loader

Hlavná

Žalúdok

Príčiny spondylózy lumbosakrálnej chrbtice

Spondylóza lumbosakrálnej chrbtice nie je nezávislé ochorenie, ale konečné štádium degeneratívneho dystrofického procesu v medzistavcových platničkách, tj osteochondróza. Tento stav je charakterizovaný rastom osteofytov, to znamená špeciálnymi rastmi kostí, ktoré sú výsledkom pokusu tela kompenzovať deštrukciu chrupavky..

Zmeny pozorované pri spondylóze sú nezvratné, preto nie je možné túto patológiu úplne vyliečiť. Ešte pred 20 rokmi bola táto porucha diagnostikovaná hlavne u ľudí starších ako 50 rokov. Teraz sa rýchlo stáva mladšou a taká výrazná lézia medzistavcových platničiek v driekovej chrbtici už nie je raritou medzi tými, ktorí nedávno prekročili vek 30 rokov. Čím skôr sa tieto zmeny objavia, tým horšia je predpoveď.

Etiológia a patogenéza lumbosakrálnej spondylózy

V súčasnosti je známe, že takým patologickým stavom, ako je spondylóza bedrovej chrbtice, je polyetiologické ochorenie. Významnú úlohu pri jeho vývoji zohrávajú prirodzené procesy starnutia, ktoré sú sprevádzané postupným znižovaním výšky medzistavcových platničiek, znižovaním hustoty chrupavkového tkaniva a jeho postupným opotrebovaním..

Tento patologický proces však môže veľmi urýchliť celý rad faktorov. Tie obsahujú:

 • fyzická nečinnosť;
 • obezita;
 • nosenie nepohodlnej obuvi;
 • ploché nohy;
 • predchádzajúce zranenia;
 • hormonálne poruchy;
 • narušenie metabolických procesov;
 • endokrinné choroby;
 • zdvíhať závažia;
 • rôzne benígne a malígne nádory;
 • zlá výživa;
 • podchladenie;
 • chronické infekcie;
 • predchádzajúce chirurgické zákroky;
 • avitaminóza.

V súčasnosti mnohí vedci poukazujú na možnosť dedičnej predispozície na výskyt takýchto problémov s chrbticou, pretože v rodinnej anamnéze mnohých pacientov sa zisťujú prípady degeneratívnych-dystrofických chorôb. Okrem toho treba mať na pamäti, že najčastejšie obyvatelia miest trpia spondylózou bedrovej chrbtice.

Patogenéza lumbosakrálnej spondylózy je dosť komplikovaná. Zmeny časom rastú. Po prvé, pod vplyvom rôznych nepriaznivých faktorov dostávajú stavce a medzistavcové platničky menej kyslíka, vody a ďalších potrebných živín. Porušenie miestneho metabolizmu spôsobuje ničenie povrchov chrupavky. Pozoruje sa nedostatok kolagénu a chondroitínu. V budúcnosti sa ničí nielen tkanivo chrupavky, ale aj kostné prvky. Postihnuté oblasti sú zarastené spojivovým tkanivom. Potom sa vytvoria osteofyty, to znamená špeciálne kostné výrastky. Jedná sa o druh kompenzačného mechanizmu, ktorý vám umožňuje zväčšiť kontaktnú plochu a zbaviť postihnutý segment nadmerného zaťaženia a znížiť riziko jeho úplného zničenia. Miera nárastu patologických zmien do značnej miery závisí od stupňa vplyvu provokujúcich faktorov.

Príznaky lumbosakrálnej spondylózy

Po dlhú dobu môžu byť akékoľvek výrazné známky poškodenia driekovej chrbtice neprítomné. Spondylóza sa spravidla začína vyznačovať akútnymi príznakmi, keď rastú osteofyty a začnú pôsobiť kompresným účinkom na okolité mäkké tkanivá a nervové zakončenie. Akútne obdobie môže vyvolať akýkoľvek nepriaznivý faktor. Často sa zhoršenie pozoruje po zdvíhaní závaží a pri zmene poveternostných podmienok.

Za hlavný prejav tohto patologického stavu sa považuje silná bolesť. Nepriaznivé pocity so zápalom tkanív môžu byť ostré. Po stabilizácii stavu bolesti môžu byť bolestivé. Spravidla platí, že ak človek leží na boku, nakláňa sa dopredu alebo sa skrúti, intenzita nepríjemných pocitov sa znižuje, pretože v tomto prípade sa stavce napínajú, čo vedie k dekompresii zovretých koreňov miechy.

Pacient má rýchly pokles flexibility celého chrbtice. To je jasný znak zníženia výšky medzistavcových platničiek. V obzvlášť závažných prípadoch lumbosakrálnej spondylózy sa objavuje silná bolesť nôh. Okrem toho sa krívanie často vyvíja. Vyzerá to v dôsledku zvýšeného nepohodlia v bokoch a panve. V pokoji navyše nepríjemné pocity nezmiznú. Podobný príznak naznačuje štipnutie sakrálneho nervu. Niektorí ľudia s týmto patologickým stavom sa sťažujú na neschopnosť narovnať si kolená a brnenie v dolných končatinách. Svaly postupne atrofia. Pri vážnom poškodení nervových vlákien v dolnej časti chrbta sa môže vyskytnúť lumbago v nohe. V závažných prípadoch človek stráca schopnosť chodiť a stáť na dlhú dobu.

Vývoj spondylózy lumbosakrálnej chrbtice je tiež indikovaný narušením citlivosti kože na postihnuté miesto. Okrem toho sa často pozoruje svalové napätie v dolnej časti chrbta. V závažných prípadoch dochádza k porušeniu inervácie panvových orgánov. Takáto odchýlka často vedie k inkontinencii stolice a moču. Poškodenie chrbtice môže viesť k ochrnutiu a niekedy ochrnutiu dolných končatín..

Diagnóza lumbosakrálnej spondylózy

Výskyt akýchkoľvek príznakov poškodenia miechy je dôvodom na obavy a návštevu lekára. Terapiu spondylózy lumbosakrálnej chrbtice vykonávajú viacerí lekári: vertebroológovia, neurológovia, chirurgovia a ortopédovia. Na stanovenie diagnózy sa najprv zhromaždí anamnéza a vykoná sa úplné neurologické vyšetrenie pacienta. Laboratórne testy s touto patológiou sú spravidla neinformatívne, pretože nevykazujú žiadne výrazné zmeny v krvi a moči.

Najčastejšie používanou diagnostickou metódou je rádiografia. Fotografie sa zvyčajne snímajú v niekoľkých projekciách. To vám umožní identifikovať aj menšie kostné výrastky a objasniť diagnózu. Na zistenie choroby v ranom štádiu vývoja sa často používa počítačová tomografia.

Na štúdium stavu štruktúr chrbtice, ako aj okolitých mäkkých tkanív sa často predpisuje MRI. Táto výskumná metóda je pomerne drahá, preto sa používa iba pri podozrení na ischémiu poškodených nervových zakončení. Pomocnou metódou výskumu je ultrazvuk. Používa sa na objasnenie stavu ciev ležiacich v tejto oblasti a rýchlosti prietoku krvi v nich..

Liečba lumbosakrálnej spondylózy

Terapia tohto patologického stavu je mimoriadne dlhý a zložitý proces. Je potrebné poznamenať, že toto porušenie nie je možné úplne vyliečiť. Terapia sa môže uskutočňovať konzervatívnymi aj chirurgickými metódami. Lieky sa používajú na zmiernenie symptomatických prejavov. Keď vyvstane otázka, ako liečiť spondylózu lumbosakrálnej chrbtice, predpisujú sa predovšetkým nesteroidné protizápalové lieky. Pomáhajú eliminovať zápaly tkanív, opuchy a bolesti.

Krémy a gély s dráždivým účinkom pomôžu zastaviť existujúce príznaky. Ak je diagnostikovaná spondylóza lumbosakrálnej chrbtice, môže byť liečba doplnená glukokortikoidmi. Jedná sa o hormonálne lieky, preto sa používajú v prípadoch, keď NSAID nemajú požadovaný účinok. Tieto lieky majú veľa kontraindikácií, takže ich možno používať iba na odporúčanie lekára.

Liečba spondylózy lumbosakrálnej chrbtice často zahŕňa použitie svalových relaxancií. Tieto lieky pomáhajú eliminovať kŕče svalov v dolnej časti chrbta. Tento efekt pomáha znižovať kompresiu nervových zakončení a odstraňuje nepríjemné pocity. Malo by sa predpísať aj použitie vitamínov skupiny B potrebných na metabolizmus v nervových vláknach.

Po odznení akútnych príznakov je predpísaná konzultácia s fyzioterapeutom, pretože pacient vyžaduje terapeutické cvičenia. Ráno by ste mali začať s malými nákladmi. Fyzioterapeut vyberie potrebnú súpravu cvičení. Trvanie gymnastiky by nemalo presiahnuť 20 minút. Zaťaženia by sa mali postupne zvyšovať. Toto je jediný spôsob, ako posilniť kostru svalov a znížiť vplyv na poškodené prvky chrbtice. Na zvýšenie účinku sa odporúčajú hodiny bazéna a nordic walking..

