov podľa metodológie a zloženia podávaného produktu. Injekčnou technológiou sa rozlišujú tieto hlavné varianty postupu:

 1. Intralaminárny typ. Počas injekcie sa liek podáva medzi stredovou osou miechy medzi stavcami. Táto metóda sa používa najčastejšie a umožňuje vám dopraviť účinnú látku do oblasti nachádzajúcej sa priamo v blízkosti postihnutého nervového koreňa.
 2. Transforaminálny typ. Liek sa injikuje priamo do výstupného miesta miechového nervu končiaceho z medzistavcových foramen. Injekcia sa teda uskutočňuje priamo do výtoku, čo vyžaduje veľkú presnosť od lekára.

Trvanie manipulácie s blokádou nie je dlhšie ako 25 - 35 minút, ale po zákroku musí lekár sledovať reakciu pacienta najmenej 2 - 2,5 hodiny, ak sa vyskytnú komplikujúce účinky, sú podniknuté neodkladné opatrenia na ich odstránenie..

Podľa zloženia podávaného liečiva sa vertebrálna blokáda delí na tieto hlavné typy:

 1. Novokainická blokáda s herniou chrbtice. Vykonáva sa pomocou novokainu, má mnoho výhod a považuje sa za najbežnejší typ..
 2. Epidurálna blokáda. Používa sa na silné bolesti.

Okrem blokády, vykonávanej priamym ovplyvňovaním prvkov chrbtice, je rozšírená aj technika paravertebrálnej blokády, pri ktorej sa liek vstrekuje do paravertebrálnej zóny. Rozlišujú sa tieto typy paravertebrálnej blokády:

 1. Tkanivová injekcia. Do mäkkého tkaniva obklopujúceho léziu sa vstrekne..
 2. Pohľad na receptor. Kompozícia je zavedená do biologicky aktívnych miest, ktoré môžu byť umiestnené na koži, vo svaloch, kĺboch, väzoch..
 3. Blokáda vodiča. V tomto prípade sa účinok uskutočňuje na nervové vlákna epidurálnou, epidurálnou, perirenálnou alebo perivaskulárnou metódou..
 4. Ganglionová injekcia. Injekcia sa uskutočňuje do nervových plexov.

Blokovanie chrbtice sa môže uskutočniť zavedením lieku do týchto zón:

 • krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice;
 • sacrum;
 • sedacieho, holenného, ​​týlneho a supraskapulárneho nervu;
 • piriformné, supraskapulárne a predné scalene svaly;
 • sval hlavy;
 • kĺbový kĺb;
 • zadné vetvy miechových nervov;
 • epidurálne a epidurálne miechové priestory;
 • sakroiliakálne a sakrococcygálne kĺby.

Realizácia blokády bolesti zahŕňa zavedenie silných liekov. Takéto vplyvy nemôžu úplne prejsť bez stopy, a preto sú určité obmedzenia pri vykonávaní postupu normalizované. Blokáda je kontraindikovaná za nasledujúcich okolností:

 • individuálna hypertrofická citlivosť na liečivo;
 • patológia kardiovaskulárneho systému;
 • zlyhanie obličiek a pečene;
 • choroby centrálneho nervového systému;
 • infekčné lézie v akútnej fáze;
 • arteriálna hypotenzia;
 • epilepsie;
 • krvné ochorenia (hemofília, trombocytopénia atď.);
 • hnisavé kožné lézie v mieste vpichu;
 • tehotenstvo a dojčenie.

Mechanizmus akcie

Aby sa predĺžilo trvanie liekovej procedúry, posledné desaťročia blokády s medzistavcovou prietržou sa začali vykonávať pomocou diprospanu. Suspenzia diprospanu, na rozdiel od vodných roztokov novokainu a kyanokobalamínu, má v mieste vpichu dlhú dobu, čo vám umožňuje včas protiahnuť zápalové účinky..

Pri blokáde chrbtice s prietržou sa liečivá injikujú hlboko do mäkkého tkaniva buď medzi odstredivými procesmi usadených stavcov alebo blízko chrbtice v tesnej blízkosti zovretého koreňa..

Týmto spôsobom sa lieky podávajú pri blokáde kýly.

Takto sa vytvorí maximálna možná koncentrácia liečiv v mieste porážky. Ako dlho trvá spinálna blokáda pri hernii účinkom liekovej formy použitého kortikosteroidu a času vaskulárnej paralýzy spôsobenej použitím novokainu. Všeobecne je tento čas od 3 do 4 týždňov. Čas, ktorý poskytuje blokáda, sa používa na vykonávanie fyzioterapeutických stretnutí, komplexov cvičebnej terapie, čo vám umožňuje stabilizovať chrbticu a znižovať stupeň redukcie výšky stavcov nad sebou..

Blokovanie medzistavcovej prietrže sa uskutočňuje nasledovne: do postihnutej oblasti sa podá injekcia a podajú sa anestetiká. V závislosti od množstva použitých liekov sa rozlišujú tieto typy blokád:

 • viaczložkové (3 alebo viac liekov);
 • dvojzložková;
 • jeden komponent.

Anestetický účinok sa dosiahne pri použití týchto skupín liekov:

 1. Lokálne anestetiká - sú obsiahnuté vo všetkých typoch blokád a bránia prenosu impulzov z nervových procesov, aby sa znemožnili rôzne typy citlivosti v mieste, kde bola injekcia podaná. Použite tieto lieky: Markain, Lidocaine, Novocaine.
 2. Kortikosteroidy - majú výrazný protizápalový účinok, eliminujú patologický proces, bolesť a opuchy v krátkom čase. Majú antialergický účinok. Používa sa s lokálnymi anestetikami na prevenciu alergií a dosiahnutie maximálneho terapeutického účinku. Používajú sa tieto kortikosteroidy: kenalog, hydrokortizón, diprospán, dexametazón.
 3. Iné lieky - používajú sa vo viaczložkových blokádach. Tieto lieky nemajú analgetický účinok (ATP, Rumalon, trombolyzín, voltaren, vitamíny B).

Úlohou jednozložkových a viaczložkových formulácií je eliminovať bolesť vylúčením účasti nervu na prenose nepohodlia..

Úlohou jednozložkových a viaczložkových formulácií je eliminovať bolesť vylúčením účasti nervu na prenose nepohodlia. Účinok podávaných liekov pretrváva istý čas. Je povolené vykonávať najviac 4 postupy ročne.

Koncentráciu a dávku lokálnych anestetík vyberie ošetrujúci lekár. Pred použitím by ste mali určite otestovať citlivosť, pretože alergická reakcia na túto skupinu liekov je častá.

