loader

Hlavná

Späť

Kýla bielej línie - príznaky a liečba

Čo je kýla bielej línie? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. Hitaryan A.G., fleboológovi so skúsenosťou 30 rokov..

Definícia choroby. Príčiny choroby

Kýla bielej línie brucha je jedným z typov brušných hernií, ktoré sa vyznačujú vznikom vnútorných orgánov v dôsledku poruchy fúzie aponeuróz (šliachových platní) svalov prednej brušnej steny..

Táto patológia sa nenájde tak často ako trieslovinová a pupočná kýla. Jeho prevalencia sa pohybuje od 2 do 4% z celkovej dospelej populácie. [1] [2] [3] V takmer 90 - 92% prípadov sa vyskytuje u žien.

Tvorba kýly bielej línie je ovplyvnená určitými faktormi, ktoré vedú k oslabeniu väzivovo-svalovej kostry prednej brušnej steny:

 • vrodená dysplázia (vývojové abnormality) spojivového tkaniva;
 • nadváha, rýchle chudnutie, viacnásobné tehotenstvo, ako aj chirurgické zákroky a poranenia brušnej steny (vrátane tých, ktoré narúšajú jej inerváciu);
 • zníženie motorickej aktivity na dlhú dobu a niektoré neurologické poruchy;
 • športovanie na profesionálnej úrovni, ďalšie systematické ťažké fyzické namáhanie alebo jednoduché zdvíhanie ťažkých váh;
 • tvrdá fyzická práca.

Príčinou divergencie bielej línie brucha a tvorby herniálneho výčnelku sú tiež chronické choroby, pri ktorých dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Medzi ne patrí pretrvávajúca zápcha, poruchy močenia, ťažké kašeľ. [6] V dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku a nadmerného natiahnutia prednej steny brucha sa vytvára zóna „slabého spojivového tkaniva“ (spravidla ide o pupočnú oblasť)..

V rôznych vekových skupinách je výskyt choroby významne odlišný. Kýla bielej línie sa často vyskytuje u detí ako vrodená vada v prednej brušnej stene alebo u žien starších ako 40 rokov. U mužov prevalencia takýchto hernií nezávisí od veku. [4]

Príznaky hernie bielej línie brucha

Výčnelok v pupočnej oblasti je hlavným príznakom, ktorý si pacient môže všimnúť sám. Ak však pacient významne exprimuje podkožný tuk, výbežok malých rozmerov často zostáva bez povšimnutia. Výstupok má rôzne veľkosti a tvary, je umiestnený vo vnútri pupočného otvoru a od neho.

Pain. Tento príznak sa vždy nevyskytuje v menej ako 20% prípadov. Bolesť je často spojená so zvýšením veľkosti herniovej chyby a periodickým kompresiou herniálneho obsahu v tomto mieste. Tento príznak je veľmi alarmujúci, pretože orgán, ktorý sa dostal do hernálnej brány, je stlačený a existuje riziko zranenia. V prípade postupného zvyšovania bolesti je nutná operácia čo najskôr.

Nepohodlie. Tento príznak sa pozoruje ešte častejšie ako bolesť. Nepohodlie prietrže je rovnakého pôvodu, ale menej výrazné.

Porušenie motorickej evakuačnej funkcie čreva. Nájdenie časti tenkého alebo hrubého čreva v herniálnom vaku môže viesť k narušeniu prechodu obsahu, ktorý sa prejavuje zápchou, nadúvaním, ťažkosťami stolice a plynu a bolesťou v rôznych častiach brucha. Najnápadnejším prejavom tohto príznaku je rozvoj akútnej obštrukcie čreva, ktorá môže viesť k smrti, a preto si vyžaduje neodkladnú chirurgickú starostlivosť..

Patogenéza kýly bielej línie brucha

V súčasnosti patogenéza tvorby prietrže nie je úplne objasnená. Je známe, že hlavným faktorom pri tvorbe hernií sú poruchy spojivového tkaniva vo forme nerovnováhy v množstve zrelého (typ I) a nezrelého (typ III) kolagénu. Je to zrelý kolagén, ktorý je základom sily všetkých formácií spojivového tkaniva nášho tela, konkrétne väzov, aponeuróz a šliach. [5] [6] [7]

Zmeny začínajú v štádiu dozrievania kolagénu: tvorba tohto proteínu sa spomaľuje a zvyšuje sa jeho rýchlosť rozkladu. To vedie k tomu, že v spojovacích štruktúrach typu III sa kolagén stáva omnoho viac. Pretože je to jemnejšia štruktúra, sila a odpor prednej brušnej steny sa znižuje, čo je hlavným predispozičným faktorom pre vývoj prietrže. [8]

Pri vývoji kýly u detí má prvoradý význam nedostatočná (neúplná) fúzia aponeurózy svalov prednej brušnej steny. To vedie k tomu, že v tejto oblasti sa vytvára slabá oblasť, v ktorej sa následne tvorí kýla. Okrem toho ovplyvňujú vznik prietrže rôzne choroby, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku - čierny kašeľ, ochorenie pľúc (zápal pľúc), fimóza, úplavica, zápcha atď. Okrem toho v „slabej zóne“ dochádza k postupnému rozširovaniu a po herniálnom vaku sa vytvára výčnelok, ktorý u detí častejšie obsahuje omentum a tenké črevo. [9] [10] [11]

Kýly u dospelých sa vyskytujú v súvislosti s vrodenými chybami vo vývoji spojivového tkaniva. Obezita, opakované tehotenstvo, ktoré sa vyskytuje bez toho, aby sa dodržiaval nevyhnutný režim a nedostatok riadneho fyzického namáhania, zase predisponujú k progresívnemu zvýšeniu herniového výčnelku, najmä u obéznych ľudí. [10]

Klasifikácia a štádiá vývoja prietrže bielej línie brucha

Existujú tri hlavné fázy vývoja kýly bielej línie: [13] [14]

 • stupeň tvorby preperitoneálneho lipómu - cez malý štrbinovitý defekt vlákien šľachy sa objavuje preperitoneálna vláknina;
 • počiatočné štádium formovania - dochádza k tvorbe herniálneho vaku, ktorého obsah je najčastejšie oblasťou omentum alebo tenkého čreva;
 • konečná fáza formovania - sú prítomné všetky komponenty, ktoré sú charakteristické prietrži - herniové brány, vrece a obsah.

Všetky kýly sa dajú rozdeliť do dvoch hlavných skupín:

 • vrodené - hernie zistené u detí v ranom veku;
 • získané - všetky hernie, ktoré sa objavujú u ľudí v procese života.