Aby sa zlepšil miestny krvný obeh, uvoľnite svalové kŕče dvakrát týždenne, pacient by mal navštíviť masážnu miestnosť. Okrem toho má fyzioterapia priaznivý účinok pri liečení patologických stavov chrbtice. Často používané metódy, ako napríklad:

 • UHF;
 • elektroforéza;
 • radónové kúpele;
 • bahenná terapia;
 • electromyostimulation;
 • laserové ošetrenie.

Ak je konzervatívna liečba neúčinná, môže byť indikovaný chirurgický zákrok. Existuje niekoľko možností operácií používaných pri spondylóze bedrovej chrbtice. Najčastejšie vykonávaná vertebrálna resekcia.

So značným poškodením sa uchýlia k úplnému odstráneniu stavcov a medzistavcových platničiek s ďalšími protetikami. Takéto chirurgické zákroky sú dosť traumatické. Po ich zavedení potrebujú pacienti rehabilitačný kurz, ale potom sa pacient vráti do plného života bez bolesti. V súčasnosti je protetika postihnutých prvkov najúčinnejšou metódou eliminácie symptómov spôsobených štiepením nervových zakončení..

Spondylóza lumbosakrálnej chrbtice

Najnepriaznivejšou komplikáciou osteochondrózy je spondylóza lumbosakrálnej chrbtice, ktorá sa vyskytuje v dôsledku degeneratívnych - dystrofických porúch bedrovej chrbtice a vedie k vážnym problémom. Hustenie kostí v dôsledku tohto ochorenia rastie a vytvára osteofyty, ktoré tlačia na nervy miechy a spôsobujú bolesť..

Najhoršie na tomto ochorení je, že ho nemožno úplne vyliečiť, je trvalé. Následne spondylóza spôsobuje zápal stavcových kĺbov.

Kvôli neustálej bolesti nemôžu ľudia vnímať okolitú realitu normálne, byť depresívni a dokonca môžu stratiť zmysel svojej existencie. Doteraz sa verilo, že ide o ochorenie, ktoré je charakteristické pre starších ľudí. V súčasnosti sa však táto diagnóza stáva záťažou mladých ľudí do 30 rokov..

Nástup a vývoj choroby

S vekom sa medzistavcová tekutina zmenšuje, opotrebovávajú sa obratlové disky, opotrebovávajú sa kĺby. Je to kvôli spomaleniu metabolizmu v kostných tkanivách, vďaka čomu sa minerálne zložky v chrbtici zmenšujú. Vápnik sa ukladá v medzistavcových platničkách a ich chrupavka sa stáva tuhšia, stráca svoju elasticitu. Vápnik sa hromadí aj v tkanivách spojiva, čím sa stáva menej flexibilným, čo spôsobuje poruchy v ľudskom pohybovom aparáte..

S rozvojom choroby rastú osteofyty, čím sa chrbtový stĺpec stáva čoraz menej pohyblivým a tým zbavuje človeka schopnosti vykonávať plnohodnotné pohyby..

Spondylóza bedrovej chrbtice môže byť vyvolaná nasledujúcimi faktormi:

 • Porušenie metabolických procesov, keď sa v medzerách medzi kĺbmi ukladá nadbytok vápenatých solí, čím sa tvoria osteofyty;
 • Nadmerné inertné zaťaženie dolnej časti chrbta spôsobené dlhodobým vystavením neprirodzenej polohe chrbtice;
 • Sila záťaže, napríklad vzpieranie, bez nepretržitého výcviku;
 • Trauma a poškodenie bedrovej a sakrálnej chrbtice;
 • Náchylnosť osoby na podobné choroby v dôsledku ústavných čŕt alebo dedičnosti;
 • Hypodynamia, v dôsledku ktorej dochádza k väzom a svalom atrofie bedrovej chrbtice, dochádza k deštrukcii kĺbových tkanív;
 • Deformácia kosti v dôsledku veku;
 • Rôzne nádory a predchádzajúce infekcie spôsobené infekciami.

známky

Na začiatku sa choroba prakticky nepociťuje, pacient nepociťuje bolesť v dolnej časti chrbta. S rastom osteofytov sa začínajú objavovať príznaky spondylózy lumbosakrálnej chrbtice. Ochorenie je možné diagnostikovať charakteristickými znakmi:

 • Závažné bolesti, ktoré môžu byť ostré, so zápalom stavcových nervov, a stále, bolestivé. Je potrebné poznamenať, že s týmto ochorením bolesť klesá, keď pacient leží na boku, pritláča si kolená k hlave alebo sa nakláňa dopredu. Stáva sa to preto, že stavce sú natiahnuté a uvoľňujú sa spinálne nervy;
 • Znížená flexibilita chrbta, keď sa zmenšuje vzdialenosť medzi stavcami;
 • Bolesť nôh sa objavuje v dôsledku stlačenia sakrálneho nervu. U pacienta je pozorovaná ľahkosť, ktorá je spôsobená pocitom nepohodlia v panve a bokoch;
 • Bolesť pri pociťovaní chrbtice spôsobená skutočnosťou, že hroty kostí ovplyvňujú pokožku;
 • Pri dlhej chôdzi strácajú nohy svoju obvyklú citlivosť, človek môže pociťovať mierne brnenie alebo znecitlivenie nôh.

Spondylóza najčastejšie postihuje štvrtý alebo piaty stavca. Charakteristické prejavy choroby vo forme prerastených hrotov kostí sú viditeľné na röntgenovom snímaní. S rastom osteofytov je pre pacienta ťažké pohybovať sa, v chrbte je neustála bolesť, čiastočne alebo úplne postihnutie. Lumbosakrálna spondylóza je často sprevádzaná spondylartrózou, zápalom medzistavcových kĺbov, ktoré zhoršuje príznaky choroby..

Diagnóza choroby

Na potvrdenie diagnózy sa vykonávajú tieto činnosti:

 • RTG snímky bedrovej časti. Táto metóda vám umožňuje určiť prítomnosť a veľkosť hrotov kostí, posúdiť celkový stav stavcov a ich vzájomné posunutie, úroveň pohyblivosti jednotlivých stavcov s maximálnym ohnutím a predĺžením chrbtice;
 • Úplné vyšetrenie pacienta odborným lekárom. Na rozdiel od artritídy trpí pacient pri palpácii chrbtice ostrými bolesťami, pretože ostré hroty osteofytov píchajú kožu;
 • Počítačová tomografia a MRI, ktoré pomôžu určiť, do akej miery ochorenie progredovalo a stupeň deformity miechy.

liečba

Na úspešné odstránenie príznakov choroby je potrebné stanoviť stupeň progresie choroby a faktory, ktoré spôsobili jej výskyt, a až potom určiť, ako sa má táto choroba liečiť. Musíte tiež určiť miesto a úroveň poškodenia stavcových nervov. V prípade potvrdenia bedrovej spondylózy by sa liečba mala začať okamžite, pretože predĺženie hrozí, že zhorší stav pacienta a nezvratnosť deštruktívneho účinku. Je potrebné poznamenať, že samoliečba môže spôsobiť komplikácie a obmedziť motorické schopnosti pacienta..

Pri výbere metód liečby spondylózy lumbosakrálnej chrbtice je potrebné zohľadniť stav pacienta, ako aj jeho vek. Na dosiahnutie požadovaných účinkov je dôležitý integrovaný prístup k liečbe. Vykonávané činnosti by sa mali zameriavať na:

 • Zvýšený prietok krvi a inervácia miechového tkaniva a medzistavcových platničiek;
 • Obnovenie pôvodného vzhľadu chrupavky na medzistavcovej platničke;
 • Zmiernenie príznakov bolesti v bedrovej oblasti;
 • Posilnenie svalového tkaniva a väzov chrbtice;
 • Zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami, čím sa zníži ich tlak a trenie proti sebe.

Na zlepšenie stavu pacienta využívajú wellness masáže (s výnimkou pacientov vo veľmi vážnom stave), vodný aerobik a cvičebnú terapiu. Je tiež účinné liečiť spondylózu pomocou magnetoterapie a galvanizácie iónmi pomocou analgetík. Ak nie je možné cvičiť, predpíšte použitie fonoforézy s hydrokortizónom.

Spolu s opatreniami zameranými na anestéziu bedrovej chrbtice je potrebné vykonať postupy, ktoré prispievajú k zlepšeniu výživy stavcov. Toto je uľahčené použitím otepľovacích masťov. Chirurgický zákrok sa používa iba v najzávažnejších a najvyspelejších prípadoch, keď terapia už nie je schopná účinne riešiť toto ochorenie.

