loader

Hlavná

Žalúdok

Ako liečiť medzistavcové prietrže doma

Všetko je relatívne. Ľudia liečili herniované disky bez chirurgického zákroku už roky. Navyše takmer vždy musia každý rok chodiť do nemocnice kvôli akútnej bolesti, nosiť korzet, brať veľké množstvo liekov a obmedzovať sa na všetko. Takíto pacienti sú často lekárom rozpoznaní, čo by bolo oveľa lepšie, keby okamžite súhlasili s navrhovaným chirurgickým zákrokom..

Liečba medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice je samozrejme možná bez chirurgického zákroku. Zároveň by však lekár mal okamžite povedať, na aký účel bude navrhované konzervatívne liečenie pokračovať. Tento materiál bol vytvorený, aby sa pacientovi s herniou povedalo o populárnych typoch liečby. Samozrejme, neexistujú žiadne rady od prípadu k prípadu. A prvou otázkou je, či je možné urobiť bez operácie, ak lekár navrhuje operáciu, alebo je to nemožné? Ak je operácia ponúknutá, súhlaste alebo nie?

Je možné urobiť bez operácie?

Lekári môžu ponúknuť operáciu, alebo môžu trvať na tom, naliehavo. V druhom prípade budeme hovoriť o tých rýchlo progredujúcich neurologických komplikáciách, ktoré môžu spôsobiť, že osoba bude zdravotne postihnutá. Nemáte na čo myslieť, musíte dať svoj súhlas. Kedy môže vzniknúť takáto naliehavá potreba?

V prvom rade ide o prítomnosť oddelenej prietrže, ktorá viedla k vzniku syndrómu chvosta koní.

V tomto prípade je časť medzistavcovej chrupavkovej platne úplne oddelená od hlavného masívu a pri voľnom pohybe neustále poškodzuje, stláča nervové štruktúry, ktoré sa nazývajú cauda equina a sú predĺžením miechy. V dôsledku toho sú veľmi silné, strelecké bolesti na nohách, znecitlivenie perineálnej kože, poruchy močenia, u mužov pretrváva erektilná dysfunkcia. Je nevyhnutné odstrániť vyzrážaný fragment, ktorý spôsobil kompresiu a obnoviť trofické nervové štruktúry. Druhým dôvodom pre vykonanie pohotovostnej chirurgie je nepriaznivé umiestnenie prietrže, ktoré na pozadí zúženia alebo stenózy centrálneho kanála spôsobilo kompresiu miechy s rozvojom myelopatie a porúch vodivosti. Potom môže mať pacient ochrnutie na nohách, čo je tiež dôvodom pre urgentnú operáciu.

Nakoniec existujú hernie, ktoré zostávajú stabilné po mnoho rokov. Ale s postupujúcimi všeobecnými degeneračno-degeneratívnymi zmenami v medzistavcových platničkách lumbosakrálnej oblasti a samotných stavcov sa symptómy začínajú postupne vyvíjať. Ak je motorový koreň poškodený, potom sa v nohách objaví slabosť, chodidlo začne „fackovať“, pacient je pri chôdzi nútený používať palicu. Našťastie je tento stav menej častý ako citlivé poruchy. Tu je nutná operácia, pretože v priebehu niekoľkých rokov dôjde k trvalej paralýze.

Bez týchto operácií sa nemôžete obísť, ak nechcete zostať deaktivovaní. Existujú však také operácie, od ktorých sa možno upustiť. Áno, prietrž je veľká. Áno, je lokalizovaný takým spôsobom, že spôsobuje časté záchvaty silnej bolesti a pacient je v priebehu roka niekoľkokrát práceneschopný. Áno, má výrazne obmedzenú pohyblivosť v chrbte, musí sa neustále vyhýbať podchladeniu, náhlym pohybom, to všetko výrazne ovplyvňuje kvalitu života. Táto kýla je napriek tomu stabilná, hoci sa zhoršuje, ale neprogreduje a môžete sa vyhnúť operácii. Poplatok za odmietnutie operácie je, samozrejme, vysoký: človek bude žiť horší život, bude neustále v korzete a v teplom páse srsti psov..

S takýmito ľuďmi sa roky zaobchádzalo konzervatívne a utrácali za to veľa peňazí. Kýla však nikde nezmizne. Koniec koncov, chrupavková medzistavcová platnička je hustá, elastická formácia, ktorú nie je možné resorbovať alebo upraviť. Úlohou pacienta, ktorý sa rozhodol urobiť bez chirurgického zákroku v stabilnom stave, je preto zabrániť absencii exacerbácií a čo možno najdlhšie urobiť remisiu..

Ak má pacient malú prietrž, nepresahuje 3 až 4 mm, jej lokalizácia nezabezpečuje časté radiálne stláčanie, to znamená, že existuje veľká šanca, že konzervatívne liečebné metódy môžu dosiahnuť stabilnú remisiu, vyhnúť sa bolesti a obmedziť pohyby chrbta, to znamená, prakticky „vylieči“ prietrž. Na splnenie všetkých požiadaviek lekára a lekárskeho predpisu však nestačí len zmeniť životný štýl.

Je potrebné opraviť chyby v držaní tela, bojovať proti plochým nohám, pozorovať telesnú hmotu blízko ideálu. Hmotnosť je potrebné správne znášať, aby nedošlo k náhlym pohybom. Pri zaťažení by ste mali nosiť korzet, dávať si pozor na podchladenie, piť viac tekutín, opustiť zlé návyky. Toto sú základné pravidlá, ktoré pomôžu pacientom s malými kýlami zvládnuť konzervatívnu liečbu a vyhnúť sa chirurgickému zákroku. Poďme sa krátko zamyslieť nad tým, aké typy liečby sú indikované na prietrž bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku..

Konzervatívne liečby lumbálnej medzistavcovej prietrže

Všetky konzervatívne metódy liečby boli podrobne opísané v príslušných článkoch o každej metóde. Existuje samostatný článok o trakčnej alebo trakčnej terapii. Existuje materiál, ktorý hovorí o základných fyzioterapeutických metódach osteochondrózy chrbtice atď. Preto sa hlavné metódy liečby výčnelkov a prietrží bez chirurgického zákroku budú posudzovať veľmi stručne a stručne. A mali by ste začať s drogovou terapiou, s užívaním drog v akútnom období.

