loader

Hlavná

Liečba

Medzistavcová prietrž

Ochorenia pohybového ústrojenstva sú jednou z mála patológií, ktoré sa úspešne liečia bez drog. Takže pri prietrži lumbálnej chrbtice zmierňujú kvapky a tablety iba príznaky a hlavným liečivým faktorom je pohyb. To však neznamená, že hernia musí športovať: naopak, fyzická aktivita pri tejto chorobe by sa mala striktne dávkovať a správne.

V tomto článku sú opísané dva jednoduché a účinné fyzioterapeutické cvičenia na liečenie bedrovej prietrže a úľavy od choroby, ako aj 2 užitočné videozáznamy..

Odborníci LFK jednomyseľne tvrdia, že výsledok liečby fyzikálnou terapiou je 90% závislý od úsilia pacienta. Tí, ktorí sa riadia týmito odporúčaniami, majú zaručené trvalé zlepšenie svojho zdravia a kvality života..

Päť pravidiel cvičebnej terapie miechy

Je potrebné robiť každý deň.

Musí sa vylúčiť akýkoľvek náhly pohyb, skoky a nadmerné zaťaženie chrbtice..

Trvanie tried a rozsah pohybu by sa mali postupne zvyšovať.

Po dokončení denného komplexu by ste mali pocítiť miernu únavu - potom sa dosiahne najlepší výsledok. Nesmieme pripustiť extrémnu únavu..

Počas cvičebnej terapie je dôležité zamerať sa na pohodu a pocity prietrže. Pri zvýšenej bolesti chrbtice alebo nepohodlí v nohách (znecitlivenie, plazenie) by sa malo školenie zastaviť a poradiť sa s lekárom.

Krútiace cvičenia: nová účinná technika

Krútiace pohyby v bedrovej oblasti (špirálová gymnastika) s medziobratlovými kýlami majú rýchly a silný hojivý účinok. Mnoho pacientov si všimne zníženie bolesti po 1-2 týždňoch denného tréningu. Tento komplex cvičebnej terapie je odporúčaný ľuďom všetkých vekových skupín a je veľmi jednoduchý na vykonanie.

Všeobecná východisková pozícia pre všetky cvičenia komplexu leží na chrbte. Povrch, na ktorom pacient leží, musí byť pevný, inak sa zníži terapeutický účinok telesnej výchovy. Počet opakovaní každého cvičenia - 2 - 10-krát v každom smere.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Ramená sú natiahnuté do strán, nohy sú rovné, hlava je rovná.

Na úkor jednej alebo dvoch dvíhame pravú pravú nohu a hodíme ju doľava. Hlava v tomto okamihu nasaďte opačným smerom. Tri - štyri - návrat do východiskovej polohy. Zopakujte pohyb s druhou nohou.

Nohy sú ohnuté na kolená a maximálne rozvedené, nohy spočívajú na podlahe. Paže natiahnuté do strán.

V jednej alebo dvoch z východiskových pozícií otočíme telo doľava a hlavy doprava. Na tri alebo štyri - návrat do východiskovej polohy. Zopakujte pohyb v opačnom smere.

Nohy sú narovnané, tvár otočená k stropu, ruky nabok..

Nasaďte pravú nohu na ľavé koleno raz alebo dvakrát a otočte telo doľava, pričom hlavu otočte doprava. Tri až štyri - návrat do východiskovej polohy. Cvičenie opakujte iným spôsobom..

Nohy sú uzavreté a ohnuté na kolenách. Nohy spočívajú na podlahe. Ruky na bok.

Na jednej alebo dvoch nohách odtrhneme podlahu a potiahneme sa do žalúdka. Vykonávame krútenie drieku so súčasným otáčaním hlavy v opačnom smere. Na úkor troch alebo štyroch - návrat do východiskovej polohy.

Ruky sú roztiahnuté od seba, nohy sú navzájom rovnobežné. Hľadanie tváre.

Jeden-dva spočíva na päte pravej nohy na nohách vľavo. Telo otočíme doľava tak, aby sa hlava otočila doprava. Tri až štyri - návrat do východiskovej polohy.

Ruky - po stranách, nohy - navzájom rovnobežné. Hľadanie tváre.

Raz alebo dvakrát položíme členok pravej nohy na ľavé koleno. Zoberieme pravé koleno do strany a telo otočíme doľava tak, aby sa hlava otočila doprava. Tri až štyri - návrat do východiskovej polohy.

Klasický komplex na posilnenie svalov dolnej časti chrbta

Tento komplex cvičebnej terapie sa často praktizuje v miestnostiach na fyzioterapiu. Existuje už mnoho rokov a pomáha zlepšovať zdravie viac ako jednej generácie pacientov trpiacich prietržami bedrovej chrbtice..

Každé cvičenie sa vykonáva 10-15 krát.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Východisková poloha (ľahká)Vykonávací príkaz

Ležiace na chrbte. Ruky pozdĺž tela, nohy narovnané.

Na inšpiráciu namáhame brušnú tlač a čo najviac zadržiavame dych. Pri výdychu - relaxujte.

Ležiace na chrbte. Ruky pozdĺž tela, nohy mierne ohnuté na kolenách.

Natiahneme ruky dopredu a zdvihneme ramenný pás. Napínaním svalov sa dostávame na kolená. Po 10-12 sekundách si ľahneme na zem a odpočineme si.

Sedieť na pätách. Ruky s dlaňami na podlahe pred vami.

Pri ohýbaní chrbtice v bedrovej časti hore posúvame ruky čo najviac dopredu (stále sedíme na pätách).

Sedí na stoličke. Ruky s dlaňami na spodnej časti chrbta, šírka ramien od seba, chrbát rovný.

Pomaly nakláňajte telo doľava a doprava, dozadu a dopredu a snažte sa napnúť abs a svaly pásu.

Stojaci rovno. Ruky sú zaťaté v pästi a nachádzajú sa na chrbtici v bedrovej oblasti. Päsť je jedna pod druhou. Nohy sú od seba vzdialené od seba.

Počas pomalého dychu zatlačíme päste do chrbta a zavedieme ich dolu. Na výdych - vráťte sa na spodnú časť chrbta.

LFK lekcie na videu

Tí, pre ktorých je ťažké porozumieť technike fyzioterapeutických cvičení podľa opisov, ktorí nemajú možnosť zapojiť sa do inštruktora, sa môžu naučiť komplexy cvičebnej terapie podľa inštrukcií s videom.

V tomto krátkom videu lekár ukazuje 2 účinné cvičenia na zmiernenie bolesti s medzistavcovou prietržou v bedrovej oblasti. Poskytujú sa podrobné pripomienky..