Všetky kýly sa tiež delia na:

 • opraviteľný - obsah herniálneho vaku sa dá vložiť do brušnej dutiny;
 • ireducibilný - obsah herniálneho vaku je pevne spájkovaný k jeho stenám a okolitým tkanivám, čo bráni voľnému premiestneniu do brušnej dutiny;
 • obmedzený - obsah hernálneho vaku je stlačený v oblasti hernálnej brány. Prudké zvýšenie tlaku v bruchu a rozšírenie hernálneho portálu vedie k vzniku vnútorných orgánov v herniálnom vaku. Po určitom čase poklesne tlak, prietržová brána sa zmenšuje - dochádza k stlačeniu herniálneho obsahu, čo spôsobuje narušenie zásobovania krvi. Pri tomto type kýly je potrebná núdzová pomoc..

Kýly bielej línie sa okrem toho klasifikujú podľa polohy vzhľadom k pupku: [15]

 • supra umbilical - prietrž nad pupočníkovým krúžkom;
 • pupočník - prietrž pri pupočnom kruhu;
 • sub-umbilical - prietrž pod pupočným kruhom.

Komplikácie kýly bielej línie brucha

Jedným z najčastejších komplikácií je poranenie prietrže pri bielej línii brucha. Vyskytuje sa, keď vnútorné orgány vstúpia do herniálneho vaku a podrobia sa silnej kompresii. Zvyčajne sa kompresia vyskytuje v oblasti herniovej brány, menej často v krku herniálneho vaku a v samotnom vaku..

Hlavným klinickým prejavom je náhla ostrá bolesť v oblasti herniálneho otvoru. Tento stav si vyžaduje neodkladnú chirurgickú liečbu..

Koprostáza je narušenie priechodu obsahu hrubého čreva alebo tenkého čreva v dôsledku zníženia peristaltiky (kontrakcie) tej časti čreva, ktorá sa vymačkáva v herniálnom vaku. Zvyčajne sa to stáva u starších pacientov (najmä u tých, ktorí trpia zápchou). Predispozičnými faktormi tejto komplikácie sú fyzická nečinnosť (sedavý spôsob života), obezita a prejedanie.

Pacienti s koprostázou sa sťažujú na zadržiavanie stolice, nevoľnosť, miernu bolesť v rôznych častiach brucha, nevoľnosť a niekedy zvracanie. V tomto prípade sa vykonáva konzervatívna liečba: ľahká masáž herniálneho výčnelku, rovnako ako klystír s glycerínom a parafínovým olejom. Vymenovanie preháňadiel je prísne kontraindikované, pretože v dôsledku preplnenia olovenej slučky koprostáza prechádza do fekálnej formy porušenia - potom sa podľa núdzových indikácií odporúča chirurgická liečba..

Neodvolateľnosť ventrálnej prietrže je komplikácia, ktorá sa vyskytuje v dôsledku tvorby adhézií spojivového tkaniva (adhézie) medzi vnútornými stenami hernálneho vaku a orgánmi, ktoré vstupujú do jeho lúmenu. Neredukovateľná prietrž, na rozdiel od uškriabanej, je bezbolestná a iba periodicky spôsobuje nepohodlie pri pohyboch, kašle a svalovom napätí prednej brušnej steny. Nezvratný výčnelok počas namáhania sa môže mierne zväčšiť, ale pri relaxácii nedochádza k úplnému zmenšeniu do brušnej dutiny. Najčastejšie je neredukovateľná prietrž viackomorová, t.j. v dutine herniálneho vaku je niekoľko dutín (komôr). Chirurgické ošetrenie týchto hernií sa zvyčajne vykonáva plánovaným spôsobom, ale v prípade podozrenia z porušenia je nevyhnutný neodkladný zásah..

Kýla je infekcia herniálneho vaku spolu s jeho obsahom. Je to hlavne v dôsledku prenikania infekcie z obsahu herniálneho vaku, menej často z brušnej dutiny a z kože. Zápal herniálneho vaku prebieha v akútnom štádiu, môže byť serózny, serózne-fibrinózny, hnisavý alebo hnisavý. Ak je príčinou herniálny obsah, vykonáva sa urgentná chirurgická liečba zápalu prietrže bielej línie s odstránením zdroja infekcie. V prípade zápalu kože sa vykonáva konzervatívna liečba..

Hernia tuberkulóza bielej línie je v chirurgickej praxi zriedkavou komplikáciou. Najčastejšie má sekundárny charakter výskytu. Vyjadruje sa v lokálnej lézii stien herniálneho vaku a vnútorných orgánov, ktoré sú v herniálnom vaku. Pri ďalšom vyšetrení je potrebné venovať pozornosť stavu lymfatických uzlín mezentérie a oblasti ileu a konečníka..

Ak sa počas chirurgickej liečby prietrže zistí tuberkulózny proces, potom sa intervencia uskutoční podľa plánu s ďalšou antibiotickou liečbou..

Diagnóza kýly bielej línie brucha

Na diagnostiku kýly bielej línie sa používajú základné a doplnkové metódy. [16] [17]

Medzi hlavné metódy patrí:

 • anamnéza (anamnéza);
 • fyzikálne vyšetrenie prietrže;
 • palpácia (palpácia) herniového výčnelku a hernia; brána
 • náraz (poklepaním) herniálneho výčnelku;
 • auskultácia (počúvanie) prietrže.

Na presnejšiu diagnostiku sa používajú ďalšie metódy:

 1. Ultrazvuková prietrž - používa sa na objasnenie obsahu herniového vaku, jeho objemu a veľkosti brány prietrže.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie prednej brušnej steny je hlavný, spoľahlivý a cenovo dostupný spôsob diagnostikovania prednej brušnej steny. Umožňuje vám identifikovať chybu v bielej línii brucha v skorých štádiách, určiť obsah herniálneho vaku, najmä v prítomnosti veľkej vrstvy podkožného tuku..
 3. RTG brucha.
 4. Magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia s Valsalvovým rozpadom sa v každom prípade nevykonávajú. Indikácia výkonnosti:
 5. index telesnej hmotnosti pacienta> 35;
 6. opakujúca sa a pooperačná prietrž;
 7. bolesť v brušnej stene pri absencii klinického potvrdenia prietrže.
 8. Röntgenová kontrastná herniografia.
 9. Irrigoscopy.

Liečba kýly bielej línie brucha

K dnešnému dňu je možná iba chirurgická liečba prietrže. Výnimkou sú deti do 5 rokov s malými kýlami. V tomto prípade sa používajú rôzne typy konzervatívnej liečby, napríklad nosenie obväzov a použitie špeciálnych lepiacich pások. [18] Chirurgická liečba sa používa u všetkých ostatných pacientov as neúčinnosťou konzervatívnych metód u detí.

Existujú dva hlavné typy plastov - napínacia a napínacia hernioplastika. [19] [20] [21] [22]

Tenzná hernioplastika (trakčná hernioplastika) je druh chirurgickej pomoci, pri ktorej chirurg maximálne napne okraje aponeurózy s maximálnym obnovením anatómie prednej brušnej steny. Doteraz sa tento spôsob plastov používal všade na ktorejkoľvek klinike. Teraz, s príchodom dostatočne pokročilých a dostupných syntetických protetických materiálov, sa hernioplastika napätia používa veľmi zriedka. Je to spôsobené skutočnosťou, že pri tomto type plastu sú okraje defektu vystavené silnému napätiu, zmenšeniu objemu brušnej dutiny, čo vedie k ťažkostiam s dýchaním. V pooperačnom období si väčšina pacientov často všimne výraznú bolesť v oblasti pooperačnej rany, najmä s veľkým poškodením prietrže. A percento recidív pri tomto spôsobe liečby je 10 - 20% operovaných pacientov..