Drogová terapia

Užívanie liekov na hernie medzistavcových platničiek nemá formálne žiadny vzťah k konzervatívnej liečbe, pretože ide o spôsob, ako zmierniť akútnu bolesť, a používa sa tiež pred chirurgickým zákrokom, pretože všetky plánované operácie by sa nemali robiť v akútnom štádiu, ale v remisii..

Pacient, ktorý sa cíti lepšie, prestáva užívať lieky alebo ich výrazne obmedzuje, pretože mnohí z nich majú pri dlhodobom používaní vážne kontraindikácie. Lieky na hernie buď zmierňujú príznaky (bolesť), alebo odstraňujú bolestivý proces (zápal, ischémia). Vplyv priamo na príčinu, to znamená na kýlu samotnú, nie je schopný.

Finančné prostriedky zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) sa najčastejšie používajú okamžite v nemocnici alebo doma po akútnej bolesti chrbta, v prítomnosti bedrového kĺbu alebo bedrového kĺbu a po výskyte chronického svalového spazmu, ktoré spôsobujú stálu a boľavú bolesť. Sú to lieky meloxikam, ketoprofén, ibuprofén, indometacín. Pomocou týchto nástrojov je potrebné porozumieť ich generáciám a selektivite a dávať pozor na ich škodlivé účinky na sliznicu gastrointestinálneho traktu..

V prípade gastritídy alebo žalúdočných vredov je potrebné "skrývať" inhibítory protónovej pumpy, aby nespôsobili exacerbácie (omeprazol)..

V prípade akútnej bolesti spočiatku sa lieky podávajú intramuskulárne a potom sa pacient prenesie na pilulku. Ak je to potrebné, predpíšte centrálne svalové relaxanciá, relaxačné svaly, ako aj prípravky vitamínov B. Bez ohľadu na to, či je pacient indikovaný na chirurgický zákrok, alebo či bude liečený konzervatívnym spôsobom pomocou chiropraktikov a masážnych terapeutov, včasné predpísanie liekov môže znížiť počet dní invalidity počas predlžovania a prietrže.

Vymknúť

Trakčná terapia alebo natiahnutie chrbtice je prevažne preventívnou liečebnou metódou. Najväčší účinok sa dá dosiahnuť, keď pacient ešte nevytvoril herniálny výčnelok, medzistavcové platničky sa nepraskli a jeho vonkajšie vláknité vrstvy sa neroztrhli. Potom, so systematickým poklesom intradiskálneho tlaku počas trakcie, sa dá zabrániť vzniku prietrže a zastaviť sa v štádiu výčnelku..

Ak sa u pacienta stále vyvíja prietrž, potom akékoľvek terapeutické postupy znižujú syndróm bolesti, povedú k normalizácii výživy hlbokých svalov chrbta a koreňov nervov, ako aj k prevencii výskytu prietrží v susedných segmentoch. Nevyhnutnou podmienkou pre trakciu je zákaz vykonávania liečby počas obdobia exacerbácie, ako aj pri výskyte akútnej radiálnej bolesti v dolnej časti chrbta, ako je napríklad bedrový kĺb. Trakciu je možné vykonať iba pri remisii, keď pacient nemá akútne bolesti, nemá obmedzenia pohyblivosti v dolnej časti chrbta a bolí iba bolesť svalov, ktorá nie je spojená s kompresiou kýly, ale s chronickými svalovými kŕčmi. Keďže masáž sa vykonáva pred trakčným sedením, bolesť sa úplne upokojí a môže sa aplikovať trakcia.

fyzioterapia

Bez výnimky všetky typy fyzioterapeutických zákrokov neumožňujú pacientovi zbaviť sa prietrže, ale zmierňujú reakciu mäkkých tkanív. Bez ohľadu na to, aký dobrý a pohodlný je pacient po fyzioterapii a masáži, po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch sa zvyčajne objaví ďalšia závažná exacerbácia, ktorá sa spája s postupným zvyšovaním herniového výčnelku a výskytom závažnejších symptómov. Tento stav tiež vzniká, pretože pacient sa spolieha na fyzioterapiu ako na radikálnu metódu liečby a keď sa zlepší, zabudne, že má prietrž vôbec - „časovanú bombu“..

Fyzioterapeutické metódy liečby sú však v prvom rade znázornené elektroforézou s rôznymi liečivami, amplipulázovou terapiou, magnetoterapiou, sínusoidmi modulovanými prúdmi a ďalšími typmi elektroterapie, ktorých sú špeciálny článok. Vykonáva sa fyzioterapeutická liečba hernií laserom (nesmie sa zamieňať s odparovaním a použitím lasera na neurochirurgické operácie), ako aj terapiou RPR alebo intramuskulárnou injekciou pacienta s vlastnou plazmou bohatou na doštičky. Terapia RPR sa teraz intenzívne študuje a niektorí vedci dokonca pripúšťajú možnosť regenerácie chrupavkového tkaniva pod vplyvom rastových doštičkových faktorov, hoci táto skutočnosť sa v praxi zatiaľ nepreukázala.

Manuálna terapia a masáže

Najprv musíte pochopiť, aký je rozdiel medzi masážou a manuálnou liečbou. Odborník na manuálnu terapiu pracuje hlavne so stavcami a jeho úlohou je odstrániť funkčnú blokádu a obnoviť normálnu mobilitu. Po výbere úrovne, ktorá musí byť ovplyvnená, sa chiropraktik pokúsi upraviť alebo zaviesť napríklad posunutý stavca. Ak skutočne hovoríme o premiestnení stavcov (to znamená spondylolistéze), tieto techniky budú prirodzené, efektívne a zníženie môže byť sprevádzané charakteristickým zvukom kliknutia.

V rovnakom prípade, pokiaľ ide o vertebrálne kýly, môže byť manuálna terapia neúčinná. Nie je možné opraviť prietrž. Presnejšie povedané, to sa dá urobiť v ojedinelých prípadoch s pohodlnou lokalizáciou prietrže chiropraktika, ale bude potrebné neustále aplikovať a držať značnú silu, aby táto kýla opäť nevyčnievala..

