loader

Hlavná

Liečba

Ktorý lekár lieči prietrž v chrbtici??

Ak sa u vás vyskytnú prvé príznaky, okamžite vyhľadajte lekára

Len ⅓ pacientov s bolesťou chrbtice vyhľadá lekársku pomoc. Zvyšok obete sa bojí nájsť hroznú diagnózu, ktorá zmení ich život hore nohami, alebo nevedia, ktorý lekár lieči kýlu chrbtice. Väčšina pacientov dúfa, že príznaky časom zmiznú. Príznaky sa však len zhoršujú, bránia normálnemu životnému štýlu, práci a dokonca aj odpočinku.

Ako rozpoznať chorobu?

Bolesť chrbta nemožno ignorovať. Poškodené segmenty chrbtice ovplyvňujú fungovanie svalov a vnútorných orgánov. Obsahuje veľa nervových zakončení, ktorých stlačenie môže viesť k znecitliveniu končatín alebo v neskorších štádiách prietrže k ochrnutiu. Symptomatológia ochorenia závisí od umiestnenia výčnelku. Aby ste včas rozpoznali degeneratívnu patológiu, musíte poznať klinický obraz choroby.

Tabuľka. Príznaky rozvoja prietrže medzistavcovej platničky v závislosti od umiestnenia lézie.

lokalizáciaKlinický obraz
krčnej● bolesť chrbta, týlnej časti;

● progresia choroby vedie k bolesti v pažiach, ramenách, lopatkách;

● pohyblivosť krku je obmedzená;

● krvný tlak sa môže znížiť alebo zvýšiť;

● strata citlivosti a pálenie.

Hrudné oddelenie● bolesť na hrudníku;

● brnenie, znecitlivenie horných končatín;

● pocit plazenia;

● svalová slabosť rúk;

● mužom hrozí impotencia.

bedrový● spočiatku sa syndróm bolesti objavuje v bedrovej oblasti, môže byť bolesť, streľba, akútna;

● pri fyzickej námahe sa intenzita bolesti zvyšuje, vyžaruje do zadku, stehna;

● v mieste dolnej končatiny pociťuje pocit mravenia, necitlivosti a mravčenia.

Sakrálne oddelenie● pocit „bavlny“ nôh;

● bolesť v oblasti dolnej časti chrbta, krížovej kosti, zadku, nôh a nôh.

Kto robí diagnózu? Samozrejme, robí diagnózu sám - zlé rozhodnutie. Je dôležité pochopiť, že spinálna prietrž nepriaznivo ovplyvňuje pohodu. Najlepší spôsob, ako zostať zdravý, je konzultovať s profilovým lekárom..

Primárne vyšetrenie pacienta vykonáva terapeut. Lekár vyšetrí obeť, zistí príznaky choroby, požiada pacienta, aby urobil niekoľko cvičení, pomocou ktorých vyhodnotí pohyblivosť chrbtice. Ak bolesť vyžaruje do inej časti tela, malo by sa to tiež vyšetriť. Diagnózu si môžete sami určiť na základe informácií získaných z internetových zdrojov. Tento prístup sa však bohužiaľ skončí..

Pacient by mal vyšetriť kvalifikovaný lekár, ktorý opakovane čelil podobnej diagnóze. Pri autodiagnostike a liečbe existuje okrem základnej patológie obrovské riziko komplikácií. Počiatočná diagnóza je stanovená miestnym terapeutom. Ak neviete, na ktorého lekára sa obrátiť, požiadajte register. Každý lekár dostane osobitnú časť mesta, v registri by sa mali uviesť tieto informácie.

Miestny terapeut vás nasmeruje na úplné vyšetrenie. Odporúča sa urobiť röntgen, urobiť krv a moč. Po predbežnej diagnóze „hernie chrbtice“ terapeut nasmeruje obeť na ortopeda alebo reumatológa. Lekár dáva pokyn k ultrazvukovej magnetickej rezonancii, aby získal ucelenejší obraz o chorobe. Po potvrdení diagnózy ortopéd začne liečbu. Ak sa objavia nové príznaky alebo komplikácie, možno budete potrebovať pomoc lekárov rôznych špecializácií, napríklad neurológa, chirurga, vertebroológa, chiropraktika, masážneho terapeuta, inštruktora cvičebnej terapie, fyzioterapeuta..

Povinnosti neurológa a chirurgického odborníka

Ktorý lekár lieči prietrž chrbtice? Medzistavcová hernia vedie k objaveniu sa neurologických symptómov, vrátane radiálneho syndrómu, čiastočnej alebo úplnej kompresie koreňov cauda equina a zlyhania obehu. S takýmito príznakmi ortopéd smeruje k neurológovi. Úlohy neurológa s herniou chrbtice:

 • predpísať ďalšie výskumné metódy;
 • potvrdiť diagnózu a identifikovať ďalšie neurologické problémy spojené s výskytom hernie;
 • detegovať stupeň neurologického deficitu;
 • predpísať symptomatickú a patogénnu liečbu.

Ak je to potrebné, ošetrujúci lekár nasmeruje pacienta k chirurgovi. Lekári sa často podieľajú na liečbe kýlovej kýly. Špecialisti tohto profilu sa posielajú v nasledujúcich prípadoch:

 • konzervatívna liečba nepomáha;
 • nervové korene boli pritlačené príliš dlho a môžu viesť k ochrnutiu;
 • formácia prietrže dosiahla veľké rozmery.

Chirurgickí špecialisti sú schopní odstrániť výstupok, nahradiť medzistavcové platničky implantátom. Po operácii lekár sleduje pacienta, predpisuje súbor rehabilitačných opatrení. Chirurg dokáže vyliečiť kýlu. Po operácii je potrebné navštíviť lekára, aby lekár monitoroval stav pacienta, v prípade potreby predpísal potrebné lieky..

Kto vykonáva fyzioterapiu a cvičebnú terapiu?

Fyzioterapeut a inštruktor fyzioterapie sa ďalej podieľajú na liečbe kýly chrbtice. Fyzioterapia sa vykonáva bez operácie a po nej. Kýla je liečená fyzioterapeutom, iba tento lekár môže predpísať tento druh liečby, informovať pacienta o kontraindikáciách a vedľajších účinkoch po zákroku. rehabilitácia:

 • obnovuje krvný obeh;
 • zmierňuje zápal;
 • zmierňuje bolesť.

Magnetoterapia, elektroyostimulácia, elektroforéza, laserová liečba pomáhajú zmierniť príznaky choroby. Súčasne s fyzickou terapiou je potrebné vykonávať cvičebnú terapiu. Špecialisti na fyzioterapeutické cvičenia ukazujú správnosť cvičení, monitorujú stav pacienta počas tréningu a dávajú odporúčania pre triedy doma. Inštruktori fyzickej terapie sú oslovení v akomkoľvek štádiu vývoja prietrže chrbtice. Fyzikálna terapia pomáha:

 • obnoviť mobilitu;
 • vrátiť flexibilitu chrbtice, elasticitu;
 • zmierniť bolesť;
 • obnoviť narušený metabolizmus;
 • zlepšenie krvného obehu v poškodených segmentoch chrbtice.

Telesná výchova sa najprv vykonáva pod dohľadom kvalifikovaného lekára. Okrem toho môžu byť triedy povolené vykonávať doma, ale niekoľkokrát týždenne za účelom návštevy špecialistu na fyzickú terapiu.

Ako pomôže chiropraktik a stavovec?

Vertebrology je nová špecialita, ktorá vynikla na križovatke ortopédie, neurológie a chirurgie. Špecialisti v tomto profile sa podieľajú na diagnostike, detekcii a liečbe rôznych patologických stavov spojených s chrbticou. Povinnosti vertebroológa zahŕňajú:

 • diagnostika pomocou röntgenového žiarenia, ultrazvuku, MRI a CT;
 • fyzické vyšetrenie pacienta;
 • vymenovanie konzervatívnej terapie;
 • ak je to potrebné, lekár dá na chirurgický zákrok „zelené svetlo“.

Vertebroológ je špecialista v úzkom profile. V štátnej poliklinike je ťažké nájsť lekára tejto kategórie, ktorý sa na súkromnej klinike zaoberá liečbou degeneratívnych ochorení chrbtice. Lekárske služby stoja veľa, takže ortopédovia zriedka odkazujú na stavovcov. Ak je to potrebné, obrátia sa na manuálnu terapiu. O tejto metóde liečby sa diskutuje. Mnoho lekárov pochybuje o spôsobilosti manuálnych lekárov, ako aj o ich schopnosti pomôcť pacientom pri diagnostike „hernie chrbtice“..

Manuálna terapia je trochu podobná konvenčnej masáži. Lekár zahrňuje hlboko ležiace tkanivá a chrbticu do liečebného procesu. Teraz existuje veľa takýchto špecialistov, nemali by ste si zvoliť lekára sami. Výlet do chiropraktika je možný len na odporúčanie ošetrujúceho lekára. Mnoho terapeutov nemá osvedčenie o odbornom vzdelaní, takže ak sa stav zhorší, pacient po návšteve lekára nebude schopný nič preukázať.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Ktorý lekár lieči kýlu chrbtice

Iba tretina pacientov vyhľadá lekársku pomoc pre bolesti chrbta. Polovica z nich dúfa, že nepríjemné príznaky časom pominú..

Medzitým je bolesť chrbta nebezpečná, existuje riziko vzniku chorôb chrbtice postihujúcich svaly a vnútorné orgány. Jedna z takýchto závažných patológií sa považuje za medzistavcovú prietrž. Mnohí o tejto chorobe počuli a sú si vedomí, ale každá osoba, ktorá je ďaleko od medicíny, netuší, ktorý špecialista môže pomôcť. Povieme vám, na koho sa majú sťažovať a ktorý lekár lieči medzistavcovú prietrž bedrového kĺbu a iných oddelení..