Túto metódu používajú v modernej praxi pediatrickí chirurgovia. Je to možné kvôli malej veľkosti prietrže u detí..

Hernioplastika bez napätia je typ plastu, v ktorom sa používajú ďalšie materiály, ktoré uzatvárajú prietržnú bránu bez napínania okrajov aponeurózy. Pre túto operáciu existuje veľké množstvo rôznych metód. Líšia sa vlastnosťami umiestnenia endoprotézy a metódami jej fixácie..

Hlavné typy beznapäťovej hernioplastiky:

 1. fixácia protézy na muskuloskeletálny skelet (operácia „onlay“) - herniálny defekt v oblasti bielej línie brucha sa uzatvára od okraja k okraju, potom sa subkutánny tuk odlupuje 4 až 6 cm v rôznych smeroch a endoprotéza sa položí na stehu bielej línie a zošije sa. Jej;
 2. umiestnenie protézy pod muskulo aponeurotickým skeletom (operácia „sublay“) - po otvorení vagíny rekta abdominis sa listy aponeurózy zošijú od okraja k okraju a protéza sa pripevní k pobrušnici v tvarovanom lôžku;
 3. fixácia endoprotézy bez jej zakrytia tkanivom aponeurózy (operácia „inlay“) - je použiteľná v prípadoch nemožnosti alebo nebezpečenstva spojenia kýlovej brány z dôvodu rizika vzniku kompartmentového syndrómu (vysoký brušný tlak).

Endovurgické metódy hernioplastiky

Nová a pokročilá technika v liečbe kýly bielej línie brucha - plastu s endoprotézou Ventralex ST. [21] Chirurgický zákrok pomocou tejto technológie je možný, ak herniálna vada nebola predtým vykonaná a jej veľkosť nepresahuje 6 cm 2..

Operácia sa vykonáva herniotomickým rezom nie väčším ako 2 cm v endotracheálnej anestézii. Okrem toho sa na ľavý bok inštaluje 5 mm trokár pre laparoskop, pomocou ktorého sa monitoruje inštalácia sieťovej protézy..

Po vykonaní rezu herniotomiou, revízii a ponorení herniálneho obsahu sa odstráni herniový vak a nainštaluje sa samoliečiteľná protéza Ventralex. Skladá sa z upevňovacieho a ochranného povrchu..

Na konci umiestnenia endoprotézy sa uskutoční následná laparoskopia na kontrolu kvality jej inštalácie. Potom sa zafixuje protéza a na kožu sa aplikuje kozmetický šev. [22]

Výhody tohto spôsobu liečby kýly bielej línie:

 • minimálne poškodenie prednej brušnej steny;
 • skrátenie trvania operácie na 15 - 20 minút;
 • takmer úplná absencia bolesti v pooperačnom období;
 • krátke rehabilitačné obdobia (pacient je prepustený z nemocnice po 24-48 hodinách po operácii);
 • maximálny kozmetický efekt.

Frekvencia komplikácií a relapsov po laparoskopickej hernioplastike sa pohybuje od 0 do 15%.

Prognóza. prevencia

Ak sa operácia vykonáva správne a včas, prognóza ochorenia bude relatívne priaznivá. Po chirurgickom zákroku sa pacienti rýchlo zotavia a vrátia do normálneho života bez výrazných obmedzení. [22]

Celkovo sú relapsy po chirurgickom zákroku 5-10% a závisia od zvoleného spôsobu liečby. Pri hernioplastike s miestnymi tkanivami je teda percento relapsov oveľa vyššie ako pri plastickej chirurgii s použitím pletiva. Je to kvôli nevyhnutnému napätiu tkanív počas prvého typu operácie. Tkanivá pod silným napätím, atrofiou a stávajú sa „slabým miestom“ prednej brušnej steny. [23]

Ďalším dôvodom rozvoja relapsov je neurodystrofický syndróm, ktorý sa vyvíja v dôsledku poškodenia nervových kmeňov počas predchádzajúcej operácie. V oblasti, kde došlo k denervácii, sa vyvíja dystrofický proces a brušná stena stráca svoju silu. Je to hlavne kvôli infekcii rán, ktorá prispieva k tvorbe neúplnej jazvy. Pri liečbe pacientov s kýlou je preto dôležité dodržiavať zákony o asepsii a antiseptikách. [21]

Nevyhnutné podmienky na zníženie rizika relapsu:

 • povinné nosenie obväzov;
 • obmedzenie fyzickej aktivity až na 2-3 mesiace;
 • normalizácia indexu telesnej hmotnosti (vylúčenie prírastku hmotnosti na začiatku pooperačného obdobia);
 • normalizácia funkcie čriev (vylúčenie zápchy) atď..

Ak je operácia ukončená, prognóza ochorenia sa výrazne zhoršuje: vo väčšine prípadov sa výčnelok zväčšuje a prestáva sa prispôsobovať, a preto sa zvyšuje riziko vzniku život ohrozujúcich komplikácií. [24]

Metódy prevencie chorôb:

 • vykonávanie činností, ktoré posilňujú rám svalov a aponeurózy prednej brušnej steny (vykonávanie mierne intenzívnych fyzických cvičení, ale bez zdvíhania závaží a traumatizovania brušnej steny);
 • udržiavanie vnútrobrušného tlaku je normálne (liečba kašľa, prevencia zápchy, odstránenie nadúvania, liečba porúch močenia);
 • prestať fajčiť, piť alkohol.

Prevencia impozantných komplikácií zahŕňa včasnú chirurgickú liečbu.

Biela línia prietrže

Ako liečiť kýlu bielej línie
Kýla bielej línie brucha je patologický proces, počas ktorého sa vytvára vydutie brušných orgánov medzi prasklinami vlákien výstuže svalov strednej línie (biela čiara). Iným spôsobom sa takéto ochorenie nazýva epigastrická hernia a vyskytuje sa v 10% všetkých prípadov, častejšie u mužov..

K vydutiu orgánov dochádza kdekoľvek pozdĺž stredovej čiary brucha v mieste otvoru. Biela čiara slúži ako prepletanie zväzkov šľachy širokých svalov brucha vo forme doštičky. Čiara pozdĺž stredovej osi od xiphoidného procesu po ochlpenie je lokalizovaná, jej hrúbka je asi tri centimetre.

Čo to je?

Kýla bielej línie je výčnelok podkožného tuku a vnútorných orgánov cez veľké medzery medzi plexom šliach bielej línie brucha..

