loader

Hlavná

Späť

Miecha - vrodená malformácia

Miechová kýla je najčastejšie získaná choroba spôsobená mnohými príčinami. Vyskytujú sa však aj vrodené anomálie, pri ktorých sa v dôsledku abnormálneho vývoja plodu objavia defekty ešte pred narodením. Jednou z týchto abnormalít je spinálna hernia u novorodencov..

Anatomickými príčinami tejto vážnej choroby sú nedostatočné rozvinutie spinálnych procesov stavcov tvoriacich miechový kanál (nervová trubica), v dôsledku čoho sa nespájajú, a štiepne formy v chrbtici, kde môže vystupovať miecha alebo dokonca miecha s nervovými procesmi. Vytvorená kýlová kýla.

Príčiny miechy

Štiepenie stavcov dostalo latinské meno spina bifida.

Existujú tri stupne tejto chyby.

 • spina bifida occulta
 • meningocele
 • myelomeningokéla
 • Spina bifida occulta sa považuje za najjednoduchšiu skrytú formu štiepenia. Žiadne vonkajšie výčnelky sa nepozorujú. V chrbtici je skrytý defekt vyjadrený ako medzera v mieste nezlúčenia oblúkov. Na chrbte môže byť fossa, veľká pigmentová škvrna alebo oblasť s bohatými vlasmi
 • Meningocele je priemerný stupeň miechy, pri ktorej vychádza iba miechová membrána. K výstupu miechy a nervových zakončení nedochádza
 • Myelomeningocele je najzávažnejším nebezpečným stupňom vrodenej chyby: časť miechy spolu s koreňmi nervov je vytlačená von

Príznaky miechy pri novorodencoch

 • Ochrnutie nohy
 • Strata citlivosti pod prietrž
 • Poškodená črevná motilita
 • Poškodená funkcia obličiek, močového mechúra a konečníka
 • hydrocefalus

Zdravotnícky personál na pôrodniciach musel vidieť také novonarodené deti s vrecovitým útvarom na chrbte, najčastejšie v bedrovej oblasti. Ďalším znakom je nadmerne veľká lebka spôsobená hydrocefalom (kvapka mozgu) - nahromadenie tekutiny vo vnútri mozgových komôr. Dôvodom je narušená cirkulácia mozgovomiechového moku spôsobená vrodenou chybou - miechovou prietržou.

 • spomaliť vývoj
 • závažné bolesti hlavy a neurologické poruchy
 • kŕče
 • epilepsie
 • slabosť končatín
 • slabé videnie, strabizmus, vyhrievanie žiakov
 • nakoniec (so zvyšujúcim sa tlakom na mozog) - k smrti

Biologické príčiny anomálií

Biologické príčiny spinálnej prietrže neboli úplne objasnené, ale podľa výsledkov mnohoročného pozorovania lekári dospeli k záveru, že vo všeobecnosti môžu byť tieto dôvody:

 1. Genetické abnormality
 2. Ťažká choroba počas tehotenstva
 3. Nedostatočný príjem kyseliny listovej - nevyhnutný vitamín pre tehotnú ženu
 4. Budúca matka pije alkohol, drogy, chemickú otravu
 5. Matky príliš mladé

Ďakujem Bohu, že taký nedostatok je dosť zriedkavý: asi 0,1-0,2% z celkového počtu novorodencov, tj asi jedno až dve deti na tisíc.

Narodenie s takýmto zranením často odsúdi dieťa na úplné postihnutie, pretože u novorodencov v skutočnosti neliečime kýlu.

Význam liečby často súvisí

 • na kontrolu hydrocefalu
 • hygienické postupy
 • účel špeciálnej stravy
 • fyzioterapia

Preto by všetky rizikové ženy mali byť podrobené obzvlášť starostlivému monitorovaniu vývoja nenarodeného dieťaťa a neustále navštevovať lekára. Nezabudnite, že zdravie dieťaťa do značnej miery závisí od nich a počas tehotenstva je trestné piť, fajčiť, konzumovať silné lieky, zanedbávať vitamíny..

Liečba vrodenej miechy

Kvalitatívna diagnostika a liečba spinálnej prietrže novorodencov sa v súčasnosti vykonáva iba na západných klinikách.

Zahraniční lekári kládli hlavný dôraz na prenatálnu liečbu stredne ťažkého a ťažkého stupňa miechy

Liečba prebieha v lone, skôr ako sa narodí.

A to je veľmi rozumné rozhodnutie, pretože takmer všetky príznaky tohto ochorenia, okrem straty citlivosti, ak už existujú, môžu byť odstránené chirurgickým prenatálnym chirurgickým zákrokom..

Koniec tvorby miechového kanálu sa objaví v priebehu 7 až 8 týždňov tehotenstva, počas tohto obdobia a môžete určiť prítomnosť abnormalít u plodu..

Prenatálna diagnostika miechy je nasledovná:

 • U alfa-fetoproteínu (zárodočných bielkovín) sa vykonáva krvný test matky.
 • Ultrazvuk plodu
 • Amniotická punkcia močového mechúra (amniocentéza)

chirurgia

Chirurgická prenatálna liečba sa vykonáva medzi 19. a 26. týždňom tehotenstva a spočíva v uzavretí anatomického defektu v chrbtici plodu. To vám umožní „vrátiť“ miechu na svoje miesto, kde bude chránená pred ďalším poškodením..

Po operácii sa pôrod neodporúča prirodzeným spôsobom: v záujme prevencie poranenia je lepšie uchýliť sa k cisárskym rezom..

Pre tie isté deti, ktoré, žiaľ, pred pôrodom nevideli prietrž, a s touto anomáliou sa narodili, sa vyvinula ďalšia schéma chirurgickej liečby:

 1. Liečba obtokového hydrocefalu
 2. Eliminácia anatomických defektov chrbtice
 3. Ortopedická liečba skoliózy v dôsledku miechy, kostí a kĺbov a ďalších problémov
 4. Obnovenie črevnej motility a funkcie močového mechúra

Konzervatívne zaobchádzanie

Konzervatívna liečba miechy pri novorodencoch je zameraná na zastavenie deformity miechy a udržanie mobility. Obsahuje:

 • Fyzioterapeutické cvičenia
 • fyzioterapia
 • Nosné korzety
 • Postupy na kontrolu čriev a močového mechúra

Tento prístup je zameraný na zlepšenie kvality života dieťaťa, pokiaľ je to možné jeho nezávislosť a budúci voľný vstup do spoločnosti.

Miecha pri novorodencoch

obsah:

Miecha pri deťoch je vrodená anomálie, kvôli ktorej sa jeden alebo viac stavcov počas ich vývoja nezavrie v oblasti spinálnych procesov, čo vedie k medzere, v ktorej padá miecha a jej membrány. Tento problém je najbežnejší v dolných častiach chrbtice, hoci v niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť aj na iných oddeleniach. V tomto prípade je závažnosť choroby určená veľkosťou oblasti nervového tkaniva, ktorá zostala bez primeranej ochrany.

Taká kýla u plodu je určená výsledkami ultrazvukového skenovania, takže intrauterinná diagnóza tohto ochorenia je celkom možná.

Prečo sa u kojencov vyskytuje spinálna prietrž??

Miechová kýla je vrodené ochorenie

Zatiaľ nikto nemôže pomenovať presnú príčinu vývoja tohto ochorenia, ale všeobecne sa uznáva, že najdôležitejším faktorom v tomto prípade je nedostatok vitamínov..

Preto lekári vždy odporúčajú užívať kyselinu listovú pred počatím a v skorých štádiách tehotenstva. Pri implementácii týchto odporúčaní sa riziko takýchto chýb vážne znižuje..

Okrem toho je toto ochorenie vrodené, ale nie genetické. Predpokladá sa, že ak žena porodila dieťa s takouto chybou, existuje pravdepodobnosť, že sa takáto anomália vyskytne aj pri iných tehotenstvách. V praxi však v prípadoch, keď sa žena začala starať o získanie všetkých potrebných vitamínov a minerálov pre vývoj dieťaťa, je výskyt takejto poruchy prakticky vylúčený. Vrodená prietrž teda môže byť „jednorazovým“ problémom a nenastane počas nasledujúceho tehotenstva..

Aké sú druhy spina bifida??

Rozlišujú sa dva hlavné typy - herniované a latentné štiepenie.

Skryté štiepenie je najbežnejšou situáciou, považuje sa za miernu formu choroby. V tomto prípade je tvar iba jednej z stavcov zvyčajne mierne narušený. Väčšina ľudí s týmto typom ochorenia nemá žiadne problémy a nevšimne si žiadne príznaky choroby, s výnimkou malej depresie umiestnenej nad postihnutou oblasťou chrbtice..

Herniové štiepenie sa považuje za závažnú formu choroby, pretože s tým sú oveľa závažnejšie aj stavce. Najviditeľnejším znakom prítomnosti tohto ochorenia je herniálny výčnelok, v ktorom sú membrány a miecha samotná, ako aj cerebrospinálna tekutina. Ale zároveň, často, nervové korene zostávajú nedotknuté a normálne fungujú. Situácia je oveľa komplikovanejšia, keď nielen miecha a jej membrány sa nachádzajú v herniálnom výčnelku, ale aj nervové korene a kmene. V tomto prípade sa dieťa často rodí s množstvom závažných senzorických a motorických porúch.

Aké sú príznaky takejto choroby?

Miecha pri 6-mesačnom dieťati

Ako sme už uviedli, pri latentnom type ochorenia sa symptómy prakticky nepozorujú. Hériové štiepenie sa vyhlasuje dosť vážne, s ktorým je možné pozorovať:

 • chyby nohy a nesprávna poloha nohy;
 • úplná alebo čiastočná ochrnutie nôh so stratou citlivosti;
 • takmer vždy sa vyskytuje prietrž a hnačka. Navyše, ak sa takáto choroba nelieči, vedie v zanedbávanej forme k výskytu závažných porúch v mozgu;
 • takmer vždy existujú problémy s močovým mechúrom až po jeho ochrnutie, čo vedie k inkontinencii moču, k rýchlemu šíreniu infekcií a ničeniu samotných obličiek. Konečník a konečník sú tiež často ochrnuté..

Je choroba liečiteľná??

Bohužiaľ, toto ochorenie je prakticky neliečiteľné. To je presne ten prípad, keď sa musíte vopred postarať o to, že sa neobjaví, pretože je takmer nemožné ho úplne vyliečiť.

Vo všeobecnom prípade je pacient s takým ochorením neustále sledovaný ošetrujúcim lekárom, čo je zvlášť dôležité pre deti, ktoré majú hydrocefalus spojený so spinálnou herniou. Na odstránenie problémov s močovým mechúrom sa používajú hygienické metódy údržby a množstvo urologických postupov. Na odstránenie chronickej zápchy spôsobenej problémami v konečníku je predpísaná špeciálna strava obsahujúca veľké množstvo hrubej vlákniny..

Niektoré fyzioterapeutické postupy čiastočne pomáhajú obnoviť pohyblivosť, vďaka ktorej sa choré dieťa môže stať úplne nezávislým. Inak budete potrebovať invalidný vozík.

Miechová prietrž

Miechová kýla je pomerne vážna abnormalita, ktorá je vrodenou patológiou. Pri tejto chorobe sa stavce nezatvárajú, ale naopak, tvoria sa praskliny. Z tohto dôvodu niektoré časti miechy a jej membrány vystupujú pod kožu. Táto anomálie sa prejavuje predovšetkým v dolnej časti chrbtice, ale môže sa vyskytnúť aj na iných miestach. Toto ochorenie je charakterizované ako závažné, ktorého závažnosť je založená na tom, do akej miery bunky nervového tkaniva stratili svoju ochranu..

Aká závažná je vrodená miecha??

V súčasnosti sa vrodené miechy vyskytujú už v embryonálnom období, čo umožňuje vykonávať preventívne opatrenia pred narodením dieťaťa. Spravidla platí, že ak má dieťa oddelenie chrbtice, potom odborníci takmer vždy odporúčajú prerušiť tehotenstvo, pretože spinálna prietrž u novorodencov sa považuje za pomerne vážnu vadu. Ak sa rodičia rozhodnú opustiť dieťa, potom po narodení lekári lekári predpíšu liečebný postup, aby sa zabránilo vzniku vážneho postihnutia..