Protizápalové lieky používané na prípravu dvojzložkových injekcií obsahujú hormóny - glukokortikosteroidy. Mali by sa používať iba podľa predpisu lekára av prísnom súlade s dávkovaním. Uvádzame tieto lieky:

 1. Kenalog je dlhodobo pôsobiaci kortikosteroid používaný na anestéziu chrbtice a kĺbov. Odporúčaný interval medzi užívaním lieku je pol mesiaca.
 2. Diprospan - má tiež dlhotrvajúci účinok, najvhodnejší pre blokádu mäkkých tkanív a nervových vlákien.
 3. Hydrokortizón - používa sa na nervovú blokádu a musí sa dôkladne premiešať s anestetikom, pretože je nerozpustný vo vode.
 4. Depot-medrol - neodporúča sa používať na epidurálnu blokádu, pretože môže spôsobiť zápal arachnoidálnej membrány miechy, používa sa na anestéziu mäkkých tkanív a chrbtice a má predĺžený účinok..
 5. Dexametazón - pôsobí rýchlo, ale nie príliš dlho, je indikovaný na blokádu mäkkých tkanív a kĺbov.

Zmiešané formulácie anestetík, glukokortikosteroidov a iných liekov by mal pripraviť skúsený odborník s prihliadnutím na výsledky vyšetrení a celkový stav pacienta..

Nebezpečenstvá pri rozhodovaní

Napriek výhodám tejto metódy nie je ani jedna plus spinálnej blokády s prietržou schopná odstrániť úzkosť na tému: „Je to nebezpečné?“.

Možnosť poškodenia nervov vaku alebo miechy nervov závisí od kvality predchádzajúceho vyšetrenia a kvalifikácie odborníka, ktorý postup vykonáva. Profesionál s krátkymi skúsenosťami - röntgenová kontrola, ktorá vám pomôže. Nedostatok vybavenia pre zdravotnícke zariadenie naznačuje nízku úroveň technického vybavenia lekárskeho zariadenia.

Ak sa rozhodnete pre blokádu, musíte sa starostlivo obrátiť na výber zdravotníckeho zariadenia

Stojí za to urobiť blokádu kýly chrbtice, každý sa rozhodne sám za seba. Prítomnosť nepretržitého výrazného bolestivého syndrómu zvyčajne nespôsobuje takúto otázku.

V tejto situácii pacient hľadá výlučne spôsoby, ako zmierniť bolesť, a paravertebrálny blok nie je poslednou možnosťou riešenia tohto problému..

Možné kontraindikácie

Dôsledky analgetickej blokády bedrovej oblasti prietrže môžu byť celkom vážne. Najčastejšie sú spojené s chybami lekára počas injekcie alebo nesprávnym výberom typu a dávky lieku. Komplikácie sú často spôsobené individuálnymi charakteristikami ľudského tela a prítomnosťou iných patológií. Ľudský faktor sa môže prejaviť týmito chybami:

 • náhodné poškodenie vnútorných orgánov nachádzajúcich sa v blízkosti lézie (poškodenie pľúc, pleury, urogenitálneho systému);
 • poškodenie membrány miechového kanálu, najčastejšie pri vystavení krížovej kosti;
 • vpichovanie ihly plexu alebo žíl nachádzajúcich sa v blízkosti chrbtice.

V niektorých prípadoch sú zaznamenané nasledujúce komplikácie:

 • bolesti hlavy a dýchanie, keď liek vstúpi do subarachnoidálneho priestoru;
 • neurologické problémy, keď ihla prešla medzi stavcami a vstúpila priamo do miechy;
 • reakcie anafylaktickej povahy, ktoré narúšajú integritu krvných ciev a požitie podaného činidla;
 • infekčné lézie porušujúce hygienické pravidlá postupu;
 • patológia močového mechúra s nadmerne dlhým vystavením anestézii;
 • rôzne typy alergických reakcií s hypertrofickou citlivosťou.

Bežnou komplikáciou je poškodenie miechových membrán a následné krvácanie. Ak sa nedodržiavajú pravidlá postupu, je možné infekcie miechy a rozvoj zápalového procesu. Poškodenie mäkkých tkanív chrbta je možné bez neprofesionality lekára.

Reakcia na injekčné lieky môže byť závažná: až do smrti a anafylaktického šoku. Kortikosteroidy oslabujú odolnosť tela a anestetiká negatívne ovplyvňujú srdce.

Preto v prípade pochybností o tom, či je blokovanie také nebezpečné, je určite možné povedať, že tomu tak nie je. Oveľa viac škody bude spôsobené pretrvávajúcou bolesťou, ktorú nemožno odstrániť..

Procedúra nemôže pacienta nijako poškodiť, je však kontraindikovaná v prítomnosti:

 • individuálna intolerancia;
 • sklon k alergickým reakciám na niektoré anestetiká;
 • tehotenstvo
 • kŕmenie dieťaťa;
 • trvalé znižovanie krvného tlaku;
 • silná svalová slabosť;
 • dermatitída v oblasti procedúry;
 • arytmie;
 • ochorenie srdca
 • poruchy krvácania;
 • zlyhanie pečene;
 • epilepsie;
 • kŕčovitá pripravenosť.

Blokáda potom môže mať nežiaduce účinky na organizmus, čo prekročí riziko vzniku syndrómu bolesti. Môže sa vyskytnúť náhla zástava srdca, fibrilácia komôr alebo kolaps.

Preto je pred procedúrou potrebné podstúpiť úplné vyšetrenie tela.

Okrem toho sa vykonáva iba v zdravotníckom zariadení, aby lekár mohol všetko úplne kontrolovať. Po jeho dokončení ešte nejaký čas sleduje stav pacienta..

Emisná cena

Koľko závisí blokáda miechy s nákladmi na herniu v závislosti od inštitúcie, v ktorej ste použili. Pomerne často, pri hľadaní lepšieho podielu, pacienti zabúdajú na možnosti bezplatnej lekárskej starostlivosti a veria, že sloboda nemôže byť dobrá..

recenzia

Valentina, Novosibirsk: „Blokáda je účinným opatrením v boji proti neznesiteľným bolestiam chrbta, ale po 2-3 mesiacoch sa môžu nepríjemné pocity vrátiť, je potrebné túto nepríjemnú manipuláciu zopakovať. Tento postup by sa mal použiť iba vtedy, ak sú iné metódy neúčinné. “.

Maria, Anapa: „Asi pred 5 rokmi som dostal diagnózu medzistavcovej prietrže. Celú tú dobu som usilovne vykonával rôzne cvičenia, robil som masáže a užíval som lieky proti bolesti. Po určitom čase sa stav chrbtice náhle zhoršil a súhlasil som s navrhovanou blokádou. Je to oveľa jednoduchšie. 2 roky sa mi chrbát neobťažuje “.