Ako ukazuje prax, patológia je častejšia u mužov mladších ako 30 rokov o 3-10%. Pri tejto forme ochorenia sa začnú objavovať časti vnútorných orgánov a tuku cez otvory medzi svalmi. Typickým lokalizačným miestom je epigastrická oblasť.

Nasledujúce typy hernií sa rozlišujú v závislosti od lokalizácie vzhľadom na pupočnú dutinu:

 1. Nadledvina (nachádza sa nad pupkom);
 2. Takmer pupočníková (nachádza sa v blízkosti pupočnej dutiny);
 3. Pupočník (lokalizovaný pod pupočnou dutinou).

Poloha kýly bielej línie v blízkosti pupku a pod ňou je zriedkavé.

Moderné metódy liečby uľahčujú odstránenie choroby, avšak pri jej identifikácii v počiatočnej fáze sa musíte oboznámiť s príčinami rozvoja patológie a jej sprievodnými príznakmi. Kýla, rovnako ako akékoľvek iné ochorenie, sa ľahšie lieči v počiatočnej fáze vývoja.

Na prvý pohľad vzdelanie nespôsobuje značné nepohodlie, ale choroba je stále plná nebezpečenstva. Hlavnou hrozbou je štiepenie orgánov, ktoré sú uväznené vo vnútri herniálneho vaku. V niektorých prípadoch dochádza k kompresii nervov..

príčiny

Faktory vyvolávajúce vývoj choroby sú rozdelené do 2 kategórií: príčiny vyplývajúce zo slabosti bielej čiary a faktory spôsobené zvýšeným tlakom vo vnútri pobrušnice.

Dôvody týkajúce sa prvej skupiny slúžia ako predpoklad pre výskyt prietrže. to:

 1. Genetická predispozícia V prítomnosti príbuzných s touto diagnózou sa zvyšuje riziko ochorenia.
 2. Nadváha Vďaka hrubej vrstve podkožného tuku sa predná brušná stena slabne a biela čiara sa začína napínať.
 3. Jazvy, ktoré sú výsledkom chirurgických zákrokov, a každý z nich je slabým miestom, kde sa môže prietržovať hernia..
 4. Zranenia Každé poškodenie brucha oslabuje prednú brušnú stenu..
 5. Tehotenstvo Počas tohto obdobia sú brušné svaly oslabené a brušná stena je napnutá..

Faktory v druhej skupine sú priami provokatéri nástupu choroby. Tie obsahujú:

 • silné a dlhšie plačúce deti;
 • silné narodenie, veľké dieťa;
 • choroby, ktoré sa vyskytujú v dôsledku problémov s močením;
 • veľká fyzická námaha;
 • zápcha
 • choroby brušnej dutiny, vyskytujúce sa na pozadí silného kašľa.

Príznaky kýly bielej línie brucha, foto

Príznaky kýly bielej línie brucha (pozri fotografiu) sú rovnaké pre mužov aj pre ženy, patológia nezávisí od sexuálnych charakteristík. V niektorých prípadoch sa prietrž môže prejaviť iba výbežkom, ktorý je charakteristický pre počiatočné štádium patológie.

Kýla sa v priebehu času začína prejavovať bolesťami, ktoré sa počas intenzívneho pohybu a namáhania výrazne zosilňujú. Bolesť môže mať v každom prípade odlišnú povahu. Môžu byť ostré, nudné, ťahajúce, dlhé alebo paroxyzmálne, ostré alebo dokonca „dýky“..

Ochorenie u mužov a žien je sprevádzané aj týmito príznakmi:

 • nevoľnosť, po ktorej nasleduje zvracanie;
 • bolesti inej povahy - s ohnutím, ohybmi a inými pohybmi;
 • napínanie svalov v stredovej línii brucha;
 • bolesť po jedle;
 • grganie, pálenie záhy, škytavka.

S progresiou choroby sa zosilňujú príznaky patológie:

 • bolesť zosilňuje a stáva sa pre pacienta neznesiteľnou;
 • vracanie neustále mučí pacienta;
 • v stolici sa dá zistiť krv;
 • správna prietrž sa stáva nemožnou.

V prípade zvieracej prietrže by pomoc pacientom mala byť naliehavá. V prípade akýchkoľvek prejavov by ste mali okamžite kontaktovať kliniku.

etapy

Bežne je biela čiara od hrudnej kosti po pupok široká 10–25 mm a zužuje sa dole až na niekoľko milimetrov pod ňou. V mieste vzniku prietrže bielej línie brucha sa vlákna šľachy môžu líšiť o 100 až 120 mm, čím sa vytvoria herniálne brány rôznych tvarov (oválne, kosoštvorcové, okrúhle)..

Široké herniové brány sa neobjavia okamžite - herniálny výstupok prechádza niekoľkými fázami vývoja:

 1. Prvým stupňom je preperitoneálny lipóm. Vyskytuje sa, keď sa objaví jeden alebo viac provokujúcich faktorov, ktoré sme spomenuli vyššie. V tomto prípade cez ešte malé diery v rozbiehavej šľache vyčnieva tuk pod kožu.
 2. Počiatočné štádium. Pobrušnice vstupuje do brány prietrže, ktorá začína tvoriť membránu pre vnútorné orgány, ktoré vystupujú pod kožu. Peritoneum je tenká membrána pokrývajúca vnútorné steny brušnej dutiny a povrch vnútorných orgánov.

Kýla bielej línie brucha vo fáze konečnej formácie obsahuje všetky potrebné prvky:

 • hernial gates - diera v bielej línii, odkiaľ pochádzajú orgány;
 • hernial sac - peritoneum;
 • obsah vaku: omentum, črevá, steny žalúdka, niektoré väzy.

Zložitosť operácie závisí od toho, kedy sa choroba objavila..

Pruh

Porušenie kýly bielej línie brucha predstavuje kompresiu orgánov a tkanív umiestnených v herniálnom vaku. V závislosti od mechanizmu vývoja dochádza k hernii pružným, fekálnym a retrográdnym porušením.

K elastickému porušeniu prietrže dochádza s prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku (napríklad počas pohybov čriev, kašľa, kýchania atď.), Keď sa prietržná brána kýly prudko rozširuje, vyčnieva z nich väčšina brušných orgánov. Potom sa prietržová brána vráti do pôvodného stavu, pretože tkanivá sú elastické a spadnuté orgány nemajú čas na návrat späť do brušnej dutiny..

S fekálnym porušením sa slučka čreva, ktorá sa objavuje v herniálnom vaku, výkaly a plyny postupne vypĺňajú. Výsledkom je, že črevná slučka sa rozťahuje a rastie, čoho dôsledkom je jej porušovanie.

Pri retrográdnom porušení sa vytlačí časť črevnej slučky alebo iného orgánu, ktorý nie je v herniálnom vaku, ale v brušnej dutine. Pri tomto type porušenia sa veľmi rýchlo vyvíja peritonitída a nekróza čreva a závažnosť klinických symptómov rýchlo rastie..

diagnostika

Počiatočná diagnóza sa môže vykonať na základe externého vyšetrenia pacienta, na presné určenie stavu sú potrebné ďalšie vyšetrenia.