Dospelí ľudia s miechovou kýlou sú postihnutí a považujú sa za nekompetentných, pretože toto ochorenie nepredstavuje schopnosť vykonávať pohyby nôh a spôsobuje tiež inkontinenciu. V takejto situácii pacient jednoducho nemôže žiť bez pomoci zvonka.

Naši čitatelia odporúčajú

Na prevenciu a liečbu HERNIA používa náš pravidelný čitateľ nechirurgickú metódu liečby, ktorá si získava na popularite a ktorú odporúčajú poprední nemeckí a izraelskí ortopédovia. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

Príčiny vrodenej miechy

Príčina tohto ochorenia stále nie je presne známa. V čase vzniku embrya môžu embryo ovplyvniť rôzne faktory. Pravdepodobne nedostatok rôznych vitamínov v tele matky vedie k vzniku miechy pri zárodku..

Spina bifida sa však vyznačuje vrodenou anomáliou, ale svojou povahou sa nepovažuje za genetickú. Ale v takom prípade, ak dôjde k počatiu dieťaťa s takouto patológiou, potom je počas budúceho tehotenstva jeho nebezpečenstvo dosť veľké..

Aby sa zabránilo počatiu nasledujúceho dieťaťa s týmto typom patológie, musí sa žena pred tehotenstvom podrobiť včasnej príprave, ktorá zahŕňa použitie všetkých potrebných minerálov a vitamínov..

U dospelých je táto patológia spôsobená:

  padanie z výšky;

Druhy chorôb

Skrytá prietrž. Zvyčajne má miernu formu a poruchu v štruktúre iba jedného stavca. Mnoho ľudí, ktorí majú túto prietrž, nemá žiadne príznaky, len malé prehĺbenie v oblasti poškodenej časti chrbtice.

Prietržové. V tejto forme dochádza k významnému poškodeniu kostí. Prietrž má zvonka viditeľný výraz, ktorý sa prejavuje vydutím, a obsahuje miechu. Korene a kmene nervov často nie sú ovplyvnené a naďalej fungujú ako štandard. V najťažších situáciách v hernálnom vaku môže dôjsť k stlačeniu miechy spolu s membránami, koreňovými a nervovými kmeňmi. V tejto situácii nie je anomália úplná bez závažných porúch motility, motorickej aktivity a citlivosti.

Príznaky miechy

 1. Vypuklé kruhovité útvary v oblasti chrbtice, ktorá je pokrytá načervenale alebo namodralou pokožkou.
 2. Hustá letargia vo svaloch rúk alebo nôh, rany alebo ochrnutie, vývoj flexických kontraktúr (energia pohybov klesá, končatiny sú zvyčajne v ohnutej polohe).
 3. Porucha všetkých druhov citlivosti.
 4. Znižovanie reakcií končatín až do úplného vädnutia.
 5. Zníženie objemu fungujúcich svalov rúk a nôh.
 6. Výskyt rôznych problémov v ľudskom tele, ktoré sa vyskytujú s trofickou poruchou (suchá koža, ochladenie končatín, vredy, ktoré sa nehoja).
 7. Transformácia funkcií panvy (spomalenie alebo nedobrovoľné vylučovanie trusu alebo moču).
 8. Poruchy nôh (abnormálny stav bedier a nôh).
 9. Kvapka mozgu kvôli nadmernej mozgomiechovej tekutine v mozgu.
 10. Epileptické záchvaty, poškodenie zrakových orgánov a mentálna retardácia.

Je dôležité vedieť: najčastejšie nie sú viditeľné príznaky tohto ochorenia, ktoré môžu viesť k chronickej forme. Výsledkom bude, že terapia bude dosť komplikovaná (lekári sa môžu uchýliť k chirurgickému zákroku) a je tiež možný návrat choroby. Preto, ak sa objavia nejaké príznaky, mali by ste okamžite kontaktovať odborníka.

diagnóza

 • Vyšetrenie pacientov na identifikáciu spinálnej prietrže. Zvyčajne sa vyrába pomocou takzvaného „Lasegovho testu“. Toto je postup, pri ktorom je pri stanovení hernie potrebné zdvihnúť dolné končatiny alebo alternatívu (ktorá zmierňuje bolesť), aby sa dolné končatiny zdvihli v sede. Toto vyšetrenie je najúčinnejšie, aby sa zistila prietrž v bedrovej oblasti..

Miechová kýla - liečba

Miechová kýla u detí alebo dospelých je vážnym ochorením, preto nemôžete používať domáce procedúry, ako je ísť do kúpeľa, pitie alkoholových extraktov, horúce obklady a samozrejme horúce kúpele s použitím liečivých rastlín. Všetky vyššie uvedené skutočnosti môžu ľahko zhoršiť pohodu pacienta a môžu mať za následok vážne následky.

Liečba miechy sa uskutočňuje výlučne kardinálnou metódou - elimináciou anomálie. Na zabránenie vzniku patológie je potrebná radikálna metóda liečby. Na dosiahnutie tohto cieľa sa používajú neurotropiny a nootropiká, ktoré zase vedú fungovanie nervových tkanív do normálneho stavu. Samozrejme je potrebné používať rôzne vitamíny (skupiny A, B, C, E), ktoré prispievajú k posilneniu metabolických procesov v častiach miechy postihnutých touto chorobou..

Odborníci tiež odporúčajú fyzioterapeutické metódy liečby miechy (magnet, laser), ktoré môžu obnoviť pohybové schopnosti. Liečbou fyzických cvičení v miestach poškodenia sa obnoví spojenie medzi miechou a svalmi. Používanie výživovej výživy vedie k normálnemu fungovaniu črevného traktu. Nezabudnite do stravy priniesť čo najviac hrubej vlákniny, zvyčajne obilnín a zeleniny.

Chirurgické odstránenie miechy pri novorodencoch

V takom prípade, ak má dieťa vrodenú miechu, potom najlepším riešením bude chirurgický zákrok. Je predpísaná v určitom časovom období, najlepšie sa vykonáva v prvých 7-8 dňoch po narodení dieťaťa. Podstatou chirurgického zákroku je excízia herniálneho vaku a uzatvorenie kostného defektu stavcovej sekcie..

Chirurgický zákrok môže byť tiež oneskorený, ale iba v situácii, keď vyčnieva z membrán malého objemu, ako aj v neprítomnosti motorických, citlivých ochorení a panvových porúch v prežívajúcej koži. Včasná operácia miechy pri novorodencoch môže viesť k poruche v neurológii, čo môže viesť k poškodeniu miechy počas chirurgického zákroku..

Ďalšie metódy chirurgickej liečby:

 1. Obtoková chirurgia - pomáha znižovať tlak hydrocefalu na mozog dieťaťa a odstraňovať prebytočnú tekutinu.
 2. Eliminácia patologických stavieb chrbtice.
 3. Ortopedické ošetrenie.
 4. Obnovenie fungovania črevného traktu a močového mechúra.

Okamžitá príčina miechy je vývojová chyba, keď je narušený proces vývoja a uzatvárania stavcových oblúkov, ktorý normálne tvorí zadnú stenu miechy a zakrýva miechu. Miecha vyčnieva cez kostnú defekt pod vplyvom zvýšeného tlaku mozgomiechového moku spolu s koreňmi a membránami a vytvára prietrž.

Máte medziobratlovú prietrž?

 • Všetky prostriedky boli vyskúšané a nič nepomohlo?
 • Mučí vás neustále bolesti?
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť, ktorá vám poskytne dlho očakávané blaho!

Existuje účinný prostriedok nápravy. Lekári odporúčajú Čítať viac >>!

Miecha - vrodená malformácia

 • Príčiny choroby
 • Charakteristické príznaky
 • Liečebné metódy
 • záver

Jednou z najzávažnejších vrodených anomálií je miechová hernia, ktorá sa vyskytuje, keď nie je zahojená zadná stena miechového vývodu následkom defektu dura mater, miechy, cerebrospinálnej tekutiny a koreňov miechových nervov. Je to výlučne detská choroba..

Dieťa s vrodenou miechovou kýlou. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Prevalencia anomálií je 1 prípad na 1 000 - 3 000 novorodencov. Najtypickejšou lokalizáciou spinálnej hernie je lumbosakrálna chrbtica, menej často sa nezakrývanie oblúkov s výbežkom pozoruje v hrudnej a krčnej chrbtici..

Anomália je sprevádzaná závažnými motorickými a zmyslovými poruchami, zhoršenou funkciou vnútorných orgánov, ktoré vedú k invalidite. Bez liečby sa spinálna prietrž končí u väčšiny detí smrťou a pozostalí sú postihnutí.

Po včasnom adekvátnom ošetrení väčšina detí prežije, ale naďalej pretrvávajú porušenia závažnosti jedného alebo druhého stupňa. Iba 10% pacientov dokáže obnoviť panvové, motorické a zmyslové funkcie.

Okamžitou príčinou miechy je malformácia, pri ktorej je narušený vývoj a uzatváranie stavcových oblúkov, ktoré normálne tvoria zadnú stenu miechy a pokrývajú miechu. Miecha vyčnieva cez kostnú defekt pod vplyvom zvýšeného tlaku mozgomiechového moku spolu s koreňmi a membránami a vytvára prietrž.

Faktory, ktoré vedú k takýmto poruchám pri vývoji chrbtice, stále nie sú dobre známe. Predpokladá sa, že miecha sa môže vytvoriť kvôli:

 • dedičnosť;
 • nedostatok vitamínu v tele tehotnej ženy (predovšetkým kyseliny listovej);
 • početné faktory spôsobujúce abnormality plodu (užívanie liekov, liekov, alkoholu počas tehotenstva; niektoré infekcie, vystavenie toxínom).

Príznaky prietrže sú určené jej veľkosťou, umiestnením a obsahom. Najpriaznivejšia prognóza pre útvary malej veľkosti s výťažkom pri vyčnievaní z meningocely (meningocele) je najjednoduchšia. Pretože pri tejto možnosti je miecha správne vytvorená, nie sú pozorované žiadne neurologické príznaky a je zaznamenaný iba vonkajší defekt - tvorba objemu na chrbtici pokrytá riedenou pokožkou.

Druhy miechy

Ak korene miechy (meningoradiculele) alebo miechy vystupujú pozdĺž neuzemnených oblúkov spolu s koreňmi (myelomeningocele) u dieťaťa, okrem vonkajšej formácie nad chrbticou sa objavujú vážne neurologické príznaky:

 • ochrnutie a paréza (úplný alebo čiastočný nedostatok pohybu) dolných končatín;
 • strata bolesti a hmatová citlivosť;
 • poruchy funkcie panvových orgánov (neschopnosť tvoriť svojvoľnú kontrolu nad pohybmi čriev a močením).

Nervové signály a výživa neprechádzajú na nohy, a preto sa v priebehu času vyskytujú trofické poruchy: nohy sa stenčujú, s ochabnutými slabými svalmi, stenčenou kožou, edematóznymi a trofickými vredmi. Tlakové vredy sa vyskytujú na koži dolnej časti chrbta a zadku (aj pri primeranej hygienickej starostlivosti). Bez liečby deti zomrú na infekciu alebo sa dostanú hlboko do zdravotného postihnutia..

Ak je u dieťaťa diagnostikovaná miechová kýla, jedinou liečbou bude chirurgický zákrok. Je predpísaná čo najskôr, najlepšie prvý týždeň po narodení.

Podstatou operácie je odstránenie herniálneho vaku a uzavretie kostného defektu v chrbtici.

Operáciu je možné odložiť iba v prípade malých meningokel pri absencii motorických, zmyslových porúch a panvových porúch a pri dobre zachovanej koži (predčasný zásah pri tomto type kýly môže spôsobiť neurologické poruchy v dôsledku poškodenia štruktúr miechy počas operácie). Vo všetkých ostatných prípadoch je nutný chirurgický zákrok a iba to môže zachrániť život dieťaťa.

Po operácii bude dieťa potrebovať dlhé rehabilitačné obdobie vrátane pravidelných dôkladných hygienických opatrení, prevencie zápchy, liečebných masáží a gymnastiky, fyzioterapie..

Výsledok liečby do značnej miery závisí od veľkosti a umiestnenia prietrže:

Pri meningokele po odstránení vzdelania dieťa zvyčajne nemá žiadne problémy s ďalším vývojom, zotavuje sa a vedie úplne normálny aktívny životný štýl.