Irina z Vladimíra: „Ako som trpel silnou bolesťou chrbta, koľko utrpenia spôsobili a lieky proti bolesti nepomohli. Uskutočnili blokádu zavedením Lidokaínu a došlo k skutočnému zázraku. Bolesť zmizla takmer okamžite. Teraz jednoznačne viem, čo robiť s útokmi miechy. “.

Nikolai z Novosibirska: „Navštívil som telocvičňu, v ktorej som sa aktívne zahrieval. Zrazu chytila ​​toľko v bedrovej oblasti, že sa neohýbala ani sa neohýbala - divoká bolesť. To jednoducho neakceptovalo, ale k ničomu. Skúsený lekár prišiel včas a vykonal blokádu novokainu. Všetko ako ruka vzlietla. Apelujem na ostatných trpiacich: nemám trpezlivosť, blokáda pomôže v priebehu niekoľkých minút. “.

Konstantin z Novocherkasska: „Vždy som veril, že blokáda pomôže pri akútnom útoku kýly na chrbticu. Ale raz, z nejakého dôvodu, obvyklá injekcia novokainu nefungovala. Lekár sa však rýchlo orientoval a predstavil Depot-medrol. V dôsledku toho moja viera v zázraky blokády zostala neotrasiteľná. Hlavnou vecou je vybrať správny liek “.

Blokáda herniou v bedrovej chrbtici vám umožňuje rýchlo a účinne eliminovať netolerovateľné bolesti. Samozrejme nie je možné vyliečiť chorobu iba týmto spôsobom. Odstránenie tohto závažného príznaku však umožňuje pokojné vykonanie komplexnej liečby. Moderné lieky majú dlhodobý účinok, ktorý na dlhú dobu eliminuje mučenie.

záver

Všetko nové je dobre zabudnuté staré. Moderné interpretácie lekárskych manipulácií sú zarastené technickým vybavením, ale podstata lekárskej starostlivosti zostáva rovnaká. A žiadna technická vizualizácia nemôže nahradiť ľudské ruky a odborné skúsenosti a znalosti..

Profesionálni lekári môžu blokovať bez ďalšej vizualizácie

Vyššie sú uvedené recenzie blokády novokainu s herniou chrbtice. Bez ohľadu na to, či sa postup vykonal zadarmo alebo za dobré peniaze, výsledok sa bude líšiť v závislosti od lekára, ktorý sa priamo zúčastňuje na manipulácii.

Blokáda herniou bedrovej chrbtice

Možné komplikácie

Pred zablokovaním lekár preskúma reakciu tela na injekčnú látku pomocou testovacej injekcie slabej koncentrácie. To pomáha určiť, či je konkrétny liek vhodný pre tohto pacienta..

Použitie blokády nie je vôbec nebezpečné, ak ju vykonáva kvalifikovaný lekár vo vhodných podmienkach. Nemá cenu sa báť. Ak nemáte kontraindikácie a potrebujete takýto postup, obráťte sa na zdravotnícke zariadenie.

Nebuď príliš lenivý na návštevu lekára, ak ťa niečo trápi

Nesprávna punkcia môže viesť k:

 • poranenie a ochrnutie miechy;
 • migrény a bolesti chrbta;
 • infekcie a rozvoja meningitídy alebo myelitídy.

Aby sa predišlo takýmto komplikáciám, musí sa pacient poradiť s renomovaným odborníkom. Takéto postupy môže vykonávať iba vysoko kvalifikovaný lekár..

Ak bola operácia vykonaná správne a lekár sa stal profesionálnym chirurgom, rehabilitačné obdobie by nemalo sprevádzať žiadne vážne komplikácie. V zriedkavých prípadoch pacient pociťuje mierne nepohodlie pár dní po zákroku. Pravidelné bolesti, krvácanie alebo alergické reakcie by mali byť dôvodom na obavy a okamžitú lekársku starostlivosť.

Po každom lekárskom zákroku sa môžu vyskytnúť komplikácie. Po blokáde prietrže v chrbtici sa môže v zriedkavých prípadoch objaviť:

 • Krvácajúci
 • Infekcia rany alebo membrány miechy;
 • Poškodenie svalov, väzov, krvných ciev;
 • Alergia na zložky lieku;
 • Dočasná dysfunkcia močového mechúra.

Tieto komplikácie sa prejavujú bolesťami hlavy vo zvislej polohe pacienta (pokles intrakraniálneho tlaku), neustálym vypúšťaním krvi alebo krvných línií z rany; pálenie a bolesť v mieste vpichu, nedobrovoľné močenie.

Frekvencia komplikácií po blokáde vertebrálnej kýly je nízka. Závisí to od kvalifikácie a skúseností lekára, ako aj od prísneho dodržiavania pravidiel jeho vykonávania. Pri správnej blokáde a príprave na ňu nevznikajú komplikácie.

kontraindikácie

 • Poruchy zrážania krvi. Injekcia môže spôsobiť nekontrolované krvácanie a poranenie miechy..
 • Infekčné choroby. Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií u pacienta a riziku infekcie zdravotníckeho personálu, je lepšie odložiť blokádu až do zotavenia..
 • Stav pacienta v bezvedomí. U človeka bez vedomia nie je možné vyhodnotiť mieru bolesti.
 • Alergia na zložky lieku. Povedzte svojmu lekárovi, na aké lieky ste neznášanlivý. Bude schopný vyzdvihnúť analóg.
 • Závažné choroby kardiovaskulárneho systému. Anestetika môže ovplyvniť srdcový rytmus a spôsobiť srdcový infarkt..
 • Ochorenie pečene. Zložky liečiva sa metabolizujú v pečeni. Ak je nezdravá, blokáda môže pacientovi ublížiť.
 • Hypotonická vaskulárna myasténia gravis. Anestetika nepriaznivo ovplyvňuje krvné cievy a stav poškodených svalov;
 • Epilepsia. Blokáda môže stimulovať útok.
 • Tehotenstvo. Nie je známe, ako liek ovplyvní tón maternice a plodu..

Výhody blokády pre túto chorobu

Všeobecne je terapeutická blokáda dočasným vypnutím nervových receptorov v mieste lokalizácie bolesti. Tento účinok sa dosiahne zavedením anestetika (anestetika) priamo do miesta lézie, ktoré blokuje prenos impulzov do mozgu na určitý čas. Takáto expozícia poskytuje čas na odstránenie príčin bolesti.

