loader

Hlavná

Späť

Spigelova brušná línia je

a) Indikácie na operáciu kýly línie Spigel (lunárna línia):
- Plánované: keď je diagnostikovaná.
- Alternatívne operácie: č.

b) Predoperačná príprava. Predoperačné štúdie: ultrazvuk, prípadne endoskopické vylúčenie črevných chorôb.

c) Osobitné riziká, informovaný súhlas pacienta:
- recidíva
- Poškodenie brušných orgánov

d) Anestézia. Celková anestézia (intubácia).

e) poloha pacienta. Ležiaci na chrbte.

e) Prístup. Prierez alebo pozdĺžny prierez kýlou.

g) Fázy operácie:
- Detekcia prietrže
- prístup
- Izolácia herniálneho vaku
- Hernia defektné uzavretie
- Uzatvorenie aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu

h) Anatomické vlastnosti, vážne riziká, prevádzkové techniky:
- Hrudný výčnelok je umiestnený v oblasti lunárnej línie, medzi aponeurózou vnútorného šikmého svalu a bočným okrajom vagíny svalu rekta abdominis v dolnej brušnej stene..
- Fekálna defekt môže zostať klinicky alebo ultrazvukom nezistený; reprodukovateľná obmedzená oblasť bolestivosti v kombinácii s vhodnými klinickými príznakmi však oprávňuje chirurgickú revíziu.

i) Opatrenia na osobitné komplikácie. Varovanie: Nenechajte si ujsť neúplné porušenie zákona Richter-Pittre.

j) Pooperačná starostlivosť po operácii kýly línie Spigel:
- Lekárska starostlivosť: v deň 2 odstráňte aktívnu drenáž.
- Aktivácia: Ihneď.
- Fyzioterapia: nie je potrebná.
- Obdobie invalidity: 1 - 2 týždne.

k) Štádiá a technika operácie prietrže kýly línie Spigel (lunárna línia):
1. Detekcia kýly
2. Prístup
3. Izolácia herniálneho vaku
4. Uzatvorenie hernálnej chyby
5. Uzatvorenie aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu

1. Detekcia prietrže. Spigelia hernia opúšťa spojenie medzi polkruhovými a šialenskými líniami. Tvorba prietrže je spojená s oslabením tkaniva v laterálnej oblasti svalu brucha konečníka, ako aj v oblasti uchytenia šikmých svalov brucha..

2. Prístup. Priečne rez na koži sa vykonáva na najvýčnelejšej časti prietrže pozdĺž Langerových línií..

3. Pridelenie herniálneho vaku. Po priečnej disekcii aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu sa vytvorí prístup k laterálnemu okraju vagíny svalu rekta abdominis. Kýla je tu obvykle umiestnená na intersticiálnej rovine a nie je prístupná na pohmat z vonkajšej strany. Fascionálne okraje sa zachytia a hernálny vak sa oddelí od herniálnej brány.

4. Uzatvorenie hernálnej chyby. Hernálny vak je úplne oddelený od hernálnej brány, mobilizovaný, obviazaný prešitím na základni a pretíraný. Peň je ponorená do tkaniva pod úrovňou fascie. Potom sa brušná stena obnoví vo vrstvách. Pri veľkých defektoch sa odporúča predperitoneálna implantácia polypropylénovej sieťoviny, rovnako ako pri pooperačnej prietrži.

5. Uzatvorenie aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu. Operácia dokončí uzavretie aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu, zošívanie podkožného tkaniva (prípadne opúšťajúce drenáž) a kože.

Info-Farm.RU

Liečivá, medicína, biológia

Lunárna línia

Publikované 15. februára 2016

Lunate line (Latin Linea semilunaris) - zakrivená línia šľachy vytvorená na každej strane pozdĺž vonkajšieho okraja svalu rekta abdominis.

eponyma

V lekárskej literatúre sa lunárna línia často nazýva spigeliánska línia (anglická spigeliánska línia, Lat. Linea Spigelii): na počesť Adrian van den Spiegel (nemecký Adriaan van den Spiegel) - belgický chirurg a anatóm, ktorý prvýkrát opísal túto anatomickú formáciu.

štruktúra

Pravá a ľavá polkruhová čiara zodpovedá vonkajším okrajom svalov rectus abdominis. Siahajú od chrupavky rebier IX do ochlpenia ohanbia a sú tvorené aponeurózou vnútorného šikmého svalu brucha pozdĺž línie jeho prechodu do svalu rekta abdominis. Nad oblúkovou líniou (lat. Linea semicircularis) je lunárna línia posilnená pred vonkajším šikmým svalstvom brucha, zozadu - priečnym svalstvom brucha..

Klinický význam

Lunárna línia je typickým miestom pre vznik prietrží Spigelovej línie (iné meno je Spigelia hernia alebo laterálna ventrálna hernia)

špicatá čiara

Skvelý lekársky slovník. 2000.

Zistite, čo sa v ostatných slovníkoch nachádza „linka Spigel“:

lunate line - (linea semilunaris, PNA, BNA; syn. spigel line) línia prechodu svalu priečneho brušného svalu na úsek šľachy... Veľký lekársky slovník

Polmesačná línia - (linea semilunaris, PNA, BNA; syn. Spigel line) línia prechodu svalovej časti priečneho brušného svalu na úsek šľachy... Lekárska encyklopédia

LIVER - LIVER. Obsah: I. Pečeň pečene. 526 II. Histológia pečene. 542 III. Normálna fyziológia pečene. 548 IV. Patologická fyziológia pečene. 554 V. Patologická anatómia pečene. 565 VI....... Veľká lekárska encyklopédia

Žalúdok - Žalúdok. (gaster, ventriculus), rozšírená časť čreva, ktorá má vďaka prítomnosti špeciálnych žliaz hodnotu obzvlášť dôležitého tráviaceho orgánu. Jasne diferencované "žalúdky" mnohých bezstavovcov, najmä článkonožcov a...... Veľká lekárska encyklopédia

Brucho - (brucho, pozri tabuľku. Brušné vnútornosti osoby) je najväčšie z troch dutín ľudského a zvieracieho tela, ktoré sa nachádzajú medzi hrudníkom a panvou a obsahujú brušné vnútornosti (tráviace orgány, s ich príveskami, ako sú pečeň a...... Encyklopedické výrobky Slovník F.A. Brockhausa a I.A. Efrona

Fotografie línie hernie Spigelia

príčiny

Kýla tohto typu nie je vytvorená sama o sebe. Vyskytuje sa pod podmienkou zvýšeného napätia v pobrušnici a súčasného oslabenia jej steny. Medzi faktory, ktoré vyvolávajú výskyt prietrže hrotnej línie brucha, patria:

 • vzpieranie a ťažká fyzická práca;
 • dedičnosť;
 • metabolická porucha, ktorá môže viesť k obezite alebo náhlemu chudnutiu;
 • pôrod, ťažké viacnásobné tehotenstvo, zranenia, ktoré porušujú brušnú stenu, a to aj počas nesprávne vykonaného chirurgického zákroku;
 • pretrvávajúci ťažký kašeľ a zápcha, ktoré sú sprevádzané napätím brušnej steny.

Hlavné dôvody, ktoré môžu vyprovokovať novotvar, sú:

 • slabosť brušných svalov;
 • významné zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Odborníci identifikovali množstvo faktorov, ktoré predisponujú k prejavu kýly na spigeliánskej línii brucha. Tie obsahujú:

 • dedičnosť;
 • nenormalizovaná fyzická aktivita;
 • pôrod;
 • nadváhou;
 • tehotenstvo, v ktorom je zaznamenaná viacnásobná plodnosť, veľký plod;
 • zranenia
 • chronické ochorenia, ktoré môžu spôsobiť dlhodobé, intenzívne zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Typy kýly lunárnej línie

Oslabenie brušnej steny je teda hlavnou príčinou všetkých hernií. Kýla línie Spigel je charakterizovaná skutočnosťou, že prolaps nastáva cez narušené zóny lunárnej línie, ktoré načrtáva prechodný úsek medzi svalmi v rámci hraníc Spigelovej fascie. Jednostranné hernie sú častejšie, bilaterálne hernie zriedka.

