loader

Hlavná

Žalúdok

Stenóza miechy: opis, liečba, cvičenia

Spinálna stenóza sa vyskytuje z rôznych dôvodov. Ale vždy sa prejavuje ako bolestivé pocity počas pohybu, striedajúce sa s krívaním, svalovou slabosťou. Liečba stenózy miechového kanála je zameraná na elimináciu faktorov, ktoré ju vyvolali, na zlepšenie pohody pacienta. Uskutočňuje sa konzervatívna terapia a ak je neúčinná, pacientovi je ukázaný chirurgický zákrok.

Všeobecné informácie o chorobe

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje efektívny a cenovo dostupný liek na ARTROZA.“ Prečítajte si viac.

Stenóza je patologické zúženie miechového kanála. Vyvoláva inváziu do priestoru obsadeného koreňmi miechy a štruktúr miechy, kostí, chrupavky alebo mäkkých tkanív. Vyskytujú sa a vrodená stenóza. Je to kvôli nesprávnej štruktúre stavcov, napríklad skrátených alebo zosilnených oblúkov, zníženej výške stavcov..

Získaná stenóza miechového kanála sa vyskytuje na pozadí chorôb, ktoré sa už vyskytujú v tele:

 • deformujúca alebo ankylozujúca spondylartróza;
 • Forestierova choroba (difúzna idiopatická hyperostóza reumatoidného pôvodu);
 • spondylolistéza - posunutie nadstavca vo vzťahu k podložiu;
 • iatrogénna stenóza, ktorá sa vyznačuje adhéziou, tvorbou pooperačných jaziev;
 • osteochondrosis.

Stenóza sa často vyskytuje pri osifikácii herniálneho výčnelku, hypertrofii a kalcifikácii žltého väzu. V dôsledku zúženia miechy sa zvyšuje epidurálny tlak, vyvíja sa aseptický zápalový proces, zhoršuje sa prísun krvi do tkanív.

Patologická klasifikácia

Stenóza miechy môže byť počiatočná, progresívna, závažná. Pri zanedbateľnom stupni poškodenia jeho príznaky úplne chýbajú. Progresívna patológia je charakterizovaná zhoršením prenosu nervových impulzov. Prejavuje sa to prchavou alebo lokálnou bolesťou chrbta, svalovými kŕčmi. Ak je miechový kanál veľmi zúžený, potom sú problémy s vyprázdňovaním čriev a močového mechúra, pravdepodobnosť paralýzy, náhle zastavenie dýchania sa zvyšuje.

Stenóza je klasifikovaná a závisí od jej umiestnenia. Je krčný, hrudný, lumbosakrálny.

relatívna

Relatívna stenóza je zúženie miechového kanála na 10-12 mm. V tejto fáze nie sú žiadne výrazné klinické prejavy, takže patológia je diagnostikovaná náhodou. Iba občas sa vyskytuje mierny diskomfort počas predĺženého pobytu na nohách. Zmiznú pri zmene polohy tela alebo po krátkom odpočinku. Liečba je konzervatívna a využíva prostriedky na zlepšenie krvného obehu.

absolútny

Pri absolútnej stenóze sa priemer miechového kanála zužuje na 4 až 10 cm. Objem krvi tečúcej do nervových tkanív sa znižuje a inervácia je frustrovaná. Bolesť je výraznejšia, horšia pri chôdzi. Oslabenie svalov dolných končatín.

Charakteristickým symptómom je zníženie intenzity bolesti pri drepe. Je to kvôli dočasnému odstráneniu faktorov, ktoré vyvolávajú zúženie kanála. Ale hneď ako sa človek narovná, znova sa objaví bolesť.

Absolútna stenóza sa prejavuje neurologickými poruchami: narušením citlivosti (pocity znecitlivenia, mravčenie, plazenie), stratou reflexov, svalovými kŕčmi. Precvičuje sa komplexný prístup k liečbe - užívanie drog, fyzioterapia, masáže, cvičebná terapia.

postranné

Pre laterálnu stenózu je charakteristické zúženie miechového kanála na 3 mm alebo viac. Takáto silná kompresia je vyjadrená v neurogénnej intermitentnej klaudikácii. Pri pohybe dochádza k akútnej bolesti, ktorá sa oslabuje, keď je telo naklonené dopredu. Osoba môže stále ísť do určitej vzdialenosti od nového záchvatu bolesti. Pri sedení sa objaví iba mierne nepohodlie.

Medzi typické príznaky patrí paréza (znížená svalová sila), zmyslové poruchy. Keď sa pri kompresii bedrových koreňov vyvinie „syndróm chvosta koňa“:

 • výskyt akútnych bolestivých piercingov;
 • strata plnosti močového mechúra, konečníka.

Bočná patológia sa stáva indikáciou pre chirurgický zákrok. Pacienti potrebujú urgentnú dekompresiu miechového kanála, v opačnom prípade môže zomrieť určitá oblasť miechy.

Metódy liečby stenózy

Pri výbere liečebnej metódy lekár zohľadňuje lokalizáciu patológie a stupeň zúženia miechy. Počas liečby sa odporúča pacientom nosiť ortopedické pomôcky. Pre cervikálnu patológiu sa používajú goliere Shants, pri ochoreniach hrudníka alebo bedier sa používajú polotuhé elastické obväzy s plastovými alebo kovovými vložkami. Stabilizujú stavce segmentov a bránia kompresii miechy a koreňov nervov.

Liečba drogami

V terapii sa lieky používajú na úplné odstránenie bolesti, zlepšenie krvného obehu, zníženie zvýšeného tonusu kostrových svalov, obnovenie citlivosti a inervácie. Ak je to možné, pacient má predpísané externé prostriedky - Voltaren, Fastum, Arthrosilen. Akútnej bolesti sa však môžete zbaviť iba intramuskulárnym alebo periartikulárnym podaním liekov:

 • svalový relaxant Midokalm, ktorý obsahuje anestetický lidokaín;
 • glukokortikoidy Diprospan, Metylprednisolón, Triamcinolón v kombinácii s anestetikami Novokain, Lidokaín.

NSAID vo forme tabliet - Ketorol, Nise, Indometacín, Ketoprofén, Etorikoxib, Celekoxib - umožňujú zbaviť sa miernej bolesti..