V tomto videu: osobné skúsenosti a odporúčania osoby, ktorá s pomocou gymnastiky dokázala prekonať prietrž a úplne sa zotaviť. Z toho sa dozviete, ktoré cvičenia dávajú najrýchlejšie a najlepšie výsledky a ktoré sú pre vás kontraindikované..

Kontraindikácie telesnej výchovy

 • Exacerbácie medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice.
 • Ochorenia s horúčkou.
 • Závažné choroby vnútorných orgánov (srdce, pľúca atď.), Ak sa telesná výchova môže zhoršiť.
 • Nádorové metastázy v chrbtici.

Galina Pivneva, vysokoškolská vzdelanosť v oblasti ľudského zdravia, učiteľka Základy zdravia, odpovedá na otázky pod prezývkou Admin..

Ahoj.
V lumbosakrálnej oblasti je medzistavcová prietrž. Počas roka sa aktívne venujem telesnej výchove. Začal ťahať s váhou na opasku 10-15 kg. Je takéto cvičenie prípustné?

Ahoj Yuri. Základom akejkoľvek terapie s diagnózou „Medzistavcové prietrže“ je fyzické cvičenie, konkrétne fyzická terapia. Ošetrujúci a profylaktický komplex cvičení, intenzita, multiplicita a trvanie záťaže by mal vyvinúť váš ošetrujúci lekár v spojení s inštruktorom cvičebnej terapie alebo špecialistom na fyzickú rehabilitáciu. Cvičenia by mali byť dávkované, uskutočniteľné, vykonávané pokojne a hladko, aby nevyvolávali bolestivý syndróm. Zlý prístup je spojený so zhoršovaním pohody a komplikácií, najmä pri silovom tréningu, čo je absolútne nemožné. Vertikálne zavesenie a vyťahovanie na lište sú tiež zakázané, pretože chrbtica bude mať značné zaťaženie telesnou hmotnosťou, nie je možné otočiť telo, bežať, skákať. Je potrebné vyhnúť sa všetkým druhom situácií, v ktorých chcete ísť na beh alebo skočiť z nejakého vyvýšeného objektu.

Najlepšie je vyhľadať pomoc v centre fyzickej rehabilitácie.

Dobrý deň, mám hernie medzistavcových platničiek bedrovej chrbtice a artrózu klenbových kostí, liek prešiel, spočiatku došlo aj k zlepšeniu bolesti, môžem vykonať cvičebnú terapiu?! A čo?

Ahoj, Alena. Cvičebná terapia sa môže a mala by sa vykonávať, ale na tento účel je vhodné, aby ste sa obrátili na svojho inštruktora fyzickej terapie alebo špecialistu na fyzickú rehabilitáciu na svojej klinike (požiadajte o registráciu alebo svojho lekára). Títo odborníci musia individuálne vypracovať plán realizácie terapeutických cvičení, ukázať s príkladom, ako správne vykonávať cvičenia a koľko. A potom bude možné vykonávať samotnú cvičebnú terapiu doma. Ak si vezmete všeobecné informácie na internete, potom sa vo vašom prípade môžete ublížiť.
V každom prípade je všetko individuálne..

V bedrovej časti mám oddelenú prietrž. Môžem robiť cvičebnú terapiu a ktoré?

Dobrý deň, Andrei Alexandrovich. Kastrovaná hernia v bedrovej chrbtici sa vyskytuje v 80% všetkých prípadov a klinický obraz a intenzita vývoja symptómov závisí od miesta, kde sa nachádza zameranie bolestivých zmien. Liečba oddelenej prietrže chrbtice je mimoriadne operatívna. Výnimkou sú prípady, keď je zásah kontraindikovaný z jedného alebo druhého dôvodu. V takýchto situáciách sa používa konzervatívna terapia a pomocné liečebné metódy. Cvičebné metódy sú zamerané hlavne na odstránenie svalových syndrómov. Je prísne zakázané liečiť sekvestrovanú prietrž pomocou fyzických cvičení a fyzioterapie. Fyzikálna terapia, aby sa nepoškodila, by pre vás mal individuálne vyvinúť špecialista na fyzickú rehabilitáciu alebo inštruktor cvičebnej terapie podľa pokynov ošetrujúceho lekára, ktorý by mal byť so štátom. ambulancia. A spočiatku pacienti vykonávajú cvičebnú terapiu výlučne pod dohľadom odborníka, kým sa nenaučia správne vykonávať cvičenia.

Ahoj. povedzte mi, ktorá gymnastika bude užitočná pri formovaní kýly, vrátane bedrovej oblasti + bilaterálnej sakroiliitídy + radikulopatie so závažným poškodením peronálneho nervu. Neberú ma do bazéna alebo na masáž, len na cvičenie (a musím stáť v rade), pretože som mal onkologickú operáciu. pohybovať sa je veľmi bolestivé, ale chcem žiť všetkými smermi). POĎAKOVAŤ,

Elena, môžete urobiť malé a opatrné cvičenie v hodinách fyzickej terapie pomocou videa na prvom krátkom videu, v ktorom lekár ukazuje 2 účinné cvičenia na zmiernenie bolesti v medzistavcovej prietrži v bedrovej oblasti, pokiaľ v súčasnosti nemáte exacerbáciu a horúčku..

krútenie je lepšie nerobiť.

svaly zadku a nohy sú veľmi bolestivé od chrbta po koleno, najmä ten pravý, robil som gymnastiku, nič nepomáha, ale nezastavím sa, pridám vitamíny, vďaka)

Myslím, že je to rozumné.

a potom zovrel a odkázal na neurochirurga

Ak je teraz zhoršenie bolesti v dolnej časti chrbta a nohy, je možné robiť cvičenia?

Valeria, ak máte exacerbáciu medzistavcovej prietrže, potom je cvičenie kontraindikované. Najlepšie je poradiť sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorý môže primeranejšie posúdiť váš stav. Po liečbe exacerbácie začnite postupne pôsobiť, postupujte presne podľa tipov a odporúčaní uvedených v článku a videách.

Upozorňujeme, že informácie uvedené na stránke slúžia na usmernenie a vzdelávanie a nie sú určené na autodiagnostiku a samoliečbu. Výber a predpisovanie liekov, liečebné metódy, ako aj sledovanie ich použitia môže vykonať iba ošetrujúci lekár.

Nezabudnite sa poradiť s odborníkom..

