loader

Ezofágová prietrž

Často kladené otázky

Ezofágová hernia je stav, pri ktorom sa niektoré vnútorné orgány z brušnej dutiny do hrudnej dutiny premiestnia cez rozšírený ezofágový otvor bránice. Toto je spodná časť pažeráka, žalúdok a niekedy aj slučky tenkého čreva.

Ezofágová prietrž podľa lekárskej terminológie sa nazýva hiátová prietrž alebo hiátová prietrž.

Hernia pažeráka je pomerne časté ochorenie: v Rusku trpí touto chorobou asi 22% dospelej populácie..

Navyše sa najčastejšie vyskytuje u pacientov s gastrointestinálnymi chorobami: s peptickým vredom trpí týmto ochorením 32,5 - 67,8% pacientov, chronická gastroduodenitída - 15,8%, chronická pankreatitída - 4,5 - 53,8%.

Je pozoruhodné, že s vekom sa tendencia tvoriť kýlu pažeráka zvyšuje: vyskytuje sa takmer u 50% ľudí nad 60 rokov..

Zaujímavý fakt

U polovice pacientov sa prietrž pažeráka nijakým spôsobom neprejavuje alebo choroba pokračuje s malými príznakmi. Ihneď po vykonaní úradnej diagnózy má pacient veľké množstvo sťažností, z čoho vyplýva, že jeho stav je bolestivý a neznesiteľný. Do istej miery je teda hernia pažeráka spôsobená psychosomatickými chorobami (ochorenia spôsobené psychologickými faktormi)..

Anatómia pažeráka a bránice

pažerák
Jedná sa o dutú svalovú trubicu, ktorá spája hltan s žalúdkom. V priemere je jeho dĺžka od 23,5 cm (pre ženy) do 25 cm (pre mužov).

Funkcia - Propagácia prehĺtaného zhluku jedla z hrdla do žalúdka.

Anatomická štruktúra

Pažerák má dva zvierače:

 • zvršok sa nachádza na hranici hltanu a pažeráka
 • dolná časť (kardia) je na križovatke pažeráka do žalúdka
Zohrávajú úlohu ventilov, vďaka ktorým sa jedlo pohybuje iba jedným smerom - z ústnej dutiny do žalúdka. A tiež zabrániť obsahu žalúdka dostať sa späť do pažeráka, hltanu a ústnej dutiny.
Anatomickú polohu pažeráka zaisťuje niekoľko štruktúr:
 • Membránový ezofageálny väz (Morozov-Savvinov ligament), ktorý fixuje dolný pažerák a zabraňuje úniku hornej časti žalúdka do dutiny hrudníka v čase prehĺtania, zvracania a kašľa..
 • Bertelliho-Lymerova membrána svalovej šľachy, ako aj svaly Yavar a Rouge, ktoré fixujú spodnú časť pažeráka a trochu ho vytiahnu..
 • Tukové tkanivo umiestnené pod bránicou.
 • Normálna anatomická poloha brušných orgánov.
Pažerák vstupuje do brušnej dutiny otvorom v bránici a potom vstupuje do žalúdka.

membrána
Jedná sa o prepážku šliach a svalov, ktoré oddeľujú brušnú a hrudnú dutinu. Obvykle je jeho hranica na úrovni dolných rebier.

Hlavnou funkciou bránice je dýchanie.

Funguje to ako piest:

 • pri vdychovaní vťahuje vzduch do pľúc (zatiaľ čo sa zvyšuje intraperitoneálny tlak a klesá intratorakálny tlak)
 • keď výdych tlačí vzduch (intratorakálny tlak stúpa a intraperitoneálny pokles)
Anatomická štruktúra
V bránici sa rozlišujú tri časti: bedrovej, kostnej a hrudnej kosti.

Svaly, ktoré ich tvoria, pochádzajú z kruhu z vnútorného povrchu dolných rebier, spodnej tretiny hrudnej kosti a bedrových stavcov. Potom idú do stredu a hore a vytvárajú dve hrče, ktoré sú nasmerované nahor kvôli skutočnosti, že tlak v brušnej dutine je o niečo vyšší..

V strede prechádzajú svalové vlákna do zväzkov šľachy - centra šľachy.

Svaly a šľachy bránice tvoria niekoľko dier, cez ktoré dolná vena cava, aorta, pažerák a nervy prechádzajú z hrudnej dutiny do brušnej dutiny..

V tomto prípade svalové vlákna v bedrovej oblasti vytvárajú určitý druh zvierača (chlopne), ktorý zabraňuje prenikaniu obsahu žalúdka späť do pažeráka. Tu prechádza vagový nerv, ktorý inervuje orgány hrudníka a brušnej dutiny: pľúca, pažerák, srdce, žalúdok, črevá.

Svaly bedrovej bránice tiež tvoria otvor pre aortu, ktorý je bližšie k bedrovým stavcom..