Prípravky na liečenie stenózy miechyNázvy liekovTerapeutický účinok
Zlepšovače krvného tokuNicergolin, Vinpocetine, Pentoxifylline, Curantil, Xantinol Nicotinate, EufillinZlepšenie krvného obehu v postihnutej chrbtici, odstránenie nedostatku živín v nervových štruktúrach
Vitamíny B.Milgamma, Combilipen, Neurobion, NeuromultivitisObnovenie inervácie, zlepšenie periférneho nervového systému
Diuretiká (diuretiká)Furosemid, Veroshpiron, Hypothiazid, TrigrimUrýchlenie resorpcie zápalového opuchu spôsobujúce zúženie kanálu
Chondroprotektory systémuAlflutop, Rumalon, Chondrogard, Arthra, Structum, TeraflexPrevencia progresie patológií, proti ktorým sa vyvinula stenóza

Liečba ľudovými liekmi

Prostriedky pripravené podľa receptúr tradičnej medicíny sú pri liečení stenózy miechy neúčinné. Pomocou mastí nie je možné vylúčiť obklady, trenie, stlačenie miechy a nervové zakončenie. Lekári niekedy umožňujú použitie ľudových liekov s lokálne dráždivým a otepľujúcim účinkom, aby sa zbavili slabej bolesti v chrbte. Pripravujú sa podľa týchto receptov:

 • masť. V trecej miske rozdrvte lyžicu medu, šťavy z aloe a lanolínu, kým nie je charakteristická prasklina. Pridajte 2 kvapky éterických olejov z jedle, borovice, eukalyptu, čajovej lyžičky terpentínu. V malých dávkach pridajte 100 g lekárskej vazelíny;
 • obklad. Rozdrvte 2 veľké čerstvé listy lopúcha do hladka, pridajte 2-3 kvapky éterického oleja borievky a lyžicu silného medu. Miešajte, pripevnite sa na bolestivú oblasť na hodinu. Obal zafixujte filmom, vlnenou látkou, gázovým obväzom;
 • roztieranie. Nádoba z tmavého skla vyplní až polovicu objemu listami a koreňmi chrenu v rovnakom množstve. Ľahko umierajte, nalejte vodku k krku. Trvajte na tom, 2-3 mesiace pri izbovej teplote.

Upokojujúci bylinný čaj je tiež užitočný. Na jej prípravu je potrebné naliať 2 šálky vriacej vody na lyžičku hypericum a oregano. Po jednej hodine vypite 100 ml 2-krát denne.

Dokonca aj zanedbané ARTROZ je možné liečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Triedy fyzioterapie začínajú po znížení závažnosti všetkých príznakov stenózy. Vykonávajú sa s miernou bolesťou, ale iba pod vedením rehabilitológa. Lekár ukazuje, ako správne dávkovať dávky, aby sa chrbtové svaly posilnili bez toho, aby sa súčasne poškodili disky a stavce.

Doma sa pacientom odporúča denné cvičenie. Ktoré z nich sú najúčinnejšie:

 • cervikálna stenóza. Sadnite si a položte pravú ruku na pravú tvár. Pokúste sa otočiť hlavu doprava, svojou dlaňou odolávať. Vykonajte cvičenie iným spôsobom;
 • stenóza hrudníka. Vstúpte na všetky štyri, zaokrúhlite chrbát, sklopte hlavu nadol a potom ju ohnite a zdvihnite bradu;
 • bedrová stenóza. Ľahnite si na brucho, narovnajte nohy a natiahnite ruky dopredu. Pri výdychu zdvihnite ľavú ruku a pravú nohu. Držte v tejto polohe 5 sekúnd, vydýchnite a zaujmite východiskovú polohu. Vykonajte cvičenie pomocou pravej ruky a ľavej nohy..

Takéto cvičenia sa používajú nielen v konzervatívnej liečbe, ale aj v rehabilitačnej fáze po operácii.

Masáž a manuálna terapia

Pri liečbe stenózy miechy sa používajú rôzne typy masáží - vákuum (plechovka), akupunktúra (bodka), segmentové, spojivové tkanivo, thajčina. Ale klasika je najviac žiadaná. Masér pôsobí na svaly chrbta, nohy, ruky, najskôr ho hladí a potom hnetie, trie a vibruje. Po niekoľkých reláciách sa zlepšuje krvný obeh, obnoví sa optimálny svalový tonus, bolesť zmizne.

K chiropraktikovi sa zvyčajne pristupuje so stenózou vyvolanou osteochondrózou. Lekár ovplyvňuje nielen svaly a mäkké tkanivá. Opatrne nastaví posunuté stavce, natiahne chrbticu a zväčší vzdialenosť medzi segmentmi stavcov. Chiropraktik eliminuje nielen príznaky choroby, ale aj príčiny zúženia miechového kanála.

Chirurgický zákrok

Konzervatívna liečba stenózy vedie k zlepšeniu pohody iba u 32 - 45% pacientov. U ostatných pacientov je uvedený chirurgický zákrok. Pri výbere chirurgického postupu lekár zohľadňuje priemer zúženého miechového kanála, stupeň kompresie nervových koreňov a miechy. Uprednostňujú sa minimálne invazívne metódy, ktorých použitie môže výrazne skrátiť dobu rehabilitácie..

Ako sa vykonáva chirurgická liečba?

Dekompresná laminektómia sa zvyčajne vykonáva spočívajúca v odstránení štruktúr, ktoré tlačia na korene miechy. Chirurg vykoná rez, rozšíri svalové tkanivo a excituje spinálne procesy stavcových oblúkov, žltého väzu a medzistavcových kĺbov. Potom spracuje chirurgické pole s antiseptikami a stehy.

Dekompresná laminektómia má množstvo významných nedostatkov. Najvýznamnejšou z nich je strata stability chrbtice v dôsledku odstránenia štruktúr, ktoré tvoria podporné stĺpiky. To vedie k nesprávnemu rozloženiu záťaže, zvyšuje pravdepodobnosť re-stenózy..

Preto sa v poslednom čase čoraz viac používajú iné metódy chirurgickej liečby:

 • stabilizačné operácie. Po laminektómii je operovaná chrbtica posilnená prednými alebo zadnými stabilizačnými systémami vyrobenými z kovových zliatin. Chirurgický zákrok nie je bez nedostatkov, pretože narúša biomechaniku susedných segmentov stavcov;
 • interspinózne fixačné systémy. Dekompresia zozadu sa vykonáva inštaláciou v interspinóznych priestoroch implantátov. To vám umožňuje stabilizovať chrbticu, pričom si zachováva schopnosť ohýbania a predlžovania v obslužných aj priľahlých segmentoch.

Umiestnenie implantátu je najúčinnejším a šetrným chirurgickým zákrokom. Výška medzistavcových otvorov sa zvyšuje, zaťaženie väzov klesá, medzistavcové kĺby sú nezaťažené.