Pri meningoradikulocele a myelomeningocele je prognóza zmiešaná. Ochrnutie a paréza s primeranou pooperačnou starostlivosťou a úplnou rehabilitáciou po chirurgickom zákroku sa zvyčajne nevyskytujú, ale funkcia panvových orgánov je obnovená oveľa horšie a mnoho operovaných detí si ponecháva mimovoľné močenie (pravdepodobne iba v noci - enuréza), stáva sa fekálna inkontinencia a počas dospelosti - neplodnosť u žien a zhoršená potencia a erektilné dysfunkcie u mužov.

Komentár k videu: „Bifidov chrbát“ zahŕňa kýlu.

Pretože spinálna hernia je vážne ťažké ochorenie, prevencia jej výskytu je veľmi dôležitá. Tehotné ženy sa musia starať o svoje zdravie, vyhnúť sa negatívnym faktorom, užívať vitamíny a kyselinu listovú odporúčanú lekárom v skorých štádiách tehotenstva. Ultrazvuková fetálna hernia slúži ako základ pre umelé ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov (so súhlasom tehotnej ženy)..

Autor: Svetlana Larina

(blok nižšie je možné posúvať doprava až na koniec)

(priemer: 3.75, hlasy 4)

Medzi známe vrodené anomálie je hernia miechy novorodenca najbežnejšia a vyskytuje sa v 65% prípadov. Toto je kombinovaná porucha, ktorá je často sprevádzaná klusavkou, hydrocefalom a ďalšími abnormalitami vývoja plodu. Pri tejto patológii sa jeden alebo viac stavcov nezatvára, čo vedie k vytvoreniu medzery, cez ktorú sa objavuje prolaps miechy a jej membrán..

Najčastejšie sa tento problém vyskytuje v dolných častiach chrbtice, kde sa stredný kanál uzatvára ako posledný. Miecha sa však môže vyskytovať v ktorejkoľvek inej časti chrbtice. Hernia miechy je závažné ochorenie a jej závažnosť závisí od veľkosti oblasti nervového tkaniva, ktorá nemá primeranú ochranu..

Vďaka modernému vybaveniu a novým výskumným metódam je možné počas tehotenstva pomocou ultrazvukového vyšetrenia zistiť plodový nádor.

Príčiny vrodenej kýly miechy

Etiológia tohto defektu nebola dostatočne študovaná, takže vedci a lekári nemôžu pomenovať konkrétne príčiny vedúce k prietrži miechy. Jeho telo ovplyvňuje veľa chemických, biologických a fyzikálnych faktorov počas tvorby plodu. Podľa odborníkov je predispozičným faktorom nedostatok kyseliny listovej v tele matky.

Ak sa počas štúdie zistí vrodená spinálna hernia zo zdravotných dôvodov, tehotenstvo sa ukončí so súhlasom rodičov. Aj keď je toto ochorenie vrodené, nie je genetickej povahy. Ak žena dostane celý komplex potrebných vitamínov a minerálov, má pri opakovanom tehotenstve šancu porodiť úplne normálne dieťa..

Hlavné druhy spina bifida

Je obvyklé rozlišovať dva typy rozdelenia:

 1. latentná, považovaná za najmiernejšiu formu, v ktorej nie sú žiadne príznaky choroby, ale na postihnutej chrbtici je zaznamenaná iba malá depresia;
 2. štiepenie prietrže je závažnou formou choroby so zjavným herniálnym výstupkom, vrátane miechy a mozgovomiechového moku. Takáto patológia nemusí zahŕňať nervové korene, potom nie sú porušené ich funkcie.

Zložitá situácia je pozorovaná, ak formácia obsahuje nielen miechu s časťou jej membrán, ale aj nervové kmene a korene. V tomto prípade lekári zistia, že dieťa má závažné motorické poruchy, niekedy nezlučiteľné so životom.

Príznaky, ktoré prejavujú prietrž novorodencov:

 • defekty dolných končatín a ich nesprávne umiestnenie;
 • vo väcšine prípadov je vrodená miechová kýla sprevádzaná prejavmi hydrocefalu, ktoré bez liecby vedú k narušeniu mozgových funkcií;
 • často sa zaznamenáva čiastočná alebo úplná paralýza dolných končatín so stratou citlivosti;
 • takmer vždy nádor spôsobuje problémy s močením a vyprázdňovaním, čo vedie k močovej a fekálnej inkontinencii.

Metódy diagnostiky patológie

Na základe samotných príznakov nie je možné u novorodencov diagnostikovať spinálnu prietrž. Porucha môže byť posúdená ešte pred narodením dieťaťa na základe vysokého obsahu alfa-fetoproteínu v plodovej vode a krvi matky. Po narodení je nádor jasne definovaný na zadnej strane novorodenca na vydutej koženej taške. Skryté štiepenie sa zisťuje röntgenovým vyšetrením, hoci vo väčšine prípadov sa táto malformácia chrbtice zistí už v dospelosti.

Najťažšia vec je pri určovaní tvaru prietrže miechy, čo je rozhodujúce pri určovaní chirurgickej liečby. Preto sa spolu s rádiografiou vykonáva počítačová tomografia a ultrazvuk. Pomocou týchto moderných techník je možné zmeniť a doplniť prebiehajúcu liečbu.

Pri diagnostike je potrebné vziať do úvahy, že u detí do 10 - 12 rokov nie je fúzia stavcových oblúkov patológia, ale považuje sa za jednu z možností rozvoja..

Funkcie liečby miechy pri novorodencoch

Liečba tohto ochorenia je, bohužiaľ, spôsobená určitými ťažkosťami. Môžeme povedať, že prietrž chrbtice novorodencov je presne ten zriedkavý prípad, keď je potrebné prijať všetky možné opatrenia vopred, aby sa tomu zabránilo, pretože nie je možné úplne vyliečiť chorobu.

Vo všeobecnej praxi sú pacienti s touto patológiou pod neustálym dohľadom lekára. Toto je dôležité najmä vtedy, keď sa domnievate, že kýlová hernia je najčastejšie sprevádzaná prejavmi hydrocefalu.

Vznikajúcim problémom s močením sa dá vyhnúť použitím rôznych hygienických metód starostlivosti o pacienta, ako aj použitím urologických postupov. Na odstránenie chronickej zápchy, ktorá je dôsledkom porušenia gastrointestinálneho traktu, sa takýmto deťom zvyčajne predpisuje špeciálna diéta..

Jedlo pacientov by malo obsahovať hrubšiu vlákninu rastlinného pôvodu. Fyzioterapeutická liečba pomáha obnoviť čiastočnú mobilitu pacientov s vrodenou kýlou. Pravidelné liečebné postupy umožňujú niektorým chorým deťom robiť pomoc bez vonkajšej pomoci doma..

Veľmi často však vrodená prietrž vedie na invalidný vozík. Preto je dôležité naučiť rodičov, aby sa správne starali o choré dieťa. Špecialisti na konzultáciách vysvetľujú oteckom a matkám, aké príznaky môžu naznačovať zmenu stavu pacienta. Je to potrebné na zabránenie vzniku rôznych komplikácií..

S dobrou starostlivosťou môžu deti s vrodenou spinálnou kýlou viesť relatívne normálny život a dokonca sa môžu učiť individuálne. Samozrejme, všetko záleží na závažnosti choroby a na lokalizácii vzdelávania.

Metódy chirurgického ošetrenia

Jedinou správnou možnosťou tohto ochorenia je chirurgická liečba. Pri menších chybách bude výsledkom operácia, ak sa vykoná v prvých dňoch života dieťaťa po diagnostikovaní. Vyžaduje sa veľmi opatrný prístup k vymenovaniu chirurgického zákroku, pretože počas operácie môžu byť poškodené časti miechy spájkované s prietržou, čo povedie k neurologickým poruchám..

Je ťažké opraviť rozsiahlu chybu operatívnym spôsobom, hoci je možné zachrániť život dieťaťa. Takéto deti však trpia fyzickou a mentálnou retardáciou..

Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení nádorového vaku s následnou plastickou chirurgiou defektu vytvoreného v oblúkoch stavcov..

Terapeutické metódy sa však neobmedzujú iba na chirurgické metódy. Potrebný účinok môže poskytnúť iba komplexné ošetrenie pozostávajúce z niekoľkých fáz. Spravidla sa tento proces nezaobíde bez účasti rôznych odborníkov: urológa, neurochirurga, ortopéda a neuropsychiatra. Nakoniec príznaky choroby najčastejšie potvrdzujú porušovanie rôznych orgánov a systémov.

Všetky diagnostické opatrenia a liečba sa vykonávajú okamžite po narodení dieťaťa na špecializovanej klinike, vybavenej špeciálne vyškoleným personálom a potrebným vybavením..
Hlavným bodom pri výbere liečebnej taktiky sú závažné príznaky a výsledky vyšetrení..

Optimálna liečba bude iba vtedy, keď je vrodená miecha odstránená na základe správneho posúdenia kritérií funkčnosti. Ak majú deti výrazné príznaky somatických porúch as významným rozsahom nádoru miechy, chirurgický zákrok sa nevykonáva. V takejto situácii sa symptomatická liečba považuje za alternatívnu liečbu pre týchto pacientov..

Liečba sprievodných vývojových abnormalít sa vykonáva v najskoršom možnom čase po odstránení kýly u dieťaťa. Deti, ktoré majú príznaky parézy dolných končatín, potrebujú dlhodobú rehabilitáciu. Sú to predpísané masáže, gymnastika, fyzioterapeutické ošetrenie. Osobitná pozornosť by sa mala venovať vývoju pacienta v určitom čase dňa, ktorý je odrazom defekácie a močenia. Úspešnosť liečby a prognóza do veľkej miery závisia od tvaru kýly miechy, jej umiestnenia a rozsahu.

Preventívne opatrenia

Na záver by som chcel poznamenať, že s cieľom zabrániť vzniku prietrže miechy u novorodencov by sa budúca matka mala pred počatím poradiť s genetikom o plánovanom tehotenstve. Toto je zvlášť vhodné, ak predchádzajúce tehotenstvo bolo komplikované štiepením chrbtice u dieťaťa..

Mali by ste vyvážiť stravu a ubezpečiť sa, že jedlo má dostatočný obsah kyseliny listovej. Dodržiavaním týchto jednoduchých odporúčaní znížite riziko, že dieťa bude mať také závažné vrodené chyby.

Miechová kýla je najčastejšie získaná choroba spôsobená mnohými príčinami. Vyskytujú sa však aj vrodené anomálie, pri ktorých sa v dôsledku abnormálneho vývoja plodu objavia defekty ešte pred narodením. Jednou z týchto abnormalít je spinálna hernia u novorodencov..

Anatomickými príčinami tejto vážnej choroby sú nedostatočné rozvinutie spinálnych procesov stavcov tvoriacich miechový kanál (nervová trubica), v dôsledku čoho sa nespájajú, a štiepne formy v chrbtici, kde môže vystupovať miecha alebo dokonca miecha s nervovými procesmi. Vytvorená kýlová kýla.

Príčiny miechy

Štiepenie stavcov dostalo latinské meno spina bifida.

Existujú tri stupne tejto chyby.

 • spina bifida occulta
 • meningocele
 • myelomeningokéla
 • Spina bifida occulta sa považuje za najjednoduchšiu skrytú formu štiepenia. Žiadne vonkajšie výčnelky sa nepozorujú. V chrbtici je skrytý defekt vyjadrený ako medzera v mieste nezlúčenia oblúkov. Na chrbte môže byť fossa, veľká pigmentová škvrna alebo oblasť s bohatými vlasmi
 • Meningocele je priemerný stupeň miechy, pri ktorej vychádza iba miechová membrána. K výstupu miechy a nervových zakončení nedochádza
 • Myelomeningocele je najzávažnejším nebezpečným stupňom vrodenej chyby: časť miechy spolu s koreňmi nervov je vytlačená von

Príznaky miechy pri novorodencoch

 • Ochrnutie nohy
 • Strata citlivosti pod prietrž
 • Poškodená črevná motilita
 • Poškodená funkcia obličiek, močového mechúra a konečníka
 • hydrocefalus

Zdravotnícky personál na pôrodniciach musel vidieť také novonarodené deti s vrecovitým útvarom na chrbte, najčastejšie v bedrovej oblasti. Ďalším znakom je nadmerne veľká lebka spôsobená hydrocefalom (kvapka mozgu) - nahromadenie tekutiny vo vnútri mozgových komôr. Dôvodom je narušená cirkulácia mozgovomiechového moku spôsobená vrodenou chybou - miechovou prietržou.