Mechanizmy na zabránenie vstupu potravy do pažeráka zo žalúdka

Normálne, aj keď osoba stojí na hlave, jedlo z žalúdka nevstúpi do pažeráka, pretože:

 • Dno žalúdka (horná tretina) sa nachádza nad styčným bodom s pažerákom, ktorý prúdi do žalúdka pod ostrým uhlom (jeho uhol). Preto, keď je žalúdok plný potravy, potom tlak v ňom stúpa. Výsledkom je, že spodná časť žalúdka, ako to bolo, stláča miesto, kde sú spojené žalúdok a pažerák (srdcová časť), čím sa blokuje.
 • V oblasti, kde pažerák vstupuje do žalúdka, existujú záhyby žalúdka (Gubarevova chlopňa), ktoré rovnako ako dvere v jednom smere bránia vstupu agresívneho žalúdočného obsahu do pažeráka..
 • V dolnej tretine pažeráka sa zvyšuje tlak, ktorý bráni tomu, aby sa obsah žalúdka dostal do pažeráka..
 • Dolný zvierač pažeráka (kardia) bráni potrave vstúpiť do pažeráka zo žalúdka.
 • Membránový sval obklopujúci pažerák vytvára ventil, ktorým sa obsah žalúdka nedostáva do pažeráka..
Každý z týchto bodov má nejednoznačnú úlohu a za určitých podmienok sa môže stať vedúcou..

príčiny

Kýla je najčastejšie podporovaná niekoľkými faktormi:

  Oslabenie muskulo-väzivového aparátu pažeráka a bránice: membrána Morozov-Savvin a Bertelli-Lymerova svalová šľacha. S vekom často strácajú svoju pružnosť a už sa nedokážu vyrovnať s úlohou, ktorá im bola pridelená. To vedie k narušeniu dolnej časti pažeráka (zvierača).

Okrem toho sa vo svaloch vyskytujú zmeny súvisiace s vekom, ktoré tvoria ezofágové otvorenie bránice. Výsledkom je, že sa uvoľňujú, čo vedie k rozšíreniu samotnej diery ak vytvoreniu herniálnych brán.

S vekom často dochádza k resorpcii (resorpcii) tukového tkaniva pod bránicou..

Tieto dôvody vysvetľujú časté vytváranie hiátovej prietrže u ľudí starších ako 60 rokov.

V niektorých prípadoch však tieto rovnaké body môžu viesť k vytvoreniu prietrže u mladých ľudí. Napríklad v nízko vyškolených.
Genetická predispozícia k vytvoreniu kýly pažeráka: vrodená slabosť spojivového tkaniva (Marfanov syndróm, ploché nohy a ďalšie.). Preto sa prietrž pažeráka často kombinuje s femorálnou alebo ingvinálnou prietržou.

Patrí sem aj astenická postava (dlhé končatiny, tenká kosť, slabo vyvinuté svaly), ktorá je tiež zdedená.
Systematické alebo náhle zvýšenie tlaku v brušnej dutine vedie k expanzii ezofágového otvoru bránice. Výsledkom je, že niektoré vnútorné orgány alebo ich časti vstupujú do hrude.

Najčastejšie príčiny zvýšeného intraperitoneálneho tlaku:

 • silné nadúvanie (plynatosť)
 • tehotenstvo (zvlášť opakované) alebo ťažké narodenie
 • nahromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutine (ascites), ku ktorej dochádza pri cirhóze, zlyhaní srdca alebo zhubných novotvaroch
 • dlhotrvajúci a pretrvávajúci kašeľ pri ochoreniach dýchacích ciest (napríklad pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc sa pri 50% prípadov vytvorí prietrž)
 • nadmerná fyzická námaha (vzpieranie na váhe) alebo ťažká fyzická práca, najmä pri slabosti muskulo-väzivového aparátu pažeráka a bránice
 • nezvratné zvracanie
 • silná obezita
 • chronická zápcha
 • časté prejedanie

 • Nadmerné vytiahnutie pažeráka, ku ktorému dochádza z dvoch dôvodov:
  • Porušenie motorickej funkcie pažeráka: zosilnené pozdĺžne kontrakcie (zníženie dĺžky). V dôsledku toho sa pohyb hrudky potravy pažerákom preruší, ak v nej nie sú žiadne organické zmeny..

   Vedú k tomu niektoré choroby gastrointestinálneho traktu: peptický vred žalúdka a dvanástnika, chronická pankreatitída alebo cholecystitída a ďalšie. S týmito ochoreniami sa zvyšuje motorická aktivita žalúdka a zvyšuje sa aj tlak v ňom. Čo vedie k výskytu gastroezofágového refluxu (reflux agresívneho žalúdočného obsahu do pažeráka).

   Napríklad sú opísané triády:

   • Casten, ktorý sa vyznačuje kombináciou dvanástnikového vredu, chronickej cholecystitídy, ako aj prietrže pažeráka.
   • Miesto, ktoré zahŕňa chronickú cholecystitídu, herniu pažeráka a divertikulózu čreva (tvorba výčnelkov v stene čreva s veľkosťou jedného alebo dvoch centimetrov)..
  • Skrátenie pažeráka v dôsledku jazvových zmien, ktoré ho nadmerne vtiahnu do hrudnej dutiny.

   Jazvy sa často vytvárajú po chemickom alebo tepelnom popálení na pozadí peptického vredu pažeráka (vred vyplývajúci z agresívnych účinkov žalúdočnej šťavy) a niektorých ďalších chorôb..

