loader

Hlavná

Hlava

Deformujúca sa spondylóza: diagnostika a liečba symptómov ochorenia

Nebezpečenstvo deformácie spondylózy chrbtice spočíva v jej dlhom asymptomatickom priebehu. Je často zistená náhodou pri rádiografickej diagnostike iných chorôb. Preto pacienti zvyčajne konzultujú lekárov s pokročilou spondylózou, keď dôjde k významnému rastu kostí..

Pacientom sa predpisujú lieky rôznych skupín na zníženie svalového napätia a odstránenie bolesti. Ale hlavnými liečebnými metódami sú masáž a cvičenie.

Všeobecný opis choroby

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na OSTEOCHONDROZA.“ Prečítajte si viac.

Deformujúca spondylóza je chronická degeneratívno-dystrofická patológia, ktorá ovplyvňuje krčnú, hrudnú alebo bedrovú chrbticu. Súčasne alebo postupne sa poškodia predné delenie medzistavcových platničiek a predné pozdĺžne väzivá, ktoré ich stabilizujú. Na rozdiel od osteochondrózy nemení spondylóza vzdialenosť medzi stavcami. Preto u človeka ani v konečnom štádiu vývoja patológie nedochádza k silnej bolesti chrbta alebo stuhnutosti.

Deformujúca spondylóza sa najčastejšie zisťuje u ľudí stredného veku (40 - 50 rokov). Diagnostikuje sa tiež u starších pacientov, ale zvyčajne v kombinácii s osteochondrózou.

Stupne choroby

Zaujímavým znakom priebehu spondylózy je to, že intenzita symptómov často nezodpovedá zmenám v diskoch a väzoch. Niektorí pacienti sa sťažujú na obmedzenie pohybu aj v počiatočnom štádiu choroby. A iní nezažívajú silné bolesti so silným rastom kostného tkaniva. Spondylóza sa preto zatrieďuje podľa rádiografických znakov..

Stupeň deformujúcej spondylózyCharakteristické príznaky priebehu choroby
najprvPredné časti diskov sa začínajú pomaly zrútiť. V dôsledku zvýšeného zaťaženia sa buničité jadro posúva za vláknitý kruh. Pozdĺžny väz nevydrží zaťaženie a je úplne alebo čiastočne oddelený od kostnej základne. V tejto oblasti sa tvorí hematóm a neďaleko je rast kostí (osteofyt).
druhýPri opakovanej mikrotraume sa poškodia ďalšie väzivá, vytvára sa čoraz viac osteofytov. Neustále dráždia vlákna predných pozdĺžnych väzov. Prvé príznaky obmedzenia mobility
tretinaOsteofyty sa pomaly, ale stále zväčšujú. Stávajú sa také veľké, že sa navzájom spájajú

Príčiny deformácie spondylózy

Názory vedcov na príčiny vzniku deformujúcej spondylózy sú rozdielne. Niektorí to považujú za primárne degeneratívne-dystrofické ochorenie. Takéto vonkajšie a vnútorné faktory môžu vyvolať jej výskyt:

 • metabolické poruchy, endokrinné patológie, vrátane hypotyreózy, diabetes mellitus;
 • prirodzené starnutie tela - spomaľuje regeneračné reakcie, znižuje produkciu kolagénu a v dôsledku toho vedie k oslabeniu väzov;
 • nesprávne rozdelenie záťaže na chrbticu v dôsledku skoliózy alebo kyfózy;
 • zvýšená fyzická aktivita, ktorá vedie k konštantnej mikrotraumele tkanív;
 • systémové choroby infekčného a neinfekčného pôvodu, napríklad reumatoidná alebo reaktívna artritída.

Ďalšia skupina vedcov zastáva názor, že spondylóza sa vyvíja v dôsledku jediného zranenia alebo častého opakovaného mikrotraumu jedného z pozdĺžnych väzov. V tomto prípade sa to týka chorôb traumatickej aj degeneratívnej etiológie.

Známky a príznaky choroby

Typickým znakom deformujúcej sa spondylózy je pocit ťažkosti v postihnutej chrbtici. Je sprevádzaná tupou bolesťou, ktorá sa zvyčajne vyskytuje večer. Ich intenzita sa zvyšuje po ťažkej fyzickej námahe, podchladení, s nepríjemným náhlym pohybom, napríklad pri otáčaní tela. Bolesť sa objavuje aj v pokoji, najmä pri dlhodobom vystavení jednej polohe tela. Charakter a intenzita symptómov sa mierne líšia, keď sú postihnuté rôzne časti chrbtice:

 • Cervikálna spondylóza. Bolesť je cítiť nielen v zadnej časti krku, ale aj v pleciach, predlaktí, zadnej časti hlavy, hornej časti chrbta. Pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy je cítiť určité obmedzenie pohybov. Tvorba veľkých porastov a ich porušovanie krvných ciev vedie k skokom v krvnom tlaku, poruchách zraku a sluchu;
 • hrudnej spondylózy. Najčastejšie sa diagnostikuje poškodenie stredných a dolných hrudných stavcov. Spondylóza sa prejavuje stláčaním, bolesťou v hrudníku, zhoršovaním chôdzou, ohýbaním alebo otáčaním tela. Ak sú nervové zakončenia narušené veľkými osteofytmi, potom je v oblasti srdca cítiť bolesť;
 • bedrová spondylóza. Rast kostí vytvorený v tejto oblasti zvyčajne netlačí na nervové zakončenie, ale dráždi ich. V dolnej časti chrbta sa vyskytujú neustále bolesti bolesti, nepravidelná intermitentná klaudikácia, pocit „bavlnených nôh“ s dlhou chôdzou. Ak sa pacient nakloní dopredu, prestane krívať.

Ľudia s deformujúcou spondylózou majú často problémy s nájdením pohodlnej polohy tela alebo hlavy. Ich dlhé chrbtové svaly sú vždy napäté, pohyby v postihnutej oblasti sú obmedzené.

Diagnostické princípy

Počiatočná diagnóza sa robí na základe sťažností pacienta, anamnézy. Vertebroológ, ortopéd alebo traumatológ môže mať podozrenie na spondylózu počas externého vyšetrenia - na rozdiel od osteochondrózy, palpácia spinálnych procesov nespôsobuje bolesť. Na potvrdenie diagnózy sa vykoná röntgenové vyšetrenie. Na získaných obrázkoch sú zreteľne viditeľné typické znaky výraznej spondylózy:

 • rasty kakaových alebo špicatých kostí;
 • tvorba kostnej svorky, ktorá kombinuje susedné stavce.

Pri spondylóze 1 a 2 stupňa to naznačuje rast kostí bez toho, aby sa znížili intervaly medzi stavcami. Diferenciálna diagnóza sa nevyhnutne vykonáva s cieľom vylúčiť Forestierovu chorobu, ankylozujúcu spondylartrózu, osteochondrózu. MRI alebo CT sa predpisuje pacientom s neinformatívnou rádiografiou alebo na podrobné vyhodnotenie stavu väzov, diskov, krvných ciev, koreňov miechy.

Ako sa lieči deformujúca spondylóza

Hlavným cieľom liečby spondylózy je odstránenie bolesti a stuhnutosti. Pacientom sa odporúča, aby sa dlho nenachádzali v jednej polohe, aby sledovali držanie tela. Je zobrazený na ortopedických pomôckach: Shants golierov na krku, elastické obväzy s tuhými vložkami pre spodnú časť chrbta a hrudnú chrbticu. Je tiež potrebné obmedziť fyzickú aktivitu, viac relaxovať.

Liečba drogami

Dokonca aj „zanedbaná“ OSTEOCHONDROSIS sa dá vyliečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Paravertebrálne blokády sa používajú na akútnu bolesť. Zmes roztokov glukokortikosteroidov (Triamcinolone, Diprospan, Dexamethasone) a anestetík (Lidocaine, Novocaine) sa injikuje do mäkkých tkanív nachádzajúcich sa v blízkosti stavcov postihnutých spondylózou. Procedúry eliminujú bolesť niekoľko dní, niekedy aj týždňov. Hormonálne lieky sú však veľmi toxické pre vnútorné orgány, chrupavku, kosti, takže ak je to možné, namiesto blokovania sa nesteroidné protizápalové lieky podávajú intramuskulárne - Movalis, Ortofen, Lornoxicam..