Znaky spinálnej stenózyTaktika chirurgickej terapie
Kombinácia s spinálnou nestabilitouNestačí eliminovať kompresiu alebo inštalovať upevňovacie systémy. Tento spôsob chirurgickej liečby spôsobí zvýšenú nestabilitu, zvýšenú závažnosť bolesti. V takýchto prípadoch je jediným spôsobom, ako zlepšiť pohodu pacienta, použitie predného alebo zadného stabilizačného systému
Komplikácia medzistavcovej prietržeStenóza sa často vyvíja na pozadí 3. až 3. stupňa osteochondrózy, komplikovanej medzistavcovou prietržou. Táto kombinácia sa stáva indikáciou pre mikrodiscektómiu. Lekár vyreže medzistavcové kĺby, polovičné oblúky stavcov. V niektorých prípadoch sa používajú iné metódy chirurgickej liečby - otvorená alebo endoskopická discektómia s ďalšou inštaláciou implantátu B-Twin.

Rehabilitácia po operácii

Pacienti môžu vstávať z postele asi deň po operácii. Liečba sa uskutoční do 3 až 5 dní v nemocnici. Operovaný pacient berie analgetiká, ako aj lieky, aby zabránil rozvoju infekčného procesu. Pri správnom ošetrení sa stehy liečia za 7-10 dní. Pacientom sa odporúča vyhnúť sa zvýšenému stresu v chrbtici po dobu 1-1,5 mesiaca, a to aj nosením polotuhých obväzov.

Ihneď po odstránení silnej bolesti lekár alebo cvičiteľ na rehabilitáciu zostaví súbor cvičení na urýchlené obnovenie všetkých funkcií chrbtice. Tiež predpísané fyzioterapia, masáže. Po mesiaci si môžete urobiť plávanie, vodný aerobik, pilates, nordic walking.

Prevencia chorôb

Prevencia stenózy je včasná liečba chorôb, ktoré vyvolávajú jej rozvoj. Na tento účel je potrebné podstúpiť kompletné lekárske vyšetrenie 1 - 2-krát ročne, vrátane röntgenového vyšetrenia. Včasná detekcia a následná liečba osteochondrózy alebo spondylartrózy pomôže predchádzať nebezpečnému zúženiu miechy, výskytu neurologických porúch.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a artrózu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že skutočne účinný liek na ARTROZA existuje! Prečítajte si viac >>>

Stenóza miechového kanálu drieku: príznaky, diagnostika, liečba

Patologický stav, pri ktorom je zmenšená veľkosť kanála, sa nazýva stenóza miechy bedrovej chrbtice. V dôsledku zúženia lúmenu dochádza ku kompresii koreňov miechy, ktoré sú umiestnené v kanáliku. Príznaky patológie sa objavujú v mieste kompresie koreňov. Ochorenie pomaly postupuje, keď sa objavia prvé príznaky choroby, je potrebné uvažovať o liečbe. Povieme vám viac o príčinách patológie, symptómoch a liečbe stenózy.

Druhy stenózy

U zdravého človeka je predná veľkosť miechového kanálu na úrovni dolnej časti chrbta od 15 do 25 mm. Priečna veľkosť je 26-30 mm. Miecha na tejto úrovni končí, nachádza sa cop, tzv. Zväzok nervových koreňov miechy. Ak sa veľkosť prednej vrstvy zníži na 12 mm, nastane relatívna stenóza. Klinické prejavy zúženia kanála môžu alebo nemusia byť prítomné. Ak je zúženie 10 mm alebo menej, diagnostikuje sa absolútna spinálna stenóza, takže má vždy klinické príznaky.

Stenóza bedrovej oblasti je troch typov:

 1. Laterálna. S tým sú pozorované príznaky zúženia v oblasti medzistavcových foramen, v mieste výstupu nervového koreňa. Zmenšenie veľkosti pri tomto type stenózy je až 4 mm.
 2. Centrálna stenóza. Znižuje prednú veľkosť.
 3. Kombinovať. Všetky veľkosti sú zmenšené.

Prečo dochádza k stenóze?

Stenóza bedrovej chrbtice je získaná a vrodená. Vrodený je charakterizovaný štrukturálnymi znakmi stavcov: skrátenie oblúka stavca, zväčšenie jeho hrúbky, skrátenie nôh, zníženie výšky tela a ďalšie podobné zmeny..

Získaná stenóza je častejšia, príčiny jej výskytu môžu byť:

 • degeneratívne procesy v chrbtici: deformujúca spondylóza, osteochondróza, výčnelky, artróza, degeneratívna spondylolistéza, hernia medzistavcových platničiek, zhrubnutie väzov chrbtice;
 • zranenia
 • príčiny vyplývajúce z lekárskych zásahov;
 • iné choroby chrbta a chrbtice: ankylozujúca spondylitída, Pagetova choroba, reumatoidná artritída, akromegália, bedrové tumory.

Zriedkavo, ale stáva sa, že pacient súčasne získal a vrodené zúženie miechového kanála, sa vyznačuje narušením dodávky krvi do koreňov miechových nervov, venóznym výtokom..

Príznaky stenózy

Bedrová stenóza je časté ochorenie, s vekom má každá osoba degeneratívne zmeny v chrbtici. Najčastejšie u mužov nad 50 rokov.

Typické príznaky spinálnej stenózy sú:

 • Bolesť v bedrovej oblasti, krížovej kosti, chvostovej kosti, môže byť boľavá, nudná, dať do nohy. Nezávislé od postavenia tela.
 • Neurogénna intermitentná klaudikácia. Pri chôdzi je znecitlivenie, pocit bolesti, slabosť nôh. Bolesť sa objavuje na oboch stranách, nemá jasnú lokalizáciu. Pacienti niekedy opisujú stav, ktorý nie je taký bolestivý, ale nepríjemný, čo im bráni v pohybe. Bolesť vás núti sadnúť si, ísť do postele. Niektorí pacienti sa pohybujú v opičej polohe, pretože nemôžu priamo chodiť bez zvyšovania bolesti..
 • Brušná bolesť nôh sa vyskytuje na dvoch nohách súčasne. Nazývajú sa „v tvare lampy“, pretože sú pozorované vo forme pruhu po celej dĺžke nohy. Pásik môže byť pomerne široký kvôli skutočnosti, že niekoľko nervových koreňov je stlačených. To spôsobuje príznaky napätia Wassermana, Lasegu, ktoré je možné určiť zdvihnutím narovnanej nohy v rôznych pozíciách.
 • Pocit mravčenia, pálenia v nohách, plazivej husej kože a iných podobných pocitov.
 • Senzorické poškodenie nôh. Pacient nedokáže rozlíšiť nudný a ostrý dotyk. Môžu sa vyskytnúť zmeny v oblasti genitálií a slabín.
 • Neprítomnosť alebo redukcia Achillových, kolien alebo plantárnych reflexov.
 • Porušenie funkcií panvových orgánov: naliehavé močenie, zmena močenia, narušená potencia.
 • Drsný syndróm svalov nôh s malou fyzickou námahou. Oživenie svalových zväzkov bez bolesti.
 • Paréza v nohách. Pre pacienta je ťažké chodiť na pätách alebo na nohách. Slabosť môže byť zovšeobecnená.
 • Chudnutie v dôsledku dystrofických zmien svalov. Zmeny nastávajú pri dlhodobej kompresii nervových koreňov.