   Ako vidíte, choroby gastrointestinálneho traktu často vedú k vytvoreniu kýly pažeráka. Navyše existuje vzorec: čím dlhšie choroba trvá, tým väčšia je pravdepodobnosť vzniku prietrže.

 • Zranenia niekedy spôsobujú vznik prietrže pažeráka:
  • otvorené poškodenie bránice - keď ju poškodená rana (nôž, strela, ostrenie) poškodí, preniká cez hrudník alebo brušnú dutinu
  • Uzavreté poranenia bránice sa vyskytujú pri tupých poraneniach brucha (pomliaždenie brušnej steny s poškodením vnútorných orgánov alebo bez nich), ako aj s náhlym zvýšením intraperitoneálneho tlaku..

 • Vrodená malformácia: krátky pažerák alebo „žalúdok na hrudníku“. Pri tejto patológii sa žalúdok alebo iba jeho horná časť nachádza v hrudnej dutine a pažerák vstupuje vysoko nad bránicu. Do tejto patológie sú zapojení detskí chirurgovia..

  Okrem všetkých týchto dôvodov je tiež potrebné zohľadniť skutočnosť, že tón dolného zvierača pažeráka znižuje kofeín, nikotín, niektoré hormóny a lieky..

  Posuvná hernia pažeráka

  Tvorí sa najčastejšie a tvorí asi 90% všetkých hernií pažeráka. Nazývajú sa tiež axiálne, axiálne alebo putovanie. Pretože s týmito kýlami spravidla dolný zvierač pažeráka (kardia), časť spodnej časti žalúdka (horná tretina) a brušná časť pažeráka voľne prenikajú do hrudnej dutiny. Potom sa vrátia späť do svojej anatomickej polohy - do brušnej dutiny. Toto sa zvyčajne stáva, keď pacient zmení polohu svojho tela z horizontálnej na vertikálnu.

  V niektorých prípadoch však tieto hernie nie sú schopné samoobsluhy pri zmene polohy tela, to znamená, že sú pevné. Zvyčajne sa jedná o veľké prietrže, ktoré zostávajú v hrudnej dutine v dôsledku tvorby adhézií v herniálnom vaku, ako aj v dôsledku sania hrudníka..

  Posuvné kýly sú okrem toho fixované skráteným pažerákom (v dôsledku popálenín, zjazvenia)..

  Perioezofágová alebo trvalá (pevná) prietrž

  Pre ňu je charakteristické, že kardia a dolný pažerák nezmenia svoje postavenie. A spodok (horná tretina) a väčšie zakrivenie žalúdka prechádzajú do hrudnej dutiny cez zväčšený ezofágový otvor bránice, ktorý sa nachádza v nej vedľa hrudného pažeráka (paraezofágu).

  Takáto prietrž je často narušená, prejavujúca sa silnou bolesťou, ako aj príznakmi narušeného pohybu potravín pažerákom a žalúdkom (nevoľnosť, zvracanie a iné)..

  Zmiešaná prietrž

  Pri zmiešaných prietržoch existuje kombinácia mechanizmu tvorby klzných a pevných prietrží.

  Tri stupne pažerovej hernie sa vyznačujú objemom prieniku vnútorných orgánov z brušnej dutiny do hrudnej dutiny:

  I titul
  II
  III. Stupeň
  Do dolnej časti hrudníka preniká iba dolný pažerák, zatiaľ čo kardia zostáva na úrovni bránice. A žalúdok iba stúpa a prilieha tesne k bránici.V hrudnej dutine je dolný pažerák a na úrovni bránice - kardia a časť žalúdka.

  Kardia, telo alebo spodná časť žalúdka preniká spolu s dolným pažerákom do hrudnej dutiny. A niekedy dokonca aj posledná časť žalúdka (antrum) alebo slučka tenkého čreva.

  Preto podľa orgánu, ktorý vstupuje do herniálneho vaku, sa prietrže pažeráka môže rozdeliť takto:

  pohyblivýpažeráka
  • pažerák (iba pažerák je v hrudnej dutine)
  • kardiofundálny (kardia a spodok žalúdka prenikajú do hrudnej dutiny)
  • žalúdočné (celý alebo časť žalúdka je v hrudnej dutine)
  • pozadie (spodok žalúdka preniká do hrudnej dutiny)
  • antral (posledná časť žalúdka je v hrudnej dutine)

  príznaky

  Kýla pri otvorení pažeráka malej veľkosti sa spravidla vôbec neprejavuje, takže sa pacient cíti dobre.

  V iných prípadoch však prejavy choroby závisia od veľkosti prietrže, orgánu, ktorý je v herniálnom vaku, prítomnosti sprievodných chorôb a tiež od komplikácií, ktoré sa vyvinuli..

  pálenie záhy

  Najbežnejší príznak. Intenzita pálenia záhy sa líši: môže byť nevyjadrená a nesmie spôsobiť pacientovi úzkosť alebo byť bolestivá (niekedy až do zdravotného postihnutia)..

  Vyskytuje sa po jedle v noci, keď je pacient vo vodorovnej polohe a telo je naklonené dopredu.

  Príčinou pálenia záhy je požitie kyslého obsahu žalúdka do pažeráka (gastroezofágový reflux). Stáva sa to kvôli nedostatočnosti dolného zvierača bránice, ako aj narušeniu pohybového aparátu pažeráka a bránice..