NSAID sa používajú aj v iných liekových formách:

 • tablety, kapsuly - celekoxib, etorikoxib, nise, ketorol, indometacín, ketoprofén, meloxikam;
 • masti, gély - Voltaren, Nimesulid, Bystrumgel, Fastum, Finalgel, Diclofenac, Arthrosilen.

Pri miernej bolesti sa masti dobre zohrievajúce, rozptyľujúce a lokálne dráždivé vyrovnajú. Sú to Finalgon, Kapsikam, Nayatoks, Apizartron, Viprosal. Do liečebných režimov sú často zahrnuté systémové chondroprotektory (Arthra, Don, Structum, Teraflex), ktoré zastavujú deštrukciu diskov a väzov..

Fyzikálna terapia je hlavnou a najúčinnejšou metódou liečby deformujúcej spondylózy. Ihneď po odstránení bolesti ide pacient k lekárovi s liečebnou terapiou s výsledkami röntgenovej diagnostiky. Je to individuálny súbor cvičení, berúc do úvahy celkový zdravotný stav, závažnosť spondylózy, povahu jej priebehu..

Denné cvičenia fyzickej terapie sú potrebné na vývoj správnych motorických stereotypov, aby sa zabránilo preťaženiu už poškodených stavcov, väzov, diskov. A vďaka vytvoreniu silného svalového korzetu sa držanie tela zlepšuje. Pravidelný tréning pomáha urýchľovať krvný obeh v stavovcoch a odstraňuje nedostatok živín.

masáž

Po telesnej výchove je masáž považovaná za druhý najúčinnejší spôsob liečby spondylózy. Je obzvlášť žiaduce, ak majú pacienti kontraindikácie na cvičebnú terapiu. Sú predpisované 20 až 30 procedúr niekoľkokrát do roka, a to ako liečba, tak aj ako preventívne opatrenie. Najčastejšie používané typy masáží:

 • klasický;
 • vákuum alebo plechovka, vrátane hardvéru;
 • bod alebo akupunktúra.

Používajú sa tiež segmentové, thajské, spojivové tkanivá, masáž otepľovaním. V prípade spondylózy sú zakázané akékoľvek intenzívne pohyby - vibrácie, údery alebo dlane. Preto sa pri liečení tohto ochorenia praktizuje manuálna terapia, cvičenie hlbokej palpácie, premiestnenie stavcov.

fyzioterapia

Na zlepšenie krvného obehu v chrbtici, urýchlenie regeneračných procesov v diskoch a väzoch sa vykonáva fyzioterapia. Jedná sa o magnetoterapiu, laserovú terapiu, terapiu rázovými vlnami. Pacienti majú predpísané 5 až 10 procedúr, ktoré dobre fungujú pri záťažovej terapii, so všetkými typmi masáží. Ale také fyzioterapeutické opatrenia sú pri liečbe spondylózy najúčinnejšie:

 • ultrazvuk - vystavenie vysokofrekvenčným zvukovým vibráciám s nízkou intenzitou;
 • diadynamické prúdy - vystavenie nízkofrekvenčnému prúdu.

Pri silnej bolesti sa u pacientov prejavuje elektroforéza pomocou novokainu alebo hydrokortizónu. Vo fáze rehabilitácie sa postup vykonáva pomocou vitamínov B, chondroprotektorov.

Chirurgický zákrok

Pri spondylóze sa zriedkavo vykonáva chirurgická liečba. Indikácia pre ňu je pretrvávajúca bolesť, ktorú nie je možné lekársky vylúčiť, komplikácie vyplývajúce z vážnej deformácie stavcov. Najčastejšie sa vykonávajú nasledujúce chirurgické zákroky:

 • spinálna fúzia - imobilizácia susedných stavcov pomocou ich fúzie;
 • dekompresia miechových štruktúr v dôsledku excízie osteofytov, rekonštrukcia stavcov.

Pri výbere spôsobu chirurgického zákroku sa uprednostňujú minimálne invazívne metódy. Nástroje sa vkladajú malými rezmi alebo vpichmi mäkkých tkanív. To môže výrazne skrátiť čas rehabilitácie a nájsť pacienta v nemocnici.

ethnoscience

Pri spondylóze sú ľudové liečivá neúčinné. Ich prísady nie sú schopné eliminovať obmedzenie pohybov, zabrániť rastu kostného tkaniva. Lekári preto umožňujú používanie ľudových liekov iba na konci hlavného liečenia. Obklady, masti, aplikácie, odreniny sa zvyčajne používajú na miernu bolesť, ktorá sa vyskytuje po fyzickej námahe alebo podchladení..

komplikácie

Spojenie medzi osteofytmi vedie k zúženiu medzistavcových kanálikov, fúzii susedných stavcov. Prejavuje sa to v tuhosti určitej časti chrbtice, nemožnosti osoby, ktorá vykonáva predtým známe pohyby. A s kompresiou rastu kostí miechových koreňov, stratou reflexov, znížením citlivosti a výskytom parestézie..

Prognóza a prevencia

Pri včasnom zistení a liečbe deformujúcej sa spondylózy je prognóza priaznivá. Preventívne opatrenia zahŕňajú pravidelnú fyzickú terapiu, plávanie, jogu. Lekári odporúčajú prestať fajčiť, s výnimkou zvýšenej fyzickej aktivity, korekcie postavenia a dlhodobého zdržovania sa v jednej polohe tela.

Aká je spondylartróza krčnej chrbtice

Spondylartróza krčnej chrbtice je degeneratívne-dystrofické ochorenie, ktoré sa prejavuje silnou bolesťou a svalovým kŕčom v krku. Toto ochorenie môže byť lokalizované v krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtici. Ochorenie sa vyvíja v starobe, u mladých ľudí sa prvé príznaky môžu objaviť po 30 rokoch a dieťa vôbec neexistuje. Spondylartróza krčnej chrbtice sa vyznačuje rastom kostí pozdĺž okrajov stavcov c4 - c7..

Spondylartróza krčnej chrbtice

etiológie

Je potrebné poznamenať, že spondylartróza krčnej chrbtice sa najčastejšie vyskytuje, na rozdiel od bedrovej a hrudnej. Existuje niekoľko príčin ochorenia. V prvom rade trpia pacienti nad 60 rokov (chrupavkové doštičky sa s vekom vymazávajú). Hlavnou príčinou choroby je ťažká fyzická práca, ktorá vedie k narušeniu funkčnosti chrbtice. Príčiny choroby sú tiež:

 • hormonálne zmeny;
 • zápalové procesy;
 • konštantné statické a fyzické napätie tela;
 • genetická predispozícia;
 • osteochondrosis;
 • posturálne zakrivenie.

Sedavý, neaktívny životný štýl je často dôležitým faktorom pri stimulácii rozvoja ochorenia. V dôsledku endokrinných a hormonálnych porúch sa u pacientov s diabetes mellitus častejšie diagnostikujú patológie pri vývoji krčnej chrbtice. Oddelene sa zaznamenávajú pacienti s vrodenými chybami pohybového ústrojenstva. Zranenia krku, dislokácia bedrového kĺbu, ploché nohy tiež predisponujú k rozvoju choroby. Pozrime sa na príznaky a liečbu tejto choroby.

Klinický obraz

Príznaky spondylartrózy závisia od štádia procesu. Existujú 4 stupne rozvoja choroby. Prvý z nich sa takmer klinicky neprejavuje, ale dystrofické zmeny sa už vyskytujú v tkanivách, kĺbových membránach a medzistavcových platničkách. V druhej fáze sa objavia menšie bolesti krku, najmä po dlhodobom fyzickom alebo statickom strese. V tretej fáze sa začína tvorba osteofytov (rast kostí), v chrbtici dochádza k deformačným procesom. Štvrté štádium sa vyznačuje zníženým prietokom krvi, prejavom neurologických symptómov v dôsledku veľkého rastu kostí a tvorbou ankylózy..

Počiatočné štádiá ochorenia sú charakterizované miernou bolesťou. Vyskytujú sa pri nakláňaní a otáčaní hlavy. Bolesť môže byť spôsobená ramenom, ramenom alebo lopatkou. S postupujúcim ochorením môže tento syndróm rušiť aj v noci. V dôsledku toho sa pacient sťažuje na nedostatok spánku a nevoľnosť.