Chrupavka je koniec koncov elastická a elastická formácia a korekcia prietrže je rovnaká ako pri pokusoch o jamku na povrchu tesne nafúknutého balónika. Kým držíte prst na guli - je tu diera, ale ak ju odstránite, diera okamžite zmizne. Preto neverte tým chiropraktikom, ktorí od vás berú peniaze a sľubujú „korigovať“ prietrž.

Masáž je mimoriadne účinný typ mechanického (manuálneho a hardvérového) efektu, ktorý eliminuje zložku chronickej bolesti svalov, zlepšuje krvný obeh vo svaloch, fasciu a väzy chrbtice, zvyšuje rozsah pohybov v chrbte, normalizuje spánok a zlepšuje kvalitu života. Jediné, čo si treba zapamätať, je to, že masáž sa vykonáva buď počas obdobia remisie, alebo počas fázy blednutia exacerbácie. Pri akútnej bolesti chrbta sa tiež nemôže vykonať.

Alternatívna medicína

Keď už hovoríme o alternatívnej medicíne, musíte vedieť, že jej metódy buď nemajú preukázanú účinnosť, alebo ich možno úspešne duplikovať oficiálnymi metódami lekárskej vedy. Akupunktúra sa najčastejšie používa v rôznych súkromných lekárskych centrách na dystrofickú degeneratívnu patológiu chrbtice, výčnelkov a kýly. V niektorých prípadoch sa uskutočňujú hirudoterapeutické sedenia alebo pijavice, moxoterapia alebo kauterizácia biologicky aktívnych miest cigárami z paliny, ako aj bodnutie včiel alebo apitherapia. Tieto metódy stručne zvážime a dozvieme sa ich výhody alebo poškodenia..

Apitherapy

Apapoterapia sa chápe v úzkom zmysle slova včelí bodnutie alebo priame použitie včelieho jedu biologickým spôsobom prostredníctvom včelieho bodnutia. Použitie mastí obsahujúcich včelí jed, ako je Apizartron, používanie včelárskych výrobkov, ako je propolis alebo medová masáž, nie je apitherapiou. Aké je teda použitie včelieho žihadla s výčnelkami a kýlami?

Po prvé, rušivá akcia. Intenzívna bolesť spôsobená včelím bodnutím umožňuje zabudnúť na bolesť v dolnej časti chrbta na niekoľko minút alebo niekoľko hodín. Ale najdôležitejšia vec je pôsobenie včelieho jedu. Spôsobuje intenzívny prietok krvi a návaly horúčavy v súste. A to spôsobuje odtekanie krvi zo zápalového ložiska v hĺbkach chrbtice, ktoré spôsobuje dráždivý účinok prietrže. Takýto odtok krvi zlepšuje stav svalov, odstraňuje ich kŕče av prípade opuchu nervových koreňov systematické používanie včelieho jedu priamym záberom znižuje intenzitu radiálnych symptómov. Pacientova necitlivosť v dolnej časti nohy sa znižuje, pocit plazivej husacej hrbole, parestézia zmizne. Vážnou kontraindikáciou pre bodnutie včiel je alergia na včelí jed a neznášanlivosť bolesti.

Hirudotherapy

Hirudoterapia je metóda krvotvorby známa po mnoho storočí prostredníctvom uhryznutia živých pijavíc. Terapeutickým účinkom použitia pijavíc je nameraná strata krvi, ktorá je užitočná pri arteriálnej hypertenzii, stagnácii tekutín. Biologicky aktívne látky obsiahnuté v slinách pijavice (hirudín) znižujú zrážanie krvi a môžu byť užitočné pri liečbe trombotických stavov, hemoroidov a kŕčových žíl..

Všetky látky, ktoré pijavice uvoľňujú, však existujú vo forme drog a nie je potrebné ich používať a potom nemilosrdne ničiť živé organizmy, aj keď sú pijavice. V prítomnosti výčnelkov a prietrže medzistavcových platničiek je použitie liečebných pijavíc neúčinné, pretože nemajú protizápalový účinok a maximum, ktoré môže byť spôsobené usadzovaním pijavíc, je ľahký decongestantný účinok. Kýla, samozrejme, tiež zostane na svojom mieste. Preto nemá zmysel súhlasiť s herniou a ešte viac s intenzívnou bolesťou chrbta pri liečbe pijavíc..

akupunktúra

V súčasnosti akupunktúra, napriek jej rozšírenému rozšíreniu, postupne opúšťa oficiálne zdravotnícke zariadenia. Napríklad v roku 2019 španielske nemocnice oficiálne upustili od tejto praxe z dôvodu nepreukázanej účinnosti. Vyššie sme povedali, že drvivá väčšina pacientov s kýlami medzistavcových platničiek sa dokáže liečiť vôbec, zatiaľ čo ich stav sa, samozrejme, zlepšuje omnoho pomalšie ako vďaka lekárskej starostlivosti. Kýla samozrejme zostáva na svojom mieste, svalové kŕče sa iba vyriešia a opuchy nervových koreňov sa zastavia, čo spôsobuje zlepšenie.

Ak pacient začne počas tohto časového obdobia vykonávať akupunktúru, potom akupunktúre prirodzene pripíše následné spontánne a nezávislé na akomkoľvek zlepšení vonkajších faktorov. Preto je tento spôsob expozície na jednej strane celkom bezpečný, ak používate sterilné ihly, a na druhej strane sa jeho účinnosť nelíši od placeba. Moderné lekárske vedy nepreukazujú princípy samotnej akupunktúry a prítomnosť aktívnych bioenergetických informácií, ktorých vplyv môže zmeniť priebeh choroby..

Popôrodné kýlové cvičenia

Všetky cvičenia bez výnimky, od komplexu jogy po kinezoterapiu a práce s inštruktorom cvičenia, sú veľmi užitočné a sú určené na výčnelky a prietrže v štádiu remisie alebo, v extrémnych prípadoch, v štádiu upadajúcej exacerbácie. Potom sa už pacient neobťažuje akútnou bolesťou chrbta, zachránil sa hlavný rozsah pohybov a obťažuje ho iba bolesť, konštantná bolesť v dolnej časti chrbta..