  Vyskytuje sa takmer u polovice pacientov za rovnakých podmienok ako pálenie záhy. Môže to byť horenie, šitie a rezanie. Pacienti sa najčastejšie sťažujú, že to bolí za hrudnou kosťou (v dolnej tretine), menej často pri hypochondriách. Niekedy môže byť bolesť lokalizovaná v epigastrii (horné brucho)..

  Dôvodom je stagnácia potravy v žalúdku, ako aj jej reflux zo žalúdka do pažeráka a podráždenie sliznice..

  Okrem toho má asi 25% pacientov príznaky charakteristické pre koronárne srdcové ochorenie alebo dokonca infarkt myokardu.

  Pacienti sa sťažujú na bolesť v oblasti srdca, ktorá môže byť podaná pod ľavou lopatkou, v ľavej polovici krku a ucha a tiež v ľavom ramene. Tieto bolesti rýchlo zmiznú po resorpcii pod jazykom nitroglycerínu.

  V štúdiách srdcových chorôb však nie sú pozorované žiadne zmeny (elektrokardiogram, Holterov monitor alebo iné). A nezabudnite, že existujú kategórie pacientov (najmä u starších pacientov), ​​u ktorých je srdcová patológia kombinovaná s hiátovou prietržou.

  Často sú títo pacienti dlhodobo a neúspešne liečení kardiológom. Preto je dôležitá včasná a komplexná diagnostika.

  Dôvodom je podráždenie vetiev nervu vagus, ktoré spolu s pažerákom prechádza otvorom v bránici..

  Okrem týchto bolestí môžu byť pacienti vyrušovaní ďalšími príznakmi spojenými s komplikáciami:

  • Stlačenie herniálneho vaku v herniálnej bráne. Vyznačuje sa výskytom neustálej tupej (trochu menej mravčej) bolesti za hrudnou kosťou alebo v epigastrickej oblasti (horné brucho), ktorá sa podáva medzi lopatkami..
  • Poranenie prietrže. Zrazu je silná bolesť v hornej časti brucha, ako aj v zodpovedajúcej polovici hrudníka (na strane porušenia)..
  • Solárium (zápal solárneho plexu). Pacienti sa sťažujú na pretrvávajúcu bolesť v epigastrickej oblasti, ktorá sa zhoršuje tlakom na hornú tretinu brucha (projekcia solárneho plexu). Bolesť nezávisí od príjmu potravy (výnimkou je prejedanie sa) a oslabuje, keď je telo naklonené dopredu alebo v polohe kolenného lakťa..
  • Perivisceritída (zápal tkanív, ktoré obklopujú brušné orgány, čo vedie k tvorbe adhézií). Pri tomto ochorení sú bolestivé bolesti v xiphoidnom procese (dolná tretina hrudnej kosti), bolesť prednej brušnej steny po klepnutí na ňu (pozitívny Mendelov príznak) a nízka horúčka (37,0 - 37,5 o С).

  Ťažkosti pri prechode potravou pozdĺž pažeráka (dysfágia)

  Vyskytuje sa v 40% prípadov, aj keď je jedlo tekuté alebo polotekuté. Zároveň si pacienti sťažujú na pocit „potravinového džemu“, ktorý je často bolestivý.

  Je pozoruhodné, že na začiatku tuhé jedlo prechádza o niečo ľahšie. V medicíne sa to nazýva paradoxná dysfágia. Potom, s rozvojom komplikácií (porušenie prietrže, objavenie sa peptického vredu atď.), Je tiež obtiažny priechod tuhého jedla. V tomto prípade je možné úľavu dosiahnuť prívodom tekutiny..

  Najčastejšie sa tento príznak pozoruje pri konzumácii teplého alebo studeného jedla, ako aj pri rýchlej absorpcii jedla.

  príčiny:

  • porušenie normálneho anatomického umiestnenia žalúdka alebo pažeráka
  • kŕče zápalu sliznice dolnej tretiny pažeráka

  Grganie

  Objavuje sa v 32 - 72% prípadov: k belgovaniu dochádza vzduchom (častejšie) alebo s obsahom žalúdka (regurgitácia)..

  Okrem toho grganie vzduchom predchádza pocit plnosti v epigastrickej oblasti (horná tretina brucha). Po zúžení sa stav pacientov zlepší, takže ho často sami vyprovokujú.

  A nevoľnosti predchádza pľuvanie, objavuje sa po jedle alebo vo vodorovnej polohe.

  príčiny:

  • Slabosť väzivového aparátu pažeráka a bránice, ako aj pokles tónu dolného zvierača pažeráka. Výsledkom je, že vzduch je pri jedle prehltnutý.
  • Spätný tok jedla zo žalúdka do pažeráka. V tomto prípade dochádza ku zvíjaniu s obsahom žalúdka.

  Zachrípnutie a bolesť jazyka (glossalgia)

  čkanie

  Vyskytuje sa u 3,4% pacientov. Navyše je tvrdohlavá: pretrváva niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov.

  Najčastejšou príčinou je podráždenie vetiev nervu vagus. V dôsledku toho dochádza ku konvulzívnym membránovým kontrakciám..