Kto robí diagnózu

V súčasnosti, s podozrením na medziobratlovú prietrž, mnohí hľadajú odpovede na tradičných liečiteľov. Nájdu informácie, porovnajú príznaky a vyvodia závery o diagnóze. Niektorí idú ďalej a začínajú so samoliečbou, pričom sa spoliehajú na stovky receptov a techník. Takýto prístup by mohol bohužiaľ skončiť..

Platí to najmä o patologických formáciách bedrovej chrbtice. Okrem zhoršenia ochorenia samoliečbou existuje riziko, že k hlavnej diagnóze sa pridajú ďalšie komplikácie..
Ak sa príznaky choroby aktívne prejavujú, ale nie ste si istí diagnózou, navštívte miestneho lekára. Je to tento špecialista, ktorý bude schopný urobiť počiatočnú diagnózu. Necitlivosť končatín, bolesť v bedrovej oblasti, slabosť, slabá výkonnosť, bolesti hlavy, problémy s črevami sú príznakmi medzistavcovej prietrže, ale môžu sa vzťahovať aj na iné choroby. Na presnú diagnózu terapeut odporučí odobrať röntgenové vyšetrenie chrbtice a vykonať testy (krv, moč)..
Po diferenciálnej diagnóze pacienta s predpokladanou diagnózou „medziobratlovej kýly“ sú títo lekári odovzdaní ortopedovi. Tento lekár lieči problémy pohybového aparátu človeka a rieši všetky problémy súvisiace s liečbou chrbtice. Po preštudovaní hotových testov sa špecialista pýta pacienta. Keď sa objavili prvé príznaky, kde to bolí a ako často, sprevádzajú bolesti ďalšie sťažnosti? Po prijatí odpovedí a vytvorení celkového obrazu môže lekár predpísať ďalšie štúdie, ultrazvuk a MRI.
Bez obnovenia fyziologickej korzetovej funkcie chrbtových svalov je zbytočné liečiť medzistavcovú prietrž. Takže pri závažných léziách bedrovej oblasti je potrebná celá škála terapeutických opatrení a pomoc lekárov rôznych špecialít. Konečná diagnóza sa robí na základe všetkých získaných údajov. Potom sa vypracuje liečebný plán, ktorý zvyčajne zahŕňa liekovú terapiu, fyzioterapiu, terapeutickú masáž, liečebné cvičenie atď..

Čo sa lekári podieľa na liečbe kýlovej kýly

Okrem účasti ortopedického chirurga, ktorý monitoruje a prípadne opravuje liečebný proces, bude pacient potrebovať pomoc iných lekárov.

Naši čitatelia odporúčajú

Na prevenciu a liečbu HERNIA používa náš pravidelný čitateľ nechirurgickú metódu liečby, ktorá si získava na popularite a ktorú odporúčajú poprední nemeckí a izraelskí ortopédovia. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

 • Pri medzistavcovej prietrži sa neodporúča samo-masáž, predovšetkým to platí pre bedrovú chrbticu. Nesprávne pohyby a neznalosť zložitosti masírovacej technológie môže spôsobiť zdravotné postihnutie. Masáž by mala vykonávať profesionálna kvalifikovaná manuálna terapeutka. Dobrý lekár urýchli zotavenie a pomôže obnoviť stav pacienta aj po operácii.
 • Pri odporúčanom kurze terapeutickej gymnastiky sa semináre konajú za účasti odborníkov na cvičebnej terapii. Lekári vyberajú súbor cvičení povolených pre medzistavcové prietrže. V tomto prípade sa berie do úvahy vek, fyziologické a fyzikálne vlastnosti pacienta a prítomnosť iných patológií. Správnosť cvičenia je kontrolovaná. Špecialista je prítomný v triede av prípade zdravotných problémov vykoná potrebné úpravy plánu hodiny.
 • Medzistavcové prietrže môžu spôsobiť neurologické poruchy. Neurológovia vedia, ako ich diagnostikovať a liečiť, môže byť potrebná ich účasť a pomoc..
 • Fyzioterapeutické metódy liečby sú vedené a monitorované fyzioterapeutom. Elektroforéza, elektrická stimulácia, ultrazvuková terapia a ďalšie fyzioterapeutické metódy liečby umožňujú injekciu liekov do stavovcov bez rezov a injekcií. Účinne zmierňujú opuchy a zápaly..
 • Môže byť potrebná pomoc s osteopatom. Často sa vyskytujú prípady, keď je medzistavcová prietrž sprevádzaná patológiami, ako sú zhoršené držanie tela, klubová noha alebo ploché nohy.
 • V zložitých prípadoch s pokročilými prietržami je pacientovi predpísaná operácia na odstránenie patologickej formácie. Toto je extrémne opatrenie, uchýlia sa k nemu v situáciách, keď konzervatívne metódy liečby nepriniesli výsledky. Chirurgická terapia sa uskutočňuje za účasti chirurgov.

Ktorí odborníci sa budú podieľať na liečbe medzistavcovej prietrže a koľko bude, závisí od stupňa rozvoja patológie. Niekedy postačuje konzultácia a odporúčanie ortopéda, existujú však prípady, keď je do liečebného procesu zapojených až 5 až 6 lekárov. S takouto komunitou odborníkov zabezpečujúcich obnovu zdravia miechy má pacient každú šancu poraziť chorobu a zabudnúť na ňu.

Máte medziobratlovú prietrž?

 • Všetky prostriedky boli vyskúšané a nič nepomohlo?
 • Mučí vás neustále bolesti?
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť, ktorá vám poskytne dlho očakávané blaho!

Existuje účinný prostriedok nápravy. Lekári odporúčajú Čítať viac >>!

Ktorý lekár lieči herniovaný disk?

Otázka, ktorý lekár lieči medzistavcovú prietrž, vyvstáva u pacientov, ktorí sú unavení neustálym relapsom tohto ochorenia a už zažili „účinnosť“ chirurgickej liečby, ktorá nepriniesla pozitívny výsledok. Je to však celkom logické, pretože nie je zbytočné zaobchádzať s kýlou osobitne bez toho, aby to ovplyvnilo difúzne procesy vo svaloch obklopujúcich chrbticu, ale v niektorých prípadoch je to tiež nebezpečné. Približne polovica operovaných pacientov na herniu medzistavcových platničiek, v nasledujúcich 8 až 12 mesiacoch dochádza k opakovanému výskytu výbežkov a prolapsov medzistavcových platničiek s výbežkom jadra buničiny..

Je to prirodzený proces, pretože vývoj patológie je založený na porušení difúznej výživy chrupavkového tkaniva s účasťou susedných svalových vlákien. Kým sa neobnoví funkcia fyziologického korzetu chrbtových svalov, je absolútne zbytočné ošetrovať kýlu chrbtice. Užívanie liekov, ktoré obnovujú štruktúru chrupavky, je tiež zbytočné, pretože tieto látky jednoducho nezasiahnu cieľ, t.j. v chrupavke medzistavcových platničiek.

Teraz, keď už chápeme patogenézu tohto ochorenia, môžete dať úplnú odpoveď na otázku, ktorý lekár lieči medzistavcovú prietrž so zárukou neprítomnosti neustálych recidív patológie..

Ktorý lekár lieči medzistavcovú prietrž chrbtice?

Už sme diskutovali o predchádzajúcom bode, že na obnovenie chrupavkového medzistavcového disku je potrebné obnoviť medzibunkovú difúznu výživu. Na tento účel je potrebné zvýšiť prietok krvi vo svaloch susediacich s chrbticou. Toto je možné vykonať pomocou manuálnej expozície. Preto prvá odpoveď na otázku, ktorý lekár lieči medzistavcovú prietrž, bude: manuálny terapeut. Aj keď môže byť potrebná pomoc pri osteopate, najmä ak je príčinou alebo sprievodnou patológiou chrbtice stĺpec narušenie držania tela a nesprávneho umiestnenia chodidla vo forme plochých nôh alebo klieští..

Vynikajúcim terapeutickým účinkom pri tejto chorobe je pravidelná masáž v kombinácii s akupunktúrou a farmaceutickou funkciou. Ukazuje sa, že masážni terapeuti a akupunktúrni špecialisti tiež patria do kategórie lekárov, ktorí liečia medzistavcové kýly.

Ďalší na zozname lekárov na hernie chrbtice je inštruktor fyzioterapie. Mnoho pacientov podceňuje účinnosť špeciálneho gymnastického komplexu. Štatistické údaje však neúprosne naznačujú, že pomocou pravidelných fyzických cvičení je možné nielen obnoviť pracovnú kapacitu a podpornú funkciu korzetu chrbtového svalu, ale tiež opraviť prietrž akéhokoľvek typu a veľkosti..

Ako vidíte, odpoveď na otázku, ktorý lekár lieči kýlu chrbtice, môže do odpovede zahrnúť nielen neurológa a chirurga. Existuje niekoľko profilov, ktoré by mali fungovať v komunite a poskytujú kompletný proces obnovy zdravia chrbtice pacienta.

Doktor spinálnej hernie: ako si vybrať?

Lekár na hernie chrbtice by mal mať špeciálne vzdelanie zodpovedajúce vysokej kvalifikácii a skúsenostiam s praktickou prácou. Okrem toho by mal mať k dispozícii špeciálne vybavenie, ktoré pomôže aj v núdzových prípadoch. Takže na našej klinike manuálnej terapie majú pacienti po prvých reláciách výraznú úľavu od svojho stavu. A to prispieva k možnosti trakčnej trakcie chrbtice, počas ktorej sa obnovujú fyziologické medzery medzi stavcami. Kompresia je eliminovaná, bolesť zmizne.

Ktorý lekár lieči lumbálnu medzistavcovú prietrž

Kto robí diagnózu

Fyzioterapeut a inštruktor fyzioterapie sa ďalej podieľajú na liečbe kýly chrbtice. Fyzioterapia sa vykonáva bez operácie a po nej. Kýla je liečená fyzioterapeutom, iba tento lekár môže predpísať tento druh liečby, informovať pacienta o kontraindikáciách a vedľajších účinkoch po zákroku. rehabilitácia:

 • obnovuje krvný obeh;
 • zmierňuje zápal;
 • zmierňuje bolesť.