 1. Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Kontroluje stav vnútorných orgánov.
 2. X-ray vyšetrenie hernial vak. Pred vyšetrením sa pacientovi pripraví bárium na zvýšenie kontrastu obrazu.
 3. Multispirálna tomografia. Používa sa v najťažších prípadoch a umožňuje vám úplne odstrániť chyby pri diagnostike a hodnotení súčasného stavu.

liečba

Pri liečení choroby sa často robia chyby, ktoré negatívne ovplyvňujú patológiu:

 1. Liečba liekmi proti bolesti alebo antispasmodickými liekmi bude iba odstraňovať bolesť.
 2. Neustále nosí obväz. Zariadenie sa nedá dlho používať. Pás nenahrádza plnú funkčnosť svalov. Pri častom používaní zariadenia môžu svalové vlákna strácať svoj tón, čo vedie k ich atrofii..
 3. Ľudové liečivá (výťažky z listov kôstok, nesmrteľka, palina), brané ústne, môžu znižovať tvorbu plynov a zlepšovať funkciu čriev. Tým sa zníži stupeň vystupovania čriev, ale defekt v šľachách sa v dôsledku vlastností tohto tkaniva neprevýši..
 4. Užívanie liekov na zvýšenie žalúdočnej motility. Tento typ liečby nejakú dobu skutočne prináša úľavu, ale problém nevyrieši. Odporúča sa liečiť patológiu pomocou chirurgického zákroku..
 5. Cvičenie je dobré na prevenciu prietrže, ale nie na liečenie.

Odmietnutie samoliečby, včasná diagnostika patológie a jej správna liečba je jediným spôsobom, ako sa vyhnúť komplikáciám a vrátiť sa k plnohodnotnému životnému štýlu..

Príprava na operáciu

Vlastná príprava pacienta zahŕňa nasledujúce položky:

 • odmietnutie alkoholu najneskôr tri dni pred plánovanou operáciou;
 • vylúčenie liekov, ktoré zhoršujú zrážanie krvi a zvyšujú riziko krvácania (musíte informovať lekára o všetkých užívaných liekoch a uvedie zoznam zakázaných liekov);
 • 14 dní pred operáciou zabezpečte vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné stopové prvky a vitamíny (pomôže to ľahšie preniesť postup a anestéziu a zlepší sa aj rehabilitácia);
 • úplné odmietnutie jedla po 20:00 deň pred operáciou.

Nemocnica musí vykonať potrebné laboratórne testy na kontrolu hladiny cukru, vylúčenie HIV, hepatitídy a iných pohlavne prenosných chorôb, presné stanovenie krvného typu a faktor Rh. Vykoná sa aj EKG na kontrolu činnosti srdca, aby sa zabezpečilo, že pacient podstúpi anestéziu. [Adsenom]

Prietrž hernie bielej línie brucha

Chirurgický zákrok sa vykonáva podľa plánu. Lekár vyšetrí pacienta, stanoví diagnózu, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie v nemocnici.

Typy operácií na prietrž bielo-bielej línie brucha:

 1. Otvorená chirurgia s nezatiahnuteľným štepením. Na posilnenie bielej čiary brucha chirurg používa špeciálne protetické sieťky. Táto metóda sa dnes najčastejšie používa, pretože po nej je relaps najmenej pravdepodobný..
 2. Otvorená chirurgia s pružným plastom. Po odstránení kýly chirurg uťahuje bielu čiaru brucha švami, čím ju posilňuje - odtiaľ v názve slovo „stretch“. Tento typ operácie je jednoduchý, ale má nevýhody: musíte urobiť pomerne dlhý rez (zostáva veľká jazva), riziko recidívy je vysoké.
 3. Paraperitoneálna chirurgia. Vyrábajú sa tiež tri vpichy, ale na rozdiel od laparoskopickej chirurgie sa nástroje nezasúvajú do brucha a neprenikajú ani do pobrušnice. Medzi ňu a okolité tkanivá sa vloží špeciálny balónik a nafúkne sa - vytvorí sa priestor, z ktorého budete mať prístup k herniálnemu vaku a vykonávať chirurgický zákrok. Výhody takejto operácie sú rovnaké ako pri laparoskopickej operácii. Jeho implementácia je však technicky zložitejšia, nie je možné bezpečne opraviť protézu oka.
 4. Laparoskopická operácia. S príchodom high-tech zariadení na moderných klinikách sa tento typ operácie prietrže kýly bielej línie brucha stáva stále populárnejším. Namiesto narezania chirurg urobí tri diery, cez ktoré odstráni prietrž a vytvorí protézu oka. Laparoskopická operácia poskytuje nízke riziko relapsu a môže skrátiť dobu rehabilitácie na 10 dní - potom môže pacient znova robiť obvyklé veci. Túto operáciu však nie je možné vykonať pri ochoreniach pľúc a srdca. Je tiež nemožné, ak klinika nemá vhodné vybavenie a odborníkov..

Pri obmedzenej prietrži bielej línie brucha by sa mal chirurgický zákrok vykonať v naliehavom prípade. Chirurg otvára herniálny vak a skúma časť čreva, ktorá sa v ňom nachádza. Ak zomrela - musí sa odstrániť. Niekedy sa ukáže, že veľká časť čreva má čas odumrieť - musíte zvýšiť incíziu a odstrániť všetky odumreté tkanivá..

Rehabilitačné obdobie

Po plánovanej operácii, tj keď kýla nebola porušená, je obnova dostatočne rýchla. Pacient je držaný v nemocnici najviac tri dni. Počas tohto obdobia sestra pravidelne robí obväzy a lekár monitoruje stav stehov a blaho pacienta, aby sa vylúčila možnosť infekcie. Na rovnaké účely sa predpisuje preventívny priebeh antibiotík.

Obdobie rehabilitácie zahŕňa dodržiavanie určitých pravidiel:

 • Je zakázané zdvíhať závažie nad 5 kg (obmedzenie platí najmenej 3 mesiace od dátumu uvedenia do prevádzky)
 • zákruty vpred, náhle pohyby a príliš intenzívny tréning sú zakázané;
 • prejavuje sa mierna fyzická aktivita, najmä chôdza;
 • je potrebné brať laxatíva predpísané lekárom (zápcha môže spôsobiť odchýlku švíkov);
 • mali by ste prehodnotiť svoju stravu a prejsť na vyváženú stravu.

Ľudia, ktorých povolanie súvisí s ťažkou fyzickou prácou, sa presunú na ľahkú prácu až na 6 mesiacov.

diéta

Niekedy nastanú situácie, keď z rôznych dôvodov nie je možné vykonať okamžitú chirurgickú liečbu, musíte ju na určitý čas odložiť. Dodržiavanie diéty môže zmierniť priebeh choroby a minimalizovať riziko porušenia.