Tento typ prietrže je klasifikovaný na subkutánnu, intersticiálnu a predperitoneálnu. Keď subkutánne vydutie prechádza cez vrstvu trojitého svalstva peritoneálnej steny.

Obsah vyčnievajúcej dutiny môže zahŕňať časť čreva, vrátane tenkého čreva, hrubého čreva, priečnej a slepého čreva. Žlčník môže byť tiež v herniálnom vaku spolu s inými orgánmi, ale toto je zriedkavé.

 • príčiny
 • príznaky
 • Vývojové fázy
 • diagnostika
 • liečba
 • fotografie

Hernias prenasleduje človeka po celý jeho život. Existuje veľa príčin, ale všetky prídu na jednu. Zlý spôsob života. Presne to, ako žijete, ovplyvňuje množstvo vašich chorôb.

Táto prietrž sa mierne líši od ostatných prietrží..

Konela končatiny je koniec koncov vydutím vnútorných orgánov oválnym priestorom, ale čo je najdôležitejšie, toto vydutie prebieha pozdĺž línie od pupka po hornú časť ilium blízko okraja plášťa rekta..

Ak však hovoríme vedeckým jazykom, ak veci trochu zjednodušíme, potom môžeme pochopiť, že línia Spigile je polmesiacou líniou brucha, potom sa ňou vydúvajú vnútorné orgány..

Na tvorbe herniálneho vaku sa môže podieľať veľa orgánov, ale najčastejšie je to slepé črevo a slučky tenkého čreva. Nie je možné presne povedať o výskyte u pohlaví, ale frekvencia výskytu je pomerne zriedkavá, bez ohľadu na pohlavie.

príznaky

Táto prietrž má mnoho funkcií, ale vo všeobecnosti je podobná ako pri iných brušných kýlach. Je lokalizovaný na jednej strane, veľmi zriedka na oboch stranách. Kýla je útvar na prednej stene pobrušnice.

Po výskyte pacient často začína pociťovať nepríjemné pocity a ťažkosti, v oblasti, kde sa nachádza prietrž, sú miesta, kde je tupá, ale extrémne silná bolesť. Niekedy sa bolesti zvlnia.

Táto prietrž sa však dá ľahko zamieňať napríklad s apendicitídou, pretože len málo ľudí si môže pri bolesti v bruchu myslieť, že má prietrž. Najčastejšie sú všetci špirálovité na zápal slepého čreva alebo obličkové koliky. Toto je nebezpečenstvo prietrže kýly, je veľmi ľahké zamieňať ho s inými menej závažnými chorobami..

Vývojové fázy

V kýle línie Spigel existuje niekoľko etáp vývoja: počiatočné, dlhé, posledné.

 1. Táto fáza prietrže prebieha takmer nepostrehnuteľne a nemá osobitný vplyv na blaho osoby. Je ťažké diagnostikovať, a preto je liečba obtiažna
 2. V tomto štádiu sa prejavujú dlhotrvajúce a periodické bolesti, ktoré sa čoraz častejšie vyskytujú v oblasti žalúdka. Diagnostika a odhalenie prietrže je stále ťažké a proces liečby sa stáva trochu komplikovanejším.
 3. Veľkosť prietrže dosiahla obrovskú veľkosť, prietrž je viditeľná dokonca aj cez pokožku. V tretej etape budete takmer neustále pociťovať bolesť brucha, ktorá vás jednoducho prinúti navštíviť lekára, ale bohužiaľ, hoci nie je ťažké identifikovať kýlu, je nemožné ju vyliečiť bez zásahu chirurga.

Pokiaľ ide o rýchlosť vývoja, potom je všetko individuálne, pre niekoho sa môže vyvinúť o niekoľko dní a vyvinúť sa do druhej fázy, a niekto bude chodiť niekoľko rokov s herniou a ani nebude mať podozrenie na jej existenciu

diagnostika

Niekedy je veľmi ťažké identifikovať kýlu spigilovej línie, pretože sa často stáva, že prietrž nie je len malá, ale je tiež umiestnená pod pobrušnicou, v takých situáciách je prietrž veľmi zle definovaná, a ak má pacient veľkú vrstvu podkožného tuku, potom správne prietrží veľmi ťažké. Okrem toho môžu príznaky dobre pripomínať obličkové koliky alebo záchvaty slepého čreva, čo zase sťažuje diagnózu..

Ak je lekár v podobnej situácii, na presnú identifikáciu hernií je potrebné predpísať tomografiu, MRI a ultrazvuk, iba v tomto prípade bude možné správne určiť herniu a jej veľkosť. Aj keď, pri poslednom štádiu vývoja, prietrž už dosiahla takú veľkosť, že ju možno ľahko vidieť cez kožu, práve táto skutočnosť výrazne uľahčuje diagnostiku choroby..

liečba

Malo by sa povedať, že táto prietrž je najnebezpečnejšia z jediného jednoduchého dôvodu, nemôže sa vyliečiť bez zásahu chirurga, to znamená, že prietrž sa „nerozhoduje“ sama osebe, musí sa vyrezať..

A to všetko kvôli možným komplikáciám, pretože prietrž má úzke brány a nepružné okraje, čo niekoľkokrát zvyšuje pravdepodobnosť takejto komplikácie, akou je napríklad porušenie herniálneho obsahu..

Postup je nasledujúci. Skúsený chirurg upravuje herniálny vak a posilňuje svalové okraje prietrže. Potom môže pacient žiť ďalej..

Oká sa používajú iba v prípadoch, keď kýla dosahuje veľkú veľkosť.

diagnostika

Ťažkosti s diagnostikovaním tejto patológie vznikajú za týchto podmienok:

 • malá kýla
 • intersticiálne lokalizácia prietrže;
 • prítomnosť veľkej vrstvy podkožného tuku;
 • lokalizácia patológie pod pobrušnice.

Príznaky sa môžu podobať príznakom chorôb, ako je adnexitída (u žien), apendicitída a obličková kolika..

Ak pri diagnostike narazíte na nejaké problémy, špecialista môže použiť tieto diagnostické metódy:

 1. Magnetická rezonancia.
 2. Ultrazvukový postup.
 3. CT sken.

Odborníci považujú ultrasonografiu a počítačovú tomografiu za najviac informatívne diagnostické metódy. Umožňujú lekárom odhaliť symptomatické brušné kýly..

Podľa anamnestických údajov má pacient pravidelne v oblasti nachádzajúcej sa medzi pupkom, prednou lepšou bedrovou chrbticou, vypukliny..

Objektívne vyšetrenie naznačuje bolesť v oblasti charakteristickej pre túto patológiu. Špecialista musí rozlíšiť chorobu s množstvom ďalších podobných príznakov:

 • obličková kolika;
 • pečeňové koliky;
 • zápal slepého čreva.

Diagnóza kýly línie Spigel je ťažká. Dokazuje to lekárska prax, pretože neskúsení chirurgovia niekedy robia chyby v dôsledku atypických príznakov as malými predperitoneálnymi a intersticiálnymi kýlami, ktoré sú pokryté aponeurózou. Takéto chyby môžu byť pre pacientov veľmi drahé, pretože je možné ich porušenie, ktoré môže viesť k nekróze tkaniva, peritonitíde a iným hrozným komplikáciám..

Ak je ťažké rozpoznať prietrž, vykoná sa ultrazvuk a brušná tomografia. V naliehavých okamihoch porušenia sa vykoná neodkladná operácia. V každom prípade je kýla spigeliánskej línie brucha operovaná a čím skôr sa tak stane, tým lepšie - riziko vážnych komplikácií je menšie.

Je to spôsobené skutočnosťou, že hernálna brána s takýmto výčnelkom nie je na okrajoch plastová a hernálny vak vyžaduje povinné premiestnenie a zároveň posilňuje peritoneálnu stenu..

príznaky

Hýžovitá hernia vykazuje príznaky podobné tým, ktoré sa vyskytujú pri iných typoch brušných hernií. Táto patológia môže byť lokalizovaná na jednej alebo dvoch stranách brucha. Predstavuje to nádorový útvar, ktorý je lokalizovaný na prednej stene pobrušnice. Zvyčajne je mäkká, elastická. V prípade, že kýla je malá, môže ju opraviť špecialista.

