loader

Hlavná

Späť

Ezofágová prietrž

Ezofágová hernia (HAP) - výčnelok spodnej časti ezofágového otvoru bránice, cez ktorý sa začína pohybovať pažerák aj horná časť žalúdka.

Vyvoláva to reflux (reverzný pohyb žalúdočného alebo črevného obsahu), zápal gastrointestinálneho traktu, peptický vred a jazvovitá stenóza (zúženie lúmenov). Všetky tieto komplikácie sú nebezpečné, takže sa nemôžete vyrovnať s nezávislým liečením doma.

Ak existujú príznaky prietrže, musíte navštíviť gastroenterológa, ktorý vypracuje plán liekovej terapie alebo vás odporučí chirurgovi.

klasifikácia

Ak má osoba kýlu pažeráka, príznaky a liečba by sa mali určiť čo najskôr. Ochorenie sa však nedá zistiť bez pomoci odborníka, pretože môže byť viacerých druhov.

V medicíne existujú tri hlavné formy hernie pažeráka vo forme:

 • axiálny alebo posuvný tvar. Diagnostikovaná v 90% všetkých prípadov. V tejto situácii je kardia vyššia ako miesto, kde by mala byť umiestnená;
 • skrátený pažerák. Dôvod spočíva v vrodenej anomálii. Často v kombinácii s posuvným typom prietrže. Môže sa tiež vyskytnúť v dôsledku zápalového procesu alebo traumy na stenách pažeráka;
 • paraezofageálna forma. Je diagnostikovaná v 5% všetkých prípadov s HPA. Kardia nemení svoju pôvodnú polohu. V prípade porušenia dôjde k rozšíreniu otvoru pažeráka. Žalúdok prechádza cez to..

Iba dôsledné vyšetrenie môže určiť typ ochorenia.

Príčiny prietrže

Diafragmatická hernia pažeráka môže byť diagnostikovaná u dospelých aj u veľmi malých detí. U novorodenca sa dá zistiť vrodená hernia pažeráka, ktorá je spôsobená krátkou trubičkou pažeráka a množstvom ďalších defektov vnútromaternicového vývoja gastrointestinálneho traktu..

Možnosť rozvoja hernie pažeráka u dospelého človeka určuje účinok nasledujúcich skupín faktorov:

 • zmena (zníženie) pružnosti a sily svalov a štruktúry spojivového tkaniva bránice;
 • predĺžené a významné zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny;
 • zmena motorickej funkcie trubice pažeráka.

Zmeny v hlavnom dýchacom svale, presnejšie v spojivovom tkanivovom krúžku obklopujúcom pažerák a zabezpečujúcom pevnosť hrudníka a brušnej dutiny, v ľudskom tele sú spojené s vekom súvisiacimi vlastnosťami (pokles elasticity väzivového aparátu a zníženie svalovej sily je pozorované u väčšiny ľudí stredného veku a starších ľudí); množstvo chorôb, dedičný faktor.

Osoba môže mať patológiu nervového systému, ktorá určuje porušenie inervácie bránice, a preto zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja prietrže pažeráka. Podobné procesy sa pozorujú aj u oslabených astenizovaných ľudí, pacientov s určitými dedičnými chorobami (Marfanov syndróm)..

Za normálnych podmienok tlak vo vnútri brušnej dutiny prekračuje tlak na hrudníku. Za určitých podmienok tlak stúpa ešte viac a orgány vo vnútri brušnej dutiny vyvíjajú značný tlak na bránicu. Namiesto najmenšej rezistencie - krúžku spojivového tkaniva v oblasti otvoru pažeráka - sa vytvoria brány pre herniu pažeráka. Významné zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny sa pozoruje pri:

 • opakujúce sa vracanie;
 • pretrvávajúci kašeľ (CHOCHP, astma, opakujúca sa bronchitída);
 • ascites;
 • patologické a fyziologické tehotenstvo;
 • výrazná fyzická námaha (vzpieranie);
 • 3 - stupňová obezita.

Zmena motility pažeráka je jednou z významných súčastí prietrže pažeráka. Najdôležitejšia je dyskinéza hypermotorického typu, ktorá je sprevádzaná nadmernými pohybmi pažeráka v jeho horných častiach. V tomto prípade sa zdá, že pažerák je vytiahnutý - vytvára sa prietrž pažeráka. Táto situácia môže byť ako nezávislé ochorenie, tak aj prejavom kombinovanej gastrointestinálnej patológie. Medzi takéto situácie patrí napríklad trojica miesta (divertikulóza hrubého čreva, cholecystitída, ezofágová hernia) a kastenská trojica (rovnaká hernia pažeráka, peptický vred, cholecystitída)..

Vyššie uvedené možné príčiny ezofágovej prietrže nemusia nevyhnutne viesť k vzniku tohto ochorenia, ale významne zvyšujú riziko jeho vývoja..

príznaky

Na prvom stupni sa choroba spravidla nijako neprejavuje. Hrudníková oblasť sa začne bolieť, až keď sa vytvorí veľká diera a cez ňu prechádza časť žalúdka.

Kýla pažeráka sa postupne pociťuje a prejavuje sa nasledujúcimi príznakmi v tvare:

 1. Pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje nalačno alebo po jedle pri ležaní. Posilniť pálenie záhy môže telo nakloniť dopredu;
 2. Pocit nedostatku vzduchu;
 3. V noci dochádza k zvýšenému slineniu, záchvaty proti kašľu sú sprevádzané pocitom udusenia.
 4. Dysfágie. Vyznačuje sa ťažkosťami pri presúvaní tuhých aj tekutých potravín cez pažerák. Takéto znamenie sa prejavuje
 5. silnejší pri konzumácii teplého alebo studeného jedla, ako aj pri rýchlom vstrebávaní;
 6. bolesť Toto je najcharakteristickejší príznak choroby. Bolesť sa môže objaviť náhle, veľmi zle. Miesta výskytu sú za hrudnou kosťou „pod lyžičkou“ v hypochondrii na ľavej strane. Pri fyzickej námahe, pohybe sa môžu výrazne zvýšiť;
 7. Ťažkosti s prehĺtaním, hrudky v hrdle. Keď sa pokúsite „prehltnúť“, jeho bolesť sa môže zvýšiť, čo spôsobuje nepohodlie za hrudnou kosťou;
 8. Pásanie, grganie horkým vzduchom, môže byť produkované vzduchom aj jedlom. Po dokončení sa pacientova pohoda zlepšuje;
 9. Zachrípnutie hlasu. Jeho vzhľad sa vysvetľuje uvoľňovaním časti obsahu žalúdka do ústnej dutiny a hrtanu;
 10. Kašeľ. Vyskytuje sa zovretím nervu vagus. Často sa spája s atakami udusenia a abnormalít v srdcovom rytme;
 11. Čkanie. Môže to byť dosť dlhé, čo spôsobuje pacientom veľa nepríjemností;
 12. Horiaci jazyk. Zaznamenáva sa pomerne zriedka v dôsledku požitia obsahu žalúdka.

Niektorí pacienti môžu náhle zvýšiť krvný tlak, môžu sa zdať chrapľaví.

Známky porušenia

Jednou z nebezpečných komplikácií je porušenie prietrže. Tento proces sa vyskytuje nielen pri dlhom priebehu choroby, ale aj pri objavení sa prvých príznakov.

Pri štiepení prietrže uveďte:

 • náhle ostré alebo strelecké bolesti v dolnej časti hrudníka;
 • bolesť šíriaca sa na lopatku alebo golier. Ich zvýšenie je pozorované so zvýšenou črevnou motilitou. Syndróm bolesti sa prejavuje pomerne silne, čo často vedie k šoku;
 • zvracanie, ktoré sa nezastaví na dlhú dobu;
 • silné nadúvanie a plyn.

Ak dôjde k takémuto symptomatickému obrazu, je nevyhnutné zavolať sanitku a hospitalizovať pacienta v nemocnici.

komplikácie

Medzi hlavné komplikácie, ktoré vyvolávajú hernie AML, sa rozlišujú tieto podmienky:

 • gastritída, ako aj vred v časti žalúdka, v ktorej sa nachádza kýla (asi 8% prípadov);
 • anémia, krvácanie (až 20% prípadov);
 • invaginácia pažeráka alebo vloženie jeho spodnej časti do herniálneho vaku;
 • skrátenie pažeráka (pri kardiazofágovej hernii);
 • prolaps (t. j. retrográdny prolaps) do pažeráka žalúdočnej sliznice (komplikácia sa zaznamenala vo veľmi zriedkavých prípadoch);
 • porušenie prietrže (najzávažnejšia komplikácia vyvolaná touto formáciou).

diagnostika

Utajenie a nešpecifickosť niektorých symptómov, charakteristických pre herniu pažeráka, často vedie k tomu, že pacienti strácajú čas a sú neúspešne liečení na iné choroby. To môže byť nebezpečné, všetko súvisiace s diagnostikou vnútorných orgánov si vyžaduje nielen účasť odborníkov, ale aj špeciálne lekárske vybavenie. Diagnóza kýly pažeráka je pomerne jednoduchá. Lekár predpíše niekoľko štúdií a na základe získaných výsledkov potvrdí alebo vylúči prítomnosť patológie.