 • spomaliť vývoj
 • závažné bolesti hlavy a neurologické poruchy
 • kŕče
 • epilepsie
 • slabosť končatín
 • slabé videnie, strabizmus, vyhrievanie žiakov
 • nakoniec (so zvyšujúcim sa tlakom na mozog) - k smrti

Biologické príčiny anomálií

Biologické príčiny spinálnej prietrže neboli úplne objasnené, ale podľa výsledkov mnohoročného pozorovania lekári dospeli k záveru, že vo všeobecnosti môžu byť tieto dôvody:

 1. Genetické abnormality
 2. Ťažká choroba počas tehotenstva
 3. Nedostatočný príjem kyseliny listovej - nevyhnutný vitamín pre tehotnú ženu
 4. Budúca matka pije alkohol, drogy, chemickú otravu
 5. Matky príliš mladé

Ďakujem Bohu, že taký nedostatok je dosť zriedkavý: asi 0,1-0,2% z celkového počtu novorodencov, tj asi jedno až dve deti na tisíc.

Narodenie s takýmto zranením často odsúdi dieťa na úplné postihnutie, pretože u novorodencov v skutočnosti neliečime kýlu.

Význam liečby často súvisí

 • na kontrolu hydrocefalu
 • hygienické postupy
 • účel špeciálnej stravy
 • fyzioterapia

Preto by všetky rizikové ženy mali byť podrobené obzvlášť starostlivému monitorovaniu vývoja nenarodeného dieťaťa a neustále navštevovať lekára. Nezabudnite, že zdravie dieťaťa do značnej miery závisí od nich a počas tehotenstva je trestné piť, fajčiť, konzumovať silné lieky, zanedbávať vitamíny..

Liečba vrodenej miechy

Kvalitatívna diagnostika a liečba spinálnej prietrže novorodencov sa v súčasnosti vykonáva iba na západných klinikách.

Zahraniční lekári kládli hlavný dôraz na prenatálnu liečbu stredne ťažkého a ťažkého stupňa miechy

Liečba prebieha v lone, skôr ako sa narodí.

A to je veľmi rozumné rozhodnutie, pretože takmer všetky príznaky tohto ochorenia, okrem straty citlivosti, ak už existujú, môžu byť odstránené chirurgickým prenatálnym chirurgickým zákrokom..

Koniec tvorby miechového kanálu sa objaví v priebehu 7 až 8 týždňov tehotenstva, počas tohto obdobia a môžete určiť prítomnosť abnormalít u plodu..

Prenatálna diagnostika miechy je nasledovná:

 • U alfa-fetoproteínu (zárodočných bielkovín) sa vykonáva krvný test matky.
 • Ultrazvuk plodu
 • Amniotická punkcia močového mechúra (amniocentéza)

chirurgia

Chirurgická prenatálna liečba sa vykonáva medzi 19. a 26. týždňom tehotenstva a spočíva v uzavretí anatomického defektu v chrbtici plodu. To vám umožní „vrátiť“ miechu na svoje miesto, kde bude chránená pred ďalším poškodením..

Po operácii sa pôrod neodporúča prirodzeným spôsobom: v záujme prevencie poranenia je lepšie uchýliť sa k cisárskym rezom..

Pre tie isté deti, ktoré, žiaľ, pred pôrodom nevideli prietrž, a s touto anomáliou sa narodili, sa vyvinula ďalšia schéma chirurgickej liečby:

 1. Liečba obtokového hydrocefalu
 2. Eliminácia anatomických defektov chrbtice
 3. Ortopedická liečba skoliózy v dôsledku miechy, kostí a kĺbov a ďalších problémov
 4. Obnovenie črevnej motility a funkcie močového mechúra

Konzervatívne zaobchádzanie

Konzervatívna liečba miechy pri novorodencoch je zameraná na zastavenie deformity miechy a udržanie mobility. Obsahuje:

 • Fyzioterapeutické cvičenia
 • fyzioterapia
 • Nosné korzety
 • Postupy na kontrolu čriev a močového mechúra

Tento prístup je zameraný na zlepšenie kvality života dieťaťa, pokiaľ je to možné jeho nezávislosť a budúci voľný vstup do spoločnosti.

Video: Bifid späť u detí

Vrodená miecha je malformácia chrbtice, pri ktorej sa vytvára medzera medzi stavcami a časť miechy vystupuje pod kožu. Častejšie sa toto ochorenie vyskytuje v bedrovej chrbtici novorodenca, ale postihnuté sú aj krčné a hrudné segmenty. Miecha pri novorodencoch je jednou z najťažších vrodených anomálií a závažnosť patologického procesu závisí od veľkosti výčnelku, pretože väčšina nervového tkaniva zostáva nechránená.

Abnormalita vo vývoji plodu sa dá zistiť dokonca aj v maternici, čo vám umožňuje prijať potrebné preventívne opatrenia pred narodením. Závažné prípady odštiepenia miechy môžu byť indikáciou ukončenia tehotenstva, ale napriek dokonalosti diagnózy sa tieto deti narodili a vyžadujú dlhodobú liečbu a chirurgický zákrok. Vážne poškodenie miechy vedie k zhoršenej funkcii pohybu, vylučovaciemu systému, citlivosti, ktorá postupne vedie k vážnemu postihnutiu.

Dôležité! Je ťažké zabrániť vzniku cerebrospinálnej anomálie, pretože presný príčinný výskyt tohto ochorenia je stále neznámy. Existujú teórie, ktoré sa vyskytujú pri spinálnej prietrži v dôsledku nedostatku vitamínov, najmä kyseliny listovej.

Vrodená malformácia sa dá pozorovať už v období plodu, ale ak sa táto vynechala, môže dieťa pri narodení vidieť objemnú formáciu podlhovastého alebo okrúhleho tvaru lokalizovanú priamo v mieste rozdelených stavcov..

Špecifické príznaky miechového výčnelku u novorodencov:

 1. Vzdelanie na chrbtici sa líši farbou od zdravých tkanív, je namodralé alebo s načervenalým odtieňom, koža je riedka, lesklá;
 2. Zriedkavo je možné pozorovať útvar pokrytý tmavými vlasmi;
 3. Dieťa má výraznú slabosť dolných a horných končatín, s výčnelkom v cervikálnom segmente sú ruky viac postihnuté až do úplnej imobilizácie;
 4. Objavujú sa kontrakty flexií, kĺby postupne strácajú svoju funkciu, nakoniec sa stávajú akoby osifikovanými;
 5. Ťažká atrofia svalov nôh alebo paží;
 6. Existujú príznaky zlyhania trofických procesov končatín, najmä nízka teplota, opuch, výskyt malých vredov;
 7. Porušenie močenia a stolice, močová a fekálna inkontinencia.

Dôležité! V závislosti od štruktúry sa miechová kýla prejavuje rôznymi formami výtoku z mozgovomiechového moku s membránou a inými prvkami..

Formy vrodenej anomálie

Klasifikácia podľa lokalizácie rozlišuje prietrže krčka, hrudníka a bedier.

Štruktúra takýchto hernií sa môže líšiť:

 1. Meningomyelocele: prejavuje sa uvoľňovaním mozgovomiechového moku a výstelkou miechy;
 2. Meningocele: prietrž sa vytvára iba v dôsledku membrán miechy;
 3. Meningoradiculocele: chyba obsahuje korene miechy, ktoré sa čiastočne spájajú s herniovým vakom;
 4. Myelocystocele: prietrž pozostáva z membrán miechy, jej nariedeného tkaniva, ktoré je natiahnuté mozgomiešnou tekutinou;
 5. Skryté stavcové štiepenie: tento stav je predispozičným faktorom pre výskyt prietrže, dieťa má rozštiepenie chrbtice, ale samotný výčnelok ešte nie je pozorovaný. Pri adekvátnej liečbe sa choroba zastaví, ale môže sa prejaviť už u dospelých;
 6. Rachishisis: ťažká forma anomálie, je úplné rozdelenie membrán miechy, chrbtice a mäkkých tkanív. Charakteristickým rysom tejto formy je zraniteľnosť miechy, to znamená, že miecha nie je pokrytá kožou. Deti s touto formou patológie nie sú životaschopné.

Dôležité! Komplikovaná malformácia miechy a chrbtice sa prejavuje jednou z foriem choroby spolu s benígnou neoplazmou umiestnenou blízko miechy..

Predbežná diagnóza sa vykonáva ihneď po narodení, je však potrebná diferenciálna diagnostika..

Počas preskúmania sa zohľadňujú tieto faktory:

 1. Tehotenstvo: ktoré lieky užíval tehotná žena, zlé návyky, predchádzajúce infekčné choroby;
 2. Neurologické vyšetrenie: hodnotí sa svalový tonus, hodnotí sa sila pohybov dolných a horných končatín, skúma sa chrbtica, skúma sa obsah herniálneho vaku;
 3. Prístrojová diagnostika: kontrastná myelografia, MRI alebo CT, traniluminácia.

Transilluminácia je diagnostická technika, ktorá umožňuje vyšetrenie obsahu kýly prenosom defektov.

Kontrastná myelografia hodnotí stupeň poškodenia miechy, čo je možné pri použití kontrastného média.

CT a MRI sa používajú na vyšetrenie chrbtice po jednotlivých vrstvách, určovanie polohy prietrže, identifikáciu ďalších chorôb a hodnotenie obsahu prietrže.

Ako sa lieči spinálna hernia??

Liečba vrodenej miechy je iba chirurgická. Pri príprave na chirurgický zákrok sa hodnotí miera poškodenia miechy a možné riziká počas chirurgického zákroku a po ňom..

Konzervatívne metódy sa používajú iba ako doplnková liečba:

 1. Vitamínová terapia, najmä vitamíny skupiny A a B;
 2. Prípravky na regeneráciu nervového tkaniva a obnovu trofických procesov - nootropiká;
 3. Fyzioterapeutické procedúry, cvičebná terapia vrátane masáže končatín, magnetoterapia, laserová terapia a elektroforéza.

Dôsledky spinálnej prietrže

U detí s výčnelkom miechy sa môžu zachovať alebo rozvíjať tieto stavy:

 • pretrvávajúca neurologická porucha - imobilizácia rúk a nôh, inkontinencia fekálnej a močovej sústavy, zdravotné postihnutie;
 • zápal meningov - objavuje sa v dôsledku preniknutia infekcie nechráneným defektom miechy do mozgovomiechového moku.

Miecha pri novorodencoch

príčiny

Štiepenie stavcov dostalo latinské meno spina bifida.

Existujú tri stupne tejto chyby.

 • spina bifida occulta
 • meningocele
 • myelomeningokéla
 • Spina bifida occulta sa považuje za najjednoduchšiu skrytú formu štiepenia. Žiadne vonkajšie výčnelky sa nepozorujú. V chrbtici je skrytý defekt vyjadrený ako medzera v mieste nezlúčenia oblúkov. Na chrbte môže byť fossa, veľká pigmentová škvrna alebo oblasť s bohatými vlasmi
 • Meningocele je priemerný stupeň miechy, pri ktorej vychádza iba miechová membrána. K výstupu miechy a nervových zakončení nedochádza
 • Myelomeningocele je najzávažnejším nebezpečným stupňom vrodenej chyby: časť miechy spolu s koreňmi nervov je vytlačená von
 • Ochrnutie nohy
 • Strata citlivosti pod prietrž
 • Poškodená črevná motilita
 • Poškodená funkcia obličiek, močového mechúra a konečníka
 • hydrocefalus

Zdravotnícky personál na pôrodniciach musel vidieť také novonarodené deti s vrecovitým útvarom na chrbte, najčastejšie v bedrovej oblasti. Ďalším znakom je nadmerne veľká lebka spôsobená hydrocefalom (kvapka mozgu) - nahromadenie tekutiny vo vnútri mozgových komôr. Dôvodom je narušená cirkulácia mozgovomiechového moku spôsobená vrodenou chybou - miechovou prietržou.

 • spomaliť vývoj
 • závažné bolesti hlavy a neurologické poruchy
 • kŕče
 • epilepsie
 • slabosť končatín
 • slabý zrak, strabizmus, pohybujúce sa deti
 • nakoniec (so zvyšujúcim sa tlakom na mozog) - k smrti

Biologické príčiny anomálií

Biologické príčiny spinálnej prietrže neboli úplne objasnené, ale podľa výsledkov mnohoročného pozorovania lekári dospeli k záveru, že vo všeobecnosti môžu byť tieto dôvody:

 1. Genetické abnormality
 2. Ťažká choroba počas tehotenstva
 3. Nedostatočný príjem kyseliny listovej - nevyhnutný vitamín pre tehotnú ženu
 4. Budúca matka pije alkohol, drogy, chemickú otravu
 5. Matky príliš mladé

Ďakujem Bohu, že taký nedostatok je dosť zriedkavý: asi 0,1-0,2% z celkového počtu novorodencov, tj asi jedno až dve deti na tisíc.