Hyperexlongácia a iné cvičenia na prietrž bedrovej chrbtice

Kýla je vyčnievanie orgánu z dutiny, v ktorej sa musí nachádzať. Takéto porušenie obmedzuje fyzickú aktivitu. Správne vybrané cviky určitej intenzity zároveň pomáhajú vyrovnať sa s touto chorobou..

Príčiny bolesti prietrže

Kýly sa najčastejšie tvoria v bedrovej oblasti, pretože tu sú stavce vystavené najväčšiemu zaťaženiu. Menej často sa vyskytujú v hrudníku a krčku. Ten je zvlášť nebezpečný, pretože aj malé poruchy tu majú výrazný vplyv na prísun krvi do mozgu..

Tradične sa verí, že vyčnievanie jadra medzistavcových platničiek pritláča nervový koreň, ktorý poskytuje konštantnú bolesť chrbta, ktorá sa zhoršuje počas a po pohybe. Nie všetci lekári s tým súhlasia. Pohyb a poloha stavcov určujú svaly.

Chrbtica má 2 vrstvy svalov: povrchové a hlboké. Dlhé extenzory sa považujú za povrchové a početné mnohonásobné krátke svaly, ktoré doslova prenikajú do stavcov, ako šnurovanie, patria k hlbokým. Udržiavajú správnu polohu kĺbov voči sebe navzájom..

S nadmerným zaťažením sa svaly, ktoré sa snažia držať stavce, nadmerné zaťaženie a kŕče, a pri dlhšom napätí skracujú, čím sa stavce približujú k sebe. Zaťaženie medzistavcových platničiek sa prudko zvyšuje a objavujú sa podmienky na vznik výčnelkov.

Niektorí kinezoterapeuti - Sergey Bubnovsky, Alexandra Bonina - považujú svalové kŕče za skutočnú príčinu výčnelku a potom prietrže. V tomto prípade zdvíhanie nadmernej hmotnosti alebo príliš veľká sila pôsobí ako spúšť, a nie príčina choroby.

Stav ostatných svalov je dôležitý. So slabo vyvinutým alebo skráteným zadným svalstvom stehna sú extenzory chrbtice v konštantnom tóne, nadmerne namáhané. V lumbosakrálnej oblasti sa objavujú bolestivé pocity. To isté sa deje so slabým ramenným pásom - bolesť sa objaví za hrudnou kosťou pod lopatkami.

Ak sa príčina ochorenia považuje za funkčnú svalovú poruchu, bez chrbtice nebude možné obnoviť chrbticu. Regenerácia svalov okolo stavcov nenapraví prietrž samotnú, môže však úspešne kompenzovať.

Stav prietrže a celej chrbtice závisí od celkového stavu všetkých svalov. Čím sú slabšie, tým je pravdepodobnejšie, že sa pacient zotaví. Aj pri najvážnejších škodách je potrebná fyzická aktivita..

Povolené a zakázané cvičenia

Bez ohľadu na závažnosť choroby je možné vykonávať niektoré športy. Plávanie je pre pacienta úplne bezpečné, avšak potápanie a potápanie by sa mali zlikvidovať. V iných prípadoch by sa mali dodržiavať určité obmedzenia:

 • Budete musieť úplne opustiť beh a skákanie. Poškodený disk nemôže absorbovať náraz. Neexistujú žiadne obmedzenia pre chôdzu.
 • Bicykel - je považovaný za nežiaduci šport, pretože vyžaduje úplne zdravé bedrové kĺby, čo je zriedkavé.
 • Torzo sa krúti, hlboké ohyby, najmä s okrúhlym chrbtom. Povolené malé rozšírenie amplitúdy.
 • Osové zaťaženie chrbtice je zakázané - to zahŕňa napríklad dřepy, zdvíhanie činky, výpady a dokonca krútenie vodorovnej tyče..
 • Je potrebné vyhnúť sa akýmkoľvek náhlym pohybom..

V niektorých prípadoch môžu byť triedy vykonávané v špeciálnom korzete.

Pravidlá a techniky vykonávania cvičení

Zaťaženie prietrže chrbtice by malo stačiť na čerpanie svalov, inak v triedach nemá zmysel. Technika musí zabezpečiť maximálnu bezpečnosť.

Vis a vytiahnutie na vodorovnej lište

Pri zavesení sa chrbtica rozťahuje, kým to väzivo neumožňuje. Predĺženie je približne 3 mm. Súčasne sa lumbálna a hrudná chrbtica lineárne rozťahuje a zvyšuje sa zaťaženie krčnej chrbtice. Niektorí lekári sa domnievajú, že pri krčnej prietrži je lepšie nerobiť horizontálne barové cvičenia, ale nie všetci súhlasia s týmto názorom..

Vis zlepšuje krvný obeh, posilňuje svaly chrbta. Pracujú nielen povrchové, ale aj hlboké svaly. Výťahy sú ešte užitočnejšie. Čím silnejšie sú ramenné pásy a svaly chrbta, tým lepšie fungujú hlboké svaly..

Nie je možné vykonať niektoré typy cvičení:

 • krútenie v zavesení;
 • zložité energetické prvky, napríklad slnko alebo východ;
 • trhavé ťahy;
 • skákanie z vodorovnej tyče alebo poskakovanie do tyče.

V poslednej fáze prietrže sú triedy zakázané.

Zaveste herniu na vodorovnú tyčinku a vyčnievanie chrbtice začnite od 1 minúty. Potom sa čas predĺži. Všetky pohyby by sa mali vykonávať hladko a starostlivo. Počas exacerbácie prietrže sa tréning zruší. Nie sú povolené ani triedy so zápalom alebo syndrómom ostrej bolesti.

Musíte to urobiť pod dohľadom lekára alebo skúseného trénera. Nesprávne zavesenie alebo vytiahnutie zvyšuje riziko vzniku prietrže 1,5-krát.

popruh

Doska je vynikajúcim cvičením na rozvoj svalového korzetu. Existuje mnoho možností: na rovných ramenách, na lakťoch, na jednej ruke, so vyrovnanou a vyvýšenou nohou. Cvičenie je vybrané s prihliadnutím na zdravotný stav.

Doska na prietrž bedrovej a hrudnej chrbtice je zakázaná iba v poslednom štádiu choroby..

Najdôležitejšia vec je správna technika. Telo od päty po chrbát hlavy tvorí jednu priamu líniu. Bedra sú prirodzene ohnuté, nie je povolené prehýbanie. Tiež nemôžete okolo hornej časti chrbta, najmä s hrudnou kýlou. Telo je napnuté rovnomerne - nie je možné sústrediť úsilie na držanie chrbta a zadku, ale nenúťte nohy..