S liekmi

Spočiatku je potrebné minimalizovať bolesť pacienta a zmierniť zápal nervových procesov. Pomôže to použitie nesteroidných protizápalových liekov, ktoré pomôžu zmierniť opuchy, zmierniť bolesť a eliminovať zápalové procesy. Lekári môžu okrem toho predpísať chondroprotektory, ktoré môžu obnoviť chrupavku, ako aj lieky, ktoré zvyšujú krvný obeh. Je však potrebné poznamenať, že chondroprotektory môžu pomôcť iba v počiatočných štádiách choroby.

fyzioterapia

Spolu so sériou regeneračných masáží sa toto ochorenie účinne lieči pomocou cvičebnej terapie. Tieto činnosti pomáhajú zlepšovať pohyblivosť chrbtice a znižujú nepohodlie. Vykonaním fyzických cvičení nemôžete zvracať hlavu a ohýbať svoju spodnú časť chrbta. Úspešné použitie akupunktúry na zmiernenie bolesti, ktorá neustále sprevádza pacientov so spondylózou. Akupunktúra zachraňuje záchvaty akútnej bolesti, pomáha vyrovnať sa so zvieraním bedrových nervov zapríčineným zápalom.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Spondylóza lumbosakrálnej chrbtice

Vertebrálny systém je jasne vyladený mechanizmus, ktorý mu počas jeho života poskytuje pohyb, krásnu chôdzu, schopnosť zapojiť sa do fyzickej práce a športu.

Každý mechanizmus však čas od času zlyhá. To platí aj pre chrbticu. Neustále nosí váhu svalovej a kostnej hmoty, pretože zložky chrbtice majú schopnosť sa opotrebovať, po ktorých sa vyvíja patológia a choroby.

Spondylóza lumbosakrálnej chrbtice sa považuje za jeden z týchto nepríjemných prejavov pri nosení stavcov..

Etiológia choroby

Spondylóza lumbosakrálnej chrbtice sa prejavuje vo forme ostnatých výrastkov na strane stavcov, ktoré sú pripojené k medzistavcovým diskom. Etiológia choroby znamená zníženie sily a elasticity medzistavcových platničiek. Keď disky stratia svoje predchádzajúce vlastnosti, stavce sa pokúsia nezávisle napraviť situáciu a rast hrotov kostí, pokúsiť sa opraviť zdeformovaný alebo opotrebovaný medzistavcový disk.

Spondylóza bedrovej chrbtice je častejšia ako spondylóza hrudnej alebo krčnej chrbtice. Dôvodom je skutočnosť, že disky zlyhávajú presnejšie v tomto oddelení kvôli veľkému zaťaženiu dolnej časti chrbta.

Ochorenie sa vyvíja v troch typoch: jednoduchá, dvojitá a spondylartróza..

Jedna spondylóza sa prejavuje tým, že iba jeden stavec rastie v kostiach (osteofyty), pretože hroty rastú a deformujú disk iba na jednej strane..

Pri dvojitej spondylóze dva susedné stavce prerastajú osteofytmi a neumožňujú disku vykonávať funkciu tlmenia nárazov.

Spondylartróza v lumbosakrálnej oblasti sa vyznačuje skutočnosťou, že kostné kĺby stavcov v miestach chrupavkových útvarov sa stávajú rastmi kostí a tvarov, a ak sa kíby skôr dostanú do kontaktu s chrupavkovým tkanivom počas pohybu, potom dochádza ku kontaktu so spondylartrózou pomocou kostného tkaniva. Tento typ spondylózy spôsobuje v každodennom živote veľmi nepríjemné pocity a niekedy spôsobuje, že nie je schopný pracovať..

Faktory ovplyvňujúce vývoj spondylózy lumbosakrálnej chrbtice

Spondylóza je považovaná za chorobu ľudí v starobe, pretože väčšina pacientov so spondylózou klesá do veku 50 rokov a viac. Toto však nie je jediná príčina degeneratívnych-dystrofických zmien:

 • Predčasná liečba osteochondrózy

Osteochondróza je choroba, ktorá postihuje medzistavcové platničky, menovite oslabuje membránu chrupavky a umožňuje jej želatínové jadro prekročiť ju. Osteochondróza sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku metabolických porúch. Neopatrný prístup k liečbe tohto ochorenia môže v konečnom dôsledku spôsobiť rozvoj spondylózy;

S cieľom podnietiť vývoj ochorenia nie je potrebné v tejto oblasti trpieť bedrovým poranením alebo poškodiť krížovú kosti, dostatočný zápal a porážku svalového tkaniva..

Traumatické situácie môžu spôsobiť slabú cirkuláciu v bedrovej oblasti, riedenie diskov a objavenie sa ochrannej reakcie tela vo forme spondylózy;

 • Lumbosakrálne zaťaženie

Trvalé nemerané zaťaženie vedie k posunutiu medzistavcových platničiek a ich opotrebovaniu. Môže to byť nielen gravitácia, ale aj monotónna práca pri stole alebo nájdenie tela v jednej póze;

 • Metabolické ochorenie

Katalyzátorom pre vznik spondylózy sú usadeniny vápenatých solí v kĺboch. Rast osteofytov spôsobuje prítomnosť vápenatých usadenín;

 • Zakrivenie chrbtice

Zakrivenie chrbtice sa stáva príčinou nesprávneho rozdelenia zaťaženia. V dôsledku toho sa začínajú vyvíjať procesy spojené s výskytom kostných osteofytov na stavcoch a kĺboch;

 • Nedostatočný pohyb chrbtice

Sedavý spôsob života spojený s chorobami alebo pracovnými charakteristikami môže viesť k atrofii alebo oslabeniu svalového tkaniva a spôsobiť degeneratívne zmeny stavcov..

Príznaky lumbosakrálnej spondylózy

Príznaky spondylózy lumbosakrálnej chrbtice sa môžu líšiť v rôznych štádiách vývoja choroby. V čase, keď ochorenie začína pôsobiť iba na bedrovú bedrá, pacient pociťuje nepohodlie v tejto oblasti po námahe alebo aktívnych pohyboch, ale ľahká bolesť rýchlo zmizne. V tomto štádiu bude liečba spondylózy najúčinnejšia, ale nie každý jej venuje pozornosť príznakom a spája ich s vekom..

Keď však ochorenie prechádza do závažnejších štádií, osteofyty neumožňujú disku vykonávať svoje funkcie, potom sa príznaky zosilňujú a sú výraznejšie medzi nimi:

 • Akútna bolesť v lumbosakrálnej chrbtici

Bolesť môže byť dočasná po fyzickej námahe alebo nepohyblivosti, hlavne zmizne po pokoji, ale rýchlo sa vracia s pravidelnými dráždivými látkami. Ak však počas spondylózy dôjde k zovretiu sedacieho nervu alebo k iným procesom nervových zakončení, bolesť môže byť neustále boľavá alebo lumbálna;

 • Svalová tuhosť v bedrovej oblasti

Príznaky sa môžu líšiť, ale tuhosť v bedrovej oblasti je vždy pozorovaná. Tento stav je spôsobený posunutím medzistavcových platničiek;

Spondylóza sakrálneho regiónu môže postihnúť nervové zakončenie, ktoré je zodpovedné za fungovanie dolných končatín. Ak k tomu dôjde, pacient môže začať krívať kvôli neschopnosti ovládať nohy alebo necítiť kožu v postihnutých oblastiach;

V poslednej fáze vývoja spondylózy, ktorá sa považuje za chronickú, sa pacient ťažko ohýba a predlžuje kolenné kĺby..

Účinné metódy liečby spondylózy lumbosakrálnej chrbtice

Liečba spondylózy prináša rýchly a pozitívny účinok, ak je ochorenie diagnostikované v čase a je zabránený rast osteofytov. Je dôležité pochopiť, že diagnózu nie je možné vykonať doma doma, preto je potrebné vyhľadať pomoc ortopeda a neurológa a vykonať komplexné vyšetrenie. Liečbu je potrebné začať až po získaní úplného obrazu o vývoji ochorenia a postihnutých oblastiach.

Spondylóza sa najčastejšie zisťuje pomocou röntgenovej analýzy. Na obrázku bude viditeľná známka spondylózy, pretože röntgenové snímanie zachytáva celé kostné tkanivo chrbtice vrátane osteofytov..

Liečbu ochorenia by mal vykonávať iba lekár. Nezačínajte samoliečbu, kým sa neodstránia hlavné príznaky a nezlepší sa situácia u medzistavcových platničiek..

Pri úľave od bolesti a zápalu ošetrujúci lekár pripisuje komplex liekov, ktoré tvoria lieky proti bolesti, protizápalové a vitamínové komplexy..

Spondylóza sa môže liečiť aj pomocou rôznych terapií zameraných na zlepšenie krvného obehu, metabolizmu, svalového tonusu:

Terapeutická masáž vykonávaná školeným masážnym terapeutom zmierňuje kŕče z bedrovej chrbtice a zlepšuje prietok krvi a reflexné funkcie;

Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) tónujú svaly lumbosakrálnej oblasti a prijímajú preventívne opatrenia na zabránenie rozvoja spondylózy. Cvičenie na spondylózu lumbosakrálnej chrbtice sa vykonáva pod dohľadom odborníka a zastaví sa, ak sa v určenej časti vyskytne bolesť;

Medzi gymnastiku patrí aj cvičebná terapia. Môže sa vykonávať doma, ale cvičenia by sa nemali vykonávať rýchlo a po predbežnom zahriatí. Gymnastika so spondylózou lumbosakrálnej chrbtice je kontraindikovaná, ak sa tieto oddelenia zlúčili do jedného pevného segmentu..