Narodenie s takýmto zranením často odsúdi dieťa na úplné postihnutie, pretože u novorodencov v skutočnosti neliečime kýlu.

Význam liečby často súvisí

 • na kontrolu hydrocefalu
 • hygienické postupy
 • účel špeciálnej stravy
 • fyzioterapia

Preto by všetky rizikové ženy mali byť podrobené obzvlášť starostlivému monitorovaniu vývoja nenarodeného dieťaťa a neustále navštevovať lekára. Nezabudnite, že zdravie dieťaťa do značnej miery závisí od nich a počas tehotenstva je trestné piť, fajčiť, konzumovať silné lieky, zanedbávať vitamíny..

Etiológia výskytu miechy ešte nie je úplne objasnená. Proces vývoja stavovcov ovplyvňujú rôzne faktory (chemické, biologické, fyzikálne). Napriek vrodenej povahe choroby sa nepovažuje za dedičné. Ale ak sa plod vyvinie s touto anomáliou, potom je riziko jeho výskytu pri ďalšom počatí dosť vysoké.

Mnoho odborníkov verí, že predispozičné faktory pre vývoj prietrže môžu byť:

 • nedostatok vitamínov a minerálov v tele tehotnej ženy, najmä kyseliny listovej;
 • vystavenie toxínom v tele;
 • užívanie určitých liekov počas tehotenstva;
 • prenos závažných chorôb tehotnej ženy.

Anomálie sa vyvíja v dôsledku malformácie nervovej trubice embrya, ktorá tvorí miechu a miechu. Čím skôr faktory ovplyvňujúce predispozíciu ovplyvnili proces ukladania budúcich orgánov, tým horšie budú následky choroby..

Otázka výskytu prietrže miechy nebola dostatočne skúmaná. Z tohto dôvodu rôzni lekárski vedci nazývajú také faktory, ktoré ovplyvňujú pravdepodobnosť jeho výskytu:

Nedostatok vitamínov, najmä kyseliny listovej (vitamín B9). Väčšina vedcov ho považuje za hlavnú príčinu choroby;

Súbor faktorov vyvolávajúcich rôzne abnormality plodu: alkohol a iné omamné látky počas tehotenstva, intoxikácia tela, infekcia budúcej matky určitými infekciami a parazitmi atď.;

Skoré tehotenstvo;

Neurálna trubica nenarodeného dieťaťa sa tvorí počas prvých ôsmich týždňov tehotenstva. V tomto okamihu môžu účinky vyššie uvedených faktorov spôsobiť nedostatočnú fúziu zadnej steny miechového kanála. Z tohto dôvodu je v oblasti spinálnych procesov rozdelených jeden alebo viac stavcov.

Etiológia štiepenia miechy nie je dobre známa, preto nie sú definované konkrétne príčiny tohto ochorenia. Mnohé fetálne, chemické a fyzikálne faktory ovplyvňujú vývoj plodu a podľa väčšiny vedcov je predispozičným vývojom miechovej kýly nedostatok vitamínov v tele matky, najmä kyseliny listovej..

Napriek tomu, že spina bifida je vrodená, nie je genetická, ale ak bola žena s podobnou patológiou počatá u ženy, riziká jej výskytu počas nasledujúceho tehotenstva sú obrovské.

Aby sa zabránilo počatiu ďalšieho dieťaťa s spinálnou prietržou, je potrebné podstúpiť predbežnú prípravu na tehotenstvo s použitím celého komplexu vitamínov a minerálov..

Rozdelenie chrbtice je nasledovného typu:

 1. Skrytý je typ patológie, ktorá je miernou formou a predstavuje porušenie štruktúry iba jedného stavca. Takmer všetci ľudia s týmto typom miechy nemajú príznaky, v oblasti postihnutej oblasti chrbtice je iba mierna depresia;
 2. Hernial - tento typ ochorenia je sprevádzaný vážnou kostnou chybou. Je možné si všimnúť prítomnosť vonkajšieho príznaku patológie, ktorý sa prejavuje herniovým výstupkom, ktorého obsahom je miecha s membránami a mozgomiechová tekutina. Kmene a nervové korene zvyčajne nie sú poškodené a normálne fungujú. Pri závažnom stupni choroby miecha s kmeňmi, membránami a koreňmi nervov vstupuje do herniálneho vaku. Tento stupeň patológie je sprevádzaný závažnými senzorickými a motorickými poruchami..

Okamžitou príčinou miechy je malformácia, pri ktorej je narušený vývoj a uzatváranie stavcových oblúkov, ktoré normálne tvoria zadnú stenu miechy a pokrývajú miechu. Miecha vyčnieva cez kostnú defekt pod vplyvom zvýšeného tlaku mozgomiechového moku spolu s koreňmi a membránami a vytvára prietrž.

Faktory, ktoré vedú k takýmto poruchám pri vývoji chrbtice, stále nie sú dobre známe. Predpokladá sa, že miecha sa môže vytvoriť kvôli:

 • dedičnosť;
 • nedostatok vitamínu v tele tehotnej ženy (predovšetkým kyseliny listovej);
 • početné faktory spôsobujúce abnormality plodu (užívanie liekov, liekov, alkoholu počas tehotenstva; niektoré infekcie, vystavenie toxínom).

Príznaky prietrže sú určené jej veľkosťou, umiestnením a obsahom. Najpriaznivejšia prognóza pre útvary malej veľkosti s výťažkom pri vyčnievaní z meningocely (meningocele) je najjednoduchšia. Pretože pri tejto možnosti je miecha správne vytvorená, nie sú pozorované žiadne neurologické príznaky a je zaznamenaný iba vonkajší defekt - tvorba objemu na chrbtici pokrytá riedenou pokožkou.

Druhy miechy

Ak korene miechy (meningoradiculele) alebo miechy vystupujú pozdĺž neuzemnených oblúkov spolu s koreňmi (myelomeningocele) u dieťaťa, okrem vonkajšej formácie nad chrbticou sa objavujú vážne neurologické príznaky:

 • ochrnutie a paréza (úplný alebo čiastočný nedostatok pohybu) dolných končatín;
 • strata bolesti a hmatová citlivosť;
 • poruchy funkcie panvových orgánov (neschopnosť tvoriť svojvoľnú kontrolu nad pohybmi čriev a močením).

Nervové signály a výživa neprechádzajú na nohy, a preto sa v priebehu času vyskytujú trofické poruchy: nohy sa stenčujú, s ochabnutými slabými svalmi, stenčenou kožou, edematóznymi a trofickými vredmi. Tlakové vredy sa vyskytujú na koži dolnej časti chrbta a zadku (aj pri primeranej hygienickej starostlivosti). Bez liečby deti zomrú na infekciu alebo sa dostanú hlboko do zdravotného postihnutia..

Vývoj spinálnej hernie u detí je založený na anomálii nervového systému, ku ktorej dochádza v dôsledku predčasného položenia a oneskoreného uzavretia medulárnej doštičky. V mozgovej trubici sa teda vytvára medzera, vývoj vertebrálnych oblúkov je narušený a miechový kanál zostáva v určitej oblasti otvorený.

Pôvod kýly, nanešťastie, zostáva ešte podrobne študovať, prikladajú však veľký význam vonkajším účinkom na telo tehotnej ženy a v dôsledku toho na plod počas obdobia vnútromaternicového vývoja. Nepriaznivé fyzikálno-chemické a biologické účinky sú sprostredkované rôznymi faktormi:

 1. Infekčné choroby (rubeola, kiahne).
 2. Znečistenie životného prostredia (pesticídy, ropné produkty, žiarenie).
 3. Nedostatok vitamínov a minerálov (najmä kyseliny listovej).
 4. Zlé návyky (alkohol, fajčenie, drogy).
 5. Užívanie drog (antikonvulzíva).
 6. dedičnosť.

Tento účinok je obzvlášť nebezpečný počas tvorby nervovej trubice plodu - na konci prvého mesiaca tehotenstva (20 - 26 dní) - to je kritické obdobie vývoja plodu. Endokrinná výmenná patológia nastávajúcej matky, napríklad diabetes mellitus alebo hypotyreóza, je tiež veľmi dôležitá, čím sa zvyšuje riziko vývojových abnormalít u dieťaťa..

 • spomaliť vývoj
 • závažné bolesti hlavy a neurologické poruchy
 • kŕče
 • epilepsie
 • slabosť končatín
 • slabé videnie, strabizmus, vyhrievanie žiakov
 • nakoniec (so zvyšujúcim sa tlakom na mozog) - k smrti

Liečba miechy pri novorodencoch v Izraeli

Lekári zdieľajú rôzne prípady miechy podľa ich lokalizácie a štrukturálnych vlastností. Poloha defektu hrá veľkú úlohu pre pacienta a lekára, ktorý ho lieči, pretože od toho závisí závažnosť symptómov a zložitosť liečby patológie..

Najjednoduchší typ štiepenia, v ktorom nie je kýla ako taká, sa nazýva skrytý (spina bifida occulta (lat.) - skrytá spina bifida). V tomto prípade je diagnostikovaná mierna deformácia jedného z stavcov, čo často neprináša pacientovi nepríjemnosti. V niektorých prípadoch sa objavujú mierne neurologické príznaky, ale bez významných zdravotných účinkov..

Vážnejšia porucha v štruktúre chrbtice spôsobuje rozštiepenie prietrže. V tomto prípade je zreteľne viditeľný výstupok presahujúci kožu. Najčastejšie pozostáva z meningov a tekutín. V najťažších prípadoch korene a miecha správne vstupujú do prietrže.

Kýla miechy môže patriť k jednému z troch typov lokalizácie:

V krčnej oblasti je najvzácnejšia verzia prietrže. Ovplyvňuje hornú časť miechy, ktorá inervuje svaly krku, tváre a hlasiviek. V súlade s tým môžu byť narušené koordinačné schopnosti týchto a všetkých spodných častí chrbtice, čo ovplyvňuje pohybovú aktivitu horných a dolných končatín, ako aj srdca a pľúc;

V oblasti hrudníka - vyskytuje sa častejšie ako v krčku maternice, ale stále oveľa menej ako v bedrovej oblasti. Poruchy krku, tváre a hrtana sú vylúčené, ale okrem končatín sú ohrozené aj dýchacie cesty a srdce, ako aj vnútorné orgány (žalúdok, slezina, pečeň, 12 vredov dvanástnika);

V lumbosakrálnej oblasti najčastejšia abnormalita postihujúca dolné končatiny, močový mechúr a konečník, niekedy dokonca obličky a pohlavné orgány..

Bez ohľadu na to, kde sa štiepenie nachádza, závažnosť symptómov určuje stupeň vyčnievania základných štruktúr miechy.

Podľa nej sa patológia považuje za jednu zo štyroch foriem miechy:

Meningocele je mierna forma choroby, ktorá sa vyznačuje prenikaním do medzistavcového defektu výlučne cez miechovú membránu. Miecha samotná zostáva správne tvarovaná a schopná;

Meningomyelocele - okrem membrány sa pozoruje aj výčnelok látky miechy. Štruktúra nervovej trubice je porušená, objavujú sa neurologické príznaky;

Meningoradiculocele - diera tvorená zdeformovanými stavcami sa rozprestiera za telom ako plášť a korene miechových nervov, aj keď nervová trubica zostáva na svojom mieste;

Myelocystocele je najťažšia forma anomálie, pri ktorej sú spinálne tkanivá zvnútra napínané mozgomiešnou tekutinou (špeciálna mozgovomiechová tekutina potrebná na výživu buniek a tkanív nervového systému). Výsledkom je, že štruktúra miechy je takmer úplne narušená, čo sa ťažko obnovuje a pri akejkoľvek liečbe.

Okrem všetkých vyššie uvedených foriem, vo veľmi zriedkavých prípadoch, najzávažnejšie komplikácie vznikajú v dôsledku kombinácie hernie s nádorom. Zvyčajne sa jedná o benígne lipómy alebo fibómy fixované na membránach, koreňoch alebo vnútorných štruktúrach miechy. Nádor sa nedegeneruje na malígny útvar, pretože sa počas chirurgického zákroku odstráni spolu s výbežkom alebo až do tohto bodu, keď dôjde k fatálnemu výsledku.