Neurologické poruchy sa vyskytujú v dôsledku rastu osteofytov. Môžu stlačiť nervové zakončenie: prejavujú sa závraty, ohromujúce chôdze, zhoršené videnie a sluch. Radikulárny syndróm sa prejavuje necitlivosťou v ruke, čo je pocit plazivých husacích hrčiek. Postupom času sa klinika stáva intenzívnejšou..

diagnostika

S prvými príznakmi spondylartrózy krčnej chrbtice sa pýtame: „Kto lieči túto patológiu?“ Odpoveď je jednoduchá - mali by ste sa obrátiť na vertebroológa, neurológa alebo reumatológa. Včasná diagnóza vám umožňuje identifikovať ochorenie v skorých štádiách, keď je ľahšie liečiť. Lekár najskôr vyšetrí pacienta, položí mu ďalšie otázky týkajúce sa charakteru bolesti, jej intenzity, zistenia možných príčin choroby (trauma, dedičnosť atď.).

Hlavnou a dostupnou metódou inštrumentálnej diagnostiky je rádiografia, na obrázku vidíme zmeny v chrbtici, prítomnosť osteofytov. Počítačové alebo magnetické rezonancie vám umožňujú lepšie rozpoznať všetky porušenia a odhaliť ložiská zápalu. Ďalšou ďalšou diagnostickou metódou je ultrazvuk tepien chrbtice, ktorý pomáha identifikovať poruchy obehového systému. Obrázky umožňujú spoľahlivo určiť lokalizáciu patologického procesu, jeho štádium a príčinu.

liečba

Na odstránenie nepríjemného ochorenia je potrebné vykonať komplexnú liečbu. Zahŕňa užívanie liekov, fyzioterapiu, masáže, kúpeľnú liečbu a prevenciu chorôb. Pomocou týchto metód môžete zbaviť nepríjemných príznakov choroby a zlepšiť celkový stav pacienta. V posledných štádiách spondylartrózy sa uchyľujú k chirurgickému zákroku a potom využívajú rehabilitáciu ako komplexnú terapiu..

Indikáciami na chirurgický zákrok je choroba 3. alebo 4. stupňa. Dnes neurochirurgovia vykonávajú komplexné operácie na chrbtici. Na ošetrenie krčnej chrbtice je nainštalovaný interspinálny rozpera alebo distraktor. Pomáha to rozširovať interspinózny priestor, stavce sa navzájom neotierajú. Funkčná mobilita bola obnovená.

Tiež sa uchýlia k tradičnej medicíne. Jej základom sú obklady, tinktúry a brúsenia na prírodnom základe. Ich použitie pomáha znižovať bolesť a liečiť choroby. Túto terapiu liečte veľmi opatrne, pretože mnoho zložiek liečivých infúzií môže spôsobiť alergie. Zvážte podrobnejšie všetky terapeutické metódy..

Drogová terapia

S pomocou samotných liekov nie je možné úplne liečiť spondylartrózu, ale stav pacienta sa môže zmierniť. Vďaka lekárskemu ošetreniu sa degeneratívne-dystrofické procesy v chrbtici spomaľujú, obnovuje sa funkčná mobilita v cervikálnej oblasti. Lieky sa predpisujú na zmiernenie bolesti, obnovenie krvného obehu, na zlepšenie chrupavky.

V prípade silnej bolesti je pacientovi predpísaný liek proti bolesti (Aspirin, Analgin, Paracetamol). Na odstránenie zápalu z postihnutej oblasti by sa mali používať nesteroidné protizápalové lieky (Movalis, Voltaren). Chondroprotektory zlepšujú stav chrupavkového tkaniva. Glukosamín a chondroitín sulfát patria do tejto skupiny. Svalové relaxanciá pomáhajú zmierniť svalové napätie, ktoré sa vyskytuje ako ochranná reakcia na bolesť. Vitamínové komplexy a lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu, sú predpísané na zásobovanie postihnutej oblasti živinami.

Alternatívne metódy liečby

V počiatočných štádiách ochorenia sa môže choroba vyliečiť uchýlením sa k tomuto spôsobu liečby. Pred použitím sa poraďte so svojím lekárom. Kontraindikácie vo forme arteriálnej hypertenzie alebo arytmie sú často možné. Mala by sa zvážiť aj individuálna neznášanlivosť niektorých komponentov. Spondyloartróza sa môže liečiť nasledujúcimi odporúčaniami:

 1. K lyžici olivového oleja pridajte niekoľko kvapiek levanduľového a citrónového oleja. Dôkladne premiešajte a jemne vmasírujte masážnymi pohybmi do postihnutej oblasti.
 2. Sto gramov rozdrvených listov eukalyptu zalejeme 500 ml vodky. Trváme na tom, že zmes bude stáť týždeň na tmavom mieste. Potom sme trieť v postihnutej oblasti. Infúzia má dráždivý účinok, zlepšuje mikrocirkuláciu.
 3. Infúzia brezových púčikov na vodke má podobný účinok. Recept na infúziu je podobný ako predchádzajúci..
 4. Dvesto gramov suchej soli a 100 gramov horčice sa zmieša s petrolejom, až kým nevznikne hustá suspenzia. V postihnutých oblastiach trieť až do úplného vyschnutia. Vykonajte postup pred spaním. Stojí za zmienku, že nie každý bude mať vôňu.

Je dôležité varovať zanietených fanúšikov medicíny, že liečba samotnými ľudovými liekmi nie je vždy účinná. Táto terapia eliminuje príznaky, ale neopravuje poškodené tkanivo a neobnovuje ich. Preto sú pokročilé štádiá spondylartrózy liečené už pomocou chirurgického zákroku. Aby ste predišli komplikáciám, mali by ste sa uchýliť ku komplexnej liečbe, používať gymnastiku a dodržiavať preventívne opatrenia.

fyzioterapia

Dôležitým aspektom pri liečení chorôb pohybového aparátu (neobjavená artróza, osteochondróza) je cvičebná terapia. Pomáha posilňovať svalový korzet, zabraňuje rozvoju ankylózy (strata pohyblivosti kĺbov). Pri neustálom pohybe sa zlepšuje prietok krvi, čím sa živiny prenášajú do celého tela. Tieto fyzické aktivity sú založené na plynulých, presných pohyboch, naťahovaní. Terapeutické cvičenia by sa mali vykonávať pravidelne pod dohľadom trénera.

Cvičenie spočíva v naklonení hlavy dozadu a dopredu, otočení na stranu - to zvyšuje flexibilitu a pohyblivosť. Na zníženie zaťaženia krčnej chrbtice používajú počas celého liečebného procesu golier Shants. Všetky cvičenia sa robia ležaním na chrbte alebo sedením na stoličke. Liečebná kúra zahŕňa dychové cvičenia, ktoré vám umožňujú uvoľniť svaly a zmierniť kŕče.

Cervikálna spondylóza

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Cervikálna spondylóza - osteoartritída krčnej chrbtice - vedie k stenóze kanálika as rastom kostného tkaniva (osteofytov) na nižšej úrovni krčnej chrbtice - k cervikálnej myelopatii, niekedy postihujúcej dolné korene nervového nervu (radikulomyelopatia)..

ICD-10 kód

Príčiny krčnej spondylózy

Cervikálna spondylóza kvôli osteoartritíde je častá. Niekedy, najmä na pozadí príliš úzkej (

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.

Čo je spondylóza chrbtice: príznaky, liečba, prevencia

Spondylóza je zákerné ochorenie chrbtice. Dlho to prebieha tajne. A zatiaľ čo pacient so spondylózou chápe, čo sa s ním deje, tento stav sa môže stať chronickým, potom môže byť ťažké zastaviť deštruktívne procesy. Najvýraznejším znakom patológie sú kostné výrastky osteofytov na stavcoch. Narúšajú normálnu pohyblivosť chrbtice a často zvierajú nervové zakončenie a spôsobujú bolesť. V počiatočných fázach reagujú ťažkou bolesťou a celkovým napätím. K zmenám zvyčajne dochádza v krčnej oblasti, ktoré sú spôsobené predĺženou neprirodzenou polohou hlavy - pri práci pri stole, počítači, telefóne. Preto sú touto chorobou postihnutí aj mladí ľudia a ľudia stredného veku. U starších pacientov je diagnóza sprevádzaná patológiami chrbtice.

Povaha a príčiny

Lekári súhlasia, že spondylóza chrbtice má zmiešanú etymológiu. Na jednej strane je rozvoj spondylózy ovplyvnený celkovým stavom tela - vekom, sprievodnou diagnózou, na druhej strane faktormi, ktoré vyvolávajú stresový stav chrbtice - skoliózou, nadváhou, statickým stresom, sedavým životným štýlom alebo naopak nadmernou fyzickou aktivitou. A nakoniec, poškodenie môže vyvolať stav - jediné zranenie, mikrotrauma, predĺžené vibrácie.