Začiatočník neprekročí 20–30 s. Postupne zvyšujte čas.

Hernia Press

Potrebné sú cvičenia na lýtkovú kýlu a hrudnú chrbticu. Tieto svaly sú antagonistami štvorcového svalu dolnej časti chrbta a extenzorov chrbtice. Ich normálny vývoj umožňuje vykladanie svalov dolnej časti chrbta a správne držanie tela. Zároveň je pri hernii a výčnelku zakázaná väčšina cvičení, ktoré sú pre tlač efektívne, ako sú krútenie a zdvíhanie..

Cvičenia pre tlač sa vykonávajú iba v počiatočných štádiách choroby. Môžete použiť takmer akúkoľvek možnosť a podľa toho ju prispôsobiť. Je dôležité dodržiavať niekoľko požiadaviek:

 • Panvová oblasť by mala byť vždy podopretá. Prehýbanie je neprijateľné.
 • Priame krútenie so stúpaním na kolená je zakázané. Vykonáva sa čiastočné - zdvíhanie iba hornej časti chrbta. Okrem toho dolná časť chrbta zostáva pritlačená k podlahe alebo povrchu fitballu. Ďalšou možnosťou je pritiahnutie nôh ohnutých na kolenách k hrudníku s miernym vzostupom panvy.
 • Nemôžete robiť kombinované cvičenia, napríklad súčasné zdvíhanie rúk a nôh alebo bicykel so zdvíhaním a otáčaním ramena. Zdvíhanie nôh, nožníc, udržiavanie hmotnosti nôh je prijateľné.
 • Na bare nemôžete robiť cvičenia s krútením, spočívajúce na kolenách.

V období exacerbácie a zotavovania po operácii alebo zápale sa triedy rušia. Ak dôjde k silnej bolesti, musíte tiež zastaviť tréning..

Cvičenia ležiace na chrbte s ťažkým nepohodlím sa vykonávajú umiestnením ľadu pod spodnú časť chrbta. S. Bubnovsky tvrdí, že je to najlepší spôsob, ako zmierniť akútnu bolesť.

Hyperextenční

Hyperextenzia s výčnelkami a prietržnou časťou bedrovej chrbtice je celkom prijateľná. Výnimkou je obdobie exacerbácie a posledné štádium choroby. Aby cvičenie prospelo, musíte sa riadiť pokynmi lekára:

 • Hyperextenzia sa vykonáva na špeciálnej lavici - priamo alebo šikmo v telocvični, na fitball a dokonca aj na podlahe, ak sa tréning vykonáva doma. Je dôležité opraviť nohy..
 • Možnosti s krútením a sústružením s kýlou nie.
 • Chrbát by mal pri zdvíhaní alebo spúšťaní zostať rovný. Najvyšší bod sedacej časti a siedmy krčný stavca sú na rovnakej úrovni. Pri nadmernom ohybe sa cvičenie vykonáva hornou časťou chrbta a nejde o cieľovú svalovú skupinu.
 • Cvičenie sa vykonáva pomaly a plynulo. Akcelerujte až po zvládnutí techniky. Šupky sú zakázané.
 • Amplitúda závisí od povahy a miesta choroby.
 • Pri hernii v bedrovej oblasti sa ruky držia prekrížené na hrudi a nie za hlavou.

Technika musí byť zvládnutá pod dohľadom trénera.

obruč

Obruč alebo hula obruč je ľahký projektil. Krútenie obruče však vytvára ďalší tlak na bedrovú oblasť: rotáciu vykonávajú tie hlboko uložené svaly, ktoré majú hypertonicitu s prietržou.

Pri kýle hrudnej a krčnej chrbtice je povolené krútenie obruče bedrovou kosťou - je zakázané.

Prínos a možné poškodenie

Dobre vyvinuté svaly bránia mnohým poruchám pohybového aparátu. Hojenie chrbta po objavení sa výčnelku alebo prietrže je trochu neskoro, ale v tomto prípade bude užitočné:

 • striedavé kontrakcie a uvoľnenie svalov dolnej časti chrbta, hornej časti chrbta, krku pomáha zmierniť kŕče;
 • relaxácia a odstránenie hypertonicity zmierňuje bolesť;
 • vývoj povrchových svalov umožňuje prenos časti záťaže do rámu svalov;
 • hlboký vývoj svalov stabilizuje stavce.

Ak nebudete postupovať podľa odporúčaní týkajúcich sa školení, triedy budú škodlivé:

 • náhle pohyby spôsobujú špičkové zaťaženie, zatiaľ čo riziko poškodenia plášťa a prolapsu jadra sa prudko zvyšuje;
 • silno krúti a otáča stlačenie diskov, čo prispieva k rozvoju prietrže;
 • nerovnomerné zaťaženie zvyšuje svalové kŕče, zatiaľ čo bolesť zosilňuje.

Cvičenie bude prospešné iba vtedy, ak bude vykonané správne..

Zakázané cvičenia na herniovaný disk

Pri liečbe medzistavcovej prietrže hrá dôležitú úlohu fyzická aktivita, preto sú cvičenia často predpisované na rýchlejšie zotavenie. Existujú však typy fyzickej aktivity, ktoré sú kategoricky kontraindikované pri vyčnievaní alebo prietrži medzistavcovej platničky..

Herniovaný disk je jednou z najbežnejších príčin bolesti chrbta. Hernia disku je extrémnym prejavom degeneratívnych zmien v chrbtici nazývaných osteochondróza. V tomto prípade dochádza k výstupu (vyčnievaniu) medzistavcových platničiek do miechového kanála, čo môže viesť k stlačeniu miechových nervov a spôsobiť silnú bolesť. Spravidla sa vyskytuje bolesť v dolnej časti chrbta, niekedy v hornej časti a na krku s ožarovaním paží alebo nôh. Kašeľ alebo smiech môžu zvyšovať bolesť.

Hernia disku: Ktoré cvičenia by sa nemali robiť

 • Leg press
 • Cvičenia s rovnou nohou
 • Krútiace cvičenia
 • Zdvíhať závažia
 • beh

Pri liečbe medzistavcovej prietrže hrá dôležitú úlohu fyzická aktivita, preto sú cvičenia často predpisované na rýchlejšie zotavenie. Spravidla ide o pomalé a plynulé cvičenia, ktoré nevedú k napätiu zadných svalov, pretože pri herniovanom disku je jednou z úloh odstránenie nadmernej hypertonicity svalov..