Hlavným prejavom prietrže chrbtice, najmä v pokročilom štádiu, je silná bolesť v postihnutej stavcovej oblasti, ktorá spôsobuje imobilizáciu a fyzické utrpenie chorého. Počas takýchto útokov je nevyhnutné rýchlo eliminovať syndróm bolesti a pôsobenie systémových liekov proti bolesti nedáva požadovaný výsledok. Tieto javy sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej oblasti a krku.

Blokáda medzistavcovej prietrže je navrhnutá tak, aby čo najskôr vyriešila tento problém. V závislosti od umiestnenia lézie sa môže vykonať v krčnej, hrudnej alebo lumbosakrálnej chrbtici. Postup spočíva v tom, že sa do postihnutého tkaniva alebo priamo do nervových vlákien vstrekne špeciálna kompozícia. Je to veľmi dôležitá udalosť, pretože všetky manipulácie by sa mali vykonávať bez poškodenia ciev a nervových procesov.

Metodika blokády, výber prostriedkov a ich objem závisia od lokalizácie patológie a povahy syndrómu bolesti. Pri výbere správnej metódy expozície sa bolesť prietrže chrbtice zvyčajne delí na závažnosť:

 • 1 stupeň: bolesť sa objavuje pri náhlych pohyboch a zmizne v pokoji;
 • 2 stupne: bolesť ustupuje iba v polohe na chrbte;
 • Stupeň 3: syndróm bolesti je trvalý a nezávisí od polohy tela.

Čo je to blokáda?

Blokáda chrbtice, čo táto definícia spĺňa - blokáda je dočasné prerušenie nervového vedenia vlákien náchylných na bolesť. Pre blokádu sa používajú lokálne anestetiká, ktoré blokujú vedenie buniek inhibíciou napäťovo riadených sodíkových kanálov. Okrem liečby symptomatickej bolesti vám injekcia na bolesť chrbta umožní presne určiť, kde je bolesť zameraná. Lekári nie sú vždy schopní určiť miesto, kde sa zviera nervový alebo spinálny disk, a preto táto metóda určuje, do akého úseku bolesti chrbtice sa rozširuje..

Ak sa tak nestane, mali by sa lekári obrátiť na iné diagnostické metódy, pretože príčinou bolesti je úplne iná patológia. Liečebnú blokádu chrbtice vykonáva výlučne lekár s vyšším lekárskym vzdelaním. Táto manipulácia vyžaduje odborné znalosti anatómie a topografie stavcovej chrbtice, preto sa vykonáva hlavne na neurologických, neurochirurgických a traumatologických oddeleniach..

Pretože miecha je extrémne nechránená pred vonkajšími hrozbami vo forme baktérií a vírusov, lekárska blokáda chrbtice sa nevyhnutne uskutočňuje sterilnými rukavicami a spinálna blokáda sa uskutočňuje v operačnej sále alebo v sterilnej liečebni. Všeobecne je samotný proces podobný vpichu v lumbálnej tekutine s tým rozdielom, že pacient leží na bruchu a nie na boku a injekcia sa nemusí nevyhnutne robiť do dolnej časti chrbta..

Blokáda bolesti chrbta ako metódy boja má niekoľko výhod. Po prvé, dáva pacientovi extrémne rýchly výsledok a zmierňuje bolesť. Procedúra nemá pre človeka dlhodobé následky, čo umožňuje opakované vykonávanie, čím účinne bojuje proti príznakom.

V žiadnom prípade by ste sa nemali pokúšať o blokádu doma sami, najmä bez riadneho vzdelania, a to ani so znalosťou blokády. Nesprávna injekcia môže viesť k strate funkcie miechy, vírusovým ochoreniam miechy, zhoršeniu stavu pacienta, myelitíde, encefalitíde a meningitíde..

Používajú sa dva typy blokád:

 • lekársky - používa sa, napriek možným komplikáciám, často;
 • selektívne - používa sa ako metóda diferenciálnej diagnostiky podobných chorôb pomocou neinformatívnych inštrumentálnych a laboratórnych štúdií.

Klasifikácia podľa miesta injekcie a metódy vystavenia tkanivu:

 • intersticiálna - vstrekovanie priamo do dystroficky zmenenej časti disku;
 • účinky na receptorové polia (intrakutánne, intramuskulárne, periartikulárne, subperiostálne, intraosózne, perivaskulárne);
 • dirigent (epidurálny, epidurálny, radiálny, plexus, perineurálny);
 • ganglionický - do medzistavcových uzlov.

blokáda

Na blokádu sa používajú roztoky lidokaínu alebo novokaínu vo fyziologickom roztoku. Dávka závisí od intenzity bolesti a je predpísaná lekárom. Spravidla začínajú malou dávkou na analýzu alergických reakcií a reakcie tela. Vitamíny a protizápalové látky sa často podávajú spolu s látkami..

Na vykonanie sú potrebné sterilné podmienky, ktoré sa dajú dosiahnuť v operačnej sále alebo miestnosti s procedúrami. Veľké operačné sály sa na postup zriedkavo používajú - dosť malé, v ktorých je k dispozícii vhodný operačný stôl a dostatočné osvetlenie

V prípade ošetrovacej miestnosti je nevyhnutná vysoká pohovka s vhodným vankúšom pod hlavou - je dôležité, aby sa osoba počas bloku cítila dobre.

Najskôr lekár pohmatá chrbticu, aby určil umiestnenie koreňov

Je dôležité poznať topografiu stavcov, pretože nervové vlákna sa nachádzajú na presne vymedzenom mieste, ktoré sa však môže meniť v závislosti od individuálnych charakteristík. Po prehmataní sa dezinfekcia uskutoční pomocou alkoholového roztoku alebo iných antiseptík

Používa sa sterilná injekčná striekačka so silnou dlhou ihlou, ktorá vám umožňuje dostať sa do postihnutej oblasti. Pacienta držia sestry, pretože nadmerné pohyby môžu ihlou poškodiť chrbticu.

V nemocničnom prostredí s hlbokými blokádami na vozidle je pacient prevezený na oddelenie, zatiaľ čo s plytkými má na vlastnú päsť. Potom je vhodné relaxovať pol hodiny alebo hodinu a nevykonávať náhle pohyby, aby nedošlo k zhoršeniu situácie a aby nedošlo k narušeniu uzatvoreného miesta vpichu. V ambulantnom prípade by sa pacient mal dostať na miesto taxíkom alebo verejnou dopravou - blokáda môže výrazne znížiť rýchlosť myslenia a reakciu pacienta, preto je vhodné vylúčiť vedenie vozidla počas injekcie. Po zákroku je pre pacienta najlepšie sedieť a zostať v nemocnici v prípade komplikácií a reakcií tela.