Medzi hlavné príčiny spondylózy patrí:

 • nadváha;
 • metabolické ochorenie;
 • diabetes;
 • starší vek;
 • zranenia
 • sedavý spôsob života;
 • dlhé statické zaťaženie;
 • ťažká práca.

Aká je povaha spondylózy, čo je to z hľadiska celkového stavu pacienta? Vo väčšine prípadov je vývoj choroby spojený s nerovnomerným rozdelením záťaže na stavce. Rast kostí sa vytvára počas riedenia medzistavcových platničiek, ich vysychania a premiestňovania počas trhania pozdĺžnych väzov, v mieste zvýšeného tlaku na stavce. Osteofyt - jav zahusťovania kostného tkaniva, ukladanie solí v reakcii na zápalový proces.

Príznaky spondylózy

Hlavnými prejavmi spondylózy chrbtice sú bolesť a ťažkosť v postihnutej oblasti, obmedzenie pohyblivosti. Nepríjemné pocity sa počas dňa zvyšujú, spôsobujú nepohodlie pacientovi aj v pokoji, v noci nezmiznú. V počiatočných fázach nemusí pacient cítiť bolesť, ale amortizácia miechy je už znížená. To spôsobuje pocit celkového napätia v chrbte alebo krku, svalového tonusu.

Prejav spondylózy závisí od chrbtice, v ktorej sa patológia vyvíja..

Ak je postihnutá cervikálna oblasť, stav sa zhoršuje porušením krvného tlaku, pociťujú časté migrény, zhoršené videnie a hučanie v ušiach. Bolesť je najvýraznejšia v stoji. Otočiť hlavu nabok, sklopenie späť je ťažké. Tento tok je spojený s predĺženou polohou sedenia, keď je telo mierne naklonené dopredu. Ľudia často zapojení do mentálnej práce.

Lokalizácia v oblasti hrudníka je zriedkavá, ale výraznejšia. Rast sa tvorí na jednej strane chrbtice. Cítia sa bolesťami na hrudi a hrudnej kosti. Bedrová spondylóza je ochorenie, ktoré postihuje predstaviteľov fyzickej a intelektuálnej práce. V tomto prípade je znížená citlivosť dolnej časti chrbta, napätie vo svaloch nôh a panvy. Príznaky spondylózy sa zhoršujú chôdzou a státím. Najpohodlnejšou polohou pre pacienta sa stáva nepohodlie, keď je telo naklonené..

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov. „Účinný a cenovo dostupný liek na obnovu zdravia a pohyblivosti kĺbov pomôže za 30 dní. Tento prírodný liek robí to, čo predtým dokázala iba operácia.“

Fázy choroby

Závažnosť symptómov závisí od štádia spondylózy.

1. etapa. V počiatočných fázach je spondylóza asymptomatická. Patológia ovplyvňuje iba tvar stavca. Objavujú sa malé procesy, ktoré nepresahujú stavce.

2 štádium. Vyznačuje sa rastom osteofytov. Pacient pravidelne pociťuje bolesť, ktorá sa zosilňuje po fyzickej námahe, predĺženej statickej polohe tela alebo podchladení. Mobilita sa znížila.

3 stupňa. Procesy sú také veľké, že sa začína fúzia stavcov. Osoba je mučená silnou bolesťou a je výrazne obmedzená v pohybe. S progresiou patológie je narušený metabolizmus, vo svaloch sa hromadí kyselina mliečna.

Diagnóza spondylózy

Na presnú diagnostiku ochorenia miechy je potrebné vykonať komplexnú liečbu pomocou špeciálneho lekárskeho vybavenia. Najinformatívnejšou metódou vyšetrenia je MR a počítačová tomografia. Lekár môže predpísať obe vyšetrenia alebo zvoliť jednu z metód. Umožňujú vám identifikovať poškodenú oblasť chrbtice, určiť umiestnenie a veľkosť procesov. RTG chrbtice poskytuje informácie o mieste, rozsahu a štádiu lézie.

Dodatočné vyšetrenia:

 • Dopplerografia mozgových ciev pri cervikálnej spondylóze;
 • EKG;
 • Celkový krvný test s leukoformulou na identifikáciu zápalového procesu;
 • electroneuromyography.

Dôležitým diagnostickým krokom je určenie oblasti patológie a povahy kostných útvarov. Pri spondylóze sú postihnuté 1 až 3 stavce, prejavuje sa osifikácia, výrastky majú nepravidelný tvar, môžu sa nasmerovať nahor, nadol, pestovať spolu podľa princípu „papagájskeho zobáka“ a dokonca aj krúžiť na stavcoch..

Pri osteochondróze sú výrastky kolmé na chrbticu, neexistuje žiadna tendencia k fúzii. Forestierova choroba postihuje väčšiu plochu s deformáciou viac ako 3 stavcov.

Vzhľadom na to, že choroba môže prebiehať tajne po dlhú dobu a v neskorších štádiách je ťažké ju liečiť, je včasná diagnóza kľúčom k úspešnej prognóze pacienta. Často sa vyskytujú prípady, keď sa spondylóza v prvom štádiu zastaví.

liečba

Na dosiahnutie výsledku, zníženie prejavu choroby, odstránenie ložiskových zápalov a odstránenie príznakov je potrebné liečbu komplexne vykonávať. Nanešťastie, lieky a fyzioterapia len zmierňujú bolesť. Pre celkové zlepšenie chrbtice je potrebné prehodnotiť spôsob života, venovať veľkú pozornosť práci s kĺbmi a svalmi, vyhnúť sa nadmernej námahe, jesť správne, robiť fyzioterapiu, strečing.

Liečba drogami

 • Lieky proti bolesti: Ketonal, Baralgin, Ibuprofen atď. Účelom analgetík je zmierniť akútnu bolesť a blokádu svalov. Používa sa ako krátkodobá symptomatická liečba. V niektorých prípadoch sú indikované intramuskulárne injekcie Novokainu alebo Lidokaínu.
 • Chondroprotektory vo forme mastí, gélov, tabliet: chondroitín, Sustilak, Chondroflex, glukozamín atď..
 • Kyselina hyalurónová - na výživu riedených kĺbov.

fyzioterapia

Jediným efektívnym spôsobom, ako zlepšiť chrbticu a zabrániť recidíve, je telesná výchova. U pacientov so spondylózou sú zobrazené relaxačné cvičenia, opatrné natiahnutie chrbtice, posilnenie svalového korzetu. Relaxačné cvičenia sa vykonávajú ležiace na zemi alebo na všetkých štyroch cvičeniach a kombinované s dýchacími cvičeniami. Natiahnutie je možné dosiahnuť pomocou vodorovnej lišty, švédskej steny, jogy v hojdacích sieťach je efektívna metóda. V gymnastike patria výchylky, sklony.

Po odstránení príznakov bolesti môžu pacienti so spondylózou nechať cvičiť na posilnenie chrbtice a tlače. Žiaduce sú triedy v skupine cvičebnej terapie, jogy, pilates. Pravidelné cvičenia vám umožnia vytvoriť krvný obeh v tkanivách, zvýšiť pružnosť väzov, posilniť svaly. Stupeň fyzickej aktivity a súbor cvičení by mal určiť ošetrujúci lekár, ortopéd, resuscitátor..

Ľudové lieky

Ľudoví liečitelia majú vlastný názor na liečbu chorôb chrbtice. Ľudové recepty majú určitú hodnotu, ale nemôžu nahradiť tradičnú medicínu a telesnú výchovu. Zanedbanie komplexnej liečby vedie k progresii ochorenia..

Dlho zabudnutý liek na bolesť kĺbov! „Najefektívnejší spôsob liečby kĺbov a problémov s chrbticou“ Prečítajte si viac >>>

Účelom alternatívnych metód liečenia je odstránenie zápalu, zvýšenie imunity a očistenie tela od toxínov a solí. Na tento účel bude počas spondylózy užitočné zavádzať do stravy vývar bylín a koreňov: dogrose, ríbezle a brusnice, mincovňa, levanduľa, materská voda, petržlenové korene, slnečnica, biele výhonky z imelo.