V prípade patológie vznikajú sťažnosti týkajúce sa:

 • prísnosť
 • nepohodlie
 • matná, zvlnená bolesť v postihnutej oblasti.

Niekedy sa môže bolesti pri ľahnutí zmenšiť, ich zvýšenie sa zvyčajne prejavuje napätím brušných svalov (dlhé) do konca dňa..

Brušná hernia spigelia je ochorenie brucha charakterizované vystupovaním obsahu pod kožu.

Ochorenie sa vyvíja dosť zriedka, ale s progresiou je pre človeka dosť ťažké tolerovať.

Podobné porušenie nastáva v dôsledku nesprávneho fungovania mäkkých tkanív pobrušnice, ktoré viažu niekoľko svalových skupín. Ochorenie je často lokalizované na presne vymedzenom mieste..

Špicatá čiara je zodpovedná za elasticitu svalu v bruchu. Porušenie tejto funkcie môže byť spôsobené mnohými rôznymi dôvodmi..

Veľkosť výčnelku prietrže hrudnej čiary

Bez závažných dôvodov sa nevytvorí ani jedno ochorenie vrátane brušnej prietrže. K jej prejavu dochádza v podmienkach zvýšeného napätia brušných svalov a nedostatku elasticity mesačnej línie. Zvážte pravdepodobné príčiny, ktoré spôsobujú progresiu tejto choroby:

 • ťažká fyzická aktivita;
 • zdvíhanie tovaru;
 • dedičná predispozícia;
 • metabolická dysfunkcia;
 • ťažká práca;
 • patologické tehotenstvo;
 • zápcha, chronický kašeľ.

Poznámka! Akákoľvek fáza kýly prietrže vyžaduje liečbu. V niektorých prípadoch je konzervatívna a terapeutická liečba zbytočne využitá.

Pozrite sa na hernii línie Spigilia brucha na fotografii.

Zdravá línia Spigel a hernia

Liečba tohto ochorenia vyžaduje chirurgický zásah, pretože existuje zvýšené riziko vzniku všetkých druhov komplikácií. Existujú dva typy operácií: otvorené a laparoskopické. Na otvorenú kýlu sa používajú šikmé a pararektálne rezy brucha. Po vysunutí výčnelku na správne miesto. Niekedy sa uchýlia k prešívaniu tkanív, aby sa predišlo vzniku prietrže.

Laparoskopická terapia sa používa v prípade potreby rýchlej rehabilitácie pacienta. Počas tejto operácie sa žalúdok naplní oxidom uhličitým. Malé rezy pobrušnice laparoskopom sa vykonajú potom, čo zariadenie klesne pod a na monitore sa zobrazí miesto, kde sa nachádza defekt. Vďaka tejto technike je pre lekárov ľahšie opraviť kýlu.

Dôležité! Použitie druhého spôsobu liečenia kýlovej prietrže zabraňuje objaveniu sa jaziev a jaziev, navyše v pooperačnom období sa nepozorujú žiadne bolesti..

V posledných rokoch súkromné ​​kliniky praktizujú nové metódy liečby brušných hernií. Používa 3D vybavenie, ktoré je biokompatibilné s ľudským tkanivom. V procese regenerácie prvok rastie do tkaniva, čím sa stena peritoneum stáva odolnejšou a pružnejšou, čím sa zabráni nástupu relapsu.

Vo väčšine prípadov je umiestnenie implantátu (hernioplastika) kombinované s abdominoplastikou. To naznačuje, že vyčnievanie tkanív je vždy sprevádzané deformáciou kože. Po chirurgickom zákroku na odstránenie hernálneho vaku je potrebná korekcia prebytočnej kože, takže tento postup sa najlepšie vykonáva v spojení s liečbou.

Pod abdominoplastikou sa rozumejú nasledujúce postupy:

 • plastová prebytočná pokožka;
 • deštrukcia telesného tuku;
 • eliminácia celulitídnych zón;
 • s výnimkou strií kože a mäkkých tkanív vytvorených počas patologického výčnelku.

Zložitosť operácie závisí od štádia kýly spigiliárskej línie brucha. Náklady na opravu sa počítajú v rozmedzí od 45 tisíc rubľov do 90 tisíc rubľov.

Dôležité! Vezmite prosím na vedomie, že zložitá operácia bude stáť niekoľkokrát viac, ako je obvyklá korekcia.

Kýčovitá prietrž sa prakticky nelíši od iných typov prietrží, ktoré sa tvoria v brušnej oblasti. Ochorenie často postupuje u jednej zo strán, iba v prípade komplikácií postihne obe strany.

Ako vyzerá prietržová kýla v tkanivách?

Vyčnievanie lunárnej línie brucha v skorých štádiách je prakticky nemožné diagnostikovať. Príznaky takejto poruchy nie sú vždy charakteristické, často sa pacient sťažuje na:

 • ťahanie, lisovanie, zvlnená kolika;
 • príznaky pripomínajúce črevnú koliku;
 • bolesť podobná prejavu zápalu slepého čreva;
 • ženy majú kŕče.

Ochorenie sa vyvíja pomerne zriedka, ale jeho zanedbávané štádium je pre ľudský život nebezpečné. Nedostatočné včasné ošetrenie má za následok narušenie tráviaceho a obehového systému, spôsobuje smrť črevných a žalúdočných tkanív.

Druhy operácií a materiály

Moderné kliniky vykonávajú operácie na odstránenie prietrže spigeliánskej línie brucha podľa najnovších techník s použitím inovatívnych materiálov. Napríklad, endoprotézy 3D sú vyrobené z elastických komponentov, ktoré majú plastickú pamäť a sú schopné sa ohýbať rôznymi smermi.

Takéto materiály vám umožňujú spevniť stenu pobrušnice tak, aby sa sieťovina stala vlastnou tkaninou. Polyester, polytetrafluóretylén, prolén, marlex majú pozoruhodné vlastnosti, rastú do prírodného tkaniva, sú s ním biologicky kompatibilné, čo umožňuje vytvoriť silné zosilnenie peritoneálnej steny a zabrániť opakujúcemu sa výčnelku..

Gernioplastika alebo operácia prietrže sa môžu líšiť. Chirurgický zákrok je však vždy nevyhnutný, pretože brána prietrže je náchylná k expanzii a prolaps orgánov sa stáva stále viac. Namiesto malej časti, ako je napríklad tenké črevo, končia v hernálnom vaku celé slučky čreva a ďalšie orgány..

 1. Otvorená obštrukčná gernioplastika je inštalácia 3D endoprotéz prostredníctvom vonkajšieho rezu v brušnej stene, ktorý môže mať značnú veľkosť. Vykonávajú sa nasledujúce chirurgické zákroky:
 • uskutoční sa redukcia orgánov, ktoré spadli do peritoneálnej dutiny,
 • herniálny vak je odstránený;
 • diera výstupnej prietržnej brány je skrátená,
 • oslabené oblasti peritoneálnej steny sú zosilnené pomocou 3D endoprotéz inštalovaných počas chirurgického zákroku.
 1. Obštrukčná hernioplastika uzavretého typu je endoskopia, to znamená otvorenie herniálneho vaku prostredníctvom troch malých vpichov. Počas tejto operácie sa do vpichov zavedie video zariadenie a manipulátory. S ich pomocou sa robia potrebné manipulácie na vyrovnanie obsahu vaku do pobrušnice, odstránenie vaku, odstránenie defektu v stene a vloženie sieťky na posilnenie stien.
 2. Napätá hernioplastika je operácia, pri ktorej sa otváranie a oslabovanie stien brucha vylučuje metódou napínania ich vlastných tkanív. Je to bolestivá operácia, ktorá vyžaduje trpezlivosť pacienta počas dlhého pooperačného obdobia. Hlavnou nevýhodou však je, že po hernioplastike často dochádza k recidíve prietrže. Z tohto dôvodu mnohí zastavia, pacienti si pomocou 3D endoprotéz vyberajú praktickejšiu možnosť.