Existujú však typy fyzickej aktivity, ktoré sú kategoricky kontraindikované pri výstupkoch alebo prietržoch medzistavcových platničiek. Tie obsahujú:

Leg press

zakázané herniované cvičenia na disku - lis na nohy
Lis na nohy je cvičenie, pri ktorom je váha pripevnená k špeciálnej plošine a osoba, ktorá leží, tlačí túto plošinu hore nohami. Mnoho lekárov zastáva názor, že lisy na nohy môžu viesť k vyčnievaniu a herniovanému disku. Okrem toho môžu také cvičenia vyvolať bolesti hlavy charakteristické pre osteochondrózu.

Plytké, rovné chrbty drepu zvyčajne znižujú namáhanie chrbta, ale kvôli bezpečnosti kĺbov by sa malo vyhnúť hlbokým drepom..

Cvičenia s rovnou nohou

zakázané herniované cvičenia na disku - naklonené dopredu
Cvičenia, pri ktorých sú nohy udržiavané rovno, kladú na medzistavcové platničky väčšie zaťaženie. V dôsledku toho sa často vyskytuje bolesť chrbta v bedrovej oblasti. Zdvíhanie nôh, keď ležíte lícom nadol alebo sa nakláňate s rovnými nohami, napína vaše chrbtové svaly, čo spôsobuje kompresiu chrbtice. Naklonenie sa pri státí alebo sedení pri pokuse dotknúť sa prstov na nohách môže tiež poškodiť vaše chrbát..

Krútiace cvičenia

zakázané herniované cvičenia na disku - krútenie
Herniované disky sa často vyskytujú v bedrovej chrbtici priamo nad panvou, takže krútenie môže nielen zhoršiť prietrž, ale tiež spôsobiť komplikácie..

Cvičenia, ktoré si vyžadujú krútenie - napríklad cvičenia na telocvični alebo s váhami - a dokonca aj niektoré pohyby jogy, môžu byť škodlivé pre vašu chrbticu..

Zdvíhať závažia

zakázané herniované cvičenia na disku - vzpieranie
Ak sa ohnete nadol, aby ste zdvihli lištu, a potom trhnutím z tejto polohy vytvoríte pre chrbticu šok. Bench press môže spôsobiť bolesť chrbta. Pri zdvíhaní závaží neskláňajte trup dopredu a zdvíhaním trupu nedvíhajte tyč. Aj pri hernii krčnej chrbtice používajte počas vzpierania pomalé a kontrolované pohyby. Pred začatím zdvíhania herniovaného disku je potrebná určitá príprava.

zakázané herniované cvičenia na disku - beh.
Jednou z funkcií medzistavcových platničiek je tlmenie nárazov. Počas prevádzky, s častou kompresiou-dekompresiou diskov, sa ich odpisový prostriedok rýchlo znižuje. Podľa niektorých autorov samotné spustenie nespôsobuje prietrž disku, ale môže zhoršiť existujúcu alebo vyvolať iné príčiny bolesti chrbta. Pri rýchlom behu alebo chôdzi je obnova disku pomalšia. Preto tieto športy vyžadujú špeciálne vybavenie a určité bezpečnostné opatrenia. Ak počas behu cítite bolesť chrbta, musíte okamžite prestať cvičiť a vrátiť sa k chôdzi. Akonáhle sú väzy na disku silné, môže sa beh obnoviť.

Kurzy jogy môžu byť veľkým prínosom pri hernii diskov a osteochondróze. Niekoľko základných ásanov a odporúčaní na ich implementáciu je uvedených v článku „5 terapeutických pozícií jogy pre kýlu bedrovej chrbtice.“ Publikoval econet.ru.

PS: Pamätajte, že iba meníme vedomie - spolu meníme svet! © econet

Páči sa vám článok? Do komentárov napíšte svoj názor.
Prihláste sa na odber nášho FB:

Cvičenie pri spinálnej hernii

Hernia disku je pravdepodobne jedným z najbežnejších problémov spojených s chrbticou. Takmer každý, kto má veľkú fyzickú námahu, vedie sedavý životný štýl, trávi veľa času za volantom alebo pri počítači, môže ho získať. Ich tvorba je tiež podporovaná nadmernou hmotnosťou, veľkým rastom (nad 170 cm), náhlymi pohybmi, pádmi, zlým držaním tela. Stručne povedané, takmer každý z nás je ohrozený a môže mať túto chorobu, dokonca aj v súčasnosti, bez podozrenia na ňu. Keď sa o tom dozvieme, okamžite sa ponáhľame k najhorším veciam: k lekárom, homeopatom, telocvičniam. V tomto článku však nebudeme hovoriť o liečbe, ale pokúsime sa zistiť, či je možné robiť kýla s kýlou a či sú také účinné, ako je obvyklé hovoriť o nich..

Mechanizmus tvorby prietrže

Predtým, ako sa pozrieme na to, čo robiť s kýlou chrbtice, pozrime sa na mechanizmus tvorby kýly, a čo je najdôležitejšie, s pôvodom bolesti chrbta, ktorá, ako sa všeobecne verí, spôsobuje vyššie uvedenú chorobu, ale to zďaleka nie je prípad.

Začnime klasickými predstavami o patogenéze spinálnych hernií, ktoré boli veľmi populárne v 60. rokoch 20. storočia a naďalej prevládajú v modernej ruskej medicíne..

Populárna lekárska teória

Funkčné jednotky chrbtice tvoria dva stavce a medzistavcový disk - PDS (segment motora miechy). Samotný medzistavcový disk je rozdelený na vnútornú časť (vláknité jadro) a vonkajšiu (vláknitý kruh)..

Vláknitý prsteň sa pripája priamo na stavce a obmedzuje premiestnenie buničitého jadra za medzistavcový priestor. Pri nadmernom zaťažení, na rozdiel od jednej z častí vláknitého prstenca (nadmerné roztiahnutie, ohyb atď.) Sa tento roztiahne alebo pretrhne. Vláknité jadro vstupuje do vytvoreného priestoru a komprimuje (stláča) korene vychádzajúce z medzistavcovej foramen. To vysvetľuje bolesť chrbta..

V takýchto prípadoch je algoritmus činnosti lekárov spravidla nasledujúci: bolesť chrbta - bol som poslaný na CT alebo MRI sken; Uvedená teória je pre neurochirurgov veľmi výhodná: ak je bolesť spôsobená prietržou, musí sa vyrezať.!