Magnetoterapia, elektroyostimulácia, elektroforéza, laserová liečba pomáhajú zmierniť príznaky choroby. Súčasne s fyzickou terapiou je potrebné vykonávať cvičebnú terapiu. Špecialisti na fyzioterapeutické cvičenia ukazujú správnosť cvičení, monitorujú stav pacienta počas tréningu a dávajú odporúčania pre triedy doma. Inštruktori fyzickej terapie sú oslovení v akomkoľvek štádiu vývoja prietrže chrbtice. Fyzikálna terapia pomáha:

 • obnoviť mobilitu;
 • vrátiť flexibilitu chrbtice, elasticitu;
 • zmierniť bolesť;
 • obnoviť narušený metabolizmus;
 • zlepšenie krvného obehu v poškodených segmentoch chrbtice.

Telesná výchova sa najprv vykonáva pod dohľadom kvalifikovaného lekára. Okrem toho môžu byť triedy povolené vykonávať doma, ale niekoľkokrát týždenne za účelom návštevy špecialistu na fyzickú terapiu.

Predtým, ako získate radu od väčšiny špecializovaných odborníkov, musíte potvrdiť diagnózu pomocou údajov z inštrumentálnych štúdií.

Miechová kýla je stav, ktorý je diagnostikovaný pomocou rôznych vyšetrovacích metód. Väčšina diagnostických postupov riadi lekár inštrumentálnej diagnostiky.

Tento špecialista vykonáva:

 • Vykonáva rádiografiu chrbtice.
 • V prípade potreby vykonáva magnetickú rezonanciu alebo počítačovú tomografiu.
 • Dešifruje zachytené obrázky.
 • Na konzultáciu s inými lekármi môže pacientovi poskytnúť kópiu výsledkov.
 • Nerobí diagnózu, dáva iba predbežný záver k obrázku.

Kýla je niekedy detekovaná ultrazvukom. Tento postup vykonáva na veľkých klinikách samostatný odborník..

Predtým, ako zistíte, ktorý lekár lieči chrbticu, musíte najskôr zistiť, čo spôsobuje bolesti chrbta. Pacient môže mať napríklad osteochondrózu # 8211; degeneratívne ochorenie postihujúce medzistavcové platničky. Táto choroba sa postupne šíri do zvyšných častí chrbtice a následne depresuje pohybový aparát.

Existujú 3 hlavné príčiny tohto ochorenia:

 • dedičnosť;
 • nevyvážená výživa;
 • zlý životný štýl.

Medzi ďalšie príčiny patria zranenia, degeneratívne procesy súvisiace s vekom a ďalšie faktory. Ošetrujúci lekár by mal byť schopný identifikovať príčiny vývoja tohto ochorenia. Odstránenie príčin ochráni pacienta pred ďalším relapsom. Chrbát však môže bolieť nielen kvôli osteochondróze. Skutočnú príčinu bolesti môže určiť kvalifikovaný lekár..

Primárne vyšetrenie chrbtice vykonáva miestny terapeut. Okresný lekár vo väčšine prípadov nelieči chorobu, ako je osteochondróza, pretože tento lekár pôsobí ako sprostredkovateľ a po vyšetrení vypracuje odporúčanie inému užšiemu špecialistovi.

Lekár, ktorý môže vykonať podrobnejšie vyšetrenie a urobiť presnú diagnózu bolesti chrbta, # 8211; neuropatolog. Zaoberá sa chorobami, ktoré súvisia s nervovým systémom. Najčastejším príznakom lézie nervového systému je bolesť..

Ďalšou možnosťou je kontaktovať lekára kvôli bolesti chrbta. - Toto je vertebroológ. Tento špecialista vykonáva diagnostiku, liečbu a rehabilitáciu pacientov trpiacich chorobami súvisiacimi s chrbticou. Na rozdiel od neuropatológa, jeho funkcia zahŕňa liečbu chrbtice.

Kýla chrbtice je vyvolaná najmä oslabením prietoku krvi vo svaloch susediacich s chrbticou. Lekár, ktorý sa zaoberá touto chorobou, musí mať špeciálne vzdelanie, vysokú kvalifikáciu a prax. Mal by mať tiež k dispozícii špecializované vybavenie na pomoc v núdzových situáciách..

Chiropraktik a stavovec sa podieľajú na liečbe tohto ochorenia. Chiropraktik pomocou masáže odstraňuje patologické poruchy chrbtice a svalov.

V súčasnosti, s podozrením na medzistavcovú prietrž, mnohí hľadajú odpovede na internete. Nájdu informácie, porovnajú príznaky a vyvodia závery o diagnóze. Niektorí idú ďalej a začínajú so samoliečbou, pričom sa spoliehajú na stovky receptov a techník, ktoré zaplňujú internetový priestor. Takýto prístup by mohol bohužiaľ skončiť..

Bez účasti lekára nie je možné diagnostikovať medzistavcovú prietrž, určiť štádium choroby a zvoliť správny priebeh liečby..

Platí to najmä o patologických formáciách bedrovej chrbtice. Okrem exacerbácie ochorenia samoliečbou existuje riziko, že k hlavnej diagnóze sa pridajú ďalšie komplikácie. Ak sa príznaky choroby prejavujú aktívne, ale nie ste si istí diagnózou, choďte k miestnemu terapeutovi. Je to tento špecialista, ktorý bude schopný urobiť počiatočnú diagnózu.

Necitlivosť končatín, bolesť v bedrovej oblasti, slabosť, slabá výkonnosť, bolesti hlavy, problémy s črevami sú príznakmi medzistavcovej prietrže, ale môžu sa vzťahovať aj na iné choroby. Na presnú diagnózu terapeut odporučí odobrať röntgenové vyšetrenie chrbtice a vykonať testy (krv, moč)..

Po diferenciálnej diagnóze pacienta s predpokladanou diagnózou „medziobratlovej kýly“ sú títo lekári odovzdaní ortopedovi. Tento lekár lieči problémy pohybového aparátu človeka a rieši všetky problémy súvisiace s liečbou chrbtice. Po preštudovaní hotových testov sa špecialista pýta pacienta. Keď sa objavili prvé príznaky, kde to bolí a ako často, sú bolesti sprevádzané ďalšími sťažnosťami?

Po obdržaní odpovedí a vytvorení celkového obrazu môže lekár predpísať ďalšie štúdie, ultrazvuk a MRI.Neobnovenie fyziologickej korzetovej funkcie zadných svalov je zbytočné liečiť medzistavcovú prietrž. Takže pri závažných léziách bedrovej oblasti je potrebná celá škála terapeutických opatrení a pomoc lekárov rôznych špecialít..

Miechová kýla je stav, ktorý je diagnostikovaný pomocou rôznych vyšetrovacích metód. Väčšina diagnostických postupov riadi lekár inštrumentálnej diagnostiky.

Kto sa zaoberá medziobratlovou kýlou?

Choroba chrbtice je pomerne častá patológia muskuloskeletálneho systému. Moderný životný štýl prispieva k narušeniu štruktúry stavcov a medzistavcových platničiek, čo vedie k rozvoju skoliózy, osteochondrózy, výčnelkov a kýly chrbtice. Patologický proces je sprevádzaný bolesťou chrbta, zníženou citlivosťou končatín, ťažkosťami s normálnou motorickou aktivitou a komplikáciami z centrálneho nervového systému..

Ignorovanie problému môže viesť k zdravotnému postihnutiu a významne znížiť kvalitu života. Preto je pri prvých prejavoch nepohodlia v chrbte mimoriadne dôležité vyhľadať pomoc odborníka.

Ktorý lekár lieči chrbticu a ako sa lieči choroba? Skúsme to zistiť.

Nepriaznivé pocity v chrbte sa môžu vyskytnúť nielen pri patológii chrbtice. Poruchy fungovania vnútorných orgánov, ako je pažerák, žalúdok, obličky, srdce a pohlavné žľazy, sa môžu prejavovať ako bolesť v rôznych častiach chrbtice. Nie je možné stanoviť diagnózu sami, bez lekárskeho vzdelania a skúseností v lekárskej praxi.

Pri prvých prejavoch nepohodlia chrbta sa poraďte s lekárom

Ak vás bolí chrbát, musíte čo najskôr nájsť čas a navštíviť terapeuta okresnej kliniky. Všeobecný lekár zistí anamnézu (históriu) choroby a vyšetrí chrbticu. Na recepcii sa terapeut podrobne opýta na prejavy choroby, povahu syndrómu bolesti a identifikuje možné príčiny patológie..

Terapeut je prvým lekárom, ktorý urobil predbežnú diagnózu, predpísal ďalšie výskumné metódy alebo okamžite odkázal pacienta na lekára úzkej špecializácie. Dokáže vykonať diferenciálnu diagnostiku s inými chorobami, potvrdiť alebo vyvrátiť patológiu chrbtice. Počiatočná liečba v prípade problémov so zadami by mala byť u tohto špecialistu..

Vertebroológ je úzko zameraná lekárska špecializácia, ktorá sa zaoberá výlučne problémami chrbtice. Kvalifikovaný lekár má znalosti o funkčnej diagnostike, dokáže čítať röntgenové snímky a tomogramy chrbtice, má techniky pre manuálnu terapiu a masáže, má hlboké znalosti v oblasti fyzioterapie a fyzioterapie.

Špecialista s úzkym zameraním je teda univerzálnym lekárom na liečenie chorôb chrbta. Vedie pacienta od začiatku liečby do konca obdobia zotavenia, čo pozitívne ovplyvňuje zotavenie. Niektorí lekári tejto špecializácie môžu vykonávať operácie na chrbtici. Vertebroológ však prijíma iba vo veľkých lekárskych centrách a regionálnych nemocniciach, čo znamená, že toto povolanie je pomerne zriedkavou lekárskou špecializáciou. Nie všetci pacienti z okresných centier si môžu dovoliť pozorovanie stavovcom. Ako byť v tejto situácii?