Gernioplastika plus abdominoplastika

Pretože vyčnievanie herniálneho vaku je vždy spojené s napínaním kože a vytváraním nadbytočnej kože na bruchu, znečistením vrecka mastnými usadeninami, pacientom sa ponúka hernioplastika v kombinácii s abdominoplastikou. To znamená nielen odstránenie kýly línie Spigel, ale aj modelovanie tvarov brucha, ktoré môžu zahŕňať nasledujúce manipulácie:

 • napnutie pokožky - plastová extra pokožka;
 • liposukcia - odstránenie nadbytočného tukového tkaniva;
 • oprava plôch pokrytých celulitídou;
 • korekcia strií - strií, ktoré sa vytvorili v dôsledku napätia dermálneho tkaniva pri tvorbe vydutia.

Výsledok takýchto korekcií vidíte na predoperačných a pooperačných fotografiách, ktoré ilustrujú všetky nuansy odstránenia kýly spigeliánskej línie brucha. Cena za operácie na klinikách je celkom primeraná. Otvorená obštrukčná hernioplastika bez komplikácií sa dá vykonať na zahraničných klinikách v priemere za 35 000 rubľov.

Čím je operácia komplikovanejšia, tým drahšia bude napríklad opakujúca sa prietrž otvorená pri 42 000 rubľov a laparoskopia pri 85 000 rubloch. Najdrahšia je hernioplastika s abdominoplastikou. V závislosti od toho, aký typ nápravnej plastickej chirurgie budú robiť, môžete zaplatiť od 190 000 rubľov.

liečba

Vzhľadom na riziko komplikácií spojených s kýlou prietrže sa terapia zvyčajne vykonáva chirurgicky. Nebezpečenstvo tejto patológie je spôsobené úzkymi hernálnymi bránami, ich neplastovými hranami. Tieto vlastnosti sú nebezpečné porušením herniálneho obsahu, ktorý sa pozoruje takmer v 40 - 70% z celkového počtu prípadov.

Operácia sa môže vykonávať otvorene, laparoskopicky. Výhoda samozrejme zostáva pri laparoskopicky vykonanom chirurgickom zákroku. Vďaka minimálnej invazívnosti je zotavenie pacienta po operácii rýchlejšie. Na jej vykonanie je potrebné naplniť žalúdok oxidom uhličitým. Malými rezmi v bruchu sa vkladá laparoskop..

Špecialisti zvyčajne predpisujú pacientom plánovanú opravu kýly. Pri vykonávaní hernioplastiky môžu lekári použiť rôzne rezy:

Z hľadiska anatómie lekári uznali najúspešnejší prístup k prietrži ako šikmý pararektálny rez. Pomáha šetriť nervové kmene prednej brušnej steny a ich vetvy.

Kapitola XIV Kýla lunárnej línie (spigelius)

Kýla lunárnej línie (spigelius)

Chirurgická anatómia a patogenéza

Herniové výčnelky s kýlami lunárnej línie sa vyvíjajú pozdĺž línie spájajúcej pupok s prednou vynikajúcou bedrovou chrbticou v tesnej blízkosti vonkajšieho okraja vagíny svalu rectus abdominis (Obr. 36). S. L. Kolyubakin (1922) uskutočnil anatomické štúdie tejto oblasti ako „slabé“ miesto aponeurózy priečneho brušného svalu v oblasti vetvy a. epigastrica horná na úrovni lunárnej línie a v oblasti anastomóz a. thoracica interna (PNA) a a. epigastrica inferior. Štúdie ukázali, že a. epigastrica inferior sa nachádza pod laterálnym okrajom svalu rekta abdominis a jeho vetvy sa rozprestierajú do štrbiny aponeurózy priečneho svalu pozdĺž línie lunátu v priesečníku s čiarou vedenou medzi oboma prednými nadriadenými iliakálnymi kosťami. Rozmery týchto trhlín, ale podľa S. L. Kolyubakina, sú 3 - 18 mm a boli pozorované v 40% jatočných tiel, ktoré študoval. Hrilové brány majú obvykle oválny alebo okrúhly tvar av niektorých prípadoch môžu dosiahnuť významnú veľkosť. Anatomické štúdie V. I. Larina (1940) ukázali, že najväčší počet štrbín a dier nie je na polmesačnej línii, ale na vonkajšom okraji polkruhovej línie - linea arcuata (PNA) 1. Preto je V.I. Larin naklonený považovať tieto medzery za východiskové miesto pre hernie, ktoré sa nazýva kivicové polkruhy. Okamžitá anatomická blízkosť polkruhovej línie k lunárnej línii umožňuje v každodennej praxi zachovať výraz „kýla lunárnej línie (spigelius)“..

Obr. 36. Chirurgická anatómia lunárnej línie (spigelius) (podľa V. II. Vorobyova a R. D. Sinelnikov).

1 - linea serailunaris; 2 - linea semicircularis; 3 - vagína m. recti abdominis (predný list); 4 - priečne priečne steny.

Kýly lunárnej línie v ich anatomickom umiestnení možno rozdeliť na tri odrody anatomických vrstiev brušnej steny: 1) kýly umiestnené subkutánne; 2) intersticiálne prietrže, pri ktorých je výčnelok umiestnený medzi vnútorným šikmým svalom a aponeurózou; 3) kýly lokalizované preperitoneálne (správne). Z herniálneho vaku sa niekedy rozširujú divertikly, ktoré sa nachádzajú medzi jednotlivými vrstvami tohto anatomického miesta.

V patogenéze hernií lunárnej línie majú preperitoneálne lipómy hodnotu podobnú preperitoneálnym lipómom bielej línie brucha. S. L. Kolyubakin pozoroval počas operácie prietrži kýlovej línie medzeru, cez ktorú vedľa vetvy a. epigastrica inferior vyšiel z predperitoneálneho lipómu veľkosti vajca holuba; pri usrkávaní sa objavilo pobrušnice.

Veľkosť kýly lunárnej línie sa líši: od sotva viditeľného výčnelku po veľkosť hlavy dieťaťa. Obsah herniálnych vakov je častejšie omentum, tenké črevo a výnimočne žlčník (T. S. Sikharulidze)..

1 Linea semicircularis (BNA).

KLINICKÝ A UZNÁVACÍ

Kýly lunárnej línie sú zriedkavé, zvyčajne na jednej strane, menej často na oboch stranách a niekedy dosahujú významných hodnôt (obr. 37). Pri 1008 operáciách hernií rôznej lokalizácie I. A. Petukhov kedysi pozoroval prietrž lunárnej línie. I. I. Bulynin opísal jeden prípad prietrže lunárnej línie pri 716 operáciách prietrže.

Obr. 37. Dvojstranná hernia línie Spigel (Wullstein).

Lunárne kýly sú častejšie u žien. Podľa súhrnných údajov T. Yusupova (1962) bolo medzi 45 pacientmi s kýlami lunárnej línie 29 žien. Na klinike vedenej B.C. Na Mayat bolo 6 žien s kýlami lunárnej línie. Tieto kýly sú častejšie v starobe. Nie je ľahké rozoznať prietrž lunárnej línie s jej malými rozmermi. Rozpoznanie s výraznou obezitou je ešte ťažšie..

Je potrebné predpokladať, že tieto prietrže sú častejšie, ale zriedkavo sa uznávajú, a to predovšetkým preto, že na ne nie sú vždy spomínané. Ťažkosti s rozpoznaním tiež závisia od anatomického nálezu herniového výčnelku umiestneného intersticiálne.

Anamnestické údaje naznačujú periodicky sa objavujúce výčnelky medzi pupkom a prednou lepšou bedrovou chrbticou. Pocity bolesti sa znižujú s horizontálnou polohou pacienta, zvyšujú sa s hmatom. Do konca dňa sa zvyšuje aj bolesť a pri dlhodobom napätí brušnej tlače. Pri vyšetrovaní pacientov je potrebné venovať pozornosť bolesti v anatomickom mieste typickom pre kýlu lunatnej línie (L. A. Odes)..