Ligamentózny aparát chrbtice

Hlbšia analýza nám však ukáže trochu iný obrázok. Segmenty stavovcov neplávajú v želé podobnej látke obklopenej nervami, ktoré sa veľmi ľahko komprimujú. Okrem dvoch stavcov a disku medzi nimi existuje aj silný väzný aparát chrbtice, ktorý tvorí prirodzenú obranu chrbtice. Predstavujú ho tieto zväzky:

 • predný pozdĺžny väz; priamky všetkých stavcov pozdĺž ich predného povrchu;
 • zadný pozdĺžny väz - miesto podobné vyššie uvedenému väzu, upravené na lokalizáciu pozdĺž zadného povrchu;
 • supraspinatívny väz, ktorý nad 7. krčným stavcom prechádza do nuchálneho väzu
 • interspinózne, priečne a žlté väzy - krátke väzy, ktoré stabilizujú polohu každého jednotlivého stavca.

Čisto logické, ak sú stavce vyššie pokryté hustými väzmi, ako niečo (hovoriace o kýly), môžu preniknúť do medzistavcových puklín? Možno je prietrž veľmi hustá? Ale nie je to tak.

Pôvod bolesti chrbta

Prietrž je v skutočnosti medzistavcový disk, iba zdeformovaný. Skladá sa zo želé podobnej látky, ktorá so všetkou túžbou nemôže vytlačiť zväzok porovnateľnej hustoty s koženým pásom. Čo vidíme na obrázkoch? Vidíme zvyšky medzistavcových platničiek nachádzajúcich sa pod väzmi chrbtice. Nie sú schopní nič komprimovať. A nemôžu byť príčinou syndrómu bolesti. Ak váš chrbát bolí a má prietrž, pokračujte v hľadaní príčiny..

Ak to chcete urobiť, premýšľajte o jednoduchej pravde: kosti bez svalov nedávajú zmysel. A iba svaly pripojené priamo k nim dávajú kosti pozíciu. Aké svaly slúžia chrbtici?

Pre ľahšie vnímanie rozlišujeme dve vrstvy svalov, ktoré slúžia chrbtici. Je to dlhý extenzor siahajúci od týlneho výčnelku k krížovej kosti a patriaci k povrchovej vrstve. A krátke, rozdelené svaly chrbta, prechádzajúce medzi susednými stavcami, napríklad šnurovanie. Rozkladajú sa medzi rôznymi procesmi stavcov a nie sú zodpovedné ani za dynamickú pohyblivosť chrbtice, ani za statickú polohu. To znamená, že za prirodzené krivky chrbtice je zodpovedná hlboká vrstva.

Nezabúdajme, že tón svalov chrbta neexistuje oddelene od tónu všetkých ostatných svalov - pás horných a dolných končatín priamo ovplyvňuje tón svalov chrbtice, hlavne na tón hlbokých svalov. Krvné cievy a miechové nervy prechádzajú pod týmito svalmi a priamo medzi nimi. Ak je hlboká svalová vrstva „preťažená“ z jedného alebo druhého dôvodu, je to spastické. To znamená, že na úrovni určitého PDS sa krátke svaly skrátia, čím sa stavce dostanú čo najbližšie. Teda tu sa vyvíja to, čo sa nazýva funkčný blok - nehybnosť určitého PDS.

Bežné mylné predstavy

Kýla môže byť spôsobená svalovým kŕčom. V dôsledku nerovnomerného napätia krátkych svalov vľavo a vpravo môže dôjsť k redistribúcii tlaku na medzistavcové platničky..

Dôležitý bod týkajúci sa samotnej kýly - nemôže ublížiť. Len preto, že v nej nie sú receptory bolesti, čo znamená, že do mozgu nie je nič vysielať signál bolesti.

Bežná mylná predstava je, že aj jeden silný, ale neúspešný trhavý pohyb môže spôsobiť bolesť chrbta a prietrž. To vôbec nie je. Silné úsilie bude iba spúšťačom. Dôvod vždy leží omnoho hlbšie, v rozpore so svalovou rovnováhou tela. Prečo sú zranenia spojené s bolesťou chrbta náchylnejšie k začiatočníkom v silových športoch? Áno, pretože ich svaly sa vyvíjajú nerovnomerne.

Mimochodom, existuje určitá pravidelnosť: muži majú častejšie bolesti v lumbosakrálnej oblasti, ženy častejšie bolesti v krku a ramenách. Dôvodom tejto distribúcie je to, že u žien je 60-70% svalovej hmoty evolučne koncentrované v dolnom tele, u mužov naopak. Ak teda podstatu zjednodušíte, slabé nohy sú príčinou bolesti chrbta u mužov, slabé ruky u žien. Opäť je to mimoriadne zjednodušený model, má však s realitou omnoho viac spoločného so všeobecne akceptovaným modelom..

Kýly rôznych častí chrbtice

Zvážte najbežnejšie problémy, ktoré sprevádzajú prietrž a spôsobujú bolesť v rôznych častiach chrbta. Tradične sa zameriavame na bedrovú, krčnú a hrudnú chrbticu.

Bedrová chrbtica

Bolesť v bedrovej oblasti môže byť spôsobená nasledujúcimi problémami spojenými s tvorbou kýly:

Tuhé zadné stehno

Inými slovami sa tieto svaly nazývajú ischiocrurálna skupina. Patria sem polomembránové, polojemné a bedrové bicepsy. Hip biceps "tu hrá hlavné husle." Pripája sa priamo k krížovej kosti. Je tu pripojený dlhý extenzor chrbtice. Kvôli sedavému životnému štýlu sa bicepsy bedra často skracujú a prípad vláknitého svalu zaujíma polohu, v ktorej je sval najčastejšie (v polohe sedenia sa biceps bedra skracuje). To zase vedie k tomu, že existuje konštantná trakcia (trakcia) dolného bodu uchytenia extenzorovej chrbtice - sval je neustále tónovaný. Preto sa veľmi ľahko redukuje. A relaxuje s ťažkosťami.

Všetko, čo už bolo povedané o krátkych svaloch, je tu tiež relevantné. Horná a dolná vrstva svalov chrbtice navyše spolupracujú. Preto skôr alebo neskôr sú krátke extenzory tiež spastické, čo obmedzuje pohyblivosť bedrovej chrbtice a spôsobuje silnú bolesť v dolnej časti chrbta..

Spravidla je taká výrazná tuhosť sprevádzaná relatívnou slabosťou rovnakých svalov a ich „stratou“ z chôdze. Z tohto dôvodu absorpcia šokov pri chôdzi klesá, čo v priebehu času, ak sa týmto problémom nevyriešite, povedie k vzniku koxartrózy - degeneratívnej chorobe bedrového kĺbu..