  Okrem toho existujú ďalšie príznaky: kašeľ, astmatické záchvaty (až do rozvoja bronchiálnej astmy), poruchy srdcového rytmu. Všetky vznikajú podráždením vetiev nervu vagus..

  Avšak u toho istého pacienta nie sú pozorované všetky príznaky. Všetko záleží na type kýly.

  Posuvná prietrž

  Príznaky sa objavia iba vtedy, keď je žalúdočný obsah vrhnutý do pažeráka (gastroezofágový reflux)..

  Pacienti sa spočiatku sťažujú na bolesť, pálenie záhy, grganie, regurgitáciu. K úľave dochádza po užití antacíd (liekov, ktoré znižujú kyslosť žalúdka). Ďalej sa spája obtiažnosť prechodu jedla pozdĺž pažeráka.

  Perioezofageálna prietrž

  V podstate všetky jeho prejavy sú spôsobené stagnáciou potravy v žalúdku, ktorý je čiastočne umiestnený v hrudnej dutine. Preto sa pacienti sťažujú na stlačenie bolesti za hrudnou kosťou, horšie po jedle.

  Na začiatku choroby sa pacienti obmedzujú na stravovanie a ako to progreduje, úplne ju opustia. Výsledkom je, že rýchlo schudnú..

  Pálenie záhy a ťažkosti s pohybom potravy pažerákom sa objavujú, keď sa kombinujú paranofágová a kĺzavá hernia.

  Najčastejšie je zhoršená hernia pažeráka.

  Zúžená ezofageálna prietrž

  Ak pacientovi nepomôžete, choroba postupuje: poškodený orgán sa rýchlo roztiahne a niekedy dokonca praskne. V tomto prípade sa voľná tekutina hromadí v hrudnej dutine (presnejšie v pleurálnej dutine) a zápal obklopujúci hrudné orgány (mediastinitída) sa zapáli..

  To všetko je sprevádzané zhoršením celkového stavu pacienta, objavením sa príznakov intoxikácie a sepsou: bledosť kože, studený pot, zvýšená srdcová frekvencia, zvýšená teplota tela, dýchavičnosť.

  diagnostika

  Prieskum pacientov

  Inštrumentálna diagnostika ezofageálnej prietrže

  Používa sa niekoľko metód: fibrogastroduodenoskopia (FGDS), RTG vyšetrenie, pH - metrika pažeráka a žalúdka..

  Ako sa pripraviť na inštrumentálny výskum?

  Všetky sú vykonávané na lačný žalúdok. Preto prestaňte jesť 10-12 hodín pred štúdiou a tekutiny 3-4 hodiny.

  Pretože niektoré lieky môžu ovplyvniť výsledky vyšetrenia, odporúča sa prestať užívať lieky, ktoré znižujú kyslosť za 12 hodín, a inhibítory protónovej pumpy - 72 hodín pred ňou..

  Okrem toho niekoľko hodín pred tým, ako je zakázané fajčiť a žuť žuvačku.

  Zoberme si všetko podrobnejšie...
  Fibrogastroduodenoskopia (FGDS)

  Toto je štúdia pažeráka, žalúdka a dvanástnika pomocou fibrogastroskopu. Jedná sa o flexibilnú trubicu s optickým systémom, ktorú lekár vkladá do pažeráka a žalúdka ústnou dutinou..

  Prečo je pridelený?

  Procedúra je indikovaná pre všetkých pacientov, ktorí trpia akýmkoľvek ochorením gastrointestinálneho traktu. Alebo ak prieskum odhalil, že pacient má aspoň jeden symptóm, ktorý nepriamo naznačuje prítomnosť kýly pažeráka.

  metodológie

  Najprv sa na zníženie nepohodlia vykonáva lokálna anestézia (anestézia): hltan sa lieči lidokaínom, ktorý je vo forme spreja..

  Pacientovi sa potom ponúkne, aby si zovrel špeciálny náustok, cez ktorý sa trubica vloží do ústnej dutiny. Potom požiadajú pacienta, aby ležal na jeho ľavej strane.

  Ďalej je do ústnej dutiny vložený gastroskop a pacient je požiadaný, aby vzal dúšok, počas ktorého vezme zariadenie do pažeráka a odtiaľ do žalúdka a dvanástnika..

  Aby sa znížilo nepohodlie a nutkanie zvracať, odporúča sa, aby pacient počas procedúry zhlboka a pokojne dýchal..

  Procedúra trvá asi 5 - 10 minút, a ak je potrebné vykonať diagnostické alebo terapeutické postupy, potom - až 20 - 30 minút.

  Po štúdii sa neodporúča jesť a piť nápoje po dobu asi 30 minút, a ak boli vykonané manipulácie, mali by ste sa zdržať konzumácie teplých jedál a nápojov počas 24 hodín..