Niektoré z týchto príznakov (strata hmotnosti dolných končatín, zhoršená funkcia panvových orgánov) patria k neskorým príznakom lumbálnej spinálnej stenózy. V tomto prípade sa pacient nemôže obísť bez chirurgického zákroku.

Diagnóza choroby

Štúdia klinických symptómov je základom diagnózy stenózy. Lekár vykonáva neurologické vyšetrenie, ktoré odhaľuje zmenu reflexov, citlivosť, prítomnosť príznakov napätia, stratu hmotnosti končatín. Môžu byť predpísané ďalšie skúšobné metódy..

Rádiografia lumbosakrálnej, MRI a CT tohto oddelenia sa považuje za najviac informačnú. Metódy umožňujú vidieť zúženie, zmerať veľkosť kanála. Na potvrdenie diagnózy sa niekedy vyžaduje scintigrafia, myelografia, elektroneuromyografia..

Liečba stenózy

Konzervatívna liečba je účinná v počiatočnej fáze ochorenia. Pomôže v prípade relatívnej stenózy, ak neexistujú výrazné neurologické poruchy. Použitie liekov, masáží, fyzioterapeutických procedúr, fyzioterapeutických cvičení pri hľadaní lekárskej pomoci v počiatočnej fáze patológie prinesie pozitívny účinok.

Drogová terapia

Spočíva v užívaní liekov, ktoré sú rozdelené do niekoľkých skupín, z ktorých každá má svoj vlastný účel.

Nesteroidné protizápalové lieky môžu zmierniť bolesť, znížiť opuchy a zmierniť zápalový proces. Najčastejšie používané prostriedky: Ibuprofen, Ksefokam, Diclofenac, Revmoxicam. Existuje niekoľko foriem týchto liekov, sú dostupné vo forme tabliet, mastí, gélov, náplastí. To umožňuje používať tieto lieky na orálnu a topickú liečbu..

Vitamíny skupiny B. Majú analgetický účinok, majú pozitívny účinok na nervové bunky. Táto skupina liekov zahŕňa Neurovitan, Neurorubin, Milgamma, Combilipen.

Svalové relaxanciá. Používa sa na zmiernenie svalového kŕča a napätia. Môžete použiť Midokalm alebo Tizanidín.

Dekongestanty: Diacarb, Cyclo-3-Fort, L-lyzín aescinát.

Cievne činidlá. Tieto lieky sú určené na zlepšenie výživy nervových koreňov a prietoku krvi. Pentoxifyline, Curantil poskytuje optimálny venózny odtok. Môžu sa použiť Cavinton, Detralex, Nicergoline, Venoplant.

Na odstránenie silného syndrómu bolesti sa používa opuch, lekárska blokáda s použitím hormónov a anestetík..

Fyzioterapia a masáže

Fyzioterapia sa používa spolu s liečbou. Fyzioterapeut vyberie najlepšiu voľbu pre fyzioterapiu, berúc do úvahy stupeň patológie, indikácie a kontraindikácie pre konkrétny postup. Často používaná magnetoterapia, bahenná terapia, elektroforéza rôznymi liekmi, vystavenie sínusovým modulovaným prúdom.

Masážne procedúry sú tiež predpísané ako súčasť komplexnej liečby bedrovej stenózy. Ak nedochádza k silnej bolesti, je možné použiť terapeutické cvičenia..

Chirurgické ošetrenie

Neúčinnosťou konzervatívnej liečby je výskyt parézy, zvýšenie neurologických príznakov, narušenie funkcie panvových orgánov, chirurgická liečba stenózy. Účelom chirurgického zákroku je uvoľniť nervové korene z kompresie. Moderná chirurgia umožňuje rozsiahle otvorené a endoskopické operácie s minimálnym poškodením tkaniva..

Najbežnejšie sa používajú tieto chirurgické metódy:

Dekompresná laminektómia. Počas operácie sa odstráni časť stavcového oblúka, časť žltého ligamentu, spinálny proces a medzistavcové kĺby. To vám umožní rozšíriť miechový kanál a eliminovať kompresiu nervových koreňov miechy. Táto metóda je dosť traumatická, v súčasnosti sa takmer nikdy nepoužíva.

Stabilizačné operácie. Vykonávajú sa navyše, aby sa posilnila podporná funkcia chrbtice. Na tento účel sa inštalujú špeciálne kovové platne, na ktorých je chrbtica po operácii zosilnená.

Mikrochirurgická dekompresia s inštaláciou dynamických fixačných systémov. Takáto operácia poskytuje posilnenie chrbtice po odstránení stenózy pri súčasnom zachovaní možnosti predĺženia a ohnutia chrbtice. Je to fyziologickejšie ako stabilizačné operácie..

Ak príčinou zúženia kanálu bola prietrž disku, použijú sa operácie na jeho odstránenie. Ide o endoskopickú mikrodisektómiu, laserové odparovanie jadra, endoskopickú mikrodisektómiu. Môžu byť kombinované s laminektómiou..

Chirurgická liečba najčastejšie prináša uzdravenie. Po operácii je však potrebné absolvovať rehabilitačný kurz, dodržiavať jemný režim a jasne dodržiavať odporúčania lekára..

Rehabilitácia po operácii

Aby sa po operácii zotavilo rýchlejšie, zbavilo sa bolesti, urýchlilo sa hojenie rán, je potrebné posilniť chrbticu. Reflexológia a fyzioterapia sú užitočné na dosiahnutie výsledkov. Účelom rehabilitačnej liečby je naučiť sa ovládať bolesť chrbtice, zabrániť recidíve patológie.