Fyzioterapia a alternatívne metódy

Fyzioterapia sa úspešne používa na zmiernenie bolesti a svalových svoriek, zníženie zápalu:

 • elektroforéza s novokainom;
 • ultrazvuk;
 • akupunktúra;
 • jemná masáž.

Pozitívny účinok hirudoterapie je zrejmý.

chirurgia

Keď ochorenie dosiahne vysoké štádiá, mobilita postihnutej oblasti je vážne narušená a veľkosť osteofytov je významná, lieková a profylaktická liečba nie je účinná. V tomto prípade môže byť stav pacienta so spondylózou zmiernený iba chirurgicky.

Počas operácie lekári odstránia útvar na stavcoch, mobilita sa obnoví. V prípade zlomenín stavcov sa môže odporučiť náhrada umelými náhradami..

Funkcie výživy pri spondylóze

Strava hrá kľúčovú úlohu pri hojení tela ako celku, preto je správna výživa dôležitou súčasťou liečby a prevencie chorôb chrbtice. Malo by byť obohatené o vitamíny a minerály. Je potrebné vylúčiť alebo obmedziť používanie ťažkých potravín, ktoré prispievajú k ukladaniu solí a tukov..

Denné menu pre spondylózu by malo obsahovať:

 • ovocie, zelenina, listová zelenina;
 • Mlieko a mliečne výrobky;
 • nesolené odrody syra;
 • chudé mäso;
 • ryby
 • obilniny;
 • vajíčka
 • rastlinné oleje.

nežiaduce:

 • alkohol;
 • potravinový odpad (štiepky, občerstvenie, rýchle občerstvenie);
 • polotovary;
 • mastné, korenené a slané;
 • silná káva a čaj;
 • Sýtené a sladké nápoje.

Komplikácie spondylózy

Ako už bolo uvedené, priaznivá prognóza je možná iba v počiatočnej fáze. Ďalej je ťažké ochorenie pozastaviť.

Spondylóza sa stáva chronickou a často spôsobuje vážne komplikácie:

 • medziobratlová kýla;
 • atrofia svalov chrbta;
 • paralýza;
 • stenóza kanálikov;
 • paréza chrbtice;
 • inkontinencia;
 • ischias;
 • radiculitis;
 • skolióza;
 • kyfóza;
 • lordóza.

prevencia

Čo je spondylóza? Výsledok dlhodobej nesprávnej polohy krytu. Tomuto ochoreniu sa dá ľahšie predchádzať ako ho liečiť. Ak ste v nebezpečenstve: máte sprievodné diagnózy, pracujete v sedavej alebo ťažkej fyzickej práci - venujte osobitnú pozornosť svojmu životnému štýlu. Nezanedbávajte šport, správnu výživu, obohatte stravu vitamínmi. Vyvarujte sa statického zaťaženia, nadmerného zaťaženia svalov a kĺbov. Počas práce si robte prestávky s zahrievaním. Sedieť pri stole, udržiavať správnu polohu. Posilnite svalový korzet, väzy a kĺby. Upozorňujeme, že aj neškodný telefón so sociálnymi sieťami má silný negatívny vplyv na krčnú chrbticu.

Hrudná spondylóza: povaha nezvratných zmien a liečebná prax

Jednou z odrôd degeneratívnych-dystrofických zmien v chrbtici je spondylóza. Poškodenie hrudnej chrbtice je jednou z variantov tohto ochorenia. Je potrebné si uvedomiť, že takáto diagnóza znamená chronickú progresívnu patológiu základnej podpornej štruktúry ľudského tela. Výsledné zmeny stavcov bohužiaľ nemajú opačný vývoj. Správny spôsob života a kompetentné komplexné zaobchádzanie vám však umožnia dosiahnuť kompenzáciu a zostať schopní pracovať dosť dlho..

Spondylóza sa najčastejšie považuje za jednu zo zložiek takej choroby, ako je spinálna osteochondróza. Presne povedané, osteochondróza je degenerácia medzistavcových platničiek a spondylóza je patologická zmena v stavcoch. Ľudia však tieto pojmy často kombinujú a slovo „osteochondróza“ sa stáva všeobecným názvom procesov prebiehajúcich v chrbtici.

Pri spondylóze sa kostné hroty (osteofyty) objavujú na okrajoch stavcov. Oblasť stavcov sa rozširuje a ohýba. Z tohto dôvodu je možná dočasná stabilizácia zmeneného medzistavcového disku. Zároveň však osteofyty vedú k zmenšeniu priestoru medzi stavcami, môžu deformovať medzistavcové otvory a poškodiť nervové štruktúry..

Osteofyty v hrudnej oblasti sa vyskytujú hlavne na vonkajších čelných plochách susediacich stavcov. Rastú smerom k sebe. To vedie k obmedzenej mobilite a dokonca k fúzii kostí. Tvar chrbta sa mení, takže spondylóza hrudnej chrbtice sa nazýva deformujúca.

Spondylóza sa najčastejšie lokalizuje v strednej a dolnej časti hrudnej chrbtice, najmä na úrovni Th 8 –Th 9.

Prečo to vzniká?

Degeneratívne-dystrofické procesy sú vlastné starším ľuďom. Dochádza k postupnému opotrebovaniu všetkých štruktúr, znižuje sa obsah vody v tele, kolagénové vlákna strácajú svoju elasticitu. Väzy oslabujú a začínajú stuhnúť, klesá chirurgický výkon medzistavcových platničiek, kosti menia svoju vnútornú štruktúru, znižuje sa tonus a sila kostrových svalov.

Výsledkom je, že podpora chrbtice klesá, všetky jej štruktúry začínajú prežívať nadmerné zaťaženie aj pri zachovaní vertikálnej polohy tela, a to nielen pri pohyboch. Z toho sa postupne zvyšujú zmeny stavcov a diskov medzi nimi..

V mladšom veku sú všetky podmienky vedúce k nerovnomernému nadmernému zaťaženiu hrudnej chrbtice príčinou spondylózy. Tie obsahujú:

Predurčuje opotrebenie stavcov na zmenu prirodzených kriviek chrbtice. Stáva sa to pri patológii kĺbov dolných končatín, plochých nôh alebo panvových abnormalít.

Hlavné prejavy

Spondylóza hrudnej chrbtice sa vyskytuje menej často ako podobná lézia bedrovej oblasti, čo sa dá vysvetliť nižšou nosnou záťažou v hornej časti chrbta. Ale často spôsobuje silnú radiálnu bolesť v dôsledku stlačenia miechových nervov. Môžu napodobňovať choroby vnútorných orgánov, takže pacient so spondylózou často navštevuje terapeuta.

Samotné hroty kostí nemajú žiadne vonkajšie znaky, pokiaľ sú malé a neobmedzujú pohyby. Hlavné príznaky spondylózy hrudnej chrbtice sa objavujú pri kompresii koreňov. Vyprovokujúcim okamihom môže byť prudký hlboký dych, náhla fyzická námaha, podchladenie.

V tomto prípade sa priamo pri chrbtici vyskytuje jednostranná silná bolesť. Tento stav sa nazýva toracago (s akútnym náhlym vývojom) alebo torakalgia (s dostatočne dlhým priebehom). Bolesť vyvoláva zodpovedajúci medzirebrový priestor a môže dosiahnuť hrudnú kosť. Niekedy strieľa do krku a ramenného pletenca.

Bolesť môže obmedziť množstvo dýchania. Jeho intenzita sa zvyčajne zvyšuje večer, zvyšuje sa kašľom, kýchaním, otáčaním tela a zdvíhaním ruky nad hlavu. Ak sú korene poškodené na ľavej strane, často existuje podozrenie na angínu pectoris a pri pravostrannej lokalizácii sa často navrhuje patológia pečene alebo pravej obličky..

V niektorých častiach hrudníka sa niekedy objaví aj pocit znecitlivenia alebo plazenia. Keď sa objavia bolesti, susedné svaly sa reflexne napnú, vytvorí sa svalovo-tonický syndróm, ktorý vedie k určitým zmenám v trvaní a povahe nepohodlia..

Zúženie miechového kanálu nastáva postupne, miecha sa začína stlačiť a vyskytujú sa v nej neurodystrofické procesy.

S výskytom bolesti v strednej časti chrbta a na hrudi je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku medzi patológiou chrbtice a chorobami vnútorných orgánov. Len v tomto prípade bude liečba včasná a účinná..