Jednostranný zvýšený tón extenzorovej chrbtice

Stav, ktorý sa vyvíja so sedavým životným štýlom, s nakláňaním tela doľava alebo doprava, alebo s konštantným prenosom hmotností (nemusí to byť nevyhnutne veľmi ťažké - dosť dosť 0,5 kg za rok alebo viac) na jednom ramene alebo cez rameno - druhá možnosť je dokonca vytvorí taký štát rýchlejšie.

Ak je telo naklonené nabok, stavce sa posunú nielen vertikálne, ale tiež vykonávajú vzájomný rotačný pohyb. V tomto prípade je viac svalov jednostranne napätých (iba na jednej strane). Priateľská inovácia vedie k tomu, že dlhý extenzor chrbtice je na jednej strane tiež spazmodický a panvu trochu posúva smerom nahor. Spolu s ňou je spravidla tiež štvorcový sval dolnej časti chrbta spazmodický. Súčasne panva zaujme šikmú polohu a vytvorí sa rozdiel v dĺžke dolných končatín. Pacient zaujme charakteristickú polovičnú polohu.

Koxartróza a osteofyty

Blízka relatívna poloha bedrového kĺbu a lumbosakrálnej oblasti zaisťuje prítomnosť inervácie krížovej bolesti. Pri častom poškodení bedra bude prvým príznakom bolesť dolnej časti chrbta. Zároveň nikto nevylučuje, že na rovnakom mieste sa nachádza prietrž. Kýla bolesti však nedáva a artróza bedrového kĺbu okrem toho vedie k predčasnému liečeniu a vedie k invalidite alebo nahradeniu bedrového kĺbu endoprotézou..

Nemysli si, že iba funkčné príčiny môžu spôsobiť bolesť dolnej časti chrbta. Môžu existovať dve anatomické formácie, ktoré môžu priamo ovplyvniť výskyt bolesti dolnej časti chrbta: sú to osteofyty tvorené na stavovcoch a paravertebrálnej cystii.

Osteofyty sú okrajové kostné výrastky, ktoré sa tvoria s mimoriadne výraznými stupňami osteochondrózy chrbtice. Majú formu hrotov. Títo zase poškodzujú okolité tkanivo, a tým spôsobujú bolesť.

Ak prietrž nemôže stlačiť miechové nervy, potom je cysta, tekutina tvorená spojivovým tkanivom, celkom schopná. Potvrdenie jeho prítomnosti alebo neprítomnosti umožňuje iba zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie.

Komplex pre bedrovú prietrž

Aké cviky pre bedrovú kýlu chrbtice možno vykonať na posilnenie svalového korzetu a zmiernenie sprievodnej bolesti dolnej časti chrbta?

Jedná sa o pomerne jednoduchý súbor pohybov, ktorý nevyžaduje absolútne žiadne ďalšie vybavenie, takže ho môžete vykonávať kdekoľvek: doma, v hale, v prírode. Pozostáva z týchto cvičení:

 1. Ohýbanie stojaceho pred nohami pódia (tzv. Strečing hamstringov)
 2. Striedavé zdvíhanie a napínanie protiľahlých rúk a nôh, stojace na všetkých štyroch.
 3. Natiahnutie svalu ležiace na chrbte.
 4. Ohýbanie chrbta nahor a nadol, stojace na všetkých štyroch.
 5. Ležiaca panva.
 6. Čiastočné skrútenie.
 7. Vychýlenie chrbta leží na bruchu.
 8. Bočný panel.

Ako správne vykonávať tieto cvičenia pomocou bedrovej prietrže chrbtice, je celkom ľahko znázornené na obrázku nižšie.

Kýla hrudnej chrbtice

Pri takzvaných „kýlach“ hrudnej chrbtice je všetko ešte zaujímavejšie. Faktom je, že nepohodlie v danej oblasti môže byť vo väčšej miere spôsobené stavom dolnej časti chrbta (ako sme už uviedli vyššie), svalovým tonom medzikapsulovej medzery alebo problémami v krčnej chrbtici. To znamená, že bolesť jednoducho „dá“ hrudníku.

Skutočná šanca dostať prietrž do hrude sa objaví, keď väčšinu času trávite v sklopenej polohe hornej časti tela vpred. V takomto prípade sami vyprovokujete tieto zmeny:

 • zvýšená prirodzená deformácia chrbta - kyfóza hrudníka;
 • „Posturálny kŕč“ sa vytvára - svalový kŕč spôsobený obvyklou polohou tela;
 • Hrudná klietka je zdeformovaná takým spôsobom, že rebrá majú mierne šikmejšiu polohu ako je obvyklé. Pohyby hrudníka sa tak zmenšujú, bránica - hlavný dýchací sval - je v polohe, v ktorej nemôže správne fungovať. Dýchavičnosť, dýchavičnosť;
 • v oblasti hrudníka sa pravidelne objavujú bolesti a pocity sú nerozoznateľné od srdca. Žilový výtok krvi z periférie do srdca sa zhoršuje, srdcová frekvencia sa zvyšuje a každá následná kontrakcia sa stáva menej účinnou. Takto sa vytvára trvalo vysoký krvný tlak, t.j. - hypertonické ochorenie;
 • vytvorí sa kŕč malých prsných svalov - vzdialenosť medzi distálnym koncom kľúčnej kosti a jugulárnym zárezom sa zmenší a ramená sa posunú vpred. To zase reflexne redukuje svalový tonus medzikapulárnej medzery ešte viac, patofyziologický začarovaný kruh sa uzavrie..
 • V priebehu času sa pohyblivosť lopatky voči hrudníku výrazne znižuje - vytvára sa tuhosť ramenného kĺbu.

Cvičenia na hrudníku

Aby ste sa vyhli všetkým opísaným nepríjemným dôsledkom, musíte tiež udržiavať a rozvíjať svalový korzet, to znamená zapojiť sa do fyzickej terapie.

Pozor! Pri kýle v hrudnej chrbtici nie je možné vykonávať krútiace pohyby. To môže len zhoršiť situáciu..