Lekár odporučí nasledujúce metódy:

 • Rekreáciu. V pooperačnom období je potrebné nosiť fixačný korzet, viac odpočívať, aby nevyvolával bolesť.
 • Správna póza. Lekár vám pomôže vybrať si pózu z práce, spánku, odpočinku. Malo by vylúčiť bolesť a uvoľniť chrbticu..
 • Použitie ľadu. Znižuje prietok krvi, obmedzuje krvné cievy, zmierňuje kŕče, odstraňuje bolesti.
 • Tepelné spracovanie. Teplo zvyšuje prietok krvi, rozširuje krvné cievy.
 • Ultrazvuk. Fyzioterapiou môžete zlepšiť prísun krvi do problémovej oblasti.
 • Elektrická stimulácia. Pomáha zlepšovať vedenie nervov.
 • Masáž. Pomáha uvoľňovať svaly, redukuje bolesť, zlepšuje krvný obeh tkanív.
 • Spoločný rozvoj a rozšírenie. Ich vykonávanie je bolestivé, ale vyžaduje sa.
 • Fyzioterapia. Pomôže to obnoviť flexibilitu chrbtice. Program sa vyberá individuálne.

Pomáha zotaviť sa po operácii. Je lepšie sa zapojiť na čerstvý vzduch, ktorý zvýši produkciu endorfínov, zlepší prívod krvi do svalov a nervového tkaniva. Aeróbne cvičenia pomáhajú dobre: ​​triedy na steppere, bežeckom páse, rotopede.

Rehabilitačný špecialista prispôsobí režim, životný štýl a upozorní na nedostatky, aby v budúcnosti zabránil recidíve choroby. Cvičenie v oblasti prevencie bude potrebné robiť pravidelne, potom už nebudú problémy s chrbticou.

Bedrová stenóza - domáca liečba

Akákoľvek stenóza miechy v lumbálnej oblasti predstavuje vysoké riziko vzniku paralýzy dolných končatín, dysfunkcie panvových orgánov, čriev atď. Preto ak máte podozrenie na stenózu bedrovej chrbtice, musíte čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Presnú príčinu takého vážneho ochorenia môže určiť iba skúsený neurológ. Doma je takmer nemožné diagnostikovať takúto chorobu. Hoci existuje mnoho špecifických klinických príznakov, ktoré naznačujú vývoj tejto patológie.

Aby ste pochopili, čo je stenóza miechy bedrovej chrbtice, musíte si preštudovať základy anatómie tejto časti pohybového aparátu. Bedrová chrbtica hraničí s krížovou oblasťou a oblasťou hrudníka. Pozostáva z piatich stavcov. Každý stavec má klenuté procesy. Spolu s telom stavcov tvoria oválnu dieru. Medzi stavcami sú chrupavkové medzistavcové platničky. Presne opakujú tvar stavovcov s klenutými procesmi. Preto má vnútro medzistavcových platničiek tiež oválny otvor. Celý chrbtový stĺp (až 2 sakrálne stavce) je dutý - vo vnútri je umiestnený oválny chrbtový kanál. V krčnej chrbtici sa spája oválnou dierou v lebke s intrakraniálnou dutinou, odkiaľ pochádza mozgomiešna tekutina. Pomocou tejto tekutiny sa nervový impulz prenáša do mozgových štruktúr a naopak.

V mieche je miecha a krvné cievy, ktoré ju živia. Jedná sa o veľké miechy a cievy. Aj pri malej stenóze miechy sa začína ischémia miechy. To negatívne ovplyvňuje inerváciu tela..

Pri inervácii sa párové radiálne nervy odchyľujú od miechy cez foraminálne bočné otvory v stavovcoch. Zahŕňajú senzorické a motorické axóny. Senzorický typ nervového vlákna je zodpovedný za signalizáciu z kože a svalových receptorov do mozgu. Nervový impulz je prenášaný pozdĺž motorických (motorických) axónov z mozgu so signálom o tom, čo treba urobiť.

Stenóza miechy je zúženie jej vnútorného lúmenu v dôsledku rastu kostného tkaniva alebo vytesnenia chrupavkových medzistavcových platničiek. Patológia sa prejavuje čiastočnou stratou určitých funkcií autonómneho nervového systému. Ďalej v článku sa zaoberáme hlavnými príčinami vývoja patológie, jej obvyklými typmi, klinickými prejavmi a metódami liečby doma..

Príčiny bedrovej stenózy

Existujú rôzne dôvody na vývoj stenózy bedrovej chrbtice, prietrže medzistavcovej platničky - jedna z nich. Všetky rizikové faktory sú rozdelené na:

 • traumatické (zlomeniny vrátane kompresie stavcov, praskliny, výrony tkaniva väziva a šliach, dislokácia stavcov atď.);
 • ortopedické (narušenie držania tela a zakrivenie chrbtice, obštrukcia panvovej kosti, syndróm krátkej nohy, ploché nohy, kliešť);
 • zápalové (infekčné a aseptické typy zápalových reakcií, vrátane tých, ktoré sú vyvolané prolapsom hernie vyčnievajúceho do lúmenu miechového kanálika, tuberkulózy, detskej obrny, syfilisu a iných infekcií);
 • degeneratívna dystrofia (jedná sa o vývoj osteochondrózy s vyčnievaním a extrúziou medzistavcových platničiek, ktoré nakoniec vedú k vzniku kýly, ktorá stláča duralové membrány miechy);
 • vertebrogénne (nestabilita polohy stavcov, retrolistéza, spondylolistéza, deformujúca osteoartritída medzistavcových kĺbov atď.);
 • vrodená (patológia vývoja tkanív miechy v intrauterinnom štádiu tvorby nervovej trubice plodu).

S vysokým stupňom pravdepodobnosti môžu nasledujúce vývojové faktory sprevádzať vývoj stenózy miechového drieku bedrovej chrbtice:

 • ťažká fyzická práca so zdvíhaním významných váh;
 • nedostatok pravidelnej fyzickej námahy na svalovú kostru chrbta a dolnú časť chrbta v dostatočnom objeme - vedie k narušeniu difúznej výživy chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek a k rozvoju osteochondrózy;
 • fajčenie a pitie alkoholu - narušiť mikrocirkuláciu krvi v oblasti paravertebrálnych svalov;
 • sedavá práca;
 • nesprávna organizácia práce a lôžka;
 • zvyk vyhýbať sa a prenášať ťažké veci do jednej ruky;
 • nesprávny výber obuvi pre šport a každodenné nosenie;
 • nádory vnútorných orgánov brušnej dutiny;
 • adhezívne ochorenie a dislokácia vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy;
 • pády, nehody, prenikajúce rany, infekcie počas operácie na chrbtici.