 • Odporúča sa do stravy pridať viac ryžových obilnín, rýb, vajec a mliečnych výrobkov. Uistite sa, že pijete fyziologickú normu kvapaliny. Všetky výrobky musia byť rýchlo stráviteľné minimálnym množstvom plynu..
 • Neodporúča sa používať výrobky, ktoré spôsobujú nadúvanie: strukoviny, vyprážané a údené jedlá, čokoláda, orechy, maslo, nakladaná zelenina..

Ak sa vyskytnú počiatočné tráviace problémy, mali by sa odstrániť akýmkoľvek spôsobom, od liekov po ľudové metódy. Podmienkou pre výber správnej stravy je konečná diagnóza vykonaná v zdravotníckom zariadení..

prevencia

Prevencia hernia bielej línie zahŕňa tieto opatrenia:

 • identifikácia príčin ďalších libier a normalizácia telesnej hmotnosti;
 • včasné liečenie chorôb sprevádzaných kašľom;
 • vyhýbanie sa vzpieraniu;
 • dodržiavanie zásad vyváženej zdravej výživy, ktorá by uľahčovala pravidelné pohyby čriev;
 • zabránenie poraneniam prednej brušnej steny;
 • pravidelná telesná výchova na posilnenie brušných svalov (ranné cvičenia, cvičenia v telocvični);
 • dávkovanie fyzickej námahy, do ktorej je zapojená brušná tlač, v pomere k jej vlastnej fyzickej príprave;
 • implementácia všetkých odporúčaní lekárov (vrátane nosenia brušného obväzu) počas tehotenstva a pooperačného obdobia.

Pamätajte, že obväz nelieči prietrž. Naopak, pri dlhodobom nosení môže naopak prispievať k jeho výskytu, pretože začína vykonávať funkciu brušných svalov, ktoré v dôsledku nečinnosti oslabujú, odkloní sa ešte viac, čo prispieva k výskytu prietrže.

Kýla bielej línie. Príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Často kladené otázky

Kýla bielej línie brucha je prietrž hernia na prednej brušnej stene umiestnenej v stredovej línii. Môže pozostávať z tukového tkaniva alebo herniálneho vaku (ktorého steny sú tvorené pobrušnicou - tenký film spojivového tkaniva), v ktorých sú črevné slučky alebo časť iného vnútorného orgánu..

Fakty o hernii bielej čiary:

 • 3 - 12% chirurgických zákrokov v gastroenterológii sa vykonáva pri hernii bielej línie brucha;
 • choroba je najbežnejšia u mužov vo veku 20 - 30 rokov;
 • do 40 rokov hernie bielej línie brucha trpia hlavne mužmi, v staršom veku ženy;
 • u detí je toto ochorenie zriedkavé - v 0,8% prípadov.

Rysy anatómie prednej brušnej steny

Prednú brušnú stenu u ľudí predstavujú hlavne brušné svaly.

Vrstvy prednej brušnej steny:

 • Peritoneum je súčasný film spojivového tkaniva, ktorý lemuje brušnú dutinu zvnútra. Zahŕňa všetky orgány brucha..
 • Vonku je vrstva tuku - je to predperitoneálna vláknina.
 • Nasleduje priečna fascia - hustá časť spojivového tkaniva, ktorá posilňuje prednú brušnú stenu..
 • Brušné svaly pokrývajú takmer celú prednú časť brucha. Sú umiestnené vpravo a vľavo, na vonkajšej strane pokryté fasciou - škrupinou spojivového tkaniva.
 • Nad svalmi sa nachádza podkožný tuk a pokožka..

V strede pozdĺž brucha prechádza úzka zóna, v ktorej chýbajú svaly. V tomto bode je spojená fascia pravých a ľavých svalových skupín brušných svalov. Táto anatomická formácia sa nazýva biela línia brucha..

Biela čiara má nerovnomernú šírku. V hornej časti je širšia (1-3 cm), v dolnej (pod pupkom) - užšia. Najpravdepodobnejšie je výskyt herniového výčnelku v hornej časti. Prietrž sa často nachádza priamo pod hrudnou kosťou..

Príčiny kýly bielej línie brucha

Príčiny choroby možno rozdeliť do dvoch skupín: príčiny spojené so oslabením samotnej bielej línie a zvýšením vnútrobrušného tlaku..

Príčiny vedúce k oslabeniu bielej čiary, objaveniu sa medzier v nej a divergencii brušných svalov (náchylné na výskyt prietrže)Príčiny spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku (vyvolávajú výskyt prietrže)
 • Dedičnosť. Pravdepodobnosť kýly bielej línie brucha sa zvyšuje u ľudí, ktorých bezprostrední príbuzní touto chorobou trpeli / trpia..
 • Obezita. U ľudí s nadmernou telesnou hmotnosťou a veľkým množstvom podkožného tuku je predná brušná stena napnutá, oslabená, brušné svaly sa rozchádzajú viac do strán a šírka bielej čiary sa zväčšuje..
 • Jazvy po operácii. Každá pooperačná jazva na brušnej stene je slabým miestom, v ktorom je zvýšené riziko herniového výčnelku..
 • Poranenia brucha. Rany, podvrtnutie a pretrhnutie svalov a fascie, modriny prispievajú k oslabeniu prednej steny brucha..
 • Tehotenstvo. U tehotnej ženy je predná stena brucha natiahnutá, pupok, brušné svaly sa po stranách značne líšia.
 • Nadmerné cvičenie, vzpieranie.
 • zápcha Počas pohybu čriev sa človek musí viac namáhať, v dôsledku toho sa zvyšuje tlak vo vnútri brucha.
 • Ťažká, predĺžená práca, veľká veľkosť plodu.
 • Choroby nachádzajúce sa vo vnútri brucha, sprevádzané ťažkým dlhodobým kašľom.
 • Choroby sprevádzané ťažkosťami s močením. Napríklad zápal prostaty u mužov. Aby ste močili, musíte sa navyše namáhať.
 • Silné predĺžené plačanie u malého dieťaťa.

Čo je kýla bielej línie brucha?

Keď je biela čiara brucha veľmi roztiahnutá a oslabená, vznikajú v nej praskliny. Podľa toho, čo vyčnieva cez jednu z týchto trhlín, existujú tri typy prietrže:

 • Preperitoneálny lipóm (wen). Prostredníctvom medzery sa vydúva iba tuk, ktorý je okolo pobrušnice. Ako taká neexistuje kýla.
 • Začiatok výčnelku pobrušnice. Pobrežie sa vydúva dopredu cez bielu líniu brucha a vytvára druh vrecka - herniálny vak.
 • Vytvorený herniálny vak. Do neho môžu vstúpiť slučky čreva a iných orgánov nachádzajúcich sa vo vnútri brucha.

Príznaky hernie bielej línie brucha

Pri štádiu preperitoneálneho lipómu sa prietrž najčastejšie nedetekuje. Žiadne príznaky.