Malé zdravotnícke zariadenia v regionálnych centrách majú vždy u svojich zamestnancov neuropatológov, ktorí sú vyzvaní, aby riešili chrbticu v akútnom štádiu choroby a porušovali korene miechy. Terapeuti zvyčajne posielajú pacientov s problémami s chrbticou k tomuto špecialistovi..

Úlohou neurológa je zmierniť zápal v oblasti patologického procesu, odstrániť narušenie neurovaskulárnych zväzkov a zbaviť sa intenzívnej bolesti chrbta..

V dôsledku terapie sa obnoví citlivosť a plný pohyb končatín, aktivuje sa prietok krvi mozgovými tepnami, normalizuje sa činnosť vnútorných orgánov a zlepší sa celkové zdravie. Neuropatológ však nie je univerzálnym špecialistom a pracuje s lekármi rôznych kvalifikácií v každej fáze liečebného procesu. V závislosti od fázy ochorenia a závažnosti patológie nasmeruje pacienta na konzultáciu a terapiu k lekárom príbuzných špecialít..

Ortopedickí chirurgovia sa zvyčajne podieľajú na zakrivení chrbtice a operáciách odstraňovania kýly chrbtice, osteofytov a ďalších porúch anatomickej štruktúry axiálnej kostry. Okrem toho sú ploché nohy, za ošetrovanie ktorých zodpovedajú títo odborníci, častou príčinou problémov s chrbtom..

V pokročilých klinických prípadoch chorôb chrbtice sa vykonáva chirurgický zákrok

Miechová kýla, kostné výrastky, kyfóza a skolióza vedú k traumatizácii okolitých mäkkých tkanív, stlačeniu miechy, zhoršenej funkcii vnútorných orgánov, čo môže mať vážne následky. Chirurgia v takýchto klinických prípadoch je nevyhnutnou nevyhnutnosťou..

Kto iný lieči choroby chrbtice? Vo fáze zotavovacieho obdobia sú do terapeutického procesu zahrnutí odborníci, ako sú fyzioterapeuti, fyzioterapeuti, manuálni terapeuti a maséri. Vďaka týmto lekárom sa normalizuje metabolizmus a krvný obeh v patologickej oblasti, posilňuje sa svalový rámec chrbta, obnovuje sa anatomicky správna poloha stavcov, zlepšuje sa motorická aktivita a obnovuje sa pracovná kapacita..

Okrem toho môže ošetrujúci lekár vo fáze konečnej diagnózy odporučiť pacienta na konzultáciu s kardiológom, pneumológom, gastroenterológom, gynekológom, nefroológom, aby sa vylúčili choroby vnútorných orgánov..

Mnoho lekárskych špecialít dokáže liečiť choroby chrbtice a komplikácie patológie muskuloskeletálneho systému. Hlavnou úlohou pacienta je včasné oslovenie lekára kvôli diagnostike a komplexnej liečbe. Ak vás bolí chrbát, nemali by ste odložiť návštevu špecialistu a dať tejto chorobe príležitosť na postup do závažných komplikácií..

Ľudská chrbtica plní podpornú funkciu a obsahuje veľa nervových zakončení. Skladá sa z stavcov a medzistavcových platničiek medzi nimi, ktoré prispievajú k mobilite hrebeňa.

Výskyt prietrže vedie k tomu, že vedenie nervových impulzov je prerušené. Napríklad výskyt medzistavcovej prietrže v bedrovej oblasti povedie k problémom s fungovaním panvových orgánov. Čím dlhšie sa ochorenie nelieči, tým je pravdepodobnejší vývoj nezvratných zmien v nervoch.

Klinický obraz choroby závisí od miesta lézie. Ale na akomkoľvek oddelení prietrže sa u dospelých príznaky vždy kombinujú s bolesťou chrbta rôznej intenzity.

Medzistavcová prietrž bedrovej oblasti sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť v bedrovej oblasti (intenzita sa zvyšuje s námahou);
 • bolesť v zadku, stehne, nohe;
 • znecitlivenie dolnej končatiny;
 • slabosť nôh;
 • problémy s fungovaním panvových orgánov (porušenie úkonu močenia, vyprázdnenia atď.).

Oblasť hrudníka je charakterizovaná bolesťou v tejto oblasti a rôznymi zakriveniami chrbtice.

Jednoznačná odpoveď na otázku, ktorý lekár lieči ochorenie, neexistuje, keďže na liečbe sa podieľa niekoľko odborníkov. Najprv by ste sa mali poradiť s terapeutom, ktorý urobí predbežnú diagnózu a napíše odporúčanie pre úzkoprofilového lekára.

Príznaky podobné symptómom

Príznaky vertebrálnej hernie sa môžu líšiť v závislosti od oblasti, v ktorej je lézia lokalizovaná. V tomto prípade je prietrž ktoréhokoľvek z oddelení vždy sprevádzaná bolesťou rôznej intenzity.

Ak hernia ovplyvnila krčnú chrbticu, jej prvé príznaky sú nasledujúce:

 • ťažkosti s pohybom.
 • Bolesť v krku.
 • Časté závraty.
 • Nestabilný krvný tlak.
 • Prsty horných končatín sú znecitlivené.
 • Bolesť vyžaruje z ramenného a ramenného pletenca.

Porážka bedrového kĺbu je sprevádzaná takým klinickým obrazom:

 • znecitlivenie dolných končatín.
 • Bolesť dolnej časti chrbta je systematická, zhoršená fyzickou námahou.
 • Bolesť ovplyvňuje stehno, nohu, zadok.
 • Fungovanie panvových orgánov a systémov je narušené (niekedy pacient nemôže kontrolovať proces močenia a defekácie).

Ak patológia postihuje hrudnú oblasť, vyznačená oblasť trpí bolesťou. Pozorovalo sa zakrivenie miechy.

Existuje množstvo chorôb, ktorých klinický obraz je trochu podobný medzistavcovej prietrži. Tie obsahujú:

 1. choroby vnútorných orgánov (zvyčajne postihujú srdce, pľúca, tráviaci systém). Patologický proces je taký vážny, že môže spôsobiť vážne a niekedy nenapraviteľné zmeny v týchto orgánoch.
 2. Tuberkulóza a iné infekčné choroby, v dôsledku ktorých trpia kostné štruktúry ľudského tela.
 3. Poruchy endokrinného a nervového systému v dôsledku mnohých patológií. Môže to zahŕňať neuralgiu (lokálnu bolesť jedného nervu), diabetes mellitus atď..

Aby sa vylúčili vyššie uvedené choroby, pacient bude odoslaný na konzultáciu stavovcovi.

Nasledujúce lézie sú charakteristické léziami krčnej chrbtice:

 • bolesť v zadnej časti hlavy;
 • obmedzenie pohyblivosti krku;
 • závrat
 • tlakové problémy
 • znecitlivenie prstov;
 • bolesť sa šíri od krku po rameno a rameno.

Oblasť hrudníka je charakterizovaná bolesťou v tejto oblasti a rôznymi zakriveniami chrbtice.

Symptomatológia ochorenia závisí od umiestnenia výčnelku. Aby ste včas rozpoznali degeneratívnu patológiu, musíte poznať klinický obraz choroby.

Tabuľka. Príznaky rozvoja prietrže medzistavcovej platničky v závislosti od umiestnenia lézie.

● progresia choroby vedie k bolesti v pažiach, ramenách, lopatkách;

● pohyblivosť krku je obmedzená;

● krvný tlak sa môže znížiť alebo zvýšiť;

● strata citlivosti a pálenie.

● brnenie, znecitlivenie horných končatín;

● pocit plazenia;

● svalová slabosť rúk;

● mužom hrozí impotencia.

● pri fyzickej námahe sa intenzita bolesti zvyšuje, vyžaruje do zadku, stehna;

● v mieste dolnej končatiny pociťuje pocit mravenia, necitlivosti a mravčenia.

● bolesť v oblasti dolnej časti chrbta, krížovej kosti, zadku, nôh a nôh.

Kto robí diagnózu? Samozrejme, robí diagnózu sám - zlé rozhodnutie. Je dôležité pochopiť, že spinálna prietrž nepriaznivo ovplyvňuje pohodu. Najlepší spôsob, ako zostať zdravý, je konzultovať s profilovým lekárom..

Primárne vyšetrenie pacienta vykonáva terapeut. Lekár vyšetrí obeť, zistí príznaky choroby, požiada pacienta, aby vykonal nejaké cvičenia, pomocou ktorých vyhodnotí pohyblivosť chrbtice..

Ak bolesť vyžaruje do inej časti tela, malo by sa to tiež vyšetriť. Diagnózu si môžete sami určiť na základe informácií získaných z internetových zdrojov. Tento prístup sa však bohužiaľ skončí..

Pacient by mal vyšetriť kvalifikovaný lekár, ktorý opakovane čelil podobnej diagnóze. Pri autodiagnostike a liečbe existuje okrem základnej patológie obrovské riziko komplikácií.

Miestny terapeut vás nasmeruje na úplné vyšetrenie. Odporúča sa urobiť röntgen, urobiť krv a moč. Po predbežnej diagnóze „hernie chrbtice“ terapeut nasmeruje obeť na ortopeda alebo reumatológa..

Lekár dáva pokyn k ultrazvukovej magnetickej rezonancii, aby získal ucelenejší obraz o chorobe. Po potvrdení diagnózy ortopéd začne liečbu.

Ak sa objavia nové príznaky alebo komplikácie, možno budete potrebovať pomoc lekárov rôznych špecializácií, napríklad neurológa, chirurga, vertebroológa, chiropraktika, masážneho terapeuta, inštruktora cvičebnej terapie, fyzioterapeuta..