Na presnú diagnózu miechy sa vyžaduje kompletné fyzikálne vyšetrenie, ktoré začína anamnézou. V prípade, že ideme po pôrode k lekárovi, u ktorého sa nezistili žiadne patológie, venuje sa osobitná pozornosť vekovým ukazovateľom počas nástupu príznakov choroby (slabosť končatín, príznaky atrofie a zhoršená svalová aktivita)..

Povinné sú také diagnostické postupy, ako sú:

Inšpekcia neurológom, počas ktorého sa vykonáva hodnotenie pohybovej aktivity, overovanie svalového tonusu končatín, detekcia výčnelkov a fixácia príslušných lekárskych ukazovateľov;

Transilluminácia je špeciálny svetelný sken, vďaka ktorému je možné detegovať a charakterizovať obsah herniálneho výčnelku;

Kontrastná myelografia je intravenózne podanie kontrastnej látky, ktorá sa hromadí v určitých častiach miechy. Poskytuje predstavu o štruktúre poškodenia miechy počas tvorby kýly;

Štúdium vrstevnatých obrazov magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie chrbtice, špecifikovanie údajov o porušení v mieche a umožnenie predpovedať ďalší vývoj patológie;

Konzultácia s neurochirurgom s cieľom určiť uskutočniteľnosť chirurgického zákroku.

Jedinou uznávanou metódou liečby spiny bifida spinálnou herniou je chirurgický zákrok. Chirurgický zákrok je v tomto prípade potrebný čo najskôr, najlepšie zo všetkých - už v prvom týždni života pacienta. Ohrozeniu života a zdravia novorodenca je možné zabrániť iba úplným odstránením herniového vaku a odstránením defektu medzi deformovanými stavcami..

V niektorých prípadoch sa pri miernych formách choroby (meningokele malej veľkosti, ktorá nenarušuje motorickú aktivitu a citlivosť, ako aj pri udržiavaní normálnej kože) chirurgický zákrok musí odložiť. Náhly chirurgický zákrok môže viesť k poškodeniu dôležitých štruktúr miechy, ktoré spôsobia rovnaké neurologické poruchy, ktorým sa treba vyhnúť. Akákoľvek iná vertebrálna prietrž vyžaduje naliehavý chirurgický zákrok.

Najčastejšie sa odporúča chirurgická liečba. Pred chirurgickým zákrokom budú novorodenci vyšetrení rôznymi odborníkmi, počnúc neuropatológmi až po kardiológov..

Ak sa pozoruje zápalový proces, týždeň pred operáciou sa lieči široká škála antibiotík.

Chirurgické ošetrenie novorodencov priamo závisí od tvaru kýly. Operácia sa vykonáva v prvých dňoch života dieťaťa. Pri menšom porušení je možné dosiahnuť pozitívny výsledok. Avšak s významnou oblasťou porušenia s pozitívnym výsledkom operácie hovoríme iba o živote dieťaťa. Bohužiaľ, fyzické a duševné poruchy sa prakticky neodstránia..

Po operácii je predpísaná komplexná liečba so zapojením lekárov rôznych odborov.

V prietrži existujú dôvody na porušenie funkcií močového mechúra, práce konečníka. Z tohto hľadiska je predpísaná súbežná liečba zameraná na hygienickú výživu dieťaťa.

Bohužiaľ, ale v súčasnosti neexistuje spôsob, ako sa tohto ochorenia úplne zbaviť. Najlepším riešením je zabrániť prietrži. U detí je prietrž často sprevádzaná kvapkou mozgu alebo hydrocefalu. Ako liečba sa používajú fyzioterapeutické postupy. S ich pomocou sa mobilita detí čiastočne alebo úplne obnoví.

Najjednoduchší typ štiepenia, v ktorom nie je kýla ako taká, sa nazýva skrytý (spina bifida occulta (lat.) - skrytá spina bifida). V tomto prípade je diagnostikovaná mierna deformácia jedného z stavcov, čo často neprináša pacientovi nepríjemnosti. V niektorých prípadoch sa objavujú mierne neurologické príznaky, ale bez významných zdravotných účinkov..

Pruh
Miecha môže patriť k jednému z troch typov lokalizácie:

 • V krčnej oblasti je najvzácnejšia verzia prietrže. Ovplyvňuje hornú časť miechy, ktorá inervuje svaly krku, tváre a hlasiviek. V súlade s tým môžu byť narušené koordinačné schopnosti týchto a všetkých spodných častí chrbtice, čo ovplyvňuje pohybovú aktivitu horných a dolných končatín, ako aj srdca a pľúc;
 • V oblasti hrudníka - vyskytuje sa častejšie ako v krčku maternice, ale stále oveľa menej ako v bedrovej oblasti. Poruchy krku, tváre a hrtana sú vylúčené, ale okrem končatín sú ohrozené aj dýchacie cesty a srdce, ako aj vnútorné orgány (žalúdok, slezina, pečeň, 12 vredov dvanástnika);
 • V lumbosakrálnej oblasti - najbežnejšia abnormalita ovplyvňujúca dolné končatiny, močový mechúr
  a konečník, niekedy aj obličky
  a genitálie.

Bez ohľadu na to, kde sa štiepenie nachádza, závažnosť symptómov určuje stupeň vyčnievania základných štruktúr miechy.

 • Meningocele je mierna forma choroby, ktorá sa vyznačuje prenikaním do medzistavcového defektu výlučne cez miechovú membránu. Miecha samotná zostáva správne tvarovaná a schopná;
 • Meningomyelocele - okrem membrány sa pozoruje aj výčnelok látky miechy. Štruktúra nervovej trubice je porušená, objavujú sa neurologické príznaky;
 • Meningoradiculocele - diera tvorená zdeformovanými stavcami sa rozprestiera za telom ako plášť a korene miechových nervov, aj keď nervová trubica zostáva na svojom mieste;
 • Myelocystocele je najťažšia forma anomálie, pri ktorej sú spinálne tkanivá zvnútra napínané mozgomiešnou tekutinou (špeciálna mozgovomiechová tekutina potrebná na výživu buniek a tkanív nervového systému). Výsledkom je, že štruktúra miechy je takmer úplne narušená, čo sa ťažko obnovuje a pri akejkoľvek liečbe.

Kvalitatívna diagnostika a liečba spinálnej prietrže novorodencov sa v súčasnosti vykonáva iba na západných klinikách.

Liečba prebieha v lone, skôr ako sa narodí.

A to je veľmi rozumné rozhodnutie, pretože takmer všetky príznaky tohto ochorenia, okrem straty citlivosti, ak už existujú, môžu byť odstránené chirurgickým prenatálnym chirurgickým zákrokom..

Koniec tvorby miechového kanálu sa objaví v priebehu 7 až 8 týždňov tehotenstva, počas tohto obdobia a môžete určiť prítomnosť abnormalít u plodu..

Prenatálna diagnostika miechy je nasledovná:

 • U alfa-fetoproteínu (zárodočných bielkovín) sa vykonáva krvný test matky.
 • Ultrazvuk plodu
 • Amniotická punkcia močového mechúra (amniocentéza)

Formy miechy pri novorodencoch

V moderných podmienkach je dôležité diagnostikovať vrodenú patológiu v štádiu vnútromaternicového vývoja dieťaťa. Uskutočňuje sa to pomocou ultrazvukovej metódy a prvá štúdia sa ukazuje všetkým ženám v období do 12 týždňov tehotenstva. Ak sa už dieťa narodilo s herniou, je potrebné vykonať vyšetrenie, ktoré môže zahŕňať:

 1. Rentgenografie.
 2. Počítačová tomografia.
 3. Magnetická rezonancia.

Ďalšie diagnostické metódy vám umožňujú posúdiť povahu patológie, jej prevalenciu, identifikovať možné asociácie a odlíšiť sa od iných stavov.

Miecha sa najčastejšie vyskytuje u novorodencov, ako aj počas vývoja plodu. Pokiaľ ide o ICD, dostala táto choroba kód Q05.

Pre patológiu tohto typu je charakteristická nezavretie nervovej trubice a neúplná tvorba miechy. V dôsledku toho sa chrbtica v postihnutej oblasti rozdelí, to znamená, že jej oblúky sú voľne blízko.

Výsledkom tohto stavu je vyčnievanie miechy smerom von s tvorbou herniálneho vaku. Patológia tohto druhu sa vyskytuje v 1 - 2 prípadoch od tisíc narodení. Toto ochorenie sa nazýva Spina Bifida. Navyše, v závislosti od odrody sa závažnosť ochorenia bude v jednotlivých prípadoch líšiť..

príčiny

Ak hovoríme o príčinách rozvoja, lekári sa stále nedohodli. Najpravdepodobnejšie faktory, ktoré ovplyvňujú proces vývoja plodu:

 • Infekcie, ktoré matka utrpela počas tehotenstva;
 • Genetická predispozícia;
 • Dospievajúci materský vek;
 • Podvýživa, nedostatok vitamínov a minerálov (kyselina listová je obzvlášť dôležitá);
 • Konzumácia drog, alkoholu počas tehotenstva;
 • Chemický kontakt počas tehotenstva.

Uzavretie skúmavky v priebehu približne 7-8 týždňov tehotenstva sa považuje za normálne. a v tomto čase majú vyššie uvedené faktory maximálny účinok na plod.

Príčiny miechy

Ak hovoríme o typoch, potom sa rozlišujú skryté a herniálne formy. skrytý sa považuje za najjednoduchší v kontexte priebehu symptómov. Kýla však môže zase značne skomplikovať život novorodenca až do úplného zdravotného postihnutia.

skrytý

Skryté znamená, že nevyčnieva z miechy za miechový kanál, ale skôr prítomnosť medzery v chrbtici..

Toto je najjednoduchšia forma takéhoto prejavu. Je pozoruhodné, že v oblasti lézií na pokožke sa môže objaviť pomerne veľká pigmentová škvrna, malé prehĺbenie, nadmerná akumulácia vlasov atď..

Podľa symptómov sa prejavuje najjednoduchšie, hoci si tiež vyžaduje liečbu.

prietržové

Hernia Spina Bifida môže byť niekoľkých typov v závislosti od postihnutého tkaniva.

Pri tomto type patológie sa vytvára herniálny vak, ktorý siaha za chrbticu. ak hovoríme o závažnosti priebehu tohto typu choroby, bude sa v každom prípade líšiť.

Podľa stupňa prejavu a závažnosti kurzu sa rozlišujú tieto typy patológie:

 • Latentné štiepenie je najjednoduchšou formou choroby. Keď to len vytvára medzeru.
 • Meningokele sa prejavujú príznakmi intenzívnejšie ako predchádzajúci typ, pretože v tomto prípade sa už vytvára herniový vak. Ale v tomto stave sa miecha a nervové korene nepohybujú, ale sú postihnuté meningy. Príznaky z nervového systému zvyčajne nie sú prítomné a navonok sa tento stav prejavuje tuberkulózou v postihnutej oblasti..
 • Myelomeningocele je pomerne ťažká forma, v ktorej sa miecha s okolitými membránami vybouľuje smerom von. Nervové korene čiastočne vstupujú do herniálneho výčnelku. Výsledkom je nepravidelný tvar mozgovej látky a zakrivený tvar miechy. Najčastejšie sa prejavujú motorickými poruchami.
 • Myelocystocele je pomerne závažná forma choroby, pri ktorej sú narušené štruktúry miechy. Prejavuje sa to parézou nôh, porušením funkčnosti vnútorných orgánov. Zároveň sa v postihnutej oblasti hromadí mozgová tekutina.
 • Najzávažnejšou formou je Rachischisis. Tento typ je nevyliečiteľný. Mušle miechy, mäkké tkanivá, stavce sú úplne ovplyvnené. V tomto prípade je mozog na povrchu a zostáva nechránený. Tento stav v 100% prípadov končí smrťou novorodenca.

V závislosti od typu patológie lekári dokonca aj počas tehotenstva vyvíjajú liečebnú taktiku, ktorá začína buď počas tehotenstva alebo bezprostredne po narodení..

Odrody miechy

príznaky

Ten sa, samozrejme, považuje za najnebezpečnejší prejav, ktorý môže ovplyvniť zdravie a život v budúcnosti dieťaťa. Preto lekári bezpodmienečne vykonávajú diagnostiku, ktorá zahŕňa krvný test na alfa proteín (nazývaný tiež zárodočný proteín)..