Druhy blokády

Blokáda medzistavcovej prietrže sa líši v závislosti od miesta ochorenia a typu podávaného lieku

Pre správny výber dávkovania liekov musíte venovať pozornosť intenzite bolesti a samotnej chorobe:

 • 1 stupeň: bolesť sa môže vyskytnúť iba pri zmene polohy tela alebo pri náhlom pohybe. V iných prípadoch sa nepozoruje bolesť;
 • 2 stupne: mierna bolesť je prítomná takmer neustále a necítite sa, len keď je poloha v pokoji;
 • 3 stupne: bolesť sa nezastaví, nezmizne ani pri pevnej nehybnej póze.

Blokády sa používajú iba v druhom a treťom stupni bolesti, pretože v prvom prípade môžete použiť jednoduchšie metódy, napríklad lieky proti bolesti..

Typy blokády: kde sa liek podáva?

Blokády sa klasifikujú podľa niekoľkých kritérií a jedno z nich je v mieste vpichu. Nižšie uvedené typy sú epidurálne blokády:

Transforaminálna injekcia. Pri tomto spôsobe sa liek podáva v bode, v ktorom nervové zakončenie opúšťa chrbticu. Vďaka tejto metóde je ich práca blokovaná a bolesť ustupuje.

Intralamínová injekcia. V tomto prípade sa liek podáva medzi stavcami, presne v strede. Lekári si túto metódu najčastejšie vyberajú, pretože je menej bolestivá a nebezpečná - práca s nervovými tkanivami je náročnejšia.

Typy blokády: aký druh liekov je potrebný?

Blokády sa tiež klasifikujú podľa podaných liekov, pretože analgetiká existujú rozdielne v koncentrácii liečiva aj v sile účinku..

V závislosti od zloženia sa rozlišujú tieto lieky:

 • Jednozložková (ak je potrebný iba jeden liek).
 • Dvojzložková (je potrebné zavedenie dvoch liekov).
 • Viaczložkový (injekcia troch alebo viacerých rôznych liekov).

Lekár predpisuje konkrétne formulácie v závislosti od štádia ochorenia, stupňa bolesti a toho, ktoré lieky sú vhodné pre telo pacienta. Môžu sa použiť napríklad:

Názov lieku, ilustráciafarmaceutický účinok
Lokálne anestetiká
Toto anestetikum sa používa na vytváranie blokád najčastejšie, pretože vďaka nemu sa analgetický účinok objaví v priebehu niekoľkých minút. Dostupné v injekčných roztokoch rôznych koncentrácií: 2%, 1%, 0,5% a 0,25%.
Liek „Markain“ sa používa omnoho častejšie, pretože má množstvo silných vedľajších účinkov (napríklad bolesť srdca a kĺbov). Má tiež mierne „oneskorený“ účinok a začína pôsobiť iba 15 až 20 minút po podaní, má však aj dlhšie trvanie účinku - 5 až 6 hodín.
„Lidokaín“ je tiež jedným z najbežnejších analgetík. Začína to fungovať dostatočne rýchlo a účinok takejto blokády bude trvať 2 - 3 hodiny.
Ako vidíte, blokády týchto liekov sú krátkodobé a sú potrebné viac v prípadoch, keď lekár potrebuje pracovať s pacientom, aby nepociťoval bolesť. Ak je potrebné anestetikovať poškodenú časť dlhšiu dobu, potom sa používa nasledujúci typ liečiva - kortikosteroidy (GCS):
kortikosteroidy
"Dexamethoson" netrvá veľmi dlho, približne niekoľko týždňov, ale je vhodný na blokádu mäkkých tkanív, a najmä kýly..
„Diprospan“ - prostriedok dlhodobého pôsobenia. Pre blokádu medzistavcových prietrží je tento liek ideálny. Ak ho zadáte správne, bude mať na zápalovej oblasti dlhodobú anestéziu.
„Hydrokortizón“ je jedným z najpopulárnejších liekov používaných pri blokáde. Je dostupný vo forme suspenzie, pretože sa nerozpúšťa vo vode a tiež v zmesi s inými analgetikami.
Liek „Kenalog“ je platný približne dva týždne a je vhodný na blokovanie kĺbov a chrbtice prietrži.
Liek „Depot-medrol“ sa môže používať aj na rôzne blokády a keď sa zavádza na blokovanie bolesti prietrže, jeho účinok bude trvať približne tri týždne..

Ako ďalšie prostriedky sa používajú aj iné drogy. Samotné priamo neovplyvňujú anestéziu prietrže, avšak v kombinácii s vyššie uvedenými liekmi vytvárajú ďalší zlepšujúci účinok, napríklad zrýchľujúci účinok, posilnenie tkanív, normalizáciu krvného obehu. Tie obsahujú:

 • Rumalon.
 • Voltaren.
 • Fibrinolysin.
 • "Platifillin".
 • "Papaín".
 • Vitamíny skupiny B a iné lieky.

Blokáda chrbtice s herniou

Pri narušení integrity medzistavcových platničiek sa objavuje silná bolesť. Ak chcete zistiť ich príčiny, vykonajte magnetickú rezonanciu alebo počítačovú tomografiu. Ak sa zistí, že bolesť je spôsobená prietržou chrbtice, lekár môže navrhnúť blokádu.

V závislosti od typu zvoleného postupu sa lieky môžu injikovať do mäkkých tkanív obklopujúcich chrbticu medzi spinálnymi procesmi alebo priamo do medzistavcových priestorov. To vám umožní dosiahnuť maximálnu koncentráciu liekov v oblasti aktívneho zápalu..

Lekár môže podať niekoľko injekcií, aby sa dosiahla maximálna úľava od bolesti. Účinok postupu trvá 3 až 4 týždne. Toto obdobie sa používa na fyzioterapiu, záťažovú terapiu a použitie iných metód zameraných na normalizáciu stavu prietrže.

Ak je to potrebné, blokáda sa opakuje. Takáto anestézia sa môže uskutočňovať opakovane. Na blokádu je možné použiť novokain, lidokaín alebo merkaín.

Merkaínové injekcie sa zriedka uskutočňujú kvôli vysokému riziku komplikácií kardiovaskulárneho systému. Najčastejšie blokády novokainu.

Indikácie pre použitie

Lekár môže odporučiť blokádu týchto chorôb:

 • výstupok medzistavcových platničiek - pretláčanie disku, pri ktorom nedochádza k pretrhnutiu vláknitého prstenca;
 • osteochondróza - poškodenie tkanív chrbtice, ktoré je sprevádzané poškodením medzistavcových platničiek, výskyt vyrastania kostí;
 • sciatica, s ochorením, zápalový proces ovplyvňuje zakončenie miechy;
 • myozitída - zápal svalov;
 • spondylartróza - poškodenie medzistavcových kĺbov, tenšie, menej elastické.