Ako sa má vyšetriť a liečiť

Pacient so spondylózou by sa mal poradiť s neurológom alebo stavcom. Na úvodnej konzultácii terapeut (praktický lekár) dá pokyn týmto odborníkom v prípade podozrenia na poškodenie chrbtice..

Vyšetrenie zahŕňa overenie charakteristických zmien v stavcoch a vylúčenie chorôb srdca a iných orgánov. Niekoľko metód pomáha určiť povahu a stupeň poškodenia hrudnej chrbtice:

Liečba spondylózy hrudnej chrbtice by nemala byť zameraná nielen na zastavenie vzniknutej bolesti, ale aj na zníženie progresie degeneratívneho dystrofického procesu. Používajú sa lieky a neliečivé opatrenia konzervatívnej liečby. Chirurgia je potrebná pri závažných zmenách, ktoré vedú k pretrvávajúcej progresívnej kompresii nervových štruktúr.

Pri akútnej radiálnej bolesti je predpísaný šetrný režim, ktorý zabezpečí zvyšok postihnutej oblasti. Ale so znížením závažnosti symptómov sa začnú terapeutické cvičenia. Spočiatku sa vykonáva pod dohľadom inštruktora alebo rehabilitačného lekára. Týmto sa určí program potrebných fyzických cvičení a vytvorí sa správna mechanika pohybu. Po zlepšení stavu by sa mala pravidelne vykonávať cvičebná terapia, aby sa posilnil svalový korzet a uvoľnili miestne svalové kŕče. Je tiež potrebná korekcia polohy tela počas práce a držania tela..

Z liekov sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), svalové relaxanciá, vitamíny, vaskulárne lieky, chondroprotektory. Okrem toho iba posledne uvedené majú terapeutický a profylaktický účinok, zatiaľ čo všetky ostatné sú určené na zmiernenie akútneho stavu. Chondroprotektory sa prijímajú v pomerne dlhých kurzoch najmenej dvakrát ročne. Rýchlo odstrániť syndróm bolesti umožňuje terapeutickú blokádu.

Medzi nefarmakologické metódy patrí masáž, fyzioterapia, hirudoterapia, terapeutická trakcia. Z najčastejšie používaných fyzioterapeutických techník elektroforéza s anestetikami, amplipulázou, fonoforézou, DDT (diadynamické prúdy), terapiou rázovými vlnami, balneologickou liečbou.

Masáž je zameraná na odstránenie svalovo-tonického syndrómu. Je tiež možné použiť samostatné metódy manuálnej terapie na ovplyvnenie mäkkých tkanív bez zahrnutia štruktúr kĺbov. Použitie masáže vám umožní zrýchliť nástup zlepšenia a často sa obíde bez toho, aby ste užívali centrálne svalové relaxancia.

Problémy so zdravotným postihnutím

Na obdobie vývoja akútnej bolesti spôsobenej kompresiou koreňov sa vydáva dočasná karta zdravotného postihnutia.

V prípade narušenia nezávislého pohybu a vykonávania pracovných povinností, dlhodobej a silnej bolesti, častých exacerbácií sa problém preukázania zdravotného postihnutia vyriešil. Príčinou týchto hrubých porušení je pripojenie k spondylóze hrudnej chrbtice výrazných zmien medzistavcových platničiek a klenutých kĺbov, poškodenie miechy s parézou nôh, pretrvávajúce porušovanie niekoľkých koreňov.

Deformujúca spondylóza

Vertebrálny stĺpec a muskuloskeletálny systém človeka je základ, ktorý nielen podporuje váhu celého tela a umožňuje vám pohyb, ale je zodpovedný aj za mnoho ďalších súvisiacich činností. To môže zahŕňať prakticky všetky telesné funkcie, ktoré závisia od prenosu nervového impulzu, ako je regulácia pohybu, dýchanie a mentálna zložka. Úplné prerozdelenie nervových impulzov v tele, počnúc nohami až po mozog, skutočne určuje užitočnosť ľudskej existencie. Preto je veľmi dôležité sledovať zdravie chrbtice, ktorá je skutočne hlavnou osou ľudského tela a nedovoľuje v nej rôzne degeneratívne zmeny..

Napriek tejto zjavnej skutočnosti však dnes existuje absolútne opačná situácia. Takmer všetky typy chorôb pohybového ústrojenstva sú dnes výrazne mladšie a začali postihovať nielen dospelú populáciu, ale aj mladých, celkom plných a zdravých ľudí. Jedným z takýchto ochorení je deformujúca spondylóza, ktorej hlavnou zákernosťou je absencia primárnych symptómov v počiatočnej fáze vývoja a závažné následky pri ignorovaní choroby a ako jeden z pravdepodobných dôsledkov aj invalidita pacienta..

Čo deformuje spondylózu

Deformujúca spondylóza je chronická patológia, ktorá má degeneratívny a dystrofický charakter a ovplyvňuje rôzne časti chrbtice. Počas tohto procesu dôjde k súčasnému alebo postupnému poškodeniu:

Mäkké svalové tkanivo a väzivový aparát v prednej pozdĺžnej rovine.

Predné disky medzi stavcami.

Okrem týchto parametrov je potrebné pochopiť hlavný rozdiel medzi touto chorobou a inými degeneratívnymi procesmi, napríklad osteochondrózou..

Faktom je, že pri deformujúcej sa spondylóze sa vzdialenosť medzi dvoma susednými stavcami neznižuje. Výsledkom je, že medzistavcové platničky nie sú vystavené neprimeranému mechanickému nárazu a jej štruktúra a tvar zostávajú rovnaké.

Preto človek nezažije syndróm intenzívnej bolesti nielen v počiatočných štádiách, ale aj v ďalších štádiách vývoja tejto patológie..
Obe tieto patológie, ako je to v zásade, a akékoľvek ďalšie negatívne zmeny v chrbtici sú však involučným procesom..

Zároveň je veľmi dôležité pochopiť, že deformujúca spondylóza nie je samostatným ochorením. Tento proces nastáva v dôsledku iných nepriaznivých účinkov. Mechanizmus vzhľadu pozostáva z nasledujúcich procesov:

V dôsledku mnohých procesov sa výška medzi stavcami alebo ich pohyblivosť mení v patologickom smere.

Telo sa snaží kompenzovať to a reaguje so zvláštnym prerastaním osteofytov. To znamená, že sa objavujú špecifické kostné výrastky lokalizované na okraji stavcov.

Väzy tiež začínajú osifikovať.

Telo sa preto snaží chrániť medzistavcové štruktúry a ich posun od normálnej centrálnej polohy. Chrbát sa tak stabilizuje, ale jeho ďalšie funkcie trpia. Takže keď sa vyvíja deformujúca spondylóza krčnej chrbtice, hrudníka alebo bedra, na kostných štruktúrach sa tvoria rôzne deformácie. Vedú k tomu, že prirodzené fyziologické výchylky sú buď prehĺbené alebo sploštené. Existuje tiež vysoká pravdepodobnosť vývoja laterálnych typov zakrivenia.

Deformujúca spondylóza hrudnej chrbtice je veľmi často, rovnako ako v iných častiach chrbta, sprevádzaná dystrofickými zmenami fazetových kĺbov. To znamená, že dochádza k spondylartróze.

V dôsledku toho sa môžu prejaviť rôzne komplikácie týchto procesov, ktoré sú tieto:

Osteofyty môžu stlačiť alebo dráždiť nervové zakončenia vychádzajúce z miechy.

Krvné cievy môžu byť stlačené, čo vytvára nedostatočnú intenzitu krvného riečišťa.

V závažných prípadoch rast kostí priamo ovplyvňuje miechu, čo spôsobuje vážne komplikácie, nebezpečné nielen pre plné fungovanie ľudského tela, ale aj pre celý život..

V závislosti od toho, ktorá časť chrbtice je degeneratívnym procesom ovplyvnená, sa rozlišuje niekoľko poddruhov choroby:

Deformujúca spondylóza krčnej chrbtice - lokalizovaná od stavcov C1 do C7. Tu sa často vyskytujú rôzne patologické procesy v kostných a chrupavkových štruktúrach kvôli vysokému stupňu pohyblivosti v cervikálnej oblasti..

Deformujúca sa spondylóza hrudnej oblasti je v porovnaní s inými časťami chrbta oveľa menej častá. Dôvodom je skutočnosť, že záťaž nie je maximálna a mobilita a funkčnosť sú dosť obmedzené. Preto, ak sa na stavcoch vyskytuje choroba z D1 na D12, vedú k nej najčastejšie rôzne zranenia, tvrdá fyzická práca alebo nadmerné športové zaťaženie..