Krvný test na alfa proteín sa vykonáva približne v období 15 - 20 týždňov tehotenstva. vyžaduje sa aj prenatálna ultrazvuk a amniocentéza. Posledne menovaný je vpich močového mechúra. Deje sa to iba vtedy, ak existuje podozrenie na podobnú anomáliu vývoja.

Liečebné metódy

Problém je v tom, že patológia sa najúčinnejšie lieči dokonca aj v priebehu vnútromaternicového vývoja.

V Rusku však takéto operácie môže vykonávať iba niekoľko chirurgov a nikto sa nemôže ručiť za následky takéhoto zásahu..

Najúčinnejšia terapia a chirurgia sú v zahraničí.

konzervatívny

Liečba liekom sa očakáva iba za prítomnosti vhodných symptómov, napríklad intenzívnej bolesti. V opačnom prípade sa považuje za zbytočný. Je tiež dôležité, aby pacient dostal dostatočné množstvo potrebných látok, prvkov, vitamínov.

Ak sa pri skrytom štiepení u detí nemusia objaviť zjavné príznaky, pri kýze je ich veľa.

Existuje niekoľko foriem prietrže. Každá forma má špecifický súbor symptómov..

Vyznačuje sa štiepením zvyčajne 2-3 stavcov a stratou dura mater s mozgovomiechovým mokom. Pri tejto forme nie sú zapojené nervové štruktúry, príznaky sa neobjavujú. Ak existuje riziko prasknutia vaku, môže sa odporučiť chirurgický zákrok u novorodencov..

Jeho charakteristický rys: škrupiny s koreňmi miechy spadajú do vaku. Korene tvoriace slučky vo vaku sa môžu šíriť do medzistavcových otvorov a tvoriť normálne fungujúce nervy, alebo môžu končiť v stene vaku. Táto anomália zvyčajne postihuje 3 až 5 stavcov..

 • Iná forma je cystická.

Vyskytuje sa pomerne zriedka. Výrazne rozšíril konečnú miechu. U detí je nedostatok pohybu a panvových porúch.

Ovplyvnené sú 3 až 8 stavcov. Miecha spolu s koreňmi končí vo vrecku. Neurologické poškodenie je vážne: nedochádza k žiadnemu pohybu, končatiny sú nedostatočne vyvinuté a zdeformované, výkaly a moč sa nedržia. U novorodencov sa zistí narušenie nervového systému.

Ultrazvukové vyšetrenie vám umožňuje diagnostikovať tento park in utero.

Už pred narodením, pri analýze kvantitatívneho obsahu alfa-fetoproteínu v krvi matky a plodovej vode, možno konštatovať, že vývoj plodu je abnormálny.

V prvých mesiacoch tehotenstva je možné identifikovať patológiu vývoja chrbtice plodu. Predbežná diagnóza sa vykoná ihneď po narodení. Nezabudnite však vykonať diferenciálnu diagnostiku.

 • história;
 • neurologické vyšetrenie (štúdia povahy prietrže, svalového tonusu, reflexov končatín);
 • CT, MRI;
 • myelografia;
 • prechádzajúcom svetle.

Metódy vnútromaternicovej diagnostiky:

 • ultrazvuk
 • krvný test na alfa-fetoproteín;
 • amnicentesis.

Malformácie chrbtice a miechy sú náchylné na prenatálnu diagnostiku.

 • Test na krvné bielkoviny (alfa-fetoproteín). Vysoká koncentrácia alfa-fetoproteínu v materskej krvi môže naznačovať defekt otvorenej nervovej trubice plodu. Analýza sa uskutočňuje v 15 - 20 týždňoch tehotenstva. Jeho výsledky nie sú jednoznačným potvrdením diagnózy, ale naznačujú zvýšené riziko.
 • ultrazvuk Prenatálny ultrazvuk plodu pomáha identifikovať abnormality vo vývoji centrálneho nervového systému a chrbtice.
 • Amniocentéza. Ak je podozrenie na spinálnu herniu, vykoná sa amniocentéza - punkcia močového mechúra plodu. Výsledná vzorka plodovej vody sa vyšetrí na príznaky defektu otvorenej nervovej trubice..

Charakterizácia spinálnej prietrže: príznaky a liečba

 1. Vypuklé kruhovité útvary v oblasti chrbtice, ktorá je pokrytá načervenale alebo namodralou pokožkou.
 2. Hustá letargia vo svaloch rúk alebo nôh, rany alebo ochrnutie, vývoj flexických kontraktúr (energia pohybov klesá, končatiny sú zvyčajne v ohnutej polohe).
 3. Porucha všetkých druhov citlivosti.
 4. Znižovanie reakcií končatín až do úplného vädnutia.
 5. Zníženie objemu fungujúcich svalov rúk a nôh.
 6. Výskyt rôznych problémov v ľudskom tele, ktoré sa vyskytujú s trofickou poruchou (suchá koža, ochladenie končatín, vredy, ktoré sa nehoja).
 7. Transformácia funkcií panvy (spomalenie alebo nedobrovoľné vylučovanie trusu alebo moču).
 8. Poruchy nôh (abnormálny stav bedier a nôh).
 9. Kvapka mozgu kvôli nadmernej mozgomiechovej tekutine v mozgu.
 10. Epileptické záchvaty, poškodenie zrakových orgánov a mentálna retardácia.

Prejav príznakov spina bifida závisí od miesta, veľkosti a zloženia prietrže. Skryté štiepenie sa, samozrejme, vyznačuje najvýznamnejšími vonkajšími príznakmi a úplnou absenciou neurologických prejavov. Jediným príznakom takejto patológie je malý zárez v mieste defektu..

Pokiaľ ide o neurologické príznaky, prietrž s výčnelkom samotného puzdra možno povedať rovnako ako o skrytom štiepení. Jediným rozdielom je, že prietrž je volumetrická formácia, nie prehĺbenie. V niektorých prípadoch sa toto miesto vyznačuje aj začervenaním, leskom alebo namodralým zúžením pokožky a tmavými vlasmi..

Neurologické príznaky sa objavujú v prípade meningomyelocele, meningoradiculocele a meningocystocele. Vznikajú v dôsledku narušenia štruktúry miechy, ktoré oneskoruje, skresľuje alebo úplne prestáva viesť nervové signály..

Zahŕňajú:

Nedostatok hmatovej citlivosti a (alebo) citlivosti na bolesť;

Paréza, ochrnutie a podvýživa dolných a v zriedkavých prípadoch horných končatín;

Porucha panvových orgánov, najmä svalov močového mechúra, konečníka a pohlavných orgánov.

Zlyhaná koordinácia srdca, pľúc, tráviacich a endokrinných orgánov sa zriedka vyskytuje, pokiaľ ide o prietrž v krčnej alebo hrudnej chrbtici..

Vyššie uvedené príznaky vedú k sekundárnym komplikáciám:

Atrofia ochrnutých svalov, nedostatočná regulácia teploty v dôsledku straty citlivosti kože, opuch, trofické vredy na koži imobilizovaných končatín;

Kontrakcie flexií (tuhé kĺby, ktoré sa nakoniec stanú nezvratnými);

Tlakové vredy v zadku a dolnej časti chrbta;

Inkontinencia stolice a moču.

Miecha pri novorodencoch je sprevádzaná príčinou, ktorou je nedostatok živín v tele matky, hydrocefalus - nadmerná akumulácia cerebrospinálnej tekutiny v lebke. Ak tento príznak nie je liečený včas, môžu sa vyskytnúť charakteristické poruchy mozgu..

Symptómy miechy, ktoré pozostávajú z defektov a nesprávneho umiestnenia dolných končatín, sa zvyčajne vyskytujú v spojení s bolesťou. Môžu byť tiež problémy s pohybmi čriev a močením, čo nakoniec vedie k inkontinencii.

Najprv sa zhromažďuje lekárska anamnéza: vekové obdobie výskytu slabosti v dolných končatinách a výskyt sťažností na zoslabenie svalov nôh a ťažkosti s pohybovou aktivitou nôh..

Posudzuje sa sila motorickej aktivity končatín, kontroluje sa prítomnosť svalového tonusu v nohách, skúma sa oblasť chrbtice, aby sa identifikoval viditeľný herniálny výčnelok;

 • Transilluminácia - vykonáva sa na vyhodnotenie obsahu herniálneho vaku;
 • Kontrastná myelografia - hodnotenie stupňa poškodenia miechy pomocou intravenózneho kontrastného média, ktoré sa hromadí v herniálnej oblasti;
 • MRI a CT (zobrazovanie magnetickou rezonanciou a počítačová tomografia) - vykonávané v mieche pre vrstvené štúdium miechy. Pomocou týchto diagnostických metód je možné určiť oblasť narušenia štruktúry miechových kanálov a umiestnenie prietrže a jej obsahu;
 • Odporúčajú sa aj genetické a chirurgické konzultácie..

  Skrytá alebo herniovaná liečba prietrže miechy, ktorá sa vykonáva čiastočne iba chirurgicky, si vyžaduje osobitnú pozornosť, pretože úplné odstránenie patológie nie je možné..

  Pred operáciou sa vyhodnotí životaschopnosť obsahu herniálneho vaku, potom sa odstráni neživotaschopné tkanivo a defekt v miechovom kanáli sa odstráni jeho obnovením..

  Ako pomocné metódy sa pri spinálnej kýle u detí lieči fyzioterapia. vitamínová terapia, lieky, ktoré zlepšujú regeneráciu a výživu nervových tkanív (neurotropné a nootropické).

  Fyzioterapia sa používa aj pri miechovej kýle, najmä laserovej terapii a magnetoterapii, pomocou ktorej sú postihnuté dolné končatiny, čo zlepšuje výživu mäkkého tkaniva nôh..

  Nie je možné vyliečiť patológiu pomocou pomocnej terapie, ale táto technika pomáha zmierňovať stav pacienta. Vrodená miechová kýla veľmi často vedie na invalidný vozík, preto je dôležité zabezpečiť náležitú starostlivosť o dieťa a ak existuje najmenšie podozrenie na zhoršenie, okamžite sa obráťte na odborníka. Správna starostlivosť umožňuje deťom žiť na relatívne normálnej úrovni av niektorých prípadoch je možné školenie..

  Ako rýchlo vyliečiť prietrž a zabudnúť na bolesť chrbtice

  Už nevieš, ako sa vysporiadať s herniou a bolesťou chrbtice? Lekári nehovoria nič nové. Lieky proti bolesti a drahé operácie sú pre vás príliš drahé. Nie je potrebné čakať, kým sa prietrž stane malígnym nádorom. Áno, dá sa ovládať, ale. Toto je späť. Môžete zostať zdravotne postihnutí.

  Dieťa s vrodenou miechovou kýlou. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

  Prevalencia anomálií je 1 prípad na 1 000 - 3 000 novorodencov. Najtypickejšou lokalizáciou spinálnej hernie je lumbosakrálna chrbtica, menej často sa nezakrývanie oblúkov s výbežkom pozoruje v hrudnej a krčnej chrbtici..

  Anomália je sprevádzaná závažnými motorickými a zmyslovými poruchami, zhoršenou funkciou vnútorných orgánov, ktoré vedú k invalidite. Bez liečby sa spinálna prietrž končí u väčšiny detí smrťou a pozostalí sú postihnutí.

  Po včasnom adekvátnom ošetrení väčšina detí prežije, ale naďalej pretrvávajú porušenia závažnosti jedného alebo druhého stupňa. Iba 10% pacientov dokáže obnoviť panvové, motorické a zmyslové funkcie.

  Prejav príznakov spina bifida závisí od miesta, veľkosti a zloženia prietrže. Skryté štiepenie sa, samozrejme, vyznačuje najvýznamnejšími vonkajšími príznakmi a úplnou absenciou neurologických prejavov. Jediným príznakom takejto patológie je malý zárez v mieste defektu..

  Neurologické príznaky sa objavujú v prípade meningomyelocele, meningoradiculocele a meningocystocele. Vznikajú v dôsledku narušenia štruktúry miechy, ktoré oneskoruje, skresľuje alebo úplne prestáva viesť nervové signály..

  Kýla miechy s výčnelkom miechy má veľmi charakteristický klinický obraz, ktorý je zrejmý bezprostredne po narodení dieťaťa. Vizuálne sa určuje nádorová formácia rôznych veľkostí umiestnená pozdĺž stredovej línie chrbta, najčastejšie v bedrovej oblasti..