Ktorý lekár lieči kýlu chrbtice? Táto otázka si vyžaduje osobitnú pozornosť. Vyššie uvedení odborníci vyvíjajú hlavný liečebný režim a poskytujú účinky liečiva.

Na otázku, ktorý lekár lieči medzistavcovú prietrž, sa dá odpovedať iným spôsobom. V modernej medicíne sa vzhľadom na dôležitosť uvažovaného problému venuje osobitná pozornosť patologickým stavom stavcov. Mnoho úloh je na križovatke rôznych lekárskych oblastí, a preto je teraz zvýraznená špecializovaná lekárska časť - vertebroológia.

Okrem základnej terapie zahŕňa liečba stavcovej prietrže ďalšie techniky. Výber metód a správnosť ich implementácie zabezpečujú odborníci tohto profilu:

 1. Fyzioterapeut. Tento špecialista môže vykonávať tieto postupy: magnetoterapia, laserové ožarovanie, terapia UHF, elektroforéza so zavedením lieku, fonoforéza, stimulácia elektrickými pulzmi. Lekár v tejto špecializácii má vyhodnotiť možné kontraindikácie a predpísať najoptimálnejší liečebný režim..
 2. Chiropraktik. Odporúčania pre manuálnu terapiu dáva ošetrujúci lekár, ale samotné postupy by mal vykonať odborník v tejto konkrétnej oblasti. Nepoužívajte služby netradičných lekárov, iba lekár poskytuje efektívnu a bezpečnú liečbu prietrže.
 3. Špecialista na fyzioterapiu. Cvičebná terapia vertebrálnou prietržou sa stáva dôležitým prvkom komplexnej terapie, ale len so správnym výberom cvičení, záťaže, režimu a trvania tréningu. Lekár tejto špecializácie predpisuje individuálny plán hodiny, pričom berie do úvahy charakteristiky priebehu choroby a individuálne vlastnosti tela, veku a pohlavia. Je lepšie, ak aspoň na začiatku riadi a vedie triedy.
 4. Masér. Lekárska masáž vertebrálnou kýlou je pomerne zodpovednou udalosťou a jej nesprávne držanie môže viesť k zhoršeniu choroby. Tento postup by mal vykonať špecialista, ktorý pozná problémy s chrbticou..

Pri pokročilom štádiu patológie môžu komplikácie ovplyvniť ďalšie orgány. Ak existujú komplikácie v iných systémoch, terapeut vykonáva príslušnú liečbu alebo zahŕňa lekárov špecializujúcich sa na poruchy v konkrétnych systémoch, napríklad v prípade problémov s kardiovaskulárnym systémom môže byť zapojený kardiológ..

Miechová prietrž v štádiách 3 až 4 sa lieči hlavne chirurgickou metódou. Potrebu chirurgického zákroku určuje chirurg. Na veľkých klinikách sú operácie chrbtice podávané neurochirurgom. Špecialisti tohto profilu vykonávajú chirurgický zákrok, v prípade potreby robia plastiku disku, dekomprimujú nervové vlákna. Je dôležité, aby oni, ako aj resuscitátor, monitorovali a pooperačné zotavenie.

Po zvážení zásad diagnostiky a liečby patológie je možné urobiť jednoznačný záver. Rôzni lekári sa musia zúčastňovať boja proti vertebrálnej hernii. Mali by ste začať s terapeutom a po počiatočných testoch odporučí pacienta k špecialistovi s užším profilom.

Špecializované zdravotnícke strediská majú všetkých potrebných špecialistov a vybavenie, na ktorých by sa mala chorá osoba spojiť.

Povaha problému

Kýla chrbtice je ničenie chrupavky s extrúziou medzistavcových platničiek za hranicami stavcov. Môže sa vyvíjať na rôznych oddeleniach, ale najčastejšie sa zaznamenáva prejav bedrovej prietrže.

Akým príznakom čelí chorý človek? Najskôr sa obáva bolesti rôznej intenzity v chrbte, pozdĺž chrbtice. S rozvojom choroby sa prejavuje obmedzená pohyblivosť, znížená citlivosť končatín, celková slabosť, znížená výkonnosť. Významný progres patológie vedie k ožiareniu bolesti v iných častiach tela, objaveniu sa príznakov dysfunkcie tráviaceho ústrojenstva, pľúc, srdca.

Vzniká prirodzená otázka: ktorý lekár lieči problém? Faktom je, že tieto príznaky môžu charakterizovať veľa chorôb a chorý človek cíti v odpovedi na túto otázku neistotu. Vzhľadom na ťažkosti pri sebahodnotení vášho stavu by ste sa mali najskôr poradiť s terapeutom.

Je to terapeut, ktorý môže urobiť prvotnú diagnózu a rozlíšiť medzistavcovú prietrž od iných chorôb. Za týmto účelom sa odoberie röntgenové žiarenie, vyšetria sa krv a moč. Pri počiatočnej diagnostike je potrebné vylúčiť také patológie, ktoré majú podobné prejavy:

 • choroby čriev, pľúc, srdca, pri ktorých príznak bolesti vyžaruje dozadu;
 • infekčné choroby kostí, najmä kostná tuberkulóza;
 • endokrinné patológie s účinkami na nervový systém, ktoré spôsobujú stavovce (diabetes mellitus) a patria do kategórie diabetických neuropatií;
 • nervové choroby (intercostal neuralgia).

Ktorého lekára kontaktovať?

Keď existuje medziobratlová hernia bedrovej chrbtice, málokto vie, na koho lekára sa má obrátiť. Všetci zvyčajne idú najprv k terapeutovi, povedia im ich príznaky a lekár ich nasmeruje na špecialistu. Lekár spravidla najskôr nasmeruje ľudí s medziobratlovou kýlou krčnej chrbtice na ortopéda..

Ortopédovia liečia poruchy pohybového aparátu a chrbtice. Ľudia s medzistavcovou prietržou od praktického lekára zvyčajne prichádzajú s röntgenovým vyšetrením a určitými klinickými testami vo forme moču a krvných testov. To všetko zjednodušuje diagnostiku.

Keď sa vyvinie medziobratlová kýla, každý by mal poznať príznaky, ku ktorým lekár, a je lepšie, bez straty času, ísť k ortopédovi. Špecialista vykonáva prieskum, pričom venuje pozornosť lokalizácii bolesti a zisťuje, kedy sa prvýkrát objavili a po ktorom. Lekár určí povahu príznakov, ktoré môžu pretrvávať alebo sa môžu objavovať pravidelne..

Na potvrdenie diagnózy ortopéd často predpisuje ultrazvuk alebo MRI, po ktorom vykoná konečnú diagnostiku a určí liečebný plán. Spravidla zahŕňa:

 • Liečba liečivami;
 • Masážny kurz;
 • Fyzioterapeutické procedúry;
 • Fyzioterapeutické cvičenia.

Zohľadňujú sa ďalšie sťažnosti, pretože pomáhajú získať ucelenejší obraz. Pri vyšetrení kýly chrbtice lekár vykoná vyšetrenie nárazom a búšením srdca, stanoví prítomnosť / neprítomnosť abnormálnych neurologických reflexov..

Nie je možné jednoznačne povedať, ktorý lekár lieči pacientov s medzistavcovou prietržou. Tento proces zahŕňa integrovaný prístup, ktorý zahŕňa odborníkov z rôznych oblastí..

Poskytovať kvalifikovanú pomoc pri odstraňovaní choroby môže iba v zdravotníckom zariadení.

terapeut

Správna liečba sa začína návštevou terapeuta. Na základe sťažností odborník predpíše niekoľko vyšetrení a dodanie potrebných testov pacientovi..

Získané výsledky pomôžu lepšie pochopiť príčinu patologických procesov. Ak sa potvrdí predpokladaná diagnóza, pacient sa musí obrátiť na vysoko špecializovaných odborníkov..

Bolesť v chrbte, aj keď sú intenzívne, veľa ľudí ignoruje. Počiatočné obdobie vývoja medzistavcovej prietrže bude sprevádzané nemennou, matnou bolesťou v mieste lézie. S progresiou ochorenia, pocitom stuhnutosti pohybov, bude pridané konštantné svalové napätie. Pacienti majú často parestéziu (pocit „plazivého plazenia“ a mravčenia), znecitlivenie a slabosť svalov nôh (charakteristický znak lumbálnej prietrže). Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov, je potrebné sa bezodkladne poradiť s odborníkom.

Výskyt prvých príznakov prietrže nie je vždy sprevádzaný vizualizáciou choroby, niekedy môže ochorenie pokračovať tajne, čo komplikuje ďalšie vnútorné orgány..

Bolesť v mieste prietrže môže byť akútna alebo boľavá, zosilnená počas fyzickej námahy, kašľa a namáhania. Ak chcete vykonať správnu diagnostiku a začať liečbu, musíte kontaktovať lekára a podstúpiť úplné vyšetrenie tela.

S ktorým lekárom by sa malo pri hernii konzultovať, budeme sa podrobnejšie zaoberať.

Najprv je potrebné kontaktovať miestneho terapeuta, aby ste vykonali počiatočnú diagnostiku a zložili následné vyšetrenie.

Bude im pridelený povinný krvný a močový test, na základe ktorého dostane pacient odporúčanie špecializovanému lekárovi a ďalšie diagnostické postupy..

V prvých štádiách nástupu ochorenia sa pacient sťažuje na bolesti chrbta, ktoré je možné lokalizovať v rôznych častiach. Znecitlivenie dolných končatín, slabosť, zmeny chôdze a stuhnutosť chrbta naznačujú vznik medzistavcovej prietrže.

V niektorých prípadoch môže choroba spôsobiť patologické procesy z čriev, panvových orgánov, srdca, pľúc a môže byť sprevádzaná migrénami..

Často stačí počiatočné vyšetrenie terapeutom, výsledky testov a röntgenové vyšetrenie chrbtice na stanovenie diagnózy prietrže chrbtice.