Príznaky vo fáze vytvorenej prietrže:

 • V strede brucha, najčastejšie v hornej časti, je vydutie, ktoré je zvonka viditeľné a je dobre pociťované. Ak položíte ruku na výstupok a požiadate pacienta, aby namáhal alebo kašľal, môžete cítiť charakteristický tlak.
 • V oblasti vydutia sa prejavuje bolestivosť, ktorá sa zvyšuje pri fyzickej námahe, náhle pohyby, namáhanie, po jedle..
 • Bolesť často rozdáva pod rebrom, pod lopatkou ramena, v dolnej časti chrbta.
 • Nevoľnosť, zvracanie, pálenie záhy, grganie.

Typy kýly bielej línie brucha v závislosti od miesta:

 • Epigastrická (epigastrická, pupočná). Nachádza sa nad pupkom. Toto je najbežnejšia odroda, ktorá sa vyskytuje v 80% prípadov..
 • Paraumbilikálny (para umbilikálny). Nachádza sa vedľa pupku (ale nie v pupku samotnom, na rozdiel od pupočnej kýly). Toto je najvzácnejšia odroda - nájdená u 1% pacientov.
 • Umbilikálne (hypogastrické) - vyskytujú sa v 9% prípadov.

Najčastejšie sa vyskytuje iba jeden herniálny výčnelok. Niekoľko kýiel bielej línie brucha sa nachádza zriedkavo, ktoré sú umiestnené nad sebou.

Komplikácie kýly bielej línie brucha

Hlavnou komplikáciou kýly bielej línie brucha je jej porušenie. V diere, cez ktorú vystupuje, dochádza k náhlemu stlačeniu herniálneho vaku.

Príznaky porušenia prietrže bielej línie brucha:

 • zvýšená bolesť v oblasti herniálneho výčnelku;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • zápcha alebo prímes krvi v stolici;
 • bolesť brucha, ktorá sa časom zvyšuje;
 • prietrž prestala ustupovať (predtým bolo možné pri stlačení výstupku v polohe na chrbte znížiť).
Počas porušenia prietrže sa stlačí časť čreva alebo iného orgánu, ktorý upadol do herniálneho vaku, a v ňom sa narušuje krvný obeh. Postupne zomiera, zatiaľ čo sa stav pacienta zhoršuje. Stane sa bledým, vyskytne sa silná bolesť brucha, brušné svaly sa stávajú tvrdými ako doska.
Obmedzená prietrž je núdzový stav, ktorý predstavuje ohrozenie života.

Diagnóza kýly bielej línie brucha

Ktorého špecialistu treba kontaktovať, keď sa objavia príznaky choroby?

Aké otázky môže lekár položiť pacientovi s herniou bielej čiary?

 • Aké príznaky vás trápia? Ako dlho sa objavili?
 • Pri prvom zistení choroby?
 • Boli vykonané nejaké predchádzajúce operácie? Z akého dôvodu?
 • Sú bolesti v oblasti herniálneho výčnelku?
 • Do zápcha alebo iné tráviace problémy?

Ako lekár vyšetruje pacienta?

Aké vyšetrenie je predpísané na príznaky kýly bielej línie?


Názov štúdiepopisAko je?
X-ray žalúdka so zvýšením kontrastuŽalúdok sa naplní kontrastným médiom a potom sa odoberú röntgenové lúče: na nich sú zreteľne viditeľné kontúry orgánu..
Ciele výskumu:
 • detekcia prolapsu žalúdka v herniálnom vaku;
 • detekcia vredov, nádorov žalúdka, ktoré môžu byť sprevádzané rovnakými príznakmi ako prietrž bielej línie brucha.
Štúdia sa uskutočňuje na lačný žalúdok. Pacientovi sa podá nápoj z roztoku nepriepustnej pre žiarenie - síran bárnatý. Potom urobte fotografie.
gastroduodenofibroskopiiEndoskopické vyšetrenie žalúdka a dvanástnika.
Ciele výskumu:
 • detekcia prolapsu žalúdka v herniálnom vaku;
 • detekcia vredov, nádorov žalúdka alebo dvanástnika, ktoré môžu byť sprevádzané rovnakými príznakmi ako prietrž bielej čiary.
Štúdia sa uskutočňuje na lačný žalúdok..
Lekár položí pacienta na jeho ľavú stranu, anestetizuje hrtan pomocou spreja a zavedie flexibilný endoskop ústami pomocou miniatúrnej videokamery na konci. Vyšetrenie sliznice žalúdka, dvanástnika.
Ultrazvuk herniálneho výčnelkuCiele ultrazvukového vyšetrenia:
 • na rozlíšenie preperitoneálneho lipómu od vytvorenej prietrže;
 • odlíšiť prietrž bielej línie brucha od iných patologických formácií;
 • preskúmať obsah herniálneho vaku.
Ultrazvuk sa vykonáva obvyklým spôsobom. Lekár požiada pacienta, aby sa vyzliekol do pásu, na pokožku nanesie špeciálny gél a vykoná vyšetrenie ultrazvukovou sondou..
Ultrazvuk bruchaŠtúdia umožňuje posúdiť stav a umiestnenie vnútorných orgánov brucha, zistiť rôzne patologické procesy v nich..
Ciele stretnutia:
 • zistiť, ktorý orgán je vo vnútri herniálneho vaku;
 • identifikovať choroby, ktoré môžu spôsobiť príznaky podobné hernii bielej línie: vredy, nádory žalúdka a dvanástnika, cholecystitída, pankreatitída.
Zobrazovanie magnetickou rezonanciou, počítačová tomografia bruchaTieto štúdie umožňujú získať jasné vrstvené časti akejkoľvek oblasti tela, vizualizovať relatívnu polohu vnútorných orgánov, patologické formácie.
MRI a CT sa vykonávajú v pochybných prípadoch, keď si lekár nie je istý diagnózou..
Zobrazovanie magnetickou rezonanciou a počítačová tomografia sa vykonávajú v osobitne vybavených izbách..
GerniographyTáto štúdia sa zriedka vykonáva v prípadoch pochybností o diagnóze. Röntgenové lúče hernie sa odoberajú po zafarbení kontrastným prostriedkom pre rôntgenové žiarenie.Štúdia sa vykonáva v špeciálnej miestnosti, v sterilných podmienkach. Pacient sa položí na gauč, uskutoční sa lokálna anestézia a do brušnej dutiny sa zavedie ihla, cez ktorú sa dodáva rôntgenový kontrastný roztok. Potom je pacient požiadaný, aby sa prevrátil na bruchu, trochu sa namáhal, kašeľ. V tomto prípade prúdi roztok do herniálneho vaku. Kýla je na obrázkoch zreteľne viditeľná.

Liečba kýly bielej línie brucha

Neexistujú žiadne konzervatívne metódy na ošetrenie kýly bielej línie. Hrudný výčnelok sa dá odstrániť iba pomocou chirurgického zákroku.