  Hernálny vak je pokrytý riedenou modrastou pokožkou s jazvovými zmenami a pri spodnej časti tela sa často určuje nadmerný rast vlasov alebo škvrny cievneho pôvodu. Nádor má mäkkú elastickú konzistenciu, defekt stavovcového oblúka je hmatný pri jeho bránach. Často sa vyskytujú ďalšie príznaky lokálneho dysmorfizmu mäkkých tkanív: lipómy, hemangiómy, fibromy.

  Spolu s miestnymi príznakmi má dieťa vážne neurologické poruchy, ktorých stupeň je určený typom miechy a jej veľkosťou. Tie obsahujú:

  • Senzorické poruchy: kondukcia, segmentálna, radiálna (strata citlivosti v perineu a dolných končatinách).
  • Inhibícia alebo neprítomnosť reflexov (koleno, Achilles, plantárna).
  • Poruchy pohybu: znížená svalová sila a tonus, paréza a ochrnutie nôh.
  • Nižšie vývojové oneskorenie: skrátenie, svalová atrofia.
  • Trofické zmeny kože: bledá alebo cyanóza, suchosť alebo nadmerné potenie, vredy.
  • Dysfunkcia panvových orgánov: inkontinencia moču a stolice, chronická zápcha, neurogénny močový mechúr.

  V treťom prípade je spinálna hernia u novorodencov kombinovaná s hydrocefalom a zvýšenou intrakraniálnou hypertenziou. Pomerne často sa pozorujú asociácie s inými malformáciami:

  • Craniostenosis.
  • Anomálie Arnolda Chiariho.
  • Klippel-Weilov syndróm.
  • Horná pera.
  • Atrézia konečníka.

  Niektoré z týchto podmienok významne zhoršujú stav dieťaťa a vytvárajú ďalšie riziká. Je potrebné povedať, že tvrdé neresti sú často nezlučiteľné so životom. Naopak izolované skryté prietrže majú skôr priaznivú prognózu. Môžu byť úplne asymptomatické po dlhú dobu a prejavujú sa iba v dospelosti.

  klasifikácia

  Komplex morphofunkčných porúch zistených pri miechovej kýle v lekárskych kruhoch sa bežne nazýva myelodysplazia. Pretože do patologického procesu sú zapojené rôzne anatomické formácie vyvíjajúce sa z nervovej trubice, bola vyvinutá klasifikácia tejto vrodenej malformácie. Vzhľadom na stupeň defektu a poškodenia rôznych štruktúr miechy sa rozlišujú tieto typy kýly:

  • Meningocele - v dôsledku nezatvorenia stavcových oblúkov dochádza k výbežku dura mater vyplneného mozgomiechovou tekutinou.
  • Meningoradikulocele - nervové korene sú tiež v herniálnom vaku.
  • Meningomyelocele - miecha samotná prechádza defektom v kostných štruktúrach.
  • Myelocystocele - mozgové tkanivo sa stáva tenšie, natiahnuté pod tlakom mozgomiechového moku a často sa spájkuje s herniálnym vakom.
  • Rachishisis je veľmi vážna vada, keď je miecha a jej okolité štruktúry (membrány, chrbtica, mäkké tkanivá) úplne rozdelené.
  • Latentné nezatvorenie oblúkov (spina bifida occulta) - herniálny výčnelok sa nezistil.
  • Diastematomyelia - tvorba kostného hrotu, ktorý komprimuje a rozdeľuje miechu na dve časti.

  Na základe lokalizácie patologického výčnelku existujú pri krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej chrbtici hernie. Okrem toho sa tieto prípady vyskytujú vo veľkej väčšine prípadov (70%).

  V závislosti od miesta môže byť miechová kýla:

  • krčka maternice;
  • hrudný;
  • lumbosakrálna (2/3 prípady).

  Na základe anatomickej štruktúry prietrže sa rozlišuje niekoľko jej odrôd:

  • skryté rozdelenie stavcov je najjednoduchšou formou, pri ktorej nie je pozorovaný výčnelok prietrže;
  • meningokele - tvorba nastáva v dôsledku miechových membrán;
  • meningomyelocele - cerebrospinálna tekutina vyčnieva za membránu, ktorá spôsobuje vážne neurologické poruchy;
  • meningoradiculocele - herniálny vak obsahuje nervové korene miechy, ktoré s ním môžu čiastočne fúzovať;
  • rachishisis - membrány miechy sú úplne rozdelené, prietrž je bez kože, táto forma patológie pre novorodencov sa považuje za smrteľnú.

  Klinické prejavy

  Ak je miechová kýla skrytá, potom po narodení dieťaťa nemusí vykazovať vonkajšie známky svojej prítomnosti. Už v procese dospievania sa môže cítiť po určitej fyzickej námahe. Patológia sa zistí počas diagnózy potom, čo sa osoba sťažuje na bolesti chrbta.

  Herniový vak je spravidla viditeľný už pri narodení dieťaťa a ak sa terapeutické opatrenia neprijmú okamžite, prvé roky života sa budú vyznačovať zvýšením počtu neurologických prejavov vrátane:

  • zaoblený výčnelok v chrbtici, jemný na dotyk, na vrchu červená alebo cyanotická pokožka;
  • hmatové, citlivé na teplotu a bolesť;
  • svalová atrofia končatín, paréza a paralýza;
  • defektné poruchy nôh, zníženie ich motorickej funkcie;
  • znížené reflexy rúk a nôh alebo ich úplná neprítomnosť;
  • epilepsie;
  • hydrocefalus;
  • zrakové postihnutie;
  • mentálna retardácia.

  Poznámka! Pri závažných neurologických prejavoch miechy vyžaduje dieťa nepretržité sledovanie a starostlivosť. Takíto pacienti majú často zápal vnútorných orgánov, atrofiu nervového tkaniva. Dlhší odpočinok na posteli spôsobuje kongestívne zápal pľúc.

  Pooperačná terapia

  Na vykonanie takejto operácie bude každé dieťa potrebovať dlhú rehabilitačnú dobu. Novorodenec potrebuje starostlivú starostlivosť, udržiava dokonalú hygienu, liečebné masáže, fyzioterapiu, gymnastiku a prevenciu zápchy. Zoznam konzervatívnych opatrení zahŕňa aj prevenciu otlakov, nácvik zvieračov močového mechúra a konečníka, ošetrenie spinálnych deformít a korekciu podpornými korzetmi..

  Zvyčajne sa zotavenie zo spinálnej prietrže uskutoční jedným z dvoch spôsobov:

  1. Po odstránení meningokel a všetkých požadovaných rehabilitačných postupoch vývoj dieťaťa pokračuje normálne. Vo väčšine prípadov tieto deti vyrastajú schopné viesť aktívny životný štýl..
  2. Odstránenie prietrže meningomyelocele, meningoradikulocele a meningocystocele môže spôsobiť určité ťažkosti počas operácie aj po nej. Správne dodržiavanie požiadaviek rehabilitačného obdobia pomáha predchádzať zhoršenej motorickej aktivite končatín, to však nemožno očakávať od funkcií panvových orgánov. Inkontinencia moču a stolice môže trvať oveľa dlhšie ako u normálnych detí. V dospelosti ženy vykazujú neplodnosť, dokonca aj pri zachovaní vonkajších príznakov zdravia
   , a u mužov - erektilná dysfunkcia.

   Po odstránení meningokel a všetkých požadovaných rehabilitačných postupoch vývoj dieťaťa pokračuje normálne. Vo väčšine prípadov tieto deti vyrastajú schopné viesť aktívny životný štýl..

   Odstránenie prietrže meningomyelocele, meningoradikulocele a meningocystocele môže spôsobiť určité ťažkosti počas operácie aj po nej. Správne dodržiavanie požiadaviek rehabilitačného obdobia pomáha predchádzať zhoršenej motorickej aktivite končatín, to však nemožno očakávať od funkcií panvových orgánov. Inkontinencia moču a stolice môže trvať oveľa dlhšie ako u normálnych detí. V dospelosti sa aj pri zachovaní vonkajších príznakov zdravia vyskytuje neplodnosť u žien a erektilná dysfunkcia u mužov..

   Prevencia spinálneho štiepenia

   Pretože spinálna hernia je vrodená vývojová anomália, prevenciou tohto ochorenia je odstránenie jeho príčin pred počatím. Primárnym opatrením je poskytnúť nenarodenému dieťaťu všetky potrebné stopové prvky a vitamíny. Aj keď je tehotenstvo neplánované, užívanie drog a vhodných potravín môže začať po počatí - čím skôr, tým lepšie.

   V špecifickom prípade prevencie prietrže miechy sa kladie dôraz na vitamín B9 (kyselina listová). Je zaujímavé, že táto látka môže vstúpiť do plodu nielen od matky, ale aj od budúceho otca, pretože sa prenáša cez semennú tekutinu, pričom má významný účinok..

   Akákoľvek budúca matka by sa mala spojiť s gynekológom a konzultovať choroby, ktoré sa vyvíjajú v štádiu formovania plodu. Lekár by mal hovoriť o spôsoboch, ako zabezpečiť priaznivé nosenie dieťaťa. Pokiaľ ide o začiatok, väčšina liekov sa zastaví najmenej počas prvých ôsmich týždňov, kým sa u plodu nevytvorí nervová trubica. Nezapájajte sa tiež do kozmetiky, to isté platí pre všetky čistiace prostriedky pre domácnosť..

   Je obvyklé rozlišovať dva typy rozdelenia:

   1. latentná, považovaná za najmiernejšiu formu, v ktorej nie sú žiadne príznaky choroby, ale na postihnutej chrbtici je zaznamenaná iba malá depresia;
   2. štiepenie prietrže je závažnou formou choroby so zjavným herniálnym výstupkom, vrátane miechy a mozgovomiechového moku. Takáto patológia nemusí zahŕňať nervové korene, potom nie sú porušené ich funkcie.

   Zložitá situácia je pozorovaná, ak formácia obsahuje nielen miechu s časťou jej membrán, ale aj nervové kmene a korene. V tomto prípade lekári zistia, že dieťa má závažné motorické poruchy, niekedy nezlučiteľné so životom.

   Príznaky, ktoré prejavujú prietrž novorodencov:

   • defekty dolných končatín a ich nesprávne umiestnenie;
   • vo väcšine prípadov je vrodená miechová kýla sprevádzaná prejavmi hydrocefalu, ktoré bez liecby vedú k narušeniu mozgových funkcií;
   • často sa zaznamenáva čiastočná alebo úplná paralýza dolných končatín so stratou citlivosti;
   • takmer vždy nádor spôsobuje problémy s močením a vyprázdňovaním, čo vedie k močovej a fekálnej inkontinencii.

   Príznaky choroby

   Skrytá prietrž. Zvyčajne má miernu formu a poruchu v štruktúre iba jedného stavca. Mnoho ľudí, ktorí majú túto prietrž, nemá žiadne príznaky, len malé prehĺbenie v oblasti poškodenej časti chrbtice.

   Prietržové. V tejto forme dochádza k významnému poškodeniu kostí. Prietrž má zvonka viditeľný výraz, ktorý sa prejavuje vydutím, a obsahuje miechu. Korene a kmene nervov často nie sú ovplyvnené a naďalej fungujú ako štandard. V najťažších situáciách v hernálnom vaku môže dôjsť k stlačeniu miechy spolu s membránami, koreňovými a nervovými kmeňmi. V tejto situácii nie je anomália úplná bez závažných porúch motility, motorickej aktivity a citlivosti.

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Doterajší stav techniky Kolonálna divertikulóza alebo divertikulárna choroba je patológia, pri ktorej sa na stenách hrubého čreva tvoria herniformné alebo vrecovité výčnelky. Spravidla sa vyskytuje v populácii mužov a žien vo vekovej kategórii po 40 rokoch.
  Liečba herniovej hernie môže byť iba chirurgická a každá operácia môže spôsobiť komplikácie.Komplikácie možno rozdeliť do niekoľkých skupín:
   Priamo spojená s chirurgickou ranou.
  Zápal slepého čreva sa nazýva zápal slepého čreva, slepého čreva. Zápal slepého čreva môže spôsobiť veľa príčin: od podchladenia alebo infekcie po stres v škole a v práci. Zápal slepého čreva je hrozivé ochorenie spojené s komplikáciami: peritonitída (hnisavý zápal brušnej dutiny), pylephlebitída (trombóza žíl pečene) a absces (hnisavá fúzia slepého čreva).