Od roku 1951 do roku 1961 operovali A. L. Stukkey a G. D. Luchko u 19 pacientov s kýlami lunárnej línie mesiaca od 7 do 7 rokov. Iba tri z nich boli prijaté s predpokladanou diagnózou „hernie Spigelovej línie“, zatiaľ čo zvyšok bol diagnostikovaný s apendicitídou, pečeňovou alebo renálnou kolikou, hystériou.

Dávame pozorovanie.

Pacient vo veku 78 rokov od roku 1957 sa sťažuje na pravidelnú bolesť brucha, ktorá nie je spojená s jedlom. V roku 1960 sa naďalej sťažuje na bolesť v ľavom bruchu. Klinická diagnóza: „chronická kolitída“.

V roku 1960 sa pacient sťažoval na bolestivý výčnelok v ľavej polovici brucha, ktorý sa objavil 4 hodiny pred vyšetrením. Neexistuje žiadna nevoľnosť alebo zvracanie. Pri pohľade zo stojacej polohy sa určí zaoblený, pevný a bolestivý výčnelok 3x4 cm, ktorý sa nachádza pozdĺž línie spájajúcej pupok s prednou špičkovou bedrovou chrbticou ira 12 cm od pupka a 6 cm od markízy. Po tom, čo si pacient ľahol, sa výčnelok sám ustálil a bolesť úplne zmizla. Pri pohmate sa zistí mierne prehĺbenie - fossa v oblasti upraveného herniálneho výčnelku. Diagnóza je prietrž mesačnej línie. Pacient je pod dohľadom..

V 40 - 70% prípadov sa vyskytlo zranenie prietrže lunárnej línie. Frekvenciu porušenia vysvetľuje úzka kýlová brána podobná štrbinám a ich nestabilné okraje.

Pozorovanie bilaterálnej prietrže lunátovej línie u 50-ročnej ženy s porušením prietrže vľavo dáva J. P. Melomed (1959), obmedzená kýla mala priemer 8 cm, sigmoidné hrubé črevo, tenké črevo, omentum v herniálnom vaku.

OPERÁCIE HERNEJ HERNEJ LINE

Používajú sa rôzne sekcie: šikmé (V. I. Larin, V. Ya. Machan), pararektálne (N. I. Truten, S. L. Kolyu-bakin), priečne (T. S. Sikharulidze).

Najvýhodnejším z anatomického hľadiska je šikmý pararektálny rez, v ktorom šetrí

nervy prednej brušnej steny a ich vetiev, čo má mimoriadny význam pre dlhodobé výsledky operácie. Pri herniálnych výčnelkoch, ktoré sú hmatné a malé, najmä pri výrazne exprimovanom tukovom tkanive, sa odporúča pred operáciou naplánovať lokalizáciu herniálneho výčnelku, čo uľahčí operáciu v lokálnej anestézii. V prípade uškrtených hernií sa musí vykonať pitva aponeurózy po uchopení steny hernálneho vaku a pitve pri vyšetrení uškrtených orgánov..

Pitva aponeurózy sa uskutočňuje v smere jej vlákien, čo uľahčuje ďalšie uzavretie defektu. Pri prideľovaní herniálneho vaku je potrebné mať na pamäti okamžité uchytenie k herniálnemu portálu a krku vaku a. epigastrica inferior, ktorého pulzáciu je možné určiť pocitom. Pahýľ herniového vaku sa musí ponoriť pod priečnu fasciu a položiť na okraje stehov na spoľahlivejšie posilnenie brušnej steny v tejto oblasti. Potom nasleduje zošívanie svalov a častí odrezaných aponeuróz po jednotlivých vrstvách. Aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu, ktorá je zvyčajne trochu natiahnutá, je vhodné zdvojnásobiť.

Spigelova brušná línia je

Princípy diagnostiky a chirurgie prietrže kýly línie Spigel

Pri vývoji ochorenia hrá dôležitú úlohu zníženie elasticity svalovej kostry a oslabenie aponeurózy v spigelnej zóne. Faktory vedúce k výskytu prietrže sa dajú rozdeliť do dvoch skupín:

 1. Predisponujúce. Medzi podmienky, ktoré vytvárajú podmienky na vznik prietrže, patria vrodené defekty línie Spigel, traumatické zranenia a operácie v brušnej dutine, zníženie rozťažnosti svalov na pozadí starnúceho organizmu..
 2. Produkovať. Tieto faktory spôsobujú predĺžené zvýšenie vnútrobrušného tlaku a oslabenie brušných svalov. Patria k nim nadmerná fyzická námaha, vzpieranie, chronická zápcha, časté kašeľ v dôsledku fajčenia pri zápal pľúc a iné pľúcne choroby, ascites, nadváha. Viacpočetné tehotenstvo a ťažká predĺžená práca prispievajú k oslabeniu svalov spiglovej zóny, k prudkému nárastu tlaku v brušnej dutine počas pokusov.

Vzhľadom na riziko možných komplikácií sa odstránenie patologického výčnelku vykonáva operatívne. V chirurgii existujú tri metódy na odstránenie prietrže: tradičná, hernioplastika s protézami z oka a laparoskopická. Otvorená chirurgia sa vykonáva pomocou šikmého pararektálneho prístupu, ktorý je anatomicky prospešný a pomáha chrániť nervové kmene a cievy prednej brušnej steny pred poškodením..

V tradičnej metóde je fasciálna vrstva posilnená vlastnými svalmi a fasádou brucha. U obéznych a starších ľudí sa za účelom prevencie recidívy choroby uskutočňuje prietrž hernie hernia s herniou s lemovaním syntetického neporušeného materiálu (pletivo). Odstránenie laparoskopickej prietrže je najmodernejšou a najbezpečnejšou operáciou z dôvodu minimálne invazívneho a kratšieho obdobia rehabilitácie..

 1. Predisponujúce. Medzi podmienky, ktoré vytvárajú podmienky na vznik prietrže, patria vrodené defekty línie Spigel, traumatické zranenia a operácie v brušnej dutine, zníženie rozťažnosti svalov na pozadí starnúceho organizmu..
 2. Produkovať. Tieto faktory spôsobujú predĺžené zvýšenie vnútrobrušného tlaku a oslabenie brušných svalov. Patria k nim nadmerná fyzická námaha, vzpieranie, chronická zápcha, časté kašeľ v dôsledku fajčenia pri zápal pľúc a iné pľúcne choroby, ascites, nadváha. Viacpočetné tehotenstvo a ťažká predĺžená práca prispievajú k oslabeniu svalov spiglovej zóny, k prudkému nárastu tlaku v brušnej dutine počas pokusov.

Vzhľadom na riziko možných komplikácií sa odstránenie patologického výčnelku vykonáva operatívne. V chirurgii existujú tri metódy na odstránenie prietrže: tradičná, hernioplastika s protézami z oka a laparoskopická. Otvorená chirurgia sa vykonáva pomocou šikmého pararektálneho prístupu, ktorý je anatomicky prospešný a pomáha chrániť nervové kmene a cievy prednej brušnej steny pred poškodením..

V tradičnej metóde je fasciálna vrstva posilnená vlastnými svalmi a fasádou brucha. U obéznych a starších ľudí sa za účelom prevencie recidívy choroby uskutočňuje prietrž hernie hernia s herniou s lemovaním syntetického neporušeného materiálu (pletivo). Odstránenie laparoskopickej prietrže je najmodernejšou a najbezpečnejšou operáciou z dôvodu minimálne invazívneho a kratšieho obdobia rehabilitácie..

Hlavné príčiny objavenia prietrže: výrazné zvýšenie vnútrobrušného tlaku a slabosť brušných svalov..

Liečba kýly línie spigel (lunárny) sa poskytuje iba na chirurgický zákrok kvôli riziku komplikácií. Kýla lunárnej línie má úzke herniové brány a nepružné okraje, čo niekoľkokrát zvyšuje percento život ohrozujúcich komplikácií pacienta - porušenie herniálneho obsahu..

Podstatou operácie je premiestnenie herniového vaku a posilnenie svalových hrán hernie.

Toto sa dá urobiť pomocou otvorenej formy chirurgického zákroku a pomocou vlastných tkanív pacienta sa vytvorí dvojitá duplikácia. Je možné použiť syntetické protézy. Použitie oka je veľmi opodstatnené pre veľké kýly.