Pomocou cvičení, zlepšujúcich krvný obeh, je možné vyriešiť svalové kŕče a zmiznutie tejto bolesti. Je potrebné splniť niekoľko predpokladov. Po zahrievacom cvičení je povolená akákoľvek fyzická aktivita, pretože cvičenia s veľkou amplitúdou na studených svaloch môžu naopak spôsobiť ich kŕče..

Druhou nevyhnutnou podmienkou je absencia závaží a silových cvičení. Pacientovi s herniou medzistavcových platničiek je zakázané zdvíhať závažia, hyperexenziu s váhami a iné cvičenia, ktoré zvyšujú statické a dynamické zaťaženie chrbtice a môžu spôsobiť zväčšenie herniálnych výčnelkov alebo vzhľad hernie v inom segmente. Ak hovoríme o autorovej metodológii Bubnovského, potom to bolo podrobne opísané v relevantnom materiáli a pre tých, ktorí sa zaujímajú, odkazujeme na článok.

záver

Vyššie sme skúmali niektoré z najpopulárnejších metód liečby bedrovej medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku. Terapeutický účinok sa vždy prejavoval ako účinok na svaly, na ich krvný obeh, na venózny výtok, na zníženie opuchov v oblasti herniálnych výbežkov, na lokálny zápal..

Žiadna z metód liečby bez chirurgického zákroku neovplyvnila samotnú prietrž. Kýla nepodlieha konzervatívnej liečbe. Nech sľúbite čokoľvek, nikam to nepôjde, a ak sa neodstráni pomocou operácie, v najlepšom prípade už nemôže eskalovať, ale je to mimoriadne zriedkavé. Kýla sa spravidla každý rok zhoršuje, a ak nemáte šťastie, potom niekoľkokrát do roka.

Preto v prípade, že človek chce viesť život nezávislý od choroby, je pre neho ľahšie odstrániť, odstrániť hernálny výčnelok pomocou modernej, minimálne invazívnej chirurgie, ak existuje dôkaz. Moderná prevádzka prietrže nie je vôbec rovnaká ako pred pár desiatkami rokov. Pacient je v nemocnici na jeden alebo dva dni, potom odíde na vlastné nohy a po operácii si môže sadnúť. Obdobie rehabilitácie teda nespôsobuje žiadne obmedzenia týkajúce sa zvyčajnej práce a odpočinku a zároveň sa pacient už nezvyšuje..

Ak pacient nechce vykonať operáciu doma, ale v zahraničí, môžete okrem krajín, ktoré tradične pozývajú lekárskych turistov, zavolať aj Česká republika. Český neurochirurgovia vykonávajú takmer všetky typy moderných chirurgických zákrokov na výčnelkoch a prietržoch s vynikajúcimi dlhodobými výsledkami za prijateľné ceny..

Najlepšie recepty na ľudové lieky na liečbu kýly chrbtice

Vo fáze rehabilitácie sa po znížení veľkosti medzistavcových prietrží a dosiahnutí stabilnej remisie v terapii používajú ľudové prostriedky. Používanie alkoholovej tinktúry, bylinkových čajov a domácich mastí sa stáva vynikajúcou prevenciou bolestivých relapsov. Majú mierny analgetický účinok, odstraňujú opuchy a stuhnutosť. Liečba miechy pri akejkoľvek lokalizácii ľudovými liečivami by sa však mala dohodnúť s lekárom.

Výhody ľudových liekov

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Pri liečení krčných, hrudných a bedrových prietrží sa vonkajšie látky používajú na vnútorné aj vonkajšie použitie. Vyrábajú sa na základe liečivých rastlín, včelárskych výrobkov (med, propolis, materská kašička)..

Zloženie mastí a zálievok zahŕňa éterické, kozmetické, rastlinné oleje, fytoextrakty, lanolín, terpentín. Všetky zložky ľudových liekov obsahujú obrovské množstvo biologicky aktívnych látok:

 • bioflavonoidy;
 • mikro a makro prvky - vápnik, draslík, horčík, molybdén, sodík, mangán;
 • vitamíny rozpustné v tukoch a vo vode - B1, B2, B3, B6, B9, B12, C, E, retinol, tokoferol;
 • triesloviny, živice a horkosť;
 • organické kyseliny - citrónová, škorica, jablčná, jantárová, hyalurónová;
 • aminokyseliny: treonín, metionín, leucín, lyzín;
 • estery a éterické oleje.

Kombináciou zložiek sa zvyšuje terapeutická aktivita ľudových liekov. Niektoré zložky majú priamo terapeutický účinok, zatiaľ čo iné sú potrebné na zabezpečenie ich transdermálnej absorpcie.

Prostriedky vyrobené podľa receptov tradičnej medicíny sa používajú na prevenciu opätovného vzniku prietrže. Ich použitie pomáha udržiavať v dobrom stave medzistavcové platničky, stavce, väzy a svaly. Bylinné čaje, infúzie a odvary zlepšujú metabolické procesy, urýchľujú vylučovanie produktov rozkladu tkanív a škodlivých minerálnych solí z tela. A pomocou mastí a obkladov môžete eliminovať slabé nepohodlie v chrbte, ku ktorému dochádza po podchladení alebo zmene počasia..

Ako použiť

Liečba medzistavcovej prietrže ľudovými prostriedkami musí byť nevyhnutne koordinovaná s neurológom alebo stavcom. Infúzie a odreniny sú určené iba na zmiernenie nepríjemných ťažkostí v chrbte. Nie sú však schopní eliminovať príčinu patológie (zvyčajne osteochondrózy). Lekár bude analyzovať zloženie ľudového liečiva, vyhodnotí jeho bezpečnosť, vypočíta denné a jednorazové dávky. Ak použitie masti alebo obkladu nie je praktické, predpíše účinnejšie analógy.

Aby liečba kýly ľudovými prostriedkami nespôsobovala komplikácie a vážne následky, je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 • neprekračujte dávkovanie a trvanie terapeutického cyklu, snažte sa rýchlejšie zotaviť;
 • pri zmene farby, štruktúry alebo vône nepoužívajte masti, zmesi na stlačenie a použitie, čo naznačuje poškodenie;
 • Nepoužívajte ľudové lieky na zlé zdravie, najmä na respiračné alebo črevné infekcie.