Pri stenóze miechy sú v prvom rade vždy vylúčené hernie a hemangiómy. Potom vykonajte vyšetrenie brušnej dutiny, aby ste vylúčili rast nádorov. Diagnózu by mal vykonávať kvalifikovaný neurológ alebo vertebroológ. Iba títo lekári majú dostatočnú úroveň odbornej prípravy, aby určili, ktoré faktory viedli k rozvoju stenózy a ktorá liečba pomôže vyhnúť sa chirurgickému zákroku..

Druhy stenózy bedrovej chrbtice

U dospelých sa zvyčajne vyvinie sekundárna stenóza miechy v lumbálnej oblasti, ktorá je vyvolaná negatívnym účinkom vonkajších faktorov (trauma) alebo vnútorných (choroba). Primárna forma patológie môže byť iba vrodená kvôli vnútromaternicovej malformácii.

Degeneratívna stenóza drieku môže byť pozorovaná pri reumatických patologických stavoch (ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes) a u starších pacientov. Zníženie výšky medzistavcových platničiek so zväčšením oblasti, ktorú zaberá (výčnelok), je veľmi častým faktorom pri vývoji relatívnej stenózy miechového kanála bedrovej oblasti a najbežnejšou lokalizáciou je disk L5-S1..

Bočná stenóza bedrovej chrbtice je typ patológie, ktorá sa vyznačuje laterálnym stláčaním duralových membrán miechy. Vo väčšine prípadov má laterálna stenóza bedrovej chrbtice negatívny vplyv na radikálne nervy, vyvoláva príznaky radikulitídy a bedrovej ischialgie..

Spinálna stenóza lumbálnej chrbtice sa môže vyvinúť na pozadí osteochondrózy, posunu stavcov, zakrivenia chrbtice atď. Plnú spinálnu stenózu bedrového kĺbu je možné liečiť iba vtedy, ak je vylúčené základné ochorenie, ktoré ho vyvoláva.

Absolútna stenóza bedrovej chrbtice je úplným zablokovaním kanála so stlačením miechy. Sprevádza ju prudká strata funkcie dolných končatín, panvových a brušných orgánov. Rozvíja sa paralýza, človek môže spadnúť. V závažných prípadoch môže absolútna stenóza miechového drieku v bedrovej oblasti viesť k úmrtiu v prípade bolestivého šoku. Vyžaduje sa pohotovostná operácia. Absolútna stenóza je najčastejšie výsledkom traumatických účinkov, napríklad vytesnenia stavcov, zlomenín kompresie atď..

Stenóza lumbosakrálnej chrbtice

U pomerne mladých ľudí, ktorí vedú sedavý sedavý spôsob života, je stenóza lumbosakrálnej oblasti často diagnostikovaná na úrovni L5-S1. Tento medziobratlový disk zodpovedá za podmienené ťažisko ľudského tela. Ak sa osoba nezúčastňuje na telesnej výchove a porušuje pravidlá osobnej hygieny, potom sa chrupavka vláknitého prstenca rýchlo podrobí degeneratívnemu procesu. Stratí svoju elasticitu. Výsledkom je, že medzistavcové platničky sa sploštia a začnú vyvíjať tlak na duralové membrány miechy. S výrazným stupňom vyčnievania alebo s prolapsom dorzálnej medzistavcovej hernie sa pozoruje stenóza lumbosakrálnej chrbtice. Môže dokonca vyvolať syndróm hyperaktivity močového mechúra, dyspláziu prostatického tkaniva (u mužov) a močovú inkontinenciu (u žien) s miernym zúžením..

Známky a príznaky spinálnej stenózy

Prvé príznaky stenózy bedrovej chrbtice sa zvyčajne objavujú vo výške základného ochorenia. Náhla slabosť začína vo svaloch nôh, kŕče v lýtkových svaloch, podráždené črevo a rýchle močenie.

Postupne sa zvyšujú príznaky lumbálnej stenózy. Ak kompresia na mieche neklesne, pacientova pohoda sa rýchlo zhoršuje.

Hlavné klinické príznaky spinálnej stenózy bedrového kĺbu:

 • ostrá bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa môže šíriť po celej oblasti slepice, všetky povrchy stehien a dolných končatín;
 • svalová slabosť, pocit, že nohy sú bavlnené a neposlúchajú;
 • nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie;
 • následné oneskorenie močenia v dôsledku ochrnutia svalovej steny močového mechúra;
 • kŕče vo svaloch nôh;
 • ťažkosti s akýmkoľvek pohybom tela (zákruty, zákruty);
 • bolesti hlavy v dôsledku zvýšeného tlaku mozgovej miechy a sekundárnej intrakraniálnej hypertenzie;
 • závraty, nevoľnosť, vo výške bolesti sú možné záchvaty mozgového zvracania.

Pri miernom stupni stenózy nemusia byť klinické príznaky veľmi výrazné. Môže to byť opakujúci sa syndróm dráždivého čreva, kŕče nôh (najmä po ťažkej fyzickej námahe), tupá a ťažká bolesť dolnej časti chrbta, siahajúca až po zadok a boky..

Ak sa v bedrovej oblasti objavia akékoľvek problémy, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Včasná diagnóza umožní účinnú liečbu pomocou konzervatívnych metód.

Dôsledky spinálnej stenózy

Dôsledky stenózy miechy bedrovej chrbtice môžu byť najviac nepredvídateľné a negatívne. Vzhľadom na to, že miecha je zodpovedná za všetky funkcie a životaschopnosť ľudského tela, je zrejmé, že od porušenia tohto procesu nemožno očakávať nič dobré..

Najčastejšie následky pri absencii včasnej liečby stenózy miechového kanála:

 • paréza alebo ochrnutie dolných končatín - človek stráca schopnosť samostatne sa pohybovať, je zdravotne postihnutý;
 • narušenie fungovania vnútorných orgánov brušnej dutiny (môže sa začať proces tvorby kameňov v žlčníku v dôsledku stagnácie žlče, črevá budú ochrnuté, močový mechúr nebude fungovať);
 • muži začínajú mať problémy s erekciou a potenciou, ženy majú problémy s počatím a rodením detí;
 • s úplnou atrofiou miechy môže dôjsť k úmrtiu.

Po odstránení stenózy je potrebné zastaviť následky pomocou kvalifikovaného rehabilitačného kurzu. Napríklad, ak boli dolné končatiny ochrnuté a potom pomocou špeciálnych cvičení, reflexológie, masáže a fyzioterapie, môžete postupne obnoviť autonómny nervový systém. To si, samozrejme, vyžaduje trochu úsilia. Rehabilitácia je však potrebná pod vedením skúseného lekára. V tomto prípade je možné úplne eliminovať všetky negatívne následky stenózy miechového kanála..