  Znaky, ktoré nepriamo naznačujú prítomnosť prietrže pažeráka, ktorú je možné zistiť na FGDS:

  • znížená vzdialenosť od predných rezákov k dolnému zvieraču pažeráka
  • skrátenie dĺžky brušného pažeráka
  • prítomnosť prietrže
  • slabosť dolného zvierača pažeráka alebo neúplné uzavretie
  • reflux žalúdočného obsahu do pažeráka
  • hladkosť jeho uhla (uhol medzi pažerákom a vnútornou stranou žalúdka)
  • sploštenie záhybov Gubarevovej chlopne, ktoré sú v žalúdku v oblasti pažeráka
  • náhrada buniek sliznice dolnej tretiny pažeráka bunkami, ktoré sú charakteristické pre črevnú sliznicu (Barrettov pažerák)
  Bez ohľadu na to, aké zmeny sa zistia na FGDS, je však diagnóza potvrdená röntgenovým žiarením.

  Röntgenové vyšetrenie

  Vykonáva sa u všetkých pacientov s podozrením na hiátovú prietrž. Umožňuje vám vyhodnotiť stav horného gastrointestinálneho traktu: pažerák, žalúdok a dvanástnik.

  Prečo je pridelený?

  Na detekciu hernií pažeráka, vredov, zúžení, refluxnej ezofagitídy (zápal pažeráka spôsobený refluxom) a jeho závažnosti, nedostatočnosti dolného zvierača pažeráka..

  metodológie

  Najskôr sa pacient položí a pripevní na trochoskop (špeciálny výskumný stôl) v polohe na chrbte, potom sa stôl presunie do vertikálnej polohy. Potom vykonajte röntgenové vyšetrenie hrudnej dutiny, aby ste zistili, kde je žalúdok.

  Potom je pacient ponúknutý na pitie suspenzie bária a premiestnený do polohy Trendelenburg: na chrbte so zdvihnutým koncom stola v uhle 40 °. Ďalej lekár na obrazovke monitoruje pohyb suspenzie bária a robí sériu záberov.

  Ak je to potrebné, v priebehu štúdie sa vykonávajú techniky, ktoré prispievajú k zvýšenému tlaku v brušnej dutine. Napríklad masírujte prednú brušnú stenu.

  Známky označujúce prítomnosť prietrže pažeráka:

  • orgán alebo časť orgánu, ktorý vstúpil do hrudnej dutiny
  • slabosť dolného zvierača pažeráka alebo neúplné uzavretie
  • neprítomnosť alebo plynulosť jeho uhla
  • zvýšená pohyblivosť dolnej tretiny pažeráka
  • spätný pohyb pažeráka smerom k hltanu („hltanový tanec“)
  • opuch kardie a hornej tretiny žalúdka
  Táto štúdia však nie je poučná, ak existuje pevná (periezofageálna) hernia. V tomto prípade je potrebné vykonať mety-metry.

  Denné pH metry (stanovenie kyslosti) pažeráka a žalúdka

  Je predpísané stanoviť frekvenciu, ako aj znaky refluxu žalúdočného obsahu do pažeráka. Ďalej sa skúma žalúdočná šťava, ktorá umožňuje určiť žalúdočnú kyslotvornú funkciu. Čo je dôležité pre ďalšiu liečbu vredov alebo gastritídy (ak existujú).

  Štúdia sa vykonáva pomocou špeciálneho vybavenia, ktoré zahŕňa:

  • prenosný počítač
  • záznamová jednotka
  • softvér
  • transnazálna sonda nesúca niekoľko meracích elektród, ktoré zaznamenávajú zmeny v kyslosti
  Metóda je dobrá, pretože umožňuje pacientovi počas štúdie brať jedlo a lieky, spať atď. Lekár dostáva spoľahlivé údaje o tom, ako sa mení kyslosť v závislosti od rôznych faktorov.

  metodológie

  Pacientovi je podaná sonda cez nos a je tiež nainštalovaná kožná elektróda. Ďalej je elektróda a sonda upevnená. Potom sú pripojené k záznamovej jednotke, ktorú pacient nosí počas celej štúdie na opasku (24 hodín, v prípade potreby aj viac).

  Počas štúdie sú povolené tri jedlá. Vylúčené sú sýtené nápoje a alkohol, ako aj výrobky, ktoré môžu znižovať kyslosť žalúdka (džúsy, čaj, čierna káva a iné). Okrem toho si pacient vedie denník, v ktorom zaznamenáva všetky dočasné udalosti a ich trvanie, ako aj svoje pocity.

  Jednotka zaregistruje všetky namerané údaje, ktoré potom špeciálny program spracuje v počítači.

  Vzhľadom na to, že hiátová hernia sa často kombinuje s ochorením žlčníka, vykonáva sa ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov..

  liečba

  Konzervatívne zaobchádzanie

  Ukazuje sa, keď príznaky choroby nie sú vyjadrené a prietrž pažeráka je malý. Liečba v 99% prípadov zodpovedá liečbe, ktoré sa vykonáva gastroezofágovým refluxom. Neoddeliteľnou súčasťou tejto liečby je okrem toho korekcia stravovania a životného štýlu..