Nemali by ste čakať na rýchly terapeutický účinok, pretože sa začína objavovať, ako sa v tele hromadí biologicky aktívne látky. Ľudové lieky nemožno použiť v akútnom a subakútnom období, keď sa v chrbte vyskytuje silná bolesť. Masti a obklady s otepľovacím účinkom sú prísne zakázané používať na aseptický zápal, ktorý je vyvolaný poškodením koreňov miechy.

Ľudové lieky na liečbu kýly

Ľudové liečivá používané pri liečbe medzistavcových hernií sa bežne delia na dva typy. Niektoré sú navrhnuté tak, aby zabránili rozšíreniu už vytvoreného výčnelku. Stimulujú krvný obeh v oblasti poškodených diskov, zlepšujú stav väzov, svalov, krvných ciev, chrupavky a kostného tkaniva. Iní pomáhajú zbaviť sa miernych bolestivých bolestí krčnej, hrudnej alebo lumbosakrálnej chrbtice. Tieto prostriedky sa používajú iba po konzultácii s lekárom, môžu znížiť farmakologické zaťaženie tela znížením dávok systémových liekov..

Sabre marsh

Liečivé vlastnosti tejto viacročnej rastliny sú spôsobené prítomnosťou vysokej koncentrácie éterických olejov, karoténu, flavonoidov, organických a fenolkarboxylových kyselín v chemickom zložení. V ľudovom liečiteľstve sa používajú odnože a vzdušná časť - stonky a listy. Aby bola terapia vertebrálnej hernie úspešná, je lepšie kúpiť rastlinný materiál v lekárňach, kde je prísne kontrolovaná jeho kvalita..

Najpopulárnejšou pri liečbe všetkých patológií pohybového aparátu je alkoholová tinktúra. Dá sa kúpiť v lekárňach vo fľašiach po 50 a 100 ml alebo sa môže pripraviť podľa tohto receptu:

 • 50 g rozdrvených suchých saberfoot oddenkov sa naleje do nádoby z tmavého skla;
 • nalejte 2 šálky vodky bez prísad alebo 96% etylalkoholu zriedeného rovnakým objemom vyčistenej (destilovanej) vody;
 • Trvajte na 4-6 týždňoch na tmavom mieste, potriasajte denne pre lepšiu extrakciu biologicky aktívnych látok.

Tinktúra sa užíva 1 čajovú lyžičku 3-krát denne po jedle, zriedená v 100 ml (pol šálky) vody. Zároveň ho vtierajú do oblasti herniového výčnelku.

Použitie alkoholovej tinktúry nie je vždy možné. Je zakázané ľuďom, ktorí riadia auto alebo trpia vážnymi patológiami pečene a obličiek. V takýchto prípadoch sa čaj používa na ošetrenie. V pohári vriacej vody nalejte čajovú lyžičku suchej trávy, trvajte hodinu, prefiltrujte a po jedle trikrát 50 ml..

Med je súčasťou mnohých ľudových liekov. Jeho použitie vo vnútri je najužitočnejšie na posilnenie obranyschopnosti tela, urýchlenie obnovy poškodených stavcov. Med je cenným zdrojom bioaktívnych chemických zlúčenín vrátane stopových prvkov potrebných na regeneráciu chrupavky a kostného tkaniva. Na odstránenie nedostatku živín stačí jesť čajovú lyžičku tohto včelárskeho výrobku 2 až 3-krát denne. Pri liečbe stavcovej kýly sa tiež používajú obklady s medom, ktoré majú miestne dráždivé a otepľovacie účinky:

 • 2-3 polievkové lyžice tekutého medu sa zmiešajú s niekoľkými kvapkami éterického oleja borovice, po častiach sa zavedie lyžička škrobu;
 • K 50 g medu sa pridá 5 kvapiek terpentínovej gumy a lyžice šťavy z aloe vo farmácii;
 • čerstvý list lopúcha alebo kapusty je dobre miesený, namazaný silným medom.

Kompresia sa aplikuje na posunutie medzistavcových platničiek. Plastová fólia je umiestnená na vrchu, upevnená gázou alebo elastickým obväzom. Listy s medom sa nechajú na chrbte, kým nie sú úplne suché, a zmes pre obklady sa udržuje 1-2 hodiny.

múmie

Ide o výrobok pozostávajúci z minerálnych a organických nečistôt, ktorý sa používa v úradnej a tradičnej medicíne. V lekárňach sa predáva niekoľko dávkových foriem múmie - tablety, ktoré nemajú žiadnu chuť, masti, krémy, balzamy. Najžiadanejšia je však hustá hnedá alebo čierna živica s veľmi špecifickou vôňou oleja a jedľových stromov..

Pri liečbe kýly sa častejšie používajú tablety, ktoré vykazujú reparatívnu aktivitu v dôsledku zrýchlenia metabolizmu. Optimálna denná dávka je 0,2 g. Dĺžka prijatia je stanovená ošetrujúcim lekárom, pričom sa berie do úvahy typ, tvar, veľkosť herniálneho výčnelku a štádium priebehu osteochondrózy. V ľudovom liečiteľstve sa tiež používajú masti, ktoré sa môžu pripraviť podľa nasledujúcich receptov:

 • 50 g vazelíny a detského krému sa zmieša v trecej miske, pridá sa vak múmie (2 g) a 3 kvapky éterického oleja borievky;
 • v 100 g lekárskej vazelíny mierne zahriatej vo vodnom kúpeli pridajte 2 vrecká múmie, pár kvapiek olejových roztokov vitamínov A a E, votrite do homogénneho stavu.