Z inštrumentálnych štúdií o presnosti diagnostiky budete možno potrebovať údaje:

 • Röntgenové vyšetrenie. Bez tohto postupu je potvrdenie diagnózy takmer nemožné. Vyšetrenie je predpísané všetkým pacientom s podozrením na prietrž. Štúdia umožňuje posúdiť stav vnútorných orgánov. Pri dirigovaní je možné zistiť vredy, zúženie a zápalové procesy v pažeráku. Táto diagnostická metóda sa považuje za pomerne účinnú. Stane sa neinformatívnym iba v prípade stacionárnych patológií, keď je prietrž lokalizovaná v blízkosti pažeráka. V takýchto prípadoch je pH metry.
 • Fibrogastroduodenoskopia (FGDS). S pomocou fibrogastroskopu lekár skúma pažerák, žalúdok, dvanástnik. Diagnostický postup je predpísaný takmer každému, kto trpí chorobami čriev a žalúdka. Ak počas prieskumu pacient naznačil aspoň jeden z charakteristických symptómov, prechod diagnóz FGDS sa stáva nevyhnutným pre diagnostiku.
 • PH - metrika pažeráka a žalúdka. Štúdia je predpísaná na stanovenie pravidelnosti plnenia obsahu žalúdka do pažeráka. Na stanovenie žalúdočnej funkcie tvoriacej kyselinu sa skúma žalúdočná šťava. Tento postup sa vykonáva na špeciálnom zariadení. Sonda je vložená cez nos pacienta a je zavedená kožná elektróda. Všetky zmeny sa zaznamenávajú na bloku namontovanom na páse. Dáta sú spracovávané pomocou počítača a špeciálnych programov.

Všetky diagnostické testy sa vykonávajú nalačno. Pacientovi sa odporúča prestať fajčiť a prestať užívať lieky, ktoré môžu ovplyvniť výsledky..

liečba

Ako liečiť kýlu pažeráka, môže povedať iba lekár. Nevyvolávajte závažné komplikácie. Ak sa človek cíti nepohodlne v hrudníku, musíte navštíviť lekára, inak sa začnú nezvratné procesy.

V počiatočných fázach sa liečba vykonáva doma a zahŕňa:

 • brať lieky;
 • vykonávanie terapeutických cvičení;
 • dodržiavanie prísnej stravy;
 • aplikácia ľudových metód.

Liečba kýly pažeráka vždy začína konzervatívnymi opatreniami. Pacientovi sa odporúča normalizovať hmotnosť, odmietnuť používať pevné pásy a pásy. Spánok by mal byť so zdvihnutou hlavou. Musíte jesť často, v malých porciách, obsahovať dostatočné množstvo vlákniny v potrave.

Drogová terapia je zameraná na prevenciu a liečbu hlavných komplikácií - GERD. Na tento účel sa inhibítory protónovej pumpy používajú v postupne klesajúcich dávkach v priebehu až dvoch mesiacov, po čom nasleduje prechod na krátkodobý priebeh antacíd. Do liečby musia byť zahrnuté prokinetika (domperidón).

Chirurgická liečba hernie pažeráka je indikovaná na rozvoj závažných foriem gastroezofágového refluxu; torpidálna refluxná ezofagitída, ktorá nie je prístupná konzervatívnej liečbe; Barrettov pažerák (prekancerózny stav, ktorý sa objavuje na pozadí GERD).

Domáce ošetrenie a životný štýl

Mechanizmy výskytu hiátovej hernie boli opísané vyššie. Na ich základe môžete vydávať odporúčania, ktorých dodržiavanie pomáha znižovať riziká exacerbácií:

 1. Po jedle by nemalo zostať najmenej 1,5-2 hodiny. Vylúčená je aj poloha na stoličkách.
 2. Vyvarujte sa sklonu. Pokiaľ je to možné, je lepšie topánky používať pomocou stoličky a opierky na nohy. Umývanie podláh - pomocou mopu, ktorý eliminuje hlboké sklony.
 3. Malo by sa vylúčiť priveľa váhy. Počas remisie je možné nosiť malú hmotnosť, ale jesť alebo 40-60 minút po jedle.
 4. Spánok sa odporúča na posteli so zdvihnutou čelnou doskou. Ak je to potrebné, môžete použiť druhý vankúš, ale je lepšie, ak to budú opory pre nohy postele. Takže môžete úplne zdvihnúť koniec postele, nielen hlavu.
 5. Nadváha, plynatosť, pretrvávajúca zápcha, pretrvávajúci kašeľ sú všetky tie choroby, v prípade ktorých nebude možné účinne liečiť kýlu pažeráka. Odstránenie chorôb, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak, zníži výskyt exacerbácií prietrže.
 6. Niektoré lieky pomáhajú uvoľňovať zvierače a zhoršujú príznaky. Ich použitie pri hernii pažeráka by malo byť obmedzené: nifedipín, diltiazem, aspirín, diklofenak.

Lieky

Liečba prietrže pažeráka bez chirurgického zákroku zahŕňa užívanie nasledujúcich liekov:

 • Liečba N-2-blokátormi histamínových receptorov (Nizatidín, Cimetidín, Roxatidín, Famotidín). Znižujú produkciu kyseliny, ktorá chráni pažerák pred poškodením..
 • Užívanie antacidových liekov (Rennie, Topalkan, Maalox, Gastal, Relzer, Almagel) alebo inhibítorov protónovej pumpy (Omez, Emanera, Rabeprazol, Dexrabeprazol, Omeprazol, Esomeprazol). Viažu kyselinu zo žalúdka, znižujú jej dráždivý účinok a odstraňujú príznaky kýly (vrátane pálenia záhy a bolesti).
 • Liečba prokinetickými liekmi (Cisaprid, Motilium, Eglonil, Metoklopramid). Nepovoľujú reflux, normalizujú pohyblivosť pažeráka.

V prípade rozvoja sprievodných komplikácií gastrointestinálneho traktu môžu byť pacientovi predpísané ďalšie liečebné metódy. Napríklad, ak je komplikovaná kýla pažeráka sprevádzaná vnútorným krvácaním, predpisujú sa hemostatické a antianemické lieky..

Výživa a strava

Zvýšenie vnútrobrušného tlaku môže spôsobiť mechanické poškodenie pažeráka. To všetko je sprevádzané obštrukciou čriev a chronickou zápchou. Tieto podmienky upravte pomocou správnej výživy. Strava s herniou pažeráka je veľmi dôležitou súčasťou konzervatívnej liečby. Je to predpísané v prípadoch, keď je pacient pripravený na operáciu. Účelom tejto diéty je znížiť kyslosť žalúdočnej šťavy a chrániť sliznice žalúdka a pažeráka..

Jedlo by malo byť frakčné. Najlepšie je jesť po malých dávkach po celý deň. Posledné stretnutie 3 hodiny pred spaním.

Výrobky by nemali dráždiť steny pažeráka a spôsobiť pálenie záhy. Je zakázané jesť veľmi horúce a naopak príliš studené jedlo. Potraviny, ktoré spôsobujú trávenie a nadúvanie, sú vylúčené zo stravy.

Pri hernii pažeráka sa odporúča:Medzi zakázané potraviny patria:
 • Mliečne výrobky;
 • Rastlinné polievky;
 • Varené ryby;
 • Ľahká kaša;
 • Chudé mäso;
 • Čerstvá zelenina a ovocie (hrušky, broskyne, banány).
 • Tukové mäso, tuk;
 • Pekárenské výrobky;
 • Sójové výrobky;
 • strukoviny;
 • Pikantné, slané, údené;
 • Citrus, kyslé jablká, kapusta, surová repa;
 • Drsná kaša;
 • Orechy a semená;
 • Čierny chlieb;
 • Korenie;
 • čokoláda;
 • Sýtené nápoje;

Zdravá strava a následná strava majú pozitívny vplyv na pohodu a stav pacienta. Riziko vzniku komplikácií nebezpečných pre zdravie sa výrazne znižuje.