  Bohužiaľ však niekedy nie je možné urobiť bez chirurgického zákroku..

  chirurgia

  Vykonané, ak na to existujú dôkazy:

  • závažná ezofagitída, ktorá nie je prístupná liekovej liečbe
  • hernia pažeráka veľkej veľkosti, najmä ak je sprevádzaná ťažkosťami pri prenášaní jedla a / alebo hádzaní jedla zo žalúdka do pažeráka
  • hiátová prietrž s vysokou pravdepodobnosťou porušenia alebo už spôsobujúca komplikácie (anémia, zúženie pažeráka atď.)
  • anatomické zlyhanie dolného zvierača bránice
  • periezofageálna kýla
  • Barrettov pažerák
  Operácia sa nevykonáva počas tehotenstva so závažným priebehom sprievodných ochorení (srdcové a krvné cievy, diabetes mellitus, tromboflebitída, malígny nádor a iné).

  Ciele operácie:

  • obnova normálnych anatomických štruktúr pažeráka a žalúdka, ako aj ich vzájomný vzťah
  • vytvorenie antirefluxného mechanizmu, ktorý zabraňuje vrhnutiu žalúdočného obsahu do pažeráka
  Plastická operácia pažeráka

  Existuje ich niekoľko druhov, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody. Pretože sa vykonáva rôznymi metódami, ako aj prístupmi do herniálneho vaku: metóda otvorená alebo pomocou laparoskopu.

  Nissen fundoplication

  Najbežnejšia operácia. Uskutočňuje sa otvoreným spôsobom (prístup cez rez na hrudi alebo prednú brušnú stenu) a využíva laparoskopické techniky..

  Podstata operácie

  Omotanie hornej tretiny žalúdka okolo pažeráka (vytvorenie manžety), ktoré zabraňuje vrhaniu žalúdočného obsahu do pažeráka. Potom je horná časť žalúdka spustená do brušnej dutiny a nohy bránice sú zošité. V dôsledku toho sa zmenšuje priemer membránového otvoru pažeráka.

  Operácia Nissen sa nevykonáva u pacientov s dysfágiou a ťažkou ezofagitídou (zápal pažeráka), so zníženou pohyblivosťou (pohybom) pažeráka alebo so zúžením.

  nevýhody

  • Pri dlhotrvajúcich chorobách je často pažerák skrátený, takže ho nie je možné spustiť do brušnej dutiny. V tomto prípade je časť žalúdka ponechaná v hrudnej dutine, čo vedie k recidíve (návratu) choroby.
  • Vytvorenú manžetu nie je možné opraviť, čo vedie k jej pošmyknutiu a relapsu.
  výhody

  Schopnosť vykonať operáciu pomocou laparoskopickej techniky. To znamená s minimálnymi zraneniami, ktoré umožňujú skrátiť čas strávený pacientom v nemocnici, ako aj rýchlejšie obnoviť normálny život. Okrem toho použitie tejto techniky významne znižuje riziko pooperačných komplikácií..

  Operácia Belsi

  Používa sa, keď je vyjadrená hiátová prietrž veľkých rozmerov a refluxná ezofagitída. Vykonané rezom v šiestom medzikontálnom priestore naľavo od hrudnej kosti (hrudný prístup).

  Podstata operácie

  Upevnenie (fixácia) dolného pažeráka a zvierača pažeráka k bránici, ako aj lemovanie spodnej časti žalúdka k prednej stene pažeráka..

  nevýhody

  Prístup na hrudník je u pacientov prísnejšie tolerovaný a bolesť je výraznejšia.

  výhody

  Je možné eliminovať sprievodnú patológiu v hrudnej dutine.

  Gastrocardiopexy

  Uskutočňuje sa rezom pozdĺž stredovej línie brucha nad pupkom (laparotómia)..

  Spodná línia je lemovanie hornej tretiny žalúdka a pažeráka na rôzne subfrenické štruktúry: okrúhly väz pečene, väčší omentum atď..

  Najčastejšie používané Hill gastrocardiopexy: horná tretina žalúdka a pažeráka je pevne pripevnená k preaortálnej fascii a strednému väzivu bránice.

  výhody

  • Je možné eliminovať sprievodnú patológiu v brušnej dutine (ochorenie žlčníka, vredy žalúdka alebo vredy dvanástnika atď.).
  • Dobré výsledky operácie a niekoľko komplikácií.
  nevýhody

  Počas operácie je pre chirurga dosť ťažké nájsť stredný oblúkový väz a preaortickú fasciu..

  Allison Technika

  Spodná línia je zošívacia prietržová brána: nohy bránice. Prístup je uskutočňovaný rezom v siedmom alebo ôsmom medzikontálnom priestore.

  nevýhody

  Vysoká miera recidívy (do 10%). Okrem toho neodstraňuje gastroezofágový reflux. Preto sa ako samostatná metóda nepoužíva teraz, ale ide o kombináciu s inými chirurgickými metódami na liečbu hernie pažeráka..

  Odpovede na často kladené otázky

  Aká strava by sa mala dodržiavať pri kýle pažeráka?

  Hlavným cieľom stravy pri prietrži hernie pažeráka je bránenie páleniu záhy. Odporúčania výživy:

  • Je lepšie jesť často počas dňa, v malých porciách..
  • Vyvarujte sa potravín, ktoré spôsobujú pálenie záhy, ako je čokoláda, cibuľa, korenené jedlá, citrusové plody a potraviny na báze paradajok..
  • Vyhnite sa alkoholu.
  • Posledné jedlo by malo byť najneskôr 2-3 hodiny pred spaním.
  • Udržiavajte zdravú váhu. Ak trpíte nadváhou alebo obezitou, musíte schudnúť..
  • Prestať fajčiť.
  • Zdvihnite prednú časť postele tak, aby bola 15 cm nad chodidlom.