Všetky tieto choroby sú sprevádzané výskytom silnej bolesti..

Video: "Epidurálna blokáda s herniou chrbtice"

kontraindikácie

Pomocou blokád môže byť stav pacienta významne zmiernený, ale nie všetci pacienti môžu byť liečení.

Kontraindikácie zahŕňajú:

 • kardiovaskulárne zlyhanie;
 • horúčka
 • infekčné poškodenie tkanív, ktoré obklopujú zapálenú oblasť;
 • niektoré choroby nervového systému;
 • generalizované zápalové procesy;
 • pravdepodobnosť zhoršenia iných chorôb po blokáde;
 • hemoragický syndróm;
 • epilepsie
 • myasthenia gravis;
 • zlyhanie obličiek a pečene;
 • patologické abnormality vo vývoji kostných štruktúr;
 • tehotenstvo.

V každom prípade sa otázka možnosti blokády rozhodne individuálne u ošetrujúceho lekára, a to aj pri zjavnej absencii kontraindikácií. Nesmieme zabúdať, že u niektorých pacientov sa vyvinú alergické reakcie na lieky. S neznášanlivosťou na niektoré lieky sa nemôžu používať..

Viac materiálov k téme:

 • Je možné naparovať sa v kúpeli s kýlou chrbtice?
 • Tu sa dozviete, čo to znamená kýla na zadnej strane záchranára.
 • Aké masti na chrbticu, ktoré chcete použiť na prietrž chrbtice, nájdete na stránke https://spinatitana.com/pozvonochnik/drugie-zabolevaniya/mezhpozvonochnaya-gryzha/mazi-dlya-spiny-pri-gryzhe-pozvonochnika.html

Keď nemôžete urobiť manipuláciu?

Pri zvýšenej telesnej teplote pacient nemá postup.

Blokáda liečby medzistavcovej prietrže nie je predpísaná, ak má pacient tieto stavy:

 • zvýšená telesná teplota
 • zvýšené krvácanie do krvných ciev;
 • infekcie v tkanivách, do ktorých bude injekcia podaná;
 • choroby centrálneho nervového systému.

Okrem toho sa neskladajú s blokádou, ak existuje riziko, že injekcia spôsobí zhoršenie chronických chorôb. Neodporúčame lekárom manipulovať s tehotnými ženami. Postup je zakázaný aj v prípade nedostatočnosti srdca, obličiek a pečene, pretože môže spôsobiť vážne narušenie fungovania chorých orgánov..

Príčiny a následky prietrže

Medzistavcové platničky - druh tlmičov umiestnených medzi stavcami, dodávajúc pružnosť a flexibilitu chrbtice. Disk pozostáva z pevného obalu - to je vláknitý kruh, jadro - vláknité jadro

Stáva sa, že neopatrný pohyb môže poškodiť vláknitý prsteň. Cez poškodené miesta tečie tekutina z jadra, nervy sú stlačené

Disk je komprimovaný a posunutý nabok, objaví sa prietrž.

Úrazy v domácnosti, pracovné úrazy, školenia s ťažkými váhami v telocvični. Príznaky prietrže sa nemusia objaviť okamžite, ale po chvíli. Až po vyšetrení a diagnostike lekár predpíše blokádu vertebrálnej kýly. Slabé stránky medzistavcových platničiek: nedostatok krvných ciev, prísun užitočných látok nastáva difúziou tekutiny z stavcov a okolitých tkanív. Počas pohybu chrbtice je výživa aktívnejšia.

Pohyby, ohyby, sklony s maximálnou amplitúdou môžu viesť k zničeniu správnej štruktúry chrbtice. Miecha stráca mobilitu, medzistavcové platničky sú slabo zásobené živinami, sú menej odolné, neelastické, strácajú vodu, chrbtica začína vysychať. Postupne dochádza k prasknutiu vláknitých krúžkov, v dôsledku čoho sa vytvára medzistavcová prietrž. V tomto prípade je hlavnou príčinou patológie metabolická porucha vo vnútri medzistavcových platničiek. Jednou z pravdepodobných príčin je tiež osteochondróza - dystrofická zmena chrupavky.

Pri osteochondróze sa namiesto poškodeného tkaniva vytvára rast fyziologického roztoku, ktorý, napodiv, vykonáva ochrannú funkciu. Rastie, aby chránil poškodený disk pred prenikaním patogénnych baktérií. Ak sa takýto problém nevyrieši, rast fyziologického roztoku sa v priebehu času zničí a znovu rastie, čím sa zvyšuje. Medzistavcové platničky sú vystavené tlaku zo všetkých strán a výsledkom je posun kýly.

Epidurálny postup

Epidurálna blokáda znamená účinnú techniku, ktorá sa vykonáva bez chirurgického zákroku a bez chirurgického zákroku. Hlavnou úlohou je zmierniť bolesť pacientov, ktorým bola diagnostikovaná kýla chrbtice. Toto je zjednodušený postup, ktorý má vykonať neurológ, neurochirurg.

Pri epidurálnej blokáde sa liek vstrekuje do miesta vyčnievania prietrže. Vďaka tomu sa terapeutický účinok dosiahne oveľa rýchlejšie.

Ďalšou dôležitou výhodou je minimálna pravdepodobnosť vedľajších účinkov. Liek sa vstrekne do postihnutého tkaniva a potom vstúpi do krvného riečišťa

Liečivo vstupuje do epidurálneho miesta, ktoré nie je spojené s miechou a mozgom. Postup sa musí vykonať niekoľkokrát. Trvanie účinku je krátke, takže po mesiaci sa môžu príznaky znovu objaviť. Nikto nemôže odpovedať na otázku, ako dlho bude výsledok fungovať. Všetko záleží na individuálnych vlastnostiach tela..

Poznámka! Pri intralaminárnej epidurálnej blokáde sa liek podáva do centrálnej časti medzi stavcami. Táto terapeutická technika sa pacientom predpisuje častejšie.

Na zastavenie akútnych záchvatov bolesti sa používajú anestetiká alebo kortikosteroidy. Najefektívnejšie sú:

Táto technika je často predpisovaná pacientom. Na zastavenie akútnych záchvatov bolesti sa používajú anestetiká alebo kortikosteroidy. Najefektívnejšie sú:

 1. "Lidokaín". Trvanie analgetického účinku trvá 3 hodiny.
 2. "Novocaine". Táto kompozícia má menej výrazný účinok, ale zmiernenie bolesti sa uskutoční po 5 až 10 minútach.
 3. Mirkain. Tento nástroj má dlhší účinok. Droga sa podáva výlučne v zriedkavých prípadoch, pretože má vysoké riziko komplikácií. Môžu sa vyvinúť kardiovaskulárne choroby..