Ľudové lieky

Metódy alternatívnej medicíny zmierňujú príznaky prietrže a bránia jej komplikáciám.

 • Najjednoduchším liekom je harmančekový alebo mäta pieporný čaj, ktorý eliminuje pocit pálenia v hrdle. Nepríjemné pocity zmiznú, ak vypijete šálku nápoja po jedle.
 • Zmierňuje nepohodlie a riešenie octu jablčného muštu. Pripravuje sa zo 100 ml vody a 2 lyžičiek. ovocná zložka. Linden med zvýši účinnosť výsledného zloženia.
 • Sliznica sa upokojí vplyvom infúzie 300 ml vody a 1 lyžička. mrkvové semená. Zmes sa musí variť, ale nesmie sa variť. Po raňajkách ju vypite teplé raz denne. Priebeh liečby je mesiac.
 • Po zhoršení choroby môžete jesť hrsť mandlí.
 • Pálenie záhy bude prechádzať pod vplyvom zázvoru.

Ľudové lieky pomáhajú vyliečiť chorobu, ale iba v miernej miere av počiatočnej fáze. Ich prijatie musí byť dohodnuté s ošetrujúcim lekárom.

operácie

Chirurgický zákrok na herniu pažeráka sa môže vykonať otvoreným aj laparoskopickým prístupom. Medzi chirurgickými liečebnými metódami sú najbežnejšie chirurgické zásahy, ktoré sú zamerané na prišívanie prietrže hernie a posilnenie bránice-bránice pažeráka (crurorafia), fixáciu žalúdka v brušnej dutine (gastropexia), odstránenie gastroezofageálneho refluxu (fundoplikácia) a obnovenie akútneho uhla Jeho.

Kontraindikácie chirurgickej liečby ezofageálnej hernie sú pridružené patológie, ktoré môžu spôsobiť závažné komplikácie v pooperačnom období (napríklad chronické kardiovaskulárne choroby v štádiu dekompenzácie)..

Pretože paraezofágová hernia pažeráka je pomerne zriedkavá, taktika liečby tejto formy choroby je menej rozvinutá. Všeobecne je výhodná chirurgická liečba takýchto kýly (predovšetkým u mladých a stredných pacientov). Starším ľuďom sa odporúča, aby najmä pri výskyte komplikácií, upravili svoj životný štýl (najmä obmedzili určité druhy fyzickej aktivity) a dodržiavali diétu (okrem potravín, ktoré podporujú plynatosť zo stravy), aby sa znížilo riziko poranení prietrže.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju prietrže pažeráka, odporúča sa:

 • včasné liečenie chorôb, ktoré prispievajú k rozvoju tejto patológie;
 • pravidelné preventívne prehliadky ohrozených osôb;
 • odmietnutie zlých návykov;
 • vyvážená strava;
 • posilnenie svalov prednej brušnej steny;
 • vyhýbanie sa nadmernej fyzickej námahe.

predpoveď

Pri včasnej diagnostike a správnej liečbe je prognóza života priaznivá. Po chirurgickej liečbe hernie pažeráka sú relapsy veľmi zriedkavé.

O posuvnej hiátovej prietrži

Posuvná kýla ezofágového otvoru bránice (axiálna) je výstupok pažeráka, v ktorom sa časť žalúdka pohybuje do dutiny hrudnej kosti. To pravidelne spôsobuje nepohodlie, grganie a regurgitáciu (spätný pohyb potravy zo žalúdka do pažeráka, nesprevádzané kŕčmi). Po ťažkom jedle sa častejšie objavujú nepríjemné pocity v žalúdku.

Príčiny choroby

Klzná hernia pažeráka sa vytvára pod vplyvom vrodených a získaných faktorov. Prvý zahŕňa abnormálne skrátený pažerák, keď sa určitá časť žalúdka nachádza v hrudnej kosti..

Získané príčiny kĺzavej prietrže sú:

 • atrofia pečene;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • oslabenie zvierača zvieraťa (súvisiace s vekom);
 • chronická zápcha;
 • nadváhou;
 • nadmerné zdvíhanie;
 • dysfunkcia pažeráka;
 • patológia žlčníka;
 • spálenie sliznice pažeráka chemickými látkami alebo horúcimi potravinami;

Príznaky a diagnostika patológie

Choroba môže byť úplne skrytá. Medzi nepriame príznaky patria:

 • bolesť v hrudnej kosti;
 • astmatické záchvaty;
 • pretrvávajúci kašeľ;
 • predĺžený pálenie záhy.

Prítomnosť problémov s klznou axiálnou prietržou je signalizovaná nepríjemným vydýchnutým zápachom, častým zhoršením tracheitídy, keď pankreatická šťava vstupuje do dýchacích ciest s drvením..

Laboratórnymi a inštrumentálnymi metódami sa diagnostikuje klzná hernia ezofágového otvoru bránice (HAP):

 • analýza výkalov okultnej krvi;
 • rádiografia orgánov pažeráka, žalúdka a hrudníka;
 • endoskopická biopsia;
 • gastrocardiomonitoring;
 • bioptický test.

Metódy liečby chorôb

Liečba pohybujúcich sa HPAP je zvyčajne konzervatívna. V počiatočnej fáze sa chirurgia používa zriedka. Ochorenie je klasifikované do 3 stupňov. Najprv - je predpísaná strava, okrem:

 • mastné (bravčové, koláče);
 • údené (ryby, klobásy);
 • vyprážané (zemiaky, mäso);
 • horúce (korenie, cibuľa a cesnak);
 • solené (kapusta, uhorky).

Liečba zahŕňa konzumáciu potravy v malých porciách až 6-krát denne. Na 1 príjem nie je možné konzumovať viac ako 200 gramov. Žalúdok, ktorý spracoval jedlo, potrebuje odpočinok, preto by sa malo vylúčiť občerstvenie. Prispievajú k tvorbe nadbytočného objemu žalúdočnej šťavy, čo vyvoláva pálenie záhy.

Fyzický stres je tiež nebezpečný, zvyšuje sa tlak v bruchu, čo vedie k zvýšeniu prietrže. Pri pálení záhy sa odporúča spať hlavou hore.

Medzi rizikové faktory patria:

 • slabosť väzov, ktoré posilňujú pažerák;
 • skoky v brušnom tlaku;
 • vytesnenie pažeráka so zníženou pohyblivosťou zažívacieho systému.

Liečba drogami eliminuje hlavné príznaky, vyžaduje si však integrovaný prístup, aby sa predišlo komplikáciám. Odborníci zvyčajne predpisujú:

 1. Almagel, Rennie, Maalox - antacidá, ktoré majú väzbový účinok na kyselinu chlorovodíkovú, ktorá je v žalúdočnej šťave a zabraňujú podráždeniu pažeráka.
 2. inhibítory Omeprazol, esomeprazol, pantoprazol znižujú produkciu kyseliny.
 3. Prokinetiká. Cisaprid, metoklopramid, domperidón zabraňujú prenikaniu žalúdočného obsahu do pažeráka..
 4. Blokátory histamínových receptorov. Ranitidín, famotidín a roxatidín znižujú sekréciu kyseliny chlorovodíkovej a jej vstup do žalúdka.

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • s neúčinnou konzervatívnou terapiou;
 • so zväčšenou prietržou;
 • s dyspláziou sliznice pažeráka;
 • v prítomnosti komplikácií HPOD;
 • s vysokým rizikom porušenia prietrže pažeráka.

Axiálna kýla pri otvorení pažeráka pomocou chirurgického zákroku sa lieči nasledujúcimi metódami:

 • laparoskopia;
 • Nissen fundoplication;
 • Tope plast.

Laparoskopia je najobľúbenejšou operáciou. Punkcie sa robia v oblasti rozvoja prietrže. Chirurg sleduje priebeh postupu pomocou video monitora. Obdobie zotavenia po zákroku je krátke a bezbolestné kvôli absencii veľkých zárezov.

Nissen fundoplication sa vykonáva otvorene alebo pomocou laparoskopického zariadenia. Cieľom je zastaviť rozvoj refluxu (abnormálny pohyb obsahu dutých orgánov). Rast hernie tiež končí.

Plastická chirurgia Tope je otvorený typ chirurgického zákroku. Pažerák je pozdĺžne rezaný a je vložená časť bránice. K zostrihu dochádza rýchlo, pretože tkanivá týchto orgánov sú identické..