Po dokončení všetkých liečebných postupov, ktoré prislúchajú ošetrujúcemu lekárovi, sa pacient podrobí následnému vyšetreniu, aby sa ubezpečil, že sa choroba neprestáva rozvíjať a medziobratlové platničky vrátili svoju predchádzajúcu elasticitu..

Spondylartróza bedrovej chrbtice: čo to je, príznaky

Spondylartróza bedrovej chrbtice je skôr zákernou chorobou. Začína a pokračuje tajne, najmä v prvých fázach. Typicky sa spondylartróza vyskytuje na pozadí iných degeneratívnych-dystrofických patológií ODA, ako je napríklad osteochondróza. Preto sa najčastejšie prejavujú najvýraznejšie príznaky základnej choroby. Pacient nemusí mať ani podozrenie, že už mal sekundárnu patológiu.

Ak spondylartróza nie je diagnostikovaná a vyliečená, choroba bude postupovať a jej následky budú nakoniec závažné. Pacienta môže byť narušená neustálou bolesťou, mobilita bude obmedzená až do nemožnosti pohybu. Len skúsený lekár môže zistiť ochorenie v skorom štádiu. Liečba sa významne nelíši od liečebných metód iných degeneratívnych-dystrofických patológií ODA.

Čo je to choroba a ako vzniká

Spondylartróza je jedným z typov ochorení pohybového aparátu. Pri spondylartróze sú postihnuté fazetové kĺby (FS) chrbtice v bedrovej chrbtici. Fazetová artropatia, nazývaná tiež spondylartróza, bola donedávna chorobou starších ľudí. Ale v poslednom desaťročí sa patológia „stala mladšou“, je diagnostikovaná dokonca aj u 30-ročných mužov a žien..

Aby ste pochopili, ako sa rozvíja spondylartróza, musíte pochopiť, čo sú tieto „fazetové kĺby“, aká je ich úloha. Fazetový kĺb je malý kĺb medzi oblúkmi a procesmi stavcov chrbtice. Stav a funkcia fazetových kĺbov do značnej miery určuje zdravie medzistavcových platničiek a naopak. Preto sú pod vplyvom nepriaznivých faktorov, ktoré ničia medzistavcové platničky, fazetové kĺby často ničené.

Pri spondylartróze dochádza k deformácii chrupavkovej vrstvy FS, ako aj k postupnému zmenšovaniu kĺbového priestoru. Tento proces pomáha zvyšovať tlak, ktorý prekrýva stavca na spodnú časť. Dôsledky patologického procesu sú tieto:

 1. Zápal kĺbového vaku a okolitých tkanív.
 2. Výskyt osteofytov - výrastky kostí, ktoré sa objavujú pozdĺž okrajov stavcov. Tieto výrastky majú veľmi negatívny vplyv na okolité tkanivo. Poškodzujú svaly, väzivo, krvné cievy a nervové tkanivo. Osteofyty spôsobujú štipnutie nervových koreňov a spôsobujú akútnu bolesť. Reakcia tela na bolesť - blokovanie postihnutej oblasti - nastávajú kŕče svalového tkaniva, čo spôsobuje pacientovi ďalšie nepohodlie.

Ak sa proces rozvoja spondylartrózy nezastaví, patológia prejde do deformujúcej sa spondylózy. V tomto prípade dochádza k zostrihu osteofytov, čo vedie k úplnému zablokovaniu motorických segmentov stavcov.

Príčiny spondylartrózy

Najbežnejšia spondylartróza bedrovej chrbtice. Ochorenie sa vyvíja v prípadoch:

 1. Na pozadí degeneratívnych-dystrofických chorôb a patológií tkanív pohybového aparátu - osteochondróza, skolióza, ploché nohy.
 2. Závažné poškodenie chrbta alebo mikrotraumy - modriny, zlomeniny, výrony, slzy svalového tkaniva.
 3. Vrodené chyby chrbtice alebo jej prvkov.
 4. Nevyvážená fyzická aktivita - hyperaktivita, časté povolania v náročných športoch, fyzicky tvrdá práca. Alebo naopak, sedavý spôsob života, práca pri počítači alebo v sede.
 5. Nadváha, obezita.
 6. Prirodzené fyziologické procesy starnutia, ktoré negatívne ovplyvňujú stav všetkých kĺbov v tele.

Dôležitú úlohu pri degradácii kĺbov faziet hrá podvýživa, ako aj odmietnutie pacienta predpísanou liečbou základnej choroby..

Príznaky spondylartrózy

Spondylartróza ako choroba nemá patognomonické príznaky. To znamená, že neexistujú žiadne znaky charakteristické pre túto chorobu. Preto sa spondylartróza, vyvíjajúca sa na pozadí osteochondrózy, má veľa šancí zostať nepovšimnutá.

Rovnako ako u všetkých chorôb s ODE je hlavným príznakom spondylartrózy bolesť. Patológia môže byť určená povahou a lokalizáciou bolesti:

 1. S fazetovou artropatiou je bolesť konštantná a boľavá. Môže sa zintenzívniť po dlhom období státia, napríklad na konci pracovného dňa alebo po nočnom spánku. Závažnosť bolesti môžete znížiť s trochou fyzickej námahy alebo zaokrúhlením chrbta. Ak je však fyzická aktivita dlhá a ťažká, zhoršujú sa nepríjemné pocity v dolnej časti chrbta. Lokalizácia bolesti - po stranách poškodených kĺbov stavcov. Ak na túto oblasť stlačíte, nepohodlie sa prudko zintenzívni, akýkoľvek pocit je veľmi bolestivý.
 2. Na rozdiel od fazetovej artropatie je bolesť, ktorá sa vyskytuje pri osteochondróze, často paroxysmálna. Aj menšie fyzické námahy prispievajú k výraznému zhoršeniu pohody. Nepohodlie je cítiť v celom lumbosakrálnej oblasti, bolesť môže uvoľniť v končatinách a zadku.

Ďalšie príznaky choroby:

 1. Znížený stupeň flexibility chrbtice v bedrovej oblasti.
 2. Výskyt svalových kŕčov v dolnej časti chrbta.
 3. Obmedzená mobilita pacientov.

V poslednom štádiu choroby, keď sa už transformuje na deformujúcu spondylózu, nie je ťažké diagnostikovať ju. Ale skúsený lekár, ak sa na neho obrátite včas, dokáže patológiu odhaliť hneď na začiatku.

Diagnostika a liečba

Diagnóza spondylartrózy je štandardný postup, ktorý sa uskutočňuje približne podľa nasledujúcej schémy:

 1. Rozhovor s pacientom, počúvanie sťažností. Lekár venuje osobitnú pozornosť opisu charakteru bolesti.
 2. História medicíny.
 3. Externé vyšetrenie pacienta, hmatové postihnutie postihnutej oblasti.
 4. Odporúčanie na vyšetrenie krvi a moču - výsledky pomôžu preukázať vývoj zápalového procesu.
 5. Smer k výskumu hardvéru - CT, MRI, spondylografia - metódy umožňujú určiť umiestnenie lézie, ako aj stupeň poškodenia, štádium choroby.

Ak chcete diagnostikovať spondylartrózu, musíte kontaktovať terapeuta alebo špecialistov s úzkym profilom - neurológa, traumatológa, ortopéda..

Terapia choroby vždy začína použitím konzervatívnych metód. Výnimkou môžu byť prípady, keď patológia už prešla do štádia deformujúcej spondylózy. Lekári odporúčajú, aby pacienti s touto diagnózou mali operáciu na odstránenie osteofytov, bude potrebná aj plastická chirurgia miechy.

Z použitých metód konzervatívnej liečby:

 1. Liečba drogami. Predpíšte lieky ako:
  • Nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, indometacín).
  • Svalové relaxanciá centrálneho pôsobenia - odstránenie kŕčov chrbtových svalov, zmiernenie bolesti (Sirdolud, Midokalm).
  • V prípade syndrómu silnej bolesti - blokáda novokainu s použitím novokainu, Lidokain v kombinácii s glukokortikoidmi.
  • Chondroprotektory na obnovu chrupavky (Don, Aflutop).
  • Vitamínové komplexy (C, E). Vitamíny skupiny B sú obzvlášť užitočné, pretože prispievajú k obnove nervového tkaniva (Neuromultivit, Neurovitan)..
  • Prípravky na lokálne použitie, ktoré zlepšujú krvný obeh a regeneráciu tkanív (Menovazan).
 2. Gymnastika, cvičebná terapia, metódy fyzioterapie, manuálna terapia.
 3. Noste ortopedické výrobky - opasky alebo obväzy pre bedrovú chrbticu.
 4. Liečba ľudovými liekmi. Mnoho pacientov ťaží z otepľovania obkladov s tinktúrami liečivých rastlín (harmanček, breza, pupeň koreň lopúcha, eukalyptus). Rovnako ako mletie s domácimi masťami na báze živočíšneho tuku a odvarov liečivých bylín.
 5. Korekcia životného štýlu a fyzických cvičení na spodnej časti chrbta.
 6. Korekcia ponuky pacienta - jedlo by malo byť zdravé, malo by obsahovať potrebné vitamíny, mikro a makro prvky, veľa bielkovín.