Ako liečiť stenózu chrbtice bedrovej

Pred liečením stenózy miechy bedrovej chrbtice je potrebné zistiť príčinu jej výskytu. Hlavná liečba bedrovej stenózy by mala byť zameraná na obnovenie normálnej priechodnosti miechového kanála. Pokiaľ ide o diskovú prietrž, potom sa musí opraviť a mala by sa vykonať komplexná liečba osteochondrózy. Ak je príčinou nádor, musí sa chirurgicky odstrániť. Ak sa stenóza vyvíja na pozadí zápalového procesu a edému durálnych membrán miechy, je dôležité vykonať etiotropickú liečbu..

Liečba stenózy miechy v bedrovej oblasti na pozadí degeneratívnych dystrofických zmien v chrupavkových medzistavcových platničkách sa môže vykonávať doma. Na tento účel sa odporúča použiť individuálne navrhnutý komplex liečebných cvičení. Je tiež potrebné zúčastniť sa masážnych a reflexologických stretnutí. Vynikajúce výsledky sa dosahujú laserovým ošetrením postihnutých oblastí medzistavcových platničiek..

Liečba stenózy chrbtice bedrovej chrbtice sa má vykonávať pod dohľadom skúseného lekára. Musí to byť neurológ alebo vertebroológ. Títo odborníci neustále monitorujú stav pacienta. Ak zistia negatívny trend (zhoršenie), potom sa priebeh liečby a taktika jeho použitia upravia včas..

Neodporúčame odďaľovať liečbu stenózy miechového kanála, pretože toto ochorenie sa vyznačuje pomerne rýchlym progresívnym priebehom. A ak sa dnes stále cítite dobre, zajtra sa ráno môže zobudiť s ochrnutými nohami. Toto nie je jednoduché ochorenie. Vyžaduje si to ošetrenie špecialistami.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Príčiny stenózy driekovej chrbtice

Miechový kanál má priehlbinu, v ktorej je umiestnená miecha. Jeho zúženie spôsobuje stlačenie nervových vlákien, čo vedie k silnému záchvatu bolesti. Najčastejšie diagnostikovaná je stenóza miechového drieku v bedrovej oblasti, pretože táto časť chrbta nesie zvýšené zaťaženie a podlieha degeneratívnym zmenám. Klinika choroby sa neobjaví okamžite, ale postupne rastie a mení sa na chronickú formu. Spinálna stenóza sa lieči konzervatívnou a chirurgickou metódou. Chirurgia je potrebná v prípade nízkej účinnosti liekovej terapie, ako aj pri úplnom uzavretí miechového otvoru.

Zúženie miechového kanála

Prečo dochádza k stenóze?

Kód choroby ICD je M 48,0. Považuje sa za spinálnu stenózu. Patológia sa označuje ako deštruktívne poruchy chrbtice. Zúženie miechy spôsobuje primárne a sekundárne príčiny.

Medzi prvé faktory patria vrodené vývojové patológie:

 • skrátenie oblúkov stavcov;
 • zahustený chrbtový oblúk;
 • zníženie výšky stavcov;
 • skrátenie nohy.

S takým porušením sa vyvíja idiopatická forma choroby. Príčiny sekundárnej (získanej) stenózy sú patológie vedúce k štrukturálnym zmenám stavcov. Degeneratívna stenóza spôsobuje:

 • osteochondrosis;
 • spondylóza;
 • artróza;
 • medziobratlová kýla;
 • výčnelok (medzistavcové výčnelky);
 • bedrové poranenia;
 • následky chirurgického zákroku;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • infekčná lézia hrebeňa;
 • podvýživa stavcov;
 • novotvary.

Príznaky sekundárnej stenózy sú oveľa častejšie, nazývajú sa tiež diskogénne. V dôsledku zmien súvisiacich s vekom a poklesu výživy chrupavky sa disky stanú hustejšími a objavujú sa mikrotrhliny. S úplným zničením disku sa stavce tria o seba a spôsobujú bolesť. Vyvíja sa subchondrálna skleróza - nárast kĺbových kostí chrbtice. To vedie k stenóze medzier kĺbov, zníženiu ich pohyblivosti, poškodeniu nervových zväzkov.

Príznaky tohto ochorenia sa môžu vyskytnúť nielen v dôsledku kompresie nervov, ale aj v dôsledku sklerózy stavcových krvných ciev. Narušenie krvného obehu vedie k stagnujúcim procesom a vzniku bolesti.

Odrody stenózy

Lekári klasifikujú stenózu podľa miesta postupu:

 • stredná - zmenšovanie medzery medzi protiľahlými vnútornými stranami stojanu;
 • bočná forma - lúmen kanálika je zúžený na 4 mm alebo viac, až po absolútnu stenózu miechového kanála.

Centrálny typ zúženia je rozdelený na:

 • relatívna stenóza - kanál sa zužuje na 12 mm;
 • sagitálna stenóza - v dutine toho istého mena je stenóza;
 • absolútne - svetlá šírka sa zníži na 1 cm.

Najčastejšie postihnutá bedrová alebo bedrová oblasť hrebeňa. Cervikálna stenóza je zriedkavá a je ťažké ju určiť v počiatočnej fáze, a preto po dosiahnutí kritickej úrovne vývoja je predmetom dekompresnej chirurgie. Existuje aj iný typ stenózy - polisegmentálny. Je charakterizovaná súčasnou porážkou niekoľkých segmentov chrbtice. Niekedy je zúženie také silné, že lekárske a chirurgické metódy liečby môžu len zmierniť príznaky a nezastaviť progresiu choroby. To nakoniec vedie k zdravotnému postihnutiu..

Prejav spinózy

Zúženie mozgovomiechového otvoru má charakteristické znaky. to:

 • zvýšený epidurálny tlak;
 • zápal a opuch nervových zakončení;
 • zhoršený krvný obeh, v dôsledku ktorého panvové orgány trpia.

Výsledkom týchto porušení je výskyt neurogénnej intermitentnej klaudikácie sprevádzanej intenzívnou bolesťou. Pre pacienta je ťažké prekonať dlhé vzdialenosti, bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá po odpočinku zmizne.

Bolestivosť vyžaruje do teliat nôh, spôsobuje kŕče, napätie svalových vlákien. Okrem toho má pacient bolesti panvových orgánov (symetrická bolesť), močenie je narušené.