Pri prvom stupni choroby prenikne do hrudnej kosti iba dolná časť pažeráka, preto nie je indikovaná chirurgická liečba..

Po dokončení operácie je potrebná strava na zníženie úrovne stresu v zažívacom trakte. Pacient by sa mal vzdať používania produktov, ktoré vyvolávajú zápchu a tvorbu plynov. Vylúčené zo stravy:

 • vyprážané, údené, mastné;
 • strukoviny;
 • citrusov;
 • orechy, vajcia, sušené slivky.

Liečba klznej kýly receptami tradičných liečiteľov nie je schopná dosiahnuť požadovaný výsledok. V mnohých prípadoch sú potrebné lieky alebo chirurgický zákrok. Prietrž sa nedá odstrániť odvarmi a infúziami bylín, ale bolesť sa dá zmierniť.

HPOD postihuje až 6% dospelej populácie. Ak sa ochorenie začne, bude to viesť k rozvoju nebezpečných komplikácií (vredy, krvácanie). Pravidelné krvácanie môže vyvolať výskyt anémie (anémie). Liečbu ochorenia by mal vykonávať iba špecialista.

Ezofágová prietrž. Príznaky, príčiny, diagnostika a liečba. Typy: bránica, pohyb, osová, putovanie. Plastická operácia pažeráka.

Často kladené otázky

Ezofágová hernia je stav, pri ktorom sa niektoré vnútorné orgány z brušnej dutiny do hrudnej dutiny premiestnia cez rozšírený ezofágový otvor bránice. Toto je spodná časť pažeráka, žalúdok a niekedy aj slučky tenkého čreva.

Ezofágová prietrž podľa lekárskej terminológie sa nazýva hiátová prietrž alebo hiátová prietrž.

Hernia pažeráka je pomerne časté ochorenie: v Rusku trpí touto chorobou asi 22% dospelej populácie..

Navyše sa najčastejšie vyskytuje u pacientov s gastrointestinálnymi chorobami: s peptickým vredom trpí týmto ochorením 32,5 - 67,8% pacientov, chronická gastroduodenitída - 15,8%, chronická pankreatitída - 4,5 - 53,8%.

Je pozoruhodné, že s vekom sa tendencia tvoriť kýlu pažeráka zvyšuje: vyskytuje sa takmer u 50% ľudí nad 60 rokov..

Zaujímavý fakt

U polovice pacientov sa prietrž pažeráka nijakým spôsobom neprejavuje alebo choroba pokračuje s malými príznakmi. Ihneď po vykonaní úradnej diagnózy má pacient veľké množstvo sťažností, z čoho vyplýva, že jeho stav je bolestivý a neznesiteľný. Do istej miery je teda hernia pažeráka spôsobená psychosomatickými chorobami (ochorenia spôsobené psychologickými faktormi)..

Anatómia pažeráka a bránice

pažerák
Jedná sa o dutú svalovú trubicu, ktorá spája hltan s žalúdkom. V priemere je jeho dĺžka od 23,5 cm (pre ženy) do 25 cm (pre mužov).

Funkcia - Propagácia prehĺtaného zhluku jedla z hrdla do žalúdka.

Anatomická štruktúra

Pažerák má dva zvierače:

 • zvršok sa nachádza na hranici hltanu a pažeráka
 • dolná časť (kardia) je na križovatke pažeráka do žalúdka
Zohrávajú úlohu ventilov, vďaka ktorým sa jedlo pohybuje iba jedným smerom - z ústnej dutiny do žalúdka. A tiež zabrániť obsahu žalúdka dostať sa späť do pažeráka, hltanu a ústnej dutiny.
Anatomickú polohu pažeráka zaisťuje niekoľko štruktúr:
 • Membránový ezofageálny väz (Morozov-Savvinov ligament), ktorý fixuje dolný pažerák a zabraňuje úniku hornej časti žalúdka do dutiny hrudníka v čase prehĺtania, zvracania a kašľa..
 • Bertelliho-Lymerova membrána svalovej šľachy, ako aj svaly Yavar a Rouge, ktoré fixujú spodnú časť pažeráka a trochu ho vytiahnu..
 • Tukové tkanivo umiestnené pod bránicou.
 • Normálna anatomická poloha brušných orgánov.
Pažerák vstupuje do brušnej dutiny otvorom v bránici a potom vstupuje do žalúdka.

membrána
Jedná sa o prepážku šliach a svalov, ktoré oddeľujú brušnú a hrudnú dutinu. Obvykle je jeho hranica na úrovni dolných rebier.

Hlavnou funkciou bránice je dýchanie.

Funguje to ako piest:

 • pri vdychovaní vťahuje vzduch do pľúc (zatiaľ čo sa zvyšuje intraperitoneálny tlak a klesá intratorakálny tlak)
 • keď výdych tlačí vzduch (intratorakálny tlak stúpa a intraperitoneálny pokles)
Anatomická štruktúra
V bránici sa rozlišujú tri časti: bedrovej, kostnej a hrudnej kosti.

Svaly, ktoré ich tvoria, pochádzajú z kruhu z vnútorného povrchu dolných rebier, spodnej tretiny hrudnej kosti a bedrových stavcov. Potom idú do stredu a hore a vytvárajú dve hrče, ktoré sú nasmerované nahor kvôli skutočnosti, že tlak v brušnej dutine je o niečo vyšší..

V strede prechádzajú svalové vlákna do zväzkov šľachy - centra šľachy.

Svaly a šľachy bránice tvoria niekoľko dier, cez ktoré dolná vena cava, aorta, pažerák a nervy prechádzajú z hrudnej dutiny do brušnej dutiny..

V tomto prípade svalové vlákna v bedrovej oblasti vytvárajú určitý druh zvierača (chlopne), ktorý zabraňuje prenikaniu obsahu žalúdka späť do pažeráka. Tu prechádza vagový nerv, ktorý inervuje orgány hrudníka a brušnej dutiny: pľúca, pažerák, srdce, žalúdok, črevá.

Svaly bedrovej bránice tiež tvoria otvor pre aortu, ktorý je bližšie k bedrovým stavcom..

Mechanizmy na zabránenie vstupu potravy do pažeráka zo žalúdka

Normálne, aj keď osoba stojí na hlave, jedlo z žalúdka nevstúpi do pažeráka, pretože:

 • Dno žalúdka (horná tretina) sa nachádza nad styčným bodom s pažerákom, ktorý prúdi do žalúdka pod ostrým uhlom (jeho uhol). Preto, keď je žalúdok plný potravy, potom tlak v ňom stúpa. Výsledkom je, že spodná časť žalúdka, ako to bolo, stláča miesto, kde sú spojené žalúdok a pažerák (srdcová časť), čím sa blokuje.
 • V oblasti, kde pažerák vstupuje do žalúdka, existujú záhyby žalúdka (Gubarevova chlopňa), ktoré rovnako ako dvere v jednom smere bránia vstupu agresívneho žalúdočného obsahu do pažeráka..
 • V dolnej tretine pažeráka sa zvyšuje tlak, ktorý bráni tomu, aby sa obsah žalúdka dostal do pažeráka..
 • Dolný zvierač pažeráka (kardia) bráni potrave vstúpiť do pažeráka zo žalúdka.
 • Membránový sval obklopujúci pažerák vytvára ventil, ktorým sa obsah žalúdka nedostáva do pažeráka..
Každý z týchto bodov má nejednoznačnú úlohu a za určitých podmienok sa môže stať vedúcou..

príčiny

Kýla je najčastejšie podporovaná niekoľkými faktormi:

  Oslabenie muskulo-väzivového aparátu pažeráka a bránice: membrána Morozov-Savvin a Bertelli-Lymerova svalová šľacha. S vekom často strácajú svoju pružnosť a už sa nedokážu vyrovnať s úlohou, ktorá im bola pridelená. To vedie k narušeniu dolnej časti pažeráka (zvierača).

Okrem toho sa vo svaloch vyskytujú zmeny súvisiace s vekom, ktoré tvoria ezofágové otvorenie bránice. Výsledkom je, že sa uvoľňujú, čo vedie k rozšíreniu samotnej diery ak vytvoreniu herniálnych brán.

S vekom často dochádza k resorpcii (resorpcii) tukového tkaniva pod bránicou..

Tieto dôvody vysvetľujú časté vytváranie hiátovej prietrže u ľudí starších ako 60 rokov.

V niektorých prípadoch však tieto rovnaké body môžu viesť k vytvoreniu prietrže u mladých ľudí. Napríklad v nízko vyškolených.
Genetická predispozícia k vytvoreniu kýly pažeráka: vrodená slabosť spojivového tkaniva (Marfanov syndróm, ploché nohy a ďalšie.). Preto sa prietrž pažeráka často kombinuje s femorálnou alebo ingvinálnou prietržou.