Deformujúca sa spondylóza bedrovej chrbtice je pomerne bežným stavom kvôli zvýšenému zaťaženiu tejto časti chrbta, takže má ťažisko. Okrem toho je na tomto mieste celé zaťaženie koncentrované počas procesu sedenia, čo je z hľadiska anatómie najnebezpečnejšia poloha chrbtice. Preto ľudia, ktorých práca je kancelária a núti ich sedieť na dlhú dobu, často zažívajú rôzne typy problémov s chrbticou.

Prečo dochádza k deformujúcej spondylóze?

Lekári sa najčastejšie zhodujú na tom, že k tomuto ochoreniu medzistavcových platničiek a stavcov dochádza z niekoľkých hlavných dôvodov:

Poranenie. Navyše nezáleží na tom, ako dlho a aké vážne bolo zranenie. Niekedy malá puklina v stavci, ktorá bola získaná dostatočne dlho, takže v priebehu času môže pod vplyvom nepriaznivých faktorov spôsobiť deformáciu spondylózy bedrového, hrudného alebo krčka maternice.

Druhým faktorom sú degeneratívne procesy, ktoré vznikajú a zosilňujú sa s vekom. Z tohto dôvodu bola spondylóza predtým zaznamenaná u jedincov, ktorí dosiahli vek 50 rokov. Teraz je vďaka sedavému životnému štýlu výrazne mladší. Je však založená na všetkých rovnakých nepriaznivých metabolických procesoch v tele.

Príčiny deformácie spondylózy

Ak vezmeme do úvahy všetky príčiny, ktoré spôsobujú deformujúcu spondylózu krčnej chrbtice, hrudnej chrbtice a dolnej časti chrbta, potom môžeme rozlíšiť nasledujúce body:

Starší vek a sprievodný pomalý metabolizmus, ktorý nemôže poskytnúť všetkým tkanivám potrebné živiny a kyslík vrátane.

Rôzne typy poškodenia kostí.

Poruchy ligatúry spôsobené prasknutím alebo intenzívnym napínaním.

Nadváha, ktorá vedie k zvýšenému zaťaženiu určitej časti chrbta, ktorá je umiestnená v dolnej časti. Z tohto dôvodu sa najčastejšie vyskytuje deformujúca spondylóza bedrovej chrbtice, pretože práve tu sa nachádza ťažisko ľudského tela. A stavce tejto časti chrbtice preberajú celé telo a so zvýšenou hmotnosťou nesú väčšie zaťaženie, ktoré spôsobuje ich najrýchlejšiu deštrukciu alebo nesprávne fungovanie.

Akékoľvek chronické ochorenia pohybového aparátu.

Znížená imunita a obrana tela v dôsledku podchladenia.

Rôzne stresové situácie, ktoré vydržia dostatočne dlho, môžu tiež spôsobiť poruchu chrbtice.

Stupne choroby

Je potrebné si jasne predstaviť, že spondylóza sa nemôže tvoriť súčasne, aj keď k tomuto stavu prispelo zranenie. Vyvíja sa pomerne pomaly, pretože kosti potrebujú určitý čas na rast. Z tohto dôvodu má choroba určité štádiá vývoja:

Začiatočník alebo prvý stupeň. Toto je úplne prvé štádium, počas ktorého sa choroba začína prejavovať iba z hľadiska jej vývoja, ale bez toho, aby sa akokoľvek prejavovala navonok. To znamená, že príznaky prakticky neexistujú. Spondylóza 1. stupňa sa vyznačuje malými výrastkami v kostiach stavcov.

Druhé štádium formovania choroby sa tiež nazýva mierna spondylóza. Kostné procesy sa začínajú zväčšovať, čím spôsobujú poškodenie šliach, svalových štruktúr a nervových vlákien. Výsledkom je, že pacient začína pociťovať miernu alebo nevýznamnú bolesť v jeho intenzite. Jeho pohyby sú viac obmedzené a pre neho je ťažšie sa pohybovať. Stupeň spondylózy 2. stupňa najčastejšie signalizuje poruchu v tele, preto je to práve v tejto fáze, keď sa pacienti začínajú radiť s lekárom a preskočia počiatočné štádium vývoja choroby..

A ťažké štádium je stupeň 3. Keď sa stav človeka začne natoľko, že choroba prechádza do poslednej fázy jeho vývoja, potom najčastejšie rast kostí na stavcoch rastie tak, že zlučujú takmer všetku mobilitu v postihnutej oblasti chrbta. To vedie k namáhaniu svalového tkaniva. Výsledkom je takzvané kŕče. Vedú k ešte závažnejšiemu priebehu choroby, pretože v tomto prípade telo nedostáva normálnu hladinu prietoku krvi, a preto nedostáva celý komplex a množstvo živín, ktoré sú prenášané pomocou krvi..

Známky a príznaky choroby

Tento degeneratívny-dystrofický proces má spoločné znaky, ktoré pacienti najčastejšie opisujú takto:

Obmedzená mobilita. Amplitúda sa najprv nezníži významne, ale v priebehu času sa znižuje..

Bolesť, ktorá nie je tak akútna ako pri iných typoch ochorení pohybového aparátu.

Možno tam končia všeobecné príznaky choroby. To však neznamená, že osoba s takým procesom v kostnom aparáte chrbtice nebude mať iné nepríjemné podmienky. Je to tak, že ostatné príznaky silne závisia od miesta procesu.

Znaky deformujúcej sa spondylózy v krčnej oblasti sú vyjadrené takto:

Bolesť sa môže objaviť a zmiznúť.

Horným končatinám môže byť spôsobený nepohodlie a bolesť samotná, ovplyvňujúc nielen plecia a predlaktia, ale aj prsty, ruky, ako aj lopatky a krk..

Osoba zažije nerovnováhu. Je to kvôli nedostatočnému prísunu krvi do mozgu, kde trpí príslušné oddelenie.

Ťažkosti s prehĺtaním slín a jedla.

Citlivosť horných končatín je stratená alebo znížená..

Akákoľvek porucha duševnej funkcie, ktorá je tiež spôsobená nedostatočným prísunom kyslíka a živín do mozgu..

Obmedzená deformujúca spondylóza hrudnej oblasti je sprevádzaná:

Bolesť, ktorá ovplyvňuje hornú časť chrbta a hrudnej kosti.

Keď sa človek pokúša zohnúť, uspeje s ťažkosťami.

Počas bdelých pohybov je obmedzený a neistý.

Deformujúca sa spondylóza lumbosakrálnej chrbtice je sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

Pravidelne sa opakujúca bolesť, ktorá vyžaruje do dolných končatín tela.

Keď sa človek prebudí, je pre neho ťažké sa ohnúť, nehovoriac ohyb.

Ak sa prijme horizontálna poloha, bolesť úplne zmizne alebo úplne zmizne.

V bokoch, dolných končatinách av dolnej časti chrbta je znížená citlivosť.
Pohodlie v koži sprevádzané brnenie, necitlivosť a husacie kožušiny.

Chôdza sa stáva neistou.

V súlade s tým sú porušené aj funkcie vnútorných orgánov nachádzajúcich sa v dolnej časti pobrušnice a v panvovej oblasti. Pacient môže trpieť inkontinenciou moču alebo čriev. Je pravda, že takéto príznaky nie sú príliš časté..

Diagnostické princípy

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že čím skôr pacient konzultuje s odborným lekárom, tým ľahšie bude ochorenie eliminovať alebo jeho priebeh prerušiť. Je potrebné kontaktovať neurológa alebo ortopéda, ktorý predpisuje a vykonáva tieto diagnostické metódy:

Počúvanie sťažností a anamnéza založená na nich.

Umiestnenie v určitých pozíciách s cieľom určiť obmedzenú pohyblivosť. Tieto dve metódy sú však iba všeobecné a poskytujú lekárovi prvý obraz o tom, čo môže byť pre pacienta zlé.

Vykonávanie röntgenových snímok naraz v niekoľkých projekciách umožňuje presne určiť prítomnosť výrastkov a hrotov na stavcoch chrbtice. Táto metóda navyše umožňuje presne určiť, ako intenzívne rastie kostné tkanivo a aký má tvar.