Komplexná konzervatívna terapia - používanie moderných metód a liekov najnovšej generácie - vo veľkej väčšine prípadov poskytuje dobré výsledky.

Rehabilitácia a kúpeľná liečba

Ak je to možné, po ukončení liečby alebo po operácii si kúpte lístok do špecializovaného sanatória. Tam, pod dohľadom lekárov, môžete podstúpiť zotavenie po chorobe alebo po udržiavacej terapii.

Hlavné metódy a postupy, ktoré sa používajú v sanatóriách:

 1. Vane a iné úpravy vody.
 2. Tepelné spracovanie.
 3. Rôzne druhy masáží - manuálne, vákuové.
 4. Cvičebná terapia.
 5. Trakcia chrbtice.
 6. Manuálna a chondroprotektívna terapia.

Ak sa vám nepodarilo ísť do sanatória, rehabilitácia sa môže uskutočniť na miestnej klinike.

Spondylartróza bedrovej chrbtice je dôsledkom iných neliečených chorôb OA alebo poranení. Patológia sa rozvíja nepatrne, jej príznaky sú rozmazané, maskované znakmi základnej choroby. Diagnostikovanie fazetickej artropatie však nie je ťažké. Je potrebné zložiť iba testy, podrobiť sa vyšetreniu lekárom a urobiť röntgen alebo MRI. Ak začnete s liečbou na samom začiatku vývoja choroby, terapia bude krátkodobá a účinná a nebude finančne náročná. Ak sa dostanete do štádia deformujúcej spondylózy, môže byť potrebná drahá operácia. Obdobie rehabilitácie bude dlhé a ťažké..

Známky spondylózy lumbosakrálnej chrbtice

Spondylóza lumbosakrálnej chrbtice je jednou z chorôb chrbtice, ktorá sa vyznačuje degeneratívnymi degeneratívnymi procesmi na stavcoch, keď jej kostná časť tvorí hroty, zobáky výrastkov nazývané osteofyty. Hroty zúžia medzistavcové trhliny, stlačia nervové korene, čiastočne miechu. Chrbtica stráca flexibilitu, keď sú stavce stlačené a dokonca fixované.

Spondylóza bedrovej chrbtice je komplikáciou osteochondrózy, jej ďalšou fázou bude rozvoj spondylartrózy, nasledovaná spondylózou. Posledné 2 diagnózy sa často považujú za synonymá. Vláknitý krúžok medzistavcových platničiek degeneruje, buničité jadro vyčnieva z tela stavcov a kostné hroty sa objavujú na bokoch a na prednej strane stavcov - hlavný prejav spondylózy. Tento proces sa môže vyvíjať v ktorejkoľvek časti stavcov, ale častejšie v lumbosakrálnej oblasti kvôli väčšej záťaži.

Akákoľvek patológia chrbtice sa stáva významným sociálnym problémom, pretože ľahko vedie k zdravotnému postihnutiu. Vedecký a technologický pokrok, nové technológie sú dobré, ale ľudia sa začali pohybovať menej, svaly sú oslabené, v nich sa vyvíjajú dystrofické zmeny, ako aj v kĺboch ​​a kostiach. Napriek skorým léziám chrbtice sa spondylóza lumbosakrálnej chrbtice dlhodobo vyvíja asymptomaticky a začína sa prejavovať po 50 rokoch, preto sa patológia považuje za veľa starších.

Okrem samotných stavcov sa na zápalových procesoch podieľajú aj stavcové oblúky - malé fazetové kĺby, a preto sa choroba nazýva aj fazetová artropatia..

Etiológia tohto fenoménu

Spondylóza bedrovej chrbtice je polyetiologické ochorenie. Hlavné dôvody jej výskytu:

 • pravidelný fyzický šok u športovcov, ľudí zaoberajúcich sa ťažkou fyzickou prácou;
 • poranenia miechy;
 • patológia spojivového tkaniva;
 • častá podchladenie;
 • poruchy metabolizmu bielkovín a minerálov (kalcifikácie sa hromadia v medzerách kĺbov viac, čo vedie k rastu kostí a objaveniu sa hrotov);
 • artróza;
 • spondylitídy;
 • osteochondrosis;
 • starší vek;
 • obezita;
 • osteoporóza;
 • kompresné zlomeniny;
 • ploché nohy;
 • medziobratlová kýla;
 • skolióza (svaly sú tiež nadmerne namáhané a telo začína regeneračné procesy vytváraním hrotov);
 • nedostatok pohybu (vedie k postupnej atrofii svalov a väzov chrbtice, ktorá končí degeneráciou stavcov).

Rast kostných hrotov (osteofytov) nie je nič iné ako pokus tela kompenzovať blížiace sa degeneratívne procesy v diskoch a kĺboch. Týmto spôsobom sa snaží vytvoriť zálohu miechových diskov tak, aby nevypadli. Hroty zabraňujú vzájomnému posunu a strate stavcov.

Príznaky spondylózy

Charakteristické príznaky spondylózy:

 • bedrovej ischialgie;
 • narušenie citlivosti nohy;
 • pocit plazenia, znížená citlivosť teliat, mravenčenie v nohách (prejavy parestézie);
 • obmedzenie mobility v lumbosakrálnej oblasti.

Diagnostickým rozlišovacím znakom spondylózy je zníženie bolesti v embryonálnej polohe (zrážanlivosť) a pri nakláňaní vpred, pretože v tejto polohe sa znižuje zaťaženie predného pozdĺžneho ligamentu chrbtice - to je rozdiel medzi spondylózou a radikulitídou..

Pri spondylóze v dopoludňajších hodinách je vždy pozorovaná stuhnutosť pohybov v dolnej časti chrbta a nôh a pri pokusoch o pohyb je synchrónna intenzifikácia bolesti dôkazom výskytu osteofytov. Po cvičení a nabíjaní sa nepríjemné pocity zreteľne znižujú. K úľave dochádza po odpočinku a znížení zaťaženia na spodnej časti chrbta. Neskôr sa objavia krívanie a bolesť v nohe, ktoré v pokoji nezmiznú.

Pri pohmatu spinálnych procesov objaví neurológ výskyt bolesti u pacienta. Je to spôsobené kompresiou nervových zakončení. V neskorších fázach sa objaví nový príznak: pacient nie je úplne schopný ohnúť koleno. Pri absencii liečby bedrovej spondylózy sa zväčšuje zakrivenie chrbtice a vzniká skolióza. Rozsah pohybu je tiež výrazne znížený..

Pri dlhodobom statickom zaťažení (pri práci, konštantnom sedení alebo státí v 1 polohe) sú paravertebrálne svaly kŕče a nefungujú, vyvíja sa ich chronický zápal. Preto musia byť všetky problémy s chrbticou vyriešené okamžite, bez toho, aby sa začalo.

Spondylóza často deformuje 3 a 4 bedrové stavce, krížová kosti nie je ovplyvnená; a pri osteochondróze - častejšie sa vyskytuje 5 bedrových a 1 krížový stavec. Spočiatku to nemusí byť bolesť, objavujú sa neskôr, v pokročilom štádiu, sú nudné a stále.

Ak dôjde k subluxácii stavcov, bolesť ostrá a intenzívna. Ak sa nelieči, môže dôjsť k úplnej nehybnosti. S postupovaním procesu sa držanie tela mení; citlivosť kože sa znižuje; pri výraznom porušení nervových koreňov citlivosť úplne zmizne.

Existujú 3 stupne patológie:

 1. Spondylóza 1. stupňa - bolesť dolnej časti chrbta je periodická; 2 stupne - bolesť sa ustáli a objaví sa stuhnutosť.
 2. Spondylóza druhého stupňa už znižuje kvalitu života pacienta, pacienti nemôžu úplne pracovať a je potrebné ich presunúť na ľahkú prácu alebo zabezpečiť 3 skupiny zdravotne postihnutých.
 3. Stupeň 3 - prejavujú sa bolesti, sú prítomné parestézie, pohyby sú obmedzené, je možné postihnutie. Všetky príznaky bedrovej spondylózy možno kombinovať do 3 skupín: reflexná, radiálna a cievna. Reflex - to sú všetky druhy prejavov v bedrovej oblasti: bedra - záchvaty prudkej bolesti v dolnej časti chrbta, ktoré sa objavia náhle, okamžite. Častejšie sa spája s nepríjemnými pohybmi, zdvíhaním hmotnosti, kašľom atď. Zároveň sa objaví silný pot. V pokoji bolesť mierne ustupuje, ale neumožňuje pohyb a objavuje sa znova.