Masť je rovnomerne rozložená v mieste vzniku prietrže a trením jemnými masážnymi pohybmi až trikrát denne. Takéto výrobky skladujte na chladnom mieste, kde priame slnečné žiarenie nemôže preniknúť..

propolis

Táto viskózna rýchloschnúca látka zelenohnedej farby sa vyrába z včiel z lepku stromových pukov. Je potrebné, aby zakryli praskliny a dezinfikovali bunky buniek. Propolis má výrazné antiseptické vlastnosti, takže jeho vonkajšie použitie pre stavcové kýly je nepraktické. Slabý analgetický účinok tinktúry je spôsobený iba otepľovacím účinkom etylalkoholu. Tradičný liečitelia odporúčajú príjem mlieka s propolisom:

 • v pohári horúceho mlieka sa chová štipka propolisu;
 • majte na miernom ohni 3-5 minút;
 • vypite 0,3 šálky po jedle trikrát denne.

Použitie teplého mlieka s propolisom má priaznivý vplyv na krvný obeh, mikrocirkuláciu a regeneračné procesy. To sa stáva vynikajúcou prevenciou infekcií, ktoré často vyvolávajú bolestivé opakovanie prietrže.

jalovec

Pri liečení premiestňovania medzistavcových platničiek sa zvyčajne používajú plody (kužele) tejto viacročnej rastliny z rodiny Cypress. Obsahujú hodnotný éterický olej, ktorý je schopný zastaviť zápalové procesy pri vnútornom a vonkajšom použití. Odvar z jalovcov sa pripravuje podľa tohto receptu:

 • Do malej panvice sa vloží 4 - 5 bobúľ, naleje sa 2 šálky horúcej vody;
 • priviesť do varu, variť 10 minút pod vekom;
 • vyberte panvicu z tepla, nechajte ju úplne vychladnúť;
 • filtrovať, užívať 2 polievkové lyžice 2-krát denne po jedle.

Pomocou tinktúry je možné zlepšiť krvný obeh v oblasti herniálneho výčnelku. 20-25 suchých plodov sa naleje litrom vodky a trvajú mesiac na tmavom mieste. Votrel do chrbta s výskytom nepríjemných pocitov.

Tuk z koní

Konský tuk obsahuje prospešné vitamíny rozpustné v tukoch a mastné kyseliny. Ale jeho použitie v čistej forme s medzistavcovou prietržou je nepraktické, s výnimkou zlepšenia stavu suchej pokožky. Bioaktívne látky neprenikajú cez kožu do patologických ohnísk, nemajú regeneračný účinok. Roztavený konský tuk sa používa na prípravu ľudových liečivých prípravkov iba ako masťový základ:

 • zmiešajte 50 g tuku s 2 lyžicami medu, 30 g masla, čajovou lyžičkou terpentínu;
 • pridajte 2 kvapky tymiánu, jedle, borovice, eukalyptu, čajovej lyžičky kozmetického mandľového oleja na 100 g tuku.

Po aplikácii mastí na miesto premiestnenia disku sú receptory umiestnené v podkožnom tkanive podráždené, čo odvracia osobu od nepohodlia v chrbte. Tuk z koní je možné nahradiť jazvečím, husím, medveďom bez straty kvality ľudových prostriedkov.

Kalanchoe

Táto vytrvalá rastlina z rodu Sukulenty sa pestuje v priemyselnom meradle na výrobu šťavy, ktorá sa používa na liečbu mnohých patológií vrátane muskuloskeletálneho systému. Obsahuje organické kyseliny a enzýmy - prírodné katalyzátory metabolických procesov. To spôsobuje imunomodulačné, adaptogénne a antihistamínové vlastnosti šťavy z Kalanchoe. Používa sa v rehabilitačnej fáze po chirurgickom odstránení prietrže na rýchle hojenie jaziev. V šťave sa navlhčí sterilná tkanina a nanáša sa na pokožku, kým nie je úplne suchá..

Pripravte sa z kalanchoe a masti, ktorá má analgetický a otepľovací účinok. Z veľkej plachty vytlačila lyžicu šťavy zmiešanú s rovnakým objemom lanolínu, zohriala sa v panvici, aby sa zabránilo varu. Pridajte čajovú lyžičku alkoholovej tinktúry z červeného paprika a 100 g lekárskej vazelíny. Mieša sa do hladka, umiestni sa do nádoby z tmavého skla s vekom a uloží sa do chladničky. Trenie v chrbte s výskytom slabej bolesti.

Ľubovník bodkovaný

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Terapeutický účinok všetkých dávkovacích foriem s ľubovníkom bodkovaným je spôsobený vysokou koncentráciou éterických olejov, beta-sitosterolu, triterpénových saponínov, vitamínov C, E, bioflavonoidov v rastlinných materiáloch. V úradnom lekárstve sa bylina rastliny používa na prípravu odvarov a infúzií s upokojujúcim účinkom. A tradiční liečitelia odporúčajú pripraviť alkohol z ľubovníka bodkovaného na pomoc pri stavovcovej prietrži, ako sa zbaviť nepohodlia v chrbte:

 • do keramickej alebo sklenenej nádoby vložte 50 g suchej, práškovej trávy ľubovníka bodkovanej;
 • nalejte liter vodky alebo zriedeného alkoholu, trvajte 1-2 mesiace na tmavom mieste;
 • votrel do oblasti posunu diskov 2-3 krát denne.

Alkoholická tinktúra sa užíva perorálne 0,5 čajovej lyžičky zriedenej v 100 ml vody. Má mierny sedatívny účinok, upokojuje, normalizuje spánok, ktorý je veľmi dôležitý pre stavcové kýly. V klinickom obraze patológie sa často vyskytujú neurózy, nespavosť, psychoemocionálna nestabilita a dokonca depresívne stavy..

Šípková bobuľová infúzia

Tieto plody s vysokým obsahom kyseliny askorbovej a organických kyselín sú určené pre pacientov s akoukoľvek patológiou chrbtice. Priebeh kýly je často komplikovaný neurologickými poruchami spojenými s poruchami inervácie. A s posunom diskov v krčnej chrbtici dochádza ku kompresii stavcovej artérie, ktorá vyvoláva hladenie kyslíka v mozgu. Takéto komplikácie prietrže nepriaznivo ovplyvňujú celkové zdravie pacienta. Obnovenie výživných rezerv, normalizácia metabolických procesov pomáha pri použití infúzie šípiek. Ako variť:

 • Nalejte hrsť sušených bobúľ do termosky, nalejte liter vriacej vody;
 • nechajte 3-4 hodiny, vychladnite, prefiltrujte.