Po röntgenovom vyšetrení musí pacient podstúpiť zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie a ultrazvuk. Tieto diagnostické metódy ukážu nielen presné umiestnenie prietrže, ale aj veľkosť útvaru.

Ak má pacient sprievodné ochorenia, ktoré môžu byť vyvolané prietržou, bude užitočné konzultovať traumatológa a neurológa..

Okrem liekovej liečby prietrže chrbtice potrebuje pacient špeciálnu liečbu a preventívnu telesnú výchovu, masáže, kurz manuálnej terapie.

Výber cvikov na regeneráciu poškodených častí chrbtice vykonáva fyzioterapeut a masážne procedúry vykonáva profesionálny masér..

V prípade komplikácií medzistavcovej hernie a zlyhania konzervatívnych liečebných metód je pacient postúpený k chirurgovi, ktorý sa špecializuje na operáciu stavcov.

Ak pacient trpí kliešťami, plochými nohami alebo zhoršeným držaním tela, je povinné pozorovanie osteopatom.

Schmorlova kýla je sprevádzaná patologickými zmenami v chrbtici a nepriaznivo ovplyvňuje ľudskú činnosť.

Bolesť chrbta, zmeny chôdze, únava a zmena ťažiska sú hlavnými príznakmi choroby.

Zoznam odborníkov zapojených do liečby Schmorlovej kýly je takmer totožný, ako pri diagnostike stavovej kýly.

Počiatočné vyšetrenie vykonáva terapeut, ktorý píše odporúčanie na vykonanie skúšok a röntgenovú snímku.

Spolu s tým môže pacient získať radu od neurológa a osteopat.

Hlavnými metódami na vyšetrenie Schmorlovej kýly sú zobrazovanie magnetickou rezonanciou a ultrazvuk. S ich pomocou môžete diagnózu potvrdiť alebo vyvrátiť..

Ak sa v pozadí kýly vyskytne niekoľko sprievodných porúch, použijú sa ďalšie diagnostické opatrenia: elektromyografia, diskografia, elektroneurografia alebo myelografia.

Vertebroológ môže byť zapojený do liečby Schmorlovej kýly, ale kvôli novosti špecializácie nie každá dedina má lekára tohto profilu. Jeho funkcie vykonáva ortopéd.

Inguinálna hernia u mužov sa dá ľahko zviditeľniť voľným okom..

Vypuknutie slabiny je ťažké nevšimnúť, najmä preto, že novotvar je pri chôdzi nepríjemný.

Okrem toho sa pacient sťažuje na bolesť počas močenia, zápchy, horúčky, vracania, nevoľnosti. Iba v zriedkavých prípadoch môže byť slabinová prietrž asymptomatická.

Ak nájdete slabú prietrž, musíte sa okamžite poradiť s terapeutom. Po vyšetrení príznakov choroby a vykonaní fyzického vyšetrenia musí pacient zložiť všeobecnú analýzu moču a krvi, ako aj analýzu výkalov na prítomnosť krvi v nich..

Ďalšiu liečbu pacienta zvládne chirurg, ktorý predpíše ďalšie diagnostické opatrenia: ultrazvuk šourku a triesloviny, brušnú dutinu a močový mechúr. Aby sa získali presnejšie charakteristiky prietrže, vykoná sa röntgen s vylepšeným kontrastom..

Ak sa prietrže vyskytuje u dospelých, jediným spôsobom, ako sa toho zbaviť, je operácia.

Konzervatívne metódy liečby a tradičná medicína môžu zmierniť iba príznaky, ale úplný výčnelok nezmizne.

U detí je trieslová prietrž často vrodená a náchylná k samoliečeniu. Ak sa dieťa nezlepší o dva roky, vykoná sa chirurgický zákrok.

Výskyt pupočnej kýly u dospelých nie je vždy sprevádzaný výraznými príznakmi.

Výstupok v pupku nezasahuje do zvyčajného životného štýlu, nespôsobuje nepohodlie a ľahko sa nastavuje.

Keď sa prietrž začína zväčšovať, narušuje sa normálne fungovanie vnútorných orgánov a môže dôjsť k porušeniu obsahu herniového vaku. Aby sa predišlo nekróze tkaniva, vykoná sa operácia.

Keď peritoneálne orgány vyjdú pupočníkovým krúžkom, prietrž sa ťažko prehliada.

Ak však chcete získať presnejšiu diagnózu, mali by ste okamžite vyhľadať lekára. Primárne vyšetrenie vykonáva miestny terapeut, potom musí pacient prejsť všetkými testami a nechať si poradiť lekára s výsledkami všeobecného testu krvi a moču..

Na diagnostikovanie pupočnej kýly sa pacientovi podrobí röntgenové vyšetrenie alebo ultrazvuk tráviaceho traktu. Pri identifikácii sprievodných chorôb je osoba vyšetrená gastroenterológom.

Pretože sa pupočná kýla lieči výlučne chirurgicky, pacient je pod neustálym dohľadom chirurga. Po vykonaní všetkých diagnostických opatrení sa pacient podrobí chirurgickému zákroku.

Umbilická hernia u detí je pomerne častá patológia. V prvých dňoch života sa môže objaviť výčnelok v dôsledku neustáleho napínania brušných svalov počas výkriku alebo patologickej slabosti spojovacích tkanív..

Detský lekár diagnostikuje pri bežnom vyšetrení dieťaťa herniu u detí. V ranom veku má pupočná hernia tendenciu samy odchádzať, keď dieťa dosiahne 3 až 5 rokov, môže výčnelok zmiznúť.

Počas tohto obdobia by malo byť dieťa sledované chirurgom, aby sa kontrolovala veľkosť prietrže a aby sa nevynechala exacerbácia choroby..

Ak po piatich rokoch kýla u dieťaťa nezmizne, ale skôr rastie, vykoná sa chirurgický zákrok.

Výskyt výčnelku v bruchu naznačuje vznik prietrže, ktorá vyžaduje urgentné ošetrenie.

V prvých štádiách vývoja choroby príznaky prakticky neexistujú, prietrž sa ľahko opravuje a nezasahuje do obvyklého spôsobu života. V priebehu času sa môže na mieste výčnelku, nevoľnosti, gastrointestinálnych porúch, horúčka objaviť bolesť.

Aké je vyšetrenie

Keď sa chorí ľudia obracajú na terapeuta, lekár vykoná počiatočnú diagnózu - medziobratlovú prietrž. Potom nasmeruje pacienta na hĺbkové vyšetrenie k ortopédovi. Existuje ďalšia možnosť: príčinou problému s chrbticou je trauma, ktorá vyvoláva post-traumatickú artrózu s rozvojom hernie. V tomto prípade má zmysel okamžite kontaktovať traumatológa, pretože.

Najväčšie počiatočné informácie poskytuje rádiograf, to znamená, že bez takého špecialistu ako je rádiológ nie je možné. Je to on, kto sníma postihnutú oblasť v 3 smeroch a dáva vlastné dekódovanie výsledkov. Obrázok ukazuje zúženie kĺbového priestoru a rast osteofytov, deformáciu kĺbov, deštrukciu a vyčnievanie disku. Krvné a močové testy môžu určiť prítomnosť zápalového procesu.

Hĺbkové vyšetrenia vykonávané s cieľom určiť stupeň deštrukcie tkaniva sa prítomnosť komplikujúcich faktorov vykonávajú pomocou:

Traumatologist

Je pravdepodobné, že terapeut neodporučí pacienta k ortopédovi. Je to kvôli nedostatku zdravotníckeho personálu. Takýto lekár jednoducho nemusí byť na klinike, najmä ak je mesto malé. Ale nič zlé sa nestane, ak je pacient prijatý neuropatológom a niekedy traumatológom. Špecializácia neuropatológa sa vzťahuje aj na problémy s chrbticou a nervovým systémom. Traumatológ nie je o nič horší pri chorobách chrbtice, pretože prietrž môže byť následkom poranení chrbta..

fyzioterapeut

Je veľmi pravdepodobné, že prvým odborníkom, na ktorého sa väčšina pacientov obracia, je praktický lekár. Tento lekár je zvyčajne komunitný lekár a slúži populácii konkrétnej oblasti, ktorá je k nemu pripojená..

Terapeut lieči najčastejšie ochorenia u ľudí, ktoré zahŕňajú osteochondrózu. S rozvojom komplikácií ochorenia, najmä medzistavcovej prietrže, lekár odporučí konzultáciu s úzkymi špecialistami.

Liečba, ktorú lekár poskytuje priamo:

 1. Primárny príjem, vyšetrenie, vyšetrenie pacienta.
 2. Priradenie ďalších inštrumentálnych diagnostických metód.
 3. Vymenovanie konzultácií s inými odborníkmi.
 4. Dynamické monitorovanie pacienta.
 5. Liečba sprievodných ochorení u konkrétneho pacienta.
 6. Predpis na väčšinu liekov na predpis.
 7. Žiadosť o kúpeľnú liečbu.

Ak ste v rozpakoch s odborníkom, ktorého potrebujete kontaktovať, prvou vecou, ​​ktorú by ste mali urobiť, je dohodnúť si stretnutie s miestnym lekárom.

Na osteochondrózu a jej komplikácie sa často predpisujú rôzne metódy fyzioterapie. Medzistavcová kýla spôsobuje zápal okolitých tkanív, narušuje krvný obeh a vedie k bolesti. Tieto procesy môžu ovplyvniť rôzne metódy fyzioterapie..

Tento spôsob expozície je zahrnutý v komplexnej terapii choroby. Ošetrujúci lekár rozhodne o potrebe a možnosti fyzioterapie a potom predpíše vhodné postupy.

Fyzioterapeut sa priamo podieľa na takomto liečení, ale môže pacientovi radiť aj o indikáciách a kontraindikáciách tohto spôsobu expozície..

S kýla môže fyzioterapeut vykonávať tieto postupy:

 • magnetoterapia.
 • Expozícia laserom.
 • Terapia UHF.
 • elektroforéza.
 • fonoforézou.
 • Elektrická stimulácia.