Lumbalgia alebo bolesť chrbta je dlhotrvajúca bolesť v dolnej časti chrbta spôsobená vývojom radiulárneho syndrómu; zosilnite pri státí a upokojte sa vo vodorovnej polohe. Zvyčajne im predchádza chladenie. Absolvujte sa za pár dní. Ale niekedy sa transformujú na bedrovú ischialgiu.

Bedrová ischialgia je kombináciou bedrovej bolesti a ischias: bolesti zadku, zadnej časti nohy, ale nie nohy. Radikálno-vaskulárne zmeny - keď sa v oblastiach kompresie rozvíja ischémia, sú radiálne žily a artérie tiež v stlačenom stave. Môže sa vyvinúť ochrnutie a paréza nôh..

Diagnostické opatrenia

Skúsený lekár môže urobiť diagnózu na základe sťažností a symptómov. Hlavnou diagnostickou metódou je spinálna rádiografia; Fotografie sa nasnímajú vo všetkých 3 projekciách. Pred röntgenovým žiarením sa vykoná klystírovanie čreva. Na obrázkoch sa osteofyty jasne líšia. Vývoj tohto procesu má niekoľko etáp:

 • Prvá etapa - početné patologické výrastky sa zaznamenávajú v stavci, ale disky sa nezmenia, zostávajú normálne.
 • Druhá fáza - rast presahuje stavce; existuje už veľa osteofytov. Osteofyty sa môžu spojiť a vytvoriť nový kĺb..
 • Etapa 3 - dochádza k fúzii viacerých stavcov.

Konštanta je oddelenie od stavcov predného pozdĺžneho väzu. Diagnóza zahŕňa použitie CT a MRI - sú viac informatívne, pretože štúdium stavu chrbtice sa vykonáva vo vrstvách. Vizualizované informácie o medzistavcových platničkách, stave svalov a väzov. Ani malé osteofyty nezmeškajú. Laboratórne testy počas diagnózy nie sú dôležité.

Zásady liečby

Ak sa zistí spondylóza lumbosakrálnej chrbtice, liečba bude komplexná a zdĺhavá. Účel liečby:

 • zlepšenie stavu medzistavcových platničiek;
 • zmierniť alebo úplne zastaviť prejavy bolesti;
 • obnoviť a zlepšiť inerváciu chrbtice;
 • vytvorte svalnatý chrbtový korzet a znížte trenie medzi stavcami.

Ako liečiť spondylózu? S tým sa používa konzervatívna liečba a chirurgický zákrok. Chirurgovia sa veľmi zriedkavo zaoberajú spondylózou, iba podľa indikácií, ktorými sú paralýza nôh, močová a fekálna inkontinencia (syndróm chvosta koňa)..

Neexistuje jediný liek, ktorý by vyliečil chrbticu. Už nie je možné obnoviť stratenú elasticitu tkaniva, ale proces sa môže zastaviť. Konzervatívne liečenie zahŕňa:

 • lieková terapia;
 • fyzioterapeutické metódy;
 • masáže;
 • lekárska gymnastika;
 • pomoc chiropraktika;
 • laserové ošetrenie;
 • akupunktúra;
 • blokády;
 • symptomatická terapia;
 • nasleduje diéta so zníženým obsahom solí, okrem mastných a rýchlych uhľohydrátov.

NSAID a chondroprotektory, vitamíny a angioprotektory sa používajú na zastavenie bolesti a zníženie zápalu, zlepšenie mikrocirkulácie a obnovu chrupavky.

Z NSAID sa predpisujú salicyláty, indometacín, ketón, ibuprofén, naproxén. NSAID sa striedajú s blokádami, svalovými relaxanciami a analgetikami.

Chondroprotektory môžu mať účinok v skorých štádiách spondylózy; Zvyčajne sa používajú v kombinácii topicky a interne. Musia sa užívať najmenej 3 mesiace.

Angioprotektory - pentoxifylín, Trental, Actovegin. Na zlepšenie metabolických procesov sa používajú vitamíny A, C, skupina B a imunostimulanty. Fyzioterapia: amplipuláza (odstraňuje svalové kŕče), elektroforéza, magnetoterapia (odstraňuje bolesť a znižuje opuch), balneoterapia, ultrazvuk, parafínová a bahenná terapia, fonoforéza s chondroxidom (zmierňuje zápaly a zmierňuje jazvy); masáž (zlepšuje krvný obeh v bedrovej oblasti a odstraňuje svalové bloky, a tým znižuje bolesť), pravidelné terapeutické cvičenia.

Pri spondylóze zahŕňa gymnastika vykonávanie izometrických cvičení (zotrvanie v určitej polohe), zatiaľ čo sval sa nezmršťuje, ale vytvára sa korzet svalu. Je to veľmi užitočné pri plávaní spondylózou, pretože ide o vykladanie chrbtice.

Manuálna terapia odstraňuje svalové kŕče a zmierňuje bolesť. Reflexoterapia - akupunktúra špeciálnych bodov - zmierňuje bolesť a kŕče zadných svalov; mobilizujú sa vlastné sily tela.

Ktorý lekár lieči spondylózu? Neurológ je vždy zapojený do liečby choroby, v priebehu liečby sa zúčastňuje masážny terapeut, reflexológ, manuálny a fyzioterapeut, na doplnenie hlavnej liečby sa môžu použiť alternatívne alternatívy vo forme rôznych mastí, odrenín a obkladov. Platí to však iba vtedy, keď neexistuje žiadny syndróm bolesti..

Trakcia chrbta pri spondylóze je prísne zakázaná!

Na spondylózu sa neodporúča používať ľudové liečivá - nebudú schopní liečiť a zmierňovať bolesť. Pacient by mal vždy jasne vedieť, že liečba spondylózy je dlhý proces, ktorý sa vykonáva pod dohľadom vertebroológa, a fyzioterapeutické cvičenia sa bude musieť zaoberať celý svoj život. To však zabráni zdravotnému postihnutiu a nedá ďalší rast osteofytov.

Nemôžeme povedať ešte jednu vec: existuje možnosť samoliečenia, keď môže niekoľko osteofytov rásť spolu a tvoriť blok niekoľkých stavcov..

Cvičenia sú väčšinou statické, vykonávajú sa pri ležaní, zatiaľ čo nadmerné predlžovanie spodnej časti chrbta a prevrátenie hlavy nie sú povolené..

Preventívne opatrenia

Prevencia spočíva v normalizácii telesnej hmotnosti, denných špeciálnych cvičeniach, hodinových fyzických cvičeniach počas sedavej práce. Pri diagnostike spondylózy je nevyhnutná racionálna strava, pri korzete je korzet, je potrebné vylúčiť podchladenie. Okrem vyššie uvedeného musíte každých šesť mesiacov navštíviť lekára a vyšetriť chrbticu.

Deformujúca spondylóza

Všeobecné informácie

Deformujúca spondylóza sa vzťahuje na chronické degeneratívne-dystrofické ochorenia chrbtice, ktoré sa vyznačujú tvorbou a rastom kostných procesov (marginálne osteofyty / spondylofyty) a ničením vláknitých tkanív av niektorých prípadoch, keď osteofyty rýchlo rastú, zostrihom stavcov s úplnou imobilitou.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v mieche

Ochorenie je prejavom extrémneho stupňa zhoršenia štruktúr chrbtice, ku ktorému dochádza v dôsledku primárnych dystrofických zmien na medzistavcovej platničke a vo vláknitom kruhu. Takmer nikdy nie je spondylóza nezávislou chorobou, ale vyvíja sa na pozadí existujúcej patológie chrbtice (osteochondróza, skolióza, lordóza, patologická kyfóza) alebo niektorých systémových chorôb. V skutočnosti je toto ochorenie posledným štádiom osteochondrózy.

Spondylóza, aj keď nie je povinným znakom starnutia, je častým spoločníkom ľudí v zrelom a najmä staršom veku (65 - 70 rokov). Spondylóza po 45 rokoch postihuje asi 20-35% populácie, väčšinou mužov. Ochorenie sa vyvíja častejšie u ľudí, ktorí vedú neaktívny životný štýl (vodiči, administratívni pracovníci) a u ľudí, ktorí nevenujú náležitú pozornosť držaniu tela, čo nakoniec vedie k zúženiu miechových kanálikov, stlačeniu nervových zakončení a vedie k obmedzenej pohyblivosti v zodpovedajúcej časti chrbtice. Spondylogénna dorzalgia (bolesť chrbtice) sa teda vyskytuje u 70 až 80% dospelej populácie a často vedie k dočasnému postihnutiu.

Lokalizácia degeneratívnych zmien v deformujúcej sa spondylóze môže byť vo všetkých častiach chrbtice (krčný / hrudný / bedrový), čo určuje špecifické príznaky choroby..

patogenézy

Osteofyty vznikajú a tvoria sa v dôsledku dystrofických zmien na medzistavcovej platničke (vo vláknitom jadre / buničitom jadre chrupavky), ktorá stratila schopnosť vykonávať svoje fyziologické funkcie. Biochemické zmeny súvisiace s vekom vedú k strate vlhkosti a proteoglykánov tkanivami medzistavcových platničiek, oslabeniu kolagénových vlákien, čo vedie k opotrebovaniu vláknitého prstenca a negatívne ovplyvňuje tlmiace schopnosti medzistavcových platničiek. Výsledkom je zníženie výšky (sploštenie) medzistavcových platničiek. Paralelne chrupavkové tkanivo mizne vo fazetových kĺboch ​​stavovcov, väzy strácajú svoju silu a oblasti susedných stavcových telies susediacich s diskom sa stávajú predmetom neustále sa zvyšujúcich traumat..