Užívajte infúziu vitamínu v pohári 3-krát denne. Môžete ho piť bez chladenia, namiesto čaju so zákuskom medu. Infúzia ruží sa tiež používa na čistenie tela, odstránenie toxínov, toxínov a zápalových produktov.

Napriek množstvu užitočných vlastností má nápoj široký zoznam kontraindikácií vrátane tehotenstva, laktácie, eróznych gastrointestinálnych patológií..

Cesnaková kompresia

Tento spôsob liečby medzistavcovej prietrže nie je vhodný pre všetkých pacientov. Obklady s cesnakovou tinktúrou sú zakázané pre ľudí s patológiou kardiovaskulárneho systému, pečene, obličiek, tehotných a dojčiacich žien. A pre majiteľov suchej a citlivej pokožky, dokonca aj pri použití vodného extraktu cesnaku, môže dôjsť k chemickému popáleniu. Preto pred použitím ľudového liečiva je potrebné vykonať test - na zápästie alebo ohyb lakťa, aplikovať kvapku produktu a jemne votrieť. Ak do jednej hodiny pokožka nezmení farbu na červeno a nezmurie, môžete pokračovať v liečbe. Cesnaková tinktúra sa pripravuje podľa tohto receptu:

 • 100 g celé alebo nakrájané strúhané strúčiky cesnaku sa vložia do misky z neoxidačného materiálu;
 • nalejte 2 šálky vodky, nechajte na tmavom mieste po dobu 4-5 týždňov, pravidelne pretrepávajte nádobu.

Tinktúra nemusí byť filtrovaná, ale stačí odobrať potrebné množstvo z plechovky a trieť ju, keď sa objavia bolestivé pocity. Zmes bioaktívnych látok z cesnaku a etylalkoholu často spôsobuje suchú pokožku. V takýchto prípadoch tradiční liečitelia odporúčajú pripraviť tinktúru nie na vodke, ale na olivovom alebo ľanovom oleji.

Comfrey officinalis

Táto trvalá rastlina sa používa na liečbu takmer všetkých chorôb chrbtice, ktoré sa klinicky prejavujú bolesťou pri pohybe a v pokoji, aseptickým zápalovým opuchom. Flavonoidy obsiahnuté v koreňoch kostravy stimulujú krvný obeh, normalizujú mikrocirkuláciu, bránia ďalšiemu ničeniu medzistavcových platničiek, zväčšeniu herniálneho výčnelku. Ľudové liečivé prípravky s liečivou rastlinou by sa mali používať nielen na liečenie, ale aj na prevenciu patológie.

Ľudové lieky s kostrou na liečbu medzistavcovej prietržeDomáce varenie
Masť s protizápalovým, miestne dráždivým, rušivým účinkomDo trecej misky sa vloží 50 g lekárskej vazelíny, lanolínu, tuku z detskej smotany a hustého medu. Začnú drviť a postupne pridávajú 3 kvapky éterických olejov z tuja, borovice, cypřišu, lyžice terpentínového oleja. Prenáša sa do tmavej nádoby so skrutkovacím uzáverom uloženým v chladničke. Votrel do chrbta s výskytom nepríjemných pocitov
Anestetická alkoholová alebo olejová tinktúraSuché drvené korene kostravy sa nalejú do pohára z tmavého skla a naplnia sa do tretiny objemu. Nalejte do vodky, zriedenej dvakrát vodou, etylalkoholom alebo rastlinným olejom. Zatvorte veko a nechajte ho 2-3 mesiace na tmavom mieste. Votrel do oblasti tvorby prietrže na zmiernenie bolesti

Lekárska hlina

V lekárňach sa predáva červená, modrá, zelená, biela, čierna kozmetická hlinka. Jeho farba je určená stopovými prvkami, ktoré tvoria zloženie. Napríklad modrý íl obsahuje viac medi a červený íl obsahuje viac železa. Na liečenie medzistavcovej prietrže je vhodný akýkoľvek druh, pretože stopové prvky ešte stále nemôžu preniknúť do postihnutých stavcov. Hlina sa používa ako zdroj tepla a základ pre prípravu zmesi použitej na aplikácie. Ako je liečebný postup:

 • 50 g suchej hliny (polovica štandardného balenia) sa naleje do širokej misky, jemne sa naleje minerálna voda tak, aby sa získala hustá suspenzia;
 • zasahovať do čajovej lyžičky kozmetických (!) mandľových a broskýňových olejov, pridať lyžicu medu a pár kvapiek éterického oleja neroli;
 • zahrievané vo vodnom kúpeli na teplotu 40 ° C, nanášané širokou vrstvou štetca alebo drevenou špachtľou, bez čakania na zaschnutie predchádzajúceho.

Liečebné procedúry trvajú 1 hodinu. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, zmes by sa mala z pokožky umyť teplou vodou a vyživiť výživným krémom.

tehla

Na internete často existujú odporúčania na ošetrenie medzistavcovej prietrže drvenými tehlami alebo červenými starými dlaždicami. Miešajú sa s rozbitým vaječným bielym, bielym vínom a drevnou živicou za vzniku homogénnej zmesi. Výsledná suspenzia sa denne aplikuje na vyčnievajúcu oblasť, aby sa úplne odstránili bolestivé príznaky.

Zástupcovia úradného lekárstva sú veľmi skeptickí, pokiaľ ide o tento spôsob liečby dislokácie diskov. V zmesi nie sú žiadne zložky, ktoré majú protizápalové a analgetické účinky.

Chrenový obklad

Chemické zloženie tejto rastlinnej plodiny obsahuje veľa lúhového éterického oleja. Pri kontakte s pokožkou dráždi citlivé nervové zakončenia a spôsobuje zhluky krvi. Tento účinok vysvetľuje výrazný rušivý a analgetický účinok chrenu. Používa sa pri liečbe premiestnenia medzistavcových platní akejkoľvek lokalizácie ako kompresie:

 • pár veľkých chrenových listov sa rozdrví na dužinu, pridá sa lyžica medu a aplikuje sa na miesto, kde je bolesť najsilnejšia;
 • čerstvý list chrenu sa dobre rozomelie, až kým sa neobjavia kvapky šťavy a veľkoryso namazané olivovým olejom naneseným na chrbát.