Chirurgický zákrok sa vykonáva podľa plánu. Lekár vyšetrí pacienta, stanoví diagnózu, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie v nemocnici.

Predoperačné vyšetrenie:

 • všeobecná analýza krvi;
 • všeobecná analýza moču;
 • elektrokardiogram;
 • krvná chémia;
 • analýza na hepatitídu, HIV, syfilis.

Počas operácie chirurg prideľuje herniálny vak, otvára ho, vyhodnocuje stav orgánov vo vnútri a vrhá ich späť do brucha. Hernálny vak je obviazaný, odrezaný a zošitý jeho základňou. Potom je potrebné posilniť bielu líniu brucha a eliminovať divergenciu brušných svalov..

Typy operácií na prietrž bielo-bielej línie brucha:

 • Otvorená chirurgia s pružným plastom. Po odstránení kýly chirurg uťahuje bielu čiaru brucha švami, čím ju posilňuje - odtiaľ v názve slovo „stretch“. Tento typ operácie je jednoduchý, ale má nevýhody: musíte urobiť pomerne dlhý rez (zostáva veľká jazva), riziko recidívy je vysoké.
 • Otvorená chirurgia s nezatiahnuteľným štepením. Na posilnenie bielej čiary brucha chirurg používa špeciálne protetické sieťky. Táto metóda sa dnes najčastejšie používa, pretože po nej je relaps najmenej pravdepodobný..
 • Laparoskopická operácia. S príchodom high-tech zariadení na moderných klinikách sa tento typ operácie prietrže kýly bielej línie brucha stáva stále populárnejším. Namiesto narezania chirurg urobí tri diery, cez ktoré odstráni prietrž a vytvorí protézu oka. Laparoskopická operácia poskytuje nízke riziko relapsu a môže skrátiť dobu rehabilitácie na 10 dní - potom môže pacient znova robiť obvyklé veci. Túto operáciu však nie je možné vykonať pri ochoreniach pľúc a srdca. Je tiež nemožné, ak klinika nemá vhodné vybavenie a odborníkov..
 • Paraperitoneálna chirurgia. Vyrábajú sa tiež tri vpichy, ale na rozdiel od laparoskopickej chirurgie sa nástroje nezasúvajú do brucha a neprenikajú ani do pobrušnice. Medzi ňu a okolité tkanivá sa vloží špeciálny balónik a nafúkne sa - vytvorí sa priestor, z ktorého budete mať prístup k herniálnemu vaku a vykonávať chirurgický zákrok. Výhody takejto operácie sú rovnaké ako pri laparoskopickej operácii. Jeho implementácia je však technicky zložitejšia, nie je možné bezpečne opraviť protézu oka.

Pri obmedzenej prietrži bielej línie brucha by sa mal chirurgický zákrok vykonať v naliehavom prípade. Chirurg otvára herniálny vak a skúma časť čreva, ktorá sa v ňom nachádza. Ak zomrela - musí sa odstrániť. Niekedy sa ukáže, že veľká časť čreva má čas odumrieť - musíte zvýšiť incíziu a odstrániť všetky odumreté tkanivá..

Diéta po operácii

V prvých dňoch po chirurgickom zákroku sa pacientovi podáva voda, potom tekuté bujóny. V nasledujúcich dňoch môžete postupne prejsť na pevné jedlo. V pooperačnom období musíte vypiť najmenej 10 pohárov vody denne - to pomáha vyrovnať stratu tekutín v tele a zabrániť zápche..

Prognóza po operácii

Všeobecne je prognóza po operácii priaznivá.

K relapsom dochádza pomerne často po otvorených chirurgických zákrokoch s napínaním štepu: u 20% - 40% pacientov sa brušná hernia bielej línie vyskytuje opakovane. Preto sa dnes tento typ chirurgickej liečby prakticky nepoužíva..

Pravdepodobnosť recidívy tiež veľmi závisí od toho, ako svedomito pacient dodržiava odporúčania lekára v pooperačnom období..

Môže obväz pomôcť s prietržom bielej línie brucha?

Existuje špeciálna brušná bandáž, ktorá je páskou z úpletu 20 cm široká, má špeciálny vankúšový pelot, ktorý je umiestnený v oblasti kýly..

S pomocou takého obväzu nie je možné vyliečiť kýlu bielej línie brucha. Jeho nos môže dokonca zhoršiť stav: obväz preberá funkcie brušných svalov, v dôsledku čoho oslabujú a ešte viac sa odkláňajú, zväčšuje sa herniálny výčnelok.

Situácie, keď lekár môže odporučiť nosenie brušného obväzu s kýlou bielej línie brucha:

 • na krátku dobu pred chirurgickým zákrokom, aby sa zabránilo zvýšeniu herniového výčnelku;
 • vo fáze preperitoneálneho lipómu, keď prietrž ešte nie je;
 • ako prostriedok prevencie u ľudí s oslabenou prednou brušnou stenou;
 • po operácii, aby sa zabránilo recidíve, zmierniť bolesť v jazve;
 • u ľudí zapojených do ťažkej fyzickej práce, vzpierania;
 • počas tehotenstva;
 • u starších a oslabených osôb, ktoré majú kontraindikácie pre chirurgický zákrok.

Ako nosiť obväz?

 • ľahnite si na chrbát;
 • jemne zatlačte na výčnelok rukou - vložte ju do žalúdka;
 • umiestniť vankúšový pelot do oblasti herniálneho výčnelku;
 • ovinúť obväz okolo tela, upevniť suchý zips;
 • správne pripevnený obväz by mal tela priliehať dostatočne stlačený a stláčať hernálny výstupok, ale nemal by sa príliš stlačiť, spôsobiť vážne nepohodlie.

Môžu ľudové metódy pomôcť s prietržom bielej línie brucha?

Profylaxia hernie bielej línie

diéta

Ľudia s oslabenou prednou brušnou stenou, ktorí podstúpili operáciu kýly bielej línie brucha, by mali konzumovať dostatok tekutín a potravín bohatých na vlákninu, vyhýbať sa potravinám, ktoré prispievajú k zápche..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza chrbtice je choroba spôsobená množstvom faktorov. Liečba tejto patológie by mala byť komplexná. Tablety na osteochondrózu bedrovej chrbtice - množstvo liekov na obnovu kostného tkaniva a odstránenie bolesti.
Autor článku: Nadezhda NikolaevnaFoto: obojstranný obväz pre mužovKýla je choroba, ktorá sa môže vyskytnúť v každom veku. Výčnelok peritoneálnych orgánov herniovou bránou je ochorenie, ktoré sa dá zvládnuť iba chirurgickým ošetrením.
Všeobecné informácieSchmorlova hernia je označenie v rádiologickej terminológii chrupavkových uzlín - defektov chrbtice pomenovaných po nemeckom vedcovi Christianovi Georgovi Schmorlovi, ktorý opísal túto patológiu v roku 1927.