Patrí sem aj astenická postava (dlhé končatiny, tenká kosť, slabo vyvinuté svaly), ktorá je tiež zdedená.
Systematické alebo náhle zvýšenie tlaku v brušnej dutine vedie k expanzii ezofágového otvoru bránice. Výsledkom je, že niektoré vnútorné orgány alebo ich časti vstupujú do hrude.

Najčastejšie príčiny zvýšeného intraperitoneálneho tlaku:

 • silné nadúvanie (plynatosť)
 • tehotenstvo (zvlášť opakované) alebo ťažké narodenie
 • nahromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutine (ascites), ku ktorej dochádza pri cirhóze, zlyhaní srdca alebo zhubných novotvaroch
 • dlhotrvajúci a pretrvávajúci kašeľ pri ochoreniach dýchacích ciest (napríklad pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc sa pri 50% prípadov vytvorí prietrž)
 • nadmerná fyzická námaha (vzpieranie na váhe) alebo ťažká fyzická práca, najmä pri slabosti muskulo-väzivového aparátu pažeráka a bránice
 • nezvratné zvracanie
 • silná obezita
 • chronická zápcha
 • časté prejedanie

 • Nadmerné vytiahnutie pažeráka, ku ktorému dochádza z dvoch dôvodov:
  • Porušenie motorickej funkcie pažeráka: zosilnené pozdĺžne kontrakcie (zníženie dĺžky). V dôsledku toho sa pohyb hrudky potravy pažerákom preruší, ak v nej nie sú žiadne organické zmeny..

   Vedú k tomu niektoré choroby gastrointestinálneho traktu: peptický vred žalúdka a dvanástnika, chronická pankreatitída alebo cholecystitída a ďalšie. S týmito ochoreniami sa zvyšuje motorická aktivita žalúdka a zvyšuje sa aj tlak v ňom. Čo vedie k výskytu gastroezofágového refluxu (reflux agresívneho žalúdočného obsahu do pažeráka).

   Napríklad sú opísané triády:

   • Casten, ktorý sa vyznačuje kombináciou dvanástnikového vredu, chronickej cholecystitídy, ako aj prietrže pažeráka.
   • Miesto, ktoré zahŕňa chronickú cholecystitídu, herniu pažeráka a divertikulózu čreva (tvorba výčnelkov v stene čreva s veľkosťou jedného alebo dvoch centimetrov)..
  • Skrátenie pažeráka v dôsledku jazvových zmien, ktoré ho nadmerne vtiahnu do hrudnej dutiny.

   Jazvy sa často vytvárajú po chemickom alebo tepelnom popálení na pozadí peptického vredu pažeráka (vred vyplývajúci z agresívnych účinkov žalúdočnej šťavy) a niektorých ďalších chorôb..

   Ako vidíte, choroby gastrointestinálneho traktu často vedú k vytvoreniu kýly pažeráka. Navyše existuje vzorec: čím dlhšie choroba trvá, tým väčšia je pravdepodobnosť vzniku prietrže.

 • Zranenia niekedy spôsobujú vznik prietrže pažeráka:
  • otvorené poškodenie bránice - keď ju poškodená rana (nôž, strela, ostrenie) poškodí, preniká cez hrudník alebo brušnú dutinu
  • Uzavreté poranenia bránice sa vyskytujú pri tupých poraneniach brucha (pomliaždenie brušnej steny s poškodením vnútorných orgánov alebo bez nich), ako aj s náhlym zvýšením intraperitoneálneho tlaku..

 • Vrodená malformácia: krátky pažerák alebo „žalúdok na hrudníku“. Pri tejto patológii sa žalúdok alebo iba jeho horná časť nachádza v hrudnej dutine a pažerák vstupuje vysoko nad bránicu. Do tejto patológie sú zapojení detskí chirurgovia..

  Okrem všetkých týchto dôvodov je tiež potrebné zohľadniť skutočnosť, že tón dolného zvierača pažeráka znižuje kofeín, nikotín, niektoré hormóny a lieky..

  Posuvná hernia pažeráka

  Tvorí sa najčastejšie a tvorí asi 90% všetkých hernií pažeráka. Nazývajú sa tiež axiálne, axiálne alebo putovanie. Pretože s týmito kýlami spravidla dolný zvierač pažeráka (kardia), časť spodnej časti žalúdka (horná tretina) a brušná časť pažeráka voľne prenikajú do hrudnej dutiny. Potom sa vrátia späť do svojej anatomickej polohy - do brušnej dutiny. Toto sa zvyčajne stáva, keď pacient zmení polohu svojho tela z horizontálnej na vertikálnu.

  V niektorých prípadoch však tieto hernie nie sú schopné samoobsluhy pri zmene polohy tela, to znamená, že sú pevné. Zvyčajne sa jedná o veľké prietrže, ktoré zostávajú v hrudnej dutine v dôsledku tvorby adhézií v herniálnom vaku, ako aj v dôsledku sania hrudníka..

  Posuvné kýly sú okrem toho fixované skráteným pažerákom (v dôsledku popálenín, zjazvenia)..

  Perioezofágová alebo trvalá (pevná) prietrž

  Pre ňu je charakteristické, že kardia a dolný pažerák nezmenia svoje postavenie. A spodok (horná tretina) a väčšie zakrivenie žalúdka prechádzajú do hrudnej dutiny cez zväčšený ezofágový otvor bránice, ktorý sa nachádza v nej vedľa hrudného pažeráka (paraezofágu).

  Takáto prietrž je často narušená, prejavujúca sa silnou bolesťou, ako aj príznakmi narušeného pohybu potravín pažerákom a žalúdkom (nevoľnosť, zvracanie a iné)..

  Zmiešaná prietrž

  Pri zmiešaných prietržoch existuje kombinácia mechanizmu tvorby klzných a pevných prietrží.

  Tri stupne pažerovej hernie sa vyznačujú objemom prieniku vnútorných orgánov z brušnej dutiny do hrudnej dutiny:

  I titul
  II
  III. Stupeň
  Do dolnej časti hrudníka preniká iba dolný pažerák, zatiaľ čo kardia zostáva na úrovni bránice. A žalúdok iba stúpa a prilieha tesne k bránici.V hrudnej dutine je dolný pažerák a na úrovni bránice - kardia a časť žalúdka.

  Kardia, telo alebo spodná časť žalúdka preniká spolu s dolným pažerákom do hrudnej dutiny. A niekedy dokonca aj posledná časť žalúdka (antrum) alebo slučka tenkého čreva.

  Preto podľa orgánu, ktorý vstupuje do herniálneho vaku, sa prietrže pažeráka môže rozdeliť takto:

  pohyblivýpažeráka
  • pažerák (iba pažerák je v hrudnej dutine)
  • kardiofundálny (kardia a spodok žalúdka prenikajú do hrudnej dutiny)
  • žalúdočné (celý alebo časť žalúdka je v hrudnej dutine)
  • pozadie (spodok žalúdka preniká do hrudnej dutiny)
  • antral (posledná časť žalúdka je v hrudnej dutine)

  príznaky

  Kýla pri otvorení pažeráka malej veľkosti sa spravidla vôbec neprejavuje, takže sa pacient cíti dobre.

  V iných prípadoch však prejavy choroby závisia od veľkosti prietrže, orgánu, ktorý je v herniálnom vaku, prítomnosti sprievodných chorôb a tiež od komplikácií, ktoré sa vyvinuli..

  pálenie záhy

  Najbežnejší príznak. Intenzita pálenia záhy sa líši: môže byť nevyjadrená a nesmie spôsobiť pacientovi úzkosť alebo byť bolestivá (niekedy až do zdravotného postihnutia)..

  Vyskytuje sa po jedle v noci, keď je pacient vo vodorovnej polohe a telo je naklonené dopredu.

  Príčinou pálenia záhy je požitie kyslého obsahu žalúdka do pažeráka (gastroezofágový reflux). Stáva sa to kvôli nedostatočnosti dolného zvierača bránice, ako aj narušeniu pohybového aparátu pažeráka a bránice..

  Vyskytuje sa takmer u polovice pacientov za rovnakých podmienok ako pálenie záhy. Môže to byť horenie, šitie a rezanie. Pacienti sa najčastejšie sťažujú, že to bolí za hrudnou kosťou (v dolnej tretine), menej často pri hypochondriách. Niekedy môže byť bolesť lokalizovaná v epigastrii (horné brucho)..