Bez závažných dôvodov sa nevytvorí ani jedno ochorenie vrátane brušnej prietrže. K jej prejavu dochádza v podmienkach zvýšeného napätia brušných svalov a nedostatku elasticity mesačnej línie. Zvážte pravdepodobné príčiny, ktoré spôsobujú progresiu tejto choroby:

 • ťažká fyzická aktivita;
 • zdvíhanie tovaru;
 • dedičná predispozícia;
 • metabolická dysfunkcia;
 • ťažká práca;
 • patologické tehotenstvo;
 • zápcha, chronický kašeľ.

Pozrite sa na hernii línie Spigilia brucha na fotografii.

Liečba tohto ochorenia vyžaduje chirurgický zásah, pretože existuje zvýšené riziko vzniku všetkých druhov komplikácií. Existujú dva typy operácií: otvorené a laparoskopické. Na otvorenú kýlu sa používajú šikmé a pararektálne rezy brucha. Po vysunutí výčnelku na správne miesto. Niekedy sa uchýlia k prešívaniu tkanív, aby sa predišlo vzniku prietrže.

Laparoskopická terapia sa používa v prípade potreby rýchlej rehabilitácie pacienta. Počas tejto operácie sa žalúdok naplní oxidom uhličitým. Malé rezy pobrušnice laparoskopom sa vykonajú potom, čo zariadenie klesne pod a na monitore sa zobrazí miesto, kde sa nachádza defekt. Vďaka tejto technike je pre lekárov ľahšie opraviť kýlu.

V posledných rokoch súkromné ​​kliniky praktizujú nové metódy liečby brušných hernií. Používa 3D vybavenie, ktoré je biokompatibilné s ľudským tkanivom. V procese regenerácie prvok rastie do tkaniva, čím sa stena peritoneum stáva odolnejšou a pružnejšou, čím sa zabráni nástupu relapsu.

Vo väčšine prípadov je umiestnenie implantátu (hernioplastika) kombinované s abdominoplastikou. To naznačuje, že vyčnievanie tkanív je vždy sprevádzané deformáciou kože. Po chirurgickom zákroku na odstránenie hernálneho vaku je potrebná korekcia prebytočnej kože, takže tento postup sa najlepšie vykonáva v spojení s liečbou.

Pod abdominoplastikou sa rozumejú nasledujúce postupy:

 • plastová prebytočná pokožka;
 • deštrukcia telesného tuku;
 • eliminácia celulitídnych zón;
 • s výnimkou strií kože a mäkkých tkanív vytvorených počas patologického výčnelku.

Zložitosť operácie závisí od štádia kýly spigiliárskej línie brucha. Náklady na opravu sa počítajú v rozmedzí od 45 tisíc rubľov do 90 tisíc rubľov.

Vo väčšine prípadov tento druh choroby zostáva bez povšimnutia na veľmi dlhú dobu. Ak lekári majú podozrenie, že osoba má prietrž, vyšetria brušnú oblasť, či neobsahuje mäkké hrudky. Niektoré zobrazovacie testy (počítačová tomografia, brušný ultrazvuk) sa zvyčajne predpisujú na symptómy..

V zásade je diagnóza sústredená v oblasti oblúkovej línie brucha (alebo bielej línie), pretože na tomto mieste sa vo väčšine prípadov vyskytuje prietrž. Štúdie ukázali, že neprítomnosť zadnej vagíny svalu rekta abdominis významne zvyšuje šance na rozvoj prietrže hrotnej línie v oblúkovej oblasti..

Svalová slabosť je hlavnou príčinou brušnej prietrže, ale je kombinovaná s mnohými ďalšími faktormi, ktoré vyvolávajú divergenciu aponeurózy a brušné orgány vystupujú dilatovanými anatomickými otvormi..

Čo môže vyprovokovať vzhľad prietrže kĺbovej čiary:

 • opakované zvýšenie vnútrobrušného tlaku, ku ktorému dochádza pri kašľaní, zdvíhaní hmotnosti, nadúvaní a zápche;
 • traumatické poškodenie brušných svalov, chirurgický zákrok, otvorené rany;
 • silné pôrody, polyhydramniá a viacnásobné tehotenstvo;
 • obezita a sedavý spôsob života, riedenie svalovej vrstvy a jej nahradenie tukom.

U žien sa zvyčajne vyskytuje prietrž počas gravidity, keď sa objaví svalové napätie a zvýši sa vnútrobrušný tlak. Rizikovým faktorom bude aj druhé tehotenstvo. U detí je taká kýla lokalizácia veľmi zriedkavá.

Výčnelok špirálovej línie brušnej steny sa lieči iba chirurgicky. Operácia sa vykonáva otvorenou metódou s napätím ich vlastných tkanív, ale v prípade, že neexistujú žiadne komplikácie, zvažuje sa možnosť beznapäťovej hernioplastiky a laparoskopickej chirurgie..

Laparoskopická technika je často predpisovaná pre ženy kvôli nedostatku širokých jaziev, ale pacient nemá vždy možnosť zvoliť si operačnú techniku. Oprava prietrže sa vykonáva v lokálnej anestézii, menej často sa uvádza celková anestézia..

Prístup k herniálnemu obsahu je možné vytvoriť pomocou priečnych, šikmých alebo pararektálnych rezov. Najšetrnejšou možnosťou bude šikmý pararektálny prístup, ktorý bude chrániť pred náhodným poškodením nervových vlákien. Počas akejkoľvek operácie chirurg vyberie herniálny vak, vráti orgány na svoje miesto a prišije svaly napnutím tkanív pacienta alebo zošitím sieťky.

Toto je veľmi zriedkavý typ prietrže, a preto je pomerne ťažké ju rozpoznať. Cez prietržovú bránu obvykle vyčnieva iba predperitoneálne tukové tkanivo, ale autor tejto kapitoly musel na pacientovi pracovať s takou kýlou, pri ktorej bola v hernálnom vaku narušená slučka čreva..

Spravidla sa tieto kýly vyskytujú zvyčajne tam, kde sa lunárna (spigeliánska) línia pretína s oblúkovou (Douglasovou) čiarou (pozri strana 316.) Táto oblasť sa nachádza na vonkajšom okraji svalu rekta abdominis, 4–5 cm pod pupkom. Výčnelok, ktorý sa tu objavuje, sa podobá benígnemu nádoru alebo - v prípade zranenej prietrže - parietálnemu abscesu..

patogenézy

Lunátová línia je umiestnená v oblasti prechodu svalov prednej brušnej steny na aponeurózu, priliehajúcu k vagíne svalu rekta abdominis. V širokej šľachovej platni priečneho svalu sú štrbinové otvory s priemerom 4 až 15 mm, cez ktoré vystupujú epigastrické cievy. Táto oblasť slúži tiež ako miesto vzniku kýly línie Spigel.

Patologický výčnelok pozostáva z herniovej brány, herniového vaku a jeho obsahu. Pod herniovým golierom sa rozumie slabé miesto vo svalovej vrstve brušnej steny oválneho alebo štrbinového tvaru, cez ktorý dochádza k vydutiu. Parietálne pobrušnice zohrávajú úlohu herniálneho vaku, v ktorom môžu byť rôzne časti čreva (hrubé črevo, malé, slepé črevo, omentum), žlčníka a ďalšie orgány brucha..

Na pozadí zhoršenia trofizmu a rozťažnosti brušných svalov, zvýšenia vnútrobrušného tlaku pod vplyvom rôznych faktorov (fyzická aktivita, pôrod, napätie) je stratená aponeuróza, zväčšenie štrbinových otvorov, tvorba herniálnych brán. V dôsledku defektov v šľachových vláknach, suberóznych tkanivových listoch sa tvorí predperitoneálny lipóm. Následne susedné brušné orgány postupne prenikajú do brány prietrže a tvoria obsah herniálneho vaku.