Počas epidurálnej blokády sa pacientovi podávajú kortikosteroidy. Majú výrazný protizápalový účinok. Najefektívnejšie sú:

Blokáda medziobratlovou herniou je účinná liečebná technika, ktorá pomáha rýchlo zmierniť nepohodlie a zmierňuje stav pacienta. Tento liek pomáha zmierniť zápalový proces. Mnoho pacientov chce vedieť, či je nebezpečné vykonať postup a koľko stojí injekcia. Lekár môže na všetky tieto otázky odpovedať, ale blokáda sa nemôže vykonať samostatne, pretože existuje vysoké riziko komplikácií. Podľa svedectva lekára možno pacientovi predpísať kombinované lieky na urýchlenie procesu hojenia. Pri výbere liečebnej metódy sa zohľadňujú individuálne vlastnosti každého pacienta.

Aká je blokáda prietrže?

Takýto postup môže vykonať iba odborník, pretože je pomerne zložitý a pri amatérskom prístupe môže viesť k nezvratným následkom. Nervové zakončenia prechádzajúce touto oblasťou a samotná chrbtica v dôsledku nesprávneho podania lieku sa môžu poškodiť. Na zavádzaní blokád sa spravidla podieľajú neurológovia a neurochirurgovia.

V 21. storočí prešla technológia ďaleko dopredu, a ak predtým, ako lekár vykonal takýto postup „očami“, teraz je zavedenie blokády nevyhnutne sprevádzané počítačovým monitorovaním procesu. Na obrazovke monitora sa presne zobrazuje miesto, do ktorého sa injekčná ihla a liek vstrekujú, a odborník nebude môcť urobiť chybu.

Pred procedúrou je pacient vyšetrený a potom sú miesta vpichu označené a pripravené. Pretože ihla bude zasunutá dostatočne hlboko - najskôr úplne a potom - 2-3 cm, vykoná sa lokálna anestézia susediacich tkanív. Pacient však môže podstúpiť miernu bolesť alebo nepohodlie. Poloha pacienta na zákrok - leží na bruchu alebo v sede, v závislosti od umiestnenia a typu prietrže.

Pred podaním liekov musí lekár vyšetriť chrbticu a prietrž samotnú, aby pochopil, kam si podať injekciu. K zavádzaniu liekov dochádza niekoľko centimetrov od stavcov. Anestiológ podáva niekoľko injekcií v rade rovnobežne s chrbticou každý jeden a pol centimetra. Pacient by mal počúvať lekára av prípade potreby sa otočiť tak, aby ihla správne zapadla. Najčastejšie sa vyberie šesť bodov na oboch stranách chrbtice, vďaka čomu je každá vetva bolesti „vypnutá“..

Dôležité! Ak je prietrž umiestnená v krčnej chrbtici, blokáda sa zavedie iným spôsobom, bočne. Zároveň sa dodržiava ďalšia „vzdialenosť“: 1,5 cm od nervových zakončení, do ktorých je nežiaduce vstúpiť.

Procedúra trvá asi pol hodiny a v ten istý deň môže pacient ísť domov. Predtým by však musel zostať niekoľko hodín v nemocnici, aby ho mohol pozorovať.

Výhodou tejto metódy je, že analgetický účinok sa objaví okamžite. Človek prestáva cítiť bolesť a cíti sa oveľa lepšie. Podávané analgetiká majú okrem toho protizápalový účinok (príkladom môže byť glukokortikosteroid). Vďaka tejto vlastnosti pozitívne ovplyvňujú imunitný systém a znižujú hladinu histamínu v krvi, čo priaznivo ovplyvňuje regeneráciu tela po takomto zranení..

V prvých hodinách po zavedení blokády má pacient často v končatinách znecitlivenie - to je normálne. Charakteristickým symptómom je aj slabosť, ktorá tiež čoskoro prejde. Iba za dve hodiny môže človek žiť ako obvykle. Je pravda, že majitelia automobilov sa budú musieť v nasledujúcich 24 hodinách vzdať jazdy - analgetiká môžu ovplyvniť činnosť mozgu.

Vďaka moderným metódam vykonávania takejto operácie pacient nemá žiadne komplikácie, nemusí sa ničím obmedzovať. Celý mesiac môže zabudnúť na bolesti chrbta.

Je však dôležité si uvedomiť, že ide iba o anestetikum a kýla sama nezmizla. Neodkladajte liečbu na neskôr

Ihneď po zlepšení je lepšie poradiť sa s lekárom a riadiť sa jeho odporúčaniami, ktoré môžu spočívať v užívaní liekov a určitej fyzickej aktivite. Pomôže to zbaviť sa samotného ochorenia a pacient sa nebude musieť vrátiť za novú dávku blokády..

Odrody blokády

S progresiou kýly bedrovej chrbtice sa blokáda volí s prihliadnutím na rôzne faktory. Postup závisí od miesta podania injekcie, od výberu liekov. Pacient musí podstúpiť komplexnú diagnózu, aby určil stupeň rozvoja prietrže. Hlavnou úlohou lekára je predpisovať lieky na zmiernenie bolesti a zlepšenie pohody pacienta..

Vzhľadom na miesto úvodu

Počas progresie kýly existuje niekoľko typov blokády:

 1. Intralamínová injekcia. Droga vstupuje do centrálnej osi chrbtice medzi stavcami. Táto technika pomáha dodávať liek rýchlejšie do oblasti, kde jedlá postihnutý nervový koreň..
 2. Transforaminálna injekcia. Liek sa podáva na výstupnom mieste miechového nervového zakončenia. Injekcie sa uskutočňujú striktne do vývodu z miechového nervového zakončenia.
 3. Epidurálna blokáda. Anestiológ podáva liek do medzistavcových plôch. Kontrastná látka sa dostane spolu s liekom, aby lekár mohol určiť miesto, kde ihla preniká a liek sa distribuuje.

Poznámka! Blokáda trvá v priemere 30 minút. Po zákroku by mal byť pacient pod prísnym lekárskym dohľadom počas približne 4 hodín

Počas tejto doby bude lekár schopný sledovať reakciu tela. Ak sa vyskytnú komplikácie, prijímajú sa naliehavé opatrenia na ich odstránenie.

Po zákroku by mal byť pacient pod prísnym lekárskym dohľadom počas približne 4 hodín. Počas tejto doby bude lekár schopný sledovať reakciu tela. Ak sa vyskytnú komplikácie, prijímajú sa naliehavé opatrenia na ich odstránenie..