Ale počítačová tomografia, rovnako ako terapia magnetickou rezonanciou, pomáha pri identifikácii a zistení prítomnosti ohnísk zápalu, zovretia nervových zakončení a ich stupňa..

Ak sú zovreté nervové zakončenie, lekár môže predpísať pacientovi ENMG. Pomocou tejto techniky sa určí stupeň narušeného prenosu nervového impulzu.

Až po komplexnom vyšetrení je možné urobiť konečnú diagnózu. Malo by bezpochyby obsahovať definíciu stupňa, v akom sa choroba v súčasnosti nachádza. Ak sa zistí všetko, lekár predpíše príslušnú liečbu..

Je dôležité pochopiť, že to môže byť veľmi zložité, inak sa účinnosť minimalizuje..

komplikácie

Ak pacient naďalej ignoruje všetky príznaky, ktoré sa objavia a nepodnikne žiadne kroky na liečenie, potom ho toto ochorenie skôr alebo neskôr povedie k úplnej imobilizácii. Je to spôsobené skutočnosťou, že deformujúca spondylóza bedrovej chrbtice druhého stupňa, ako aj proces, ktorý sa vyvíja v iných oddeleniach, spôsobuje deštrukciu chrupavkového disku a rast kostných štruktúr..

Výsledkom je, že s úplným zničením disku dôjde k strate mobility a človek stratí akýkoľvek výkon a schopnosť viesť normálny životný štýl.

Vzťahy s osteochondrózou

Deformujúca sa spondylóza je neoddeliteľne spojená s osteochondrózou. Spôsobujú cyklické vzájomné prepojenie. Ak bola pacientovi diagnostikovaná osteochondróza, potom sa po určitom čase, kvôli kompenzačným funkciám tela, začne kostné tkanivo rásť. Dôvodom je skutočnosť, že sa telo snaží znížiť zaťaženie disku..

V dôsledku rastu kostného tkaniva sa telo snaží zabrániť stavcom, aby sa príliš nepriblížili k sebe. Vyskytuje sa teda spondylóza. Ale potom sám začne negatívne ovplyvňovať štruktúru medzistavcových platničiek. Existuje začarovaný kruh.

liečba

Existuje niekoľko spôsobov liečby a vplyv na negatívne symptómy tohto chorobného stavu. Lekári odporúčajú komplexné opatrenia z nasledujúceho zoznamu:

V prvom rade je potrebné radikálne zmeniť spôsob života. Je potrebné normalizovať stravu, zahrnúť do nej všetko, čo potrebujete pre správnu výživu kostí a chrupavkových štruktúr. Nezahŕňajte alkohol, kávu a tabak. Akékoľvek zlé návyky by sa mali odstrániť alebo, ak to nie je možné, minimalizovať..

Druhou fázou plnohodnotného boja o zdravie chrbta môže byť cvičebná terapia. Je však dôležité pamätať na to, že súbor cvičení by mal vyberať odborník. V opačnom prípade môžete dokonca ublížiť na chrbte..

Nerobte to bez použitia liekov. Lekár môže predpísať niekoľko liekov naraz. Najčastejšie sa na zlepšenie krvného obehu a saturácie tkanív vitamínmi a minerálnymi látkami používajú lieky proti bolesti, nesteroidné protizápalové lieky, svalové relaxanciá a lieky..

Používajú sa aj rôzne fyzioterapeutické postupy. Existuje ich pomerne veľa a každý z nich ovplyvňuje ľudské telo takým spôsobom a vždy vedie k zlepšeniu stavu..

Lekár môže podľa potreby predpísať špeciálny korzet.

Používajú sa aj alternatívne metódy expozície, ktoré môžu zahŕňať hirudoterapiu, akupunktúru a alternatívne metódy liečby a recepty..

Ak sú všetky vyššie uvedené metódy neúčinné, je možné predpísať chirurgický zákrok.

Liečba drogami

Je dôležité pamätať na to, že deformujúca spondylóza 1. stupňa driekovej bedrovej kosti a ďalších častí chrbta ešte nepreukazuje intenzívnu bolesť. To však vôbec neznamená, že by ste mali ignorovať lieky. Niektoré z nich sú skutočne zamerané na zlepšenie celkového stavu tkaniva kostnej chrupavky.

Lekár môže v závislosti od stavu konkrétnej osoby a zanedbávania choroby predpísať lieky z týchto skupín:

Nesteroidné protizápalové tablety, kapsuly, masti a gély.

Skupina svalových relaxancií umožňuje zmierniť svalové kŕče, ktoré zlepšujú krvný obeh a odstraňujú zovreté nervové zakončenie. Pri deformácii spondylózy 1 polievková lyžica. tieto lieky vám umožňujú vyhnúť sa nesprávnemu fungovaniu vnútorných orgánov vrátane mozgu.

Multivitamínové a multiminerálne komplexy zlepšujú metabolické procesy. Z tohto dôvodu sa predpisujú v akomkoľvek štádiu chorôb, ako je osteochondróza krčnej chrbtice a deformujúca spondylóza..

Skupina chondroprotektorov umožňuje obnovenie chrupavkovej štruktúry a podporu medzistavcových platničiek, keď sa u pacientov vyvinula spondylóza 1. stupňa. V tomto prípade je účinnosť užívania akéhokoľvek typu medikácie chondroprotektívnej skupiny obzvlášť vysoká.

Cvičenie, cvičenie, masáž

Cvičebná terapia sa vykonáva iba podľa predpisu lekára v prvom alebo druhom štádiu vývoja choroby. Gymnastické cvičenia je potrebné vykonávať výhradne iba tie, ktoré vyberie špecialista rehabilitačnej medicíny. Preto musí mať všetky informácie o štádiu a vývoji choroby..

Masáž by mal vykonávať aj špecialista vo svojom odbore. V opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu zdravia. Najčastejšie trvanie kurzu je 10-15 procedúr a trvá asi 20 25 minút. Po masáži je potrebné dať telu odpočinok, aby sa zlepšil krvný obeh a distribúcia kyslíka v krvi do všetkých častí..

Je potrebné si uvedomiť, že keď je deformujúca spondylóza lumbosakrálnej chrbtice v akútnom štádiu, takáto liečba sa musí odložiť, až kým nedôjde k remisii..

chirurgia

Ak dôjde k vynechaniu deformujúcej spondylózy 2. stupňa bedrovej chrbtice alebo iných častí chrbta a choroba prechádza do tretej formy, ktorá hrozí zdravotným postihnutím, môže sa rozhodnúť o zásadnejších metódach na odstránenie choroby. Toto rozhodnutie môže urobiť iba konzultácia s lekárom..

Domáce ošetrenie ľudovými liekmi

Aj keď lekár predpísal celý rozsah liečby, potom to nie je dôvod na opustenie alternatívnych metód, ktoré môžu účinne dopĺňať už predpísané postupy a lieky. Nasledujúce recepty sú teda celkom efektívne:

Nanesené červené bezinky a extrahované z nich. S týmto zložením sa vyrábajú drviny alebo obklady.

Zimné prezliekanie šťavy z prasličky kvôli hojnosti železa, kremíka a zinku zaručuje zvýšenú flexibilitu kĺbov a zmierňuje bolesť. Liek sa užíva perorálne, ale iba ak pacient nemá problémy s obličkami.

prevencia

Ako prevencia by sa mali používať tieto odporúčania:

Normalizujte stravu a obohatte ju o všetko potrebné.

Odstráňte všetky zlé návyky.

Vykonajte pravidelné cvičenie, ktoré nebude pre chrbát traumatické.

Nezdvíhajte nadmernú hmotnosť.

Nezaberajte dlhé miesto na sedenie ani žiadne stabilné miesto.

Na základe týchto odporúčaní môžete takémuto ochoreniu úplne zabrániť, alebo sa ho môžete rýchlo zbaviť a vrátiť sa k plnohodnotnému životnému rytmu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Z tohto článku sa dozviete: aké metódy sa používajú na diagnostiku osteoporózy u mužov a žien. Aké vyšetrenia a testy sú predpísané: denzitometria, krvné testy, rádiografia a iné.
V prípade vývoja prvého príznaku medzistavcovej prietrže by ste mali okamžite vyhľadať lekára bez čakania na akútnu bolesť. V 90% prípadov nie je nutný chirurgický zákrok.
Chronický priebeh je charakteristický pre degeneratívne-dystrofické ochorenia kĺbov. Pri ich dlhodobej terapii je dôležitá účinnosť liekov a bezpečnosť ich používania.