  Dôvodom je stagnácia potravy v žalúdku, ako aj jej reflux zo žalúdka do pažeráka a podráždenie sliznice..

  Okrem toho má asi 25% pacientov príznaky charakteristické pre koronárne srdcové ochorenie alebo dokonca infarkt myokardu.

  Pacienti sa sťažujú na bolesť v oblasti srdca, ktorá môže byť podaná pod ľavou lopatkou, v ľavej polovici krku a ucha a tiež v ľavom ramene. Tieto bolesti rýchlo zmiznú po resorpcii pod jazykom nitroglycerínu.

  V štúdiách srdcových chorôb však nie sú pozorované žiadne zmeny (elektrokardiogram, Holterov monitor alebo iné). A nezabudnite, že existujú kategórie pacientov (najmä u starších pacientov), ​​u ktorých je srdcová patológia kombinovaná s hiátovou prietržou.

  Často sú títo pacienti dlhodobo a neúspešne liečení kardiológom. Preto je dôležitá včasná a komplexná diagnostika.

  Dôvodom je podráždenie vetiev nervu vagus, ktoré spolu s pažerákom prechádza otvorom v bránici..

  Okrem týchto bolestí môžu byť pacienti vyrušovaní ďalšími príznakmi spojenými s komplikáciami:

  • Stlačenie herniálneho vaku v herniálnej bráne. Vyznačuje sa výskytom neustálej tupej (trochu menej mravčej) bolesti za hrudnou kosťou alebo v epigastrickej oblasti (horné brucho), ktorá sa podáva medzi lopatkami..
  • Poranenie prietrže. Zrazu je silná bolesť v hornej časti brucha, ako aj v zodpovedajúcej polovici hrudníka (na strane porušenia)..
  • Solárium (zápal solárneho plexu). Pacienti sa sťažujú na pretrvávajúcu bolesť v epigastrickej oblasti, ktorá sa zhoršuje tlakom na hornú tretinu brucha (projekcia solárneho plexu). Bolesť nezávisí od príjmu potravy (výnimkou je prejedanie sa) a oslabuje, keď je telo naklonené dopredu alebo v polohe kolenného lakťa..
  • Perivisceritída (zápal tkanív, ktoré obklopujú brušné orgány, čo vedie k tvorbe adhézií). Pri tomto ochorení sú bolestivé bolesti v xiphoidnom procese (dolná tretina hrudnej kosti), bolesť prednej brušnej steny po klepnutí na ňu (pozitívny Mendelov príznak) a nízka horúčka (37,0 - 37,5 o С).

  Ťažkosti pri prechode potravou pozdĺž pažeráka (dysfágia)

  Vyskytuje sa v 40% prípadov, aj keď je jedlo tekuté alebo polotekuté. Zároveň si pacienti sťažujú na pocit „potravinového džemu“, ktorý je často bolestivý.

  Je pozoruhodné, že na začiatku tuhé jedlo prechádza o niečo ľahšie. V medicíne sa to nazýva paradoxná dysfágia. Potom, s rozvojom komplikácií (porušenie prietrže, objavenie sa peptického vredu atď.), Je tiež obtiažny priechod tuhého jedla. V tomto prípade je možné úľavu dosiahnuť prívodom tekutiny..

  Najčastejšie sa tento príznak pozoruje pri konzumácii teplého alebo studeného jedla, ako aj pri rýchlej absorpcii jedla.

  príčiny:

  • porušenie normálneho anatomického umiestnenia žalúdka alebo pažeráka
  • kŕče zápalu sliznice dolnej tretiny pažeráka

  Grganie

  Objavuje sa v 32 - 72% prípadov: k belgovaniu dochádza vzduchom (častejšie) alebo s obsahom žalúdka (regurgitácia)..

  Okrem toho grganie vzduchom predchádza pocit plnosti v epigastrickej oblasti (horná tretina brucha). Po zúžení sa stav pacientov zlepší, takže ho často sami vyprovokujú.

  A nevoľnosti predchádza pľuvanie, objavuje sa po jedle alebo vo vodorovnej polohe.

  príčiny:

  • Slabosť väzivového aparátu pažeráka a bránice, ako aj pokles tónu dolného zvierača pažeráka. Výsledkom je, že vzduch je pri jedle prehltnutý.
  • Spätný tok jedla zo žalúdka do pažeráka. V tomto prípade dochádza ku zvíjaniu s obsahom žalúdka.

  Zachrípnutie a bolesť jazyka (glossalgia)

  čkanie

  Vyskytuje sa u 3,4% pacientov. Navyše je tvrdohlavá: pretrváva niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov.

  Najčastejšou príčinou je podráždenie vetiev nervu vagus. V dôsledku toho dochádza ku konvulzívnym membránovým kontrakciám..

  Okrem toho existujú ďalšie príznaky: kašeľ, astmatické záchvaty (až do rozvoja bronchiálnej astmy), poruchy srdcového rytmu. Všetky vznikajú podráždením vetiev nervu vagus..

  Avšak u toho istého pacienta nie sú pozorované všetky príznaky. Všetko záleží na type kýly.

  Posuvná prietrž

  Príznaky sa objavia iba vtedy, keď je žalúdočný obsah vrhnutý do pažeráka (gastroezofágový reflux)..

  Pacienti sa spočiatku sťažujú na bolesť, pálenie záhy, grganie, regurgitáciu. K úľave dochádza po užití antacíd (liekov, ktoré znižujú kyslosť žalúdka). Ďalej sa spája obtiažnosť prechodu jedla pozdĺž pažeráka.

  Perioezofageálna prietrž

  V podstate všetky jeho prejavy sú spôsobené stagnáciou potravy v žalúdku, ktorý je čiastočne umiestnený v hrudnej dutine. Preto sa pacienti sťažujú na stlačenie bolesti za hrudnou kosťou, horšie po jedle.

  Na začiatku choroby sa pacienti obmedzujú na stravovanie a ako to progreduje, úplne ju opustia. Výsledkom je, že rýchlo schudnú..

  Pálenie záhy a ťažkosti s pohybom potravy pažerákom sa objavujú, keď sa kombinujú paranofágová a kĺzavá hernia.

  Najčastejšie je zhoršená hernia pažeráka.

  Zúžená ezofageálna prietrž

  Ak pacientovi nepomôžete, choroba postupuje: poškodený orgán sa rýchlo roztiahne a niekedy dokonca praskne. V tomto prípade sa voľná tekutina hromadí v hrudnej dutine (presnejšie v pleurálnej dutine) a zápal obklopujúci hrudné orgány (mediastinitída) sa zapáli..

  To všetko je sprevádzané zhoršením celkového stavu pacienta, objavením sa príznakov intoxikácie a sepsou: bledosť kože, studený pot, zvýšená srdcová frekvencia, zvýšená teplota tela, dýchavičnosť.

  diagnostika

  Prieskum pacientov

  Inštrumentálna diagnostika ezofageálnej prietrže

  Používa sa niekoľko metód: fibrogastroduodenoskopia (FGDS), RTG vyšetrenie, pH - metrika pažeráka a žalúdka..

  Ako sa pripraviť na inštrumentálny výskum?

  Všetky sú vykonávané na lačný žalúdok. Preto prestaňte jesť 10-12 hodín pred štúdiou a tekutiny 3-4 hodiny.

  Pretože niektoré lieky môžu ovplyvniť výsledky vyšetrenia, odporúča sa prestať užívať lieky, ktoré znižujú kyslosť za 12 hodín, a inhibítory protónovej pumpy - 72 hodín pred ňou..

  Okrem toho niekoľko hodín pred tým, ako je zakázané fajčiť a žuť žuvačku.

  Zoberme si všetko podrobnejšie...
  Fibrogastroduodenoskopia (FGDS)

  Toto je štúdia pažeráka, žalúdka a dvanástnika pomocou fibrogastroskopu. Jedná sa o flexibilnú trubicu s optickým systémom, ktorú lekár vkladá do pažeráka a žalúdka ústnou dutinou..

  Prečo je pridelený?

  Procedúra je indikovaná pre všetkých pacientov, ktorí trpia akýmkoľvek ochorením gastrointestinálneho traktu. Alebo ak prieskum odhalil, že pacient má aspoň jeden symptóm, ktorý nepriamo naznačuje prítomnosť kýly pažeráka.

  metodológie

  Najprv sa na zníženie nepohodlia vykonáva lokálna anestézia (anestézia): hltan sa lieči lidokaínom, ktorý je vo forme spreja..