V súlade s tým sa zvyšuje zaťaženie doštičiek (tela) susedných stavcov priamo na kostnom tkanive. Ako odpoveď na zvyšujúcu sa záťaž - na zväčšenie oblasti podopretia a zníženie záťaže na časti stavcového segmentu sa objavujú osteofyty (okrajové výrastky kostného tkaniva stavcov), v niektorých prípadoch s výskytom „zubov“, „chrbtíc“, „dosiek“, „pier“, „ zobák “, ktorý so silným rastom okolo medzistavcových platničiek a môže tvoriť neoartrózu. Osteofyty v skutočnosti nedovoľujú vláknitým vláknam medzistavcových platničiek, aby sa plazili k sebe a znižovali tlak na medzistavcové platničky. S rastom osifikácie sa môže vytvoriť silná kostná svorka, ktorá spája telá susedných stavcov a vytvára úplne fixovaný segment chrbtice (fúzia)..

Osteofyty zase prispievajú k zúženiu medzistavcových kanálikov, poškodeniu nervových procesov v okolí, šliach a krvných ciev, čo má za následok prerušenie dodávky krvi / inerváciu regionálnych svalov, a zdeformovaný medzistavcový disk stláča korene miechy av niektorých prípadoch samotnú miechu.

klasifikácia

Existuje niekoľko druhov deformujúcej sa spondylózy:

 • Statický - vzniká v dôsledku predčasného opotrebovania diskov na základe poruchy axiálneho zaťaženia (so skoliózou, kypózou). Degeneratívne zmeny ovplyvňujú predné, bočné alebo zadné stavce.
 • Reaktívne deformujúca spondylóza - vytvára sa, keď sú miechové štruktúry zapojené do zápalového procesu.
 • Spontánna deformujúca spondylóza - vyskytuje sa v dôsledku biochemických zmien v štruktúre medzistavcových platničiek súvisiacich s vekom.

Lokalizácia rozlišuje: krčná, hrudná a bedrová deformácia spondylózy chrbtice.

Vo fáze deformácie sú:

 • Fáza 1 - výrastky kostí za rovinou platformy stavcového tela nevyčnievajú. Symptómy slabé alebo neprítomné.
 • Etapa 2 - Rast kostí presahuje medzistavcové platničky. Symptómy sú pravidelné, horšie s / po cvičení..
 • Etapa 3 - vytvorenie silnej kostnej svorky z telies dvoch / viacerých stavcov, blokujúcich funkciu motora. Silné svalové napätie je prítomné s čiastočnou / úplnou nehybnosťou rôznych častí chrbtice..

Pri emitovanom prietoku:

 • pomaly progresívna spondylóza;
 • mierne progresívne, ktoré sa vyznačujú pravidelnými exacerbáciami;
 • rýchlo postupujúce s tvorbou ankylózy na krátku dobu, pokrývajúcou niekoľko segmentov chrbtice;
 • fulminant - charakterizovaný ostrým ostrým nástupom a nepriaznivým smerom.

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja spondylózy je „odozva“ chrbtice na nadmerné zaťaženie stavcov a priame etiologické faktory môžu byť:

 • Biochemické zmeny v tkanivách medzistavcových platní súvisiace s vekom.
 • Mikro / makrotrauma chrbtice v dôsledku silného zdvihu, náhle pohyby.
 • Choroby chrbtice (osteochondróza).
 • Poruchy metabolizmu / endokrinného systému s nadmerným ukladaním vápenatých solí v tele.
 • Dedičná predispozícia.
 • Generalizované / lokálne zápalové procesy v tele (reumatoidná artritída, tuberkulóza).
 • Poruchy / anomálie tropismu medzistavcových kĺbov.
 • Abnormality chrbtice sprevádzané nestabilitou / hypermobilitou segmentov stavcov.
 • Zakrivenie chrbtice a tvorba nepravidelného motorického svalového stereotypu, čo vedie k zvýšenému mechanickému namáhaniu štruktúr medzistavcových segmentov (ploché nohy, obezita)..
 • Nízka fyzická aktivita.

Príznaky spondylózy

Symptomatológia spondylózy je určená stupňom deformácie štruktúr medzistavcových platničiek, zapojením sa do patologického procesu blízkych nervových procesov (pri stláčaní koreňov miechy), šliach a krvných ciev, čo vedie k narušeniu dodávky krvi / inervácii regionálnych svalov. U pacientov s degeneratívnymi léziami chrbtice sa okrem bolesti rozlišujú dve skupiny hlavných syndrómov:

 • Reflexné syndrómy spôsobené podráždením receptorov umiestnených v tkanivách chrbtice, so silnou zmyslovou inerváciou a vedúcimi k výskytu trofických zmien vo svalovom tkanive a hypertonických zónach. Výrazné a trvalé zvýšenie svalového tonusu spôsobuje lokálne zmeny svalového tkaniva, zhoršuje držanie tela, a tým prispieva k udržaniu bolesti..
 • Kompresné syndrómy. Sú založené na rádikulopatiách (vertebrogenická kompresia koreňov, krvných ciev alebo miechy) s fragmentmi zničeného medzistavcového disku a opuchom susedných tkanív. Spravidla v klinických symptómoch spondylogénnej dorzalgie prevládajú okrem bolestivých, kompresných alebo reflexných syndrómov.

Spondylóza krčnej chrbtice

Deformujúca sa spondylóza krčnej chrbtice sa prejavuje predovšetkým bolesťou v krku a berúc do úvahy anatomické špecifiká štruktúr krčnej chrbtice a široký rozsah pohybových bolestí sa objavujú relatívne skôr ako pri spondylóze iných častí chrbtice. Cervikálna spondylóza začína prekurzormi, ktoré sa pravidelne objavujú a rastú v priebehu niekoľkých rokov: pocit nepohodlia v krku, parestézia v prstoch ruky, nestrihaná lumbago krku.

Bolesť niekedy vyžaruje z pleca, menej často z ramena. Po stlačení nervových koreňov krčnej chrbtice inervujúcich končatiny sa v rukách objaví slabosť. S postupujúcou chorobou sa príznaky krčnej spondylózy stávajú výraznejšími - bolesti hlavy sa objavujú v kombinácii s bolesťou v ruke alebo s parestéziou v prstoch jednej ruky alebo obidvoch rúk alebo s bolesťou v srdci. Menej často sa prejavuje brachio-scapulárnou periartrózou alebo kraniocerebrálnymi prejavmi v dôsledku zmeny funkcie častí mozgu (hypotalamus / diencefalická oblasť mozgu) vo forme častých závratov, hučania v ušiach, búšenia srdca, krátkodobého mdloby.

Bolesť spravidla nemá jasnú lokalizáciu, ale častejšie sa vyskytuje v týlnej časti, spôsobuje spodnú čeľusť, oko a tiež sa šíri na plecia. Spravidla sa objavuje ráno, v dôsledku stagnácie krvi v stavcových tepnách. Dôležitou charakteristikou bolesti hlavy je prítomnosť oftalmických symptómov (iskry / hviezdy / hmla pred očami), čo sa vysvetľuje prítomnosťou centra výhľadu v týlnom laloku mozgu. Bolesť v krčnej oblasti spôsobuje stuhnuté pohyby a svalové napätie v krku a hornej časti chrbta. Ak je obmedzenie mobility spôsobené už vytvorenou kostnou svorkou, je stále prítomná, čo vedie k zníženiu pracovnej kapacity..

S výskytom vaskulárnych porúch spôsobených kompresiou v medzistavcových otvoroch artérií a žíl trpí venózny výtok z hlavy, čo vedie k venóznemu prekrveniu v lebke a vzniku hypertenzných symptómov (zvýšený intrakraniálny tlak), ktoré sa prejavujú prasknutím / otočením hlavy a buľvy. Vo výške syndrómu bolesti sa môže objaviť nevoľnosť a zvracanie. Trvanie útoku sa pohybuje medzi 2-5 hodinami.

Hrudná spondylóza

Ovplyvnené sú segmenty hrudnej chrbtice. Vedúca je bolesť s lokalizáciou v hrudnej chrbtici, často medzi lopatkami. Bolesť je konštantná, bolesť v prírode, zhoršená naklonením / otočením tela, je obzvlášť akútna po dlhšom odpočinku, ráno, pri kašli / kýchaní, zdvíhaní paží, pri hlbokom vdýchnutí / výdychu. Povaha bolesti sa však môže zmeniť a môže byť akútna, paroxyzmálna, pseudoangina (bolesť v srdci)..