Pokiaľ ide o manuálnu terapiu, moderní lekári majú veľké množstvo pochybností a sporov. Tento spôsob expozície má niečo spoločné s masážou, ale zahŕňa hlboko položené tkanivá vrátane chrbtice..

Manuálna terapia je kontraindikovaná pri exacerbácii osteochondrózy, aktívnej radikulitíde a iných akútnych prejavoch miechy. Mnoho odborníkov však odporúča tento spôsob vystavenia počas remisie a na prevenciu nástupu choroby..

Použite nasledujúce tipy na ošetrenie:

 • Ošetrujúci lekár by mal odporučiť manuálnu terapiu..
 • Chiropraktici nenavštevujte bez osvedčenia o odbornej príprave.
 • Manuálna terapia by nemala byť jedinou metódou expozície, musí sa kombinovať s inými spôsobmi liečby.
 • Ak sa stav po zákroku zhorší, musí sa zlikvidovať.

Na osteochondrózu a jej komplikácie sa často predpisujú rôzne metódy fyzioterapie. Medzistavcová kýla spôsobuje zápal okolitých tkanív, narušuje krvný obeh a vedie k akútnej bolesti chrbtice. Tieto procesy môžu ovplyvniť rôzne metódy fyzioterapie..

symptomatológie

Príznaky medzistavcovej prietrže sa vždy prejavujú ako bolesť v chrbte. Spočiatku rušia hneď po prebudení, ale potom už môže cítiť, ako jeho bolesť zakrýva počas zatáčok alebo sklonu. Pri chôdzi môže byť bolesť slabá.

Najčastejšie sa bolesti začínajú dávať do nohy a znecitlivia sa. Pri kašľaní alebo kýchaní sa môžu zhoršiť pocity. Potom pacient prakticky nevstane z postele a bolesť je neznesiteľná. Ak sa pri krčnej chrbtici vyskytuje hernia, pacient pociťuje nasledujúce príznaky: slabosť, nespavosť, bolesti hlavy, zhoršené videnie, nevoľnosť, znecitlivenie rúk, zvonenie v ušiach, vysoký krvný tlak.

V žiadnom prípade nemôžete ignorovať príznaky, môže to mať vážne následky. Ak je liečba naplánovaná načas, pacient môže urobiť bez chirurgického zákroku. Pacient nemusí mať ani podozrenie, že má medzistavcovú prietrž.

Ktorý lekár lieči lumbálnu medzistavcovú prietrž?

Výskyt medzistavcovej prietrže sakrálnej chrbtice je nepríjemnosťou pre každú osobu. Charakteristické príznaky tohto ochorenia sú bolesť a obmedzený pohyb. V posledných rokoch počet prípadov tohto ochorenia neustále narastá a sú ním vystavené všetky skupiny obyvateľstva..

 • Čo je medzistavcová prietrž?
 • Dôvody vzhľadu
 • Sakrálna prietrž - príznaky
 • diagnostika
 • Liečba prietrže
  • Konzervatívne zaobchádzanie
  • chirurgia
 • Odporúčania odborníkov
 • záver

Avšak, aj keď ste počuli túto diagnózu od lekára, potom to nie je dôvod na paniku. Neprestávajte s touto chorobou, bez ohľadu na to, aké závažné to môže byť. Moderná medicína má na svoju liečbu veľa pomerne účinných liekov. Štatistiky ukazujú, že nie všetci pacienti vyžadujú chirurgický zákrok. Počet pacientov, ktorí dôrazne odporúčajú súhlasiť s týmto nepopulárnym opatrením, je iba 10%.

Samotný pojem „kýla sakrálnej chrbtice“ je nesprávny, pretože krížová kôra by sa mala chápať ako pevná kosť, v ktorej je spolu fúzovaných 5 stavcov, medzi ktorými nie sú žiadne medzistavcové platničky stavcov.

načítava…

Uvažujeme prietrž medzi sakrálnou rýchlosťou a piatym bedrovým stavcom. A musím povedať, že toto je najčastejšie miesto, kde je diagnostikovaná táto choroba..

Akékoľvek nadmerné zaťaženie chrbtice spôsobuje prasknutie vláknitej membrány, čo vedie k vytláčaniu disku do miechového kanála. A nervové korene miechy sú v ňom už pod tlakom, v dôsledku toho sa človek cíti akútna bolesť a jeho spodná časť tela už nemôže fungovať v predchádzajúcom režime..

Ak rozdelíme proces rozvoja prietrže na štádiá, potom môžeme rozlíšiť výčnelok, keď dôjde k výčnelku disku bez pretrhnutia vláknitej membrány, kýla samotná a sekvestrovaná hernia - záverečné štádium, keď sa jadro úplne oddelí od disku a vypadne. Práve v tejto fáze sa zaznamenávajú najzávažnejšie príznaky, v dôsledku čoho odborníci často ponúkajú pacienta ako jediný možný spôsob chirurgického zákroku..

Kýla chrbtice sa najčastejšie vyskytuje u ľudí vo veku 30 až 50 rokov, a to nie je náhoda. Po dosiahnutí tohto veku sa ľudské telo dostane do štádia, v ktorom sa vytvárajú najpriaznivejšie podmienky na vývoj prietrže medzistavcovej platničky..

V tomto okamihu sú viditeľné zrejmé príznaky osteochondrózy, ktoré vyvolávajú degeneratívne zmeny na disku, ale jadro si zatiaľ zachováva gélovitú štruktúru. Keď človek dosiahne vek 50 rokov, dôjde k stuhnutiu jadra disku a už v tejto fáze má konzistenciu blízku svojmu obalu.

Dôvody vzhľadu

Osteochondróza sa najťažšie lieči, keď je sprevádzaná takým závažným ochorením, ako je medziobratlová kýla. Preto môžeme dospieť k záveru, že prietrž najčastejšie spôsobuje osteochondróza. Toto ochorenie má však aj iné dôvody, ktoré môžu spôsobiť jeho rozvoj. Takýto nepríjemný novotvar sa môže vyskytnúť dokonca aj u človeka so zdravou chrbticou. Povedzme, že by to mohlo byť spôsobené zranením spôsobeným veľmi silným mechanickým namáhaním..

Ďalším dôvodom výskytu prietrže môže byť zvýšená fyzická aktivita alebo extrémne nízka aktivita. Ak často zdvíhate závažia, časom sa disk začne opotrebovať a keď sa človek trochu pohne, vláknitá membrána stráca potrebnú silu kvôli nedostatku výživy.

Okrem iných dôvodov je potrebné zdôrazniť predĺžený statický stres, zakrivenie chrbtice, nedostatočne vyvinuté slabé svaly, ktoré poskytujú podporu chrbtici, patológie muskuloskeletálneho systému, ktoré sú dedičné.

Nepriamo môže vývoj medzistavcovej prietrže spôsobiť monotónnu podvýživu, keď telo nedostane určité živiny, vitamíny a minerály..

Syndróm bolesti. Ochorenie sa môže cítiť s bolesťou rôznej intenzity a povahy prejavu. V mnohých ohľadoch je to ovplyvnené umiestnením a veľkosťou herniového výčnelku.

Ak je bolesť obmedzená na bedrovú oblasť, akýkoľvek pohyb môže viesť k ich zhoršeniu. Pacienti majú najčastejšie ostré švy a stále vyčerpávajúce bolesti.

Ožarovanie bolesti v ramennom páse a ramene môže pacientovi spôsobiť vážne ťažkosti. Syndróm bolesti však najčastejšie dáva zadok, zadok stehien alebo celú dolnú končatinu.

Časom sa syndróm bolesti v prípade absencie vhodných terapeutických opatrení zintenzívni. Bude stačiť, aby človek urobil akýkoľvek pohyb, dokonca len aby kašlal, aby sa okamžite objavila akútna bolesť.

Aby sa človek znovu nevystavil takémuto stresu, musí zaujať pozíciu na zdravej strane s ohnutou nohou na postihnutej strane. Tento stav ho však príliš nezachráni, pretože všetky okolité svaly sa začínajú namáhať a postupom času je v spazmodických svaloch bolesť..

Radikálny syndróm. V podmienkach, keď sú nervové korene neustále pod tlakom, má pacient tieto príznaky:

 • Strata citlivosti kože v miestach častej bolesti;
 • Účinok plazivých husacích hrčiek.
 • Pocit chladu, strata citlivosti prstov na nohách;
 • Svalová slabosť nôh;
 • K tomu sa môže pridať dysfunkcia vnútorných orgánov panvy, ktorá u mužov často vedie k spontánnemu močeniu a vyprázdneniu;
 • Náhle zmeny tlaku;
 • Pri dlhodobej progresii ochorenia sa často zaznamenáva úplná atrofia svalov stehien, dolných končatín a nôh..

diagnostika

Aby bola diagnostika čo najpresnejšia, špecialisti sa uchyľujú k zobrazeniu lumbosakrálnej chrbtice pomocou magnetickej rezonancie. To vám umožní určiť nielen veľkosť, ale aj umiestnenie prietrže.

Spolu s tým sa používa rádiografia, pomocou ktorej sa dozviete viac o stave chrbtice. Ak je to potrebné, môže sa vyžadovať invazívna CT myelografia alebo neinvazívna MR myelografia. Ak sa podľa výsledkov diagnózy ukázalo, že máte prietrž chrbtice, mali by ste čo najskôr začať liečbu medzistavcovej prietrže lumbosakrálnej chrbtice..

Liečba prietrže

Úspešnosť liečby lumbosakrálnej hernie do značnej miery závisí od toho, ako rýchlo reagujete na zmenu vášho stavu. Ak to chcete urobiť, musíte byť neustále pozorovaní dobrým špecialistom.

Na liečbu prietrže sa používajú dve metódy: konzervatívna a chirurgická.