Na vrch kompresie sa umiestni plastová fólia, hustá tkanina, ktorá sa fixuje elastickou alebo gázovou bandáží. Trvanie procedúry - 2 hodiny.

Upokojujúce čaje

Okrem infúzie ľubovníka bodkovaného sa na zlepšenie psychického stavu pacientov používajú aj čaje z iných liečivých rastlín. Toto je oregano, balzam na citrón, tymián, materská voda, valerián. Používanie čajov pomáha eliminovať neurózu, zvýšenú úzkosť, psycho-emocionálnu nestabilitu. Infúzie so sedatívnym účinkom pomáhajú rýchlo zaspať, cítiť sa veselo a ráno odpočívať.

Na prípravu čaju sa lyžička sušeného rastlinného materiálu naleje do pohára vriacej vody, trvá na tom 1 hodinu, filtruje sa. Užívajte 50 ml 2-3 krát denne po jedle. Malo by sa pamätať na to, že použitie infúzií vedie k zníženiu krvného tlaku, zhoršenej pozornosti a zníženiu koncentrácie.

Cvičebná terapia bedrovej prietrže

U pacientov s medziobratlovou herniou krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej chrbtice sa odporúčajú denné hodiny fyzickej terapie a gymnastiky. Tréningový rozvrh je zostavený lekárom cvičebnej terapie po preštudovaní výsledkov MRI a rádiografie. Pri individuálnom výbere cvikov pre pacienta berie do úvahy jeho fyzickú prípravu a závažnosť klinických prejavov.

Hirudotherapy

Liečba pijavice sa vykonáva na odstránenie zápalových opuchov a bolesti, na uvoľnenie spastických kostrových svalov. Sliny týchto annelidov obsahujú obrovské množstvo biologicky aktívnych látok. Po preniknutí do systémového obehu urýchľujú metabolické procesy, prispievajú k obnoveniu poškodených štruktúr spojivového tkaniva. Každá z týchto chemických zlúčenín má svoje vlastné liečivé vlastnosti - protizápalové, analgetické, antiexudatívne, antiseptické, antimikrobiálne.

Trakcia chrbtice

V nemocničných zariadeniach sa vykonáva suchá alebo podvodná trakcia chrbtice na zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami. Týmto spôsobom je eliminovaná kompresia dislokovaných diskov koreňov miechy, krvných ciev, mäkkých tkanív. Na strečing doma je vhodný obyčajný vis na vodorovnej lište alebo vodorovnej lište umiestnenej v byte.

Odstránenie bolestivých symptómov prietrže umožní vykonanie napínacích cvikov, ktoré vybral lekár cvičebnej terapie. Počas tried sa pacientom odporúča používať dosku Evminova alebo iné pomôcky.

Masáž a manuálna terapia

Aby sa posilnila svalová kostra chrbta, zlepší sa prísun živín krvou do chrupavkového tkaniva, vykonáva sa 5 až 10 masážnych procedúr. Umožňujú stabilizovať stavce, aby sa zabránilo ďalšiemu posunutiu diskov. Pri liečbe hernií sa používajú klasické, akupunktúrne, vákuové, segmentové typy masáží..

Chiropraktik je špecialista so zdravotným zázemím, ktorý mechanickým pôsobením rúk zmenšuje veľkosť výčnelku. Eliminuje svalové kŕče, ktoré sa vyskytujú v reakcii na porušovanie koreňov miechy a obmedzujú pohyblivosť v postihnutej oblasti..

diéta

Normalizovať metabolizmus, urýchliť regeneráciu tkanív postihnutých patológiou umožní zmenu v strave. Lekári do nej odporúčajú zahrnúť viac čerstvej zeleniny, ovocia, bobúľ, chudých a mastných rýb. Je potrebné obmedziť alebo úplne opustiť údené mäso, rýchle občerstvenie, pečivo. Každý deň musíte vypiť najmenej 2 litre tekutiny - čistej vody, slane osolené minerálne vody (Narzan, Borjomi, Slavyanovskaya, Essentuki No. 2, Smirnovskaya), nesladené kompóty zo sušeného ovocia, zeleninové šťavy, ovocné nápoje z bobúľ..

kontraindikácie

Pred začatím liečby je potrebné oboznámiť sa s kontraindikáciami a možnými vedľajšími účinkami zložiek zo zloženia ľudových liekov. To platí najmä pre pacientov s predispozíciou na vývoj miestnych alebo systémových alergických reakcií. Liečba sa musí prerušiť, ak existujú vedľajšie účinky z akéhokoľvek vitálneho systému - poruchy trávenia, zvýšená srdcová frekvencia, zvýšenie tlaku krvi, bolesti hlavy, závraty.

Je prísne zakázané používať rastliny, ktoré nie sú uvedené v oficiálnych príručkách pre farmakognitiku.

Profylaxia medzistavcovej prietrže

Vo väčšine prípadov je medzistavcová prietrž vytvorená v dôsledku nesprávneho zaťaženia jedného z otelení chrbtice. Preto prevencia posunutia medzistavcových platničiek spočíva v správnom fungovaní celého chrbtového stĺpca. Je potrebné opustiť sedavý spôsob života, nadmernú fyzickú námahu, dennú gymnastiku na posilnenie svalov, kĺbov a chrbtice. Nemali by ste dovoliť nesprávnu polohu chrbtice, počas práce si robte prestávky na malé zahriatie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum.

Adenomyóza

Späť
Ultrazvukové vyšetrenie a MRI môžu diagnostikovať adenomyózu, ochorenie najcharakteristickejšie pre ženy v reprodukčnom veku. Vo väčšine prípadov nesprevádzajú konkrétne sťažnosti, čo komplikuje diagnostický proces.

Rakovina sóda

Žalúdok
Predpokladá sa, že liečba rakoviny sódou môže pacienta vyliečiť vo všetkých štádiách patologického procesu. Teóriu eliminácie rakoviny s takouto látkou vyvinul taliansky Tulio Simonchini. Hoci veda napreduje a vedci skúmali zloženie nádorov na molekulárnej úrovni, v jedlej sódy sa nenašlo žiadne riešenie.