Deformujúca sa spondylóza hrudnej chrbtice sa prejavuje tiež zvýšenou bolesťou v hrudnej oblasti počas búšenia chrbtice a najmä bolesť sa prejavuje v oblastiach hrudníka inervovaných medzirebrovými nervami. Bolesť môže byť jednostranná alebo pletená. V oblastiach inervácie hrudných miechových nervov možno pozorovať zmyslové poruchy (parestézia), ktoré sa vyznačujú výskytom znecitlivenia, pocitom „plazivého plazenia sa“, pálením / mravčením v rukách a častiach hrudníka. Menej často úplná strata citlivosti..

Bedrová spondylóza

Postihnuté sú segmenty bedrovej chrbtice. Deformujúca sa spondylóza bedrovej chrbtice sa prejavuje bolesťou, ktorá je lokalizovaná v bedrovej chrbtici. Alternatívne sa proces často rozširuje aj na oblasť kocýzy, potom sa vyvíja deformujúca spondylóza lumbosakrálnej chrbtice, pri ktorej bolesť ovplyvňuje aj sakrálnu oblasť chrbtice. Bolesť na bolesť, neustála, priťažujúca pri chôdzi, státí a oslabenie, keď je telo v polohe embrya, čo je spôsobené znížením podráždenia osteofytov predného väzu..

V niektorých prípadoch sa spondylóza lumbosakrálnej chrbtice prejavuje ožarovaním bolesti v oblasti zadku, bedrovej oblasti, stehien a šírenia sa pozdĺž zadnej strany nohy. Niekedy bolesť vyžaruje do oblasti hrudníka. Na tomto pozadí sa vyvíja tuhosť bedrovej oblasti, ktorá obmedzuje pohyb a ovplyvňuje kvalitu života. V prípade tvorby mohutných svoriek je motorická aktivita mimoriadne obmedzená.

Kompresia nervových koreňov spôsobuje narušenie citlivosti, ktoré sa prejavuje brnenie, pocit znecitlivenia bedrovej oblasti a zadku, dolných končatín, menej často sa objavuje svalová slabosť. V prípade akútneho narušenia nervov sa objaví akútna bolesť dolných častí chrbta, kombinovaná so silnou svalovou slabosťou dolných končatín, zníženou citlivosťou slabinovej / sedacej oblasti, zníženými reflexmi a dysfunkciou močového mechúra..

Ďalším prejavom bedrovej spondylózy môže byť spinálna stenóza. Čo to je? Stenóza miechy je patologický stav, pri ktorom sa lúmus miechového kanála zužuje rôznymi smermi (obrázok nižšie)..

Spinálna stenóza

Preto zúžený kanál vyvíja tlak na štruktúry vo vnútri, ktoré sa prejavujú charakteristickými príznakmi: prerušovaná klaudikácia, pálenie, brnenie, znížený tonus svalov nôh, bolesť pri chôdzi, znížená citlivosť končatín. V neskorších štádiách - inkontinencia moču / stolice, paréza, kŕče pri fyzickej aktivite.

Testy a diagnostika

Diagnóza sa vykonáva na základe charakteristických sťažností pacienta, fyzikálnych vyšetrení a údajov z vyšetrení inštrumentov (röntgenové vyšetrenie, počítačová tomografia / magnetická rezonancia), ktoré umožňujú identifikovať osteofyty, vyhodnotiť stupeň stenózy miechy, zmenu výšky segmentov disku.

CT sken hrudnej chrbtice

Liečba spondylózy

Doteraz neexistujú účinné metódy, ktoré môžu eliminovať degeneratívne-dystrofické zmeny v tkanivách miechy a obnoviť ich normálnu fyziologickú štruktúru. Liečba je teda zameraná na spomalenie / zastavenie dynamiky degeneratívnych-dystrofických zmien, zastavenie symptómov a obnovenie motorickej aktivity chrbtice. Používajú sa najkonzervatívnejšie liečebné metódy as ich neefektívnosťou a prudkým poklesom motorickej funkcie chrbtice sa vykonáva neurochirurgická liečba..

Liečba spondylózy krčnej chrbtice, ako aj liečba spondylózy lumbosakrálnej chrbtice sa zásadne nelíšia a je zameraná na:

 • Úľava od bolesti.
 • Aktivácia / doplnenie dodávky krvi v poškodených tkanivách chrbtice.
 • Zlepšenie stavu štruktúry medzistavcových chrupavkových tkanív, zníženie deformačných zmien. Znížené trenie kostí v medzistavcovej zóne.
 • Posilnenie svalového korzetu (svalovo-väzivové štruktúry) chrbtice.

Liečba sa vykonáva ambulantne. Pacientovi sa odporúča obmedziť fyzickú aktivitu, šetriaci motorický režim, s výnimkou predĺženého pobytu v nútenej polohe vrátane polohy ležania.

Menšie bolesti môžu byť zastavené blokovaním spúšťacích bodov / bolestivých svalových skupín podávaním analgetík (Analgin, Paracetamol, Metamizol, atď.) Alebo zmesi liekov vrátane anestetík (obvykle Lidokaín alebo Bupivakaín) a malej dávky kortikosteroidov (Hydrokortizón, Metylprednizolón)..

Na zmiernenie výraznejšieho syndrómu bolesti sa lieky zo skupiny NSAID predpisujú v stredných / vysokých denných terapeutických dávkach, i / m, orálne alebo iv, v závislosti od reakcie pacienta a závažnosti bolesti. Najbežnejšie predpísané sú Diclofenac, Dexalgin, Ketoprofen, Ketanov, ktoré majú výrazný analgetický / protizápalový účinok. Pri miernej bolesti možno predpísať ibuprofén, indometacín, movalis a nimesulid.

Na zmiernenie miernych bolestí sa široko používajú transdermálne formy NSAID (masti, gély, krémy) s ich viacnásobným použitím (5-6 krát denne). Na zlepšenie účinnosti úľavy od syndrómov vertebrogénnej bolesti sa predpisujú svalové relaxanciá (flupirtín, tizanidín) spolu s analgetikami a NSAID..

Na zlepšenie všeobecnej hemodynamiky a mikrocirkulácie v oblasti patologického procesu je možné predpísať angioprotektory / protidoštičkové látky (pentoxifylín, prodektín, aktovegín atď.). Na normalizáciu metabolizmu nervového tkaniva sa predpisujú vitamíny B a kyselina nikotínová.

Intenzívna, dlhotrvajúca bolesť je stresovým faktorom a často prispieva k rozvoju neurotických / depresívnych stavov, preto je v niektorých prípadoch potrebné zavádzanie liekov proti bolesti kombinovať s menovaním psychotropných liekov. Môže ísť o pľúcne sedatíva pochádzajúce z rastlín (zbierky sedatívnych bylín, valeriány, materskej sladkosti, medovky, atď.), Menej často krátke trankvilizéry (diazepam, alprazolam, oxazepam) av závažných prípadoch menovanie tricyklických antidepresív v malých dávkach (paroxetín, Doxepín, amitriptylín, tianeptín atď.).

Na stabilizáciu stavu chrupavkového tkaniva je indikované použitie prípravkov obsahujúcich chondroitín sulfát a glukozamín, ktoré sú prírodnými zložkami intercelulárnej chrupavkovej látky a ak sa užívajú dlhodobo, môžu spomaliť progresiu patologického procesu (Alflutop, Chondroxid, liek ARTRA atď.).

Dôležitou liečbou spondylózy je špeciálna gymnastika a masáž. Cvičenia však môžete začať až po úplnom odstránení bolesti. Cvičenia sú určené na spondylózu všetkých častí chrbtice vo forme komplexov fyzioterapie (LFK), ktoré sa vykonávajú pod vedením lekára LFK. Ich pravidelný výkon môže významne zlepšiť krvný obeh svalov a štruktúr chrbtice, rovnako ako vytvoriť svalový korzet, ktorý znižuje zaťaženie priamo na chrbticu. Okrem toho vám špecializovaná gymnastika umožňuje postupne rozvíjať správne stereotypy pohybov, čo znižuje pravdepodobnosť preťaženia postihnutého segmentu chrbtice. Je však potrebné mať na pamäti, že pri spondylóznej manuálnej terapii, trakcii chrbtice a dokonca aj pri intenzívnej masáži.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla bielej línie brucha je patologický proces, pri ktorom k výčnelku vnútorných orgánov brušnej dutiny dochádza pozdĺž stredovej čiary brucha. Šírka bielej čiary v normálnom stave je 1,5–2 cm a pod pupkom sa výrazne zužuje - do 0,2–0,3 cm.
Zdravotný stav celého organizmu závisí od chrbtice, ktorá je hlavnou zložkou pohybového aparátu. Neustále zaťaženie vedie k výskytu chorôb, pretože vykonáva mnoho dôležitých funkcií.
Spondylartróza chrbtice je degeneratívne-dystrofické ochorenie, pri ktorom sú ovplyvnené štruktúry fazetového kĺbu chrbtice. Zvyčajne sa vyskytuje u pacientov starších ako štyridsať rokov a postihuje niekoľko stavcov súčasne.