Miesto vpichu

Na základe zloženia liečiva

V závislosti od zloženia injikovaného do postihnutej oblasti sú blokády medziobratlovej kýly:

 1. Novocainic. Do postihnutej oblasti sa injikuje liek založený na novokainu. Toto je najbežnejšia liečba..
 2. epidurálna Je určený pre pacientov, ktorí zažili silné záchvaty bolesti..

Podľa svedectva lekára môže byť pacientovi preukázané zavedenie paravertebrálnej blokády. Počas terapie sa liek vstrekuje do paravertebrálnej zóny. Táto technika spracovania má tiež niekoľko odrôd:

 1. Tkanivo. Vstrekovanie sa vykonáva do mäkkého tkaniva, ktoré sa nachádza v blízkosti postihnutej oblasti..
 2. Receptor. Liek sa vstrekuje do biologicky aktívnych miest, ktoré sa nachádzajú na koži, vo svalovom tkanive, väzoch a kĺboch.
 3. Vodič. Injekcia sa podáva pomocou epidurálnych, epidurálnych, perivaskulárnych a perirenálnych metód podania liečiva.
 4. Gangliové. Liek sa injektuje do nervového plexu.

Blokáda sa zavádza do krčných, bedrových, hrudných, sakrálnej chrbtice, sedacieho, týlneho a supraskapulárneho nervu. Injekcie sa injikujú do zadných vetiev miechového nervu, kĺbového kĺbu a svalu hlavy. Miesto podania sa určuje prísne individuálne.

Čo robiť po vymiznutí bolesti

Potom, čo bolesť chrbta prestane bolieť, nemusíte sa považovať za uzdraveného. Lokálne použitie anestetík zmierňuje stav, ale nevylieči chorobu. Po blokáde sa vyžaduje 2-3 hodiny prísny odpočinok.

Liečba výčnelkov je pomalá a je dôležité, aby ste splnili všetky lekárske pokyny: v akútnom štádiu sledujte terapeutický odpočinok a užívajte predpísané lieky. A keď sa choroba zmení na subakútnu formu, nezabudnite na cvičebnú terapiu a navštevujte fyzioterapiu

Kombinovaná terapia čiastočne obnoví poškodenú chrupavku a zníži pravdepodobnosť opätovného rozvoja bolesti.

Vymenovanie postupu

Blokáda chrbtice je rozdelená do niekoľkých typov podľa metodológie a zloženia podávaného produktu. Injekčnou technológiou sa rozlišujú tieto hlavné varianty postupu:

 1. Intralaminárny typ. Počas injekcie sa liek podáva medzi stredovou osou miechy medzi stavcami. Táto metóda sa používa najčastejšie a umožňuje vám dopraviť účinnú látku do oblasti nachádzajúcej sa priamo v blízkosti postihnutého nervového koreňa.
 2. Transforaminálny typ. Liek sa injikuje priamo do výstupného miesta miechového nervu končiaceho z medzistavcových foramen. Injekcia sa teda uskutočňuje priamo do výtoku, čo vyžaduje veľkú presnosť od lekára.

Trvanie manipulácie s blokádou nie je dlhšie ako 25 - 35 minút, ale po zákroku musí lekár sledovať reakciu pacienta najmenej 2 - 2,5 hodiny, ak sa vyskytnú komplikujúce účinky, sú podniknuté neodkladné opatrenia na ich odstránenie..

Podľa zloženia podávaného liečiva sa vertebrálna blokáda delí na tieto hlavné typy:

 1. Novokainická blokáda s herniou chrbtice. Vykonáva sa pomocou novokainu, má mnoho výhod a považuje sa za najbežnejší typ..
 2. Epidurálna blokáda. Používa sa na silné bolesti.

Okrem blokády, vykonávanej priamym ovplyvňovaním prvkov chrbtice, je rozšírená aj technika paravertebrálnej blokády, pri ktorej sa liek vstrekuje do paravertebrálnej zóny. Rozlišujú sa tieto typy paravertebrálnej blokády:

 1. Tkanivová injekcia. Do mäkkého tkaniva obklopujúceho léziu sa vstrekne..
 2. Pohľad na receptor. Kompozícia je zavedená do biologicky aktívnych miest, ktoré môžu byť umiestnené na koži, vo svaloch, kĺboch, väzoch..
 3. Blokáda vodiča. V tomto prípade sa účinok uskutočňuje na nervové vlákna epidurálnou, epidurálnou, perirenálnou alebo perivaskulárnou metódou..
 4. Ganglionová injekcia. Injekcia sa uskutočňuje do nervových plexov.

Blokovanie chrbtice sa môže uskutočniť zavedením lieku do týchto zón:

 • krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice;
 • sacrum;
 • sedacieho, holenného, ​​týlneho a supraskapulárneho nervu;
 • piriformné, supraskapulárne a predné scalene svaly;
 • sval hlavy;
 • kĺbový kĺb;
 • zadné vetvy miechových nervov;
 • epidurálne a epidurálne miechové priestory;
 • sakroiliakálne a sakrococcygálne kĺby.

Realizácia blokády bolesti zahŕňa zavedenie silných liekov. Takéto vplyvy nemôžu úplne prejsť bez stopy, a preto sú určité obmedzenia pri vykonávaní postupu normalizované. Blokáda je kontraindikovaná za nasledujúcich okolností:

 • individuálna hypertrofická citlivosť na liečivo;
 • patológia kardiovaskulárneho systému;
 • zlyhanie obličiek a pečene;
 • choroby centrálneho nervového systému;
 • infekčné lézie v akútnej fáze;
 • arteriálna hypotenzia;
 • epilepsie;
 • krvné ochorenia (hemofília, trombocytopénia atď.);
 • hnisavé kožné lézie v mieste vpichu;
 • tehotenstvo a dojčenie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Lumbosakrálna radikulitída je definovaná ako skupina príznakov, ktoré sa vyskytujú pri poškodení koreňov miechy. Tento proces je patologický, bolesť dolnej časti chrbta je sekundárna.Radikulitída v páse je dôsledkom poškodenia tkanív chrbtice.
Najlepší špecialisti
Ruské lekárske stredisko „Doktor Ost“
prijímať a liečiť pacientov v nasledujúcich oblastiach:Sme pripravení poskytnúť pomoc v týchto oblastiach:liečba bolesti hlavy a závratov
Neuromultivitída je populárne multivitamínové liečivo vyrábané rakúskou farmaceutickou spoločnosťou a je patentovanou liečbou chorôb centrálneho nervového systému. Aktívny účinok liečiva podporuje regeneráciu nervových vlákien, rovnako ako zmierňuje bolesť.