  Pacientovi sa potom ponúkne, aby si zovrel špeciálny náustok, cez ktorý sa trubica vloží do ústnej dutiny. Potom požiadajú pacienta, aby ležal na jeho ľavej strane.

  Ďalej je do ústnej dutiny vložený gastroskop a pacient je požiadaný, aby vzal dúšok, počas ktorého vezme zariadenie do pažeráka a odtiaľ do žalúdka a dvanástnika..

  Aby sa znížilo nepohodlie a nutkanie zvracať, odporúča sa, aby pacient počas procedúry zhlboka a pokojne dýchal..

  Procedúra trvá asi 5 - 10 minút, a ak je potrebné vykonať diagnostické alebo terapeutické postupy, potom - až 20 - 30 minút.

  Po štúdii sa neodporúča jesť a piť nápoje po dobu asi 30 minút, a ak boli vykonané manipulácie, mali by ste sa zdržať konzumácie teplých jedál a nápojov počas 24 hodín..

  Znaky, ktoré nepriamo naznačujú prítomnosť prietrže pažeráka, ktorú je možné zistiť na FGDS:

  • znížená vzdialenosť od predných rezákov k dolnému zvieraču pažeráka
  • skrátenie dĺžky brušného pažeráka
  • prítomnosť prietrže
  • slabosť dolného zvierača pažeráka alebo neúplné uzavretie
  • reflux žalúdočného obsahu do pažeráka
  • hladkosť jeho uhla (uhol medzi pažerákom a vnútornou stranou žalúdka)
  • sploštenie záhybov Gubarevovej chlopne, ktoré sú v žalúdku v oblasti pažeráka
  • náhrada buniek sliznice dolnej tretiny pažeráka bunkami, ktoré sú charakteristické pre črevnú sliznicu (Barrettov pažerák)
  Bez ohľadu na to, aké zmeny sa zistia na FGDS, je však diagnóza potvrdená röntgenovým žiarením.

  Röntgenové vyšetrenie

  Vykonáva sa u všetkých pacientov s podozrením na hiátovú prietrž. Umožňuje vám vyhodnotiť stav horného gastrointestinálneho traktu: pažerák, žalúdok a dvanástnik.

  Prečo je pridelený?

  Na detekciu hernií pažeráka, vredov, zúžení, refluxnej ezofagitídy (zápal pažeráka spôsobený refluxom) a jeho závažnosti, nedostatočnosti dolného zvierača pažeráka..

  metodológie

  Najskôr sa pacient položí a pripevní na trochoskop (špeciálny výskumný stôl) v polohe na chrbte, potom sa stôl presunie do vertikálnej polohy. Potom vykonajte röntgenové vyšetrenie hrudnej dutiny, aby ste zistili, kde je žalúdok.

  Potom je pacient ponúknutý na pitie suspenzie bária a premiestnený do polohy Trendelenburg: na chrbte so zdvihnutým koncom stola v uhle 40 °. Ďalej lekár na obrazovke monitoruje pohyb suspenzie bária a robí sériu záberov.

  Ak je to potrebné, v priebehu štúdie sa vykonávajú techniky, ktoré prispievajú k zvýšenému tlaku v brušnej dutine. Napríklad masírujte prednú brušnú stenu.

  Známky označujúce prítomnosť prietrže pažeráka:

  • orgán alebo časť orgánu, ktorý vstúpil do hrudnej dutiny
  • slabosť dolného zvierača pažeráka alebo neúplné uzavretie
  • neprítomnosť alebo plynulosť jeho uhla
  • zvýšená pohyblivosť dolnej tretiny pažeráka
  • spätný pohyb pažeráka smerom k hltanu („hltanový tanec“)
  • opuch kardie a hornej tretiny žalúdka
  Táto štúdia však nie je poučná, ak existuje pevná (periezofageálna) hernia. V tomto prípade je potrebné vykonať mety-metry.

  Denné pH metry (stanovenie kyslosti) pažeráka a žalúdka

  Je predpísané stanoviť frekvenciu, ako aj znaky refluxu žalúdočného obsahu do pažeráka. Ďalej sa skúma žalúdočná šťava, ktorá umožňuje určiť žalúdočnú kyslotvornú funkciu. Čo je dôležité pre ďalšiu liečbu vredov alebo gastritídy (ak existujú).

  Štúdia sa vykonáva pomocou špeciálneho vybavenia, ktoré zahŕňa:

  • prenosný počítač
  • záznamová jednotka
  • softvér
  • transnazálna sonda nesúca niekoľko meracích elektród, ktoré zaznamenávajú zmeny v kyslosti
  Metóda je dobrá, pretože umožňuje pacientovi počas štúdie brať jedlo a lieky, spať atď. Lekár dostáva spoľahlivé údaje o tom, ako sa mení kyslosť v závislosti od rôznych faktorov.

  metodológie

  Pacientovi je podaná sonda cez nos a je tiež nainštalovaná kožná elektróda. Ďalej je elektróda a sonda upevnená. Potom sú pripojené k záznamovej jednotke, ktorú pacient nosí počas celej štúdie na opasku (24 hodín, v prípade potreby aj viac).

  Počas štúdie sú povolené tri jedlá. Vylúčené sú sýtené nápoje a alkohol, ako aj výrobky, ktoré môžu znižovať kyslosť žalúdka (džúsy, čaj, čierna káva a iné). Okrem toho si pacient vedie denník, v ktorom zaznamenáva všetky dočasné udalosti a ich trvanie, ako aj svoje pocity.

  Jednotka zaregistruje všetky namerané údaje, ktoré potom špeciálny program spracuje v počítači.

  Vzhľadom na to, že hiátová hernia sa často kombinuje s ochorením žlčníka, vykonáva sa ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov..

  liečba

  Konzervatívne zaobchádzanie

  Ukazuje sa, keď príznaky choroby nie sú vyjadrené a prietrž pažeráka je malý. Liečba v 99% prípadov zodpovedá liečbe, ktoré sa vykonáva gastroezofágovým refluxom. Neoddeliteľnou súčasťou tejto liečby je okrem toho korekcia stravovania a životného štýlu..

  Bohužiaľ však niekedy nie je možné urobiť bez chirurgického zákroku..

  chirurgia

  Vykonané, ak na to existujú dôkazy:

  • závažná ezofagitída, ktorá nie je prístupná liekovej liečbe
  • hernia pažeráka veľkej veľkosti, najmä ak je sprevádzaná ťažkosťami pri prenášaní jedla a / alebo hádzaní jedla zo žalúdka do pažeráka
  • hiátová prietrž s vysokou pravdepodobnosťou porušenia alebo už spôsobujúca komplikácie (anémia, zúženie pažeráka atď.)
  • anatomické zlyhanie dolného zvierača bránice
  • periezofageálna kýla
  • Barrettov pažerák
  Operácia sa nevykonáva počas tehotenstva so závažným priebehom sprievodných ochorení (srdcové a krvné cievy, diabetes mellitus, tromboflebitída, malígny nádor a iné).

  Ciele operácie:

  • obnova normálnych anatomických štruktúr pažeráka a žalúdka, ako aj ich vzájomný vzťah
  • vytvorenie antirefluxného mechanizmu, ktorý zabraňuje vrhnutiu žalúdočného obsahu do pažeráka
  Plastická operácia pažeráka

  Existuje ich niekoľko druhov, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody. Pretože sa vykonáva rôznymi metódami, ako aj prístupmi do herniálneho vaku: metóda otvorená alebo pomocou laparoskopu.

  Nissen fundoplication

  Najbežnejšia operácia. Uskutočňuje sa otvoreným spôsobom (prístup cez rez na hrudi alebo prednú brušnú stenu) a využíva laparoskopické techniky..

  Podstata operácie

  Omotanie hornej tretiny žalúdka okolo pažeráka (vytvorenie manžety), ktoré zabraňuje vrhaniu žalúdočného obsahu do pažeráka. Potom je horná časť žalúdka spustená do brušnej dutiny a nohy bránice sú zošité. V dôsledku toho sa zmenšuje priemer membránového otvoru pažeráka.