  Aké môžu byť následky prietrže pažeráka?

  Možné komplikácie hiátovej prietrže:

  • Gastritída, žalúdočné vredy.
  • Skryté krvácanie. V dôsledku neustáleho úbytku krvi sa vyvíja anémia, ktorá sa prejavuje bledou slabosťou.
  • Inaginácia pažeráka je stav, pri ktorom je orgán zabalený do seba. Niekedy je dolná časť pažeráka zavedená do herniálneho vaku.
  • Skrátenie pažeráka.
  • Pruh.

  Čo je hiátová kýla pažeráka?

  „Hiátová prietrž“ je synonymum pre výraz „hiátová prietrž, pažerá prietrž“. Tieto vety znamenajú to isté..

  Čo sa nedá urobiť s kýlou pažeráka?

  • prejedať;
  • zabrániť zápche - musíte zaistiť, aby sa vaše črevá pravidelne vyprázdňovali;
  • nosiť tesný pás;
  • Nakloňte sa ostro dopredu, najmä po jedle;
  • zdvíhať závažia;
  • jesť pred spaním.

  Čo robiť, ak sa počas tehotenstva zistí hernia pažeráka?

  Príznaky hiátovej hernie počas tehotenstva sú rovnaké ako u gravidných žien.

  Chirurgia počas tehotenstva je kontraindikovaná, preto sa používa konzervatívna liečba. Lekár predpisuje diétu, dáva odporúčania týkajúce sa výživy. Z liekov predpísaných antacidá (lieky, ktoré znižujú kyslosť v žalúdku, napríklad Maalox), obálky a adstringenty (odvar ľubovníka bodkovaného, ​​harmančeka, jelša), niekedy antispasmodiká.

  Axiálne kýly sú zvyčajne počas tehotenstva menej nebezpečné. Parazezofág často porušený. Počas pôrodu existuje vysoké riziko porušenia axiálnych a pažerákových hernií, takže lekári zvyčajne odporúčajú ženy rodiace cisárskym rezom..

  Berú do armády prietrž hernie pažeráka?

  Závisí to od toho, či hiátová prietrž vedie k nezrovnalostiam:

  • Ak diafragmatická prietrž vedie k porušeniu funkcií hrudných orgánov a je porušená 2-krát ročne alebo častejšie - kategória D (nie je vhodná na vojenskú službu). Dôstojníci a zmluvní dodávatelia sa uznávajú za obmedzené.
  • Ak sú výsledky liečby uspokojivé a bráničná prietrž nevedie k indikovaným porušeniam, kategória B (obmedzené na vojenskú službu). Úradníci a dodávatelia uznaní za oprávnených s malými obmedzeniami.

  Ako je v ICD kódovaná hernia pažeráka?

  Diafragmatická hernia v revízii Medzinárodnej klasifikácie chorôb 10 má niekoľko označení:

  K44 - bránica prietrže:

  • K44.0 - bránica prietrže, pri ktorej nie je prítomná prekážka, ale nie je gangréna;
  • K44.1 - bránica prietrže, pri ktorej sa vyvinula gangréna;
  • K44.9 - bránica prietrže, pri ktorej nedochádza k prekážke a gangréne.

  Q40.1 - Vrodená hiátová prietrž.

  Q79.0 - Vrodená bránica prietrže.

  Je možné športovať pre ľudí, ktorí majú herniu pažeráka?

  Pri kýle pažeráka otvorenej bránice sú kontraindikované dva typy fyzickej námahy:

  • zdvíhať závažia;
  • brušných cvikov.

  Nosenie tesných pásov a bandáží je tiež kontraindikované. Cvičenia pre iné svalové skupiny sú povolené. Ďalšie informácie získate od svojho lekára alebo špecialistu na športové medicíny.

  Ktoré ľudové a netradičné metódy liečby pomáhajú prietrže pažeráka?

  Niektorí predstavitelia alternatívnej medicíny tvrdia, že môžu „korigovať“ prietrž pažeráka stlačením žalúdka a jeho navrátením do normálnej polohy. Zvyčajne takíto liečitelia používajú svoje vlastné ruky a pritláčajú ich na žalúdok „na správne miesta“..

  Neexistuje dôkaz, že takéto manipulácie pomáhajú odstrániť prietrž pažeráka. Účinnosť týchto metód nebola potvrdená žiadnou štúdiou..

  Tradičná medicína môže pomôcť vyrovnať sa s pálením záhy, ale pred použitím určitých metód je lepšie poradiť sa s lekárom.

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Podľa štatistík je prietrž bedrovej chrbtice najčastejšie nájdená, a predovšetkým zo všetkých, hrudná kýla. Napriek skutočnosti, že na liečenie tejto patológie nie je vždy potrebný chirurgický zákrok, mnoho operácií sa napriek tomu vykonáva.
  V noci leží naše telo. Preto je pre neho veľmi dôležité vytvoriť ideálne podmienky. Relevantnosť takejto úlohy sa mnohokrát zvyšuje u ľudí s herniou chrbtice.
  Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.