Lunátová línia je umiestnená v oblasti prechodu svalov prednej brušnej steny na aponeurózu, priliehajúcu k vagíne svalu rekta abdominis. V širokej šľachovej platni priečneho svalu sú štrbinové otvory s priemerom 4 až 15 mm, cez ktoré vystupujú epigastrické cievy. Táto oblasť slúži tiež ako miesto vzniku kýly línie Spigel.

Patologický výčnelok pozostáva z herniovej brány, herniového vaku a jeho obsahu. Pod herniovým golierom sa rozumie slabé miesto vo svalovej vrstve brušnej steny oválneho alebo štrbinového tvaru, cez ktorý dochádza k vydutiu. Parietálne pobrušnice zohrávajú úlohu herniálneho vaku, v ktorom môžu byť rôzne časti čreva (hrubé črevo, malé, slepé črevo, omentum), žlčníka a ďalšie orgány brucha..

klasifikácia

Rovnako ako iné typy hernií, hernie lunárnej línie môžu byť malé a veľké, jednostranné a bilaterálne (veľmi zriedkavé), nekomplikované a obmedzené. V závislosti od umiestnenia vo vzťahu k anatomickým štruktúram možno rozlíšiť tri typy kýly Spigelianovej línie brucha:

 • Subkutánne (jednoduché). Hrudný výčnelok je umiestnený pod kožou a prechádza šľachovou doskou vonkajšieho šikmého svalu, priečnych a šikmých svalov..
 • Intersticiálna. Hernálny vak, ktorý prechádza priečnymi a vnútornými šikmými svalmi, zostáva pokrytý aponeurózou vonkajšieho šikmého svalu..
 • Properitoneal (predperitoneálny). Hernálny vak prolapsuje do predperitoneálneho tkaniva umiestneného medzi priečnou fasciou a pobrušnicou.

Rovnako ako iné typy hernií, hernie lunárnej línie môžu byť malé a veľké, jednostranné a bilaterálne (veľmi zriedkavé), nekomplikované a obmedzené. V závislosti od umiestnenia vo vzťahu k anatomickým štruktúram možno rozlíšiť tri typy kýly Spigelianovej línie brucha:

 • Subkutánne (jednoduché). Hrudný výčnelok je umiestnený pod kožou a prechádza šľachovou doskou vonkajšieho šikmého svalu, priečnych a šikmých svalov..
 • Intersticiálna. Hernálny vak, ktorý prechádza priečnymi a vnútornými šikmými svalmi, zostáva pokrytý aponeurózou vonkajšieho šikmého svalu..
 • Properitoneal (predperitoneálny). Hernálny vak prolapsuje do predperitoneálneho tkaniva umiestneného medzi priečnou fasciou a pobrušnicou.

Príznaky hernie Spigelianovej línie brucha

Klinický obraz patológie je odlišný v závislosti od veľkosti a typu herniového vydutia. Priebeh choroby je podmienečne rozdelený do 3 etáp. Počiatočné štádium tvorby patologického výčnelku nemá prakticky žiadne prejavy. V tomto období sa môžu vyskytnúť sprievodné príznaky: dysfunkcia žlčníka, zmeny črevnej motility.

Potom sa objaví opuch brušnej steny, často jednostranný. Dlhodobý priebeh ochorenia vedie k nepríjemným pocitom v bruchu, bolesti na pravej alebo ľavej strane pupka, hnačky alebo zápchy. Objemový útvar pri pohmate je mäkký, elastický, s malými rozmermi, ktorý sa sám nastavuje. Keď sa prietrž zväčšuje, zvyšujú sa bolestivé pocity, ktoré zosilňujú napätie a kašeľ.

Klinický obraz patológie je odlišný v závislosti od veľkosti a typu herniového vydutia. Priebeh choroby je podmienečne rozdelený do 3 etáp. Počiatočné štádium tvorby patologického výčnelku nemá prakticky žiadne prejavy. V tomto období sa môžu vyskytnúť sprievodné príznaky: dysfunkcia žlčníka, zmeny črevnej motility.

Potom sa objaví opuch brušnej steny, často jednostranný. Dlhodobý priebeh ochorenia vedie k nepríjemným pocitom v bruchu, bolesti na pravej alebo ľavej strane pupka, hnačky alebo zápchy. Objemový útvar pri pohmate je mäkký, elastický, s malými rozmermi, ktorý sa sám nastavuje. Keď sa prietrž zväčšuje, zvyšujú sa bolestivé pocity, ktoré zosilňujú napätie a kašeľ.

Existujúca kýla línie Spigel, symptómy majú veľa spoločného s inými typmi brušných hernií. Sú lokalizované hlavne z jednej, menej často z dvoch strán. Tvorba nádoru na prednej brušnej stene, mäkká a elastická pri pohmate, jej zníženie je možné pri malých rozmeroch. Pacient si sťažuje na nepohodlie, ťažkosti, tupú bolesť prietrže, niekedy máva zvlnený charakter..

Ťažkosti s diagnostikou sú spôsobené kýlami malej veľkosti a sú umiestnené pod pobrušnicou alebo intersticiálne. Loptičky s malými kýlami Palpatory sú zle definované, najmä s významnou vrstvou podkožného tuku, a príznaky nie sú charakteristické a môžu sa podobať obličkovým kolikám, apendicitídnemu záchvatu, adnexitíde u žien..

V takýchto prípadoch sú pre správnu diagnózu potrebné ďalšie diagnostické metódy:

 • ultrazvuk
 • CT sken;
 • Magnetická rezonancia.

Toto ochorenie je symptomaticky podobné iným druhom hernií. Poloha sa pozoruje hlavne na jednej strane brucha, v niektorých prípadoch na oboch stranách. Výstupok na prednej brušnej stene je ľahko pociťovaný. Po dotyku je mäkký a elastický. Ak hernia nie je veľká, môže sa nahradiť.

Charakteristické príznaky kýly línie Spigel môžu byť:

 • bolesti brucha (jeden z najbežnejších symptómov);
 • krátkodobá bolesť na skutočnom mieste. Bolesť sa môže zhoršiť napätím alebo kašľom;
 • obštrukcia čriev (pozorovaná pomerne zriedka).

Kýla línie Spigel z brucha nemá charakteristické príznaky. To znamená, že príznaky tejto patológie sú rovnaké ako pri prietržiach iných miest a pri mnohých chorobách vnútorných orgánov. Existujú prípady, keď bol pacient prijatý na chirurgické oddelenie s diagnózou slepého čreva a lekári vedeli o prítomnosti herniálnej lunárnej línie iba počas operácie..

Pacienti sa môžu sťažovať na tieto príznaky:

 • nepohodlie v bruchu;
 • zvlnené alebo tupé bolesti;
 • porucha defekácie.

Bolesť sa môže zhoršiť kašľom, fyzickou námahou a zmenou polohy tela. Podobné typy sa vyskytujú aj pri iných typoch hernií, ako aj pri apendicitídach, obličkovej kolike, adnexitíde, chronickej kolitíde. Preto je takmer nemožné stanoviť presnú diagnózu bez úplného vyšetrenia..

MRI - presná metóda diagnostikovania prietrže

Kompetentný lekár môže urobiť predbežný záver už na recepcii pomocou palpácie (palpácie). V tomto prípade môže byť bolesť pozorovaná pri tlaku, stlačení, miernej depresii vedľa výčnelku. Presnejšiu diagnózu možno zistiť pomocou moderných metód inštrumentálneho vyšetrenia:

 • Ultrazvuk - ultrazvuk;
 • CT - počítačová tomografia;
 • MRI - magnetická rezonancia.

Na vylúčenie chorôb a patológií, ktoré majú podobné príznaky, sa môžu vyžadovať ďalšie diagnostické metódy vrátane laboratórnych testov krvi a moču..

komplikácie

Jednou z najbežnejších komplikácií (40 - 60% prípadov) je uškrtenie prietrže, ktoré si vyžaduje neodkladnú chirurgickú starostlivosť. Častý výskyt tohto stavu je spojený s anatomickým obmedzením prietrže a malou plasticitou ich hrán. Ak sa nelieči, rozvíja sa ischémia a nekróza obmedzenej časti čreva..