Najúčinnejšie cvičenia na hrudnú kýlu sú:

 1. Keď sedíte na stoličke s vysokým chrbtom a ramenami vyhodenými späť nad hlavu, mali by ste sa chrbtom ohýbať tak, aby sa chrbtica pohodlne pritláčala k hornému okraju chrbta. V tejto polohe urobte 5 ohybov vpred.
 2. Je potrebné ležať na rovnej ploche a pod hrudnú časť umiestniť malý valec, napríklad skrútenú utierku. Dajte ruky za hlavu a ohnite sa. V takom prípade sa nadýchnite, ohnite chrbticu a pri výdychu uvoľnite. Opakujte 5 krát.
 3. Posaďte sa na podlahu, roztiahnite nohy a položte nohy na zem. Ruky uchopte kolená a ohnite chrbticu dozadu a dopredu. Do 10 opakovaní. Toto cvičenie sa vykonáva ľahkým pomalým tempom..
 4. Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená. Ohnite ruky a oprite sa o podlahu v úrovni ramien. V tomto stave čo najviac zdvihnite telo. Ukázalo sa, že ide o akýsi „most“, ale s rukami nie za hlavou, ale v blízkosti tela. Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Uvoľni sa, znova si ľahni. Opakujte niekoľkokrát.
 5. Vykonajte niekoľko cvičení z cvičenia jogy, napríklad, ľahnúť si do fetálnej alebo kobry predstavovať. Tieto cvičenia sa vykonávajú pomalým tempom, aby sa cítilo, ako sa strečing natiahne..
 6. Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy k hrudníku. Postupne zdvíhajte hlavu a natiahnite čelo na kolená. Pomaly sa točí. Opakujte 10 krát.

Aké ďalšie cvičenia na chrbte s kýlou chrbtice je možné vykonať počas remisie, môžete vidieť vo videu.

Cervikálna kýla a cvičenia na ich liečenie

Cervikálna hernia sa objavuje ako výsledok skutočnosti, že na udržanie ťažiska sa vplyvom zvyšujúcej sa hrudnej kyfózy posúva krčné otelenie chrbtice dopredu. Vzhľadom na to, že v tejto polohe nemôže dlhý extenzor chrbtice účinne držať lebku, hlavné zaťaženie leží na krátkych svaloch chrbtice nad úrovňou siedmeho krčného stavca. Medzistavcová vzdialenosť sa v dôsledku toho znižuje, prietok krvi paravertebrálnymi artériami sa znižuje - nedostatok krvného zásobovania tkanív hlavy, relatívne obehové zlyhanie týlneho laloku mozgu. Preto u ľudí trpiacich cervikálnou osteochondrózou s kýlami dochádza k periodickému zrakovému poškodeniu.

Vďaka kŕču malých prsných svalov sa celý pásik hornej časti ramena posunie takým spôsobom, že takmer všetky jeho „ťažkosti“ padajú na veľmi siedmy krčný stavca - teda pocit pálenia, nepohodlie atď., Ktorý sa objavuje akoby v samotnej chrbtici..

Všetky vyššie uvedené dôvody nie sú jediné možné! Sú však najpravdepodobnejšie a najbežnejšie. Presne určte, čo konkrétne vás trápi a čo s tým môže urobiť iba kvalifikovaný odborník.

Cvičenia na herniu krčnej chrbtice sú zvyčajne elementárne. V podstate ide o rôzne kruhové pohyby a nakláňanie hlavy v rôznych smeroch, ako aj jednoduché pokrčenia ramenami.

Gymnastika Dikul a Bubnovsky s kýlami

Pretože príčiny bolesti chrbta sú veľmi rozdielne, bolo by nesprávne povedať, že akékoľvek všeobecné cvičenie s kýlou chrbtice môže tento problém vyriešiť. V každom prípade je pre začiatočníkov potrebné stanoviť konkrétnu príčinu, ktorá spôsobuje bolesť, a potom zvoliť súbor cvikov na prietrž chrbtice, ktoré pomôžu, ak nie úplne eliminovať, znížiť bolesť.

Podľa recenzií používateľov sú najuznávanejšími gymnastikami S.M. Bubnovsky a gymnastika V. Dikul. Nemusíte si však myslieť, že cvičebné komplexy vyvinuté týmito odborníkmi, ktorých ste sami určili, vás budú môcť vyliečiť. Pamätajte si, že prietrž nie je príčinou bolesti chrbta! Nie je potrebné sa snažiť liečiť prietrž pri cviku - môžu len pomôcť pri posilňovaní svalového korzetu a rehabilitácii počas liečby.

Ak vás očarí liečebná metóda S. Bubnovského alebo V. Dikula, konzultujte s odborným lekárom v príslušnom stredisku. Iba tak môžete zistiť, aké cvičenia, aké množstvo a v akom poradí musíte vykonať, aby ste odstránili príčinu bolesti chrbta. Akákoľvek gymnastika z internetu môže prinajlepšom zmierniť príznaky, ale problém nedokáže vyriešiť.!

Aké cvičenia nie je možné vykonať?

Neaplikujte sa sami na seba a nevykonávajte diagnostiku! A ani cvičenia na zmiernenie bolesti by sa nemali vyberať nezávisle, bez rady lekárov. Koniec koncov, aj jeden nesprávny pohyb môže situáciu zhoršiť, a nie pomôcť.

Len pre prípad, nezabudnite, aké cvičenia sa nedajú urobiť s kýlami kategoricky:

 1. stlačenie nohy v simulátore;
 2. akékoľvek cvičenia na rovných nohách: sklon, vzpieranie, natiahnutie chrbta;
 3. rôzne cvičenia s krútením;
 4. trhavé cvičenia na vzpieranie;
 5. beh (na mieste, na bežiacom páse, na otvorenom priestranstve);
 6. cvičenia, vrátane prvkov skokov a trhavých pohybov;
 7. akékoľvek cvičenia, ktorých implementácia spôsobuje zvýšenú bolesť.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Jedným zo stupňov regenerácie a likvidácie osteochondrózy je kúpeľná liečba využívajúca komplex účinných metód na boj proti chorobám chrbtice. Takáto liečba je predpísaná v konečnom štádiu - po vykonaní etiotropickej, patogenetickej a rehabilitačnej terapie (to znamená, keď lekár odstráni príčinu a príznaky).
Kýla medziobratlovej platničky je patologický výčnelok buničitého jadra (želatínová stredná časť medzistavcovej platničky), ktorá je výsledkom prasknutia okolitého vláknitého prstenca..
(495) -506 61 01Operácia brušnej hernie ¦ Metódy anestézie na chirurgickú liečbu brušných herniíAnestéziové metódy na chirurgickú liečbu brušných herniíV závislosti od celkového stavu pacienta, veľkosti a lokalizácie herniového výčnelku, prítomnosti alebo neprítomnosti komplikácií základného ochorenia a priťažujúcej somatickej patológie, herniotomie alebo prietrže hernie, možno vykonať lokálnu, epidurálnu alebo celkovú anestéziu..
Počiatočná polohaVykonávací príkaz