  Operácia Nissen sa nevykonáva u pacientov s dysfágiou a ťažkou ezofagitídou (zápal pažeráka), so zníženou pohyblivosťou (pohybom) pažeráka alebo so zúžením.

  nevýhody

  • Pri dlhotrvajúcich chorobách je často pažerák skrátený, takže ho nie je možné spustiť do brušnej dutiny. V tomto prípade je časť žalúdka ponechaná v hrudnej dutine, čo vedie k recidíve (návratu) choroby.
  • Vytvorenú manžetu nie je možné opraviť, čo vedie k jej pošmyknutiu a relapsu.
  výhody

  Schopnosť vykonať operáciu pomocou laparoskopickej techniky. To znamená s minimálnymi zraneniami, ktoré umožňujú skrátiť čas strávený pacientom v nemocnici, ako aj rýchlejšie obnoviť normálny život. Okrem toho použitie tejto techniky významne znižuje riziko pooperačných komplikácií..

  Operácia Belsi

  Používa sa, keď je vyjadrená hiátová prietrž veľkých rozmerov a refluxná ezofagitída. Vykonané rezom v šiestom medzikontálnom priestore naľavo od hrudnej kosti (hrudný prístup).

  Podstata operácie

  Upevnenie (fixácia) dolného pažeráka a zvierača pažeráka k bránici, ako aj lemovanie spodnej časti žalúdka k prednej stene pažeráka..

  nevýhody

  Prístup na hrudník je u pacientov prísnejšie tolerovaný a bolesť je výraznejšia.

  výhody

  Je možné eliminovať sprievodnú patológiu v hrudnej dutine.

  Gastrocardiopexy

  Uskutočňuje sa rezom pozdĺž stredovej línie brucha nad pupkom (laparotómia)..

  Spodná línia je lemovanie hornej tretiny žalúdka a pažeráka na rôzne subfrenické štruktúry: okrúhly väz pečene, väčší omentum atď..

  Najčastejšie používané Hill gastrocardiopexy: horná tretina žalúdka a pažeráka je pevne pripevnená k preaortálnej fascii a strednému väzivu bránice.

  výhody

  • Je možné eliminovať sprievodnú patológiu v brušnej dutine (ochorenie žlčníka, vredy žalúdka alebo vredy dvanástnika atď.).
  • Dobré výsledky operácie a niekoľko komplikácií.
  nevýhody

  Počas operácie je pre chirurga dosť ťažké nájsť stredný oblúkový väz a preaortickú fasciu..

  Allison Technika

  Spodná línia je zošívacia prietržová brána: nohy bránice. Prístup je uskutočňovaný rezom v siedmom alebo ôsmom medzikontálnom priestore.

  nevýhody

  Vysoká miera recidívy (do 10%). Okrem toho neodstraňuje gastroezofágový reflux. Preto sa ako samostatná metóda nepoužíva teraz, ale ide o kombináciu s inými chirurgickými metódami na liečbu hernie pažeráka..

  Odpovede na často kladené otázky

  Aká strava by sa mala dodržiavať pri kýle pažeráka?

  Hlavným cieľom stravy pri prietrži hernie pažeráka je bránenie páleniu záhy. Odporúčania výživy:

  • Je lepšie jesť často počas dňa, v malých porciách..
  • Vyvarujte sa potravín, ktoré spôsobujú pálenie záhy, ako je čokoláda, cibuľa, korenené jedlá, citrusové plody a potraviny na báze paradajok..
  • Vyhnite sa alkoholu.
  • Posledné jedlo by malo byť najneskôr 2-3 hodiny pred spaním.
  • Udržiavajte zdravú váhu. Ak trpíte nadváhou alebo obezitou, musíte schudnúť..
  • Prestať fajčiť.
  • Zdvihnite prednú časť postele tak, aby bola 15 cm nad chodidlom.

  Aké môžu byť následky prietrže pažeráka?

  Možné komplikácie hiátovej prietrže:

  • Gastritída, žalúdočné vredy.
  • Skryté krvácanie. V dôsledku neustáleho úbytku krvi sa vyvíja anémia, ktorá sa prejavuje bledou slabosťou.
  • Inaginácia pažeráka je stav, pri ktorom je orgán zabalený do seba. Niekedy je dolná časť pažeráka zavedená do herniálneho vaku.
  • Skrátenie pažeráka.
  • Pruh.

  Čo je hiátová kýla pažeráka?

  „Hiátová prietrž“ je synonymum pre výraz „hiátová prietrž, pažerá prietrž“. Tieto vety znamenajú to isté..

  Čo sa nedá urobiť s kýlou pažeráka?

  • prejedať;
  • zabrániť zápche - musíte zaistiť, aby sa vaše črevá pravidelne vyprázdňovali;
  • nosiť tesný pás;
  • Nakloňte sa ostro dopredu, najmä po jedle;
  • zdvíhať závažia;
  • jesť pred spaním.

  Čo robiť, ak sa počas tehotenstva zistí hernia pažeráka?

  Príznaky hiátovej hernie počas tehotenstva sú rovnaké ako u gravidných žien.

  Chirurgia počas tehotenstva je kontraindikovaná, preto sa používa konzervatívna liečba. Lekár predpisuje diétu, dáva odporúčania týkajúce sa výživy. Z liekov predpísaných antacidá (lieky, ktoré znižujú kyslosť v žalúdku, napríklad Maalox), obálky a adstringenty (odvar ľubovníka bodkovaného, ​​harmančeka, jelša), niekedy antispasmodiká.

  Axiálne kýly sú zvyčajne počas tehotenstva menej nebezpečné. Parazezofág často porušený. Počas pôrodu existuje vysoké riziko porušenia axiálnych a pažerákových hernií, takže lekári zvyčajne odporúčajú ženy rodiace cisárskym rezom..

  Berú do armády prietrž hernie pažeráka?

  Závisí to od toho, či hiátová prietrž vedie k nezrovnalostiam:

  • Ak diafragmatická prietrž vedie k porušeniu funkcií hrudných orgánov a je porušená 2-krát ročne alebo častejšie - kategória D (nie je vhodná na vojenskú službu). Dôstojníci a zmluvní dodávatelia sa uznávajú za obmedzené.
  • Ak sú výsledky liečby uspokojivé a bráničná prietrž nevedie k indikovaným porušeniam, kategória B (obmedzené na vojenskú službu). Úradníci a dodávatelia uznaní za oprávnených s malými obmedzeniami.

  Ako je v ICD kódovaná hernia pažeráka?

  Diafragmatická hernia v revízii Medzinárodnej klasifikácie chorôb 10 má niekoľko označení:

  K44 - bránica prietrže:

  • K44.0 - bránica prietrže, pri ktorej nie je prítomná prekážka, ale nie je gangréna;
  • K44.1 - bránica prietrže, pri ktorej sa vyvinula gangréna;
  • K44.9 - bránica prietrže, pri ktorej nedochádza k prekážke a gangréne.

  Q40.1 - Vrodená hiátová prietrž.

  Q79.0 - Vrodená bránica prietrže.

  Je možné športovať pre ľudí, ktorí majú herniu pažeráka?

  Pri kýle pažeráka otvorenej bránice sú kontraindikované dva typy fyzickej námahy:

  • zdvíhať závažia;
  • brušných cvikov.

  Nosenie tesných pásov a bandáží je tiež kontraindikované. Cvičenia pre iné svalové skupiny sú povolené. Ďalšie informácie získate od svojho lekára alebo špecialistu na športové medicíny.

  Ktoré ľudové a netradičné metódy liečby pomáhajú prietrže pažeráka?

  Niektorí predstavitelia alternatívnej medicíny tvrdia, že môžu „korigovať“ prietrž pažeráka stlačením žalúdka a jeho navrátením do normálnej polohy. Zvyčajne takíto liečitelia používajú svoje vlastné ruky a pritláčajú ich na žalúdok „na správne miesta“..

  Neexistuje dôkaz, že takéto manipulácie pomáhajú odstrániť prietrž pažeráka. Účinnosť týchto metód nebola potvrdená žiadnou štúdiou..

  Tradičná medicína môže pomôcť vyrovnať sa s pálením záhy, ale pred použitím určitých metód je lepšie poradiť sa s lekárom.

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Osteoporóza

  Pažerák
  Mám pre vás dve správy! Začnime s dobrým: ľudia na našej planéte začali žiť dlhšie! A teraz zlá správa: práve preto, že ľudia začali žiť dlhšie, začali prichádzať do popredia choroby starších ľudí.
  U detí sa pupočná kýla nazýva okrúhly výčnelok črevných slučiek a väčšie omentum cez prednú stenu pobrušnice kvôli slabosti svalov pupočníka. Tento stav sa nazýva - pupočná kýla.
  Výčnelok disku l4 l5 čo to je a ako sa s ním liečiť - na tieto a ďalšie otázky sa stretávajú ľudia, ktorým bola táto choroba diagnostikovaná. Výčnelok je primárnou fázou vývoja medzistavcovej prietrže.