Dlhodobá prítomnosť črevnej slučky v herniálnom vaku vedie k koprostáze. Dlhá stolica stolice spôsobuje upchatie čreva. Pri infikovaní kýly alebo jej obsahu sa vyvíja zápalový proces a hnisanie prietrže (hlien kýly). Nedostatok včasného chirurgického zákroku môže viesť k rozvoju peritonitídy a sepsy.

Jednou z najbežnejších komplikácií (40 - 60% prípadov) je uškrtenie prietrže, ktoré si vyžaduje neodkladnú chirurgickú starostlivosť. Častý výskyt tohto stavu je spojený s anatomickým obmedzením prietrže a malou plasticitou ich hrán. Ak sa nelieči, rozvíja sa ischémia a nekróza obmedzenej časti čreva..

Dlhodobá prítomnosť črevnej slučky v herniálnom vaku vedie k koprostáze. Dlhá stolica stolice spôsobuje upchatie čreva. Pri infikovaní kýly alebo jej obsahu sa vyvíja zápalový proces a hnisanie prietrže (hlien kýly). Nedostatok včasného chirurgického zákroku môže viesť k rozvoju peritonitídy a sepsy.

Jednou z najbežnejších komplikácií (40 - 60% prípadov) je uškrtenie prietrže, ktoré si vyžaduje neodkladnú chirurgickú starostlivosť. Častý výskyt tohto stavu je spojený s anatomickým obmedzením prietrže a malou plasticitou ich hrán. Ak sa nelieči, rozvíja sa ischémia a nekróza obmedzenej časti čreva..

Dlhodobá prítomnosť črevnej slučky v herniálnom vaku vedie k koprostáze. Dlhá stolica stolice spôsobuje upchatie čreva. Pri infikovaní kýly alebo jej obsahu sa vyvíja zápalový proces a hnisanie prietrže (hlien kýly). Nedostatok včasného chirurgického zákroku môže viesť k rozvoju peritonitídy a sepsy.

Kýlová línia prietrže (lunárny)

Ťažkosti pri diagnostike herniálneho výčnelku z lunárnej línie sú spojené s dlhou absenciou symptómov choroby, nedostatočnými diagnostickými skúsenosťami chirurgov brucha kvôli nízkej prevalencii choroby. Na potvrdenie diagnózy musíte podstúpiť nasledujúce vyšetrenia:

 • Prehľad chirurga. Špecialista vykoná štandardné štúdie a predpíše ďalšie diagnostické metódy. Veľmi dôležité je štúdium životnej histórie pacienta (životný štýl, šport, pracovisko).
 • Ultrazvuk brucha. Pomocou ultrazvukového vyšetrenia môžete vyhodnotiť činnosť brušných orgánov a zistiť herniálnu tašku s obsahom.
 • CT sken brušnej dutiny. Vykonané s kontrastom pre lepšiu vizualizáciu herniálneho výčnelku. Umožňuje určiť presnú polohu a veľkosť prietrže, ako aj zloženie herniového vaku.

Pri absencii komplikácií je laboratórna diagnostika neinformatívna. Ochorenie je diferencované na benígne a malígne nádory brucha. V tomto prípade pomocné výskumné metódy pomáhajú určiť správnu diagnózu. Opuch spigelnej zóny je diferencovaný s prietržami na inom mieste (prietrž bielo-bielej línie brucha, slabinová prietrž)..

Pri absencii komplikácií je laboratórna diagnostika neinformatívna. Ochorenie je diferencované na benígne a malígne nádory brucha. V tomto prípade pomocné výskumné metódy pomáhajú určiť správnu diagnózu. Opuch spigelnej zóny je diferencovaný s prietržami na inom mieste (prietrž bielo-bielej línie brucha, slabinová prietrž)..

 • Prehľad chirurga. Špecialista vykoná štandardné štúdie a predpíše ďalšie diagnostické metódy. Veľmi dôležité je štúdium životnej histórie pacienta (životný štýl, šport, pracovisko).
 • Ultrazvuk brucha. Pomocou ultrazvukového vyšetrenia môžete vyhodnotiť činnosť brušných orgánov a zistiť herniálnu tašku s obsahom.
 • CT sken brušnej dutiny. Vykonané s kontrastom pre lepšiu vizualizáciu herniálneho výčnelku. Umožňuje určiť presnú polohu a veľkosť prietrže, ako aj zloženie herniového vaku.

Prietrž spernie je porušená v 70% prípadov a môže byť liečená iba chirurgicky. O príčinách, príznakoch a liečbe budeme hovoriť podrobnejšie..

Príčiny choroby a princíp liečby

Úroveň rozvoja operácie umožňuje operáciu s herniou Spigelovej línie tromi spôsobmi:

 • otvorené plastovými tkanivami;
 • tradičné s inštaláciou syntetických protéz;
 • laparoskopická.

Poslednú metódu môže lekár zvoliť na odstránenie kýly u ženy. V tomto prípade budú pooperačné jazvy takmer neviditeľné. Samotný pacient sa však nemôže rozhodnúť pre žiadnu techniku. Konečné rozhodnutie prijíma lekár s prihliadnutím na individuálne charakteristiky tela pacienta a na základe ich vlastných preferencií.

Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. V niektorých prípadoch sa môže použiť aj celková anestézia. Ak sa chirurgický zákrok vykonáva tradičným spôsobom, potom, ako sa dosiahne anestetický účinok, lekár urobí rez tak, aby sa nedotkol nervových vlákien prechádzajúcich vo svaloch prednej brušnej steny..

Technika operácie je rovnaká ako pri kýloch na inom mieste. Po vykonaní rezu v oblasti vyčnievania lekár skúma obsah herniálneho vaku, po ktorom sa rozhodne o redukcii vyzrážaného orgánu do brušnej dutiny. Potom chirurg pomocou zošívania posilní fasciu a pristúpi k plastu.

Laparoskopia a otvorená operácia kýly lunárnej línie

Laparoskopická operácia sa vykonáva malými rezmi v koži. V závislosti od veľkosti prietrže môžu byť potrebné 3 až 4 takéto rezy (porty). Do jedného z nich je zavedené endoskopické zariadenie, ktoré prenáša obraz na monitor. Do zvyšku sa zavádzajú chirurgické nástroje. Operačná technika je podobná tradičnej metóde.

Trvanie operácie závisí od veľkosti prietrže, prítomnosti alebo neprítomnosti komplikácií a taktiky chirurgického zákroku zvoleného chirurgom. Laparoskopická operácia sa môže skončiť o 30 minút a pri otvorení obmedzenej prietrže otvoreným spôsobom niekedy trvá niekoľko hodín. Operovaný pacient je odporučený na ďalšie ošetrenie na oddelenie všeobecnej starostlivosti alebo na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Prognóza a prevencia

Prognóza ochorenia závisí od veľkosti hrudného vydutia a výskytu komplikácií. Pri včasnej hernioplastike komplikovanej a nekomplikovanej prietrže je prognóza priaznivá. K relapsom po operácii dochádza v 3-5% prípadov. Vývoj komplikácií zhoršuje prognózu a predlžuje rehabilitačné obdobie po operácii. Prevencia výskytu kýly v oblasti Spigelian zahŕňa strednú fyzickú aktivitu, kontrolu telesnej hmotnosti, včasnú liečbu chronických pľúcnych a gastroenterologických ochorení. Ak sa v bruchu nachádza ďalšie vzdelanie, odporúča sa konzultovať s chirurgom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Terapeutická výživa pre osteochondrózu by mala byť výživná a úplná, aby poskytla telu, ako aj kĺbovej chrupavke všetky potrebné látky a zložky. Diéta je zameraná na zlepšenie kvality života pacienta a prevenciu ďalšieho progresu patológie.
Kýla sa môžu tvoriť v prírodných, oslabených membránach alebo v získaných léziách. Vznikajú pod vplyvom zvýšeného vnútorného tlaku. Nie vždy vyžadujú chirurgický zákrok.
Bola vám diagnostikovaná rakovina žalúdka?Určite vás zaujíma, čo teraz robiť?
Takáto diagnóza vždy rozdelí život na „pred“ a „po“. Všetky emocionálne zdroje pacienta a jeho rodiny sú vrhané do pocitov a strachu.