Príznaky choroby

Patologický proces sa často nachádza v dolnej časti chrbta alebo v sakrálnej zóne, preto sa prejavuje charakteristickými príznakmi:

 • akútna alebo chronická bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca až po dolnú končatinu až po chodidlo;
 • Limp;
 • únava, neschopnosť ísť na veľkú vzdialenosť;
 • paréza alebo ochrnutie nôh;
 • znížený trofizmus alebo slabosť svalov nôh;
 • strata citlivosti nôh a perinea;
 • zhoršená funkcia análneho zvierača a močového mechúra.

Keď sa objaví táto symptomatológia, musíte navštíviť lekára a nie samoliečiť. To nezmierni chorobu, ale iba oddiali proces hojenia a umožní chorobe „nabrať na sile“..

Možné komplikácie

Zúženie kanála je najčastejšie komplikované tvorbou prietrže medzistavcových platničiek alebo výstupkom na úrovni stavov 14 a 15. Je to kvôli neustálemu zvýšenému tlaku na túto časť hrebeňa. Okrem toho anatomické vlastnosti štruktúry tejto oblasti zohrávajú pri vývoji komplikácií veľkú úlohu. Výška týchto stavcov je o niečo vyššia ako predchádzajúca, a pozdĺžny väz chrbtice v tomto mieste je tenší a slabší, preto nemôže zabrániť posunu pri zvýšenom zaťažení..

Ochorenie postihuje mladých ľudí vo veku 17 - 25 rokov, ako aj starších mužov (vo veku 50 - 65 rokov). Výčnelok alebo prietrž pri stlačení nervov spôsobuje ostrú bolesť, ktorá sa vyskytuje po fyzickej práci. V neskorom štádiu vývoja sa syndróm pozoruje v pokoji aj v noci. Táto patológia tiež vyžaduje urgentnú liečbu, pretože môže viesť k parézii alebo paralýze..

diagnostika

Na stanovenie presnej diagnózy nestačí jeden prieskum a vyšetrenie, pretože bolesť sa pozoruje aj pri iných chorobách pohybového aparátu. Preto je pacientovi predpísané ďalšie výskumné metódy:

X-ray ukazuje stav kostného tkaniva, umiestnenie stavcov, ich rast, zhrubnutie kĺbov faziet. Z obrázku je možné predpokladať stupeň zúženia miechového kanála, ale je lepšie vykonať tomografiu. Toto sú nové diagnostické metódy, ktoré poskytujú komplexné informácie o procesoch vyskytujúcich sa v chrbtici, pretože ukazujú stav nielen kostných štruktúr, ale aj mäkkých tkanív a nervov. Na určenie stavu miechy sa vykoná myelografia. Štúdia sa vykonáva pomocou kontrastu. Na základe výsledkov štúdií sa určujú terapie.

liečba

Proces liečby pozostáva z komplexnej terapie, ktorá zahŕňa:

 • konzervatívne liečenie;
 • chirurgický zákrok.

Ak neexistuje žiadna priama indikácia pre chirurgický zákrok, môžete liečbu vyskúšať bez nej. Na tento účel pacient predpisuje lieky, ktoré môžu zmierniť bolesť, čo prispieva k obnoveniu poškodeného tkaniva chrbtice. Nesteroidné lieky, ktoré sú v tomto prípade najúčinnejšie, sa stali drogami voľby. Používajú sa vo forme injekcií, tabliet a lokálnych látok. Na uvoľnenie svalových kŕčov sú predpísané svalové relaxanciá. Závažný záchvat bolesti sa zmierňuje použitím blokády vrátane anestetík a kortikosteroidov.

Druhou fázou konzervatívnej liečby je fyzioterapia. Zameriava sa na zlepšenie metabolických reakcií v chrbtici, zlepšenie krvného obehu, urýchlenie regeneračných procesov. Pacient je tiež predpísaný nosiť korzet. Pomáha stabilizovať chrbticu, dáva požadovaný tvar a udržuje ju v tejto polohe.

Dôležitým bodom liečby je implementácia terapeutických cvičení. Cvičenia sú zamerané na posilnenie svalového korzetu chrbta. Cvičebná terapia je rozvíjaná inštruktorom a prvé triedy sú vedené pod jeho dohľadom. Komplex je schopný obnoviť narušenú motorickú funkciu chrbtice a obnoviť jej pohyblivosť. Nabíjanie by sa malo vykonávať systematicky, až potom školenie prinesie požadovaný účinok. Počas vykonávania komplexu nie je potrebné ho preháňať a dať chrbtici zvýšené zaťaženie. Musíte ju postupne zvyšovať.

Dôležité! Konzervatívna liečba nemôže úplne odstrániť patológiu, pretože už sa vyskytli deštruktívne poruchy, ale môže zmierniť príznaky a zastaviť progresiu choroby..

Ak liečba drogami nebola úspešná, vykoná sa operácia. Účelom zásahu je dekompresia nervových zväzkov, inštalácia implantátu, ktorý podporuje stavce v správnej polohe. Implantačné operácie sa vykonávajú na oddeleniach traumatológie alebo ortopédie. Trvanie pooperačného obdobia závisí od stupňa ochorenia a zložitosti chirurgického zákroku. Ako sa správať počas rehabilitačného obdobia, aby nedošlo k komplikáciám v podobe pooperačných štruktúr a možných opakovaných relapsov, hovorí lekár.

Chirurgia pre stenózu

Malý záver

Prognóza ochorenia bude pozitívna na základe včasnej diagnostiky a správnej liečby. Dôležitú úlohu pri liečbe má samotný pacient. Rýchlosť obnovenia funkcií chrbtice závisí od svedomitého prístupu k vykonávaniu odporúčaní lekára. Na radu lekára doma sa musíte zapájať do fyzioterapie a tiež používať tradičné lekárske metódy (obklady, šúchanie, domáce masti z liečivých bylín)..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Intuinálne krúžky u mužov sú diery umiestnené na stene trieslového kanálika. Existujú iba dve z nich: povrchný - prehĺbenie v strede ingvinálneho väzu, hlboko - leží priamo nad ochlpením, zvonku je ohraničené šikmými svalmi brucha.
Čas čítania: min.Ďalším účinným alternatívnym liekom je použitie ľanového oleja. Dokáže obnoviť hormonálne pozadie ženy a normalizovať telesnú hmotnosť, ktoré sú najčastejšie príčinou vývoja nádoru..
Medzistavcová kýla, ktorej príčiny sa môžu líšiť, je pravdepodobne najbežnejšou komplikáciou mnohých chorôb pohybového ústrojenstva. Napriek tomu, že mnoho pacientov lieči túto patológiu ako súčasť základného ochorenia, v skutočnosti možno predpoklady na objavenie sa takého poškodenia disku pozorovať už v detskom veku..