Ktorého lekára by som mal konzultovať s herniou chrbtice? Táto otázka často zmätie ľudí trpiacich bolesťou chrbta, krku a dolnej časti chrbta.

V prvom rade by ste mali jasne pochopiť, že nemôžete ísť k liečiteľom s takými bolesťami, ale musíte navštíviť zdravotnícke zariadenie..

Iba odborníci dokážu urobiť presnú diagnózu, zistiť príčiny patológie a predpísať adekvátnu liečbu.

Do identifikácie a liečby choroby sa môžu zapojiť rôzni odborníci, je však dôležité, aby sa spoliehali na vedecké, tradičné metódy. Zanedbaná choroba sa môže stať ohniskom vážnych komplikácií - bez chirurga sa potom nebude dať robiť.

Povaha problému

Akým príznakom čelí chorý človek? Predovšetkým sa obáva bolesti rôznej intenzity v chrbte, pozdĺž chrbtice.

S rozvojom choroby sa prejavuje obmedzená pohyblivosť, znížená citlivosť končatín, celková slabosť, znížená pracovná kapacita..

Významný progres patológie vedie k ožiareniu bolesti v iných častiach tela, objaveniu sa príznakov dysfunkcie tráviaceho ústrojenstva, pľúc, srdca.

Miechová kýla je patológia so závažnou deformáciou medzistavcových platničiek, ich prasknutie a ďalšie vystupovanie..

Najčastejšie sa tieto patologické poruchy zisťujú v bedrovej chrbtici. Približne 40% týchto hernií postihuje 5, 6 a 3 stavce z kostrče. Menej často sa choroba pozoruje v krčných a sakrálnych oblastiach..

Zvážte štrukturálne vlastnosti stavcov a medzistavcových platničiek.

Funkcie medzistavcových platničiek l4 s1, l5 s1 atď.:

 • funkcia odpisovania, ktorá vám umožňuje bezpečne skočiť na osobu, vykonávať iné typy fyzickej aktivity;
 • zabezpečenie normálnej pohyblivosti chrbta;
 • ligamentová funkcia, ktorá je vyjadrená pri upevnení chrbtice do jedného celku.

Zaujímavé fakty o medzistavcových platničkách:

 1. Z dôvodu zmien výšky týchto diskov sa výška človeka mení každý deň: večer sú ľudia o 2 cm nižšie ako ráno.
 2. Veľkosť chrbtice závisí od veľkosti stavcov, takže disky v krížovej, bedrovej a krčnej chrbtici sú rôzne..
 3. Medzistavcové platničky sa môžu vydutie až do 3 mm. Toto sa považuje za normu. Ak prekračujú stavce ešte viac (prietrž 5 mm, 6 mm, 11 mm atď.), Potom je to patológia.
 4. V ľudskom tele je v priemere 23 medzistavcových platničiek.
 5. Kýla do veľkosti 4 mm nie je sprevádzaná žiadnymi výraznými prejavmi, nevyvoláva nebezpečné komplikácie. Môže sa liečiť doma po konzultácii s lekárom..
 6. V niektorých prípadoch sa pri CT objavia miechové kýly náhodne. Ak osoba predtým neprejavila prejavy štípaného disku, nepotrebuje chirurgické ošetrenie, laserovú terapiu ani lieky. Na udržanie jeho stavu v normálnom stave mu bude stačiť masáž a podporná gymnastika.
 7. Jeden a pol mesiaca po počiatočnom vývoji medzistavcovej prietrže u človeka príznaky bolesti úplne vymiznú a nastane remisia. To ho však nechráni pred rizikom druhého exacerbácie..

Dôvody rozvoja prietrže:

 1. Neaktívny (sedavý) životný štýl, v ktorom chrbtica nemá dostatok fyzickej aktivity.
 2. Infekčné lézie chrbtice (akútne alebo chronické).
 3. Nadváha. V tomto stave sa na medzistavcové platne kladie veľké zaťaženie, čo významne zvýši riziko rozvoja prietrže.
 4. Zakrivenie chrbtice v rôznych fázach kurzu vrátane skoliózy.
 5. Častá zvýšená fyzická aktivita na chrbtici, ktorou sú športovci alebo ľudia, ktorí pravidelne zdvíhajú závažia. Chrbát je vystavený výraznej záťaži s konštantnou prácou v sede alebo predĺženým pobytom v jednej polohe.
 6. História poranení miechy. Zlomeniny kompresie, dislokácie sú obzvlášť nebezpečné.
 7. Vplyv chronických degeneratívnych zmien na medzistavcové platničky. Najčastejšou príčinou hernie je progresívna osteochondróza.
 8. Vrodené patológie chrbtice, u ktorých sú jej stavce nesprávne tvarované alebo majú zakrivený tvar. To významne zvyšuje zaťaženie medzistavcových platničiek, čo prispieva k ich vyčnievaniu.

Povinnosti neurológa a chirurgického odborníka

Pretože uvažovaná patológia najčastejšie počas jej vzniku vedie k mnohým neurologickým poruchám, neurológ sa podieľa na jej liečbe..

Do jeho kompetencie patria nasledujúce body:

 1. Konečná diagnóza.
 2. Detekcia neurologického deficitu.
 3. Vymenovanie ďalších diagnostických metód, vrátane štúdia stavu nervových štruktúr.
 4. Predpisovanie špecifickej patogenetickej a symptomatickej liečby.
 5. Odporúčania pre zmeny životného štýlu, stravu, cvičebnú terapiu.
 6. Ak je to potrebné, odporúčanie lekárom chirurgického profilu.
 7. Monitorovanie stavu pacienta v dynamike, korekcia liečby.

Neurológ sa podieľa hlavne na konzervatívnej liečbe kýly a iných komplikácií osteochondrózy..

Tieto metódy si často vyžadujú konzultáciu s jednotlivými odborníkmi..

Vo väčšine prípadov vám dobrý neurológ pomôže vyrovnať sa s touto chorobou.

Ktorý lekár lieči prietrž chrbtice? Medzistavcová hernia vedie k objaveniu sa neurologických symptómov, vrátane radiálneho syndrómu, čiastočnej alebo úplnej kompresie koreňov cauda equina a zlyhania obehu. S takýmito príznakmi ortopéd smeruje k neurológovi. Úlohy neurológa s herniou chrbtice:

 • predpísať ďalšie výskumné metódy;
 • potvrdiť diagnózu a identifikovať ďalšie neurologické problémy spojené s výskytom hernie;
 • detegovať stupeň neurologického deficitu;
 • predpísať symptomatickú a patogénnu liečbu.

Ak je to potrebné, ošetrujúci lekár nasmeruje pacienta k chirurgovi. Lekári sa často podieľajú na liečbe kýlovej kýly. Špecialisti tohto profilu sa posielajú v nasledujúcich prípadoch:

 • konzervatívna liečba nepomáha;
 • nervové korene boli pritlačené príliš dlho a môžu viesť k ochrnutiu;
 • formácia prietrže dosiahla veľké rozmery.

Chirurgickí špecialisti sú schopní odstrániť výstupok, nahradiť medzistavcové platničky implantátom. Po operácii lekár sleduje pacienta, predpisuje súbor rehabilitačných opatrení. Chirurg dokáže vyliečiť kýlu. Po operácii je potrebné navštíviť lekára, aby lekár monitoroval stav pacienta, v prípade potreby predpísal potrebné lieky..

Povinnosti neurológa a chirurgického odborníka

Chirurgickí lekári sa tiež často podieľajú na liečbe kýlovej kýly, pretože táto komplikácia je často indikáciou chirurgickej liečby. Vo veľkých mestách operujú kýlu neurochirurgovia.

Títo odborníci robia dopad podľa nasledujúceho algoritmu:

 • Vyšetrite pacienta a potvrďte diagnózu..
 • Určite potrebu chirurgickej liečby.
 • Odstraňujú tvorbu, plastický disk, dekompresiu nervových štruktúr.
 • V prípade potreby sa poškodený disk nahradí protézou..
 • Kontrolovať výsledky operácie a viesť pacienta počas pooperačného obdobia.
 • Priradiť súbor rehabilitačných opatrení.

Pred kontaktovaním lekára so symptómami choroby by ste mali navštíviť lekára terapeutických špecialít. Je možné, že v tomto prípade nie je potrebný chirurgický zákrok.

Vertebrologist

S najväčšou pravdepodobnosťou bude pacient s podozrením na spinálnu herniu predvedený na vyšetrenie ortopédom (vertebroológom). Tento lekár sa špecializuje na choroby pohybového ústrojenstva, najmä - chrbticu. Zaoberá sa lokalizáciou choroby a identifikuje zameranie problému. Toto sa dosahuje rozhovorom s pacientom o povahe, frekvencii a mieste bolesti, ako aj podľa výsledkov predchádzajúcich testov..

V modernej klinickej medicíne bola špecializácia vybraná na križovatke ortopédie, neurológie a chirurgie - vertebroológie. Lekári v tomto profile sa zaoberajú chorobami chrbtice..

Vertebroológovia nedostávajú schôdzky v každej ruskej nemocnici, zvyčajne títo špecialisti pracujú vo veľkých zdravotníckych zariadeniach.

Títo lekári sú najkompetentnejší v liečbe komplikácií s osteochondrózou. Vyberajú komplex účinkov na základe najnovších klinických štúdií a ak existujú náznaky na chirurgický zákrok, odporúčajú ho.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia je defekt v prednej brušnej stene, pri ktorom niektoré vnútorné orgány (zvyčajne veľké omentum, črevo, vaječník) čiastočne vystupujú z brušnej dutiny do ingvinálneho kanála..
* Recenzia najlepších podľa redaktorov Zuzako.com. Informácie o kritériách výberu. Tento materiál je subjektívny, nie reklama a neslúži ako vodítko pri nákupe.
Mierny opuch v oblasti bránice môže spôsobiť stav, ktorý je blízko paniky. Ale nebojte sa v predstihu - možno to je zápal xiphoidného procesu hrudnej kosti.